Loading

JMedic.ru

Larenjit ile öksürük, hastalığın nedenine, hastanın yaşına ve başka herhangi bir duruma bağlı olmayan zorunlu bir semptomdur. Hastaya pek hoş olmayan duyumlar verir. Bazen larinjit ile, geleneksel ilaçlar işe yaramıyor, bu yüzden nasıl ve nasıl tedavi edeceğini bilmeniz gerekiyor.

Larenks iltihabı ile öksürük karakteri

Larinksin iltihaplanması genellikle öksürük, kızıl ateş veya diğer viral hastalıklar nedeniyle ARVI'nin arka planında ortaya çıkar. Sebepleri de olabilir:

 • patojenik bakterilerin mukozasında reprodüksiyon;
 • alerji;
 • hipotermi;
 • mekanik tahriş (şarkı söyleme, çığlık, vb.);
 • sigara içmek veya alkolün kötüye kullanılması.

gırtlak mukozasında hastalık hiperemik ve ödemli hale sırasında, bazen ses telleri veya nesmykanie bir kalınlaşma vardır. Böyle belirtiler var:

 • ağrı ve boğaz ağrısı;
 • yutmada rahatsızlık;
 • ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • sıcaklık artışı;
 • baş ağrısı;
 • bir ağrı.

Ancak hasta için çok fazla problem oluşturan ana problem (özellikle çocuk için) larenjit ile öksürüktür. Kendi başına geçeceğini düşünmek çok tehlikelidir. Tedavi hemen alınmalıdır.

Hastalığın ilk günlerinde larenjit ile öksürük kuru, verimsiz, takıntılıdır. Bu "havlayan" denir. Balgam ayrılığı, hastalığın başlangıcından 2-5 gün sonra ortaya çıkmaz. Bu dönemde balgam söktürücü ilaçlarla tedavi etkisizdir. Bir öksürük nemlendirildikten sonra, tedavi etmek daha kolay hale gelir.

Birçok anne ve baba, özellikle de geceleri meydana gelirse, larenjitli bir çocukta öksürme ile korkarlar. Yatay pozisyonda olan çocuk, mukus larenksinde biriken kuru ve viskoz balgamı sıkmak için daha da zorlaşır, genellikle kendini yükseltmek ve hava yollarını temizlemek için uyanır. Ebeveynler de böyle bir saldırıyı durdurmak için acil önlemler almalıdırlar.

Kuru larenjit öksürük kurtulmak için nasıl

Hastalığın ilk aşamasında, öksürüğü nemlendirilmiş larenjitle kurutmak için önlemler alınmalıdır. Bunun için aşağıdaki tedavi uygulanır:

 1. İlk birkaç gün içinde, larenjit inhalasyon ile etkili bir şekilde tedavi edilir. Enflamasyonu gidermek için, laringeal lümeni arttırın, Budesonide veya Pulmicort atayın. Çocukta bir gün veya gece öksürüğü yumuşatmak için, bir nebülizör yoluyla fizyolojik salin veya alkali maden suyunu solumasına izin verebilirsiniz. Ayrıca deniz tuzu ve çeşitli bitki özlü maddeleri ile buhar inhalasyonları ile tedavi etmek de etkilidir. Üçlü bir etki üreteceklerdir: enflamasyonu kaldırmak, bakterisit bir etkiye sahip olmak, sıvılaşmayı ve balgam ayrılmasını teşvik etmek.
 2. Obsesif, verimsiz öksürük ile, antitusif ilaçlar almak için tavsiye edilir. Narkotik (morfin, kodeine vb.) Ve narkotik olmayanlar olabilirler. Bir yetişkin veya bir çocuğu larenjitden tedavi etmek için, ilk olarak çok nadiren kullanılır, çünkü ilk olarak bağımlılık yapabilir ve ikincisi, genellikle hastanın durumunu ağırlaştırır. Genellikle, öksürük merkezi, Stoptusin, Sinekod, Libeksin, diğer olarak baskı, böyle araçlar ile tedavi reçete.
 3. Öksürme atağı, larenjitli bir hastanın boğazına ya da kaşıntıya neden olduğu için ortaya çıkabilir. Bu nedenle, antiseptik çözeltilerin yanı sıra, soda ve tuz ile ılık suyla mümkün olduğunca sık durulama yapmanızı tavsiye eder. Ayrıca, ara kök, anason tohumu, papatya ve diğerlerinin kökü gibi durulama için halk ilaçları da uygundur. Larenks iltihabının durulamalarla tedavisi çok etkili olduğu için, ebeveynler çocuğa bu prosedürü mümkün olan en kısa sürede öğretmelidir. Gargara doğru şekilde bebeğin dört yıl içinde olduğuna inanılmaktadır.
 4. Kuruluk ve inflamasyonu ortadan kaldırın, aerosol ve spreylerde ilaçlara yardım etmek için mukozayı nemlendirin. Yetişkin, 3 yıllık bir çocuk olan Stopangin, Chlorfillipt, Campho, Miramistin, Ingaliptom veya Angilex ile tedavi edilebilir.
 5. Laringeal inflamasyonun öksürük ve diğer lokal semptomları, Tharyngept, Efizol, Septepryl, Lisobakt ve diğerleri gibi emilebilir tabletlerdir.

Larenjit öksürüğünü nemlendirmek için, hastaya bol miktarda ılık içecek vermek gerekir: çaylar, asitsiz kompostolar ve meyve içecekler, ballı kakao yağı vb. Hastalığın ilk döneminde boğazınızı korumanız gerekir - bağırmayın, ses tellerini aşmayın, soğuk havayı solumayın. Sigara içen insanlar bu kötü alışkanlıktan vazgeçmelidir.

Hastanın bulunduğu odada hava kuru olmamalıdır. Nemlendirici varsa harikadır. Sürekli olarak havalandırmanın ve ıslak temizliğin yapılması gerekir.

Bir üretken larenjit öksürük kurtulmak için nasıl

Eğer öksürük larinks enflamasyonunda nemli ve üretken hale gelirse, bu iyi bir işarettir. Hastalığın başlangıç ​​evresinin tedavisi doğruydu, iyileşme başladı. Beklentileri almanın zamanı geldi. Mukultin, Prospan ve ATSTS'den Bromheksin ve Ambroxol'e kadar bir dizi var. Bu aşamada, ağır bir içecek rejimini sürdürmek de önemlidir.

Çocuklarda stenoz larenjit hakkında bilmeniz gerekenler

Çocuğun larenksindeki enflamatuar süreç, özellikle 5 yaşında değilse, sözde bir krup sendromu (yanlış tahıl gevreği) provoke edebilir. Bu durum bebeğin hayatı için tehlikelidir.

Saldırı genellikle akşamları ya da geceleri olur. Bebeğin kuru, havlayan bir öksürüğü var, sesi oturur. Bebeğin göğsünü dinlemeye çalışırsanız, sıkıcı sesler duyabilirsiniz. Öksürüğe uyum, solunum yetmezliği belirtileri ile birlikte gelir - bebeğin nazolabial kırığı, kolları ve bacakları üzerinde çivileri maviye döner. Çocuk, kendi durumunu daha da kötüleştiren kaprisli ve huzursuz olur.

Eğer ebeveynler darbelere karşı bir saldırı şüphesi varsa, hemen bir ambulans çağırmalı ve gelmeden önce bebeğe kendi başlarına yardım etmeye çalışmalıdır:

 • çocuğu sakinleştirmeye ve dağıtmaya çalışın;
 • bol miktarda sıcak alkali içecek (sodalı süt, Borjomi) verin;
 • çocuğun temiz havaya ulaşmasını sağlamak (pencereyi açmak, hava koşullarına göre giyinmek, balkona);
 • antihistaminikler vermek.

Saldırının, bir ambulansın gelmesinden önce başlamasıyla olur. Fakat bu, bir çocuğun tedavi edilmesine gerek olmadığı anlamına gelmez. Stenosing laryngitis yeniden ortaya çıkma eğilimindedir.

Larenks iltihabının nedeni ortadan kaldırılmazsa larenjitli bir hastada öksürüğü tedavi etmenin herhangi bir yolu etkisiz olacaktır. Bunu belirledikten sonra doktor, en hızlı iyileşmeye ve öksürüğün ortadan kaldırılmasına yol açacak antiviral veya antibakteriyel bir ajan önerecektir.

Larenjit için etkili tedaviler: antibiyotikler, semptomatik, topikal ajanlar

Larenjit, larinksin inflamatuar bir hastalığıdır. Karakteristik özelliklere sahiptir, ancak semptomatoloji patolojinin türüne bağlı olarak değişebilir. Tedavi, hastalığın türüne bağlı olarak reçete edilir.

Larenjit: Etiyoloji

Larenjit bulaşıcı ve bulaşıcı değildir. Hastalığın seyri kronik ve akut bir şekilde ortaya çıkabilir. Hastalığın 7 tipi vardır:

Larenjit iltihaplı ses telleri

semptomlar

Genel olarak, tüm patoloji türlerinde semptomatoloji benzerdir, ancak larenjit tipine bağlı olarak farklıdır. Genel semptomatoloji ortaya çıkar:

Tipine bağlı olarak, kan damarları ile kalın mukus ve balgam, ateş, kısmi veya tam ses kaybı ve yorgunluk, boğazda kuruluk mevcut olabilir. Genellikle larenjit farenjit ile birleştirilir.

tıp

Bir apse haricinde her türlü klasik terapi uygulaması uygulanır. Apse durumunda, sadece ilk aşamada tıbbi tedavi uygulanır. Vaka başlanırsa, o zaman pürülan boşluğu cerrahi olarak açmak gerekir. Diğer durumlarda, patolojinin türüne bağlı olarak farklı yönlere sahip ilaçlar kullanılır.

antibiyotikler

Antibiyotikler, mukozal dokuların bakteriler tarafından enfeksiyonu durumunda kullanılır. Ayrıca, sunulan alanda cerrahi müdahalelerden sonra kullanılırlar. Larenjit ile aşağıdaki ilaçları uygulayın:

Antiviral ve antimikrobiyal

Patoloji virüslerden kaynaklanıyorsa antiviral ilaçlar reçete edilir. Çoğu zaman influenza ve diğer akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. En popüler antiviral ilaçlar:

Larenjit tedavisinde kullanılan antiseptik ilaçlar, genellikle ya spreyler ya da sıvıları durulama, ya da emilme için tabletler ve pastiller ima:

antihistaminikler

Antihistaminikler genel olarak her türlü inflamatuar ve alerjik hastalık için reçete ederler. Semptomların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olurlar. Ayrıca, bu ilaçlar vücudun bir alerjene karşı reaksiyonunu azaltmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Yetişkinler ilaçları tablet biçiminde alır, ancak çocuklar ilacı şurup veya süspansiyon şeklinde reçeteler. Özellikle ağır vakalarda, oral uygulama imkansızsa veya boğulma riski taşıyorsa (örneğin, larinksin şişmesiyle) enjekte edilebilir uygulama yöntemleri kullanılır.

Larenjit tedavisi nasıl yapılır, bizim videomuza bakınız:

Öksürük için araçlar

Özellikle havlama üstesinden gelmek, öksürük yorgunluğunu gidermeye yardımcı olmayan ve karın bölgesine ait kasların aşırı yüklenmesine ve midenin duvarlarına maruz kalmasına bağlı olarak kusmaya neden olan öksürüğü tüketen larenjit antitusifleriyle uygulanır. Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Spreyler ve boğaz çözümleri ve semptomların giderilmesi

Boğaz için spreyler çeşitli etkilere sahiptir. Mukoza zarının tahrişini ortadan kaldırır, kuruluğu ve iltihabı azaltır, larenjit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olurlar.

Kompozisyona bağlı olarak, anestetik etki de taşıyabilirler. Temel olarak aşağıdaki araç türlerini uygulayın:

Birçoğunun bitkisel bir temelleri vardır ve acıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tantum Verde ve Oracept'in bileşiminde, güçlü bir ağrı sendromunu bile hafifletmeye yardımcı olan bir anestetik bileşen vardır.

Boğazın yağlanması için araçlar

Boğazın yağlanması için uygun ilaçlar:

 • Lugol;
 • karotolin;
 • collargol;
 • Gliserin üzerinde tanen.

Güçlü bir öksürükten rahatsız olan daha fazla iltihaplı mukoza zarına zarar vermemek için bu tür fonları dikkatli bir şekilde uygulayın.

ateş düşürücü

Genellikle steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar antipiretik özelliklere sahiptir. Bu gibi hazırlıklar şunlardır:

Hemen hemen tüm bu ilaçların şurup veya süspansiyon şeklinde bir çocuk seçeneği vardır.

Burun damlaları

Rinit belirtileri genellikle ya enfeksiyöz tipin veya alerjik tipin karakteristiğidir. Bu nedenle, larenjit ile burun damlaları sadece bu belirti varsa reçete edilir.

Halk ilaçları

Halk ilaçları da larenjit ile daha az etkili değildir. Klasik ilaç tedavisinin yerini almayacaklar, ancak daha hızlı iyileşmeye ve hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olacaklar. Alerji ve alerjik rinit için bu tarifleri uygulamak yasaktır.

Durulama için otlar

Enflamasyon varlığında durulama için, aşağıdaki otlar kullanılır:

Meyve suları ve çaylar

Ayrıca, meyve suları ve çay larenjitinin tedavisinde de kullanılırlar. Bağışıklığı güçlendirmeye, iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya veya tezahürünü azaltmaya yardımcı olurlar. En etkili olanlar aşağıdaki içeceklerdir:

 • Narenciye suları;
 • Limonlu çay;
 • Ahududu çayı meyveleri temelinde;
 • Kırmızı veya siyah frenk üzümü bazlı çay;
 • Ahududu yaprağı, kuş üzümü;
 • Ballı çaylar.

Eğer meyveleri bal ya da reçel yaparsanız, yeşil çay, puer ya da çay oolong çayı tercih etmek daha iyidir. Çay değil, ama son derece yararlı içecek - bal ve tereyağı ile sıcak süt, boğaz yumuşatır. Öksürük etkisine ihtiyacınız varsa, o zaman bir çay kaşığı içme ½ çay kaşığı soda ekleyebilirsiniz.

Larenjit için halk ilaçları:

soluk alma

Larenjit ile zorunlu inhalasyon beklenir. Nefes almayı önemli ölçüde kolaylaştırır, iltihap ve mukoza zarlarının kurumasını önler, antitusif veya balgam söktürücü etkiye sahiptir. Prosedür bir nebülizör, inhaler veya doğaçlama araçlar ile gerçekleştirilebilir.

Tıbbi preparatlar

Tıbbi ürünlerle inhalasyonların yapılması, solüsyonu ısıtmaksızın bir nebülizatörün kullanımını içerir. Bir kişi talimatlara göre bölmeye bir solüsyon döküp, dumanı soluyarak giderir. Bunun için uygula:

otlar

Otlar solunabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı gerekir. Ham kaynar su dökün ve yarım saat bekletin. Sonra süzün ve inhalere dökün. Prosedürün en uygun varyantı buhardır.

Inhalasyon için uygulanan:

 • Papatya kimyası;
 • nergis;
 • adaçayı;
 • okaliptüs;
 • Böbrekler çam.

Bu bitkilerin bir karışımını yapabilir ve yukarıda belirtildiği gibi hazırlayabilirsiniz.

yağlar

Yağ inhalasyonları sadece kullanılan bileşenlere alerjinin yokluğunda kullanılır. Temel olarak esansiyel yağlar kullanılır:

İlacın 3-5 damlaı ile bir bardak su eklenir, daha sonra çözelti karıştırılır ve bir inhaler veya nebulizer içine dökülür. Sunulan yağların çoğu Gevkamen merhem gibi bir preparatta mevcuttur. İnhalasyonlar için de kullanılabilir, ancak sadece buhar için. Suyun içindeki bir maç başlığının boyutunu bir merhem ekleyin ve havalandırın.

Komarovsky diyor ki, inhalasyon yapmak daha iyi ne diyor?

görünüm

Kalitatif ve tam teşekküllü tedaviyi yaparken, larenjit tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kronik formu sadece remisyon aşamasında olabilir. Tedavinin yokluğunda, patolojiye bağlı olarak, ya kronik aşamaya geçer ya da ilerler ve komplikasyonlara neden olur.

Çocuklarda, bu tip larenjit, astar veya yalancı kabuğu gibi, boğulmaya ve ölüme neden olabilir. Larenjitin pürülan formları komplike pnömoni, sepsis, larinkste stenoz gelişmesine neden olur.

Çocuk larenjitini tedavi etmek için hangi ilaçlar

Çocuğun henüz güçlü bir bağışıklık sistemi yok, biçimlendirici aşamada. Genç bir organizma, özellikle de larenjit olmak üzere birçok infeksiyonu "test eder". Solunum sistemi, hastalığa neden olan virüsler veya bakteriler tarafından karşılanan bir "geçit" dir. Larenjit tedavisi ve patolojiyi nasıl önler? Doktorun çocuklara atandığı ilaçlar hakkında detaylar.

Genel öneriler

Gırtlak iltihabı olan çocukların dinlenmeye ihtiyacı vardır, oyun ve aktiviteyi hareket ettirmekten kaçınır. Bebek yatağının dinlenmesini sağlayın.

Çocuğun bir fısıltı içinde bile daha az konuşmasını isteyin. Larenjit sırasında vajinal bağlar, gelecekte sesin tınısını etkileyebilecek bir kusur geliştirme riski taşır.

İyileştirme için gerekli ek önlemler:

 • odada nemlendirilmiş hava;
 • sık içme;
 • dengeli beslenme

Larenjit sadece bir doktor muayenesinden sonra tedavi edilir. Çocuğun yaşı ve durumu dikkate alınarak hazırlıklar reçete edilir.

Larenjit tedavisi için kullanılan ilaçlar

Çocuklarda larinjitin birkaç ilaç grubu ile tedavi edilmesi: anti-alerji ilaçları, öksürük, gargara ve antipiretik için.

Alerjiye karşı ilaçlar

Larenjit ile mukoza zarları ve larinks dokuları şişer, büyüklüğü artar ve çocuklar için nefes almayı zorlaştırır.

 1. Şişliği çıkarın, çocuğu antihistaminikler ile sakinleştirin.
 2. Daha büyük çocuklara bir Suprastin, Claritina, Zodak ve diğerleri tablet verilir.
 3. Bebekler için sıvı ilaçları Finistil, Zirtek kullanın.

Suprastin'i nemlendirdikten sonra, içerideki havayı nemlendirin, çünkü ilacın yan etkisi vardır - mukoza zarını kurutur.

Öksürüğe karşı ilaçlar

Larenjit ile, bir "havlayan" öksürüğü yatıştırır ve nöbet sıklığını azaltır bir ilaç gereklidir.

 1. Kodein, paxeladin, tusuprex öksürüğü durduran maddelerdir.
 2. Budesonid ile inhalasyon, tuz ile (bir bardak su için 0.5 tsp) yardımcı olur.
 3. Boğazda uyuşukluktan kaçınmak için, larenjitli 100 mg libexin çiğnemeden günde 3 kez alınır.

Sinekod

İlaç kuru öksürük ile uygulanır.

 1. Sinecode şurubu veya hapları yemeklerden önce alır.
 2. İlaç bronşları genişletir, kalın bir sır gösterir, solunum fonksiyonunu iyileştirir, öksürüğü bastırır.
 3. 2 ay çocuklara atayın. Sinecode'u Pulmicort ve Berodual ilaçlarıyla paylaşırken dikkatli olun. Aksi halde, bir çocuğun balgam çıkarma ile başa çıkması zordur, çünkü Shinkod öksürük refleksini bastırır, iyi tolere edilir ve güvenlidir.

Öksürük ilacı bir doktor tarafından reçete edilir! İlacın alınmasıyla ilgili bağımsız bir karar komplikasyonları tehdit etmektedir. Odadaki kabarık içecek ve nemli hava, balgamın kaçmasını kolaylaştırır.

Erespal

Larenjit tedavisi için, Erespal 2 yaşında reçete edilir. Ağır bir kronik süreci ortadan kaldıran bir anti-inflamatuar, bronkodilatör, dekonjestandır.

 1. Erespal'i kuru ve nemli bir öksürük ile uygulayın.
 2. 2 dozaj formunda üretilmiştir: şurup, tabletler.
 3. Erespal antispazmodik olarak çalışır, öksürüğün rahatlığını giderir.
 4. Talimatlara göre, 14 yaşına kadar şurup, kaşık ölçme ve günde birkaç kez içmeyi öneriyoruz.
 5. Yetişkinler için, Erespal tabletleri reçete, 1 parça için günde üç kez.
 6. Erespal'da, anestezi yapan bir madde var.
 7. Bileşenlere alerjisi olan kontrendikasyonlar vardır, Sinecode ile değiştirin.

Larenjit tedavisi için, Gerbion, Libexin, Ambrogexal, Bromhexine şuruplarına izin verilir.

söktürücüler

Çocukta öksürük kuru kalmaz, balgam üretimini kolaylaştıracak araçlar etkilidir. Doktorlar şurup yazıyor:

Farklı davranırlar, bazıları mukolitik gruptadır (Lazolvan), diğerleri balgam çıkarma (Bromhexin) için gereklidir.

Ascoril

Larinjit, Ascoril kullanırken geri çekilmesi daha kolay olan viskoz balgam oluştuğunda, guaifenesin aktif maddesi sayesinde.

 1. Şurup 3 kez günde bir kez, doktorun kararına göre doz ve sıklığı artar.
 2. Çocuğun yaşı göz önüne alındığında, Ascoril atayın.
 3. Bir alerji mümkündür, daha sonra değiştirin.
 4. Askaril'i yemek yemeden içebilirsiniz.
 5. Askaril'in 3 günlük kendi kendine yönetiminden sonra gözle görülür bir iyileşme yoksa, bir doktora görünün.
 6. Kuru öksürüğü olan çocuklar için Askaril reçete edilmez!

Sıcaklık araçları

Ebeveynler çocuğun vücudunun sıcaklığını kontrol eder. Eğer 37,5º'den fazla değilse, bu çocuklar için normaldir. Bu değeri aşmak, mukoza zarlarının şişmesini arttırmakla tehdit eder.

Tedavi için antipiretik ilaçlar kullanılır:

Çocuklarda larenjit semptomlarını hafifletmek için bir sprey.

İlacı boğaza püskürtmek ağrıyı azaltır, iltihabı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır. Mentol içermeyen spreylerin seçilmesi önemlidir.

Miramistin

Harici kullanım için antiseptik çözüm. Patojen mikroorganizmalara ve maya mantarlarına karşı aktiftir.

 1. Miramistin çözeltisi, akut ve kronik larenjitli bir boğazla tedavi edilir. Antiseptik özellik hızla kendini gösterir: kızarıklık azalır, doku şişmesi.
 2. Bebek kendi boğazını yıkayabilirse, Miramistin çözümü günde en az 5 kez yapar.
 3. Küçük çocuklarda, boğaz boğazını sulamak için Miramistin kullanılır.
 4. İlaç tehlikeli değil, alerji yok, tahriş yok.
 5. Antiseptik solüsyon mukoza bakterisini durulamakta, ölü hücrelerin alanlarını larinksin dokuları üzerinde dezenfekte etmektedir.

Ingalipt

 1. Çözelti boğazın dokularındaki iltihabı giderir, şişliği ve ağrıyı azaltır.
 2. Kullanışlıdır, bir nebulizatör ile bir şişe üretin.
 3. Günde birkaç kez, boğazı suyla yıkadıktan sonra, ağza püskürtün. Belki de kompozisyonun bir parçası olan etanol yüzünden yanıyor.

antibiyotikler

Çocuklarda larenjit tedavisi için antibiyotikler nadiren reçete edilir. Sadece larenjitin bakteriyel yapısı belirlenirse veya iyileşme uzarsa. Doktor Amoksiklav, Klaritromisin, Augurmentin vb. Reçete eder. Burun akıntısı ile burun için Protargol, Nazivin, atar. Rezorpsiyon için tabletler Faryngosept, Biseptol.

Lasolvan

 • Lazolvan şurubu, inhalasyonlar için ağızdan alınır - bir çözüm, daha sonra balgam daha iyi temizlenir;
 • ama larenjitli "solumak" Lazolvanom sadece şişliklerin larinksden çıkarılmasından sonra olabilir. Aksi halde, sır çekilmediği ve aşağı inmediği için, bronşit veya zatürre yol açan bir komplikasyon riski vardır;
 • Lazolvan şurubu, başvuran hekim tarafından reçete ve sıklığı belirten reçete edilir. İyileşme bir hafta içinde gerçekleşir;
 • ilacın çeşitli formlarını serbest bırakın: ampullerde tabletler, süspansiyon ve çözelti;
 • Akut aşamasında larenjit çocuk Lazolvan için kullanmayın. Ajan öksürüğü destekler, ödemi şiddetlendirir ve larinkste travmatize olur;
 • inhalasyon için, eşit dozlarda Lazolvan çözeltisi, tuzlu çözelti ile karıştırılır;
 • ilacı antibiyotiklerle birlikte kullanmak için izin verilir;
 • Girişte bağırsak hayal kırıklığı ve alerji olasılığı vardır.

Flomax

Doktor inhalasyon için larenjit ile Berodual atar:

 • ilaç çocuklarda larinks üzerinde inflamatuar süreci ortadan kaldırır ve boğulma saldırısının gelişmesini engeller;
 • Uygulamanın etkisi en az 6 saat sürer;
 • aktif madde balgam söktürmeyi arttırır ve nefes almayı kolaylaştırır;
 • Kronik larenjit için berodual endikedir. Doktor, bir nebülizatörde kullanılmak üzere salin ile karıştırılan ilacın bir dozunu reçete eder.

Yan etkiler varsa, onlara doktorunuz hakkında bilgi verin.

Pulmicort

Çocuklarda ödem kaldırmak için Pulmicort ilacı ile inhalasyonlar kullanılır. Hızlı bir şekilde hareket eder, ilk seanstan sonra larenjit ile durumu rahatlatır, iltihap belirtilerini yumuşatır.

Pulmicort, bir nebulizatörde inhalasyon için kendini kanıtlamıştır. 1 ml ve 2 ml salinin Pulmicort süspansiyonu karıştırılır. Böyle bir bileşim 2 yaşından çocukların tedavisi için uygundur. Yaş daha az ise, 0.5 ml Pulmicort seyreltin.

Solunumla bile, ilacın özü mukus boğazından emilir. Pulmicort hormonunun süspansiyonunu unutmayınız, kullanmadan önce bir doktora danışınız.

Pulmicort kullanımı dikkatli olmalı, iltihapla iyi bir şekilde baş eder ve vücudun larinksin stenozu ile reaksiyonunu bloke eder.

Pulmicort'un sadece 6 aylıktan itibaren tedavi için kullanılabildiğini lütfen unutmayın.

bioparoks

Mukoza zarlarına püskürtülen aerosol. Antibiyotik, çocuklarda iltihap belirtilerini ortadan kaldırır. Bioparox Streptococcus, Staphylococcus ve Candida funguslarına karşı aktiftir.

 1. Prosedür inflamasyon tedavisi için larenjit kullanımını içerir.
 2. Bioparox enjeksiyonu her 6 saat için 1 kez yapılır.
 3. Tedavi Çocuklarda Bioparox en fazla 10 gün geçirir.
 4. Mukoza derin bir nefes verin.
 5. Doktor, yaşı 3 yaşından küçük olan çocuklara Bioparox reçete etmez.
 6. Ilacın kullanımı bağımlılık olabilir, bu yüzden Bioparox kullanımı sırasında sıkı talimatları takip etmek gereklidir.
 7. İyileşme başlangıcında bile, onu kullanmayı bırakamazsınız, ancak kursu sonuna kadar getirebilirsiniz.

deksametazon

Bir nebülizatörde inhalasyon için Deksametazon çözeltisi kullanılır:

 1. Hormonal ilaçlar mukoza ödemini larenjitle hızlıca gidermeye yardımcı olur.
 2. İşlem için, bir Deksametason (% 0.4) 0.5 ml çözeltisi kullanılır ve 3 ml tuzlu su çözeltisi ile karıştırılır.
 3. Deksametazon ile 1 haftaya kadar tedavi süresi, günde 4 seansa kadar.

Deksametazon, acil yardım ve ödemin sahte krup ile kaplanması için kullanılır. Doktorun dozajını hesaplar. Ilaç randevu için gereklilik - protein ve potasyum açısından zengin gıda, tuz alımında bir azalma.

Prednizyaklaşıkyalnız

Kortizon ve hidrokortizonun sentetik analoğu Prednizolon, iltihabı, alerjiyi ve dokuların şişmesini hafifletmek için kullanılır. İlaç Prednisolon hızlı bir şekilde bebeğin daha iyi hissetmesine yardımcı olur, normal nefes alma ritmini sürdürür.

Enjeksiyonlar, toksinlerin şok ve zehirlenmesini önlemek için kas içi veya intravenöz olarak uygulanır. Dozaj hastanın durumuna bağlıdır.

Nebulizatörde Prednizolon kullanımı için oranlar: 2 ml salin başına 0.5 ml.

eufillin

Çocuklarda Euphyllin kullanımı, ses tellerinden spazmı hafifletmeye yardımcı olur. Ciddi astım ataklarında, inhalasyonlar Euphyllin ve salin ile gerçekleştirilir. Alkali maden suyunun buharlaşmasını etkili bir şekilde soluyun. Euphyllin 3 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

İlaç anti-ödemli etkisi vardır, epilepsi ve düşük tansiyon için kullanılamaz.

Kandaki ilacın seviyesini düzenli olarak izlemek, artması astım atağını tetikler ve aşırı dozda konvülsiyon ve taşikardi oluşur.

Bir bebekte larenjitle ilk karşılaşan ebeveynler kafaları karışabilir, ki bu yapılamaz. Özellikle boğucu bir öksürük varsa acil yardım gereklidir. Öz denetimini koru. Çocuk sakinleşir, temiz havaya erişimi artırır ve odayı nemlendirir. Doktora başvurmayı geciktirmeyin!

Larenjit tedavisi

Larinksin mukoza zarındaki inflamatuar süreçler genellikle influenza, ARVI sonucu ortaya çıkar. Hastalığa diğer faktörler neden olabilir - hipotermi, vokal aparatın aşırı, kızamık, kızamık vb. Larenjitin başarılı tedavisi, ortaya çıkmasının temel nedeninin belirlenmesine bağlıdır.

Hastalıktan kurtulmak için hastanın yaklaşık bir hafta boyunca sessizliğini gözlemlemesi önemlidir. Acil durumlarda sessiz bir fısıltı diyelim. Konuşma rejiminin kurallarına uyulması, ses tellerinin aşırı yüklenmesini önler ve kronik larenjit gelişiminin önlenmesidir.

Larenjit için tedavi rejimi

Larenjit akut ve kroniktir. Hastalığın kısa süreli (akut) seyri bir ila iki hafta geçmez. Kronik sürecin semptomatolojisi iki hafta veya daha fazla kendini gösterir. Larenjit belirtileri uzun bir süre yok olmazsa, bir doktora danışmak en iyisidir, çünkü larenksin enflamasyonu vücudun gizli patolojilerinden kaynaklanabilir.

Tıbbi uzman, her şeyden önce, hastalığın nedenini belirlemek için bir tanı belirleyecektir. Larenjit tedavi rejimi aşağıdaki ilkeleri birleştirir:

 • ses moduna uygunluk (bir fısıltı içinde tam sessizlik veya konuşma);
 • spazmları önlemek için psiko-duygusal kararlılık;
 • küçük porsiyonlar halinde, sık sık bal veya Borjomi ile ılık süt alımı;
 • hasta ile odada hava taze, ılık ve nemli olmalıdır (özel nemlendiriciler kullanın veya su havzası koyun);
 • yiyeceklerden kaçının - soğuk, sıcak, sıcak, tuzlu yiyecekler;
 • iyot, okaliptüs, anason veya mentol yağları ilavesi ile buhar inhalasyonları gösterilmiştir;
 • boyun / göğüs veya hardal sıva üzerinde kompres uygulamak;
 • iyi sonuçlar adaçayı / papatya infüzyonu ile gargaralanarak verilir;
 • sıcak ayak banyoları;
 • antihistaminikler kullanılır;
 • yasak - sigara içmek ve alkol içmek.

Bazı durumlarda larenjit tedavisi, kararlı durum koşulları ve ilaç tedavisi gerektirir. Antibiyotikler tedavi eden doktorun katı reçetesine göre kullanılır.

Kronik larenjit tedavisi

Tıbbi ve fizyoterapi yöntemlerini içeren entegre bir yaklaşım, lokal ve genel etkiler, kronik laringeal hastalıkla mücadele etmenin en etkili yoludur.

Kronik larenjitin lokal tedavisi, irrigasyon, mukoza zarının tıbbi maddelerle yağlanması ve bitkisel yağların yumuşatılmasını içerir. Katardayı etkilemek için, hastalığın hiperplastik formu, anti-inflamatuar, büzücü, zarflama ajanları kullanılır. Larinks ile manipülasyon bir otorinolaryngolog tarafından gerçekleştirilir. Hastalık seyrinin atrofik formunda, mukusun sıvılaşması, kortikal formasyonlar, mukozanın nemlendirilmesi ve salgı sisteminin çalışmalarının aktive edilmesi özelliklerine sahip ilaçlar reçete edilir. Kural olarak, iyot, vitaminler ve biyostimulanlar tedaviye dahil edilir. Önemli bir yer solumadır.

İnhalasyon terapisi, kabukların çıkarılmasından sonra mukus zarlarının yüzeyinden mukus, tıbbi bileşiklerin penetrasyonunu önleyerek kullanılır. Bu amaçla, önce mukusun sıvılaşması için maddeler kullanın, plakları çıkarın, ve ekspektoranlar. Solunabilir bileşenler gibi reçete yağlar (deniz topalak, köpek gül), retinol (A vitamini) ve diğerleri vardır.

Kronik hipertrofik tipte larenjit tedavisi, antibiyotiklerle kombinasyon halinde steroid bileşenli aerosoller gerektirebilir. Hastalara ultrasound tedavisi ve kortikosteroid ilaçları ile ultraponofhoresis denir. Hastalığın hipertrofik formu üzerindeki etkilerin çeşitli aşamaları vardır: inflamatuar olayları ortadan kaldırır, ancak larinksin işlevlerini geri yükler. Son terapi bir fonopedist (konuşma ve vokal hazırlık) ile sınıflar olacaktır.

Atrofik larenjitden kurtulmak için, salin-alkalin (% 2'den fazla olmayan çözelti), alkali-kalsiyum, mineral sular, alkali karışımlar ile inhalasyonlar yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda, kan dolaşımını, trofik ve laringeal doku değişim fonksiyonlarını iyileştirmek için fizyoterapi yapılır. Bu durumda UHF-indüktotermi ve darsonvalizasyon (impuls akımları ile tedavi) yeri doldurulamaz. Larinkste etkili çamur uygulaması. En az 10 seans ve 40 C çamur sıcaklığı, 10 dakikaya maruz kalma süresi.

Diffüz kronik hastalık formu prekanseröz bir durum olarak sınıflandırılır. Bu tip larenjitli hastalar, malign dokuyu erken evrede saptamak için yılda iki kez gözlenmektedir. Larenjit tedavisi çoğunlukla cerrahi olarak dispersiyonun koşullarında gerçekleştirilir, bir mikroskop kullanılarak hiperplazi alanlarını giderir.

Akut larenjit tedavisi

Akut larenjitde (genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir sonucu) yatak istirahati gereklidir. Kalan durumlar, işitme engelli kişiler (şarkıcılar, aktörler, öğretmenler vb.) Dışında, işyerinden ayrılmadan tedaviye uygundur.

Akut larenjit tedavisi, konuşma aktivitesinin kısıtlanmasını içerir, sessiz kalmak ya da ekshalasyonda sessizce konuşmak daha iyidir. Hastalara aşırı sıcak, soğuk, baharatlı yiyeceklerin yanı sıra içme ve sigara içmekten kaçınmaları tavsiye edilir.

Beklentiler kalın, viskoz bir akıntı ile belirtilir: mucaltin, tussin, stopptussin. Balgam kullanımını seyreltmek için: ACTS-uzun ve fluimuccil (günlük norm - 1 tablo), solvine, bromhexine.

Sıvı mukoza ve kuru mukozayı ortadan kaldırır, oda sıcaklığında alkali maden suyuna (Borjomi) yardımcı olur veya yarısı ılık sütle seyreltilir.

Boyun bölgesinde yarım alkollü kompresler, sıcak ayak banyoları, baldır ve bacaklarda hardal sıvaları, inhalasyonlar evde akut larenjit tedavisidir.

Bir doktor, on gün boyunca kullanılan bir aerosol formunda bir antibiyotik bioparoks reçete edilebilir. İlaç 4 saat arayla 4 kez ağızdan solunur. İlaç laringospazm olasılığı nedeniyle üç yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Fizyoterapi odasında, özel bir şırınga kullanarak larinkse ilaç dökülür. Hekimler antibiyotiklerle, bir süspansiyon şeklinde hidrokortizon ile çözümler kullanırlar.

Hastalık beş ila on gün içinde tedavi edilebilir. Semptomlar bu dönemde geçmezse antibiyotik kullanılmalıdır.

Larenjit evde nasıl tedavi edilir? Soda, deniz tuzu ve bitki özleri (ısırgan otu, adaçayı, papatya, auranın kökü) içeren bir solüsyon değiştirerek günde en az beş kez durulayın.

Larenjit ile öksürük tedavisi

Larenjit belirtileri, ses kısıklığı, boğazda terleme, balgam ayrımı olmaksızın öksürük tipi "havlama" şeklinde ortaya çıkar. Larenks mukozasının hastalıkta şişmesi, öksürük reseptörlerini aktive eder.

Öksürük ataklarının giderilmesi için kodein, paxeladine, oxeladine, dekstrometorfan, tusuprexom içeren maddeler kullanılır. Mukozanın uyarana karşı reaksiyonunu azaltmak için libeksin yardımcı olur. Tedavi süresince balgam sıvılaşmasını sağlayan mukolitik ilaçların kullanılması yasaktır. Larenjit ile öksürük tedavisi, budesonid ile inhalasyon yoluyla gerçekleştirilir. Güçlü öksürük, tahrişe neden olur ve nöbet sıklığında bir artış olur. Bu tür rahatsızlık, boğazın tuzlu su çözeltisi ile yıkanmasıyla (cam başına 1/2 çay kaşığı) kurtarılır.

Kuru öksürük opioid ilaçlarla tedavi edilebilir:

 • dekstrometorfan - en şiddetli öksürüğü bile baskılayarak öksürük merkezini doğrudan etkiler. Buna dayalı ilaçlar reçete olmadan satılmaktadır. Uyku hapları, narkotik ve analjezik etkileri yoktur. Bu oluşur: glikodin (günde üç kez 1 çay kaşığı), alex artı (günde 4 kez 3 tabak);
 • kodein - terpinkod ve kodelak antitusif ilaçların komplekslerine dahil edilir (günde üç kez 1 tablet alınır). Çoğu zaman ilacı almanın yan etkilerini not edin.

İlaç grubunun farmakolojik maddeleri öksürük ile daha iyi başa çıkmakta, ancak genellikle bağımlılık yapmaktadır.

Etken madde ile libexin prenoksdiazinom, çiğnemenin içine girmemiş, böylece uyuşma yoktu, günde üç kez 100-200 mg. Butamirate bazındaki panatus ve sinecode, şurup veya tabletlerde salınır, yemeklerden önce 1 tablete kadar tüketirler. 8-12 saatlik bir aralık ile. Dimedrol, diazolin, tavegil uyuşukluğa neden olur, bu nedenle bir gece öksürüğünden kurtulmaları önerilir.

Öksürük refleksini ortadan kaldıran ilaçlar kesinlikle tıbbi reçeteye göre kullanılır. Yanlış kullanım, aşırı doz sağlığa ciddi zarar verebilir. Balgamı sıvılaştırmanın en iyi yolunun bol miktarda içecek olduğu unutulmamalıdır. Larenjitin kuru öksürük ile tedavisi de odadaki nemin muhafaza edilmesiyle sağlanır.

Larenjit için çareler

Sessizliğin gözlenmesi, göğüsteki hardal sıvalarının kullanımı, hardallı sıcak ayak banyoları, boyunda sıkışan kompresler, sıcak içecek, gargara ve inhalasyon larenjitin bütün araçlarıdır.

Geleneksel tıp hastalıklardan kurtulmak için kendi tariflerini sunar:

 • durulama için patates suyu;
 • inhalasyon için sarı haşhaş tentürü / kaynatma - 1 yemek kaşığı. kaynayan su bir fincan çiçek. Kompozisyonu 2 yemek kaşığı içinde içebilirsiniz. günde üç kez;
 • anason tohumları mükemmel bir şekilde sesi geri kazanır - 1/2 fincan tohumlar 200 ml su içinde bir saat çeyrek kaynatın. Filtrelenmiş çözeltide 1 çorba kaşığı. konyak ve 2 yemek kaşığı. Tatlım, yaklaşık beş dakika kaynatın. Yarım saatlik aralıklarla bir tatlı kaşığı kullanın;
 • muz ve bal suyu eşit oranlarda karıştırılır, bir saat bir çeyrek kaynatın, 1 çorba kaşığı içilir. günde üç kez kaynatma;
 • 1 çorba kaşığı ile karıştırılmış 200 ml pancar suyu. sirke elma, durulama için kullanılır.

Hastalığın görünümü bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman larenjit tedavisi antibiyotiklerle gerçekleştirilebilir. Kendi kendine ilaç genellikle ciddi sonuçlara yol açar, bu nedenle larinks üzerindeki herhangi bir etki tıbbi uzman ile anlaşılmalıdır.

Larenjit için Pulcicort

İnhalasyon prosedürlerinin avantajı, etkilenen mukoza, anti-enflamatuar ve yumuşatıcı etki üzerinde hızlı bir etki sağlanmasıdır.

Uzun süreli terapötik etki laringit ile pulmicort sağlar. Bu ilaç sadece bir nebülizatörde kullanılır, ultrasonik inhalatörler kullanılmaz. En iyi sonuçlar, eşit ve sessiz bir soluma ile bir maske veya ağızlık aracılığıyla elde edilir. Seyreltilmiş süspansiyon, yarım saat süreyle kullanılır.

Tıbbi madde, laringeal mukozadan aktif olarak emilir. Doz pulmicorta bir doktoru ayrı ayrı atar. İlaç altı aydan daha büyük çocuklarda larenjit tedavisinde mümkün kılar.

Tedaviden sonra, cildin tahrişini önlemek için suyla yıkayın ve ağzınızı yıkayın. Pulmicort, öksürme, mukozanın tahrişi, ağız boşluğunda kuruluk, kandidiyazis ile nazofaringeal tutulum şeklinde yan etkilerle dolup taşan hormon içeren bir maddedir. İlaç artmış sinir uyarılabilirliği, depresyona yol açabilir. Aşırı duyarlılık alerjik reaksiyonlarla (döküntü, dermatit, vb.) Kendini gösterir. Çocuklar için, ilacı kullanmadan önce bir çocuk doktoru ile konsültasyon önerilir, çünkü çocuğun büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Larenjitin pulmicort ile tedavisi bir ila iki hafta sürmektedir ve kullanımdan sonra ilacın terapötik etkisi 12 saat boyunca sürdürülmektedir.

Larenjitle Başa Çıkma

Aktif inhalasyon için renksiz bir çözeltinin aktif maddeleri: 1 ml fenoterol hidrobromür, 250 μg ipratropium bromür. İlaç bronş / kasların kasları üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir, bronkospazmı önler ve balgam söktürücüdür ve solunum fonksiyonunu geliştirir.

Hastalığın kronik evresinde larenjit ile birlikte ortaya çıkar. Bir nebülizatörde formülasyonu hazırlamak için ilacın reçete edilen dozu fizyolojik salin ile 3-4 milimetreye seyreltilir. Madde miktarı, nebulizer modeline ve inhalasyon tekniğine bağlı olarak değişebilir. Damıtılmış su kullanmak ve bitmiş çözeltiyi saklamak yasaktır.

Larenjit berodualom tedavisi bir dizi yan etkileri vardır: ağız kuruluğu, sinirlilik nöbetleri, tat değişiklikleri, baş ağrısı, baş dönmesi, kalp atışı hızlanması. Nefes darlığı durumunda, bir doktora danışın.

Larenjitli Bioparoks

Akut formda larenjitin tedavisinde, bir aerosol formunda lokal etki gösteren bir antibiyotik kullanılır - bioparoks. İlaç, kandida türlerinin streptococci, stafilokok, mantarları etkileyen, antibakteriyel ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir.

Yetişkinler için terapötik seanslar, ağızdan ve / veya her bir burun deliğinden 4 saat sonra tekrarlanan dört inhalasyon içerir. Çocuklar için prosedür 6 saat sonra yeterlidir. Terapi süresi on güne kadar sürer. Larenjitli bioparoks, balonun ucu ağız içine yerleştirildiğinde ve dudaklarla sıkıştırıldığında, derin inspirasyon yoluyla larinksin sulanmasına izin verir.

İlaç bireysel hoşgörüsüzlüğe, bronkospazm, nazofarenksin iltihabına neden olabilir. İlaç üç yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir, bir doktorun talimatlarında hamile kadınların kullanımı mümkündür.

Maddenin uzun süreli kullanımı durumunda, hastalar bioparoks bağımlısıdır. Larenjitin bioparoks ile tedavisi, bir tedavi uzmanının tedavi tavsiyeleri ve tavsiyelere göre uçların kullanımı konusundaki tavsiyelerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir. Uzun zamandır beklenen iyileşme gerçekleşmişse, oturumları kesemezsiniz. Bir nüksü tehdit edebilir.

Larenjitli Erespal

Larenjit kronik aşamasında, belirgin bronkodilatatör, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisi olan bir erespal reçete edilir.

İlaç tablet ve şurup olarak üretilmektedir. 14 yaşın altındaki çocukların tedavisi için bir şurup kullanılır. Bebeğin ağırlığı 10 kg'a kadar ise günlük dozaj 4 mg / kg'dır (günlük 2-4 çay kaşığı). Çocuğu iki ila on altı yıl tedavi etme normu 2-4 yemek kaşığıdır. Şurup şeklindeki ilaç, yetişkin ve ergenlerde kullanılır - her biri 3-6 yemek kaşığıdır. günlük Yetişkinler günde üç kez bir tablet Erespal içebilir.

İlaç, bileşiminin bir parçası olan herhangi bir bileşene (fenspirid, hidroklorür vb.) Duyarlılık için önerilmez. Larenjitli Erespal, fruktoz, diabetes mellitus intoleransı olan hastalarda, isomaltoz eksikliği ve glukoz-galaktoz malabsorpsiyonu olan olgularda dikkatle kullanılır.

İlaç alerjik reaksiyonlar veya bronkospazm olasılığı nedeniyle steroid olmayan grubun diğer anti-enflamatuar ilaçların yanı sıra asetilsalisilik asit ile aynı anda kullanılamaz. Yatıştırıcı maddeler ve alkol ile alım эреспала, yükseltilmiş halsizlik ve uyuşukluk ile karakterizedir.

Larenjitli Prednizolon

Prednizolon, adrenal kortekste üretilen kortizon, hidrokortizon hormonlarının sentetik bir analogudur. İlaç anti-inflamatuar, anti-alerjik, anti-şok, antiexudatif, antitoksik etkileri vardır. Aracın uygulama aralığı oldukça geniştir. Larenjitli Prednizolonum, enflamatuar süreci inhibe etmek, mukoza zarının şişmesini önlemek veya hafifletmek, mukusun viskozitesini azaltmak için kullanılır.

İlaç bir tablet formunda ve enjeksiyon için çözelti içinde salınır. Kas içi / intravenöz uygulama için dozaj, hastalığın ciddiyetine ve bireysel endikasyonlara bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir. Akut koşullarda, yetişkinler gösterilir - günde 4 ila 6 tablet (20-30 mg). Daha sonra dozaj 1-2 tablete (5-10 mg) indirilir. Enjeksiyon için ilacın miktarı 30-65 mg'dır. Çocukluktaki günlük doz 1 ila 3 mg / kg arasında değişir.

Larenjitin kısa süreli maruz kalma sırasında prednizolon ile tedavisi, benzersiz bir kontraendikasyona sahiptir - bileşenlerden birine aşırı duyarlılık. Gebelik ve emzirme döneminde laktoz, kalp ve GI, böbrek yetmezliği, endokrin hastalıklara reaksiyon gösteren hastalarda prednizolon kullanımına dikkat edilmelidir.

Larenjitli Deksametazon

Larenjitli hormonal ilaç deksametazon nebülizatör için bir çözüm olarak kullanılır. Bu amaçla enjeksiyon için% 0,4'lük çözelti kullanılır. Solunum preparasyonu için, 0,5 ml (2 mg) madde ve 3 ml salin alın. Prosedürler günde dört defaya kadar gerçekleştirilir. Tedavinin süresi yedi güne kadar. İçeriğini 1: 6 oranında tuzlu su ile inceltikten sonra, deksametazon ile ampul kullanabilirsiniz. Bu karışım inhalasyon başına 3-4 ml yeterlidir.

Ilacın anlık eylemi acil durumlarda yardımcı olur - ödem gelişimi, çocuklarda yanlış krupanın durumu. Deksametazon, suçiçeği durumunda ve bağışıklıkta keskin bir azalma durumunda kontrendikedir. Ilacı almak için norm bir doktor tarafından reçete edilir. Tipik olarak, ana doz sabahları verilir ve beş saat sonra daha az miktarda madde tekrar kullanılır.

Laringitin deksametazon ile uzun süreli tedavisi, ilacı yok ettiği ve potasyum olduğu için, gıdada yüksek protein içeriği gerektirir. İlaç vücuttaki sıvı ve sodyumu geciktirir, böylece bulaşıklar tuzlu olmamalıdır.

Larenjitli hidrokortizon

Hidrokortizonlu Nebulizatör, larenjit için etkili bir ilaçtır. Larenjitli hidrokortizon, özel bir şırınga ile doktor tarafından yapılan infüzyon şeklinde kullanılır.

Hastalığın catarrhal ve hipertrofik formları, inhalasyon tedavisine% 1'lik bir hidrokortizon çözeltisiyle uyumludur. bir arada hastaların aerosol hidrokortizon süspansiyonu (1 mL) Kalanchoe suyu (1 mi),% 2 solüsyon etoniya (1 mL) hinozola% 1 çözeltisi (1 mi) kullanıldığında mükemmel sonuçlar elde edilir.

Steroid maddeleri (hidrokortizon 25 mg) içeren aerosol, geniş spektrumlu antibiyotiklerle birlikte kronik hipertrofik larenjit tedavisinde kullanılır. Laringeal ödem ve inflamasyonu azaltmak gerekirse, damar genişletici etkisi olan heparin içerir. Örneğin, böyle bir bileşim: 0.5 ml miktarında heparin 1 ml, hidrokortizon süspansiyon 1-2 ml, efedrin hidroklorür% 3

Hidrokortizonun yan etkisi, vücuttaki sodyum ve sıvı retansiyonuna, potasyumun çıkışına yönlendirilir. Şiddetli hipertansiyon, psikoz, gastrointestinal hastalıklar, diyabet ve gebeliğin olduğu durumlarda, ilaç bileşenlere bireysel duyarlılık için tavsiye edilmez.

Larenjit ile Lazolvan

Ekspresan ekspektansif etkisi güçlü mukolitik, antitussif sentetik ilaç olarak kabul edilen larenjit ile bir lazolvan vardır. Ampullerde bulamaç, tablet ve çözeltiler üretilmektedir. İlaç balgam viskozitesini ve erken çekilmesini azaltmak için vazgeçilmezdir.

İnhalasyonlar için bir lazolvan çözeltisi, salin ile eşit miktarlarda karıştırılarak elde edilir. Seans sırasında, derin bir nefesle öksürük refleksinden kaçınmak için özgürce nefes almanız gerekir.

Ilacın içeri alınması, yaş, hastalığın karmaşıklığına bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir. Terapötik etki, bir ila iki hafta içinde elde edilebilir.

nedeniyle kompleks terapötik etkilere gırtlak lasolvan tedavisi: solunum fonksiyonu baskılama krampları önlenmesi salgılanmasının oluşumunu azaltmak, inceltme ve balgam çıkarma olmaksızın öksürük kabartma. Lazolvan hastalar tarafından iyi tolere edilir ve antibiyotikler de dahil olmak üzere diğer ilaçlar ile birleştirilir. Yan etkiler bağırsak bozuklukları ve alerjik reaksiyonları içerir. Maddenin hamileliğin başlangıcında kullanılması önerilmez.

Larenjit ile Sumamed

Larenjit ile toplanan geniş uygulamaların makrolid antibiyotiği, inflamasyon odağı üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. Aerobik ve anaerobik bakteriler ve hücre içi "gizli" patojenler (Chlamydia, Mycoplasma ve) gibi en gram-pozitif / gram-negatif mikroorganizmalara karşı etkilidir.

toz (6 adet) 250 mg - - enfüzyon için süspansiyon ve çözeltisinin elde edilmesi için tabletler, ilaç kapsüller halinde 125 mg (6 adet) ya da 500 mg (3 adet) üretti.

Etken madde azitromisin, terapi bitiminden bir hafta sonra vücutta depolanır. İlacın çekilmesi esas olarak karaciğer tarafından yapılır, bu nedenle ilaç karaciğer ve böbrek disfonksiyonları olan hastalar için reçete değildir. Sumamed, makrolid antibiyotiklere karşı toleranssızlık için tavsiye edilmez. İlaç ergotamin / dihidroergotamin ile uyumlu değildir.

gırtlak sumamed tedavisi gibi mide bulantısı, deri reaksiyonları, mide bağırsak bozuklukları, kalp, kafa / karın ağrısı, ağrı, baş dönmesi, alarm sebepsiz durum da dahil olmak üzere yan etkileri geniş bir yelpazesine sahiptir Tıbbın dozajı hastalığın seyrinin özelliklerine, hastanın yaşına bağlıdır. Kabul süresi tek bir uygulamadan birkaç güne kadar değişmektedir.

Tablet ilacı 125 mg miktarında 3 yıl ve 500 mg - 12 ye kadar reçete edilmez. Üç günlük bir kursla 10 kg'dan fazla olan çocukların tedavisinde Sumamed süspansiyon kullanılır.

Larenjit ile Suprastinum

Larenjitli suprastinin çocukları, akut sürecin (yalancı krup) kaplanmasını önleme ve ayrıca laringeal ödemleri azaltmak amacıyla reçete edilir. İlaveten, ilacın bebeğin hayatının ilk ayı kadar erken uygulanabilme yeteneği vardır.

Bir çocukta stenoz atağı, 1 ml suprastin kas içine enjekte edilerek çıkarılabilir. Elinizde ampul yoksa, su ile seyreltilmiş hapları kullanın. On dört yaşın altındaki çocukların günde üç kez 1/2 tablet almaları önerilir. 1 masa ile yetişkinler ve gençler. günde üç kez (100 mg'dan fazla değil).

Ilacın yan etkileri arasında zayıflık, uyuşukluk, baş dönmesi. Sedatif etki nedeniyle, işyerinde (sürücüler, vb.) Artan dikkat ve konsantrasyon gerektiren hastaları kullanmak tavsiye edilmez. Çocuklar uykusuzluk, sinirlilik, anksiyete yaşayabilir. Larenjitin suprastin ile tedavisi, ağız kuruluğu ve balgam viskozitesini artırma olasılığı ile doludur.

İlaç böbrekler vasıtasıyla vücuttan atılır, böylelikle böbrek yetmezliği olan hastalar tarafından kullanılmaz. malzemeyi almak için kontrendikasyon gastrik ülser, prostat büyümesi, glokom varlığı, ilaç bileşimi astım durumu yanı sıra, tek tek hassaslığını kötüleştirebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde, suprastin yasaklanmıştır.

Larenjitli Eufillin

Kuru öksürükten kurtulmak için, bronkodilatör ilaç euphyllin sıklıkla kullanılır. İlaç üç aya kadar çocuklar için kontrendikedir. Üç yıldan küçük bebeklerde larenjitin bir ilaçla tedavisi, tıbbi izin gerektirir. Tabletler ve euphyllinus kapsülleri on iki yaşından itibaren çocuklara gösterilmiştir.

Çocuklar için ilacın başlangıç ​​dozu 5-6 mg / kg'dır. Diğer resepsiyon şemaya göre hesaplanır:

 • Çocuk altı aylıktan daha azdır: yaşamın haftalık sayısı 0,07 + 1,7'dir; Elde edilen şekil, bebeğe sekiz saatte bir kez uygulanan ilaç maddesinin gereken değerine karşılık gelecektir;
 • Altı ay-yıl: 0,05 + 1,25 yaş (resepsiyonda altı saat arayla dozaj);
 • yıl dokuz yıl: 5 mg / kg (1 p / 6 saat);
 • dokuz ila on iki yıl: 4 mg / kg (1 p / 6 h);
 • oniki yaşın üzerinde: 3 mg / kg (1 p / 6 saat).

Yetişkinler için önerilen dozaj dozu günde 10 mg / kg'dır, üç doza bölünür. Euphyllin tedavisinde bir doktor randevusuna bağlı kalmak gerekir.

Larenjit ile Eufillin - güçlü bir anti-ödem, düşük tansiyon ve epilepsi eğilimi olan durumlarda kullanılmak üzere tavsiye edilmez. İlacın alınması sürecinde kandaki ilacın içeriğini izlemek önemlidir. Maddenin az bir miktarı astım atağına yol açabilir ve aşırı doz konvülsiyonlara ve kalp hızının artmasına neden olabilir.

Larenjit ile ACS

ATSTS, mukusun viskozitesini azaltan bir grup mukolitik ilaç anlamına gelir. İlaç pürülan balgam varlığında bile aktiftir. Preparasyon, çözünme, efervesan tabletler ve infüzyon çözeltisi için granüller halinde salınır.

Larenjitli ATS'lerin kullanımı, balgamı sulandırmak ve salgılamak ve böylece kuru öksürük ataklarını azaltmaktır. Yetişkinler ve ergenlik çağındaki çocuklarda (14 yıldan fazla) maddenin günlük normu gösterilmektedir: günde üç kez 200 mg, tek seferde 600 mg ACS uzunluğunda.

Yaşına ulaşmamış bebekler, ilacı, ilgili hekimin zorunlu gözetimi altında hayati durumlarda reçete edilir. Efervesan tabletler, beş yaşın üzerindeki çocuklarda 100 mg / 2-3 r gün boyunca kullanılmaktadır. Altı ila on dört yıl arasında, dozaj günde 200 mg / 2'ye çıkarıldı. İlaç yedi güne kadar bir yemekten sonra tüketilir. Ve granüller su, meyve suyu ve serin çay içinde çözülebilir. Sıcak bir içecek yapmak için bir bardak su kullanın. Efervesan tabletler yarım bardak su içinde çözülür.

Enjeksiyonlar ACTS: yetişkinler 1-2 amper / 1-2 r, çocuk 6-14 yıl, çocuk 1-2 amper bir ampul reçete edilir. gün. Altı yaşın altındaki çocuklar özel durumlarda reçete edilir. Terapi süresi tek tek seçilir.

ATSTS hamile ve emziren kadınların tedavisinde kullanılmaz. Kontraendikasyonlar, mide ülseri olan veya alevlenme döneminde 12 pt olan hastalara uygulanır.

Larenjitli Lugol

Çoğu zaman, larenjit, hedefin arka tarafındaki nazofarenksi kaplayan bir enfeksiyon ile enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Larengitli Lugol şişmeyi azaltmaya ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur.

Lugol, potasyum iyodür içinde çözünmüş iyodindir. Madde, gırtlak ve farinksin yağlanması veya sulanması (özel spreyler yardımıyla) için kullanılır. Mukoza zarının kurutulmasında etkili bir yöntem olduğu için, kullanımdan yarım saat sonra 1 çay içmek tavsiye edilir. deniz topalak yağı.

Boynuzu pamuklu çubukla yağlayın ya da tıbbi personelden yardım isteyebilirsiniz. Bu manipülasyon boğazda rahatsızlık ve nahoşluk olası rahatsızlıklardan hoşnut değildir. Larenjitin lyugol spreyi ile tedavisi daha uygundur ve ilacın doğru şekilde dozlanmasını da sağlar.

Larenjit ile sinüs kodu

Laringit ile öksürüğün obsesif, "havlayan" doğasından kaçmak, narkotik olmayan sinüs kodlarıdır. Kuru öksürüğün atağı medulla oblongata'da bulunan öksürük merkezini etkileyerek giderilebilir.

Aktif madde butamat sitrat ile larenjit ile Sinekod öksürük nedenini ortadan kaldırır. İlaç, çocuklar için şurup ve damla şeklinde yapılır. Fonların bariz avantajları tahsis edilmiştir: En güçlü öksürük, hızlı ve uzun süreli etki, güvenlik ve iyi tolere edilebilirlik ile etkinlik.

Yetişkinler için dozaj: 1 çorba kaşığı. l. şurup 3-4 p / d; Çocuklara damlalar gösterilir - 5-10 mg ila 5 / gün. İlacın bileşimi kodein (morfin türevi) içermez, bu yüzden ilaç:

 • bağımlılık yapmamak;
 • solunum fonksiyonuna basmaz;
 • sakinleştirici bir etkisi yoktur;
 • bağırsağın motor aktivitesini etkilemez;
 • şeker ve glikoz içermez.

Larinjitin bir sinekod ile tedavisi, 2 aylıktan başlayarak çocuklarda gerçekleştirilir. İlaç hamileliğin başlangıcında alınmasına izin verilmez, emzirme için önerilmez ve bileşenlerden birine balgam ve duyarlılık varsa.

Larenjit ile birlikte mucistin

Uzay koşullarında kullanılmak üzere geniş spektrumlu bir antiseptik geliştirilmiştir. Tıbbi madde, merhem ve harici çözelti ile üretilir. Miramistin, çoğu patojenik bakteriden (gonococcus, strepto, staphylococcus, diphtheria bacillus, vb.) Artmış bir bakterisidal etkiye sahiptir. İlaç özellikle gram pozitif mikroorganizmalara, parazitleyici mantarlara karşı aktiftir.

Larenjitli mucistin, hastalığın akut ve kronik seyrinin kompleks tedavisinde kullanılır. Bu amaçla, tıbbi bir çözelti ile durulama, günde beş-altı kez gösterilmektedir. Bu madde deri ve mukoza zarları tarafından emilmez, bu nedenle ilaç emzirme döneminde olduğu gibi hamile kadınlara da endikedir.

Miramistin aerosol, çocukların mukoza zarının sulanması için tedavi edilmesinde vazgeçilmez bir araçtır. İlaç, kuru bir kabuk oluşturan ölü hücreleri seçici bir şekilde kurutur. Madde alerjilere ve cilt tahrişlerine neden olmaz.

Larenjit ile inhalipt

Inhalipt - yerel maruziyetin kombine bir aracı. Sülfanilamidlerin antimikrobiyal etkisi vardır (gram-pozitif ve gram-negatif virüslere karşı). Okaliptüs ve nane yağı yanı sıra timol, mantar ve mikroplarla mücadelede etkilidir. Inhalipt larenjit bir anti-enflamatuar, analjezik etkiye sahiptir.

İlaç bir dağıtıcı ile bir aerosolde üretilir. Ağız boşluğuna püskürterek günde birkaç kez ila dört kez uygulanır. Tedaviden önce, boğazı ılık kaynamış su ile durulamak tercih edilir.

Yan etkiler arasında alerji semptomları, yanma hissi bulunur. Ingalipt etanol içerir, bu yüzden ilacı kullandıktan sonra aracı sürmeniz tavsiye edilmez.

Larenjitli Noshpa

6-8 yaş arası çocuklarda görülen larinksin şişkinliği, tehlikeli bir larenjit formuyla ortaya çıkar. Bu gibi vakalar acil tıbbi yardım gerektirir. Çocuğun bir doktorun gelişinden önce durumunu kolaylaştırmak için, ısınmış bir alkalin içecek vermek ve ayak banyoları yapmak gerekir. Ambulans gecikirse, bebeği kas içi antispazmodik bir madde ile enjekte etmek gerekir. Bu amaçla larenjit, difenhidramin, analgin içeren bir nospa uygundur. Her maddenin ilaç dozu yaşam yılı başına 0.1 mg'dır.

Böbrek, karaciğer, kalp yetmezliği, laktaz eksikliği için nochp kullanımı önerilmez.

Larenjit için heksoral

Antiseptik ilaç heksoral, başlangıçtaki öksürük ile gösterilir. İlacın kullanımının negatif sonuçlarına lokal bağışıklık fonksiyonunun inhibisyonu, yani, örn. Mukoza zarı sterilite kazanır ve virüslerden önce kesinlikle savunmasız olur.

Kronik bulgular durumunda larenjit için heksoral hızlı bir tedavi etkisi sağlar. İlacın bileşenleri - benzokain, klorheksidin alerjik reaksiyonları, anafilaktik şoku tetikleyebilir. Ilacın benzokain ile aşırı dozda titreyen bacaklarda, kas kasılmaları, kusma ile ifade edilecektir beyin zehirlenmesi, yol açabilir. Bir tıbbi maddenin kontrolsüz bir şekilde alınması koma, kalp durması ile tehdit ediyor. Bu bağlamda heksoral ve uygulama süresi doktor tarafından reçete edilir. Kazara aşırı dozda, kusmayı indüklemek, mideyi yıkamak ve hemen hastaneye gitmek gerekir.

Larenjitin heksoral ile tedavisi, ilacın mikropların aktivitesini baskılama, anestezi yapma, mukus koruyucu filmi örtme yeteneği ile ilişkilidir.

Heksoral çözelti bitkisel yağlar (anason, okaliptüs, nane, karanfil) içerir. Boğaz veya durulama mukozasının (10-15 ml) yağlanması için uygulanır. Yutmayın.

Geksoral-sprey, mukozaya eşit olarak dağıtılır, pratik olarak kan almaz. Erişkin yaştaki hastalar ve üç yaşından itibaren çocuklar etkilenen bölgeyi günde iki kez birkaç kez sular (kahvaltıdan sonra / yatmadan önce).

İlacın tablet formu da etkilidir ve hızlı bir etkiye sahiptir. Analjezik bir etki periferik sinir uçlarının duyarlılığındaki azalmadan kaynaklanır. Ağızda ülseratif süreçlerin varlığı ve dört yıla kadar olan yaş - ilacın kullanımına kontrendikedir.

Hamile ve emziren kadınlar tarafından heksoral kullanımı, ilgili hekim ile ayrı ayrı tartışılmalıdır.

Larenjit ile askoril

Kombine ajan askoril, ilaçların, balgam söktürücü ve bronkodilatörün mukolitik grubu anlamına gelir. Viskoz oluşumu, balgam zorluğu ve kuru öksürük için bir çare olarak laringit ile askoril reçete edilir.

Guaifenesin ilacın bileşiminde sıvılaşma ve balgam atılımına katkıda bulunur. Mentol, larinksin mukoza zarında olumlu bir etkiye sahiptir, tahrişini önler ve antiseptiktir.

İlaç belirtilen dozlarda tıbbi amaçlar için kullanılmalıdır. Larenjitin askoril ile tedavisi kardiyovasküler problemler, diyabet, ülser, glokom, böbrek / karaciğer hastalıkları için kontrendikedir.

Ascoril'in tavsiye edilen oranları: 6 yıla kadar - 5 ml / 3 r gün, 6-12 yıl - 5-10 ml / 3 r gün, 12 yaşından büyükler ve yetişkinler - ilacın 10 ml'si. Şurup alkali içecekle uyumlu değildir.

Larenjitli Ambrobe

Genellikle öksürük için reçeteli ilaç - ambrien - balgam söktürücü ve mukolitik özellikleri vardır. Ağrılı kuru öksürüğün gerçek kurtuluşu, balgamı sıvılaştıran ve solunum yollarından çıkararak larenjitli ambrojendir.

Etkili ajan, Ambroghexal bileşiminde, etkisi aldıktan birkaç dakika sonra başlar. İlaç dozaj formu, tıbbi önerilere göre ayrı ayrı seçilir. Bunlar, bir damar veya tabletlerde (efervesan dahil), kapsüllerde ve şuruplarda uygulama için inhalasyon için çözeltiler olabilir.

Tabletler, günde beş ila 1 ila 3 kez çocuklar için reçete edilir. Yetişkinler için dozaj - ilk üç gün içinde 1 tablet günde üç kez daha sık değildir. Daha sonra tablet günde 2 p / gün veya 1/2 üç kez. Yiyeceği yemekten sonra veya yemek yerken.

Erişkinlerde öksürüğün yanı sıra, çocuklarda ahududu tadı ile larenjit şurubu ile başarılı bir şekilde tedavi edilir. İlaç bir yemek sırasında veya sonrasında tüketilir. Bebekler için ilacın miktarı yaşa bağlı:

 • iki yaşına kadar, yenidoğanlar ve prematüre dahil değil - 2.5 ml / 2 r. gün;
 • iki ila beş - 2.5 ml / 3 r. gün;
 • beşten onikiye - 5 ml / 3 r. gün;
 • on iki yıldan fazla - ilk üç gün 10 ml / 3 r. gün sonra dozaj aynı kalır ve resepsiyon sayısı ikiye düşürülür.

Yetişkin hastalar şurubu on iki yaşın üzerindeki çocuklarla aynı sırayla alırlar.

Ambroben içeren jelatin kapsülleri bolca su ile yıkanır ve sadece yemekten sonra, koklama olmaksızın tüketilir. Kapsül içindeki ilaç, on iki yaşına kadar olan çocuklar tarafından alınmaya yönelik değildir. Dozaj, ilgili doktor tarafından seçilir, beş günden uzun süre tıbbi madde içilmesi tavsiye edilmez.

İnhalasyon için bir çözelti olarak ambroben, larinksin mukoza zarına hızlı penetrasyonu teşvik eder. Bu yolla larenjitin tedavisi, ilacın, buhara maruz kalmaya elverişli olmaması nedeniyle, bir inhalerin varlığını gerektirir.

Bileşim, aşağıdaki gibi hazırlanır: ambrobenin bir kısmı, sodyum klorür (% 0.9) ile karıştırılır ve vücut sıcaklığına ısıtılır. Nefes alma sürecinde nefes al, öksürüğe karşı kışkırtmak için sakince ihtiyacın var. İki yıldan daha genç çocuklar için inhalasyonlar yürütülmesi bir doktor tarafından kontrol edilmelidir, gösterilen doz günde iki kereden fazla değil 1 ml'dir. İki ila altı yaşında - 2 ml / 2 p. gün ve altı ve yetişkin üzerinde çocuklar - 2-3 ml / 2 p. gün.

İlaç çözeltisi, bir yemekten sonra oral uygulama için reçete edilir:

 • 2 yaşın altındaki çocuklar - 1 ml / 2 p. gün;
 • iki ila altı yıl - 1 ml / 3 r. gün;
 • altı ila on iki yıl - 2 ml / 3 p. gün;
 • Oniki ve yetişkin yaşın üzerindeki çocuklar - üç ila dört gün boyunca 4 ml / 3 r miktarında ilaç içerler. Gün, sonraki resepsiyon - 4 ml / 2 r.

Genellikle intravenöz, subkutan ve intramüsküler yolla ilacın verilmesiyle larenjit tedavisine reçete edilir. Öngörülen dozajlara uyulması önemlidir. Çocuklara 1.2-1.6 mg / kg ağırlık verilir, yetişkinler - günde 2 günden fazla olmayan 2 ml (özellikle ağır vakalar normda 4 ml'ye kadar bir artış gerektirir).

Bir doktor tarafından hamile ve emziren anneler için bir ambulans reçete edilir. İlacın alınması için kontrendikasyonlar şunlardır: mide ülseri ve 12p bağırsaklar, ilacın, epilepsi, böbrek ve karaciğer disfonksiyonunun bileşenlerinden birine toleranssızlık.

Larenjit ile Tantum Verde

Lokal uygulama için çözüm, resorpsiyon için tabletler, lokal etki spreyi - ilaç tantum verde salım formları. İlaç nonsteroidal anti-inflamatuar maddeler olan bir indazol grubu olarak sınıflandırılır. Inflamasyonu gidermek için ek olarak, larenjit ile tartum verde anti-ödem, analjezik etkiye sahiptir.

İlacın tablet formu yetişkin hastalar ve on, 1 tablet / 3-4p yaşına ulaşan çocuklar için reçete edilir. gün. Çözelti boğazın durulanması için gösterilmiştir. Ağrılı sendromun rahatlatılması amacıyla, üç saate kadar olan dozlar arasında 15 ml'lik bir ilaç kullanılması önerilir. 6 yaşından küçük 4 standartları - - 1doza / 4 kg 6-12 yaş arası çocuklar için, 4-8 doz - gırtlak sprey tedavisi birinin bir aralığı ve üç saat, yetişkinler için ilaç sayısı bir yarısı ile gerçekleştirilir.

İlaç hamile ve emziren anneler için reçete değildir. İlacın yan etkilerinden, ağız boşluğunda yanma ve kuruluk hissi, alerjik belirtiler, uyuşukluk not edilir.

Larenjitli Tonzylgon

Homeopatik hazırlama tonzigon tıbbi bitkilerden oluşur, bu nedenle pratik olarak yan etkilere neden olmaz ve kontrendikasyon yoktur. Talimat eki ilacı altı yıla kadar bebeklere almak için yaş sınırı içerir. Bununla birlikte, bebeklerin ve okul öncesi çocukların tedavisinde bir çocuk doktorunun talimatlarında tonsillon kullanımı mümkündür. İlaç, bileşiminde yer alan bitkilerden birine ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı duyarlılık için önerilmez.

Damlalar veya drajelerde larenjitli Tonzylgon, hastalığın alevlenme aşamasında yardımcı olur ve çocukların tamamen iyileşmesine katkıda bulunur. çocuk / öğrencilerin okul öncesi altı kez bir gün reçete Bir hap, damla bebeklerde larenjit tedavisinde vazgeçilmezdir (5 damla / 5-6, s. Gün).

Yetişkinler ve ergenler gösterilir: 2 draje veya 25 günde 5-6 kez, gıda alımına bağlı olmadan düşer. Larenjitin bir nebulizer kullanarak toncelone solüsyonu ile tedavi edilmesi mümkündür. Bu durumda, ilaç salin (% 0.9 sodyum klorür) ile seyreltilir.

Larenjit ile Dimexide

Dimeksid konsantre bir sarımsak özütüdür, bu yüzden ilacın belirgin bir anti-enflamatuar ve bakterisit etkisi vardır. İlaç bağışıklığı arttırır, anestezik özelliğe sahiptir.

Larenjit ile deimekside, özellikle pürülan işlemlerle, inhalasyonlar, kompresler şeklinde kullanılır. Tipik olarak, lokal maruziyet için ilacın% 10-30'luk sulu çözeltisini uygulayın, ancak dozaj bir doktoru atamalıdır.

Ilacın bireysel intoleransı, alerjik reaksiyonlar ile ilişkili yan etkiler. Dimeksid, kalp yetmezliği, böbrek ve karaciğer problemleri, gebeliğin ve emzirme döneminde, yaşlılıkta glokom ve katarakt, 12 yaşın altındaki çocukların tedavisinde kullanılır.

Larenjit ile baş döndürücü

Resorpsiyon pharyngocept için tabletler - larenjit, farenjit, anjina ile mücadelede etkili bir yerel ajan. İlacın temeli ağız boşluğunda staphylococci, streptococci, pneumococci yok ambazona monohidrat olduğunu.

Larenjit ile Tharyngept, üç yaşından itibaren hamile ve emziren kadınlara reçete edilir. Bir yemekten yarım saat sonra ilacı al. Erişkinlikteki ilaç tedavisi ve yedi yaşından büyük çocuklar günde bir defaya kadar bir tableti bir tablette yeniden emdirmektir. Küçük hastalar günde üç kez tablete reçete edilir. Pharyngocept'in avantajı, ilacın tükürük bezlerini harekete geçirmesidir, bu da kuruluk, terleme ve mukozadan gelen ağrı şeklinde rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur.

İlacın bileşimi şeker, kakao ve laktoz içerir. İlacın bu bileşenlerine duyarlılığı olan hastalar, diyabetiklerin yanı sıra kontrendikedir.

Larenjit için Biseptol

Larinksin geniş bir enfeksiyon yelpazesinden kurtulun, antibiyotik biseptolün co-trimoksazolün aktif bileşeni ile yardımcı olacaktır. İlaç tabletler, sprey, süspansiyon, enjeksiyon çözeltisinde salınır.

Biseptol, karaciğer, böbrek, anemi, bireysel hoşgörüsüzlük, bronşiyal astım, tiroid fonksiyon bozukluğu, hamilelik / emzirme ve üç aya kadar bebeklerin patolojik koşulları için reçete değildir. Altı aya kadar bebekler için biseptol enjeksiyonları yasaktır. İlaç baş ağrısı ve sarılık yan etkileri geniş bir listesi vardır, bu yüzden biseptol ile larenjit tedavisi kesinlikle tıbbi talimatlar üzerinde yapılmalıdır.

Çocuklara farmakolojik firmalar, 120 mg aktif madde içeren bir süspansiyon ve tabletler sunmaktadır. Süspansiyonda larenjitli biseptol, üç aydan altı aya kadar 120 mg, yedi aydan fazla, günde iki kez 120-240 mg çocuklar için reçete edilir. Ve dört ila altı yıl arasında, ilacın dozu sabah ve akşam 240-480 mg'dır. Yedi ila on iki yıllık sürede ilacın miktarı 480 mg'a ve on ikiden fazla - 960 mg / iki katına çıkarılır. Bir çocuğun şurup tedavisi bir yaşındayken mümkündür.

Yetişkinler sabah ve akşam için 960 mg ilaç reçete eder. Terapötik etkinin süresi beş ila on dört gün arasında değişir. Bir öğünden sonra ilacın önerilen kullanımı ve günlük diyetin değiştirilmesi. Biseptol alımı sırasında, lahana, baklagiller, yağlı peynirler, et, yapraklı sebzelerin tüketimini azaltmayı gerektiren gastrointestinal sistem ve böbreklerin çalışmasında bir komplikasyon vardır. Bu ürünler, ayrıca tatlılar, kurutulmuş meyveler, süt ve pancarlar ilacın etkinliğini azaltır. Ayrıca güneşte sınırlı kalma ve uzun süreli ilaç alımı ile kan kompozisyonunu izlemelidir.

Larenjit ile Naphthyzine

Vazokonstriktör ilaç nafthyzin, KBB hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Damla ya da sprey, nazal mukozanın şişmesinden kurtulur ve sıklıkla larinksin iltihaplanmasıyla eşlik eden mukusun salgılanmasını azaltır.

Larenjitli Naphthyzine, hastalığın akut veya kronik seyrinde kullanılır. Kaba sesle, nefes alma zorluğu, 1 ml naftirin bileşimi ile inhalasyonlar ve 1 ml serum fizyolojik solüsyonu yapacaktır. Günde işlem sayısı doktorla görüşülmelidir.

Larenjitin karmaşık tedavisinde ek bir araç olarak burun damlacıkları aşağıdaki gibi kullanılır:

 • daha büyük çocuklar ve yetişkinler - her burun deliğine 2-3 damla / 3-4 r.day ilaç% 0.05 veya% 0.1 çözeltisi;
 • Bir yıldan itibaren çocuklar - her iki nazal geçişte 1-2 damla / 2r.day% 0.05 çözelti.

Bir yıla kadar olan bebekler için naftizin almak kontrendikedir. Diabetes mellitus, hipertansiyon, kronik rinit, hipertiroidizm, ilacın bileşenlerinden birine karşı toleranssızlık durumları naftizine reçete edilmemesinin sebebidir.

Bir haftadan fazla alım süresi ilaca bağımlılığa neden olabilir ve bu nedenle kullanımının etkisini azaltır. İlacın keskin bir şekilde reddedilmesi, sırayla, burunların sık sık kendi kendilerini geçme yeteneklerini yitirdikleri için burun akıntısına neden olabilir.

Gebelik sırasında larenjitin naftirin ile tedavisi, nadir durumlarda bir doktorun gözetiminde emzirme önerilmemektedir.

Olumsuz durumlar arasında, kuruluk, mukozada yanma, bulantı, baş dönmesi, alerjik belirtiler (kovanlar, Quincke ödemi), basınç artışı, vb.

Larenjitli Ventolin

Larenjitli Ventolin, inhalasyon için bir dağıtıcı, toz veya çözelti ile bir aerosol içinde üretilen bir bronkodilatördür. Ilacı tıbbi gözetim altında bir nebulizer ile ağız yoluyla soluyun. İlacın kullanımı, öksürük ataklarına karşı, aynı zamanda bronşiyal astımın alevlenmesi sırasında (5 dakika içinde) eylemin hızlı olmasına bağlıdır. Madde dahili olarak alınamaz.

Yetişkinlere gösterilen dozaj günde dört defaya kadar bir veya iki kez inhalasyon için 0.1-0.2 mg'dır. Çocukların solunumu aynı miktarda, günlük normu 0.1-0.2 mg'dan fazla olmayan bir şekilde gerçekleştirilir. Ventolin daha sıklıkla seyreltilmemiş olarak kullanılır ve dozaj doktor tarafından reçete edildiği gibi 5 mg'a çıkarılabilir.

İlacın kullanımına kontrendikasyon 4 yaşın altındaki çocukların yaşı, gebelik, emzirme, bileşenlere aşırı duyarlılık olacaktır. İlaç, mukus boğaz kuruluğu, alerjik belirtiler, konvülsiyonlar, zehirlenme sendromu, sinirsel heyecan gibi kuru bir yan etki listesine sahiptir.

Vitamin ile larenjit tedavisi tıbbi olarak gerekçelendirilmelidir, çünkü ilaç genellikle bronşiyal astımın kronik bronşit ile baskılanmasını önlemek için reçete edilir.

Larenjitli Lysobact

En popüler antiseptik ve antibakteriyel madde lizozdur. Kompozisyon lizozim, piridoksin dahil, doğuştan bağışıklık gelişmesine katkıda bulunan, insan vücudunda vardır.

Laringeal mukoza üzerindeki bakteriyel etkisini azaltmak için gebelik sırasında bile kullanılan larenjit ile lysobact yardımcı olur.

Bir ilacı seçmenin başlıca avantajları şunlardır:

 • bağışıklığı uyararak ve ağız boşluğunda sağlıklı bir mikroflorayı koruyarak koruyucu kuvvetlerin güçlendirilmesi;
 • Lizozim, ilacın temeli olarak, bakteriler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir;
 • piridoksin (B6 vitamini) virüsleri baskılayarak antioksidan korumayı arttırır.

İlaç, emilim için tabletlerde salınır. Larenjitin kompleks tedavisi, günde 8 tablete kadar (iki tablette 3-4 kez) lysobacterum kullanımını içerir. Tedavinin süresi sekiz güne ulaşır, bazen ikinci bir kurs reçete edilir.

Ilacın kullanımına karşı tek kontrendikasyon bireysel hoşgörüsüzlük olduğunu.

Larenjitli Klorofillit

Boğaz durulamalarında larenjitli klorofillit endikedir. Mükemmel bir şekilde stafilokok enfeksiyonu ile baş eder, ağrıyı giderir ve mukozanın iltihaplanmasını giderir.

Durulama için günde birkaç kez kullanılan bir alkol (% 1) çözeltisi uygundur. İlacın yağlı bir çözeltisi, bir pamuklu çubukla bir mukus levha ile muamele edilebilir. Larenjit için en uygun tedavi bir yeniliktir -% 0.2 klorofililtin solüsyonu içeren bir sprey. Kabı günde dört kez basmak, larenjitin ana semptomlarından hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlar ve dört gün sonra iyileşme olur.

Chlorophyllipt alerjik reaksiyona yol açabilir, bu nedenle ilacı kullanmadan önce, ilacın az bir miktarını ağzınıza akıtarak veya zayıf bir çözelti ile boğazınızı yıkayarak duyarlılığınızın derecesini değerlendirmelisiniz.

İlaç tedavisi dozu ve süresi bir doktor tarafından reçete edilir.

Larenjit için antibiyotikler

Larenjitin antibiyotiklerle tedavisi, lokal etki etkili olmadığı zaman, uzun süreli hastalık durumunda, kronik bir hastalık formunun gelişmesi durumunda tıbbi amaçlar için gerçekleştirilir. Çoğu zaman, hastalara on güne kadar bir lokal aksiyon antibiyotik olan bir bioparoks verilir.

Hastane ortamında, damlatmalar, larinkse hidrokortizon çözeltisinin enjeksiyonu ile sıklıkla kullanılır. Diğer antibiyotiklerle paralel olarak gösterilen tabletlerdeki Imudon iyileşmeyi hızlandırır. Lokal anestezi için, heksorol durulama olarak reçete edilir.

Larenjit için yaygın antibiyotikler:

 • bir grup florokinolonun - moksifloksasin veya levofloksasinin antimikrobiyal etkisi;
 • penisilinlerin antibakteriyel grupları - amoksiklav, amoksisilin;
 • makrolit (en güvenli ve iyi tolere edilen) - sumamed, azitromisin;
 • grup sefalosporinler - sefotaksim, zinakef.

Larenjit için Amoksiklav

Amoksiklavın güçlü terapötik etkisi, antibiyotik amoksisilin ve klavulanik asidin kombinasyonundan kaynaklanır. Bu bileşim nedeniyle, ilaç bakterileri yok eder, vücuttaki bağışıklık süreçlerini harekete geçirir.

Larenjitte amoksiklav, tablet, toz veya süspansiyon şeklinde minimum miktarda (125 mg) reçete edilir. İkincisi, kural olarak, 100 ml'lik 20 dozaj içerir. Süspansiyon formundaki ilaç 14 yaşından büyük yetişkinler ve adolesanlar için reçete edilir (6-8 saat sonra doz - 1 ölçü kaşığı). Bir yıla kadar olan bebekler damla ile tedavi edilir ve üç aya kadar olan sürede ilaç kullanılmaz.

İlacın avantajı, güçlü bir antimikrobiyal etki sağlayan, insan vücudunun iç sıvı ortamında birikme yeteneğidir.

Laringitin amoxiclav ile tedavisi bir dizi yan etki yaratır - alerjiler, dysbacteriosis, sindirim sistemindeki kolik, konvülsiyonlar ve kan formülündeki bir değişiklik. Madde, gebelik ve emzirme döneminde reçete edilmez.

Enfeksiyöz hasar, kronik rahatsızlık durumlarında amoksiklavın infüzyon uygulaması mümkündür. İntravenöz kullanım en belirgin yan etkilerle karakterizedir.

Preparasyonun tabletleri, toz gibi, kullanımdan önce suda çözülür. Doktorun talimatlarına göre, ilk olarak iki adet 375 amoksiklav tableti alınabilir.Tedavi, iki haftaya ulaşır ve bu süre boyunca hasta bir tableti 6-8 saatlik aralıklarla içirir.

Larenjitli Amoksisilin

Amoksisilin, penisilin grubu için geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. İlaç, süspansiyon üretimi için kapsüllerde (250 mg / 500 mg), granüllerde salınır.

Herhangi bir serbest bırakma biçimi, gıda alımına bağlanmadan dahili olarak alınır. Larenjitin yetişkinlerin amoksisilin ve on iki yaşından itibaren (ağırlıkları 40 kg'dan az olmayan) çocuklara günde üç kez 500 mg'lık bir dozajda uygulanması önerilir. Hastalığın özellikle şiddetli tezahürleri, ilaca giren doktorla kararlaştırılan ilacın miktarında 1000 mg'a kadar bir artış gerektirebilir. Bir antibiyotiğin terapötik etkisi on iki günü geçmez.

Çocuklarda larenjitli amoksisilin, bir süspansiyon şeklinde beş yıldan beri kullanılır. Yenidoğan ve prematüre bebeklerin olası antibiyotik tedavisi. Tıbbi solüsyonu hazırlamak için bir ölçüm şişesi ve bir kaşık kullanılır. Granül ile şişedeki suyun oda sıcaklığının eklenmesi, ahududu veya çileğin aroması ile sarı bir sıvı elde edilmesini sağlar. Çözelti buzdolabında iki haftaya kadar saklanır.

Özellikle çocuklar için ilacın dozu, doktor tarafından belirlenir. Terapötik etki, ilacın üç kez uygulanması ile elde edilir:

 • iki yaşın altındaki çocuklar - 20 mg / kg vücut ağırlığı;
 • iki ila beş yıl - 125 mg;
 • beş ila on yıl - 250 mg.

Gebelikte, antibiyotik acil durumlarda kullanılır, laktasyon ile, ilaç yasaktır. Alerjik belirtiler, dysbiosis, karaciğer yetmezliği, lenfositik lösemi kontrendike amoksisilin.

Larenjitli Azitromisin

Solunum yolu enfeksiyonları, antibiyotik azitromisin kullanımı ile inhibe edilir. Halihazırda, farmakolojik firmalar bu azalmayı (zimaks, zitrolid, sumamed, vb.) Içeren farklı ilaçlar yayınlamaktadır. Aynı adı taşıyan ilacın katı formları vardır.

Larenjitli azitromisin, en çok bilinen mikroorganizmaları öldürerek yüksek bir antibakteriyel etki sağlar. İlacın günde bir kez alın (yemekten bir saat önce veya iki saat sonra). Yetişkinlerin ilk günü 0,5 g / gün, sonraki iki ila beş gün - 0.25 g / gün atar. On iki aya kadar olan bebekler, uygulamanın ilk gününde 10 mg / kg'lık norm, daha sonra dört ila üç gün boyunca 5-10 mg / kg'lık norm olarak gösterilir.

Böbrek ya da karaciğer fonksiyon bozukluğu, aritmi, ilaç bileşenlerine duyarlılıktan muzdarip hastalar azitromisin tedavisinde son derece ihtiyatlı olmalıdır. Hamilelik ve emzirme, ilacı almanın bir kontrendikasyondur.

Larenjit nasıl tedavi edilir?

Larenjit tedavisi için birçok yol var. Hastalığın semptomlarından olabildiğince çabuk kurtulmak için doktorlar aşağıdaki kuralları tavsiye eder:

 • ses moduna uyun - tam sessizlik gözlemlemek veya bir fısıltı konuşmak için birkaç gün;
 • küçük sips bol, sıcak içecek;
 • nemlendiricilerin kullanımı ile bir sıcak hava odasına erişim (su veya özel aletler içeren bir konteyner);
 • Diyette bir değişiklik - keskin, sıcak, tuzlu, çok soğuk yemeklerin dışlanması;
 • ayak banyoları;
 • iyot, mentol, anason yağı, okaliptüs ile buhar üzerinde soluma;
 • gargara (papatya, adaçayı) ve ısınma sıkıştırır;
 • antihistaminik kullanımı;
 • sigara ve alkolden vazgeç.

Bakteriyel enfeksiyon vakalarında larenjitin antibiyotiklerle tedavisi önerilmektedir. Bazı şartlar hastaneye yatış gerektirebilir.

Larenjit tedavisi, nedenlerinin nedenlerinin ortadan kaldırılmasına dayanır. Evde tedavi birkaç gün içinde sonuç vermezse, bir uzmandan yardım almanız gerekir.

Tıp uzmanı editörü

Portnov Alexey Alexandrovich

Eğitim: Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi. AA Bogomolets, uzmanlık - "Tıbbi iş"

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Akut tonsillit tedavisinde spreylerin kullanımı

Bademcik akut iltihabı - bademcik iltihabı, boğazda şiddetli ağrı eşlik etti. Hasta bir kişinin yutması ve konuşması bazen zordur. Bununla bağlantılı olarak, anjinin karmaşık tedavisinin önemli bir bileşeni, boğaz için çeşitli spreylerin kullanımı ile semptomatik tedavidir.

Anjina ve boğazın diğer enflamatuar hastalıklarında Miramistin kullanımı

Miramistin, patojenik mikroflora ile başa çıkmaya yardımcı olan ve vücudun doğal savunma reaksiyonunu güçlendiren etkili bir lokal antiseptiktir.