Loading

Larinkste alerjik larenjit

Larenjit çocukta ortaya çıkarsa tehlikeli bir hastalıktır: Hastalığın laringeal ödem riskinden kaynaklanan sonuçları en ciddi olabilir. Yetişkinlerde, bazı larenjit türleri kolayca kronize edilir, bu yüzden insan sağlığına da bir tehdit oluştururlar. Özellikle tehlikeli olan, nükslerin sıklığına ve alerjenlerin ve tahriş edici maddelerin vücut üzerindeki etkilerini tam olarak takip edememe ve bunlara maruz kalmama nedeniyle alerjik larenjittir.

Hastalığın özellikleri

Alerjik larenjit, patolojik süreçlerin temelinin alerjik bir reaksiyon olduğu bulaşıcı olmayan bir doğanın larenksindeki enflamatuar bir süreçtir. Bu nedenle, tüm ağrılı semptomlar ve hastalığın olası sonuçları alerjenlere maruz kalmadan kaynaklanır. Hastalığın alerjik etiyolojisi ile bağlantılı olarak, bir bağışıklık uzmanı ve bir alerjist ile birlikte kulak burun boğaz uzmanı tedavi etmelidir.

bakteri ve virüslerin katılmayan oluşur gibi alerjik larinjit genellikle, gırtlak iltihabı özel bir biçimde ifade edilir. Ama devam eden inflamatuar yanıtın fonunda güncel hroniziruetsya larenjit süresi çoğu durumda, yerel dokunulmazlık güçlü zayıflaması ve boğazdaki seyirli bakteriyel enfeksiyon her zaman vardır. Genellikle kronik alerjik larenjitli insanlar sık ​​alevlenme hafif hipotermi sonra örneğin basit (akıntılı) larenjit, ortaya çıkar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde alerjik larenjit aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

 1. Akut larenjit. Alerjen ile birincil temas, esas olarak - vücut üzerinde kısa vadeli etkisi ve hızlı ve kalitatif eliminasyon ile oluşur. Bu tür hastalıklar, larinksin ortaya çıkan ödemi nedeniyle cerrahi de dahil olmak üzere acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Akut larenjit belirtileri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin
 2. Kronik larenjit. Bu hastalık bir aydan daha uzun bir süreye sahiptir, sıklıkla uyarıcı ile uzun süreli temas halinde veya uygun tedavinin yokluğunda gelişir. Hastalığın alevlenmeleri, aynı zamanda, boğazın şişmesi şeklinde vücut için tehlikeli sonuçlar doğurur. Erişkinlerde kronik larenjit belirtileri hakkında daha fazla

Larenjit nedenleri

Alerjik bir larenjit atağı her zaman çeşitli alerjenleri ve irritanları uyarır. İnsan vücudu bireyseldir, bu yüzden belirli bir zamanda duyarlılığının derecesi ve duyarlılık derecesi de farklıdır. Vücutta alerji ve aşırı duyarlılık reaksiyonlarını provoke edebilecek birçok alerjen vardır. Genellikle larinksin iltihaplanması şeklinde olan bu reaksiyonlar, alerjilere karşı yüksek derecede duyarlılık gösterir.

Aşağıda hastalığı provoke edebilecek küçük bir irritan listesi bulunmaktadır:

 • gıda ürünleri - bal, çikolata, çilek, yumurta, süt ürünleri, fındık;
 • ev alerjenleri - hayvan kılları, tüyler, kuş tüyleri, ev kimyasalları, renklendiriciler, yapıştırıcılar, hijyen ürünleri, kozmetikler;
 • enfeksiyöz ajanlar - bazı virüsler, mantarlar;
 • doğal alerjenler - polen, aşağı, bitkilerin lezzetleri;
 • ilaçlar ve besin takviyeleri - bazı antibiyotikler, sülfonamidler, anestezikler, vitaminler, aşılar ve serumlar, hormonlar, sakinleştiriciler;
 • endüstriyel kirleticiler - üretimden çıkan gaz emisyonları, araba egzozu, hava veya su kimyasalları içinde çözülür.

kronik alerji boğaz çocuk ve yetişkinlerin oluşum içecekler, vücudun sık hipotermi boğazdaki mevcut soğuk veya çok sıcak alerjen sürekli doğasını teşvik etmektedir. Ayrıca tozlu ortamlarda, tehlikeli sektörlerde çalışırken yetişkinler arasındaki alerjik larenjit sık sık meydana gelmektedir belirtilmektedir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar kuru hava ile bir odada larenjit konaklama riskini şiddetlendirir, alerji diğer türleri varlığı, hamilelik, çikolata, turunçgiller, bal ve diğer gıda alerjisi sırasında annenin kontrolsüz tüketimi. Kronik alerjik larenjit gelişmesiyle birlikte, adolesanlar sıklıkla eşzamanlı olarak kronik sinüzite sahiptir.

Patolojinin belirtileri

Hastalığın doğası şekline bağlıdır - akut veya kronik. Yetişkinlerde akut allerjik larenjit belirtileri ve çocuklarda komplike olmamış larenjit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • yutulduğunda rahatsızlık hissi;
 • glottisin daralması nedeniyle solunum zorluğu;
 • nefes darlığı;
 • boğazda bir koma hissi;
 • ses kısıklığı, ses kısıklığı;
 • kurulukta, farinkste yanma hissi;
 • skar, boğazda terleme;
 • değişen şiddetli öksürük atakları veya düzenli öksürük;
 • yutulduğunda ağrı (epiglotis, larinksin arka duvarı enflamatuar sürece dahil olduğunda);
 • Genellikle alerjik larenjit rinit, rinofarenjit eşlik eder. Çocuklarda Rinofarenjit Belirtileri hakkında daha fazla

Uzun alerjen ve vücudun yerel bağışıklığı etkinin doğasına kırık ise genellikle, ve alerjik ortaya çıkan bulaşıcı larenjitin karşı orofarenks ve nazofarenks kronik enfeksiyon vardır. Onun belirtileri balgam, ateş, boğaz ağrısı gelişiminde, genel zehirlenme ile öksürük görünümü vardır. Hastalık genellikle 7-10 gün sürer, ancak sadece alerjen işlevini durdurursa.

Ne yazık ki, tekrarlanan "buluşması" sırasında alerjen ile ilk temastan sonra, organizma sıklıkla larenjitin yeni bir saldırısı olarak tepki gösterir. Bu durumda, kronik hastalıktan bahsediyoruz ve onun ağırlıkları akut larenjitle aynı şekilde ilerliyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde patolojinin remisyon semptomları genellikle yoktur, ancak bazen boğazda şişme, öksürük, küçük belirtiler olabilir. Uyandıktan sonra, hastalar boğazda ve akşamları periyodik olarak kaşlarını hissederler - kısık sesler, hızlı yorgunluğu ve sonoritede azalma.

Eğer hasta için alerjen olan az miktarda yiyecek tüketirseniz, yutkunma güçlüğü, boğazda hafif ağrı, öksürük semptomları, saatlerce kendi kendine devam edebilen persenia olabilir. Ancak kandaki alerjenin daha yüksek bir konsantrasyonda, ikinci bir alerjik larenjit atağı en sık görülür.

Olası komplikasyonlar

Çocuklarda alerjik larenjit - zor bir hastalık: ödem, mukoza ve larinks kaslarının spazmı nedeniyle, bu organın güçlü bir daralması vardır. Larenks 3-5 yaş çocuklarda, bağ dokusu tabakasının küçük bir boyutu ve gevşek yapısına sahip olduğundan, ödem daha hızlı gelişir. 1 mm ödemde, küçük çocuklarda larinks iki kez daralmaktadır. Bir alerji belirtisi boğazda ilerlemenin arka planına karşı gözlenir:

 • öksürük atakları havlıyor;
 • anksiyete;
 • ilham sıkıntısı ile nefes darlığı;
 • nazolabial üçgenin siyanozu;
 • boğazda hırıltı.

Laringeal ödemin dekompansasyonu ile birlikte, stenoz gelişir - glottisin tam veya kısmi örtüşmesi. Sonuçlar asfiksi, kardiyak arrest, koma ve ölüm olabilir. Çocuğun bir kez alerjik larenjit astım krizi geçirmişse, gelecekte herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu laringeal ödem nüksünü tetikleyebilir.

gırtlak büyük boyutları ve aşağıda aşırı damar geçirgenliği maruz kalma nedeniyle Yetişkinlerde, alerjik larenjit doğası az şiddetlidir. Bununla birlikte, hatta allerjik larenjitin arka plan üzerinde bir yetişkin olarak acil tedavi olmalıdır nefes darlığı eğilimi olan hastalığın gelişimi ile bağlantılı olarak anjiyoödem veya anafilaksi gibi patolojileri oluşabilir. Yetişkinlerde uzun alerjik larenjit yılında larinks ve ses telleri polipozis ile komplike olabilir.

Hastalığın teşhisi

Akut larenjitde tipik bir klinik tablo, özellikle alerjik anamnezi açıklarken, hastalığın ortaya çıkışı hakkında doktoru yeterince bilgilendirebilir. Larenjit bir saldırı bir çukurluğu sonra ayrıntılı denetim dahil olmak üzere:

 • laringoskopi (poliplerin varlığında - mikrolaringoskopi veya biyopsi);
 • toplam IgE için bir kan testi;
 • alerjenler için analizler;
 • genel klinik araştırma.

Çocuklarda - difteri ile allerjik larinjit, larinkste viral enflamasyon, - raşit ile laringospazm, tracheitis ile ayırt.

Tedavi yöntemleri

Akut bir hastalık türü genellikle bir kişiyi hastaneye koyma ihtiyacına neden olur. Şiddetli hastalıkların tedavisi genellikle 7-10 gün sürer, alkalin inhalasyonlar, glukokortikosteroidler, antihistaminikler, duyarsızlaştırıcı ilaçlar, antispazmodikler kullanılır. Zorunlu olarak, tam iyileşmeden sonra, hastalığın yeni saldırılarını önleyebilmek için deri alerjenleri yapılır.

Bazı durumlarda, glukokortikosteroidlerin kullanımı bile, trakeanın entübasyonuna neden olan normal solunumun yeniden sağlanması için bir fırsat sağlamaz. Bir gün sonra, bir deneme stentinin çıkarılması gerçekleştirilir ve bu prosedürün toplam süresi 72 saati aşmaz. Alerjik larenjitin daha ciddi sonuçlarının tedavisi, larinks ve trakea (açık veya endolarengeal trakeostomi) üzerindeki müdahaleler yoluyla ameliyat edilir.

Hafif alerjik larenjitin evde tedavisi, terapist gözetiminde gerçekleştirilir ve bu tür yöntemleri içerebilir:

 • su sıcaklığında kademeli bir artış ile sıcak banyolar;
 • alkali maden suyunun içilmesi;
 • Soda, Narzan, Borjomi ile solunum;
 • Diazolin ile difenhidramin (vücudun hiposensitizasyonu için) almak, kalsiyum glukonat enjeksiyonları;
 • yatıştırıcıların yanı sıra antihistaminikler alımı.

Alerjik larenjit tedavisi sırasında gözlenebilecek yaygın önlemler şunlardır:

 1. Sigara içmenin giderilmesi, alkol alımı. Zararlı alışkanlıklar sadece boğazda tahriş ve şişmeyi hızlandırır, ayrıca gırtlak mukozasının koruyucu özelliklerini azaltır.
 2. Ses moduna uygunluk. Kısmi veya tam bir sessizlik uygularsanız, akut larenjit hızla azalır.
 3. Uygun bir iç mekan mikro iklimini koruyun. Havanın sıcaklığı 19 derecenin altında ve 26 derecenin üzerinde olmamalıdır ve optimum nem oranı% 50-60 arasında değişir.
 4. Yeterli içme rejimi. Akut larenjit sırasında, hipoalerjenik bitkilerden daha fazla su, mineral ve şekersiz çay almak tercih edilir. Bu, vücudu nem ile "doyurmaya" yardımcı olacak, gırtlakın mukoza zarını nemlendirecek ve böylece hoş olmayan semptomları azaltacaktır.
 5. Farenks tahriş edici herhangi bir gıda dışında Diyet. mukozayı kesmemeye ve larinks zaten var olan inflamasyon arka plan üzerinde boğaz ağrısı gelişimini provoke etmez amacıyla, güvenli gıda yemek daha iyidir - haşlama, buğulama, buhar, tercihen iyi öğütülmüş veya yarı sıvı.

Sıklıkla akut alerjik larenjit bakteriyel enfeksiyonun tabakalaşmasına neden olduğunda, tedavi ayarlanmalıdır. Bu durumda terapi süreci şunları içerebilir:

 • antibiyotikler;
 • sülfonamidler (alerjik organizmaya olan eğilimlerine bağlı olarak, sadece bu tür reaksiyonların bulunmadığının açık bir kanıtı ile kullanılır);
 • antipiretikler;
 • antitüsif ilaçlar;
 • mukolitikler, ekspektoranlar;
 • soğuk algınlığı müstahzarları;
 • antiseptiklerin çözümleri ile gargara;
 • restoratif araçlar;
 • mineral kompleksleri.

Ve şiddetli saldırılara karşı bir eğilimi - Aerosol kortikosteroid (prednizolon, hidrokortizon) - Hasta, en az bir kez, her zaman bir antihistamin (Suprastin, Tavegil® tercihen birinci kuşak, ve iğne) olmalıdır eldeki alerjik larenjitin atak geçirmiştir.

Halk bilimiyle patolojinin tedavisi

Alerjik tipte larinks iltihabı için halk ilaçları büyük bir dikkatle kullanılmalıdır. Esansiyel yağlar, bal, propolis ve diğer ürünler yeni bir alerjik reaksiyon dalgasına neden olabilir, bu nedenle ana tedaviye ek olarak veya remisyon sırasında sadece düşük duyarlılık riski olan yöntemler kullanılabilir:

 • Patatesleri tekdüze kaynatın, buharın biraz soğumasını bekleyin, daha sonra 5-7 dakika boyunca tavada havalandırın.
 • Suyu patates ve havuçlardan sıkın, 1: 1 karıştırın. Günde iki kez bir içkiyle gargara ve günde 100 kez 2 kez
 • Bir bardak suya, bir çay kaşığı soda ekleyin, akut dönemde 4 güne kadar günde üç kez gargara yapın.
 • 1 tatlı kaşığı okaliptüs yapraklarını veya papatya çiçeklerini su banyosunda yarım litre suda kaynatın, 10 dakika boyunca buharı soluyun.

Çocuklarda tedavi özellikleri

Çocuklukta, hastalar, larinks ve boğulma ataklarının şişmesiyle birlikte sıklıkla şiddetli alerjik reaksiyonlara eğilimlidirler. 5 yaşın altındaki erkekler bu tür komplikasyonları yaşamak için kızlardan 3 kat daha fazladır, bu nedenle ebeveynler özellikle tedavi sırasında uyanık olmalıdır. Çocuk larenjitinin tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin

2 yaşından küçük çocuklarda alerjik larenjit tedavisi gelecekte, sadece bir hastanede sahte krup laringeal ödem bir arka plan üzerinde en az bir saldırının gelişiminde hastaneye çocuğu gerçekleştirdi. dili üzerinde bir kaşıkla bastırarak, alkalin teneffüs alarak antihistaminik, sıcak ayak banyosu - ebeveynler onun gelişi ilk yardım çocuğu unutamam önce, "hızlı" çağırmak varsa.

Evde veya hastanede çocuğun tedavi yetişkinlerde aynı yöntemlerini içeren - Vücudun duyarsızlaştırma, O, vücudun duyarlılık düzeyini araştırdık alerji testleri ve genel immunogram gerçekleştirilen bir ay içinde zorunludur vb kortikosteroid, inhalasyon, kullanımını... Çocuklarda kronik alerjik larenjit gelişmesi bazen bronşiyal astımın habercisi olduğundan, çocuğun muayenesi ve tedavisi en yakın dikkat gösterilmelidir.

Gebe kadınlarda tedavinin özgüllüğü

Hamilelikte, hastalığın ilk epizodunun gelişimi kadının bu tür reaksiyonlara karşı yüksek duyarlılığı ile mümkündür. gebelik ciddi hormonal değişiklikler başlar hemen sonra, vücudun daha yüksek duyarlı ve gıda alerjenleri nüfuz olur için, aerosol ile alerjik larinjit laringeal ödem tetikleyebilir.

Hamilelerde patolojinin tedavisi, mümkünse ilaç yükünü azaltarak sadece hastanede gerçekleştirilir. Glukokortikosteroid alımını önlemek ve gestasyon sırasında izin verilen antihistamin ilaçlarla sınırlı olmak için mümkün olduğunca erken tedaviye başlanır. Larenksin enflamatuar enfeksiyonu birleşirse, antibiyotikler tracheitis ve bronşiti önlemek için erken bir aşamada başlatılır. Aktif olarak lokal terapi - durulama, inhalasyon, boğaz irrigasyonu vb.

Hastalığın önlenmesi

Akut alerjik larenjitin bir saldırısından sonra önlenmenin ana ölçüsü, alerjenlerle tekrarlanan temasın dışlanmasıdır. Ayrıca, alkali inhalasyonlar terimi yapmak için antihistaminler, duyarsızlaştırıcı ajanlar, ıslak tipte salin mağaraları ziyaret etmek için önleyici dersler almak için tavsiye edilir. Organizmanın genel olarak güçlendirilmesi, sertleşme, tam beslenme, çalışma koşullarına göre daha koruyucu bir ortam için çalışma, odadaki havanın düzenli olarak nemlendirilmesi için de yararlı olacaktır.

Bir sonraki videoda, Dr. Komarovsky, bir çocuğun ne zaman larenjit geçirdiğini ve ne zaman - bir krup olduğunu nasıl anlatacağınızı söyleyecek?

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

JMedic.ru

Alerjik bir larenjit belirtileri genellikle geceleri ortaya çıkar, ancak ilk alarm işaretleri bir rüyadan birkaç saat önce rahatsız olur. Alerjik larenjit, alerjene cevap olarak gelişen hastalığın özel bir şeklidir. Laringeal ödem, öksürük, boğaz ağrısı, seste hırıltı ve diğer tipik larenjit bulguları ile kendini gösterir. Komplike olmayan formların tedavisi evde yapılabilir, diğer durumlarda ise hastaneye yatma gösterilir.

nedenleri

Yetişkinlerde ve çocuklarda günlük hayatta, alerjik larenjit semptomları tetiklenebilir: ev kimyasalları (vernikler, boyalar, deterjanlar); yerel flora temsilcileri (polen); tıbbi preparatlar; gıda ürünleri (fındık, baharat ve baharatlar, ballı veya çikolatalı tatlılar, deniz ürünleri, bazı meyveler ve meyveler); toz, tüy, yün.

Özellikle hastalığın alerjik formu, kirli hava, doymuş endüstriyel atıklar, egzoz gazları, boyalar, laklar ve diğer zararlı maddeleri meslek tarafından solumaya zorlanan yetişkinlerde teşhis edilir.

Hastalığın formları

Çocuklarda ve yetişkinlerde alerjik larenjit çeşitli tiplere ayrılır:

 1. Keskin. Bir alerjenle temas ettiğinde ortaya çıkar, bunun sonucunda laringeal ödem gelişir, buna ek olarak laringospazm oluşabilir ve bu da solunumun ihlaline neden olur. Özellikle tehlike, küçük bir çocukta alerjik larenjit olup, genellikle krup tarafından komplike hale gelir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.
 2. Kronik. Yavaş ve uzun süreli bir seyir ile karakterizedir, alerjenle uzun süreli temas halinde veya akut formun yanlış tedavisi ile yağlanan semptomlar görülür. Hastalığın kronik bir formu olan kişiler sıklıkla alevlenmeler, bazen de en hafif hipotermi yaşarlar. Hastalığın catarrhal formu ile birlikte, mukozanın büyüdüğü ve tüberkül oluşturduğu polipozis gelişir, hastaların sesi sessiz ve kısıktır, terleme ve kuru öksürükten rahatsız olurlar.

kanıt

bir çocukta yetişkin ve komplikasyonsuz larenjit akut alerjik larenjit belirtileri vardır:, nefes, nefes darlığı hafif, boğuk bir sesle darlığı yutma sırasında boğaz ve acı içinde istenmeyen yumru hissi; boğazda kuruluk ve yanma hissi, kaşınma veya terleme; bazen ağrılı öksürük ataklarına eşlik eder; Genellikle hastalık rinit veya farenjit ile komplike hale gelir. Hasta çocuklar ve yetişkinler dudaklar ve nazolabial üçgenin siyanoz (mavilik) gözlemlenebilir.

komplikasyonlar

Çocuklarda alerjik larenjit ciddi komplikasyonlara neden olabilir - güçlü bir ödem geliştirir, kas spazmı, nefes alma problemleri başlar. 5 yaşın altındaki bir çocukta larinks küçüktür, dolayısıyla şişme yetişkinlere göre daha hızlı yayılır.

Gelişmekte olan hastalıkların zemininde, çocuğun başka belirtileri vardır - kuru havlama öksürük nöbetleri, nefes darlığı, boğazda hırıltı, siyanoz. Stenoz gelişebilir - glottik ile üst üste gelen boğulma ve kalp ritim bozukluğu ile koma ve ölüme kadar örtüşebilir. Bu hastalıkta bir çocukta ortaya çıkan boğulma atakları tekrar bir nüks ile tekrarlanabilir, bu nedenle ebeveynlerin tüm çabaları hastalığın semptomlarının tekrarlanmasını önlemeyi amaçlamalıdır.

larinks boyutları daha, ama bazen orada da ölümcül sonuçlarla doludur anjiyo-ödem veya anafilaktik şok, vakaları ve acil tıbbi bakım gerektirir çünkü Yetişkinlerde, hastalığın allerjik formu genellikle çocuklar gibi değil gibi sert oluşur.

Hastalığın ilaç tedavisi

Alerjik larenjit tedavisi bir doktor tarafından bir immünolog ve bir alerjist ile birlikte bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılmalıdır. Kardiyak aktivite ve belirgin dispne ihlali ile hastalığın seyrinin komplikasyonlarına izin verilmemesi önemlidir.

Alerjik larinjit ışığı (birinci) tıbbi gözetim altında ayaktan tedavi derecesi: dizayn Diazolin ve difenhidramin, kalsiyum glukonat, enjeksiyon, sedatifler ve antihistaminler (Suprastin, Tavegil®), alkali maden suyu aşırı alkol, soda durulama, sıcak banyoları.

Hastanede 2-4 derece hastalık tedavisi gösterilir. Tipik olarak öngörülen antispazmodikler (Nospanum), antihistaminler (Tavegil®, Suprastin), sedatifler (Seduxen, i) kalsiyum glukonat enjeksiyon çözeltisi,% 5 soda çözeltisi ile inhalasyon. Ciddi durumlarda, glukokortikoidlerle (deksametazon, prednizolon), diüretiklerle (Lasix) tedavi önerilmektedir. Asfiksi durumunda, uzmanlar resüsitatif ölçümler yaparlar - trakea veya trakeotominin entübasyonu.

2 yaşın altındaki çocuklarda larenjitin allerjik formunun tedavisi sadece bir hastanede gerçekleştirilir. Bir çocuğun tedavisi genellikle inhalasyon, ilaç ve diğer önlemleri kullanarak yetişkinlerde olduğu gibi aynı yöntemleri içerir. Hastalığın akut bir saldırısını durdurduktan bir ay sonra, çalışmalar yapılır: bir alerji testi yapılır ve genel bir immünogram yapılır.

Çocuklarda kronik allerjik larenjitin ilerlemesi, daha sonra bronşiyal astım gelişimi için bir neden olabilir, bu nedenle, çocuğa muayeneye uygun dikkat gösterilmelidir. Doğru taktikler seçildiğinde, prognoz iyidir, semptomlar tedavinin 5.-7. Gününde kaybolur.

Genel önlemler ve halk ilaçları

% 60 göstergeler nem ile + 19 + 25 derece aralığında sıcaklık muhafaza edilerek hafif diyet hariç irritan tesislerinde sigara ve alkol yetişkinlerde, uyum sessizlik ve saflık tamamen ortadan kaldırılmasını, gösterilen alerjik larenjit formu muzdarip hastalar. Larinksin mukoza zarını nemlendirmek için önerilen bol içme rejimi - düz su, şekersiz çay, mineral alkali su içebilirsiniz.

Hastalar haşlanmış patates, patates suyu gargara ve havuç veya soda çözeltisi ile buhar inhalasyonu gösterilmiştir ve bu, Tedavi halk ilaçları, çok dikkatli bir şekilde uçucu yağlar, bal yapılmalıdır ve diğer maddeler alerjik reaksiyon, bir yeni yol açabilir.

Alerjik larenjitin ilaçlarla ve halk ilaçlarıyla semptomları ve tedavisi

Alerjik reaksiyonların belirtileri çok yönlüdür. Semptomlar tüm vücuda yayılabilir ve sadece bir sistemi veya organı etkileyebilir. Hızlı tip reaksiyonlardan biri alerjik larenjittir.

Bu, respiratuar ve diğer alerjenlerin etkisine bağlı olarak laringeal mukozanın inflamasyonunun özel bir şeklidir. Larenjit ile hava yollarının açıklığı kırılır, bu da ciddi sağlık sonuçları doğurarak hastanın hayatını tehdit eder. Bu nedenle, alerjik larenjit zamanında tanı ve yetkin tedavi gerektirir.

Genel bilgi

Alerjik larenjit enfeksiyöz olmayan bir hastalıktır, yani virüsler ve bakteriler gelişimini etkilemez. Enflamatuar sürecin temeli, belirli maddelere karşı alerjik bir reaksiyondur. Hastalık alerjik olduğundan, bir alerji uzmanı ve bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından tedavi edilmelidir.

Gırtlak iltihabı nedeniyle, lokal bağışıklık önemli ölçüde zayıflar. Ve, vakaların ezici çoğunluğunda, süreç kronize edilir, yani larinkste sürekli bir hastalık vardır. Belli koşullar altında, larenjit nüksü oluşur.

Alerjik larenjit 2 şekilde ortaya çıkabilir:

 • akut - alerjene ilk kısa süreli temastan sonra gelişir. Semptomların hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması ile ortadan kalkar.
 • kronik - esas olarak alerjene uzun süre maruz kaldığında oluşur. Uzun süreli bir seyir ve periyodik alevlenmeler ile karakterizedir.

nedenleri

Alerjik larenjit için inflamatuar reaksiyon her zaman alerjenlerden kaynaklanır. Duyarlılık ve duyarlılık derecesi derecesi herkes için farklıdır. Bazılarında, bazı maddeler alerjik reaksiyona neden olabilir, diğerleri yoktur. Genel olarak, alerjik larenjit ile, irritanlar larinkoksu havaya girer. Ancak bir organizmaya nüfuz etmenin diğer yolları da dışlanmaz. Larenjit, sistemik bir alerjinin belirtilerinden biri olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde toz alerjilerinin tedavisinde etkili yöntemler bulun.

Egzamanın evde ayak üzerinde tedavi edilmesi için seçenekler bu sayfada açıklanmıştır.

Olası alerjenler:

 • polen;
 • aerosoller;
 • toz parçacıkları;
 • aşağı, yün;
 • duman;
 • parfümeride aromatik bileşenler;
 • kozmetik;
 • ürünler (bal, fındık, yumurta);
 • tıbbi preparatlar (antibiyotikler, diyet takviyeleri, vitaminler, kortikosteroidler);
 • Endüstriyel kirleticiler (arabalardan çıkan egzoz gazları, havadaki üretimden kaynaklanan atık).

Kronik larenjit gelişimi, boğazın normal aşırı soğutulması, soğuk veya sıcak içeceklerin kullanılması ile desteklenir. Çalışmanın zararlı üretim, tozlu ve kirli bir odada daimi ikamet ile ilişkili olması durumunda, alerjinin olasılığı artar. Çocuklarda, kuru bir odada, diğer alerji türlerine yatkınlık, yetersiz beslenme, eşzamanlı enfeksiyonların varlığında hastalık gelişmesi riski artar.

Karakteristik belirtiler ve semptomlar

Boğazda bir alerjenin yutulmasından sonra, bir alerjinin semptomları genellikle oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Belirtilerin doğası hastalığın biçimine bağlıdır.

Akut alerjik larenjit için karakterizedir:

 • Solunum zorlaştıran glottisin daralması;
 • Boğazda terleme ve kuruluk;
 • yutmada rahatsızlık;
 • ses kısıklığı;
 • farklı bir dereceye sahip olabilen öksürük;
 • nefes darlığı.

Genellikle alerjik larenjitle birlikte vücut ısısı normal kalır. Ancak bakteriyel enfeksiyon durumunda, 38 ° C'ye veya daha yükseklere çıkabilir.

3-5 yaşın altındaki çocuklar laringeal inflamasyona çok duyarlıdır. Onların bağışıklık sistemi henüz oluşmamıştır, birçok madde yabancı maddeler olarak algılanmaktadır. Çocuğun laringeal lümeni çok küçüktür, hatta minimal enflamatuar süreç bile ani şişmeye neden olabilir. Ödem 1 mm olduğunda laringeal lümen 2 kez daralmaktadır. Bu öksürük, şiddetli zor nefes alma, asfiksi havlayan saldırılara yol açar. bu nedenle Çocukta alerjik larenjit zorunlu yatış gerektirmektedir.

Yetişkinlerde semptomlar daha az belirgindir. Ancak bazı durumlarda, ciddi laringeal ödem nedeniyle, Quincke'nin ödemi, anafilaktik şok gelişebilir. Hastalığın uzun süreli seyri larinksin kronik polipozu şeklinde komplikasyonlara yol açabilir. Boğaz sesi, boğaz ağrısı, kuru öksürük ile karakterizedir.

tanılama

Larenjitin alerjik doğasını öğrenmek için doktor bir dizi test yapar:

 • laringoskopide;
 • kutanöz alerjik testler;
 • IgE immünoglobulinlerinin belirlenmesi için bir kan testi.

Hastalık larinks, difteri, tracheitisin viral ve bakteriyel iltihaplanması ile ayırt edilmelidir.

Etkili tedavi yöntemleri

Terapi çeşitli yollarla yapılmalıdır. Öncelikle alerjeni belirlemeniz ve onunla bağlantıyı dışlamanız gerekir. Aksi halde larenjit belirtilerinden kurtulmak zor olacaktır. Mümkünse, evinize alerjiye neden olabilecek maddeler (halılar, yastıklar, yumuşak oyuncaklar). Alerjeni elimine ettikten sonra, semptomlar yavaş yavaş azalır. Ancak ilaç tedavisi dışlanmamalıdır.

Genel tedavi yöntemleri

Yetişkinlerde larenjit nasıl ve ne tedavi edilir? Alerjik larenjit sırasında, belirli bir rejime uymanız gerekir, böylece tedavi başarılı olur:

 • Kötü alışkanlıkları reddedin. Bağışıklığı azaltırlar ve larinksin tahrişini yoğunlaştırırlar.
 • Ses modunu izleyin. Daha az konuş, bağları zorlama.
 • Diyeti boğazını tahriş eden herhangi bir ürün dışında bırakın. Tercihen ezilmiş, haşlanmış, haşlanmış yiyecekleri yiyin.
 • Evde iyileşmek için uygun bir mikro iklim oluşturun. Odadaki sıcaklık + 19-26 о С, nem -% 50-60 olmalıdır.
 • Mümkün olduğu kadar saf su, şekersiz çay ve hipoalerjenik bitkilerin tadına bakın.

ilaçlar

Akut alerjik larenjit formunda, genellikle hastanın hastaneye yatırılması ihtiyacı vardır. Bir doktorun gelişinden önce, hızlı bir şekilde şişmeyi (Diazolin, Suprastin) kaldıracak olan 1. nesil antihistamin ilacı alabilirsiniz. Hastayı yatay olarak yatırmayın. Bu dispne artırabilir. Üst vücuttan kan akışını arttırmak için, sıcak ayak banyosu yapabilirsiniz.

Hastanede, hasta, çeşitli ilaç gruplarının kullanımı ile 7-10 günlük bir tedaviye sahip olacak:

 • antialerjik;
 • kortikosteroidler;
 • antispazmodikler;
 • duyarsızlaştırıcı ajanlar.

Şiddetli vakalarda, trakea veya endolaringeal trakeostominin entübasyonu, solunumun geri kazanılması için gerçekleştirilir.

Larenjitin kolay bir formu evde bir doktorun sıkı gözetiminde tedavi edilebilir. Tedavi içerir:

 • Soda ile inhalasyon, maden suyu;
 • alkali su içmenin bir akışı;
 • sıcak banyolar;
 • ilaçlar almak: antihistaminikler, yatıştırıcılar, kalsiyum glukonat, vitamin kompleksleri.

Genellikle alerjik larenjit bakteriyel bir enfeksiyonla komplike hale gelir. bu nedenle tedavi antibakteriyel ajanlarla takviye edilir:

 • alerjik doğanın larenjitine yönelik antibiyotikler;
 • beklentiler (Ambroksol, Bronchollitine);
 • antiseptiklerle çalkalama (Klorheksidin, Furacilin);
 • burun için vazokonstrüktif damlalar (Nazivin, Otrivin).

Eğer bir kişi alerjenlerin etkisiyle ilişkili akut larenjit atağı geçirmişse, elinizde her zaman bir antihistamin hızlı etkili ilaç (Feksadin, Tavegil) olmalıdır.

Alerjik hastalıkların tedavisi için mumyalar nasıl içilir? Cevabımız var!

Çocuklarda alerjik ürtikerin karakteristik semptomları ve tedavisi üzerine, bu adresi okuyunuz.

http://allergiinet.com/lechenie/narodnye/lavrovyj-list.html gidip çocuk ve yetişkinlerde alerji defne yaprağı kullanımının kurallarını öğrenmek.

Halk ilaçları ve tarifler

Geleneksel olmayan yöntemler çok dikkatli kullanılmalıdır. Birçoğu kendilerine alerjiye neden olabilir (bal, uçucu yağlar). Halk hekimliğini, remisyon döneminde ana tedaviye ek olarak kullanmak tavsiye edilir.

Alerjik bir doğanın larenjitinin tedavisinde geleneksel araçlar:

 • 1: 1 taze havuç ve patates suyu karıştırın. Boğazınızı günde iki kez yıkamak için bir karışım kullanın.
 • Bir kaşığı papatya veya okaliptüs bir tencereye koyun. P su dökün. Su banyosuna koy. 10 dakika buharda nefes alınız.
 • Kadife çiçeği veya papatya ile sıcak bir kaynatma ile gargara (her bardak su için 1 kepçe).

Çocuklarda alerjik larenjit

3 yıla kadar, çocuklar sadece hastanede tedavi edilmelidir. Acil bir bebeğin gelişinden önce, ilk yardım sağlayabilirsiniz. Alkalen inhalasyonu yap, yaşına göre antihistamin ilacı ver.

Çocuklarda tedavi şeması yaş özelliklerini dikkate alarak yetişkinlerde olduğu gibidir. İçme ve inhalasyon önerilir. Küçük yudumlarda içki içmek için. Sodalı ılık süt içebilirsiniz. Larenjit ile inhalasyon için, bir nebulizatör kullanmak en iyisidir. Çocuğa keskin bir koku vermeyin, bu durumu daha da kötüleştirebilir. Doktor ayrıca laringeal ödem, çocuklar için anti-alerjik ilaçlar ve yatıştırıcı kaldırmak için ilaç reçete edecektir.

Çoğunlukla çocuklarda alerjik larenjitin kronik formu, bronşiyal astımın gelişiminin ilk çanı haline gelir. Bu nedenle komplikasyonları önlemek için kapsamlı bir inceleme yapılması gerekmektedir.

Sonra tıbbi video rehberi. Çocuklarda ve yetişkinlerde alerjik larenjit tedavisi için kanıtlanmış halk ilaçları ve reçeteler:

Semptomlar ve alerjik larenjit tedavisi

Her yıl alerjiden muzdarip daha fazla insan var. Bu zayıf ekoloji, yanlış yaşam tarzı ve sürekli stres kaynaklanmaktadır. Diğer patolojiler bu hastalığa bağlanabilir ve daha sonra bir kişi yaşamı tehdit eden bir durum geliştirir. Alerjik larenjit ciddi laringeal ödemlere neden olur, bu da solunumun bozulmasına ve kalbin kötüleşmesine neden olur.. Eğer hastaya zamanında yardım etmezseniz, o zaman darlık ve boğulma olabilir. Alerjik larenjit, hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından eşit olarak etkilenir.

Hastalığın çeşitleri

Alerjik larenjit, hastalığın hangi biçime sahip olduğuna bağlı olarak iki tipte olabilir, tedavi tamamen ona bağlıdır:

 1. Akut larinjit - belirli bir maddeye aşırı duyarlılık nedeniyle oluşur. Semptomlarda hızlı bir artış ile karakterizedir. Bir kişinin yerel bir laringeal ödemi vardır, ancak bazen yüz ve boyun da şişer. Çocuklarda akut alerjik larenjit sıklıkla yanlış krup tarafından komplike hale gelir. Akut hastalıkta hemen tedaviye başlanması endikedir.
 2. Kronik larinjit - hastalığın bu formu, alerjinin yaştan bağımsız olarak insan vücudu üzerinde uzun süreli bir etkisi olması durumunda gelişir. Bu durumda, semptomatoloji akut formdan daha az belirgindir, ancak laringeal ödem iyi olabilir. İnsan vücuduna nüfuz eden alerjenler bazı değişimlere neden olur. Larenks duvarlarında polipoid neoplazmlar görülür. Hasta, viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanmasına katkıda bulunan bağışıklığı sürekli olarak azaltır. En sık görülenler yetişkinlerde kronik alerjik larenjittir.

Bir kişinin sürekli olarak alerjenlerle karşı karşıya kalması durumunda hastalığın kronik formu gelişir.. Kimyasal agresif maddelerle düzenli temasın olduğu kimya endüstrisinde çalışırken bu olabilir.

Provoke alerjik larenjit toz, evcil hayvan kılı, çeşitli bitkilerin poleni ve hatta balık yemi içerebilir.

Hastalığın nedenleri

Alerjik larenjit, bir kişi sürekli olarak çeşitli alerjenlerle temas halinde ise başlayabilir:

 • bazı gıda ürünleri - çilek, yumurta, bal, biraz deniz ürünleri, turunçgiller ve diğerleri;
 • anti-alerjik ilaçlar dahil olmak üzere ilaçlar;
 • sık kullanılan kozmetikler - saç şekillendirme, deodorantlar, parfümler;
 • her evde bulunan toz;
 • epidermis ve ondan gelen türevler - tüyler, kepek parçacıkları, yanı sıra yün ve evcil hayvanların aşağı;
 • çeşitli bitki örtüsünün poleni;
 • bazı patojenik mikroplar ve saldıkları toksik maddeler;
 • Bazı kimyasal elementler.

Çoğu zaman, alerjik larenjit birkaç alerjenin bir kombinasyonuna neden olur, bir kişi alerjik bir doğadan nefes alırsa öksürük atakları ortaya çıkabilir..

Bir hastalığı tedavi ederken, hastanın alerjiye neden olan maddeler ile temasını en aza indirmek çok önemlidir.

Hangi faktörler predispozan kabul edilir?

Alerjik larenjit en çok zararlı üretim yapan yetişkinlerde görülür.. Bunlar, özellikle hijyen kurallarına uyulmaması ve kişisel koruyucu ekipmanların ihmal edilmesi durumunda, kimya sanayinde ressamlar, sıvacılar ve işçiler olabilir. Ayrıca, duman severlerde alerjik larenjit gelişebilir, tütün dumanı da bu patolojinin gelişmesine yol açabilir.

Küçük çocuklarda, alerjik larenjit, solunum yollarının sık görülen enfeksiyonlarının yanı sıra, evdeki nadir ıslak temizlik ile ortaya çıkar.. Buna ek olarak, bu tür hayvanlar, çocuk alerjilere eğilimli ise, böyle bir hastalığa neden olabilir.

Çocuğun genellikle alerjik larenjit nöbetleri varsa, o zaman bir büyükanne veya arkadaş olmak için evcil hayvanların evcil hayvan vermek daha iyidir.

Hastalık oluşum mekanizması

Alerjenler insan vücuduna çeşitli şekillerde nüfuz edebilir:

 1. Soluma yolu.
 2. Oral yol
 3. Deri yoluyla - transdermal.

Alerjen penetrasyon yolundan laringeal ödem lokalizasyonu bağlıdır. Bir alerjenin inhalasyonal bir enjeksiyonu varsa, ödem çocuksa bir epiglotis veya bir podogolosovaya boşluğuna maruz kalır. Altejenoid kıkırdağın ödemi, alerjenler yemekle birlikte alındığında ortaya çıkar. Larinksin şişmesi, her zaman geniş bir gevşetilmiş lif birikimi olan bölgelerde oluşur.

Yabancı maddeler vücuda nüfuz ettiğinde, E sınıfına ait olan immünoglobülin üretimi başlar. Bu tür antikorlar, alerjinin aracılarının salınmasına bağlı olarak bağışıklık sisteminin hücrelerinin aktivasyonunu tetikler.. Bu tür elementler histamin, kimaz, heparin, triptaz ve bazılarını içerir. Bu aracılar, kan damarlarının lümeninde bir artışa katkıda bulunur ve kılcal damarların geçirgenliğini bozar ve bu da üst solunum yolunun bu hastalığının tüm semptomlarına neden olur.

Çoğu zaman, alerjik larinjit alerjik planın başka patolojileri geçmişi olan kişilerde ortaya çıkar - rinit, konjunktivit veya bronşit. Risk altındaki çocuklar arasında diyatezi olan çocuklar bulunur.

Hastalığın semptomatolojisi

Bu patolojinin belirtileri oldukça spesifiktir, bu nedenle alerjik larenjit başka bir şeyle karıştırılması zordur. Hastalığın belirtileri şunlardır:

 • yutuldu. Larenksde yabancı madde varlığı var, hasta yemekle boğulmuş olabilir;
 • nefes almak çok zor;
 • hastanın larenjitinin sesi değişir - ses kısıklığı, tizde değişiklikler, iletişimde olası utanç vardır;
 • Geceleri, bir kişinin uzun bir süre bir pozisyonda oturmasıyla birlikte artan güçlü bir öksürük vardır.

Yetişkinlerde, hastalığın belirtileri, larinksin ne kadar daraldığına bağlıdır. Laringeal ödem hızla insan hayatını tehdit eden tehlikeli bir duruma yol açabilir - larenksin darlığı.

Hasta bir kimseye hızlı bir şekilde yardım etmek için, öncelikle gırtlak stenozunun tüm belirtilerini bilmelisiniz. Bunlar aşağıdaki durumları içerir:

 • anormal motor uyarılabilirliği ve sürekli bir korku hissi;
 • nefes darlığı görünümü - çok yüksek düzeyde nefes alma, ek kasların solunumu, solunum ritmi ihlali;
 • yüzün derisinin kızarıklığı;
 • dudaklar ve tırnaklar mavimsi bir renk alır;
 • Nabız fark edilir derecede düşer;
 • idrara çıkma ihlali olabilir.

Doktorlar, larenksin stenozunun dört aşamasını ayırır. ve Eğer hafif bir seyir hastanın genel sağlığını sadece rahatsız ediyorsa, şiddetli form ölümcül bir sonuca yol açacaktır..

tanılama

Alerjik larenjiti düzgün bir şekilde tedavi etmek için, önce bu tür aktiviteleri içeren bir teşhis gerçekleştirmeniz gerekir:

 1. Alerjik anamnez toplayın.
 2. Hastanın boğazını dikkatle inceleyin. Bunu yapmak için dolaylı laringoskopi yöntemini kullanın. Muayenede, laringeal duvarın güçlü bir şişliğini görebilirsiniz. Hastalığın seyri kronik bir forma geçerse, biyopsi için biyomateryalin zorunlu olarak alınmasıyla direkt laringoskopi yapılır.
 3. Hastaya çeşitli testler verilir - kan, deri testleri, alerjeni belirlemek için, tip E'nin immünoglobulin düzeyini belirlemek için bir test.

Alerjik larenjit semptomları ve tedavisi doğrudan bir kişinin akut veya kronik hastalığın seyrine bağlıdır..

tedavi

Bir hastayı bir hastane hastanesinde bu larenjit formu ile tedavi edin, çünkü herhangi bir zamanda bir trakeostomiye ihtiyacınız olabilir. Hastaneye yatmadan önce bile, bir kişinin durumunu hafifletmek için, bu tür eylemleri yapmak mümkündür:

 1. Hastaya, nefes darlığının en az görüldüğü bir vücut pozisyonu sağlanır.
 2. Öksürüğü gidermek için sıcak su küvetine koyabilir ve buharları soluyabilirsiniz.
 3. Rahatsız edici prosedürler uygulayabilirsiniz - bacaklarınızı uzatın ve buzağılarda bulunan kaslara hardal sıvaları koyun.
 4. Hasta çok miktarda alkali su içmelidir.
 5. Bir nebülizatör ile salin çözeltisi ile inhalasyon yapın.
 6. Antihistaminikler al.
 7. Antialerjik ilaçlar, hastalığın tüm semptomlarının daha az belirgin hale gelmesinden dolayı histaminin etkisini durdurur.

Alerjik larenjitli hastalar, mümkün olduğunca az yan etkiye sahip bu tür antihistaminikler almalıdır.

Hastanede tedavi

Bir hastane hastanesinde, hasta aşağıdakileri içeren ilaçlarla tedavi edilir:

 • intravenöz hormonal ilaçlar ve glikoz solüsyonu enjekte;
 • intramüsküler antihistaminikler;
 • çeşitli diüretikler uygulayın;
 • atropin girmek;
 • Nazal pasajlar yoluyla Novocain ablukaları sokulur.

Alerjik bir larenjit formunun tedavisi her zaman çok uzundur. Hasta, serum fizyolojik kullanarak bir nebülizör yoluyla sürekli inhalasyona ihtiyaç duyar. Eğer larenkste polip proliferasyonu varsa, o zaman bir lazer yardımıyla çıkarılırlar..

Yetişkinler için genel öneriler, konuşmaları sınırlamak, zararlı alışkanlıkları bırakmak ve herhangi bir fiziksel aktiviteyi sınırlandırmaktır.

Çocuklarda hastalığın tuhaflığı

Çocuklarda alerjik larenjit en çok beş yaşına kadar yaygındır.. Bu, çocuklarda larenksin spesifik yapısıyla açıklanabilir - dar bir lümen ve sırt tabakasında geniş bir gevşetilmiş lif birikmesi.

Hastalığın ana belirtileri, gece uyurken geceleri ortaya çıkar. Bu durumda, kırıntı çok korkmuş ve yüksek sesle ağlamaya başlar. Birkaç metre uzakta bile duyulabilen gürültülü, hırıltılı bir nefes var. Çocuğun gergin olduğu için, öksürük sadece daha kötüdür, cilt ise siyanotik olur. Saldırının başlamasından birkaç dakika sonra, bebeğin nefes darlığı vardır. Alerjik larenjitin tüm semptomları yarım saat devam edebilir, bu durumda yavaş yavaş normalleşir.. Sabah, bebekte biraz gürültülü ses olabilir.

İlk yardım olarak, çocuk tuvalete konulmalı ve sıcak suyu açılmalıdır. Sıcak buhar solunduğunda, larinks mukoza yumuşar ve saldırı durur.

Alerjik larenjitin tedavisi zordur, bu nedenle ana aksiyon, hasta ile alerjenler arasındaki teması önleme ve laringeal ödemleri gidermeye yönelik olmalıdır. Tedavi sırasında, hem ilaçların hem de halk tariflerinin yanı sıra fizyoterapi prosedürleri kullanılır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde alerjik larenjit: nedenleri, ilk semptomları ve tedavi yöntemleri

şekil

Genel olarak kabul edilen sınıflandırmaya göre, alerjik larenjit 2 forma ayrılır:

 1. akut, Bu, vücudun mukoza zarları üzerinde veya kanın içine alerjen alması için anında reaksiyonudur. Bu durumda, semptomatoloji kendini oldukça canlı bir şekilde ortaya koyar: laringeal ödem, boyunda ve hatta yüzdeki eşlik eden ödem ile gelişir. Bu durum çocuk için son derece tehlikelidir, çünkü stenoz gelişme riski yüksektir - sahte krup.
 2. kronik, vücutta alerjene uzun süreli maruz kalma ile karakterize edilir. Bu durumda alerjik larenjit hafif bir semptomatolojiye sahiptir, ancak hastanın laringeal ödem geliştirme riski azalmamıştır. Kural olarak, yetişkin hastalarda patolojik sürecin kronikliği gözlenir.

Herhangi bir alerjik larenjit formu tehlikelidir, bu nedenle hemen tedavi gerektirir. Çocuklar hastalığı çok daha fazla taşırlar, bu yüzden sahte bir krup geliştirdiklerinde hemen hastaneye kaldırılırlar. Böyle bir ayakta tedavi olmanın yokluğunda mümkündür.

semptomlar

Gelişen alerjik larinjit belirtileri diğer çeşitlerinde gözlenenlerle aynıdır. Hastalık yavaş yavaş ilerleyebilir veya tüm bulgularını bir kerede gösterebilir (hızlı gelişim).

Bu nedenle, alerjik larenjit için, hasta şunlardan muzdariptir:

 • ağrılı veya zor yutma;
 • gırtlakta zulüm duyguları;
 • larinksin hiperemi mukoza zarları;
 • ses tellerinin şişmesi;
 • nefes darlığı;
 • yemek yerken boğazda rahatsızlık;
 • sık poperyvaniya yemek.


Ses tellerinin şişmesi, sesin tonundaki değişim, ses kısıklığı ve konuşma sırasında öksürük atakları ile gösterilir. Şiddetli bir şekilde etkilenirlerse, aponi meydana gelebilir - 3-10 gün süren geçici bir ses kaybı.

Laringeal ödemin allerjik larenjitle hızlı gelişimi, insan yaşamı için potansiyel olarak tehlikeli bir durum olan stenoza neden olabilir.

Larinksin stenozu belirtileri şöyledir:

 • nedensiz panik atak saldırıları;
 • kas uyarılabilirliği;
 • gürültülü ve hızlı soluma;
 • yüz cildinin kızarıklığı;
 • artan kalp hızı;
 • taşikardi;
 • idrar sisteminin ihlali.

Böyle belirtiler ortaya çıkarsa, hastayı hastaneye götürmeli veya bir ambulans çağırmalısınız. Böyle tehlikeli bir durumu durdurmak için bağımsız olarak mümkün değildir.

Hangi doktor alerjik larenjit tedavi eder?

Larenjitlerin herhangi bir çeşidi için, kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekir. Bu mümkün değilse, terapiste veya çocuk doktoruna gidebilirsiniz.

Alerjik larenjit için, hastaya allerjist için ek tavsiye için başvurulmalıdır.

tanılama

Bir kulak burun boğaz doktorunun resepsiyonunda hasta aşağıdaki teşhis prosedürlerine maruz kalacaktır:

 1. Fizik muayene ve görüşme.
 2. Laringoskopi, özel bir enstrüman yardımıyla gerçekleştirilir - laringoskop. Bu prosedür hoş değildir, ancak kesinlikle güvenli ve son derece gereklidir, çünkü bu cihaz olmadan doktor larinks ve vokal kordların durumunu tam olarak değerlendiremeyecektir.


larenjit gelişimine yol alerji etiyolojisi, kurulmamıştır eğer allerji de muayene geçişi ile hasta allergotesty reçete edilir. Onlar çeşitli şekillerde tutulur:

 1. Hastanın kolunda, içinde bulunan alerjen ile az miktarda sıvı damlayan, birkaç sığ çizik oluşur. Bu madde, şişmiş ve kızarılmış olan yara ve alerjik reaksiyonun sebebidir.
 2. Alergoprobya iletiminin ikinci yöntemi, venöz kanın toplanmasını içerir. Bir biyolojik materyal örneği, her birine ayrı bir alerjenin eklendiği birkaç kısma ayrılır. Kanın reaksiyonu ile, bir laboratuvar asistanı insan vücudunun belirli bir maddeye ne kadar hassas olduğunu yargılayabilir.

Çoğunlukla alerjik larenjitli bir venöz kan çiti veya böyle bir etyolojiye sahip diğer hastalıklar ile yapılan alerjik bir test, gebe kadınlarda yapılır. Bununla birlikte, ancak hastanın laringeal stenoz gelişmesi riski yoksa ve patolojinin kendisi nispeten kolaysa yapılabilir.

Tanıda bütüncül bir yaklaşım, özellikle de hastalığın hastalığa yakalanması durumunda, bir hastaya en etkili tedavinin verilmesine yardımcı olur.

tedavi

Alerjik bir larenjitin (larenksin stenozu yokluğunda) kolay bir formunu tedavi etmek için, evde tedavi gören doktorun tüm reçetelerini açıkça takip etmek mümkündür. Her şeyden önce, alerjen ile teması tamamen dışlamak ve sonra sadece aktif tedaviye başlamak gereklidir.

Başlangıç ​​için hastanın gerekli koşulları sağlaması gereklidir:

 1. Hasta dispnenin daha az belirgin olduğu bir pozisyon almalıdır.
 2. Sıcak ayak banyosu yapın ya da baldır kaslarına hardal koyun.
 3. Maksimum hava nemi. Gerekirse, hasta buharı su ısıtıcısından (çok sıcak değil) veya musluktan gelen sıcak suyun buharlaşmasından geçirebilir.
 4. Hastaya bol miktarda alkalin içecek sağlayın.


Paralel olarak, doktor tarafından reçete edilen tedavi prosedürleri, alerjik larenjit semptomlarını hafifletmek için yapılmalıdır:

 1. Nebulizer ile soluma. Pulmicort, Flixotide, berodual: ilaçla ödem ve gırtlak hastanın darlığından kurtulmak uzaklaştırılması için. Balgam gırtlak duvarlar ve ses telleri üzerinde toplama balgam sağlamak için soluma söktürücü ilaçlar yapın: Bronhomaks, Bronhostop, Langes, Bronholitin, Mucosolvan® et al hastaya soluma cihazının yokluğunda.. Lazolvanom, Mukolvanom, Mukaltin vb ekspektoranlar şuruplar reçete edilir.
 2. Antipiretik ilaçların alımı. göstergeler (39-39,9 ° C) veya hatta daha yüksek pireticheskih kadar laringeal stenoz genellikle vücut sıcaklığında önemli bir artış meydana gelir. olamaz ateş yoksaydığından ateş düşürücü ilaçların yardımıyla savaşmak gerekir: enjeksiyonları analgin, difenhidramin ve deksametazon, parasetamol, ibuprofen ve analogları (Nurofenom, Ibufenom, Ibunormom), aspirin.
 3. Antihistamin kullanımı: Tavegil, Loratadin, Eden, Ketotifen, Diazolin, Alerdez vb.

o larinks şişmiş mukozaları tahriş gibi, sıcak değil, bol ama çok soğuk değildir içmeyi unutmayın. İçecek sıcak olmalı. Hastaya daha iyi anti-alerjik, anti-ödemli ve anti-inflamatuar etkiye sahip otlar decoctions vermek için: papatya, kadife çiçeği, kantaron, adaçayı, nane, okaliptüs, veraset keneler, vs...

Çocuklarda alerjik larenjit

Çocuklarda akut alerjik larenjit, kural olarak, hemen hemen ciddi dönüşler alır ve yanlış krup belirtilerine neden olur. Daha sıklıkla patoloji, çocuk larenksinin yapısının özelliklerine bağlı olan 2-5 yaşlarındaki bebeklerde gelişir. Küçük bir çocukta laringeal lümen bir yetişkinden çok daha dardır ve astar alan bölgesinde gevşek lif birikmesi süreci de önemli bir rol oynar.

Bir çocukta alerjik larenjitin klinik belirtileri aniden ve çoğunlukla geceleri ortaya çıkar. Bebeklerde belirtiler ortaya çıkar:

 • gürültülü, hırıltılı solunum, sık solunum;
 • ağlarken öksürük artar;
 • emaye cilt ve tırnaklar;
 • vücut sıcaklığında keskin bir sıçrama;
 • inspiratuar dispne;
 • özellikle sabahları ses kısıklığı.

Larenksin darlığı ile ilgili belirgin belirtilerle, bebeğe yalnızca yatak istirahati ve rahat bir pozisyon sağlayarak yardımcı olabilir, bu da nefes darlığı ve bol miktarda içeceği ortaya çıkarır. Alerjik larenjitin tehlikeli semptomlarının tedavisi ve rahatlatılması ile ilgili diğer tüm önlemler, bir hastanede bir doktor tarafından alınır.

komplikasyonlar

Yetişkinlerde ve çocuklarda alerjik larenjitin en tehlikeli komplikasyonlarından biri de asfiksi (boğulma). Laringeal lümenin tam örtüşmesi ölümcül bir sonucu tehdit eder, bu da sadece bir doktor tarafından ve sadece bir hastanede (özellikle küçük çocuklarda) önlenebilir.

Alerjik larenjitin bir başka hoş olmayan sonucu da larinkste polip oluşmasıdır. Ayrıca, hastalık sesin tınığında ve alt solunum yollarına enfeksiyonun yayılmasında geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

Tamamen iyileşmeyen larenjit, boğazda malign bir tümör oluşumuna yol açabilir, bu nedenle bu tür tehlikeli komplikasyonları önlemek için patolojik bir süreci başlatamazsınız.

önleme

Alerjik larenjitin primer gelişimini veya nüksetmesini önlemek için, hangi maddelerin insan vücudunun akut reaksiyonuna neden olabileceğini ve bunların onlarla tamamen temas etmediğini bulmak gerekir. Eğer bu yapılamazsa, hastanın her zaman onunla birlikte bir antihistamine sahip olması gerekir; bunun alınması, patolojik sürecin boğaza yayılmasına izin vermemelidir.

Çocuğun veya yetişkinin bulunduğu odayı sıklıkla havalandırmalısınız. Hava nemlendirmeyi unutmayınız. Sokaktaki nem çok düşük ise, özel bir cihaz satın alabilirsiniz - düzenli aralıklarla su püskürtecek bir hava nemlendirici (bazı makinelerde, spreyler arasındaki aralıklar bağımsız olarak ayarlanabilir).

Günlük ıslak temizlik ve ev mobilyası yüzeyinden toz düzenli kaldırma - böyle larenjit gibi böyle tehlikeli bir hastalığa yol açabilir alerji gelişme korkmamaları mümkün olacaktır başka koşul aşağıdakilerden.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir bademcik iltihabı ve bir boğaz gargara

Bademcik iltihabı ile durulama, bademciklerin enfekte olmuş dokuları üzerindeki karmaşık terapötik etkinin bir parçası olan fizyoterapötik prosedürlerin zorunlu unsurlarından biridir.

Çocuklarda anjina ile klorofililpt

Çocuklarda anjin içinde klorofiltip: nasıl durulama için bitki?Doğal içeriklere dayalı bir tıbbi preparat - Klorofililpt - bakterilerin neden olduğu birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılır.