Loading

Adenoidler - halk ilaçları ile tedavi, yemek tarifleri

Adenoidler, bir tür tümördür, nazal pasajın arkasındaki nazofarenks kemerinde bulunan lenfoid dokuda bir artıştır.

Tümörün boyutu, boğaz ve orta kulağı birbirine bağlayan Östaki borusunun ağzını tamamen kapatacak kadar arttırılabilir.

Sıklıkla adenoidlere lenfoid tümörler veya nazofaringeal tonsiller denir. Benzer semptomlar 8 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Sağlıklı bir şekilde, amigdala enfeksiyona karşı korur.

Ergenlik döneminde, farengeal tonsil azalır ve yaşla birlikte tamamen ortadan kalkabilir. Ancak çocuklarda erken yaşlarda artış olursa, tıbbi müdahale olmaksızın kendini azaltma şansı çok azdır.

Nadir durumlarda, adenoidler yetişkinlerde görülür.

Adenoidlerin semptomları ve sonuçları

Ana belirtiler şunlardır:

 • Sürekli nefes darlığı,
 • sık baş ağrısı,
 • Burundan bol ve sık akıntı,
 • kısmi kayıp veya işitme kaybı,
 • öksürük
 • gece horlama.

Bu, nefes almayı zorlaştıran ve bazen burnun içinden nefes almayı imkansız kılan yeterince ciddi bir patolojidir. Bunun bir sonucu olarak, bazı durumlarda, serebral hipoksia ve mental retardasyon kısmi neden kronik rinit, bademcik iltihabı, bronşit, kötü havalandırma yoluyla akciğer hastalığı, paranazal sinüslerin kronik enflamasyon, kısmi işitme kaybı, oksijen sürekli bir sıkıntısı vardır.

Hastanın nefes alması zordur ve ağzı sürekli aralıklıdır, bu da yüz şeklinin değişmesine ve ısırığın deformasyonuna yol açar.

Hastalığın gelişme üç aşaması vardır

 • Gece boyunca sadece ağızda nefes alma zorluğu, gün içinde olumsuz belirtiler yoktur.
 • Rüyada horlama ve 24 saat nefes darlığı var.
 • Tümörün boyutu o kadar büyüktür ki, burun içinden geçen oksijen akışını solunum boğazına tamamen engeller, solunum imkansız hale gelir.

Risk bölgesine giren insanlar

Günümüzde yetişkinlerde adenoidler sıklıkla teşhis edilmektedir. Daha önce, bu 14 yaşından önce bir çocukluk hastalığı olarak kabul edildi. Yetişkinlerde patolojinin ortaya çıkış belirtileri, çocuklardan farklı değildir.

Yetişkinlerin hastalanmaları durumunda bir şans var:

 • Çocukluk çağında, adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması şartıyla hastalık teşhis edildi.
 • Başka bir hastalığın bir sonucu olarak (şiddetli ve uzun süreli burun akıntısı, alerjik rinit veya sinüzit).

Bir patoloji tespit edildiğinde cerrahi müdahale gereklidir.

Adenoidlerin çıkarılmasını yasaklayan bazı spesifik faktörler vardır:

 • Uzun bir rehabilitasyon süresine ihtiyaç duyulan bulaşıcı hastalıklar
 • Kalp ve kalp-damar sistemi hastalıkları
 • Patoloji kan ile ilişkilidir
 • Viral bir enfeksiyon sırasında

Adenoidlerin halk ilaçları yardımı ile tedavisi

Hastalığın üstesinden gelmek için birkaç yol vardır:

 • cerrahi müdahale
 • gemoopatiey,
 • bir lazerle
 • halk ilaçları gibi.

Bu yazıda, adenoid halk ilaçlarının tedavisini ele alacağız.

Adenoidleri halk ilaçlarıyla tedavi etmenin yöntemlerinden biri burun yıkamaktır.

Burun yıkamak için basit prosedürleri kullanarak, çoğu çocukta nazofarenks normale döner. Herhangi bir araç ve prosedür kullanmadan önce, önce burun solüsyonları veya satın alınan deniz suyu kullanarak burnu temizleyin.

istenilen sonucu vermeyecektir hangi histeri veya ağlama sırasında olduğu gibi, burun geçitleri belirgin daralmış olan, erken yaşta Çocuklar her zaman böyle prosedürlerin olumlu yanıt vermez, ancak zorla dökülür su olamaz.

Burun yıkanması için çözelti kaynatılmış su bazında olmalı, bal veya sofra tuzu ilave edilebilir.

1 bardak su için 1 tatlı kaşığı bal veya tuz ekleyin ve birkaç damla iyot ekleyin. Bu karışımın sıcaklığı biraz sıcak (25-30 derece) olmalıdır.

Yetişkin insanlar veya daha büyük çocuklar, küçük çocuklar için lastik şırınga kullandıklarından suyu avuç içlerinden bağımsız olarak emebilirler.

Adenoidlerin tedavisine ek olarak, rinit, farenjit, sinüzitin önleyici ve iyileştirici amaçları için benzer prosedürler uygulanır.

Burun yıkama yöntemi

Büyük çocuklar dönüşümlü olarak her burun deliğinin avucundan çizebilir, yavaş yavaş nazofarenksin arka duvarından akacak, daha sonra tükürme ihtiyacı olacaktır. Bu tekrarlar her burun deliğinin en az 10 katı olmalıdır.

Başka bir yol ise, büyük bir şırıngaya veya yumuşak kauçuk uçlu özel olarak tasarlanmış bir şırıngaya sahip bir şırınga kullanmaktır.

nasıl yapıldığını: Bir lavabo üzerinde veya banyoda, birkaç mm için burun deliğine ucu yerleştirin ağzını hafif açık, başını eğme (dikkatli olamaz itme uzakta şekilde değil astar zarar) ve dramatik şişe veya şırınga itin. Ağızdan çıkacak yeterince güçlü bir jet alınmalıdır. Sonra prosedürü başka bir burun deliği ile tekrarlayın.

Daha iyi bir karışım için, başınızı bir diğerinde ve diğer taraftaki burun deliği sırasında iğneleme sırasında açabilirsiniz.

Genellikle küçük çocuklar bir pipetle, tuzlu su çözeltisi veya deniz suyu kullanarak, başını arkaya hafifçe eğerek ve sıvının boğazın içine akmasına kadar birkaç saniye boyunca böyle bir durumda tutulurlar.

Ameliyatsız adenoidlerin tedavisi için tarifler

 • Deniz suyu. Deniz suyu küçük flakonlarda satın alınabilir veya kuru deniz tuzu ile pişirilebilir, eczaneden satın alınabilir. 2 çay kaşığı kuru tuzu bir bardak kaynamış suya eritin, ardından birkaç kat bandajla süzün. Deniz suyu, gün boyunca burnu birkaç kez yıkar.

Eğer bir sebepten ötürü, kuru veya hazır su satın alma imkânı bulunmuyorsa, 1 çay kaşığı için sofra tuzu ve kabartma tozu konulabilir. bir bardak suya. Tam çözünme ve filtrasyondan sonra, 2 damla iyodin ekleyin. Enfeksiyonu yok eder ve şişlikleri giderir.

 • Kekiğin kaynatılması. 1 yemek kaşığı hammadde, bir bardak su dökün, kaynatın, serin, süzün ve gün boyunca birkaç kez burun boşluğunu yıkayın. Bir tutam kekik çiğneme olumlu etkilemektedir.
 • Mumyalar. Sıcak su (100 mi) içindeki bir cam içinde çözündürülür, 2 tablet ve anne 1 hafta boyunca her bir burun deliğine günde 3-4 kez 2 damla damlatılır, daha sonra birkaç gün devre dışı yapmak ve daha prosedürü tekrarlayın. Tedavi süreci 4 tam döngüdür. Aynı zamanda şişlik ve burun akıntısı için de kullanılır.
 • Havuç ve turp. Havuç suları 2 saat, turplar 1 saat karıştırılarak iyi bir etki elde edilir.Çocuklar birkaç kez resepsiyonda 200 ml su içmeye ihtiyaç duyarlar. Buna ek olarak, deniz suyu veya tuzlu su çözeltisi ile önceden durulanan nazofarenkste birkaç damla damlayabilirsin.
 • Bal ve pancar. Pancarları öğütmek, meyve suyunu sıkmak, balın 2: 1 oranında eklenmesi ve her şeyi iyice karıştırması gerekir. Gün boyunca, her burun deliğine birkaç damla damlatın. Bu prosedür en az 15 ardışık gün için yapılmalıdır.
 • Deniz topalak yağı. Deniz topalak yağı satın alınabilir veya olgun meyvelerden sıkılabilir. Kendi pişirme yağını kullanıyorsanız, kapağı sıkıca kapatarak buzdolabında saklayın. Birkaç damla su bile kabul edilemez. 2 damla her 3 saatte bir gün boyunca yağ dökün.

  Deniz topalak yağı ek olarak ayçiçeği veya kuşburnu yanı sıra, zeytin veya mısır kullanabilirsiniz.

 • Kaynatma. Burun yıkamak için bir papatya, adaçayı, okaliptüs, kadife çiçeği, St. John's wort kaynağını kullanabilirsiniz. Et suyu, gün boyunca birçok kez deniz suyu gibi bir şırınga şeklinde yıkamak için kullanılır. Tıbbi özelliklerine ek olarak, anti-inflamatuar süreçlere karşı bir önleyici olarak kullanılır.
 • Okaliptüs yaprakları. Kıyılmış yaprakların iki çorba kaşığı, iki bardak su dökün, bir kaynamaya getirin, örtün ve 1-2 saat demlenmeye bırakın. Bunun için bir termos kullanmak daha iyidir. Ezilmiş yaprakları kaynar su ile dökebilirsiniz. Bu infüzyonlar günde 3 kez yemeklerden sonra boğazını okşayacaklardır. Kullanmadan önce önceden ısıtılmış bir buzdolabında saklayın. Raf ömrü iki günden fazla değildir.
 • Keçi sütü. Adenoidleri tedavi etmek için çocukların günde iki kez, sabahları ve akşamları bir bardak keçi sütü içmeleri gerekir. Antibakteriyel, onarıcı, şişkin bir şişlik ve ağrı gibi davranır.
 • Aloe suyu. Aloe genellikle bronşit, burun akıntısı, bronşiyal astım ve boğaz ve larinks ile ilişkili diğer rahatsızlıklar için kullanılır. Çoğunlukla çocuklar tatsız tadıyla aloe suyu almayı reddeder, suyla seyreltilebilir, ancak çok fazla bir etki beklemez, bazıları sıcaktır, hala kalır. Meyve suyu 2-3 damla her burun deliğine günde 3 kez sindirilir. Tedavi uzun zaman alır, ancak güçlü bir tümör gelişimi ile bile olumlu bir etki gerekli olacaktır. Bazen tedavi birkaç ay geciktirilir.
 • Meyve ağaçları ile reçine. Kirazın kabuğu üzerinde oluşan reçinenin kullanılması çok etkilidir. Kalın bir yapıştırıcı gibi viskoz bir sarı maddedir. Çocuğunuz genellikle ihbarınız olmadan bağımsız olarak yırtıp çiğniyor. Çocuğun çiğnemeyi öğrendiği 3-4 yaşlarında kullanabilirsiniz.
 • Papatya, okaliptüs ve huş ağacı yaprakları. Hazırlama yöntemi: okaliptüs yaprakları ve papatya yaprakları ezilmiş formda 1 yemek kaşığı. 1, 1 çay kaşığı kıyılmış huş ağacı yaprakları. Bütün karışık, bu hammaddeden 200 gram kaynar su dökülür, örtülür, sarılır ve en az 2-3 saat demlendirilir. Gömme her burun deliğine 3-5 damla günde 3 kez yapılmalıdır.
 • Mazı, deniz cehri ve çay ağacı yağı. Bu, üç aşamada dönüşlerde kazı anlamına gelir.
  Önceden, burun deliklerini tuz çözeltisi veya deniz suyu ile durulayın.
  Bu ders 6 hafta sürer. İlk olarak, deniz topalak 1-2 kullanın ilk iki hafta boyunca günde 3 kez düşer. Sonra, mazı ve çay ağacı yağı, ayrıca günde 2 kez 3 damla.
 • Kırlangıç ​​otu. kökleri ile Tüm bitki, bir blender veya öğütücü ile ve meyve suyu birkaç kez hayatta kalmak için zor ince bir tülbent ile öğütmek için gereklidir, saplar ve çiçekler. suyu saf hamuru içermeyen olması gerekiyordu, o zaman birkaç dakika için kapağı açarak, günde 1 kez bir kavanoza döküldü ve bir hafta boyunca karanlık bir yerde konur.

  Hazır meyve suyu her burun deliğine günde bir kez damlatılır. 5 yaşın altındaki çocuklar için, meyve suyu 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltilmelidir. Prosedür tam kür elde edene kadar gerçekleştirilir.

 • Karanfil. 10 adet karanfil baharatlı, bir bardak su dökün ve bir kaynatın, sonra örtün ve kahverengi kadar demlenmeye bırakın. Günde 3-4 kez birkaç damla gömün. Verilen çorba, bir burun iltihabına, boğaz ağrısına yardımcı olur veya yardımcı olur, gargara yapabilir.
 • Propolis. Propolis ile ameliyat olmaksızın adenoidler halk ilaçları ile tedavi etmek için bir başka çok etkili bir yöntem.

  tarifi: 1 kısım propolis, 10 parça tereyağı veya bitkisel yağ. Bu karışım ateşe atılır ve 15-20 dakika kaynatılır, sonra burun yağlanır. Ayrıca, çözelti günde birkaç kez burun birkaç damla ile gömülür. Propolis bazlı hazır ticari çözümler vardır, çünkü bu madde suda çok az çözünür, yağ yerine alkollü tentür kullanılır.

  Örneğin: bir bardak kaynamış su, 10 gram kabartma tozu, 20 gram. propolis zayıf% 10 alkolik tentür. Bu karışım burnu günde birkaç kez yıkar.

 • Adenoidlere karşı bir çare olarak üzümü. Belirli bir süre için siyah frenk üzümü yapraklarından çay kullanarak, adenoidler büyük ölçüde azalacaktır. kuru ya da taze, haşlanmış suda ezilmiş yaprakları İki kaşık daha sonra 3-4 kez günde bir bardak için yemeklerden 20 dakika önce içilir, (en iyi bir termos kullanmak için) ve 1 saat boyunca ısrar ediyorlar. Kurs 1 ay sürmektedir. Hastalıkları tedavi etmenin yanı sıra, üzümü yapraklarının çok miktarda vitaminleri vardır, bağışıklığı arttırır ve güç kazandırır.
 • Budra inhalasyon için sarmaşıktır. 20 gram kuru ot bir bardak su dökün ve 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Ardından ateşi kapatın ve 5 dakika boyunca tavada nefes alın. Prosedürü 6-7 kez gün boyunca tekrarlayın.
 • Ceviz. 20-30 gramlık bir hacimde cevizli perikarpı ezin, bir bardak su dökün ve 5 dakika kaynatın, sonra örtün ve 2 saat demlendirin. Kullanmadan önce, dikkatli bir şekilde süzün ve buruna 5 damla günde 4 kez damlatın.
 • Aziz John'un merheminden merhem. İnfüzyonlara ek olarak, St. John's wort'a dayalı merhem kullanın. De 1 saat toz haline St John's wort bitki ezmek ve 4 parça tereyağı ile karıştırın, 0,5 kısım kırlangıçotu suyu ekleyin. Düzgün bir kütle elde edilene kadar iyice karıştırın. Sabah ve akşam 3-4 damla damla.
 • Bir çocukta adenoidleri çıkarmaya değer mi ve hangi durumlarda

  Hastalıkla bile, onları mümkün olduğunca uzun süre korumak gerekir, çünkü 5-7 yıla kadar bağışıklık oluşumuna katılırlar.

  Sadece kesinlikle gerekli olduğunda çıkarın:

  • bir rüyada horlama,
  • işitme kaybı (kısmen),
  • zorluk ya da burun solunumu eksikliği,
  • kronik orta kulak iltihabı
  • kronik bronşiyal astım.

  Önceden, ameliyattan önce, yukarıda sıralanan geleneksel ilaç tedavilerinin yanı sıra ilaçların hepsinin kullanılması gereklidir.

  Bu tür araçlar şunlardır: albucid, sfradex, pinosol, protargol, thuya çay ağacına dayalı yağ. Hem damla hem de inhalasyon yönteminin kullanılması gereklidir.

  Çocuklarda adenoidlerin ergenliğe kadar, yani 9-10 yıl arasında azaldığı veya tamamen yok olduğu unutulmamalıdır.

  Hızlı bir tedavi için, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, vücudu egzersiz ve temperleme, doğal besinlerden doğru yiyeceği yemek gereklidir.

  Bu hala devam ederse ve hasta kendini davranması gerektiğinden, giderilmesi gerekliydi.

  Çocuklar, kural olarak, operasyondan birkaç saat sonra serbest bırakılırlar. Bu karmaşık bir prosedür olarak kabul edilmez, herkes lokal anestezi etkisi altındadır. Ancak ebeveynler, çocuğu dikkatlice izlemek için düzenli olarak vücut sıcaklığını ölçmek için birkaç günlüğüne mecburdurlar.

  Çocuklardan farklı olarak, yetişkin vücut daha uzun bir rehabilitasyon ve yara iyileşmesi gerektirir. en az 1 ay herhangi egzersiz ve yük yapmasının yasak hastalar, aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklara ziyaret sauna, solaryum, duman ve boğucu oda yer almaktadır.

  Özel bir madde yemek. Çıkarmadan sonra, nazofarenkste alerjenlere ve tahriş edicilere maruz kaldığında kolayca alev alabilen bir yara hala vardır.

  Gıda baharatlı, tuzlu, ekşi olmamalıdır. Küçük parçalar yemek gerekiyor. Çok sıcak ve soğuk olması yasaktır.

  Sıcaklığı 30-35 dereceyi geçmeyen tahıllar, süt ürünleri, jöle, et suyu gibi ürünleri kullanın.

  Dikkatli bir şekilde antibiyotikleri tedavi etmelisiniz, önceden bir doktora başvurduğunuzdan emin olun. Örneğin, aspirin kullanımı kanamaya neden olabilir.

  Çıkarmadan sonra, 2 hafta boyunca, burnunuzu tuzlu suyla ya da profilaksi olarak denizle yıkamanız gerekir, bu da adenoidlerin komplikasyonlarını ve tekrar görünümünü önlemek için günde bir kez.

  2 hafta sonra yara hemen iyileşmeli ve yavaş yavaş tüm yiyeceği yiyebilirsiniz.

  Adenoidleri halk ilaçlarıyla tedavi etmenin yanı sıra, kısaca tartışacağımız bir takım başka yöntemler de kullanılmaktadır.

  Cerrahi müdahale

  Ebeveynler cerrahi müdahaleden kaçınmak için ellerinden geleni yaparlar ve herhangi bir yolla patolojiyi tedavi etmeye çalışırlar. Ancak belirli boyutlarda, çıkarılması kaçınılmazdır, aksi takdirde tümör solunum yollarını tamamen tıkar. Bu eğitim, bir gün içinde uzaklaşabilen, ancak dokudan ve zamansız tedavinin sadece arttığı şişkinlik değildir.

  Ancak doktor, sadece belirli koşullar altında ve önceki prosedürlerden sonra, örneğin:

  • Hem uykuda hem de gün içinde nefes alma ihlali
  • Romatizma, artrit, vaskülit şeklinde komplikasyon
  • Burundan sürekli solunum zorluğu
  • Halk ilaçları yanı sıra, muhafazakar yöntemler ile etkisiz tedavi

  Çoğunlukla, operasyondan sonra ve adenoidleri tamamen ortadan kaldırmazsa, tekrarlayan nüksler olur.
  Yaş ne kadar küçük olursa, hastalığın tekrarlaması daha olasıdır. 3 yaşın altındaki çocuklara cerrahi müdahale önerilmemektedir.

  Hemopati ile tedavi

  Bu yöntem oldukça etkilidir, ancak bireysel bir yaklaşım ve iyi bir nitelik gerektirir. Doktor doğru bir homeopatik ilaç seçerse, iyileşme olasılığı oldukça yüksektir.

  Adenoidlerin ortaya çıkması, öncelikle bağışıklığın zayıflamasına neden oldu ve bu ilaç, bağışıklık sistemini güçlendirdi, böylece tümörün ilerlemesini önledi.

  Tedavinin ilk olumlu çanı olan hasta, nefes almayı kolaylaştırdı ve bulaşıcı hastalıkların yüzdesi de azaldı.

  Bazen ilacın bileşimi kan damarlarını daraltan bir maddeyi içerir, çocuklar bu tür ilaçlardan kategorik olarak yasaklanır. Aşırı alımın sonucu olarak, çocuk sürekli uyumak ister, nabız ve solunum hızlanır, cilt solgunlaşır.

  Eczanelerde şimdi, tıkalı bir burun ile kullanılan spreyler şeklinde çok fazla ilaç satıldı. Ana amaçları, alerjik reaksiyonun azaltılması ve enflamatuar sürece direnç. Bu ilaçlardan biri nazoneks.

  Lazer tedavisi

  Modern tıp pratiğinde sıklıkla lazer tedavisi kullanır. Bir lazer ışını yardımıyla doktor direkt olarak tümörü etkiler, bildirimi azaltır, kan damarları üzerinde direkt etki ile iltihabı giderir, bağışıklık sistemini normalleştirir.

  Bu tür seansları tuttuktan sonra, nefes geri yüklenir ve iyilik hali gelişir. Kural olarak, bu tür eylemler 2-3 aşamada gerçekleştirilir.

  Son aşama, nazofarenkste inflamatuar süreçleri önler. Ancak bu yöntem, adenoidin büyüklüğünü azaltamayacağından, bu yöntem tamamen etkili kabul edilemez.

  Lazer tedavisine paralel olarak, diğer tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekir, ışın sadece nefes almayı kolaylaştırır. Genellikle her seansta lazer tedavisi her yıl reçete edilir. Bu yüzden bu yöntem cerrahi müdahaleye alternatif olarak düşünülemez.

  Çocuklarda adenoid halk ilaçları tedavisinin özellikleri

  Birçok ebeveyn bir çocukta adenoid gibi bir problemle karşı karşıyadır. Tabii ki, ciddi bir tehlike oluşturmadıklarını söyleyebiliriz, ancak çocuk genellikle hasta ise, adenoidler iltihaplı hale gelebilir. Çocuk üşüttürebilir ve burun uzun süre nefes alamaz. Burun bademciklerinin boyutu önemli ölçüde artmaktadır.

  Çoğu adenoid 1 ila 14 yaş arasındaki çocukları rahatsız eder. Bu, adenoidlerin 12 yıla kadar büyüdüğü, arttığından ve 12 yaşından itibaren azalmaya başladığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Ve 20 yıl sonra adenoid atrofi. Bu nedenle çocuğun genç yaşlarında olumsuz sonuçlardan kaçınmak için nazofarenksine dikkat etmesi çok önemlidir. Halen, çocuklarda adenoidlerin modern tedavi yöntemleri aktif olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, popüler araçlar da kullanılıyor. Soru ortaya çıkıyor, nasıl tedavi edilir / tedavi edilir. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

  İnsanlardan anlamına gelir

  kırlangıçotu

  Suyu kırlangıçotunun kusturucu etkisi vardır. Çocuğun çok küçük olması durumunda, bu tedavi yönteminin kullanılmaması en iyisidir.

  Suyu sıkmanız ve günde 3 kez her burun deliğine 4 damla damlatmanız gerekir. Tedavi esas olarak 2 ay sürer. Bu bitkinin infüzyonu da etkili bir ilaçtır. 2 yemek kaşığı. l. Otlar kırlangıçotu 2 bardak kaynar su dökmek gerekir. Çare 30 dakika için infüze edilmelidir. Şimdi tentür, nazofarenksin durulanması için kullanılabilir. Damlalamak için günde 2 kez bir burun gerekir ve 5 damla sıcak bitkisel yağ damlatmak için gerekli olan hemen sonra.

  Bağlantı, 2. derecedeki adenoidlerin semptomlarını ve tedavisini anlatır.

  Burun tuzu ile durulayın.

  Burnumu bir bebekle nasıl yıkarım? 1 çay kaşığı. Tuz veya deniz veya pişirilmiş 1 su bardağı kaynar suda çözülmelidir. Ayrıca bal ekleyebilirsiniz. Tuz çözülmeli, çözelti biraz bekletin. Sonuçta, tüm tuzlar saf değildir ve dolayısıyla kristaller kalabilir. Şimdi çözüm gazlı bezle süzülmelidir. 3 damla iyot ekleyin, çözelti oda sıcaklığına soğumaya bırakın. Şimdi sadece bir burun karışımı çizebilirsin, ve boğazın duvarında tahliye olduğunda, tükürmek zorundasın. Özel bir şırınga da kullanabilirsiniz.

  Banyoya yaslanın, başınızı yana doğru çevirin. Sonuç olarak, bir burun deliği diğerinden daha yüksek olacaktır. Karışımı bir burun deliğine enjekte ederek, şırınga diğerinden akacaktır. Çocuk böyle bir prosedüre tahammül edemezse, burnunu bir tuz çözeltisi ile damlalamak daha iyidir.

  Bir adenotomi gerektiğinde okuyun.

  Aloe suyu

  Çoğu zaman bu ilaç adenoidlerin iltihaplanması durumunda kullanılması önerilir. Aloe suyu kullanmadan önce, ön prosedürler gereklidir. Yani: Nazal pasajları su veya deniz tuzu ile yıkamanız gerekir ve ayrıca şifalı bitkilerin soda veya çorbalarını da kullanabilirsiniz. O zaman burnunuzu çok iyi üflemeniz gerekir ve bundan sonra sadece taze sıkılmış meyve suyunu 5 damlalık burun pasajlarına daldırmanız gerekir.

  Aloe'nin suyunun antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu, bunun etkisinden dolayı, enflamatuar süreçlerin ortadan kalktığını söylemeye değer.

  Meyve suyu hareketinden sonra burun mukozası tahriş olmaya başlar, hapşırma refleksleri ortaya çıkar, sonuç olarak burun ve nazofarenks temizlenir. Adenoidit sadece ortaya çıkmaya başladıysa, suyu 1 ila 3 suyla seyreltmeniz ve günde 2 kez sürün. Tüm tedavi süreci yaklaşık 4 gündür.

  Burada, nemli bir öksürükten gelen herbion için yaklaşık fiyatları görebilirsiniz.

  Cowberry davranıyor

  Eğer bir çocuk adenoidlerden muzdaripse, nazofarenksin kızılcık yapraklarından yapılmış bir solüsyonla yıkamak için iyi bir ilaç olacaktır. Bu durumda, et suyu sıcak olmalı, ancak sıcak olmamalıdır. Kızılcık yaprakları yoksa, bunları eczane zincirinden satın alabilirsiniz. Iyi ezilmiş yapraklar - 2 yemek kaşığı, kaynar su bir bardak dökün. Daha sonra kabı banyodan suya yerleştirin ve 30 dakika daha tutun. Çözelti infüze edildikten sonra, gazlı bezden, tercihen 2 kattan süzülmek gerekir. Hacim, başlangıçta olduğu gibi aynı olmalıdır. Bunu yapmak için tülbentlere biraz su ekleyebilir ve son damlasına kadar sıkabilirsiniz. Kızarma, sık sık, birkaç gün boyunca yapılmalıdır. Lastik silindiri kullanabilirsiniz, hacmi 100 ml'dir.

  Bebeği nasıl yıkarız? Bebeği lavabonun üzerine yatırmak gerekiyor, ağzını iyi açmalı, dilini çıkarmalı. Bu arada anne bir armut yardımıyla burun deliğine bir armut getirir. Nazofarenks içinden geçer ve dil boyunca akar. Aynı şey ikinci burun deliği ile yapılmalıdır. Kızarma günde 1 veya 2 kez yapılmalıdır. Fuska yapraklarının kaynatılması çok iyi bir antienflamatuardır. Birkaç yıkamadan sonra çocuk rahatlamış hisseder. Lavantalar ile birlikte bir kaynatma yapabilir ve içebilirsiniz. Before yemeklerden önce günde 4 kez fincan - kabul dersi.

  Suda ayrıca bir diüretik olacak, bu yüzden vücut çok iyi temizlenecektir dikkat edilmelidir.

  Aziz John'un Wort

  John's wort'un otu da nazofarenksin durulanması için iyi bir ilaçtır. Sadece yapraklar değil, çiçekler kullanılır. Kurutulmuş çiçekler ve yapraklar varsa, onları çok iyi öğütmeniz gerekir. 10 gram alın, bir bardak kaynar suyla (200 ml) dökün. Konteynırı bir kapakla kapattıktan sonra, et suyu oda sıcaklığında yarım saat bekletin.

  Aynen kızılcık yaprakları ile olduğu gibi, bir çift katlı gazlı bez kullanarak germek zorundasınız. Sadece sıcak bir durumda yıkamak gerekir.

  Ayrıca bir lastik armut kullanılarak, kızılcık yapraklarının yanı sıra yıkanması gerekir. İşlemi sırayla iki burun deliği ile tekrarlayın. Basınçlar ilk küçüktür, böylece jet küçüktür, o zaman onu güçlendirebilirsiniz. Kızarma günde 2 kez yapılmalıdır.

  Başka bir yıkama, çeşitli bitkilerin bir kaynatma kullanılarak yapılabilir. John's wort, okaliptüs, nane ve papatya çare hazırlamak için gerekli tüm malzemelerdir. Tüm bileşenler eşit parçalarla alınmalıdır. Bütün bitkileri karıştırın, 1 çorba kaşığı alın ve kaynar su ile doldurun. Bir su banyosu yapın ve üzerine karışımı koyun, birkaç dakika bekletin. Daha sonra et suyu odanın içinde bir saat bekletilmeli, bundan sonra drenaj. Yıkama günde 1 veya 2 kez yapılmalıdır. Tedavinin bir yolu 7 ila 10 gün arasında olacaktır. Ancak genellikle 3-4 prosedür inflamasyonu rahatlatmak, hastanın durumunu hafifletmek için yeterlidir. Bir ölçüde, çare ağrıyı hafifletir.

  Sulu Kalanchoe

  Adenoidler iltihaplandığında, bademcikler genellikle mukusla kaplıdır. Ve böylece, iyileşmek için, ondan kurtulmanız gerekir.

  Kalanchoe suyu yıkarsanız, mukus bırakır. Bu çare mukozayu tahriş eder, kazarken bebeği hapşırır. Böylece, mukus sıvılaşır ve gider. Fakat daha etkili bir yöntem burnu yıkamaktır. Kalanchoe suyunu suyla seyreltirseniz, hızlı bir etki elde edebilirsiniz. Çözelti şu şekildedir: suyun 3 kısım su ile seyreltilmesi gerekir. Su sıcak olmalı. Yıkamalar, durum düzelene kadar günde 3 veya 4 kez yapılır. Hasta rahatladıktan sonra kendinizi 1 durulama ile sınırlandırabilirsiniz. Kalanchoe da sıklıkla hamileliğin soğuk algınlığında kullanılır.

  Deniz-buckthorn - infüzyon veya yağ

  Seabuckthorn, burnu yıkamak ve yağlamak için kullanılabilir. Çözeltinin yapılması şu şekilde mümkündür: 1 çorba kaşığı kurutulmuş meyve ve yaprak karıştırılarak iyice yoğrulur. Daha sonra karışım ılık su ile dökülür, zaten haşlanmış olmalıdır. Kap kapatılır ve 6 saat boyunca bırakılır, böylece solüsyon infüze edilir. Tülbentten süzün, durulama için ılık bir infüzyon kullanın. Yıkamalar, Kalanchoe ve St. John's Wort kullanılarak yukarıda tarif edilenlere benzer. Durulamalar bittiğinde, burnunuzdaki deniz topalakı yağını damlatmanız gerekir. Çocuk yatırılmalı ve başını hafifçe eğmelidir. Damla her burun deliğine yaklaşık 5 damla olmalıdır.

  Yağ, nazofarenksine ulaşıncaya kadar sırtüstü pozisyonda kalın. Genellikle birkaç dakika sürer.

  Yıkama ve damlatma için bu gibi prosedürler günde 2 kez yapılmalıdır. Belki de aylık bir bebeğin soğuk algınlığı tedavisi hakkında da bilgi edineceksiniz. Bağlantı altında, çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde kullanılacak ilaçlar da bulacaksınız.

  Video, çocuklarda adenoid halk ilaçlarının tedavisini anlatıyor:

  Halk ilaçları olan çocuklarda adenoidlerin tedavisi

  Adenoidler tedavisi için geleneksel tıp tarifleri:

  1. Aloe suyu Çocuklarda adenoidlerde bakterisit ve anti-ödematöz özellikleri vardır. Hastalığın evresine bakılmaksızın adenoidleri tedavi edebilirler. Bitkinin yaprağından suyu sıkın ve her burun deliğine 5 damla aşılayın. Tedavi 2 ay sürer. Burun yıkamak için, bitkinin seyreltilmiş suyu 3: 1 oranında kullanabilirsiniz. Bu durumda, tedavi 2 hafta boyunca, günde 2 kez burun yıkanmalıdır.
  2. Meşe ağacından gelen araçlar. Et suyu hazırlanırken, bir kaşık toplanır (10 gram nane, 10 gram St. John's wort, 20 gram meşe kabuğu) ve küçük bir ateşte 3 dakika kaynatılır. Bir saat sonra, çözeltiyi boşaltın. İki hafta içinde, et suyu 4 damla için günde 2 kez gömülür.
  3. Deniz topalak yağı adenoidler dahil birçok KBB hastalığının tedavisinde mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Yağ kan damarlarını güçlendirir, mukus sekresyonunu azaltır, adenoid vejetasyonların emilimini artırır. Tedavi için günde 2 kez (günde ve yatmadan önce) 3 damla yağ damlatın. Deniz topalak yağı ile tedavi 3 hafta sürmektedir. Hastalığın akut formu durumunda, bir kaşık yağın yarısına birkaç damla sarımsak suyu eklenir. Semptomlar ortadan kalkana kadar karışım günde 4 kez aşılanır.
  4. propolis tentür olarak kullanılır. Aşağıdaki gibi hazırlayın: bir bardak kaynar su içinde bir kaşık soda 1/8 ve propolis tentürün 20 damlasını çözün. Burun boşluğunun durulanması günde 2-3 kez yapılır. Propolis'i tedavi etmenin bir başka yolu da 3 çorba kaşığı tereyağı (veya sebze) yağı ve bir çay kaşığı propolis'ten bir merhem kullanmaktır. Elde edilen karışımın 20 dakika ısıtılması gereklidir. Nazal kavite günde 2 kez bir ay boyunca merhem ile bulaşır.
  5. Kırlangıçotu ile tedavi Hastalığın ilk aşamalarında mükemmel sonuçlar verir. Bir çay kaşığı kırlangıçotu yaprakları bir bardak sütte kaynatılır, süzülür ve soğutulur. Ortaya çıkan preparat, günde 5 kez 5 damla burun boşluğuna damlatılır. Başka bir reçete: bitkiden suyu sıkın, suyla karıştırın 1:20 oranında. Ortaya çıkan çözüm, bir ay boyunca 1 damla, günde 2 kez kullanılır. Sadece taze bir çözüm kullanmak önemlidir.
  6. karanfil yardım akut adenoidit ile tedavi etmenizi sağlayan güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir. On karanfil çiçeği bir bardak kaynar su ile demlenmiş ve bir saat boyunca ısrar edilmiştir. Ortaya çıkan infüzyon 2 damla için günde birkaç kez kullanılır. İlaç enflamatuar süreçleri yatıştırır, tıkanıklığı giderir ve adenoidit alevlenmelerini önler.
  7. Alan atkuyruğu kuru veya taze formda uygulayın. 300 ml kaynar su ve 2 çorba kaşığı haşlanmış su kaynatın kaynatın ve 7 dakika kadar ısıtın. Ürün 2 saat süreyle infüze edilmeli, daha sonra günde 3 kez yarım bardakta 10 gün içilmelidir. 3 yaşın altındaki çocukların at kuyruğu yemesine izin verilmez.
  8. Okaliptüs yağı güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Çeşitli yağlara dayanan bir terapi döngüsü yapılması önerilir. Bunu yapmak için 2 hafta boyunca okaliptüs yağı (3 damla günde 3 kez) uygulanır - deniz topalak yağı, sedir yağı ile tedaviyi bitirebilirsiniz.
  9. Sulu Kalanchoe Çocuklarda adenoidler de hastalığa iyi gelir. Bitkinin ezilmiş yaprakları suya dökülür ve 20 dakika boyunca bir su banyosunda tutulur. Nazofarenksi serinletir ve sulandırır.

  Terapi ne zaman uygundur?

  Adenoidlerin çıkarılması, sıklıkla otitis, ciddi solunum ihlali ve diğer komplikasyonlar ile birlikte 2 ve genellikle 3 derecelik büyüme ile önerilebilir.

  Halk hastalıkları da dahil olmak üzere konservatif, hastalığın birinci aşamasında ve sık görülen enfeksiyöz komplikasyonların yokluğunda önerilebilir. Nazal konjesyon lenf bezleri tedavi edilmesi için geleneksel yöntemler, yerel bağışıklığı arttırmak, relaps alevlenmeleri, lenf dokusu yavaş çoğalmasını azaltmak, ödem nazofarenks bademcik azaltmak ortadan kaldırır.

  Bu tedavi kompleksinin etkisinden dolayı, adenoid bitki örtüsü çocukla birlikte büyür ve çıkarılması gerekmez. Genellikle, ergenliğin başlangıcında, lenfoid doku büyümeye son verir ve yavaş yavaş atrofi başlar. Cerrahi müdahale ihtiyacı kendi kendine yok olur.

  Nadir durumlarda, bir yetişkinde hastalık meydana gelebilir, tedaviye yaklaşım çocuklukta olduğu gibi olacaktır.

  önleme

  Çocuğun, deniz suyu, tuzlu su çözeltisi veya evde hazırlanan zayıf tuz çözeltisine dayanan preparatlarla burnunu düzenli olarak yıkaması gerekir. Yıkama sadece mukusu yıkamakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

  Hastalığın önlenmesi için gereklidir:

  • hava durumuna göre elbise;
  • sık sık yürümek;
  • havuzda yüzün;
  • temperli;
  • doğru yer;
  • jimnastik ya da spor yapmak;

  Çocuklarda 1-2 seviyeli adenoid varsa, uzmanlar ameliyatı değil, hastalığı konservatif yöntemlerle tedavi etmeyi önermektedir. Durumu başlatmak halk ilaçları ile tedaviye yardımcı olacaktır. Bir çocuğu halk yöntemleriyle tedavi etmeden önce, bir uzmana danışmak gerekir.

  Evde çocuklarda adenoidlerin cerrahi yapılmadan tedavisi: halk ilaçları, homeopati ve fizyoterapi

  "Adenoidler" terimi çoğu hasta olan çoğu anne-babaya aşinadır. Ancak, herkes bu oluşumların belli işlevleri olan bademciklerin aşırı bir parçasını temsil ettiğini bilmez. Bademcikler nazofarinkste ve hava ile solunan patojenlerden vücudun korunması için gerekli ağız boşluğunda lenfoid doku konsantrasyonu vardır. Çocuklarda nazofaringeal tonsiller neden sıklıkla büyür ve solunum ve işitme kaybında zorluklara neden olur?

  Adenoidler - zayıf bağışıklığı olan çok sayıda çocuk sorunu

  Adenoidit belirtileri

  Normalde, bebeğin lenfoid dokuyu kaplayan bir nazofarenks kemiği (doğal bir oluk) vardır. Hücreleri bir nedenle kontrol edilemeyecek şekilde paylaşmaya başlarsa, bu durum bademciklerin hacminde bir artışa yol açar, hipertrofisi ortaya çıkar. Bu tür rahatsızlıklar pek hoş olmayan tezahürlere neden olur ve adenoid olarak adlandırılır. Özel bir ayna olmadan onları görmek zor. Lenfoid doku ile nazofarenks kemerinin yanında, işitsel tüplerin ağızları ve burun geçişlerinin delikleri bulunur. Bu yakınlık adenoidlerin ana semptomlarını açıklar - bir çocukta burun solunumu ve işitme kaybının ihlali.

  Çocuklarda formasyonların ortaya çıkış nedenleri

  Palatine bademcikler genellikle sadece çocuklarda artar ve maksimum büyüklükler yedi yıla ulaşır. Ergenlik ergenlik döneminde azalır. Nazofarenkste hipertrofinin başlıca nedenleri ve lenfoid doku inflamasyonu:

  • Genetik yatkınlık. Doktorlar, çocukluk döneminde anne ve babanın adenoid bozukluğu yaşadıklarını, sıklıkla aynı tanıya sahip olduklarını belirtmektedirler.
  • Üst solunum yolu hastalıkları, uzun süreli burun akıntısı.
  • Çocuklar için bulaşıcı hastalıklar - kızamık, kızıl ateş, boğmaca öksürük.
  • Dengesiz beslenme - aşırı tüketim, aşırı yeme.
  • Alerjilere yatkınlık.
  • Azaltılmış bağışıklık.
  • Odada kuru hava, zararlı dumanların varlığı, zayıf ekoloji.

  Tedavi yöntemleri

  Gördüğünüz gibi, adenoidlerin ortaya çıkma nedenleri kütle olmakla birlikte, her zaman lenfoid oluşumların tedavi gerektirmediğini anlamalıyız. Sıklıkla nazofaringeal bademciklerdeki artış hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar ve azalır. Bu bağlamda, kulak burun boğaz uzmanları bazen ebeveynlerin bekle-gör tutumu almasını ve sonuçlara acele etmemelerini tavsiye etmektedir. İyileştikten bir ay sonra LOR'a bir muayeneye gitmeye değer, böylelikle doktor bademciklerin büyüklüğünü ve önerilen tedaviyi yeterince tahmin etti.

  ilaçlar

  Adenoidler için özel ilaçlar yoktur, bu nedenle konservatif tedavi KBB tarafından reçete edilir ve onun tarafından hazırlanan şemaya göre gerçekleştirilir. Terapi farklı olabilir, lenfoid dokunun büyüme ve inflamasyonu derecesine ve çocuğun yaşına bağlıdır. Eğer tedavi etkisiz olursa, doktor taktikleri değiştirir ve başka bir şema dener. Nazofaringeal bademciklerin modern yönlerini düşünelim ve bu da ameliyatsız bir problemle baş etmede yardımcı olur:

  • Antibiyotikler. Hastalığa bakteriyel bir enfeksiyon eşlik ediyorsa, adenoidit tedavisi için antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Antibiyotikler bir doktor tarafından reçete edilmeli ve onlarla tedavi zamanla sınırlı tutulmalıdır. Bu tür ilaçların kontrolsüz olarak alınmaları durumunda lenfoid doku proliferasyonuna neden olduğu durumlar vardır.
  • Immunostimulantlar. Bu tip bir ilaç, lokal bağışıklığı güçlendirmek ve lenfoid dokunun büyümesi ile baş edebilmek için vücudu uyarmak üzere reçete edilir. Bu Nazoneks, Rizonel, vb. Bu ilaçların bir immünolog tarafından reçete edilmesi arzu edilir.
  • Tuzlu çözeltiler. Burnu herhangi bir adenoidit derecesi için serum fizyolojik solüsyonları ile durulayın. Burun çalkalamak, nazal pasajlar ve sinüslerde biriken mukusu ortadan kaldırır, mukoza zarını nemlendirir, bu da ödemin azaltılmasına ve burun nefeslerinin normalleşmesine yardımcı olur. Özel damlalar Aquamaris, Saline kullanabilirsiniz ve sıradan salin solüsyonu kullanabilirsiniz.
  • Antihistamin damlası. Bu ilaçlar sadece kalıcı rinitin bir alerjiden kaynaklandığı durumlarda reçete edilir. Bazen vücuttaki iltihaplanma sürecine alerjik reaksiyonlar eşlik eder, bu da bademciklerin lenfoid dokularının daha da fazla şişmesine ve çoğalmasına katkıda bulunur. Allergodil, Nasawal'ı uygulayın.
  • Vazokonstriktör ilaçlar. Nazal geçişlerin genişlemesi için damlalar geçici olarak hareket eder ve tedavi etmez. Vazokonstriktörler, bademciklerin sağlığını dolaylı olarak etkileyen nazal solunum için kullanılır. Hava, nazal geçitlerden serbestçe dolaşmaya başlar başlamaz, işlevleri geri yüklenir. Bu bademcikler üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Bağımlılık yapmamak için, burun damlaları en az üç günde bir değiştirilmelidir.

  homeopati

  Homeopati uzmanları, alternatif ilaçlarla iltihaplanma ve adenoidleri yok etmenin mümkün olduğundan eminiz. Bunun için, çocuk ayrı ayrı anti-enflamatuar, antibakteriyel, immün uyarıcı homeopatik ilaçlar seçilir. Bununla birlikte, homeopati derhal iyileşme vaadinde değildir ve aylar önce tedavi planlanmalıdır. Reçetesiz bir eczanede satın alınabilen jenerik ilaçlar ve küçük bir hastanın anayasal özelliklerine göre reçetelenen klasik ilaçlar vardır.

  Çocuklarda adenoidlerde homeopati her zaman etkili değildir ve birçok pediatrist bunu etkili olarak düşünmemektedir. Homeopati ile problemle başa çıkmaya çalışan bir arzu varsa, evrensel ilaçları kullanabilirsiniz:

  • Kompozit homeopatik ilaç Job-baby - günde 8 top al;
  • Lenfomyosot - 10 ml suda çözünen 3-10 damla (yaşa bağlı olarak);
  • Adenosan günde üç kez 3 pelet alınan adenoidlerin tedavisi için homeopatik bir ilaçtır.

  Halk ilaçları

  Eğer bir nedenden ötürü homeopati uygun değilse, ameliyat olmaksızın probleme kendi çözümlerini sunan halk tıbbına dikkat etmek gerekir. Ancak, uzmanlar geleneksel tıbbı ana tedavi olarak önermezler, bir yardımcı olarak kullanmak daha iyidir. Çoğu halk tarifleri şifalı bitkilerin kullanımına dayanmaktadır:

  • Her burun deliğine 1-2 damla aloe suyu günde iki kez gömün. Aloe yaprağı önceden kesilmeli ve buzdolabında 1-2 gün bekletilmeli, tedavi en az 3-4 ay devam edilmelidir.
  • Kalanchoe suyu, mukustan burun tıkanıklıklarını temizlemeye yardımcı olacaktır. Konsantre Kalanchoe suyunu 1: 3 oranında suyla seyreltmek ve ardından burnun içine damlatmak en iyisidir.
  • Kalabalıktan daha kötü değil, üç yağın değişmesine yardımcı olur - mazı, deniz topalakı ve çay ağacı yağı. Her tür yağ 14 gün boyunca, sabah, öğleden sonra ve akşam her burun deliğine 2 damla sindirilerek kullanılır. Kursa çay ağacı yağı ile başlamak ve deniz topalak ile bitirmek daha iyidir. Toplamda, tedavi 1.5 ay için tasarlanmıştır.
  Suyu Kalanchoe - adenoidlerin karmaşık tedavisi için etkili bir halk ilacı
  • Kırmızı bir sebze - pancar - popüler aşka sahiptir. 1 çay kaşığı alacak. onun suyu, içinde yarım çay kaşığı bal eklemek gerekir. Bu karışımı 4-6 damla burun içine alın.
  • Katran. Pamuk yünü turundas katran ve ekşi krema karışımı ile yağlayın ve her gün 30 dakika boyunca burunda tutun.
  • Chistel suyu. Bitkinin saplarını öğütmeniz gerekir (bir kıyma makinesini kullanabilirsiniz) ve suyu kütlenin içinden sıkın. Celandine suyla 1:20 oranında karıştırın ve her burun deliğine günde üç kez gömün. Burun bu şekilde yıkanması en az bir ay boyunca yapılmalıdır. Celandinin zehirli bir bitki olduğunu hatırlamakta fayda var, bu yüzden su ile belirtilen oranda sulandırılması önemlidir.
  • Bir okaliptüs tentürü ile gargara. Yarım bardak egzotik odun yaprakları 500 ml kaynar su dökülür. 40 dakika su banyosunda infüzyon yapın. Günde üç kez yedikten sonra burnunuzu çalkalayın ve durulayın. İnfüzyon 2 günden fazla olmamak üzere buzdolabında saklanabilir. Her durulamadan önce ilaç kaynar su bir kısmını ekleyin. Boğaz ve burnun okaliptüs tentürüyle yıkanması 4 ila 6 ay arasında sürebilir.

  Solunum egzersizleri ve masaj

  Bu yöntemin amacı, vücudu oksijene doyurmak, yaşamsal süreçleri ilerletmek ve çocuğun sağlığını iyileştirmektir. Ana görev bebeğin düzgün nefes almasını öğretmektir. Her nefes - maksimum gürültü ile yapılan keskin ve kısa burun hava girişi. Ekshalasyon özel bir önem verilmez - ağız yoluyla yapılır.

  Tüm egzersizler, arka arkaya 8 kez, daha sonra kısa bir ara ve tekrar 8 nefeslik bir dizi bir dizi nefestir. 7 dersin ilkinin alıştırmaları basittir ve aşağıdaki hareketlerden oluşur:

  • kafa sola ve sağa döner;
  • ellerin göğsün önünde keskin bir şekilde kesilmesi;
  • yamaçlar;
  • çömelme.

  Başka bir yöntem, adenoidit tedavisinde nokta olarak gerçekleştirilen masajdır. Özel enerji noktalarına baskı yapılarak kan dolaşımı artırılabilir, burun geçişlerindeki hava dolaşımı iyileştirilebilir, bu da adenoidlerde azalmaya neden olur. Teknik şu şekildedir: Ortadaki ya da isimsiz parmağı küçük bir iğne yastığı ile nokta üzerine bastırın ve saat yönünde bir sallanma hareketi yapın, devam eden basınç. Masaj için puan:

  1. alnın merkezi kısmı;
  2. kaşların arasındaki burun köprüsü üzerinde;
  3. burun köprüsünün her iki yanında gözlerin iç köşelerine yakın;
  4. kaşın orta noktası;
  5. burun kanatlarının her iki tarafında.

  fizyoterapi

  Adenoidit tedavisinde, aşağıdaki yöntemler de kullanılır:

  • Elektroforez. Yardımı ile antihistamin, vazokonstrüktif ilaçların daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür.
  • KUF terapisi (kısa dalga ultraviyole radyasyonu). İnflamasyon alanındaki tüm patojenik mikroflorayı yok etmeye yardımcı olur. Bu durumda KUF, avantajlı olan iltihaplı adenoidleri ısıtmaz.
  • Lazer tedavisi Işık tedavisine dayalı bir yöntem. Kan dolaşımını artırır, iltihap ve şişmeyi azaltır.

  Tedavi sırasında beslenme ve yaşam tarzının özellikleri

  Adenoid tedavisi sırasında rasyonel bir diyete uygun olmalıdır. Sürekli solunum yolu hastalıkları olan bir çocuk, bağışıklık ve vitamin tedavisini güçlendirmeye ihtiyaç duyar. Menü sebze, meyve, vitamin, tahıl ve süt ürünleri ile doymuş olmalıdır. Kışın - kuru meyvelerde çocuklara bal, fındık vermek faydalıdır. Ayrıca gastrik mukozayı asidik, baharatlı ve tuzlu yiyeceklerle tahriş etmemesi tavsiye edilir.

  Çocuğun menüsü dolu, çeşitli ve maksimum vitaminli olmalıdır.

  Haşlanmış lapası, çorba ve patates püresi tercih edilir.

  Tedavi sırasında ayrıca gereklidir:

  • aşırı soğutma ve aşırı ısınmadan kaçının;
  • çocuğa yeterli fiziksel aktivite sağlamak;
  • tüm doktor tavsiyelerini takip edin.

  Konservatif tedavi sonuç getirmediyse operasyon gösterilir. Postoperatif dönemde ihtiyacınız olacak:

  • Fiziksel aktiviteyi sınırlamak için en az bir ay;
  • Sıcak banyoları, güneşe ve sıcağa uzun süre maruz kalmayı hariç tutun;
  • çocuk solunum jimnastiği ile meşgul olmak;
  • sıkı bir diyet uygulamak ve çocuk sıcak ve kaba gıda beslemek için iki hafta boyunca.

  Önleyici tedbirler

  Çocuğun sıklıkla riniti vardır ve boğazını kızarır, daha fazla adenoid iltihaplı hale gelir, çoğu kez bir önceki iltihaplanma sürecinden sonra aynı büyüklüğü azaltmak ve azaltmak için yeterli zamana sahip değildir.

  Çocuk kollektifinde doğal bir enfeksiyondan kaçınmanın neredeyse mümkün olmadığı için, bağışıklığı güçlendirmek için tüm çabaları yönlendirmek faydalı olacaktır - herhangi bir havada yürüyüşler için zaman ayırmak, odanın içindeki havanın nemli ve soğuk olmasını sağlamak. Sağlığı iyi olan bir çocuk bir enfeksiyonu daha kolay tolere edebilir ve sisteme hızlı bir şekilde geri dönebilir. Nazofaringeal bademcikler hastalığın sınırlı bir döneminde güçlü bir şekilde büyüyecek ve hızlı bir şekilde orijinal büyüklüğü kazanacak zamana sahip değildir.

  Adenoidler: çocuklarda halk ilaçları ile tedavi

  Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

  Adenoidler, nazofarenksin arka duvarında lokalize olan lenfatik dokuların küçük bir proliferasyonudur. Çocukların çoğunda, bu eğitim verileri kaygıya neden olmaz ve solunum işlevini hiçbir şekilde etkilemez, akciğerleri aşırı havalandırmadan ve kronik bronşit dahil olmak üzere sürekli soğuk algınlığı oluşmasından korur.

  Adenoidlerin çıkarılması her zaman doğru sonucu vermediğinden, birçok hastada komplikasyonlara neden olur. Ek olarak, lenfatik doku tekrar tekrar büyümeye başlayabilir, bu da tekrarlayan cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyacaktır. Bunu önlemek için, önce terapi, halk ilaçları kursuna girmelisiniz.

  Adenoidler: çocuklarda halk ilaçları ile tedavi

  Çocuklarda adenoid belirtileri

  Ebeveynler sıklıkla hastalığın semptomlarına dikkat etmedikleri için, hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Tablo, çocuklarda adenoidlerin ana özelliklerini ve bunların tezahürlerinin sıklığını göstermektedir.

  Çocuklarda adenoidler

  Dikkat lütfen! Şiddetli vakalarda hastalık, solunumun kesilmesine yol açabilir. Özellikle akut, geceleri lenfatik dokuların proliferasyonu ile ilgili problemdir.

  Çocuklarda adenoidlerin tedavisinde saflık

  Bu bitkiyi çeşitli yollarla uygulayın. İlk durumda, bitkiden suyu sıkmak ve günde iki kez her bir burun pasajına iki damla kazmak gerekir. Bu şekilde tedavi oldukça uzundur ve 8 haftadır.

  Ayrıca kırlangıçotunu da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için 20 g kuru bitkiyi alın ve 500 ml kaynar su dökün. Yarım saat sonra, bitkinin sudan ayrılması önemlidir. Çözelti, günde iki kez 10 gün boyunca bir nazofarenks ile yıkanmalıdır.

  Dikkat lütfen! Çocuklarda genişlemiş adenoidleri tedavi etmek için her iki reçeteyi bir kerede kullanmak kesinlikle yasaktır. Ayrıca, 6 yaşından küçük çocuklarda böyle bir tedavi kullanmayın.

  Adenoidler tedavisi için alan atkuyruğu

  Burun adenoidlere karşı tuzlu suyla yıkanması

  Bebeğin nazofarenksini tuzlu çözelti ile yıkarken, özel bir algoritmaya uymak önemlidir çünkü tuz, ihale mukozasına zarar verebilir:

  • Bir işlem için 200 ml kaynar su alınmalıdır;
  • Bu miktarda su bir çay kaşığı deniz tuzu ekler;
  • Bebek iyi bal tahammül ederse, yarım çay kaşığı sıvı ürün ekleyebilirsin;
  • tüm kristalleri çözmek için suyu dikkatlice karıştırın;
  • Daha sonra çözümü bir çift gazlı bez ile geçirin;
  • Suyun etkisini arttırmak için iki damla iyot ekleyin;
  • Çözelti oda sıcaklığına geldiğinde, durulama için kullanılmalıdır.

  Dikkat lütfen! İyot kullanarak, prosedür günde iki kez tekrarlanır, iyot olmadan, yıkama sayısı dörde kadar artırılabilir. Tedavi 10 gün sürer.

  Nazal yıkama tekniği

  Adenoidler ile yüzyılın suyu

  Aloe vera suyu güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir ve genişlemiş adenoidlerle kompleks tedavide iyi sonuç verir. İyi bir sonuç elde etmek için, önce nazofarenksin bir soda çözeltisi ile veya deniz tuzu kullanarak durulayın. Bu, ek bir antibakteriyel etkiye sahip olacak ve aloe vera'nın etkilenen bölgeye daha çabuk ısınmasına izin verecektir.

  Nazal kavite balgamdan tamamen kurtulduktan sonra, günde üç kez her damla burun içine beş damla taze sıkılmış soya fasulyesi suyu damlatılmalıdır. Bu durumda tedavi süresi 4-5 gündür. Aloe suyu yoğun bir hapşırma sürecine neden olur, bu da tüm balgamları bırakır ve adenoidlerin iltihaplanmasını azaltır.

  Dikkat lütfen! Nazofarenkste lenfatik dokunun proliferasyonunun ilk aşamalarında, yüzyılın suyu 1 ila 3 oranında saf kaynamış su ile seyreltilmelidir. Bu çözelti aynı zamanda dört gün boyunca günde iki ila üç kez enjekte edilir.

  Çocuklarda adenoidlerin tedavisi için meşe kabuğu

  Çocuklarda adenoidlere karşı Lingonberry

  Genişlemiş adenoidlerin tedavisi için kızılcık kullanırken, sadece yaprak kısmı alınmalıdır. Kuru malzemeler iyice ezilir, bundan sonra 200 ml kaynar su dökülür. Bu miktarda suya 20 gr yabanmersini, iki çorba kaşığı eşittir.

  Kızılcık yaprakları içeren kap su banyosuna konulmalı ve düşük ısıda yarım saat kaynatılmalıdır. Nazofarenksin durulanması iltihap tamamen yok olana kadar günde üç kez olabilir.

  Sonucun daha hızlı ortaya çıkması için aynı anda et suyunu durulama ile birlikte almalısınız. Çocuklar bunu beş yıl içmelidir. İç alım için çocukça yabanmersini kaynatma dozu, yemeklerden 20 dakika önce, beş gün boyunca günde en fazla dört kez bir yemek kaşığıdır.

  Dikkat lütfen! Durulamadan önce, tozları sıvıdan ayırmak çok önemlidir, böylece toz tozları solunum sistemine girmez. Bu, dört sıraya katlanmış olağan gazlı bez ile yapılmalıdır.

  John's wort adenoidler karşı çimen

  Bu iyileştirici bitki ayrıca, nazofarenks ve larenksin arka duvarındaki tüm balgamları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tedavi için sadece yaprakların değil, aynı zamanda St. John's wort'un çiçek kısmının da uygulanması önemlidir. Bunu yapmak için, hazır kuru bir karışım satın almak için yeterlidir.

  10 g yaprak ve çiçek ince doğrayıp, sonra 250 ml dik kaynar su dökülür ve yoğun bir kapakla kapatılır, böylece buhar bırakılmaz. John's wort'u saf formunda kullan, günde iki kezden fazla olmamalıdır. Ön hazırlık, çocuğun burun akıntısı varsa, önce burnunu iyi üflemelisin.

  John's wort da daha hızlı sonuç almak için diğer bitkiler ile birleştirilebilir. Hastaların papatya, nane ve okaliptüslü ot kombinasyonunu tolere edebilmeleri en iyisidir. Malzemeler sadece aynı oranlarda alınmalı ve birbirleriyle iyice karıştırılmalıdır.

  Elde edilen karışımın 10 g'ı 200 ml kaynar suya dökülmeli ve 10 dakika boyunca bir su banyosunda kaynatılmalıdır. Bundan sonra, çorba bir saat boyunca kapağın altında bırakılır ve bir çift kat gazlı bezden süzülür. Bir gün iki yıkama prosedüründen fazlası olmamalıdır. St. John's wort tedavisinin seyri 10 güne kadar devam edebilir, ancak genellikle çocukların inflamasyonu tamamen ortadan kaldırmak için üç seansı vardır.

  Dikkat lütfen! Yıkama için herhangi bir çözüm kullanmak sadece ılık bir formda olmalıdır. Soğuk su, problemi önemli ölçüde karmaşıklaştırabilir ve ağırlaştırmaya neden olabilir.

  Adenoidlerin tedavisi için okaliptüs yağı

  Adenoidlerde Kalanchoe suyu

  Çare bademcikler ve adenoidler üzerinde çok fazla mukus varsa mükemmel yardımcı olur. Farinksin arkasındaki lenf dokusu iltihaplandığında bu tarifi sadece akut aşamada kullanın. Kalanchoe direkt olarak mukus üzerinde etki gösterir, daha sonra aktif olarak salgılamaya başlar. Balgam ayrılması sırasında çocuk çok güçlü ve sıklıkla hapşırır, ki bu bir patoloji değildir.

  Bir yıkama çözeltisi aşağıdaki tarif kullanılarak hazırlanır. Sadece taze sıkılmış meyve suyunu alın ve 1 ila 3 oranında saf kaynamış su ile seyreltin. Durulama, hastanın farkedilir bir rahatlamaya gelmemesine kadar günde dört kez kadar olmalıdır. Bu prosedürden sonra, adenoidlerdeki enflamatuar süreç tamamen geçene kadar günlük olarak gerçekleştirilebilir.

  Dikkat lütfen! Böyle bir çare de soğukta soğuk algınlığı konusunda üstünlük gösterir. Bazen, bebeklerin problemi unutması için sadece iki prosedür yeterlidir.

  Mavi bir lamba ile ısınıyor

  Adenoidlerin çoğalmasına karşı deniz topalak

  Bu bitki bir damla veya yıkama çözeltisi olarak kullanılabilir. Nazal pasajdan mukus çıkarmak için bir çözelti hazırlayın kuru meyvelerden yapılabilir. Tedavi için 10 gr deniz topalak gerekir, dikkatli bir şekilde inceltilerek patates püresi haline getirilmelidir. Alınan çilek miktarı 200 ml ılık su ile dökülür, +70 derecenin üzerinde olmayan bir sıcaklığa sahip olmalıdır. Deniz cehri altı saat boyunca metal olmayan bir kapta ısrar edilir.

  Bundan sonra, meyvelerin gazlı bez ile çözeltiden ayrılması gerekir. Nazal pasajı yıkamak için günde üç kez olmalıdır. İşlemin bitiminden sonra, deniz topalaktan yağ kullanılması ve çocuğa beş damla damlatılması önerilir.

  Dikkat lütfen! Seabuckthorn yağı, üç yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Bu alerjik reaksiyona neden olabilir.

  Video - evde adenoid halk ilaçları tedavisi

  Çocuklarda adenoidlerle mücadele için ek önlemler

  Tedavinin olabildiğince hızlı olması için, birtakım tavsiyelere uyulmalıdır:

  • hiçbir koşul altında çocuğu supercool;
  • Bebeğin ellerini ve ayaklarını sıcakta sıcak tutmak;
  • odayı optimum nem ve yaşam için rahat bir sıcaklıkta tutun;
  • Bronşiyal astım gelişimine kadar bir komplikasyona neden olabileceğinden, bir dairede ve hasta bir çocuk odasında sigara içmeyin;
  • bir alerji varsa, lenfatik dokuların iltihaplanmasına izin vermeyecek önleyici tedavi kursları alın;
  • sertleştirme prosedürlerini yürütmek, yavaş yavaş, 30-60 saniyelik ellerin basit sürtünmesi için, yavaş yavaş, seansların zamanını arttırmak için gereklidir;
  • Mümkünse, bebeği denize götürün ya da tuz madenlerini ziyaret edin, genellikle tuz çıkarma yerlerinde.

  Dikkat lütfen! Genellikle adenoid sorunu 14 yıl sonra tamamen kaybolur. Nadir durumlarda, süreç 20 yıla kadar sürer. Bu yaştan sonra lenf dokusunda belirgin bir azalma ve solunum problemlerinin giderilmesi söz konusudur.

  Çocuğunuza bir hastalık teşhisi konulursa, bebeğiniz boğulmuyorsa ve gece problemleri yoksa, çaresizlik yapmayın ve hemen ameliyat alın. Genellikle mükemmel bir sonuç elde etmek için birkaç terapi kursuna girmek ve aynı zamanda bunları homeopatik ve geleneksel araçlarla yetkin bir şekilde birleştirmek gerekir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Ilk doktor

  Gargara için iyot seyreltmek gerekli mi?iodinol - Modern tıp tarafından haksız bir şekilde unutulan ucuz bir antiseptik, çok etkili ilaç. Fakat 40'lı yıllarda 50'lerde çok popüler bir ilaç oldu.

  Boğaz ağrısı gelen tabletler: biz en iyisini seçiyoruz

  Boğaz tedavisi için ilaç kompleksi içinde emilme için tabletler içermelidir. Bunlar, iltihaplı hastalıkların semptomlarını hafifletmek için tasarlanmıştır - ağrı, terleme, öksürük ve antiseptik maddelerin varlığında iltihabın ilerlemesini durdururlar.