Loading

Anjina ile apse belirtileri ve tedavisi yöntemleri

Akut bademcik iltihabının en tatsız komplikasyonlarından biri apse ile anjinadır. Pürülan oluşumu, genellikle hastalığın akut fazı geçtikten sonra ortaya çıkar, ancak majör bir komplikasyona veya ciddi sonuçlara yol açabilir. Neden apsesi olan angina ortaya çıkar ve ilk belirtilerini nasıl tespit eder?

Boğazdan sonra boğazda niçin takviye oluşur?

Düzgün konuşmak gerekirse, palatine bademcikteki apse, proksimal bölgede (bezlerin çevresindeki dokularda) iltihaplanma sürecinin (paratonzillit) bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Oluşumunun sebebi, bu alanda, aralarında streptokok veya stafilokokal olmak üzere, çeşitli patojenik bakterilerin var olmasıdır. Bademcikler etrafındaki dokularda bulunan akut iltihaplanma süreci, belli bir bakteri türünün (anaerobik, aerobik) doğrudan katılımı ile birlikte, bir apsenin oluşumuna yol açarak, destek aşamasına geçer.

Çoğu zaman, apse akut anjinada sıcaklık düştükten sonra ortaya çıkar, fakat aynı zamanda sıklıkla hastalığın akut döneminde oluşur.

İyileşme olasılığı tedavi edilmemiş akut tonsillit ile çok yüksektir.

Anjina ile apse genellikle hastanın kronik enfeksiyonlarının varlığında ortaya çıkar: rinit, otit, sinüzit.

Suppurasyon sadece bezler (palatine bademcikler) alanında değil, aynı zamanda lingual, nazofarengeal, tubal bademcikler alanında da meydana gelebilir.

Bununla birlikte, palatine bademciklerdeki takviye görünümü, tedavi edilmemiş bir anjinle ilişkilidir, buna paratonsillar apse denir.

Diğer bademciklerin apsesi bulaşıcı hastalıklar ve boğazda kronik bir enfeksiyonun varlığı ile ilişkilidir. Lingual tonsilin en az görülen enflamasyonu, farinksin tabanındadır ve iyi korunur.

Boğaz ağrısı apse belirtileri

Genellikle etraflarındaki bademcikler ve dokulardaki iltihap belirtileri, oluşan apseden çok önce bulunur. Paratonsillar apsenin bu ilk döneminde, cerrahi yöntemler kullanılmadan terapötik tedavi mümkündür.

En karakteristik belirtiler arasında böyle belirtiler olacak:

 • boğazın bir tarafında ağrı;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • boğazın kızarması.

Pürülan bir kapsülün oluşumundan birkaç gün önce ortaya çıkarlar (2 ila 8 gün önce).

Yavaş yavaş başka semptomlar olacaktır.

 1. Şiddetli baş ağrısı.
 2. Artan servikal lenf düğümleri.
 3. Hastanın ağzını yutması ve ağrılı bir şekilde açması zordur (çiğneme kaslarının tonik spazmı).
 4. Dil şişer, dil sağlıklı amigdalaya doğru kaymaktadır.
 5. Ağızdan hoş olmayan bir koku var (putrefactive).
 6. Genel bir zayıflık, aşırı terleme, hızlı yorgunluk vardır.
 7. Genellikle ağrı kulakta verir.

Apse oluşumu döneminde:

 • vücut ısısı çok yükselir (39-40 C'ye kadar);
 • halüsinasyonlar meydana gelir.

Ortalamada apse, akut paratonzillit periyodunun başlangıcından 2-8 gün sonra oluşur.

Zamanla tedavi edilmeyen anjina, apse daha geniştir.

Boğaz ağrısı absinth nedenleri

Hastalığın nedenleri arasında aşağıdakiler olacaktır.

 • Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı, bu dönemde bademcikler henüz sağlam değildir, yaraları vardır, bademcikler etrafındaki dokular gevşek ve iltihaplıdır. Anaerobik veya aerobik bakteri girdiğinde, besinlendirme süreci başlar.
 • Çok sık foliküler tonsillit de apse neden olabilir.
 • Sıklıkla, şiddetli hipotermi, bağışıklıkta düşüşe neden olur. Akut tonsillit sırasında özellikle tehlikelidirler.
 • Boğaz ağrısı sırasında kulak kepçesi, nazofarenks, dişlerin diğer kronik enfeksiyonlarının farenksindeki varlığı takviye etmeye neden olabilir.
 • Iltihaplı ağız kötü sanitasyon (seyrek durulama, iltihaplı bademciklerin tedavisi eksikliği).

Boğaz ağrısı apse çeşitleri ve çeşitleri


Hekimler üç tip apseyi ayırt eder.

 1. Hg faringeal. Çoğunlukla çocuklarda enfeksiyondan sonra ortaya çıkar.
 2. Yan. Enfeksiyonların bir sonucu olarak ya da yetişkinlerde bademciklere verilen mekanik hasar sonucu ortaya çıkar. Farinks bölgesine yayılabildiği için en zor olarak kabul edilir.
 3. Okolomindalikovy. Bağışıklık hastalıklarının zayıflaması, bademcik sırasında yara izi oluşumu, yaklaşık tonsil selülit (aynı angina bir sonucu olarak) ve anaerobik ya da aerobik bakteriler (stafilokok veya streptokok) varlığının bir sonucu olarak, enfeksiyon hastalıkları ile bağlantılıdır. Bu tür apseler, anjinin bir sonucu olarak ortaya çıkar, bu sırada diğer bakteriler ana enfeksiyona katılır.

Akut bir dönemde inflamasyon oluşur, ancak pürülan kapsül henüz oluşmamıştır. Bu süre hastanın sağlığı ve sağlığı için daha az tehlikelidir, ancak hastaya tedavi gerektirir. Onun için, oluşan apseden daha az yoğun olan karakteristik güçlü ağrı duyumları.

Bir apse ile zaten hastanın durumunu zorlaştıracak ve yiyecek ve su yutamayacakları duygulara neden olabilecek bir takviye var, bazen nefes almada zorluk var.

Vücudun sıcaklığı en yüksek izlere yükselir, hasta ağzını açma fırsatından mahrumdur. Apse, hastalığın sağlığına tehdit oluşturabileceği için acil cerrahi tedavi gerektirir.

Otopsi kendiliğinden ortaya çıksa bile peri-min-dalal absesi her zaman hastanede tedavi gerektirir!

Boğaz ağrısı apse tedavisi yöntemleri

Paratonsillar apsenin tedavisi için programın seçimi, hastalığın gelişim evresine bağlı olacaktır. Olası yöntemler şunlardır: terapötik tedavi, terapötik yöntemler ve cerrahi müdahale kombinasyonu ve sadece cerrahi operasyon.

Terapötik tedavi yöntemleri

Başlangıç ​​ve akut dönemde gösterilen ilaç tedavisi arasında aşağıdaki prosedürler ayırt edilir.

 • Geniş bir etki spektrumunun yüksek dozda antibakteriyellerinin atanması. İyi kanıtlanmış amoksisiller, makrolidler arasındadır. Onlara bir alternatif ikinci ve üçüncü kuşak sipalosporindir.
 • Ağrı kesici ilaçların randevusu.
 • Antiseptikler, lokal antibiyotikler ve analjezikler kullanılarak yapılan lokal tedavi, örneğin Bioparox.
 • Bazı durumlarda kortikosteroidleri atayın.

Ameliyatla iki seçenek mümkündür.

 1. Bu, bir kesim (kesik) yoluyla bir apse açılmasıdır. İnsizyon, ağızda veya boynun şişmiş kısmında veya yatay ve dikey çizgilerin kesişme noktasında yapılır. Bir insizyonun yardımı ile insizyona bir Hartmann şırınga yerleştirilir ve apsenin ligament rüptürü olur. Pürülan içerikler kapsülden emilir. Bazı durumlarda apselerin kapsülünün açılması duvarların yapışmasına neden olur ve yaranın boşaltılmasına başvurmak gerekir. Bu 2 ila 5 gün arasında sürebilir. Cerrahi müdahale ile birlikte antibiyotikler, antiseptikler ve anestezik ilaçlarla tedavi yapılmaktadır. En zor anjina lingual bademcikler sonra apse bir kesi olacaktır.
 2. Tonsillektomi (bezlerin çıkarılması) paratonzil apsesi tedavisi için radikal bir yoldur. Çoğu zaman, bu operasyonda, iki taraflı tonsillektomi kullanılır (her iki bez de çıkarılır). Bazı insanlar yanlışlıkla, bezleri olmayan anjinin artık mümkün olmadığına inanıyorlar. Ancak durum böyle değil. Boğazda da iltihaplı ve akut bademcik iltihabına neden olabilen başka küçük tüyler vardı. Eğer tonsillektomi sırasında palatin bademcikler tamamen temizlenmezse (az sayıda hücre kalırsa), tekrarlayan bir reaksiyon mümkündür.

Palyatif tedavi yöntemleri ile anestezi

Bir insizyon ve tonsillektomi durumunda anestezi kendi kendine özgüdür. Lokal anestezi kullanımı kural olarak istenen sonuçları vermez.

Bu nedenle, hasta genel anestezi altında bir ameliyat geçirip tolere edilemeyeceğine veya tedaviye ihtiyaç duyup duymayacağına karar vermelidir.

Çocukların yanı sıra huzursuz kompleks hastaları, bu cerrahi prosedür genel anestezi altında yapılmalıdır.

Anjina apsesinin olası komplikasyonları

Peri-mandelike apselerin sonuçları arasında aşağıdaki karmaşık durumlar vardır.

 • Larinksin şişmesi tehlikelidir, çünkü hastanın boğulmasına neden olabilir.
 • Ağrının alt kısmı, irin net sınırlara sahip olmadığı ve işlemin tüm ağız boşluğuna kadar uzandığı ağzın alt kısmı.
 • Mediyastinit. Ölümcül olabilen mediastende inflamatuar süreç.

Bir hastanede boğaz apselerinin zamanında tedavisinin yapılması çok önemlidir. Bu, doğru tedavi taktiklerini belirleyecek ve zorlu komplikasyonların önlenmesinde yardımcı olacaktır.

Boğazda apse: fotoğraflar, belirtiler ve bademcik iltihabı tedavisi

Retrophaengeal apsesi olarak da adlandırılan boğazın apsesi, foreproof ve lenf düğümlerinin farinksinin takviye edilmesinin etkilerini temsil eder.

Hastalığın görünümü, vücuda orta kulak, nazofarenks ve burun yoluyla lenfopatlar yoluyla giren piyojenik mikroorganizmalar tarafından teşvik edilir.

Bazı olgularda, bu tür hastalıklara bağlı olarak retrophaengeal apse gelişir:

Ek olarak, amigdala apse, periputik kavitenin mukozasının mekanik yaralanmaları nedeniyle ortaya çıkabilir.

Boğaz apsesi türleri

Bu tür apseler var:

Yutma takviyesi genellikle erken yaşlarda gelişir. Enfeksiyöz inflamatuar hastalık seyrinde veya seyrinden sonra ortaya çıkar.

Lateral retrophaengeal apsesi genellikle erişkin dönemde bulunur. Ve pürülan erüpsiyonlar yakın farengeal bölgede yoğunlaşır. Bu sürecin başlangıcı için faktörler, boğazın bulaşıcı hastalıklarında veya mukozanın mekanik travmasında yatar.

Abdominal apse, mukus boğazına anjina ve travmanın sık görülen bir sonucudur.

Akışın nedenleri ve görünüşü

Boğazın pürülan apsesi, diğer bir çeşit E. coli, stafilokok ve streptokokların birlikte yaşadığı karışık bir mikroflora bağlı olarak gelişir. Daha sıklıkla bu tür durumun meydana gelme faktörleri, KBB organlarının kronik iltihaplarında kaplıdır.

Dolayısıyla, bu komplikasyon kronik foliküler anjine katkıda bulunabilir. Ek olarak, kronik bademcik iltihabı durumunda ortaya çıkar. Hala iltihaplı bezler, genişlemiş nazofaringeal tonsiller olan adenoidlerle ilgili problemlerin bir sonucu olabilir.

girdikten sonra nazofarenks piyojenik bakteri boğazın mukoza zarı bölünmeye başlar, böylece başlangıçta kızarıklık var ve fotoğrafta görüldüğü gibi döküntüleri, irinli karakterinden sonra oluşur.

Ayrıca, kızarma ve büyütülmüş bademcikler gibi belirtiler vardır. Bu süreç genellikle kulakta irradiruet olan ağrıya eşlik eder.

Karakteristik özellikleri

Hastalığın semptomları anında ortadan kalkacaktır. Böylece, anjinalı bir hastada bademcikler iltihaplandığında, aşağıdaki tezahürler mevcuttur:

 • maksiller kasların hareketi sırasında rahatsızlık;
 • yüksek sıcaklık;
 • konuşmak zor, nefes almak ve yutmak;
 • mukus deşarjı;
 • burun tıkanıklığı;
 • submandibular bezlerde ağrı.

Bu semptomlar üşüme, mide bulantısı, kötü nefes, orgazm dehidrasyonu ve kusma ile desteklenir. Ayrıca boğaz apsesi, uyuşukluk, kas ve baş ağrısı, güç kaybı ve yorgunluk gibi belirtileri karakterize eder.

Larenks yakınında bulunan dokularda pürülan bir doğanın erüpsiyonu şişlik (dalgalanma) ile birlikte görülür. Boğaz hissi, mühürler, genişlemiş lenf düğümleri, şişmiş ve lokal sıcaklık artışı vardır.

"Angina ile boğaz apse" tanısı konulduğunda farengoskopi, sağlıklı dokular üzerinde hafifçe hakim olan oval bir infiltratı ortaya çıkarır. Çoğu zaman, şiş ve hiperemiktir. Laboratuvar testleri yapılırken, ESR ve lökositozda bir artış bulunur.

Anjina ile pürülan apse, tıbbi bir isme sahiptir - paratonzillar apse. Hastalığın semptomları çevre hassas alanın iltihaplanmasıdır. Kural olarak, bilateral apseler olmasına rağmen, hastalık boğazın bir tarafında lokalize olur.

Çoğunlukla bu komplikasyon kronik bademcik iltihabından sonra ve foliküler ya da lacunar anjinin inferior tedavisinin arka planına karşı gelişir. Bu durumda, hastalığın ilerlemesinde bir azalmadan sonra, semptomları ortadan kalktığında bile, 2-3 günlük bir süre sonunda ciddi bir nüks oluşur.

Ve yutma sürecinde, hasta kulakta ağrı hisseder. Ve boğazda kızarıklık ve şişme var. Ayrıca boğazda çiğneme sırasında terleme ve ağrı vardır.

Çene altında, servikal lenf düğümleri, dokuların şişmesi nedeniyle artar, ağzın tamamen açılması imkansızdır. Boğaz iltihabı, sabah düşecek ve akşama doğru büyüyen yüksek ateş eşlik eder.

Ayrıca, aşağıdaki gibi belirtiler vardır:

 1. nefes darlığı;
 2. kas ve baş ağrısı;
 3. burun tıkanıklığı;
 4. artan tükürük.

Boğazın anjina ile pürülan apsesinin, yetkili ve zamanında tedavi yoksa ciddi komplikasyonlara yol açabileceğine dikkat edilmelidir.

Tanı ve tedavi

Bu fenomeni evde tedavi ederseniz, her şey hoş olmayan sonuçlarla sonuçlanabilir. Bu nedenle, eğer ilk ek belirtiler varsa, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gerekir.

Doktor görsel bir muayene yapacak ve çeşitli testler yapacak. Böylece, hasta pürülan oluşumundan alınan bir delinme reçete edilebilir.

Buna ek olarak, boğazdan ekim yapmak için tankta test yapılması gerekmektedir. Ek olarak, doktor hastanın tıbbi geçmişine bakar. Belki de hasta zaten daha önce KBB organlarının benzer hastalıklara maruz kalmıştı.

Gururun apsesinin tedavi edilmesinin evde gerçekleştirilemeyeceğini belirtmek gerekir. Hastalığın tedavisi mutlaka sabit şartlar altında yapılmalıdır. Cerrahi veya ilaç olabilir.

Patolojinin erken bir gelişim aşamasında teşhis edilmesi durumunda ilaçlarla tedavi yapılır. Uygun bir sonucun ya da ihmal edilen bir hastalığın yokluğunda, bir operasyon gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi, Cefazolin ve Penisilin gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerin intramüsküler enjeksiyonu anlamına gelir. Çene hareketini hafifletmek için, Novokain hastaya reçete edilir (% 0,5).

Evde, ile gargara yapabilirsiniz:

 • soda çözeltisi;
 • papatya kaynatma;
 • furatsilina;
 • adaçayı hediyesi;
 • Rotokan.

Anjina ile, doktor antiseptik aerosoller, antipiretik ilaçlar ve analjezikler ile tedaviyi reçete eder. Bir başka hastanın vücudun koruyucu işlevlerini arttırması gerekir.

Bu amaçla, sodyum deoksiribonükletazin ve Azoximer gibi immün sistemi uyarıcı ilaçlar içmesi gerekir.

Cerrahi tedavi

Hastalık ihmal edilmiş bir aşamada olduğunda veya antibakteriyel ajanların kullanımı etkisiz kaldığında, cerrahi müdahale kullanılır. Böylece dört gün olgunlaşan apse, kendiliğinden boşalmadan hemen açılmalıdır.

Pürülan oluşumun açılması belli bir şemaya göre yapılır. Başlangıçta lokal anestezi, pulverizasyon veya araçlarla tedavi ile gerçekleştirilir. Bunun için şunları kullanabilirsiniz:

Daha sonra boynun şişmiş bölgesinde bir kesi yapılır. Belli bir şişlik yoksa, o zaman cerrah yatay ve dikey çizgilerin kesişme noktasına odaklanır ve sagittal yönde uzunluk ve derinlik iki santimetreden fazla değildir. Sonra bir neşter kullanarak bir kesim yapar.

Elde edilen deliğe bir Hartman şırıngası yerleştirilir, bundan sonra 4 cm'ye kadar genişler, böylece apse boşluğundaki köprüler yırtılır. Bundan sonra drenaj yapılır.

Bazı durumlarda otopsi özel aletler kullanılarak yapılır - Hartmann şırıngası veya Schneider aracı. Aşağıdaki fotoğrafta nasıl göründükleri gösterilir.

Açılış için en zor dış lokalizasyon ile apse. Bu gibi durumlarda, bugün büyük talep gören apsepillisektomi kullanılmaktadır.

Böyle bir prosedürün uygulanması için, aşağıdaki gibi belirli göstergeler vardır:

 1. Paratonzillitin alevlenmesi semptomlarının varlığı (mediastatinit, sepsis, parapharyngitis ve phlegmon).
 2. Paratonzillit, tarihte tekrarlanan;
 3. Apse açıldıktan ve irin dışarı pompalandıktan sonra iyileşme ve pozitif dinamiklerin eksikliği;
 4. Apsenin sakıncalı konumları, örneğin, yanal formasyonun açılması ve boşaltılması zordur.

Bu tür bir tedavinin sonraki dispensif gözlemi gerektirdiğini belirtmek gerekir.

önleme

Belli tavsiyelere uyulursa, bu tür hastalıkların görünümü ve sonraki gelişimi önlenebilir. Öyleyse, apse ile pürülan anjinin gelişmemesi gerekir:

 • Ağız boşluğunun hijyenini izlemek.
 • Vücudu düzenli olarak antibakteriyel jel veya sabunla yıkayın.
 • Bademcik iltihabı, farenjit ve boğazın diğer hastalıklarını zamanında tedavi etmek.
 • Antibakteriyel jelleri ve merhemleri kullanın.
 • Doğru diş çürüğü zamanında.
 • Aktif ve doğru bir yaşam tarzına öncülük etmek ve bağışıklığı geliştirmek.

Bu makaledeki videodaki apse tehlikeleri hakkında ayrıntılar.

Parathonsillar apse nedir ve nasıl tedavi edilir?

Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı komplikasyonları nedeniyle tehlikelidir.

Paratonsillar apse gelişimi çoğunlukla tonsillit veya yanlış tedavi sonuçlarının sonucudur.

Hastalık ciddi sonuçları ve komplikasyonları ile doludur.

Şartları açıklıyoruz

Paratonzil apsesi tanısı, sirkumfluvial selüloz dokusunda akut inflamasyonun yayılımını gösterir.

Paratonzillit (phlegmous angina) palatine tonsil çevresindeki alandaki enfeksiyondan kaynaklanır. Gevşek lifli dokuların enfeksiyonu sonucu, ekspres mukoza ödemi ve hastanın sıcaklığındaki artışa eşlik eden apse vardır.

Hastalığın sınıflandırılması

Paratonsillar apse türleri:

 1. Anterior - üst inflamatuar süreç en yaygın olanıdır ve vakaların% 70'inde gerçekleşir. Amigdala'nın üst bölgesi, lakuna içeriğinin dışarı akışının zor olduğu depresyonda yer almaktadır. Patolojinin lokalizasyonu palatine-lingual arch ve amigdala'nın üst kutbu arasında gerçekleşir. Yumuşak damak yenilgisi cepheden çıkmakta ve apse bağımsız olarak tahliye edilebilmektedir.
 2. Düşük apse Nadirdir ve sıklıkla odontojenik (dişlerden dışarı) neden olur. Paratonsillar apsenin yeri amigdala'nın alt üçte birlik kısmına sabitlenmiştir.
 3. Arka seçeneği vakaların% 10'unda bulunur ve çok tehlikelidir. Başka bir semptomatoloji eşlik eder ve laringeal ödem ve solunum yetmezliğine neden olabilir. Enflamasyonun odak noktası palatine-faringeal kemer (bazen içinde) ve amigdala arasında lokalizedir. Hasta ağız açılmasında zorluk yaşamaz ve bu hastalık teşhisinde önemli bir göstergedir.
 4. Dış (harici) görünüm Patoloji çok nadirdir ve amigdalanın dışında bulunur.

Hastalığın nedenleri

Hastalığın gelişiminin etiyolojisi, enfeksiyonun virülan özelliklerine indirgenir. Hastalık bakterileri, pürülan bademcik foliküllerinden, artan gevşekliğin gözlendiği, çevredeki selüloza nüfuz eder.

Çöküntülerle (lacunae) mikroplar kapsüllerin ince duvarlarını geçer ve bademciklerin üst kutbuna ek formlar oluştururlar.

Tonsilojen yoluna nüfuz eden patojenler:

 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • Candida'nın maya mantarları;
 • hemofiller İnfluenza;
 • klebsiella;
 • escherchia colli.

Sadece anjina veya streptokokal farenjit komplikasyonları paratonsiller abse neden olabilir.

Mukoza, yabancı cisim, diş iltihabı yaralanmaları - bir apse neden olabilir.

İnflamasyon kendini nasıl gösterir?

Klinik tablo, boğazda ağrı ve apse görünümünden önce yutma güçlüğü ile kendini göstermeye başlar. Bademcik iltihabından farklı olarak hastalık hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilir.

Bir hafta içinde ilk acı semptomlarından sonra, paratonsillar apse gelişir - kılcal damarlar kanla doldurulur ve ödem vardır.

Anjina ile karşılaştırıldığında durum daha da kötüleşir, ağrı kolik olarak ifade edilir ve sakin bir durumda bile kesilir. Trism gözlemlenebilir ve çiğneme ve yemek zor. Hasta sıklıkla kulağındaki acı verici duygular nedeniyle başını bir yöne doğru yatırır.

Yuvarlak bir apsenin ortaya çıkmasıyla birlikte, aşağıdaki semptomlar gelişir:

 • Boğazda sürekli artan bir ağrı, şişlik bademciği kapatır ve dilin iltihaplanmadan ters yönde yer değiştirir;
 • titreme, ateşli durum ve ateş 39-40˚C'ye.

Baş ağrısı ve güçsüzlük ile birlikte bedenin zehirlenmesi, uyku bozukluğu. Lenf düğümlerinde ve ağrılı duyularda bir artış vardır, dişlerde veya kulaklarda ışınlanır. Ağızdan gelen aşırı koku ve bazen çiğneme kaslarının tonik bir spazmıdır.

Bazı durumlarda, laringeal ödem hemen tıbbi müdahale gerektirir.

Terapi yöntemleri

Fotoğrafta, larinksin paratonsiller apsesi

Apseden önce hastalığın ilk aşamalarında konservatif tedavi yöntemleri kullanılır. UHF ve termal prosedürler, mineraloterapi olarak atanabilir.

Paralel olarak, boğazın papatya infüzyonları, dezenfektanlar veya tuz çözeltisi ile durulanması gösterilmektedir.

Fusafungin'in (Bioparox) yerel kullanımı antibakteriyel ve antienflamatuar etkiye sahiptir, mikropların mukoza üzerinde çoğalmasını bastırır.

Gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizma türleri için geniş etki gösteren antibiyotikler reçete edilir:

 • Klavulanik asit ile amoksisilin;
 • Sulbaktan ile ampisilin;
 • İkinci ve üçüncü nesil sefalosporinler (Cefazolin, Sefuroksim);
 • klindamisin;
 • Metronidazol.

Tetrasiklinler ve aminoglikozit serisi antibiyotikler, tedavinin etkinliğini düşük verir.

Aminopenicillin serisi ve makrolidler ile eşzamanlı olarak, analjezikler, analjezikler, takviyeleri hazırlar, vitaminler kullanmalısınız.

İntravenöz glukokortikosteroid enjeksiyonları iyileşmeyi hızlandırabilir ve hastalığın seyrini kolaylaştırabilir.

Apse görünümü cerrahi olarak tedavi edilir, bu durumda ısınma kontrendikedir. İnflamasyonun iltihaplanmasını ve akut ağrının azalmasını ve komplikasyon riskini azaltan apse apselerinin bir açıklığı vardır.

Apse açıldıktan sonra konservatif ilaç kullanılır.

Paratonsillar apse için cerrahi tedavi çeşitleri:

 1. Palyatif yöntem pusun emilmesiyle zamanında yapılır. Bu teknikle, her zaman tam bir iyileşme olmaz, delik birlikte yapışabilir. Daha sonra yara birkaç gün boyunca dilate ve drene edilir.
 2. Radikal Yöntem yarayı boşaltmanızı ve enfeksiyon odağını çıkarmanızı sağlar. Doktor tonsillektomi yapar - bilateral bir kesi yapılır.

Cerrahi tekniklerin kullanımı kontrendikasyonları vardır - kan hastalıkları, arteriyel hipertansiyon, diabetes mellitus.

Çok tehlikeli ve sevecen!

Hastanın zayıflatılmış bağışıklığı, enfekte fiberin yakın-faringeal boşluğa enfeksiyonun penetrasyonuna yol açabilir.

Oklohlocular kısım flegmonunun ortaya çıkma olasılığına diffüz pürülan inflamasyon eşlik eder. Akut bir patoloji kursu, fideyi çevreleyen alanları ele geçirebilir. Hastanın durumu keskin bir şekilde kötüleşir ve pürülan mediastinit gelişir.

Phlegmon başka sorunlara neden olabilir:

 • sepsisin gelişimi;
 • doku nekrozu;
 • anjin Ludwig;
 • iç ven trombozu;
 • Kanama servikal damarların keşfi.

Balgam boğaz ağrısı önlenmesi

Patolojik durumların zamanında ve doğru şekilde tedavisi, hastalıkların önlenmesinin ana ölçütüdür. Bağışıklık ve sağlık standartlarına uygunluğun güçlendirilmesi, vücudun patojen mikrofloranın yayılmasına karşı direncini arttırır.

Günlük egzersiz, su arıtma, sertleştirme - tüm bunlar koruyucu işlevi arttırır. Adenoidlerin filizlenmesini önlemek, kişisel hijyen kurallarına uymak ve ağız boşluğunu sterilize etmek için dişleri zamanında tedavi etmek gerekir.

Farinksin kronik hastalıklarının alevlenmeleri, en sık sonbahar-ilkbahar döneminde ortaya çıkar. Ancak yaz mevsiminde, soğuk içeceklerin kullanımı paratonlesiller apsenin zirvesine neden olur. Phlegmous anjina hastalıklarının yıllık istatistikleri% 11.5'dir.

Bir uzmana ve zamanında tedaviye itiraz, komplikasyonları ve hastalığın kronik formlarını önleyebilir.

Parathonsillar apse

Parathonsillar apse - Peripermaladik selüloz dokusunun akut pürülan enflamasyonu. Tek taraflı ağrı "yırtılma" karakteri, yutma, aşırı tükürük, çene kilitlenmesi, keskin nefes, zehirlenme sendromu ağırlaştırılmış - hastalığın ana belirtileri. Tanı anamnestik veri ve hasta şikayetleri, sonuçları pharyngoscope, laboratuvar ve soruşturmanın enstrümantal yöntemlerinin koleksiyon dayanmaktadır. abstsesstonzillektomiya - tedavi programı antibiyotik içeren, gerekirse ağız, apse drene antiseptik, cerrahi durulama.

Parathonsillar apse

"Paratonlesillar apse" terimi inflamasyonun son aşamasını belirtmek için kullanılır - pürülan kavitenin oluşumu. Eş anlamlı isimler - "flegmonous angina" ve "akut paratonsillit". Hastalık farenksin en şiddetli pürülan lezyonlarından biri olarak kabul edilir. Patolojinin% 80'inden fazlası kronik bademcik iltihabına karşı ortaya çıkar. Çoğu zaman 15 ila 35 yaşlarındaki kişilerde görülür. Erkek ve kadın temsilcileri aynı sıkıntıdan muzdariptir. Bu patoloji için mevsimsellik ile karakterize edilir - insidans geç sonbaharda ve erken ilkbaharda artar. % 10-15 oranında paratonillit tekrarlayan bir seyir kazanır, hastaların% 85-90'ında alevlenmeler yılda bir kereden daha sık görülür.

Paratonsillar apse nedenleri

Gelişimin ana nedeni patojen mikrofloranın palatine bademcikleri çevreleyen dokulara nüfuz etmesidir. Paratonzil apsesi nadiren bağımsız bir hastalık olarak teşhis edilir. Başlangıç ​​faktörleri şunlardır:

 • Farinksin bakteriyel lezyonları. Peripermarental doku apselerinin çoğunluğu akut bademcik iltihabının bir komplikasyonu veya kronik bademcik iltihabı, daha az sıklıkla akut farenjit olarak ortaya çıkar.
 • Diş patolojisi Bazı hastalarda, hastalığın odontojenik kökenlidir - üst azı dişleri çürük neden, apse alveoler işlemleri, kronik dişeti iltihabı ve diğerleri olur.
 • Travmatik yaralanma. Nadir durumlarda, amigdalanın bitişiğindeki dokularda bir apse oluşumu, bu bölgenin mukoza zarının yaralarının enfeksiyonundan sonra meydana gelir.

patojenlerin rolü genellikle, Streptococcus pyogenes hareket, Staphylococcus aureus daha nadir - Escherichia coli, Haemophilus influenzae, pnömokoklar ve farklı Klebsiella, Candida ve mantar. hastalığı riskini artıran faktörler genel ve yerel hipotermi, toplam vücut savunmasının azalma, bademcik ve yutak, sigaranın anomaliyi sayılabilir.

patogenez

Çoğu durumda paratonlesillar apse, tonsillit formlarından birinin seyrini karmaşıklaştırır. Apse oluşumu en lokalizasyonu kronik anjinadır aktif sürecine katılan bademcik ve varlığı Weber bezlerin üst kısmında daha derin kript varlığında katkıda bulunur. bademcik iltihabı kurşun sık alevlenmeler kript ve damak kemerlerin ağızlarının bölgesinde oluşumunu yara göre - kapsül bademcikler füzyon vardır. Sonuç olarak, kırık drenaj patolojik kütleleri gibi, lif, enfeksiyöz sürecinin aktif mikroflora üretimi ve dağıtımı için koşullar. odontojenik kökenli hastalıkları patojenik mikroflora okolomindalikovye lenf akışı ile birlikte kumaş içerisine nüfuz etmektedir. Bu durumda bademciklerin yenilgisi mevcut olmayabilir. Travmatik paratonzillit direkt olarak derin temas ile dokuya bozulmuş mukoza bütünlüğü ve ağız boşluğundan infeksiyöz ajanların nüfuz bir sonucudur.

sınıflandırma

Orofarenks kavitesindeki morfolojik değişikliklere bağlı olarak, paratonlar apsenin üç temel şekli ayırt edilir, bunlar da gelişiminin ardışık aşamalarıdır:

 • Ödemli. Enflamasyonun belirgin belirtileri olmaksızın peri-maksimal dokuların şişkinliği ile karakterizedir. Klinik semptomlar genellikle yoktur. Gelişimin bu aşamasında, hastalık nadiren tanımlanır.
 • Sızma. Hiperemi, lokal ateş ve ağrı sendromu ile kendini gösterir. Bu formdaki tanı olguların% 15-25'inde görülür.
 • Abscessed. İnfiltrasyon değişikliklerinin 4.-7. Gününde oluşur. Bu aşamada, masif dalgalı çıkıntı nedeniyle farinksin ciddi deformasyonu gözlenir.

Pürülan kavitenin lokalizasyonunu dikkate alarak, aşağıdaki patoloji formlarını ayırt etmek alışılmış bir durumdur:

 • Ön veya ön uç. Amigdala üzerinde bulunan, kapsül ile lingual (anterior) kemerin üst kısmı arasında bulunan dokulara verilen hasarla karakterize edilir. Hastalığın en yaygın varyantı vakaların% 75'inde görülür.
 • Arka. Bu seçenekle, faringeal (posterior) ark ile amigdalanın kenarı arasında, daha az sıklıkla, doğrudan kemerde abse oluşur. Prevalans, toplam hasta sayısının% 10-15'idir.
 • Aşağı. Bu durumda, etkilenen alan, amigdala alt tarafı ve farinksin yan duvarı ile sınırlıdır. Hastaların% 5-7'sinde görülür.
 • Dış veya yanal. Palatine tonsil ve faringeal duvarın lateral kenarı arasında bir apse oluşumu ile kendini gösterir. En nadir (% 5'e kadar) ve ciddi patoloji formu.

Paratonsillar apse belirtileri

Perimondalic fiberin yenilgisinin ilk belirtisi, yutulduğunda boğazda keskin bir tek taraflı ağrıdır. Sadece vakaların% 7-10'unda bilateral yenilgi not edilir. Patognomonik bir semptom olan tükürüğü yutmaya çalıştığınızda bile ağrı sendromu hızla kalıcı hale gelir, keskin bir şekilde artar. Yavaş yavaş, ağrı bir “yırtılma” karakteri kazanır, kulakta ve alt çenede bir ışınlama vardır. Eş zamanlı olarak, belirgin bir zehirlenme sendromu gelişir - ateş 38.0-38.5 ° C, genel halsizlik, ağrıyan baş ağrısı, uyku bozukluğu. Orta şiddette mandibular, anterior ve posterior servikal lenf nodu grupları. Refleks hipersalivasyonunun bir sonucu olarak ağzın köşesinden bir tükürük akışı vardır. Birçok hastada ağızlarından kokuşmuş koku var.

Daha ileri ilerleme, hastanın durumunun kötüleşmesine ve çiğneme kaslarının tonik spazmının ortaya çıkmasına neden olur. Bu semptom paratonsillar apse özelliğidir. Konuşmada değişiklikler var, burun. Sıvı gıda yutmaya çalıştığınızda, nazofarenks boşluğu larinkse girebilir. Ağrı sendromu başın dönmesiyle artar, hastanın onu lezyona doğru eğilmesini ve tüm vücutta dönmesini sağlayarak zorlar. Çoğu hasta baş aşağı eğik veya yara tarafında yatarken yarı oturuş pozisyonu alır.

3-6. Günde birçok hasta, apse boşluğunun kendiliğinden diseksiyonuna sahiptir. Klinik olarak, bu durum genel durumdaki ani bir iyileşme, vücut sıcaklığındaki bir azalma, trismusun ciddiyetinde hafif bir azalma ve tükürükte pürülan içeriklerin safsızlığının ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Uzun süreli veya karmaşık bir seyir ile, atılım 14-18. Pürülan kitlelerin yakın-faringeal boşluğa yayılmasıyla birlikte, apse açıklığı hiç oluşmayabilir, hastanın durumu giderek kötüleşmeye devam eder.

komplikasyonlar

En sık görülen komplikasyonlar arasında boyunda yaygın flegmon ve mediastinit yer alır. Onlar farinksin lateral duvarının perforasyonuna ve parafarengial boşluğun patolojik sürecine, pürülan kitlelerin mediastene veya kafatasının tabanına (nadiren) yayıldığı yerden gözlenir. Daha az yaygın olan, kavernöz sinüsün sepsis ve tromboflebitidir, bu da enfeksiyon amigdala damarları ve pterygoid venöz pleksustan serebral kan akışına girdiğinde ortaya çıkar. Benzer şekilde beyin, menenjit ve ensefalit apseleri gelişir. Aşırı tehlikeli bir komplikasyon, yakın-faringeal boşluğun kan damarlarının pürülan erimesi nedeniyle oluşan arınma kanamasıdır.

tanılama

Belirgin bir patognomonik klinik tablonun varlığına bağlı olarak, bir ön tanı konması zorluklara neden olmaz. Kulak burun boğaz uzmanını doğrulamak için genellikle anamnez ve faringoskopinin sonuçları yeterlidir. Tam tanılama programı şunları içerir:

 • Anamnez ve şikayetler toplanması. Çoğu zaman, apse akut spontan anjin tedavisinden 3-5 gün sonra veya hastalığın kronik formunun semptomlarının giderilmesinde oluşur. Doktor ayrıca, orofarenksin muhtemel travmalarına, ağız boşluğundaki enfeksiyon odaklarının varlığına da odaklanmaktadır.
 • Genel sınav Birçok hasta, başın ağrılı tarafa doğru zorlanması ile bir sağlık kurumuna gider. Boyun hareketliliği, bölgesel lenf nodu genişlemesi, ağız boşluğu ve ateşli vücut sıcaklığındaki düzensiz koku sınırlaması ortaya çıkar.
 • Pharyngoscope. En bilgilendirici tanı yöntemi. Hiperemik mukoza ile kaplı peripendritik dokunun dalgalı bir globüler çıkıntısının varlığını görsel olarak belirlemenizi sağlar. Çoğu zaman yüzeyinde küçük bir renk sarımsı renk bulunur - gelecek pürülan kitlelerin atılım bölgesi. Eğitim, boğaz asimetrisine - dilin sağlıklı tarafa yer değiştirmesi, palatine tonsil yer değiştirmesine neden olabilir. Apse lokalizasyonu patolojinin klinik formuna bağlıdır.
 • Laboratuvar testleri Genel kan testinde, nonspesifik inflamatuvar değişiklikler kaydedilmiştir - yüksek nötrofilik lökositoz (15.0 × 10 9 / L ve daha fazlası), ESR'de bir artış. Bakteri kültürü patojeni tanımlamak ve antibakteriyel ajanlara olan duyarlılığını belirlemek için yapılır.
 • Görselleştirmenin donanım yöntemleri.Boyun ultrasonografisi, boyun BT'si, baş ve boyun yumuşak dokularının radyografileri ayırıcı tanıda, patolojik sürecin parafaringeal boşluğa, mediastene vb.

Patoloji difteri, kızıl ateş, tümör hastalıkları ve karotis arter anevrizması ile ayırt edilir. Difteri lehine, mukoza zarları üzerinde kirli bir gri kaplamanın varlığı, trism eksikliği ve Leffler'in çubuklarının tanka göre saptanması kanıtıdır. ekim. Kırmızı ateşle, küçük deri döküntüleri ortaya çıkar ve anamnez hasta bir kişiyle temas eder. Normal vücut ısısının veya küçük subfebril bir durumun korunması ile karakterize olan onkolojik lezyonlar için, şiddetli ağrı sendromunun yokluğu, semptomların yavaş gelişimi. Vasküler anevrizma varlığında, kalbin ritmi ile senkronize olan nabız, görsel olarak ve palpasyonla belirlenir.

Paratonsillar apse tedavisi

Ödem ve infiltrasyon aşamasında tedavi ana amacı, bir apse oluşumu ile, inflamatuar değişiklikleri azaltmak, boşluğu drenaj ve enfeksiyon odağını dezenfekte etmektir. Yüksek komplikasyon riski nedeniyle, tüm terapötik önlemler sadece bir hastanede gerçekleştirilmektedir. Tedavi planı şunları içerir:

 • İlaç tedavisi Tüm hastalara antibiyotik reçete edilir. Tercih edilen ilaçlar sefalosporinler II-III jenerasyonu, aminopenisilinler, linkozamidlerdir. Bakteriyel inokülasyon sonuçlarını aldıktan sonra, tedavi rejimi, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak ayarlanır. Semptomatik tedavi olarak antipiretik, analjezik ve antiinflamatuar ilaçlar kullanılır ve bazen infüzyon tedavisi uygulanır. Ağız yıkamak için antiseptik solüsyonları kullanın.
 • Operatif müdahaleler. Oluşturulan apsenin varlığında parathonsillar apse açılır ve bölge anestezisi altında kavite boşaltılır. Tekrarlayan kronik anjina, tekrarlayan paratonzillit veya daha önceki tedavinin etkisizliği ile birlikte apse - vesillektomi uygulanmaktadır - abse, etkilenen palatin bademciklerinin alınmasıyla eş zamanlı olarak boşaltılmaktadır.

Prognoz ve önleme

Paratonsillar apsenin prognozu, tedaviye başlama zamanının ve antibiyotik tedavisinin etkinliğine bağlıdır. Yeterli tedavi ile, hastalığın sonucu olumludur - tam iyileşme 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. İntratorasik veya intrakraniyal komplikasyonlar varsa, tahmin tartışmalıdır. anjin, çürük dişler, kronik gingivitis rasyonel tedavisi, adenoid vejetasyonların ve diğer anomalilerin iltihabı, antibiyotik tedavisinin tam elbette pasaj: Önleme pürülan odaklarının zamanında alışma olduğunu.

Paratonziller apsesi: semptomlar ve tedavi, nedenleri

Bu nedir? Paratonzil apsesi palatin bademciklerini çevreleyen selülozun iltihabı olan paratonzillitin en şiddetli evresidir.

Paratonsillitin en yüksek insidansı 15 ila 30 yaşlarındadır, diğer yaş grupları daha az acı çekmektedir. Patoloji erkeklerde ve kadınlarda aynı sıklıkta görülür.

Hastalık ve nedenler hakkında

Genellikle bademcikler olarak adlandırılan bademcikler, sık görülen inflamasyona (anjina) eğilimliyse, sonuç kronik bir süreçtir (kronik bademcik iltihabı). Kronik tonsillitin% 80'inde paratonsillar apseye geçişi ile birlikte paratonzillit gelişmesine yol açar.

Paratonsillar apsenin görünümü palatine bademcikler ve çevre dokuların yapısının anatomik özellikleri ile ilişkilidir. Bademcikler içinde pürülan içerikler ile doldurulur - kriptler, depresyon vardır. Özellikle derin kriptler, amigdala'nın üst kısmında yer alır ve burada bademcik iltihabı süreci en sık gözlenmektedir.

Zamanla, iltihaplı odakların bulunduğu bölgedeki skar dokusu oluşur, bu da iltihap sıvısının ve çukurun bademciklerdeki girintilerden normal çıkışını engeller.

Yeni bir iltihap durumunda, değiştirilmiş kriptlerin temizliği yavaşlar ve bademciklerden gelen enfeksiyon içeriye doğru yayılır: Weber'in bezleri boyunca bademcikler çevresinde bulunan selüloza, yani. paratonsillar uzaya.

Yine bademciklerin üst kutbunun etrafındaki alan, lifinin belirgin gevşekliğinden dolayı, içinde enfeksiyon gelişmesine en duyarlı olanıdır, bu nedenle apse lokalizasyonu en sık görülür.

Kronik lokal bademcik iltihabı, vücudun savunma mekanizmalarının lokal ve genel olarak zayıflamasına neden olduğu düşünülürse, enfeksiyondan sonra paratonsillar alanda inflamasyonun gelişimi çok kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Paratonsillar apsenin diğer nedenleri ağızda herhangi bir destek olabilir: alt çene "akıl dişleri" nin çürükleri, periostitis, tükürük bezlerinin pürülan iltihaplanması, aynı zamanda farenks ve boynuna travma. Nadiren enfeksiyon otogenmnym yolunu alabilir, yani. iç kulaktan ve hematogenözden - kandan.

Paratonsillar apse gelişimi için risk grubu aşağıdaki hastalıklardan muzdarip hastaların kategorilerini içerir:

 • Diabetes mellitus;
 • anemi;
 • bağışıklık eksikliği;
 • Onkolojik süreçler, vb.

Yukarıda listelenen patolojik koşulların arka planına karşı, immünosüpresyon gözlenir. İlk olarak, yerel bağışıklık acı çekiyor. Bu nedenle, patojenik mikroorganizmaların bademcikler içine nüfuz etmesi kolaylıkla gerçekleşir.

Aynı şekilde, diğer koruyucu bariyerlerin üstesinden gelirler ve kan akışına ve bademciklerin etrafındaki boşluğa girerler. Zamanla, parataril apsesi olarak yorumlanan, catarrhal gelen pürülan süreci.

Türler ve Sınıflandırma

Paratonzilit, enflamatuar sürecin ardışık aşamaları olan üç klinik ve morfolojik form halinde görünebilir. Paratonzillitin erken formlarının saptanması ve tedavisi bir apse gelişimini engelleyebilir. Ama genellikle viral bir orijinli bir akut solunum yolu enfeksiyonu ile normal boğaz ağrısının belirtileri olarak maskelenirler.

Paratonzillit formları şöyledir:

1. Oedemas. Bu form, diğer nedenlerle, örneğin hipotermi ile açıklanabilen, boğazda hafif bir ağrı ile ortaya çıktığı için nadiren teşhis edilir. Bu nedenle, hastalık bir sonraki daha ciddi aşamaya kolayca geçer.

2. İnfiltratif. Bu formda, paratonzillitli tüm hastaların yaklaşık% 10-15'i doktora gitmektedir. Ateş, baş ağrısı, halsizlik ve lokal semptomlar gibi zehirlenme belirtileri ile karakterizedir - boğazda ağrı ve kızarıklık, yutulduğunda ağrı. Kural olarak, bu aşamada paratonzillitli hastalar için tedavi reçete edilir.

3. Abscessing formu, gerçek parathonsillar apse olan. Paratonzillitli hastaların% 80-85'inde gelişir, eğer zamanında tanı ve tedavi yapılmazsa. Parathonsiler apsesi farklı lokalizasyona sahip olabilir. Bunu akılda tutarak, dört tip apse ayırt edilir:

 • Amigdala üstündeki supratonsiller ve anterior - ön palatal ark arasında% 70 oranında görülür (en sık görülen form);
 • Posterior - amigdala ve arka ark arasında gelişir, ikincisinde ise frekans - vakaların% 16'sı;
 • Alt - bademcik alt kısmı ile farinksin lateral kısmı arasında oluşur, hastaların% 7'sinde görülür;
 • Yanal veya lateral, amigdala ve farinksin orta kısmı arasında yer alır. Bu, vakaların% 4'ünde meydana gelen en büyük lokalizasyon. Ama en ağırı, çünkü bu düzenlemeyle, kendini boşaltma ve apse boşluğunun temizlenmesi için en kötü koşullar. Sonuç olarak, pürülan eksüda bu alanda birikir ve çevresindeki dokuları yok etmeye başlar.

Apse içindeki yenilgi tarafı doğrudan bağlı değildir. Böylelikle sol taraflı paratonsiller abse, sağ taraflı abse ile aynı sıklıkta görülür.

Bir taraftan veya daha fazla bir apsenin daha sık gelişmesi için anatomik ön koşul yoktur. Bu nedenle, tanı sırasında klinik semptomların şiddeti ve niteliğine göre yönlendirilmelidir.

Paratonsillar apse belirtileri

Paratonsillar apse, semptomlar esas olarak pürülan bir odak oluşumu tarafında ortaya çıkar. Zamanla, karşı tarafa hareket edebilirler, bu da hastanın durumunun ağırlaşmasına yol açacaktır.

Selülozun desteklenmesinin gelişimi şunları gösterecektir:

 • Genel esenliğin bozulması;
 • Yüksek rakamlara olan sıcaklık artışı 38.5-39 ° C'dir (ancak, keskin bir şekilde azaltılmış bağışıklığı olan hastalarda sıcaklık normal sınırlar içinde veya hatta daha düşük - hipotermi içinde kalabilir);
 • Boğazda ağrı artışı. Kulak bölgesine, çene içine yayılarak "sarsılıyor" oluyor;
 • Yutulduğunda artan ağrı, ki bu da hastanın kazanmayı ve içmeyi reddettiği anlamına gelir ki, bu kazancı provoke etmemek için. Sonuç olarak, vücut vitamin ve diğer besinlerin eksikliği geliştirir;
 • Bolca tükürük. Tükürük bezlerinin tahrişine bir refleks olarak ortaya çıkar. Tükürük, ağrılar yüzünden bir kez daha yutma hareketinden dolayı korktuğu için ağızdan akar. Bu, ağız çevresindeki cildin maserasyonuna ve köşelerinde nöbet oluşumuna neden olur;
 • Bir apse gelişmesine yol açan piyojenik bakterilerin hayatı ile ilişkili ağızdan Putrid kokusu;
 • Çiğneme kas sistemi - kas spazmı, ağrının geniş açılmasına izin vermeyen, şiddet dereceleri değişen;
 • Slurred konuşma, ağrıyı önlemek için burun tıkanıklığı;
 • Enflamasyon boyun kasları ve lenf düğümlerine yayıldığı zaman baş dönerken boyundaki ağrı görülür. Her zaman patolojik sürecin ihmalini gösterir;
 • Sıvı yiyeceği yutmaya çalışırken ağlıyor.

Hastanın genel durumu, duygusal olarak egzoz veren, normal uykuyu bozan ve zorla açlığa neden olan sürekli şiddetli ağrı ile ilişkili psikolojik gerginliği şiddetlendirir.

Salivasyon, yutulmadan tükürük akışını sağlamak için ya yan ya da oturmuş, başınızı öne doğru eğerek zorla postür almanıza neden olur.

Hastalığın gelişiminin 4.-5. gününde, “olgun” apsenin spontan diseksiyonu oluşabilir. Hastanın durumu bu şekilde keskin bir şekilde gelişir, sıcaklık düşer, boğazdaki acı verici ağrılar kaybolur. Bu durumda apsenin suni bir cerrahi açılması gerçekleştirilmez.

Hasta, sadece açılmış kavitenin antiseptiklerle durulanması ve tedavisi için tavsiye edilir.

Boğazın incelenmesi sırasında tipik üst lokalizasyon ile paratonsiller abse bağımsız olarak tespit edilebilir. Bu, bademciğin yukarısında ve farinksin orta kısmına doğru yükselen gergin bir yüzeye sahip küresel bir formasyona benziyor.

Oluşumdaki mukoza parlak kırmızıdır, bazen pürülan beyaz-sarı renk görünür. Palpasyon ile, dalgalanma bölgesi belirlenebilir - pürülan yumuşatma. Çoğu zaman, kaplama zonunun enzimatik erimesi nedeniyle bu bölgede bir atılım meydana gelir.

Paratonsillar apse tedavisi

Paratonsillar apse tanısı konulduktan sonra tedavi her zaman bir hastanede yapılır, ev terapisi yöntemleri imkansızdır. Bu durumda paratonsillar apsenin cerrahi diseksiyonu derhal gerçekleştirilir.

Ön, lokal anestezi dikain, lidokain veya diğer lokal anestetik bir çözüm ile gerçekleştirin. Daha sonra en çıkıntılı bölgeye bir neşter ile bir kesi yapmak ve ardından faringeal forseps ile apse boşluğunun genişletilmesi ve pürülan boşluğun temizlenmesi.

Son aşamada, yara antiseptik bir çözelti ile tedavi edilir. Açık boşluğun içinde daha iyi bir pus çıkışı için, patolojik eksüdanın ortaya çıktığı drenaj (lastik mezunu) kalır.

Bir "soğuk" apse ile, en rasyonel taktiği seçmek için alevlenmelerin sıklığını hesaba katmak önemlidir. Eğer bir hasta görüşme sırasında sıklıkla boğaz ağrısı geçirirse, apselerin tekrarlanmasını önlemek için bademcikleri hemen her iki taraftan çıkarın.

Boğaz ağrısı sık değilse, apse açıldıktan sonra bademcikler çıkarılmaz ve mevcut tedaviden 1-1, 5 ay sonra yapılması önerilir. Bu durumda, postoperatif dönemde inflamatuar komplikasyon riski azdır.

Ameliyattan sonra konservatif tedavi uygulanır. İlaç almayı ve açık boşluğu tedavi etmeyi içerir.

Konservatif tedavinin prensipleri Bunlar:

 • Rejimi yatak, yemek sıvı, bol sıcak içecek. Bir apseyi açmadan önce şiddetli ağrı ve yutulma zorluğuyla, prob aracılığıyla özel karışımlarla besleyin veya intravenöz damla% 5 glikoz, dekstran,% 0.9 sodyum klorür çözeltisi hazırlayın;
 • İçinde ve kas içi antibakteriyel ilaçların alımı: sefazolin, sefragraksim, seftriakson, gentamisin, amikasin, penisilin, amoksisilin. Antibiyotik seçimi, hastalığın klinik ve epidemiyolojik özelliklerine bağlıdır; bu da, apsenin en olası nedensel ajanını almamızı sağlar;
 • Damar içi damlama hemodezini ve diğer ilaçları detoksifiye etmek için (bu yön, orta ve şiddetli durumdaki hastalar için endikedir);
 • Furacillin, miramistin ve diğer antiseptik ilaçların bir çözeltisi ile karıştırılması;
 • Antibiyotik tedavisi ile fungal komplikasyonların önlenmesi için intraconazole atar;
 • Analjezi için intramusküler olarak analjezi kullanımı, parasetamol içinde;
 • Alerjik organizmayı önlemek için antihistaminikler;
 • Ağrıyı durdurmaya ek olarak yardımcı anti-inflamatuar ilaçlar.

damar içine veya rektal (rektum), intramusküler - belirgin ağrı ilaçlar varlığında akut dönemde Not parenteral verilmiştir.

Ağızdan giriş (sözlü) kabul edilemez çünkü Mevcut klinik bulguları şiddetlendirir. İnflamatuvar değişiklikler yatıştığında böyle bir yol mümkündür.

Apse komplikasyonları

Boğazın paratonsiller apsesi ile komplikasyonlar, pürülan sürecin daha da geliştirilmesi için seçenekler olacaktır. Enfeksiyon retropharyngeal boşluğa yayıldığı zaman, bir parapharyngeal apse ve flegmon gelişir.

Bu komplikasyonlar, parasezi apse atılımları ve abse diseksiyonu sırasında faringeal duvarın kazayla hasar görmesiyle ortaya çıkabilir. Parapharyngeal apse, zamanında tespit ve cerrahi tedavi ile sınırlı ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Tedavi olmaksızın, sepsis ve boyun flegmonunun gelişmesiyle birlikte, farinksin dışarıdan sıkışmasına bağlı olarak keskin bir solunum ihlali tehlikesi vardır.

Phlegmon neck - selüloz boynundaki enfeksiyonun anatomik olarak olası hızlı yayılımı ile ilişkili tehlikeli ve yaşamı tehdit eden bir durumdur.

o derinlik konumuna binaen ve bu nedenle tehlikeli gelişme mediastenita ve sepsis tarafından kendi başlarına dışarı kırmaya bir yol olduğundan, kısa sürede cerrahi tedavi gerektirir. Mediastenit, kalbi, büyük damarları (aort, içi boş ve pulmoner damarlar), vb. Içeren mediastenin bir enflamatuar sürecidir.

Pürülan mediastenit - mediastinal dokunun (toraks arkasındaki alan) takviyesi. Yumuşak dokuların pürülan enfeksiyonunun en şiddetli formlarından biridir.

Özelliği, ilk aşamalarda karmaşık bir tanıdır. Tedavi, asıl nedenin ortadan kaldırılmasından, eklenmiş boşlukların cerrahi temizliğinden oluşur. Tedavinin başarısı, onların başlangıç ​​zamanına bağlıdır. Gecikme, hayata ciddi bir tehdit oluşturur.

Tüm pürülan komplikasyonlar antibakteriyel ilaçlarla yoğun tedaviye tabidir. Sefalosporin 3 ve 4 jenerasyonunun kanıtlanmış etkinliği: sefoperazon, seftriakson, seftazidim, sefepim. Bağışıklık düzenleyici ilaçlar ile tedaviye ek.

Doğru antibiyotik seçimiyle, etkinliği 48 saat sonra değerlendirilebilir. Hastanın durumu iyileşmezse, antibakteriyel ilaçlarda bir değişiklik gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Halk ilaçları ve kronik atrofik farenjit tedavisi yöntemleri

Kronik atrofik farenjit tedavisinde halk ilaçları kendi özelliklerine sahiptir.
Sık sık birkaç inhalasyon ve durulama kullanılması istenmeyen bir durumdur - zaten kurutulmuş ve inceltilmiş mukoza zarını kuruturlar.

Bademciklerin evde yıkanması

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konmuş kişiler düzenli olarak bademciklerin patolojik kitleler ve irinle doldurulması problemiyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Eğer lakunadan zamanında uzaklaştırılmazlarsa, ağızda hoş olmayan bir tat ve koku gelişir ve zamanla, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte, anjinin ve beraberindeki tüm semptomların alevlenmesi olabilir.