Loading

Erişkinlerde ve çocuklarda alerjik larenjit ve larinotrakitin semptomları ve tedavisi

Alerjik larenjit günümüzde daha yaygın hale gelmektedir, herhangi bir yaşta - yetişkin ve çocuklarda - teşhis edilmektedir. Larinksin mukoza zarının iltihaplanması, çeşitli solunum alerjenlerine neden olur - havada bulunan maddeler. Bu şaşırtıcı değil, çünkü ekolojik durum çok arzulanan bir şey.

Alerjik larenjit, gıda, tıbbi alerjenler, böcek ısırıkları neden olabilir. Ancak, hava ve içeriği daha sıklıkla hastalığın nedenidir.

Alerjik larenjit semptomlarının ortaya çıkışını tetikleyen başlıca faktörler şunlardır:

 • apartman tozu ve toz akarları;
 • mantar ve küf;
 • endüstriyel gazlar ve egzozlar;
 • kimyasalların buharlaşması;
 • hayvan kürkleri, doğal tüyler;
 • çiçek poleni.

Bu alerjenlerin solunması, bir kez gerçekleşirse tehlikeli olmayabilir. Vücut üzerindeki sistematik etkileri, özellikle azaltılmış bağışıklıkla karakteristik semptomların eşlik ettiği larenjit gelişimine neden olabilir.

Alerjik laringotrakeit belirtileri

Alerjik larenjit veya larinotrakit belirtileri pratikte bu hastalığın viral formundan farklı değildir. Kişi gözlemler:

 • havlayan öksürük, geceleri yoğunlaşan saldırılar;
 • Boğazda zulüm, yutma güçlüğü;
 • ses kısıklığı;
 • nefes darlığı.

Çoğu durumda, alerjik larenjit, vücut sıcaklığındaki bir artışa eşlik etmez. Ancak, eğer bir enfeksiyon varsa, sıcaklık 38-38.5 dereceye çıkabilir.

Alerjik laringotrakitin sadece erişkinlerde değil, aynı zamanda çocuklarda da görüldüğü unutulmamalıdır. En fazla üç yaşına kadar olan çocuklar bunu geliştirir. Bu yaşta, gırtlak hala oldukça küçüktür ve bağışıklık sistemi tam olarak oluşmuş değil, bu nedenle herhangi bile asgari inflamasyon zaten böyle nefes ve öksürük darlığı gibi belirtileri kışkırtır.

İlginç bir şekilde, alerjik laringotrakitin iki şekli vardır: akut ve kronik, viral, enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu nedenle, hem yetişkin hastalarda hem de çocuklarda ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlardan kendinizi korumak için tedavisine zamanında başlamak önemlidir.

Alerjik laringotrakit tedavisi nasıl yapılır

Alerjik larenjit tedavisi çeşitli yönlerde gerçekleştirilecektir. Yetişkinler ve çocuklar için aynıdır. Yapılması gereken ilk şey, alerjenden kurtulmaktır, aksi taktirde belirtiler ortadan kalkmayabilir, belki daha da güçlenir. Hayvanları birkaç haftalığına akrabalarına vermeye çalışmak için, tüy yastıklarını ve battaniyeleri synthetone ile değiştirmek, daha sık ısmarlama bir temizlik yapmak. Ağaçlar caddede, çimenlerde çiçek açarsa, pencereleri daha az açmaya çalışmalı ve polenlerinin içine girmesine engel olmalısınız. Alerjen ortadan kaldırıldıktan sonra laringotrakit kendi başına geçmeye başlamalı, semptomlar yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Ancak, her durumda ilaç tedavisi gereklidir.

Alerjik larenjit tekrarlayabilir, bu nedenle yetişkin veya çocuk, buna bir eğilim varsa, açıkça onunla temasa artık deneyin, allerjen tespit etmek gerekir.

İlaç tedavisi laringotrakitin semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik ilaçları almaktan ibarettir. Bunlar öksürük şurupları, antienflamatuar ve antihistaminiklerdir.

Çocukların tedavisi hakkında konuşursak, larenjit halk ilaçları ile savaşmak en iyisidir. Böyle bir tedavi daha az etkili olmayacak, tüm semptomları hızla yok edecektir. En basit tarifler bir papatya veya calendula, soda inhalasyonu, bol sıcak içecek bir kaynatma ile gargara. Çocuklarda tahminler yetişkinlerden daha fazladır, bu nedenle, tedavi doğru ve niteliksel olarak gerçekleştirilirse, o zaman, alerjik larenjit sonsuza dek atılabilir.

Alerjik laringotracitin nedenleri ve komplikasyonları

Laryngotracheitis akut solunum yolu enfeksiyonu sonucu gelişen farinks ve trakeanın üst kısmı iltihabıdır. Alerjik laringotrakeitis, solunum alerjenlerinin neden olduğu alerjik reaksiyonun sonucudur. Uygunsuz tedavi ya da eksikliği ile hastalık kötü sonuçlara yol açabilir. Her yıl hastalık daha sık görülür. Hastalık hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilir.

nedenleri

Alerjik laringotrakitin etken maddeleri şunlar olabilir:

 • odada toz, toz akarları;
 • mantarlar, duvar kalıbı;
 • egzoz, endüstriyel gazlar;
 • hayvan yünü, aşağı;
 • çiçek poleni;
 • Erişkin hastalığın nedeni zararlı üretim (toz, kimyasal bitkiler, vb.) olabilir.

Bazen bazı gıdalar, ilaçlar veya sivrisinek ısırıkları sebep olabilir. Ancak daha sıklıkla alerjik reaksiyona, havada bulunan patojenler, alerjenlerin sistematik solunması neden olur.

semptomlar

Alerjik laringotrakit için belirtiler, pratik olarak virüs ile aynıdır.

 1. Boğazdaki acıyı rahatsız etmeye başlar, seste ses kısıklığı, burun akıntısı var. Nefes almak, konuşmak zorlaşır.
 2. Olağandışı bir solukluk, nefes darlığı var.
 3. Sonunda yoğunlaşan rahatsızlıklar öksürük, yorucu hale gelir.
 4. Enfeksiyon ile sıcaklık 39 dereceye kadar yükselebilir.

Bu hastalık hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilir. Çocuklar genellikle üç yıla kadar yaşayabilirler, öksürük, boğaz ağrısı, ateş, terleme, halsizlik vardır. Semptomlar ortaya çıkarsa, derhal kaliteli yardım isteyin. Akut formun kronikleşmesine izin vermeyin.

tedavi

Laringotracheitis belirtilerini fark ederken, doğru bir tanı koymak ve doğru tedaviyi reçete etmek için bir uzmana başvurmalısınız. Kendi kendine ilaç kullanmak gerekli değildir, geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir.

Her durumda alerjik laringotrakeitis tedavisi aynı şekilde başlar. İlk olarak, alerjinin nedenini bulmanız, sözde alerjeni bulmanız ve çıkarmanız gerekir. Tüy yastıklarına ihtiyacın var, battaniyeleri değiştir. Birkaç haftalığına arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza evcil hayvan gönderin. Mümkün olduğunca sık ıslak temizlik yapın. Tozu toplayan şeyleri çıkarın. Alerjen ortadan kaldırıldıktan sonra, semptomlar azalacaktır.

Tedavi sırasında kötü alışkanlıklardan vazgeçilmesi arzu edilir.

Ayrıca boğaz ağrısına (soğuk, sıcak, baharatlı yiyecek ve içecek) daha fazla zarar verebilecek yiyecekleri hariç tutmak daha iyidir. Sigaralardan tedavi süresi için yetişkinler, reddetmek için tercih edilir. Durumu iyileştirmek için ilaçlarla tedaviye devam etmek gereklidir. Genellikle öksürük bekleticiler, antihistaminikler, anti-inflamatuar ilaçlar atar. Ayrıca, mineral su ve uçucu yağlar üzerinde inhalasyonlar yardımcı olur.

Çocuk ve yetişkinler, papatya suyu, bol sıcak içecek, soda bazında inhalasyon ile durulama boğaz reçete edilir. Hastalık nüksetme özelliğine sahiptir, bu yüzden alerjinin nedenini bulmak ve kurtulmak daha iyidir. Uygun zamanında tedavi iyi için alerjik laringotracheiti ortadan kaldırır.

Çocuklarda hastalığın özellikleri

Çocuklarda, laringotrakitin alerjik formu 7 yıla kadar gelişir. Bağımsız olarak tanımak zor, ebeveynler soğuk algınlığı veya enfeksiyonla karıştırırlar. Bu nedenle, ilk belirtiler derhal bir doktora başvurmalıdır.

Hastalık hem sağlıklı bir çocukta hem de soğuk algınlığı sırasında gelişebilir. Çocukların şişmeye eğilimli gevşek dokuları vardır, bu nedenle soğuk algınlığı şiddetli şişmeye neden olabilir. Ses boşluğu dardır, bu da hastalığın gelişimine katkıda bulunur. Mukoza zarında hafif bir artış olsa bile, boğulma meydana gelebilir, çünkü bebeğin solunum kasları ağır bir soluma ile baş edemez.

komplikasyonlar

Aşırı veya yanlış tedavi sık sık darlıklara, bazen de boğulmaya yol açabilir. Hastalık kronik bir formda gelişebilir. Bu formun tedavisi zor ve uzundur. Bazen kardiyopulmoner yetmezlik var.

önleme

İlk olarak, bağışıklığı güçlendirmek için gereklidir. Bu çocuklar ve yetişkinler için geçerlidir. Günlük temiz havada yürür, vitamin kullanımı. Özellikle narenciye, alerjiye neden olabilecek diyet ürünlerinden hariç, diyetin izlenmesi gereklidir. Farenks mukoza zarını (çok soğuk, sıcak, baharatlı yiyecek veya içecek, gazlı içecekler) zarar verebilir gıdalar önlemek için daha iyidir.

Hipotermi, viral bir enfeksiyon yakalama yeteneğinden kaçının. Ana şey - solunum alerjenleri kaynağından kurtulmak. Odanın günlük havalandırması. Halıları, yumuşak oyuncakları, tüy yastıklarını, battaniyeleri çıkarın. Döşemeli mobilyalar, yastıklar buharlaşır, toz akarlarını giderir. Evcil hayvan yünü alerjisi yokluğunda emin olmak için gereklidir.

Çocuklarda Laryngotracheitis: belirtileri ve tedavisi

Solunum yolu yoluyla, bakteri ve virüsler insan vücuduna girer. Daha sıklıkla kataral patolojiler en üst kısımda - nazofarenks gelişir. Bununla birlikte, çocukluktaki enflamatuar süreç, alt solunum organlarına (larenks ve daha sonra trakea) inme özelliğine sahiptir.

Çocukların bağışıklığının özgüllüğü ve solunum yolunun nispeten küçük bir uzunluğu, çocukların hastalığa yatkınlığına neden olur.. Çocuklarda Laryngotracheitis, Bu patolojinin semptomları ve tedavisi bu makaleyi açıklar.

Tanımı ve nedenleri

Larengotracheitis çocuklarda larenks ve aynı zamanda ilk trakeayı etkileyen ve mevcut KBB patolojilerinin arka planına karşı gelişen inflamatuar bir süreçtir. Bu hastalık komplikasyonların gelişimi ile doludur. Erişkinlerde laringotrakit Nadiren ortaya çıkar, ancak çocuklarda, kusurlu bağışıklık nedeniyle, sıklıkla görülür.

Onun ortaya çıkmasının nedenleri çoğu zaman ilkel virüslerdir., Bununla birlikte (daha az sıklıkla) hastalığın gelişimi maruziyetle ilişkilendirilebilir:

 • alerjenleri dahildir;
 • adnovirusov;
 • çeşitli patojenik bakteriler;
 • mantar enfeksiyonları;
 • Kızamık;
 • enterovirüsler;
 • parainfluenza ve influenza A'nın nedensel ajanları.

Yukarıda bahsedildiği gibi, laringotrakit genellikle doğada viraldir, ancak bakteriler ve alerjenler, provoke edici faktörlerin varlığında da hastalığa neden olabilir.

Azalmış bağışıklık nedeniyle Laryngotracheitis bakteriyel

Bakteriler her yerdeki kişiyi çevreler: bazıları farinkste, deride, burun ve ağızda yaşarlar. Çocuklukta bağışıklık istikrarsız ve yetersiz gelişmiştir. Solunum yollarının lokal immünitesindeki azalma, patojenik mikroorganizmaların dağılımı için bir fırsat sağlar.

Bağışıklığın zayıflaması genellikle aşağıdaki faktörlerin bir sonucudur:

 • Süper soğutma ve ağız yoluyla solunum yollarına soğuk hava alma;
 • Yetişkinlerin sigara içtiği bir odada (yani, pasif sigara içmenin) kalın.

Larengotracheitis patojenik mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyona bağlı bakteriyel

Bakteriyel inflamatuar sürecin ortaya çıkışı ve gelişimi için, bir dizi faktör gereklidir:

 • hava yollarındaki normal mikroorganizmalar dengesinin ihlali;
 • kusurlu bağışıklık (yani, vücut bakteri dengesini geri yükleyemez);
 • harici bir enfeksiyon kaynağının varlığı (yani, hasta bir kişi). Hapşırma ve öksürük sırasında, patojenik mikroplar, çevredeki alanda büyük miktarda bulunur ve çocuğun vücudu, bunlarla baş edemez ve bunun sonucunda hastalık gelişir.

Larengotracheitis vücutta enfeksiyöz bir odak varlığı nedeniyle bakteriyel

Enfeksiyonun kaynağı sadece dış faktörlere değil, aynı zamanda içsel, yani çocuğun bulaşıcı bir odak noktasındaki varlığına da hizmet edebilir:

 • farenjit (odak, farinkste bulunur);
 • rinit (burun enfeksiyonu);
 • bademcik iltihabı (iltihaplı bademcikler);
 • sinüzit (inflamasyonun odak noktası paranazal sinüslerde).

Bu patolojilere genellikle alt solunum yollarındaki enfeksiyonun yayılması eşlik eder.

Alerjik laringotrakeit

Alerjik laringotrakit, enfeksiyöz olmayan ajanların etkisine bağlı olarak gelişir, bunların vücuda penetrasyonu larinksin şişmesi ile birlikte olur. Bu patoloji, çeşitli maddelere (örn., Ilaçlar - aerosoller, vb.) Karşı alerjik bir reaksiyondur.

Gelişim mekanizması (patogenez)

Patojen ne olursa olsun, hastalık aynı mekanizmaya göre gelişir:

Yutulduğunda, patojen lokal immüniteye baskı yapar, böylece bakteriler / virüsler aktif olarak çoğalır, solunum sistemini kolonize eder.

Süreç ilerliyor, iltihabın, pürülan mukus balgam ayrımı ile birlikte bir öksürük eşlik eden, pürülan dönüşüme yol açar.

Çocuklarda laringotracitis ile mukus trakea ve larinks, kızarır ve şişer. Bu semptomlar çıplak gözle görülemez ve sadece özel endoskopik cihazların yardımıyla tespit edilebilir. Bununla birlikte, çocuklarda laringotrakitin, ebeveynlerin hemen bir doktora başvurması gerektiğini fark eden bir takım başka belirgin belirtiler vardır.

klinik

Bu kayda değer bir şey. trakea / larinkste inflamasyon olduğunu kendiliğinden ortaya çıkmaz ve genellikle hava yollarının diğer (üst) kesimlerindeki iltihabın bir sonucudur (örneğin burun veya boğazda). İlk olarak, hastalık kendini soğuk algınlığı belirtileri olarak gösterir:

 • burun pasajının tıkanması, burun akıntısı;
 • öksürük;
 • Persleme / boğaz ağrısı;
 • sıcaklıkta artış.

Çocuklarda akut laringotrakit

İnflamasyon altta "indirildi" sonra yatan solunum bölümleri, hastalığın semptomatolojisi değişir:

 • öksürük kuru ve keskin olur;
 • seste ses kısıklığı ve değişiklikler var;
 • öksürdüğü zaman göğsün ortasında acı verici duygular vardır;
 • öksürük paroksismal hale gelir ve geceleri hastayı daha sık rahatsız eder;
 • öksürük derin nefesler ile oluşur ve balgam ayrılığı eşlik eder;
 • sürecin ilerlemesi ile balgam pürülan olur;
 • vücut ısısı yükselir;
 • Larenks stenozu ile akut laringotracheitis komplikasyonudur.

Laryngotracheitis stenosing

Stenoz - böylece bir değişik organlar, boşlukların daralması ve. Bu ses değişiklikleri, zil öksürük ve ses kısıklığı gibi glotis, ve gırtlak hafif ödem sonucu olan, işlemi mukoz ve akut semptomlar hafif darlığı nedeniyle genellikle şişme (ödem), herhangi bir enflamatuar süreç birlikte kayda değerdir. Ancak, bazen darlığı önemli olabilir ve bu durumda stenozan laringotrakeit denir.

Böyle bir işlem hava akışını zorlaştırır solunum yolu üzerinde ve aşağıdaki belirtilerle eşlik eder:

 • taşikardi (kalp çarpıntısı);
 • nefes darlığı nöbetleri;
 • gürültülü solunum ve ekshalasyon;
 • nefes darlığı.

Son derece nadir görülen stenoz, lümenin tam örtüşmesine ve sonuç olarak asfiksi gelişimine yol açabilir.

Laryngotracheitis kronik

Larenkste iltihaplanma süreci 3 haftadan fazla sürerse, bu tip hastalık yavaş yavaş başlar. Kalıcı ıslak patoloji ile karakterize (yani, balgam) öksürük. Balgam artar alevlenme miktarı sırasında ve nefes borusu içine ve gırtlak kuruluğu ve kaşıntı oluşur. laringeal kanser oluşabilir gibi benzer semptomlar durumunda, bir doktora görünmesi. öksürme sırasında Muhafız bir konuşma sırasında, sternum boğazdaki ve arkasında, soğuk ve nefeste, kahkaha ile öksürük, ses yitimi kadar yorgunluk sesi ağrı sesi değiştirmek gerekir.

Laryngotracheitis alerjik

Hastalığın bu formunun belirtileri, Bir kural olarak, hastalığın viral ve bakteriyel doğasındakilere benzer:

 • ses kısıklığı;
 • "havlayan" öksürük;
 • nefes darlığı ve yutma;
 • cızırtılı;
 • Enfeksiyon durumunda, 38 dereceye kadar bir sıcaklık artışı.

Olası komplikasyonlar

Altı yaşın altındaki çocuklar yanlış krup geliştirebilir - larinksin önemli ölçüde daralması.

Alt solunum yollarına (akut süreçle) virüslerin girmesi durumunda, bronşiyolit ile birlikte pnömoni gelişmesi muhtemeldir.

Hipertrofik kronik formu ile laringotrakeit laringeal kanser veya pürülan enflamasyon gelişebilir.

En tehlikeli ve acil tedavi gerektiren tedavi larengotracheitis stenosing.

Çocuklarda laringotrakit tedavisi

Hastalığın tedavisi, immün sistemi uyarıcı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir:

 • antiviral immünomodülatörler ("Grippferon", "Tsikloferon", "Anaferon", "Arbidol");
 • immünmodülatörler antibakteriyel ("IRS-19", "Imudon").

Semptomatik tedavi kullanımı olarak:

 • kuru öksürük için fonlar (Lazolvan, Tussin, Tusuprex, Sinekod);
 • balgam boşaltımı için çareler (Ambroksol, ACC, Mukcolitin, Bromheksin);
 • ödem, kaşıntı ve tahriş gideren ilaçlar ("Erespal", "Erius", "Xizal", "Zirek").

İlk yardım

Çocuğun nefes alması zorlaşırsa, ambulans gelmeden önce çocuğun oturması (yarım oturma) ve ılık bir alkalin içecek vermesi gerekir. Sıcaklığın yokluğunda, ellerinizi ve ayaklarınızı alabilirsiniz. Solunumun durdurulması durumunda, çocukta kusmayı indüklemek ve kaşığı dilin köküne doğru itmek gerekir. Hastalığın nedeni alerjende yatıyorsa, şişme antihistamin ile temizlenir.

Larengotracheitis tedavisinde inhalasyon

İnhalasyon terapisi, hem larinks hem de ses telleri üzerinde bir anti-enflamatuar ve yatıştırıcı etki sağlayan belirgin bir terapötik etkiye sahiptir. Tam iyileşmeyi sağlamak için çeşitli prosedürlerin yeterli olduğunu belirtmek gerekir. vebu hastalık için ngalations böylece Bulutsulaştırıcılı, su ısıtıcısı, tencere ve kullanılarak gerçekleştirilmiştir. bu tür bir tedaviye kullanım için Kontraendikasyon (38 üzerinde) yüksek sıcaklık, kalp-damar hastalığı, 1 yıl yaşı, sık sık kanama, ilaç alerjileri, bronşiyal astım (akut dönem), şiddetli larinjit.

Antibiyotik tedavisi

Laringotracitin kanıtlanmış bakteriyel yapısı durumunda, doktor antibiyotik reçete edebilir. Bu ilaç grubunu uygulamadan önce, doktor mutlaka alerjik reaksiyonların varlığını ve floranın antibiyotiklere duyarlılığını (bunun için farenksden bir yayma gerçekleştirilir) ortaya çıkarır.

Hem akut hem de kronik laringotrakitin tedavisi için antibakteriyel ilaçlar, hastanın yaşı, hastalığın etken maddesi ve aşaması dikkate alınarak seçilir.

Kural olarak, bu patolojinin tedavisinde aşağıdaki antibiyotik grupları kullanılır:

 • makrolidler ("Klaritromisin", "Sumamed");
 • penisilinler (Flemoxin, Amoksiklav, Augmentin, Azitromisin);
 • antibakteriyel yerel ilaçlar (Bioparox);
 • sefalosporinler (Zinacef, Aksetin, Supraks, Seftriakson, Cefixim, Fortum).

Larengotracheitis tedavisinde halk ilaçları

 1. Havuç suyu Bir meyve sıkacağı veya küçük bir rende kullanarak, havuç ovmak, hamuru sıkarak gazlı bez aracılığıyla hamuru sıkın. Alınan sıvı içinde bir bardak meyve suyu üzerine bir kaşık (masa) bal ekleyin ve biraz ılık hale getirin. Ürünü ısıtılmış bir biçimde, günde beş defa bir kaşık (çay) alın.
 2. Öksürük kabartması için soğan suyu. Bunu yapmak için, bir soğan kesmeli ve ona üç çorba kaşığı (çay) ve bir bardak su eklemelisiniz. Karışım, koyulaştırmadan önce 10 dakika boyunca ateşte tutulur, et suyunu günde dört kez bir kaşık (çay) içine alın.

Laringotracheitis tedavisinde diyet

Bu patolojilerde Diyet yemek (eleme tamamlamak için) sınırı içeren tuzlu, turşu, asidik ve baharatlı gıda, hardal, gazlı içecek, yaban turbu tohumları, soğuk / sıcak yemek somunları.

Dikkatli bir şekilde yiyin: tavuk suyu, süt lapası, jöle, ballı çay, çorbalar üzerine pişmiş çorbalar / pancar çorbası.

Tercih nefes egzersizleri, temperli çocuk hava durumuna göre kıyafet seçerim, vitaminler ile bağışıklık korumak, doğal meyve suları, meyve ve sebze verilmelidir.

Önleyici tedbirler

Enfeksiyöz patolojilerin zamanında ve yeterli tedavisi, çocuğun farenjit ve larenjit oluşumundan korunmasına yardımcı olur. Etkin koruyucu önlemler: bağışıklığı güçlendirmek ve vücudun koruyucu özelliklerini geliştirmek.

Nefes almayı, sertleşmeyi (soğuk su ile ovma / silme) kontrol etmeyi gerektiren beden eğitimi ve çeşitli sporları öneriyoruz ve bu çocuğa küçük yaştan itibaren öğretilmelidir. Akut laringotracitin tedavisi, hastalığın kronik bir forma dönüşmesini önlemek için zamanında ve tamamlanmalıdır. Alerjik laringotrakitin alevlenmesinin önlenmesi agresif faktörlerin etkisini dışlamaktır.

Çocuklarda akut laringotrakeitis: nedenleri, belirtileri ve maruz kalma ölçümleri

Yetişkinler için nasıl tanınır ve ne yapılır?

Çocuklar doğası gereği aktiftir, çünkü harcanması gereken çok fazla enerjiye sahiptirler.

Bu nedenle, "tepeler çek", silindirleri veya slaytları yuvarlarlar ve çalıştırırlar. Tabii ki, bu tür "takla" sesli rehber var: cry ispiyon eğer "acele kaybı" (kırık dizler, dirsekler ve benzeri), gülme veya ağlama sıçrayan.

Bununla birlikte, aktif oyunlar sırasında çocuğunuz soğuk havayı, subcoolü veya terleri “yutabilir”. Evet, ve korkunç virüs genellikle yakındaki "uçar", bu yüzden kırıntıları kolayca "alır".

Sonuç olarak, bebek sesin kısıklığı veya kaybolması ile kendini gösteren hastalığa düşer ve bazen nefes darlığı gelişir (nefes almak zorlaşır). Bu duruma, çeşitli hastalıkların bir tezahürü olan akut laringotracheit denir. Neler oluyor? Anlayalım.

Gizemli laryngotracheitis - ne tür "canavar"?

Akut laringotrakeit - ses tellerinin mukoza ve rahatsızlık titreşim şişmesine yol açar gırtlak ve nefes borusu, bir enflamatuar hastalık. Bu nedenle, akciğerler, hem de ses değişikliklerine havanın geçişini engelleyen, larinks lümeni daraltan. Ve boğulma saldırısı riski vardır.

7 yıla kadar olan çocukların laringotrakit gelişmesi muhtemeldir.

Küçük bir anatomi...

Larinks ve trakea içi boş tüpler ve boşluğun içinde larinks mevcut iki tür ses telleri:

 • Gerçek bağlar özel bir yapıya sahip kaslar ve elastik lif demetleridir. Daha önce dolayı boğulma (boğma) ölüme sebep olan, ağır akan tehlikeli bulaşıcı hastalıklar, - Onlar difteri (doğru krup) ile etkilenir. Bununla birlikte, şu anda, rutin aşılama nedeniyle, hastalık nadirdir.
 • Yanlış ligamentler - Larinksin (gerçek ses tellerinin altında bulunan) mukoza zarının kıvrımları, boşluğuna doğru çıkıntı yapar. Lezyonları larenjit (yanlış kabuğa) geliştiğinde ve hastalığa trakea mukus zarının iltihaplanması eşlik ediyorsa - laringotrakeit. Dahası, her iki hastalığın belirtileri benzerdir, bu yüzden onları birlikte ele alacağız.

Çocuklar neden risk altında?

Yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda, gırtlak yapısının bazı özellikleri vardır:

 • Dar parıltı Çocuklarda gerçek vokal kordların daha büyük çocuklardan biraz daha kısa olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda, yanlış vokal kordlar laringeal kavitede daha belirgindir.
 • Şişmeya yatkın mukoza, çünkü kan damarları açısından zengindir, bu da çevreleyen dokudaki iltihaplanmanın kanın sıvı kısmını terk eder.
 • Mukoza gırtlak altında gevşek bir liftir, hangi yapısı nedeniyle su geciktirir. Ancak, yaklaşık beş yıl (bazen sonra) yavaş yavaş yok olur.

Tüm bu anlar, belirli faktörlerin etkisi altında birleştiğinde, gırtlak lümenini daraltarak, mukozanın iltihaplanması ve ödemine hızla yol açar.

Hangi çocukların laringotrakit gelişmesi riski artmıştır?

 • Eğer erken doğmuşlarsa ya da düşük ağırlıkta doğmuşlarsa, doğum travması ya da oksijen açlığı yaşadılar (utero ya da doğum sırasında). Bu durumlarda organizmanın telafi olanakları ihlal edilir.
 • alerjik reaksiyonlar (ürtiker, anjiyonörotik ödem, alerjik döküntü) eğilimli alerjik hastalıkları (örneğin, atopik dermatit) veya (- eksüdatif akıntılı en sık) eksüdatif diyatezi sahiptir.

Bu, erken nakledilen veya suni beslenmeyle doğan çocukları içerir. Neler oluyor? Vücut, inek alerjisi yapan proteini alır. Bu nedenle, bağışıklık sistemi başarısız olur.

Nedenleri ve gelişim mekanizması: "saf su" üzerindeki "suçluları" indiriyoruz

Çeşitli faktörler akut laringotrakitin başlamasına yol açabilir, ancak çoğunlukla çocuklarda iki ana grup vardır.

Enfeksiyöz ve inflamatuar hastalıklar

 • Viral enfeksiyonlar - En yaygın neden: grip virüsü (özellikle tehlikeli) veya kızamık, parainfluenza, adenovirüs enfeksiyonu.
 • Bakteriyel enfeksiyonlar: Staphylococcus aureus, streptococcus (kronik veya akut tonsillitin en sık görülen etkenidir) ve diğerleri.

Neler oluyor?

"Favori" mevsimler sonbahar-kış veya kış-ilkbahardır.

Özellikle tehlikeli, sulu ve nemli havadır. Hipotermi çok hızlı bir şekilde ortaya çıktığından ve virüsler çevrede daha kolay hayatta kalabilir. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi stres altındadır ve temel işlevini yerine getirmekte zorlanmaktadır - koruyucu.

Bu nedenle, bebek oyun alanında veya anaokulundaki diğer hasta çocuklardan kolayca vücuduna düşen virüslere karşı savunmasız hale gelir.

Buna ek olarak, hipotermi, "uyuduğu", doğru anı bekleyen kronik enfeksiyon odaklarında bakterileri "uyandırdığı zaman". Çoğu zaman, "suçlular" solunum yollarının kronik hastalıklarıdır: bademcik iltihabı, bronşit, sinüzit.

Gelişim mekanizması

Larinks ve trakea mukoza zarına bir kez, patojenik mikroorganizmalar içinde iltihaplanma neden olur. Bu nedenle, ses telleri sürecini içeren, şişer. Sonuç olarak, salınımları ve kapanmaları bozulur ve laringeal lümen havaya girerek havanın akciğerlere girmesini engeller.

Alerjik reaksiyonlar veya hastalıklar

Alerjik laringotrakit veya larenjit gelişmesine neden olurlar ve ayrıca bakteriyel veya viral enfeksiyonların seyrini de arttırırlar. Ve hastalık ya tek başına ya da bronş lümeninin daralmasıyla (obstrüksiyon) birlikte olabilir.

Neler oluyor?

En sık inhale (hava ile) allerjenler polen, kokular, ve diğerleri üst solunum yollarında temas alerjik laringotrakeit geliştirir. Bununla birlikte, herhangi bir alerjen (örn., Yiyecek) de hastalığın gelişimine yol açabilir.

Gelişim mekanizması

Akut seyrinde, hemen alerjik reaksiyon gerçekleşir. Yani, belirtiler oldukça hızlı gelişir.

Alerjen hedef organa etki eder (bu durumda - gırtlak ve nefes borusu), mast hücrelerinin (dokularda bulunan bağışıklık sistemi hücreleri,) lokal bağışıklık inflamasyona neden özel maddelerden serbest bırakın. laringeal kasların bir azalmaya yol açar ve ödem neden yumuşak dokuda çıkar kanın sıvı kısmı için damar geçirgenliğini arttırmak histamin oynadığı en önemli rol,. Sonuç olarak, laringeal lümen daralmaktadır.

Akut laringotrakeitis belirtileri: "düşman" kişide bilinmelidir

Enfeksiyöz enflamatuar süreçte, ana enfeksiyonun semptomlarının arka planında yanlış döküntüler ortaya çıktığı zaman: ateş, öksürük, burun akıntısı, ağrı, boğaz ağrısı. Ayrıca, viral bir enfeksiyon durumunda laringotrakitis, hastalığın ilk iki gününde ya da bakteriyel bir enfeksiyonun birleştiği 3-5 gün içinde gelişir.

Yanlış bir tahıl alerjenden kaynaklanıyorsa, çocuğun iyi bir genel esenliğine karşı gelişebilir.

Laringotracheitis, kendini belli başlı semptomların üçte birinde kendini gösterir:

 • Kaybedene kadar sesin yavaşlığı (şiddetli durumda)
 • "Havlayan" öksürük (sık sık "mühürler havlayan" veya "kargaların kargaları" olarak tanımlanan) laringotrakitin ayırt edici bir özelliği
 • Nefes darlığı (bir çocuğun nefes alması zor

Her bir belirtinin şiddeti, laringeal lümenin daralma derecesine bağlıdır:

Birinci derece (Düzeltilmiş). "Havlayan" a hızla yol açan kuru bir öksürük var. Sesin orta ses kısıklığı ve ses kısıklığı vardır, ağlarken büyür. Ayrıca, yük ile (örneğin, oyun sırasında), solunum güçlüğü (inspiratuar dispne) ile karakterize olan gürültülü ve orta derecede hızlı bir solunum vardır. Daha sonra dinlenme sırasında bebek sessizce nefes alır.

Ikinci aşama (kısmi tazminat). Çocuk korkmuş ve huzursuz. Solunum gürültülü ve uzak bir sesle duyulur ("testere" karakterine sahiptir). Dispne yoğunlaşır ve solunum sırasında hafifçe burun kemiği ve kaburgalar arasında hafifçe geri çekilmiş cildin yanı sıra burun kanatlarını şişer. Dudakların etrafındaki ve parmak uçlarındaki deri maviye dönüşür - oksijen eksikliği belirtileri.

Dinlenirken sesin belirgin bir ses kısıklığı vardır. Periyodik olarak, "havlayan" öksürük obsesif ve kaba ile değiştirilebilir. Ve işaretler kalıcı olabilir veya paroksismal olabilir.

Üçüncü aşama (Telafi). Çocuğun anksiyete ve sindirme, uyuşukluk dönemleri ile değiştirilir. Nefes darlığı sabit ve belirgindir: cilt göğüs kemiğinin altından ve altına ve aynı zamanda kaburgaların arasına keskin bir şekilde çizilir. Aynı zamanda, cilt soğuk terlerle kaplanır, solgunlaşır.

Gerisinde, belirgin bir kısık ses var. İlk başta, öksürük kaba ve gürültülüdür, o zaman laringeal lümen daraldıkça, biraz daha sessizleşir.

Dördüncü aşama. Çocuk bilinci kaybeder ve solunum yüzeysel, sık ve düzensiz hale gelir.

Ve pratikte, dereceler arasında genellikle net bir çizgi yoktur. Ek olarak, birkaç saat boyunca genel durumun kötüleşmesiyle, larinks hızlı bir şekilde büzülmekte ve yaşamı tehdit eden bir durumun gelişmesine yol açmaktadır: boğulma saldırısı.

Bu nedenle, çocuğun refahının bozulmasını beklemeden bir ambulans çağırmak için endikasyonlar vardır:

 • Sessiz bir durumda telaffuz ses kısıklığı
 • Dudaklar ve parmak uçları etrafında mavi deri
 • Burun kanatlarının orta şişmesi ve kaburgalar ile sternumun üstündeki cildin geri çekilmesi
 • Dinlenme sırasında dispne ve gürültülü solunumun görünümü
 • Çocuk korkmuş ve huzursuz
 • "Barking" öksürük periyodik olarak kaba ve rahatsız edici tarafından değiştirilir

Bununla birlikte, boğulma krizinin gelişmesini önlemek için, laringotrakitin ilk belirtileri ile bir doktora danışmak daha iyidir.

Doktor ne yapacak?

Evde, hastalık ile baş edebilirsiniz, ancak hastalığın belirtileri ifade edilmezse (larengotracitin ikinci aşamasının ilk ve başlangıcı). Ancak, sadece bebek alıyorsa bir doktor tarafından reçete tedavisi:

 • Antiviral ilaçlar veya antibiyotikler hastalığın etken maddesiyle mücadele eder.
 • Antialerjik maddeler, bağışıklık sistemi iltihabının bağışıklık hücreleri tarafından mast hücrelerinin üretimini bloke ederler. Sonuç olarak mukozal ödem azalır ve larinksin kasları gevşer.
 • Bir nebulizer ile inhalasyon (ultrasonik, kompresör veya elektron-mesh). Ve doktor tarafından önerilen çözümler kullanılmalıdır.
 • Bağışıklık sistemini geliştirmek için multivitaminler.
 • Çocuğun genel durumuna ve hastalığın diğer semptomlarının varlığına bağlı olarak doktorun yazdığı diğer ilaçlar.

Astım atağı gelişirken hormonal ilaçlar (glukokortikoidler) kullanılır. Çokluk ve yönetim yöntemi (in / in / / m) çocuğun durumunun şiddetine bağlıdır.

Boğulma belirtileri vardı? Panik olmadan: durumu kontrol altında tutarız!

Çoğunlukla çocuğun durumu geceleri kötüleşir, ancak saldırıda öğleden sonra gelişebilir.

Anksiyete belirtileri (yukarıda açıklanmıştır) belirirse, hemen bir ambulans çağırın ve gelmeden önce bebeğin durumunu rahatlatın.

Ne yapmalıyım?

Sakin ol, çünkü karışıklığınızı gördüğünüzde, küçük olan kalkacak ve ağlayacak, sonra nefes alması daha zor olacaktır.

Çabuk hareket et, Çocuğa yardım etmek için ama aşırı karışıklık olmadan.

Odaya hava erişimi sağlayın: Pencereyi veya pencereyi açın, dışarısı soğuksa bebeği veya sıcak kıyafetleri önceden sarın.

Çocuğa, akciğerlerdeki havanın serbestçe akacağı bir pozisyon verin.:

 • Bebek küçükse, dik tutmak için kollarınızdan alın
 • Daha büyük bir çocuğa, yatakta yarım oturma pozisyonu yerleştirin

Larinks mukozasının şişmesini azaltmaya çalışın:

 • Tuzlu su veya mineral su kullanarak bir nebulizer ile inhalasyon yapın.
 • Bir inhalasyon cihazının yokluğunda, çocukla birlikte buharla dolu banyoya gidin.

Bununla birlikte, bebeğin ateşi varsa, bu manipülasyonlar önerilmez.

Laringotracheitis ile tabu

Bebeği kendiniz tedavi etmeye başlamayın, çünkü hareketleriniz gırtlak lümeninin daralmasını artırabilir.

Ne yapılamaz?

 • Yağ inhalasyon uygulayın, Çünkü mukus larenksinin şişmesini yoğunlaştırırlar.
 • Hardalını göğsüne koy, Kan akışını göğüslere ve kan damarlarının geçirgenliğine artırırlar.
 • Sıcak buhar inhalasyonlarını yapmak Çocuğunuz çok küçükse, (sıcak su ile su ısıtıcısı, haşlanmış patatesleri soluyarak). Çünkü ağzın ve boğazın mukoza zarının yanmasına neden olabilirsiniz.

Ek olarak, gıda alerjenlerini gıdadan hariç tut Çocuk alerjik reaksiyonlara eğilimli ise (bal, ahududu reçeli, vb).

Başka ne yardım edebilirsin?

Hastalık sırasında, "sessizlik moduna" bağlı kalarak, ses tellerinin üzerindeki yükü azaltmaya çalışın: mümkünse, bebeğin biraz konuşması ve ağlamaması için koşullar yaratın.

Şimdi, laringotrakit ile acil durumlarda nasıl davranacağını ve ne yapmaları gerektiğini, gelişmelerine izin vermeyeceğinizi biliyorsunuz.

Ve sonunda pratikten bir dava...

Bölümün gece yarısı kadar devam eden görevi sırasında, bir ambulans, boğulma ve korkmuş on aylık bir bebek getirdi.

Ve annemin sözleriyle, bebek kesinlikle sağlıklıydı ve aniden ve tuhaflaştı. Tabii ki, ebeveynler çok heyecanlıydılar, çünkü yabancı cismin çocuğun hava yoluna girdiğini düşünüyorlardı. Ancak korkuları doğrulanmadı.

Zamanın ebeveynleri ile anlamak ve konuşmak için daha fazla, bu nedenle çocuk için bir saldırı bir tutuklama için gerekli tüm ilaçlar girdi. Sabah, çocuk zaten eşit şekilde nefes alıyordu ve görünüşe göre pratik olarak pembe yanaklı bir bebekti. Belki de, bu ses biraz gıcırdı. Yani, gecenin “macerası” nı bilmiyorsanız, bebeğin neden hastanede olduğunu açık değildir.

Ancak sabah, neden açıklandı: annemin sözlerinden, şu an için (yaklaşık 10 dakika), ailem ablamı (6 yıl!) Bebeğime bakmak için güvenirdi. Eh, o küçük kardeş lezzetli üzümler ile paylaşmaya karar verdi, çünkü o çok ağladı. Çocuk mantığı basittir. Fakat vücuda giren gıda alerjeni yüzünden, bebek boğulma saldırısı geliştirdi.

Ebeveynlerin bir süreliğine acil çağrı ile tereddüt etmeleri halinde nelerin biteceği bilinmemektedir. Bu nedenle, çocuğun doktora başvurup hastalığın ilk belirtilerinde tedaviye başlaması daha iyidir. Gördüğünüz gibi durum farklı.

yazar: Koretskaya Valentina Petrovna, çocuk doktoru,

Alerjik laringotrakeit, birçok komplikasyona neden olan tehlikeli bir hastalıktır.

Alerjik laringotrakeitis, allerjenlerle provoke edilen larinks ve trakea üst kısmının enflamatuar bir prosesidir. Hastalık oldukça zordur, anlamsız bir tutum ile ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Hoş olmayan sonuçları önlemek için, hastalığın temel nedenleri ve mevcut tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Alerjik laringotrakeitis: etiyoloji

Laryngotracheitis - larinks ve üst trakea patolojisi. Alerjik bir formu olan akut inflamatuar süreç, alerjenlerin etkilerinden kaynaklanır. Hastalık ICD-10 kod J37'ye göre sınıflandırılmıştır.

Hastalık en sık 7 yaşın altındaki çocuklarda bulunur. Bu, çocuklarda larinks dokularının yapısıyla açıklanır: daha kırılgandır ve şişmeye eğilimlidirler. Mukozada hafif bir artış bile boğulmayı tetikleyebilir.

Hastalık ayrıca herhangi bir alerjik reaksiyona yatkın yetişkinlerde de ortaya çıkar. Provoke patoloji, yiyecekleri, ilaçları, bitkilerin poleni ve daha fazlasını yapabilir.

Sebepler, provoke eden faktörler

Laringotracitin alerjik formunun ana nedeni alerjenlerdir. Çoğu zaman, çeşitlerinin aşağıdakilere karşı alerjik bir reaksiyon vardır:

 • ev tozu, toz akarları;
 • kalıp, duvarlarda mantar;
 • Endüstriyel gazlar, kimyasal olarak kirli hava;
 • evcil hayvanların yünü ve yünü;
 • bitkilerin poleni;
 • gıda alerjenleri, ilaçlara reaksiyon.

Hastalık provoke etmek için böcekleri ısırtabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman vücut, ortam havasındaki alerjenlerin sistematik solunmasına tepki gösterir veya yutulur.

semptomlar

Alerjik laringotrakeit, uygun tedavi olmaksızın ciddi sonuçlara yol açabilen tekrarlayan bir hastalıktır. Bu yüzden ilk patoloji belirtilerinde hemen tıbbi yardım almalısınız. Erişkinlerde ve çocuklarda görülen hastalık belirtileri neredeyse aynıdır. Bununla birlikte, çocuklarda laringotrakit çok daha şiddetlidir.

Yetişkinlerde

Alerjik laringotrakit genellikle akut başlar. Boğazda kuruluk, terleme, yabancı cisim hissi var. Ayrıca hastalık kuru, havlayan öksürük ile komplike hale gelir, ses kısıklaşır, mukus laringeal ödem gelişir. Viskoz mukus boğazda birikir ve ödem ile birlikte havanın serbest dolaşımını zorlaştırır. Sonuç olarak, nefes almak daha zorlaşır, boğulma saldırısı olabilir.

çocuklar

Bebeklerde, larinksotheitin alerjik bir formunun ilk belirtileri yetişkinlerde de görülür. Osiplost veya ses kaybına boğazda hoş olmayan duyumlar eşlik eder: çizilme ve kuruluk.

Acı veren, nazal öksürük, bebeğin huzur içinde uymasını engeller. Solunum sıkıştırılmış ve aralıklı hale gelir, ıslık veya hırıltı ile birlikte olabilir.

Bebeğin iştahsızlığı, zayıflığı var. Cilt kapaklarının mavimsi bir tonu var. Bu özellikle nazolabial üçgende telaffuz edilir. Sıcaklığın genellikle yok olduğunu belirtmek gerekir. Bu durumda, bir doktordan acil yardıma ihtiyacınız vardır.

Tanı, araştırma yöntemleri. Gerekli testler

Laringotrakeitisin ilk tanısı larinksi incelemeyi, akciğerleri dinlemeyi ve mevcut şikayetleri temel alarak hastanın durumunu analiz etmeyi içerir. Bu anda hasta boğaz hiperemik ve şişmiş. Mukozanın açık şekilde saptanan vasküler modeli.

Hastalığın alerjik doğası nasıl teşhis edilir, bir video kiralarken bakın:

tedavi

Alerjik laringotrakeitis, sadece bir doktor tarafından reçete edilebilen acil bir tıbbi kursa ihtiyaç duyar. Akut boğaz atakları için yoğun tedavi bir hastanede yapılmalıdır. Diğer durumlarda hastalık evde tedavi edilebilir.

Genel öneriler

Larengotracheitis'in alerjenlere karşı sürekli maruz kaldığı ataklar tekrarlanabilir. Hastanın durumunun alevlenmesini önlemek için aşağıdaki önlemler alınmalıdır:

 • Odayı düzenli olarak havalandırın ve ıslak bir temizlik yapın;
 • Alerjik reaksiyonları kışkırtan yiyecekler (narenciye, çikolata, içecekler ile içecekler) yemeyin;
 • kimyasal deterjanlar olmadan temizleyin;
 • en azından geçici olarak hayvanları ve kuşların evini kaldırın;
 • oda yumuşak oyuncaklar, yumuşacık halı kaldırmak için;
 • tüy yastıkları sentetik olanlarla değiştirilmelidir;
 • Sıcaklık dalgalanmalarını önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek.

ilaç

Alerjik laringotrakeitis tedavisinin seyri genellikle antihistaminiklerin uygulanmasını içerir. Mukozanın şişmesine yardımcı olurlar, sonuçta hasta nefes almayı kolaylaştırır. Özellikle akut durumlarda, hormonal ajanlar gereklidir.

Bakteriyel bir enfeksiyonun birleşmesi durumunda, mukus klirensinin yanı sıra anti-enflamatuar ilaçların iyileştirilmesi için ekspektanların alınması gerekebilir.

Komarovsky diyor ki, laryngotthraheitis nasıl tedavi edilir?

Insanların anlamı

Alerjik laringotrakit için halk ilaçları ile, çok dikkatli olmanız gerekir. Şişmiş boğaz, bitkisel preparatlara tepki verebilir ve nefes almada daha büyük sorunlara yol açabilir. Şifalı bitkilere karşı alerjisi olmadığı kesin olarak biliniyorsa, aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 1. Burnunuzu durulayın ve papatya, dizgi ya da St. John's wort suyuyla gargara yapın.
 2. Bal ve ahududu ile bitkisel çaylar ile bağışıklık sistemini güçlendirin.
 3. Alkali ve yağ inhalasyonları gerçekleştirin.
 4. Balgam içmek için Borjomi veya süt ile soda seyreltin.

Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

Alerjik laringotrakitin gelişmesi annenin sağlığı için oldukça yüksek riskli olduğundan, ödemlerin kaldırılması için doktorlar izin verilen antihistaminikleri reçete ederler. Ayrıca, burun için vazokonstrüktif spreyler şişlikleri azaltabilir.

fizyoterapi

Alerjik laringotrakitin tedavisinde kullanılan fizyoterapötik prosedürler şişkinliği azaltmayı amaçlamaktadır. Elektroforez ve UHF, mukozayı iyileştirir, böylece semptomları azaltır.

Çocuklarda laringotrakit tedavisinin özellikleri:

Olası komplikasyonlar

Yetersiz tedavi ile ve alerjenlere karşı düzenli olarak maruz kalınan alerjik larinotrakeitis kronik bir patolojiye dönüşebilir. Uzun süreli boğulma saldırıları, beynin oksijen açmasına ve aynı zamanda kardiyopulmoner yetmezliğe neden olur.

önleme

Larengotracheitis'in alerjik bir formda gelişmesini önlemeye yardımcı olan ana koruyucu önlem, vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Günlük taze havalarda yürür, vitamin ve mineral komplekslerinin düzenli olarak alınması ve ayrıca profilaktik dozda ilaçların immün sistemi uyarıcı etkisi gösterilir.

görünüm

Çoğu durumda, alerjik laringotrakeit iyi tedavi edilebilir. Tüm öneriler yerine getirildiğinde, iyileşme 5-7 gün sürer. Relapslar sadece reçete edilen tedaviden sapmalar ve önleyici tedbirlere uyulmaması durumunda mümkündür.

Çocukta alerjik laringotrakeitis

İyi günler, sevgili okuyucular! Şimdi çocuklarda alerjik laringotracit gibi hoş olmayan ve hatta tehlikeli bir hastalık hakkında konuşalım.

Hangi yaşta çocukların en çok hastalığa eğilimli olduğunu, nasıl ilerlediğini, neyin neden olabileceğini tartışacağız, hastalıkla mücadele yollarını analiz edeceğiz.

Çocuklarda alerjik larinotrakit

Hastalığın ana nedeni bir alerjidir, bu nedenle alerjik çocukların ebeveynleri özellikle dikkatli olmalıdır.

Laringotrakeitis trakea ve faringeal dokunun üst kısmını iltihapladığında, hastalık genellikle kronik bir forma dönüşür.

Genellikle laringotrakit soğuk veya viral bir hastalığın sonucudur.

Eğer önlem almazsanız, yeterli tedaviyi yapmayın, çocuklarda alerjik laringotrakitis cansız sonuçlara yol açabilir.

Alerjik laringotrakit ile birlikte, çocuklar yumuşak dokularda darlık (daralma) geçirirler, bu tehlike, çocuğun gırtlağa maruz kalabileceği gırtlağın şişmesi ile ortaya çıkar.

Çocuk ona neler olduğunu anlayamaz ve yetişkinlere herhangi bir sinyal vermez. Çoğunlukla, çocuk uyurken stenoz geceleri ortaya çıkar.

Bu nedenle, zamanında yardımcı olmak için onun durumunu izlemeniz gerekir.

Çoğu zaman, alerjik laringotrakeit, zayıf bağışıklık sistemi ile altı aydan altı yaşına kadar olan küçük çocukları etkiler.

İçlerindeki ses boşluğu hala tamamen oluşmamış ve yetişkinlerden daha küçük bir genişliğe sahip. Bir hastalık sırasında ödem hızla meydana gelebilir.

Çalışmalar sonuçların gösterdiği gibi, erkeklerin laringotrakteite yatkınlığı kızlardan daha fazladır.

Alerjik laringotrakitin özellikleri

Hastalığın alerjik doğasını tanımak neredeyse imkansızdır. Burada bir alerjistin tavsiyesine ihtiyacınız var.

Kural olarak, ebeveynler, alerjik bir reaksiyon olabileceğinden şüphelenmeden hipotermi veya ARVI nedenini düşünürler ve tedavi uygun olmalıdır.

semptomlar

Soğuk algınlığının arka planına karşı, çocuklarda alerjik laringotrakit oluşabilir. Ana belirtileri şunlardır:

 • kayıp, ses kısıklığı veya ses değişikliği;
 • Kuru, "havlayan" ve ağrılı öksürük.
 • Sıkıştırılmış, aralıklı solunum, hırıltı veya ıslık eşlik edebilir.

Ebeveynler nelere dikkat etmeli?

Çocuklarda alerjik laringotrakit genellikle bebeklerin uykuda olduğu ve aniden başlayacağı gece kendini hissettirir.

Bir saldırı başlarsa, ambulans çağırınız. Sadece doktor, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyebilecektir. Şu anda, koşulu kolaylaştıracak eylemlerde bulunabilirsiniz.

Sıcak bir içecek, sıcak ayak banyosu, göğüste hardal sıva ile yapılan saldırı sırasında şişliği giderebilirsiniz.

İnhaler veya nebülizör varsa, Pulmicort, Salgim, Ventolin veya maden suyu gibi anti-spazm ilaçları kullanarak inhalasyon yapın.

Çocuğun dikkatini ilginç bir şeye dikkat etmeli, çizgi film içermeli, bir kitap okumalı.

Bu tür saldırılar çocuğu korkutur, bir panik içinde, yatağın etrafında koşabilir ve bu durumda spazm artar.

Odayı havalandırmak ve odadaki havayı nemlendirmek de gereklidir. Son çare olarak - dilin kökünde bir kaşık basmanız gereken kusmaya neden olmak.

Saldırı birkaç dakika sürebilir ve yarım saat kadar sürebilir. Her gün, hatta birkaç kez tekrarlanabilirler, böylece doktorunuza danışmadan yapamazsınız.

Çocuklarda alerjik laringotracitisin nedenleri

Alerjiye ek olarak, çocuklarda laringotrakit, başka faktörlere de neden olabilir:

 • adenovirüs enfeksiyonu;
 • bakteriler;
 • akut solunum yolu viral enfeksiyonu sonrası komplikasyonlar;
 • güçlü ve uzun süreli hipotermi.

Ancak alerjenler hastalığın ana nedenidir. Bu nedenle, bebeğin bunlarla temas etmemesine dikkat etmeniz gerekir. Tam olarak hangisinin alerjik olduğunu bilmek için kan testi yaptırmanız gerekir.

Çocuklarda alerjik laringotrakit, büyük olasılıkla:

 • bitkilerin poleni;
 • hayvan yünü;
 • ev tozu;
 • ev kimyasalları;
 • gıda ürünleri;
 • tıbbi preparatlar;
 • mikroorganizmalar ve hayati fonksiyonlarının ürünleri.

Alerjenler vücuda solunan hava ile girer, ancak örneğin cilt, mukoza zarları veya yutulması durumunda diğer penetrasyon yolları mümkündür.

Çocuklarda alerjik laringotrakit tedavisi

Alerjik laringotrakeit, sadece bir doktor tarafından reçete edilebilen derhal ve uygun tedaviyi gerektirir. Yoğun tedavi en iyi şekilde hastanede geçirilir.

Akut dönemde hormonal veya antihistaminikler, glikoz, askorbik asit, euphyllin, kalsiyum klorür kullanılır.

Evde hastalıkla nasıl savaşılır

Alevlenmeyi önlemek için önlem almak gerekir:

 • odaları havalandır, nemi muhafaza et;
 • Alerjiye neden olabilecek veya artırabilecek ürünler vermeyin: çikolata, içecekler, meyve suları, turunçgiller, vb.
 • Temizlik için ev kimyasalları kullanmayın;
 • kuşlar ve hayvanları evde tutmayın;
 • tüy yastıkları, yorganlar, halılar, yumuşak oyuncaklar kaldırmak;
 • hipotermi önlemek, bağışıklığı güçlendirmek.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ev koşullarında boğaz ağrısından ne kadar çabuk iyileşir?

Angina sürprizle yakalar ve en uygun zamanda başlar. Hastalığın nahoş semptomları işe engel olur, planlarını bozar ve vücudun genel durumunu bozar.

Kulak için sıkıştırır

İşitme organlarının çeşitli patolojileriyle, ilaçlarla yapılan ana tedaviye ek olarak, kulak burun boğaz uzmanı sıklıkla kulaktaki bir kompresı atar. Prosedür sadece iyileşmeyi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda komplikasyon riskini de azaltır.