Loading

Adenoidler - halk ilaçları ile tedavi, yemek tarifleri

Adenoidler, bir tür tümördür, nazal pasajın arkasındaki nazofarenks kemerinde bulunan lenfoid dokuda bir artıştır.

Tümörün boyutu, boğaz ve orta kulağı birbirine bağlayan Östaki borusunun ağzını tamamen kapatacak kadar arttırılabilir.

Sıklıkla adenoidlere lenfoid tümörler veya nazofaringeal tonsiller denir. Benzer semptomlar 8 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Sağlıklı bir şekilde, amigdala enfeksiyona karşı korur.

Ergenlik döneminde, farengeal tonsil azalır ve yaşla birlikte tamamen ortadan kalkabilir. Ancak çocuklarda erken yaşlarda artış olursa, tıbbi müdahale olmaksızın kendini azaltma şansı çok azdır.

Nadir durumlarda, adenoidler yetişkinlerde görülür.

Adenoidlerin semptomları ve sonuçları

Ana belirtiler şunlardır:

 • Sürekli nefes darlığı,
 • sık baş ağrısı,
 • Burundan bol ve sık akıntı,
 • kısmi kayıp veya işitme kaybı,
 • öksürük
 • gece horlama.

Bu, nefes almayı zorlaştıran ve bazen burnun içinden nefes almayı imkansız kılan yeterince ciddi bir patolojidir. Bunun bir sonucu olarak, bazı durumlarda, serebral hipoksia ve mental retardasyon kısmi neden kronik rinit, bademcik iltihabı, bronşit, kötü havalandırma yoluyla akciğer hastalığı, paranazal sinüslerin kronik enflamasyon, kısmi işitme kaybı, oksijen sürekli bir sıkıntısı vardır.

Hastanın nefes alması zordur ve ağzı sürekli aralıklıdır, bu da yüz şeklinin değişmesine ve ısırığın deformasyonuna yol açar.

Hastalığın gelişme üç aşaması vardır

 • Gece boyunca sadece ağızda nefes alma zorluğu, gün içinde olumsuz belirtiler yoktur.
 • Rüyada horlama ve 24 saat nefes darlığı var.
 • Tümörün boyutu o kadar büyüktür ki, burun içinden geçen oksijen akışını solunum boğazına tamamen engeller, solunum imkansız hale gelir.

Risk bölgesine giren insanlar

Günümüzde yetişkinlerde adenoidler sıklıkla teşhis edilmektedir. Daha önce, bu 14 yaşından önce bir çocukluk hastalığı olarak kabul edildi. Yetişkinlerde patolojinin ortaya çıkış belirtileri, çocuklardan farklı değildir.

Yetişkinlerin hastalanmaları durumunda bir şans var:

 • Çocukluk çağında, adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması şartıyla hastalık teşhis edildi.
 • Başka bir hastalığın bir sonucu olarak (şiddetli ve uzun süreli burun akıntısı, alerjik rinit veya sinüzit).

Bir patoloji tespit edildiğinde cerrahi müdahale gereklidir.

Adenoidlerin çıkarılmasını yasaklayan bazı spesifik faktörler vardır:

 • Uzun bir rehabilitasyon süresine ihtiyaç duyulan bulaşıcı hastalıklar
 • Kalp ve kalp-damar sistemi hastalıkları
 • Patoloji kan ile ilişkilidir
 • Viral bir enfeksiyon sırasında

Adenoidlerin halk ilaçları yardımı ile tedavisi

Hastalığın üstesinden gelmek için birkaç yol vardır:

 • cerrahi müdahale
 • gemoopatiey,
 • bir lazerle
 • halk ilaçları gibi.

Bu yazıda, adenoid halk ilaçlarının tedavisini ele alacağız.

Adenoidleri halk ilaçlarıyla tedavi etmenin yöntemlerinden biri burun yıkamaktır.

Burun yıkamak için basit prosedürleri kullanarak, çoğu çocukta nazofarenks normale döner. Herhangi bir araç ve prosedür kullanmadan önce, önce burun solüsyonları veya satın alınan deniz suyu kullanarak burnu temizleyin.

istenilen sonucu vermeyecektir hangi histeri veya ağlama sırasında olduğu gibi, burun geçitleri belirgin daralmış olan, erken yaşta Çocuklar her zaman böyle prosedürlerin olumlu yanıt vermez, ancak zorla dökülür su olamaz.

Burun yıkanması için çözelti kaynatılmış su bazında olmalı, bal veya sofra tuzu ilave edilebilir.

1 bardak su için 1 tatlı kaşığı bal veya tuz ekleyin ve birkaç damla iyot ekleyin. Bu karışımın sıcaklığı biraz sıcak (25-30 derece) olmalıdır.

Yetişkin insanlar veya daha büyük çocuklar, küçük çocuklar için lastik şırınga kullandıklarından suyu avuç içlerinden bağımsız olarak emebilirler.

Adenoidlerin tedavisine ek olarak, rinit, farenjit, sinüzitin önleyici ve iyileştirici amaçları için benzer prosedürler uygulanır.

Burun yıkama yöntemi

Büyük çocuklar dönüşümlü olarak her burun deliğinin avucundan çizebilir, yavaş yavaş nazofarenksin arka duvarından akacak, daha sonra tükürme ihtiyacı olacaktır. Bu tekrarlar her burun deliğinin en az 10 katı olmalıdır.

Başka bir yol ise, büyük bir şırıngaya veya yumuşak kauçuk uçlu özel olarak tasarlanmış bir şırıngaya sahip bir şırınga kullanmaktır.

nasıl yapıldığını: Bir lavabo üzerinde veya banyoda, birkaç mm için burun deliğine ucu yerleştirin ağzını hafif açık, başını eğme (dikkatli olamaz itme uzakta şekilde değil astar zarar) ve dramatik şişe veya şırınga itin. Ağızdan çıkacak yeterince güçlü bir jet alınmalıdır. Sonra prosedürü başka bir burun deliği ile tekrarlayın.

Daha iyi bir karışım için, başınızı bir diğerinde ve diğer taraftaki burun deliği sırasında iğneleme sırasında açabilirsiniz.

Genellikle küçük çocuklar bir pipetle, tuzlu su çözeltisi veya deniz suyu kullanarak, başını arkaya hafifçe eğerek ve sıvının boğazın içine akmasına kadar birkaç saniye boyunca böyle bir durumda tutulurlar.

Ameliyatsız adenoidlerin tedavisi için tarifler

 • Deniz suyu. Deniz suyu küçük flakonlarda satın alınabilir veya kuru deniz tuzu ile pişirilebilir, eczaneden satın alınabilir. 2 çay kaşığı kuru tuzu bir bardak kaynamış suya eritin, ardından birkaç kat bandajla süzün. Deniz suyu, gün boyunca burnu birkaç kez yıkar.

Eğer bir sebepten ötürü, kuru veya hazır su satın alma imkânı bulunmuyorsa, 1 çay kaşığı için sofra tuzu ve kabartma tozu konulabilir. bir bardak suya. Tam çözünme ve filtrasyondan sonra, 2 damla iyodin ekleyin. Enfeksiyonu yok eder ve şişlikleri giderir.

 • Kekiğin kaynatılması. 1 yemek kaşığı hammadde, bir bardak su dökün, kaynatın, serin, süzün ve gün boyunca birkaç kez burun boşluğunu yıkayın. Bir tutam kekik çiğneme olumlu etkilemektedir.
 • Mumyalar. Sıcak su (100 mi) içindeki bir cam içinde çözündürülür, 2 tablet ve anne 1 hafta boyunca her bir burun deliğine günde 3-4 kez 2 damla damlatılır, daha sonra birkaç gün devre dışı yapmak ve daha prosedürü tekrarlayın. Tedavi süreci 4 tam döngüdür. Aynı zamanda şişlik ve burun akıntısı için de kullanılır.
 • Havuç ve turp. Havuç suları 2 saat, turplar 1 saat karıştırılarak iyi bir etki elde edilir.Çocuklar birkaç kez resepsiyonda 200 ml su içmeye ihtiyaç duyarlar. Buna ek olarak, deniz suyu veya tuzlu su çözeltisi ile önceden durulanan nazofarenkste birkaç damla damlayabilirsin.
 • Bal ve pancar. Pancarları öğütmek, meyve suyunu sıkmak, balın 2: 1 oranında eklenmesi ve her şeyi iyice karıştırması gerekir. Gün boyunca, her burun deliğine birkaç damla damlatın. Bu prosedür en az 15 ardışık gün için yapılmalıdır.
 • Deniz topalak yağı. Deniz topalak yağı satın alınabilir veya olgun meyvelerden sıkılabilir. Kendi pişirme yağını kullanıyorsanız, kapağı sıkıca kapatarak buzdolabında saklayın. Birkaç damla su bile kabul edilemez. 2 damla her 3 saatte bir gün boyunca yağ dökün.

  Deniz topalak yağı ek olarak ayçiçeği veya kuşburnu yanı sıra, zeytin veya mısır kullanabilirsiniz.

 • Kaynatma. Burun yıkamak için bir papatya, adaçayı, okaliptüs, kadife çiçeği, St. John's wort kaynağını kullanabilirsiniz. Et suyu, gün boyunca birçok kez deniz suyu gibi bir şırınga şeklinde yıkamak için kullanılır. Tıbbi özelliklerine ek olarak, anti-inflamatuar süreçlere karşı bir önleyici olarak kullanılır.
 • Okaliptüs yaprakları. Kıyılmış yaprakların iki çorba kaşığı, iki bardak su dökün, bir kaynamaya getirin, örtün ve 1-2 saat demlenmeye bırakın. Bunun için bir termos kullanmak daha iyidir. Ezilmiş yaprakları kaynar su ile dökebilirsiniz. Bu infüzyonlar günde 3 kez yemeklerden sonra boğazını okşayacaklardır. Kullanmadan önce önceden ısıtılmış bir buzdolabında saklayın. Raf ömrü iki günden fazla değildir.
 • Keçi sütü. Adenoidleri tedavi etmek için çocukların günde iki kez, sabahları ve akşamları bir bardak keçi sütü içmeleri gerekir. Antibakteriyel, onarıcı, şişkin bir şişlik ve ağrı gibi davranır.
 • Aloe suyu. Aloe genellikle bronşit, burun akıntısı, bronşiyal astım ve boğaz ve larinks ile ilişkili diğer rahatsızlıklar için kullanılır. Çoğunlukla çocuklar tatsız tadıyla aloe suyu almayı reddeder, suyla seyreltilebilir, ancak çok fazla bir etki beklemez, bazıları sıcaktır, hala kalır. Meyve suyu 2-3 damla her burun deliğine günde 3 kez sindirilir. Tedavi uzun zaman alır, ancak güçlü bir tümör gelişimi ile bile olumlu bir etki gerekli olacaktır. Bazen tedavi birkaç ay geciktirilir.
 • Meyve ağaçları ile reçine. Kirazın kabuğu üzerinde oluşan reçinenin kullanılması çok etkilidir. Kalın bir yapıştırıcı gibi viskoz bir sarı maddedir. Çocuğunuz genellikle ihbarınız olmadan bağımsız olarak yırtıp çiğniyor. Çocuğun çiğnemeyi öğrendiği 3-4 yaşlarında kullanabilirsiniz.
 • Papatya, okaliptüs ve huş ağacı yaprakları. Hazırlama yöntemi: okaliptüs yaprakları ve papatya yaprakları ezilmiş formda 1 yemek kaşığı. 1, 1 çay kaşığı kıyılmış huş ağacı yaprakları. Bütün karışık, bu hammaddeden 200 gram kaynar su dökülür, örtülür, sarılır ve en az 2-3 saat demlendirilir. Gömme her burun deliğine 3-5 damla günde 3 kez yapılmalıdır.
 • Mazı, deniz cehri ve çay ağacı yağı. Bu, üç aşamada dönüşlerde kazı anlamına gelir.
  Önceden, burun deliklerini tuz çözeltisi veya deniz suyu ile durulayın.
  Bu ders 6 hafta sürer. İlk olarak, deniz topalak 1-2 kullanın ilk iki hafta boyunca günde 3 kez düşer. Sonra, mazı ve çay ağacı yağı, ayrıca günde 2 kez 3 damla.
 • Kırlangıç ​​otu. kökleri ile Tüm bitki, bir blender veya öğütücü ile ve meyve suyu birkaç kez hayatta kalmak için zor ince bir tülbent ile öğütmek için gereklidir, saplar ve çiçekler. suyu saf hamuru içermeyen olması gerekiyordu, o zaman birkaç dakika için kapağı açarak, günde 1 kez bir kavanoza döküldü ve bir hafta boyunca karanlık bir yerde konur.

  Hazır meyve suyu her burun deliğine günde bir kez damlatılır. 5 yaşın altındaki çocuklar için, meyve suyu 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltilmelidir. Prosedür tam kür elde edene kadar gerçekleştirilir.

 • Karanfil. 10 adet karanfil baharatlı, bir bardak su dökün ve bir kaynatın, sonra örtün ve kahverengi kadar demlenmeye bırakın. Günde 3-4 kez birkaç damla gömün. Verilen çorba, bir burun iltihabına, boğaz ağrısına yardımcı olur veya yardımcı olur, gargara yapabilir.
 • Propolis. Propolis ile ameliyat olmaksızın adenoidler halk ilaçları ile tedavi etmek için bir başka çok etkili bir yöntem.

  tarifi: 1 kısım propolis, 10 parça tereyağı veya bitkisel yağ. Bu karışım ateşe atılır ve 15-20 dakika kaynatılır, sonra burun yağlanır. Ayrıca, çözelti günde birkaç kez burun birkaç damla ile gömülür. Propolis bazlı hazır ticari çözümler vardır, çünkü bu madde suda çok az çözünür, yağ yerine alkollü tentür kullanılır.

  Örneğin: bir bardak kaynamış su, 10 gram kabartma tozu, 20 gram. propolis zayıf% 10 alkolik tentür. Bu karışım burnu günde birkaç kez yıkar.

 • Adenoidlere karşı bir çare olarak üzümü. Belirli bir süre için siyah frenk üzümü yapraklarından çay kullanarak, adenoidler büyük ölçüde azalacaktır. kuru ya da taze, haşlanmış suda ezilmiş yaprakları İki kaşık daha sonra 3-4 kez günde bir bardak için yemeklerden 20 dakika önce içilir, (en iyi bir termos kullanmak için) ve 1 saat boyunca ısrar ediyorlar. Kurs 1 ay sürmektedir. Hastalıkları tedavi etmenin yanı sıra, üzümü yapraklarının çok miktarda vitaminleri vardır, bağışıklığı arttırır ve güç kazandırır.
 • Budra inhalasyon için sarmaşıktır. 20 gram kuru ot bir bardak su dökün ve 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Ardından ateşi kapatın ve 5 dakika boyunca tavada nefes alın. Prosedürü 6-7 kez gün boyunca tekrarlayın.
 • Ceviz. 20-30 gramlık bir hacimde cevizli perikarpı ezin, bir bardak su dökün ve 5 dakika kaynatın, sonra örtün ve 2 saat demlendirin. Kullanmadan önce, dikkatli bir şekilde süzün ve buruna 5 damla günde 4 kez damlatın.
 • Aziz John'un merheminden merhem. İnfüzyonlara ek olarak, St. John's wort'a dayalı merhem kullanın. De 1 saat toz haline St John's wort bitki ezmek ve 4 parça tereyağı ile karıştırın, 0,5 kısım kırlangıçotu suyu ekleyin. Düzgün bir kütle elde edilene kadar iyice karıştırın. Sabah ve akşam 3-4 damla damla.
 • Bir çocukta adenoidleri çıkarmaya değer mi ve hangi durumlarda

  Hastalıkla bile, onları mümkün olduğunca uzun süre korumak gerekir, çünkü 5-7 yıla kadar bağışıklık oluşumuna katılırlar.

  Sadece kesinlikle gerekli olduğunda çıkarın:

  • bir rüyada horlama,
  • işitme kaybı (kısmen),
  • zorluk ya da burun solunumu eksikliği,
  • kronik orta kulak iltihabı
  • kronik bronşiyal astım.

  Önceden, ameliyattan önce, yukarıda sıralanan geleneksel ilaç tedavilerinin yanı sıra ilaçların hepsinin kullanılması gereklidir.

  Bu tür araçlar şunlardır: albucid, sfradex, pinosol, protargol, thuya çay ağacına dayalı yağ. Hem damla hem de inhalasyon yönteminin kullanılması gereklidir.

  Çocuklarda adenoidlerin ergenliğe kadar, yani 9-10 yıl arasında azaldığı veya tamamen yok olduğu unutulmamalıdır.

  Hızlı bir tedavi için, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, vücudu egzersiz ve temperleme, doğal besinlerden doğru yiyeceği yemek gereklidir.

  Bu hala devam ederse ve hasta kendini davranması gerektiğinden, giderilmesi gerekliydi.

  Çocuklar, kural olarak, operasyondan birkaç saat sonra serbest bırakılırlar. Bu karmaşık bir prosedür olarak kabul edilmez, herkes lokal anestezi etkisi altındadır. Ancak ebeveynler, çocuğu dikkatlice izlemek için düzenli olarak vücut sıcaklığını ölçmek için birkaç günlüğüne mecburdurlar.

  Çocuklardan farklı olarak, yetişkin vücut daha uzun bir rehabilitasyon ve yara iyileşmesi gerektirir. en az 1 ay herhangi egzersiz ve yük yapmasının yasak hastalar, aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklara ziyaret sauna, solaryum, duman ve boğucu oda yer almaktadır.

  Özel bir madde yemek. Çıkarmadan sonra, nazofarenkste alerjenlere ve tahriş edicilere maruz kaldığında kolayca alev alabilen bir yara hala vardır.

  Gıda baharatlı, tuzlu, ekşi olmamalıdır. Küçük parçalar yemek gerekiyor. Çok sıcak ve soğuk olması yasaktır.

  Sıcaklığı 30-35 dereceyi geçmeyen tahıllar, süt ürünleri, jöle, et suyu gibi ürünleri kullanın.

  Dikkatli bir şekilde antibiyotikleri tedavi etmelisiniz, önceden bir doktora başvurduğunuzdan emin olun. Örneğin, aspirin kullanımı kanamaya neden olabilir.

  Çıkarmadan sonra, 2 hafta boyunca, burnunuzu tuzlu suyla ya da profilaksi olarak denizle yıkamanız gerekir, bu da adenoidlerin komplikasyonlarını ve tekrar görünümünü önlemek için günde bir kez.

  2 hafta sonra yara hemen iyileşmeli ve yavaş yavaş tüm yiyeceği yiyebilirsiniz.

  Adenoidleri halk ilaçlarıyla tedavi etmenin yanı sıra, kısaca tartışacağımız bir takım başka yöntemler de kullanılmaktadır.

  Cerrahi müdahale

  Ebeveynler cerrahi müdahaleden kaçınmak için ellerinden geleni yaparlar ve herhangi bir yolla patolojiyi tedavi etmeye çalışırlar. Ancak belirli boyutlarda, çıkarılması kaçınılmazdır, aksi takdirde tümör solunum yollarını tamamen tıkar. Bu eğitim, bir gün içinde uzaklaşabilen, ancak dokudan ve zamansız tedavinin sadece arttığı şişkinlik değildir.

  Ancak doktor, sadece belirli koşullar altında ve önceki prosedürlerden sonra, örneğin:

  • Hem uykuda hem de gün içinde nefes alma ihlali
  • Romatizma, artrit, vaskülit şeklinde komplikasyon
  • Burundan sürekli solunum zorluğu
  • Halk ilaçları yanı sıra, muhafazakar yöntemler ile etkisiz tedavi

  Çoğunlukla, operasyondan sonra ve adenoidleri tamamen ortadan kaldırmazsa, tekrarlayan nüksler olur.
  Yaş ne kadar küçük olursa, hastalığın tekrarlaması daha olasıdır. 3 yaşın altındaki çocuklara cerrahi müdahale önerilmemektedir.

  Hemopati ile tedavi

  Bu yöntem oldukça etkilidir, ancak bireysel bir yaklaşım ve iyi bir nitelik gerektirir. Doktor doğru bir homeopatik ilaç seçerse, iyileşme olasılığı oldukça yüksektir.

  Adenoidlerin ortaya çıkması, öncelikle bağışıklığın zayıflamasına neden oldu ve bu ilaç, bağışıklık sistemini güçlendirdi, böylece tümörün ilerlemesini önledi.

  Tedavinin ilk olumlu çanı olan hasta, nefes almayı kolaylaştırdı ve bulaşıcı hastalıkların yüzdesi de azaldı.

  Bazen ilacın bileşimi kan damarlarını daraltan bir maddeyi içerir, çocuklar bu tür ilaçlardan kategorik olarak yasaklanır. Aşırı alımın sonucu olarak, çocuk sürekli uyumak ister, nabız ve solunum hızlanır, cilt solgunlaşır.

  Eczanelerde şimdi, tıkalı bir burun ile kullanılan spreyler şeklinde çok fazla ilaç satıldı. Ana amaçları, alerjik reaksiyonun azaltılması ve enflamatuar sürece direnç. Bu ilaçlardan biri nazoneks.

  Lazer tedavisi

  Modern tıp pratiğinde sıklıkla lazer tedavisi kullanır. Bir lazer ışını yardımıyla doktor direkt olarak tümörü etkiler, bildirimi azaltır, kan damarları üzerinde direkt etki ile iltihabı giderir, bağışıklık sistemini normalleştirir.

  Bu tür seansları tuttuktan sonra, nefes geri yüklenir ve iyilik hali gelişir. Kural olarak, bu tür eylemler 2-3 aşamada gerçekleştirilir.

  Son aşama, nazofarenkste inflamatuar süreçleri önler. Ancak bu yöntem, adenoidin büyüklüğünü azaltamayacağından, bu yöntem tamamen etkili kabul edilemez.

  Lazer tedavisine paralel olarak, diğer tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekir, ışın sadece nefes almayı kolaylaştırır. Genellikle her seansta lazer tedavisi her yıl reçete edilir. Bu yüzden bu yöntem cerrahi müdahaleye alternatif olarak düşünülemez.

  Çocuklarda adenoidleri halk ilaçları ile tedavi ediyoruz

  Çocukta adenoidler: semptomlar ve nedenleri

  Bu patolojinin tuhaflığı yaş sınırlamasıdır. Adenoidler - sadece çocuk tanıları, yetişkin hastalık vakaları tek olduğundan. Içinde risk grubu çocuklar ergenlikten önce (ergenlik), Bundan sonra mevcut adenoidler bile güvenle çözülür.

  Posterior forniksde lenfatik dokunun proliferasyonunun karakteristik belirtileri şunlardır:

  • Bir rüyada burnu solumak zorluğu, bazen horlama. Bu semptomlar hastalığın ilk aşamasında ortaya çıkar ve zaten otolaringologlara ziyaret sebebi vardır.
  • Bir rüyada horlama kalıcı olur, ve nazal solunum günde 24 saat zordur. Burundan bol miktarda akıntı var, öksürük.
  • Lenfatik dokunun yaygın proliferasyonu nedeniyle nazofarenksin tam tıkanıklığı, ve buna göre, burun içinden nefes alamama. Bu durum konuşma bozuklukları, işitme problemleri, sürekli açık ağız nedeniyle ısırık deformasyonu ile doludur.

  Ayrıca, çocuk genellikle hastalanır, baş ağrısından şikayet eder. Tedavi edilmeyen adenoidlerin sonuçları pnömoni, astım, sık boğaz ağrısı olabilir. Oksijen eksikliği, beynin hipoksisine ve zihinsel gelişimin yavaşlamasına yol açar.

  neden Ancak bazı çocuklar otolaringologların sabit hastalarıdır, diğerlerinde ise lenfatik doku hiç olmazsa adenoidlerin oluşumu ile büyümez. Bu soruya kesin bir cevap yoktur ve doktorlar en olası bazı nedenleri dile getirmektedir:

  • bulaşıcı hastalıklara eğilim azaltılmış bağışıklık bir arka plana karşı;
  • aşırı hassasiyet çeşitli alerjenlere;
  • besin eksikliği ve diyette mikro besinler;
  • psikolojik faktör (stres);
  • kalıtım.

  Hastalığın nedenlerine dair belirsizliğe rağmen, modern tıp Ameliyatsız tedavi yöntemleri geniş bir yelpazede.

  Adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması, yalnızca konservatif tedavinin etkisiz olması durumunda kullanılan aşırı bir ölçektir.

  Komarovsky'nin hastalığın tedavisi hakkındaki fikri (video)

  Ameliyatsız adenoidler nasıl tedavi edilir

  Bu hastalık bir özellik daha ile karakterizedir: evrensel bir terapi yöntemi yoktur. Birisi homeopati veya fizyoterapi ile yardımcı olur ve birileri tamamen halk ilaçları ile tedavi edilir. bu nedenle Doktor tüm mevcut teknikleri kullanır, en etkili bulmak için her özel durum için.

  İlaç tedavisi

  Uyuşturucu ile tedavi genellikle karmaşıktır: antimikrobiyal ajanlar reçete edilir, çeşitli salin yıkama için çözümler, vazokonstriktör burun damlaları. Hastalığın alerjik doğası şüphesi varsa, antihistaminikler. Vücudu güçlendirmek ve enfeksiyonlara karşı direncini artırmak immunostimulanlar ve vitaminlerin kompleksleri ve mineraller.

  fizyoterapi

  Donanım terapileri arasında en etkili olanları elektroforez, lazer veya yüksek frekanslı radyasyona maruz kalma. Ayrıca yararlı yaka bölgesinin masajı. Özel sanatoryumlarda ve tatil köylerinde, özellikle de tuz mağaraları. Tuzlu hava birçok solunum yolu hastalığının tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

  Homeopati ve yazarlık teknikleri

  oldukça tartışmalı tedavi şekli adenoidler. Homeopatinin etkinliği konusunda, tıp çevrelerindeki uyuşmazlıklar uzun süredir devam etmektedir, ayrıca bu alanda az sayıda uzman bulunmaktadır. Yazarın tekniğine gelince, burada bahsetmeye değer. Buteyko, Orijinal tedavi konseptini kim geliştirdi? Onun yöntemi dayanmaktadır burun solunumunu öğretmek. Bu doktorun görüşüne göre, ödem ve lenf dokusunun proliferasyonuna neden olan yanlış nefes almasıdır.

  Buteyko yöntemi ile doğru şekilde nefes alma (video)

  Adenoidler halk ilaçları tedavisi

  Geleneksel tıbbın reçetelerini ihmal etmeyin: yüzlerce yıllık gözlem ve uygulama için, çeşitli hastalıkların otlar ve diğer doğadaki armağanlarıyla başarılı bir şekilde tedavi edilmesinde büyük bir tecrübe birikmiştir. Ek olarak, adenoidlerden elde edilen tüm ilaçlar Doğal olarak ve çocuklar için zararsızdır.

  Önemli! Alternatif tıp kullanmadan önce konsültasyon kulak burun boğaz uzmanı gereklidir. Suyun ve infüzyonların bileşenlerinin doğal kökenine rağmen, çocuğun durumu daha da kötüleştirecek bir bireysel hoşgörüsüzlüğü olabilir.

  Adenoidler tedavisinde kullanılan, halk ilaçları öncelikle tasarlanmıştır topikal uygulama için (Nazofarenks inhalasyon ve lavajı). Geliştirmek için genel esenlik ve bağışıklığın güçlendirilmesi hazırlanmaktadır vitaminli çaylar ve infüzyon. İyi bir terapötik etki de verilir ev yapımı damlalar.

  Burun durulama

  Bu prosedür çocuklarda adenoidlerin tedavisinde ana yöntemdir. Tıbbi ürünler Patojenik mikroflorayı yıkayın, ödem ve iltihaplanmayı azaltın. Burnunuzu her gün birkaç kez durulayın. Bu mukusun durgunluğunu önler ve komplikasyonların gelişmesi. Ek olarak, herhangi bir topikal preparatı kullanmadan önce, durulama deniz ya da sade tuzlu su Gerekli.

  Eğer çocuk küçük, prosedür gerçekleştirilir bir şırınga veya kauçuk şırınga ile. Basınç altındaki su burun içine dökülür, sonra ağızdan akar (başın öne doğru eğilmesi gerekir). Daha büyük çocuklar burunlarını kendi başlarına yıkayabilir, elindeki avuç içinde sıvıyı toplayıp burnuna çekerek, sonra da tükürür.

  • deniz suyu Eczaneden satın alınabilir veya deniz tuzuyla bağımsız olarak yapılabilir. Çözeltiyi hazırlamak için bir bardak suya (kaynatılmış) bir slaytta 2 çay kaşığı tuz çözülmeli ve birkaç kez katlanmış gazlı bez ile süzülmelidir. Günde birkaç kez kullanılır.
  • Sofra tuzu çözeltisi Deniz suyunu başarılı bir şekilde değiştirir. Bir bardak kaynamış su eşit miktarda tuz ve soda alır (çay kaşığı) ve filtrelemeden sonra birkaç damla iyot eklenir.
  • Kekik, kaynatma şeklinde yıkamak için kullanılır, şişlik ve iltihaplanmayı azaltır. Bir bardak su ile bir çorba kaşığı kaynatın ve soğuduktan sonra kaynatın ve kullanın.
  • Benzer şekilde, papatya, St. John's wort, kadife çiçeği yıkama için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. Otlar hem bireysel hem de koleksiyon olarak etkilidir.
  • Okaliptüs suyu 1 kaşık kurutulmuş yaprak ve bir bardak sudan (daha fazlasını yapabilir ve ürünü buzdolabında saklayabilir, kullanmadan önce ön ısıtmaya) hazırlayabilirsiniz. Karışım bir kaynamaya getirilir ve infüzyon için bir termona dökülür. İki saat sonra, süzün ve yıkamak için kullanın.

  Prosedür hoş olmadığı için, çocuklar genellikle harekete geçip yıkmayı reddeder. Bu gereklidir Çocuğa tedavi ihtiyacını ikna etmek ve ikna başarılı olmazsa güç kullan. Bununla birlikte, ağlayan ya da çığlık atan bir bebeğin burnuna bir solüsyon dökmenin bir anlamı yoktur: histerik ve yüz burunları ile burun pasajları bükülür ve durulama imkansız hale gelir.

  Burun için damla

  Deniz topalak yağı - adenoidleri tedavi etmek için en basit ve en etkili araçlardan biri. Belirgin bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve başarıyla kullanılmaktadır burun için damla (Her üç saatte bir burun deliği başına 2 damla). Çay ağacı yağı ve thuya ile altı haftalık bir tedavide kullanabilirsiniz. Şema şudur: her yağ 2 hafta boyunca günde üç kez (2 damla) burun içine gömülür.

  • Okaliptüs, papatya ve huş ağacı yapraklarının terapötik infüzyonu aşağıdaki gibi hazırlanır: Toplamanın 3 çay kaşığı (bitkiler eşit oranlarda alınır) bir bardak kaynar suya dökülür ve 3 saat infüze edilir. Filtrelenmiş ürün günde üç kez, her burun deliğine 4 damla damlatılmalıdır.
  • Ceviz, ya da daha ziyade bölümlerini su dökün (cam başına 2 yemek kaşığı) ve beş dakika kaynattıktan sonra pişirin. 2 saat boyunca infüzyondan sonra, çorba, önceki tarifte olduğu gibi süzülür ve kullanılır.
  • karanfil iyi sadece adenoidler değil, aynı zamanda angina ile de yardımcı olur. 10 adet baharatlı karanfil, bir bardak su içinde birkaç dakika kaynatılır, soğutulduktan sonra süzülür. Burun içinde günde 4 kez gömün veya boğazınızı yıkamak için kullanın.
  • Aloe suyu ile tedavi oldukça uzun ama etkilidir. Günlük kullanımın birkaç ay sürmesi (2 damla için günde üç kez) gerekebilir, ancak en kapsamlı ödem çözülecektir.

  Yaygın restoratif demektir

  • Keçi sütü benzersiz şifa özellikleri ile uzun zamandır bilinmektedir. Çocuklara sabahları bir bardak içki içip, yatmadan önce içmeleri tavsiye edilir. Keçi sütü sayesinde bağışıklık artar, ödemler ve iltihap kaybolur.
  • Meyve ağaçlarının reçinesi - oldukça sıradışı ama etkili bir ilaç. Kirazların gövdelerinde oluşan ve sarı yapışkan bir maddenin boşaltılmasıyla günde birkaç kez çiğnenmesi tavsiye edilir.
  • Siyah frenk üzümü yapraklarından çocuklar ve çay için kullanışlıdır. Bir ay boyunca kullanılır (her yemekten önce bir bardak). Hem kuru hem de taze yapraklardan hazırlanır: 200 ml kaynar su başına 2 yemek kaşığı bir saat ısrar eder.

  Yukarıdaki tüm tarifler çok Etkili ve zaman test, ama bir şartlı dezavantajları var. onlar uzun süreli kullanım gerektirir, cerrahi olmayan bir çocukta adenoidler tedavi yanı sıra zararsız halk ilaçları hızlı bir şekilde olmayacak.

  Halk ilaçları olan çocuklarda adenoidlerin tedavisi

  Adenoidler tedavisi için geleneksel tıp tarifleri:

  1. Aloe suyu Çocuklarda adenoidlerde bakterisit ve anti-ödematöz özellikleri vardır. Hastalığın evresine bakılmaksızın adenoidleri tedavi edebilirler. Bitkinin yaprağından suyu sıkın ve her burun deliğine 5 damla aşılayın. Tedavi 2 ay sürer. Burun yıkamak için, bitkinin seyreltilmiş suyu 3: 1 oranında kullanabilirsiniz. Bu durumda, tedavi 2 hafta boyunca, günde 2 kez burun yıkanmalıdır.
  2. Meşe ağacından gelen araçlar. Et suyu hazırlanırken, bir kaşık toplanır (10 gram nane, 10 gram St. John's wort, 20 gram meşe kabuğu) ve küçük bir ateşte 3 dakika kaynatılır. Bir saat sonra, çözeltiyi boşaltın. İki hafta içinde, et suyu 4 damla için günde 2 kez gömülür.
  3. Deniz topalak yağı adenoidler dahil birçok KBB hastalığının tedavisinde mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Yağ kan damarlarını güçlendirir, mukus sekresyonunu azaltır, adenoid vejetasyonların emilimini artırır. Tedavi için günde 2 kez (günde ve yatmadan önce) 3 damla yağ damlatın. Deniz topalak yağı ile tedavi 3 hafta sürmektedir. Hastalığın akut formu durumunda, bir kaşık yağın yarısına birkaç damla sarımsak suyu eklenir. Semptomlar ortadan kalkana kadar karışım günde 4 kez aşılanır.
  4. propolis tentür olarak kullanılır. Aşağıdaki gibi hazırlayın: bir bardak kaynar su içinde bir kaşık soda 1/8 ve propolis tentürün 20 damlasını çözün. Burun boşluğunun durulanması günde 2-3 kez yapılır. Propolis'i tedavi etmenin bir başka yolu da 3 çorba kaşığı tereyağı (veya sebze) yağı ve bir çay kaşığı propolis'ten bir merhem kullanmaktır. Elde edilen karışımın 20 dakika ısıtılması gereklidir. Nazal kavite günde 2 kez bir ay boyunca merhem ile bulaşır.
  5. Kırlangıçotu ile tedavi Hastalığın ilk aşamalarında mükemmel sonuçlar verir. Bir çay kaşığı kırlangıçotu yaprakları bir bardak sütte kaynatılır, süzülür ve soğutulur. Ortaya çıkan preparat, günde 5 kez 5 damla burun boşluğuna damlatılır. Başka bir reçete: bitkiden suyu sıkın, suyla karıştırın 1:20 oranında. Ortaya çıkan çözüm, bir ay boyunca 1 damla, günde 2 kez kullanılır. Sadece taze bir çözüm kullanmak önemlidir.
  6. karanfil yardım akut adenoidit ile tedavi etmenizi sağlayan güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir. On karanfil çiçeği bir bardak kaynar su ile demlenmiş ve bir saat boyunca ısrar edilmiştir. Ortaya çıkan infüzyon 2 damla için günde birkaç kez kullanılır. İlaç enflamatuar süreçleri yatıştırır, tıkanıklığı giderir ve adenoidit alevlenmelerini önler.
  7. Alan atkuyruğu kuru veya taze formda uygulayın. 300 ml kaynar su ve 2 çorba kaşığı haşlanmış su kaynatın kaynatın ve 7 dakika kadar ısıtın. Ürün 2 saat süreyle infüze edilmeli, daha sonra günde 3 kez yarım bardakta 10 gün içilmelidir. 3 yaşın altındaki çocukların at kuyruğu yemesine izin verilmez.
  8. Okaliptüs yağı güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Çeşitli yağlara dayanan bir terapi döngüsü yapılması önerilir. Bunu yapmak için 2 hafta boyunca okaliptüs yağı (3 damla günde 3 kez) uygulanır - deniz topalak yağı, sedir yağı ile tedaviyi bitirebilirsiniz.
  9. Sulu Kalanchoe Çocuklarda adenoidler de hastalığa iyi gelir. Bitkinin ezilmiş yaprakları suya dökülür ve 20 dakika boyunca bir su banyosunda tutulur. Nazofarenksi serinletir ve sulandırır.

  Terapi ne zaman uygundur?

  Adenoidlerin çıkarılması, sıklıkla otitis, ciddi solunum ihlali ve diğer komplikasyonlar ile birlikte 2 ve genellikle 3 derecelik büyüme ile önerilebilir.

  Halk hastalıkları da dahil olmak üzere konservatif, hastalığın birinci aşamasında ve sık görülen enfeksiyöz komplikasyonların yokluğunda önerilebilir. Nazal konjesyon lenf bezleri tedavi edilmesi için geleneksel yöntemler, yerel bağışıklığı arttırmak, relaps alevlenmeleri, lenf dokusu yavaş çoğalmasını azaltmak, ödem nazofarenks bademcik azaltmak ortadan kaldırır.

  Bu tedavi kompleksinin etkisinden dolayı, adenoid bitki örtüsü çocukla birlikte büyür ve çıkarılması gerekmez. Genellikle, ergenliğin başlangıcında, lenfoid doku büyümeye son verir ve yavaş yavaş atrofi başlar. Cerrahi müdahale ihtiyacı kendi kendine yok olur.

  Nadir durumlarda, bir yetişkinde hastalık meydana gelebilir, tedaviye yaklaşım çocuklukta olduğu gibi olacaktır.

  önleme

  Çocuğun, deniz suyu, tuzlu su çözeltisi veya evde hazırlanan zayıf tuz çözeltisine dayanan preparatlarla burnunu düzenli olarak yıkaması gerekir. Yıkama sadece mukusu yıkamakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

  Hastalığın önlenmesi için gereklidir:

  • hava durumuna göre elbise;
  • sık sık yürümek;
  • havuzda yüzün;
  • temperli;
  • doğru yer;
  • jimnastik ya da spor yapmak;

  Çocuklarda 1-2 seviyeli adenoid varsa, uzmanlar ameliyatı değil, hastalığı konservatif yöntemlerle tedavi etmeyi önermektedir. Durumu başlatmak halk ilaçları ile tedaviye yardımcı olacaktır. Bir çocuğu halk yöntemleriyle tedavi etmeden önce, bir uzmana danışmak gerekir.

  Evde çocuklarda adenoidlerin cerrahi yapılmadan tedavisi: halk ilaçları, homeopati ve fizyoterapi

  "Adenoidler" terimi çoğu hasta olan çoğu anne-babaya aşinadır. Ancak, herkes bu oluşumların belli işlevleri olan bademciklerin aşırı bir parçasını temsil ettiğini bilmez. Bademcikler nazofarinkste ve hava ile solunan patojenlerden vücudun korunması için gerekli ağız boşluğunda lenfoid doku konsantrasyonu vardır. Çocuklarda nazofaringeal tonsiller neden sıklıkla büyür ve solunum ve işitme kaybında zorluklara neden olur?

  Adenoidler - zayıf bağışıklığı olan çok sayıda çocuk sorunu

  Adenoidit belirtileri

  Normalde, bebeğin lenfoid dokuyu kaplayan bir nazofarenks kemiği (doğal bir oluk) vardır. Hücreleri bir nedenle kontrol edilemeyecek şekilde paylaşmaya başlarsa, bu durum bademciklerin hacminde bir artışa yol açar, hipertrofisi ortaya çıkar. Bu tür rahatsızlıklar pek hoş olmayan tezahürlere neden olur ve adenoid olarak adlandırılır. Özel bir ayna olmadan onları görmek zor. Lenfoid doku ile nazofarenks kemerinin yanında, işitsel tüplerin ağızları ve burun geçişlerinin delikleri bulunur. Bu yakınlık adenoidlerin ana semptomlarını açıklar - bir çocukta burun solunumu ve işitme kaybının ihlali.

  Çocuklarda formasyonların ortaya çıkış nedenleri

  Palatine bademcikler genellikle sadece çocuklarda artar ve maksimum büyüklükler yedi yıla ulaşır. Ergenlik ergenlik döneminde azalır. Nazofarenkste hipertrofinin başlıca nedenleri ve lenfoid doku inflamasyonu:

  • Genetik yatkınlık. Doktorlar, çocukluk döneminde anne ve babanın adenoid bozukluğu yaşadıklarını, sıklıkla aynı tanıya sahip olduklarını belirtmektedirler.
  • Üst solunum yolu hastalıkları, uzun süreli burun akıntısı.
  • Çocuklar için bulaşıcı hastalıklar - kızamık, kızıl ateş, boğmaca öksürük.
  • Dengesiz beslenme - aşırı tüketim, aşırı yeme.
  • Alerjilere yatkınlık.
  • Azaltılmış bağışıklık.
  • Odada kuru hava, zararlı dumanların varlığı, zayıf ekoloji.

  Tedavi yöntemleri

  Gördüğünüz gibi, adenoidlerin ortaya çıkma nedenleri kütle olmakla birlikte, her zaman lenfoid oluşumların tedavi gerektirmediğini anlamalıyız. Sıklıkla nazofaringeal bademciklerdeki artış hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar ve azalır. Bu bağlamda, kulak burun boğaz uzmanları bazen ebeveynlerin bekle-gör tutumu almasını ve sonuçlara acele etmemelerini tavsiye etmektedir. İyileştikten bir ay sonra LOR'a bir muayeneye gitmeye değer, böylelikle doktor bademciklerin büyüklüğünü ve önerilen tedaviyi yeterince tahmin etti.

  ilaçlar

  Adenoidler için özel ilaçlar yoktur, bu nedenle konservatif tedavi KBB tarafından reçete edilir ve onun tarafından hazırlanan şemaya göre gerçekleştirilir. Terapi farklı olabilir, lenfoid dokunun büyüme ve inflamasyonu derecesine ve çocuğun yaşına bağlıdır. Eğer tedavi etkisiz olursa, doktor taktikleri değiştirir ve başka bir şema dener. Nazofaringeal bademciklerin modern yönlerini düşünelim ve bu da ameliyatsız bir problemle baş etmede yardımcı olur:

  • Antibiyotikler. Hastalığa bakteriyel bir enfeksiyon eşlik ediyorsa, adenoidit tedavisi için antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Antibiyotikler bir doktor tarafından reçete edilmeli ve onlarla tedavi zamanla sınırlı tutulmalıdır. Bu tür ilaçların kontrolsüz olarak alınmaları durumunda lenfoid doku proliferasyonuna neden olduğu durumlar vardır.
  • Immunostimulantlar. Bu tip bir ilaç, lokal bağışıklığı güçlendirmek ve lenfoid dokunun büyümesi ile baş edebilmek için vücudu uyarmak üzere reçete edilir. Bu Nazoneks, Rizonel, vb. Bu ilaçların bir immünolog tarafından reçete edilmesi arzu edilir.
  • Tuzlu çözeltiler. Burnu herhangi bir adenoidit derecesi için serum fizyolojik solüsyonları ile durulayın. Burun çalkalamak, nazal pasajlar ve sinüslerde biriken mukusu ortadan kaldırır, mukoza zarını nemlendirir, bu da ödemin azaltılmasına ve burun nefeslerinin normalleşmesine yardımcı olur. Özel damlalar Aquamaris, Saline kullanabilirsiniz ve sıradan salin solüsyonu kullanabilirsiniz.
  • Antihistamin damlası. Bu ilaçlar sadece kalıcı rinitin bir alerjiden kaynaklandığı durumlarda reçete edilir. Bazen vücuttaki iltihaplanma sürecine alerjik reaksiyonlar eşlik eder, bu da bademciklerin lenfoid dokularının daha da fazla şişmesine ve çoğalmasına katkıda bulunur. Allergodil, Nasawal'ı uygulayın.
  • Vazokonstriktör ilaçlar. Nazal geçişlerin genişlemesi için damlalar geçici olarak hareket eder ve tedavi etmez. Vazokonstriktörler, bademciklerin sağlığını dolaylı olarak etkileyen nazal solunum için kullanılır. Hava, nazal geçitlerden serbestçe dolaşmaya başlar başlamaz, işlevleri geri yüklenir. Bu bademcikler üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Bağımlılık yapmamak için, burun damlaları en az üç günde bir değiştirilmelidir.

  homeopati

  Homeopati uzmanları, alternatif ilaçlarla iltihaplanma ve adenoidleri yok etmenin mümkün olduğundan eminiz. Bunun için, çocuk ayrı ayrı anti-enflamatuar, antibakteriyel, immün uyarıcı homeopatik ilaçlar seçilir. Bununla birlikte, homeopati derhal iyileşme vaadinde değildir ve aylar önce tedavi planlanmalıdır. Reçetesiz bir eczanede satın alınabilen jenerik ilaçlar ve küçük bir hastanın anayasal özelliklerine göre reçetelenen klasik ilaçlar vardır.

  Çocuklarda adenoidlerde homeopati her zaman etkili değildir ve birçok pediatrist bunu etkili olarak düşünmemektedir. Homeopati ile problemle başa çıkmaya çalışan bir arzu varsa, evrensel ilaçları kullanabilirsiniz:

  • Kompozit homeopatik ilaç Job-baby - günde 8 top al;
  • Lenfomyosot - 10 ml suda çözünen 3-10 damla (yaşa bağlı olarak);
  • Adenosan günde üç kez 3 pelet alınan adenoidlerin tedavisi için homeopatik bir ilaçtır.

  Halk ilaçları

  Eğer bir nedenden ötürü homeopati uygun değilse, ameliyat olmaksızın probleme kendi çözümlerini sunan halk tıbbına dikkat etmek gerekir. Ancak, uzmanlar geleneksel tıbbı ana tedavi olarak önermezler, bir yardımcı olarak kullanmak daha iyidir. Çoğu halk tarifleri şifalı bitkilerin kullanımına dayanmaktadır:

  • Her burun deliğine 1-2 damla aloe suyu günde iki kez gömün. Aloe yaprağı önceden kesilmeli ve buzdolabında 1-2 gün bekletilmeli, tedavi en az 3-4 ay devam edilmelidir.
  • Kalanchoe suyu, mukustan burun tıkanıklıklarını temizlemeye yardımcı olacaktır. Konsantre Kalanchoe suyunu 1: 3 oranında suyla seyreltmek ve ardından burnun içine damlatmak en iyisidir.
  • Kalabalıktan daha kötü değil, üç yağın değişmesine yardımcı olur - mazı, deniz topalakı ve çay ağacı yağı. Her tür yağ 14 gün boyunca, sabah, öğleden sonra ve akşam her burun deliğine 2 damla sindirilerek kullanılır. Kursa çay ağacı yağı ile başlamak ve deniz topalak ile bitirmek daha iyidir. Toplamda, tedavi 1.5 ay için tasarlanmıştır.
  Suyu Kalanchoe - adenoidlerin karmaşık tedavisi için etkili bir halk ilacı
  • Kırmızı bir sebze - pancar - popüler aşka sahiptir. 1 çay kaşığı alacak. onun suyu, içinde yarım çay kaşığı bal eklemek gerekir. Bu karışımı 4-6 damla burun içine alın.
  • Katran. Pamuk yünü turundas katran ve ekşi krema karışımı ile yağlayın ve her gün 30 dakika boyunca burunda tutun.
  • Chistel suyu. Bitkinin saplarını öğütmeniz gerekir (bir kıyma makinesini kullanabilirsiniz) ve suyu kütlenin içinden sıkın. Celandine suyla 1:20 oranında karıştırın ve her burun deliğine günde üç kez gömün. Burun bu şekilde yıkanması en az bir ay boyunca yapılmalıdır. Celandinin zehirli bir bitki olduğunu hatırlamakta fayda var, bu yüzden su ile belirtilen oranda sulandırılması önemlidir.
  • Bir okaliptüs tentürü ile gargara. Yarım bardak egzotik odun yaprakları 500 ml kaynar su dökülür. 40 dakika su banyosunda infüzyon yapın. Günde üç kez yedikten sonra burnunuzu çalkalayın ve durulayın. İnfüzyon 2 günden fazla olmamak üzere buzdolabında saklanabilir. Her durulamadan önce ilaç kaynar su bir kısmını ekleyin. Boğaz ve burnun okaliptüs tentürüyle yıkanması 4 ila 6 ay arasında sürebilir.

  Solunum egzersizleri ve masaj

  Bu yöntemin amacı, vücudu oksijene doyurmak, yaşamsal süreçleri ilerletmek ve çocuğun sağlığını iyileştirmektir. Ana görev bebeğin düzgün nefes almasını öğretmektir. Her nefes - maksimum gürültü ile yapılan keskin ve kısa burun hava girişi. Ekshalasyon özel bir önem verilmez - ağız yoluyla yapılır.

  Tüm egzersizler, arka arkaya 8 kez, daha sonra kısa bir ara ve tekrar 8 nefeslik bir dizi bir dizi nefestir. 7 dersin ilkinin alıştırmaları basittir ve aşağıdaki hareketlerden oluşur:

  • kafa sola ve sağa döner;
  • ellerin göğsün önünde keskin bir şekilde kesilmesi;
  • yamaçlar;
  • çömelme.

  Başka bir yöntem, adenoidit tedavisinde nokta olarak gerçekleştirilen masajdır. Özel enerji noktalarına baskı yapılarak kan dolaşımı artırılabilir, burun geçişlerindeki hava dolaşımı iyileştirilebilir, bu da adenoidlerde azalmaya neden olur. Teknik şu şekildedir: Ortadaki ya da isimsiz parmağı küçük bir iğne yastığı ile nokta üzerine bastırın ve saat yönünde bir sallanma hareketi yapın, devam eden basınç. Masaj için puan:

  1. alnın merkezi kısmı;
  2. kaşların arasındaki burun köprüsü üzerinde;
  3. burun köprüsünün her iki yanında gözlerin iç köşelerine yakın;
  4. kaşın orta noktası;
  5. burun kanatlarının her iki tarafında.

  fizyoterapi

  Adenoidit tedavisinde, aşağıdaki yöntemler de kullanılır:

  • Elektroforez. Yardımı ile antihistamin, vazokonstrüktif ilaçların daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür.
  • KUF terapisi (kısa dalga ultraviyole radyasyonu). İnflamasyon alanındaki tüm patojenik mikroflorayı yok etmeye yardımcı olur. Bu durumda KUF, avantajlı olan iltihaplı adenoidleri ısıtmaz.
  • Lazer tedavisi Işık tedavisine dayalı bir yöntem. Kan dolaşımını artırır, iltihap ve şişmeyi azaltır.

  Tedavi sırasında beslenme ve yaşam tarzının özellikleri

  Adenoid tedavisi sırasında rasyonel bir diyete uygun olmalıdır. Sürekli solunum yolu hastalıkları olan bir çocuk, bağışıklık ve vitamin tedavisini güçlendirmeye ihtiyaç duyar. Menü sebze, meyve, vitamin, tahıl ve süt ürünleri ile doymuş olmalıdır. Kışın - kuru meyvelerde çocuklara bal, fındık vermek faydalıdır. Ayrıca gastrik mukozayı asidik, baharatlı ve tuzlu yiyeceklerle tahriş etmemesi tavsiye edilir.

  Çocuğun menüsü dolu, çeşitli ve maksimum vitaminli olmalıdır.

  Haşlanmış lapası, çorba ve patates püresi tercih edilir.

  Tedavi sırasında ayrıca gereklidir:

  • aşırı soğutma ve aşırı ısınmadan kaçının;
  • çocuğa yeterli fiziksel aktivite sağlamak;
  • tüm doktor tavsiyelerini takip edin.

  Konservatif tedavi sonuç getirmediyse operasyon gösterilir. Postoperatif dönemde ihtiyacınız olacak:

  • Fiziksel aktiviteyi sınırlamak için en az bir ay;
  • Sıcak banyoları, güneşe ve sıcağa uzun süre maruz kalmayı hariç tutun;
  • çocuk solunum jimnastiği ile meşgul olmak;
  • sıkı bir diyet uygulamak ve çocuk sıcak ve kaba gıda beslemek için iki hafta boyunca.

  Önleyici tedbirler

  Çocuğun sıklıkla riniti vardır ve boğazını kızarır, daha fazla adenoid iltihaplı hale gelir, çoğu kez bir önceki iltihaplanma sürecinden sonra aynı büyüklüğü azaltmak ve azaltmak için yeterli zamana sahip değildir.

  Çocuk kollektifinde doğal bir enfeksiyondan kaçınmanın neredeyse mümkün olmadığı için, bağışıklığı güçlendirmek için tüm çabaları yönlendirmek faydalı olacaktır - herhangi bir havada yürüyüşler için zaman ayırmak, odanın içindeki havanın nemli ve soğuk olmasını sağlamak. Sağlığı iyi olan bir çocuk bir enfeksiyonu daha kolay tolere edebilir ve sisteme hızlı bir şekilde geri dönebilir. Nazofaringeal bademcikler hastalığın sınırlı bir döneminde güçlü bir şekilde büyüyecek ve hızlı bir şekilde orijinal büyüklüğü kazanacak zamana sahip değildir.

  Çocuklarda adenoidlerin tedavisinde etkili halk ilaçları

  Adenoidler burun bölgesinde bulunur. Soğuk algınlığı için solunum sistemini korumak için gereklidir. Soğuk algınlığı sırasında, adenoidler iltihaplanır ve tam iyileşmeden sonra normal bir duruma gelirler. Evde halk ilaçları olan çocuklarda adenoidleri tedavi etmenin etkili yolları vardır, bu da iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

  Önemli! Soğuk algınlığı çabucak geçerse, adenoidin enflamasyonu tamamen durdurmak için zaman alır. Bu iyileşme aşamasında çocuk iyi hisseder, o bahçeye veya okula gönderilir. Ancak eksik tedavi nedeniyle sık boğaz hastalıkları, horlama, normal nefes alamama gibi problemler başlayabilir.

  Evde çocuklarda adenoidlerin tedavisi

  Adenoidleri çıkarmak zorunda kalmamak için, çocuğu zamanında tedavi etmeli ve doğru şekilde yapmalısınız. Sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olan birçok halk ilaçları var.

  1 derece adenoidler

  1. derece adenoidler konservatif yöntemlerle tedavi edilir. Yıkama, tuz ve soda çözeltileri için% 2, deniz suyuna dayanan özel preparatlar için tuzlu çözeltiler kullanmak. Geleneksel tarifleri kullanabilirsiniz. Fakat bundan önce bebeğinizin ürüne veya çime alerjisi olup olmadığını öğrenin. Bu yöntemler arasında deniz topalak yağı tedavisi yer alır: yağı bir çorba kaşığı (oda sıcaklığına) içinde biraz ısıtmak ve 3 damla damlatmak gerekir.

  Oku onu! Makalemizde burundaki adenoidlerin belirtileri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

  İkinci derece adenoidler

  Adenoid konservatif yöntemin tedavisi.

  1. Önce burnunu temizlemelisin. Bu 1 çay kaşığı dayalı bir tuz veya soda çözeltisi% 2 ile yapılır. bir bardak kaynatılmış soğutulmuş suya. "AquaMaris", "Humer" ilaçlarını kullanabilirsiniz.
  2. Daha sonra, vazokonstrüktif damlalar kullanılır: Naphthysine, Nazivin. 5 gün boyunca günde en fazla 3 kez uygulayın. 30 dakika sonra, meşe veya albucid'in hazır kabuğu solüsyonunu ekleyin.
  3. Karmaşık formlarda antibiyotik ilaçlar reçete edilir.
  4. En iyi etki için, UHF, lazer tedavisi, elektroforez tedavisinden geçebilirsiniz.

  3. derece adenoidler

  3. derece adenoidler özel tedavi gerektirir - cerrahi. Lokal, bazen genel anestezi altında yapılır. Bu, çocuğun doğasını ve psikolojik durumunu (ne kadar özenli, sabırlı, yapılandırıldığı gibi) etkiler. Ameliyatta kontrendikasyon birdir: zayıf kan pıhtılaşması. Ameliyattan önce iltihap kaldırılır. Ameliyattan sonra yatak istirahatı ve diyete ihtiyaç vardır.

  Burun pasajları kızarma

  Çocuklar için nazal lavaj en etkili prosedür değildir, ancak tedavi amacıyla bunu yapmak gereklidir. İçinde ılık su dökmek için bir kupada, seyreltik tuzu, balla doldurun. Şimdi çocuğa burnunu yıkamayı öğret. Prosedür için hazır olması ve davranışları sırasında sarsılmadığı önemlidir.

  Olası yıkama yolları:

  1. Sırayla her burun deliği solüsyonu enjekte edilir. Nazofarenksin arka duvarına yapışarak, çözelti boğazın içine düşer, tükürmeniz gerekir.
  2. Burun damlatılması için bir çözüm kullanın. Çocuğun başına dön ve her burun deliğine birkaç damla salin damlat. Boşaltılacak, tükürecek veya yutulacak sıvı olabilir. O zaman burnunu patlat.
  3. Bir şırınga, şırınga kullanın. Bu durumda, lavabonun üzerine eğmek gereklidir. Kafanı aç, ağzını aç. Yukarıdaki burun deliğinden çözeltiyi dökün ve sadece diğer burun deliğinden dışarı akmasını bekleyin. Diğer yolu tekrarla.

  İlginç! Burnu tuzlu su ve balla yıkamanın yanı sıra, bitkisel infüzyonları da kullanabilirsiniz: papatya veya calendula, adaçayı yaprakları.

  Nebülizer ile tedavi

  Nebulizatör, ilacın vücut tarafından iyi emilmesini sağlayan bir nebülizördür. Çocuklar için kullanımında uygundur. Prosedür ağrısızdır. Soluma, hastalığa eşlik eden semptomlardan kurtulmaya yardımcı olur.

  Burun damlatılması için bitkisel çözümler

  Burun çocuğuna evde gömülmek adenoidler halk yöntemlerinin tedavisi sadece burun boşluğu yıkandıktan sonra yapılabilir. Yukarıdaki çözümler, durumun tedavisi için uygundur.

  Ne kullanabilirsiniz:

  • 2 yemek kaşığı karıştırın. doğal pancar suyu ve 1 çorba kaşığı kaşıklar. bal kaşığı. Israr edin ve sonra her burun deliğine günde beş kez beş damla kazın;
  • Deniz topalak meyvelerinin eczane yağından satın alın. Her burun deliğine üç damla, günde üç kez gömün;
  • tuya ve okaliptüs yağı, sıradan ayçiçeği veya zeytinyağı bile burun gömmek için uygun;
  • Sütte bir çorba kaşığı yapabilirsin. 1 çorba kaşığı. l. otlar bir bardak sıcak süt dökün. İki damla gömün, günde beş kez işlem yapma prosedürü;
  • okaliptüs yapraklarının infüzyonu boğazı durulamak için kullanılır (kaynar su ile 2 yemek kaşığı dökün). Tedavinin seyri birkaç hafta sürer.

  Ameliyatsız çocuklarda adenoidlerin tedavisi

  Adenoidleri tedavi etmek, ameliyattan kaçınmak için, ilaçlarla birlikte çeşitli geleneksel ilaçları kullanabilirsiniz. Adenoidler lazer tedavisi ile tedavi edilebilir. Bir kaynatma yapabilirsiniz: 1 çorba kaşığı. l. meşe kabuğu, 1 çorba kaşığı. l. John's wort, 1 çorba kaşığı. l. Nane su dökün, ateşe koyun, bir kaynatın ve 5-10 dakika kaynatın. 1 saat boyunca infüzyon yapın. Daha sonra süzgeçten geçirin, sonra birkaç kat halinde gazlı bezden geçirin ve iyice sıkın. 5 damla için günde 4 kez damlatınız.

  homeopati

  Adenoidlerle homeopati, inflamasyonu hafifletmeye ve metabolik süreçleri geri kazanmaya yardımcı olur. Yaygın ilaçlar: Argentum-Nitrikum, Pulsatilla, Euphorbium, Evpatorium, Berberis, Tui, Edaş 125, Adenopai, Siknazin ve Yod.

  Önemli! Homeopatik ilaçlar almak için, tavsiye için bir doktora gitmeniz, ART'a bir Foll testi yaptırmanız gerekir. Bu yöntemler, nedenleri belirlemenize ve doğru ilaç ve dozu seçmenize yardımcı olacaktır.

  Hidrojen Peroksit

  Hidrojen peroksit, mevcut bir antiseptiktir. Adenoidleri tedavi etmek için bir bardak kaynamış su içinde hazırlanmalıdır:

  • 1 çay kaşığı. hidrojen peroksit;
  • 1 çay kaşığı. soda içmek;
  • 1 çay kaşığı. calendula tentürleri.

  Elde edilen bileşim, kabul edilebilir bir sıcaklığa hafifçe soğutulur. Ortaya çıkan çözelti bir burun ile pipetlenmelidir (bebeğin başı geriye atılmalıdır, böylece bu prosedür sırasında 30-60 saniye boyunca bir ağzı solmaz). O zaman burnunu üflemeli ve burnunu damla damla dökmelisin.

  damla

  Tüm damlalar bir doktor tarafından belirtildiği şekilde kullanılmalıdır. Dikkatli olmanız gereken özellikleri var. Bağışıklık sistemini baskılamamak için küçük dozlarda kullanın. En yaygın olanları: Nazonex, Collargol, Polydex.

  1. Nazonnes iltihabı rahatlatır.
  2. Collargol da bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.
  3. Polydex bir antibakteriyel özelliğe sahiptir ve inflamatuar süreci ortadan kaldırır.

  Tedavinin seyri, bireysel özellikler ve hastalığın derecesine göre doktor tarafından atanır.

  Çocuklarda adenoidlerin tedavisinde antibiyotikler

  Adenoidlerde antibiyotiklerle tedaviye ender durumlarda, çoğu zaman kompleks formda - adenoidit başvurdu. Etkili hazırlıklar:

  • penisilinler (Augmentin, Amoxislav, Flemoxin);
  • makrolitler (Vilprofen);
  • sefalosporinler (Supraks, Zinat).

  Enjeksiyonlarda genellikle daha az sıklıkla tablet şeklinde bir randevu atar.

  Limfomiozot

  Lenfomyosot iki şekilde kullanılabilir: dil altında veya 2 çay kaşığı su içinde çözülür. Yemeklerden 30 dakika önce ya da yemekten bir saat sonra günde 3 kez alın. Doz, yaşa bağlı olarak değişir:

  • bir yıla kadar çocuklar - 1 damla;
  • 1 ila 3 - 3 damla;
  • 3 ila 6 - 5 damla;
  • 6 yıl - 10 damla.

  Protargolum

  Protargol'u aşılamadan önce çocuğu burun ile yıkamak gerekir. Damla 6 günde 2 kez düşer. Bu ilaç iltihabı giderir, enfeksiyonlara karşı korur ve adenoidlerin yüzeyini kurutur, böylece onları azaltır.

  Adenoidlerin Avamisom tedavisi

  Avamis, genel tedaviye bir ilavedir. Bir çocuk için güvenlidir, sadece kullanım talimatlarını takip etmek gerekir. Her burun deliğine günde 1 kez serpmek gerekir.

  Sofradeks

  Sofredex adenoidler - deksametazon için tedavi sağlayan bir hormon içerir. Çocuğun sırtında uzanması, başını geri atması ve 7 damla damlaması tavsiye edilir. Tedavi süresi en fazla 7 gündür. Tedaviden sonra, enfeksiyon odağını ortadan kaldırmak için inhalasyon yapmak gereklidir.

  Halk ilaçları ile tedavi

  Çocuklarda adenoidlerin tedavisinde, evde halk ilaçları etkili ilaçların büyük bir listesi sunulmaktadır. Listeyi görebilir ve ardından durum için en iyi olanı seçebilirsiniz.

  Önemli! Çocuğun, halk tariflerinde kullanılan bileşenlere alerjik reaksiyon veya bireysel hoşgörüsüzlüğü olup olmadığını tam olarak bilmek gereklidir.

  Aloe yaprakları suyu

  Meyve suyunu kolayca ve hızlıca sıkıştırabileceğiniz Aloe yaprakçıkları, adenoidlerin tedavisinde mükemmeldir. Bitkinin en alt kısmındaki etli yaprakları kesmek gerekir. Sonra suyu sıkın, her burun deliği için sadece iki damla. Tedavinin seyri birkaç aydır.

  karanfil

  Halk otları birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılır. Adenoidler karanfil ile tedavi edilir. Bunu yapmak için şunlara ihtiyacınız var: 10 parça karanfil 200 ml kaynar su dökün, demleyin. İnfüzyon koyulaştıkça ve çikolata rengini aldığında, her burun deliğine 2 damla uygulayabilirsiniz.

  Boudreau

  Bitki insanların tedavisinde oldukça aktif olarak kullanılmaktadır. İki kaşık ot, yarım litre kaynar suya dökülür. En az ısıda pişirmek için on dakika ve daha sonra buharla soluma işlemini gerçekleştirin: buharı infüzyondan beş dakika nefes alıp başını bir havluyla kaplayın. Günde dört kez inhalasyon yapın.

  Meşe kabuğu

  Meşe kabuğunun kaynatılmasında damla şeklinde kullanırım. 1 çorba kaşığı hazırlamak gereklidir. l. 2: 1: 1 oranlarına göre koleksiyon (meşe kabuğu, St. John's wort, nane). Koleksiyonu suyla doldurun, ateşe koyun, kaynamayana kadar bekleyin ve 5 dakika kaynatın. Demlemek ve süzmek için 1 saat boyunca koyun. Damla 3 günde 2 kez düşer.

  Alan atkuyruğu

  Halk hekimliğinde uzun zamandır bilinen bir başka şifalı bitki. Dört yemek kaşığı ot için 0,5 litre kaynar su ekleyin. 10 dakika pişirin, ısıyı alın ve kapalı bir kapağın altında 100 dakika ısrar edin. Yedi gün boyunca günde iki kez nazofarenks yıkamak için kullanın.

  Kekik ile dize karışımı

  Ot çorbası ve alternatifleri bir çorba kaşığı almak gerekir, aynı miktarda anne ve üvey anne ekleyin. Karışımın bir çorba kaşığı iki bardak kaynar suya dökün. Termoda gece boyunca ısrar ediyor. Filtre ile kaynatın, birkaç damlacık yağ veya köknar damlacık ekleyin. Nazofarenks durulayın.

  St. John's wort ile nane

  Bir çorba kaşığı toz almak için meşe kabuğu öğütün. St John's wort bir çorba kaşığı ekleyin, nane yaprakları. Displace ve 2 yemek kaşığı alın. l. iyileştirici karışım. O, iki bardak kaynar su dökün, 4 dakika boyunca orta ateşe gönderin. Bir saat sonra, nazofarenks yıkamak için infüzyonu kullanabilirsiniz. Asgari tedavi süresi on gündür.

  mumya

  Hazırlanan karışım hem yetişkinlere hem de çocuklara bırakılabilir. 5 çorba kaşığı dökmek için 1 gram mumya lazım. l. ılık su, tam çözünme için bekleyin. Damla sayısı ve sıklık bireysel özelliklere bağlıdır. En iyi etki için, mumyaya dayalı bir çözelti içmeniz gerekir: 1 bardak su başına 0.05 gr. Tabletleri içmek için değil, dağların doğal zifti için kullanılması önemlidir.

  propolis

  Bu ilaç, adolesanlarda adenoidlerin tedavisi için uygundur, çünkü% 10'luk bir propolis infüzyonu kullanır. Bir eczane içinde bir tentür satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz (on gün boyunca ısrar ederek, bir parça propolise 10 parça alkol ekleyin). Yarım tatlı kaşığı 500 ml ılık suda seyreltin. Boğazını yıkamak için üç adımda dağıtarak bu sesi kullanın.

  Yeşil ceviz kabuğu

  Cevizlerin yeşil kabuğunu ezin, ardından iki çorba kaşığı toz iki bardak ılık suya dökün. Birkaç saat boyunca infüze edin ve günde dört kez 6 damla burun buruna gömün. Tedavi bir ay sürmelidir.

  önleme

  Hastalığın önlenmesi şunları içerir:

  1. Sürekli olarak bağışıklık kazanın.
  2. Açık havada yürümek.
  3. Çocuğun temperlenmesine dikkat edin.
  4. Güneşte aşırı ısınmayın.
  5. Giysiler kendi tercihlerinden değil hava durumuna göre seçim yaparlar.
  6. İyileştikten sonra, mikropları yakalamamak için diğer çocuklarla temastan kaçının.
  7. Oda her gün hava yatağına gitmeden önce ve o sırada bu odadan çocuğun göstermesi için. Kuru hava, adenoidlerin iltihaplanmasına neden olur.
  8. Dairenizdeki veya evdeki hava kuru ise, bir nemlendirici almanız önerilir.
  9. Vitaminler bakımından zengin, mineraller rasyon.

  Doğru yaklaşım ve iyi yönlendirilmiş çabalarla, evde halk ilaçları olan çocuklarda adenoidleri başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür. Bu yaklaşım adenoidleri çıkarma prosedüründen kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

  Adenoidleri tedavi etmek için çocuklarla nereye gitmeli

  Genel olarak, bu tür tatil köylerini tavsiye edin: Portekiz, Atlantik Okyanusu, Karayip Denizi, İyon Denizi, Baltık Denizi, Siyah, Kırmızı, Adriyatik ve Akdeniz. Ancak çocuğun organizmasının bireysel özelliklerini hesaba katmak gerekir. Eğer alerjisi varsa, hemen hemen hiç çiçek, denizanası ve böcek olmadığı zaman çocuğu kadife mevsimi içinde dinlendirin. Deri hastalıkları ile ilgili sorunlarda dermatologa başvurunuz.

  Çocukta adenoidlerde burun akıntısı tedavisi

  Adenoidlere burun akıntısı eşlik ediyorsa önce yıkayıcı yıkayınız. Lavabonun veya lavabonun üzerinde daha iyi ayakta durun.

  1. Çocukta Rotik açılmalıdır.
  2. Şırıngayı burun deliğine ekleyip sıvıya hafifçe bastırın.
  3. Çocuğun yıkanmasına alışması, güçlü bir sprey akışıdır.

  Şu anda çocuğun başını kaldırmamış olduğunu izlemek gerekir. Bu prosedür 2 burun deliğinde yapılır ve daha sonra damlalarla damlatılabilir.

  Çözüm için sadece damlaları değil, kendi hazırladığınız çözümleri de kullanabilirsiniz. Esas olan, bu maddeler üzerinde çocuğun alerjisi olmamasıdır. Bir 1 çorba kaşığı hazırlamak için eşit oranlarda Aziz sarı kantaron, funda, anne ve üvey anne, atkuyruğu, nergiz gelen: Bu tarifi kullanabilirsiniz. l. kaynar su 250 ml toplama ve dökün, 10 dakika kaynatın, daha sonra demlemek için 2 saat bekleyin. Ortaya çıkan suyu elde edin.

  Çocuklarda adenoidlerin ana özelliği, tedaviye zamanında başlanması ve bir hastalığa başlamamasıdır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğaz ağrısı için İlaçlar

  Boğazda şiddetli ağrı ile iyi oluşu iyileştirmek için, antiseptikler ve topikal kullanım için analjezikler kullanılır. Pastil, emilim için tabletler, ağrı, terleme, mukoza boğazında tahriş, orofarenks üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

  Boğaz tedavisi için iyot

  Hemen hemen herkes yaşamlarında soğuk algınlığı, ateş, artan sıcaklık ve boğaz ağrısı eşlik etti. Belirtiler, tedavi edilmezse, komplikasyonları için çok tehlikeli olabilir. Respiratuar viral enfeksiyonlar, zaman tedavisine başlarsanız antibiyotik olmadan tedavi edilebilir.