Loading

Çocuklarda ve yetişkinlerde alerjik larenjit

Güçlü bir laringeal ödem ile karakterize olan boğaz hastalığı, birçok kişiye aşinadır. Çoğu zaman boğazda bir enflamatuar süreç ile ilişkilidir. Klinik çalışmalarda gösterildiği gibi, patojenik mikroorganizmalar hastalığın gelişimi için her zaman sorumlu değildir. Giderek, farklı yaş kategorilerindeki insanlar, belirli bir alerjenin insan vücudu üzerindeki etkisi nedeniyle gelişen larenks'i etkileyen bu tür bir patoloji ile teşhis edilir. Uzmanların belirttiği gibi, bir çocuk veya yetişkin bir hastada çok geniş bir alerjik larinjit yayılması ekolojik durumun bozulmasından kaynaklanmaktadır. İnsanların pernisik alışkanlıkları da bu hastalığın gelişiminden sorumlu olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde alerjik larenjit özellikleri

Alerjik larenjit nedenleri

Bu hastalığın karakteristik bir özelliği, tüm yüzeyinde veya vokal kordlar dahil olmak üzere enfeksiyöz olmayan bir enflamatuar sürecin, ayrı bölümlerinde larinkste meydana gelmesidir. Klinik uygulama istatistikleri, bu tür kulak burun boğaz hastalığının en sık üç yaşın altındaki çocuklarda ortaya çıktığını göstermektedir. Uzmanlar, bu faktörü çocuklarda bağışıklık sistemi kusurlarıyla ilişkilendirir ve bu da onları çeşitli alerjenlerin etkilerine karşı daha duyarlı hale getirir.

Ayrıca, KBB - doktorlar bu tür hastalıkların bazı olumsuz özelliklerin eşlik ettiği kırıntılarda meydana geldiğini, Boğazının anatomik cihazı ile ilişkili:

 1. larinksin yapısı. Çocukta erişkinlerden çok daha dardır, dolayısıyla hastalık sırasında ortaya çıkan mukoza zarının şişmesi lümenini aşırı derecede darlaştırır. Bu, havanın solunum yolundan tamamen geçememesi nedeniyle nefes almanın kötüleşmesine yol açar;
 2. mukoza yapısı. Küçük çocuklarda, çok gevşektir, bu da patojenik mikroorganizmaların içine hızla girmesini kolaylaştırır. Ayrıca, sakin bir şekilde nasıl konuşulacağını bilmeyen bebeklerin sık sık çığlık atması nedeniyle ses tellerinin aşırı bir şekilde aşılmasıyla birlikte aktif bir sürece eşlik edilir.

Bu tür fizyolojik özellikler, çocukta akut alerjik larenjitin, her zaman solunum yetmezliğinin belirtileriyle bağlantılı olarak meydana gelmesi olgusundan oluşan oldukça hoş olmayan bir duruma neden olur. Bu nedenle, zamanında ve yeterli tedavi edici önlemlerin yokluğunda, hem bebeğe karşı bilinç kaybının hem de ölümcül bir sonucun ortaya çıkmasının mümkün olması mümkündür.

Daha yaşlı yaş grubunda, bu tür bir hastalık, daha az sıklıkla ortaya çıkmasına rağmen, hiçbir şekilde bir istisna değildir. Yaşlı kişilerde, eşlik eden hastalık ve hoş olmayan belirtiler, larinkste enfeksiyöz enflamatuar sürecin gelişimi ile ilişkili değildir. Çocuklarda olduğu kadar belirgin değildir ve ciddi sonuçlara neden olmaz. Ancak, yine de, alerjinin arka planına karşı boğazda ortaya çıkan tüm olumsuz değişimler, ikincil enfeksiyonun buna katılması için acil koşullar yaratır.

Erişkinlerde alerjik larenjitin kötü bir özelliği vardır. Bu sık görülen kronik bir hastalıktır. eğilimi boğaz şişme bağlamında boğaz bölgesinde düşük dereceli bakteriyel enfeksiyonun sabit varlığını işaret neden olduğu yerel bağışıklık, güçlü bir zayıflama faktörü ile bağlantılı patoloji uzman tekrarlamaya. Bu da, en ufak bir hipotermiden sonra ortaya çıkabilecek olağan inflamatuar sürecin sık alevlenmelerini tetikler.

Nedenleri ve olası alerjenler

Larinksin iltihaplanması ve ödemi ile ilişkili rahatsız edici bir hastalığa yakalanma olasılığını etkileyebilecek faktörler, kişinin yaşadığı yerdeki belirsiz çevre koşullarına indirgenir. Ayrıca, çocuklarda veya yetişkinlerde alerjik larinjit belirtileri, her zaman bir alerjenle, yani bağışıklık sistemi için tehlikeli bir madde ile doğrudan temas ettiğinde ortaya çıkar.

Buna ek olarak, birçok insan, işin özel niteliğinde bir başka hastalık saldırısının başlangıcı için ön şartlara sahiptir. Alerjik larenjitin bu gibi nedenleri genellikle zararlı endüstrilerde veya kimyasal laboratuvarlarda iş ile ilişkilidir. Nedeniyle hastalık durumunun gelişmesinde başlıca faktör yeterince geniş olan bir liste hangi belli alerjenlere, bir kötü etkisi olduğunu gerçeğine, büyük olanlar üzerinde durmak gerekir:

 • ilaçlar. Birçok ilaç, larinkste şişlik görünümünü destekleyen kimyasallar içerir;
 • Doğal. Alerji eğilimi olan hastaların çoğu, bitkilerin, kavak tüylerinin veya polenin kokularına olumsuz tepki verirler;
 • yiyecek. Birçok insan, süt ürünleri, narenciye ve bazı çilek türlerine, örneğin çileklere;
 • Ev. Sıklıkla alerjik reaksiyon gelişmesi evcil hayvanların, tozun veya yıkama tozlarının saçından etkilenir.

Akut alerjik larenjitin neden olduğu olası alerjenlerin bu listesi tam değildir. Aslında, onların listesi çok daha geniş, bu nedenle, bir tedavi sürecinin atanmasından önce, bir alerjistine danışılmalıdır. Bu uzmanlık doktoru, daha uygun tedaviyi atamamızı sağlayacak negatif bir reaksiyona neden olan maddeyi tanımlayabilecektir.

Alerjik larenjit: yetişkinlerde ve çocuklarda belirti ve bulgular

Farklı yaş grupları olan hastalar için, hastalığın seyrinin şiddeti, olası komplikasyonların gelişimi ve ana semptomatoloji aynı değildir. Çocuklarda patolojik sürecin gelişmesiyle ilişkili ana belirtilere her zaman, solunum yetmezliğinin görülebilir olayı eşlik eder. İstisnasız tüm çocuklar, bu tür otolarjik hastalıkların sık görülmesine eğilimli, boğazdaki bir sonraki saldırı sırasında boğulmayı kışkırtan güçlü spazmlar vardır.

Çocuklarda hastalığın gelişimi

Bu durum çocuğun hayatı ve sağlığı için çok tehlikelidir. Bunu önlemek için, çocuğunun durumunu yakından izlemelidir. Çocuklarda alerjik larenjitin ilk belirtileri çoğunlukla geceleri ortaya çıkar ve görünüşte oluşur. negatif işaretler aşağıdaki:

 • Ödem nedeniyle daraltılmış larenks yoluyla hava zor geçişinden dolayı nefes darlığı;
 • Sternumda açıkça duyulabilir çıngıraklar ve ıslık sesleri;
 • kuru havlama öksürüğü.

Çocuklarda alerjik larenjitin her zaman semptomları olduğu gerçeği nedeniyle, zamanında saptanması büyük ölçüde kolaylaştırılmıştır. Çok dikkatli olmayan ebeveynler bile, hastalığın gelişiminin endişe verici belirtilerini kolayca fark edebilir ve acil tıbbi bakım, kısa sürede iyileşme için küçük hastalara küçük şanslar verir.

Önemli! Alerjik bağımlı çocukların memelileri, alerjik larenjitin tüm semptomlarını bilmelidir ve ilk belirtilerde acil tıbbi bakım için acil olarak çağırılmalıdır. Her kayıp an, böyle bir durumda kırıntıların boğulmasıyla tehdit edilir.

Yaşlılık grubundaki hastalığın klinik özellikleri

Bu hasta grubunda, laringeal mukozanın patolojik durumunun bu özel formunun gelişmesinden şüphe etmek çok daha zordur. Yetişkinlerde alerjik larenjit belirtileri çok daha az belirgindir. Sıklıkla karşılaştıkları hastalığın kronik formu, karakteristik ses kısıklığı ve seste belirgin bozulma, tonunda bir değişiklik ve aynı zamanda yoğun olmayan, bazen kendini gösteren kuru öksürük.

Kulak burun boğaz uzmanları, erişkin hastalarda gelişen alerjik larenjitin, larinkslerinin anatomik yapısı ile doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Yeterli derecede dar olduğunda ve aynı zamanda tüp şeklindeki hava kanalı, işitsel kanallar ve farenksin kas yapıları patolojik sürece dahil olduğunda, bir kişi not edilir. aşağıdaki negatif belirtilerin ortaya çıkması:

 • laringospazm ile ilişkili stridor, hışıltılı solunum ve aralıklı solunum;
 • siyanoz, siyanozun nazolabial üçgenindeki görünüm;
 • otalji, belirgin ağrılı kulak;
 • disfaji, yutma fonksiyonunun işlev bozukluğu.

Yetişkinlerde alerjik larenjit belirtileri beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Her şeyden önce, kapsamlı bir teşhis muayenesi gereklidir. Patolojik süreci provoke eden alerjeni sadece en yüksek doğrulukla ortaya çıkarmaya izin verecektir.

Hastalığın teşhisi

Çoğunlukla, otorinolaringolojiye sahip olanlara, alerjik larenjitin nasıl tespit edileceği sorulur. Uzmanlar, hastalığın tanımlanmasının, öncelikle ilgili hastalık ve semptomatolojide bir kişinin varlığına dayanması gerektiğini belirtiyorlar. Doktor hastanın şikayetleri dinledikten ve boğazının görsel muayenesini yaptıktan sonra, muhtemelen bir insanda gelişen larenks ödemini gösterir, hastaya hasta atanır. ek laboratuvar çalışmaları:

 • immünoglobulin E seviyesinin fazlalığını ortaya koyan bir enzim bağışıklık tahlili;
 • farenksinden swablar-swablar, viral doğanın patojenik mikroorganizmalarının mevcudiyetini gösterme yeteneğine sahiptir;
 • alerji (alergoproby) için bir test, herhangi bir maddeye karşı bireysel hoşgörüsüzlüğü ortaya çıkarır.

Alerjik larenjitin bu şekilde teşhis edilmesi ayırıcı bir tanıdır. Bu tür araştırmaların yapılması, klinik semptomatolojide benzer hastalıklardan alerjenler tarafından kışkırtılan laringeal ödemin ayrılmasını sağlar. Bunlar arasında, yabancı cismin boğazında raşitizm, apse veya apseden oluşan laringospazm olabilir. tanıyı tüm test sonuçlarını alınan ve teyit ettikten sonra, doktor hastalığın patolojik belirtileri hastayı kurtarmak için kısa sürede yapabilen bazı terapötik müdahaleler reçete edilebilir.

Yetişkinlerde alerjik larenjit tedavisi: yöntemler ve ilaçlar

Başka negatif görüntülerde oluşumu önlemek için bir larynxin patolojik durumunu tedavi etmekten daha iyidir. Uzman-otolaringologların olağan pratiği, tedavi amaçlı antihistaminiklerin kullanılmasıdır. Bu tür ilaçlar, hastalığın nerede tedavi edildiğine bakılmaksızın - evde veya hastanede - reçete edilir.

Ancak antihistaminikler, nahoş ve tehlikeli bir hastalıktan kurtulmak için tek başına yeterli değildir. Erişkinlerde alerjik larenjit tedavisi sağlar Aşağıdaki tıbbi grupların karmaşık uygulama:

 1. 1 (Suprastin veya Fenistil) ve 2. (Loratadin, Cetirizine) nesiller ile ilgili antihistaminikler. Bu ilaç grubunun ana aktif maddesi olan histamin yardımıyla kan damarlarının geçirgenliği azalır. Bu, larinks, aşırı sıvıyı kaplayan dokulardaki verimi azaltmaya ve sonuç olarak mukus boğazının şişmesinden uzaklaşmaya yardımcı olur. Onların yardımı ile yürütülen tedavi kursu en az 2 hafta sürer.
 2. Glikokortikosteroidler. Bu grubun ilaçları ödemli ve anti-inflamatuar özelliklerine karşı güçlü bir şekilde belirgindir. Kullanımları, sadece alerjik larenjit, stenozun eşlik ettiği durumlarda (larenksin belirgin olarak daralması) doğrulanır. Uzmanlar, inhalasyon için GCS'nin Fluticasone süspansiyonu şeklinde kullanılmasını önermektedir.
 3. Cromolyn sodyum. Bu ilaç, çeşitli mediyatörlerden yağ hücrelerinin salınmasını önleyebildiğinden, alerjilerin müteakip tezahürlerini önlemek için reçete edilir.
 4. Anti-inflamatuar ilaçlar arasında en etkili olanları Fenspiride'dir. H1-histamin reseptörlerini bloke edebildiğinden, alerjinin tüm tezahürlerini hızla azaltır.

Ancak erişkinlerde larenjitli antibiyotik her zaman gösterilmez. Antibakteriyel ilaçların kullanımı, sadece alerjik bir patoloji formunun, bronşit veya tracheitin gelişimini provoke edebilecek bir ikincil enfeksiyona katıldığı durumlarda haklıdır.

Semptomatik tedavi

Bir kişi alerjik bir larenjit geliştirdiğinde, tedavinin negatif semptomların azami giderilmesine yönelik olması gerektiği de belirtilmelidir. Bu yöntemler, bir kişinin genel durumunu büyük ölçüde kolaylaştırır ve hayatının kalitesini arttırır. Çözünebilir tabletler larenjit eşlik eden boğazda terleme etkin bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca ağrıları durdurabilir, iltihap belirtilerini azaltabilir ve mukoza zarını nemlendirebilir.

Larenjitli haplar ve haplar, görünen güvenliklerine rağmen, sadece ilgilenen hekim tarafından reçetelenmelidir. Bu uyarının açık bir nedeni var. Bazı emilebilir tabletlerin glottiste belirgin bir daralmaya ve yanlış krup gelişmesine yol açabilmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hoş olmayan semptomları durdurmayı amaçlayan terapötik amaçlar için, uzmanlar aşağıdaki etkinlikleri atamaktadır:

 • larenjit ile gargaralık, hem yetişkinler hem de çocuklar olmak üzere, hastalığın olumsuz dışavurumlarından hızlı bir şekilde kurtulabilen başlıca terapötik önlemlerden biri olarak kabul edilir. Bu prosedürün amacı etkili otokshuyu mukozayı hafifletmek iltihaplı boğaz patojenik mikroorganizmalar lokalize üzerinde tahrip etkisi ve salgıların üretimi doğrudan içinden geçen havayı temizleme katılan artırmaktır.
 • Boğazdaki bir kompres ıslak veya kuru olabilir. Bu sayede sadece boğazınızı ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan hisleri de bozar. Bu yöntem aynı zamanda kayıp bir sesin hızlıca geri döndürülmesi gerektiğinde de yardımcı olur.
 • Larenjit ile inhalasyon da terapötik kompleksin önemli bir bileşenidir. Larinksin yardımıyla, şişmesiyle ilişkili tüm olumsuz semptomları ortadan kaldırmak kolaydır.

Dikkat! Erişkinlerde larinjitin tıbbi tedavisi yanı sıra hastalığın olumsuz tezahürlerini durdurmak için kullanılan ilaçlar, tanı sırasında ortaya çıkan endikasyonlara bağlı olarak sadece bir uzman tarafından seçilmelidir. Hastalığın olası yan etkilerine veya ciddi komplikasyonlarına yol açabileceğinden, kendi atamaları kesinlikle yasaktır.

Çocuklarda alerjik larenjit tedavisi: yöntemler ve ilaçlar

Hastalık her zaman asfiksi olası gelişimi ile, çok ciddi bir biçimde ortaya çıkar olarak boğaz şişmesi çocukları rahatlatmak Tüm terapötik önlemler, bir audiologist seçmelisiniz. Sadece bir doktor gelişmekte olan patolojinin evresini ve şeklini belirleyebilir ve larenjitin nasıl ve nasıl tedavi edileceğini önerebilir.

Öncelikle, bir çocuk hasta bölümüne girdiğinde, tam bir muayene yapılır. Alerjik larenjit teşhis edilirse, çocuklar hastalığın temel nedenini ortadan kaldırmak ve şiddetli semptomlarını gidermek için karmaşık tedaviden geçerler. Sadece bu durumda kırıntıların zayıflamış organizmasını daha etkili bir şekilde etkileyebilir. Bir çocukta alerjik larenjit için ana tedavi bir hastane ortamında yapılır ve Aşağıdaki tıbbi önlemlerin uygulanması:

 • Antihistaminiklerin atanması, belirli bir alerjenin etkisiyle oluşan mukozal şişlikleri hızlı bir şekilde durdurmak ve daha da gelişmesini önlemek için mümkündür. Listelerinin yeterince geniş olması nedeniyle, uzmanlar, bebek için mevcut endikasyonlara ve kontraendikasyonlara dayanarak belirli bir durumda en uygun olanı seçmelidir. Çoğu zaman tıbbi faaliyetlerde Tavegil veya Suprastin kullanılır.
 • Elbette, bu hastalık formunun belirtileri olan çocuklar antispazmodiye ihtiyaç duyarlar. Otolarengologlar genellikle, spazmları daha iyi rahatlatan ve çocukları tedavi etmek için en uygun olan Drotaverin ve No-shpu'yu atarlar.
 • küçük haplar genellikle emilme için reçete edilir. Onların avantajı, solunum sürecinin zorluğu ile bağlantılı olarak bebeğin şiddetli halini çabucak rahatlatmasıdır. Küçük çocuklarda larenjitli şekerler bağımsız olarak seçilemez. Tüm randevular sadece ilgili doktor tarafından gerçekleştirilir.

Antibiyotiklerin kullanılması önerilmemektedir. Bu tür bir hastalık ile böyle güçlü bir ilaç işe yaramaz ve bunun yerine vücuda bebeğe zarar verebilir. Genel olarak, yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda larenjit için antibiyotikler, sadece aynı zamanda ikincil bir enfeksiyon teşhis edildiğinde etkilidir.

Hastalığın negatif belirtilerinin rahatlatılması için, yerel maruziyet gereklidir. Bu genellikle solumadır. İnhalasyonlar, hem buhar hem de nebulizatör gibi özel modern cihazlar aracılığıyla yapılabilir. Buhar inhalasyonları larinksin kaslarının spazmını azaltmaya yardımcı olur ve şişmesini azaltır. Ancak bu durumda tüm ilaçlar bebekler için kabul edilemez.

Önemli! Çocukluk çağında hidrokortizon ile inhalasyonlar yapılması tavsiye edilmez. Bu yasak, bu ilacın birçok yan etkiye neden olması gerçeğiyle ilgilidir.

Bilgilendirici video

Alerjik larenjit için halk ilaçları ve reçeteleri

yüzyılların derinliklerinden geldi ve etkili bir şekilde hatta bizim büyük-büyükannesi tarifleri hastalar arasında çok popüler ve tam geleneksel tıp tarafından onaylanmış boğaz şişmesi kurtulmak için yardımcı olur. Uzun süre etkili olduklarını ve tam güvenli olduklarını kanıtlamışlardır, çünkü kullanılan doğal bileşenler yan etkilere ve bağımlılığa neden olmaz. Ancak, bu hastalıktan kurtulma yönteminin etkinliğine rağmen, tüm halk yöntemlerinin bu hastalığın geleneksel tedavisine sadece bir katkı olduğunu unutmamalıdır.

Çoğunlukla, hastalar larinkse ek zarar vermemek için evde inhalasyonların larenjit ile ne yapacağı sorusuyla ilgilenir. Doktorlar onlar için nane, adaçayı veya papatya bitkisinin bitkisel bir şekilde kullanılmasını önermektedir. Soda çözeltisi ile inhalasyon ile iyi bir etki verilir. Kuru öksürüğün tahriş edici etkisini çabucak hafifletir ve hoş olmayan semptomları giderir. Yardımıyla çocuklarda larenjit ile inhalasyona izin verilir, ancak sadece kulak burun boğaz uzmanı ile görüştükten sonra yapılmalıdır. Bu, bebeğin zayıflamış vücudundaki herhangi bir yan etkiyi önlemeyi mümkün kılar.

Hastalığı buhar ile tıbbi bileşenlerle tedavi etmenin yanı sıra, durulamalar da kullanılır. Bu formun larenjitiyle gargara yapılabilecekler hakkında her hastaya kendi doktorundan sorulmalıdır. Genellikle, doktorlar bu amaçla aşağıdaki kodları kullanmanızı önerir:

 • büyük bir havuç rendesi üzerine ovuldu ve 1: 1 oranında sütle dolduruldu. Elde edilen karışım bir kaynama noktasına getirildi ve küçük bir ateşte 15 dakika tutuldu. Filtrelenmiş ve soğutulmuş bir et suyu gargara için hazırdır. Günde 2 kez gerçekleştirilir;
 • Bir çorba kaşığı bal bir bardak ılık suda çözülür. Bu araç, boğazı günde en az 6 kez çalkalar;
 • Kalanchoe yapraklarından sıkılmış meyve suyu, eşit miktarda kaynamış su ile karıştırılır. Bu karışımla durulamalar günde en fazla iki kez gerçekleştirilir.

Boğazdaki sıkıştırmalar iyidir. Bu tür tıbbi pansumanlar için birçok popüler yemek tarifleri vardır, ancak hastalar arasında en popüler olanı bir paket ham patatestir. Yumrular küçük bir rende üzerine sürülür, sıkılır ve 2-3 kat gazlı bezle sarılır. Bu paket boğaz bölgesine yerleştirilir, sıcak bir beze sarılır ve gece boyunca bırakılır. Bu tür bir kompresin kullanıldığı birkaç seanstan sonra şişmenin larenksinden kaybolmanın beklenen etkisi gözlenmiştir.

Alerjik larenjit komplikasyonları

Hastalığın bu formu her zaman ciddi sonuçların ortaya çıkmasıyla doludur. Ve eğer bir çocukta alerjik larenjit gelişirse, görünümlerinin ortaya çıkma riski önemli ölçüde artmaktadır. Küçük hastalarda aşağıdaki tehlikeli patolojilerin boğazında alerjik bir ödemin arka planı gelişir:

 • larinksin darlığı, kısa sürede asfiksi ve ölümcül bir sonuçla sonuçlanabilen;
 • akut bir formda yıldırım hızında hava yolu tıkanıklığı, solunumun durmasına ve akciğerlerin şişmesine neden olabilir;
 • mukozanın hiperplazisi;
 • gırtlak kanseri.

Ayrıca bu hastalığın bir komplikasyonu olarak Quincke ödemi veya anafilaktik şokun ortaya çıkmasıdır. Larinksin alerjik inflamasyonunun bu etkileri, çoğunlukla küçük çocuklarda görülür. Bununla birlikte, yetişkin hastalarda, negatif sürecin kronikleşmesi, esas olarak, insan yaşamına ciddi bir tehdit taşımadığı halde, kalitesini olumsuz yönde etkileyebileceği not edilir.

Hastalığın bu sonuçların tamamı genel sağlık için çok tehlikeli olduğunu ve bazı durumlarda, hastanın hayatı, bu yüzden ilk belirtileri tanı geçmesi uzmana acil itiraz olmalıdır zaman ve her durumda tedavinin en uygun reçete.

Yetişkinlerde ve çocuklarda alerjik larenjit önlenmesi

Ciddi ve tehlikeli bir hastalığın nüksünü tamamen ortadan kaldırmak için, önlenmesinde özel dikkat gösterilmelidir. Çocuklarda veya yetişkinlerde tekrarlanan larenjitleri önleyebilen uzmanların ana önerileri aşağıdaki gibidir:

 • teşhis çalışması sırasında tespit edilen alerjen ile herhangi bir temasın tamamen dışlanması;
 • bağışıklığı ve tüm organizmayı bir bütün olarak güçlendirmek için tüm olası önlemleri almak;
 • herhangi bir olumsuz semptom için bir doktora zamanında erişim;
 • tüm bağımlılıkların, özellikle sigara içmenin reddedilmesi.

tamamen hayattan akut alerjik larenjit ortadan kaldırmak için, kesinlikle, günlük ikamet için belirlenen odasında hava, hep olduğu taze ve hafif ıslak koşulları sağlamak için gerekli tüm kişisel hijyen önlemlerini yanı sıra dengeli izleyin ve sağ yemelisiniz.

Uzmanlar, bir önceki hastalığın önlenmesinden önce bir nebülizörün satın alınmasını tavsiye etmektedir. Bu kompresör cihazı, boğazda rahatsızlık oluşması için gerekli olan buhar prosedürlerini gerçekleştirmeyi çok daha kolaylaştırır. Larengitis nebülizör ile inhalasyon bireysel konsültasyon durumunda doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlarla evde yapılır. Bu amaçla arkadaşların önerdiği herhangi bir şekilde kullanılması kabul edilemez.

Alerjik larenjit nedenleri ve tedavisi

Alerjik larenjit - baskın laringeal tutulum ile solunum alerjisi formu. Larinksin izole lezyonu pratik olarak bulunmaz. Kural olarak, burun, farinks, trakea, bronşlar, alveoller gibi solunum sisteminin diğer kısımları da aynı anda acı çekmektedir. Oradan akut, relaps, kronik.

Alerjik bir doğanın larenksinin iltihaplanması esas olarak çocuk pratiğinde yaygındır, 1-3 yaş arası çocuklar hastalığa en fazla duyarlıdır. Bununla birlikte, yetişkinlerde, alerjik larenjit de bir istisna değildir.

Makalede, nedenleri, gelişim mekanizmalarını analiz edeceğiz, bu hastalığın gelişim riskini, semptomlarını ve tedavisini arttıracağız.

Alerjik larenjit gelişmesine ne sebep olur?

Bu hastalığa neden olan alerjenler, genellikle hava yoluyla vücuda girer. En yaygın olarak aşağıdaki alerjen türleri bulunur.

Ev tozu

Kompozisyonunda homojen değildir ve çok sayıda farklı alerjen içerir. Alerjinin ana provokatörleri, cinsin en küçük akarlarıdır. Dermatophagoiges. Döşemeli mobilyaların döşemelerinde, perdelerde, halılarda, yumuşak oyuncaklarda vb.

Ev tozu da çeşitli kimyasallar, yün ve hayvan dander, hamam böceği alerjenleri, küf içerir. Zararlı kontrolü gerçekleştirmenin birkaç kez alerjen sayısını artırdığı dikkate değerdir çünkü Akarların ölümünden sonra hamamböceği ve diğer böcekler, dışkı, antijenik özelliklere sahip bu parazitlerin kabuklu kabuklarının bileşenleri havaya girer.

Epidermal alerjenler

 • yün;
 • kepek;
 • epidermisin parçacıkları;
 • dışkı;
 • evcil hayvanların tükürüğü;
 • tüy ve aşağı.

Bu türün, özellikle kedinin epidermisi olan yüksek bir aktivitesi vardır. Alerjenler toz partiküllerine tutturulur ve giysi ile kolayca taşınır.

Gıda alerjenleri

En alerjik yeteneği tarafından sahip olunan:

 • inek sütü;
 • sert kabuklu yemişler;
 • turunçgiller;
 • çikolata;
 • balık;
 • yumurta;
 • Siyah frenk üzümü;
 • çilek;
 • çilek;
 • üzüm;
 • böğürtlen;
 • ahududu;
 • ananas;
 • hurma;
 • tahıllar.

Çocuklarda, alerjik larenjit nedeni lateks duyarlılık olabilir, hangi emzik, meme, oyuncak genellikle yapılır. Latekslere karşı hoşgörüsüzlük, gelecekte muz, avokado, kavun, kestane, kiviye duyarlılığın artmasına neden olabilir.

Polen alerjeni

3 ana grup var:

 • ağaçların poleni (kızılağaç, huş ağacı, akçaağaç, meşe, fındık, söğüt, dişbudak, cehri);
 • Tahıl (bluegrass, timothy, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday);
 • yabani otlar (pelin, ısırgan otu, karahindiba, quinoa, ragweed).

Bitki polenine karşı alerjinin bir özelliği, tezahürlerin mevsimselliğidir.

Bahar alevlenmeleri ağaçların polenine karşı alerjiyle ortaya çıkar, hububatın tepkisi yazın başında ve ortasında hissedilir, yabani otlar yaz sonunda veya sonbaharın başında ortaya çıkar.

Ek olarak, bitkilerin poleni ile bazı gıda ürünleri arasında bir çapraz-alerji vardır. Huş ağacı polenine karşı hassasiyet, elmalar, armutlar, tatlı kirazlar, havuçlara karşı hoşgörüsüzlüğe neden olabilir.

 • Aerodirektörler ve üretim faktörleri
 • İlaçlar, aşılar.

Alerjik bir larenjit formu geliştirme riski daha yüksek olan kimdir?

Bu hastalığın gelişimine predispozan faktörler:

 • kalıtsal yatkınlık (bronşiyal astım, yakın akrabalarda çeşitli alerjik hastalıklar);
 • atopi belirtilerinin varlığı (dermatit, diyatez);
 • bir alerjenin büyük miktarda alınması veya bununla uzun süreli temas;
 • kirli havaya, aktif ve pasif sigaraya maruz kalma;
 • sık ARI;
 • ilaçların, özellikle antibiyotiklerin irrasyonel kullanımı.

Alerjik larenjit gelişiminin mekanizması

Hastalığın gelişiminin kalbinde bir ani tipin alerjik reaksiyonudur.

Vücuttaki alerjen ile birincil temas, daha sonra mast hücrelerinin zarına sabitlenen immünoglobulin E'nin sentezine başladığında. Bu sürece duyarlılaşma denir. Tekrarlanan temasta alerjen, mast hücrelerinin degranülasyonuna ve vücutta çeşitli reaksiyonları tetikleyen spesifik inflamatuar mediatörlerin salınmasına yol açan immünoglobulin E ile birleşir.

Arabulucuların etkisi altında ilk birkaç dakika içinde damarların geçirgenliğinde bir artış ve bunların genleşmesi, klinik olarak larinksin subluksasyonu ile kendini gösterir. Ödem nedeniyle, hava geçişini engelleyen glottisin daralması meydana gelir.

Larinksin daralma derecesi, akut allerjik larenjitin klinik tablosunda belirleyici faktördür. Ek olarak, arabulucular duyarlı sinir uçlarını tahriş ederek, bir refleks öksürüğünü kışkırtırlar.

6 ila 12 saat sonra, alerjik hastalıklara sahip insanların yarısından fazlası gecikmiş bir alerjik reaksiyon geliştirir. Bu sentezleme enflamatuar odak eozinofil çekim CD4 lenfosit, solunum sistemi, yumuşak kaslara, kan damarları mukozasını zarar verebilecek yüksek derecede toksik protein sentezleme bazofiller, lenfoid eğitim ile ilişkilidir

gırtlak mukoza ödemi ve infiltrasyon da daha az tahriş edici laringospazmı veya laringeal ödeme neden olabilir aşırı duyarlılık oluşumuna katkıda içinde kronik enflamasyon geliştirilmesi için temel oluşturur.

Sıklıkla, özellikle küçük çocuklarda alerjik larenjitin gelişmesi, solunum sisteminin viral veya bakteriyel bir enfeksiyonundan önce gelir.

Enfeksiyöz inflamasyon, mukozanın koruyucu özelliklerini önemli ölçüde azaltır, böylece alerjenler vücuda serbestçe girebilir. Ayrıca, hassas reseptörler ortaya çıkar ve tahrişleri solunum yollarının hiperreaktivitesine yol açar.

Alerjik larenjit belirtileri

Akut alerjik larenjit esas olarak larinks bölgesine yayılan anjiyoödemdir. Klinik tablo ödemin şiddeti ve larinksin daralma derecesi ile belirlenir.

4 derecelik stenozu ayırt etmek için kabul edilir:

 1. telafi. Sesin ses kısıklığında, havlamaya dönüşen kuru ve uykusuz bir öksürükle kendini gösterir. Solunum yetmezliği belirtileri gözlenmez, ya da önemsizdir ve sadece fiziksel eforla, ağlayarak, ağlayarak görünürler.
 2. Tamamlanmamış tazminat. Endişe var. Nefes darlığı ile nefes darlığı. Nefes gürültülü, uzaktan sesli. Nefes alma eyleminde, ek solunum kasları yer alır, burun kanatları şişer, interkostal boşluklar, supraklaviküler jugular fossalar yer alır. Işık perioral siyanoz gösterir.
 3. dekompanse. Hasta ciddi durumda, endişe adynamia ile değiştirilir. Cilt ter ile keskin bir şekilde solgunlaşır. Siyanoz büyüyor. Bir siyanotik nazolabial üçgen, burun ucu, kulaklar, parmaklar ve ayak parmakları vardır. Kan basıncı azalır, kalp yetmezliği gelişir.
 4. boğulma. Toplam siyanoz. Tamamen durduruluncaya kadar belirgin bir kardiyak aktivite ve nefes alma inhibisyonu vardır.

Tekrarlayan bir seyir ile, tekrarlayan larenjit alevlenmeleri gözlenir, ancak kural olarak, stenoz olmadan veya 1 derece darlık ile devam ederler.

Klasik olarak, alerjik larenjit alevlenmesi akşam veya gece başlar, aniden ortaya çıkar ve birkaç saatliğine artar. Hastalar ağrı, boğazda yabancı cisim hissi, ses değişiklikleri (hafif ses kısıklığından aphoniaya), kaba kabuklu öksürük gibi görünmektedir. Nadir durumlarda, ciddi stenoz formları mümkündür.

Yetişkinlerde, alerjik larenjit semptomları daha az belirgindir. Çocuklarda, tam tersine, larinksin daralması oldukça yaygın bir olgudur. Çocuk ne kadar küçükse, hastalığın belirtileri ağırlaşır. Bu anatomik özelliklerden kaynaklanmaktadır.

Çocuğun larinksi dar ve bir huni şeklindedir. Subarak aleti gevşek bir bağ ve yağ dokusudur. Bu yapı ödemin hızlı gelişmesine katkıda bulunur. Laringeal sadece 1 mm kalınlaştığı zaman lümeni% 50 oranında daralmaktadır.

Kronik alerjik larenjit, sesin periyodik ve yoğun olmayan kuru öksürüğündeki tını ve ses tonunda bir değişiklik ile karakterizedir. Alerjik doğanın larenksinin kronik inflamasyonu erişkinlerde daha sık görülür, laringotrakit şeklinde oluşur ve sıklıkla rinit veya rinosinüzit ile birliktedir. Semptomlar her zaman mevcuttur.

tanılama

Gıda kaynaklı akut larenjit tanısı genellikle zor değildir. Neredeyse her zaman çocuğun ebeveynleri ya da hastanın kendisi, tam nedeni söyler.

Hastalığın tekrarlayan ve kronik seyri ile larenjitin alerjik doğasını doğrulamak zordur.

Doğru teşhisi kurmak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir:

 • gırtlak stenozu nüksleri 3 kattan fazla;
 • 1 ila 5 yaş, erkek cinsiyet (erkeklerin 2.3 katı daha sık);
 • Yüklü kalıtım (yakın akrabalarda alerjik hastalıklar);
 • sık ARI;
 • uzun süreli persistan larenjit;
 • atopik dermatit, alerjinin diğer belirtileri;
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar tedaviye zayıflık veya zayıf yanıt;
 • normal veya subfebril sıcaklığı, zehirlenme yok;
 • alevlenmelerin mevsimsel doğası;
 • klinik tezahürlerin tekdüzeliği.

Alerjik larenjit, genel kan testinde eozinofil seviyesinde ılımlı bir artışla karakterize olduğunda.

Teşhisi doğrulamak için, Ig E seviyesini belirleyin. Duyarlılık spektrumu (spesifik alerjenler) belirlemek için, cilt kazıma ve intradermal testleri yürütmek için gereklidir.

Alerjik larenjit nasıl tedavi edilir?

Tedavi sadece semptomların giderilmesini değil, aynı zamanda nükslerin önlenmesini de içerir.

Larenks stenozu ile birlikte akut larenjit, hastanede acil bakım ve tedavi gerektirir. Bir intravenöz epinefrin, glukokortikosteroid enjeksiyonu gösterilmiştir. Ağır vakalarda trakeotomi veya entübasyon gerekebilir.

Bir ambulansın gelmesinden önce, hasta temiz hava akışını sağlamalıdır. Nemlendiriciyi açın veya ıslak kağıtları asın, Odadaki sıcaklık 18 - 20 ° 'yi geçmemelidir. Eğer bu bir çocuksa, güven duyulmalı, olumsuz duyguları dışlayan şartlar yaratılmalıdır.

Olumlu etki, bir alkali içecek (maden suyu), ılık ayak banyoları vardır.

Çocuklarda evde bile kompanse stenoz varlığında alerjik larenjit tedavisi için izin verilmez. Ağır seyreden ve darlığı olmayan yetişkinlere ihtiyaç yoktur.

Bir tedavi olarak, aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

İlk jenerasyonun antihistaminleri (Fenistil, Suprastin) ve ikinci nesil (Cetirizine, Loratadine)

Eylem ilkesi, histamin etkilerinin gerçekleştirildiği reseptörleri bloke etmektir. Resepsiyonun arka planına karşı, kan damarlarının geçirgenliğinde bir azalma ve dokuda sıvı veriminin azalması vardır. Klinik olarak, bu, ödemde bir azalma ile kendini gösterir.

Ortalama tedavi süresi 10-14 gündür. Sürekli tekrarlayan seyir durumunda, ilaç 3 aya kadar devam ettirilmeli ve bağımlılığı önlemek için ilaçların değiştirilmesi gerekir.

Hastalığın alevlenmesiyle, birinci kuşak histamin reseptörlerinin antagonistlerine tercih edilmelidir. Bu gruptaki ilaçlar belirgin bir etkiye ve hızlı bir etki başlangıcına sahiptir (yutulduktan 30 dakika sonra). Alerjik larenjit durumunda, uyuşukluk ve sedasyon gibi bu tür yan etkiler arzu edilir ve anksiyeteyi hafifletmeye katkıda bulunur. Ancak, bu ilaçların 1 yaşından küçük çocuklarda kullanılması arzu edilmez.

Hastalığın kronik seyrinde ve uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyulduğunda, ikinci nesil antihistaminiklerin kullanılması mümkündür. Bu ilaçlar merkezi sinir sistemi üzerinde daha az etkiye sahiptir ve daha uygun bir doz rejimine sahiptir (günde 1 kez). Uyuşukluğu önlemek için, ilaç akşam alınmalıdır.

glükokortikosteroidlerdir

Güçlü bir anti-inflamatuar ve anti-ödematöz etki ile karakterize edilmiştir. Alerjik larenjit için sistemik kullanım sadece subkondens ve dekompanse stenoz ile doğrulanır.

Larinks 1 derece daraldığında, nebülizör yoluyla inhale glukokortikosteroidlerin kullanılması tavsiye edilir. Bu durumda en etkili olan budesoniddir (Pulmicort). İnhale glukokortikosteroidler ile tedavi neredeyse hiç yan etkisi yoktur.

Cromolyn sodyum

Mast hücrelerinin membranlarını stabilize eder, böylece çeşitli medyatörlerin bunlardan salınmasını önler. İlaç alerjilerin tezahürünü ortadan kaldırmaz, ancak onları uyarır. Cromoglikat sodyum, gıda alerjenlerinin neden olduğu sık tekrarlayan alerjik larenjit için endikedir. 5 yaşın altındaki çocuklarda uygulanamaz.

Anti-inflamatuar ilaçlar (Fenspiride)

Fenspiride (Erespal) - ENT organlarının alerjik hastalıklarının tedavisinde en etkili ilaçtır. Anti-enflamatuar etkisi, enflamatuar medyatörlerin sentezinde bir azalmaya dayanır, buna ek olarak, Hl-histamin reseptörlerini kısmen bloke eder; alerji belirtilerini azaltır. Kontrendike 2 yıla kadar.

Erişkinlerde ve çocuklarda alerjik larenjit tedavisi sadece yaşla ilişkili ilaç dozajı farklıdır.

Larenjitin onaylanmış alerjik yapısı ile spesifik immünoterapi mümkündür. Bu yöntem, antijenlere karşı monovalent duyarlılaşma için kullanılır, temas edilemeyen temas (bitkilerin poleni, hane tahriş edicileri).

önleme

Aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Alerjik larenjit gelişimini önlemek, nedensel alerjen ile temas ile en aza indirilebilir.
 • Ev alerjenlere karşı sensitizasyon düzenli ıslak temizlik için gerekiyorsa, düzenli olarak nevresim kaynatın, döşeme, halı, bitkiler, yumuşak oyuncaklar, sır raflardan ile ev mobilyaları kaldırmak sinteponovye üzerinde tüyü yastıklar yerine.
 • Evcil hayvanlarla teması önleyin.
 • Yiyeceklere karşı alerjiniz olduğunda - bireysel olarak tahammül edilemez ve tüm yüksek alerjik gıdalardan uzak durun.
 • Polen alerjene karşı aşırı duyarlılık olduğunda - eğer mümkünse, bitkilerin çiçeklenme dönemi için kalış yerini değiştirin. Bu mümkün değilse, evden daha az ayrılmaya çalışın ve yürüyüşten sonra zorunlu saç yıkama ile duş alın.

Alerjik larenjitin önlenmesi, genel sağlık önlemlerinin uygulanmasını, yatkın bireylerde viral ve bakteriyel enfeksiyonların önlenmesini içerir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde alerjik larenjit: nedenleri, ilk semptomları ve tedavi yöntemleri

şekil

Genel olarak kabul edilen sınıflandırmaya göre, alerjik larenjit 2 forma ayrılır:

 1. akut, Bu, vücudun mukoza zarları üzerinde veya kanın içine alerjen alması için anında reaksiyonudur. Bu durumda, semptomatoloji kendini oldukça canlı bir şekilde ortaya koyar: laringeal ödem, boyunda ve hatta yüzdeki eşlik eden ödem ile gelişir. Bu durum çocuk için son derece tehlikelidir, çünkü stenoz gelişme riski yüksektir - sahte krup.
 2. kronik, vücutta alerjene uzun süreli maruz kalma ile karakterize edilir. Bu durumda alerjik larenjit hafif bir semptomatolojiye sahiptir, ancak hastanın laringeal ödem geliştirme riski azalmamıştır. Kural olarak, yetişkin hastalarda patolojik sürecin kronikliği gözlenir.

Herhangi bir alerjik larenjit formu tehlikelidir, bu nedenle hemen tedavi gerektirir. Çocuklar hastalığı çok daha fazla taşırlar, bu yüzden sahte bir krup geliştirdiklerinde hemen hastaneye kaldırılırlar. Böyle bir ayakta tedavi olmanın yokluğunda mümkündür.

semptomlar

Gelişen alerjik larinjit belirtileri diğer çeşitlerinde gözlenenlerle aynıdır. Hastalık yavaş yavaş ilerleyebilir veya tüm bulgularını bir kerede gösterebilir (hızlı gelişim).

Bu nedenle, alerjik larenjit için, hasta şunlardan muzdariptir:

 • ağrılı veya zor yutma;
 • gırtlakta zulüm duyguları;
 • larinksin hiperemi mukoza zarları;
 • ses tellerinin şişmesi;
 • nefes darlığı;
 • yemek yerken boğazda rahatsızlık;
 • sık poperyvaniya yemek.


Ses tellerinin şişmesi, sesin tonundaki değişim, ses kısıklığı ve konuşma sırasında öksürük atakları ile gösterilir. Şiddetli bir şekilde etkilenirlerse, aponi meydana gelebilir - 3-10 gün süren geçici bir ses kaybı.

Laringeal ödemin allerjik larenjitle hızlı gelişimi, insan yaşamı için potansiyel olarak tehlikeli bir durum olan stenoza neden olabilir.

Larinksin stenozu belirtileri şöyledir:

 • nedensiz panik atak saldırıları;
 • kas uyarılabilirliği;
 • gürültülü ve hızlı soluma;
 • yüz cildinin kızarıklığı;
 • artan kalp hızı;
 • taşikardi;
 • idrar sisteminin ihlali.

Böyle belirtiler ortaya çıkarsa, hastayı hastaneye götürmeli veya bir ambulans çağırmalısınız. Böyle tehlikeli bir durumu durdurmak için bağımsız olarak mümkün değildir.

Hangi doktor alerjik larenjit tedavi eder?

Larenjitlerin herhangi bir çeşidi için, kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekir. Bu mümkün değilse, terapiste veya çocuk doktoruna gidebilirsiniz.

Alerjik larenjit için, hastaya allerjist için ek tavsiye için başvurulmalıdır.

tanılama

Bir kulak burun boğaz doktorunun resepsiyonunda hasta aşağıdaki teşhis prosedürlerine maruz kalacaktır:

 1. Fizik muayene ve görüşme.
 2. Laringoskopi, özel bir enstrüman yardımıyla gerçekleştirilir - laringoskop. Bu prosedür hoş değildir, ancak kesinlikle güvenli ve son derece gereklidir, çünkü bu cihaz olmadan doktor larinks ve vokal kordların durumunu tam olarak değerlendiremeyecektir.


larenjit gelişimine yol alerji etiyolojisi, kurulmamıştır eğer allerji de muayene geçişi ile hasta allergotesty reçete edilir. Onlar çeşitli şekillerde tutulur:

 1. Hastanın kolunda, içinde bulunan alerjen ile az miktarda sıvı damlayan, birkaç sığ çizik oluşur. Bu madde, şişmiş ve kızarılmış olan yara ve alerjik reaksiyonun sebebidir.
 2. Alergoprobya iletiminin ikinci yöntemi, venöz kanın toplanmasını içerir. Bir biyolojik materyal örneği, her birine ayrı bir alerjenin eklendiği birkaç kısma ayrılır. Kanın reaksiyonu ile, bir laboratuvar asistanı insan vücudunun belirli bir maddeye ne kadar hassas olduğunu yargılayabilir.

Çoğunlukla alerjik larenjitli bir venöz kan çiti veya böyle bir etyolojiye sahip diğer hastalıklar ile yapılan alerjik bir test, gebe kadınlarda yapılır. Bununla birlikte, ancak hastanın laringeal stenoz gelişmesi riski yoksa ve patolojinin kendisi nispeten kolaysa yapılabilir.

Tanıda bütüncül bir yaklaşım, özellikle de hastalığın hastalığa yakalanması durumunda, bir hastaya en etkili tedavinin verilmesine yardımcı olur.

tedavi

Alerjik bir larenjitin (larenksin stenozu yokluğunda) kolay bir formunu tedavi etmek için, evde tedavi gören doktorun tüm reçetelerini açıkça takip etmek mümkündür. Her şeyden önce, alerjen ile teması tamamen dışlamak ve sonra sadece aktif tedaviye başlamak gereklidir.

Başlangıç ​​için hastanın gerekli koşulları sağlaması gereklidir:

 1. Hasta dispnenin daha az belirgin olduğu bir pozisyon almalıdır.
 2. Sıcak ayak banyosu yapın ya da baldır kaslarına hardal koyun.
 3. Maksimum hava nemi. Gerekirse, hasta buharı su ısıtıcısından (çok sıcak değil) veya musluktan gelen sıcak suyun buharlaşmasından geçirebilir.
 4. Hastaya bol miktarda alkalin içecek sağlayın.


Paralel olarak, doktor tarafından reçete edilen tedavi prosedürleri, alerjik larenjit semptomlarını hafifletmek için yapılmalıdır:

 1. Nebulizer ile soluma. Pulmicort, Flixotide, berodual: ilaçla ödem ve gırtlak hastanın darlığından kurtulmak uzaklaştırılması için. Balgam gırtlak duvarlar ve ses telleri üzerinde toplama balgam sağlamak için soluma söktürücü ilaçlar yapın: Bronhomaks, Bronhostop, Langes, Bronholitin, Mucosolvan® et al hastaya soluma cihazının yokluğunda.. Lazolvanom, Mukolvanom, Mukaltin vb ekspektoranlar şuruplar reçete edilir.
 2. Antipiretik ilaçların alımı. göstergeler (39-39,9 ° C) veya hatta daha yüksek pireticheskih kadar laringeal stenoz genellikle vücut sıcaklığında önemli bir artış meydana gelir. olamaz ateş yoksaydığından ateş düşürücü ilaçların yardımıyla savaşmak gerekir: enjeksiyonları analgin, difenhidramin ve deksametazon, parasetamol, ibuprofen ve analogları (Nurofenom, Ibufenom, Ibunormom), aspirin.
 3. Antihistamin kullanımı: Tavegil, Loratadin, Eden, Ketotifen, Diazolin, Alerdez vb.

o larinks şişmiş mukozaları tahriş gibi, sıcak değil, bol ama çok soğuk değildir içmeyi unutmayın. İçecek sıcak olmalı. Hastaya daha iyi anti-alerjik, anti-ödemli ve anti-inflamatuar etkiye sahip otlar decoctions vermek için: papatya, kadife çiçeği, kantaron, adaçayı, nane, okaliptüs, veraset keneler, vs...

Çocuklarda alerjik larenjit

Çocuklarda akut alerjik larenjit, kural olarak, hemen hemen ciddi dönüşler alır ve yanlış krup belirtilerine neden olur. Daha sıklıkla patoloji, çocuk larenksinin yapısının özelliklerine bağlı olan 2-5 yaşlarındaki bebeklerde gelişir. Küçük bir çocukta laringeal lümen bir yetişkinden çok daha dardır ve astar alan bölgesinde gevşek lif birikmesi süreci de önemli bir rol oynar.

Bir çocukta alerjik larenjitin klinik belirtileri aniden ve çoğunlukla geceleri ortaya çıkar. Bebeklerde belirtiler ortaya çıkar:

 • gürültülü, hırıltılı solunum, sık solunum;
 • ağlarken öksürük artar;
 • emaye cilt ve tırnaklar;
 • vücut sıcaklığında keskin bir sıçrama;
 • inspiratuar dispne;
 • özellikle sabahları ses kısıklığı.

Larenksin darlığı ile ilgili belirgin belirtilerle, bebeğe yalnızca yatak istirahati ve rahat bir pozisyon sağlayarak yardımcı olabilir, bu da nefes darlığı ve bol miktarda içeceği ortaya çıkarır. Alerjik larenjitin tehlikeli semptomlarının tedavisi ve rahatlatılması ile ilgili diğer tüm önlemler, bir hastanede bir doktor tarafından alınır.

komplikasyonlar

Yetişkinlerde ve çocuklarda alerjik larenjitin en tehlikeli komplikasyonlarından biri de asfiksi (boğulma). Laringeal lümenin tam örtüşmesi ölümcül bir sonucu tehdit eder, bu da sadece bir doktor tarafından ve sadece bir hastanede (özellikle küçük çocuklarda) önlenebilir.

Alerjik larenjitin bir başka hoş olmayan sonucu da larinkste polip oluşmasıdır. Ayrıca, hastalık sesin tınığında ve alt solunum yollarına enfeksiyonun yayılmasında geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

Tamamen iyileşmeyen larenjit, boğazda malign bir tümör oluşumuna yol açabilir, bu nedenle bu tür tehlikeli komplikasyonları önlemek için patolojik bir süreci başlatamazsınız.

önleme

Alerjik larenjitin primer gelişimini veya nüksetmesini önlemek için, hangi maddelerin insan vücudunun akut reaksiyonuna neden olabileceğini ve bunların onlarla tamamen temas etmediğini bulmak gerekir. Eğer bu yapılamazsa, hastanın her zaman onunla birlikte bir antihistamine sahip olması gerekir; bunun alınması, patolojik sürecin boğaza yayılmasına izin vermemelidir.

Çocuğun veya yetişkinin bulunduğu odayı sıklıkla havalandırmalısınız. Hava nemlendirmeyi unutmayınız. Sokaktaki nem çok düşük ise, özel bir cihaz satın alabilirsiniz - düzenli aralıklarla su püskürtecek bir hava nemlendirici (bazı makinelerde, spreyler arasındaki aralıklar bağımsız olarak ayarlanabilir).

Günlük ıslak temizlik ve ev mobilyası yüzeyinden toz düzenli kaldırma - böyle larenjit gibi böyle tehlikeli bir hastalığa yol açabilir alerji gelişme korkmamaları mümkün olacaktır başka koşul aşağıdakilerden.

Çocuklarda alerjik larenjit, belirtiler, nedenleri, tedavisi

Larenjit, larinksin akut inflamasyonudur.

Larenjit, larenksin stenozunun gelişmesine eşlik ediyorsa, buna kroup denir.
Krup bulaşıcı kökenli olabilir. Gelişiminin nedeni grip olabilir; Genellikle parainfluenza ile, diğer solunumsal viral enfeksiyonlarla daha az sıklıkla gelişir. Zor krup çok zor.


Alerjik laringotrakeit - Larinksin akut alerjik inflamasyonu. Larenks stenozunun gelişmesi eşlik ediyorsa, genellikle yanlış krup olarak adlandırılır. XIX yüzyılın sonunda, gerçek difteri topluluğundan ayırt etmek için "yanlış tahıl" adı önerilmiştir. Şimdi alaka düzeyini yitirmiştir: "alerjik krup" terimi, patogenezinin altını çizen daha doğru sesler vermektedir.
Hastalığın kalbinde, alerjik iltihap ve gırtlak mukozasının şişmesidir.
Çoğunlukla çocuklar 6 ay - 3-4 yıldır hasta.


Krup belirtileri bir triad ile karakterizedir:

 1. sesin ses düzeyine kadar ses kısıklığı (tam bir ses kaybına kadar);
 2. kaba, havlayan öksürük;
 3. İnspirasyonun güçlendirilmesi ve uzaması ile birlikte stenotik solunum.


Genellikle krup, gecenin ortasında aniden, daha sık gelişir.
Larenksin stenozunun şiddetine bağlı olarak, hastalığın dört aşaması ayırt edilir.


Ilk aşama - telafi. Sesin yavaşlığı bazen aphonia'ya kadar ilerler; havlayan öksürük; yük, juguler (retrosternal) fossa hafif bir çekiş ile gürültülü solunum göründüğünde. Sahne süresi birkaç saatten bir güne kadardır.


Ikinci aşama. Çocuk çok huzursuz. Aksesuar kasları içeren zorlayıcı öksürük; supra- ve subklaviyan çukur bölgelerinde inspirasyonla batırılması, interkostal alanlar; artan kalp hızı.


Üçüncü aşama. Çocuk çalkalanır, heyecan yerine uyuşukluk ile değiştirilebilir. Anlatılan dispne, çünkü onun konuşması zor. Cilt soğuk, yapışkan ter ile kaplı, soluk siyanotik (mavimsi). Mavi dudaklar, nefes alırken, göğüs kafesinin tüm esnek bölgelerinde (geri çekilir).


Dördüncü aşama. Çocuk bilinçsizdir. Dudakların eksprese siyanozu. Cilt açık gri renktedir. Solunum sığ, aralıklı. Alerjik klubun tanısı, hastalığın karakteristik klinik tablosuna dayanmaktadır ve alerjik yapısı kan plazmasındaki YgE seviyesinde bir artışla doğrulanmaktadır.
Alerjik krup enfeksiyöz kökenli tahıl ile ayırt edilmelidir - daha sonra bir solunum-viral enfeksiyonun arka planı gelişir.
Üç yaş ve üstündeki çocuklarda larenksin tekrarlanan stenozu, özellikle çocuğun başka alerji belirtileri varsa, hastalığın alerjik yapısının karakteristiğidir.

Alerjik larenjit veya yanlış krup ile ne yapılmalı?


Serebral olaylarda alerjik bir larenjit ortaya çıkarsa, derhal acil tıbbi yardım isteyin.
Onun gelişinden önce kollarında çocuğu almak, güven vermek, onu rahatsız etmek deneyin. Ona bir antihistamin ver - pipolfen, suprastin. Sıcak içecek (süt, maden suyu, soda ile süt) verin, küçük porsiyonlar halinde sık sık poite. tentür birçok damla, kaç yaşında çocuk - bir yatıştırıcı, kediotu hesaplama tentür verin. Sıcak el ve ayak banyosu (su sıcaklığı 38-39 ° C) alın, ya da sadece sıcak su ve bir çiftin bir damla görüntü ile banyo doldurmak, banyoda 20-30 dakika orada çocuğu yapmak ve oda banyo odasında onunla çalışacak, yatıştırıcı ve dikkat dağıtıcı yürümeye başlayan çocuk oyuncakları ve peri masalları.


Kendinden-medicate kabuğu çıkarmayın! Hastalığın belirtileri varsa, acil tıbbi konsültasyona ihtiyacınız var!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı, frigngeal lenfatik halkanın elementlerinin etkilendiği belirli bir enfeksiyöz, daha az sıklıkla iltihaplanma sürecinin spesifik bir belirtisidir. Çoğu durumda, palatine bademcikler iltihabı bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı neden olur.

Semptomlar ve ateşsiz boğaz ağrısı tedavisi

Angina her zaman vücut sıcaklığında bir artışla akmaz. Bu patoloji, boğazda akut ağrının ortaya çıkması, bademciklerin apsesi ile karakterizedir. Ateş bademcikler oluşan iltihap sürecinde serbest nedeniyle ortaya çıkar, beyinde çalışma termo merkezi yeniden biyolojik aktiviteye sahip bir madde.