Loading

Yetişkinlerde adenoidler

Adenoidler, nazofarenksin içinde bulunan bademciklerdir ve enfeksiyonlar ve bakteriler için ilk bariyerlerdir. Faringeal bademcik iltihabı - adenoidit - 3-7 yaş arası çocukları düzenli olarak etkiler ve kızamık, kızıl ateş gibi hastalıklar yaşadı.

Bağışıklık sisteminin neredeyse tamamen oluştuğu 10-12 yıl sonra, faringeal tonsil azalır ve kaybolur. Ancak doktorlar bazı yetişkinlerde adenoid varlığını kaydeder. Bu yazıda belirtiler ve bu problemin tedavisi düşünülecektir.

nedenleri

Yetişkinlerdeki adenoidler, genetik özelliklerle bağlantılı olarak dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu adenoidler çocukluktan kalabilir. Ancak çoğu zaman adenoidlerin proliferasyonunun nedeni, nazofarenksin sık ve uzun süreli inflamatuar hastalıklarıdır.

Nazofaringeal tonsil lenfoid dokudan oluştuğu için (bu doku enfeksiyonu geciktirir), enfeksiyonla birlikte büyür. Enfeksiyon hızla geçerse, bademcik hızla azalır ve eğer süreç uzarsa adenoidler ortaya çıkabilir.

Erişkinlerde adenoid belirtileri

Yetişkin adenoidlerin primer semptomları pratikte çocuklarda adenoid belirtilerinden farklı değildir:

 • horlama;
 • burun solunumunun kısalığı;
 • Sabit nazal konjesyon;
 • soğuk algınlığı için burun pasajlarından pürülan akıntı;
 • sesin burun ve / veya ses kısıklığı;
 • baş ağrısı - vücudun tüm sistemlerini ve organlarını etkileyen ve her şeyden önce beyni etkileyen oksijen açlığı nedeniyle oluşur;
 • Sık görülen hastalıklar (akut solunum yolu hastalığı, rinit, sinüzit, orta kulak iltihabı, sinüzit).

Bir çocuk durumunda olduğu gibi, "yetişkinlik" adenoidleri farklı derecelerde olur. İlk aşamada, sadece gece nefes almak güçtür ve gün boyunca komplikasyonlar gözlenmez. Hastalığın şekli akut ise, sıcaklık yükselebilir. İkinci ve üçüncü aşamalar birinden diğerine sorunsuz geçer, bu nedenle belirtileri pratik olarak bölünmez ve onlara aşağıdakileri iletir:

 • büyük miktarlarda burundan pürülan akıntı;
 • Kişinin pratik olarak burnunu solmadığı;
 • horlamada, üçüncü aşamada, uyuyan bir kişinin nefes alması mümkündür;
 • Sabahları, günü rahatsız edebilecek kuru bir öksürük ortaya çıkar;
 • ağızda belirgin solunum.

Adenoiditin sıradan bir soğuktan, bir otorinolarynologdan ve modern araştırma yöntemlerinden ayırt edilmesi mümkün olacaktır.

Yetişkinlerde adenoidler: fotoğraf

Adenoidler bir yetişkinin burnuna nasıl bakarlarsa, detaylı fotoğraflar sunarız.

tanılama

Doğru bir tanı koymak veya hatta bir şüpheyi tanımlamak için bir rinoskop olmadan neredeyse imkansızdır. Yetişkin bir kişinin nazofarenks bir çocuğun nazofarenksinin yapısından çok farklıdır, bu nedenle parmak araştırmaları ile yapılan birincil muayene kesinlikle bilgilendirici değildir, bu nedenle yetişkinlerde adenoid semptomların benzerliği ile bir rinoskopi atanır.

Adenoidlerin Yetişkinlerde Tedavisi

Erişkinlerde adenoidler bulunduğunda, konservatif yöntemler ile tedavi sadece adenoidler birinci dereceden olduğunda gerçekleştirilebilir. Burun yoğun bir şekilde gömülü ise, o zaman vazokonstrüktif ilaç birkaç gün için aşılanır veya ağız bir okaliptüs tentesi ile jelleştirilir. Daha şiddetli bir alevlenme ile, yetişkinlerde adenoid tedavi, daha önce enfeksiyonun etken maddelerinin duyarlılığını ortaya koyan antibiyotiklerle gerçekleştirilir.

Ve yetişkinlerde adenoidleri nasıl tedavi edecekleri, büyük olduklarında - ikinci ve üçüncü derece. Bu durumda cerrahi müdahale gereklidir. Genel olarak, adenoidlerin çıkarılması için kesin bir belirti, burun nefeslerinin imkansızlığıdır. Burun nefes almazsa, her gece uykuya dalma riski ve uyanma riski. Ürkütücü geliyor, ama bir rüyada nefes almayı bırakmak, iyi bilinen bir ilaç olgusudur.

Buna ek olarak, uyanıklık sırasında bile, ağız yoluyla sürekli solunum, mukus boğazının kurumasına neden olur - ve bundan dolayı terleme, kuru öksürük. Ölümcül değil, ama tüm bunlar sizden dinlenmenizi, çalışmanızı, genel olarak yaşamanızı engeller... ve zamanla kalıcı burun tıkanıklığı yorgunluğa ve sık sık baş ağrısına neden olabilir.

Adenoidlerin çıkarılması

Bugüne kadar, ameliyatta adenoidleri (adenotomi) çıkarmak için iki yol vardır:

 1. Endoskop kullanma. Burun boşluğuna bir tüp yerleştirilir, sonunda bir televizyon kamerası (endoskop) bulunur. Mikrocerrahi aletleri kullanarak, doktor burun ya da ağız yoluyla bademciği kaldırır. Ameliyat genel anestezi altında ve 30-60 dakika sürer.
 2. Özel bir cerrahi alet - adenotoma kullanımı ile. Operasyon lokal anestezi altında bir hastanede yapılır. Hastanın burun boşluğunda doktor, adenoidler tarafından yakalanan ve kesilen bir halka (adenotome) şeklinde ince bir bıçak ortaya çıkarır. Prosedür yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

Bu hastalığın tedavisi için halk ilaçları kullanmak daha iyidir. Yanlış alınan önlemler, hastanın durumunu gelecekte de etkileyecek ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Yetişkinlerde adenoidlerle ilgili en popüler 5 soru

Çoğu insan nazofaringeal tonsilin büyümesini sadece bir çocuğun problemi olarak görmektedir. Ancak son yıllarda, daha sık yetişkinlerde adenoidleri tespit etmeye başladı. Bu, nazofarenksin ayrıntılı bir şekilde incelenmesini ve nazofaringeal tonsilin varlığı ve hipertrofisi hakkında fikir vermenizi sağlayan diagnostik ekipmanın geliştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu hastalık hakkında yetişkinlerde en sık sorulan sorulara daha ayrıntılı olarak cevap vereceğiz.

1. Bu problem neden sadece son zamanlarda aktif olarak tanımlandı?

Patoloji daha önce sadece çocukluk için karakteristik olarak kabul edildi. Bunun nedeni, bir yetişkinde nazofarenksin yapısını güvenilir bir şekilde değerlendiremeyen doktorun yetersiz tanı ekipmanıydı.

Nazofaringeal tonsil, burnun arka kısmında derindir. Çocuklarda, hipertrofisi, doktor dokunarak takdir edebilirdi. yani parmağından doktor ağzından adenoidleri parmakladığında ve boyutlarını ve tutarlılığını belirlediğinde.

Bir yetişkinde, adenoidlerin bulunduğu yer, bu yöntemlerle muayene için daha az erişilebilirdir. Bu nedenle, uzun bir süredir bu problem yetişkinlerde yeterince çalışılmamıştır ve ergenlik döneminden sonra kendiliğinden yok olduklarına inanılmaktadır.

Endoskopik araştırma yöntemlerinin geliştirilmesiyle, burnun arka kısımlarının ağrısını detaylı ve ağrısız bir şekilde ayrıntılı olarak incelemek mümkün olmuştur. Sonra burundaki adenoidlerin de erişkinlerde olduğu anlaşıldı. Yaklaşık her beşinci burun tıkanıklığı vakası nazofaringeal tonsilin hipertrofisi ile ilişkilidir.

2. Hangi belirtiler bir patolojiyi gösterebilir?

Yetişkinlikte adenoid proliferasyonunun belirtileri, çocuklardan biraz farklıdır. Bir yetişkinin iskeleti zaten oluşmuştur, bu nedenle örneğin çocuklarda olduğu gibi yüz kemiklerinin ve göğüslerinin yapısını etkilemezler. Çoğu zaman, patoloji kendini aşağıdaki gibi gösterir:

 • Burun tıkanıklığı ve bozulmuş koku duyusu.
 • Horlama ve gürültülü burun nefesleri.
 • Sesin tını ve sesin görünüşü.
 • Kulakta sık görülen hastalıklar ve işitme kaybı.
 • Düzenli sinüzit ve solunum yollarının diğer hastalıkları.
 • Mukus boğazında adenoidlerden mukus ile irritasyona bağlı öksürük.

Klinik tezahürlerin kombinasyonları çok çeşitli olabilir. Bazı hastalar nedensiz baş ağrılarından başka bir şeyle rahatsız edilmez ve planlı bir muayene nazofaringeal bademciklerin önemli bir çoğalmasını ortaya çıkarır.

Önemli! Adenoidlerin iltihaplanması adenoidit olarak adlandırılır. Ateş, burun ağrısı ve burun boyunca ya da ağızdan geçen yeşil akıntı ile karakterizedir. Bu hastalık genellikle sinüzit ile karıştırılır, çünkü bir yetişkinte adenoidlerin inflamasyonu en son düşünür.

3. Bir yetişkin için faringeal bademciklerin büyüme tehlikesi nedir?

Genişlemiş nazofaringeal tonsil kalıcı burun tıkanıklığına neden olur ve kişinin normal olarak nefes almasına izin vermez. Bu aynı zamanda estetik bir bileşendir, bir insan her zaman biraz açık ağızlı ve o da bulmacalar ve tıbbi bir problemdir, çünkü böyle bir hasta genellikle ağrılarından muzdariptir, işitme azalır ve kataral hastalıklar için bir eğilim gözlenir.

Özellikle adenoidleri arttırmak zordur, alerjiler ve bronşiyal astım hastalarıdır. Bu bağlamda, hoş olmayan belirtiler ortaya çıktığında, sorunun kaynağını belirlemek için Laura'dan bir ankete girmek gerekir.

4. Patoloji nasıl teşhis edilir?

Resepsiyonda uzman, burnun ve boğazı özel aynaların yardımıyla inceleyerek, bir problemin varlığını tespit etmesini sağlar. Altın standart tanı endoskopidir.

Bir endoskop altında erişkinlerde 1-2 derecelik adenoidler

Ön lokal anestezi sonrası yapılır. Hastanın burnuna esnek bir endoskop yerleştirilir ve bu da doktorun adenoidlerin varlığını, proliferasyon ve kıvamı, işitsel tüplerin durumu ve diğer nüansların durumunu inceleyerek belgelemesini sağlar.

Önemli! Nazofarenksin alt kemeri bölgesinde, sadece adenoidler değil, aynı zamanda kesin tanıya müdahale edebilecek diğer neoplazmlar (kistler, tümörler) de yer alabilir. Zor durumlarda, bir biyopsi yapılır (bir mikroskop altında değerlendirme için bir doku parçası). Ancak bundan sonra teşhis ve tedavi reçete edilir.

5. Modern tıp ne tür bir tedavi sunabilir?

Erişkinlikte, genellikle cerrahi tedavi seçilir, çünkü nazofaringeal tonsilin bağımsız olarak azalması ihtimali neredeyse yoktur. Cerrahi tedavi bir nedenden dolayı kontrendike ise, o zaman konservatif tedavi uygulayın:

 • burunda hormonal damlalar;
 • bademciklerin (Sinupret, Cinnabsin, vb.) durumunu iyileştirmek için şifalı bitkilere dayalı homeopatik preparatlar;
 • fizyoterapi: mıknatıs, lazer tedavisi, UHF ve inhalasyon;
 • burun çözeltileri ile burun yıkama ve sulama;
 • Sadece inflamatuar süreçte antibiyotikler.

Çoğu durumda, aynı tedavi istemi. Adenoidleri farklı yöntemlerle kaldırabilirsiniz. Operasyon hem genel anestezi altında hem de lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Klinik bu ekipmanla donatılmışsa, endoskopun kontrolü altındaki bademcikler çıkarın.

Nazofaringeal tonsilin çıkarılması işlemi, özel bir bıçak, lazer, kriyodestructor, yardımcı veya traşlayıcı (mikro hastalıkları olan alet) ile yapılabilir. Tedavi ve anestezi seçimi, muayenenin ve anamnezin tüm verileri dikkate alınarak, ilgili hekim tarafından yapılır.

Yetişkinlerde adenoidler yeni bir problem değildir. Bazı çocuklar onları aşıyor, diğerlerinde ise kaldıkları süre boyunca kendileri hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Bir kişinin şüpheleri ve belirti belirtileri varsa, bir uzmanı ziyaret etmek ve vücutta neler olduğunu öğrenmek gerekir.

Erişkinlerde adenoidit

Adenoidlerin sadece çocuksu bir problem olduğu genellikle kabul edilir. Gerçekten de, bu hastalık en sık 3-7 yaş çocuklarda bulunur. Yaşla birlikte, genişlemiş lenfoid doku bir bağ dokusu ile değiştirilir ve yavaş yavaş atrofiler, burun solunum tamamen restore edilir. Ancak, pratik gösterdiği gibi, adenoidit genellikle yetişkinleri etkiler.

KBB doktorunun rutin muayenesinde çocuklarda adenoid varlığı ortaya çıkarsa, bu durum erişkinlerde farklıdır çünkü nazofarenks farklı şekilde düzenlenmiştir ve bu nedenle problemin saptanması kolay değildir. Doğru bir tanı koymak için, özel optik ekipman - rinoskopi kullanarak bir araştırma prosedürü yürütmek gerekir.

Erişkinlerde Adenoidlerin Nedenleri

Nazofaringeal tonsil, insan vücudunu enfeksiyondan koruyan, büyümekte olan bir lenfoid doku oluşturur. Nazofarenksin enflamatuar hastalığı zamanında iyileşirse, iyileşme sonrası doku azalır. Ancak sık ve uzun süreli enfeksiyonlar adenoidlere neden olabilir. Bu nedenle, risk grubunda, ilk etapta, genellikle hasta olanların kategorisinden insanlar alır.

Bazı durumlarda adenoidler çocukluktan itibaren hastada kalabilir. Ek olarak, yetişkinlerde bir dizi başka adenoidit nedeni vardır:

 • kalıtsal yatkınlık;
 • endokrin sistemindeki bozukluklar;
 • obezite;
 • hormonal dengesizlik.

Erişkinlerde adenoid belirtileri

Yetişkin adenoidlerin belirtileri, çocukların adenoidlerinin işaretlerinden pratik olarak farklı değildir:

 • burun solunumunun kısalığı;
 • Sabit nazal konjesyon;
 • soğuk algınlığı için burun pasajlarından pürülan akıntı;
 • baş ağrısı - vücudun tüm sistemlerini ve organlarını etkileyen ve her şeyden önce beyni etkileyen oksijen açlığı nedeniyle oluşur;
 • sık hastalıklar (akut solunum yolu hastalığı, rinit, sinüzit, otit, sinüzit);
 • horlama;
 • sesin burun ve / veya ses kısıklığı.

Yetişkinlerde adenoidler: Tanı

Yukarıda belirtildiği gibi, adenoiditi belirlemek için ana tanı yöntemi, bir rinoskopi - burun pasajlarının, rinoskopun özel bir cihazı yardımıyla incelenmesidir. Aynı şey arka duvarı boşaltılan tespit etmek için faringoskopi (ağız boşluğunun incelenmesi) için geçerlidir, bademciklerin durumunu açıklığa ve orofarenks durumunun genel değerlendirilmesi. Tanıyı daha doğru tespit etmek ve adenoidlerin derecesini belirlemek için nazofarenksin x-ışını da kullanılabilir.

Erişkinlerde adenoidit

Çocuklarda olduğu gibi, "yetişkinlik" adenoidleri farklı derecelerde:

 • 1 derece - gün boyunca zor nefes insan burun, ancak uyku sırasında, yatay konumda, sorun kendini göstermektedir ve hasta (bu ona kanı kabaran bir sonucu olarak lenf bezleri şişmesi nedeniyle) ağzınızdan sadece nefes alabilir;
 • 2 derece - tam nazal solunum, gündüz bile imkansızdır, hastanın ağzı her zaman aralıklıdır ve gece karakteristik hırıltılı solunum oluşur;
 • 3 derece - adenoidler o kadar büyük hale gelir ki işitme problemleri başlar (kulak kanalını kaplarlar) ve konuşma.

Yetişkinlerde adenoidler için tedavi nedir?

Biz adenoids hakkında birinci derece söz ediyoruz, bu konservatif tedavi olabilir etkilidir: alevlenme Adenoidit durumlarında anlar güçlü burun tıkanıklığı ve antibiyotikler de damar daraltıcı damla kullanmak (daha önce nazal pasajlar dan bakposev deşarjı yapılan belirli ilaçları seçmek için bulaşıcı maddelerin belirlenmesi için).

Adenoidler 2 ve 3 derece, kural olarak, cerrahi müdahale ile tedavi gerektirir. Bugün, bu operasyonlar düşük travmatik ve yeterince basit olarak sınıflandırılmıştır. Tüm prosedür endoskopik ekipmanın kullanımıyla gerçekleştirilir - bu, dokunun tamamen çıkarılmayacağı olasılığını azaltır, çünkü eğer bu gerçekleşirse, adenoidler yine hastayı rahatsız etmeye başlayabilir.

Ameliyattan sonra kişi en az bir gün için hala hastanede mi - bu dönemde bu tür burun kanaması gibi komplikasyonlara neden olabilir. Daha sonra, belli bir süre boyunca hasta bazı önlemler takip etmek gerekir: sadece sıcak sıvı veya yarı sıvı gıda yaklaşık bir hafta yemek fiziksel aşırı ve sauna veya güneşlenme kaçının.

Yetişkinlerde adenoidler: Hangi komplikasyonlar olabilir?

Adenoidlere dikkat etmiyorsanız, aşağıdaki gibi tehlikeli sonuçlar beklenmez:

 • solunum yolu kronik iltihaplı hastalıklar - aslında, burun nefes zorluğu ile, hastalar soğuk unheated ve tedavi edilmez hava doğrudan akciğerlere girer bir sonucu olarak, ağız yoluyla nefes;
 • sık akut otitis ve işitme fonksiyonunda azalma;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • iç organların (romatizma, miyokardit vb.) çok sayıda hastalığı - aslında adenoidler vücutta herhangi bir zamanda ciddi komplikasyonlar verebilen enfeksiyon kaynağıdır;
 • hipofiz bozulması - nedeniyle orada kaybı, gelişme geriliği, konuşma işitme ile kendini göstermektedir hipofiz-Sellar bölgede, durgun işlemlerdir ve diğerleri oldukça rahatsız edici ve tehlikeli belirtiler nazofarenks ve burun boşluğunda bozulmuş dolaşıma.

Erişkinlerde adenoidit: Nasıl kabul edilmemeli?

Erişkinlerde adenoidlerin önlenmesi ilk etapta bağışıklığın genel olarak güçlendirilmesini içerir: temiz havada yeterli kalma, yeterli beslenme, sertleşme, fiziksel aktivite vb.

Lenfoid dokunun patolojik proliferasyonunun başlıca nedenlerinden biri, nazofarenksin enflamatuar iltihaplı hastalıklarıdır. Bu nedenle, bir başka önemli önleyici tedbir, bir doktora danışmak ve akut solunum yolu viral enfeksiyonunun veya gribinin ilk belirtisinde yetkili tam teşekküllü bakımın sağlanmasıdır.

Son olarak, mevcut kronik enfeksiyonların çürüklerinin zamanında alevlenmesi ve tedavisi adenoidlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Yetişkinlerde adenoidler: belirtiler, tanı, tedavi ve bademcik kaldırılması

Hastanın normal bir solunum sürecinden rahatsız olabileceği birçok hastalık vardır. Bunlardan biri, burun boşluğunda belli dokuların iltihaplanmasına neden olan adenoidlerin iltihaplanmasıdır. Bu hastalık, sağlığa ciddi zararlar verebilir ve bu nedenle yetişkinlerde adenoidlerin ana semptomlarını bilmeli ve ortaya çıktıklarında, yardım için konuşmalısınız.

Adenoidler: iltihaplanma nedenleri

Adenoidlerin iltihaplanması - yetişkinlerde patoloji gelişim özellikleri

Her şeyden önce, adenoidlerin burun boşluğuna yerleştirilmiş bir lenfoid doku topluluğu olduğu belirtilmelidir. Temel işlevleri enfeksiyonlar dahil çeşitli olumsuz etkilere karşı koruma sağlamaktır. Ek olarak, adenoidler, akciğerlere giden havanın optimum bir sıcaklıkta olması için gerekli olan termoregülasyon işlemlerinde rol oynamaktadır.

Adenoidlerin iltihaplanması ile normal işlevlerini bozmakta, bunun sonucu olarak burun içine giren hava temizlenmez, ancak hemen hemen akciğerlere ve diğer solunum organlarına girer. Böyle bir ihlalin arka planı karşısında, düzenli bulaşıcı hastalıklar zarar görmeye başlar.

Adenoidlerin iltihabı, hem bağımsız bir karaktere sahip hem de başka bir hastalığın belirtisi olarak davranabilen bir hastalıktır.

Bu bakış açısına göre, bu patolojinin nedenleri oldukça fazla olabilir. Adenoidlerin iltihaplanmasının nedenleri:

 • Hamilelik sırasında fetusun yaralanması. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde, ana çocuğun sistemi ve organları gelecekteki çocukta oluşur. Gelişim süreci çeşitli enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenebilir. Bu, organın doğumdan genişleyeceği anormalliklere yol açabilir.
 • KBB hastalıkları. Adenoidlerin inflamasyonu olasılığı diğer hastalıkların vakalarından doğrudan etkilenir. Özellikle, sinüzit, larenjit, bademcik iltihabı gibi hastalıklardan sonra hastalığın olasılığı önemli ölçüde artmaktadır.
 • Alerji. Adenoidler bağışıklık organı oldukları için, çoğu zaman belirli uyaranların etkisinden muzdariptir. Alerjik bir reaksiyon meydana geldiğinde, adenoidlerde hemen hemen anlık bir artış meydana gelir, bu da nefes darlığına ve sonraki tüm sonuçlara yol açar.

Adenoid boyutta bir artışın meydana gelmesinin birtakım nedenleri vardır ve bunlar hem yaşamsal aktivite sürecinde hem doğuştan hem de edinilebilirler.

Ana belirtiler

Burun tıkanıklığı, ses değişikliği ve işitme kaybı iltihaplı adenoidlerin belirtileridir.

Adenoidlerin iltihaplanması, bir kural olarak, uzun bir karaktere sahip olan oldukça karmaşık bir patolojik süreçtir. Hastalık tüm organizmanın çalışması üzerinde olumsuz etki yaparken, hastalık yavaş yavaş gelişir. Erişkinlerde adenoidlerin spesifik semptomlarını bilmek, gelişimin erken aşamalarında hastalığı tanımlayabilirsiniz.

Hastalık, burun yoluyla bir kişinin doğru miktarda nefes alamamasından dolayı, öncelikle hava eksikliği ile kendini gösterir. Bu nedenle, sürekli yorgunluk, zihinsel aktivite, bellek kötüleşebilir. Aynı zamanda, hastaya her an eşlik edebilecek uyku hali yoğunlaşır.

Hastalığın ana semptomları:

 • Zorluk nefes alıyorum. Adenoidlerin iltihaplanmasıyla, hastanın burun boyunca nefes alması zorlaşır. Kural olarak, hastanın kendisi, ağzıyla sessizce nefes alırken bunu fark etmemektedir. Solunumda önemli bir zorluk, hastalığın gelişiminin sonraki aşamalarında bile gözlenir.
 • Horlama. Adenoidlerin iltihaplanması ile burun solunumunun ihlali nedeniyle, hasta gece horlaması geliştirir. Ayrıca, bir rüya sırasında, bir düdük sesi gibi bir ses olabilir.
 • Enfeksiyon belirtileri. Adenoidlerde azalmış bağışıklık, vücudun çeşitli hastalıklara daha duyarlı hale gelmesine yol açar. Uzun süre tedavi edilemeyen hastalıkların varlığı, adenoid organlarda patolojik bir süreci gösterebilir. Özellikle rinit ve sinüzit gibi hastalıklar hakkında konuşuyoruz.
 • İşitme bozukluğu. Hastalığın geç evrelerinde, adenoidler büyük oranda artmaktadır. Bu, kulak ve ağız arasında bulunan kanalın üst üste gelmelerine yol açabilir. Gelecekte, bu durum kulakta hafif bir işitme bozukluğunun yanı sıra hafif işitme bozukluğuna neden olur.
 • Ses değişikliği. Ciddi derecede iltihaplı adenoidler burun kanalını tamamen tıkayabilir. Bu sesin yanı sıra burun sesinin görünüşünde bir değişime yol açar.
 • Yüz iskeletini değiştirmek. Nazal respiratuar sürecin uzun süreli bozulması ile, kafatasının yüz kısmındaki deformasyonlar meydana gelir. Bu, kişinin nefes almayı desteklemek için sürekli olarak açık ağızlı olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, yüz hafifçe gerilebilir ve burun pasajları daralır. Bu tür bozuklukların arka planı karşısında, diş tıkanıklığının deformasyonu meydana gelebilir.

Genel olarak, yetişkinlerde bu tür bir hastalığın gelişimini gösteren çeşitli adenoid semptomları vardır. Aralarındaki ana, burunların patenti ile ilişkili olan burun ile nefes darlığıdır.

Tanı yöntemleri

Modern tıpta, nazal kavitede adenoid dokudaki bir artışı saptamak için çok sayıda farklı teşhis yöntemi kullanılmaktadır. Çoğu zaman, tanı, hastada gözlenen hastalık belirtileri ile başlar.

En bilgilendirici tanı yöntemleri şunlardır:

 • Duygu. Bu prosedür adenoid bademciklerdeki artış derecesini belirlemeyi amaçlamaktadır. Doktor, nasofharynx'in durumunu değerlendirerek işaret parmağını hastanın ağzına girer. Yöntem kesinlikle güvenli ve ağrısızdır.
 • Rhinoscopy. Bu yöntem, doktorun burun boşluğunu özel bir medikal ayna ile dikkatlice incelemesine izin verir. Bu yöntemin dezavantajı, hastanın kusma refleksinin oluşumuna yol açan mukoza ile tahriş olabileceğidir.
 • Endoskopik inceleme Bu tanı yöntemi en güvenilir ve bilgilendirici olarak kabul edilir. Nazofarenks ve ağız boşluğunun muayenesi, monitörde bir görüntü gösteren özel bir cihaz kullanır. Endoskopi sadece adenoidlerdeki artışı değil, aynı zamanda burun boşluğunda ve ağızda meydana gelebilecek diğer patolojileri de tespit edebilir.

Çoğu durumda, açıklanan yöntemler, adenoid bademciklerin büyüklüğündeki bir artışı tespit etmek ve belirli bir hasta için en etkili olan tedaviyi reçete etmek için yeterlidir.

Tedavi yöntemleri

Erişkinlerde adenoidlerin medikal ve cerrahi tedavisi

Şu anda, adenoidlerin tedavisi, vücut için herhangi bir olumsuz sonuç olmaksızın yeterince hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İki ana terapi yöntemi kullanılmaktadır: konservatif ve cerrahi.

Konservatif yöntemler çeşitli ilaçların alınmasını içerir. Bu tedavi yönteminin kullanımı, hastanın adenoid boyutunda hafif bir artışa sahip olduğu durumlarda ortaya çıkar. Ek olarak, vücudu enfeksiyondan korumaktan sorumlu olan ağırlaştırıcı faktörlerin varlığı, adenoid bademcik bezlerinin bozuklukları da göz önünde bulundurulur.

Temel olarak, iltihabın tedavisinde, vücudun alerjik yatkınlığını azaltmak için gerekli olan çeşitli antihistaminikler kullanılır. Bu, inflamatuar süreci kışkırtan maddeleri ortadan kaldırmanızı sağlar. Ek olarak, antiseptik ajanlar, hastalığa neden olan bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan terapide kullanılabilir. Vücudun bağışıklık özelliklerini güçlendirmek için adenoidlerin iltihabının tedavisinde önemlidir. Bu amaçla, vitaminli preparatların kullanılması tavsiye edilir.

İlaç kullanımına ek olarak, özel fizyoterapi prosedürleri yardımıyla konservatif tedavi de görülebilir.

Adenoidlerin cerrahi tedavisi bunları kaldırmaktır. Bu yöntem, konservatif tedavinin etkili olmaması durumunda geçerlidir. Ayrıca, bademcikler büyüklükleri önemli ölçüde artmışsa çıkarılabilirler, bu da burun nefeslerinin imkansız hale gelmesine neden olur. Operasyon için başka bir endikasyon, patojenlerin vücuda nüfuz ettiği enfeksiyonlarla adenoid bezlerin enfeksiyonudır.

Videoda adenoidlerin iltihabı hakkında daha fazla bilgi bulunabilir.

Adenoidlerin çıkarılması sadece hastanelerde gerçekleştirilir. Operasyon oldukça basittir ve bu nedenle genellikle lokal anestezi altında üretilir. Hasta, uzun süreli kanama şeklinde komplikasyonları yoksa, ameliyattan 1-2 saat sonra tıbbi kurumdan ayrılabilir. Ameliyattan sonra hastaya, yatak istirahatine uyması, sıcak katı yiyecekler yememesi ve ağır fiziksel işler yapması için 2-3 gün tavsiye edilir.

Modern tıbbında, hem derece hem de diğer önemli faktörlere bağlı olarak adenoidleri tedavi etmek için hem konservatif hem de cerrahi bir yöntem kullanılmaktadır. Kuşkusuz, adenoidlerin iltihabı, tedavinin yokluğunda tüm sağlık için olumsuz sonuçlara yol açabilen çok ciddi bir patolojidir. Erişkinlerde adenoidlerin objektif semptomları, gelişimin erken aşamalarında hastalığı tanımlayabilir ve etkili tedavi sağlayabilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Adenoidit

Adenoidit - yutak bademcik limfoglotochnogo halkasının bir akut ya da kronik enflamasyon bulunur. Ana semptomlar burun içinde rahatsızlık, gece horlama, burun nefes, mukoza veya pürülan akıntı eksikliği, twang, kuru paroksismal öksürük, zehirlenme sendromu, uyku bozuklukları kapalı. Tanı hastanın verileri anket mezofaringoskopii, arka rinoskopii, laboratuvar testleri, röntgen veya nazofarenks CT taraması bölgeye dayanmaktadır. kullanılan Adenoidit lokal ve sistemik ilaçlar, fizik tedavi tedavisinde, nadiren Adenoidektomi gerçekleştirilir.

Adenoidit

Pediatrik otorinolaringolojide adenoidit (retinasal angina veya epifenjit) en sık görülen hastalıktır. Çoğunlukla okul öncesi ve ilkokul çocuklarında görülür - 3 ila 9 yıl. Erişkinlerde, nadiren nazofaringeal tonsilin lenfoid dokusunun yaşla ilişkili invazyonu ile ilişkilidir. İstatistiksel verilere göre, bu patoloji genel çocuk nüfusunun temsilcilerinin% 5-28'inde ve çoğu zaman hasta ve ergenlerin% 70'inde görülür. Kronik adenoiditin primer insidans indeksi 1.000 çocukta 1.8-2.7'dir. Patoloji erkeklerde ve kadınlarda eşit olarak yaygındır, vakaların% 35-45'inde tekrarlayan veya kronik bronkulmoner sistem hastalıkları eşlik eder.

Adenoidit nedenleri

Retronezal anjin, bir polioliyolojik hastalıktır. Adenoidlerin enflamasyonu virüsler veya patojenik bakteriler tarafından provoke edilir. Epstein-Barr virüsü - herpes simpleks virüsü tip 4 olmak üzere adenovirüsler ve herpes virüsleri de dahil olmak üzere virüslerin bir grup. Bakteriyel dernekler önemli açığı sürekli boğaz ve geçici mikroflora Moraxella cins (Moraxella catarrhalis), Bacillus miktarını artırma (yerli) florası, Micrococcus, Pseudomonas, Enterobacteriaceae (K.pneumoniae, K.oksitokd, E.coli), stafilokoklar (S.aureus), viridans streptococci (Str.pneumoniae, Str.pyogenes). Aşağıdaki faktörler ayrıca adenoidit gelişimine katkıda bulunabilir:

 • Sık ARVI. Çocuklarda olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ile kombine virüsleri çok sayıda ile temasın bir sonucu olarak sürekli yüksek antijenik yük Adenoidit oluşturan, yutak bademcik normal immünolojik işlemler bozulmasına yol açar.
 • Eşzamanlı hastalıklar. rinit, nazofarenjit, tubootitis, sinüzit, bademcik iltihabı, stomatit - reküran veya üst solunum sistemi enfeksiyonlarının kronik hastalıkları odaklar edilir içerir. Ayrı bir hidroklorik asit kronik iltihaplanma lenf bezleri desteklediği GÖRH izole edilmiştir.
 • İmmünopatolojik durumlar. Bu liste, diabetes mellitus, hipotiroidizm, HIV enfeksiyonu, genetik olarak immün yetmezlik, alerjik patolojileri içerir. Küçük çocuklarda emzirme eksikliği, D vitamini eksikliği ve bu arka plandaki raşitizmlerin önemi önemlidir.
 • Konjenital özellikler. Ekzodatif-kataral diyatezi tipiyle adenoid vejetasyonların aşırı büyümesine ve inflamasyonuna, anayasanın anomalilerine kalıtsal bir eğilim katın. Burun solunumu bozan malformasyonların oynadığı önemli bir rol - nazal septumda eğrilik, burun konkalarının deformasyonu, vb.
 • Dış etki. Ekolojik durum önemlidir: Aşırı kuru veya endüstriyel emisyonlarla kirlenmiş, gelişmiş radyasyon arka planı. Katkı maddelerine hipotermi, nazofarenksin buhar yanıkları, kimyasalların buharlarının solunması ve uçucu zehirler dahildir.

patogenez

Fiziksel, termal, kimyasal ya da biyolojik faktörler tarafından tetiklenen yutak tonsil yüzeyinde bulunan silli epitel hasarı göre patogenezi Adenoidit,. Buna dayanarak, patojenik bakterilerin ve virüslerin penetrasyonu karşı savunmasız "kellik" sözde alanları oluşmuş, lenfoid doku telafi hiperplazisi gelişir. Aşırı yük antijenik amigdalada rejenerasyon işlemleri, hücrelerinin güçlendirilmiş değişiklik ihlal zaman. Bunun bir sonucu olarak, fagositoz inhibisyonu, yetersiz yerli mikroflora ve çocuğun olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ile kombinasyon halinde iltihaplanma gelişmesine yol açar atrofik ve reaktif folikül vardır.

sınıflandırma

Kursun süresine, semptomların şiddetine ve adenoiditin klinik ve morfolojik özelliklerine bağlı olarak nazofaringeal tonsilin inflamasyonunun birkaç sınıflandırması ayırt edilir. Hastalığın bu formlara bölünmesi, farklı durumlarda çeşitli terapötik şemaların kullanılması ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Akışın süresine bağlı olarak, aşağıdaki adenoidit varyantları ayırt edilir:

 • Keskin. 2 haftaya kadar süren ve yılda 3 defadan fazla tekrarlanmayan adenoidlerin iltihaplanma bölümlerini içerir. Ortalama süre 5 ila 10 gündür. Çoğu patoloji, akut solunum yolu enfeksiyonları veya çocukların damla enfeksiyonlarına karşı keskin bir şekilde gelişir.
 • Subakut. Kural olarak, tedavi edilmeyen akut sürecin bir sonucudur. Hipertrofik farryngeal bademcikler olan çocuklar için karakteristik. Hastalığın ortalama süresi 20-25 günü geçemez. Bir subfebril durumu formundaki kalıntı fenomenler 30 güne kadar gözlemlenebilir.
 • Kronik. Bu, klinik semptomları 1 aydan fazla devam eden veya yılda 4 defadan fazla tekrarlanan adenoiditi içerir. Patojenlerin rolü bakteriyel ve viral enfeksiyonun bir kombinasyonudur. Hem birincil kronik epifenjit hem de subakut formun yetersiz tedavisinin sonuçları vardır.

Kronik adenoidit, amigdala parankimindeki çeşitli morfolojik değişiklikler ile kendini gösterebilir. Ana formları şunlardır:

 • Ödemli Mavi dil. Hastalığın alevlenmesine bademcideki inflamatuar reaksiyonların aktivasyonu, belirgin ödemi eşlik eder. Klinik resimde, akıntılı semptomlar baskındır.
 • Seröz eksüdatif. Parankimin çöküntülerinde çok sayıda patojen mikroorganizma ve pürülan kitlelerin birikmesi ile karakterizedir. Sonuç olarak, bademcik ödemli ve hipertrofik hale gelir.
 • Muco-irinli. İnflamatuar süreç, büyük miktarda mukusun pürülan eksüda katılmasıyla sürekli salınmasıyla birlikte görülür. Paralel olarak, adenoid doku, boyut olarak giderek artar.

Hastanın genel durumuna ve mevcut klinik semptomların şiddetine bağlı olarak, 3 derecelik adenoidit şiddetini ayırt etmek yaygındır:

 • Telafi. Enfeksiyöz ajanlara genellikle fizyolojik bir cevaptır. Genel durumun bozulması hafif veya tamamen yok. Epizodik olarak, burun nefeslerinin, gece horlamanın ihlali söz konusudur.
 • Subkompensirovanuyu. Klinik belirtiler giderek artar, akut epifenjitlere karşılık gelen sistemik bir zehirlenme vardır. Uygun tedavi olmadığında, hastalık dekompanse olur.
 • Dekompanse. Bu durumda faringeal tonsil fonksiyonlarını kaybeder ve kronik enfeksiyonun sıcak yatağına dönüşür. Yerel bağışıklık tamamen yok. Klinik olarak, bu belirgin bir semptomatoloji ile eşlik eder.

Adenoidit belirtileri

Hastalığın patognomonik belirtileri veya şikayetleri yoktur. Birincil belirtiler, gıdıklama, burnun derin kısımlarında kaşınma, uyku sırasında gürültülü nefes alma hissidir. Erken belirtilerin bir diğeri, çocuğun uykusunun huzursuz, yüzeysel hale gelmesine neden olan gece horlamasıdır. Bir süre sonra, gündüz burun nefeslerinin kötüleşmesi, burun mukozası. Hastaların çoğunluğu, gece ve sabahları kötüleşen, bir paroksismal doğada kuru veya verimsiz öksürük gelişir.

Gelecekte bir zehirlenme sendromu vücut ısısında 37.5-39 ° C'ye, yaygın bir baş ağrısına, genel halsizlik, uyuşukluğa, bozulmaya veya iştah kaybına neden olur. Önceden ortaya çıkan paresteziler yavaş yavaş yutularak yoğunlaşan belirgin lokalizasyon olmaksızın matlaşan baskı ağrılarına dönüşürler. Burundan mukus boşalması hacmi artar, pürülan bir katkı içerirler. İşitsel tüplerin drenaj işlevi bozulur, bu da kulakta ağrı görülmesine, iletken işitme kaybına yol açar. Nazal solunum imkansız hale gelir ve hasta ağızdan nefes almaya zorlanır, böylece ikincisi sürekli aralıklıdır. Eşzamanlı olarak, khohanın tıkanması nedeniyle, kapalı bir burun tipi olarak bir ses değişikliği meydana gelir.

En uzun nörolojik bozuklukların gelişimi sonucunda kronik hipoksi sırasında ihmal - çocuk şeyden, bellek, okulda performans odaklanma yeteneğini kötüleşen, ilgisiz, uyuşuk hale gelir. türü "adenoid yüzü" yüz kafatasının bir bozulma vardır: sert yüzey dar ve yüksek sonradan ağzının kenarından dışarı düşmesini, artan tükürük üretimi,. Ayrıca maksilla deforme - Üst dişleri nedeniyle nazolabial kıvrımlar, çarpık lokma düzeltti ne öne çıkıntı.

komplikasyonlar

Adenoidit komplikasyonlar trakeabronşial ağacın aşağı, burun boşluğunda irinli kitleleriyle patojenik mikroorganizmaların yayılması ile ilişkili. Bu kronik rinosinüzit, farenjit, larenjit, treheobronhitov, zatürre nedeni haline gelir. 5 yıla kadar olan sürede apse oluşumu riski vardır. Uzun rinore egzama, burun vestibül ve alan diğer dermatolojik lezyonlar tetikler. işitsel tüplerin boru açıklıkları yutak oklüzyon ile İlgili iltihaplı bademcik, süpüratif otitis media ve gelecekte ağır işitme kaybı evstahiitam yol açar. Beynin Uzun süreli oksijen açlık çocuğun zihinsel gelişim, kalıcı nörolojik bozuklukların bir gecikme görünür.

tanılama

Tanı anamnestik veriler, çocuğun ve ebeveynlerin şikayetleri, fiziksel ve enstrümantal araştırma yöntemlerinin sonuçları temelinde yapılır. Laboratuvar testleri yardımcı yöntemlerin rolünü oynar, hastalığın etyolojisini aydınlatmaya ve tedavi taktiklerini belirlemeye izin verir. Kapsamlı bir teşhis programı aşağıdakilerden oluşur:

 • Fizik muayene Genel ya da ortak araştırmada, kulak burun boğaz uzmanı hastanın sesine ve konuşmasına, burun solunumu karakterine dikkat çeker. Bu durumda, kapalı tipte burun kapanması, burundan nefesin zorluğu veya tamamen yokluğu. Lenf nodlarının palpasyonu orta derecede genişlemiş, ağrısız submandibular, oksipital, anterior ve posterior servikal gruplar olarak belirlenir.
 • Mezofaringoskopii. Farenks incelendiğinde, farinksin hiperemik arka duvarından aşağı doğru akan büyük miktarda açık sarı veya sarı-yeşil akıntı görülür. Ayrıca palatine kemerlerin kızarıklığı, lenfoid foliküllerde artış veya lateral faringeal sırtlar da vardır.
 • Arka rinoskopi Fibröz kaplama ile kaplı genişlemiş, hiperemik, ödemli nazofaringeal tonsil ortaya çıkarmayı mümkün kılar. Görünür lacunas, pürülan veya mukus eksüdatif kitleler ile doldurulur.
 • Laboratuvar analizi Viral adenoidit ile, lökosit formülü sağa doğru bir kayma, lenfosit sayısında bir artış ve ESR'de ESR görülür. Bakteriyel floranın eklenmesine, formülün bıçak ve nükleer nötrofillere doğru kaydırılmasıyla birlikte lökositoz eşlik eder. Ek olarak, nazal sekresyonların mikrobiyolojik muayenesi yapılmaktadır.
 • Radyasyon tanı yöntemleri Nazofarenksin roentgenografisi, doğrudan ve lateral projeksiyonlarda kullanılır. Homan deliklerini örtüşen farengeal amigdalanın lenfoid dokusunun hipertrofisini ortaya çıkarır. Daha sonraki aşamalarda, radyografi sert damak, üst çene deformasyonunu gösterir. Tümörlerle farklılaşma için kontrastlanma ile birlikte fasiyal iskeletin BT'si kullanılır.

Adenoidit tedavisi

Tedavinin amacı, enfeksiyon odağını ortadan kaldırmak, patolojik sürecin kronikleşmesini önlemek, komşu anatomik yapılara yayılmasını sağlamaktır. Bu amaçla, topikal ve sistemik farmakolojik ajanlar reçete edilir, fizyoterapötik prosedürler. Ağır vakalarda, adenoid vejetasyonların belirgin olarak büyümesi veya komplikasyonların gelişmesi ile birlikte cerrahi tedavi endikedir. Böylece, adenoidit ile gerçekleştirilir:

 • İlaç tedavisi Antibakteriyel veya antiviral ilaçlar, hipo-duyarlaştırıcı ajanlar, detoksifikasyon aktiviteleri, immünomodülatörler, vitamin kompleksleri ile temsil edilir. Lokal tedavi olarak, vazokonstrüktif damlalar, topikal kortikosteroidler, sprey formundaki dezenfektanlar, inhalasyon antiseptikleri reçete edilir.
 • Adenoidektomi. Cerrahi tedavi, nazal geçişlerin lümenini bloke eden ve normal burun solunumu önleyen hipertrofik lenfoid doku eksizyonundan oluşur. Operasyon klasik bir şekilde bir neşter yardımıyla veya endoskopik teknik yardımıyla gerçekleştirilebilir.
 • Fizyoterapi. Yaygın olarak kullanılan: boru şeklindeki kuvars, burun boşluğunun radyasyon ve bir helyum-neon lazeri yutak arka duvarı, ilaçların elektroforez bölgesel lenf düğümlerine, solunum jimnastik içine. kriokislorodnaya ve ozonoultrazvukovaya terapisi, çamur tedavileri kapsayan bir kurs etkili kaplıca tedavisi.

Prognoz ve önleme

Tam, doğru seçilmiş tedavi ile yaşam ve sağlık için prognoz uygundur. 0,3-1% fazla - bu durumlarda yaşamı tehdit eden komplikasyonların gelişme riski son derece düşüktür. Bu patoloji için özel koruyucu önlemler geliştirilmemiştir. akut ya da kronik Adenoidit alevlenme spesifik olmayan önlenmesinde, erken teşhis ve tedavi büyümeleri adenoid vejetasyon, bulaşıcı hastalıklar ve burun boşluğunun gelişim anormallikleri, ortak savunmasının güçlenmesi, hipotermi, termal ve nazofarenks kimyasal yanıklar, tam ve dengeli beslenme, aktif spor kaçınarak Kulak burun boğaz uzmanının düzenli muayeneleri.

Adenoidlerin Yetişkinlerde Tedavisi

Adenoidlerin Yetişkinlerde Tedavisi

Nazal solunumla ilgili sürekli bir probleminiz var mı? Pharynx'inizin arkasından gelen mukus hissi hakkında endişeli misiniz? Horlama? Kendilerini adenoid olarak gösterebilirler. Bu durumun istisnai olarak çocuksu bir hastalık olduğu kabul edilmektedir, ancak yetişkinlerde genişlemiş adenoidlerin varlığı nadir değildir. Bazı uzmanlara göre, bu vakadaki yaşın herhangi bir rolü yoktur - adenoidler 25-30 yaşları arasında ve ileri yaştaki kişilerde teşhis edilebilir.

Adenoidler, nazofarenkste bulunan lenfoid doku oluşumlarıdır. En yaygın adenoidler 3 ila 7 yaş arası çocuklarda görülür. Yaşla birlikte nazofaringeal tonsil hacmi azalır, lenfoid doku bağ ile yer değiştirir ve nazofarenkste puberte dönemine (14-15 yaş) kadar sadece küçük miktarlarda lenfoid doku vardır. Bununla birlikte, yetişkinlerde palatine bademciğin hacminde azalma olmadığı durumlar vardır.

Adenoidlerin belirtileri

Adenoidlerin hipertrofisinin en sık görülen semptomları: nazal solunum zorluğu ve farinksin arka duvarındaki mukusun akışı, ancak aşağıdaki belirtiler mümkündür:

 • İşitme kaybı
 • Sık otitis ve soğuk algınlığı
 • Ses kazıma
 • horlama
 • Apne (bir rüyada nefes almayı durdurma)
 • baş ağrısı
 • Sinüzit, sinüzit, rinit

Erişkinlerde adenoidlerin nedenleri

Yetişkinlerde geniz etinin gelişimi için risk sinüzit, sinüzit ya da (bağışıklık sistemi genellikle adenoid dokusu "sorumlu" büyüme olduğu bu hastalıklarda) alerjik riniti olan hasta olanlar, üst solunum yollarının diğer enfeksiyon ve viral hastalıklardır.

adenoid hipertrofisi doktorların diğer belirtiler arasında nazofarenks bademcikler çoğalması bir aile öyküsü diyoruz, hormonal değişiklikler (örneğin, ergenlik), tiroid fonksiyon, obezite ve endokrin sisteminin diğer hastalıkları azalmıştır.

Adenoidlerin teşhisi

Son zamanlarda, yetişkinlerde adenoid hipertrofisi doktorlar kulak burun boğaz pratiğinde endoskopik ekipman yaygın tanıtımı ile bağlantılı olarak daha sık ortaya çıkardı. Tabii ki, şüpheli tanı, rutin tetkiklerinde mümkündür: pharyngoscope - orofarinksin durumunu değerlendirmek için sözlü sınav, boğaz, bademcik devletin çıkarılabilir arka varlığı.

 • Anterior rinoskopi - Burun pasajlarının muayenesi, burun pasajının durumunu değerlendirmek, burun boşluğunda ayrılan ödem varlığını tespit etmek;
 • Arka rinoskopi - orofarenks boyunca bir ayna kullanarak bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından burun pasajlarının incelenmesi;
 • Nazofarenksin röntgen muayenesi (nazofarenks lateral roentgenogram) - adenoidlerin varlığı ve adenoid bitki örtüsü derecesinin oluşturulması daha doğru bir teşhis olasılığı.

Son olarak, tanı sadece nazofarenksin endoskopik muayenesiyle veya bilgisayarlı tomografi ile doğrulanabilir.

GUTA-CLINIC'de adenoidlerin tedavisi. Endoskopik adenotomi

Bugüne kadar, adenotomi - adenoidleri çıkarmak için yapılan cerrahi dışında yetişkin ve çocuklarda adenoidleri tedavi etmenin daha etkili bir yolu yoktur. Bununla birlikte, dünya istatistiklerine göre, “kör” adenotomi, postoperatif dönemde (% 18-62), endoskopik ekipmanın yardımı ile yapılmadığı takdirde, oldukça yüksek oranda relaps oranı vermektedir.

Dünya çapında, endoskopik ekipmanın kullanımı, adenoid hipertrofinin cerrahi tedavisinde uzun süredir "altın standart" olmuştur. Avrupa ve Amerikan üretiminin en modern ekipmanlarının kullanıldığı endoskopik adenotomi, GUTA-CLINIC'de uzun süredir başarıyla uygulanmaktadır.

Endoskopik adenotomi kesinlikle ağrısızdır. genel anestezi altında gerçekleştirilir, cerrahın düşük travmatik operasyonu mümkün olduğunca doğru ve etkin bir şekilde gerçekleştirmesine ve adenoid dokunun tam olarak çıkarılmasından kaçınmasına izin veren yüksek teknolojili tıbbi ekipman kullanılarak gerçekleştirilir. Hastanın hastanede kalışı 1 güne düşürülür, rehabilitasyon süresi de azalır, relaps yüzdesi yaklaşık% 1-2'dir.

Tedavinin yokluğunda, yetişkinlerde adenoidler pek hoş olmayan sonuçlara yol açabilir:

 • Ağız solunumu sık solunum yolu hastalıklarının (bademcik iltihabı, farenjit, bronşit, trakeit vb), nazofaringeal hastalıkların (kronik rinit), kulak (otitis) nedenidir.
 • Beynin oksijen kaynağının ihlali, zihinsel aktivitede bir azalmaya yol açar. Oksijen eksikliği de kan basıncında artışa, genel yorgunluğa, azalmış bakım ve performansa neden olur.
 • Adenoidlerin işitsel tüplerin ağzıyla örtüşmesi, orta kulağın kronik hastalıklarının gelişmesine neden olur.

Sorular kalır
yazara mı

Sorgu İşleme Kuralları
İnternet üzerinden

Bir soru sormadan önce, GUTA-CLINIC doktorlarının Internet üzerinden danışma sağlama kurallarını okuyunuz.

1. Uzmanlık danışmanlığı almak ister misiniz? Sitede dahili aramayı kullanın - Belki de durumu açıklığa kavuşturmaya yardımcı olacak cevabı web sitemizde zaten var. İsteği mümkün olduğunca açık ve basit bir şekilde formüle etmeye çalışın; tam olarak ihtiyacınız olanı bulmanız daha olasıdır.

2. "GUTA-CLINIC" doktorları, diğer tedavi eden doktorların randevusu hakkında yorum yapma hakkını saklı tutar. Tedaviyle ilgili tüm sorular sadece gözlemlediğiniz uzmana hitap edilmelidir.

3. Semptomları ve şikayetleri çok doğru bir şekilde tanımlasanız bile, uzman sizi internette teşhis etmeyecektir. Doktorun konsültasyonu geneldir ve hiçbir zaman doktora tam zamanlı ziyaret ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Laboratuar tanısı ve enstrümantal muayenesi olmaksızın teşhis etmek imkansızdır.

4. Görsel değerlendirme gerektiren bazı çalışmaların sonuçları (örneğin, bir röntgen, ekokardiyogram, vb.) İnternet üzerinden deşifre edilemez. Bir doktora danışmak ve gerekli tüm belgeleri getirmek daha iyidir.

5. GUTA-CLINIC doktorları internet üzerinden ilaç almak için herhangi bir öneri ve reçete vermezler. tedavi seçimi sadece tanı ve tanı sonrası gerçekleştirilir. İlaç tedavisini seçerken, bir çok kriter dikkate alınır: hastanın boyu, kilosu, yaşı ve cinsiyeti, eşzamanlı hastalıklar, ilaç kullanımı, bazı ilaçların bireysel olarak tolere edilebilirliği. Konsültasyona katılın - memnuniyetle araştırmanıza yardımcı olacağız ya da size yardımcı olacağız, tanıyı belirleyeceğiz ve yeterli tedaviyi atayacağız ya da buna uygun davranacağız.

6. Biz diyet takviyeleri ve kök, plasental hücreler, vb kullanımı ile herhangi bir özel ilaç önermiyoruz. "Mucize ilaçlar." Bu fonların etkinliği ve uygulanması konusu tartışmalıdır. İlaç ilaçları, hastanın yüksek endikasyonları ve maliyetlerinden ziyade, hastanın spesifik endikasyonlarına ve ilaçların tıbbi özelliklerine bağlı olarak reçete edilir.

7. Lütfen aynı soruyu çoğaltmayın - Emin olun, mesajınızı kesinlikle alacağız ve en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

8. Durumunuz acil ise, bir uzmanın cevabını beklemek değil, doktorlarımızla randevu alma işlevinden yararlanmak daha iyidir.

Yetişkinlerde adenoidler: semptomlar

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Adenoidler uzun süre "çocukluk hastalığı" olarak kabul edildi. Bununla birlikte, yetişkinlerde böyle bir problem daha az sıklıkta ortaya çıkmaz ve sonuçları çok ciddi olabilir. Zamanında bir uzmana hitap etmek adenoidlerle ilgili sıkıntılardan kurtulacaktır.

Yetişkinlerde adenoidler: semptomlar

Adenoidler nelerdir?

Adenoidler - lenfoid doku kıvrımları - nazofaringeal tonsil büyümeye başladığında ortaya çıkar. Çocuğun 5-7 yaşına gelene kadar, solunum yolu ve gastrointestinal sistem enfeksiyonları yolunda ana filtre olarak çalışır. Daha sonra bu işlev palatine bademcikler tarafından benimsenir ve nazofaringeal tonsil 14-16 yıl sonra ölür.

Bu ilginç! Erişkinlerde erişkin doku bulunmadığı düşünülmüştür. Bununla birlikte, endoskopik ekipmanın görünümü bu görüşü reddetmiştir. Nefes darlığı şikayeti olan her üçüncü yetişkin, hastalık adenoidler tarafından kışkırtır.

Genişlemiş adenoidlerin şematik gösterimi

Doktorlar, nazofaringeal tonsilin "gecikmesinin" nedeninin vücudumuzun havadaki büyük miktarda toz, alerjen ve mikroplara karşı bir tür koruyucu reaksiyon olduğunu düşünmektedir. Lenfoid dokunun büyümesi ARVI, sinüzit ve bademcik iltihabına neden olur - vücudu korumaya çalışır, hacimlerde büyür. Bir kişi ARVI ile daha çok hastalanırsa, patoloji olasılığı artar. Bazı durumlarda, lenfatik dokunun büyümesi endokrin değişikliklere neden olur.

Bir yetişkinde adenoid belirtileri

Adenoidler ile ilgili temel problem kalıcı tıkalı bir buruntur, burun solunumu bozulur ve hava eksikliği söz konusudur. Bu nahoş ve tehlikeli.

 1. Hasta, sık soğuk algınlığı ve kronik oksijen eksikliğini kışkırtan ağızdan nefes almaya zorlanır.
 2. adenoids - - sinüsler iltihabı nedeniyle duyma yakınlığı kulak iltihabına neden olabilir ve solunum organları bir hastalık "buket" almak - bronşit, trakeit, larenjit.

Dikkat lütfen! adenoid soruşturma - hafıza kaybı, bilişsel yetenek, yorgunluk, baş ağrısı, kalp problemleri ve kan damarları, uyku apnesi (uyku sırasında solunumun durması) ve horlama azalmıştır.

Hastalığın 3 derecesi vardır:

 1. Hasta gün içinde ve geceleri serbestçe nefes alır - sadece ağızdan. Konservatif tedavi (ameliyatsız) kursu başarılı olabilir.
 2. Hastanın ağzıyla nefes almaktan her zaman burnundan daha kolay nefes alır, bir rüyada hor görür. Tedavilere yaklaşım mümkün ve muhafazakâr ve operasyonel, ancak önerilen kaldırma.
 3. Hasta hiç nefes alamıyor. Hastalığın bu aşamasında, öncekilerden farklı olarak, nazofaringeal tonsili çıkarmak için ameliyat, hastalıktan kurtulmanın tek yoludur.

Adenoidler, estetik açıdan da hayatı karmaşıklaştırır: rinitin kendisi, çekici olmayan bir görüştür, "nazal", burun sesidir. Sürekli açık ağız - yanlış bir ısırık tehdidi ve yüzün deformasyonu. Sorunu çözmenin ilk adımı bir kulak burun boğaz uzmanı ile yapılan muayenedir.

Risk grupları

Bir kulak burun boğaz uzmanı ile muayene geçmek özellikle yetişkin hastalar için tavsiye edilir:

 • çocukluklarında adenoidleri olanlar, çıkarılıp kaldırılmadıklarına bakılmaksızın (hastalık dönebilir - genetik yatkınlık, sık soğuk algınlığı veya kötü uzaklaştırma nedeniyle);
 • uzun süreli şiddetli burun akıntısı geçirmiş olanlar (bademcik, vücuda yönelik bir tehdide yanıt olarak büyümeye başlar, enfeksiyona karşı korur);
 • burun solunum güçlüğü olanlar;
 • herhangi bir alerjiden muzdarip olanlar;
 • Kötü ya da azalan işitme olanlar.

Büyütülmüş adenoid, Östaki borusunu kapatır

Risk altında mısınız? Hayatı mümkün olan en kısa sürede ve daha etkili bir şekilde iyileştirmek için bir dizi problemden kurtulmak için doktor ziyaretini ertelemeyin.

Hangi sınavların geçmesi gerekecek?

Adenoidlerin teşhisi, doktorun, klinik verilere dayanarak, burun sinüslerinin bilgisayarlı tomografisi, biyopsi ve endoskopi ile desteklenmesini sağlar.

 1. Bilgisayarlı tomografi birkaç saniye sürer. Radyolog hastanın kafasını istenilen pozisyona sabitler ve fotoğraf çeker. Modern floroskopik ekipman düşük radyasyon yükünden dolayı prosedürün zararsız hale getirilmesini mümkün kılar. İşlemden önce, bir işitme cihazı, gözlük, mücevher ve çıkarılabilir protezleri çıkarmanız istenebilir. Hamile kadınlar tomografi çekmemelidir.
 2. Endoskopi, rahatsızlık hislerini ortadan kaldırmak için lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın nazofarenksinde, doktorun bademciklere baktığı bir endoskop yerleştirilir. Ancak, basit bir inceleme yeterli değildir, çünkü nazofarenkste farklı eğitim olabilir.
 3. Biyopsi, analiz için küçük bir büyümüş doku parçasının alınmasıdır. Hasta lokal anestezi altında olduğundan ağrı hissetmeyecektir. Bir histolojik muayeneden sonra, bir uzman hangi problemin işe yaradığını tam olarak söyleyebilir.

Yetişkinlerde adenoidler

Doku gerçekten adenoid ise, hasta tedavi için otolaryngologist bir sevk alır.

Ameliyatsız tedavi

Operasyonun çeşitli nedenlerle kontrendike olduğu durumlarda erişkinlikte konservatif tedavi seçilir.

Cerrahi olmayan bir tedavi gerekli ise, doktor reçete edebilir:

 • fizyoterapi (inhalasyon, manyetik, lazer tedavisi, UHF ısıtma);
 • hormonal burun damlaları (Nazonex, Fliksonase, Avamis);
 • homeopatik ilaçlar (Thuya, Agrafis nutans, Calcaria fosforu, Schiessler Tuzu);
 • Enflamatuar bir süreç meydana gelirse antibiyotikler (Suprax, Cefspan, Amoxiclav).

Nazofarenksin durulanması için şunları kullanabilirsiniz:

 • tarla at kuyruğu enfüzyonu (kaynar su başına 1 çay kaşığı atkuyruğu);
 • meşe kabuğu, papatya suyu (bir bardak suya 5 g kabuk) kaynatma;
 • John's wort infüzyonu (bir bardak suya 5 g çimen);
 • deniz tuzu (bir bardak suya 1/2 tsp);
 • Rotokan veya yeşil çay (su bardağı başına 1 çay kaşığı).

Bu tip tedavi semptomları hafifletebilir, ancak altta yatan problemi ortadan kaldırmaz. Bu nedenle, yetişkin hastalar, bir kural olarak, amigdalanın derhal çıkarılmasını önermektedir.

Adenoidleri çıkarmak için ameliyat

Adenoidlerin lazer ablasyonu

Adenoidlerden hızlı ve güvenilir bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, cerrahi bir prosedürde durmaya değer. Artık operasyonların modern tekniklerin ortaya çıkmasından önce yapılanlarla hiçbir ortak noktası yoktur:

 1. Zorunlu anestezi. Şimdi, adenoidlerin çıkarılması sırasında, anestezi zorunludur. Bu haklıdır, çünkü ameliyat sırasında bir kişi korku, çığlık, kopma yaşayabilir. Bu, doktora müdahale eder ve hastayı incitir. Bu nedenle, cerrahi müdahale genel anestezi ile gerçekleşir (bazı durumlarda, genel olarak kontraendikasyonlar).
 2. Bir endoskop aracılığıyla sürekli gözlem. Hastanın ağzından veya burnundan sokulan küçük bir oda, doktorun manipülasyonlarının neye yol açtığını açıkça görmesini sağlar. Bu, diğer organları etkilemeden tüm adenoid dokuyu temizlemeyi mümkün kılar. “Kör” cerrahi çok sayıda relapsa yol açtı (% 62'ye kadar).

Adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması

Ameliyattan önce, hasta kan ve idrar testleri ile EKG'yi içeren bir testten geçer.

Dikkat lütfen! Ameliyattan önce içmek ve yemek imkansız!

Ameliyattan önce saat 18: 00'den sonra hiçbir şey yememenizi tavsiye ediyorlar ve sabahları su dahil olmak üzere içecek içemiyorsunuz. Ameliyattan korkmayın - ağrısızdır ve son derece etkilidir, hasta daha önce olduğu gibi rahatsızlık hissetmez.

Adenoidleri çıkarma yolları

Nazofarengeal bademcikler çeşitli yollarla alınabilir, yöntem seçimi doktor ile kalır. Adenoidlerin (adenotomi) çıkarılmasının en uygun yolunu belirler.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir.

Lidokain ve benzokain ile boğaz için anestezik spreyler

Boğazdaki ağrı, tükürüğü yutması ve hatta farenks boyunca hava geçişi zorlaştığı zaman bir insana dayanılmaz acı çekmeye neden olabilir. Bu gibi durumlarda, doktora ziyaret zorunludur.