Loading

Alerjik larenjit: yetişkinlerde ve çocuklarda semptomlar ve tedavi

Alerjik larenjit, alerjenlerin larinksin mukoza zarına girdiği zaman bir enflamatuar reaksiyonun gelişmesinden kaynaklanan enfeksiyöz olmayan bir patolojidir. Hastalık larinksin ödemi ile kendini gösterir. Mukoza zarının derin katmanlarında, bağ dokusunun liflerini emprenye eden ve ayıran bir transudat (sıvı) oluşur.

Hastalık yetişkinler ve çocuklar arasında bulunur. Patolojinin kendi gelişim paternleri, semptomları ve tedavisi acil önlemleri gerektirir.

sınıflandırma

 1. Akut akım. Hemen bir aşırı duyarlılık türü olarak gelişir. Semptomlar yıldırım hızla büyür. Formlar, izole laringeal ödem veya yüz ve boyun ödemi ile kombinasyonudur. Çocuklarda akut alerjik larenjit, yanlış kasık oluşumu ile komplike olabilir. Tedavi hemen yapılmalıdır.
 2. Kronik kurs. Alerjene uzun süreli maruz kalma ile karakterize edilir. Hastalığın semptomları hafiftir, ancak laringeal ödem oluşumu hariç tutulmamaktadır. Alerjenlerin kalıcılığı morfolojik değişikliklere yol açar. Larinkste, polipoid büyüme oluşur. Bağışıklık azalır, bu da viral ve bakteriyel enfeksiyonların gelişimine temel oluşturur. Hastalığın kronik seyri çoğunlukla yetişkin hastalarda oluşur.

Gelişim nedenleri

Alerjik larenjit yabancı maddelerin etkisi altında gelişir - alerjenler. Bunlar şunları içerir:

 • gıda ürünleri (çilek, yumurta, narenciye, deniz ürünleri vb.);
 • antihistaminikler dahil olmak üzere ilaçlar;
 • kozmetikler (saç spreyi, parfüm, vb.);
 • ev tozu;
 • epidermis ve türevleri (aşağı, tüyler, kepek, hayvan kılı, vs.);
 • çimenler ve diğer bitkilerin poleni;
 • bunlardan oluşan mikroorganizmalar ve toksinler;
 • kimyasal maddeler.

Çoğu zaman, hastalığın nedeni monoallerjandır.

Predispozan faktörler

Hastalığı geliştirme riski, tehlikeli endüstrilerde (kimya sanayii çalışanları, boyacılar, sıvacılar) çalışan yetişkinlerde, işyerinde hava saflığı için hijyenik şartlara uyulmaması ve tütün kullanımı ile artmaktadır. Çocuk, yetersiz hidratlı bir odada, sık sık solunum sistemi enfeksiyonlarında larenjitle karşılaşabilir.

Gelişim mekanizması

Alerjenler vücuda çeşitli şekillerde sokulur:

Bir alerjene maruziyet yolu larinksin alerjik ödeminin lokalizasyonunu belirler. Solunduğunda, çocukta - podogolovoy boşluğunda, epiglotisin laringeal yüzeyinde ödem oluşur. Aritmoid kıkırdaklar, gıda alerjenleri ile işleme dahil edilir. Larinksin ödemi, gevşek fiberin tıkanıklığı olan bölgelerde gelişir.

Alerjenlerin vücuda sokulmasına yanıt olarak, E sınıfının immünoglobulinleri kanda üretilmeye başlanır.Bu antikorlar, bağışıklık sistemi hücrelerinin (mast hücreleri) aktivasyonuna neden olur. Alerjinin aracıları bunlardan açığa çıkar: histamin, heparin, kimaz, triptaz vb. Arabulucuların etkisi (vazodilatasyon, kapiler geçirgenliğin ihlali) hastalığın semptomlarına neden olur.

Alerjik larenjit genellikle alerjik rinit ve konjonktivit, alerjik bronşit anamnezi olan erişkinlerde gelişir; çocuğun eksüdatif diyatezi vardır.

Klinik resim

 1. Yutma bozukluğu. Larinkste yabancı cisim hissi, yutma, büzülme ve büzülme ile kendini gösterir.
 2. Zorluk nefes alıyorum.
 3. Konuşma sırasında ses kısıklığı, sesin değişmesi, huzursuzluk değişimi.
 4. Öksürük.

Yetişkinlerde, hastalığın semptomları gırtlak lümeninin daralma derecesine bağlıdır. Hızlı ödem gelişimi, hastanın ömrünü tehdit eden larenksin darlığına yol açabilir.

Larinksin stenozu belirtileri

 1. Motor ajitasyonu, korku görüntüsü.
 2. İnspiratuar dispne belirtileri:
  • gürültülü solunum;
  • yardımcı kasların solunumuna katılım;
  • Nefes alma ritmini değiştirir.
 3. Yüzün hiperemi.
 4. Dudakların siyanozları, tırnaklar.
 5. Nabız değişimi.
 6. Üriner sistemin ihlali.

Larinksin stenozu aşamaları

 1. Tazminat aşaması - solunum nadirdir. Dispne belirtileri egzersiz sırasında ortaya çıkar.
 2. Alt kompanzasyon aşaması - istirahat durumunda dispne görülür (yardımcı kasların solunum hareketlerine katılım, gürültülü solunum), hasta huzursuzdur, nabız hızlıdır.
 3. Dekompansasyon aşaması yüzeysel bir solumadır, nabız düşer, arter basıncı azalır. Acrocyanosis var. Hasta zorla yarı oturur pozisyon alır.
 4. Asfiksi aşaması kardiyak aktivitenin keskin bir ihlalidir, nefes yüzeyseldir, deri soluk gridir, öğrenciler dilate edilir. Bilinç kaybı, ölümcül bir sonuç vardır.

Çocuklarda dersin özellikleri

Çocuklarda alerjik larenjit 2 ile 5 yaş arasında görülür. Bu, çocuğun larenksinin yapısının özelliğinden kaynaklanır: dar lümen, altta kalan boşlukta gevşek lif birikmesi.

Hastalığın semptomları gece, aniden ortaya çıkar. Saldırı havlayan öksürük uyanır ve çocuğu korkutur. O yatakta acele ediyor. Gürültülü bir nefes var, bir mesafeden açıkça duyuluyor. Korku için öksürük yoğunlaşır. Deri ve mukoza bebeği siyanotik hale gelir. İnspiratuar dispne ilham verir. Semptomlar yarım saat kadar sürer, o zaman çocuğun durumu normale döner. Sabah, ses kısıklığı devam edebilir.

tanılama

Hastalığın tedavisi yürütülen teşhis faaliyetlerinin kalitesine bağlıdır:

 1. Alerjik anamnezin dikkatli bir şekilde toplanması.
 2. Larinksin incelenmesi - dolaylı laringoskopinin yapılması. Larinksin mukoza zarının vitreus ödemi görülür. Poliplerin oluşmasıyla birlikte hastalığın kronik seyrinde, biyopsi materyali ile direkt laringoskopi yapılmalıdır.
 3. Laboratuvar verileri:
 • tam kan sayımı - eozinofil seviyesinde bir artış;
 • deri testleri - belirli bir alerjeni tanımlamak için. Örnekleri iğneleme (prik testi) veya kazı testi ile kullanın;
 • genel ve alerjene özgü immünoglobulin E. düzeylerinin belirlenmesi

İyileştirme önlemleri

Akut bir alerjik larenjit formunun tedavisi, hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirir. Larinksin artan ödemi ile trakeostomiye ihtiyaç olabilir. Erişkinlerde tedavi, nedensel faktör - alerjenin ortadan kaldırılmasıyla başlamalıdır.

Hastanınhastanesi aşamasında hastanın durumunu iyileştirmek için, gereklidir:

 1. Dispne semptomlarının daha az belirgin olduğu bir pozisyon edin.
 2. Nemli havayı solumayın - sıcak su ile banyoya bir musluk ekleyin, kapıyı sıkıca kapatın.
 3. Rahatsız edici prosedürler - sıcak ayak banyoları, baldır kaslarında ve göğüste hardallı buzağılar.
 4. Sıcak bir alkalin içecek.
 5. Buhar inhalasyonu. Bir nebulizer varlığında - salin ile inhalasyon.
 6. Antialerjik ilaçlar almak. Antihistaminikler kuşaklara ayrılır:
  • İlk nesil - Tavegil, peritol, suprastin, fenkarol, fenistil, diazolin;
  • 2. nesil - gismanal, tofrin, claritin, kestin, cetrine, semprex;
  • 3. nesil - telphase, astemizol;
  • Dördüncü nesil loratadin, setirizin, xizal'dir.

Antihistaminikler histamin reseptörlerine bağlanarak etkisini bloke eder. Alerji belirtileri dur.

Çocukların erius, cetrine, rupafin kullanmalarına izin verilir.

Bir hastanede, evre I ve II darlıklı laringeal ödem tedavisi ilaçlıdır:

 1. Glukokortikosteroidlerin (prednisolon) intravenöz enjeksiyonu, hipertonik glukoz çözeltisi.
 2. Antihistaminiklerin intramüsküler uygulanması.
 3. Diüretiklerin kullanımı.
 4. Atropin tanıtımı.
 5. Intranazal novocain ablukaları.

Yetişkinler için genel aktiviteler, ses dinlenmesini, sigara içmeyi reddetmeyi, fiziksel aktiviteyi kısıtlamayı içerir.

Larenjitin kronik bir varyantının tedavisi uzun sürmektedir. İzotonik sodyum klorür çözeltisi ile inhalasyonların periyodik olarak yürütülmesinden oluşur. Polipodik büyüme lazer ile ortadan kaldırılır.

Hastalığın ileri tedavisi bir alerji ile birlikte yapılmalıdır. Hastaya spesifik hiposensitize edici tedavi verilir.

Alerjik larenjit her zaman ciddi bir prognoza sahiptir. Elverişli bir sonuç büyük ölçüde tedaviyi ne kadar hızlı ve yetkin bir şekilde uyguladığıyla belirlenir.

JMedic.ru

Alerjik bir larenjit belirtileri genellikle geceleri ortaya çıkar, ancak ilk alarm işaretleri bir rüyadan birkaç saat önce rahatsız olur. Alerjik larenjit, alerjene cevap olarak gelişen hastalığın özel bir şeklidir. Laringeal ödem, öksürük, boğaz ağrısı, seste hırıltı ve diğer tipik larenjit bulguları ile kendini gösterir. Komplike olmayan formların tedavisi evde yapılabilir, diğer durumlarda ise hastaneye yatma gösterilir.

nedenleri

Yetişkinlerde ve çocuklarda günlük hayatta, alerjik larenjit semptomları tetiklenebilir: ev kimyasalları (vernikler, boyalar, deterjanlar); yerel flora temsilcileri (polen); tıbbi preparatlar; gıda ürünleri (fındık, baharat ve baharatlar, ballı veya çikolatalı tatlılar, deniz ürünleri, bazı meyveler ve meyveler); toz, tüy, yün.

Özellikle hastalığın alerjik formu, kirli hava, doymuş endüstriyel atıklar, egzoz gazları, boyalar, laklar ve diğer zararlı maddeleri meslek tarafından solumaya zorlanan yetişkinlerde teşhis edilir.

Hastalığın formları

Çocuklarda ve yetişkinlerde alerjik larenjit çeşitli tiplere ayrılır:

 1. Keskin. Bir alerjenle temas ettiğinde ortaya çıkar, bunun sonucunda laringeal ödem gelişir, buna ek olarak laringospazm oluşabilir ve bu da solunumun ihlaline neden olur. Özellikle tehlike, küçük bir çocukta alerjik larenjit olup, genellikle krup tarafından komplike hale gelir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.
 2. Kronik. Yavaş ve uzun süreli bir seyir ile karakterizedir, alerjenle uzun süreli temas halinde veya akut formun yanlış tedavisi ile yağlanan semptomlar görülür. Hastalığın kronik bir formu olan kişiler sıklıkla alevlenmeler, bazen de en hafif hipotermi yaşarlar. Hastalığın catarrhal formu ile birlikte, mukozanın büyüdüğü ve tüberkül oluşturduğu polipozis gelişir, hastaların sesi sessiz ve kısıktır, terleme ve kuru öksürükten rahatsız olurlar.

kanıt

bir çocukta yetişkin ve komplikasyonsuz larenjit akut alerjik larenjit belirtileri vardır:, nefes, nefes darlığı hafif, boğuk bir sesle darlığı yutma sırasında boğaz ve acı içinde istenmeyen yumru hissi; boğazda kuruluk ve yanma hissi, kaşınma veya terleme; bazen ağrılı öksürük ataklarına eşlik eder; Genellikle hastalık rinit veya farenjit ile komplike hale gelir. Hasta çocuklar ve yetişkinler dudaklar ve nazolabial üçgenin siyanoz (mavilik) gözlemlenebilir.

komplikasyonlar

Çocuklarda alerjik larenjit ciddi komplikasyonlara neden olabilir - güçlü bir ödem geliştirir, kas spazmı, nefes alma problemleri başlar. 5 yaşın altındaki bir çocukta larinks küçüktür, dolayısıyla şişme yetişkinlere göre daha hızlı yayılır.

Gelişmekte olan hastalıkların zemininde, çocuğun başka belirtileri vardır - kuru havlama öksürük nöbetleri, nefes darlığı, boğazda hırıltı, siyanoz. Stenoz gelişebilir - glottik ile üst üste gelen boğulma ve kalp ritim bozukluğu ile koma ve ölüme kadar örtüşebilir. Bu hastalıkta bir çocukta ortaya çıkan boğulma atakları tekrar bir nüks ile tekrarlanabilir, bu nedenle ebeveynlerin tüm çabaları hastalığın semptomlarının tekrarlanmasını önlemeyi amaçlamalıdır.

larinks boyutları daha, ama bazen orada da ölümcül sonuçlarla doludur anjiyo-ödem veya anafilaktik şok, vakaları ve acil tıbbi bakım gerektirir çünkü Yetişkinlerde, hastalığın allerjik formu genellikle çocuklar gibi değil gibi sert oluşur.

Hastalığın ilaç tedavisi

Alerjik larenjit tedavisi bir doktor tarafından bir immünolog ve bir alerjist ile birlikte bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılmalıdır. Kardiyak aktivite ve belirgin dispne ihlali ile hastalığın seyrinin komplikasyonlarına izin verilmemesi önemlidir.

Alerjik larinjit ışığı (birinci) tıbbi gözetim altında ayaktan tedavi derecesi: dizayn Diazolin ve difenhidramin, kalsiyum glukonat, enjeksiyon, sedatifler ve antihistaminler (Suprastin, Tavegil®), alkali maden suyu aşırı alkol, soda durulama, sıcak banyoları.

Hastanede 2-4 derece hastalık tedavisi gösterilir. Tipik olarak öngörülen antispazmodikler (Nospanum), antihistaminler (Tavegil®, Suprastin), sedatifler (Seduxen, i) kalsiyum glukonat enjeksiyon çözeltisi,% 5 soda çözeltisi ile inhalasyon. Ciddi durumlarda, glukokortikoidlerle (deksametazon, prednizolon), diüretiklerle (Lasix) tedavi önerilmektedir. Asfiksi durumunda, uzmanlar resüsitatif ölçümler yaparlar - trakea veya trakeotominin entübasyonu.

2 yaşın altındaki çocuklarda larenjitin allerjik formunun tedavisi sadece bir hastanede gerçekleştirilir. Bir çocuğun tedavisi genellikle inhalasyon, ilaç ve diğer önlemleri kullanarak yetişkinlerde olduğu gibi aynı yöntemleri içerir. Hastalığın akut bir saldırısını durdurduktan bir ay sonra, çalışmalar yapılır: bir alerji testi yapılır ve genel bir immünogram yapılır.

Çocuklarda kronik allerjik larenjitin ilerlemesi, daha sonra bronşiyal astım gelişimi için bir neden olabilir, bu nedenle, çocuğa muayeneye uygun dikkat gösterilmelidir. Doğru taktikler seçildiğinde, prognoz iyidir, semptomlar tedavinin 5.-7. Gününde kaybolur.

Genel önlemler ve halk ilaçları

% 60 göstergeler nem ile + 19 + 25 derece aralığında sıcaklık muhafaza edilerek hafif diyet hariç irritan tesislerinde sigara ve alkol yetişkinlerde, uyum sessizlik ve saflık tamamen ortadan kaldırılmasını, gösterilen alerjik larenjit formu muzdarip hastalar. Larinksin mukoza zarını nemlendirmek için önerilen bol içme rejimi - düz su, şekersiz çay, mineral alkali su içebilirsiniz.

Hastalar haşlanmış patates, patates suyu gargara ve havuç veya soda çözeltisi ile buhar inhalasyonu gösterilmiştir ve bu, Tedavi halk ilaçları, çok dikkatli bir şekilde uçucu yağlar, bal yapılmalıdır ve diğer maddeler alerjik reaksiyon, bir yeni yol açabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda alerjik larenjit: bilmeniz gerekenler

Eğer sesini kaybetmek zorunda kalsaydın, muhtemelen bir larenjit geçirdin. bakteriler, virüsler, küf ve maya, hipotermi, aşırı yük ve diğer ses etkisi: nedenlerden dolayı çeşitli geliştirir larenks, enflamasyonu ile karakterize olan bir hastalık için. alerjenlere - Alerjik larenjit çeşitli uyaranların eyleme vücudun tepki olarak ortaya çıkar.

Erişkinlerde ve çocuklarda görülen hastalıkların özellikleri

Larinks - larenjit iltihabı şeklinde alerjik reaksiyon - sadece vücuttaki uyaranlara tekrar tekrar maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi yabancı bir ajanla savaşmak için tasarlanmış spesifik maddeler üretmeye başlar. Paralel olarak, laringeal mukozaya saldıran inflamatuar mediatörler salınır. Larenjit gelişir.

Boğazda ağrı ve rahatsızlık larenjitin sürekli yoldaşlarıdır

bronş-akciğer, sindirim organlarının, kan, metabolik bozukluklar, diyabet ve diğer nedenlerden kaynaklanan bulaşıcı hastalıklar: alerjik larenjit belirtileri birçok etiyolojiye sahip olan çeşitlerden biraz farklıdır. Bu patolojinin ana ayırt edici özelliği, belirli bir uyarana açıkça izlenebilir bir yanıttır:

 • bazı bitkilerin poleni;
 • toz ve toz akarları;
 • evcil hayvanların yünü;
 • kimyasal maddeler ve bileşikler (vernikler, boyalar, egzoz gazları, vb.);
 • gıda ürünleri (fındık, çikolata, bal, deniz ürünleri vb.);
 • ilaçlar, aşılar.

Vücudun içine girerken, alerjenler larenjit provoke

Hastalık yetişkinler ve çocuklar, erkekler ve kadınlar tarafından eşit olarak etkilenir. Bu tür bir larenjitin, halihazırda bir alerji veya yatkınlık geçmişi olan kişilerde ve ayrıca zararlı üretimde çalışan kişilerde geliştiğine dikkat çekilmektedir. Bağışıklık zayıfsa (örneğin, kalıcı soğuk algınlığına karşı), ya da belirli bir uyaran sürekli hareket ediyorsa hastalanma riski artar. Küçük çocuklarda larenjit belirtilerine özellikle dikkat edilmelidir - sonuçta ortaya çıkan laringeal ödem boğulmayı tetikleyebilir.

Sıklıkla, hastalığın seyrinde rinit (burun akıntısı), sinüzit (paranazal sinüslerin iltihabı), ikincil bir enfeksiyonun (bakteriyel veya viral) bağlanması eşlik eder. Bu nedenle, alerjik larenjitin göz ardı edilmesi imkansızdır.

Karakteristik özellikleri

Hastalığın seyrinin özelliklerine bağlı olarak, larenjitin akut ve kronik formu ayırt edilir.

Akut alerjik larenjit belirtileri

Akut alerjik larenjit formu, genellikle daha önce semptomlar olmaksızın aniden ortaya çıkar. Hastanın boğazda bir yumru hissi, terleme, yutma güçlüğü vardır. Laringeal ödem sonucu, ses kısılır ya da tamamen kaybolur, hasta tam bir nefes almadaki yetersizlikten dolayı korku hissi yaşar. Sıklıkla, saldırıya nazik şişkin üçgen bir nefes kuru öksürük, nefes darlığı, siyanoz (mavi) ile eşlik eder. Komplike olmayan allerjik larenjitli vücut ısısı kural olarak normal kalır.

Larenjit, glottisin lümeninde keskin bir daralmaya neden olur

Kronik alerjik larenjit belirtileri

Tahriş edici faktörün (alerjen) sürekli etkisi, hastalığın kronik formunun ortaya çıkmasına yol açar. Bu formun semptomatolojisi bodur, ancak uzun bir süre (bir ay veya daha fazla) mevcuttur. Bir kişi gözlenir:

 • boğazda rahatsızlık (kuruluk, yanma, kaşınma);
 • zayıflayan öksürük geçirme;
 • ses kısıklığı.

Bazı durumlarda küçük tümsekler (polipler), kistler, ses nodüller ve diğer neoplazmalar şeklinde gırtlak mukoza proliferasyonu ile karakterize edilir hipertrofik (hiperplastik) dönüştürülür, bu durum, kataral larinjit bölgesi. Çoğu zaman, bu patoloji formunun tedavisi cerrahi müdahale gerektirir.

Hastalığın teşhisi

Herhangi bir tedavinin başarısı doğrudan doğru tanıya bağlıdır. Alerjik larenjit durumunda, bu özellikle doğrudur - hastalığın klinik resmi, bakteriyel veya viral enfeksiyonların bazı belirtilerine benzer: angina, difteri ve diğerleri.

Anamnezin titiz bir şekilde toplanması başarılı tedavinin anahtarıdır.

Kulak burun boğaz uzmanı bir anamnezi toplayarak prosedüre başlar: hastanın şikayetlerini dikkatlice dinler, sesinin durumunu (boy, ses kısıklığı, vb.) Değerlendirir. Sonraki, özel bir ayna kullanarak larinksin zorunlu muayenesidir. Bu prosedüre dolaylı laringoskopi denir. Laringeal mukozanın yüzeyini, ses tellerinin durumunu (esneklik, hareketlilik), glottisin boyutunu görsel olarak değerlendirmenizi sağlar. Ayrıntılı bir inceleme gerekli ise, doğrudan laringoskopi esnek bir endoskop kullanılarak yapılır.

Hastalığın gırtlağı özel bir probla incelenir.

Başarısız olarak, hastaya IgE'nin tespiti için bir kan testi ve alerjenler için deri testleri verilir. Daha sıklıkla teşhis ve tedavi, doktorlar tarafından otolaringolog, immünolog ve allerjist tarafından birlikte geçirilir.

Nasıl tedavi edilir

Alerjik larenjit tedavisinde taktikler şunlara bağlıdır:

 • hastalığın formları (akut veya kronik);
 • hastanın yaşı;
 • Eşzamanlı patolojiler (ikincil enfeksiyonlar, kronik hastalıklar ve diğerleri).

Genel öneriler

Komplikasyonsuz akut allerjik larenjitin yetişkinlerde tedavisi poliklinikte mümkündür. Her şeyden önce, tahriş edici faktörün etkisini ortadan kaldırmak için gereklidir. Çoğunlukla bu, hastalığın semptomlarının birkaç gün içinde kaybolmasına neden olmak için yeterlidir. Hastaya antihistaminikler reçete edilebilir, ancak tedavinin başarısı büyük ölçüde aşağıdaki koşulların ne kadar yerine getirileceğine bağlıdır:

 • ses dinlenmesi;
 • odadaki sıcaklığa (20-25 derece) ve neme (% 60'ta) ve düzenli havalandırmaya uygunluk;
 • akut, tuzlu ve diğer tahriş edici mukusların, gıdaların reddedilmesi;
 • sigara ve alkolün reddi;
 • içme rejimi.

Önemli! Sık sık ve bol miktarda tedavi sırasında çok yararlıdır, ancak içecek seçimi dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Soğuk gazlı içecekler, güçlü sıcak çay, kahve kullanmak kabul edilemez. En iyi seçenek Borjomi, yeşil çay veya yabani gül suyu gibi hafif ısınmış alkali maden suyu.

ilaç

Alerjik larenjit tedavisinde alışılmış uygulama antihistaminiklerin kullanımıdır. Tedavinin gerçekleştirildiği koşullar ne olursa olsun reçete edilirler: bir yatarak ya da hasta hastaneye yatırılır. Ek olarak, gerekirse, hastaya anti-enflamatuar, antipiretik ilaçlar (Ibuprofen, Parasetamol), antiviral ajanlar da reçete edilebilir.

Yatakta tedavi bir nebülizatör, mineral ve vitamin kompleksleri kullanılarak antihistaminikler ve sedatifler, inhalasyon reçete. Loratadin, Ksezal, Suprastineks ve diğerleri: alerjen seçerek bir tercih uzamış ilaçların son nesil (sürekli) etkisine dikkat edilmeli ve uyku hali neden olmaz anlamına zaman.

Hastalığın seyri karmaşıksa, tedavi bir hastanede yapılır. Kortikosteroidlerin (Prednizolon, Deksametazon) ve antibiyotiklerin olası kullanımı.

larinks iltihaplı mukoza çeşitli zararlı bakterilerin saldırının hedefi haline allerjik larenjitin tedavisi için antibiyotik kullanımı haklı: ikincil enfeksiyon geliştirme.

Antibakteriyel maddelerin seçimi (ilaçlar, hasta daha önce alıyordu hususlar da dahil olmak üzere), bir dizi faktöre göre belirlenir, ancak verimlilik ile ilk etapta beta laktamların ilaçlardır olduğu - seftriakson, amoksisilin, ve diğerleri.

Küçük çocuklara da Amoksisilin ve bir sefalosporin alt grubunun preparasyonu yazılır. İlaçlar seçilirken, tercihler ağızdan verilen formlara verilir (ağrılı enjeksiyonlar sıklıkla çocuklarda negatif reaksiyona neden olur) - Zinnat, Supraks, Ceforal.

Özellikle ciddi vakalarda, cerrahi müdahale gereklidir - trakea entübasyonu.

İlaç - fotoğraf galerisi

Halk ilaçları

Geleneksel ilacın kullanımı sadece ek bir tedavi olarak mümkündür. Gerçek şu ki, bazı şifalı bitkilerin uçucu yağları alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle kullanımları son derece sınırlıdır.

Aşırı dikkatle en güçlü alerjenler olan bal ve narenciye tabi tutulmalıdır.

 1. Hastanın sıcak bir şekilde calendula (papatya) infüzyonu ile boğazını durulama durumu üzerine faydalı etkisi. Hazırlanması için, kuru karışımın bir çorba kaşığı sıcak bir bardak (75-80 derece su) üzerine dökülmeli ve 20 dakika boyunca buhar banyosunda bırakılmalıdır.
 2. Durulama için, aynı oranda patates ve havuç, soda çözeltisi eşit oranlarda su içinde kullanabilirsiniz. Soda çözeltisi her zamanki gibi hazırlanır: 1 tatlı su içinde bir çay kaşığı soda çözülür.
 3. Oldukça sık larenjitin adjuvan tedavisi için haşlanmış patates bir lapa kullanılan: iyot 2-3 damla karıştırılır derileri, püre kaynatılmış birkaç patates. Boğaz ağrısına sıcak bir karışım uygulanır.

fizyoterapi

Buhar alerjik larenjitin tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır, ancak burada dikkatli olunması gerekmektedir. Haşlanmış patates, kabartma tozu veya alkali maden suyu kullanarak işlem yapmak en iyisidir.

Önemli bir nokta! Bir havlu ile kaplı geleneksel solunum buharı yöntemi, yanık mukusuna neden olabilir ve hastalığın komplikasyonlarına yol açabilir. Küçük çocukların tedavisi için böyle bir inhalasyon kullanımı önerilmemektedir.

Evin bir nebülizör varsa - inhalasyon için özel bir cihaz - güvenli bir şekilde kullanmanız gerekir. Kompresör tarafından enjekte edilen buharlar, solunum sistemine derinlemesine nüfuz edebilir. Rezervuar tuzlu su veya maden suyuyla doldurulmalıdır (Essentuki No. 4, 17, Slavyanovskaya, Smirnovskaya). İnhalasyonlar, en az 10 prosedürle, 5-15 dakika boyunca günlük olarak gerçekleştirilir.

İyi bir etki elektroforez, UHF, manyetoterapi, lazer ve diğer fizyoterapi prosedürlerinin kullanılmasıdır, ancak kullanımlarının yararlılığı, doktorun bireysel olarak belirlediği birçok duruma bağlıdır.

Fizyoterapi - fotoğraf galerisi

Çocuklarda hastalığın özellikleri

Çocukluk döneminde alerjik larenjit, özellikle her türlü komplikasyonla birlikte zor ve karmaşıktır. Bu nedenle, 2 yaşından itibaren tüm hastalıklı bebekler (bir boğuk ses ve havlayan öksürük ile), anneleriyle birlikte hastaneye yatırılmalıdır.

Küçük çocuklarda glottisin boyutu küçüktür. Bağların ödemi durumunda, aralarındaki lümen o kadar fazla daralır ki boğulmaya neden olabilir. Larenks veya stenoz (astar) larenjitlerinde stenoz gelişir. Bebeklerde böyle bir durum, difteri arka planı karşısında görünen gerçek kanala benzetilerek sahte bir grup olarak adlandırılır. Larenjit ve difteri ile boğulma nedenleri farklıdır, ancak muhtemel sonuçları da aynı derecede üzücü olabilir: nitelikli tıbbi bakım sağlanamaması ölüme yol açabilir.

Ambulans gelmeden önce bile, kendi başına ilk yardım sağlamak mümkündür:

 1. Ana şey panik yapmamak. Kendini sakinleştir ve kırıntıları sakinleştirmeye çalış.
 2. Çocuğa doza uygun bir dozda bir antihistamin verin (örneğin, Suprastin).
 3. Bebeğinizi yatay olarak yatırmayın, bu nefes almayı büyük ölçüde engeller.
 4. Sıcak su ile ön musluğu açarak banyoyu kapatabilirsiniz: Bir çift sıcak nemli hava durumu rahatlatacaktır.
 5. Sıcak ayak banyosu veya alkali soluma ile müdahale etmeyin.

Çocuk ne kadar küçükse, durumunu izlemek için daha yakından bakmanız gerekir. Bağışıklık sisteminin zayıflığı, larinksin küçük boyutu ve mukozanın gevşek yapısı, yenidoğanlarda ve bebeklerde larenjit görünümü için ideal şartlardır. İstatistiklere göre, 1 yaşın altındaki çocukların hastalanmaları daha olasıdır ve ortaya çıkan komplikasyonlar daha büyük çocuklar için olduğundan daha ciddidir. Durum, bu kırıntıların sağlıklarını henüz anlayamadığı gerçeği ile daha da kötüleşmektedir. Ebeveynler onları yakından izlemeli ve en ufak bir değişikliğe dikkat etmelidir. Aşağıdakiler ihtiyatlı olmalıdır:

 • ağlama karakterini değiştirmek - ses sağır ve husky olur;
 • hırıltılı görünüm;
 • cildin solgunluğu, ter görünümü;
 • nazolabial üçgenin siyanozu;
 • huzursuz davranış, bebeğin vagası;
 • vücut sıcaklığında artış.

Bebekler bir yıla kadar özel ilgi gerektiriyor Sesin ve nefesin ihlali larenjitin ana belirtileridir.

Çoğunlukla yanlış bir mısır gevreği gece veya sabahın erken saatlerinde ortaya çıkar ve bebeğe ne kadar hızlı ve doğru bir şekilde yardım edilir, çoğu zaman hayatı değişir!

Yenidoğanlarda sadece akut alerjik larenjit formları mümkündür. Hastalığın tekrarlanmasına ve bebeğin sağlığını önemli ölçüde zayıflatabilecek kronik bir tablonun ortaya çıkmasına izin verilmemesi önemlidir.

Bir hastane ortamında küçük hastalar için terapi, yetişkinlerin tedavisinden çok farklıdır. Çocuklara yaş özellikleri dikkate alınarak ilaç ve fizyoterapi reçete edilir. Doktor tedavi şemasını kesinlikle tek tek seçer.

Küçük bir hastanın boynu her zaman doktorların ve ebeveynlerin kontrolü altında olmalıdır.

Relapslara izin vermemek için hastaneden taburcu olduktan sonra bebeğin sağlığını dikkatle değerlendirmek önemlidir. Sık nöbet tekrarları, bronşiyal astım gibi ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Gebe kadınlarda hastalığın özellikleri

Hamile kadınlar (küçük çocukların yanı sıra) mutlaka hastaneye yatırılır. Sadece gelecekteki anne ve çocuğun durumunu gözlemlemek ve gerekirse yardım sağlamak için ilgili hekimin gözetiminde bir hastanede mümkün olabilir.

Hamile kadınlar doktorların artan ilgisinin bir nesnesidir.

Hamile kadınlar için ilaç çok dikkatli reçete edilir, fetal durumun olumsuz etkileyebilir hormonal ve diğer ilaçların kullanılmasını önler.

Olası komplikasyonlar, prognoz

Alerjik larenjit, pek hoş olmayan sonuçlarla dolu bir patolojidir. Hastalığın biçimi ne olursa olsun, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Akut formun yıldırım hızlı gelişimi anafilaktik şok veya ödem Quincke neden olabilir. Küçük hastalarda, alerjik larenjit "sahte krup" (astar astarı) adı verilen bir duruma neden olur. Tüm bu durumlarda, yeterli bakım sağlanamaması, hastalanan kişinin ölümüne neden olabilir.

Kronik patolojiler, sadece büyük ölçüde hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir oluşturan değil, aynı zamanda meydana gelmesini ve cerrahi tedavi gerektiren (tümörler de dahil olmak üzere), larenks, çeşitli tümörlerin gelişimini teşvik eder., Sigara içen (vb toz, kirlilik, kimyasallar,) olumsuz koşullarda çalışan: tahriş edici, zararlı faktörlerin etkisi altında sürekli bu insanlara özellikle duyarlı.

Tedavinin birçok açıdan prognozu, hastanın muayenesinin ne kadar tamamlandığına, belirli bir alerjenin tespit edilip edilmediğine, etkisinin ortadan kaldırılıp kaldırılmadığına bağlıdır. Temel olarak önemli bir rol, seçilen strateji ve tedavi taktikleri ve ayrıca hastaya nasıl bağlı kaldığıyla oynanır.

Larenjit hakkında Doktor Malysheva söyler - video

önleme

Alerjik larenjitin önlenmesinin ana ölçütü, alerjiye neden olan tahriş edici faktörün dışlanmasıdır.

Hastalık bir çocukta teşhis edilirse, sık soğuk algınlığına izin vermemeli, viral enfeksiyonlara karşı direncinizi artırmalısınız. Vücudun savunmasını arttırmak, sertleşmeyi ve vitaminleşmeyi sağlamak suretiyle bağışıklığı güçlendirmek mümkündür. Aynı zamanda tam bir muayene yapmak ve sürekli olarak bir allergist veya immünologda gözlemlenmesi önemlidir.

Yetişkinler kötü alışkanlıklardan tamamen vazgeçmelidir - alkol ve sigara.

Hastalığın kronik bir aşamaya geçişine izin verilmemesi önemlidir. Hastalık çalışma koşullarından kaynaklanıyorsa, onları değiştirmeyi düşünmek gereksiz olacaktır. Şarkıcılar, öğretmenler, öğretim üyeleri özellikle sağlıklarına dikkat etmeli, iş hijyeni gözetmelidir: ses dinlenmesini süreleri düzenlemek, aşırılıkları aşmaktan kaçının.

Bu durumların gözlenmesi, nüksetmeyi ve dolayısıyla patolojinin kronikleşmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Alerjik larenjit, artan dikkat gerektiren bir hastalıktır. Bazen tezahürleri sağlık ve hatta insan hayatı için tehlikeli olabilir. Doğru tanı, yetkili tedavi ve önleyici tedbirler bundan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda alerjik larenjit: rahatsızlıktan nasıl kurtulur

Alerjik larenjit - bir alerjenin vücuduna nüfuz etme arkaplanına karşı gelişen bir hastalıktır. Larinksin başka bir ödemi olan inflamatuar bir sürecin ortaya çıkmasıyla ifade edilir. Hastalık, farklı yaş gruplarındaki hastalara karşı hassastır. Tıbbi istatistiklere göre, yetişkinler, çocuklardan 3,5 kat daha sık allerjik larenjit karakteristiğine sahip negatif belirtiler kaydetmektedir. Gelişmeyi önlemek ve gerektiğinde tedaviye hemen başlamak için, temel semptomları, tipleri, nedenleri ve tıbbi tedavi yöntemlerini bilmelisiniz.

Hastalığın tanımı

Alerjik larenjit ciddi bir hastalıktır. Titreşim yeteneğini yitiren ses tellerinin iltihaplanmasına neden olur, bu saldırı geçici bir ses kaybına yol açar. Bazen boğulmayı kışkırtan güçlü bir şişlik oluşturmak mümkündür.

Bir alerjene maruz kalmanın arka planına karşı ortaya çıkan larenjit, laringeal mukozada inflamasyonun başlangıcı ile karakterizedir. Yenidoğanlar da dahil olmak üzere çocuklarda, süreç hızlı bir şekilde gelişir ve yetişkinlerin aksine akut bir görünüm sergilemektedir.

Ana etken madde, vücuda giren bir alerjendir. Laringeal mukoza ile ilk temas sırasında, vücut, ilgili reaksiyon - duyarlılık (hücrelerin ve dokuların reaktif duyarlılığında artış) tezahüründen sorumlu belirli antikorlar geliştirir. İkincil maruz kalma, bağışıklık hücreleri tarafından üretilen iltihaplanma aracılarının salınması için bir katalizördür. Sonuç olarak, bu bölgedeki kan akışı, iltihabı tetikleyerek artar.

Ana alerjenler şunlardır:

 • çiçek ve bitkilerin poleni;
 • ev tozu (haşere ve böcek veya kağıt öğelerinin kabukları dahil);
 • ev aromatik aerosoller;
 • duman (yangınlar, tütün);
 • kozmetik ve parfümlerde bulunan aromatik moleküller;
 • tıbbi preparatların bileşenleri;
 • gıda ürünleri;
 • böcekler;
 • hayvan kılı.

Sonraki tedavi ve önleyici tedavi, ödemin çıkarılmasıyla alerjenin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayacaktır. Bu amaçla, doktor hastanın vücudunun özelliklerine göre bir maruz kalma programının geliştirilmesine izin verecek bir tanı gerçekleştirecektir. Uzamış allerjik larenjit ile lokal immünitenin zayıfladığını ve bunun sekonder bir enfeksiyonun bağlanmasına yol açtığını hatırlamak önemlidir. Bu, görünümün ana sebebidir:

 • öksürüğün doğasındaki değişiklikler;
 • burun akıntısı;
 • bir organizma zehirlenmesinin belirtileri;
 • yüksek sıcaklık

Tüm bunlar dikkate alınmalıdır, çünkü bir doktora zamanında çağrı hızlı bir iyileşme sağlar.

Larenjit ve krup: Dr. Komarovsky'nin okulu - video

Alerjik larenjitin sınıflandırılması

Alerjik larenjitle ilgili olarak, akut ve kronik formlara bölünme yaygındır.

Hastalığın akut ve kronik formlarının özellikleri - tablo

 1. Çocuklar için tehlikeli, krup'un ortaya çıkması mümkün.
 2. Tıbbi bakım gereklidir.
 3. Ses sessiz veya yok.
 1. Mukoza yayılıyor.
 2. Mukozadaki tüberküllerin oluşumu.
 3. Ter ve kuru öksürük görüntüsü.
 4. Ses sessiz veya yok.

Stending formu

Ayrıca komplikasyonların arka planında ortaya çıkan hastalıkların stending formu izole edilir. Vakaların% 90'ında vücuda nüfuz eden bir enfeksiyondur. Sonuç olarak, mukozada şişme, mukus birikimi ve solunum zorluğu vardır. Sağır, kuru öksürük gösterir. Ses sessizleşir veya kaybolur.

Gelişimin nedenleri ve faktörleri

Hem erişkinlerde hem de çocuklarda hastalığın gelişme olasılığını etkileyen sebepler ve faktörler, ikamet yerindeki alerjenler, olumsuz çevre koşulları ile temas etmeye indirgenir. Yetişkinler için, faktörler kötü alışkanlıkların varlığını ekleyebilir.

Ayrıca, sebeplerden ötürü, özel çalışma koşullarına (zararlı endüstriler, araştırma laboratuarları) sahip bir işletmede çalışmaktır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit belirtileri

Hastalığın türüne bakılmaksızın ana belirtiler aşağıdaki belirtilerdir:

 • laringeal ödem görünümü;
 • nefes darlığı;
 • ağır, sığ solunum;
 • hırıltı ve hırıltı seslerinin solunması sırasında varlığı;
 • hızlı bir darbe;
 • ciltte solgunluk veya üzerinde kırmızı lekelerin görünümü;
 • Yutulduğunda kızarıklık ve ağrı.

Ana semptomların ortaya çıkmasından 2-3 saat önce hastalığı tanımak için yardımcı olacak ikincil belirtiler vardır:

 • öksürük (ıslak veya kuru, kısa);
 • boğazda kaşınma hissi;
 • boğazda bir yumru görünümü;
 • seste ses kısıklığının ortaya çıkması veya tınazısındaki değişim;
 • Boyun ve yüzünde küçük bir şişlik görünümü.

Çocuklarda semptomlar akut ve ani gelişir. Hastalığın aşağıdaki belirtileri dikkat çekmelidir:

 • öksürük havlaması;
 • fiziksel efor sarf etmeden yüksek sesle nefes almak;
 • İlham sürecinde zorluk;
 • nazolabial üçgenin mavileştirilmesi;
 • kaygı ya da panik atak;
 • sesin değişmesi veya kaybolması.

larinks lümen, mukoza dokusu daha yumuşak inflamatuar süreçleri etkilemeye teslim olmak nedenle daha kolay yetişkinlerde daha çocuk sahibi, ve o zamandan beri boğulma olasılığı yüksektir. Sırasıyla, lümenin (yalancı krup) hızlı bir şekilde daralmasına yol açarlar, bu nedenle tıbbi müdahale hemen gereklidir. Krup, ikincil bir enfeksiyon eklenmeden ortaya çıkabilir.

Hatırlanması önemlidir: çocuklukta, gece vakasının% 95'inde semptomlar ortaya çıkar, akuttur.

5 yaşın altındaki çocuklarda alerjik larenjit olma olasılığı yüksektir. İstatistiklere göre, erkekler bu patolojiden kızlara göre 3 kat daha sık görülür.

Teşhis ve diferansiyel teşhis

İlk semptomların ortaya çıkışı, teşhis muayenesi için bir işarettir. Teşhisi kolaylaştıran çeşitli yöntemler vardır:

 • Hastanın bir sorusu (çocukların ebeveynleri);
 • larinks mukozasından bir leke almak;
 • boğaz muayenesi;
 • laringoskopi yapmak.

Anket, mevcut olan genel durumu ve semptomları, ortaya çıkış zamanını ve tezahürün parlaklığını bulmanızı sağlar. Bu hastalık tipini belirleyecektir.

Larinksin yayma ve görsel muayenesi, doktorun hastalık seyrinin yoğunluğunu ve iltihaptan etkilenen bölgeyi belirlemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, analiz olası bir ikincil enfeksiyonu tanımlayacaktır.

Laringoskopi, boğazın arkasını kontrol etmede, şişlik derecesini belirlemekte, siyanoz veya vokal kordların kalınlaşıp yayılmadığını tespit etmede yardımcı olacaktır. Bu iltihabın derecesini ve (iltihap derecesi tespit beyaz kan hücrelerinin seviyesine uzanmaktadır) vücuttaki enfeksiyonun varlığına işaret etmektedir çünkü hastalık olup, ayrıca kan testi Sevk, tespit biçiminde mümkün hatayı önlemek için.

Bir patoloji nasıl tedavi edilir

Alerjenlere maruz kalmadan kaynaklanan larenjit, gırtlakta tam daralma ve muhtemel takip eden boğulma nedeni olduğundan, problemi etkilemek için kapsamlı önlemler almak gerekir. Tanıya dayanan bir doktor tarafından atanan tedavi şunları içerir:

 • genel öneriler (her hastalık türü için aynıdır);
 • ilaçlarla terapi;
 • fizyoterapötik etki;
 • halk tarifleri (ek bir öğe ve müteakip önleme).

Aşağıdaki öneriler yaygın olacaktır:

 • Çocuklar için yatak istirahatine uyum veya yetişkinler için fiziksel çalışmanın azaltılması;
 • ses telleri üzerindeki yükü azaltmak için sessizliği tamamlayın;
 • yetişkinler için zorunlu sigara bırakma;
 • sıcak içecek, çorbalar;
 • laringeal mukozanın tahrişini azaltmak için tedavi süresi boyunca keskin, asidik, kızartılmış ve tuzlu yemeklerin reddedilmesi;
 • Hastanın bulunduğu odanın havalandırılması. Bu alerjenin konsantrasyonunu azaltmaya yardımcı olacaktır;
 • havanın zorunlu nemlendirilmesi;
 • Hastanın 19-21 derecelik bir seviyede olduğu odada sıcaklığın muhafaza edilmesi;
 • nefes darlığını azaltmak için yatakta uyumak;
 • antibiyotiklerin reddi.

Çocuklarda ve gebe kadınlarda tedavi özelliği

Çocuklar için tedavinin özellikleri, sakin olmaları, onları yatağa koymaları ve sıcak bir içecek - çay veya süt vermeleridir.

Antihistaminikler almak herkes için bir zorunluluktur.

Bu aşama, bir doktorun gelişinden veya hastaneye kendi ziyaretinden önce ilk yardım faaliyetlerine dahildir.

Hamilelik halindeki kadınlar için yatak istirahatine uymak önemlidir, çünkü bu komplikasyon olasılığını azaltacaktır. Havalandırma alerjenlerin konsantrasyonunu ve ikincil enfeksiyonları birleştirme olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. İlaç almak kesinlikle bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Kendi kendine tedavi yasaktır.

ilaç

Alerjik larenjit tedavisinin seyri şunları içerir:

 • antihistaminikler alarak (yaşa göre) - Suprastin, Tavegil;
 • bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar - vitaminler;
 • kortikosteroidler (bir grup hormonal ilaç) - Beloderm;
 • hormonal ilaçlar (iç organlarda şiddetli şişlik veya değişikliklerin varlığında).

Bebekler, 5 yaşın altındaki çocuklar ve hamile bir hastanede tedavi görmelidir.

Ayrıca, hastalar yutulduğunda ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olan fonlar tavsiye edilir. Müstahzarlar teşhis sonuçlarına göre seçilir (bireysel tedavi programına göre).

Antihistaminikler hemen reçete edilir, çünkü alerjik atağı kaldırmak gerekir. Güçlendirme - akut fazı elimine ettikten sonra. Kortikosteroidler ve hormonal - endikasyonlara göre, eğer ödem kuvvetliyse veya antihistaminik ilaç aldıktan sonra geçmiyorsa.

Fizyoterapi Terapisi

Bu tedavi unsuru, inhalasyonların kullanımını ve etkilenen alanın bir aparatla ısıtılmasını içerir. Evde, bitkisel soğumaların hazırlanmasından sonra oluşan sıcak havanın solunması tavsiye edilir. Bitkisel yağ ilavesiyle bir soda çözeltisine dayanan etkili buhar inhalasyonu.

Hastalığın akut formunda, basit bir ısıtma yöntemi kullanabilirsiniz - banyoda sıcak suyu açın ve kapıyı kapatın, 10-20 dakika boyunca ılık havayı soluyun. Kronik formda, inhalasyon için özel bir cihaz kullanılması önerilir - bir nebulizatör.

Tedavi için kullanılan prosedürler:

 • bir manyetik alan (UHF) ile larinks üzerinde etkisi;
 • ışık tedavisi;
 • elektroforez (donanım tekniği, küçük kuvvetin ve voltajın DC akımının etkisi).

Geleneksel tedavi yöntemleri

Geleneksel tıp tarifleri yardımcı veya profilaktiktir. Mevcut alerjileri dikkate alarak bileşenleri seçmek çok önemlidir. Hastalığı etkileyen başlıca yöntemler şunlardır:

 • gargara için bir soda çözeltisi kullanımı (1 bardak ılık su başına 1 çay kaşığı soda);
 • otlar ve bitkiler (papatya, calendula) infüzyonları ve decoctions;
 • iyot kompres (gazlı bezin boğazına uygulanan iyot ile karıştırılmış patates püresi);
 • 1: 1 oranında bal ve limon bazlı bir içecek. Küçük yudumlarda iç. Hazırlanması için su gerekli değildir.

Ayrıca, sıcak bir et suyu kaynağıdır. Rahatsızlık ve acı verici hisleri azaltır ve bağışıklığı güçlendirir. Kaynatma basitçe hazırlayın:

 1. 250 ml su ve 2 yemek kaşığı gül kalçaları alacaktır.
 2. Malzemeler bir kapta karıştırılmalı, kaynamaya getirilmeli, boşaltılmalıdır.
 3. Serin ve günde 2 kez 100 ml.

Tedavinin tahmini, olası komplikasyonlar ve sonuçları

Genel olarak, tedavinin prognozu uygundur. Tedavi ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra ortaya çıkarsa, 2-3 günlük tedaviden sonra rahatlama farkedilir.

Hastalığın tipi ve tedavi süresine, hastanın yaşına ve onun için mevcut olan organizmanın özelliklerine bağlı olarak tedavinin tamamı 7 ila 21 gün arasında sürecektir.

Olası komplikasyonlar ve sonuçları arasında ciddi laringeal ödem, uzun bir süre konuşma yeteneğinin tamamen kaybolması (bir aya kadar) bulunmaktadır. Çocuklar glottis ve asfiksinin üstesinden gelebilir. Yardım yapılmadığı takdirde koma ve ölümde konfluens raporları vardır.

Yetişkinler için karakteristik komplikasyonlar, Quincke'nin şişmesinin yanı sıra anafilaktik şokun tezahürlerine benzer bir şekilde ödem görünümüdür. Ölümcül bir sonuç ortaya çıkabileceğinden, acil tıbbi müdahale gerektirirler. Tedavi zamanında tamamlanırsa, hastalık size kendini hatırlatmayacaktır, ancak akut formun kronik olana dönüşmemesi için korunma gereklidir.

önleme

Hastalığın nüksünü veya kronik bir forma geçişini dışlamak için, önleme için aşağıdaki önerilere uymak gerekir:

 • Etkili veya alerjen ile temastan kaçının;
 • vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlemler almak;
 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • derhal bir doktora danışın.

Düzgün ve dengeli bir şekilde yemek, kişisel hijyen önlemlerini gözlemlemek, odadaki havayı düzenli olarak havalandırmak ve nemlendirmek de önemlidir. Alerjenlerin (ilkbahar - yaz) etkisinin alevlenme döneminde, antihistaminikler kullanın.

Alerjik larenjit her yaşta ortaya çıkar. Bu hastalık özellikle çocuklukta zordur, çünkü çok fazla dikkat gerektirir. Doktor önerilerine uyulması komplikasyon olasılığını ve olumsuz sonuçları en aza indirecektir, böylece tanı ve tedaviyi erteleyemezsiniz.

Alerjik larenjit nedenleri ve tedavisi

Alerjik larenjit - baskın laringeal tutulum ile solunum alerjisi formu. Larinksin izole lezyonu pratik olarak bulunmaz. Kural olarak, burun, farinks, trakea, bronşlar, alveoller gibi solunum sisteminin diğer kısımları da aynı anda acı çekmektedir. Oradan akut, relaps, kronik.

Alerjik bir doğanın larenksinin iltihaplanması esas olarak çocuk pratiğinde yaygındır, 1-3 yaş arası çocuklar hastalığa en fazla duyarlıdır. Bununla birlikte, yetişkinlerde, alerjik larenjit de bir istisna değildir.

Makalede, nedenleri, gelişim mekanizmalarını analiz edeceğiz, bu hastalığın gelişim riskini, semptomlarını ve tedavisini arttıracağız.

Alerjik larenjit gelişmesine ne sebep olur?

Bu hastalığa neden olan alerjenler, genellikle hava yoluyla vücuda girer. En yaygın olarak aşağıdaki alerjen türleri bulunur.

Ev tozu

Kompozisyonunda homojen değildir ve çok sayıda farklı alerjen içerir. Alerjinin ana provokatörleri, cinsin en küçük akarlarıdır. Dermatophagoiges. Döşemeli mobilyaların döşemelerinde, perdelerde, halılarda, yumuşak oyuncaklarda vb.

Ev tozu da çeşitli kimyasallar, yün ve hayvan dander, hamam böceği alerjenleri, küf içerir. Zararlı kontrolü gerçekleştirmenin birkaç kez alerjen sayısını artırdığı dikkate değerdir çünkü Akarların ölümünden sonra hamamböceği ve diğer böcekler, dışkı, antijenik özelliklere sahip bu parazitlerin kabuklu kabuklarının bileşenleri havaya girer.

Epidermal alerjenler

 • yün;
 • kepek;
 • epidermisin parçacıkları;
 • dışkı;
 • evcil hayvanların tükürüğü;
 • tüy ve aşağı.

Bu türün, özellikle kedinin epidermisi olan yüksek bir aktivitesi vardır. Alerjenler toz partiküllerine tutturulur ve giysi ile kolayca taşınır.

Gıda alerjenleri

En alerjik yeteneği tarafından sahip olunan:

 • inek sütü;
 • sert kabuklu yemişler;
 • turunçgiller;
 • çikolata;
 • balık;
 • yumurta;
 • Siyah frenk üzümü;
 • çilek;
 • çilek;
 • üzüm;
 • böğürtlen;
 • ahududu;
 • ananas;
 • hurma;
 • tahıllar.

Çocuklarda, alerjik larenjit nedeni lateks duyarlılık olabilir, hangi emzik, meme, oyuncak genellikle yapılır. Latekslere karşı hoşgörüsüzlük, gelecekte muz, avokado, kavun, kestane, kiviye duyarlılığın artmasına neden olabilir.

Polen alerjeni

3 ana grup var:

 • ağaçların poleni (kızılağaç, huş ağacı, akçaağaç, meşe, fındık, söğüt, dişbudak, cehri);
 • Tahıl (bluegrass, timothy, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday);
 • yabani otlar (pelin, ısırgan otu, karahindiba, quinoa, ragweed).

Bitki polenine karşı alerjinin bir özelliği, tezahürlerin mevsimselliğidir.

Bahar alevlenmeleri ağaçların polenine karşı alerjiyle ortaya çıkar, hububatın tepkisi yazın başında ve ortasında hissedilir, yabani otlar yaz sonunda veya sonbaharın başında ortaya çıkar.

Ek olarak, bitkilerin poleni ile bazı gıda ürünleri arasında bir çapraz-alerji vardır. Huş ağacı polenine karşı hassasiyet, elmalar, armutlar, tatlı kirazlar, havuçlara karşı hoşgörüsüzlüğe neden olabilir.

 • Aerodirektörler ve üretim faktörleri
 • İlaçlar, aşılar.

Alerjik bir larenjit formu geliştirme riski daha yüksek olan kimdir?

Bu hastalığın gelişimine predispozan faktörler:

 • kalıtsal yatkınlık (bronşiyal astım, yakın akrabalarda çeşitli alerjik hastalıklar);
 • atopi belirtilerinin varlığı (dermatit, diyatez);
 • bir alerjenin büyük miktarda alınması veya bununla uzun süreli temas;
 • kirli havaya, aktif ve pasif sigaraya maruz kalma;
 • sık ARI;
 • ilaçların, özellikle antibiyotiklerin irrasyonel kullanımı.

Alerjik larenjit gelişiminin mekanizması

Hastalığın gelişiminin kalbinde bir ani tipin alerjik reaksiyonudur.

Vücuttaki alerjen ile birincil temas, daha sonra mast hücrelerinin zarına sabitlenen immünoglobulin E'nin sentezine başladığında. Bu sürece duyarlılaşma denir. Tekrarlanan temasta alerjen, mast hücrelerinin degranülasyonuna ve vücutta çeşitli reaksiyonları tetikleyen spesifik inflamatuar mediatörlerin salınmasına yol açan immünoglobulin E ile birleşir.

Arabulucuların etkisi altında ilk birkaç dakika içinde damarların geçirgenliğinde bir artış ve bunların genleşmesi, klinik olarak larinksin subluksasyonu ile kendini gösterir. Ödem nedeniyle, hava geçişini engelleyen glottisin daralması meydana gelir.

Larinksin daralma derecesi, akut allerjik larenjitin klinik tablosunda belirleyici faktördür. Ek olarak, arabulucular duyarlı sinir uçlarını tahriş ederek, bir refleks öksürüğünü kışkırtırlar.

6 ila 12 saat sonra, alerjik hastalıklara sahip insanların yarısından fazlası gecikmiş bir alerjik reaksiyon geliştirir. Bu sentezleme enflamatuar odak eozinofil çekim CD4 lenfosit, solunum sistemi, yumuşak kaslara, kan damarları mukozasını zarar verebilecek yüksek derecede toksik protein sentezleme bazofiller, lenfoid eğitim ile ilişkilidir

gırtlak mukoza ödemi ve infiltrasyon da daha az tahriş edici laringospazmı veya laringeal ödeme neden olabilir aşırı duyarlılık oluşumuna katkıda içinde kronik enflamasyon geliştirilmesi için temel oluşturur.

Sıklıkla, özellikle küçük çocuklarda alerjik larenjitin gelişmesi, solunum sisteminin viral veya bakteriyel bir enfeksiyonundan önce gelir.

Enfeksiyöz inflamasyon, mukozanın koruyucu özelliklerini önemli ölçüde azaltır, böylece alerjenler vücuda serbestçe girebilir. Ayrıca, hassas reseptörler ortaya çıkar ve tahrişleri solunum yollarının hiperreaktivitesine yol açar.

Alerjik larenjit belirtileri

Akut alerjik larenjit esas olarak larinks bölgesine yayılan anjiyoödemdir. Klinik tablo ödemin şiddeti ve larinksin daralma derecesi ile belirlenir.

4 derecelik stenozu ayırt etmek için kabul edilir:

 1. telafi. Sesin ses kısıklığında, havlamaya dönüşen kuru ve uykusuz bir öksürükle kendini gösterir. Solunum yetmezliği belirtileri gözlenmez, ya da önemsizdir ve sadece fiziksel eforla, ağlayarak, ağlayarak görünürler.
 2. Tamamlanmamış tazminat. Endişe var. Nefes darlığı ile nefes darlığı. Nefes gürültülü, uzaktan sesli. Nefes alma eyleminde, ek solunum kasları yer alır, burun kanatları şişer, interkostal boşluklar, supraklaviküler jugular fossalar yer alır. Işık perioral siyanoz gösterir.
 3. dekompanse. Hasta ciddi durumda, endişe adynamia ile değiştirilir. Cilt ter ile keskin bir şekilde solgunlaşır. Siyanoz büyüyor. Bir siyanotik nazolabial üçgen, burun ucu, kulaklar, parmaklar ve ayak parmakları vardır. Kan basıncı azalır, kalp yetmezliği gelişir.
 4. boğulma. Toplam siyanoz. Tamamen durduruluncaya kadar belirgin bir kardiyak aktivite ve nefes alma inhibisyonu vardır.

Tekrarlayan bir seyir ile, tekrarlayan larenjit alevlenmeleri gözlenir, ancak kural olarak, stenoz olmadan veya 1 derece darlık ile devam ederler.

Klasik olarak, alerjik larenjit alevlenmesi akşam veya gece başlar, aniden ortaya çıkar ve birkaç saatliğine artar. Hastalar ağrı, boğazda yabancı cisim hissi, ses değişiklikleri (hafif ses kısıklığından aphoniaya), kaba kabuklu öksürük gibi görünmektedir. Nadir durumlarda, ciddi stenoz formları mümkündür.

Yetişkinlerde, alerjik larenjit semptomları daha az belirgindir. Çocuklarda, tam tersine, larinksin daralması oldukça yaygın bir olgudur. Çocuk ne kadar küçükse, hastalığın belirtileri ağırlaşır. Bu anatomik özelliklerden kaynaklanmaktadır.

Çocuğun larinksi dar ve bir huni şeklindedir. Subarak aleti gevşek bir bağ ve yağ dokusudur. Bu yapı ödemin hızlı gelişmesine katkıda bulunur. Laringeal sadece 1 mm kalınlaştığı zaman lümeni% 50 oranında daralmaktadır.

Kronik alerjik larenjit, sesin periyodik ve yoğun olmayan kuru öksürüğündeki tını ve ses tonunda bir değişiklik ile karakterizedir. Alerjik doğanın larenksinin kronik inflamasyonu erişkinlerde daha sık görülür, laringotrakit şeklinde oluşur ve sıklıkla rinit veya rinosinüzit ile birliktedir. Semptomlar her zaman mevcuttur.

tanılama

Gıda kaynaklı akut larenjit tanısı genellikle zor değildir. Neredeyse her zaman çocuğun ebeveynleri ya da hastanın kendisi, tam nedeni söyler.

Hastalığın tekrarlayan ve kronik seyri ile larenjitin alerjik doğasını doğrulamak zordur.

Doğru teşhisi kurmak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir:

 • gırtlak stenozu nüksleri 3 kattan fazla;
 • 1 ila 5 yaş, erkek cinsiyet (erkeklerin 2.3 katı daha sık);
 • Yüklü kalıtım (yakın akrabalarda alerjik hastalıklar);
 • sık ARI;
 • uzun süreli persistan larenjit;
 • atopik dermatit, alerjinin diğer belirtileri;
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar tedaviye zayıflık veya zayıf yanıt;
 • normal veya subfebril sıcaklığı, zehirlenme yok;
 • alevlenmelerin mevsimsel doğası;
 • klinik tezahürlerin tekdüzeliği.

Alerjik larenjit, genel kan testinde eozinofil seviyesinde ılımlı bir artışla karakterize olduğunda.

Teşhisi doğrulamak için, Ig E seviyesini belirleyin. Duyarlılık spektrumu (spesifik alerjenler) belirlemek için, cilt kazıma ve intradermal testleri yürütmek için gereklidir.

Alerjik larenjit nasıl tedavi edilir?

Tedavi sadece semptomların giderilmesini değil, aynı zamanda nükslerin önlenmesini de içerir.

Larenks stenozu ile birlikte akut larenjit, hastanede acil bakım ve tedavi gerektirir. Bir intravenöz epinefrin, glukokortikosteroid enjeksiyonu gösterilmiştir. Ağır vakalarda trakeotomi veya entübasyon gerekebilir.

Bir ambulansın gelmesinden önce, hasta temiz hava akışını sağlamalıdır. Nemlendiriciyi açın veya ıslak kağıtları asın, Odadaki sıcaklık 18 - 20 ° 'yi geçmemelidir. Eğer bu bir çocuksa, güven duyulmalı, olumsuz duyguları dışlayan şartlar yaratılmalıdır.

Olumlu etki, bir alkali içecek (maden suyu), ılık ayak banyoları vardır.

Çocuklarda evde bile kompanse stenoz varlığında alerjik larenjit tedavisi için izin verilmez. Ağır seyreden ve darlığı olmayan yetişkinlere ihtiyaç yoktur.

Bir tedavi olarak, aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

İlk jenerasyonun antihistaminleri (Fenistil, Suprastin) ve ikinci nesil (Cetirizine, Loratadine)

Eylem ilkesi, histamin etkilerinin gerçekleştirildiği reseptörleri bloke etmektir. Resepsiyonun arka planına karşı, kan damarlarının geçirgenliğinde bir azalma ve dokuda sıvı veriminin azalması vardır. Klinik olarak, bu, ödemde bir azalma ile kendini gösterir.

Ortalama tedavi süresi 10-14 gündür. Sürekli tekrarlayan seyir durumunda, ilaç 3 aya kadar devam ettirilmeli ve bağımlılığı önlemek için ilaçların değiştirilmesi gerekir.

Hastalığın alevlenmesiyle, birinci kuşak histamin reseptörlerinin antagonistlerine tercih edilmelidir. Bu gruptaki ilaçlar belirgin bir etkiye ve hızlı bir etki başlangıcına sahiptir (yutulduktan 30 dakika sonra). Alerjik larenjit durumunda, uyuşukluk ve sedasyon gibi bu tür yan etkiler arzu edilir ve anksiyeteyi hafifletmeye katkıda bulunur. Ancak, bu ilaçların 1 yaşından küçük çocuklarda kullanılması arzu edilmez.

Hastalığın kronik seyrinde ve uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyulduğunda, ikinci nesil antihistaminiklerin kullanılması mümkündür. Bu ilaçlar merkezi sinir sistemi üzerinde daha az etkiye sahiptir ve daha uygun bir doz rejimine sahiptir (günde 1 kez). Uyuşukluğu önlemek için, ilaç akşam alınmalıdır.

glükokortikosteroidlerdir

Güçlü bir anti-inflamatuar ve anti-ödematöz etki ile karakterize edilmiştir. Alerjik larenjit için sistemik kullanım sadece subkondens ve dekompanse stenoz ile doğrulanır.

Larinks 1 derece daraldığında, nebülizör yoluyla inhale glukokortikosteroidlerin kullanılması tavsiye edilir. Bu durumda en etkili olan budesoniddir (Pulmicort). İnhale glukokortikosteroidler ile tedavi neredeyse hiç yan etkisi yoktur.

Cromolyn sodyum

Mast hücrelerinin membranlarını stabilize eder, böylece çeşitli medyatörlerin bunlardan salınmasını önler. İlaç alerjilerin tezahürünü ortadan kaldırmaz, ancak onları uyarır. Cromoglikat sodyum, gıda alerjenlerinin neden olduğu sık tekrarlayan alerjik larenjit için endikedir. 5 yaşın altındaki çocuklarda uygulanamaz.

Anti-inflamatuar ilaçlar (Fenspiride)

Fenspiride (Erespal) - ENT organlarının alerjik hastalıklarının tedavisinde en etkili ilaçtır. Anti-enflamatuar etkisi, enflamatuar medyatörlerin sentezinde bir azalmaya dayanır, buna ek olarak, Hl-histamin reseptörlerini kısmen bloke eder; alerji belirtilerini azaltır. Kontrendike 2 yıla kadar.

Erişkinlerde ve çocuklarda alerjik larenjit tedavisi sadece yaşla ilişkili ilaç dozajı farklıdır.

Larenjitin onaylanmış alerjik yapısı ile spesifik immünoterapi mümkündür. Bu yöntem, antijenlere karşı monovalent duyarlılaşma için kullanılır, temas edilemeyen temas (bitkilerin poleni, hane tahriş edicileri).

önleme

Aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Alerjik larenjit gelişimini önlemek, nedensel alerjen ile temas ile en aza indirilebilir.
 • Ev alerjenlere karşı sensitizasyon düzenli ıslak temizlik için gerekiyorsa, düzenli olarak nevresim kaynatın, döşeme, halı, bitkiler, yumuşak oyuncaklar, sır raflardan ile ev mobilyaları kaldırmak sinteponovye üzerinde tüyü yastıklar yerine.
 • Evcil hayvanlarla teması önleyin.
 • Yiyeceklere karşı alerjiniz olduğunda - bireysel olarak tahammül edilemez ve tüm yüksek alerjik gıdalardan uzak durun.
 • Polen alerjene karşı aşırı duyarlılık olduğunda - eğer mümkünse, bitkilerin çiçeklenme dönemi için kalış yerini değiştirin. Bu mümkün değilse, evden daha az ayrılmaya çalışın ve yürüyüşten sonra zorunlu saç yıkama ile duş alın.

Alerjik larenjitin önlenmesi, genel sağlık önlemlerinin uygulanmasını, yatkın bireylerde viral ve bakteriyel enfeksiyonların önlenmesini içerir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.

Granulosa farenjit

Granulosa farenjit formüle farenks dokuların olağan inflamasyonu olabilir. Bunun için önkoşullar varsa. Örneğin, olağan farenjitin kötü tedavisi kronik patolojiye yol açar ve kalıtsal faktörler de olabilir.