Loading

Bezler ve adenoidler - fark nedir?

Her birimiz en az bir kez arkadaşlarımdan ve akrabalarımızdan "bezlerim ağrıyor" veya "adenoidler çocukta artmış" ifadesini dinlediler mi? Bezler ve adenoidler nelerdir? Ve aralarındaki fark nedir?

Anatomide fark

Hem bezler hem de adenoidler bademcikler, lenfoid dokudan oluşan formasyonlardır. Sözde faringeal lenfoid halkasına girerler. Aksi halde Pirogov-Valdeier halkası da denir.

Lenfoid doku, vücudumuzun savunma hücreleri olan lenfositlerin birikmesidir. Hem bakteri hem de virüslere karşı eşit derecede etkilidirler.
Bu nedenle, herhangi bir bademciğin ana işlevi - vücudu yabancı maddelerin nüfuzundan korumak için.

Bezler faringeal halkanın palatine bademcikleridir. Her bir tarafta orofarenks içinde bulunurlar.

Bir kişi soğuk algınlığına yatkın ise, daha fazla çalışmaya başlarlar.
Bu artışa "palatine bademcikler hipertrofisi" denir, bunlarda eşlik eden inflamatuar süreç bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

Hemolitik streptokokların neden olduğu bezlerin akut spesifik inflamasyonu, "angina" adı altında bize bilinmektedir.

Adenoidler, nazofarenkste bulunan eşlenmemiş farengeal tonsildir.

Persistan enfeksiyöz hastalıklar ile birlikte faringeal tonsil de hipertrofilerdir. Bu sürece "adenoid bitki örtüsü" denir.

Adenoidlerin işlevi, vücudu burun geçişlerine nüfuz eden patojenik mikroorganizmalardan korumaktır.

Faringeal tonsilin direkt inflamasyonu ile adenoidit gelişir.

Semptomlardaki fark

Bademcik iltihabı klinik belirtileri

Bademcik iltihabı (bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı) semptomları takiben kendini gösterir:

 • - ağrı sendromu (orta dereceden bademcik iltihabına kadar anjina ile son derece belirgin);
 • - Boğazda zulüm;
 • - boğazda bir yumru, yabancı cisim hissi;
 • Yutulduğunda ağrı;
 • - katı yiyecekleri yiyememe;
 • - ciddi hipertrofisi olan şiddetli inflamasyon ile birlikte, solunum bozuklukları bile oluşabilir.

Adenoidit diğer semptomlarla karakterizedir:

 • - Burun akıntısı (genellikle kalın, sarı-yeşil renk);
 • - Burun tıkanıklığı;
 • - Nazal tipte sesin değişmesi;
 • - baş ağrısı;
 • - yokluğuna kadar burun nefeslerinin ihlali;
 • - Horlama;
 • - Bazen işitme kaybı.

tanılama

Ağızdaki bezlerin iltihaplanması veya hipertrofisi çıplak gözle görülebilir.

Adenoidlerin görselleştirilmesi için yardımcı ekipman - bir endoskop gerekli olacaktır.

Tedavide fark

Bademcik iltihabı, antibakteriyel tedavi ilk olanı - gerekirse, genel ve lokal analjezik ve anti-enflamatuar ilaçlar.

Adenoidit ile, burnun yıkanmasını içeren lokal antibakteriyel ve anti-inflamatuar tedavi tercih edilir. Ek olarak, önemli bir bileşen, vazokonstrüktif tedavi - eustachitis ve otitis'in önlenmesidir.

Her iki bez ve adenoid hipertrofisi ile taktikler benzerdir. Konservatif tedavi kullanılır ve sadece cerrahiye tamamen etkisiz ise - tonsiller veya adenektomi.

Bezler ve adenoidler arasındaki fark nedir?

Birçok insan için bezler ve adenoidler hiç farklı değildir. Çoğu zaman bu kavramlar boğaz hastalıklarının isimlerini genellemek için kullanılır. Ancak, bu aynı şey değil. Karışıklık, benzer işlevleri ve vücuttaki komşu konumu nedeniyle ortaya çıkar. Bezler ve adenoidler: fark ne, anlamaya çalışalım.

Genel bilgi

Anatomik yapısındaki adenoidler ve bezler, nazofarenksi oluşturan bir halkanın parçalarıdır. Sadece lokasyonda farklıdırlar. Bademciklerin yapısı lenfatik dokulara çok benzer.

bademcikler

Tıpta, ikiz bademciklere bezler denir ve bunlar farklı taraflarında, boğazda bulunurlar. Çıplak gözle açıkça görülebilirler. Onlara, çeşitli enfeksiyonların ilk saldırılarının meydana geldiği açıktır. Düzenli olarak yiyecek ve içeceklerle temas ederler. Koşullara bağlı olarak bademcikler boyutlarını ve rengini değiştirebilir, hematopoezisin işlevine aktif olarak katılabilirler. Hayat boyunca bir insanda kalıyorlar.

lenf bezleri

Üçüncü farengeal tonsil adenoidler denir. Yumuşak bir gökyüzünün arkasında yer alır, bu yüzden özel ekipman olmadan görmek çok zordur. Ergenlerde adolesanlar atrofi. Yetişkin yetişkinlerin tamamen adenoidleri yoktur.

Önemli! Bundan sonra bile, adenoid ve bademcikler aynı olduğunu iddia etmek, gerekli değildir.

Fonksiyonlarıyla gerçekleştirilen aynı ve diğer bademciği birleştirir body Vücudu virüslerden ve enfeksiyonlardan korur. Ancak, her zaman görevleriyle başa çıkmayı başaramazlar ve bazen kendileri bir sorun ve sağlık için bir tehdit oluşturabilirler. Çocuklarla daha fazla olur. Çocuğun sık sık boğaz ağrısına dönüşen sık sık soğuk algınlığı varsa, ebeveynler özel dikkat göstermelidir. Değişiklikleri dokularına çekerler ve bademcikler büyümeye başlar.

Adenoidler, bademcikler, bademcikler: fark nedir

Daha da yanıltıcı olan adenoidlerin, bademciklerin, bademciklerin genellikle tek bir organ olarak algılanmasıdır.

Bir kişinin anatomik yapısına göre, adenoidlerin tek bir faringeal tonsil olduğu ve bezlerin ikiz palatini olduğu görülmektedir. Bunlar birbirleriyle yakından ilişkilidir ve sıklıkla birinin iltihabı diğerlerine uzanır.

Önemli! Tedavi farklı yöntemlerle gerçekleşir. Doktorlar faringeal ve palatine bademcikler üzerinde düzenli olarak nüksetme ile, kaldırılmaları önerilir.

İnflamatuar süreçlerin farkı

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda bademcik iltihabında, birkaç yaygın semptom vardır:

 1. Boğazda düzenli ağrı.
 2. Sistematik hapşırma.
 3. Nazal ses.

Genellikle, zamanla, artmış ateş, otit, normal uyku bozukluğu, drooling. İltihaplı adenoidler ve bezlerdeki geri kalan semptomlar, birçoğu tamamen bireyseldir.

Adenoidlerin iltihabı sadece çocuklarda görülür. Ana özellikleri şunlardır:

 • uzun süre soğuk geçmiyor;
 • Nazal solunum ile ilgili önemli zorluklar.

Daha sonra, burundan sarı akıntı ortaya çıkar, ağzından hoş olmayan kokmaya başlar. Çocuk halsizleşir, uykulu, baş ağrısından şikayet eder, kötü duymaya başlar. Zamanla, ağız ve burunun etrafında kızarıklık ve sonra tahriş vardır.

Önemli! Anksiyetenin ilk zili da horlama olabilir. Bu durumda, çocuğun uykusunu seyretmeye değer, ağzı açıkken uyursa kötü kokuyorsa, bir uzmana danışmak daha iyidir.

Bezlerin iltihabı olduğunda, biraz farklı belirtiler vardır. Onların tezahürleri keskin ve acı verici:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • vücut ısısında önemli artış;
 • genel halsizlik.

Hem çocuk hem de yetişkin için yutma, çok acı verir, bazen çocuklar böyle duyumlar yüzünden yemeyi bile reddederler.

Farinkste daha fazla şişme sadece yoğunlaşır. Lenfokodüsler önemli ölçüde artmaktadır. Hastalığın daha da gelişmesiyle, bezlerde beyaz bezler ortaya çıkar ve daha sonra bir apse olabilir. Görmediğiniz ciltte dış işaretler.

Önemli! Bezlerdeki enflamatuar süreçlerin en yaygın adı bademcik iltihabı ve bademcik iltiğidir.

uzaklaştırma

Bezler ve adenoidlerin çıkarılması, artıları ve eksileri tartmadan gerçekleştirilemeyecek çok ciddi bir adımdır. Aslında böyle bir işlem, birçok enfeksiyonu etkin bir şekilde durduran ve nötralize eden bir doğal koruyucu bariyerin gövdesini yok eder.

 1. Bu tür aşırı ölçülere göre, doktorlar sadece bademciklerin temel işlevlerini doğru olarak yerine getirmedikleri, aynı zamanda bağışıklık sistemine zarar verdiği durumlarda da gider.
 2. Cerrahi müdahale için, ana endikasyon ilaç tedavisinin tam verimsizliğidir.
 3. Gland ve adenoidlerin kronik hastalıklarının alevlenmesi durumunda, ciddi komplikasyon riski olduğunda, doktorlar çıkarılabilir.

Eğer bademcikler sürekli olarak genişlerse veya uzun bir süre boyunca belirgin bir şişlik görülürse, o zaman bunların da çıkarılması gerekir.

Çocuklarda adenoidler bu tür problemlerle giderilir:

 • ilaç tedavisine uygun olmayan burun solunumunun ihlali;
 • bademcinin kendisi önemli ölçüde arttı;
 • Sık alevlenme ile nazal sinüslerin kronik enflamasyonu;
 • işitme keskinliği azaldı;
 • düzenli otitis, hastalığın ağır seyrini;
 • yüz ifadelerinin distorsiyonu;
 • Çocuklarda sık soğuk algınlığı, anjina, larenjit olan komplikasyonlar.

Hem bezlerin hem de adenoidlerin çıkarılması için kontrendikasyonlar sadece kardiyovasküler sistem ve karmaşık kan hastalıkları ile ilgili problemler olabilir.

Adenoidler ve bademcikler, nazofarenksin bademcikleridir. Ortak bir kökeni, vücuttaki yeri, gerçekleştirdikleri işlevleri paylaşırlar. Bir embriyonik olgunluktan oluşmuş olmalarına rağmen, cinsel olgunlaşma ile ergenlik basit bir şekilde körelmekte ve salgı bezleri insan vücuduna eşlik etmeye devam etmektedir. Bundan yola çıkarak, "Adenoidler bezdir ya da değil midir?" Sorusuna doğru olarak cevap verebilirsiniz: "Hayır!"

Neden adenoidler ve bezler aynı değildir?

Birçok ebeveyn, adenoidler ve bezler arasında hiçbir fark olmadığını düşünmektedir. Çocuğun adenoidlerinin genişlediğini ve çıkarılmaları gerektiğini doktordan duymak, yetişkinlerin korktuğu, birinin bacağını bacalarından nasıl çıkardığı hakkında korkunç hikayeler hatırlamaktır. Adenoid ve bezlerin ortak olduğunu ve farklılıklarının neler olduğunu görelim.

Adenoid ve bezlerin benzerliği

Adenoidler, faringeal bademcikler hipertrofisi (artış) olarak adlandırılır, bezler palatine bademcikler yaygın bir "insanlar" adıdır. Böylece hem bademcikler hem de adenoidler tonsil organlardır. Adenoid bitki ve bezler daha benzerdir:

Bademciklerin yapısı

Bademcikler, bu kelimenin genel anlamıyla - lenfatik sistemin periferik kısmıdır. Bunlara ek olarak lenfatik sistem lenf nodları ve lenfatik kümeleri içerir. Bezler ve adenoidler, dokuların bir embriyonik rudimentinden gelişir. Bademcikler, içinde değişik olgunluk derecelerinde lenfositlerin bulunduğu lenfoid foliküller tarafından oluşturulur. Lenfoid foliküller birbirlerinden bağ dokusu katmanları ile ayrılır. Amigdala dokularının kalınlığında kan damarları, oldukça büyük çaplı, örneğin karotis arter havzasından - tonsil arterden ayrı bir dal vardır.

fonksiyon

Tonsiller organlar T ve B lenfositlerine farklılaşırlar, yüzeylerinde belirli antijenlere karşı antijenik bir belirleyici alıcıya sahiptirler. Ayrıca, tüm amigdala organları lokal immünite reaksiyonlarına katılır. Bademciklerin yüzeyinde, inflamasyonun alt solunum sistemine yayılmasına izin vermeyen patojenlerin yakalanması ve yok edilmesi yer alır. Çocuklarda, belirleyici fonksiyon daha önemlidir, erişkinlerde yavaş yavaş kaybolur ve tonzillar bağışıklık işlevi ortaya çıkar - lokal hücresel ve hümoral bağışıklık reaksiyonları.

konum

Adenoid ve bezlere ek olarak, tonsiller organlar, üst solunum yollarında yer alan ve Valdeier-Pirogov'un lenfoepitelyal faringeal halkasını oluşturan lenfatik formasyonları içerir. Kompozisyonunda hangi bedenler bulunur?

 • Bezler (palatine bademcikler). Çocuğun ağzını açar ve bir spatula ile dilini, dilin kök tarafında, palatine kemerler içinde bastırırsanız, palatine bademcikler vardır. Farklı boyutlarda olabilirler: Tamamen kemerler içinde saklanabilirler veya sınırlarının ötesine çıkıntı yaparlar. Vücudun yüzeyinde anjin, difteri, orofarinksikis ile baskınlar ortaya çıkar, lakün derinliğinde kronik tonsillit ile kubbe tıkaçlar oluşur.
 • Lingual tonsil. Ağzınızı açar ve dilinizi mümkün olduğunca dışarı çıkarırsanız, dilin kökünde belirgin bir tüfitlik şeklinde görebilirsiniz. Ayrıca iltihaplı olabilir, aynı zamanda baskınlar da vardır. Bu arada, amigdala herhangi bir iltihabı bademcik iltihabı veya bademcik iltihabıdır.
 • Farengeal tonsil (adenoidler). Ön nazofarenkste, burun boşluğunun ağız boşluğuna bağlandığı yerde, faringeal tonsildir. Adenoid vejetasyonların belirgin olarak büyümesi, burun solunumu, işitme bozukluğu, çocuğun yüz kafatasındaki değişiklikler ve tıkanıklığın bozulmasına yol açar. Adenoid dokunun enflamasyonu adenoidit (bir arka burun akıntısı) olarak adlandırılır. Adenoidit saldırıları alt bölümler arasında bir sıradan ve vücut nazofarenks duvarı akar enfekte akıntı çok sayıda, öksürük kışkırtır yüzey anjin ve inflamasyon gibi oluşturulduğu için.
 • Tüberoz bademcikler Nazofarenkste, işitme tüpünün açıklığı çevresinde yer alır. Kendi başlarına, nadiren artarlar, ancak genişlemiş adenoidler işitsel tüplerin ağzını kaplar, timpanumun havalandırmasını bozarlar. Bu nedenle, kulak zarı içinde deşarj durması, yavaş yavaş kalınlaşır, bağ dokusu büyür ve timpanik boşluğunda bu şekilde oluşturulan yapışıklıklar, yara ve kalsifikasyon kalsine. Kalsifikasyonların oluşmasından sonra çocuğun duyması geri dönüşsüz olarak bozulur.
 • Laringeal tonsiller larinkste sırasıyla bulunur. Enflamasyonları guttural anjina geliştiğinde - son derece tatsız bir durum, laringeal ödem veya laringospazmın tehlikeli gelişimi.

Bezler ve adenoidler arasındaki farklar

Hem bezler hem de adenoidler bir sistemin organları olduğu için, aralarında çok az fark vardır.

 • Varoluş süresi.
 • Yapı ve lokalizasyon özellikleri.

Varoluş süresi

Çoğu yetişkinin adenoidleri yoktur. Erken çocukluk döneminde çıkarıldıkları için değil, adenoidler ergenlik döneminde tersine geliştikleri için. Yetişkin insanlar, örneğin timus (timus bezi) gibi adenoid bitki örtüsüne ihtiyaç duymazlar. Yetişkinlerde faringeal tonsilin koruyucu işlevi, burun boşluğunun mukozasındaki lenfoid birikimler ve lenfoid halkanın diğer elementleri tarafından gerçekleştirilir. Bademcikler hayatının geri kalanında kişi ile kalır. Vücudun yaşlanması ile kısmen boğulurlar, ancak çok yaşlı insanlar arasında bile yerinde kalırlar. Bu fark, bezler ve adenoidler arasındaki küçük fonksiyonel farklılıktan kaynaklanmaktadır. Bezler bağışıklık reaksiyonlarında daha fazla yer alır, adenoidler koruyucu reaksiyonlarda daha fazla yer alır.

Yapı ve lokalizasyon özellikleri

Ortak kökene rağmen, bademcikler ve adenoidler arasındaki makroskopik düzeyde farklılıklar vardır. Görmek için çıplak gözle adenoidler var, neredeyse imkansız. Adenoid vejetasyonlar geniş bir şekilde nazofarenks duvarına bağlanır, solunum yollarının lümenine bakan "tarak" görünümüne sahiptir. Sadece büyük bir hipertrofi derecesi ile ağızdan adenoidler görülebilir. tonsil arter ve ven içeren ince bir bağ bacak bademcik tutturmak için Ön ve sıkı bir şekilde damak bademcikler sabit arka kemer, yutak duvar: Tonsiller damak kolları vardır. Bademcikler toplar gibi görünür, kartallar ve oluklar tarafından kesilir - lacunae ve kriptler. Adenoidler daha pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Adenoidler ve bezler aynı değildir. Adenoid bitki örtüsü ve palatine bademcikler ortak menşe, fonksiyon, kısmen lokalizasyonla birleştirilir. Diğer bademcikler gibi, bunlar da nazofarenks içinde bulunurlar, tek bir embriyonik dürtüsünden oluşurlar, determinant ve koruyucu işlevler yaparlar. Bezelye histolojik benzerliğine rağmen, adenoidler ergenlikten sonra bağımsız olarak atrofi, bademcikler yaşam boyunca kalır. Makroskopik düzeyde farengeal ve palatine bademcikler arasında küçük morfolojik farklılıklar da vardır. Böylece, soru: "adenoidler ve bezler aynı mıdır?", "Hayır" açık bir şekilde cevap vermek mümkündür.

Adenoidler ve bezler ne fark eder?

Selamlar sana arkadaşlar. Katya Ivanova yine seninle. Bademcikler ve adenoidler arasındaki farkın ne olduğunu biliyor musunuz? Çok sayıda inceleme ve tartışmayı okudum, birçok insanın onları aynı vücut için aldıkları sonucuna vardım.

Bu nedenle, bu hayati varlıklar arasında ne tür farklılıklar ve benzerlikler olduğunu anlamalıyız.

Tüm ebeveynler için bunun gerekli olduğunu bilin, çünkü orofaringeal ve nazofaringeal tonsillerin iltihaplanması sorunu çocuklar arasında çok yaygındır ve birçok patolojinin gelişmesini gerektirir.

Önceden uyarılmış - silahlı demektir! Eh, şimdi noktaya inelim.

Adenoidler ve bezler arasında pek çok ayırt edici özellik yoktur, ancak onlar vardır ve onlar hakkında söylenmelidir. Onları ayrıntılı olarak ele alalım.

Anatomik farklılıklar

Adenoidler yanı sıra bademcikler, bağışıklık hücrelerinin akümülatörü olan tonsil lenfatik formasyonlardır.

Başka bir deyişle, bunlar sözde nazofaringeal halkada lokalize olan lenfoid organlardır.

Bunlar, vücuda ağız boşluğu ve burun pasajları yoluyla giren ve aynı zamanda patojenlere karşı mücadelede doğrudan rol oynayan çeşitli viral-bakteriyel enfeksiyonlardan bir tür "kalkan" tır.

Eşleştirilmiş bademcikler

Bezler patojen mikrofloranın gövdesine giren ve aktif olarak "çalışmaya" başlayan lenfatik oluşumlardır. Bu, orofaringeal bademciklerin nüfuz eden enfeksiyona karşı koruyucu bir reaksiyonudur.

Şişmiş eşleştirilmiş amigdala, ilacın "göksel bademciklerin hipertrofisi" olarak adlandırılan enflamatuar bir prosese işaret eder. Böyle bir reaksiyon sonucunda bademcik iltihabı gelişir.

Bademciklerdeki iltihaplanma süreci streptokokların penetrasyonu durumunda kötüleşebilir, o zaman kişi "anjin" gelişir.

Eşlenmemiş Tonsil

Adenoidler, yani, eşleştirilmemiş bademcikler, özel bir tıbbi alet olmadan görülen bezlerden farklı olarak neredeyse imkansızdır.

Bu organ yanı sıra bezler, nazofarenksine nüfuz eden bir patojenik mikrofloranın etkisi altında gelişen hipertrofi ile karakterizedir. Faringeal bademcikler iltihabı "adenoid bitki örtüsü" olarak adlandırılır.

Eşleştirilmemiş bademcik, vücudu burun pasajlarından geçen patojenik mikrofloradan korur.

Varoluş süresi

Bu bilmeniz gereken adenoidler ve bezler arasındaki başka bir farktır.

Adenoidler doğuştan bir insanda bulunan bir organdır. Çocuk bir yaşına erişene kadar, bağışıklık sistemi gibi inaktiftir.

Patojenik mikrofloranın etkisi altında nazofaringeal tonsil çoğalır ve birçok problem ve rahatsızlık yaratabilir.

Ağırlıklı olarak adenoid bitki örtüsü 3 ila 7 yaş arası çocuklar için tipiktir. Bu dönemde, özellikle çocuk genellikle hasta ise, adenoidlerin atrofisinin tepe noktası belirlenir.

Bazı durumlarda, çocuklarda iyi bir bağışıklığa sahipse ve doğru tedaviye başvurulursa, boyutu azalır ve tamamen ortadan kalkabilir.

Uygulamada, çoğu yetişkin adenoid, çocukluktan veya doğal kaybolmadan çıkarılmaları nedeniyle mevcut değildir.

Aslında, bir yetişkin vücudun koruyucu fonksiyonları diğer oluşumlar - lenfoid kümeleri gerçekleştirdiği için bu organın varlığına ihtiyaç duymaz. Burun içindeki mukoza zarında yoğunlaşırlar.

Bıldırcınlar yaşına bakılmaksızın tüm hayatı boyunca aynı yerde kalır ve aynı yerde kalırlar.

Bu fark nazofaringeal halka organların işlevselliğinden kaynaklanmaktadır. Eşleştirilmiş bademcikler çeşitli enfeksiyonlardan ve adenoidlerden bağışıklık hücrelerinin gelişimine katılırlar - koruyucu işlevler gerçekleştirirler.

Bazı durumlarda, nazofaringeal halkanın her iki organı da bir iltihap kaynağı haline gelebilir. Düşük bağışıklık ve sık soğuk algınlığı sonucunda, işlevlerini kaybederler.

Sonra bademcikler virüslere ve bakterilere karşı koyamaz ve virüsler ve bakteriler için gerçek bir sıcak yatak haline gelemez.

Yapının özellikleri ve lokalizasyonu

Adenoid vejetasyonlar nazofarenkste veya daha doğrusu burun ve yumuşak gökyüzünün arkasında bulunur. Görünüşte, solunum yollarının lümenine bakan büyümelerin uzun şeklini andırırlar.

Atrofili bademciği görmek sadece nazofarenksin lümenini tamamen bloke ettiğinde hastalığın ileri evresinde mümkündür.

Eşleştirilmiş bademcikler, orofarenksin palatine kemerinin her iki tarafına güvenli bir şekilde sabitlenir. Bir ven ve tonsil arteri içeren ince bir bağ dokusu bacağı boyunca faringeal duvar ile bir bağlantı vardır.

Görünüşte, bezler tüylü ve adenoidler ile topları andıran - pürüzsüz ve eşit bir yüzeye sahip "tarak".

Görünüm, lokalizasyon ve işlevsellik yanında lenfoid bademcikler de semptomlarda farklılık gösterir.

Semptomatik farklılıklar

Eşleştirilmiş palatine bademcikler iltihaplanma sürecinin neden olduğu bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı için aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

yutulduğunda boğazda rahatsızlık;

Boğazda terleme ve yanma;

katı yiyecekler yerken ağrı;

bir boğazda sanki bir yumru;

bezlerin akut iltihabı ile, solunum bozulur;

üşüme ve yüksek vücut ısısı.

Adenoid vejetasyonlarda, semptomatoloji oldukça farklıdır:

burun içinden nefes alma eksikliği;

tıbbi preparatlarla ortadan kaldırılamayan bir uzun rinit;

burun sinüslerinden salgılanan büyük miktarda pürülan mukus;

sadece ağız yoluyla nefes almak;

uyku sırasında horlama veya horlama;

sık ağrıyan baş ağrıları;

genel yorgunluk ve halsizlik;

işitme bozukluğu ve konuşma bozukluğu.

Bademcik iltihabı tehlikesi nedir?

Yukarıda belirtilen semptomlar vücudun başarısız olduğuna dair bir işarettir ve burada tıbbi yardım olmadan yapamazsınız.

Nazofarenksin iltihaplı adenoid vejetasyonları gerçek bir enfeksiyon sıcaklığına ve otitis, bademcik iltihabı, sinüzit, sinüzit, larenjit ve hatta pnömoni gibi hastalıkların gelişmesine neden olabilir.

İltihaplı durumda eşleştirilmiş bademcikler daha az tehlikeli değildir. Çoğu durumda, akut iltihap - boğaz ağrısı ile birlikte bademcik iltihabının gelişmesine neden olurlar.

Gelecekte, zamanında önleyici tedbirler almazsanız veya tedaviyi sürdürürseniz klinik tablo bozulabilir.

Bir kişinin işitme duyusu, baş ağrısı, sık sık üşüme, aşırı terleme, burun solunumu olmaması gece uykusunu ve huzurlu dinlenmeyi olumsuz etkiler.

Sonuç

Eh, şimdi sıraya dizilmiş ve bademcikler ve adenoidler arasındaki farkı öğrendiniz. Ortak kökene, işlevlere ve kısmi lokalizasyona rağmen, bunlar tamamen farklı organlardır.

Adenoidler vücudun koruyucu işlevini yerine getirir ve bezler - hastalıklara karşı bağışıklık oluşumuna katılır. Yine de, vücudumuz için eşit derecede önemli organlardır.

Bu makaledeki bilgilerin sizin için ilginç ve kapsamlı olduğunu umuyorum. Yakında görüşürüz!

Adenoidler, bademcikler ve bezler arasındaki fark nedir

Bilinmeyen insanlar genellikle adenoidler ve bezler arasında kafa karışıklığına sahiptir ve bu şaşırtıcı değildir, çünkü her ikisi de bademcikler ile ilgilidir. Herkes bademcikler ve bademcikler arasındaki farkı anlamıyor, ama hiçbir fark yok. gökyüzünde bulunan bademcikler ve lenf bezleri bir çift - - boğazında bulunan eşleşmemiş amigdala, is bademcik bilmeli. Bütün bu bademcikler çok önemli bir işlev görür. Enfeksiyonların vücuda girmesini engeller, çoğu durumda kendileri bir darbe alırlar. Adenoidler ve bezler arasındaki fark çok hissedilir - lokalizasyon özelliklerinden ve inflamasyon semptomları ve tedavi yöntemleri ile biten.

Anatomik fark

Karışıklık genellikle bezlerin ve adenoidlerin birbirine yakınlığından kaynaklanır. Bu ve diğerleri aynı lenfoid dokudan oluşur, ancak sadece bu parametrenin temelinde, bunun hemen hemen aynı şey olduğunu söylemek mantıklı değildir.

bademcikler

Bezler farinksin her iki tarafında görülebilen ikiz palatine bademcikler vardır. Bu oluşumlar belirli koşullar nedeniyle görünümünü değiştirebilir. Bademcikler düzenli olarak insanların kullandıkları yiyecek ve içeceklerle temas ederler, patojenik mikroorganizmalara karşı güvenilir bir koruma sağlarlar, çünkü bunlar yolda bulunan ilklardır. Bu bademcikler herhangi bir uyarlama olmadan görmek kolaydır.

Beden, bulaşıcı hastalıklardan korunmaya ek olarak, hematopoietik bir işlevi yerine getirir.

lenf bezleri

Adenoidler boğazda üçüncü amygdala'yı, bu eğitimi çocuğun atrofilerini büyütme aşamasında ve 12-13 yaşları arasında bir yerlerde işlev görmeyi tamamen durdurur. Adenoidler boğazın üst kısmında yer alırlar, yumuşak bir damakla kapatılırlar, bu yüzden onları çıplak gözle görmek neredeyse imkansızdır. Bu amigdala ayrıca koruyucu bir işlev görür. Çocuğun bağışıklığının tüm aşamasında vücudu bulaşıcı hastalıklardan korur.

Adenoidal dilatasyonlar, faringeal tonsilin büyüklüğünde aşırı bir artıştan başka bir şey değildir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Bezler ve adenoidlerin iltihaplanma nedenleri çoktur, sadece tetiklenen iltihabı belirleyebilen deneyimli bir doktordur. Temel nedenler şu şekilde tanımlanabilir:

 • Çeşitli patojenlerin taşıyıcıları olan kişilere başvurun.
 • Ağız veya burunda kronik inflamatuar hastalıklar. Bademcik iltihabının provoke edilmesi için uzun tedavi edilmemiş çürükler veya çeşitli sinüzit türleri olabilir.
 • Vücudun önemli hipotermi.
 • Zararlı çalışma koşulları veya ikamet alanında zayıf ekoloji.
 • Yanlış yiyecek.
 • Vücutta vitamin ve mineral eksikliği.

Enflamatuar sürecin ivme zayıflatılmış bağışıklık olabilir. Bu, bir çocuk veya bir yetişkin genellikle solunum yolu enfeksiyonları ile hastalanırsa olur.

Bezlerin iltihabı belirtileri nelerdir

Çoğu bademcikler bademcikler olarak adlandırılır, bu yüzden bademcikler ve bademcikler bir ve aynı olduğu kabul edilir. Bu eşleştirilmiş bademciklerin iltihabı, bu hoş olmayan ve ağrılı semptomlara yol açar:

 • Boğazda keskin bir ağrı vardır, bu da yiyecek veya içecek yutulduğunda önemli ölçüde artar.
 • Hasta genel halsizlik ve halsizlik şikayet ediyor.
 • Vücut ısısını önemli ölçüde artırır.
 • Boğaz dokularının ödemi var.
 • Önemli ölçüde genişlemiş servikal lenf düğümleri.

Bademcik iltihabı anjina veya akut tonsillittir. Bu hastalıklar şiddetli biçimde ortaya çıkarsa, mukoza boğazında, solunum yollarını tıkayabilen beyazımsı filmi görebilirsiniz.

İltihaplı bademcikler ile, bu hastalığın dışsal belirtileri yoktur.

Adenoidlerin iltihabı belirtileri

Adenoidler iltihaplı ise, bu sağlık sorunlarına eşlik eder:

 • Bebeğin burun solunumu vardır, genellikle ağzında, özellikle de uyku sırasında nefes alır;
 • çocuk yorgun, fark edilir genel halsizlik ve ilgisizlik hisseder;
 • Periyodik olarak şiddetli baş ağrısı ve işitme kaybı şikayetleri vardır;
 • sesin tınısı değişir, burun olur. Çocuk burunda konuşuyor gibi görünüyor.

Ek olarak, burundan adenoidlerin iltihaplanması ile sarı akıntı vardır, ağızdan çok hoş olmayan bir koku oluşur.

bademcik iltihabı gelen temel fark dudaklar ve burun çevresinde adenoid açılımı derinin kızarıklık olmak varken olmasıdır.

Bu organlar yan yana yerleştirilmiş ve birbirine bağlı olmasına rağmen, inflamasyon belirtileri önemli ölçüde farklıdır.

Adenoidlerin tedavisi

Adenoid doku çoğalmasının ilk karakteristik semptomları derhal doktora başvurmalıdır. Daha önceki tedavinin başlatıldığının, cerrahi müdahaleden kaçınmanın daha muhtemel olduğu unutulmamalıdır. Muayeneden sonra doktor böyle bir konservatif tedavi önerebilir:

 • Doğal maddeler ve esansiyel yağlara dayanan burun damlaları.
 • Yıkama ve burun gömmek için tentürler ve bitkisel şifalı otlar.
 • Boğazı durulayın ve burnu deniz suyuyla veya zayıf bir sofra tuzu çözeltisiyle yıkayın.

Ek olarak, immünomodülatör ve anti-enflamatuar ilaçlar gösterilmiştir. Doktorları hastanın durumunun ve yaşının şiddetine göre bireysel olarak seçer. İşitme bozukluğu varsa, tedaviye kulak damlası eklenebilir.

Adenoid dış büyümenin konservatif tedavisi karmaşık olmalı, sadece bu durumda iyi bir sonuç beklenebilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Akut tonsillit tedavisinde mümkün olduğunca erken başlatılmalı, çocuk ise bir doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Boğaz ağrısı tedavisi için, bir dizi ilaç reçete ve geleneksel tıp tarifleri de kullanılır. Doktor tedaviyi bireysel olarak reçete eder, ancak daha sık olarak:

 • geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel preparatları;
 • antipiretikler;
 • antimikrobiyal maddeler;
 • multivitamin kompleksleri;
 • immünomodülatörleri. Örneğin, mor ekinezyaya dayalı doğal kaynaklı ilaçlar kullanabilirsiniz;
 • Boğazını çalkala. Bu amaçla bir eczane satın decoctions ve şifalı otlar infüzyonu, tuzlu su, su veya özel antiseptiklerde kabartma tozu, propolis tentür çözümün bir çözüm kullanın.

Buna ek olarak, anjinin başarılı tedavisi için hasta yatak istirahatine uymalı ve bolca içmelidir, böylece bakterilerin parçalanması nedeniyle bulaşıcı hastalıklarda oluşan toksik maddeler vücuttan atılır.

Hafif bir anjina şekliyle doktor, bağışıklığı iyileştirmek için sadece gargara, kompres ve ilaçları önerebilir. Anjinin ağır ilerlemesi durumunda, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri vazgeçilmezdir. Çoğu zaman, penisilin preparatları reçete edilir, ancak hastanın bu ilaç grubuna karşı toleransı varsa, makrolidler reçete edilebilir.

Kötü tedavi edilen anjina ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, palatin bademciklerinin iltihaplanması genellikle şiddetli kalp hastalıklarına neden olur.

Bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotikler bir doktor tarafından seçilmelidir. İdeal olarak, bu ilaçlar boğazdan smear sonuçlarını aldıktan sonra reçete edilir. Bu, patojeni ve hassas olduğu ilacı doğru bir şekilde belirlemenizi sağlar.

Bir operasyon gerektiğinde

Bir hastanın bademcik veya adenoidleri çıkarmak için bir operasyona ihtiyacı olduğu kararı sadece doktor tarafından alınır. Böyle bir cerrahi müdahale ciddi bir adımdır, çünkü vücut patojen mikrofloranın yolunda bulunan ana filtreler olmadan kalır. Operasyon için endikasyonlar şöyledir:

 • Uzun süre konservatif tedavinin etkin olmaması.
 • Sürekli iltihaplı bademcikler yüksek bir komplikasyon riski ile.
 • Adenoidler büyümüşse ve bu kronikleşti.
 • Sık anjina ile.
 • Adenoidler daha büyükse ve işitme organlarını incitirse.

Ayrıca, bu organların iltihaplanması ile ilişkili ciddi hastalık durumunda, bezler ve adenoidlerin çıkarılması endikedir.

Operasyon hem lokal hem de genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bir kavite operasyonu ve bademciklerin bir lazerle çıkarılması şeklinde gerçekleştirilebilir.

Bezler ve adenoidler bademciklerdir. Ama bademciklerin daha çok bademcikler olarak adlandırıldığını düşünüyorsanız, aralarında farklar vardır. Enflamasyonu gösteren semptomlarda adenoidler ve bademcikler arasındaki farkın yanı sıra patolojileri tedavi etme yöntemlerinde.

Bezler ve adenoidler arasındaki fark

Sık sık bir doktor-kulak burun boğaz uzmanı ile bir resepsiyonda, hastalar bir soru sor, adenoidler ve bezler nelerdir. Hastalar ayrıca bu kavramlar arasındaki farklılıklarla da ilgilenmektedir. Hem bezler hem de adenoidler lenfoid doku birikimi olup, topluca "bademcikler" ile birleştirilirler. Bu organlar sözde Pirogov-Valdeier halkasına (faringeal lenfoid halka) girerler. Bezler ve adenoidler arasındaki fark onların yeridir.

Makalenin içeriği

Bademcikler nelerdir?

Lenfoid doku, koruyucu fonksiyon, lenfositler yapan hücrelerden oluşur. Hemen hemen tüm bakteriyel ve viral ajanlar insan vücuduna nazofarenks yoluyla girerler. Bademcikler enfeksiyonu durdurur, vücuda daha fazla nüfuz etmesini önler, böylece bağışıklık sisteminin süreçlerine katılırlar.

Bezler eşleştirilmiş bir organdır ve her iki tarafta da orofarenks içinde bulunur. Sık görülen akıntılı hastalıklarda, büyük oranda artmaktadır, bu da enfeksiyona karşı yoğun mücadelelerinden kaynaklanmaktadır. Genişlemiş organlara hipertrofile denir ve içlerindeki iltihaplara bademcik iltihabı denir.

Vücut stafilokok veya streptokok enfeksiyonu alırsa, akut inflamasyon yaygın anjina denir, bezlerinde başlar.

Adenoidler nelerdir?

Bezlerden farklı olarak, adenoidler nazofarenks bölgesinde bulunan eşlenmemiş bir amigdaladır. Yabancı patojenlerin insan vücuduna sık sık girmesiyle, adenoidler de büyür. Bu bademciklerin hipertrofisine değindiğinde, doktorlar "adenoid bitki örtüsü" teşhisini kullanırlar.

İnsan vücudundaki adenoidler, hava ile solunan ve nazal geçitlerden geçen bakteriler ve virüslerle mücadelede oluşan koruyucu bir işlev sergiler.

Bu organda inflamatuar bir süreç varsa, adenoidit gibi bir hastalık hakkında konuşabilirsiniz.

Adenoidler hakkında temel bilgiler

Faringeal tonsil nazofaringeal arkda yer alır ve lingual, palatin ve tubal bademcikler birlikte lenfadenoid halka oluştururlar.

Adenoidlerin muayenesi için rutin bir inceleme yeterli değildir. Bu durumda, özel bir araç seti kullanmanız gerekir.

Adenoidlerin hipertrofisi genellikle çocuklarda, özellikle üç ila sekiz yaşlarında görülür. Adenoidler, nazal mukozanın enflamatuar süreçlerini ve uygun şekilde bademcik oluşumunu provoke eden olumsuz faktörlerin etkisiyle çoğalırlar. Bunlar, üst solunum yollarının influenza, akut ve kronik hastalıklarını içerir.

Tanı ölçütleri

Adenoidlerin incelenmesi için, aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • Nazofarenks bölgesini parmak yardımı ile incelemek: uzman en az bilgi alacak, ancak bu yöntem adenoidlerin yoğunluğunu belirlemeye yardımcı olacaktır.
 • Radyografi ile inceleme: daha detaylı bir incelemeyi içerir, bunun önemli bir dezavantajı kişinin radyasyon etkisidir.
 • CT: Güvenli ve oldukça bilgilendirici bir yöntem, pahalı anketler kategorisine aittir.
 • Endoskopi: kontrol burun pasajları ve ağız boşluğu aracılığıyla yapılır. Prosedür esnek bir endoskop kullanılarak yapılır - güvenli ve düşük travmatik. Bu yöntem, küçük çocuklar incelemek için kullanılır.
 • Arka Rinoskopi: özel ayna ile bademcikler inceleyerek oluşan adenoidlerin incelenmesi için yaygın bir yöntemdir. Kulak burun boğaz uzmanı ağız boşluğu içinden adenoidler çalıştığı için, hareketli küçük çocuklara benzer bir inceleme yapmak zordur.

Adenoidlerin uygun enstrümanlar olmadan nazal geçişler boyunca incelenmesi, sadece organın yüzeyini görmeyi sağlayacaktır.

Muayene sırasında adenoidler ve bezler arasındaki fark nedir? Bezler, herhangi bir ek muayene yöntemi olmaksızın, hastanın açık boğazı ile çalışılabilir.

İnflamatuvar süreçlerde semptomatoloji

Yabancı patojenler insan vücuduna girdiğinde, adenoidit denilen nazofaringeal tonsilin inflamatuar süreci gelişir. Genellikle hastalık kendi kendine çalışır, ancak bazı durumlarda palatine ikiz bademcikler iltihabı eşlik eder. Adenoidit seyri akut, subakut ve kronik olabilir.

Klinik tablo burun tıkanıklığı ve hastanın yüksek vücut ısısı ile karakterizedir. Bazen pürülan ve mukus içeriği burun pasajlarından salınır, kuru bir öksürük görülür.

Bademcik iltihabı ile, bir kişi kendi konumu alanında ağrı hisseder. Hoş olmayan duyumlar farklı niteliktedir: boğazdaki hafif rahatsızlıktan normal konuşmalara müdahale eden güçlü kesintilere.

Bezler çoğunlukla mikropların, virüslerin ve mantarların nazofarenks içine sokulması nedeniyle iltihaplanır. Bademciklerin en sık görülen hastalığı akut veya kronik formda meydana gelen bademcik iltihabıdır.

Akut tonsillit

Angina - ağır bir klinik tablo ile karakterize bademcik bir yenilgi ile bulaşıcı bir hastalık. Enflamatuar sürecin nedeni, çeşitli yabancı maddelerin veya karışık enfeksiyonların insan vücuduna girmesidir.

Akut bademcik doğası kandaki bazı patolojik işlemlerde ek hastalık, hem de bulaşıcı, örneğin, kızıl, difteri ve diğerlerinin çeşitli hastalıklar olarak ortaya çıkabilir.

Anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler arasında bağışıklıkta mevsimsel azalma, enfeksiyonun kronik odaklarının varlığı, hipotermi, aşırı psikolojik stres yer alır.

Hastalık genellikle aşağıdaki senaryoda oluşur: gıda tüketiminin zamanda takviye edilir boğaz, ağrılı duyumlar, artan sıcaklık göstergeleri, orada var zayıflık, baş ağrısı, soğuk algınlığı durumunun bir duygu, vücut boyunca ağrıları.

Sıklıkla kolayca incelenebilen bölgesel lenf düğümlerinde artış olur. Patates bademciklerinin şişmesi, bir ani dokunuşla kaplı, anormal doğası olan küçük bir kabarcığa sahip.

Anjina'nın her bir semptomatolojisinde önemsiz farklılıklar vardır. Hastalığın belirtileri ve seyri patojen, vücudun genel durumu, bağışıklık sisteminin çalışma kapasitesine bağlıdır. Tüm vakalarda mevcut olan ana semptom, boğazın bir veya her iki tarafındaki yoğun ağrıdır.

Kronik bademcik iltihabı formunda klinik tablo

Kronik bademcik iltihabı, yavaş bir enfeksiyonun merkezleri olan bezlerin koruyucu işlevlerinde belirgin bir azalma ile karakterizedir.

anjin mücadele amaçlı yanlış tedavi eylemler, sıradışı yapısıyla kişilerde bağışıklık sisteminin azalmış verimlilik konjenital doğasını bezleri ne zaman bademcik kronik hale gelir.

Kronik bademcik iltihabı olan hastalar, hastalığın periyodik alevlenmelerinden muzdariptir, bu da remisyon durumuna göre değişir. Hastalık kötüleştiğinde, semptomlar tamamen akut tonsillit belirtileriyle çakışır. Remisyon, boğazda rahatsızlık hissi ile karakterizedir.

Kronik anjina ana belirtileri:

 • Bezlerin yeri alanında kalıcılık, kuruluk hissi;
 • artan sinirlilik, yorgunluk;
 • vücut ısısında hafif bir artış;
 • eklemlerde ve kalp bölgesinde ağrılı duyular (bazen).

Kronik bademcik iltihabı, vücudun çeşitli organ ve sistemlerinde patolojik süreçlerin başlangıcına neden olarak, endokarditin gelişmesine neden olur.

Bademcikler iltihabı tedavisi için önlemler

Herhangi bir rahatsızlığa karşı mücadelede en önemli şey hastalığı zaman içinde teşhis etmektir. Bademcikler ve adenoidleri etkileyen hastalıklar ile ana tedavi, vücudun direncini arttırmak için ilaçların kullanılmasından oluşacaktır. Önleyici amaçlar için ve zaten ortaya çıkan inflamatuar süreçlerde patojenlerin yayılmasını önlemek için kullanılabilirler.

Bu durumda, doktor bir vitamin, immünmodülatör ve immün sistemi uyarıcı ajanları reçete edebilir. İltihabı hafifletmek ve mikroplarla mücadele etmek için çeşitli bitki bazlı damlalar da kullanabilirsiniz.

Anjina tedavisi, bir grup yabancı patojenlerin duyarlılığına bağlı olan antibiyotik kullanımını içerir. Akut bademcik iltihabında, mantarın sporları olan etken maddesi, antibiyotikler etkisiz olduğu için antifungal etkiye sahip ilaçları kullanır.

Tedavinin zorunlu bir maddesi, boğazda ilk rahatsızlık belirtileriyle başlayabilen boğazın durulanmasıdır.

Adenoidlerin inflamatuar süreçlerinde, burunda damlalar kullanılır, ancak sadece kulak burun boğaz uzmanı ile görüştükten sonra. Genellikle reçeteli damlacıklar, mukoza bezlerinin salgısını azaltan ilaçların yanı sıra vazokonstriktif etkiye sahiptir. Ek bir terapötik etki, bitki bazında yağ damlacıkları içerir.

Cerrahi prosedürler ne zaman yapılır?

Bademciklerin sık inflamasyonu ile, hastalık kronikleştiğinde ve olağan ilaç tedavisine iyi cevap vermediğinde, cerrahi müdahale önerilmektedir. Operasyon sırasında, bezler ve adenoidler çıkarılır.

Ameliyat için ana endikasyonlar, yılda beş ila altı kez tekrarlanan, sık boğaz ağrısıdır.

Modern tıbbın içinde kriyodestrit yaygın olarak kullanılmakta (klasik invaziv yöntemden çok daha fazla kullanılmaktadır), bademciklerin tamamen çıkarılmadan azaltılmasına izin vermektedir. Bademcikler ve adenoidler tamamen kesilirse, bu insan bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.

Adenoidler ve bademcikler: aralarındaki fark nedir

Bademcikler orofarenksin lenfatik dokusunun büyük birikimleridir. Ana işlevi bir kişiyi havada patojen mikrofloradan korumaktır. Aynı zamanda hematopoetik ve immün fonksiyonları da yaparlar.

Anatomik yapı

Bu tür bademcikler vardır: palatine, tubal, farengeal ve lingual. Hepsi bir lenfoid halka veya Pirogov-Valdeier halkası oluştururlar. Orofarenks içinde bulunur, sindirim ve solunum sistemine girmeden önce koruyucu bir bariyer oluşturur. Bezler ve adenoidler genellikle gündelik hayatta kullanılır ve bu da lenf dokusunun birikmesidir.

bademcikler

Bademcikler, parafinlerle kaplı orofarenks sınırında yer alan eşleştirilmiş amigdallardır ve palatine bademcikler olarak da adlandırılırlar. Oval bir şekle sahipler, yumuşak bir kıvama sahipler, yüzeylerinde bakteri toplanıp yeniden üretildiği kript ve çukurlar vardır. Onların ağızlarında özel bir yeri var - tonsillar fossa.

lenf bezleri

Adenoidler, inflamasyona bağlı olarak lenfoid dokusunun hiperplazisinin neden olduğu farengeal tonsilin patolojik bir dejenerasyonudur. Boğazın üst ve arka kısmında bulunurlar, çıplak gözle görülemezler. Düzensiz şekildedir, kar kalınlığı 5-6 parçaya bölünür. Yapısal özellikleri ve lokalizasyonu nedeniyle solunum yollarını yabancı ajanlardan korurlar.

Adenoid ve palatine bademcik iltihabı 3 ila 7 yaş arası çocuklarda daha sık görülür, ancak muhtemelen yenidoğanda görülür. Ergenlik anında azalır ve kaybolurlar (14 yaşından büyük çocuklarda artık değildirler).

Adenoidler ve bademcik iltihabı nedenleri

Adenoidler ve bademcikler sıklıkla artar ve iltihaplı hale gelir. Bu patolojilerin nedenleri:

 • Çocuğun bireysel özellikleri;
 • Metabolizmanın durumu;
 • Karbonhidrat ve protein metabolizması hastalıkları;
 • Endokrin sistemin durumu;
 • Timus bezinin hastalıkları;
 • Yaşam koşulları, beslenme;
 • Çevrenin durumu;
 • Bağışıklık özellikleri;
 • Sık görülen viral ve bakteriyel hastalıklar;
 • Koruyucu aşıların yapılması;
 • Kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı.
İçeriğe geri dön

Semptomlardaki fark

Bademcikler ve adenoidler aynı lenfoid doku olduğundan, tüm bademcikler viral hastalıklarda etkilenir, ancak inflamasyonunun semptomatolojisi önemli ölçüde farklıdır.

Adenoidlerin iltihabı belirtileri

Adenoidlerin iltihaplanması adenoidit olarak adlandırılır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, daha sıklıkla viral veya bakteriyel bir enfeksiyondur. Adenoidit, zehirlenme belirtileri, baş ağrısı şikayetleri, ateş, burun solunumunda zorluk, burunda kaşıntı ile karakterizedir. Mucopurulent, yeşilin tahsisleri, farinksin arka duvarından aşağı akabilir. Uyku sırasında, horlama görülür, hasta burunda konuşmaya başlar. Adenoidlerin ödeminden dolayı, kulakların tıkanması, işitme kaybında bozulma vardır.

Çoğu zaman bu hastalık bir subakut veya kronik aşamaya geçer. Sık görülen hastalıkların arka planında proliferasyon ve hipertrofisi vardır. Tıkalı burun nedeniyle, çocuk sürekli olarak ağızdan nefes alır, bu nedenle kişi özel bir "adenoid tip" edinir. Beynin düşük oksijen doygunluğu nedeniyle, sürekli baş ağrısı vardır, gelişme ve çalışma gecikme, vücutta oksijen alımında bir azalma var. Adenoid vejetasyonlar sadece bir KBB doktoru tarafından belirlenebilen 3 derecelik bir büyümeye sahiptir.

Bezlerin iltihabı belirtileri nelerdir

Bademciklerin iltihaplanması bademcik iltihabı veya bademcik iltihabıdır. Bu hastalığın nedeni, çeşitli türlerde bakterilerdir, ancak özel herpes veya mantar lezyonları değildir. Daha sıklıkla, viral anjin, üç yaşın altındaki çocuklarda ve beşten sonra bakterilerde görülür.

Çeşitli bademcik iltihabı türleri vardır: catarrhal, lacunar ve follicular. Ayrıca bezlerde üç derece artış vardır. Bunlardan ilki, boğazın orta hattının 1 / 3'üne, ikincisi ise 2 / 3'lük bir artışa ve üçüncü derecede ise bezlerin kapanmasına ve nefes almanın zorluğuna neden olur.

Catarrhal anjina hafif zehirlenme belirtileri, baş ağrısı ve düşük ateş ile karakterizedir. Boğazda hafif bir acıyı işaretleyin, pershenia. Bezler hipertrofiye, mukus parlak kırmızı, gevşek. Lenf düğümleri genişler ve ağrılıdır, daha sıklıkla submandibular, anteroposteriordur.

Lacunar anjin belirtileri yutmada 39 °, baş ağrısı, şiddetli ağrıya kadar sıcaklıkta bir artış vardır. Bademcikler genişlemiş, mukoza zarı hiperemiktir, kriptlerde gri-beyaz renkli oluşumlar vardır, bunlar kolayca çıkarılır. Submandibular lenfodlar şişmiş, ağrılıdır.

Foliküler anjina, yumurtlama sıcaklığı 39-40 ° 'ye kadar olan şiddetli bir seyir, titreme, güçsüzlük, ağrıyan kaslar, yutulduğunda ve ağzı açarken ağrı ile karakterizedir. Bademcikler şişmiş, genişlemiş, sarı püstüller yüzeylerinde görülebilir - bunlar içeri girebilecek şekilde içeri girebilen iltihap folikülleridir.

Sık idrara çıkma, yeterli tedavi olmaması, kronik tonsillite dönüşen bademcikler hipertrofidir.

Adenoidler ve bademcikler arasındaki fark

Bir çocukta iltihaplanma nedeniyle artan adenoidler tedaviye tabidir:

 • Bir virüs enfeksiyonu antiviral (Viferon, Grippferon, Kagocel) reçete edildiğinde;
 • Bir yaş dozunda bakteriyel - antibiyotiklerde (yarı sentetik penisilinler, sefalosporinler, makrolidler);
 • Antihistaminikler - Suprastin, Loratadin, Diazolin;
 • B grubu C vitamini;
 • Burunda vazokonstriktif damlalar: Nazivin, Vibrocil;
 • Lokal antiseptikler: Biosporin, Isofra.

İnflamasyonun geçişiyle birlikte, adenoid hipertrofisi ile kronik seyrinde, cerrahi müdahale - adenomektomi, adenotomi - önerilir.

Anjina tedavisi evde daha sık gerçekleştirilir, ancak ciddi vakalarda, bir enfeksiyöz hastalık hastanesinde veya KBB departmanında hastaneye yatış gereklidir. Adenoid ve bezlerin iltihabı tedavisi hemen hemen aynıdır. Akut tonsillit tedavisi için geniş spektrumlu antibiyotiklerin (penisilinler, sefalosporinler, makrolidler) kullanımını gerektirir; antihistaminler; vitaminler ve immünomodülatörler. Adenoidlerin ve palatine bademciklerin tedavisindeki farklılıklar lokal terapiden oluşur: anjin ile, furacilinin bir çözeltisi, zayıf bir soda-tuz çözeltisi, bir bitki kaynatma çözeltisi ile durulayın. Lokal antiseptikler uygulanır: Bioparox, Yoks, Miramistin. Bademciklerde 2-3 derecelik bir artış olması durumunda tonsillektomi endikedir.

Bir operasyon gerektiğinde

Faringeal tonsilleri çıkarmak için cerrahi adenomektomi (adenotomi) denir. 2-3 derece hipertrofisi ile endikedir. 1 derece cerrahisi olan hastalar, kulak ve burun (otitis, rinit, sinüzit) kronik veya tekrarlayan inflamatuar hastalıklar için endikedir.

Ve biraz da sırlarla ilgili.

Hiç iltihaplı lenf düğümlerinden kurtulmayı denediniz mi? Bu makaleyi okuduğunuz gerçeği ile yargılamak - zafer senin tarafında değildi. Ve elbette, bunun ne olduğunu duyarak bilmiyorsunuz:

 • boyunda iltihap görünümünü, koltukaltı. kasıkta.
 • Lenf düğümü üzerinde baskı ile ağrı
 • giyim ile temas halinde rahatsızlık
 • onkoloji korkusu

Ve şimdi soruyu cevaplayın: bundan memnun musunuz? İltihaplı lenf düğümleri tolere edilebilir mi? Ve etkili olmayan tedavi ile ne kadar parayı "birleştirdiniz"? Bu doğru - onlarla bitme zamanı! Katılıyor musun?

Bu yüzden Elena Malysheva'nın özel Technique'lerini yayınlamaya karar verdik, bu sayede iltihaplı lenf düğümlerinden hızlı kurtulmanın ve bağışıklığı geliştirmenin sırrını ortaya çıkardı.

Çocuklarda adenoidler

Çocuklarda adenoidlerin tanı ve tedavisi. Çocuklarda adenoidlerin semptomları ve tedavisi vardır.

Adenoidler ve bademcikler: fark nedir?

Yazan admin 0 Yorumlar

Adenoidler ve bademcikler:Fark nedir?

"Adenoidler ve bademcikler çocuklarda: fark nedir?". Bu soru genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı (ENT doktoru) görmek için çocukla gelen ebeveynler tarafından sorulur. Ve anne ya da baba, her şeyden önce, çocuk doktoruyla muayene için geldikleri çocuk doktorunu bilgilendirdiği için ortaya çıkar, çünkü, “boğazda (boğazda) çocuk hasta adenoidleri vardı.” Bu doğru bir ifade, hastalığa neden olan bir fenomenin tanımı mı? Deneyimli pediatristler neden ebeveynlerini düzeltir ve açıklar - lenf bezleri Ben hasta olamam. Çocuk hasta bademcikler, Yani, nazofarengeal bezler. Boğazda daha çok bademcikler olarak adlandırılır.

Örneğin, ne ilkeli fark Bu sözlerle, fark: klinik / antropolojik ve morfolojik terimler? En kısa ve en erişilebilir yönüyle bu şekilde açıklanır. Adenoidler bir hastalıktır. Bademcikler (bademcikler), bu hastalıktan etkilenen organlardır (nazofarenkste glandüler biyolojik plakalar).

Ve şimdi çocuklarda bademcikler ve adenoidler hakkında daha fazla.

I. İnsan anatomisi: bademcikler

Şematik görüntüye dikkatle baktığımızda, insanlarda bademciklerin anatomik tanımını açıkça görebilirsiniz. Bu bilgiye aşağıdakileri eklemeniz gerekir:

 1. Nazofarengeal bademcikler görsel olarak görünür ve görünür değildir. Örneğin, burnundaki badem bezleri böyle bir düzlemde uzanır ve sağlıklı bir halde onları (bağımsız olarak) görmenin imkânsız olduğu düşünülür. Ve, palatinler (normal durumda) dilin her iki tarafında bulunan bademcikler, ancak görünür.

Başka bir deyişle, sadece iltihaplı nazofarengeal bezler görülebilir, ağrılı değişiklikler ile hipertrofiye edilir.

Nasal, zaten adenoid invazyondan etkilenmiş, bademcikler, burun deliği ön bölgelerinden (burun deliklerine daha yakın) içeriden dışarı "peep out". Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi. Ya da derinlerde, burun kanallarının (vomer, hoan) arka çıktısında larinkse uzanır. Burada sadece endoskopi (enstrümantasyon) yöntemi ile teşhis edilebilir: bir mini mini kamera ile içine monte edilen en ince kateter +.

 1. Adenoid patojenik türler tarafından değiştirilmiş, ağrılı, farenksil bademcikler (veya bademcikler), aşağıdaki ekli resimde olduğu gibi, bak.

Bir çocukta invaziv palatine bademcikler, çoğunlukla ebeveynler anjina ile görülür.

Önemli ekleme! Hem kase hem de boğaz sektöründeki bademcikler, doğuştan gelen organlardır. Fetüste, prenatal gelişimde, lenfoid epidermal dokudan nazofarengeal bezler gebeliğin (8-10 hafta) cinsinden oluşur.

Çocuklukta iyi sağlık, minimal solunum yolu enfeksiyonları, enfeksiyöz hastalıklar, nazofaringeal tonsiller adenoidal insan bozukluklarını rahatsız etmemektedir. Zamanla, görünür olmadıkları ve palpe edilemeyecek kadar azalırlar.

 1. Bademciklerin fizyolojik özellikleri koruyucu fonksiyonlarını içerir. Nazofarengeal, gözenekli, diffüz lenfoid yapıdan oluşan dikdörtgen tabakalar, insan anatomisinin tek bir bağışıklık sistemine dahil edilir. Neden, başka bir sistemde değil mi? Çünkü bu bademcik organlarda bir gen bağışıklığı gelişir, koruyucu bir temel ise lökosit makrofajları, yabancı, malign viral pathostemleri yok eden hücreler lenfositlerdir.

Gelişen çocuk döneminde bezlerin, nazal adenoidlerin (genellikle vücuttan) çıkarılması istenmeyen bir çözümdür. Çocuğun doğal bir birincil bariyerinden, patojenik mikrofloradan korunması, ağızdan, burun boşluğundan vücuda girmesi engellenir.

Bademcikler tüm viseral organlar gibi önemlidir. Kalp, akciğer, karaciğer, böbrek veya mide gibi zamanında tedavi edilmeleri gerekir.

II. Tıbbi klinik etiyoloji: adenoidler nedir

Latince "Adenoides" anlamına gelen "Tonsilla farryngea". Eski Yunan dilinden: - " δήν " demir "," εἶδος "," nazik "olarak çevrilir. Tıbbi patomikrobiyoloji, adenoid büyümeler, ülserler şeklinde pürülan neoplazmalar, lenfoid / glandüler dokunun pastili gevşemesi gibi terimleri tedavi eder.

Agregada, nazofarengeal organların (bademcikler, bademcikler) benzer bir patojenik patern ile kitlesel lezyonuna adenoid bitki örtüsü (veya diğer benzer terimler) adenoidoplazya, adenoidopatojenez denir.

Bir çocukta invaziv palatine bademcikler, çoğunlukla ebeveynler anjina ile görülür. Dış düzlemlerde beyaz, pürülan tıkaçlar dağılmışsa, bu foliküler boğaz ağrılıdır. Ancak, anjina benzeri bir enfeksiyonu olan bademcik hastalığı, adenoid aşırı enfeksiyonun bu tezahürü olduğunu öne sürmektedir (yukarıdaki resme bakın).

biçiminde bir konu olarak Burun adenoidler, - sadece başlangıcı (burun akıntısı, burun mukus bol akıntı) görüldü, ama aynı zamanda duymamış. şu anlama gelir: patolojik hipertrofik, artan burun amigdala (her iki tarafta da bir tarafında) burun nefes güçlendirmektedir. Çocuklar sürekli açık ağızdan (oral sendrom) nefes almaya zorlanırlar. Uzun süren benzer, doğal olmayan durum nedeniyle, çocuğun yüzü belirli bir tür elde eder - "adenoid yüz".

Çocuklar nazal ses, belirsiz telaffuz, gürültülü sümük farklıdır. Bu bariz patolojik semptomlara ek olarak, adenoid hastalık çocuğun bütünlüğünü yok eder. Özellikle adenoid patoloji, hastalık tedavi edilmezse, koşmak, şiddetli aşamalara ve anamnez derecelerine yol açar.

III. Epilogue, "Post Posriptum" olarak

Bu çok ilginç ve bilgilendirici makaleler sitemizin haber - onların hastalık viseral hayati organlara (kalp, böbrek, karaciğer işlev bozukluğu, pankreas patogenez) neden çocukların diğer organik sistemleri üzerinde etkisi bozulmasını adenoidler nasıl hakkında - https://adenoidy.com.

Özel tıp eğitimi olmayan ebeveynler, karmaşık tıbbi terminolojiyi (sosyal ağlardaki diğer sitelerde olduğu gibi) anlamak ve anlamak zordur. Burada, bu sayfalarda, adenoidler hakkında, çocuklarda bademcikler, özel terminolojiyi atlamaksızın, çok basit, anlaşılır bir şekilde yazılmıştır.

Ayrıca, yetişkinlerde çocuklarda adenoidit (adenoidal bademcikler) gibi en yaygın çocukluk hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Bilgi, hasta bir çocuğun en yerli insanlarına yardım edecek, bu korkunç felaketle başarılı bir şekilde başa çıkacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocuğun anjina ile sıcaklığı ne kadardır?

Boğaz ağrısı sırasında yüksek sıcaklık genellikle ebeveynleri tam kafa karışıklığına neden olur. Çocuğun durumunu iyileştirmek sadece ilaç yardımı ile değil.

Anjina gazyağı tedavisi: endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Angina, palatine bademciklerde enflamatuar bir süreç şeklinde kendini gösteren akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjina'da kerosen, birçok uzmanın önerdiği bir çare.