Loading

Alerjik farenjit: işaretler ve tedavi

Faringeal kavitenin inflamasyonu ile farenjit gelişir. Alerjik formda hastalık, yetişkinler ve çocuklar arasında çok yaygındır. Farinksin mukoza zarı çeşitli alerjenlerden etkilenir. Bir allerjen oluşturmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için ortadan kaldırmak için zamanında önlemler almak önemlidir.

Hastalığın nedenleri

Alerjik farenjit, alerjenlerin etkisi altında oluşan farinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır.

Soğuk farenjitli çoğu insan soğuk bölgelerden muzdariptir.

Elverişsiz çevre koşulları, egzoz gazlarının solunması, kimyasal ve zararlı maddelerle çalışmak, büyük şehirlerde tozlu hava alerjik hastalıkların gelişmesine neden olur.

Alerjik farenjit gelişmesine katkıda bulunan faktörler:

 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması.
 • Sık solunum yolu hastalıkları.
 • Ertelenmiş bulaşıcı hastalık.
 • Metabolik bozukluklar.
 • Kan dolaşım bozukluğu.
 • Mukoza zarının inflamatuar süreçleri.

Alerjik farenjitin gelişimi, mukus irritan alerjenlere maruz kaldığında ortaya çıkar. Alerjik ajan olarak hareket edebilir: ilaçlar, sigara dumanı, toz, hayvan kılı, bitki poleni, aerosollerin solunması, vb.

Akut ve kronik formda iltihaplı alerjik farenjit süreci ortaya çıkabilir. Akut durumlarda, belirtiler yaklaşık 2 hafta sürer ve kronik, uzamış ve çoğu zaman bir alevlenme vardır.

Klinik belirtiler

Boğazda kuru öksürük, terleme ve kuruluk, burun tıkanıklığı - alerjik farenjit belirtileri

Alerjik farenjit belirtileri genellikle izolasyonda ilerlemez. Ayrıca mukus ve burun etkilenir. Alerjen vücuda vurduğunda, gırtlağın mukoza zarı etkilenerek şişmeye yol açar.

Farenjit ana belirtileri alerjiktir:

 • boğazda keskin bir ağrı
 • cızırtılı
 • burun tıkanıklığı
 • yiyecek yuturken ağrı
 • sesin değişmesi
 • boğazda yabancı cisim hissi

Farenjit solunumu olan hasta zordur, boğulma atakları olabilir. Bu kuru öksürüğe neden olabilir. Eğer alerjik süreç ses tellerine yayılmışsa, ses kısıklaşır, belki de tamamen yok olur. Vücut ısısında da hafif bir artış olabilir.

Yukarıdaki belirtiler genellikle işlem ilerlediğinde ortaya çıkar. Kronik formda, bu semptomlar uzun bir süre devam eder ve uzun süreli alerjik süreç nedeniyle, mukoza nazofarenksinin kuruluğu ortaya çıkar. Bu belirtilerle, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız.

Tanı koymak için anamnez verileri toplanır, hastanın şikayetleri dikkate alınır ve özel testler yapılır.

Teşhis için, kan lgE'nin tanımına bağışlanır. Bir alerjene maruz kaldığında yükselen kandaki bir proteindir. Hastaya reçete faringoskopi yapılabilir.

Laboratuvar testlerinde eozinofil, lökosit sayısı ve eritrosit sedimentasyon hızı artırılabilir. Alerjen tanımlamak için, doktor karmaşık bir tedavi reçete sonra bir dizi çalışma yürütmektedir.

ilaç

Alerjik farenjit için en etkili tedavi allerjenin ortadan kaldırılmasıdır.

Alerjik bir hastalığın tedavisi, ilk semptomların ortaya çıkmasıyla hemen başlamalıdır. Bu alerjik sürecin büyümesini önlemek ve komplikasyonları önlemek için yardımcı olacaktır. Bunun için atayın:

 • Antihistaminikler: Loratadin, Cetrin, Fenistil, Zirtek, vb. Tabletler günde bir kez alınır.
 • Immünomoduljatorov Of Immunal, Aflubin, ekinezya tentürü, vb atamak
 • Tedavi sırasında, füme ürünler, meyveler, çikolata, koruyucu ve renklendirici içeren ürünler kullanılmamalıdır.
 • Hastalık gıda veya bazı ilaçların kullanılmasıyla ortaya çıkarsa, vücuttan atılımını hızlandırmak için ilaçlar kullanılır. Bu tür ilaçlar şunlardır: Smecta, Polysorb, Enterosgel ve diğerleri.
 • Enfeksiyona katıldığında, antibiyotikler kullanılır: Azimed, Revamisin, vb. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir.
 • Enflamasyon belirtilerini azaltmak için spreyleri uygulayın: Ingalipt, Hexoral, vb. Resorpsiyon için önerilen tabletlerden: Septotelet, Falimint, Lizobakt ve diğerleri.

Tıbbi tedaviye ek olarak, farenjit fizyoterapisi de yararlıdır: parafinoterapi, çamur terapisi, lazer tedavisi, vb.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Alerjik farenjit tedavisi için en iyi halk tarifleri

Alerjik farenjit belirtilerini etkili bir şekilde tedavi etmek ve ortadan kaldırmak için, tıbbi tedavi ile birlikte, geleneksel tıbbı kullanabilirsiniz:

 • Farenjit ile, alerjik doğa soda inhalasyon kullanır. Bir bardak suya, bir çay kaşığı soda sulandırın ve karıştırın. Solunum günde 2 kez önerilir. Bu gibi çeşitli prosedürler boğazda kuruluğu yumuşatmaya yardımcı olacaktır.
 • Boğazınızı otlar ve patates suyu ile yıkayabilirsiniz. Inhalasyon ve durulama için otlar gelen calendula, okaliptüs, adaçayı, papatya yaprakları kullanın. 2-3 küçük patates alın, ince rendeleyin üzerine rendeleyin ve rendeleyin. Sonra, gazlı bez yardımıyla, suyu sıkın ve boğazını durulayın. Et suyu hazırlamak için, kurutulmuş papatya çiçekleri, adaçayı bir çorba kaşığı alın ve su dökün. Gargara günde 5-7 kez olmalıdır.
 • Tedavi için şerbetçiotu veya çam kozalaklarını kullanabilirsiniz. Bir bardak kaynar su ile 2 yemek kaşığı koni dökün ve bir saat boyunca demlenmeye bırakın. Soluma için kullanılacaktır.
 • Aynı derecede etkili olan, kurutulmuş meyvelerin veya böğürtlen yapraklarının bir kaynatmadır. 2 yemek kaşığı alın ve sıcak su dökün. Pişirilmiş durulama suyunu sıcak bir biçimde kullanın.
 • Bitki koleksiyonuna iyi gelir. Ölümsüzlük, ahududu yaprağı ve atkuyruğu çimi eşit miktarda çiçeklere ihtiyacınız olacaktır. Bir yemek kaşığı, 200 ml sıcak su dökün ve 2 saat boyunca demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve durulamalara ve inhalasyonlara uygulayın.
 • Petrol inhalasyonları için 30-40 g propolis, 100 ml zeytinyağı alın. Propolis petrolü iyi planlayıp dökün. Sıcak bir yerde bir hafta için koyma kapasitesi. Her gün yağ çözümünü sallamanız gerekiyor. Belirtilen süre sonra, bir ay boyunca inhalasyon için zorlanma ve kullanım.

Halk tedavisi yöntemlerinin yalnızca hastalığın semptomlarını ortadan kaldırdığını, ancak alerjenin kendisinden kurtulduğunu bilmemek önemlidir. Tedavi, hem konservatif hem de geleneksel olmayan yöntemler kullanılarak bir kompleks halinde gerçekleştirilmelidir.

Kendi kendine ilaç tavsiye edilmez. Alerjik farenjit tedavisi için halk tarifleri kullanırken bir doktora danışmalısınız.

Alerjik farenjit komplikasyonları

Alerjik farenjitin yanlış tedavisi çok tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir

Zamanında ve doğru tedavi ile tam bir iyileşme olur, ancak alerjenlerle teması keserseniz. Birçok durumda, bir kişi farenjitin ilk semptomlarına dikkat etmez, o zaman hastalık kronik bir forma dönüşür.

Alerjenle temas halinde, hastalık ileride kronik allerjik larenjitlere yol açabilen kötüleşir. Bu patoloji larinksin şişmesi ile tehlikelidir. Çocuklarda kronik patoloji görülürse boğulmaya neden olabilir. Hastalık ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla zamanında tedavi edilirse, ciddi sonuçlardan kaçınılabilir.

Uzun süreli alerjik farenjit akışı bağışıklığı büyük ölçüde zayıflatır ve hastalık kataral forma gidebilir.

Bu durum boğazda bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı ile karakterizedir, bu da diğer organlara ek stres uygular: karaciğer, akciğerler ve böbrekler.

Gebelikte alerjik farenjit

Gebelik sırasında alerjik farenjit tedavisi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır!

Hamilelik sırasında herhangi bir inflamatuar veya alerjik işlem sadece fetus için değil, anne için de tehlikelidir. İlk üç aylık dönemde alerjik farenjit gelişimi gebeliğin sona ermesine neden olabilir ve daha sonraki dönemlerde erken doğuma neden olur.

Gebelik sırasında alerjik doğanın farenjitini tedavi etmek için çok ciddiye alınmalıdır. Çoğu ilaç kullanmak yasaktır, bu nedenle, çoğunlukla, yerel ilaçlar, inhalasyon, durulama, vb.

Hastalığın hafif bir seyri ile doktor Strepsils, Tharyngept, Sebidine'i atayabilir. Falimint, Sepptethon ve diğer bazı ilaçların emilimi için kullanılması yasaktır.

Diyetten gıda alerjenleri, baharatlı ve soğuk yiyecekleri dışarıda bırakmak gerekir.

Suda bir çay kaşığı tuz ve birkaç damla iyot ile gargara yapabilirsiniz. Alerjik farenjit kronik ise, bir alevlenme sırasında alerjenlerle temas etmemesi tavsiye edilir, ev kimyasalları kullanmayın.

Önleyici tedbirler

Önleme tedbirleri, yaşam tarzını değiştirerek alerjik farenjit gelişimini tetikleyen zararlı faktörleri ortadan kaldırır.

Ana önleyici tedbirler:

 1. Bağışıklık güçlendirilmelidir. Bunu yapmak için sertleştirin, doğru şekilde yiyin ve vücudun genel durumunu izleyin.
 2. Zamanla solunum hastalıklarını tedavi et.
 3. Nefes al, sadece burun, sonra boğazda hava ısınır ve arındırılır.
 4. İçmekten ve sigaradan uzak durun.
 5. Alerjenlerle sınır teması. Mümkünse, endüstriyel, kimyasal ve evsel alerjenlerle ilişkiliyse iş yerini değiştirin.
 6. Akut solunum yolu enfeksiyonları ve grip döneminde, bir yüz maskesi takılması önerilir.
 7. Düzenli olarak ıslak temizlik ve havalandırma yapılmalıdır.

Farenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Alerjik farenjit tedavisi, nedenleri ve semptomları

Yılın soğuk döneminde birçok hastada boğaz hastalıkları görülür. Şüpheli alerjik farenjit bazı belirtilerle mümkündür. Hastanın kudreti ve mukozayı ağrı ile tahriş eder. Çoğunlukla alerjik farenjit semptomları, aşırı duyarlılıkla alerjik reaksiyona en yatkın kişilerde gelişir.

Alerjik bir farenjitin özellikleri

Solunum organlarının diğer patolojilerinin yanı sıra alerjik farenjit de, son zamanlarda ekolojik durum ve hava kütlelerindeki çok sayıda irritan nedeniyle çok yaygındır. Bu bağlamda, mukoza boğazının iltihaplanması, büyük şehirlerde, küçük çocuklarda, sigara içenlerde ve zararlı emisyonları olan işçilerde yaşayan insanlarda bulunur.

Semptomlar bazen bağımsız bir hastalık olarak davranan, genellikle bu etiyolojinin diğer hastalıklarına eşlik eden alerjik farenjittir. Yani hastalık, konjunktivit, tam teşekküllü bir hastalık veya yemek borusu ödemi ile ilişkili olabilir.

İltihaplanma süreci, hastanın bir alerjiyle şiddetlenmesi durumunda, farenksin mantar veya virüslerle tahriş etmesine neden olmaz. Hastalık alerjenin nüfuzuna, sayısının ve maruz kalma süresine bağlıdır.

Allerjik farenjit akut veya kronik bir şekilde ortaya çıkabilir. Ayrıca, hastalığın ikinci formu, genellikle uyarıcı ile sürekli etkileşimler, artmış organ duyarlılığı veya anormal tedaviden kaynaklanır.

Alerjik farenjit nedenleri


Çocuklarda ya da olgun hastalarda alerjik rinit, insan vücudunun yabancı bir ajanın ortaya çıkmasına verdiği yanıt olarak ortaya çıkan lokal reaksiyonun sonucudur. Her hasta için bir alerjen bireysel bir bileşen olabilir. Bazıları için, tahriş edici maddeler belirli yiyeceklerdir. Ve diğerleri için, polen veya aerosol irritanları ile hava.

Alerjik farenjiyi kışkırtmakta olan yaygın olarak sıklıkla görülen irritanlar için doktorlar aşağıdakileri taşırlar:

 • Egzoz gazları;
 • kozmetik spreyler;
 • boya ve vernik bileşimleri;
 • toz;
 • üretimden egzoz;
 • tütün dumanı;
 • parmak;
 • hayvan yünü;
 • gıda;
 • tıbbi bileşimler.

Bazı bakteri ve virüslere bağlı olarak, hastalığın da gelişebileceğini, ancak bir enfeksiyöz ajan olarak, ancak bir alerjen uyarıcısı olarak işlev gördüğünü belirtmek gerekir. Farmakjit, kalıtsal yatkınlık, yanı sıra nazofarenks enfeksiyonlarının odakları, metabolik süreç ve sık ARI ihlali ile zayıflamış bağışıklık gelişmesi ile ağırlaştırılır. Sürekli hipotermi ve donma havasının solunması sıklıkla bağışıklık sistemini zayıflatır ve hassaslaşmayı artırır. Bu dönemde alerjik formun farenjit riski artmaktadır.

Alerjik farenjit belirtileri

Genellikle alerjik bir doğanın patolojisi, özellikle de tahriş edici maddelerle temaslar göz önüne alındığında, diğer hastalıkların özellikleriyle karıştırılması zor olan spesifik semptomlara sahiptir. Yetişkinlik dönemindeki tüm belirtiler çocuklarda olduğu kadar belirgin olmayabilir, ancak genel olarak klinik tablo yaş grubundan bağımsız olarak benzerdir. Hastalığın tüm belirtileri mukozal ödem ve dil ile ilişkilidir.

 1. Hasta aniden, boğazda ateş ile birlikte "iğneler" hissi ve kaşıntı ve yabancı cisim hissi ile tahriş hissine sahiptir.
 2. Tükürüğün sıvı ve gıdadan yutulmasını önleyen kuru öksürük vardır.
 3. Yutma sırasında keskin bir akut ağrı, yanı sıra rahatsızlık.
 4. Mukus sekresyonu veya bol sulu dallar olmaksızın burun tıkanıklığı.
 5. Subfebril vücut ısısı.
 6. Kulak kepçelerinde kaşıntı ve ağrı.

Terapinin yanlış olması durumunda, rahatsızlık nefes almayı zorlaştıran bir larenjit geçirir, ses tınısı ve sonoritede bir azalma ile ses kısıklığı olur.

İrritan ile sık temastan kaynaklanan hastalığın kronik formu, hastanın uyanmasından hemen sonra boğazda sürekli bir ağrı ve terleme varlığını tetikleyebilir. Ses kısık ya da boğuk hale gelebilir, aynı zamanda burun sinüslerini sık sık koyar.

Alerjik farenjit için olası komplikasyonlar

Hastalık zamanında tespit edilirse ve uzmanların yardımı ile doğru tedavi edilirse, tam iyileşme uyaranla etkileşimin dışlanmasına bağlıdır. Ne yazık ki, çoğu zaman hastalığın ilk belirtilerine dikkat etmemesi ve doktora yaptığı ziyaret ile gecikmesi söz konusu değildir. Bu durumda, hastalık kroniktir ve salgınları daha sık ortaya çıkar. Uyaran ile en ufak temasta, hastalığın alevlenmesi meydana gelir. Ek olarak, zaman içinde hastalık kronik larenjit gelişebilir. Çocuğun boğulmasını provoke edebilen larenks ödemi riski nedeniyle hastanın bu durumu çok tehlikelidir.

Uzun süreli mevcut alerjik farenjit, faringeal mukozanın bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Hastalığın bu seyri ile, kronik bir catarrhal formu genellikle gelişir. Hastanın boğazında, bakteriyel streptokok sürekli yaşar, bu da akciğerler ve böbrekler üzerinde ek strese neden olur. Bu bağlamda, bir alerjinin neden olduğu farenjit, insan dostu bir hastalık değildir ve ilk belirtilerin ortaya çıkışıyla gerçekleştirilmelidir.

Alerjik farenjit tanısı

Alerjik farenjit tedavisi sadece hastalığın tüm nedenleri tanımlandıktan sonra başlayabilir. Tanı koymak için immünolog-alerjist veya terapist olabilir. Hasta kulak burun boğaz uzmanına döndü- ğünde, hastanın tam bir muayenesi yapıldıktan sonra analizlerle ek testler gereklidir.

Faringoskopi yapıldıktan sonra, dil, damak ve farenks ödemiyle kızarmayı tanımlamak mümkündür. Boğaz bölgesinde, parlak kırmızı tüberküller ve iltihaplı foliküller bulunan genişlemiş ve iltihaplı damarlar tespit edilebilir. Hastalığın alerjik formunda pürülan inflamasyon, plak ve ülserler yoktur. Bir istisna, eşlik eden bakteriyel enfeksiyonu olan bir hastalıktır. Alerji uzmanı doktor, immünogramı ve genel bir klinik çalışmayı içeren analizlerle, alerjik testi başarısızlıkla sonuçlandırmalıdır.

Alerji ve boğaz ağrısı sadece kapsamlı ve kapsamlı bir incelemeden sonra tedavi edilebilir. Yanlış terapi, klinik tabloyu yağlayabilir ve bu da ilaçların daha fazla seçimini zorlaştırabilir. Hastalık zamanında tespit edilmemişse, bağışıklık sisteminin işleyişinde sonraki sapmalarla kronikleşmesi riski vardır.

Alerjik farenjit ile boğazda iltihap nasıl ortadan kaldırılır

Terapiye başlamak için diyet düzenlenmesi gereklidir. Tipik olarak, tüm irritanların ortadan kaldırıldığı ve genel duyarlılık seviyesinin azaldığı hipoalerjenik bir diyet seçilir. Bu dönemde diyetten dışlanmak istenebilir:

 • süt;
 • deniz ürünleri;
 • yumurta;
 • füme ürünler;
 • turunçgiller;
 • kırmızı meyveler;
 • çikolata;
 • bal;
 • fındık.

Enflamasyonun akut belirtileri ortadan kaldırıldıktan sonra, yukarıdaki ürünler yavaş yavaş diyete dahil edilebilir. Bu, yalnızca ürünün doğrudan hastalığın tahriş edici olmadığı durumlarda mümkündür.

Hastalıkların konservatif tedavi yöntemleri için:

 • alerjen ile temasın ortadan kaldırılması;
 • ağız boşluğu ve burunda enfeksiyöz odakların uzaklaştırılması;
 • antihistaminikler ve desensitize edici ilaçların kullanımı;
 • Maden suyu ve tuz ile inhalasyon prosedürleri;
 • farinksin deniz suyuyla sulanması;
 • immünomodülatörlerin kullanımı;
 • antibiyotik kursu;
 • burun sinüslerine damlatılması;
 • boğaz için ilaçların emilmesi.

Alerjik türlerin patolojisinin alevlenmesi çok sık görülürse, hasta granülasyon veya hipertrofi ile bölgeler gelişebilir. Bu durumda, son iyileşme için doktor, lazer prosedürleri, gümüş nitrat ile tedavi ile kriyoterapi kullanımını önerebilir. Vitro enjeksiyon ile kombine edilmiş bir novokain blokajı da kullanılabilir. Aloe, bir proteolitik enzim ve bir dizi fizyoterapi tekniği, alerjik inflamasyonun ana belirtilerini ortadan kaldırmak için çok etkilidir.

Doktorlar hastalığın tedavisi için halk ilaçlarının kullanılmasına izin verir. Ancak kendi kendine tedavi sonuçlarla doludur. Bu nedenle, herhangi bir tıbbi formülasyon kullanmadan önce, bir tedavi kursu tanıyacak ve seçecek bir uzmanı ziyaret etmek gereklidir. Bu durumda, hasta, geri dönüşü olmayan olumsuz sonuçlardan kaçınacak ve sağlığını koruyabilecektir.

Alerjik farenjitin nedenleri, belirtileri ve özellikleri

yutak mukoza iltihabı semptomlarının en Viral solunum hastalıklarının arka görünür olarak boğaz ağrısı oluşumu genellikle, akıntılı fenomenlerle ilişkilidir. Ancak antibiyotik tedavisinin ve normal yolların tedavisinin yokluğunda, alerjik farenjitden şüphelenebilirsiniz. Bu hastalık hem bağımsız bir patoloji olabilir hem de alerjik doğanın diğer patolojilerini birleştirebilir - larenjit, konjonktivit ve saman nezlesi.

Görünüm nedenleri

Alerjik iltihaplanma genellikle bakteriler ve viral bir enfeksiyonun vücuda girmesi ile ilişkili değildir, dolaylı olarak, bakteri alerjenik ve enfeksiyöz bir ajan olarak hareket etmediği sürece. Bu durumda tahriş edici başka faktörlerdir. Bunların en yaygın olanları:

 • Ev ve endüstri kimyası.
 • Kozmetik ürünler
 • Egzoz gazları.
 • Ev ve sokak tozu.
 • Sigara dumanı
 • Bitkiler ve hayvan kılı poleni.
 • Koruyucu madde, boya, aroma içeriği olan gıda ürünleri.
 • İlaçlar.

Bütün bu alerji olasılığını artırır - Alerjik farenjit soğuğa sık maruz bırakılarak tetiklenebilir, sigara aynı zamanda onun kalıtım, enfeksiyon kronik odakların, zayıf bir bağışıklık sistemi görünümünü etkiler.

semptomlar

Çocuklarda ve yetişkinlerde semptomlar, özellikle potansiyel bir alerjene sahip yeni bir temas varsa, oldukça spesifiktir:

 • "İğneler" belirtisi - kaşıntı, terleme, farinkste yabancı cisim hissi.
 • Kuru öksürük.
 • Yutma yetersizliği ile akut ağrı.
 • Mukus akıntısı olmayan burun tıkanıklığı, ya da tam tersine, bir çok sıvı sekresyon ile.
 • Vücut ısısı normal veya subfebrildir.
 • Kulaklarda ağrı ve kaşıntı - bu belirtiler çocuklarda daha sık görülür.

Farenjit genellikle, nefes darlığı, nefes darlığı, boğulmaya kadar, sesin kısalması olan bir alerjik larenjit içine akar.

tanılama

Alerjik tipte farenjit semptomları olan hastalar sıklıkla bir immünolog ve bir alerjene muayene için gönderen LOR'a döner. Tanı, kızarıklık, farinksin şişlik ve damak yumuşaklığını ortaya koyan anamnez, şikayetler, farenoskopi verileri toplanarak gerçekleştirilir. Farinksin arka duvarı dilate damarların bir ızgarası ile kaplıdır, iltihaplı foliküller dikkat çekicidir. Alerjik farenjit ile, enfeksiyöz sürecin arka planına karşı alerjinin ortaya çıkması dışında, herhangi bir pürülan maruziyet yoktur.

Hasta, alerjenlere - deriye veya kan testine ve aynı zamanda immünoglobulinlerin varlığına bakmalıdır.

tedavi

Her şeyden önce, alerjeni ortadan kaldırmak ve vücudun duyarlılığını azaltmak için hipoalerjenik bir diyet yapmak gereklidir. diyetin klinik belirtilerin kaybolması deniz ürünleri, çikolata, yumurta, süt, fındık, bal, narenciye, meyve ve sebze kırmızı et ve tüm dışlamak önce hasta alerjisi vardır.

 • Antihistaminik ilaçlar kursu.
 • Nazofarenkste enfeksiyöz odakların giderilmesi ve ağız boşluğunun sanitasyonu.
 • Soda çözeltisi ve tuzlu su ile durulayın.
 • Maden suyu kullanarak inhalasyonlar.
 • İmmünomodülatörlerin alımı.

arka plan durumunda, dil lokal antiseptik etkisi olan tabletler altında ot decoctions ve infüzyonlar, antiseptik çözeltiler, rezorpsiyonu gargara, birleştirilmiş veya bakteriyel enfeksiyon tedavisi (patojene bağlı olarak) antibiyotik içerir.

Kronik bir aşamada farenjit, kriyoterapi, gümüş nitrat ile lazer tedavisi ile ortadan kaldırılan farengeal mukozanın hipertrofisini ve granülasyonunu gösterebilir.

Halk ilaçları ile tedavi genellikle bitki infüzyonları ve soğumaları ile boğazın yıkanmasından oluşur. Bağımsız olarak tedavi edilmesi kabul edilemez.

Alerjik sürecin önlenmesi, potansiyel alerjenlerle temastan kaçınmaktır, hava kuruluğunun artması ve sanayi kuruluşlarına yakın yerlerde uzun süre kalmamaları tavsiye edilir. Nazal sinüslerin ve orofarenksin bağışıklığını ve akıl sağlığını güçlendirmek gerekir.

Alerjik farenjit uzun süreli tedavi ve mutlaka diyette değişiklik gerektiren bir hastalıktır. Herhangi bir ilacın kabul edilmesi veya halk ilaçlarının kullanılması sadece amaçlanan amaç için ve doktorun gözetimi altında yapılmalıdır, aksi takdirde laringeal ödem oluşabilir.

Semptomlar ve alerjik boğaz tedavisi

Soğuk mevsimde, boğazla ilgili problemler çoğumuz rahatsız. Şüpheli farenjit, hoş olmayan duyumlara bağlı olabilir - terleme, tahriş, boğazda hassasiyet. Genellikle çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit, ARVI veya influenza belirtisidir. Ancak, alerjik reaksiyonlara ve vücutta aşırı duyarlılığa duyarlı olarak, alerjik farenjit gibi farenksin bir tür iltihabı gelişebilir.

Alerjik farenjit özellikleri

Günümüzde üst solunum yollarının alerjik patolojisi, birçok yeni iritasyonun ortaya çıkması ve ekolojik durumun kötüleşmesi çok yaygındır. Bu nedenle, alerjik farenjit veya farengeal mukozanın alerjenlere maruz kalma zeminine karşı inflamasyonu, çoğunlukla büyük şehirlerde, küçük çocuklarda, zararlı endüstrilerde çalışanlarda, sigara içenlerde vb. Gelişir.

Yetişkinlerde alerjik farenjit belirtileri bağımsız bir hastalık olarak hareket edebilir, fakat genellikle diğer alerjik etiyolojisi hastalıklara eşlik eder - inflamasyon ve gırtlak, yemek borusu, saman nezlesi, konjunktivit ödem. alerjik farenjit durumunda enflamatuar tepki olup boğaz tahrişi, virüsler, bakteriler, mantarlar ile ilişkilidir ve vücuda alerjen temas, eylem ve miktar süresine bağlıdır. Hastalık akut, kronik olabilir ve son şekli sıklıkla irritanlar, uygun olmayan tedavi, vücudun yüksek hassasiyeti ile sürekli temas halinde gelişir.

Hastalığın nedenleri

Hastalık, vücudun yabancı parçacıkların girişine verdiği yanıt olarak ortaya çıkan yerel bir reaksiyonun sonucudur. Her kişi için alerjiler bireysel olabilir: bazı hastalar için tahriş edici belirli bir gıda ise, o zaman alerjik diğerleri için çiçek aroma, ev aerosol alerjenler, vb içinde çözünmüş hava ile.

Yetişkinlerde ve çocuklarda alerjik farenjit başlangıcını tetikleyebilecek başlıca yaygın irritanlar şunlardır:

 • egzoz gazları nakliye;
 • vernikler, boyalar, yapıştırıcılar;
 • kozmetikler, özellikle spreylerde;
 • Yerli ve sokak dahil olmak üzere toz;
 • Üretimlerin zararlı emisyonları;
 • tütün dumanı (pasif ve aktif sigara);
 • gıda - kuruyemiş, yumurta, balık, meyveler, meyveler, boyalar, kokular, koruyucular içeren ürünler;
 • bitkilerin poleni, hayvan kılı;
 • ilaçlar.

Bazı bakteriler, virüsler, mantarlar da, bir enfeksiyöz ajan olarak değil, bir alerjen gibi davranırken, hastalığın gelişimine de neden olabilirler. alerjik farenjit genetik yatkınlık, nazofarenks enfeksiyon odaklarında mevcudiyetinde (özellikle kronik sinüzit), zayıf bir bağışıklık sistemi, metabolik hastalıklar, dolaşım sistemi hastalıkları, sık sık, akut solunum yolu viral enfeksiyonları riskini Bileşik. Soğuk havanın soğuk, düzenli soluma için sürekli maruz kalma da yerel bağışıklık korumasının zayıflaması katkıda bulunmak ve sensitizasyon nedenle alerjik farenjit riskini arttırır pekiştirmek.

Patolojinin belirtileri

Genellikle, alerjik farenjit özellikle, uyaranla temas yeri dikkate alındığında, diğer hastalıkların belirtileriyle karıştırılması zor olan spesifik semptomlara sahiptir. Yetişkinlerde, belirtiler çocuklardan daha az güçlü ifade edilebilir, ancak genel klinik tablo aynıdır ve yaşa bağlı değildir. Hastalığın tüm belirtileri, farinks ve dilin mukoza zarının şişmesi ile ilişkilidir:

 1. ani bir "iğneler" hissi ve boğazda ısı, şiddetli tahriş, kaşıntı, yabancı cisim hissi;
 2. kuru öksürük, tükürüğün veya yemin normal yutulmasına engel olan bir şeyi öksürme arzusu;
 3. boğazda keskin keskin ağrılar, yutulduğunda veya dinlenirken ciddi rahatsızlık;
 4. mukus ayrılması olmaksızın burun tıkanıklığı veya burundan bol sulu, akıntılı bir görünüm;
 5. Vücut ısısının normal kalması muhtemeldir, ancak bazı kişilerde akut farenjit allerjik etiyolojisinde subfebrildir;
 6. Çocuklarda farenjit genellikle kaşıntı, kulaklarda ağrı ile kendini gösterir.

Farenjit, nadir olmayan bir alerjik larenjit haline gelirse, aşağıdaki belirtiler gözlenir:

 • nefes almada zorluk, nefes darlığı;
 • ses kısıklığı;
 • sesin tını ve sesin azalması;
 • değişen derecelerde şiddetli boğulma. Çocuklarda alerjik larenjit tedavisi hakkında daha fazla

tahriş edici ile sık sık temas (örneğin, kuru tozlu ortamlarda yaşayan veya durumlar zararlı üretiminde çalışan) sabah, insanlarda mevcut hafif bir ağrı, boğaz ağrısı olabilir neden olduğu kronik alerjik farenjit olarak. Ses her zaman biraz kısık, boğuk, genellikle burun piyonu olabilir.

Alerjik patolojinin komplikasyonları

Genellikle hastalığın zamanında tespiti ve uygun tedavi, tam bir iyileşme anlamına gelir, ancak alerjen ile temas dışında. Ne yazık ki, sıklıkla hasta patolojinin ilk semptomlarına dikkat etmez, hastalığın kronik olduğu bir doktora ve terapi ziyaretiyle sıkılaşır. Sonuç olarak, alerjen ile en ufak temas patolojinin alevlenmesine neden olur ve zamanla kronik alerjik larenjit gelişebilir. Bu durum laringeal ödem riski nedeniyle daha tehlikeli olarak kabul edilir ve çocuklarda hızla boğulmaya yol açabilir.

Uzun süreli alerjik farenjitin bir başka olası komplikasyonu, faringeal mukoza immünitesinin ve kronik catarrhal farenjitin gelişmesinin kuvvetli bir zayıflamasıdır. Bu tür bir hastalıkta boğazda bulunan hastada sürekli olarak bakteriyel bir mikroflora (daha sık olarak streptokoklar) yaşar, bu da kalp, böbrekler, akciğerler üzerinde ek yüklemeye neden olur. Bu nedenle, alerjik farenjit güvenli bir hastalık değildir ve en baştan tedavi edilmelidir.

Hastalığın teşhisi

Tanı bir alerji uzmanı, immünolog-alerji uzmanı veya terapist tarafından yapılır. Bir hasta bir kulak burun boğaz doktoruna yardım istediğinde, doktor onu test ve analiz için allerjoloji alanında uzmana yönlendirmeli, ancak hastalığı diğer KBB patolojileri ile inceleyerek ve ayırdıktan sonra.

Faringoskopi yapıldıktan sonra hiperemi, dilin şişmesi, yumuşak damak, posterior faringeal duvar ortaya çıkar. İkincisi, genişlemiş, iltihaplı damarlar, yanı sıra parlak kırmızı tüberküller ve iltihaplı foliküller görülebilir. Patoloji bir bakteriyel enfeksiyon üzerinde katmanlanmadıkça, pürülan işlemler, plak, alerjik farenjitli ülserler yoktur.

Alerji uzmanı mutlaka allergoprob (kan testleri veya deri testleri) ve kandaki toplam IgE, immünogram, genel klinik çalışmalar vb. Testleri yapar.

Hastalık nasıl tedavi edilir

Tedaviye başlamak hipoalerjenik diyetin organizasyonu ile yapılmalıdır. Sadece alerjenlerin gıdadan dışlanması değil, aynı zamanda vücudun genel duyarlılık seviyesinin azaltılması da amaçlanmaktadır. Akrifanitin akut periyodunda yemek yememesi tavsiye edilir:

 • tam süt;
 • deniz ürünleri;
 • sert kabuklu yemişler;
 • tavuk yumurtası;
 • füme ürünler;
 • turunçgiller;
 • çilek ve diğer kırmızı meyveler, meyveler;
 • bal;
 • çikolata;
 • Bireysel hoşgörüsüzlüğün olduğu ürünler.

Hastalığın akut semptomlarını giderdikten sonra, bu ürünler hastalığın acil nedeni olmasa da, diyete kademeli olarak sokulabilir.

Alerjik farenjitin konservatif tedavisi şunları içerebilir:

 • tahriş edici maddelerle temasın önlenmesi;
 • ağız boşluğundaki enfeksiyon odaklarının tamamen ortadan kaldırılması, nazofarenks;
 • antihistaminik, duyarsızlaştırıcı ilaç kursları - Zirtek, Tavegil, Loratadin, Diazolin, Dimedrol, kalsiyum glukonat enjeksiyonları;
 • mineral su ile boğaz için inhalasyon, buhar soda inhalasyon;
 • deniz suyuna dayalı preparatlarla boğazın sulanması - Akvalor, Aquamaris, Physiomer;
 • boğazın tuzlu su çözeltisi ile yıkanması, soda çözeltisi;
 • alım immünomodülatörleri Immunal, Rioflora Immuno, ekinezya tentürü.

Bir bakteri enfeksiyonu ile alerjik farenjit bir komplikasyon varsa, doktor önerebilir:

 • antibiyotikler (daha çok makrolidlerin grubundan - Azitroks, Rovamycin);
 • bitkisel infüzyonlar, antiseptikler ile karıştırmak Miramistin, Aquirin, Klorheksidin, Rotokan, bir borik asit, hidrojen peroksit, manganez çözeltisi;
 • boğazın Geksoral, Ingaliptom tarafından sulanması;
 • Protargol burnunda damlatılması;
 • boğaz Lizobakt, Travisil, Sage için tabletlerin emilmesi.

Farinksin arka duvarında kronik alerjik farenjit sık alevlenmeleri ile, hasta hipertrofi ve granülasyon alanları geliştirebilir. Bu durumda, tam iyileşme için doktor, lazer ışınları, kriyoterapi, gümüş nitrat ile farenks tedavisi ile tedavi sunabilir. Novocain blokajları, vitreus enjeksiyonu, aloe, proteolitik enzimler, fizyoterapi teknikleri - parafin uygulamaları, ozocerite, manyetik terapi, deniz ziyaretleri de kullanılmaktadır.

Halk tedavisi yöntemleri

Halk tedavisi yöntemlerinden sadece farinkste alerjik reaksiyonun şiddetlenmesine neden olmayanları kullanabilirsiniz. Daha çok halk tıbbı erkekleri bu gibi yollarla gargara yapmayı tavsiye eder:

 • papatya çiçeği infüzyonu;
 • adaçayı yapraklarının infüzyonu;
 • kadife çiçeği tentürünün bir çözeltisi;
 • patates suyu

Ayrıca şerbetçiotu konileri ile inhalasyon yapmasına izin verilir (bir kaşık ham madde 500 ml su ile demlenir, 5 dakika kısık ateşte kaynatılır). Benzer şekilde, ahududu, anne ve üvey annenin yaprakları, St. John's wort otlar, nane yaprakları inhalasyon için hazırlanır.

Çocuklarda ve hamile kadınlarda tedavinin özellikleri

Çocuklar ve gebe kadınlar, antibiyotiklerle bakteriyel enfeksiyonla savaşmak gerektiğinde hastalığın gelişim aşamasına getirilmemesi için tedaviye mümkün olduğunca erken başlamalıdırlar. Çocuklarda, sık sık antibiyotik kullanımı alerjilerin şiddetlenmesine ve hatta bronşiyal astımın gelişmesine (vücutta yatkınlık ve yüksek hassasiyete karşı) neden olur. Bu nedenle, hızlı bir antihistamin ve hipo-duyarlaştırıcı tedavi başlangıcı, patolojik sürecin durdurulmasına yardımcı olmalıdır.

Sistemik tedaviye ek olarak, çocuklarda nazal antihistaminik formlar da kullanılabilir (örneğin, Kromogeksal). Hamilelikte, yeni bir alerjik farenjit dalgasını önleyebilen sistemik kan dolaşımına girmeden burunda bir film oluşturan Nazoval ilacı ile aerosol alerjenlerine karşı koruma sağlaması tavsiye edilir.

Çocuklarda bakteriyel farenjit tabakalaşmasını önlemek için yerel ilaçlardan ve hamile kadınlardan mutlaka elde edilir:

 • antiseptik durulama;
 • bitkisel ilaçlar, bitkisel infüzyonlar ile durulayın;
 • farinksin deniz suyuyla sulanması;
 • alkali inhalasyon;
 • Çözünmüş tabletlerin farenjitden ayrılması (sadece bir doktor tarafından seçilir). Farenjitden rezorpsiyon için tabletlerin neler olduğunu okuyun

Hastaların bol su içmeleri, iç mekandaki havayı nemlendirmeleri ve semptomları azaltmaları ve daha hızlı iyileşmeleri tavsiye edilir.

Önleme yöntemleri

Hastalığın önlenmesi için, onu uyaran uyaranlarla temas etmemek yeterlidir. Aynı zamanda yaşam koşullarının iyileştirilmesi de yararlı olacaktır - kuru binalarda olmamak ve ikamet yerini, yollar ve sanayi işletmelerinden uzaklaştırılan yerine değiştirmek. Herhangi bir tür farenjitin önlenmesi için, kendi bağışıklığınızı güçlendirmek arzu edilir - öfke, iyi ve yemekten yararlanma. Hastalıktan kurtulmaya, nazal solunumun restorasyonuna ve nazofarenksin dezenfekte edilmesine yardımcı olur, özellikle küçük çocukların ebeveynlerine dikkat etmelidir.

Çocuk boğaz ağrısı şikayet ederse ne olur? Doktor Komarovsky, durulamaya yardımcı olabileceğinizi ve acilen bir çocuk doktoru çağırmanız gerektiğini söyler.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Alerjik farenjit tedavisi daha

Alerjik farenjit yaygın bir hastalık haline gelmiştir, çünkü genel alerjik hastalıkların insidansı artmıştır.

Büyük endüstriyel megakentlerde yaşayan insanlar daha sık hastalanır. Bu, büyük şehirlerdeki havanın kirlendiği ve insanların her gün çok fazla zararlı madde teneffüs etmesinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca alerjilere yatkınlık, ebeveynler tarafından çocuklar tarafından kalıtılır. Bu nedenle, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde alerjik bir hastalık oluşur.

Alerjik farenjit, alerjik bir ajanın etkisine yanıt olarak mukus farenksinin enflamatuvar bir reaksiyonu şeklinde kendini gösterir.

Enflamatuar sürecin süresine göre farenjit aşağıdakilere ayrılır:

Akut seyrinin ortalama 10-14 gün arasında semptomların varlığı ile ortaya çıkması ve kronik seyrinde, yıl boyunca sık alevlenmelerin ortaya çıkması, iyileşmenin uzamasıdır.

Nedenleri, alerjik farenjit oluşumu

Alerjik farenjit aşağıdaki alerjik ajanlardan kaynaklanabilir:

 • havada toz parçacıkları;
 • bitkilerin poleni;
 • ilaçlar;
 • aerosollerin solunması;
 • gıda alerjenleri;
 • sigara dumanı;
 • hayvan kılları ve hayati aktivitelerinin ürünleri;
 • ev tozu vb

Diğer alerjenler de hastalığın başlangıcına katkıda bulunabilir.

Hastalığın gelişimi, aşağıdaki gibi predispozan faktörlerin varlığı ile kolaylaştırılır:

 • ağız boşluğunda iltihaplanma (enfeksiyon) kronik odakları, nazofarenks (çürük dişler, sinüzit, rinit);
 • donma havasının kalma ve uzun süreli solunması;
 • vücudun savunmalarının azaltılması (bağışıklık);
 • sık solunum yolu viral hastalıkları ile.

Hastalığın semptomatolojisi

Alerjik doğanın farenjit nadiren izole bir hastalıktır, çoğu durumda da gözün mukoz membranı olan gözlerin bir lezyonu vardır.

Bu alerjik konjonktivit, alerjik rinit ile kendini gösterir. Ayrıca, ancak daha nadiren, temas alerjik dermatit olabilir.

Alerjik farenjitde, semptomlar aşağıdaki gibi ifade edilir.

Süreç, boğazda hafif bir terleme hissi ile başlar, alerjenin faringeal mukozaya çarpmasıyla ortaya çıkar.

Prosesin ilerlemesiyle birlikte, mukoza zarındaki inflamatuar reaksiyon büyür, ödemleri gelişir. Hastada bir boğazda acı verici duyumlar vardır. Genellikle tahriş olmuş reseptörler ve öksürük var. Öksürük kuru, verimsiz, sık görülür.

Alerjik sürecin ses tellerine yayılmasıyla ses kısıklığına kadar ses kısıklığı (aphonia) eklenir.

Bir hastada kronik farenjit varsa, semptomlar uzun bir süre devam eder. Bu durumda uzun süreli iltihaplanma nedeniyle nazofaringeal mukozanın kuruluğu görülür.

Boğazda yabancı bir vücut gibi nefes almakta zorlanır. Genel zehirlenme belirtileri, vücut ısısında (37.0-37.5 dereceye kadar) hafif bir artış gösterebilir.

Bakteriyel inflamasyonu takarken, zehirlenme belirtileri ve lokal belirtiler artar.

Hastalığın teşhisi

Hastalık belirtileri olduğunda, bir doktor, bir çocuk doktoru, bir pratisyen hekim, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

Faringeal mukozayı incelerken, hiperemi (kızarma), şişmesi, posterior faringeal duvarın granülerliği belirlenebilir.

Ayrıca mukoza burun boşluğu, vokal kordların iltihaplanması da olabilir.. Kulak burun boğaz uzmanı bir rinoskopi, laringoskopi yapar.

Eğer doktor farenjitin alerjik etiyolojisinden şüphelenirse, hasta bir allerji uzmanına danışılır ve alerji farenjitin alerjik yapısını tanımlamak için bir dizi çalışma yürütür.

Alerjik cilt testlerini etkin bir şekilde gerçekleştirerek, alerjinin kesin nedenini belirlemenizi sağlar.

Genel bir kan testinde, eozinofillerin sayısında (alerjiden sorumlu hücreler), bakteriyel iltihaplanma, lökosit (iltihap hücreleri) ve eritrosit sedimentasyon hızı artışının artmasıyla bir artış olabilir.

Karakteristik bir özellik, kan serumu içindeki immünoglobulin E miktarındaki artıştır.

Hangi tedavi reçete edilir

Farenjit tedavisi, semptomların tespit edilmesinden sonra mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır. Alerjik inflamasyonun büyümesini ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için.

Tedavi bir terapist, çocuk doktoru, pratisyen hekim veya kulak burun boğaz uzmanı, alerji uzmanı tarafından atanabilir.

Alerjik doğanın farenjit tedavisi mutlaka alerjenin etkisinin ortadan kaldırılmasını içerir.

Tedavi sırasında, bir alerji geliştirme riski azalan bir diyet reçete edilir. Aşağıdaki ürünler kapsam dışıdır:

 • füme ürünler;
 • turunçgiller;
 • çikolata ürünleri;
 • koruyucu ve renklendirici içeren ürünler;
 • tahıllar;
 • alkol içeren ve gazlı içecekler.

Antihistaminikler tedavi ettiğinizden emin olun, alerjik inflamasyonun şiddetini azaltırlar. Bunlar şunları içerir: cetrin; loratadin; zodak; zirtek; fenistil.

Alerjiye yiyecek veya ilaç yol açarsa, alerjenlerin vücuttan atılmasını hızlandıran ilaçlar tedavi edilir.

 • enterosgel;
 • smektit;
 • polisorb;
 • aktif karbon.

Otlara alerjinin yokluğunda, otlar boğaz kaynatma durulama ile tedavi yapabilirsiniz. Papatya, calendula, adaçayı bir kaynatma uygulayın.

Durulamalar günde 6-8 kez yapılır, durulandıktan sonra 30 dakika boyunca hiçbir şey içmeyin. Aksi halde tedavi etkisiz olacaktır.

Enflamasyon belirtilerini gidermek ve bakteriyel floranın bağlanmasını önlemek için spreylerle tedavi edebilirsiniz. geçerlidir:

Ayrıca, inflamasyonu hafifleten ve bazılarının lokal anestezi etkisine sahip olan emilim tabletlerini de alabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları:

Vücudun koruyucu güçlerini artırmak için (bağışıklık), ilaçlar reçete edilir:

 • tsikloferon;
 • insan interferonu;
 • aflubin;
 • immunal.

Yerel tedaviden kullanılabilir:

 • Nazal ve ağız boşluklarının ultraviyole ışınlanması;
 • lazer tedavisi;
 • parafin tedavisi;
 • çamur tedavisi.

Hastalıktan sonra ya da hastalıktan sonra multivitamin preparatları içebilirsiniz. Farenjit çoğu durumda hasta dışında tedavi edilir.

Zamanında ve yetkin tedavi ile, prognoz uygundur.

Alerjik farenjit

Alerjik farenjit

yutak mukoza iltihabı semptomlarının en Viral solunum hastalıklarının arka görünür olarak boğaz ağrısı oluşumu genellikle, akıntılı fenomenlerle ilişkilidir. Ancak antibiyotik tedavisinin ve normal yolların tedavisinin yokluğunda, alerjik farenjitden şüphelenebilirsiniz. Bu hastalık hem bağımsız bir patoloji olabilir hem de alerjik doğanın diğer patolojilerini birleştirebilir - larenjit, konjonktivit ve saman nezlesi.

Görünüm nedenleri

Alerjik iltihaplanma genellikle bakteriler ve viral bir enfeksiyonun vücuda girmesi ile ilişkili değildir, dolaylı olarak, bakteri alerjenik ve enfeksiyöz bir ajan olarak hareket etmediği sürece. Bu durumda tahriş edici başka faktörlerdir. Bunların en yaygın olanları:

 • Ev ve endüstri kimyası.
 • Kozmetik ürünler
 • Egzoz gazları.
 • Ev ve sokak tozu.
 • Sigara dumanı
 • Bitkiler ve hayvan kılı poleni.
 • Koruyucu madde, boya, aroma içeriği olan gıda ürünleri.
 • İlaçlar.

Bütün bu alerji olasılığını artırır - Alerjik farenjit soğuğa sık maruz bırakılarak tetiklenebilir, sigara aynı zamanda onun kalıtım, enfeksiyon kronik odakların, zayıf bir bağışıklık sistemi görünümünü etkiler.

Çocuklarda ve yetişkinlerde semptomlar, özellikle potansiyel bir alerjene sahip yeni bir temas varsa, oldukça spesifiktir:

 • "İğneler" belirtisi - kaşıntı, terleme, farinkste yabancı cisim hissi.
 • Kuru öksürük.
 • Yutma yetersizliği ile akut ağrı.
 • Mukus akıntısı olmayan burun tıkanıklığı, ya da tam tersine, bir çok sıvı sekresyon ile.
 • Vücut ısısı normal veya subfebrildir.
 • Kulaklarda ağrı ve kaşıntı - bu belirtiler çocuklarda daha sık görülür.

Farenjit genellikle, nefes darlığı, nefes darlığı, boğulmaya kadar, sesin kısalması olan bir alerjik larenjit içine akar.

tanılama

Alerjik tipte farenjit semptomları olan hastalar sıklıkla bir immünolog ve bir alerjene muayene için gönderen LOR'a döner. Tanı, kızarıklık, farinksin şişlik ve damak yumuşaklığını ortaya koyan anamnez, şikayetler, farenoskopi verileri toplanarak gerçekleştirilir. Farinksin arka duvarı dilate damarların bir ızgarası ile kaplıdır, iltihaplı foliküller dikkat çekicidir. Alerjik farenjit ile, enfeksiyöz sürecin arka planına karşı alerjinin ortaya çıkması dışında, herhangi bir pürülan maruziyet yoktur.

Hasta, alerjenlere - deriye veya kan testine ve aynı zamanda immünoglobulinlerin varlığına bakmalıdır.

Her şeyden önce, alerjeni ortadan kaldırmak ve vücudun duyarlılığını azaltmak için hipoalerjenik bir diyet yapmak gereklidir. diyetin klinik belirtilerin kaybolması deniz ürünleri, çikolata, yumurta, süt, fındık, bal, narenciye, meyve ve sebze kırmızı et ve tüm dışlamak önce hasta alerjisi vardır.

 • Antihistaminik ilaçlar kursu.
 • Nazofarenkste enfeksiyöz odakların giderilmesi ve ağız boşluğunun sanitasyonu.
 • Soda çözeltisi ve tuzlu su ile durulayın.
 • Maden suyu kullanarak inhalasyonlar.
 • İmmünomodülatörlerin alımı.

arka plan durumunda, dil lokal antiseptik etkisi olan tabletler altında ot decoctions ve infüzyonlar, antiseptik çözeltiler, rezorpsiyonu gargara, birleştirilmiş veya bakteriyel enfeksiyon tedavisi (patojene bağlı olarak) antibiyotik içerir.

Kronik bir aşamada farenjit, kriyoterapi, gümüş nitrat ile lazer tedavisi ile ortadan kaldırılan farengeal mukozanın hipertrofisini ve granülasyonunu gösterebilir.

Halk ilaçları ile tedavi genellikle bitki infüzyonları ve soğumaları ile boğazın yıkanmasından oluşur. Bağımsız olarak tedavi edilmesi kabul edilemez.

Alerjik sürecin önlenmesi, potansiyel alerjenlerle temastan kaçınmaktır, hava kuruluğunun artması ve sanayi kuruluşlarına yakın yerlerde uzun süre kalmamaları tavsiye edilir. Nazal sinüslerin ve orofarenksin bağışıklığını ve akıl sağlığını güçlendirmek gerekir.

Alerjik farenjit uzun süreli tedavi ve mutlaka diyette değişiklik gerektiren bir hastalıktır. Herhangi bir ilacın kabul edilmesi veya halk ilaçlarının kullanılması sadece amaçlanan amaç için ve doktorun gözetimi altında yapılmalıdır, aksi takdirde laringeal ödem oluşabilir.

Makaleyi arkadaşlarınızla paylaşın:

UYARI! Sitede yayınlanan bilgiler kullanım için bir öneri değildir ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir pratik kullanım sadece bir doktora danıştıktan sonra mümkündür!

Alerjik farenjit

Alerjik farenjit, alerjenlerin neden olduğu boğaz mukozasının iltihaplanmasıdır. Hastalık, üst solunum yolunun yaygın bir patolojisidir ve nadiren izolasyonda oluşur - genellikle alerjik rinit ile kombine edilir. Hastalık kalıcı bir seyir ile karakterizedir ve tedavi edilmesi zordur. Çoğu zaman, alerjik farenjit genç yaştaki insanları etkiler, hastalık yaşam kalitesini kötüleştirir ve verimliliği azaltır.

Alerjik farenjit nedenleri

Alerjik farenjitin nedenleri çeşitlidir, bu nedenle hastalık polietolojik patolojilere işaret eder. Boğaz mukozasının iltihaplanmasının lokal ve sistemik bağışıklık baskısı ile bağlantısı açıkça ortaya konmuştur. Doğal olarak, bir alerjik reaksiyonu tetiklemek için alerjen ile temas gereklidir.

Farenjitin provoke ettiği en yaygın patojenik ajanlar şunlardır:

Toz akarları içeren kitap ve ev tozu;

Bitkilerin polenlerinde bulunan alerjenler;

Yün hayvanları, epidermis, tükürük ve kepek parçacıkları;

Maya ve küf mantarları;

Gıda ve ilaçlardan elde edilen alerjenler.

alerjik farenjit belirtileri ortaya çıkar ve benzeri inhalasyon keskin, örneğin kokular, parfümler, egzoz gazı, sigara dumanı ve amplifiye edilebilir. alerji mevsimsel ise, boğaz tepe çiçekli bitki alerjen hesapları zamanda, kötü bir hale getirilebilir. onlar rüzgar, şehrin out güçlü olacak, böylece hava koşullarının hastalık belirtilerinin şiddetini etkile.

Bir kişinin küf ve maya mantarlarına reaksiyon olarak alerjik farenjit varsa, o zaman sonbaharda ve ilkbaharda ağırlaşır. Bu sırada, mantar sporları Rusya'nın orta bölgesinde yaşadıkları sürece azami etkinlik göstermektedir.

Alerjik farenjitin provokatörleri aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

Genel olarak solunum yollarının mukoz membranının mikroflorasının ve özellikle boğazın bileşimindeki değişim. Bu bağlamda özel bir rol, viral ve bakteriyel maddeler tarafından kışkırtılan nazofarenkste enflamatuar süreçlerle oynanır;

Gastrointestinal sistem hastalıkları;

Hücresel ve humoral bağışıklığın işleyişindeki rahatsızlıklar;

Vücudun bir bütün olarak gazlaştırılması;

Olumsuz bir ekolojik duruma sahip bölgelerde konaklama;

Kalıtım yoluyla alerjik reaksiyonlara iletim yatkınlığı.

Alerjik farenjit belirtileri

Alerjik farenjit belirtileri aşağıdaki gibidir:

Boğaz ağrısı hissi;

Farinkste yabancı cisim varlığının hissi;

Viskoz kalın mukusun boğazında mevcudiyet;

Boğazın arka duvarında kızarıklık ve şişlik;

Periyodik olarak oluşan burun tıkanıklığı, burun solunum bozukluğu;

Burundan bol miktarda mukus;

Gözlerde, boğazda, burunda kaşıntı;

Belki de konjonktivit ile hastalığın alevlenme bir kombinasyonu. Aynı zamanda, gözler kırmızı, kaşıntı, lakrizasyon yoğunlaşıyor;

Bir kişinin uykusu bozulur, baş ağrısı, halsizlik, sinirlilik artar.

Allerjik farenjit nadiren izolasyonda ortaya çıkar, çoğu zaman patolojik süreç burun mukozasını içerir. Bu duruma "alerjik rinoparenjit" denir.

Hastalığın seyrinin şiddeti organizmanın çeşitli alerjenlere, genel sağlığa, ekolojik faktörlere (ekolojik olarak elverişsiz bölgelerde yaşayan, zararlı işletmelerde çalışan) bireysel duyarlılığından etkilenir.

Boğazın mukoza zarının alerjik inflamasyonu tehlikesi, sinüzit, polipozis, otitis media, bademcik iltihabı vb. Ile kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının gelişmesine yol açabilir.

Metinde bir hata mı buldunuz? Seç ve birkaç kelime daha, Ctrl + Enter tuşlarına basın

Alerjik farenjit tanısı

Alerjik farenjit tanısı sadece bir kulak burun boğaz uzmanının değil, aynı zamanda bir alerji doktorunun zorunlu katılımıyla gerçekleştirilir. Dikkatle toplanan ve anamnez, hastalığın klinik resmi analiz edildi. Uzmunda, uzman, boğazın arka kısmındaki şişmiş hiperemi, viskoz, bazen köpüksü mukusun görselleştirildiği bir süreçtir.

Patolojik bir reaksiyona neden olan alerjen tipini açıklığa kavuşturmak için, bir hastanın bir veya başka bir maddeye aşırı duyarlılığını gösteren deri testleri yapılır. Ayrıca, serumda alerjene spesifik IgE seviyesinin belirlenmesi de belirleyicidir. Bunun için allergosorbent testleri - RAST ve radioimmunosorbent testleri - PRIST vardır.

Alerjik farenjit tedavisi

Alerjik farenjit tedavisi esas olarak konservatif tedaviye indirgenir:

Alerjen ile temasın kesilmesi;

Alerjen tanımlandıktan sonra, olabildiğince temasın sınırlandırılması gerekir. Alerjenin maksimum izolasyonunun bile sadece birkaç ay sonra pozitif bir sonuç vereceğine dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, hastanın patojenik ajan ile olan bağlantısını tamamen sınırlamak her zaman mümkün değildir, bu yüzden ilaç tedavisini yoğunlaştırmak zorundayız.

Alerjik farenjit tedavisinde modern yöntem alerjene özgü immünoterapidir. Daha sık subkütanöz olarak enjekte edilen bir alerjenin artan dozları ile bir hastanın tedavi edilmesini azaltır.

Bu prosedür sadece uzman bir odada ve aşağıdaki göstergelere göre bir alerji uzmanı tarafından gerçekleştirilir:

Ilaç düzeltmesinin etkisizliği;

Hastanın ilaç almayı reddetmesi;

İlaç tedavisinin olumsuz etkileri;

Alerjenin açık bir tanımı ve hastalığın stabil remisyonunun başarılması.

Alerjik farenjit için ilaçlar

Ilaç düzeltme olarak, antihistaminikler, kortikosteroidler, kromonlar (yağ hücresi membran stabilizatörleri), vazokonstriktörler, antikolinerjiklerin uygulanmasını içerir.

Uzmanlar antihistaminikler ikinci nesil tercih - akrivastin, loratadin, terfenadin, setirizin levocetirizine. Bu belirgin bir etkisi iyi birinci kuşak antihistaminler (Klemastin, Prometazin, hidroksizin, vs.) kullanımına göre yan etkiler açısından alerjik Farenjit semptomlarının ve daha güvenli ortadan sahiptir.

Ketotifen ve nedokromil sodyum gibi kromlar, alerjik farenjitin önlenmesinde kullanılır. Uygulamalarının etkisi 7-14 gün sonra yavaştır. Bununla birlikte, mast hücrelerinin zarlarının stabilizatörlerinin şüphesiz avantajı onların güvenliğidir. Bu, hamile kadınların ve çocukların tedavisinde kromonların kullanımına izin verir.

Vasokonstriktörler sadece hastanın alerjik riniti varsa kullanılır. bunlar alışkanlık gelişmesini teşvik etmek ve ayrıca, boğaz mukozayı tahriş gibi vb oksimetazolin, fenilefrin, epinefrin, gibi bu olabilir araçları tavsiye edilen dozajı ve kullanımı, birbirini takip eden 7 gün boyunca, bu preparatlar aşmamalıdır.

Bir ön koşul, solunum yollarına yerleşmiş olan mukus ve alerjenlerin düzenli olarak temizlenmesidir. Bunun için, şifalı bitkilerin (alerjik değilse), Miramistin, Furacilin çözeltisi, soda çözeltisi, deniz suyu (Aqua Lor, Aqua Maris), izotonik çözelti vb.

Durulama yardımında antiseptik veya antibakteriyel bileşenin bulunması, iltihaplanma derecesini azaltmaya ve ayrıca bakteriyel komplikasyonların önlenmesini sağlar.

Glukokortikosteroid alımına gelince, alerjik inflamasyonun arka planında bronşiyal astım gelişiminde inhalasyonlar şeklinde kullanılırlar. Bu ilaçların bağımsız kullanımı kabul edilemez.

Makale yazarı: Oleg Vladimirovich Lazarev, otorhinolaryngologist, ayzdorov.ru sitesi için özel olarak

Yetişkinlerde farenjit, farenksin arka duvarını kaplayan mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Bu süreç hem akut hem de kronik olabilir, çoğu zaman viral bir doğası vardır, ancak bakteriyel hasar dışlanmaz. Paralel olarak, hastalar genellikle bademcik iltihabı bulurlar.

Kronik farenjit, farinksin mukoza zarında meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Kronik farenjit akut inflamasyonun yetersiz tedavisinin bir sonucudur ya da bir takım diğer patojenik faktörlerin olumsuz etkisinin sonucudur. Kronik farenjit genellikle catarrhal, hipertrofik olarak ayrılır.

Akut farenjit akut seyrinin boğazındaki mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Akut farenjit bağımsız bir patoloji olarak hareket edebilir veya diğer hastalıkların bir sonucu olabilir. Bağımsız bir hastalık olarak, farenjit boğazın mukozasında ya da ile enfeksiyonun etken maddesinin doğrudan etkisi ile gelişir.

enfeksiyonun solunum sistemi alt parça düşmedi bu, bir tedavi rejimi, soğuk müstahzarlar ile yararlı bağırsak mikroflora korunması için - prebiyotikler ve Bifidobacteria ve Lactobacilli'nin içeren probiyotikler.

İlaç kullanım süresinin ve periyodikliğinin bağımsız olarak değiştirilmemesi, farenjit tamamen iyileşene kadar alınmaması önerilmektedir. İlaçlar ile tedavi, elektroforez, UV ışınlaması gibi fizyoterapötik yöntemler ile desteklenmektedir.

Tıbbi çözümlerle durulama gibi basit bir önlem gibi farenjit ile boğaz durumunun normalize edilmesine etkili bir şekilde yardımcı olur. Bu lokal etki araçları sıklıkla, yüksek verimliliğe bağlı olarak farengeal inflamasyonun karmaşık tedavisinde pediatristler ve kulak burun boğaz uzmanları tarafından reçete edilir.

Sitede yer alan bilgiler tanıdık içindir ve bağımsız tedavi gerektirmez, doktor danışması zorunludur!

Alerjik farenjit

Alerjik farenjit yaygın bir hastalık haline gelmiştir, çünkü genel alerjik hastalıkların insidansı artmıştır.

Büyük endüstriyel megakentlerde yaşayan insanlar daha sık hastalanır. Bu, büyük şehirlerdeki havanın kirlendiği ve insanların her gün çok fazla zararlı madde teneffüs etmesinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca alerjilere yatkınlık, ebeveynler tarafından çocuklar tarafından kalıtılır. Bu nedenle, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde alerjik bir hastalık oluşur.

Alerjik farenjit, alerjik bir ajanın etkisine yanıt olarak mukus farenksinin enflamatuvar bir reaksiyonu şeklinde kendini gösterir.

Enflamatuar sürecin süresine göre farenjit aşağıdakilere ayrılır:

Akut seyrinin ortalama 10-14 gün arasında semptomların varlığı ile ortaya çıkması ve kronik seyrinde, yıl boyunca sık alevlenmelerin ortaya çıkması, iyileşmenin uzamasıdır.

Nedenleri, alerjik farenjit oluşumu

Alerjik farenjit aşağıdaki alerjik ajanlardan kaynaklanabilir:

 • havada toz parçacıkları;
 • bitkilerin poleni;
 • ilaçlar;
 • aerosollerin solunması;
 • gıda alerjenleri;
 • sigara dumanı;
 • hayvan kılları ve hayati aktivitelerinin ürünleri;
 • ev tozu vb

Diğer alerjenler de hastalığın başlangıcına katkıda bulunabilir.

Hastalığın gelişimi, aşağıdaki gibi predispozan faktörlerin varlığı ile kolaylaştırılır:

 • ağız boşluğunda iltihaplanma (enfeksiyon) kronik odakları, nazofarenks (çürük dişler, sinüzit, rinit);
 • donma havasının kalma ve uzun süreli solunması;
 • vücudun savunmalarının azaltılması (bağışıklık);
 • sık solunum yolu viral hastalıkları ile.

Hastalığın semptomatolojisi

Alerjik doğanın farenjit nadiren izole bir hastalıktır, çoğu durumda da gözün mukoz membranı olan gözlerin bir lezyonu vardır.

Bu alerjik konjonktivit, alerjik rinit ile kendini gösterir. Ayrıca, ancak daha nadiren, temas alerjik dermatit olabilir.

Alerjik farenjitde, semptomlar aşağıdaki gibi ifade edilir.

Süreç, boğazda hafif bir terleme hissi ile başlar, alerjenin faringeal mukozaya çarpmasıyla ortaya çıkar.

Prosesin ilerlemesiyle birlikte, mukoza zarındaki inflamatuar reaksiyon büyür, ödemleri gelişir. Hastada bir boğazda acı verici duyumlar vardır. Genellikle tahriş olmuş reseptörler ve öksürük var. Öksürük kuru, verimsiz, sık görülür.

Alerjik sürecin ses tellerine yayılmasıyla ses kısıklığına kadar ses kısıklığı (aphonia) eklenir.

Bir hastada kronik farenjit varsa, semptomlar uzun bir süre devam eder. Bu durumda uzun süreli iltihaplanma nedeniyle nazofaringeal mukozanın kuruluğu görülür.

Boğazda yabancı bir vücut gibi nefes almakta zorlanır. Genel zehirlenme belirtileri, vücut ısısında (37.0-37.5 dereceye kadar) hafif bir artış gösterebilir.

Bakteriyel inflamasyonu takarken, zehirlenme belirtileri ve lokal belirtiler artar.

Hastalığın teşhisi

Hastalık belirtileri olduğunda, bir doktor, bir çocuk doktoru, bir pratisyen hekim, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

Faringeal mukozayı incelerken, hiperemi (kızarma), şişmesi, posterior faringeal duvarın granülerliği belirlenebilir.

Ayrıca mukoza burun boşluğu, vokal kordların iltihaplanması da olabilir.. Kulak burun boğaz uzmanı bir rinoskopi, laringoskopi yapar.

Eğer doktor farenjitin alerjik etiyolojisinden şüphelenirse, hasta bir allerji uzmanına danışılır ve alerji farenjitin alerjik yapısını tanımlamak için bir dizi çalışma yürütür.

Alerjik cilt testlerini etkin bir şekilde gerçekleştirerek, alerjinin kesin nedenini belirlemenizi sağlar.

Genel bir kan testinde, eozinofillerin sayısında (alerjiden sorumlu hücreler), bakteriyel iltihaplanma, lökosit (iltihap hücreleri) ve eritrosit sedimentasyon hızı artışının artmasıyla bir artış olabilir.

Karakteristik bir özellik, kan serumu içindeki immünoglobulin E miktarındaki artıştır.

Hangi tedavi reçete edilir

Farenjit tedavisi, semptomların tespit edilmesinden sonra mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır. Alerjik inflamasyonun büyümesini ve ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için.

Tedavi bir terapist, çocuk doktoru, pratisyen hekim veya kulak burun boğaz uzmanı, alerji uzmanı tarafından atanabilir.

Alerjik doğanın farenjit tedavisi mutlaka alerjenin etkisinin ortadan kaldırılmasını içerir.

Tedavi sırasında, bir alerji geliştirme riski azalan bir diyet reçete edilir. Aşağıdaki ürünler kapsam dışıdır:

 • füme ürünler;
 • turunçgiller;
 • çikolata ürünleri;
 • koruyucu ve renklendirici içeren ürünler;
 • tahıllar;
 • alkol içeren ve gazlı içecekler.

Antihistaminikler tedavi ettiğinizden emin olun, alerjik inflamasyonun şiddetini azaltırlar. Bunlar şunları içerir: cetrin; loratadin; zodak; zirtek; fenistil.

Alerjiye yiyecek veya ilaç yol açarsa, alerjenlerin vücuttan atılmasını hızlandıran ilaçlar tedavi edilir.

Otlara alerjinin yokluğunda, otlar boğaz kaynatma durulama ile tedavi yapabilirsiniz. Papatya, calendula, adaçayı bir kaynatma uygulayın.

Durulamalar günde 6-8 kez yapılır, durulandıktan sonra 30 dakika boyunca hiçbir şey içmeyin. Aksi halde tedavi etkisiz olacaktır.

Enflamasyon belirtilerini gidermek ve bakteriyel floranın bağlanmasını önlemek için spreylerle tedavi edebilirsiniz. geçerlidir:

Ayrıca, inflamasyonu hafifleten ve bazılarının lokal anestezi etkisine sahip olan emilim tabletlerini de alabilirsiniz. İşte bunlardan bazıları:

Vücudun koruyucu güçlerini artırmak için (bağışıklık), ilaçlar reçete edilir:

Yerel tedaviden kullanılabilir:

 • Nazal ve ağız boşluklarının ultraviyole ışınlanması;
 • lazer tedavisi;
 • parafin tedavisi;
 • çamur tedavisi.

Hastalıktan sonra ya da hastalıktan sonra multivitamin preparatları içebilirsiniz. Farenjit çoğu durumda hasta dışında tedavi edilir.

Zamanında ve yetkin tedavi ile, prognoz uygundur.

 • Kayıt için Catherine Akut tonsillit - nasıl tedavi edilir
 • Natalia kayıt Laryngitis, farenjit ve tracheitis - tedavi özellikleri
 • Kronik farenjit tedavisi için daha kayıt kaydı
 • Gebe kadınlarda rekor Akut bronşit Kira
 • Mart 2016 (88)
 • Şubat 2016 (74)
 • Ocak 2016 (24)
 • Kasım 2015 (16)
 • Ekim 2015 (87)
 • Eylül 2015 (2)

Sitenin materyallerini kullanırken sitemize aktif ve endeksli bir link yerleştirmelisiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır.

Bir anjin ile soda ile gargara yapmak mümkün mü?

Boğaz ağrısı ile Soda boğazAngina - bademcikler ve okolomindalnyh dokuların iltihabı ile karakterize bir bulaşıcı hastalık. Hastalığın ana nedenleri virüsler, bakteriler ve mantar patojenleridir.