Loading

Alfa hemolitik streptokok boğaz

Boğazda alfa hemolitik streptokoklar her insanda tespit edilebilir. Normların üzerindeki bakteri konsantrasyonunda bir artışla, acil tedavi gerektiren solunum sistemi hastalıkları ortaya çıkar.

Streptokokların sınıflandırılması

Streptokoklar Gram-pozitif gruptan küresel formda bakterilerdir. Çoğunlukla, bu mikroorganizmalar insanlar için tehlike oluşturmaz. Bağışıklıkta keskin bir azalma, vücudun donması veya yeni streptokok suşunun vücuda girmesi durumunda aktive olurlar.

Şartlı patojenik mikroorganizmalar çeşitli tiplerde sınıflandırılır ve anahtar olanlar aşağıdakileri içerir:

alfa hemolitik "yeşil" denilen streptococcus. beta hemolitik Sıklıkla pnömoni, bademcik iltihabı ve kızıl afetinin ortaya çıkmasına neden olan streptococcus. gama ışını Streptococcus, vücutta enfeksiyonun yayılmasına neden olur. Farklı insan organları etkilenebilir, her şey bakteri konsantrasyonuna ve insan bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır.

Boğazda Streptococcus

Bakterilerden kendilerini imkansız kılmak için, insanları doğumları boyunca hayatları boyunca çevrelerler. Genel olarak, streptokokların neden olduğu hastalıklar, on yaşın altındaki çocuklarda teşhis edilir, çünkü bağışıklık sistemi henüz yeterince güçlendirilmemiştir.

Risk grubunda ayrıca ileri yaştaki erişkinler de vardır, çünkü organizmaları zayıflamış ve patojenik bakterilerle uygun şekilde başa çıkmalarını bırakmışlardır.

Alfa hemolitik bakteriler

Alfa hemolitik streptokok, en zararsız bakteri suşlarından biri olarak kabul edilir ve dünya nüfusunun çoğunluğunda bulunur. Kandaki bakteri içeriğinin normu, sadece şartlı olarak belirlenir, çünkü birçok açıdan bireysel indekslere bağlıdır.

İkinci adı "yeşil", özellikleri nedeniyle alpha streptococcus. Kana girmek, yetenekli kırmızı kan hücrelerini yok edin ve yeşilimsi bir renkte renklendirin. Artan bakteri konsantrasyonu onları patojen yapar, birçok hastalığa neden olabilir.

farenjit

farenjit alfa hemolitik streptokoklardan çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar, aniden bile söyleyebiliriz. Hasta boğazda şiddetli ağrı hissetmeye başlar, su içmek bile zordur. Boğazın farenksi kabarır ve parlak kırmızı bir renge dönüşür. Bu durumda larinksin mukoza zarlarında grimsi bir kaplama gözlenebilir.

Vücudun sıcaklığı artmaz, ancak sadece 37 dereceye kadar hafif bir artış olur. Muayene sırasında, doktor hastalığı hemen teşhis edebilir, testler her durumda reçete edilmez. Tedavi, bir kural olarak, antibiyotik anlamına gelmez. Doktor sadece öksürüğün pastillerini ve burnun içine damlatır.

bademcik iltihabı

bademcik iltihabı Greening streptococci'nin neden olduğu bir hastalıktır. Bunun, popülasyonun yaşlılık grubundaki en yaygın hastalıklardan biri olduğu belirtilmektedir. Hastanın boğazda inflamatuar bir süreci vardır, mukoza zarları parlak kırmızı olur. Aniden, paroksismal olabilen kuru bir öksürük ortaya çıkar.

Tonsillit, yeşil streptokokların neden olduğu bir hastalıktır.

Bademcik iltihabı uzmanı kolayca teşhis edebilir, Tedavi tamamlandıktan hemen sonra tedavi atandı. Hastalık öksürük şurubu ile tedavi edilir ve burun damlaları. Nadir durumlarda, sıcak kompresler reçete edilir.

Çoğunlukla, alfa hemolitik streptokoklara neden olan hastalıklar, ortaya çıktıkça yok olurlar. Bununla birlikte, tedavi başlangıcından sonraki beş gün içinde, semptomların belirtileri artarsa ​​ve hastalığın yeni belirtileri ortaya çıkarsa, bir doktora tekrar başvurmanız gerekir.

Uzman, farenksinden smear vermeyi önerir. Laboratuvar incelemeleri, ikamet yeri ve özel kliniklerde poliklinikte yapılabilir. Her durumda, analiz sonuçları 4-5 gün içinde hazır olacaktır.

Laboratuvar testleri kandaki bakteri konsantrasyonunu ortaya çıkaracak ve bu streptokok suşu için hangi antibiyotiklerin en etkili olduğunu gösterecektir.

Streptococcus laboratuvar çalışmaları

Boğazda alfa hemolitik streptokok tespit edilebilir. sadece biyolojik malzeme toplayarak. Larinks duvarındaki mukus steril cihazlar tarafından toplanır ve bir besin ortamına yerleştirilir.

Laboratuardaki araştırmaların üçüncü gününde, uzmanlar virüsün türünü belirler. Streptococci alfa'nın hemolizisi, belirli özelliklere sahip olduğundan hızlı bir şekilde tespit edilir. Bakteriler, kanın içine girerek kırmızı kan hücrelerini yok eder ve yeşile döner.

Enfeksiyonun yayılma derecesinin doğrudan bakteri konsantrasyonuna bağlı olduğu belirtilebilir.. Geleneksel streptokok normu, 10 ila 5 derece CFU / ml'ye kadardır. Bu göstergenin fazlalığı varsa, doktorlar streptokok enfeksiyonunu teşhis eder.

Teşhisin son aşaması, azaltılmış bakteri suşunun hassas olduğu bir grup antibiyotiğin saptanmasıdır. Bunu yapmak için streptokokları bir kan suyu ve bir Petri kabındaki çeşitli antibiyotiklere batırılmış birkaç pamuk topuna koyun.

10 saat içinde reaksiyon farkedilebilir, tüm pamuk diskler etraflarındaki bakterilerin ölüm oranlarına sahip olacaktır. Streptococcus'un duyarlı olduğu antibiyotikler hızlı bir şekilde mikroorganizmaları yok eder.

Vücutta bakteri konsantrasyonunun nedenleri

Kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, vücuda giren bakterilerin nedenlerinden biridir.

Alfa hemolitik streptokokların, bir insanı yaşam boyunca, doğduğu andan itibaren çevreleyen bakteriler olduğunu belirtmek gerekir.

Bu mikroorganizma türü, belli bir noktaya kadar en yaygın ve zararsız olarak kabul edilir.

Bakteriler aşağıdaki koşullar altında herhangi bir kişinin vücuduna girebilir:

Evcil hayvanlarla oynarken Çoğu zaman, küçük çocuklar enfekte, çünkü evcil hayvanlarını patlatıyor ve onlara oyuncak veriyorlar. Kedilerin ve köpeklerin yün ve tükürüğü çok sayıda bakteri içerir. Uzmanlar, yetişkinlerin çocuğun evcil hayvanla iletişimini yakından izlemeleri ve sonuç olarak, bebeğin ellerini hemen sabunla iki kez yıkamasını tavsiye eder. Kişisel hijyen kurallarına uyulmazsa, Ellerin kirlenmesi, gözlerin mukoza zarlarına ve bir kişinin ağzına girebilir. Bakteriler vücuda girer ve kanın içine girerek kırmızı kan hücrelerini yok ederler. Çoğunlukla, bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir zamanda yükseltilmiş alfa streptokok konsantrasyonu not edilir. Soğuk mevsimde Donma almadığınızdan emin olmanız gerekir. Güçlü vücut soğutması streptococci için tahriş edici görevi görür ve aktifleştirilir. Bu nedenle kışın sıcak giyinmesi ve bir saatten fazla bir süre boyunca -15 derecenin altındaki sıcaklıklarda caddede geçirmemesi tavsiye edilir. Kapalı bir havalandırılmamış alanda, Çok sayıda insanın bulunduğu yerde, havadaki streptokok konsantrasyonu yüksek olduğundan, düşük bağışıklığı olan bir kişi, hızlı bir şekilde bulaşıcı hastalıklarla enfekte olur. Bunu önlemek için geniş bir nüfusa sahip yerlerden kaçınmanız önerilir. Enfekte bir hastayla temas ettiğinde Güçlü bağışıklığı olan bir kişi bile hastalığa yakalanabilir. Bu nedenle, bademcik iltihabı veya farenjitin olduğu bir zamanda arkadaşlarını ziyaret etmek tavsiye edilmez. Bakteri, kişisel eşyalarda ve enfekte olmuş bir kişinin yemeklerinde bile birikebilir.

Bağışıklık sistemi henüz yeterince oluşmadığından bakteri çocuklar için büyük bir tehlikedir.

Hastalığa neden olan bakteriler çocuklar için büyük bir tehlikedir, çünkü bağışıklık sistemi henüz aktif olarak enfeksiyonlara karşı savaşmak için yeterli düzeyde değildir.

Bebeğin sağlığını izlemek için, en az üç ayda bir önleyici muayene için bölge doktorunu ziyaret etmek gerekir.

Diğer streptokoklardan alfa hemolitik bakterilerdeki farklılıklar

Diğer bakteri suşlarının aksine, alfa streptokok nadiren ciddi hastalıklara neden olur. Ayrıca, laboratuvarda, kırmızı kan hücrelerinin "yeşillendirilmesi" nedeniyle diğerlerinden daha hızlı tespit edilir.

Bununla birlikte, bu, verilen mikroorganizmaların insanlar için hiçbir tehlike oluşturmadığı anlamına gelmez. Bazı durumlarda, alfa streptokoklar, kardiyovasküler sistemin doğal işlevini olumsuz etkileyecek hastalıklara neden olabilir.

Solunum yolu enfeksiyonlarının en tehlikeli sonuçlarından biri endokardittir. Endokardit, kalbin iç kabuğunda görülen bir enflamasyondur. Kalp kapağı genellikle etkilenir, bu da vücut boyunca doğal süreçlerin çalışmasını durdurur.

Ayrıca, tedavinin yokluğunda farenjit, streptokok anjinaya neden olabilir, bu da vücut ısısında, halsizlik, bulantı ve deride kızarıklıkların artmasına neden olur.

Bu hastalık insanlar için çok tehlikelidir, çünkü enfeksiyonun neden olduğu sonuçlar, geri dönüşü olmayan olabilir. Sonuç olarak romatizma teşhis edilebilir. Bu nedenle, hastalığın erken evrede tanı konması ve kendi kendini tedavi etmemesi tavsiye edilir.

Etkili tedavi, sadece ilgilenen hekim tarafından belirlenebilir.

Hastalığın etkili tedavisi sadece ilgili doktor tarafından belirlenebilir.

Aynı zamanda, bakteriler çok olumsuz bir şekilde tedavi edilmemelidir, birçoğu sadece bir kişinin yaşaması için gereklidir. Streptococci'den bakteri aktivasyonuna neden olan tahriş edici maddelerden çok fazla güvenmeniz gerekmez.

Risk grubundan, bir kişi kendini hariç tutabilir, sadece basit kişisel hijyen kurallarına uymalı ve diyetlerini dikkatli bir şekilde planlamalıdır.

Streptococcus enfeksiyonu, bir dizi hastalığa neden olur. Staphylococcus gibi bu bakteriler, her sağlıklı insanın vücudunda, mikroorganizmaların çeşitli inflamatuar süreçleri provoke ettiği olumsuz faktörlerin arka planına karşıdır.

Bu mikropun neden olduğu hastalıklar lokalizasyon yerine birbirinden farklıdır, bu nedenle semptomları farklı olabilir.

Streptococcus nedir?

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Streptococcus küresel bir şekle sahip olan ve laktobasili içeren gram-pozitif bir bakteridir. Çoğunlukla mikroorganizma, Staphylococcus aureus gibi bir mikropla birlikte bulunur.

Streptokokal boğaz enfeksiyonu türlere ayrılabilir. Böylece, aşağıdaki bakteri türleri ayırt edilir:

alfa-hemolitik streptokok; beta-hemolitik (gruplar A-U); gama streptococcus (hemolitik değil).

Bakterilerin alfa-hemolitik türleri de yeşil streptococcus olarak adlandırılır, çünkü kanın kırmızı kan hücrelerinin kısmi hemolizini üreten fotoğrafta görülebilen yeşil bir renk verir. İnsan vücudu için en zararlı enfeksiyonların din ve alfa streptokok olduğunu belirtmek gerekir.

Bir boğaz ağrısı, esas olarak p-hemolitik streptokok mutlak hemoliz kışkırtır, Ayrıca beta-hemolitik bakteri grubu A ve B yol açar.

Sıklıkla, bu bakteriler farenjit, bademcik iltihabı veya tonsillofarenjit gibi hastalıklara neden olur. Ancak bazen hastaların larenjit belirtileri vardır.

Bakterilerin neden olduğu hastalıkların insidansının mevsim ve yaş özelliklerine bağlı olduğuna dikkat edilmelidir. Genellikle kışın bakteriyel patolojiler gelişir. Daha az sıklıkla, hastalık altı aya kadar olan hastalarda ve daha sıklıkla 6 ila 14 yaşlarındaki hastalarda teşhis edildi.

kronik farenjit veya bademcik iltihabı alevlenmesi meydana grip ve SARS ile birbirine stafilokok ve streptokoklar, Genel olarak yeniden üretim frekans boğaz enfeksiyonları.

Bakterilerin çoğalmasını etkileyen faktörler

Çoğu zaman, boğaz hastalıklarının (farenjit, angina) görünümü piyojenik streptokoku provoke eder. Genç hastalarda hastalık birincil enfeksiyondan veya ARI sonrası bağışıklık sisteminin tükenmesinden dolayı gelişir.

Sonuç olarak, farengeal mukoza üzerinde bulunan bakteriler aktif olarak çoğalmaya başlar.

Yaşlı hastalarda, enfeksiyonun gelişimi, özellikle sigara içme gibi zararlı alışkanlıklardan kaynaklanabilir. Sonuçta, tütün mukoza zarına zarar verir, bu da onu daha hassas hale getirir.

Ek olarak, streptokok anjinası gelişme olasılığı şu durumlarda artar:

kemoterapi, glukokortikosteroidlerin uzun süreli kabulü; indirgenmiş bağışıklık; mide suyu, farinks ve özofagusa girdiği mide ekşimesidir.

Buna ek olarak, hastanın hastanede kalması durumunda, streptococcus olarak streptococcus'u tedavi etmek çok zordur. Ne de olsa, bu tür koşullarda bulunan bakteriler, antibakteriyel ajanlara karşı direnç geliştirirler, çünkü bu nedenle tedavi çok daha karmaşık hale gelir.

B grubuna ait hemolitik streptokoklar, kadın genital organlarının yüzeyinde bulunur. Belli koşullar altında bu tür bakterilerin sayısı artabilir.

Ayrıca, bu enfeksiyon, doğum anından itibaren hastada mevcut olabilir. Ayrıca, erken doğumda ve diğer olumsuz faktörler nedeniyle, uzun süreli doğumlarda enfeksiyon riski artar. Böylece streptokokların% 50'sinde doğum sırasında bulaşır.

Ayrıca, hasta bu enfeksiyona sahip kişilerle temas halinde ise, asemptomatik taşıyıcılar olabilecek enfeksiyon oluşabilir.

Stafilokok enfeksiyonlarının çoğu, antikor üretimi sırasında başarısız olan hastalar tarafından etkilenir. Ayrıca öksürme veya hapşırma yoluyla havadaki damlacıklar tarafından da alınabilir, özellikle hastayla tozlu, sıcak bir yerde temas ettiğinde enfeksiyon riski artar.

Ayrıca, ev eşyaları yoluyla enfeksiyon meydana gelebilir.

Hastalık ve semptom tipleri

Bakteriyel gelişimin kuluçka süresi 1 ila 4 gündür. Hastalığın belirtileri farklı olabilir, hepsi yaş özelliklerine bağlıdır.

Bu nedenle, hastalık hafif bir bozulma ve titreme sonrasında güçlü belirtiler ortaya çıktığında, hastalık hızla gelişebilir. Staphylococcus ve streptococcus'a neden olan angina aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

kusma, mide bulantısı; sinirlilik ve halsizlik; fotoğrafta gösterildiği gibi yeşil veya sarı sümük; iştahsızlık; yüksek sıcaklık

Ayrıca, hasta uykulu, uykulu ve servikal lenf düğümleri artar. Bu durumda, hasta kuruluk, persenia ve boğaz ağrısı yaşar ve baş ağrısı çeker. Genel olarak streptokokal bademcik iltihabı ile vücut ısısı yüksektir, bu nedenle 40 dereceye kadar ulaşabilir.

Ek olarak, fotoğrafta görülebilen apse veya pürülan birikintiler oluşturabilen bademciklerin bir kızarması vardır. Pürülan süreçlerin gelişimi ile, hastanın genel durumu ciddi şekilde kötüleşir ve zehirlenme belirtileri daha belirgin hale gelir.

Streptokokal farenjit ile hasta üretken hale gelen verimsiz bir öksürük geliştirir. Hastalık zamanında tedavi edilmezse, bir tracheite dönüşecektir. Fotoğrafta olduğu gibi, deride kızarıklık olduğunda, bu kızıl ateşin gelişimini gösterir.

Ana anjin formu zor olabilir ve semptomları yoğunlaşır. Kronik tonsillitin sıklıkla alevlenmesi daha az belirgindir. Yani, hastanın şu gibi belirtileri vardır:

genişlemiş lenf düğümleri; halsizlik; iştahsızlık; bulantı; yüz ve boğazın şişmesi; düşük dereceli ateş; boğazda tek taraflı veya üçüncü taraf ağrısı.

Boğaz hastalıklarına ek olarak, staphylococcus ve streptococcus gibi bakteriler diğer organları da etkileyebilir. Bu nedenle, larenjit ile birlikte, anjin ya da sinüzit, aşağıdaki hastalıklardan etkilenebilir:

bronşit; orta kulak iltihabı; rinit; adenoid; sinüzit.

Bununla birlikte, çoğu zaman bu hastalıklar bademcik iltihabının bir sonucudur. Bu, altta yatan hastalığın tedavisi, yerli veya zamansız ise, olur.

Streptokok enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Antibakteriyel ajan olmadan tonsillit, farenjit veya tonsillofarenjit tedavisi imkansızdır. Ek olarak, streptococcus'un boğazda doğru olması nedeniyle stafilokokların tedavisi önemlidir. Bunu yapmak için, önce bakteri türünü belirlemek için tedavi teşhisi konulmalıdır.

Eğer çalışma yapılmadıysa, doktor hastalığın klinik tablosunun karakteristik belirtilerini dikkate alarak geniş spektrumlu antibakteriyel ilaçlar ile tedaviyi önerir.

Streptococcus veya staphylococcus neden bademcik iltihabı kurtulmak için, 7-10 gün sürecek. Hastalığın seyri karmaşıksa, antibiyotikler vücuda kas içine enjekte edilebilir.

Kural olarak tonsillofarenjit genellikle penisilin grubuna ait antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu nedenle, Gentamisin gibi bir ilaç ile kombinasyon halinde Ampisilin, Fenoksimetilpenisilin, Benzilpenisilin bazlı ilaçlar kullanılır. Ve kronik bademcik iltihabı tedavisi, korunmuş penisilinler - Panclav, Amoxiclav ve Flemoclav - yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

makrolitleri (azitromisin, eritromisin) ya da sefalosporinler (sefazolin, Supraks, sefaleksin) - Hasta antibiyotik penisilin grubundan bir alerji sahip ise, o zaman, antibakteriyel diğer kategorilere ait maddeler görevlendirilir.

Kıt ateş teşhis edilirse, hastalık formunun hafif olduğu zaman, doktor makrolidleri ve hastalığın ortalama ve şiddetli seyrini - sefalosporinler reçete eder. Kırmızı ateş tedavisi en az iki hafta sürmelidir. Enfeksiyon komplikasyonlar ile daha karmaşık bir forma akarsa veya genelleme karakterine sahipse, tedavi aminoglikozidlerle tamamlanır.

Bu nedenle, stafilokok veya streptokoklara neden olan boğaz hastalıklarınız varsa, hemen gerekli testler yapıldıktan sonra antibakteriyel tedavi öneren bir doktora gitmelisiniz. Bu, farenjit, bademcik iltihabı veya tonsillofarenjitin hoş olmayan tezahürlerini hızla ortadan kaldıracaktır.

Ek olarak, enfeksiyöz boğaz patolojileri için tedavi semptomlarının lokalizasyonunu gerektirir, bu nedenle bu ilaçlar ve prosedürler reçete edilebilir:

pastillerin çözülmesi veya orofarenksin sulanması için spreylerin uygulanması; antipiretikler almak; Streptocide dahil antiseptik ajanların boğazında uyuyarak; çok sayıda sıvının kullanılması; gargara; vazokonstriktör ilaçların kullanımı; bademciklerin yıkanması; burun boşluğunun antiseptik ve antibakteriyel ajanlarla irrigasyonu; Boğazı yumuşatmak için, inhalasyonlar tuzlu su ile yapılır.

Çoğunlukla, hasta tüm tıbbi önerileri açıkça gözlemliyorsa, o zaman tedavinin beşinci gününde bademcikler irinle temizlenir ve öksürük ve boğaz ağrısı kesilir. Fakat tedavi kesilirse, hastalığın kendiliğinden tekrar kendini hatırlatacak, ancak antibakteriyel ajanlara olan direnç sadece artacaktır.

Bu yazıda böyle bir streptococcus bu yazıda popülerdir, Dr. Komarovsky.

Buradasınız: Hemolitik Streptococcus

Hemolitik Streptococcus, spesifik bir forma sahip gram-pozitif bir bakteridir. Laktobasil ailesini ifade eder. Çoğu zaman aynı anda altın stafilokok aureus ile birlikte bulunur. Bakteriler herhangi bir kişinin vücudunu etkileyebilir - hem yetişkin hem de küçük bir çocuk.

sınıflandırma

Tıpta streptokoklar üç tipe ayrılır:

alfa-hemolitik streptokok; gama streptococcus; beta-hemolitik streptokok grubu A-U.

İlk tipte (alfa) yeşil streptococcus da denir. Bu isim yeşil alandaki kan ortamının renklendirilmesinin özelliğinden kaynaklanıyordu. Bunun nedeni, patojenik mikroorganizmanın kırmızı kan hücrelerinin eksik hemolizini üretmesidir.

Alfa ve gama streptokoklar sağlık ve yaşam için daha az tehlikeli olarak kabul edilir. Boğazın bilinen tüm rahatsızlıklarının hemen hemen tamamı beta-hemolitik streptokoku kışkırtır. Hayatı boyunca kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) tam hemolizini gerçekleştirdiği için son derece tehlikelidir.

Boğazın bakteriyel rahatsızlıklarının insidansı, hastanın yaşına olduğu kadar yılın zamanına da bağlıdır. Çocuklarda, soğuk mevsimde genel morbidite insidansı daha yüksektir. Bunun nedeni yerel ve genel bağışıklığın azalmasıdır. En düşük katsayı, çocukların ilk altı ayında ve en yüksek 6 - 14 yaş arası çocuklarda sabittir. Erişkin hastalarda, morbidite doğrudan sonbahar-kış döneminde viral hastalıkların büyümesine ve "saldırganlığına" bağlıdır. Çoğunlukla bu durum, insanların, farenjit, bademcik iltihabı ve vücutta halihazırda bulunan boğazın diğer patolojilerini şiddetlendirdiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

nedenleri

Daha sıklıkla Streptococcus pyogenes streptokok anjina, farenjit ve faringotongzillitin etken maddesi olur. Çocuklarda, patolojinin ilerlemesinin temel nedeni, daha önce nakledilen viral hastalıkların bir sonucu olarak vücudun bakterilerle ya da bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birincil enfeksiyonudur. Bu durumda mukus boğazına lokalize olan bakteriler aktif olarak çoğalırlar ve kolonilerinin sayısını arttırırlar.

Erişkinlerde enfeksiyon aktivasyonunun başlıca nedenleri:

kötü alışkanlıklar - alkol tüketimi, yanı sıra sigara içme; viral doğanın daha önce bulaşan hastalıkları nedeniyle bağışıklığı azalmıştır; yabancı cisimler tarafından mukozaya zarar.

Boğazın enfeksiyöz patolojisinin ilerlemesini artıran faktörler:

kemoterapi; hormon içeren ilaçların uzun süreli kullanımı; mide ekşimesi; immün yetmezlik durumu.

Hemolitik grup B Streptococcus, adil cinsiyetin genital organlarında lokalize olan bakterilerden biridir. Bu mikroorganizmaların sayısı hamilelik sırasında birkaç kez büyüyebilir. Enfeksiyon, yeni doğmuş bebekte ortaya çıkabilir, çünkü annenin doğum kanalından geçerken zaten onun tarafından enfekte olmuştur. Olguların% 50'sinde, eğer bir annenin belirli bir bakterisi varsa, çocuğuna transfer edilir. Ancak çocuklar her yaşta enfekte olabilirler. En sık olarak, hava yolu ile bulaşan damlacıklar veya kontakt-hane enfeksiyonları ile enfeksiyon meydana gelir.

semptomlar

Gizli dönem, kural olarak sadece 1-4 gündür. Hastalığın resmi, hastanın yaşına bağlı olarak biraz farklı olabilir. Bu bir çocuksa, o zaman hastalık hızlı bir gelişme gösterir. Öncelikle belirgin bir semptomatolojinin eklendiği bir ürperti ve halsizlik vardır. 6 aylıktan küçük bir çocuğun aşağıdaki belirtileri vardır:

kusma ve mide bulantısı; ağlama, sinirlilik; çocuk yaramaz; Burundan akıntı görülür. Çoğu zaman yeşil veya sarı bir renge sahiptirler; Çocuk diğer yiyecekleri emzirmeyi veya kullanmayı reddeder (tamamlayıcı beslenme, tamamlayıcı besleme).

Yaşlılığın çocuğu çoğu zaman uyur, halsizdir, iştahı keskin düşer. Lenf düğümleri artabilir.

Büyük çocukların ana şikayetleri:

boğaz ağrısı; cızırtılı; baş ağrısı; öksürük; sıcaklıkta yüksek rakamlara artış.

Boğazın görsel muayenesiyle bademciklerin genişlemiş ve hiperemik olduğu, püstül veya plak olduğu dikkati çeker. Pürülan süreçler başlar başlamaz, hastanın genel sağlığı kötüleşir - organizma sarhoş olur. Bir hastada streptokokal farenjit gelişirse, belli bir süre sonra nemli hale gelen kuru bir öksürük görülür. Zamanla tedavi edilmezse, hastalık bir tracheite dönüşecektir.

Yetişkinlerde, streptokokal anjina, bir kural olarak, çok sert oluşur. Yukarıda belirtilen tüm belirtileri gösterirler. Ama daha belirginler. Kronik tonsillitin alevlenmesi daha sorunsuz ilerler. Çoğu zaman hasta endişe duymaktadır:

düşük dereceli ateş; boğaz ödemi; zayıflığı; boğaz ağrısı; Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde artış.

komplikasyonlar

Komplikasyonlar nadir olmakla birlikte, özellikle zayıf bir bağışıklık sistemi olan kişilerde hala ortaya çıkmaktadır. Hepsi erken ve geç iki gruba ayrılabilir.

Erken komplikasyonlar, enfeksiyon progresyonunun başlamasından 4-7 gün sonra ortaya çıkar. Bu grup şunları içerir:

sinüzit; orta kulak iltihabı; pnömoni; bronşit.

Geç komplikasyonlar, hastanın belirgin iyileşmesinden sonra 2-4 hafta içinde kendini gösterebilir. Kural olarak, doğrudan tedaviye uyumsuzluk, antibiyotik tedavisinin eksikliği ile ilgilidir. Bu grup şunları içerir:

osteomiyelit; miyokardit; endokardit; menenjit; glomerulonefrit; romatizma.

tedavi

Boğazın streptokok hastalıklarını tedavi etmek sadece antibiyotiklerin bağlanmasıyla mümkündür. Doğru şekilde reçete edilen tedavi, hastanın erken toparlanmasının yanı sıra komplikasyonların gelişiminin dışlanmasına dair bir taahhüttür. İlk önce hastalığı teşhis etmek önemlidir. Genellikle, bu amaçla LHC tohumu kullanılır. Hastanın boğazından, patojeni tanımlamak için bir besiyeri alınır ve bir besiyeri çekilir. Sonuçlar elde edilene kadar, hastaya geniş bir etki spektrumunun antimikrobiyalleri verilir.

Boğazdan bir leke almak

Antibiyotik tedavisinin süresi 7 ila 10 gündür. Hastalık şiddetli formda ortaya çıkarsa, bu preparatların reçetelenen tablet formları değil, / m uygulaması için çözeltiler ve tozlar. Penisilin grubundan antibiyotik tercih edilir. Hastanın bu gruptan fonlara karşı alerjisi varsa, sefalosporinlere tercih edilir. Kırmızı ateşin genel tedaviye ilerlemesiyle birlikte makrolidler de eklenir.

Streptokok enfeksiyonunun tedavisi de patolojinin ana semptomlarını ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Bu amaçla, aşağıdaki ilaçlar ve prosedürler reçete edilir:

boğaz ve bademciklerin yıkanması; sıvının kullanımı (sıcak formda); vazokonstriktörler; ateş düşürücü ilaçlar; antiseptik tabletlerin emilimi.

Geleneksel tıp

Böyle bir enfeksiyon evde tedavi edilebilir, halk ilaçları ile reçete edilen ilaç tedavisini tamamlar. Patolojinin hoş olmayan semptomlarını ortadan kaldırmaya, inflamasyonu rahatlatmaya ve bağışıklığı arttırmaya yardımcı olurlar:

ahududu ve dogrose yaprakları; söğüt kabuğu ve çim alternatif; propolis.

Boğazda streptokokların semptomları ve tedavisi nelerdir?

Doğuştan, bir kişi sürekli olarak çevre mikrokozmos ile etkileşime girer. Bakteriler bu dünyanın ana sakinleridir. Ve yapacakları şeylerle yaşamak için yapacak bir şeyimiz yok. Bazen çok sorunlara neden olabilir.

Boğazdaki Streptococcus, tüm insanlar için ortak bir şeydir. Sadece streptokoklar gerçekleşmez: yeşil, piyojenler, viridanslar, mitis, hemolitik ve hemolitik olmayan. Ne olmaz, altın streptococcus: sadece stafilokok altındır.

Streptococcus nedir?

Streptococcus, en yaygın bakteri grubudur. Gönderen:

 • Ev eşyalarında;
 • cilt üzerinde;
 • mukoza zarlarında;
 • Sindirim sisteminde.

Birçok streptokok türü vardır. Bazıları, belki hala hiç açık değil. İnsan solunum yolu için en patojeniktir:

 • Streptococcus hemolitik (piyojenik);
 • streptococcus pnömoni (pnömokok).

Hemolitik streptokoklar kan hücrelerini yok edebilir (hemolizi gerçekleştirir). Kural olarak, streptococcus hakkında konuştuklarında, tam olarak bu varyantı kastediyorlar. Çok çeşitli pürülan iltihaplı hastalıklara neden olabilir:

 • Solunum yolu hastalıkları;
 • apse ve fraktürler;
 • iç organların iltihabı;
 • sepsis.

Pnömokok, pnömoni, otitis, bronşit, sinüzitin başlıca nedendir.

Ayrıca nonhemolytic streptococci vardır. Örneğin, yeşil yapraklı türler "mitis" ağızlarımızda yaşar ve bazı verilere göre diş çürüğünün gelişmesinden sorumludur. Başka bir yeşil streptokok - "viridans" - mukoza zarının normal bir sakini, bir patojen değildir.

Boğazda streptokok nedenleri

Bu bakterilerin neden boğazda göründüğü özel bir sebep yok, hayır. Onları farklı şekillerde alıyoruz:

 • Solunan hava ile;
 • termal olarak işlenmemiş gıda ile;
 • yıkanmamış eller yüzünden;
 • evcil hayvanlarla oynamak (bakteri yünü üzerinde bulunur);
 • öpücükler (bakteri ağızlarımızda yaşıyor) vb.

Solunum sistemindeki sürekli streptokok bakterilerin varlığına rağmen, çoğu zaman sağlıklı olduğumuza inanıyoruz. Bu, bakterilerin patojenik olmadığını veya koşullu patojenik bir durumda olduklarını gösterir. Onların gelişmesi ve dağıtımı, bizi görünmezden koruyan bağışıklık sisteminin gücü tarafından sınırlandırılır.

Strep enfeksiyonu alabilir miyim?

Streptokokal boğaz enfeksiyonunu enfekte etmek, mikrobiyal atak ve bağışıklık savunması arasında kuvvet dengesi bozulursa mümkündür.

Dengesizliğe yol açabilir:

 • Başka bir kişi tarafından çok sayıda patojen bakteriyel partikülün püskürtülmesi;
 • el yıkama ihmali;
 • diğer kişisel hijyen maddelerinin kullanımı;
 • ısıl işlem yapılmayan gıda ürünlerinin kullanımı (hazır dükkan salataları dahil);
 • herhangi bir solunum yolu viral enfeksiyonu;
 • tekrarlayan herpes enfeksiyonu;
 • hipotermi;
 • immün yetmezlik durumu.

İzole, yukarıdaki faktörlerin her biri boğazda stafilokok enfeksiyonu gelişmesine yol açamaz. Aksi takdirde, enfekte hastalarla ilgilenen tüm doktorlar (ve streptococcus'dan aşı yoktur) sıklıkla hastalanır. Ancak, bu gerçekleşmez.

Aksine, bağışıklığı henüz mükemmel olmayan çocuklar, taşıyıcı ile yakın temas içine girmeden boğazda streptokok enfeksiyonu olabilir.

Böylece streptokok enfeksiyonu olabilir. Ancak bu, birkaç faktörün eş zamanlı katmanlanmasını gerektirir. Örneğin, herpes virüsü ile enfekte olmuş bir kişi, boğazda streptokok enfeksiyonu taşıyıcısı ile temas ettikten sonra, soğuduktan sonra, yüksek olasılıkla hasta olacaktır.

Boğazda Streptococcus oranı

Doktorlar, boğazdaki streptokokların niceliksel oranından bahsetmenin anlamlı olmadığını düşünüyor. Enfeksiyöz sürecin gelişimi, bağışıklık sisteminin yayılmalarını engelleme yeteneğine bağlı olarak boğazdaki bakteri miktarına bağlı değildir.

Boğazdaki streptococcus oranı göreceli bir göstergedir. Her insanın kendi dokunulmazlıklarına ve mukoza hava yollarının mikroflorasının dengesine göre, normun değeri büyüklük dereceleriyle dalgalanma gösterebilir.

Anormal bakteriyel çevre üzerinde şüphe olması halinde Öte yandan, boğazından bir sürüntü alınır, hasta durumlarının şikayet ve net boğazında iltihaplanma. (Önemli başka bir mikrop değerinin üzerinde değil) Bu durumda, analiz 10 6 cfu / ml alma norm aşan bir miktarda kabul edilir.

Streptococcus Çeşitleri

Hemolitik streptokok, şartlı olarak kan hücrelerinin yıkımına neden olma kabiliyeti ile bölünmüştür:

 • Alfa - kısmen yıkıcı;
 • Beta - tamamen yıkıcı;
 • Gama - yıkıcı değil.

Beta-hemolitik streptokok en büyük zarara neden olur.

Boğazdaki Streptococcus Belirtileri

Streptococcus, çok sayıda hastalığa ve bunlarla ilişkili semptomlara neden olabilen bakteriyel pürülan bir enfeksiyondur.

Boğaz ile doğrudan ilişkili Streptokok hastalığı:

Farenjit ile streptococcus belirtileri

 • Boğaz iltihabı, palatine kemer ve dil;
 • zulüm, acı, öksürük;
 • öksürük;
 • sıcaklıkta hafif bir artış.

Anginada streptococcus belirtileri

 • Boğaz ağrısı;
 • bademcik iltihabı (genişleme);
 • bademcikler üzerinde püstüller, nekrotik odaklar vardı;
 • artan sıcaklık (çok yüksek olabilir);
 • genel zehirlenme (halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk).

Kırmızı ateş ile Streptococcus

 • Boğazın tüm belirtileri;
 • vücutta tipik bir kızıl atar - yüzünde, kasıkta, yüzünde;
 • Dilde belirli "tahıllar" görünümü, koyu kırmızı dil.
İçindekiler ↑

Tanı Yöntemleri

Enfeksiyonun doğasını belirlemek için boğazdan bir leke alınması gerekir. Smear ile elde edilen ortam, laboratuar ekimine tabi tutulur. Bundan sonra bakteri kolonileri üzerinde çalışılır, sayıları sayılır, antibiyotiklere duyarlılık testi yapılır. Standart analiz 5 gün içinde yapılır.

Ancak, streptokokal bakteriler tüm antibiyotiklere duyarlı olduğundan ve akut süreç birkaç gün beklemeye izin vermediğinden, çoğu durumda tedavi görünümü hastalığın yeterince dışsal belirtileridir.

Boğazda streptokok nasıl ve ne tedavi edilir?

Boğazdaki streptokokların ana tedavisi antibiyotiktir (sistemik, lokal). Ek olarak, yerel eylemin immünomodülatörleri reçete edilir.

Tedavi için bakteri türü önemli değil. Boğazda hem alfa hem de beta-hemolitik streptokoklar eşit olarak tedavi edilir.

Ev tedavisi

Streptococcus'u tedavi etmek için:

 • Lokal antibiyotikler;
 • sistemik antibiyotikler;
 • eş zamanlı olarak - hem yerel hem de sistem.

Bioparox sprey - Üst solunum yolu bakteriyel enfeksiyonları için geleneksel olarak kullanılan bir yerel antibiyotik. Günde 4 kez 4 kez boğaz püskürtülür. Boğazdaki streptococcus'un standart tedavisi 7 gündür. Pozitif dinamikler ile arttırılabilir.

Son zamanlarda, bu ilacın etrafında bir çok negatif gürültü ortaya çıkmıştır, özellikle - güvensizliği ve boğazın tüm mikroflorasının bastırılmasından kaynaklanan komplikasyonlar olasılığı. Bioparox'un 50 yıldan fazla süredir kullanılmasına rağmen, bazı ülkelerde kullanılmamasına karar verilmiştir. Rusya'da, Bioparox, bir zamanlar Aspirin'in kredibilitesiyle kabul edildi. Ülkemizde bu ilaç, bakteriyel solunum yolu hastalıklarının tedavisinde altın standart olmaya devam etmektedir.


Boğazda streptokok enfeksiyonu ile birlikte ateşle birlikte bademciklerde belirgin bir iltihap, sistemik etki gösteren antibiyotikler gösterilmektedir. Streptokok bakteriler basit ve uzun süreli antibiyotik, penisiline duyarlıdır. Streptococcus'u iyileştirmek için penisilin ajanları kullanılır. Örneğin:

Tipik olarak, penisilin ilaçlar 7-10 gün boyunca günde üç kez 500 mg'da reçete edilir.

Penisilinler sadece streptococcus için değil, bağırsak mikroflorasının tamamı için toksiktir. Bir penisilin sonrası, daha fazla ekşi süt ürünleri tüketmeniz gerekir. Bağırsak mikroflorasını normalleştiren (örneğin, Lineks), ekbiyotik ve probiyotiklerin olası ek alımı.

Bakteri mikroflorasının baskılanmasına ek olarak, boğazda strep boğazından kurtulmak için, bağışıklık reaksiyonları sistemini uyarmak için gerekli olduğu unutulmamalıdır. Lokal immünomodülatörler gösterilmiştir:

Eğer boğazda streptokok enfeksiyonu gelişmesi viral bir hastalığın arka planında meydana gelirse, sistemik immünomodülatörlerin alınması endikedir:

Halk ilaçları


Geleneksel tıp, boğazda streptokokların standart ilaç tedavisine ek olarak kullanılabilir.

Alkollü tentürlerle boğazın antiseptik durulanması

 • okaliptüs,
 • nergis,
 • papatya.

Antiseptik etkiye ek olarak, bu tentürler bademcikler, palatine dilden ağızdan bakterilerin fiziksel olarak süzülmesine katkıda bulunur. Evde pişirilebilir veya eczanede hazır olarak satın alınabilirler.

İmmunostimulating decoctions ve infüzyonlar

 • Kuşburnu meyveleri;
 • Eleutherococcus kökleri ve yaprakları;
 • ekinezya kökleri.

Altay ve Kafkasya'nın bitkisel toplanmasıyla iyi bir tonik ve restoratif etki sağlanır.

Streptococcus çocuklarda nasıl tedavi edilir?

Streptokokların çocuklarda boğazda tedavisi prensipte yetişkin enfeksiyonunun tedavisinden farklı değildir. Antibiyotiklerin dozu azaltılmalıdır. Çocukların tedavisinde immünmodülatör ajanlar kullanılmamaktadır. Boğaz için güvenli sprey Aqualor karmaşık tedavisinde iyi kanıtlanmıştır.

Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

Hamile kadınlar, bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda geleneksel olarak karmaşık bir hasta grubudur. Genel olarak, hamilelikte tüm antibiyotikler istenmemektedir. Gebe kadınlarda boğazda streptokok tedavisi için en güvenli olan makrolidlerdir:

Antiseptik sprey Hexaspray etkilidir ve gebe kadınlar için kontrendikasyon yoktur.

Hamile bir kadının boğazında Streptococcus viridance özellikle tedavi edilmemelidir. Ağız ve boğazın mukoza zarının patojenik olmayan mikroflorasının bir parçasıdır.

Olası komplikasyonlar

Tedavi olmaksızın, strep boğaz enfeksiyonu alt solunum yoluna ilerler ve neden olur:

İşitme tüpünden streptokoklar orta kulağın kavitesine nüfuz edebilir ve otitlere neden olabilir.

Hastalık sırasında yapmaya değmez ne var?

 • Aşırı ısınma veya süper soğutma;
 • uzun süre evden çıkın;
 • Hastalığın ciddi bir seyri sırasında bağımsız olarak tedavi edilmelidir.
İçindekiler ↑

Streptokok Boğaz Enfeksiyonunun Önlenmesi

 1. Soğuk algınlığının düzeltilmesi.
 2. Burunda enfeksiyöz odakların zamanında tedavisi.
 3. Yılda 2 kez immünomodülatörlerin profilaktik alımı.
 4. Solunum hastalıklarına yatkın insanlar hipotermiden kaçınmalıdır.

Sonuç

Streptococcus çoğu zaman insanlarla barış içinde bir arada yaşar. Bir kişi bağışıklığı azalırsa veya streptokok hastaları ile temas ederse hastalanabilir.
Streptokok bakterisine neden olan en yaygın boğaz hastalıkları farenjit ve bademcik iltihabıdır.
Streptokok alt solunum yolu bırakabildiği - larenjit, trakeit, laringotrakeit, bronşit, pnömoni neden olur.
Strep boğaz enfeksiyonunun tedavisi her zaman antibiyotiktir.
Tedavinin prognozu olumludur.

Streptokok enfeksiyonu: nedenleri, belirtileri, tanı, tedavi nasıl

Streptokok enfeksiyonu - çeşitli belirtilere sahip, bakteriyel etiyolojinin bir takım patolojileri. Hastalığın etken maddesi, toprakta, toprakta, bitkilerde ve insan vücudunda bulunabilen streptokoktur.

Hemolitik streptokok enfeksiyona neden olur ve çeşitli patolojilere neden olur - kızıl, yılancık, bademcik iltihabı, abseler, çıbanlar, otit, osteomiyelit, endokardit, romatizmal ateş, glomerulonefrit, pnömoni, septisemi. Bu hastalıklar, ortak bir etiyolojik faktör, benzer klinik ve morfolojik değişiklikler, epidemiyolojik modeller, patojenik bağlantılar nedeniyle yakın bir ilişkiye sahiptir.

Streptokok grupları

Eritrositlerin hemoliz türüne göre - kırmızı kan hücreleri, streptokoklar şu şekilde ayrılır:

 • Sebat veya alfa-hemolitik - Streptococcus viridans, Streptococcus pneumoniae;
 • Beta-hemolitik - Streptococcus pyogenes;
 • Nonhemolitik - Streptococcus anhaemolyticus.

Beta-hemolizli streptokoklar tıbbi olarak önemlidir:

 1. Streptococcus pyogenes - streptococcus grubu A, çocuklarda infeksiyöz anjinanın nedensel ajanı, ayrıca romatizma ve glomerülonefrittir.
 2. Streptococcus pneumoniae - pnömokok - pnömoni veya sinüzitin nedensel ajanları.
 3. Streptococcus faecalis ve Streptococcus faecies - enterokok periton endokardit ve irinli iltihabı neden olur.
 4. Streptococcus agalactiae, genitoüriner sistem hastalıklarına veya endometriumun postnatal inflamasyonuna neden olan bir grup B Streptococcus'dur.

Hemolitik olmayan veya yeşil renkli streptokoklar, insanlarda nadiren hastalığa neden olan saprofitik mikroorganizmalardır.

Ayrı olarak, laktik asit bakterileri grubuna ait olan ve laktik asit ürünlerinin hazırlanması için gıda endüstrisinde kullanılan termofilik streptokok izole edilir. Bu mikrop laktozu ve diğer şekerleri mayaladığı için, laktaz eksikliği olan bireyleri tedavi etmek için kullanılır. Thermofhilic streptococcus, bazı patojenik mikroorganizmalara karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda yenidoğanlarda regürjitasyonu önlemek için de kullanılır.

etiyoloji

Streptokok enfeksiyonunun nedensel ajanı, kırmızı kan hücrelerini yok edebilen bir beta-hemolitik streptokoktur. Streptokoklar, zincir biçiminde veya çift halinde bulunan bir strokta yer alan globüler bakteri - Gram-pozitif koklardır.

Mikrobiyal patojenitenin faktörleri:

 • Streptolysin, kan ve kalp hücrelerini yok eden bir zehirdir.
 • Scarlatinotik eritrogenin, kılcal damarları genişleten ve kızıl bir ateşin oluşumunu destekleyen bir toksindir.
 • Lökosit, lökositleri yok eden ve bağışıklık sisteminin işlev bozukluğuna neden olan bir enzimdir.
 • Nekrotoksin,
 • Ölümcül toksin,
 • Dokularda penetrasyon ve bakteri dağılımı sağlayan enzimler - hiyalüronidaz, streptokinaz, amilaz, proteinaz.

penisilin, eritromisin, oleandomisin, streptomisin - Streptokok ısı, don, kurutma dayanıklı ve kimyasal ilaç ve Antibiyotiklere karşı oldukça duyarlıdır. Onlar çevredeki nesneler üzerinde toz uzun süre saklanabilir, ancak yavaş yavaş onların patojenik özelliklerini kaybederler edilebilir. Enterokoklar bu gruptaki tüm mikropların en ısrarcılarıdır.

Streptokoklar fakültatif anaeroblardır. Bu bakteriler hareketsizdir ve bir anlaşmazlık oluşturmaz. Sadece serum veya kan ilavesiyle hazırlanan seçici ortamlarda büyürler. Şeker suyu, alt parietal büyüme formları ve yoğun ortamlarda - küçük, düz, yarı saydam koloniler. Patojenik bakteriler, şeffaf veya yeşil hemoliz zonu oluşturur. Pratik olarak tüm streptokoklar biyokimyasal olarak aktiftir: karbonhidratları asit oluşumu ile fermente ederler.

epidemioloji

Enfeksiyonun kaynağı hasta bir kişi veya asemptomatik bir bakteri taşıyıcısıdır.

Streptococcus ile enfeksiyon yolları:

 1. pim,
 2. Havadan,
 3. gıda,
 4. cinsel,
 5. Ürogenital sistemin enfeksiyonu kişisel hijyenle uyuşmaz.

Diğerleri için en tehlikeli olanı, boğazın streptokokal lezyonları olan hastalardır. Öksürme, hapşırma, konuşma sırasında mikroplar dış ortama girer, kurur ve tozla birlikte havada dolaşırlar.

Ellerin cildinin streptokok enflamasyonu olduğunda, bakteriler genellikle gıdaya girer, çoğalır ve toksinleri serbest bırakır. Bu, gıda zehirlenmesinin gelişmesine yol açar.

Burunda Streptococcus, karakteristik semptomlara ve inatçı akıma sahip rinite neden olur.

Stafilokok enfeksiyonu sıklıkla şiddetli kronik hastalıkların bir arka planına karşı gelişir:

 • Endokrin patolojisi
 • Klamidiyal ve mikoplazmal enfeksiyonlar,
 • Bağırsak disfonksiyonu.

Streptokok enfeksiyonu genel yatkınlık ve mevsimsellik ile karakterizedir. Patojenik streptokoklar genellikle soğuk havalarda çocuk ve gençleri etkiler - sonbahar ve kış aylarında.

patogenez

Streptococcus insan vücuduna nüfuz eder ve implantasyon bölgesinde enflamatuar bir odak oluşturur. Enzimler ve patojenite faktörleri yardımıyla mikrop, kan ve lenflere girer, iç organlara yayılır ve bunların içinde patolojilerin gelişmesine neden olur. Kalbin, kemiklerin veya akciğerlerin iltihaplanmasına her zaman bölgesel lenfadenit eşlik eder.

Streptokok toksinleri zehirlenme, dispeptik ve alerjik sendromlara neden olur. ateş, kusma ve mide bulantısı, baş ağrısı, kafa karışıklığı ile kendini gösterir. glomerülonefrit, romatoid artrit, ve endokardit - bakterilerin hücre duvarı böbrek, kalp, eklem hasara neden olan bir alerjen, oto-bağışıklık ve enflamasyon gelişme olarak kendi bağışıklık sistemi tarafından algılanır.

semptomataloji

boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, kızıl, lenf bezleri, orta kulak iltihabı, sinüzit - streptokok enfeksiyonunun neden olan ajan, üst solunum yolu imha lokalize formları neden olan bir beta-hemolitik streptokok grup A vardır.

Yetişkinlerde Streptococcus

Streptokokal boğaz enfeksiyonu erişkinlerde bademcik iltihabı veya farenjit formunda ortaya çıkar.

Farenjit, viral veya bakteriyel etyolojinin farenks mukozasının akut inflamatuar bir hastalığıdır. Streptokokal farenjit akut başlangıçlı, kısa inkübasyon, yoğun boğaz ağrısı ile karakterizedir.

Hastalık genel bir rahatsızlık, subfebril sıcaklık ve biliş ile başlar. Boğazdaki ağrı o kadar güçlü ki, hastalar iştahlarını kaybederler. Kusma, mide bulantısı, epigastrik ağrı - dispepsi belirtileri olabilir. Streptokokal etiyolojinin boğazındaki iltihaplanma genellikle sesin öksürmesi ve ses kısıklığı ile birlikte olur.

pharyngoscope kaplama ile kaplıdır bademcik ve lenf düğümleri, hipertrofi ile hiperemik ve ödemli yutak mukozasını bulguladığında. Orofarenksin mukoza zarında, şekildeki bir simidi andıran parlak kırmızı kökler ortaya çıkar. Sonra burun altında cildin maserasyon ile burun akıntısı oluşur.

Streptokokal farenjit kısa bir süre sürer ve kendiliğinden geçer. Nadiren 3 yaşından küçük çocuklarda görülür. Genellikle hastalık, uzun süreli güncel hastalıklar tarafından zayıflatılmış olan yaşlıları ve gençleri etkiler.

Farenjit komplikasyonları şunlardır:

 1. Pürülan otitis media,
 2. Parathonsillar apse,
 3. sinüzit,
 4. lenfadenit;
 5. Pürülan inflamasyonun uzak odakları artrit, osteomiyelittir.

Boğazdaki Streptococcus da akut tonsillite neden olur. Zamanında ve uygun tedavinin yokluğunda sıklıkla otoimmün hastalıkların nedeni miyokardit ve glomerülonefrit olur.

Streptokok anjina gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • Yerel bağışıklık savunmasının zayıflaması,
 • Vücudun genel direncinin azaltılması,
 • hipotermi,
 • Çevresel faktörlerin olumsuz etkisi.

Streptococcus bademciklerin mukozasına düşer, çoğalır, lokal inflamasyonun gelişmesine yol açan patojenite faktörleri üretir. Mikroplar ve bunların toksinleri lenf nodlarına ve kanın içine girerek akut lenfadenite, genel zehirlenmeye, anksiyete, konvulsif sendrom ve meningeal semptomlarla birlikte merkezi sinir sistemine zarar verir.

Anjina kliniği:

 1. Zehirlenme sendromu - ateş, halsizlik, vücut ağrıları, artralji, miyalji, baş ağrısı;
 2. Bölgesel lenfadenit;
 3. Kalıcı boğaz ağrısı;
 4. Çocuklarda dispepsi;
 5. Ödem ve farenks hiperemi, bademcik hipertrofi, cerahatli kabarık üzerlerinde cereyan edişinde, gözenekli plaka kolayca bir spatula vasıtası ile alınır
 6. Kan - lökositozda, ESR'nin hızlanması, C-reaktif proteinin görünümü.

Streptokok anjina komplikasyonları, pürülan otitis, sinüzit ve parazitik olmayan glomerülonefrit, romatizma, toksik şok şeklinde ikiye ayrılır.

Çocuklarda Streptococcus

Hemolitik grup Çocuklarda streptokok genellikle solunum sistemi, deri ve işitme iltihabına neden olur.

Çocuklarda streptokok etiyolojisi hastalıkları geleneksel olarak birincil ve ikincil olmak üzere 2 büyük gruba ayrılır.

 • Birincil patoloji, mikrop - bademcik iltihabı, farenjit, otitis, impetigo giriş bölgelerinin iltihaplanması ile ortaya çıkar.
 • Sekonder hastalıklar çeşitli organların ve tüm sistemlerin otoimmün patolojileridir. Bunlar romatizma, vaskülit, glomerülonefrit içerir.
 • Daha kaba formlar - kas fasyası, endokardit, sepsis iltihabı.

Scarlet ateşi ateş, iğrenme ve boğaz ağrısı ile kendini gösteren bir çocuk enfeksiyöz ve inflamatuar patolojidir. Hastalığın semptomatolojisi, streptococcus'un kendisinden değil, kanın içine salınan eritrojenik toksin etkisinden kaynaklanır.

Scarlet ateşi oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyon, anaokullarında veya okullarda, çocukların anjina veya bakteriyel taşıyıcıları olan hastalardan alınan hava damlacıkları ile oluşur. Scarlet ateşi genellikle 2-10 yaş arası çocukları etkiler. Patoloji, üç ana sendromun - toksik, alerjik ve septik - belirtileriyle kendini gösterir.

 1. Hafif - hafif zehirlenme, hastalığın süresi 5 gündür;
 2. Orta şiddetli - daha belirgin catarrhal ve zehirlenme belirtileri, ateş süresi - 7 gün;
 3. Ağır form 2 tür bulunur - toksik ve septik. Birincisi, belirgin zehirlenme, nöbetler, meningik belirtilerin ortaya çıkması, boğaz ve derinin yoğun iltihabı ile karakterize edilir; ikincisi - nekrotizan anjina gelişimi, lenfadenit telaffuz, bademcikler septik inflamasyonu, yumuşak damak ve farinks.

Scarlet ateşinin akut bir başlangıcı vardır ve ortalama 10 gündür.

Hastalığın belirtileri:

 • Zehirlenme - ateş, titreme, halsizlik, yutulduğunda ağrı, halsizlik, taşikardi, hızlı nabız. Hasta çocuk uykulu ve uykulu olur, yüzü kabarıktır, gözleri parlar.
 • Çocuklar boğazda yanıktan şikayet ederler ve yutma güçlüğü çekerler.
 • Alt çenenin altında yer alan iltihaplı ve şişmiş bezler ağrının ağrımasına ve ağrının açılmasına izin vermez.
 • Faringoskopi klasik angina bulgularını tespit edebilir.
 • Ertesi gün, hiperemik deriye sahip bir hasta, önce gövdenin üst kısmını kaplayan ve birkaç gün sonra kol ve bacaklarda görülen küçük sivri bir gül veya papüler döküntü gösterir. Kırmızı goosebumps'ı andırıyor.
 • Parlak kırmızı yanakların deri döküntüleri birleşir ve onlar da kırmızılaşır.
 • Hastalarda Nosogubni üçgen soluk, dudak kiraz.
 • Dil kızıl ateşle kaplıdır, papilla yüzeyinin üzerinde uzanır. 3 gün sonra, kendi kendini temizleyen, uçtan başlayarak, açık papilla ile parlak kırmızı olur ve bir ahududu dut benzer.
 • Pastinin semptomu, doğal kıvrımlarda kaşıntı döküntüsü birikmesi ile karakterize edilen, hastalığın patognomonik bir belirtisidir.
 • İfade edilen sarhoşluğa, merkezi sinir sisteminin bir lezyonu ve bir bilinç bulanıklığı eşlik eder.

Hastalık püskürme 3. gün itibarı ile en yüksek düzeye ulaşır ve yavaş yavaş kaybolur, sıcaklık derecesi düşürüldüğünde, deri belirgin bir beyaz dermografizm kuru ve sert hale gelir. Tırnaklardan başlayarak, derilerin avuç içi ve ayak tabanlarındaki deri, tüm katmanlardan çıkar.

Kızıl ateşi olan bir kişinin yeniden enfeksiyonu, anjinin gelişmesine yol açar.

Scarlet ateşi, uygun ve zamanında antibiyotik tedavisi ile güvenli bir şekilde sona eren bir hastalıktır.

Tedavi yapılmadıysa ya da yetersizse, hastalık bir dizi patoloji tarafından karmaşıklaşır - kulakların, lenf düğümlerinin yanı sıra romatizmal ateş, miyokardit ve glomerülonefritin iltihaplanması.

Patojenik streptokoklar genellikle yeni doğanları etkiler. Enfeksiyon intranatal yolla meydana gelir. Çocuklar pnömoni, bakteriyemi, menenjit gelişir. Olguların% 50'sinde, doğumdan sonraki ilk günde klinik belirtiler görülür. Streptokokal etiyoloji hastalıkları son derece zordur ve genellikle ölümle sonuçlanır. Yenidoğanda streptokok enfeksiyonu ısı, deri altı hematomlar, ağızdan kan akıntısı, hepatosplenomegali, nefes darlığı ile kendini gösterir.

Hamile kadınlarda Streptococcus

Vajinadan ayrılan gebe bir kadının analizinde fırsatçı streptokok normu 104 cfu / ml'den azdır.

Hamilelik patolojisinin gelişiminde büyük önemi vardır:

 1. Streptococcus pyogenes, postpartum sepsisin etkenidir.
 2. Streptococcus agalactiae, preterm yenidoğanların ve annelerin enfeksiyon nedenidir.

Streptococcus pyogenes, bademcik iltihabı, piyoderma, endometritis, vulvovaginit, sistit, glomerulonefrit, postpartum sepsisli gebe kadınlarda kendini gösterir. Fetüsün olası intranatal enfeksiyonu ve neonatal sepsisin gelişimi.

Streptococcus agalactiae, gebe kadınlarda, endometritis ve fetus - sepsis, menenjit, pnömoni, nörolojik bozukluklarda idrar yollarının iltihaplanmasına neden olur.

Hamilelik sırasında Streptococcus, doğum sırasında asepsis kurallarına sıkı sıkıya bağlılık gerektiren temas ile bulaşır.

tanılama

Streptokokların neden olduğu hastalıkların laboratuar tanısında karşılaşılan zorluklar, etiyolojik yapının karmaşıklığına, patojenlerin biyokimyasal özelliklerine, patolojik sürecin geçici niteliğine ve öğretici ve yöntemsel dokümantasyonda modern teşhis yöntemlerinin yetersiz aydınlatılmasına bağlıdır.

Streptokok enfeksiyonunun ana tanı yöntemi, ayrılmış farinks, burun, deri, balgam, kan ve idrar üzerindeki lezyon odaklarının mikrobiyolojik analizidir.

 • Steril bir pamuklu çubuk, boğazdan alınır, test malzemesi, kanlı agarda inoküle edilir, 37 ° C'de inkübe edilir ve sonuçlar dikkate alınır. Agar üzerinde büyüyen koloniler mikroskobiktir. Hemolizli koloniler bir şekere veya kan suyuna aktarılır. Streptokoklar, broth'ta karakteristik broth-parietal büyüme sağlar. Başka bir çalışma, serogrumu çökelme reaksiyonunu belirleyerek ve patojeni türlere göre belirleyerek belirlemeyi amaçlamaktadır.
 • Kanın bakteriyolojik muayenesi sepsis şüphesi ile gerçekleştirilir. Steriliteyi belirlemek için, 5 ml kan, flakonlar halinde, şekerli brot ve tioglikolik ortam ile inoküle edilir. Bitkiler, 8 gün boyunca, 4. ve 8. günlerde, kan agarı üzerinde iki kat tohumlama ile inkübe edilir. Normalde, bir kişinin kanı sterildir. Kan agarındaki büyümenin ortaya çıkmasıyla, izole edilmiş mikrobun daha fazla tanımlanması gerçekleştirilir.
 • Serodiagnostik, streptokoklara karşı kan antikorlarının belirlenmesini amaçlamaktadır.
 • Streptokok enfeksiyonu ekspresyonu - lateks aglütinasyon ve ELISA reaksiyonu.

Streptokok ve stafilokok enfeksiyonlarının ayırıcı tanısı yapılır.

Streptococcus ve staphylococcus aynı hastalıklara neden olur - bademcik iltihabı, otitis, farenjit, rinit, klinik semptomların şiddeti ve akışın şiddeti açısından farklılık gösterir.

Streptokokal angina stafilokoktan daha erken gelişir, daha ağır ilerler ve ciddi sonuçları vardır. Staphylococcus aureus sıklıkla sekonder enfeksiyona neden olur, kötü tedavi edilebilir ve daha akut semptomlarla karakterizedir.

tedavi

Scarlet ateşi ve streptokok anjinası olan hastalar yatak istirahati, bol miktarda içecek ve koruyucu diyettir. Protein kısıtlaması olan püre, sıvı veya yarı sıvı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. İltihaplı mukoza boğazının ısıl tahrişi, sıcak ve soğuk yemeklerden oluşan diyet hariç tümüyle yasaktır. Her zamanki beslenmeye gidin, ancak hastalığın akut semptomlarının azalmasından sonra yapabilirsiniz.

Streptokok enfeksiyonunun tedavisi etiyolojik ve semptomatik olarak doğrulanmalıdır.

Etiyopatik tedavi

Hastalar yeterli antibakteriyel tedaviden geçmektedir. İlacın seçimi boğazdan smear analizinin sonuçları ile belirlenir. Patojeni izole ettikten ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirledikten sonra uzmanlar tedaviyi reçete eder.

 • Penisilin serisinin antibiyotikleri - Ampisilin, Benzilpenisilin,
 • "Eritromisin"
 • Modern yarı sentetik penisilinler - "Amoksiklav", "Amoksisilin" "
 • Makrolidler - "Azitromisin", "Klaritromisin", "
 • Sefalosporinler - "Cefaclor", "Cephalexin", "
 • Sülfonamidler - "Co-trimoksazol".

Ön ve probiyotikler bağırsak mikroflorasını düzeltmek için kullanılır:

Semptomatik tedavi

 • Hastalar antihistaminikler reçete - Suprastin, Diazolin, Zodak.
 • Immunomodulators genel ve yerel eylem - "Immunal", "Imunoriks", "Imudon", "Lizobakt".
 • Şiddetli vakalarda, hastalara streptokokal bakteriyofaj reçete edilir. Streptokokları parçalayabilen immünobiyolojik bir preparattır. Streptokok enfeksiyonunun çeşitli formlarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılır - solunum sistemi iltihabı, işitme cihazı, deri, iç organlar. Tedavinin başlangıcından önce, izole edilmiş mikrobun bakteriyofaja olan duyarlılığını belirlemek gerekir. Uygulamanın yöntemi enfeksiyon odağının lokalizasyonuna bağlıdır. Streptokokal bakteriyofajın yanı sıra, kombine bir piobacteriophage da kullanılır.
 • Disintoksikasyon tedavisi bol miktarda içecek içerir - 3 litre sıvı: meyve içecekleri, bitkisel çaylar, meyve suları, su.
 • Vasküler duvarı güçlendirmek ve vücuttan toksinleri uzaklaştırmak için C vitamini alımını gösterir.
 • Boğaz antiseptikler ile gargara - furatsilinom, dioksidin, papatya, adaçayı, calendula, propolis tentürü kaynatma.
 • Boğaz için pastiller ve spreyler - "Strepsils", "Miramistin", "Geksoral."
 • Evde, kızıl hastalığı geçiren çocukların, sıcak kompres boğazına koymak sıcak bir kireç çay vermek, soğuk losyonlar votka kompres koymak kulakları acıyla, iltihaplı gözleri ve kafasına başvurmuştur. Yaşlı çocuklar boğaz ağrısını sıcak bir adaçayı veya papatya infüzyonuyla yıkamanızı önerir.

Streptococcus tedavisi, birçok mikropun insanlar için tehlikeli olmamasına rağmen, kolay bir iş değildir. Bağışıklıkta azalma ile birlikte, streptokok ciddi hastalıkların nedeni haline geldi.

önleme

Streptokok enfeksiyonu için koruyucu önlemler:

 1. Kişisel hijyen ve binaların düzenli temizliğine uygunluk,
 2. sertleştirme,
 3. Spor aktiviteleri
 4. Tam teşekküllü dengeli beslenme,
 5. Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek,
 6. Cilt lezyonlarının antiseptiklerle zamanında tedavisi,
 7. Hastaların tedavi sırasındaki izolasyonu,
 8. Hastanın bulunduğu odada mevcut dezenfeksiyon
 9. Hastane enfeksiyonunun önlenmesi.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kan ile balgam

Kanlı balgam, vücutta belirli bir patolojik süreci veya akciğerlere zarar gösteren bir semptomdur. Tüberkülozun bir tezahürü olabilir. Normal olarak, öksürük olmadığında balgamda kan yoktur, bu nedenle böyle bir semptomun tezahürü bir pulmonologa veya en azından bir terapiste hemen bir referans gerektirir.

Boğaz için yağlı Chlorophyllipt kullanımı

Chlorophyllipt - antimikrobiyal etkinliğinde benzersiz ve insan tıbbı için güvenlidir. İlaç Sovyet uzmanlarının bir gelişmedir.Sadece Rusya ve Ukrayna'da, alkol, yağ ve emilim için tabletler şeklinde bir çözelti şeklinde üretilmektedir.