Loading

Farenjit gelen spreyler

Bugünün dünyasında, soğuk algınlığı yapabileceğiniz birçok yol var. Farenjit ilaçları tüm eczanelerde satılmaktadır. Fiyat, bileşim ve farmakolojik özellikler bakımından farklılık gösterir. Doğru ve uygun fiyatlı ilaçları seçmek için bir doktor tavsiyesi almanız önerilir. Doktorlar, farenjit ile spreyler kullanmanızı önerir. Lokal antibakteriyel ve antienflamatuar etkiye sahiptirler. Bazı spreyler anestezik bir bileşen içerir. Farenjit ilaçları boğaz ağrısı ile baş etmede yardımcı olur, yutulduğunda hastaların yaşadığı rahatsızlık.

Spreylerin Faydaları

Diğer dozaj formlarına kıyasla, spreylerin çeşitli avantajları vardır. İlk ve en önemlisi, bu kolaylık kullanımda. Boğaz için herhangi bir yer olabilir. Çalışmak, ziyaret etmek, vb. Ile yanınıza alabilirsin. Bir diğer önemli artı da yerel bir eylemdir. İlaçlar doğrudan iltihaplı mukoza zarına düşer. Sonuç olarak, vücutta sistemik yan etkileri yoktur. Spreyi püskürttükten hemen sonra, yeni patojenlerin girişini önlemeye ve mevcut bakterilerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı olan mukoza zarının yüzeyinde bir film oluşur.

Ilaç çeşitleri

Sprey formundaki antiseptik ilaçlar birçok modern ilacı içerir. Her ilaç, antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan, hepsi talep vardır. Bazı spreyler, Sovyet zamanlarından beri tüketiciler tarafından bilinmektedir. Diğerleri - son zamanlarda ortaya çıktı, onlar kompozisyon ve fiyat farklıdır. Vücudun içindeki spreyin ana hareketleri:

 • Antibakteriyel etkisi.
 • Lokal anestezi.
 • Anti-inflamatuar etkisi.
 • Antiseptik aksiyon.
 • Mukolitik (seyreltme) etkisi.

Antiseptik etki, nane, okaliptüs yağı, mentol gibi maddelerin eklenmesiyle artırılır. Bu bileşenler yerel bir anestetik etki sağlar. Bazı spreyler daha güçlü bir analjezik içerir, örneğin lidokain.

Aktif madde miktarına bağlı olarak, tek bileşenli ve kombine ilaçlar farenjitten izole edilir. İlk bilinen tüm ilaçlar Lugolit, Miramistin ve Ingalipt içerir. Kompozisyonlarında sadece bir aktif madde vardır. İlk durumda - ikinci - streptocide iyottur. Bu fonlar kaliteli antiseptiklerdir. Antimikrobiyal etkileri var. Tek bileşenli spreylerin dezavantajı, diğer ilaçlarla (boğaz ağrısı, antibiyotikler, antiviral ilaçlar için haplar) kullanılması gerektiğidir.

İlaç Mirastimin, sadece bakteriyel ve fungal patolojiler için değil, aynı zamanda viral enfeksiyonlar için de kullanılabileceğinden farklıdır. Ilacın avantajları şunlardır: koku ve tat eksikliği, alerjik belirtilerin minimal olasılığı.

Sprey Klorofilkil, anjinadan tek bileşenli ilaçları ifade eder. Sadece belli bir bakteriyel ajanın tespitinde etkilidir - stafilokok. Sprey avantajı, bu patojenle mücadelede yüksek verimliliğe sahip olmasıdır. İlacın aktif maddesi okaliptüsdür. Geniş spektrumlu antibiyotiklere dirençli olan bu tip stafilokokları bile yok ettiğine inanılmaktadır. İlaç hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer patolojileri olan hastalar tarafından kullanılmak üzere kontrendikedir.

Başka bir bileşenli ajan Orascept spreyidir. İlaç çeşitli etiyolojilerin anjinada etkilidir. Ancak, tüm ülkelerde izin verilmez. Ana aktif madde, toksisitesi olan fenoldur. Oracept'in zararlı etkileri konusunda kesin bir veri yoktur. Hamilelik sırasında ve pediatrik uygulamada kullanılması önerilmez.

Birleşik ilaçlar 2 veya daha fazla aktif maddeden oluşur. Bu tür preparasyonlar, Spreyler Geksoral, Kamerun, Yoks, Stopangin, Tantum Verde ve diğerlerini içerir. Antiseptik ve anestetik bir bileşenden oluşurlar. Bazı spreylerde antibakteriyel ve mukolitik ajanlar bulunur. Bu ilaçların avantajı, tedaviye yerel kullanım için başka ilaçlar eklemenize gerek olmamasıdır.

İlaçların bileşiminde benzer şekilde spreyler Stopangin ve Geksoral'dır. Pratik olarak kontrendikasyon yok.

Bir başka kombine sprey ise Novosept. Antibakteriyel ve analjezik etkiye ek olarak, bir immünomodülatör olarak kullanılır. Bu ilaç yılda birkaç kez boğaz enfeksiyonları olan kişiler için reçete edilir. Bademcillit alevlenmelerinin sıklığını azaltmanızı sağlar. Novosept'in bir parçası olarak geniş spektrumlu bir antibiyotik vardır, bu nedenle kullanım için kontrendikasyonları vardır.

Sprey Hexoral Özellikleri

Etkili ilaç spreylerinden biri Geksoral'dır. İlaç madde - heksetidin dayanmaktadır. Bir grup güçlü antiseptik ajana aittir. Heksetidin, çeşitli bakteri mikroorganizma ve mantarlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Spreyün bakterisidal etkisi metil salisilat ile güçlendirilmiştir. İlaç kolay bir analjezik etkiye sahiptir. İlacın bitki bileşenleri tarafından sağlanır. Bunlar arasında - okaliptüs, anason, nane ve karanfil.

Hexoraal kullanımı için endikasyonlar aşağıdaki gibi hastalıklardır:

 • Göğüs iltihabı veya bademcik iltihabı.
 • Farenjit.
 • Boğazın mantar iltihabı.
 • Stomatit.
 • KBB organlarında postoperatif inflamasyonun önlenmesi.
 • Ağız boşluğunda benign tümör süreçleri.

Sprey bademciklerin ve boğazda mukoza zarının şişmesine yardımcı olur, ağrıyı azaltır, erozyon ve ülserlerin iyileşmesini destekler. İlacın zamanında kullanılması öksürüğün gelişmesini engelleyebilir. Bu ilacın çocuklukta kullanılmasına izin verilmez, çünkü alkol içerir. Hamilelik ve emzirme döneminde, sprey bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir.

Kullanım talimatları

Boğaz için tüm spreyler benzer şekilde kullanılır. İlacın püskürtülmesinden önce boğazınızı yıkamalısınız. Bu mukus kaldırmak ve mukoza temizlemek için gereklidir. Viskoz bir sekresyonun yokluğunda, tıbbi maddeler daha iyi hareket edecektir. Yemeklerden sonra spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Çünkü uygulama zamanından 30 dakika kadar yiyemezsiniz.

İlacın uygun şekilde damlatılması için ağzınızı geniş açmanız gerekir. Tüp, palatine bademcikler ve farinkse doğru çevrilmeli ve daha sonra püskürtücüye 3-4 kez basılmalıdır. Sprey kullandıktan sonra birkaç saniye içinde tükürük yutulması tavsiye edilmez. Solunumun gecikme anında ilacı püskürtün. Sonuç olarak, ilaç maddesi mukoza zarlarına doğru şekilde dağıtılır ve alt solunum sistemine girmez.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Herhangi bir ilacın kullanımına yönelik ana kontrendikasyon, ilacı oluşturan bir veya daha fazla bileşenin intoleransıdır. Farenjitin çoğu spreyi 3 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için kullanılamaz. Bu, bir çocukta asfiksi gelişme tehlikesinden kaynaklanmaktadır.

Ilaç kullanımı için diğer kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Akut dönemde kalbin hastalıkları.
 • Artmış hormon konsantrasyonları ile ilişkili tiroid bezinin patolojileri.
 • Peptik ülser ve gastrit alevlenmesi.
 • Otoimmün süreçler.
 • Alerjik patolojiler, bronşların kaslarının spazmını gösterdi.

Bu kontrendikasyonlar akrabadır. Her şey spreyin bileşimine ve somatik patolojinin şiddetine bağlıdır. Farenjit spreyi tedavi etmek için tam olarak kullanabilmeniz için bir uzmana danışmanız gerekir. Bazı ilaçlar hamilelik ve emzirme döneminde kullanılamaz. Bunlar sentetik anestezik ve antibiyotik içeren spreyleri içerir.

Yan etkileri

İstenmeyen etkilere, spreyi püskürtürken ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar dahildir. Bunlar arasında - boğulma ve düşen kan basıncı, ödem, ürtiker gelişimi. Yan etkilerden kaçınmak için, önceden ilaç bileşimi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Tehlikeli durumlardan biri iyot alerjisidir. Lugol püskürterek gelişebilir.

Çocuklarda kullanım

Çocukluk çağında, alerjik reaksiyon riski, yetişkinlere göre daha yüksektir. Spreyin uygulanması refleksin solunmasına neden olabilir. Bir çocuk için farenjit için bir ilacı yetişkin bir hastaya göre seçmek daha zordur. Çocuklar için kullanılabilecek ilaçlar, Tantum Verde ve Teraflu Lar spreylerini içerir. Lokal anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler. Bu ilaçlarda antibakteriyel etki zayıf şekilde ifade edilir, bu nedenle soğuk algınlığı için diğer ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır. Bu ilaçlar emzirme döneminde ve hamile hastalarda kadınlara izin verilir.

Çocuk spreylerinde kullanım Cameton, Ingalipt ve Lugolit dahil değildir. Kontrendikasyon yokluğunda 5 yaşından itibaren atanırlar. Çocuk nefesini kendi başına tutabilirse, ilaçlar daha önce kullanılır. Bununla birlikte, nane ve mentolün belirgin keskin tadı nedeniyle, 5 yaşına kadar olan ilaçların kullanılması istenmeyen bir durumdur.

Farenjit için ilaç formları sprey en popüler olarak kabul edilir. Kullanımı kolay ve uygun fiyatlı. Tüm ajanlar farenjit tedavisinde etkilidir. Bununla birlikte, belirli bir ilacı seçmeden önce, bir doktor ya da deneyimli bir eczacıya danışmaya değer. Belirli duruma bağlı olarak doğru ilacı seçmenize yardımcı olurlar. Sprey seçimi, inflamatuar sürecin etiyolojisine, kontrendikasyonların varlığına veya yokluğuna ve hastanın parasal yeteneklerine bağlıdır.

Farenjit ile boğaz için hangi sprey daha iyidir

Kuru öksürük, yutulduğunda şiddetli ağrı, sürekli terleme hissi, bazen ateşin eşlik etmesi - farinksin mukoza zarındaki iltihap belirtileri. Farenjit şişlik ile eşlik eder, bu acı verici hislere yol açar. Farenjit ile spreylerin kullanımı, başka ilaçlara başvurmadan hastalığı iyileştirebilir.

avantajları

Aerosolün diğer lokal ilaçların önünde en önemli olumlu özelliği ilacın iltihap bölgesine alınmasıdır. Terapötik etki, uygulamadan hemen sonra başlar. Lolipoplar ve çözeltiler böyle bir etkiye sahip değildir, çünkü alt ve yan kısımlarında düşmeyen farinksin üst duvarından aşağı akarlar. Farenjit gelen sprey bileşimi antibiyotik, analjezik, antiseptik içerir.

Kullanım talimatları

Sprey şişesi ağız içine sokulur ve bir dağıtıcının yardımıyla ilacın jetini farinkse yönlendirir. Terapötik bir sonuç elde etmek için, aerosol kullanmadan önce aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • ağzınızı su ile durulayın;
 • nefesini tut;
 • bir ilacı tanıtmak;
 • 3-4 dakika tükürüğü yutmaz;
 • Yarım saat yemek yemeyin ya da içmeyin.

Maruziyet alanı sürekli tükürük ile yıkanır, bu nedenle farenjit ile boğaz spreyi bir dizi dezavantaja sahiptir.

Dezavantajlar ve kontrendikasyonlar

Farenjitli spreylerin ana dezavantajı farinksin fizyolojik özelliğidir. Tükürük, su, gıda maddeleri analjezik ve antiseptik filmi yıkar. Mukozanın sulanması sırasında etki süresi tabletlerin, enjeksiyonların, şekerlerinkinden daha kısadır.

Soluma cihazını oluşturan maddeler, bileşime bağlı olarak genel nitelikte kontrendikasyonlara sahiptir. Solunum yetmezliği, mide ekşimesi ve 3 yaşına kadar olan çocukluk çağında bu tedavi kullanılamaz.

Bronşit sırasında dispers dağıtıcı kullanıyorsanız, bronkospazm tehlikeli bir komplikasyondur. Küçük çocuklar nefeslerinin nasıl tutulacağını bilmezler ve akciğerlerine püskürtülebilirler. Bu tehlikeli, çünkü nefes almayı durdurmakla tehdit ediyor. Mide ekşimesi midenin artan asitliği ile oluşur. İlacın içindeki maddeler, midede tükürük ile vurmak, iltihaplı süreçte bir artışa neden olacaktır.

Farenjit bir sprey seçin

Sunulan spreylerin aralığı çok geniştir. Hastalığın ciddiyetine, hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak, en uygun ilacı seçebilirsiniz.

Geksoral

Uçucu yağ larenksin iltihaplı kısmında koruyucu bir film oluşturur, levomenthol anesteziye yardımcı olur. Terapötik sonuç 12 saate kadar sürer. Doz - günde bir veya iki kez. Farenjit için heksoral bir yardımcı ilaç olarak atanır. Aktif madde Heksetidin'dir. Ek bileşenler:

Böyle bir bileşim Gram-pozitif, Gram-negatif bakterileri ve mantarları dezenfekte etmeyi sağlar.

kameton

İlaç aynı anda ağız ve burun içine enjekte edilir. İnhalasyon sıklığı gebe kadınlar için günde 3-4 kez - 2 kez. Camleton, farenjit tedavisi için bir sprey olarak etkilidir.

 • levomentol;
 • kamfor;
 • okaliptüs yağı;
 • Klorobütanol Hemihidrat.

Amaç hastalığın derecesine bağlıdır:

 • şiddetli form ile - günde 3 kez inhalasyon;
 • ortalama - 2 kez;
 • 5 ila 12 yıl - 1 kez.

Yan etkiler levomenthol ve kafur alerjik bir reaksiyon olabilir, boğazda ve burunda kuruluk, döküntü olarak ortaya çıkabilir.

oktenisept

Bakterisidal, antiviral, antifungal sprey Octenisept geniş spektrumlu bir aerosoldür. Diğer antiseptiklerle kullanmayın. Ana maddeye alerjiler dışında kontrendikasyon yoktur.

Gorlospas

Boğazın ana bileşenleri şunlardır:

 • mentol;
 • adaçayı;
 • okaliptüs;
 • nergis;
 • gümüş iyonları;
 • antiseptik Chlorhexin Bigluconate.

Proposol

Propolis spreyinin bir parçası olan propolis, yumuşatıcı ve iyileştirici bir etkiye sahiptir. Boğazın mukoza zarında ülserlerin belirtileri için kullanılır, ancak kanamanın yokluğunda kullanılır. 12 yıl atama. Tedavinin seyri 3-7 gündür. Enflamatuar süreç bozulduğunda irrigasyonun yoğunluğu azalır: 2-3 günde 1-2 defa. Kurs tekrarlanabilir.

Şeklinde yan etkileri vardır:

 • cilt reaksiyonları (kızarıklık, kaşıntı, dermatit);
 • bulantı;
 • laringospazm;
 • Quincke'nin ödemi;
 • ağızda kuruluğu ve yanması.

Olefar

Bakterisidal, yara iyileştirici, yatıştırıcı ve immüno-modüle edici özelliklere sahip bitkisel yağların bir karışımıdır. Olephar'ın temel amacı larinks mukozasının geri kazanılmasına yardımcı olmaktır.

Yetişkinlerde farenjit ve 12 yaşından büyük çocuklarda bir kerelik tedavi 250 mg'dır, bu da püskürtme kafasına iki kez basılarak elde edilir. 6 ila 12 yaş arası - tek bir sprey.

Deniz cehri bütün kompozisyonun% 50'sini oluşturur, calendula -% 30'u ve çay ağacı tarçınlı tarçın - her biri% 10'dur. Deniz topalak yağı, rejeneratif, antioksidan kaliteye sahip çok sayıda karotenoid, provitamins-A içerir.

Hamilelik, emzirme, 6 yıla kadar tavsiye edilmez.

Tantum Verde

Steroidal olmayan anti-enflamatuar inhaler. Ağrıyı etkili bir şekilde giderir. Ayrıca, Tantum Verde bakterisidal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Akut formlarda kombinasyon terapisinde kullanılır.

Talimatlara göre günlük kullanım:

 • yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar 4-6 enjeksiyon 2-4 kez;
 • 6 ila 12 yıl 4 inhalasyon 2 kez;
 • 3 ila 6 yıl arasında, vücut ağırlığı (4 kg başına 1 sulama, günlük miktar - 4) esas alınarak kısım belirlenir.

Tantum Verde'nin uygulama süresi 7 günden fazla değildir.

Yan etkiler: ışığa duyarlı bir etki mümkündür.

İmmünomodülatör IRS-19

IRS-19'un amacı, KBB hastalıklarının önlenmesi ve tedavisidir. Uygulamanın özelliği: burun içine enjekte edilir.

Boğazda enflamatuar süreçte günlük dozlar:

 • 3 aydan 3 yıla kadar başlayarak - her burun deliğine 2 kez 2 doz;
 • 3 yıl - her burun deliğine 1 doz 2-5 kez.

Sulama için gereklilikler: kutu dik konumda olmalı, baş geriye atılmamalıdır. IRS 19'u kullanmadan önce nazal mukozayı temizlemek gerekir.

Sprey ve Lugol'un çözümü

Farenjit ile Lugol kanıtlanmış, etkili, ucuz bir pediyatrik antiseptiktir. Lugol çözeltisinin ana bileşeni, bakterisidal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip iyottur.

Lugol sprey aynı özelliklere sahiptir, her yaşta kullanım için daha uygun hale gelir. Soluma günde 4-6 kez yapılmalıdır.

Lugol tedavisinde metal protezler oksitlenebilir ve kullanılamaz hale gelir.

Özetleyelim

Farenjit ile sprey, ağrı sendromunu hızlı bir şekilde çıkarmanıza izin veren, hastalığın ilk aşamasında tedavi edilen bir ilaçtır. Kompleks terapide yardımcı bir ilaç olarak larinksin mukoza zarının restorasyonuna katkıda bulunur, bağışıklığı güçlendirir. Birçok aerosolün temeli, yan etkileri ve kontrendikasyonları olmayan doğal bileşenlerdir. Çocuklar için kısıtlama çocuğun tedavi için gerekli olan nefesini tutmamasıdır.

Farenjit ile boğaz yardım: En iyi spreylerin gözden geçirilmesi

Hayatında en az bir kez farenjit belirtileri yaşamamış hiçbir kişi yoktur. Yutulduğunda ağrı, boğaz ağrısı, kuru öksürük ana belirtileridir.

Farenjit ile sprey bileşimi nedeniyle hastalığın belirtilerini önemli ölçüde hafifletebilir. Çoğu ağrı kesici, antiseptik ve anti-inflamatuar bileşenleri içerir. Bazıları ek olarak nemlendirici, yumuşatıcı, iyileştirici maddeler içerir.

Modern ilaç endüstrisi birçok çeşit sprey sunmaktadır. Seçim anında karışık olmamak için, önceden onlar hakkında bilgi çalışmak yararlıdır.

Spreyleri kullanmanın artıları ve eksileri

Farenks iltihabı ile, hiçbir dozaj formu aerosol gibi birçok artıları yoktur:

 • özel bir uzun "emzik bindirme" sayesinde ilaç doğrudan hedefe ulaşır - farinksin arkasında;
 • eylem uygulamadan birkaç saniye sonra başlar;
 • zamanında tedaviye başlandığında, sprey patojenik mikrofloranın büyümesini bağımsız olarak durdurabilir, böylece hastalığın gelişimini durdurur;
 • İlacın yerel düzeyde hareket etmesi, komplikasyonların oluşmasını engellemeye yardımcı olur;
 • aerosol parçacıkları çok küçüktür ve farenksin iltihaplı mukoza zarının kıvrımlarına kolayca nüfuz eder;
 • Balonun içeriği hermetik olarak sızdırmazdır, dolayısıyla ilacın kirlenme tehlikesi yoktur;
 • Bir ilaç maddesinin doğru bir dozajı olasılığı;
 • uygun paketleme.

Herhangi bir ilaç şirketinde olduğu gibi, madenciler de mevcuttur:

 • kısa süreli etki (ilacın iltihap bölgesinde yarattığı film, yemek yerken, sıvı alırken, tükürük yutulurken);
 • Solunum yetmezliği olan ve yemek borusu, mide ve duodenum hastalıkları olan kişilerde spreyler kontrendikedir;
 • kronik kalp yetmezliği olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır;
 • spreylerin çoğu nahoş bir tada sahiptir;
 • püskürtmeden sonra bol salivasyon, bazen yanma hissi oluşabilir;
 • Hamile ve emziren kadınlar için bazı ilaçlar önerilmez;
 • Üç yaşın altındaki çocuklarda kullanılması yasaktır.

Eylem Mekanizması

Patojenik mikroorganizmaların aktivitesinin zemini karşısında, farengeal dokularda bir enflamatuar reaksiyon gelişir. Hasta, yutmadaki acı, boğazda "pershenie" ve kuru, verimsiz öksürük şikayeti ile başlar. Sprey, hastalığın semptomlarından çabuk kurtulmasına yardımcı olacak bir araçtır. Ve karmaşık tedavinin bir parçası olarak hastanın tam iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

Bir aerosol püskürtülürken, çeşitli aşamalar ayırt edilir:

 1. İlaç lezyonun sitesine girer. Bu durumda, uygulamanın doğruluğu hastanın kendisine bağlıdır.
 2. İlaç, sistemik dolaşıma girmeden hemen hareket etmeye başlar.

Yetişkinler için spreyler

Farenjit için en uygun spreyi seçmek için, bunları olabildiğince iyi bilmeye değer.

Farenjit ile boğaz spreylerinin kullanımı

Boğaz spreylerinin avantajları

Farenjit için diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında, boğaz spreyleri iki ana avantajı vardır:

 1. Birincisi, ilaç uygulamasının çok uygun bir şeklidir - hızlı ve fark edilmeyen herhangi bir yerde spreyi kullanabilirsiniz;
 2. İkincisi, bu aktif maddenin "görme" etkisidir - ilaç doğrudan boğazın etkilenmiş mukoza zarına püskürtülür ve orada bir anti-enflamatuar ve bakterisidal etki sağlayan koruyucu bir film oluşturur.

Farenjit gelen spreyler antiseptik, antibiyotik ve esansiyel yağlar dayanmaktadır. Ek olarak, genellikle aşağıdakileri de içerirler:

 • Yerel bir anestezi ve zarflama eylemine sahip olmak,
 • Bakterilerin büyümesini ve iltihaplanmanın gelişmesini önler,
 • mukolitik etkisi vardır.

Farmakolojik pazardaki boğaz için spreyler çok popülerdir, bu yüzden birkaç düzine isimle temsil edilir. Bunların en popülerini düşünün ve farenjit tedavisi için "ideal" bir sprey olup olmadığını bulmaya çalışın.

Farenjit tedavisi için aerosoller ve spreyler

Ingalipt

Inhalipt, boğazın bulaşıcı hastalıklarıyla mücadelede kullanılan bir iç aerosoldür. Antibakteriyel, anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Ana aktif madde - streptocide - patojenik mikroorganizmaların enzimlerini bloke eder, bu da ölümlerine yol açar ve erken iyileşmeye katkıda bulunur. Ingalipt ayrıca timol, okaliptüs ve nane yağı, sülfatiazol ve gliserol gibi tıbbi maddeler içerir. Ingredipt'in farenjit içindeki terapötik etkisi, patojenik mikropların nötralizasyonuna ve boğazdaki mukoza zarındaki inflamatuar değişikliklerin azaltılmasına dayanmaktadır. Klinik uzmanların incelemeleri, Ingalipt'in küçük yan etkileri olan hipoalerjenik bir ilaç olarak kabul edilmesine izin verir.

Farenjit ateş ise, kompleks tedaviye antipiretik ajanlar eklenir.

Geksoral

Heksoral da boğaz için bir sprey şeklinde mevcuttur. Çoğu bakteriye karşı etkilidir - farenjit ve bademcik iltihabının ve aynı zamanda mantarların etken maddeleridir. Ana etkin madde Geksoral - heksetidin - bir antiseptik etkisi vardır ve nane, anason, karanfil, okaliptüs ve levomentol ve metil salisilat uçucu yağlar gibi ilaç, ilaç bileşenlerin antimikrobik etkiyi artırır. Geksoral, boğazda ağrılı hislerle sonuçlanan, öksürük azalmasına ve mukozal ödem azalmasına neden olan belirgin bir yerel etkiye sahiptir. Hexalol, erişkinlerde farenjitde çok etkilidir, ancak bu ilacın yüksek alkol ve diğer toksik maddeler içeriğinden dolayı çocuklarda kullanılması önerilmez.

lugol

Yurttaşlarımızın birçoğu boğaz tedavisi için bir çözüm şeklinde farenjit ve ağız ve farinks Lugol diğer enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları kullanmak için kullanılır. Bununla birlikte, son yıllarda, Lugol sprey, bu harika çözüm ile tedavi sürecini büyük ölçüde basitleştiren eczanelerde ortaya çıktı. Antiseptik, bakterisit ve lokal tahriş edici etkisi olan moleküler iyodine dayanır. Lugol sadece bakterilere değil, aynı zamanda patojenik mantarlara karşı da etkilidir ve uzun süreli kullanımı ile stafilokok florasını baskılayabilir. Çok sayıda pozitif inceleme, Lugol'ün çocuklarda da dahil olmak üzere boğaz hastalıklarının tedavisinde yüksek etkililiğini değerlendirmemize izin vermektedir. Ve fiyatı da Lugol bu ilacın tüm avantajları için patsientov.Odnako teşvik, bir çok ilaç gibi alerjik reaksiyonlar şeklinde kontrendikasyonlar (iyot, hamilelik, adenom, tüberküloz, nefroz, çeşitli cilt hastalıkları duyarlılık) ve istenmeyen yan etkileri vardır.

kameton

Cameton, KBB organlarının inflamasyonu tedavisi için kombine bir preparattır. Ana aktif maddesi - klorobutanol - anestezi, anti-inflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Kafur ve levomenthol, uygulama yerinde kan akışını hızlandırarak, lokal tahriş edici bir etkiye sahiptir. Camenthon'a giren okaliptüs yağı mukozal reseptörleri tahriş eder ve uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu ilaca kontrendikasyonlar - 5 yaşın altındaki çocuklar ve bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü. Hastaların yorumları Kamenton'un hastalığın başlangıç ​​evresindeki etkinliği hakkında konuşsa da, güçlü bir inflamasyonu ortadan kaldırmaz ve enfeksiyonu yok etmez. Bu nedenle, antimikrobiyallerle birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Tantum Verde

Tantum Verde, ağız boşluğu ve KBB organlarının hastalıklarında topikal kullanım için steroidal olmayan antienflamatuar bir ajandır. Aktif madde - benzidamin - analjezik, anti-inflamatuar ve zayıf antibakteriyel etkiye sahiptir. Şu anda Tantum Verde, ciddi kontrendikasyonlar ve istenmeyen yan etkilerin olmaması nedeniyle çocukların ve hamile kadınların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, klinik çalışmalar ve hasta incelemeleri, bu ilacın orofaringeal hastalıkların semptomatik tedavisinde çok uygun olduğunu göstermektedir, ancak düşük bakterisit özelliklerinden dolayı monoterapi olarak kullanılması önerilmez.

Boğaz spreylerinin kullanımı için özellikler ve kurallar

 1. En iyi etki için, spreyi kullanmadan önce, boğazı ılık suyla durulanması önerilir;
 2. İlaç püskürterek nefesinizi tutarak tutulmalıdır;
 3. Boğazın sulanmasından sonra, tükürüğü yutmamak ve ilacı ağızda üç dakika tutmaya çalışmak tavsiye edilir. Ayrıca yaklaşık yarım saatte yemek yemekten ve içmekten kaçının;
 4. Laringospazm riski (refleks solunumu durdurma) nedeniyle 4 yaşın altındaki çocuklar için boğaz spreyleri yasaktır.

Sonuç çizin

Farenjit de dahil olmak üzere, boğazın çeşitli hastalıklarından birçok tipte sprey vardır. En ünlüleri inceledik: Ingalipt, Geksoral, Lugol, Kamenton, Tantum Verde. Her birinin artıları ve eksileri vardır. Ve bir hastaya kadar gelen ilaç, bir diğerinde istenmeyen bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Çünkü hepimiz tekrar edilemeziz! Belirli bir hasta için farenjit tedavisi için ne tür bir sprey uygun olduğuna dair tavsiye için, bir eczacı eczacıya değil, yetkili bir KBB doktoruna başvurmanız gerekir. Daha sonra hastalık hızlıca ve sonuçsuz kalacaktır!

Yine üst solunum yolu hastalıkları, için kullanılan başka bir aracı, yukarıda spreyler, doğal maddeler farklı - bir sonraki video açıklanan otlar ve Sibirya Altay bölgesi mineraller, arı ürünler ve doğal malakit.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Farenjit ile Boğaz Spreyleri

Farenjit ile Boğaz Spreyleri

Şişmiş, "kaşıntılı" boğaz, öksürük ciddi rahatsızlığa neden olur. Bu tür belirtiler, dahil olmak üzere birçok hastalık ve farenjit için tipiktir. Herhangi bir hasta, hastalığından kurtulmak için acısını hafifletmek ister. Yerel uygulama araçları bununla baş etmede yardımcı olur. En iyi çözümlerden biri, farenjitli bir spreydir.

İlaçta farenjit, faringeal mukozanın iltihabı olarak adlandırılır. Hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Ağrı, tükürüğün ("boş yudum") olağan yutma ile daha rahatsız edici;
 • boğazda koma hissi, terleme;
 • Verimsiz (kuru) öksürük.

Bazen buna genel bir rahatsızlık eşlik eder, sıcaklıkta hafif bir artış (37-38 ° C). Enflamasyon organın lateral minderlerini etkiliyorsa, ağrı kulaklara dökülebilir.

Farenjitin görsel muayenesi posterior farenks, palatine kemerin (pharynx'in yan duvarlarında kıvrımlar) kızarması ile karakterizedir. Böylece palatine bademcikler iltihaplanmadı (verilen semptom boğaz ağrısı için tipiktir). Ve boynun palpasyonu ile, doktor, üst lenf düğümlerinde bir artış, ağrıyı tespit edecektir.

Farenjit vakalarının% 70'inde virüsler tarafından kışkırtırlar ("palmiye ağacı", rinovirüs enfeksiyonuna aittir, çünkü bu nedenle ARVI hastalığımızdır). Ayrıca, hastalığa bakteriler, mantarlar, alerjiler, yaralanmalar, tahriş edici faktörler (soğuk, sıcak, kirli hava, tütün dumanı, kimyasal maddeler) neden olabilir. Kronik formu sıklıkla çürük, metabolik bozukluklar gibi uyumsuz şeylerden bile kaynaklanır.

Diğer ilaçlar ve prosedürler arasında farenjitli spreyler, doktorlar hastalığın seyrini kolaylaştırmak için hastalara reçete eder, boğazı normale döndürür. Bu tür ilaçların birtakım ciddi avantajları vardır:

 • rahatlık, kompaktlık, kullanım kolaylığı;
 • yönlendirilmiş eylem - ilaç doğrudan iltihaplı mukoza üzerindedir.

Günümüzde ilaç pazarı, çeşitli testlerden yeni gelişmelere kadar çeşitli aerosol ilaçları sunmaktadır:

 • Lugol. Etkinliği birkaç kuşak için değerlendirilen bir ilaç. Daha önce, sadece bir çözüm şeklinde üretildi ve bezleri yağlama prosedürü nahoştu. Etkilenen bölgeyi yağlamak için, bir bandajla sarılmış ve bir ilaçla nemlendirilmiş ağızdaki bir parmağın tam anlamıyla "çalıştırılması" veya tahta bir çubuk kullanılması önerilmiştir. Son zamanlarda bu, hastaların rahatlığı için bir sprey şeklinde üretmeye başladı. Aktif madde iç iyileştirici nitelikleri sayesinde - moleküler iyot - Hazırlık antibakteriyel, antiseptik bir etki, lokal tahriş edici etkiye sahip (diğer bir deyişle, iltihaplı alan artırır kan akışı, ağrı zayıflatır). Farenjit ile Lugol sprey, hastalığın şiddetine bağlı olarak günde iki ila altı kez kullanılır. Sulamadan sonra yarım saat yemekten ve içmekten kaçınmanız tavsiye edilir.
 • Ingalipt. Bu ilaç 40 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Sprey formunda üretilen yerli üretimin ilk hazırlıklarından biridir. Çok bileşenli bileşim (streptocid, sülfatiazol, timol, okaliptüs yağı ve nane) sayesinde antiseptik ve dezenfekte edici bir etki sağlar. Enflamasyonlu mukoza günde üç ila dört kez tedavi edilir. Spreylerin kompozisyonu üzerinde daha fazla "geç" Novoingualpt, Ingalipt-N vardır.

Analjezik etkisi ile

Tantum Verde - analjezik etkisi ile sprey.

Eğer analjezik aksiyonlu, boğazda preproductif ağrıyı kaldırabilen spreyler hakkında konuşursak, bu seride tantum verde ve teraflu lar temsil edilir. Her iki ilacın anti-enflamatuar etkisi vardır, nane hoş kokusu, farenjit ile gösterilir.

Teraflu lar, buz kırıcı, tantum Verde - benzidamin hidroklorür içerdiği için yutulduğunda ağrılı duyular giderir. Her iki ilaç da antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Çocuk Spreyleri

Farenjiti yenmek için hangi spreyi tercih etmeliyim? Yetişkinler, sunulan tüm ilaçları kullanabilir (daha önce kontrendikasyon açıklamalarını okuyarak, doktora danışmış olabilirler). Çocuklar ilacı çok daha dikkatli seçmelidirler.

Yani, üreticinin talimatları ve doktorların yorumlarına göre, küçük hastalara lugol spreyi altı aydan itibaren reçete edilebilir, inhalipt - üç yıldan itibaren, teraflar lar - dördü, kameratone - beşten, yoksular - sekiz yıldan itibaren. Farenjitden alınan heksoral aerosol formu, o çağdaki çocuklar için, ilacı enjekte etme anında nefesini tutabildikleri zaman kullanılabilir.

Çoğu durumda çocuk ve yetişkinler için kontrendikasyonlar, ilaçların bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Bazıları hamile ve emziren kadınlar için ve bazı hastalıklar için kullanılamaz. Bu nedenle, astarı hemen incelemek, hoş olmayan sonuçları önlemek için uzman bir konsültasyon almak daha iyidir.

Kuru öksürük, yutulduğunda şiddetli ağrı, sürekli terleme hissi, bazen ateşin eşlik etmesi - farinksin mukoza zarındaki iltihap belirtileri. Farenjit şişlik ile eşlik eder, bu acı verici hislere yol açar. Farenjit ile spreylerin kullanımı, başka ilaçlara başvurmadan hastalığı iyileştirebilir.

Aerosolün diğer lokal ilaçların önünde en önemli olumlu özelliği ilacın iltihap bölgesine alınmasıdır. Terapötik etki, uygulamadan hemen sonra başlar. Lolipoplar ve çözeltiler böyle bir etkiye sahip değildir, çünkü alt ve yan kısımlarında düşmeyen farinksin üst duvarından aşağı akarlar. Farenjit gelen sprey bileşimi antibiyotik, analjezik, antiseptik içerir.

Sprey şişesi ağız içine sokulur ve bir dağıtıcının yardımıyla ilacın jetini farinkse yönlendirir. Terapötik bir sonuç elde etmek için, aerosol kullanmadan önce aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • ağzınızı su ile durulayın;
 • nefesini tut;
 • bir ilacı tanıtmak;
 • 3-4 dakika tükürüğü yutmaz;
 • Yarım saat yemek yemeyin ya da içmeyin.

Dispers partiküller, farengeal yüzey üzerinde eşit olarak dağılmış ve koruyucu bir film oluşturulmuştur. Birkaç dakika içinde ilaç kana emilir.

Maruziyet alanı sürekli tükürük ile yıkanır, bu nedenle farenjit ile boğaz spreyi bir dizi dezavantaja sahiptir.

Farenjitli spreylerin ana dezavantajı farinksin fizyolojik özelliğidir. Tükürük, su, gıda maddeleri analjezik ve antiseptik filmi yıkar. Mukozanın sulanması sırasında etki süresi tabletlerin, enjeksiyonların, şekerlerinkinden daha kısadır.

Soluma cihazını oluşturan maddeler, bileşime bağlı olarak genel nitelikte kontrendikasyonlara sahiptir. Solunum yetmezliği, mide ekşimesi ve 3 yaşına kadar olan çocukluk çağında bu tedavi kullanılamaz.

Önemli! Çeşitli dağıtıcıların eşzamanlı kullanımı, malzemelerin olası uyumsuzluğu nedeniyle yasaktır.

Bronşit sırasında dispers dağıtıcı kullanıyorsanız, bronkospazm tehlikeli bir komplikasyondur. Küçük çocuklar nefeslerinin nasıl tutulacağını bilmezler ve akciğerlerine püskürtülebilirler. Bu tehlikeli, çünkü nefes almayı durdurmakla tehdit ediyor. Mide ekşimesi midenin artan asitliği ile oluşur. İlacın içindeki maddeler, midede tükürük ile vurmak, iltihaplı süreçte bir artışa neden olacaktır.

Sunulan spreylerin aralığı çok geniştir. Hastalığın ciddiyetine, hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak, en uygun ilacı seçebilirsiniz.

Uçucu yağ larenksin iltihaplı kısmında koruyucu bir film oluşturur, levomenthol anesteziye yardımcı olur. Terapötik sonuç 12 saate kadar sürer. Doz - günde bir veya iki kez. Farenjit için heksoral bir yardımcı ilaç olarak atanır. Aktif madde Heksetidin'dir. Ek bileşenler:

Böyle bir bileşim Gram-pozitif, Gram-negatif bakterileri ve mantarları dezenfekte etmeyi sağlar.

İlaç aynı anda ağız ve burun içine enjekte edilir. İnhalasyon sıklığı gebe kadınlar için günde 3-4 kez - 2 kez. Camleton, farenjit tedavisi için bir sprey olarak etkilidir.

Cameton, özelliklerini iyi bir analjezik ve antiseptik olan Chlorobutanol Hemihydrate'e borçludur.

 • levomentol;
 • kamfor;
 • okaliptüs yağı;
 • Klorobütanol Hemihidrat.

Amaç hastalığın derecesine bağlıdır:

 • şiddetli form ile - günde 3 kez inhalasyon;
 • ortalama - 2 kez;
 • 5 ila 12 yıl - 1 kez.

Yan etkiler levomenthol ve kafur alerjik bir reaksiyon olabilir, boğazda ve burunda kuruluk, döküntü olarak ortaya çıkabilir.

Bakterisidal, antiviral, antifungal sprey Octenisept geniş spektrumlu bir aerosoldür. Diğer antiseptiklerle kullanmayın. Ana maddeye alerjiler dışında kontrendikasyon yoktur.

Boğazın ana bileşenleri şunlardır:

 • mentol;
 • adaçayı;
 • okaliptüs;
 • nergis;
 • gümüş iyonları;
 • antiseptik Chlorhexin Bigluconate.

Boğazın kontrendikasyonları yoktur. Boğazda kuruluk için koruyucu ve profilaktik olarak kullanılır. Sulama şartlarına bağlı olarak günde 4-6 kez.

Propolis spreyinin bir parçası olan propolis, yumuşatıcı ve iyileştirici bir etkiye sahiptir. Boğazın mukoza zarında ülserlerin belirtileri için kullanılır, ancak kanamanın yokluğunda kullanılır. 12 yıl atama. Tedavinin seyri 3-7 gündür. Enflamatuar süreç bozulduğunda irrigasyonun yoğunluğu azalır: 2-3 günde 1-2 defa. Kurs tekrarlanabilir.

Şeklinde yan etkileri vardır:

 • cilt reaksiyonları (kızarıklık, kaşıntı, dermatit);
 • bulantı;
 • laringospazm;
 • Quincke'nin ödemi;
 • ağızda kuruluğu ve yanması.

Önemli! Propofsol'ü diğer antiseptikler ve ballarla aynı anda kullanmayın.

Bakterisidal, yara iyileştirici, yatıştırıcı ve immüno-modüle edici özelliklere sahip bitkisel yağların bir karışımıdır. Olephar'ın temel amacı larinks mukozasının geri kazanılmasına yardımcı olmaktır.

Yetişkinlerde farenjit ve 12 yaşından büyük çocuklarda bir kerelik tedavi 250 mg'dır, bu da püskürtme kafasına iki kez basılarak elde edilir. 6 ila 12 yaş arası - tek bir sprey.

Kullanmadan önce flakon çalkalanmalıdır. Aşırı dozdan kaçınarak günde 3 kez yemeklerden sonra kullanın.

Deniz cehri bütün kompozisyonun% 50'sini oluşturur, calendula -% 30'u ve çay ağacı tarçınlı tarçın - her biri% 10'dur. Deniz topalak yağı, rejeneratif, antioksidan kaliteye sahip çok sayıda karotenoid, provitamins-A içerir.

Hamilelik, emzirme, 6 yıla kadar tavsiye edilmez.

Steroidal olmayan anti-enflamatuar inhaler. Ağrıyı etkili bir şekilde giderir. Ayrıca, Tantum Verde bakterisidal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Akut formlarda kombinasyon terapisinde kullanılır.

Talimatlara göre günlük kullanım:

 • yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar 4-6 enjeksiyon 2-4 kez;
 • 6 ila 12 yıl 4 inhalasyon 2 kez;
 • 3 ila 6 yıl arasında, vücut ağırlığı (4 kg başına 1 sulama, günlük miktar - 4) esas alınarak kısım belirlenir.

Tantum Verde'nin uygulama süresi 7 günden fazla değildir.

Nonsteroid ilaçların, bronşiyal astımı olan, hamile, emziren, asetilsalisilik aside karşı duyarlılığı artmış olan hastalarda kontrendikasyonları vardır.

Yan etkiler: ışığa duyarlı bir etki mümkündür.

IRS-19'un amacı, KBB hastalıklarının önlenmesi ve tedavisidir. Uygulamanın özelliği: burun içine enjekte edilir.

Boğazda enflamatuar süreçte günlük dozlar:

 • 3 aydan 3 yıla kadar başlayarak - her burun deliğine 2 kez 2 doz;
 • 3 yıl - her burun deliğine 1 doz 2-5 kez.

Tedavi tam iyileşme sağlanana kadar gerçekleştirilir. İnhalasyonun önlenmesi için 2 hafta boyunca günde 2 kez önerilir.

Sulama için gereklilikler: kutu dik konumda olmalı, baş geriye atılmamalıdır. IRS 19'u kullanmadan önce nazal mukozayı temizlemek gerekir.

Farenjit ile Lugol kanıtlanmış, etkili, ucuz bir pediyatrik antiseptiktir. Lugol çözeltisinin ana bileşeni, bakterisidal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip iyottur.

Lugol sprey aynı özelliklere sahiptir, her yaşta kullanım için daha uygun hale gelir. Soluma günde 4-6 kez yapılmalıdır.

Önemli! Tirotoksikozda kontrendikedir, alevlenme aşamasında böbrek ve karaciğer hastalığı olan iyotlu alerjiler. Hamilelik ve emzirme döneminde önerilmez. Mide tahrişine neden olan mideyi tahriş eder. 300 mg doz öldürücüdür.

Lugol tedavisinde metal protezler oksitlenebilir ve kullanılamaz hale gelir.

Farenjit ile sprey seçimi

Şişmiş, "kaşıntılı" boğaz, öksürük ciddi rahatsızlığa neden olur. Bu tür belirtiler, dahil olmak üzere birçok hastalık ve farenjit için tipiktir. Herhangi bir hasta, hastalığından kurtulmak için acısını hafifletmek ister. Yerel uygulama araçları bununla baş etmede yardımcı olur. En iyi çözümlerden biri, farenjitli bir spreydir.

Farenjit belirtileri

İlaçta farenjit, faringeal mukozanın iltihabı olarak adlandırılır. Hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Ağrı, tükürüğün ("boş yudum") olağan yutma ile daha rahatsız edici;
 • boğazda koma hissi, terleme;
 • Verimsiz (kuru) öksürük.

Bazen buna genel bir rahatsızlık eşlik eder, sıcaklıkta hafif bir artış (37-38 ° C). Enflamasyon organın lateral minderlerini etkiliyorsa, ağrı kulaklara dökülebilir.

Farenjitin görsel muayenesi posterior farenks, palatine kemerin (pharynx'in yan duvarlarında kıvrımlar) kızarması ile karakterizedir. Böylece palatine bademcikler iltihaplanmadı (verilen semptom boğaz ağrısı için tipiktir). Ve boynun palpasyonu ile, doktor, üst lenf düğümlerinde bir artış, ağrıyı tespit edecektir.

Farenjit vakalarının% 70'inde virüsler tarafından kışkırtırlar ("palmiye ağacı", rinovirüs enfeksiyonuna aittir, çünkü bu nedenle ARVI hastalığımızdır). Ayrıca, hastalığa bakteriler, mantarlar, alerjiler, yaralanmalar, tahriş edici faktörler (soğuk, sıcak, kirli hava, tütün dumanı, kimyasal maddeler) neden olabilir. Kronik formu sıklıkla çürük, metabolik bozukluklar gibi uyumsuz şeylerden bile kaynaklanır.

Zaman testli spreyler

Diğer ilaçlar ve prosedürler arasında farenjitli spreyler, doktorlar hastalığın seyrini kolaylaştırmak için hastalara reçete eder, boğazı normale döndürür. Bu tür ilaçların birtakım ciddi avantajları vardır:

 • rahatlık, kompaktlık, kullanım kolaylığı;
 • yönlendirilmiş eylem - ilaç doğrudan iltihaplı mukoza üzerindedir.
Lugol sprey.

Günümüzde ilaç pazarı, çeşitli testlerden yeni gelişmelere kadar çeşitli aerosol ilaçları sunmaktadır:

 • Lugol. Etkinliği birkaç kuşak için değerlendirilen bir ilaç. Daha önce, sadece bir çözüm şeklinde üretildi ve bezleri yağlama prosedürü nahoştu. Etkilenen bölgeyi yağlamak için, bir bandajla sarılmış ve bir ilaçla nemlendirilmiş ağızdaki bir parmağın tam anlamıyla "çalıştırılması" veya tahta bir çubuk kullanılması önerilmiştir. Son zamanlarda bu, hastaların rahatlığı için bir sprey şeklinde üretmeye başladı. Aktif madde iç iyileştirici nitelikleri sayesinde - moleküler iyot - Hazırlık antibakteriyel, antiseptik bir etki, lokal tahriş edici etkiye sahip (diğer bir deyişle, iltihaplı alan artırır kan akışı, ağrı zayıflatır). Farenjit ile Lugol sprey, hastalığın şiddetine bağlı olarak günde iki ila altı kez kullanılır. Sulamadan sonra yarım saat yemekten ve içmekten kaçınmanız tavsiye edilir.
 • Ingalipt. Bu ilaç 40 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Sprey formunda üretilen yerli üretimin ilk hazırlıklarından biridir. Çok bileşenli bileşim (streptocid, sülfatiazol, timol, okaliptüs yağı ve nane) sayesinde antiseptik ve dezenfekte edici bir etki sağlar. Enflamasyonlu mukoza günde üç ila dört kez tedavi edilir. Spreylerin kompozisyonu üzerinde daha fazla "geç" Novoingualpt, Ingalipt-N vardır.
İçeriğe geri dön

Çok görevli uyuşturucular

Analjezik etkisi ile

Eğer analjezik aksiyonlu, boğazda preproductif ağrıyı kaldırabilen spreyler hakkında konuşursak, bu seride tantum verde ve teraflu lar temsil edilir. Her iki ilacın anti-enflamatuar etkisi vardır, nane hoş kokusu, farenjit ile gösterilir.

Teraflu lar, buz kırıcı, tantum Verde - benzidamin hidroklorür içerdiği için yutulduğunda ağrılı duyular giderir. Her iki ilaç da antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Çocuk Spreyleri

Farenjiti yenmek için hangi spreyi tercih etmeliyim? Yetişkinler, sunulan tüm ilaçları kullanabilir (daha önce kontrendikasyon açıklamalarını okuyarak, doktora danışmış olabilirler). Çocuklar ilacı çok daha dikkatli seçmelidirler.

Yani, üreticinin talimatları ve doktorların yorumlarına göre, küçük hastalara lugol spreyi altı aydan itibaren reçete edilebilir, inhalipt - üç yıldan itibaren, teraflar lar - dördü, kameratone - beşten, yoksular - sekiz yıldan itibaren. Farenjitden alınan heksoral aerosol formu, o çağdaki çocuklar için, ilacı enjekte etme anında nefesini tutabildikleri zaman kullanılabilir.

Kontrendikasyonlar

Çoğu durumda çocuk ve yetişkinler için kontrendikasyonlar, ilaçların bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Bazıları hamile ve emziren kadınlar için ve bazı hastalıklar için kullanılamaz. Bu nedenle, astarı hemen incelemek, hoş olmayan sonuçları önlemek için uzman bir konsültasyon almak daha iyidir.

Farenjit ile spreyler

Farenjit, zamanında tedavi gerektiren farenksin oldukça ciddi bir enflamatuar hastalığıdır. Hastalık, mukoza zarının şişmesi, yutulduğunda ve konuşurken ağrı, yükselen sıcaklık ile birlikte görülür. Çeşitli ilaçlar arasında belirli bir salım ve dozaj formunun doğru ilacını seçmek çok zordur.

Farenjit'ten sprey almalı mıyım?

Farenjit ile, sprey tedavisi birkaç nedenden dolayı uygundur. İlk olarak, bir aerosol formundaki modern preparatlar, anti-enflamatuar ajanlarla kombinasyon halinde tüm gerekli antibakteriyel maddeleri içerir. Üreticiler en az yan etkiyle birlikte aktif maddelerin maksimum etkin konsantrasyonunu elde etmeye çalışırlar. İkincisi, dağıtıcıya bastığınızda, mikro-buğu oluşur, parçacıklar etkilenen tüm mukoza yüzeyine yerleşirler. Uzun bir nozul sayesinde ilaç en erişilemez yerlere ulaşabilir ve iltihaplı organ üzerinde hızlı bir lokal etkiye sahiptir.

Ancak, tüm dozaj formları gibi, aerosollerin az sayıda dezavantajı vardır:

 1. İlacın büyük dozundan dolayı, çocuklarda farenjit spreyi önerilmemektedir, çünkü yüksek bir komplikasyon olasılığı vardır. Ancak üreticiler bunun üzerinde çalışıyor ve en küçük çocuğun bile tedavisi için belirli bir dozda özel ilaçlar üretmeye başlıyorlar;
 2. Çoğu zaman ilaç ağızda hoş olmayan bir tat bırakmaz;
 3. kullanımları yeterince uygunsuz Bazı aerosoller, sadece bir zaman kısa dönem vardır. Son nesillerin bu tür grup ilaçları ile ilgilidir. Daha modern muadilleri vardı Örneğin, Ingalipt şimdi birkaç kişi, boğaz ağrısı için kullanmak;
 4. Tabletli ve sıvı formla karşılaştırıldığında, spreyler daha pahalıdır;

NOT: Bir dizi eksiye rağmen, farenjit ve larenjit ile bir sprey ideal dozaj formudur, yardımı ile iyileşme süreci birkaç kez hızlandırılır.

Zaman testli spreyler

Aerosoller bir grup var, farenjit etkinliği bir nesil tarafından değil test edilir:

 • Lugol. İyi bir antiseptik etkiye sahip bir çözüm olarak kullanılırdı. Ancak bademciklerin yağlanması için prosedür oldukça tatsızdı. Artık ilaç firmaları, farenjit tedavisi için bir sprey şeklinde bir preparat üretmektedir. Lugol'ün aktif maddesi, serbest formda iyottur. Yüksek konsantrasyonlarda mikroorganizmaları tahrip edebilir, ayrıca kan dolaşımını büyük ölçüde geliştiren ve yerel savunma yanıtını arttıran organın küçük kılcal damarlarını tahriş edebilir. Hastalığın gelişme derecesine bağlı olarak, ilaç yedi gün boyunca günde üç ila beş kez kullanılır. Kullandıktan sonra bir saat boyunca yemeyiniz veya içmeyiniz. Hoşgörüsüz iyot intoleransı olan bireylerde kontrendikedir;
 • Ingalipt. Bileşiminde, özellikle okaliptüs ve nane, streptocide, timol ve benzeri yağlar şeklinde bitki ve biyolojik bileşenler. Şimdi ilaç ile ilgili yorumlar her zaman sadece olumlu olmasına rağmen, farenjit ile Ingalipt için talep uykudaydı. Tercihen günde yaklaşık dört kez uygulayın. Alerjik reaksiyona eğilimi olan kişiler için önerilmez;

NOT: Lugole ve Ingalipt'de bulunan en yaygın biyokimyasal elementler nedeniyle, maliyeti daha karmaşık bir bileşime sahip olan ilaçlara kıyasla birkaç kat daha düşüktür.

Çok görevli uyuşturucular

Bir ilacın etkinliği, geniş bir etki spektrumuyla karakterize edilir. Böyle bir özellik modern bir Bioparox'a sahiptir. Pratik olarak kanın içine çekilmeyen ve sadece sulama alanında faaliyet gösteren fusafungin içerir. Farmakin ile birlikte bioparoks gereklidir, çünkü sadece boğazda değil, aynı zamanda burnun ek ataşmanları nedeniyle de bakteriyi yok edebilir, bu da hastalığın nüksetme riskini azaltır. Resepsiyonun çokluğu ikidir. Kursun süresi bir hafta geçmemelidir. Farmakin ile birlikte bioparoks kullanımına ilişkin geribildirime dayanarak, diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında en dirençli suşları bile yok edebileceği sonucuna varılabilir. Ancak ana dezavantaj, fiyattır, bazen abartılmıştır. Bioparox'u farenjit ile değiştirmek için ne gerekir?

 1. Cameton yağlar, mentol, kafur vb. Yağlı bir sıvıdır. Öksürüğün yoğunluğunu azaltır, bademciklerin mukoza yüzeyini dezenfekte eder. Farenjitli kamer yalnızca ilk iki gün için kullanılabilir, bu nedenle hastalığın etken maddesi aktif maddelere karşı direnç oluşturur;
 2. Yoks üç aktif bileşenden oluşur: povidon-iyot, allantoin ve levomenthol. Sadece KBB patolojileri için değil, aynı zamanda diş hekimliği için de yüksek talep var. Bazı protozoalara, bazı bakterilere karşı aktiftir. Gebe ve emziren annelerin yanı sıra tiroid disfonksiyonu olan kişilere farenjit için Yoks önerilmemektedir;
 3. Yaygın bir Türk ilacı, non-steroid anti-inflamatuar madde - benzidamin içerdiğinden, farenjit ile semptomatik tedavi gören Forteza'dır. Şişme, farinksin iltihap belirtilerini kaldırır;
 4. Octenisept nadiren farenjit için reçete edilir, ancak cerrahi operasyonlarda yaygın olarak bir çözüm olarak kullanılır. Gram-pozitif ve gram-negatif enfeksiyonlarla mücadeleler. Acı tadı vardır;
 5. Farenjit ile Propohal. Aerosol, esas olarak, fenoller, gliserin, organik asitler, reçineler ve retinol, tokoferol, tiamin ve benzerleri gibi bütün bir vitamin kompleksini içeren bitki bileşenlerinden oluşur. Yani, ilacın ayrıca immünomodülatör özellikleri vardır ve sadece boğaz iltihabından bir sprey olarak kullanılmaz;
 6. Panavir, herpes virüsünün neden olduğu farenjit için kullanılır. Sadece mikroorganizmayı yok etmekle kalmaz, aynı zamanda mukoza üzerindeki herpetik keseciklerin boyutunu da azaltır;
 7. NAZONEX sıklıkla yerel kullanım için steroid preparatı olan farenjit glukokortikoidde kullanılır. Bozulmuş endokrin sistemi olan kişilerde kontrendikedir;

Farenjit tedavisi için inhaler tarafından özel bir yer işgal edilmiştir. Aerosol tedavisi için tekrar kullanım için özel cihazlar yaratılmıştır. Cihazlarla, konsantrasyonu bağımsız olarak kabul edilebilir sınırlar içinde kontrol edebilirsiniz. Bu durumda, en sık kullanılan flumimitsil, altı gün içinde farenjit tedavisi mümkün. Prosedürün çoğulluğu iki ila dört kez arasındadır. Bronşların lümeninin büyütülmesi amacıyla, şiddetli farenjit ile nefes almayı kolaylaştıran bir ot kullanmak mümkündür.

NOT: Her sprey kronik farenjit için etkilidir. Ancak doktorlar, bağımlılık gelişebileceğinden, birbirleri arasında alternatif olmalarını tavsiye ediyorlar.

Analjezik etkisi ile spreyler

Patolojide ana şikayet, öksürük, yutma, seslerin telaffuz edilmesi ile şiddetlenen acı verici acıdır. Ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için, anestezik ile kombinasyon halinde ciddi bir antibiyotik gereklidir.

 1. Ayrıca iyi bir kombinasyon ilacı, herhangi bir etiyolojinin farenjitiyle hareket eden ve böylece hem mantar hem de bakteriyel ve viral mikroflorayı yok eden Hexoral'dır. Ana bileşen ayrıca ağrı sendromunu baskılayan ve mukozal ödemleri kaldıran heksetidindir. Farmakin ile Geksorale'nin incelemeleri, bu ilacı kullanan müşterilerin tam memnuniyetini gösterir, özellikle de sıklıkla uygulama sıklığı ve farenkse hızlı maruz kalma hakkında konuşurlar. Buna ek olarak, sprey hoş bir mentol tadı olduğu için üç yaşından büyük çocuklar için boğaz iltihabı için uygundur. Sulama bademcikler tüm tedavi için günde iki kez olmalıdır;
 2. Önceki preparatın analoğu, herhangi bir aşamada Hexaspre, tedavi farenjitidir. Benzer adı rağmen, ilaç keskin farklı aktif aktif madde. Ana dezavantajı hoş olmayan bir tatdır, bu yüzden farenjit ile Hexasprae hakkındaki incelemeler daha az pozitiftir;
 3. İlaç, antiseptik, hemostatik ve antifungal etkilere sahip olduğundan, farenjitde stopangin kullanılmaktadır. Bileşim, sadece yüksek bir konsantrasyonda, Hexoral ile aynıdır, bu nedenle sekiz yaşından küçük çocuklar için kontrendikedir;
 4. Farenjit ile Tantum Verde hızlı bir şekilde farinksin mukoza boşluğunun ağrı ve şişmesini kaldırabilir;

NOT: Farenjit ile boğaz için anestetik bir sprey alırken, semptomlar yirmi dakika içinde ortadan kalkmalıdır. Bu gerçekleşmezse, ilacı bir analog olarak değiştirmeniz önerilir.

Çocuk Spreyleri

Farenjit spreylerin çoğu üç yaşından itibaren uygulanır. Beklenmedik bir alerjik reaksiyona ve bronşiyal astım gelişimine yatkınlık olmadığında, bazı ilaçlar iki yıldan beri kullanılabilir, ancak her durumda bir uzmanla görüşmeye değerdir.

 1. Farenjit ile Aquamaris sadece tedavi amaçlı değil, aynı zamanda önleme olarak da reçete edilebilir. Bileşim, sadece şişmeyi önemli ölçüde azaltan mineral tuzları ve suyu içerir. Posterior farryngeal duvarda kuruluk varlığında endikedir;
 2. Derinat, iki yaşın altındaki çocuklarda farenjit ile birlikte kullanılır, sadece bir sprey yapar. Uygulamanın ikinci gününden itibaren, sıklık günde üç kez azaltılmalıdır;
 3. Irs 19 kompozisyonunda, farenjit yeteneğine sahip, bakteriyel lizat kompleksi nedeniyle çocuğun bağışıklık sistemini harekete geçiren;

NOT: Bu üç preparatta, sadece bitki ve mineral orijini bileşenleri, böylece yan etki riski en aza indirilir.

Kontrendikasyonlar

Yetişkinlerde farenjitten gelen spreyler, bu ilaca veya ilacın bireysel intoleransı ile ilişkili olan reaksiyona neden olabilir. Bu ilk ve en önemli kontrendikasyon. Hamile ve emziren annelerin yanı sıra akut veya kronik bir hastalık varlığında aerosol kullanılması önerilmez:

 • bronşiyal astım;
 • mide ülseri ve duodenal ülser;
 • solunum veya kalp yetmezliği, vb.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Kronik bademcik iltihabı, palatine bademciklerin uzun süreli bir enflamasyonudur. Çoğu zaman, hastalık yetişkinlerde ve 5 yaşından büyük çocuklarda teşhis edilir.

Çocuklarda foliküler anjina tedavisi hakkında ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Çocukta bir anjina şüphesiyle doktorlara hitap etmek zorunludur, aslında uzmanlarda teşhis ve amaç için ya da yeterli tedavinin atanması için daha fazla fırsat vardır.