Loading

Boğaz ağrısı ve rahatsızlığa karşı iyi bir antibiyotik belirtileri

Angina veya bademcik iltihabı popülasyonun tüm yaş gruplarını etkileyen bir hastalıktır, ancak çocuklar ve gençler buna karşı daha savunmasızdır. Hastalık sadece kendi başına değil, aynı zamanda altta yatan hastalıktan çok daha önemli olabilen komplikasyonları için de tehlikelidir.

Angina kronik bir forma geçebilir, kalbin, akciğerlerin ve böbreklerin, diğer iç organların çalışmasını etkiler. Vücutta sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır. Angina'nın tedavisi, seyrini sürdürmesine izin verilmeyen çok önemli ve sorumlu bir süreçtir. İçinde kalmak ve tedavi için ilaç seçmek için sadece deneyimli uzman bir uzman, bu nedenle özellikle çocuğun sağlığı söz konusu olduğunda, doktor çağrısı zorunludur.

Angina: işaretler, formlar ve formlar

Angina - bademcik iltihabı belirtisi olan boğazın ortak bir hastalığı

Tonsilit, boğaz ağrısı veya -, bademcik (bademcik) etkileyen bir enfeksiyon hastalığı olduğu sıcaklık keskin bir artış yol açar ve boğazda şiddetli zayıflık, ağrı eşlik eder.

Hastalığın nedeni virüsler, bakteriler veya mantarlar tarafından temsil edilebilen bir enfeksiyondur. Anjina için iyi bir antibiyotik reçete sadece hastalığın bakteriyel doğası ile mümkündür.

Her biri farklı derecelerde sızıntıya sahip olan birçok anjin tipi vardır. En sık görülen tonsillit tipleri şunlardır:

 • Catarrhal angina bir hasta için en kolay ve daha hızlı bir süreçtir. Boğaz, bezler ve farinksin güçlü bir iltihaplanmasıyla kendini gösterir, ancak irin görünümü olmadan.
 • Foliküler anjin, bademciklerde yoğun pürülan tıkaçların oluşması ile karakterizedir.
 • Lacunar angina başka bir karakteristik özelliğe sahiptir - bezlerin lakuna (boşlukları) içinde pürülan içerik birikimi.
 • Nekrotik anjin en tehlikeli formdur, bademciklerin dokusu yavaş yavaş ölür.

Bu türlere ek olarak, bademciklerin yenilgisinin tezahürünün daha birçok çeşidi vardır ve bunların hepsi insan sağlığı için sinsi ve tehlikelidir.

Angina şu şekilde kendini gösterir:

 • Kataral formda ve bazılarının başında hastanın güçlü bir rahatsızlık hissetmez, sadece küçük bir soğuk ve boğaz ağrısı.
 • Diğer durumlarda, anjina keskin bir şekilde başlar, sıcaklıkta güçlü bir artış ve boğazda akut ağrı görülür.
 • Hasta en güçlü zayıflığını hisseder, eklemleri ağrır, lenf düğümleri artar.
 • Yutulduğunda ve yerken, boğazda kuvvetli bir ağrı ve ağrılı bir yumru hissi vardır.
 • Bir rüya kırılır - hasta ya hiç uyumuyor, ateşte titriyor ya da sürekli uykulu bir halde.
 • İştah kaybolur, bazen hasta yiyeceklerin tadı hissetmez ya da tadı bozarsa - herhangi bir yiyecek tatsız, hatta tatsız görünür.

Hastalığın hızlı gelişim ve komplikasyonlar için, uygun tedavinin yokluğunda ile - (böylece otit, rinit, sinüzit, konjünktivit ve) üst solunum yolları lezyonlar, hem de bir boğaz kalbi etkileyebilir.

Bir antibiyotiğe ihtiyacınız olduğunda

Anjinli bir antibiyotik, muayeneden ve ortaya çıkış nedeninden sonra sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Tonsillitin birçok formu ve tezahürü vardır ve bunların hepsi de antibiyotiklere duyarlı olmayan çeşitli patojenler tarafından provoke edilebilir. Bu nedenle, hiçbir durumda bir antibiyotik ile hastalığın bağımsız tedavisine başlanamaz. O bir her derde deva değildir, çünkü hasta ve ailesi hastalığının ne tür bir doğaya sahip olduğunu bilmez. Ve sadece antibiyotiğe duyarlı bakterilere neden olmaz.

Sıklıkla viral bir viral şekli vardır, örneğin, herpes ve virüsler antibiyotik kullanımına hiç tepki göstermez. Yani, çok ciddi bir ilacın kitlesel alımıyla bile, hastalık üzerinde hiçbir olumlu etki sağlanmayacaktır. Ancak, tüm yararlı bağırsak mikroflorasını antibiyotiklerle "öldürmek" gibi olumsuz bir etki elde etmek mümkündür. Bu, tedavi edilmesi çok daha zor olan dysbacteriosis'i tehdit eder - bazen iyileşme süreci yıllar alır.

Hastalığın mantar doğada antibiyotik kullanımının durumda minik miktarlarda sürekli vücudumuzda yaşıyor fırsatçı mantar Candida yayılmasına katkıda çok olumsuz bir rol oynayabilir. Rampa candida büyüme ve biz "pamukçuk" olarak iyi biliyoruz kandidiyazis görünümünü, antibiyotikler Candida mantarı fırsatçı patojenlerin, büyümesini inhibe, yararlı mikroflora öldürmek gerçeği kaynaklanır.

Gerekçeli, hastalığın bakteriyel yapısı için ve şiddetli seyrinde sadece antibiyotiklerin kullanımı olabilir.

Doktor, anjina için iyi bir antibiyotik reçete edebilir, ancak hastanın onsuz tedavi etmesinin imkansız olduğuna karar verirse. Candida büyümesini provoke etmemek için de tedbir alacak. Genellikle, bunun için, ana ilaca paralel olarak, Candida mantarının büyümesini baskılayan başka bir spesifik antibiyotik olan Nistatin reçete edilir.

Bununla birlikte, antibiyotik kullanmaya karar verirken bile, sadece eczaneden ilk gidip satın alamazsınız. Bademcik iltihabına neden olan bakteriler çoktur ve tüm antibiyotiklere duyarlı değildirler. Bu nedenle, deneyimli bir doktor ilk önce hastayı muayene eder, önemli testlerin geçmesine yol açar, doğru bir sonuç alır ve ancak uygun ilacı seçer.

Anjina için antibiyotikler: tipleri ve uygulamaları

Daha sıklıkla, angina streptococci'den kaynaklanır, bu nedenle anjina için iyi bir antibiyotik bu bakteri grubuna karşı aktif olmalıdır

Bakteriyel orijinli patojenler bademcik iltihabının görünümünü provoke ediyor, bu yüzden antibiyotik alan şeması her hasta için ayrı ayrı geliştirilmelidir.

Anjinaya karşı etkili birkaç antibiyotik grubu vardır. Bazıları eski, iyi test edilmiş ilaçlarla ilgilidir.

Bir yandan, bu tür ilaçların "davranışlarını" doğru bir şekilde tahmin edebilir, ancak bakteriler zamana karşı direnç geliştirirler ve bu ilaçların kullanımına cevap vermezler. Ayrıca, popülasyonun bir kısmı, başta penisilin serilerinde olmak üzere, antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonlara sahiptir.

Zamanımızda en çok aşağıdaki antibiyotikler kullanılmaktadır:

 • Penisilinler. Bu ilaçlara alerjilerin en sık rastlandığı ve anjinaya neden olan bakterilerde direnç geliştiği bilinmektedir. Bu gruptan en ünlü antibiyotik Ampisilin'dir. Antibiyotikler, doktorun eylemlerinin hastalığın tedavisi için yeterli olacağına inandığı ve hastanın vücuda girişine bir tepki vermediğine inanması halinde reçete edilir. Penisilinlere dayanan daha gelişmiş bir ajan Amoksisilin'dir. Şu anda bu ilacın anjinada en etkili olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, bu ilaca bademcik iltihabına neden olan bir dizi bakterinin yavaş yavaş stabil bağışıklık geliştirdiği gerçeğine yol açan atama ve iyi etki sıklığıydı. Amoksisilin klavulanik asit katkısı durumu biraz değiştirdi. Kombine kökenli en popüler ilaç Amoksiklav'dır. Angina'nın tezahürlerinde çok iyidir. Bu aracın çok sayıda benzerleri geliştirilmiş ve çeşitli isimler altında üretilmektedir.
 • Sefalosporinler. Bu gruptaki ilaçlar - Duratsef, Sefazolin, Sefalekzin, klaforan (sefotaksim) ve diğerleri mantıksız, ya da düpedüz tehlikeli ilaçlar penisilin kullanmak durumlarda iyi yapmak.
 • Makrolidler. Beta-laktam antibiyotiklerin (penisilinler ve sefalosporinler) bademcik iltihabına neden olan bakterilerle baş etmediği durumlarda kullanılırlar. En ünlü makrolid antibiyotik Eritromisin'dir. Ancak, bu gruptaki ilaçların çoğu gibi, son derece tatsız yan etkileri vardır - şiddetli sindirim bozuklukları, bulantı, kusma, ishale neden olur. Bu tip bilinen diğer ilaçlar, Clarithromycin, Roxithromycin ve diğerleridir.
 • Linkozamidler. Bu gruptan en popüler ilaçlar, lincomycin ve clindamycin'dir. Kendilerini anjina tedavisinde tavsiye etmede kötü değiller, fakat bakterilerin çok hızlı bir şekilde direnç geliştirdikleri kendileridir.

Özetle, biz en iyi antibiyotik, etkene türüne göre bir doktor seçecek bir hastada alerjiye sebep olmamaları ve bakteri henüz istikrarı yok hangi bir araç olacağını söyleyebiliriz.

Çocuklar için anjina için antibiyotikler

Bir çocuk için anjin için iyi bir antibiyotik seçmek, onun yaşını göz önünde bulundurmanız gerekir. Gerçek şu ki, çok küçük çocuklar için sadece çok sınırlı miktarda antibiyotik izin verilir. Başka bir engel - bebekler bu formda ilacı yutmayan çocukların bir sorusu ise, bir hap veremez. Onlar için, şuruplar ve süspansiyonlar şeklinde antibiyotik satın almak gerekir. Kural olarak, küçük çocuklar için ilacı daha keyifli hale getiren tatlandırıcılar ve tatlandırıcılar içerirler.

Diğer antibiyotikler enjeksiyon olarak kullanılabilir, ancak çoğu çocuk enjeksiyondan korkar ve sadece çok ciddi yetişkin baskısından sonra onları kabul eder. Genellikle enjeksiyonlar, hasta bir çocuk için yararlı olmayan gerçek histerikler ile birlikte gelir.

Faydalı video - anjina için Antibiyotikler:

Ancak, antibiyotikler olmaksızın ciddi boğaz ağrısının tedavisi etkili olmayabilir, bu nedenle ebeveynlerin kullanımını kabul etmek zorundadırlar. Ancak, küçük çocuklar için özel ilaçların ve özel dozlarının gerekli olduğunu hatırlayarak, çocuğun görüşüne göre, çocuğun iyi bir karar vermemesi gerekir. Bebeğin yaşını, sağlığının genel durumunu, diğer hastalıkların varlığını dikkate alan bir doktora gitmek çok daha doğru ve güvenlidir. Ancak o zaman reçete edilen antibiyotik, boğaz ağrısı için gerçekten yararlı bir ilaç olacaktır - yararlı ve güvenlidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Anjin veya akut tonsillit

Anjin veya akut tonsillit - lokal ve genel semptomlarla karakterize edilen palatine bademciklerin lenfoid dokusunu içeren bir hastalıktır. Angina, hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen sık görülen bir mevsimsel patolojidir. Boğaz ağrısı tehlikesi, bir takım vakalarda, bir dizi organ ve sistemde ciddi lezyonlara yol açan komplikasyonların muhtemel gelişiminden kaynaklanır.

Akut bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) genellikle Betta hemolitik streptokoklar (grup A) - BGSA, mikoplazma pnömonisi gibi patojenlerden kaynaklanır. Tüm boğaz ağrısı vakalarının yarısından fazlası için influenza, koronavirüs, solunum sinsityal enfeksiyonu gibi virüsler sorumludur. Daha az yaygın olan kırmızı ateşli anjina (akut tonsillit), enfeksiyöz mononükleoz, diğer hastalıklar.

Bademciklerdeki patolojik sürecin prevalansı ile, anjinanın (sadece hiperemi ile karakterize olan) catarrhal, lacunar, foliküler (pürülan foliküllerin oluşumu ile) ayrılır. İnflamatuar sürecin, bir apse oluşumuyla (pürülan bir komplikasyon) çevreleyen dokulara yayıldığı ayrı ayrı izole edilmiş flegmon form. Bu tür çeşitli anjin, immün yetmezlikler ve kanın malign neoplazmlarında (lösemi) bulunur.

Anjina ile hem nazofaringeal hem de lingual bademcikler, laringeal faringeal foliküller aynı anda etkilenebilir.

Hemolitik streptokokların neden olduğu en tehlikeli bakteriyel anjina (grup A). Uygunsuz tedavi ya da eksikliği ile, bu hastalık şiddetli bağışıklık ve bakteriyel komplikasyonlar (paratonsillar apse, flegmon boynu, mediastinit) ile doludur. Bazen hemolitik streptokoklar akut glomerülonefrit gelişmesine yol açar (şiddetli) böbrek hastalığı glomerüler aparatın) ile birlikte, menenjit, artrit, miyozit, endokardit (kalp kapakçıklarında muhtemel hasar ile endokardiyumun bakteriyel hasarı).

Agin (bademcik iltihabı), havadaki damlacıklar tarafından birkaç dakikalık tükürük parçacıkları yoluyla bulaşır, genellikle organize çocuklarda, özellikle de çocuklarda teşhis edilir.

Angina belirtileri

Çeşitli patojenlerin, özellikle hastalığın erken evresinde neden olduğu anjinin semptomları büyük ölçüde benzerdir.

Çoğu zaman, şikâyetler nonspesifik olduğunda ve diğer birçok solunum yolu hastalıkları ile ortaya çıkabildiği zaman, hastalık, kuluçka döneminden önce gelir. Belirtilen süre içinde ortalama iki veya üç gün süren hasta, halsizlik, idrak, uyuşukluk, baş ağrısı, eklem-kas ağrısı ile ilgilidir.

Kısa bir inkübasyondan sonra, anjina semptomlarının en belirgin olduğu bir dönem gelir. Anjina (akut tonsillit) için, boğaz ağrısı veya boğaz arka duvarı, boğaz ağrısı gibi belirtiler vardır. Lokalizasyonla, bir veya her iki taraftan bir boğaz ağrısı hissedilebilir. Tipik olarak, bu patojen türüne bağlıdır. Hastalığın ilerlemesi ile boğazda terleme daha da kötüleşir, boğaz ağrısı sadece yutulduğunda değil, kalıcı hale gelir.

Boğaz ağrısı, vücudun bağışıklık yanıtından sorumlu bölgesel lenfatik oluşumlar olan submandibular lenf düğümlerinin lokalizasyonunda, boynun ön yüzeyinde hissedilebilir. Bu nedenle lenfadenit anjinin karakteristik bir belirtisidir. Anjin (akut bademcik iltihabı) işleminde servikal lenf düğümleri genellikle koltuk altı ve inguinal tüm grupları çekilir zaman, enfeksiyöz mononükleoz olduğu gibi, daha az önemli lenfadenit eşliğinde, hemolitik streptokok neden oldu.

Palatine bademcikler (bademcik iltihabı, bademcik iltihabı) lokalizasyonu ile iltihaplanma süreci, her zaman bir sıcaklık reaksiyonu eşlik etti. Bir kural olarak, anjinaya 38-40 dereceye ulaşan yüksek ateş sıcaklık basamakları eşlik eder.

Zehirlenme ve ateş yüksekliği, iştah önemli ölçüde azalır, karın bulantı, rahatsızlık olabilir.

Genellikle, anjina kaslarda eklemlerde (genellikle büyük) ağrı verebilir.

Eğer boğazdaki ağrının nedeni virüs ise, ateşli belirtiler ve zehirlenme belirtileriyle birlikte, hasta diğer solunum semptomlarına sahip olacaktır. Çoğu zaman, hasta burun akıntısı (burun akıntısı), değişen yoğunluk ve verimden öksürük (kuru ya da balgam ile) hakkında endişelidir.

Akut tonsillit ve bademcik iltihabı teşhisi

Hastanın boğazında ağrı doğası, doktor sadece tipik patojenler ile birlikte olduğu gibi, boğaz ağrısı infeksiyöz mononükleoz, difteri basilinin, mantarlar, vb fuzobakterii bir virüsün neden olabilir ne anlamak Çeşitli akut tonsillit tipleri için spesifik tedavi önerilmelidir. Tanısı "anjina" sadece şikayete dayalı bir doktor olabilir, bir kişinin (bulaşıcı hasta ile temas), veri denetim boğaz ve yutak epidemiyolojik durumu. Faringoskopi posterior faringeal duvarın, dilin, kemerin, bademciklerin kızarmasına (hiperemi) dikkat çeker. Bademcikler büyütülür (bir veya her iki tarafta). Üst kısımdan beyaz ve sarı renkte bir plak olabilir. Baskınlar bademciklerin yüzeyinde sıkıca kalmaz ve kolayca çıkarılabilir. Altlarında yırtıldıktan sonra yüzeyin aşınması söz konusu değildir. Bazı aktivatörlerde, mukus üzerinde çeşitli döküntüler olabilir.

Hastalıktan sorumlu patojeni tanımlamak ve lezyonun (hemolitik streptococcus) bakteriyel yapısını açıklığa kavuşturmak için laboratuvar tanı yöntemleri kullanılır. Bir streptococcus'dan şüpheleniyorsanız, doktor, kültür analizinin sonuçlarını beklemeden antibakteriyel tedaviyi (antibiyotik) reçete eder, çünkü nihai sonuca ulaşma süresi birkaç gündür. Analiz için materyalin örneklenmesi, yetkili orta kadro tarafından gerçekleştirilmelidir. Dişlere ve dillere dokunmak dışında bademciklerden ve farenksin arka yüzeyinden bir smear alınır.

BGSA'nın tanısı için daha modern ve hızlı bir yöntem streptokok antijeninin saptanmasıdır. Analiz için bekleme süresi yaklaşık 20 dakikadır, ancak negatif sonuç her zaman mutlak (yanlış negatif sonuç) olarak kabul edilemez.

Anjina tedavisi (bademcik iltihabı)

Boğazdaki ağrının nedeni ve hastalığın doğası sadece bir doktor tarafından teşhis edilebildiğinden, boğaz ağrısı tedavisi ancak uygun tanıdan sonra yapılmalıdır.

Angina (bademcik iltihabı) - yarı yatak veya yatak istirahatının zorunlu olduğu bir hastalıktır. Bu tavsiyelere uyulmaması, özellikle ateş yüksekliği ve zehirlenme sırasında komplikasyon riskini artırır ve iyileşme sürecini uzatır.

bu boğaz, tıkanıklık, boğaz ağrısı gibi sübjektif semptomların kolaylığı için, rahatsız edici, sıcak, soğuk, asidik içecekler, alkol, gazlı su, kahve ortadan kaldırmak için gereklidir. Zehirlenmeyi azaltmak için, ılık durumda sıvı alımını arttırın. Beslenme yeterli proteinle yeterli olmalı, çünkü ateşle vücut daha fazla enerji harcıyor.

Anjina tedavisi (hastalığın bakteriyel nedeni lehine ikna edici kanıt ile) her zaman yerel ve genel antibakteriyel ilaçlar içerir.

Yerel ağız, boğaz, bademcikler, sulama yıkama, inhalasyon, erimesini ve topikal antiseptik ilaçlar (yuvarlak ve yassı haplar, pastiller) durulama çeşitli taşır. Antibakteriyel etki, seyreltmede bir miramistin, furasol, klorofililpt çözeltisidir. Resorpsiyon için tabletler şeklinde bakteriyel lizatların son derece etkili tedavisi (imudon).

Anjina ile hangi antibiyotik almalıyım?

Hemolitik streptococcus ve diğer bakterilerin neden olduğu angina tedavisinde ana şey sistemik antibiyotik tedavisidir. "Bu durumda hangi antibiyotiğin uygulanacağı, ne doz ve alma süresi nedir?" Sorusuna, Sadece doktor cevap verebilir. Viral bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısı ile antibiyotiklerin işe yaramadığını bilmek gereklidir.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi için genel kurallar aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • anjina (bademcik iltihabı) için antibiyotikler en az 7-10 gün boyunca alınmalıdır;
 • Vade sonrasındaki tedaviyi bırakmamak, refahta önemli bir iyileşmeye ve sıcaklıkta düşüşe odaklanmak kabul edilemez. Bu antibiyotik direncine (bakterilerin antibiyotiklere duyarsızlığı), akut tonsillitin kronikleşmesine yol açar;
 • anjina, akut bademcik iltihabı veya kronik sürecin alevlenmesi ile antibiyotikler, ana patojenlere olan duyarlılıkları dikkate alınarak atanır;
 • Tedavi, bakteriyolojik analizi beklemeden hemen başlar.

antibiyotiklere büyük hassasiyet hemolitik streptokok penisilinler (amoksisilin), klavulanik asit ve sefalosporin antibiyotikleri ile kombine formları vardır. Bu ilaçları (alerjik reaksiyonları) almak mümkün değilse, diğer gruplardan ilaçlar (makrolid antibiyotikler, linkozamidler) reçete. Daha sıklıkla bir anjinadaki antibiyotikler tabletler şeklinde tayin edilir veya atanır. Ciddi seyreden ve komplikasyonları olan, parenteral uygulama (kas içi veya intravenöz) veya kombine antibiyotik tedavisi mümkündür. Akut tonsillitin (boğaz ağrısı) karmaşık formları bir hastanede tedavi edilir. Bazen cerrahi tedaviye başvurmanız gerekir (apse açmak).

Önemli! Angina yanlış tedavi ile tehlikeli komplikasyonlara yol açar. Sağlık çalışanlarına güven, kendi kendine ilaç verme.

Boğaz ağrısı tedavi etmek için

Anjina'nın etkin tedavisi açık klinik teşhis ve yeterli farmakoterapi ile sağlanır. Anjina, spreyler ve gargara için antibiyotikler, tedavi süresini önemli ölçüde kısaltır, hastalığın şiddetini azaltır ve insan bağışıklık sisteminde önemli bir bağlantı olarak vücudun koruyucu faktörlerini korur.

Angina, faringeal lenfoid halkanın yapılarının akut inflamasyonu fenomeniyle ortaya çıkan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Grip ve ARI sonrası en sık görülen hastalıklardan biridir.

Anjin tedavisi karmaşıktır ve şunları içerir:

 • Antimikrobiyallerle yerel etiketleme.
 • Ağrı kesici.
 • Sistemik antibiyotiklerin amacı.

Anjina için antibiyotikler

Bademcik iltihabı vakalarının% 70 kadarı virüslerden kaynaklanmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları korona ve rinovirüslerdir. Geriye kalan% 30, bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar tarafından muhasebeleştirilir. Bakteriyel gine kaynaklı anjina vakalarının% 80 kadarı beta-hemolitik grup A streptokoklardır (Streptococcus pyogenes, BHSA).

Anjin içinde bir antibiyotiğin zamanında atanması için, "Streptatest" sistemini kullanarak antijenleri BGSA'ya tanımlamak gerekir.

Streptapt, boğazda ağrı nedenini 5 dakikaya kadar sağlayan evrensel bir araçtır. Oral kavitedeki beta-hemolitik streptococcus A grubunun varlığını hızlı bir şekilde kuracaktır ve böylece yeterli antimikrobiyal tedavinin zamanında tahsisinde yardımcı olacaktır. Bir patojenin yokluğunda, streptaptist, boğaz ağrısının antibiyotiklerle mantıksız tedavi edilmesini önleyecektir. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

Şek. 1. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

Şek. 2. Streptapt, boğazda ağrı nedenini hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlayan evrensel bir araçtır.

Şek. 3. Streptate ile çalışma şeması.

Anjina için antibiyotikler. Doğru seçim

Streptokoklar penisilin grubu ilaçlara yüksek hassasiyet gösterir. İlaç intoleransı veya patojenin direnç göstermesi durumunda (direnç), birinci veya ikinci kuşak makrolidler ve sefalosporinler reçete edilir.

Boğaz ağrısı tedavisi, aşağıdaki grupların antibiyotiklerle yapılır.:

Penisilin grubunun preparatları:

 • diş hekimleri
 • Augmentin, amoksiklav
 • amoksisilin

Fenoksimetilpenisilin, bu antibiyotiğin bir süspansiyon şeklinde salınması nedeniyle küçük çocukların tedavisinde faydalıdır.

Amoksisilin, artmış biyoyararlanım (hasarlı dokularda birikme kabiliyeti) ile karakterize edilir. İlaç, serum proteinleri ile daha az ilişkilidir.

Birinci jenerasyonun sefalosporinleri oldukça etkili antibiyotiklerdir ve hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Yüksek anti-streptokok aktivite, makrolid grubunun antibakteriyel ilaçları tarafından bulunur. Lezyonda yüksek konsantrasyon oluştururlar.

Anjina için doğru seçilmiş antibiyotikler istenen sonucu hızlıca elde eder, komplikasyonların gelişmesini engeller ve sürecin kronizasyonunu önler.

Şek. 4. Fotoğrafta penisilin grubu Amoksisilin ve makrolid grubu Azitromisin hazırlanması.

Anjina için antibiyotikler. Başvurmak ya da değil mi?

Hastalığın ilk belirtileri olan erişkinlerde ve çocuklarda antibiyotik kullanılamaz. Sadece enfeksiyonun bakteriyel yapısı durumunda gösterilirler. Uzmanlar tarafından geliştirilen McAisek ölçeği, viral ve CSA-tonsillit arasındaki ayırıcı tanının yapılmasına yardımcı olur.

 1. Ölçek 1'den fazla puan yazılmazsa, anjina için antibiyotik gösterilmez. Anjina semptomatik tedavisi. Ek tanı yöntemleri gerekli değildir.
 2. Skor 2 puan ise, o zaman antibiyotik reçete sorusu doktor tarafından karar verilir.
 3. Ölçeğin 3'ten fazla olması durumunda, boğaz ağrısının antibiyotik sistemik eylemle tedavisi belirtilmektedir.

Anjina için antibiyotikler. Tedavi süresi

Uygun seçilmiş antibakteriyel tedavi ile hastanın durumu hızla iyileşir. Ancak doktorun görevi sadece hastayı hızlı bir şekilde kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda komplikasyonların gelişmesini de önler. Bu, en az 10 gün boyunca antibiyotik kullanımı ile ortaya çıkan patojenin tamamen yok edilmesi ile elde edilir.

TSHA-tonsillit ve bağışıklık

BCAA-bademcik iltihabı kalıcı bir bağışıklık bırakmaz. İyileşme sırasında hastalığın geri dönüş olasılığı yüksektir.

Antibiyotiklerin mantıksız kullanımı

Anjinada antibiyotiklerin mantıksız kullanımı patojenlerin direncinin gelişmesine ve istenmeyen reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olur. Çoğunlukla antibiyotik reçete etme nedeni ağrı sendromudur. Bununla birlikte, anjinada ağrı, anestetiklerle topikal uygulama için iyi bir şekilde azaltılır.

Rusya'da, antibiyotiklerin yaklaşık% 70'i haklı değildir. Yaklaşık% 25'i haklıdır, ancak başvuruları her zaman başarılı değildir.

Virüsler için antibiyotikler işe yaramıyor. Viral bademcik iltihabı ile lokal ilaçların atanması sınırlanabilir.

antihistaminikler

Anjina'nın antihistaminik ilaçlarla tedavisi, sadece hastalığın erken döneminde önerilebilir. Suprastin, tavegil, fenkarol, claritin, telfast, vb. Gibi ilaçlar gösterilir.

Şek. 5. Antihistaminikler.

Boğaz ağrısının topikal preparatlarla tedavisi

Günümüzde topikal uygulama için kombine preparatlar, anjina tedavisinde en popüler olarak kabul edilmektedir. Bu antiseptik ve dezenfektan, antibakteriyel, anti-mantar ve anti-viral, anestetik maddeler, bitkisel yağlar, ve vitaminler içerir.

Nadiren bu bölgeyi etkileyen mukoza zarını tahriş etmeden, hastalıklı organı etkileyen alerjik reaksiyonlara neden olabilir orofaringeal hastalıkların topikal tedavisinde güncel ilaçlar, yüksek derecede toksik ve pratik uygulama alanında absorbe değil değildir.

Topikal kullanım için kombine preparasyonlar, spreyler, durulama çözeltileri ve emilim tabletleri şeklinde temin edilebilir. Ağız boşluğu, larinks, farinks, anjina ve kronik bademcik iltihabı hastalıklarında kullanılırlar, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılırlar.

Angina'nın lokal tedavisi için geniş ilaç kullanımı, antibakteriyel ilaçların haksız kullanımını azaltmayı ve mikroorganizmaların direncini geliştirme riskini önlemeyi mümkün kılmıştır.

Anjina tedavisi için topikal preparatlar

Bioparox bir aerosoldür. Antibiyotik fusafungini içerir. 7 günden fazla olmamak üzere doktor reçetesine göre kullanılır. Tedavinin sonlandırılması üzerine zorunlu tıbbi gözetim.

Şek. 6. Bioparox, aerosollerde bir antibiyotiktir.

TeraFlu LAR - tabletler ve sprey. Lidokain, benzohekzonyum ve nane içerir. Antiseptik ve topikal anestezik etkiye sahiptir. İlacın bir parçası olan Benzoxonyum klorür antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkiye sahiptir. İlaç herpes virüsüne, influenzaya ve parainfluenzaya karşı aktiftir. Lidokain lokal anestezi etkisine sahiptir. Boğaz ağrısının şiddetini ortadan kaldırır veya azaltır. Nane mentol bazlı esansiyel bir yağ içerir. Nane analjezik, antispazmodik, antiseptik etkiye sahiptir. Karakteristik ferahlatıcı bir tat ve aromaya sahiptir.

Şek. 7. Anjina TerraFlu LAR - tablet ve sprey tedavisi için ilaç. Antiseptik ve topikal anestezik etkiye sahiptir.

Flurbiprofen non-steroid anti-inflamatuar bir ilaçtır (NSAID). Rezorpsiyon için tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Anestezinin etkisi 15 dakika içinde gelir ve birkaç saat sürer.

Strepsils Intensive - flurbiprofen içeren tabletler (NSAID'ler). Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Tantum Verde bir non-steroid anti-inflamatuar ilaçtır (NSAID). Çözelti, sprey, tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür. Antiseptik heksetidin, dezenfektan ve uçucu yağlar içerir. Aerosol ve durulama şeklinde kullanılır. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktivitesi vardır. Lokal hemostatik, analjezik, zarflama ve koku giderici etkiye sahiptir.

Stopangin - çözelti, sprey. Antiseptik heksetidin ve bitkisel yağlar içerir. Antimikrobiyal, antifungal, analjezik ve zarflama etkisine sahiptir. İlaç stomatit, diş eti iltihabı, periodontitis, bademcik iltihabı, glossite, farenjit, kandidiyaz ve kötü nefes endikedir.

Heksoral - aerosol, çözelti. Antiseptik heksetidin içerir. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktivitesi vardır. İlaç stomatit, gingivitis, periodontitis, bademcik iltihabı, glossit, farenjit için endikedir.

Anti-Angin Formülü - tabletler ve pastiller. Antiseptik klorheksidin ve topikal anestezik tetrakain içerir. Antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, periodontitis, bademcik iltihabı ve farenjit için endikedir.

Strepsils - tabletler antiseptik ve dezenfektan içerir. İlaç stomatit, gingivitis, farenjit, bademcik iltihabı için endikedir.

Strepsils Plus - tabletler ve sprey. Antiseptik, dezenfektan ve lidokain içerir. Antimikotik, antiseptik, lokal anestezi ve antiem ödem etkisine sahiptir. İlaç larenjit, farenjit, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı için endikedir.

Inhalipt - aerosol ve sprey. Sülfanilamidler ve nane ve okaliptüsün bitkisel yağları içerir. Anti-inflamatuar, antiseptik ve ferahlatıcı etkiye sahiptir. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiftir. İlaç aft ve ülseratif stomatit, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit için endikedir.

Yoks - çözüm, sprey. Antiseptik ajanlar içerir. Antibakteriyel, antifungal ve antiviral aktiviteye sahiptir. ilaç protozoaya karşı aktiftir.

Kamerun - aerosol. Antiseptik klorobutanol, kafur, mentol ve okaliptüs yağı içerir. Klorobutanol antiseptik bir etkiye sahiptir. Mentol, kolay bir analjezik etkiye sahiptir. Kafur, yerel kan akışını arttıran, tahriş edici bir etkiye sahiptir. Okaliptüs yağı antienflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Tahriş edici etkisi, lokal kan akışını güçlendirmek, ferahlatıcı etkisi, doku yenilenmesini teşvik eder.

Miramistin antiseptik bir çözümdür. Benzyldimethylamonyum klorür, bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiviteye sahiptir.

Neo-angin hapları. Antiseptik, dezenfektan ve mentol içerir. Antimikotik, antiseptik ve lokal anestezik etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, bademcik iltihabı, farenjit için endikedir.

Pharyngosept - Tabletler. Antiseptik ve dezenfektan içerir. Antimikrobiyal etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit için endikedir.

Ilaç kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız! Her ilacın yan etkileri vardır ve alerjilere neden olabilir.

Şek. 8. Sprey Geksoral ve resorpsiyon için Faringosept tabletlerin bir fotoğraf üzerinde.

Boğaz ağrısı: terapötik taktikler ve ilaçlar

Boğaz ağrısı akut solunum yolu enfeksiyonlarında sık görülen bir semptomdur. Tüm boğaz enfeksiyonlarının% 80'i bu semptomla ortaya çıkar. Boğaz ağrısı genellikle hastalıklarla baskındır ve kaçınılmaz olarak hastanın yaşam kalitesini etkiler. Boğazdaki ağrının birçok nedeni vardır. Bununla birlikte, çoğu zaman doktorlar, angina ve farenjit ile boğaz ağrısı olan hastalar tarafından tedavi edilir.

Boğaz ağrısı asetilsalisilik asit (ASA), parasetamol, ibuprofen veya naproksen ile iyice temizlenir. Bu ilaçlar anestezi ve ateşin etkisini birleştirir. Boğaz ağrısı genellikle antibiyotik reçete nedenidir. Bununla birlikte, virüsler için antibakteriyel preparatların çalışmadığı bilinmektedir. Ancak anjina virüslerinin% 70'inde hastalığın sebebi vardır. Anestezikli lokal ilaçlar, meydana gelme sebebine bakılmaksızın ağrıyı etkili bir şekilde durdurur. Bunlar mentol, tetrakain, lidokain veya flurbiprofen içerir.

Ağrı sendromlu anjin tedavisi için hazırlıklar

 • TerraFlyu LAR - antiseptik ve dezenfektan ile sprey ve tabletler. Lidokain ve nane içerir.
 • Strepsils Plus - tabletler ve sprey. İlaç bir antiseptik, bir dezenfektan ve lidokain içerir.
 • Strepsils Yoğun - analjezik ve anti-enflamatuar etkileri olan flurbiprofen (NSAID'ler) içeren tabletler.
 • flurbiprofen - Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç (NSAID) içeren tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.
 • Tantum Verde - Çözelti, sprey, tablet. Lokal anestezi etkisi olan, mukoza zarının şişmesini ve şişmesini azaltan benzidamin içerir.
 • Anti-Angin Formülü - tabletler ve pastiller. Antiseptik klorheksidin ve topikal anestezik tetrakain içerir.
 • Neo-angin - tabletler. Kombinasyon ve mentolde antiseptik ve dezenfektan içerir.
 • kameton - aerosol. Antiseptik klorobutanol hidrat, kafur, mentol, okaliptüs yağı içerir.

Kompozisyonlarında ağrı kesiciler içeren lokal preparatlar, laringospazm gelişme riski nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır.

Şek. 9. TeraFlu LAR - En etkili kombine preparatlardan biri. Anestezik Lidokain içerir.

Boğaz için sprey

Boğaz için bir sprey, uygulandığında, mukoza zarında, bileşimini oluşturan yüksek konsantrasyonda ilaç oluşturur.

Boğaz için spreylerde, ilaç maddesi bir mikrodözer ile sağlanır. Sprey ile püskürtülmüş ilacın parçacıkları, bir aerosol ile püskürtülmüş parçacıklardan daha büyüktür. Püskürtme hızı düşük. Aerosol formundaki preparatlar alt solunum sistemine ilaç verebilir.

Boğazların ilaçlarla spreyler halinde tedavisi tekrar tekrar etkinliğini kanıtladı. Boğaz için spreyler yaygın olarak diş hekimliğinde kullanılır.

Hem sprey hem de aerosol aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Hızlı bir terapötik etkinin başlangıcı,
 • Terapötik etki, ilacın daha küçük bir dozu püskürtülerek elde edilir.
 • Spreyler ve aerosollerin uygulanması uygundur.

Şek. 10. Spreyler son yıllarda geniş popülaritesi kazanmış olan orofarenks ve burun hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Fotoğraf, boğaz spreyi nasıl kullanıldığını gösterir.

Boğaz için bazı spreyler

 • TerraFlyu LAR
 • heksetidin
 • Stopangin
 • Geksoral
 • Strepsils Plus
 • Ingalipt
 • Joks

Şek. 11. Orofarenks hastalıklarında spreyler.

Boğaz durulama

Boğazın gargarası anjina, kronik bademcik iltihabı, farenjit, ağız boşluğu hastalıklarında endikedir. Gargara için ilaç, bir doktor tarafından profesyonel olarak tavsiye edilir. Bazı durumlarda, hasta tek başına durulama yardımcısı seçer.

Boğaz durulama sırasında, ilaç doğrudan orofaringeal boşluğun mukoza zarı ile temas eder. Gargara yapmak için resmi ve geleneksel ilaçların cephaneliği harika. Antimikrobiyal aktivite, diklorobenzen, metakresol, heksetidin, benzalkonyum, timol, ambazon ve klorheksidin ile elde edilir. Bunlar yapay kökenli maddelerdir. Sadece patojenik mikropların değil, aynı zamanda ağız boşluğunun normal mikroflorasının gelişimini de baskılamakta, bu da onların kullanımını 6 yaşın altındaki çocuklarda sınırlamaktadır.

Gargara için bazı antiseptik türleri

 • heksetidin
 • Stopangin
 • Geksoral
 • Tantum Verde
 • Joks
 • Miramistin

Bazı bitkiler hafif bir antienflamatuar ve dekontaminasyon etkisine sahiptir. Bunlar arasında papatya, adaçayı, calendula, ahududu yaprağı, St. John's wort, kekik, okaliptüs vardır. Boğazın durulanması, şifalı bitkilerin toplanması için daha iyidir, çünkü birbirlerinin etkilerini arttırabilirler.

Doğru gargara nasıl

 • Boğazın durulanması, çözelti ile ılık bir biçimde gerçekleştirilir.
 • Durulama yardımcısının bir kısmını ağzınıza dökün.
 • Nefes al.
 • Başını eğin (sıvı boğazın içine düşer).
 • Akışkanın yavaşça nefes almasını sağlayın, bu da sıvının salınmasına neden olur.
 • Son kullanma süresinden sonra, kafa öne eğin ve ağzınızı lavabonun üzerine bırakın.
 • Prosedürü birkaç kez tekrarlayın. Bu yarım bardak solüsyon veya kaynatma kullanır. Günde 6 kez boğazını durulayın.

Şek. 12. Boğaz durulama yaparken, ilaç doğrudan orofaringeal boşluğun mukoza zarına temas eder.

Boğaz ağrısı homeopatik ilaçlar ile tedavi

Catarrhal angina ve komplike olmayan kronik tonsillit formları her zaman antibiyotiklerle tedavi edilmez. Hastalığın başlangıç ​​aşamasında, mikroorganizmaların çoğalması kritik düzeyde süperenfeksiyona erişmediğinde, homeopatik ilaçların kullanımı haklı gösterilebilir. Homeopatik ilaçlar ile terapi, vücudun kendi kendini düzenlemesi süreçlerini etkiler. Angina ve kronik bademcik iltihabı, anayasal zayıflığın ve kalıtsal yatkınlığın özel bir tezahürü olarak kabul edilir. Alman uyuşturucu Tonzilotren, yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde yüksek etkinliğini ve güvenliğini kanıtladı.

Şek. 13. Alman uyuşturucu "Tonzilotren" yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde yüksek verimliliğini ve güvenliğini kanıtladı.

Bazı angina tiplerinin tedavisi

Herpes boğaz ağrısı tedavisi

Antiviral aktiviteye sahip topikal preparatlar:

 • TeraFlu LAR - tabletler ve sprey.
 • Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür.
 • Heksoral - aerosol, çözelti.
 • Yoks - çözüm, sprey.
 • Miramistin antiseptik bir çözümdür.

Topikal preparatlar ağrıyı hafifletir:

 • TerraFlyu LAR
 • Strepsils Plus
 • Strepsils Yoğun
 • flurbiprofen
 • Tantum® Verde
 • Anti-Angin Formülü
 • Neo-angin
 • kameton

İyi bir sonuç, inhalasyon veya nebulizasyon şeklinde sıvı antiviral interferonun kullanılmasıdır. Ultraviyole radyasyonun tamir süreçlerini ve helyum-neon lazerin ışığını güçlendirir.

Fungal boğaz ağrısı tedavisi

Mantar anjina gelişiminin suçlu antibiyotik kullanımı yetersiz ise, o zaman hemen iptal ve sistemik antifungal ilaçlar reçete edilmelidir:

Decamine sentetik bir antifungal ilaçtır. Ağız boşluğunun mantar enfeksiyonu durumunda iyi bir etkiye sahiptir. İyi tolere edildi. Karamel ve merhem şeklinde kullanılır.

Topikal uygulama için aşağıdaki preparatlar antifungal aktiviteye sahiptir:

 • TeraFlu LAR - tabletler ve sprey.
 • Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür.
 • Stopangin - çözüm ve sprey.
 • Heksoral - aerosol, çözelti.
 • Strepsils Plus - tabletler ve sprey.
 • Yoks - çözüm, sprey.
 • Miramistin antiseptik bir çözümdür.
 • Neo-angin hapları.

Doğru seçilmiş ve zamanında tedavi, patolojik sürecin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayacak, yutak ve faringeal lenfoid halkanın mukoza zarının koruyucu işlevlerini, lokal ve genel bağışıklığın önemli bir faktörü olarak koruyacaktır.

Boğaz tıkanıklığı ile boğaz ağrısı tedavisi makaleye bakın

Kronik tonsillit tedavisi (tonsillektomi), makaleye bakınız

boğaz ağrısı

Angina nedir?

boğaz ağrısı (akut tonsillitin ev adı) mikropların lenfoid dokuya saldırdığı akut bir enfeksiyöz hastalıktır. iltihaplı bademcik (bademcik) - İlk orofarenks (sözde halka Pirogov) lenfoid oluşumları acı. Ek olarak, periferal lenf düğümleri sürece dahil olabilir. Latince ("ango") çeviri Angina anlamına gelir "sıkmak, sıkmak, ruh." (Şişlik gırtlak ve nefes borusu meydana geldiği anjina Louis, hariç) boğulma klinikte değil pratikte yaygın hastalık rağmen.

Genellikle anginadan muzdarip olanlar:

genç yaşta çocuklar ve insanlar (35-40 yıla kadar);

daha yüksek bir oturma yoğunluğu, büyük endüstriyel yerleşimlerin çevresel özellikleri (hava kirliliği, yetersiz ultraviyole radyasyon) ile ilişkili şehir sakinleri;

Zararlı endüstrinin işçileri - tozlanma, gaz kirlenmesi, istenmeyen mikro iklim (sıcaklık düşüşleri) ile ilgili çalışma koşulları;

bireysel özelliklere sahip kişiler: bademciklerin mikrotravmaları, burun solunumu ihlali, organizmanın reaktivitesindeki değişiklikler;

Soğuk mevsimde olduğu gibi sık hipotermi, yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği ile anjin riskinin artması. Yaz mevsiminde anjin olmasına rağmen - yaygın olmayan soğuk içecekler, süt ve dondurma kullanımı yaygın değildir.

Anjina'nın klinik resmi

Aşağıdaki dönemlerle karakterize anjina için herhangi bir enfeksiyöz hastalık gelince:

İnkübasyon (1-2 gün sürer) - enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar.

İlk dönem (birkaç saatten bir güne). İlk belirtiler - kısa süreli bir soğuk algınlığı, 1 saat sonra ateşli ateş (38-40 ºº) izledi. zayıflık, vücut ağrıları, açık lokalizasyonu olmayan baş ağrısı sıkıcı, iştah (anoreksiya) eksikliği: angina sıcaklık artışı diğer yaygın semptomları eşlik eder. Ağrıyan boğaz ağrısı, sık görülen semptomlarla birlikte ortaya çıkabilir ve daha sonra hastalığın biçimine bağlı olarak katılabilir.

Hastalığın yüksekliğinin periyodu - uygun tedavi ile 7 günden fazla sürmez.

Iyileşme dönemi (iyileşme).

Hastalığın nedensel etkisine bağlı olarak, aşağıdaki anjina türleri tanımlanır:

Viral Angina - adenovirüs, herpes virüs, enterovirüs Coxsackie (herpes ve herpes anjina) ile enfekte olduğunda,

bakteriyel anjina - çarpıcı vücuda anaerobik bakteriler durumunda, β-hemolitik streptokok, Staphylococcus, Klebsiella, pnömokoklar, meningokoklar, Haemophilus influenzae veya tifo Bacillus anthracis;

mantar anjina - Candida cinsinin mantarları;

angina Simanovsky-Plaut-Vincent - ağız boşluğunun spiroketine sahip iğ şeklindeki çubuğun simbiyozunun bir sonucu olarak gelişir.

Enfeksiyon çeşitli şekillerde oluşabilir: havada oluşan taneciklerin, gıda ile, ve bunun bir sonucu olarak, ağız boşluğu ve üst solunum organları (burun ve sinüslerin bademcik, diş, süpüratif hastalıkların kronik enflamasyon) iç enfeksiyonu.

En yaygın Strep boğaz.

Akut tonsillit hakkında size bir video sunuyoruz:

Boğaz ağrısı belirtileri

Aşağıdaki belirtilerle karakterize edilmiştir:

 1. Yabancı mikropların yutulmasıyla ilişkili zehirlenme (genel halsizlik, vücutta ve eklemlerde ağrı, baş ağrısı).
 2. Yüksek sıcaklık: ne kadar yüksekse, boğazın kenarındaki tezahür o kadar az olur.
 3. Bölgesel (periferal) lenfadenit.
 4. Hastalığın biçimine ve şiddetine bağlı olarak şiddetli ve şiddetli ağrıya yutmada orta derecede güçlükle ifade edilebilen boğaz ağrısı. Bazen ağzınızı açmanız bile zor.
 5. Kandaki değişiklikler: nötrofilik lökositlerin (nötrofilik lökositoz), eozinofillerin (eozinofili) sayısında bir artış, artmış ESR.
 6. Kardiyovasküler sistemin çalışmasında değişiklikler - hızlı nabız (taşikardi), kalp yetmezliği, miyokardit.
 7. İç organlardan gelenler (karaciğer, dalak, böbrek).
 8. Gebelik sırasında angina ortaya çıkarsa fetal enfeksiyon.
 9. Orofarinksin lenfoid formasyonlarının yenilgisi:

  bademciklerin şişmesi ve şişmesi (catarrhal formu ile);

  lakunada (lacunar formu ile) fibröz-purulent plak;

  "Yıldızlı gökyüzü" nin resmi (foliküler form ile);

  grimsi-sarı plak, çıkarılmasıyla yüzeysel malo-ağrılı ülserler ortaya çıkardı

  Klinik bulgulara göre, aşağıdaki anjina formları ayırt edilir:

  1. Catarrhal (erythematous) angina, diğer daha ciddi anjina formlarının en kolay veya başlangıç ​​aşamasıdır.
  2. Foliküler anjina - iltihaplı foliküller ortaya çıkar, bunların içinden pus salgılanır.
  3. Lacunar angina - bezler hasar gördüğünde veya çıkarıldığında gelişir.
  4. Fibrinöz anjina - ince bir fibröz filmin görünümü eşliğinde.
  5. Phlegmonous tonsillitis, amigdala'nın bir kısmının pürülan erimesidir.
  6. Nekrotizan anjina (Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjina).
  7. Herpetik anjina - genellikle çocuklarda gelişir.

  Catarrhal anjina yaklaşık 3-5 gün sürer ve mukoza zarının yüzey tabakasına zarar verir. İlk belirtiler, kızarıklıklarının (bu nedenle ikinci adı - eritematöz), bademciklerin şişmesi ve hassasiyeti, aynı zamanda mukuslardır. Böylece hastalar bir kuruluk hissi, bir yanma hissi ve bir yanma hissi ve sonra - yutmada küçük bir ağrıdan şikayet ederler. Biraz artan bölgesel lenf düğümleri. Subfebril sıcaklığı.

  Foliküler anjina, süreçteki diğer dokulara kıyasla, daha derin dokuların tutulumuyla birlikte yaklaşık 5-7 gün sürer. Daha yüksek sıcaklıklarda (38-39 ° C) ile karakterize, zehirlenme (zayıflık, baş ağrısı, alt sırt ağrısı) belirtileri ifade kanda değişiklikler splenomegali, morbidite ve bölgesel lenf düğümleri, artan (eozinofili, lökositoz, eritrosit sedimentasyon oranı yükseldi). bademcik yüzeyinde kırmızı yüzlü, yumuşak damak arka planı hafifçe noktaları sarımsı veya sarımsı-beyaz bir renk yükselen yuvarlak çok sayıda vardır.

  Klinik resminde Lacunar angina bir şekilde folikülere benzer: bademciklerin foliküllerini de etkiler. Yüzeylerinde grimsi beyazımsı veya hafif sarımsı bir kaplama görülür, bu da sürekli pürülan bir filmi birleştirip oluşturabilir. Enflamatuar süreç, boyundaki lenf düğümlerine uzanır, bu da boyut olarak artar ve ağrılı hale gelir. Şiddetli lacunar anjinada yumuşak damak ve dil iltihaplanır, şişer ve orofarenks içine asılır, böylece yiyecek ve konuşmaya engel olur. Şiddetli ağrı, tükürüğün ağızdan akmasına neden olan yutma hareketlerini kısıtlar. Hastalığın süresi yaklaşık 10 gündür.

  Fibrinöz anjina - bağımsız olarak veya lacunar anjinasının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalık şekli ile bademciklerde ve ötesinde sürekli beyazımsı-sarı bir kaplama ortaya çıkar. Hastalığın ilk saat içinde bu filmsi tabakayı, oluşumu çok yüksek sıcaklıklarda (yaklaşık 40 ° C), titreme eşlik şiddetli zehirlenme menenjit (beyin lezyonu) gelişebilir.

  Phlegmonous tonsillitis, genellikle bir tarafı etkileyen, nadir görülen bir formdur. Bademcik hiperemik, keskin şişkin ve ağrılıdır. Bölgesel lenf düğümlerinin artış ve ağrı karakteristiği, başın apse doğru eğim ile zorlanmış pozisyonu. Ağız tam olarak açılmaz, dişler sıkıca sıkıştırılabilir (çiğneme kasları trisması), bir burun sesidir. Sıcaklık 39-40 ° C, genel zehirlenme.

  Nekrotik angina - bademcik nekrozu (nekroz) ile birlikte nadir bir form. Başlangıçta, bademciklerin ayrılmasından sonra düzensiz kenarlı ülserler görüldükten sonra, gri-sarı bir kaplama ile kaplıdır. Hasta yutulduğunda yabancı cisim hissiyatından şikayet eder, ağızdan bir koku alır. Hastalığa, azalmış veya normal bir sıcaklık, artan salivasyon, kusma, bilinç ihlali eşlik eder. Hastalığın süresi 1 haftadan birkaç aya kadardır.

  Herpetik anjin, akut başlangıçlı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Yutma, ateş, sıcaklık 38-40 ° C, baş ağrısı, karın kaslarının hassasiyeti; kusma ve ishal olabilir. Orofarenksin mukoz membranlar (yumuşak damak, uvula, bademcik ve palatal kolları) On 3-4 gün içinde patlamış ya çözülür kırmızımsı küçük kabarcıklar görülür. Bundan sonra mukoza zarı normal sağlıklı bir görünüm kazanır.

  Foliküler ve lacunar - bademcik yüzeyinden irin serbest bırakılması eşliğinde, her türlü hastalık anlamına gelir, pürülan anjina kavramı da vardır. Bunlar hastalığın en bulaşıcı formlarıdır, bu nedenle çoğu zaman "aile" salgınlarına yol açarlar.

  Boğaz ağrısı tedavisi

  Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Sonuçta, 1 gün içinde ve doktor müdahalesi olmadan tedavi edilemeyen ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Anjina tedavisi kapsamlı olmalı ve patojen ve hastalık formuna göre seçilmelidir. Terapi, ana belirtileri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır:

  1. Bir mikroorganizmanın "dekontaminasyonu". Patojenin türüne bağlı olarak, hastalık antibiyotik (bakteriyel anjin için), antiviral veya antifungal ilaçlar reçete edilir. Boğaz ağrısı için böyle bir çarenin tayin edilmesinden önce, doktor mikropların hassasiyetini kontrol eder.
  2. Orofarinkste lokal belirtilerin giderilmesi. Bu, anjina ile farklı bir durulamadır. Yerel dezenfektanlar ve bitkisel şifalı otlar olabilir. Belli bir formdaki boğaz ağzı ile gargara yapmanın en iyi yolu doktor tarafından belirlenir. Antiseptik bileşenli spreylerin ya durulama takviyesi olarak ya da bu prosedür zor ise kullanılabilir. Ek olarak, inhalasyonlar, yumuşatıcı, anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahip olan kabartma tozu, klorheksidin, bitkisel soğuma ve infüzyonlara dayanan anjinada da gösterilmektedir.
  3. Zehirlenme belirtileri ile mücadele: bol sıcak içecek, antihistaminikler (şişlik ve alerjik organizmayı azaltmak).
  4. Sıcaklıkta azalma. Bu nedenle, aspirin (asetilsalisilik asit) anjin için bir ilaç olarak sadece antipiretik bir ajan olarak değil, aynı zamanda olası komplikasyonların (romatizma) önlenmesi için kullanılır.
  5. Bağışıklık sistemini ve kan damarlarının duvarlarını güçlendiren anlamına gelir.
  6. Hastanın izolasyonu - ayrı oda (oda), bireysel yemekler tahsis.
  7. Yatak istirahatı.
  8. Özel diyet: Sert sert yiyecekler, baharatlar ve tuz, gazlı içecekler hariç. Sıcak veya sıvı halde sıvı veya yarı sıvı halde (broth, püresi çorbası, sıvı porselen) tabakların kullanılması tavsiye edilir.

  Sitemizin bölümlerinden birinde, larenks kanseri ve adenoidlerin tedavisi hakkında bilgi bulunmaktadır.

  Ayrıca hastalıklar bölümünde kronik bademcik iltihabı ve alevlenmelerinin yanı sıra önlenmesini de bulabilirsiniz.

  Angina belirtileri

  Genel belirtiler: anjin ile inkübasyon süresi (enfeksiyon anından hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkmasına kadar) 1-2 gündür. Hastalığın başlangıcı akuttur. Yutulduğunda boğaz ağrısı, genel bir halsizlik, baş ağrısı, eklemlerde ağrı, boğaz ağrısı vardır. Soğuk algınlığı 15 dakika-1 saat sürdü ve daha sonra bir ısı hissi ile yer değiştirdi, hastalığın soğuk biçimlerinin şiddetli formları tekrarlandı. Gün içindeki vücut ısısı 38.0-40.0 ° C'ye ulaşır (ateşli ateş). Yeterli tedavi koşulu ile ateş 2 ila 6 gündür. Baş ağrısı mattır, spesifik bir lokalizasyona sahip değildir ve 1-2 gün boyunca devam eder. İştah ve uyku rahatsız. Aynı zamanda, boğaz ağrısı, başlangıçta önemsiz, sadece yutulduğunda endişelenir, sonra yavaş yavaş yoğunlaşır ve kalıcı hale gelir. İkinci üçüncüsünde, boğazdaki ağrı çok belirgindir, içilmesi, yiyeceği ve hatta tükürüğü yutması imkansız hale gelir.

  Önemli olarak, hastalık bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerle başlar ve genel toksik semptomlar daha sonra gelir.

  Bu olgularda, ilk olarak, bir gün boyunca ateş, genel halsizlik, baş ağrısı ve diğerleri ile ilişkili olan yutulduğunda boğaz ağrısı nedeniyle hastalar sorunludur.

  Ateşli dönemde yüz cildi hiperemiktir ve vücut ısısının normalleşmesiyle soluk pembe bir renk alır. Döküntüler olmaz. Vücut sıcaklığında belirgin dalgalanmalar ile terleme not edilir. Ağrısız, boğaz ağrısının açılması serbesttir.

  Anjina teşhisi

  mononükleoz - ayırıcı tanı akut farenjit, akut kan hastalığı dahil olmak üzere kızıl, difteri, kızamık, grip, üst solunum yolu akut nezle ile yapılmalıdır. Orofarenksin muayenesi, yukarıdaki hastalıkların tezahürlerini ayırt eden bir dizi dışsal işarete sahip olduğundan. Ayrıca, doktorun hastalığın başlangıcından itibaren semptomların ortaya çıkış sırasını sırayla anlatması gereklidir. Bazı zor durumlarda, tonsil akıntılarının bakteriyolojik muayenesi, tanısal ponksiyon, spesifik kan testleri gibi ek tetkik yöntemleri gerekebilir. Tüm bu hastalıkların bulaşıcı tehlikesinden dolayı, çoğu zaman hastalar özel bir enfeksiyöz hastanede tedavi edilir.

  Parathonsillar apse tanısı zor değildir. görünüşte biten boğaz ağrısı, tıkanıklık ve yumuşak damak dokusu tek taraflı ani şişme sonrası gelişen tipik klinik tablo, orta hatta amigdala çıkıntısı, vücut sıcaklığının önemli bir artış iltihabı okolomindalikovoy lif gösterir.

  Anjinin profilaksisi

  Hastalar ayrı bir odada izole edilmeli, sıklıkla havalandırılmalı ve ıslak bir temizlik yapılmalıdır. Her kullanımdan sonra kaynayan veya kaynar su ile haşlanmış özel bir yemek tahsis edin. Tükürük tükürmek için hastanın yatağına yakın bir dezenfektan solüsyonu ile bir kap koydu. Özellikle çevredeki insanlarla teması sınırlandırın, özellikle de anjinaya en hassas olan çocuklarda.

  Eğer anjin ilk kez bir doktora danışmanız gerekiyorsa, bu hastalık için çok gerekli olan antibiyotikleri reçete etmesi gerekir. o kesin yatak istirahati uymak tavsiye edilir boğaz ağrısından ilk belirtileri, bol miktarda sıvı olduğunda (toksinlerin daha iyi giderilmesi için). doktor tavsiyesi topikal tedavi başlamak önemlidir önceki - spreyler veya antiseptikler ve anestezikler (Strepsils, kameton, bioparoks, Geksoral, Joks ihtiva eden pastiller formunda gargara antiseptik çözeltiler (furatsilin, miramistin,% 3 hidrojen peroksit çözeltisi) veya ilaç başlangıç falimint

  Anjin gelişimini önlemek için, lokal enfeksiyon enfeksiyonlarının zamanında tedavisi, burun içinden serbest nefes almayı engelleyen sebeplerin ortadan kaldırılması (çocuklarda en sık adenoid olan) önemlidir. Vücudun temperlenmesi, doğru çalışma ve dinlenme modu, çeşitli tehlikelerin - toz, duman (tütün dahil), aşırı kuru hava, alkol vb. Ortadan kaldırılmasıdır. Anjinle baş edemiyorsanız, bir kişi 2-3 yaşından daha sık hastalanır. yılda bir kez veya hedef organların bir yenilgi vardır, o zaman rutin cerrahi tedaviye başvurmak gereklidir - bademciklerin kaldırılması

  Ayrıca hastalıklar bölümünde kronik bademcik iltihabı ve alevlenmeleri ve önlenmesi hakkında bir açıklama bulacaksınız.

  Boğaz ağrısı tedavisi

  Hastalığın ilk günlerinde sıcaklık normalden önce, yatak istirahati reçete edilir. Gıdalar, vitaminler açısından zengin, sıcak, sıcak ve soğuk olmamalıdır. Bol içecek: taze hazırlanmış meyve suları, süt, alkali maden suyu.

  Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi, anjinin yapısına, diğer organların ve sistemlerin durumuna bağlı olarak kesin olarak bireysel olarak reçete edilir.

  Bu hastalığı hafifçe tedavi edemezsiniz ve hatta boğaz ağrısını kendiniz tedavi etmemelisiniz. Gerçek bir boğaz ağrısı, bir durulama ile tedavi edilemez, antibakteriyel terapi eklemek gerekir. Antibiyotikler bir doktor tarafından reçete edilmeli ve tedavi onun kontrolü altında olmalıdır. Sadece zamanında karmaşık tedavi hastalıkları komplikasyonlardan koruyacaktır.

  Boğaz ağrısı tedavisinde tıbbi tedavi: içte sulfonamid preparatları, aerosol formunda antibiyotikler; İçinde veya enjeksiyonlarda anjina - şiddetli formları ile antibiyotikler. Diğer önlemler, sıcaklığın düşürülmesi, boğazdaki ağrının giderilmesidir - semptomatik tedavi, vitamin terapisi (başta vitamin A, C, E). Hiçbir durumda boğazın angina derin ısınması ile hiçbir şey yapamayız - ısınma kompreslerini kastediyoruz. Derin ısınma, etkilenen bademciklere kan akışına katkıda bulunur, böylece vücudun her tarafındaki enfeksiyonun yayılması için koşullar yaratır, böylece hasta durumu daha da ağırlaşır.

  Angina ile gargara furacillin (1: 5000), kabartma tozu, otlar (adaçayı, papatya, calendula) ve okaliptüs yaprağı ılık çözeltileri ile durulanır. Mümkün olduğunca sık durulayın: günde üç ila dört durulama yeterli değildir; On beş veya yirmi - bunun zaten bir etkisi olmalı. İyi bir terapötik etki propolis (1/2 fincan ılık su, gargara başına birkaç damla propolis alkol solüsyonu) üretir.

  Gün boyunca durulama araçlarını değiştirmek en iyisidir - farklı yönlerden patojenik mikrop üzerinde nasıl davranılacağı, böylece "bir darbe bekleyeceğini bilmiyordum".

  Anjinada (herhangi bir inflamatuar hastalıkta olduğu gibi), bölgesel (lezyona yakın) lenf düğümleri artar. Burada genişlemiş servikal lenf düğümlerinde, ısınan kompreslerin (votka veya kafur ve bitkisel yağlar) kullanılması mümkündür.

  Şiddetli boğaz ağrısı olan doktor kesinlikle antibiyotik reçete edecektir. Bazı hastalar, olumsuz reaksiyonlardan korkarak, antibiyotik almaktan kaçınırlar. Ama boğaz ağrısı çok ciddi. Angina bademciklerin yakınlarında bir apse ile komplike olabilir. Ve ameliyata başvurmalıyız. Romatizma ve kalp kusurları, artrit, böbrek ve safra kanalı hastalığı gibi diğer tehlikeli komplikasyonlar yaşam için kalabilir. Bir doktorun atanmasında kendi riskinizi riske atmayın.

  Boğaz ağrısı komplikasyonları

  angina olan hastalarda komplikasyonlar yaşayabilirler -. Paratonzillit ve onlar nispeten daha sonraki bir tarihte de hastaneye kişilerde meydana gelme eğilimindedir vb peritonsiller abse (okolomindalikovoy dokuda irin toplanması), orta kulak iltihabı, - 4-5go gün sonra hastalık tarihinden itibaren. Paratonzillit ve paratonsiller abse, benzer bir semptomatolojiye sahiptir. Bu yüksek ateş, orofarenks tek taraflı ağrı baskın ile karakterize edilmektedir keskin yutma, artan salivasyon, zorluk ve ağız açıklığı ağrı, tek taraflı ödem oluşumu infiltrasyon (şişme), etkilenen tarafında damak kemer ve etkilenen bademcik ve asimetri merkezine doğru yer değiştirmesi ile artar sekmesi.

  Doğrudan komplikasyonlara ek olarak, anjinada uzak "metatonsillar" hastalıklar meydana gelebilir - eklemlerde, kalpte, böbreklerde, sinir sisteminde, enfeksiyöz-alerjik miyokarditte ve poliartritte romatizmal hasar meydana gelebilir. İyileşmeden hemen sonra hastaları tedavi etmek için modern rasyonel yöntemlerle, romatizmal lezyonlar ortaya çıkmaz, fakat birkaç vakada, primer anjinin% 0.8'inde glomerülonefrit gibi hastalıklar ve tekrarlanan hastalık formunda% 3.0 gibi hastalıklar görülür. Miyokardit, iyileşme döneminin ilk günlerinde primer anjina sırasında gelişir ve tekrarlandığında - hastalığın ilk günlerinden itibaren. Anjina'nın klasik belirtileri nadiren kendini gösterir. Çoğu zaman, miyokarditin tek bulgusu, elektrokardiyografide kalp kasının fokal bir lezyonunu gösteren kalıcı değişikliklerdir.

  Glomerülonefrit gelişimi, normal vücut sıcaklığının 5.-6. Gününde (hastalığın 8-10. Günü) otoimmün (böbrek dokusuna karşı) ve immünopatolojik faktörlerin oluşum zamanına karşılık gelir. Glomerülonefrit belirgin, açık belirtiler olmaksızın ortaya çıkar. Tek tezahürü, sadece idrarın klinik analizi ile değerlendirilebilen kalıcı üriner sendromdur.

  Boğaz ağrısı ve risk faktörleri

  boşluk (boşluk) (hastalık yapıcı olmayan bağışıklık zayıflamış değilse) hep mikroplar fırsatçı vardır ki - bademcik özel girintilere sahiptir. Çeşitli nedenlerden etkisi altında, toplam soğutma çoğu (örneğin, insanlar, ıslatılmış ayak yağmur altında) bilinmektedir ya da yerel düşük toplam vücut direnci (soğuk su içerler yerine soğuk havada burun ağızdan nefes dondurma bir çok yedi) olduğu bademcikler dahil.

  Bu durumlar enfeksiyöz bir sürecin başlamasına yol açar, patojen mikroflora bademciklerin derinliklerine nüfuz eder ve akut inflamasyonuna neden olur - anjin (akut tonsillit). Bunun, amigdala'nın en çok dikkat çekildiği tüm vücudun bir hastalığı olduğu unutulmamalıdır. Bir kişinin sıcaklığı keskin bir şekilde yükselir, zayıflık hisseder, halsizlik, boğazda ağrı vardır, yutulduğunda daha da kötüdür. Bademcikler hacimce artar, kırmızı renk alır ve yüzeylerinde nokta veya şerit şeklinde beyazımsı veya sarımsı baskınlar görülür.

  (% 9.2 - - Streptokok% 8.6 ya da kombinasyon halinde, bağımsız bir şekilde) olguların büyük çoğunluğunda (yaklaşık% 80) anjin neden β-hemolitik bunun% 17.8 Streptococcus A grubunda, stafilokoklar neden olur.
  Erişilebilir bir dilde konuşmak, enfeksiyon kaynağının anjina hastalarının yanı sıra streptokokların sağlıklı taşıyıcıları olduğu anlamına gelir. En büyük salgın tehlikesi, konuşurken ve öksürdüğünde, dış çevreye çok sayıda patojen salgılayan, nezle olan hastalar tarafından sunulmaktadır. Enfeksiyonun ana yolu havadandır.

  Ayrıca hastalık bölümünde kronik bademcik iltihabı ve alevlenmelerinin bir tanımını bulacaksınız.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Angina ya da akut tonsillit, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin gözlendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Farenjit ile nasıl ve ne gargara

Boğazın düzenli gargaraları, çeşitli solunum yolu hastalıklarından korunmak isteyen sağlıklı insanlara bile gösterilir. İşlem sırasında nazofaringeal mukozadan temiz kaynatılmış su kullanılarak toz, mukus, mikrop ve bakteri parçacıkları yıkanarak enflamasyon ve alerjik reaksiyonlar önlenir.