Loading

farenjit

farenjit - pharynx akut veya kronik mukoza zarının bir inflamatuar süreci. Farenjit, boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı ile kendini gösterir.

İnflamasyonun lokalizasyonuna göre farenjitin türlere ayrılması kabul edilir. İnsandaki bir farinksin üç bölümü vardır - nazofarenks (üst bölüm), guttur (orta bölüm) ve yutakaltı (alt bölüm). Ancak çoğu durumda böyle bir birim sadece koşullu olacaktır, çünkü gelişimde akut farenjit Mukozada yaygın bir lezyon vardır. Bakteriyel ve viral enfeksiyonların yenilgisi miragiruyusche oluşur ve çoğunlukla aşağı doğru bir karaktere sahiptir. Hasta gelişirse kronik farenjit, daha sonra iltihap, farinksin yukarıdaki bölümlerinden birinde görülür.

Farenjit nedenleri

Genelde, çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit çok soğuk veya kirli havanın solunması sonucu oluşur. Ayrıca, farenjit tezahürünü kışkırtmak kimyasallar - tütün, alkol, vb. Ile bazı tahrişlere yol açabilir. Enfeksiyöz farenjit ortaya çıkması mikroplara maruz kalmadan dolayı oluşur - streptokoklar, stafilokoklar, Pnömokoklann. Ayrıca bir dizi virüs ve mantarın etkisi altında gelişir. Bazen farenjitin tezahürü, boğazın yanında bulunan enflamatuar odaktan enfeksiyon yayılmasına neden olur. Genellikle farenjit hastalarda görülür rinit, sinüzit, diş çürümesi.

Bazı durumlarda, kronik farenjit gelişimi gastrointestinal sistemin patolojisinin varlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu mümkündür kolesistit, gastrit, pankreatit. Kronik catarrhal farenjit Bir kişi ilerlerse, asidik mide içeriğinin bir rüyada farenks içine sindirilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. gastroözofageal reflü hastalığı. Böyle bir durumda, başlangıçta altta yatan rahatsızlığı ortadan kaldırmak önemlidir. Ayrıca malignan sigara içimi genellikle faringeal mukozada atrofik değişikliklerin sebebidir.

Farenjit gelişimi genellikle burun ile sürekli nefes darlığı çeken kişilerde görülür. Farenjitin gelişimi, ağzın sürekli solunumu ve farinkse boşalan vazokonstriktör damlalarının etkisinden doğrudan etkilenir.

Kronik farenjit bazen alerjilerin bir sonucu olarak gelişir, aynı zamanda çeşitli endokrin bozuklukları olan hastalarda, diyabet mellitus, yanı sıra kalp, akciğer ve böbrek başarısızlık.

Farenjit türleri

Hastalık ayrılır keskin ve kronik farenjit. Buna karşılık, etiyolojik faktör göz önüne alındığında, viral, mantar, bakteri, alerjik, travmatik keskin farenjit, ve eylem ile kışkırtılan farenjit sinir bozucu faktörler.

sınıflandırma kronik farenjit Mukozada görülen değişikliklerin doğasına göre gerçekleştirilir. salgılamak nezle ile ilgili (Basit) atrofik (subatrofik) ve hipertrofik farenjit. Sıklıkla, farklı farenjit tiplerinin bir kombinasyonu vardır. Bu durumda, hastalığın karışık bir formu belirlenir.

Akut farenjit arasında en sık görülen hastalığın catarrhal formudur SARS. Genel olarak, farenjitin yaklaşık% 70'i farklı virüslere maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar - coronavirüsleri, rhinovirüsleri, adenovirüs, grip virüslerinin ve parainfluenza. Çoğu zaman, farenjit rinovirüslerin etkisi altında gelişir. Bununla birlikte, bir viral enfeksiyon sadece daha sonra bir bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında gelişen hastalığın birincil gelişmesine neden olur. Daha nadir durumlarda, diğer virüslerin etkisi altında farenjit gelişebilir.

Farenjit belirtileri

Hastalığın gelişimi sırasında, kişi farenjit belirtileri işaretlenmiştir. Bu hastalık, boğazda belirgin bir terleme, sürekli kuruluk ve rahatsızlık hissi ile karakterizedir. Hastanın yutma sırasında ağrının varlığından şikayetçi olabilir, ki bunlar en çok boş bir boğazla belirgindir. Bazen farenjit gelişimi, belirgin bir genel halsizlik, vücut ısısında bir artış ile ilişkilidir. Farenjit inflamatuar süreç tubofaringealnyh silindirleri oluşursa, hasta kulaklarında ağrı hissedebilir. Palpasyon sürecinde servikal lenf düğümleri Hasta acılarını hissedebilir ve artabilir. Posterior farryngeal duvarın hiperemi ve damak kemiği de vardır. Ancak, ne zaman ortaya çıkan bademcikler iltihabı boğaz ağrısı, gözlenmez.

Sıklıkla akut farenjit, bir dizi enfeksiyöz rahatsızlığın ilk belirtisidir. Böylece kendini gösterebilir kızamık, kızamıkçık, kızıl ateş.

Kronik farenjit ile vücut ısısında artış olmaz ve hastanın genel refahı önemli ölçüde bozulmaz. Bir kişi sürekli olarak boğazda kuruma hissi, terleme ve boğazda bir yumru hissi verir, bu da ona boğazını temizlemek için sürekli bir arzu yaratır. Farenjit ile hasta kalıcıdır. kuru öksürük, Bronşit ile öksürük önemli ölçüde farklıdır. Kronik farenjit formunda sürekli bir rahatsızlık hissi de, farinks mukusunun arkasında biriken mukusu sürekli olarak yutmaya ihtiyaç duyulmasına neden olur. Sonuç olarak, bir kişi çok irritabl olur, düzgün uyuyamaz ve dikkati dağılmadan sıradan şeyler yapamaz.

semptomlar atrofik farenjit farinksin kuvvetli kuruluğu ile ifade edilir. Mukozası inceltilir, bazen kurumuş mukus ile kaplanır. Bazen mukoza yüzeyine enjekte edilmemiş damarlar görülebilir. için hipertrofik farenjit hiperplastik lenfoid doku odaklarının boğazının arka duvarında karakteristik varlıklar. Tubofarengeal sırtlar da genişletilebilir. Hastalık kötüleştiğinde, farenjitin bu semptomlarına, mukoza zarının şişmesi, hiperemi eşlik eder.

Çocuklarda kronik farenjit bazen sadece kuru bir kuru öksürük ile değil, aynı zamanda hışıltının varlığında da ifade edilir. Bu nedenle, doktor muayenesi sırasında bu durumu bronşiyal astımla açıkça ayırt etmelidir.

Farenjit komplikasyonları

Zamanla iyileşmeyen akut farenjit komplikasyonu sıklıkla kronik farenjit olur. Aynı zamanda, zaman içinde hastalığın kronik formu, bir dizi diğer hoş olmayan hastalıkların gelişimini de kışkırtır. Streptokokal farenjit ile birlikte, bir peritonsillar apse, boğazda ağrı, tek taraflı ödem ve eritem ile bir komplikasyon haline gelebilir.

Kronik farenjit komplikasyonları sıklıkla olur larenjit, soluk borusu iltihabı (sırasıyla, larinks ve trakea iltihabi süreçleri). Tezahür etmek de mümkündür kronik bronşit.

Farenjitin bazı formları (özellikle, b-hemolitik streptococcus grubu A'ya neden olan hastalığın formu), aynı zamanda, insanlarda gelişmeyi de kışkırtır akut artiküler romatizma.

Kronik farenjitin diğer hoş olmayan bir komplikasyonu yaşam kalitesinde genel bir düşüştür. Kronik bir hastalığı olan bir hasta uzun süre konuşamaz. Bu nedenle, mesleği derse ve diğer türden akrabalara ihtiyaç duyan insanlar için böyle bir hastalık çok büyük bir sorun haline gelebilir. Kronik farenjitde bademciklerin uzaklaştırılması kontrendikedir. Bu nedenle, iltihaplanma zamanla kötüleşebilir ve sonuç olarak bir kişinin sesi fark edilir derecede değişir.

Farenjit tanısı

Özel zorlukları olmayan deneyimli uzman-kulak burun boğaz uzmanları hem akut hem de kronik farenjit tanısı koyabilirler. Başlangıçta hastayı muayene etmek gerekir. Bu amaçla, bir pharyngoscope - hastanın boğazındaki mukoza zarının incelenmesi. Bazı durumlarda, hastaya ek bir bakteriyolojik veya virolojik inceleme verilir. Bunu gerçekleştirmek için farinksden bir swab kullanılır.

Semptomatik hastalarda hemen reçetesiz alınan hastalık ev ilaçları veya ilaç tedavisi tercih nadiren uzman kişilerce aynı adresi farenjit unutulmamalıdır. Ancak, durumun bir miktar rahatlamasıyla bile, farenjitin nedeni henüz çözülmemiştir. Bu yüzden zamanında tetkik yapmak ve farenjit için doğru tedaviyi reçete etmek önemlidir.

Farenjit tedavisi

Hastaya akut farenjit tanısı konulursa veya hastalığın kronik formunda keskin bir alevlenme varsa ve bu durumda kişinin genel durumunda belirgin bir bozukluk yoksa, bu durumda farenjitin semptomatik tedavisi kullanılır. Hastanın belirli bir dönemi gözlemlemesi önemlidir. diyet, Mukoza zarını tahriş eden bulaşıkları yememek. Sıcak ve çok soğuk yemekler, ekşi ve tuzlu yiyecekler kullanmak için akut dönemde olmamalıdır. Vücuttan atılımı aktif hale getirmek için çok miktarda sıvı kullanmak daha az önemli değildir. toksinler. Bir günde en az iki litre farklı içecek içmeniz gerekir. Önde boyunda bulunan ısınma kompresleri taşıyan ayaklar için sıcak banyolar gösterilir. Evde üretilen buhar inhalasyonlarını ve ballı ılık sütü içebilirsiniz. Hastalık zamanında sigara içmekten tamamen vazgeçmek çok önemlidir. Komplike olmayan farenjit tedavisi ile antibiyotikler pratik değil.

Bazen doktor, antibakteriyel ilaçların yanı sıra yerel antimikrobiyalleri de reçete eder. Farenjit genellikle reçete antiseptik ilaç olduğunda - olabilir heksetidin, klorheksidin, benzidamin, ambazone Lokal anestezikler ve uçucu yağlar da kullanılır.tetrakain, lidokain, mentol). Doğal antiseptikler, vitaminler içeren ilaçların olası kullanımı.

Antimikrobiyal ajanlar, boğazın durulanması için kullanılır. inhalasyon, üfleme, tabletler ve şeker şeker. Mikroplara ve virüslere karşı geniş bir etki spektrumuna sahip ilaçların mukozaya uygulanması önemlidir. Bununla birlikte, toksik olmamalı, tahriş ve alerjik reaksiyonlara neden olmamalıdırlar.

Rezorpsiyon için pastiller şeklinde preparatlar, kural olarak, farenjitin hafif formları için reçete edilir. Bu ilaçların çoğunun dikkat edilmesi önemlidir. klorheksidin, Bu toksik bir maddedir. Bu nedenle, ilaçların dozajını ve kontrolsüz alımını aşmayın. İkincisi özellikle çocuklar için doğrudur.

Örneğin, bazı ilaçlar propolis, türevler iyot, sülfonamidler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Esansiyel yağlar ve bitkisel antiseptikler içeren ilaçlar da bazı hastalarda alerjiye yol açabilir.

Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, durulama, aşındırıcı olmayan çözümler kullanabilir furatsillina, hafif çözüm potasyum permanganat. Akut dönemde durulamalar her saat uygulanabilir.

İnsanlarda farenjit çok sık görülürse, bu, vücudun savunmasıyla ilgili sorunların doğrudan bir kanıtıdır. Bu nedenle, farenjit tedavisi bazı durumlarda düzeltmeyi içermelidir. dokunulmazlık.

Bu nedenle, farenjit tedavisi için optimal bir ilaç atayın, sadece hastanın antimikrobiyal aktivitesi ile yönlendirilen doktorun yanı sıra hastanın bireysel özelliklerine de dikkat edin.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjit nasıl tedavi edilir, söyler ve halk ilacı. Yutma ve gargara için hem de kullanılabilen bir dizi bitkisel kaynatma vardır. Bir akut durumda bir içecek olarak, ahududu yaprakları, papatya, nane, böğürtlen çay bir kaynatma kullanmanız tavsiye edilir.

Farenjit tedavisinde etkili olan ve durulamada kullanılan bitkisel topluluğun hazırlanması için adaçayı ve nane, papatya çiçeği, rezene meyvesinin yapraklarını eşit parçalara ayırabilirsiniz. Parçalanmış koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülmeli ve yirmi dakika ısrar edilmelidir.

Benzer şekilde, kalamus, keten tohumu, papatya çiçeği, tatlı yonca otu kökünü içeren başka bir koleksiyon hazırlanmaktadır.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi ayrıca inhalasyonlar için bazı bitkisel ve bitkisel infüzyonların kullanımını içerir. Bu amaçla, genellikle papatya, meşe kabuğu, adaçayı, böbrek çamı, kalendula infüzyonu kullanın. İnhalasyon için kullanılan bitkilerin infüzyonlarını hazırlamak için, bir bardak kaynar suya 10 gr ezilmiş hammadde almalısınız. Bu tür inhalasyonlar beş dakika sürmektedir, farklı otlar kullanılarak günde birkaç kez yapılabilir.

Buna ek olarak, farenjit herhangi bir biçimde, geleneksel tıp ham patates suyu, özü yaban mersini yapraklarından ve böğürtlen bir kaynatma gargara önerir.

Bir kişi atrofik farenjit muzdarip ise, o zaman petrol inhalasyon onun durumunu artırabilir. Böyle bir inhalasyon için şeftali, zeytin, Mentol yağı. Soluma için bir çözelti hazırlayın, kaynar su bardağı başına 5-10 damla yağa dayanabilir. Buharı huni şeklindeki tüp boyunca günde birkaç kez soluyun.

Soda inhalasyonu (bir bardak su için bir çay kaşığı), boğazda kuruluğu belirgin şekilde yumuşatır.

Farenjit önlenmesi

farenjit önlenmesi vücudun genel sertleşme sağlamak için önemlidir için Zararlı faktörlerin etkisini önlemek için deneyin, hem de kötü alışkanlıklardan kurtulmak - sigara, alkol bağımlılığı. Eğer bir kişi belli sebeplerden dolayı burun solunum güçlüğü çekiyorsa, bu problem gelecekte farenjitin önlenmesi için yeterince tedavi edilmelidir. Dişle ilgili tüm sorunları gidermek, tedavi etmek için zamanla eşit derecede önemlidir. diş çürüğü. Ayrıca, bazı durumlarda, özellikli fonların alındığı, vücudun kusurlu savunma mekanizmalarını yeniden kurmak da gereklidir. immünomodülatörler.

Kronik farenjit

Makalenin yazarı, pratisyen hekim, terapist olan Çuklina Olga Petrovna'dır. 2003 yılından beri iş tecrübesi.

Kronik farenjit, faringeal mukozanın sürekli inflamasyonu olan bir hastalıktır.

Alevlenmeler ve remisyon dönemleri olan erişkinlerde kronik farenjit vardır.

Hastalığın ağırlaşması provoke etmek için akut viral enfeksiyonlar, kronik fiziksel ve zihinsel aşırı yüklenme, vücudun savunmalarında bir azalma olabilir.

nedenleri

Kronik farenjit gelişimi için aşağıdaki nedenler vardır:

 • sık solunum yolu viral enfeksiyonları;
 • eksik akut farenjit vakaları;
 • irritanların farinks, üst solunum yolu mukozasına uzun süreli maruz kalması;
 • kronik inflamatuar hastalıklar (sinüzit, bademcik iltihabı, diş çürüğü, rinit);
 • gastrointestinal sistem hastalıkları (gastro-özofageal reflü hastalığı (GERD), pankreatit);
 • tonsillektomi sonrası durumları (palatine bademciklerin çıkarılması);
 • alkol kötüye kullanımı, sigara içme;
 • burun solunumunun ihlali (nazal septumun eğriliği, polipler ve adenoidler);
 • Sıcak, sıcak yiyeceklerin kullanımı.

Kronik farenjitde hastalığın üç klinik formu vardır:

 • Mavi dil;
 • hipertrofik (granüler);
 • atrofik.

Kronik farenjitin akıntılı formu, hastalığın seyrinde en uygun olanıdır. Bu durumda, faringeal mukozanın yüzeyel tabakalarının inflamasyonu gelişir, ılımlı ödem ile karakterizedir.

Hipertrofik form, farinksin (nodüller, tüberküller) mukoza zarının büyümesi şeklinde kendini gösterir.

Atrofik form, kronik farenjitin en elverişsiz şeklidir. Bu durumda, farinksin mukus zarı incelir, kuru olur. Bu formun tedavisi çok uzun zaman alır.

Kronik farenjit belirtileri

Bir yetişkin kronik farenjit varsa, aşağıdaki belirtiler vardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı;
 • Boğazda Zulüm;
 • Boğazda yabancı bir beden hissi;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • kuru, verimsiz, sık öksürük;
 • Kötü nefesin varlığı.

Hastalığın remisyonu sırasında hastanın sadece hastalığın lokal belirtileri vardır. Farenjit alevlendirmek için zehirlenme (vücut sıcaklığında artış, genel halsizlik, halsizlik), hastalığın yerel belirtilerinin güçlendirilmesi ile karakterizedir.

Catarrhal formu için, aşırı çalışmadan sonra, viral enfeksiyonlar ile hipotermiden sonra artan, boğazda daha şiddetli ağrı varlığı ile karakterizedir. Mukoza incelendiğinde, hiperemi, şişlik görülür.

Erişkin hipertrofik veya granüler bir farenjit formunun gelişmesiyle birlikte, farenkseki yabancı bir nesnenin duyumuyla ilgili şikayetler önce gelir. Granüler bir formda, mukoza zarının düzensiz, kaotik aşırı çoğalmasını nodüller, elevasyonlar şeklinde tespit etmek mümkündür. Ve hipertrofik formda, nodül oluşumu olmadan mukoza zarının kalınlaşması gözlenir.

Kronik farenjit atrofik formunda, hastanın başlıca şikayetleri vardır:

 • boğazda kuruluk;
 • sık kuru öksürük;
 • Boğazda sürekli rahatsızlık.

Muayene sırasında, farenks, kuru mukoza, kabuklar, küçük kanamaların incelmiş mukoza zarını görebilirsiniz.

Alevlenmeler sırasında, bulunan organların yakınlarında (larenjit, trakeit, bademcik iltihabı) iltihap belirtileri olabilir.

tanılama

Kronik farenjit tanısı, kapsamlı bir görüşme ve hastanın muayenesine dayanır.

Farenoksun, farenksın mukoza zarının muayenesini gerçekleştirdiğinden emin olun.

Bu durumda, bir tür kronik farenjitin karakteristik bulgularını tespit edebilir.

Bu nedenle, catarrhal formda, posterior farryngeal duvardaki aşağıdaki değişiklikler tespit edilebilir:

 • kızarıklık;
 • şişme;
 • az miktarda mukus.

Hipertrofik form, farengeal mukozada aşağıdaki değişikliklerin varlığı ile karakterizedir:

 • kalınlaşma, şişme;
 • gelişmiş bir venöz ağ (tıkanıklık);
 • granüler hipertrofik formda, 0.5 cm'ye kadar kırmızı renkli nodüller de bulunur.

Atrofik formda, farengeal mukozada aşağıdaki değişiklikler gözlemlenir:

 • inceltme;
 • kuru;
 • kahve;
 • küçük kanamalar;
 • soluk pembe renklendirme.

Hastalığın nedensel etkisini saptamak için posterior faringeal duvarın mukoza zarından kazıma yapılır ve bakteriyoskopi yapılır.

Hastalığın remisyonu sırasında genel kan analizinde herhangi bir değişiklik olmayabilir ve alevlenmelerle birlikte inflamasyonun genel belirtileri (lökositlerde artış, ESR) belirlenir.

Kronik farenjit tedavisi

Kronik farenjit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır.

Tedavi poliklinik şartlarında yapılmakta, hastaneye yatış gerekli değildir.

Tedavi kesinlikle bir uzmanın gözetimi altında yapılmalı ve önerilen tüm tavsiyelere sıkı sıkıya uyulmalıdır.

Her şeyden önce, farinksin mukoza zarındaki tüm zararlı etkileri ortadan kaldırmak gerekir:

 • Baharatlı, tuzlu, sıcak ve soğuk yiyeceklerin hariç tutulması;
 • zararlı, tahriş edici maddelerin solunması;
 • alkolün ortadan kaldırılması;
 • sigara içmeyi reddetme.

Tüm tedavi süresi boyunca bol miktarda içme rejimi gözlemlenmesi önerilir.

Solunan havanın nemini yeterli bir seviyede (% 50-70) muhafaza etmek gerekir.

Bu özel cihazlar yardımıyla yapılabilir - ultrasonik nemlendiriciler veya halk yöntemleri - odadaki ıslak tabakaları asabilirsiniz, kapları su ile kaplayabilirsiniz.

Etkili terapötik etki aşağıdaki yollarla boğaz yıkanır:

 • papatya, adaçayı, calendula suyu;
 • Miramistin;
 • Rotokan;
 • Furatsilin.

Dokuların şişmesini azaltmak için antihistaminikler reçete edilir:

Ayrıca boğaz tedavileri kullanılır:

Lokal antiseptik ajanlar kullanılır:

Antibakteriyel ilaçlar, sadece kanıtlanmış bir bakteri doğası ile enflamatuar sürecin alevlenmeleri ile alınır. Aşağıdaki antibakteriyel ajanlar esas olarak kullanılır:

 • amoksiklav;
 • Flemoxin Solutab;
 • Hemomitsin;
 • klatsid;
 • Cefixime.

Aksine antibakteriyel ilaçlar ile kendi kendine ilaç tedavisi, hastalığın ilerlemesine yol açabilir.

Granüler hipertrofik farenjit varlığında aşağıdaki tedaviler kullanılır:

 • Gümüş ile koterizasyon;
 • Lazer pıhtılaşması (granüllerin lazerle yakılması);
 • Kriyoterapi (sıvı azot).

Faringeal mukoza mikroflorasını düzeltmek için ilaç almak zorunludur:

Atrofik farenjit tedavisinde, aşağıdaki yöntemler uygulanır:

 • kabukların mukozadan uzaklaştırılması;
 • deniz topalak, şeftali, kayısı yağı ile farengeal mukozanın yağlanması.

Yağ solüsyonlarının kronik farenjit inhalasyonunda etkili bir şekilde kullanılır, bunun için şunları kullanabilirsiniz:

 • şeftali yağı;
 • zeytin;
 • gül yağı;
 • mentol yağı.

Fizyoterapinin uygulamalı ve donanım yöntemleri:

komplikasyonlar

Yanlış veya haksız tedavi edilen farenjit, aşağıdaki hastalıkların gelişmesiyle komşu organlara inflamasyonun yayılmasıyla doludur:

 • bademcik iltihabı;
 • larenjitin;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşit;
 • bölgesel lenfadenit.

Sistemik inflamatuar hastalıkların geliştirilmesi de mümkündür:

Atrofik kronik farenjitin en ciddi komplikasyonu malign form - kansere geçiştir.

önleme

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • sigara ve alkolün reddi;
 • zararlı maddeleri solumaktan kaçının;
 • nazofarenksin diğer enflamatuar hastalıklarının akut formlarını zamanında ve tamamen tedavi etmek;
 • gastrointestinal sistemin eşlik eden hastalıkları tedavi etmek;
 • keskin, sıcak ve soğuk yiyeceklerin reddedilmesi.

Semptomlarla teşhis

Senin olasılığını bulmak hastalık ve hangi doktor gitmeli.

Farenjit - yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Farenjit, göksel bir iltihaptır, boğazın bir kısmı gökyüzünün hemen arkasındadır ve Adem'in elmasıyla (larinks) uzanır. Enflamasyon genellikle virüsler (veya bazen bakteriler) soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonu boğazına girdiğinde ortaya çıkar.

Farenjit ile belirtiler, terleme, "yumru" ve boğaz ağrısı hissi, yutma, kuru öksürük, ateşle daha kötüdür.

Çoğu durumda tam bir tedavi mümkündür, akut sürecin kronik olana geçişi mümkündür. Nadiren komplikasyonlar meydana gelebilir: Kalbe ve eklemlere romatizmal hasar.

farenjit (virüs veya bakteri) neyin neden patojen bağlı atanır ve bakteriyel iltihap olarak tedavi hekimi seçer ve viral iltihap temizler ve sadece semptomatik tedavi gerektiren, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Bu patoloji izolasyonda çok nadiren oluşur, özellikle üst solunum yollarının akut enflamatuar hastalıkları ile birleştirilir. Bu yazıda ele alacağımız hastalığın farenjit, belirtileri ve tedavisi.

nedenleri

Olguların yaklaşık% 70'i, farenjitin sebebi virüs, kalan% 30'u ise bakteri ve patojenik mantarların yanı sıra alerjenleri paylaşır. Ayrı ayrı, travmatik lezyonu ayırt edebilir. Nedeni yukarıda listelenen bu farenjit akut olup, hasta için oldukça uygun bir prognoza sahiptir.

Hastalığın kronik forma geçişi, primer viral enfeksiyona bakteriyel inflamasyonun eklenmesiyle sık (özellikle tedavi edilmemiş) solunum yolu enfeksiyonlarının uzun süreli akımında görülür.

Farenjit tedavisi için ilk semptomlarda sigarayı bırakmalı ve tavsiye için doktora başvurmalısınız.

Farenjit belirtileri

Akut farenjit rahatsızlık durumlarında ateş (minör veya 37.5 derece), ağrılı yutma, kuruluk boğazında, kuru öksürük, kırmızı ağrısı, boğaz mükopürülan plak duvarlarında (. fotoğrafa bakınız) varlığını içerir.

Kronik farenjit tanısı konduğunda, semptomlara sıcaklıkta bir artış eşlik etmez. Kural olarak, tickle hakkında şikayetler, hissi gıdıklama kaşıma veya boğazda yanma hissi, boğaz, yutma ağrısı, kuru öksürük kurutma kalın ve yapışkan mukus ihtiyacını kadar öksürük vardır.

Yetişkinlerde farenjit semptomları eşlik eden hastalık belirtileriyle birleştirildiğinde: akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip, vb. Akut farenjit semptomları bazen bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) belirtileriyle karıştırılmaktadır. Zaman zaman ağırlaşabilir. Aynı zamanda, semptomları akut fazınkilere benzer.

Atrofik bir tipin belirtileri, farinksin kuvvetli bir kuruluğu ile ifade edilir. Mukozası inceltilir, bazen kurumuş mukus ile kaplanır. Bazen mukoza yüzeyine enjekte edilmemiş damarlar görülebilir. Hipertrofik tip için, hiperplastik lenfoid doku odaklarının farenksinin arka duvarında bir mevcudiyet vardır. Tubofarengeal sırtlar da genişletilebilir. Hastalığın alevlenmesi durumunda, bu belirtilere, mukoza zarının şişmesi, hiperemi eşlik eder.

Çocuklarda kronik farenjit bazen sadece kuru bir kuru öksürük ile değil, aynı zamanda hışıltının varlığında da ifade edilir. Bu nedenle, doktor muayenesi sırasında bu durumu bronşiyal astımla açıkça ayırt etmelidir. Farenjit nasıl tedavi edilir onun ortaya çıkış nedenine bağlı, bu yüzden kendi kendine ilaç meşgul olmamalıdır.

Çocuklarda farenjit

Küçük çocuklar için farenjit çok zordur, özellikle bir yıla kadar olan çocuklar için tehlikelidir. Bazen çocuklarda PF'ye 400 ° C'lik bir sıcaklık artışı eşlik eder. Boğazdaki ağrı nedeniyle çocuk yemek yemeyi reddeder. Mukoza şişmesi boğulma semptomlarına neden olabilir. Küçük çocuklarda farenksin inflamasyon odağı varlığı, sıklıkla akut otitis media gelişmesine yol açar.

Kendi kendine tedavi girişimi, bir çocuğun olgunlaşmamış organizmasına onarılamaz zarar verebilir. En ufak bir PF şüphesiyle, bebek acilen doktora başvurmalıdır.

Kronik formların gelişimine katkıda bulunan faktörler

 • farinksin ve tüm gastrointestinal sistemin mukoza zarının yapısının anayasal özellikleri;
 • eksojen faktörlere uzun süreli maruz kalma (toz, sıcak kuru veya dumanlı hava, kimyasallar);
 • tıkalı burun solunumu (ağızdan nefes alma, dekonjestanların kötüye kullanımı);
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • alerji;
 • endokrin bozuklukları (menopoz, hipotiroidizm, vb);
 • beriberi A;
 • Diabetes mellitus, pulmoner, böbrek ve kalp yetmezliği.

önleme

Kuru, yoğun tozlu ve dumanlı odalarda kalmaktan kaçının, kategorik olarak alkol, sigara, baharatlı ve baharatlı yiyecekleri, soğuk içecekleri ve tabii ki daha az konuşmaya çalışın. Erişkinlerde farenjitin önlenmesinde ve tedavisinde, farinksin mukoza zarı üzerinde olumsuz etki eden çeşitli zararlı faktörlerin ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır.

Farenjit tedavisi

Öncelikle, farenjit tedavisi, hastalığı tetikleyen faktörün ortadan kaldırılmasını sağlar. Antibiyotiklerin yardımı ile, bu, bakteriyel hastalık durumunda ve tahriş edici madde veya dumanın uzun süreli solunması, kişisel koruyucu önlemlerin kullanılması veya çalışmaların değiştirilmesinin neden olduğu farenjit durumunda elde edilir.

genel durumunun belirgin bozukluklar ile birlikte akut, kronik farenjit alevlenme olup, bu bal süt, buhar inhalasyon ve gargara tutumlu diyet, sıcak ayak banyoları, sıcak kompres boyun ön içeren yeterli semptomatik tedavi yöntemidir.

 1. Gargara, mümkünse, her saat en az 6 kez olmalıdır. Durulama için furatsilinom, seyreltme 1: 5000 veya alkali çözeltiler kullanın.
 2. Diyetten rahatsız edici yiyecekleri hariç tutunuz (sıcak, soğuk, ekşi, keskin, tuzlu). Günde 1,5-2 litreye kadar bol miktarda içecek önerilir. Sigara bırakılmamalıdır.
 3. Birleştirilen spreyler (Ingalipt, angileksa, klorofilin, vs.) şeklinde koruyucu ilavesiyle bitkisel yağlara dayalı preparatlar boğaz boşluğu iltihaplı mukozasında günde en az 3-4 kez düzenli olarak uygulanır için uygulanır.
 4. Sülfonamidler (septifril, pharyngosept) içeren resorpsiyon için tabletler.
 5. Bir virüs enfeksiyonu antibiyotik almak için tavsiye edilmediğinde, sadece bir bakteriyel veya fungal patojen tespit edildiğinde doktor tarafından atanırlar.

Kronik farenjit ile tedavi, üst solunum yolu ve ağız boşluğunun kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu ile başlar. Etkisizlik mümkün ise, cerrahi sanitasyon kesinlikle endikasyonlara göre yapılır. Hipertrofik formlarda hipertrofi (hiperplazi) bölgeleri koterize edilmeli, kriyodestrit ve dantelkoagülasyon kullanılmalıdır.

Farenjit için antibiyotikler

Önleyici amaçlar için, bakteriyel etiyolojinin komplikasyonlarının gelişmesini önlemek için, farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları şunlardır:

 • bakteri anjina gelişimi veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesi;
 • pnömoni gelişme riskini gösteren gerçekler;
 • bronşların inflamatuar hastalığı (özellikle obstrüktif form);
 • pürülan otitis media;
 • burun sinüslerinde enfeksiyonun yayılması;
 • doktorun takdirine bağlı olarak, 2 günden daha uzun süren ateşli koşullar;
 • 5-6 gün boyunca devam eden subfebril sıcaklığı;
 • uzun süreli farenjit (bir aydan fazla).

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Evde farenjit tedavisi için halk ilaçları, aşağıdaki yaygın olarak kullanılır:

 1. Birkaç patates için inhalasyon veya taze patates suyu ile durulama yapılması tavsiye edilir.
 2. Boğaz, inhalasyon otlar durulayın: papatya, adaçayı, calendula, okaliptüs.
 3. Subatrofik farenjit için gerekli olan mukozayı geri kazanmak için, boğazı kuşburnu veya şeftali yağı ile yağlamak iyidir.
 4. Propolis ile farenjit ev tedavisi. 0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi hastalık akut formları tedavi etmek için kullanılır
 5. Farenjit ile antipiretik bir ajan olarak, ahududu, yabani çilek gelen kireç, çay kaynatma kullanabilirsiniz.
 6. Sıcak süt ile sıcak bir içecek, sıcak (ama haşlanma değil!). Limonlu çay veya papatya eczanesinden çay;
 7. Bir böğürtlen yaprağı bir bardak kaynar su ile demlendirilir. Böyle bir kaynaşma ile gargara yapmak iyidir, ağız boşluğunun mukozasının iltihabında etkilidir: farenjit, diş eti kanamaları, boğaz ağrısı, larenjit, vb.

Farenjit için kanıtlanmış halk ilaçları, vücut üzerinde yumuşak bir etki sağlaması, lokal ve genel direnci arttırması bakımından iyidir.

farenjit

Farenjit, esas olarak doğada bulaşıcı olan, faringeal mukozanın akut veya kronik bir enflamasyonudur. Genellikle üst solunum yolu ve bölgesel lenf düğümlerinde inflamatuar bir süreç ile kombine edilir, ancak aynı zamanda bağımsız bir hastalık veya izole bir patolojik süreç olabilir.

Akut farenjit genellikle mevsimsel ARVI ve ARI döneminde çocukluk döneminde gelişir ve yaşlılarda ve yaşlılarda kronik farenjit görülür.

Farenjit nedenleri

akut

Akut farenjit gelişmesinin ana nedenleri şunlardır:

 1. Enfeksiyöz ajanın etkisi:
  • virüs (% 70), parainfluenza enfeksiyonu, adenovirüs, solunum sinsital enfeksiyonu, koronavirüsler, rinovirüsler, grip virüsleri veya herpes grubu (ya da herpes simpleks, Epstein-Barr virüsü, sitomegalovirüs), enterovirüsler ve coxsackie virüsleri, HIV - enfeksiyonları;
  • patojenler (Streptokok A grubu, B ve C, Staphylococcus aureus enterocolitica pnömokok, Corynebacterium türü bakterilerin, Haemophilus influenza (Haemophilus influenza), daha az Yersınıa, Neisseria gonorrhoeae);
  • fungal flora (Candida cinsinin mantarları);
  • patojenlerin (viral-bakteriyel veya bakteriyel-fungal) birleşimi.
 2. Akut alerjik reaksiyon;
 3. İrritanların etkisi;
 4. Yaralanma.

kronik

Kronik farenjit, neden olduğu farengeal mukozanın uzamış inflamatuvar sürecine bağlı olarak gelişir:

 1. Sık catarrhal hastalıklar;
 2. Kimyasal uyaranların sürekli etkisi:
  • aktif veya pasif sigara ile tütün dumanı ve nikotin;
  • alkol içeren içecekler;
  • esas olarak burun içindeki vazokonstrüktif damlaların kötüye kullanımı ile ilaçlar (dekonjestanlar);
  • Mukoza zarını agresif olarak etkileyen kimyasal maddelerin buharlaşması (klor içeren ev kimyasalları, boyalar veya vernikler);
  • ifade edilen laringofaringeal reflü ile midenin asit içerikleri;
  • gastro-özofageal reflü, sık yetersizliği veya kusma gibi çeşitli nadir patolojik durumlar (gıda sürekli gecikmeli ve nazofarenks içine döküm sonraki meydana edildiği özofagusta "cep", bir tür varlığını gösterir Tsenklera divertikül,);
 3. Fiziksel ajanların sürekli etkisi ile:
  • sıcak veya soğuk hava ile solunduğunda;
  • toza uzun süre maruz kalma;
  • sürekli akut veya çok soğuk veya sıcak yiyecek alımı ile;
 4. kronik lezyonlar (sinüzit, diş çürükleri, kronik bademcik) viral uyarıcılar kronik bakteriyel veya fungal enfeksiyonların birleştirme üzerine;
 5. Olumsuz çevresel ve iklimsel faktörlerin sürekli etkisi (soğuk maruziyet, kirli hava, düşük hava nemi);
 6. aşırı sırasında farenks Tahriş ve gerilme kasları (sabit yüksek sesle konuşmak ya da çığlık, hoparlörler, öğretmenler, şarkıcılar içinde farenks ve larenks profesyonel tahriş);
 7. Bir bitki ya da çiçek polen, kalıp, kavak aşağı, yün, hayvan yemi ve dışkı ile temas eden uzun süreli alerjik enflamasyon;
 8. Tükürük üretiminde azalma ve farengeal mukozanın (Sjogren sendromu) sürekli kuruması ile hastalıklar.

Akutun kronik hale dönüşmesi

Akut veya subakut farenjitin kronik bir forma geçişini kolaylaştıran başlıca faktörler şunlardır:

 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • mukoza anayasal özellikleri, özofagus ve mide fonksiyonel veya organik hastalıklar;
 • uzun süreli stres;
 • tıkalı burun nefesleri ve mukoza zarlarının kuruması;
 • hormonal bozukluklar (menopoz, tiroid patolojisi);
 • beriberi;
 • akciğer ve kalp, böbrek yetmezliği, diabetes mellitus ciddi somatik hastalıklar;
 • mesleki tehlikelere maruz kalma (buhar, toz dumanı, nazofaringeal ve laringeal aşırılık).

Farenjit belirtileri

Farenjit ana belirtileri şunlardır:

 • Boğaz ağrısı, bazen yeterince güçlü;
 • yutmada rahatsızlık, tükürük yutulduğunda veya "boş farenks" semptomunda daha sık görülür;
 • yabancı bir cismin terlemesi, gıdıklanması, yanması ve / veya hissi şeklinde hoş olmayan duyumlar;
 • kuru öksürük;
 • farinkste mukus tıkanıklığı.

Ayrıca, hastalar genel halsizlik, baş ağrısı, ateş (subfebrilden yüksek sayılara), oksipital, supinex ve submandibular lenf nodlarında artış ile ilgilidir.

Karma bir farenjit belirtileri ortaya çıktığında:

 • kulaklarda ağrı ve tıkanıklık (otitis, mastoidit);
 • inatçı burun tıkanıklığı, şiddetli baş ağrıları, koku duyusunun azalması (sinüzit);
 • boğazda şiddetli ağrı, yutma sırasında belirgin ağrı, sesin kalıcı ses kısıklığı (pürülan boğaz ağrısı, faringeal veya paratonsillar apse);
 • lenf nodlarının (purulent lenfadenit) belirgin artışı ve ağrıları, hemen bir terapiste, çocuk doktoruna veya KBB doktoruna başvurmalısınız.

çocuklar

Çocuklarda akut farenjit, erişkin olgunlaşmamışlığı nedeniyle çocuğun bağışıklık sisteminin zayıf reaktivitesine bağlı olarak yetişkin hastalardakinden çok daha yaygındır. Çocuklarda farenjitin tipik belirtileri derhal ortaya çıkar - hastalığın ilk veya ikinci gününde, ağrı sendromunun farklı bir yoğunluğu, boğazda rahatsızlık ve yutulduğunda ağrı ile karakterizedir.

Çocuklarda akut farenjit olasılığı mevsimsel viral hastalıkların artan frekansa ya da yaz aylarında, kışın artar - hipotermi sonucu nehir ise banyo, sen soğutulmuş klimalı odada vardır, soğuk bir odada ya da tersi sıcak iklime sahip termal rejimin ani değişiklik (, ​​taslaklar bulma soğuk içecek ya da dondurma) kullanımı.

Farenjit ile, boğazın arka duvarındaki yumuşak dokuların ve mukoza zarının iltihaplanması, şişmesi ve yutma sırasında ve yutkunmada ağrıya neden olur.

Semptomların şiddeti, hastalığın seyrinin şiddetine ve inflamatuar sürece neden olan etiyolojik faktöre bağlıdır.

Çoğu zaman farenjit neden olur:

 • Solunum yolu virüsleri (parainfluenza enfeksiyonu, adenovirüs, rinovirüs ve enterovirüs enfeksiyonu);
 • Aktivasyon patojenik mikroflora nazofarenks sahibi (strepto -, stafilokok, pnömokoklar) ya da süper-veya bağışıklığın azaltılması için kronik enfeksiyonlar (çürük dişin adenoid bitki, sinüzit) odakları;
 • Enfeksiyöz mononükleoz bir virüs (yetişkinler, daha istikrarlı bir bağışıklık sistemi nedeniyle bu enfeksiyondan neredeyse hiç hastalanmamaktadır), bu nedenle bu patoloji genellikle "ergen hastalığı" olarak adlandırılmaktadır;
 • Bakteriler: Grup A streptokok, çocuklarda akut farenjitin en sık nedenidir. Ayrıca, sıklıkla cinsel olarak aktif olan adolesanlarda spesifik bir farenjitin etken maddesi, gonokok veya klamidyadır;
 • Mycoplasma (mikroorganizmalar, bakteriler, mantarlar ve virüsler arasında bir ara pozisyonu işgal) - hafif boğaz ağrısı, enflamasyon aktif, düşük-dereceli ateşe neden genellikle atipik pnömoni ile kombinasyon halinde.

Spesifik semptomların çoğu, enfeksiyöz sürecin nedensel etkisine bağlıdır:

Orta derecede boğaz ağrısı, burun akıntısı

Şiddetli ağrı, pürülan veya herpetik angina, konjonktivit

Yüksek ateş, posterior faringeal duvarın ödemi, dilin iltihaplanması ve kemerler

Ateş, titreme, şiddetli zehirlenme, enjekte edilen sklera

Herpes simpleks virüsü

Mukoza iltihapları, mukus dudaklarında küçük veziküller ve yaralar

Coxsackie Bir virüs (herpetik boğaz ağrısı)

Şiddetli boğaz ağrısı, farenksin arkasındaki kabarma döküntüsü, sıklıkla ateşli haldeki ateş

Epstein-Barr virüsü (enfeksiyöz mononükleoz)

boşluklar yorgunluk, baş ağrısı, boğaz stabil anjin ve pürülan deşarj, rinit mukopurulent mukozal ödem, lenfadenopati ve büyütülmüş karaciğer ve dalak ifade

Sivilceli papüler döküntü, miyalji ve artralji, uyuşukluk, uyuşukluk

Şiddetli boğaz ağrısı, miyalji, yüksek ateş

Strep çocuklar genellikle hemolitik streptokok gruplar başlangıçta farenjit ve tonsillit iltihaplı veya kızıl hastalığı nedeni olarak boğazında iltihaba neden A kaynaklanır. Bu patolojiler, kalp kası (kalp iltihabı) enfeksiyöz-alerjik enflamasyon, uzun dönemli komplikasyonların tehlikeli mümkün gelişimi, böbrek (glomerulonefrit ve piyelonefrit), sinir sistemi (kore), eklemleri (artrit).

Ayrıca pediatrik farenjit genellikle enfeksiyonun sonraki tezahürleri (tipik döküntü, karakteristik belirtiler ve sendromlar) ile çocukluk prodromal dönemde enfeksiyonların (kabakulak, kızamıkçık, kızamık, suçiçeği) ilk belirtilerinden biridir.

Yetişkinlerde

, Çok soğuk su ya da gıda kullanımı ve, aynı zamanda, bir enflamatuar reaksiyonun meydana gelmesi nedeniyle, viral ya da bakteriyel enfeksiyonun gelişmesine boğaz mukozası üzerinde elde edilen soğuk havanın olumsuz etkisi iyi süper-strep yetişkin genellikle off-sezon oluşur.

Yetişkinlerde akut farenjit belirtileri şunlardır:

 • Boğazda terleme veya kuruluk;
 • yutulduğunda ağrı, yanma ve / veya rahatsızlık (özellikle boş bir boğazda);
 • ses kısıklığı;
 • Bazen burun veya kulak boşluğuna ışınlama ile yutulurken önemli ağrı vardır.

Enfeksiyöz farenjit genel zayıflık, subfebril sıcaklık, halsizlik, baş ağrısı ve baş dönmesi eşlik eder.

boğazdan bakıldığında enflamasyon lenfoid doku bademcikler karakteristik anjin yokluğunda (ile tane boyutu (virüs enfeksiyonu) ya da önemli miktarda şişmesine ve (bakteriyel doğası enflamasyon) pürülan mukoza kaplama ile hiperemi ve ödem faringeal mukoza, damak kemerler, arka yutak duvarı işaretlenir akut tonsillit). Hemen hemen her zaman palpasyon orta hassasiyet ile bölgesel lenf düğümlerine bir artış vardır.

Kronik farenjit belirtileri şunlardır:

 • Boğazda sürekli kuruluk ve terleme, yabancı bir cismin veya "yumru" varlığının hissi, boğaz temizleme isteğine neden olur;
 • kuru, yüzeysel öksürük;
 • farinksin arka duvarından aşağı doğru akan mukus varlığı;
 • Genel sağlık ve normal vücut sıcaklığının ihlali olmaması durumunda.

Genellikle, kronik farenjit, kronik atrofik gastrit, pankreatit, hiatal hernia uyku sırasında geri akış püskürtme ya da gastro-özofageal sırasında yutak asidik mide içerikleri mukoz membranın sabit tahriş sonucu sindirim sisteminin kronik ve yavaş ilerleyen bozuklukları olan hastalarda gelişir. Aynı zamanda hastaya çok az rahatlama getirecek yatan neden olmadan ele tedavi edilemez kronik akıntılı farenjit, ve boğaz iltihabı lokal tedavisini geliştirmek.

Kronik farenjit olarak patolojinin bir başka nedeni sabit burun tıkanıklığı ve / veya suistimali vazokonstriktif eşlik burun boşluğu, arka duvarı akan ve farenks bölgesinde sürekli vazokonstriksiyon ile bağlantılı olarak anemiziruyuschee aracılı eylemi temin düşer. Ek tahriş edici sinüzit veya kronik rinit (geniz sendromu), arka duvar mukus akan bir neden olur.

Bazı kötü alışkanlıklar (sigara, hem aktif hem de pasif, güçlü ruhların kötüye kullanılması) atrofik farenjit gelişimine yol açar.

önemli enflamasyon belirtileri olmadan dayanıklı rahatsızlık ve boğazda sürekli ağrı, tiroid bezi üzerinde tonzilloektomii ve cerrahi müdahaleler ve diğer boyun organların sonra nevralji bir dizi (vagus ya da dil ve yutak sinir) VSD, nörasteni, isteri servikal osteokondrozis ile viscero-nörotik bozukluklar, oluşabilir.

Farenjit türleri

Şu anda, iki ana farenjit tipi vardır: akut ve kronik.

Akut farenjit, faringeal mukoza patojenik faktör (viral, bakteriyel veya fungal ajan, alerjik reaksiyon veya yaralanma gelişimi) üzerindeki etkiden hemen sonra ortaya çıkar. Olumlu bir kursu vardır ve çoğu durumda birkaç gün içinde tamamen iyileşir.

Kronik farenjit:

 • Akut hastalık nedolechennaya sonucu ve / veya bölümler genellikle hipertrofi (proliferasyon) ya da atrofi basit akıntılı iltihabı hücrelerin morfolojik değişiklikler (kışkırtan, farenks işlemi geliştirmek akut;
 • Sabit farenks mukoza zarının tahriş (tütün dumanı, nazofarenks mukus, asidik mide içerikleri, alkol, kimyasal ve fiziksel maddeler) de ortaya çıkan bağımsız hastalık. Kronik farenjit alevlenme ve remisyon aşamaları vardır.

Etiyolojik faktöre bağlı olarak akut farenjit sınıflandırması:

 1. viral
  • rhinovirüsleri;
  • adenovirüs enfeksiyonu;
  • koronavirüsler;
  • parainfluenza virüsleri (genellikle üçüncü tip);
  • influenza virüsleri;
  • solunum sinsityal enfeksiyonu (genellikle erken çocukluk döneminde);
  • enterovirüsler ve coxsacks;
  • herpetik grubun nedensel ajanları (herpes simpleks virüsü tip 1 ve tip 2, sitomegalovirüs ve enfeksiyöz mononükleoz patojeni);
  • insan immün yetmezlik virüsü;
 2. bakteri
  • A ve B grubu streptokoklar;
  • Staphylococcus aureus;
  • pnömokoklar;
  • Corynebacterium;
  • Haemophilus influenzae (Haemophilus influenzae) 3-5 yaşına kadar olan bebeklerde daha sık görülür;
  • Yesin enterocolitica;
  • Neisseria gonore;
  • chlamydia;
  • mikoplazma.
 3. Fungal (Candida cinsinin mantarları)
 4. Alerjik.
 5. Travmatik.

Mukozadaki değişikliklere bağlı olarak kronik farenjitin sınıflandırılması:

 1. Catarrhal (basit) - hücre yapısında belirgin morfolojik değişiklikler olmaksızın farinkste inflamatuar süreç
 2. Hipertrofik - mukoza hücrelerinin şişkinliği ve granülomatöz proliferasyonu
 3. Atrofik - mukoza zarının posterior duvarın enjekte edilmiş damarları ile incelmesi ve belirgin şekilde kuruluğu.

Lezyonun lokalizasyonuna bağlı olarak, aşağıdakiler ayırt edilir:

 1. nazofarenjit (iltihap ve ödem nasofarenks içinde bulunur);
 2. Mezofarenjit (inflamasyon orofarinkste lokalizedir);
 3. hipofarenjit (farinks ve larinksin inflamatuar süreci kaydedilmiştir).

tanılama

Bu hastalığın tanısı basit, hastanın kapsamlı bir incelemesine dayanarak şunları içerir:

 • şikayetlerin analizi ve hastalığın anamnezi;
 • İyi ışıkta bir faringoskopla bir faringeal inceleme;
 • laboratuvar testleri (kan testi, idrar, şeker için kan testi);
 • Özellikle şüpheli belirli iltihap veya yaşamı tehdit edici enfeksiyonlar (difteri, menengokok enfeksiyonu hemolitik grup A streptococcus, bel soğukluğu, klamidya, HIV enfeksiyonu) varlığında durumlarında, (gerekirse patojenin belirlenmesi) bakteriyel ve / veya viral;
 • uygun araştırma uzmanları (gastroenterolog, nörolog, endokrinolog) ve nazofarenks ve burun boşluğunun görüntüleme gibi burun boşluğu, yutak ve gırtlak endoskopik muayene,: Daha tutulan kronik enflamasyon şüphelenilen gelişme vakalarda.

Ayrıca, doğru tedaviyi atamak için etiyolojik faktörün tanımı önemlidir.

tedavi

Bu hastalığın tedavisi hastalığı belirtileri lokal (mukozal inflamasyon ve ödem) azaltmak için zorunlu olarak karmaşık ve bir taraftan yönlendirilmiş olması gerekir, diğer yandan - Tabii farenjit komplike bazı durumlarda gelişim ve bakım ve daha uzun altında yatan neden aktif etkisi.

Herhangi bir farenjiti tedavi etmenin ana görevi, akut farenjitde belirgin bir enflamatuar sürecin ve mukozal ödemin neden olduğu hoş olmayan hisleri veya hastalığın kronik formunun alevlenmesini ortadan kaldırmaktır:

 • spreyler, durulamalar, emilebilir pastiller formunda anti-enflamatuar ve antiseptik lokal ilaçların kullanımı;
 • ağrı kesiciler (yerel veya yaygın bir ağrı sendromu ile ortak);
 • antibiyotikler veya antiviral ilaçlar;
 • bitki adaptojenleri (vücudun immünolojik reaktivitesini ve lokal immüniteyi iyileştirmek için);
 • Geleneksel tedavi yöntemleri uzun süreli ve bunlar arasında sık gargara infüzyonu veya otlar ve ücretleri (adaçayı, papatya, kadife çiçeği, civan perçemi), arka yutak duvar yağlama karışımları enflamatuar hafifletme ve yağlar, gliserol, bal ve propolis karışımları decoctions.

Farenjit nasıl tedavi edilir?

Farenjit tedavisi esas olarak enflamatuar sürecin gelişmesine neden olan nedensel faktörün ortadan kaldırılmasını içerir.

Antiviral ilaçlar reçete edilir:

 • belirgin ödem ile belirgin viral farenjit, hastalığın kanıtlanmış viral doğası ile ağrı sendromu;
 • Sıcaklık belirgin bir iltihap ve ödem olmaksızın bile yüksek rakamlara yükseldiğinde;
 • Erken yaştaki çocuklar, zayıflamış veya yaşlı hastalar, eğer hastalığın epidemiyolojik mihraklar sırasında hastalığın gelişimi sırasında ciddi yandaş hastalıklar varsa veya virüs enfeksiyonu kaynağı ile temasa geçtiğinde;
 • zaman beraberindeki viral iltihap odakları (konjunktivit, herpetik bademcik iltihabı, stomatit, kabarcıklar, burun iltihabı, gırtlak ve soluk borusu iltihabı), (rhino sinsityal enfeksiyonları bebeklerde) viral hastalıkların alveolit ​​komplikasyonları, kulak iltihabı, sinüzit;

Erişkin hastalarda ve büyük çocuklarda hafif viral farenjit ile, bu ilaçlar reçete olmayabilir (katılıyor doktorun takdirine bağlı olarak).

Bakteriyel farenjit tedavisi geniş spektrumlu antibiyotikler ve / ya da (Nazofarenksin bakteriyel tohumlama sonra) boğazda enflamasyona yol açan bir patojenik organizmadan olan hassasiyetinin tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. O ortadan kaldırmak için gereklidir yatkın hale ve olumsuz maddeler (sigara, alkol tüketimi, işgale veya evde ilgili çeşitli uyaranlara, aşırı gerilim boğaz kasları ve vokal telleri inhalasyon, vb) presipite.

Farenjit için ilaç kullanımı ile ilgili herhangi bir tedavi, ilgilenen hekimin (çocuk doktoru, terapist, gerekirse KBB doktoru) dinamik gözetimi altında gerçekleştirilir.

Akut farenjit tedavisinde en önemli faktör aktif boğaz yıkamasıdır (uzun bir süre ve sıklıkla gün içinde). Aynı zamanda, eczane antiseptiklerinden, tuzlu sulardan (daha iyi sodo-tuz durulamalarından), bol miktarda içecekle birlikte şifalı bitkilerin şifrelerinden çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır.

Ek olarak, emilim veya inhaler için tabletler veya pastiller kullanılır.

Ayrıca bitkisel immünomodülatörler (adaptogens) reçete - Ekinezya ile ilaçlar, ginseng, grafileri pembe, Eleutherococcus, inflamatuar odak bastırılması için gerekli genel ve yerel dokunulmazlık aktivasyonunu uyaran vitamin ve mineraller.

patojenik mikroorganizmalar, virüsler ve / veya mantarların neden olduğu bulaşıcı farenjit antiseptik ve analjezik etkileri (Antiangin, Faringosept Valium) birleştiren spreyleri ve aerosoller birleşik etkisi kullanımını göstermektedir. emme için tabletler ve pastiller düşük antiseptik ve anti-enflamatuar aktiviteye sahip olduğu ve bu dozaj formları, hastalığın hafif formunu tayin edilir.

Antibakteriyel ajanlar, hastalığın orta ve şiddetli formları için kullanılır ve eradike patojene bağlıdır.

farenjit tedavisinde lokal ajanların yapısı, zorunlu olarak antiseptik ilaçlar (Benzidaminin, klorheksidin, timol, heksetidin, ambazone), anestetikler, uçucu yağlar, doğal antiseptikler (arı ürünler ve bitki özleri), vitaminler, spesifik olmayan koruma (lizozim), faktörler en az içerir - antibiyotikler veya sülfonamidler (Framicetin veya fusafyunzhin).

Farenjitin tedavisi için lokal ilaçların kompleks bileşimi, anti-enflamatuar, analjezik ve anti-ödem etkileri sergileme, hastalığın klinik belirtilerini azaltma ve hemen iyileşme için temel oluşturur.

Anti-enflamatuar ve antimikrobiyal maddeler, emilim için durulama, inhaler, tablet veya pastiller formunda uygulanabilir.

Doğrudan mukozaya uygulanan ilaçların temel gereksinimleri şunlardır:

 1. aktif anti-enflamatuar, anti-ödem, antiviral etki ve gerekliyse antimikrobiyal aktivite de dahil olmak üzere enflamatuar sürecin etken maddesine yönelik geniş bir etki spektrumu;
 2. Mukoza zarlarından ilacın asgari emilim oranı ile toksik etkilerin olmaması;
 3. Alerjenitenin yokluğu ve mukoza zarının tahrişi.

İstenmeyen etkilere neden olabilecek ilaçlar

Pediatrik Uygulamada, sen içeren preparatların toksisitesi yerel ürünler (Sebidin, Neoangin, Eludril) yanı sıra hatırlatmak hastalar ve kontrolsüz alımı tehlikesi hakkında ebeveynleri çoğunluğunun bir parçası olan klorheksidin, birleştirir hakkında unutulmaması gerekir.

bir tahriş edici etkiye ve yüksek alerjenikliğin sahip olan ilaçlar için olan bir bileşim iyot ve onun türevleri (Joks, Iodinol, povidon-iyot), arı ürünler propolis ve royal jel (Proposol) ihtiva eden müstahzarlar, antimikrobiyal ajanlar (sülfanilamidler veya antibiyotikler) olan - Bioparox, Ingalipt veya Bicarmint.

(Şifalı bitkiler, antiseptik, antibiyotik veya bitkisel yağlar arasından konsantre edildi özü) bitkisel bileşenler içeren ilaçlar, bunların kullanımı, alerjik reaksiyonların herhangi geçmişi olan hastalarda, özellikle de polen alerjen çıkıntı yapan çok etkili kontrendikedir edilir.

Allerjik farenjit, alerjenin ortadan kaldırılması ve vücutta oluşan alerjenik komplekslerin (enterosel, poliphepan) eliminasyonu ile birlikte modern antihistaminikler yaygın olarak kullanıldığında.

Kronik farenjit tedavisinde kronik enfeksiyon odaklarının (sinüzit, çürük, kronik bademcik iltihabı, adenoid vejetasyonlar) tedavisi ile başlar.

Atrofik farenjit tedavisi çoğunlukla semptomatiktir ve boğazda ağrı sendromunu ve şiddetli kuruluğu önlemeyi amaçlamaktadır. Bu durumda alkali çözeltiler, Lugol çözeltisi, yağ inhalasyonu ile durulama.

İçeride A ve E vitaminleri, iyot preparatları reçete edilmelidir. yutak arka duvarının mukozasında atrofik işlemler genellikle aşamalı birlikte patoloji bir arka plana karşı görünür en yaygın nedeni: endokrin hastalıklar ya da kalıcı hormon bozuklukları, kalp hastalığı ve kan damarları, kronik pulmoner patoloji, bu nedenle böbrek ya da karaciğer yetmezliği olan hastalık, gerekli başvurulmalıdır yeterli tedavi için kronik hastalıklar.

Rehabilitasyon, deniz kıyısında ya da dağlık alanlardaki sanatoryumlarda iklim ya da sanatoryum-ve-kaplıca tedavisi şeklinde gösterilmektedir.

Gebelikte farenjit tedavisi

Hamilelik sırasında herhangi inflamatuar hastalık birçok deneyimlerini ve rahatsızlıkları anne adayı getiriyor. Bu olumsuz özellikle gebeliğin ilk üç ayında, deformasyon ya da düzensiz sekmesi ve hücre ve dokuların farklılaşması oluşmasına neden olmak üzere, fetüs etkileyebilir kadar en etkili yöntem ve ilaçların uygulandığı imkansızlığı kaynaklanmaktadır. Tüm bunlar aynı zamanda farenjit tedavisinde de önemlidir.

Hamilelik sırasında farenjit tedavi ederken, birkaç ana kural gözetmeniz gerekir:

 • vokal kord suşu olmadan boğaz ağrısı için tam dinlenme;
 • sıcak içecek (tercihen alkali ve / veya vitaminleştirilmiş ve yumuşatıcı içecekler, ballı süt);
 • Diyet alerjenik ve boğaz tahriş edici bulaşıkları (baharatlı, ekşi, tuzlanmış), füme ürünleri hariç tutmak;
 • İnfüzyon ve anti-enflamatuar bitkilerin (adaçayı, marigold, papatya) süsleri veya hazır tentürler (Rotokan) veya Furacillin kullanarak periyodik gargaralar;
 • Durulandıktan sonra, yerel aerosoller kullanılır, ancak bunun için doktorunuza danışmanız kesinlikle gereklidir.

Hamilelik kontrendikedir Strepsils-artı, Falimint veya Sepptelet.

Hamilelik sırasında akut farenjit tedavisi bir uzman tarafından zorunlu izleme gerektirir.

Ev tedavisi

Komplike olmayan farenjitin tedavisi evde gerçekleştirilmekte olup, ilgili hekimin tüm tavsiyelerinin hastanın zorunlu olarak yerine getirilmesini içermektedir:

 1. Daha birkaç gün mukozal spreyler işlenmesi, evde kalıp sık risk olasılığı diğer enfeksiyonlar ve hipotermi katmanlılığını yanı sıra için sabit akım aza indirmek için evde çocuğu tutmak için emin olun ve yerel antienflamatuar tedaviye (gargara, farenks arka duvarı yağlanmasını sürekli üzere, yıkım işte veya when olamaz pastiller ve tabletler) çocuk organize takımını ziyaret eden bir çocuk.
 2. büyük ölçüde hastalığın semptomlarını ve ders kolaylaştırır ve onun akut veya kronik farenjit alevlenme hızlı bir iyileşme için temel olarak kabul edilir, farenjit o zamanında başlatılan yerel antienflamatuar ve antiseptik tedavi hatırla ve bir kaç gün için devam etti
 3. Yatak istirahati gerekli değildir, ancak önemli faktörler sağlıklı bir uyku ve rasyonel, koruyucu vitaminli diyetlerdir.
 4. Diyet sindirilebilir, iyi ısı varlığı vitaminler, yumuşak tutarlılık ve zengin tedavi ve tam alerjen gıdalar, yağlı, baharatlı, tuzlu ve kavrulmuş yemekleri ile gıda dışı eser elementler. Ayrıca kategorik sayacı tüm tahriş edici maddeleri (alkol içeren ve tonik içecekler, sıcak ya da soğuk gıdalar, turşu, füme ve baharatlı baharat);
 5. Sıcak içeceklerin kullanımı ile bolca içecek - süt, çay, bitkisel çay, gazsız, alkali maden suyu, meyve, meyve ve sebze kokteylleri ve meyve suları, ballı çay;
 6. Diğer aile bireylerinin enfeksiyonunu önlemek için. Odada refah ve mikro iklimin iyileştirilmesi, odayı düzenli olarak havalandırmalı ve ıslak temizlik yapmalı, ayrı yemekler ve bir havlu kullanmalıdır.

Halk ilaçları

Bu sorunu ele alırken geleneksel tıbbi yöntem ve hazırlıklar ve çeşitli yöntemler halk (durulama, inhalasyon, bitki banyoları) ikisini de kullanarak, karmaşık farenjit ne olması gerektiğini tedavinin bilmek gereklidir. Ama sadece popüler araç ve tekniklerin kullanımı sıklıkla özellikle mikrobik patogenezinde ve alerjik farenjit içinde, hastalığın komplikasyonu yol açar.

Aynı zamanda, halk yöntemlerinin cephaneliğinde farenjit semptomlarının hatırı sayılır ölçüde rahatlamasını sağlayan birçok yararlı ve etkili reçete olduğunu kabul etmek gerekir.

Akut farenjit tedavisi bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir.

Tıbbi ilaçların kullanımı ile halk hekimliğinin farinks reçetelerinin akut inflamatuar süreçlerinin tedavisinde aktif anti-inflamatuar, yumuşatıcı, antiseptik, analjezik ve antioksidan özellikleri ile ilişkilidir. Bu nedenle, ilaçlar, durulama, otlar ve uçucu yağlar ile inhalasyonlar, bitkisel preparatların içeri alınması ve şifalı bitkiler ile banyolar ile birlikte kullanılması önerilmektedir.

 1. 200 ml su, calendula tentür, bir kaç damla (ısı, 100 ml su başına 30 damla) otlar 10 gram hazırlanan günde beş kez sıcak infüzyon veya decoctions, - yutak fazla üç gerçekleştirilen durulama.
  • En basit, ancak farenjiti tedavi etmenin en etkili yolu, deniz suyunun tuzla yıkanması veya sofra tuzu çözeltisi (water litre ılık su başına 1 sofra tuzu). Gün boyunca her iki saatte bir gargara.
 2. Otlar, okaliptüs yağı, portakal, çam veya kekik suyu ile bitkisel banyolar.
  • Ayrıca, sıcak su litresi başına güçlü bir kuru kekik 2 yemek kaşığı infüzyonu kullanabilir ve banyo suyuna karışabilirsiniz.
 3. Odadaki havayı özel aygıtlarla nemlendirmek veya bir kabın bir odasına su koymak ve odayı olabildiğince sık havalandırmak gerekir.
 4. daha sıvıyı içmek için: antienflamatuar, analjezik ve terletici etkiye (boğazı tahriş hariç asit,) (ıhlamur, nane, Aziz sarı kantaron, nergis, papatya) çaylar ahududu, kızılcık, yaban mersini suyu, meyve suyu yumuşatma sahip otlar decoctions.
 5. Boğazı saran ve kalın mukus oluşumuna neden olan kontrendike kalın sütlü içecekler ve tahriş yoğunlaşır. Kafein içeren içeceklerin içilmesi arzu edilmez - kuru dokulara neden olan belirgin bir diüretik etkisi vardır.
 6. esansiyel yağlar (okaliptüs, köknar, çay ağacı) eklenmesiyle otlar (papatya, civanperçemi, nergis) veya ılık zeytinyağı ait decoctions Sıcak kompres.

Doğal filtonların kullanımı

Sarımsak, doğal antiseptik-fitoesterlerden (doğal antibiyotikler) biri olarak kabul edilir.

Phytoncides kullanımı ile tariflerden biri: Bir tatlı kaşığı bal ve ezilmiş sarımsak karanfil bir bardak sıcak su ile rendelenmiş horseradish bir çorba kaşığı ile karıştırın. Yavaşça bu karışımı yudumlayın, sürekli karıştırarak boğazınızı yıkamak için de kullanabilirsiniz.

Bir püskürtücü ile bitkisel inhalasyon, aynı zamanda, içeri soluma için, papatya, adaçayı, nergis, yarrow ve diğer otları, bitkisel çözeltilerinin kullanım için izin verilen bir modeli infüzyon Yumuşak Odun böbrekler kullanmak gerekir.

Alerjik reaksiyonların gelişimine eğilimli kişilerin, özellikle de arıcılık ürünleri, esans yağları ve iyot içeren ürünler olmak üzere geleneksel tıbbı kullanırken çok dikkatli olmaları gerektiğini hatırlamak önemlidir.

2-3 gün içinde sağlık durumunun etkisiz kalması veya kötüleşmesi durumunda, tıbbi yardım (kendi kendine ilaçlama yoluyla) aramak veya doktor tarafından düzeltmek gerekir.

Farenjit: sonuçları

Farenjitin karmaşık seyri, immünitede kalıcı azalma, erken veya ileri yaşta şiddetli somatik patolojinin arka planına karşı farenjit oluşumu ile gelişir. Yerel ve genel olarak ayrılabilirler. Çoğu zaman, akut farenjit, pürülan boğaz ağrısı, otit, laringeal ödem, larenjit, tracheitis veya bronşit ile komplike hale gelir. Sıklıkla lenf düğümleri (lenfadenit) etkilenir ve tükürük bezleri daha az görülür. Fungal stomatit, flegmon veya peritonsiller apsenin gelişmesi ile patojenik flora eklemek de mümkündür.

Özellikle tehlikeli komplikasyonlar ertelenmiş komplikasyonlardır - vücudun çeşitli organlarındaki enfeksiyöz allerjik inflamatuar sürecin bir sonucu olarak ortaya çıkan otoimmün hastalıklar. Sağlığa en çok zarar veren, kalp kapakçığı veya glomerulonefrit hasarı olan romatizmadır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda Pers. Boğazımdaki terlemeyi çıkarmak için ne yapmalıyım?

Boğaz ağrısı Bu çok hoş olmayan bir semptomdur, kurumadan kaynaklanan bir saplantıdır, öksürüğe neden olur ve kurutır. Sizin için çok aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir.

Hamilelerde anjin tedavisi ve tedavisi

Çocuk hamile iken bir kadınla eşlik eden herhangi bir hastalık, fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde, jinekologlar hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik ilaçları reçete etmeyi önermezler.