Loading

Boğaz ve larinkste spazm

Spazm adı verilen ağrılı ve ani kas kasılmaları, birçok kişiye aşinadır. Kural olarak, çoğu zaman bacakları "azaltır". Ancak bazen sorun çok daha ciddi. Bu gut spazmları bir sorudur. Aniden ortaya çıkarlar, bir dizi hoş olmayan, bazen de şiddetli semptomlar eşlik eder. Bu fenomenin birçok sebebi var. Herşeye sırayla bakalım.

semptomlar

Boğazda spazmın keskin gelişimi ile:

 • nefes gürültülü ve zor hale gelir;
 • Cilt mavi / döner solgun dönüyor;
 • boyun suşu;
 • Soğuk bir ter ortaya çıkıyor.

Boğazdaki spazmlar nefes almada ve boğulmada bir duraklamaya yol açabilir. Bununla birlikte, bir süre sonra (güçlü değilse) atak dışarıdan müdahale olmaksızın azalır, nefes uzar ve yutma işlevi geri yüklenir. Özellikle ağır vakalarda, kişi bilincini kaybeder, kasılmalar başlar, ağızdan köpük başlar, kalp aktivitesi zayıflar. Saldırı ne kadar uzun olursa, boğulma olasılığı da artar ve sonuç olarak ölüm olur.

Boğazda spazmın başlıca nedenleri arasında:

 • havada irritanlar;
 • bazı ilaçlar;
 • inflamasyon;
 • tiroid hastalığı;
 • sinir temelinde;
 • bir nevroz ile;
 • onkoloji;
 • aort anevrizması.

Eğer boğazdaki spazm, dışsal bir uyarandan (örneğin, yiyecek) kaynaklanıyorsa, bunun nedeni kolayca ortaya çıkabilir. Diğer durumlarda, eşlik eden semptomları dikkatlice analiz etmek gereklidir:

 1. Solunum yollarının (boğaz ağrısı, larenjit, farenjit) bulaşıcı hastalıkları boğazda spazmları tetikleyebilir. Bu durumda ağrılı yutma, boğuk ses, acı ve terleme eşlik eder.
 2. Spazmların alerjik yapısında nöbetler genellikle diğer alerjik belirtilerden önce gelir: kaşıntı, boğazda yutma, öksürüğe, burun akıntısına, hapşırmaya, gözlerde ovmaya neden olur.
 3. Gastrointestinal sistemin disfonksiyonu ile birlikte bir koma hissi olan mide yanması bir konvülziyondan önce gelir.
İçeriğe geri dön

Yemekle ilgili problemler

Boğazdaki spazmlar yemekle ilişkili olabilir - yemek sırasında veya sonrasında doğrudan ortaya çıkar. Onları yiyebilme yeteneğini kışkırtır - küçük bir parça boğazda sıkışabilir, sindirim sisteminin ve solunum yolunun açıklığını azaltır. Muhtemelen hepimiz balık kemiğinin boğazda sıkışıp kaldığını, bazen de doktorun acil cerrahi müdahaleye başvurduğunu biliyoruz.

Endokrin patolojiler

Larinksin sık spazmı, endokrin hastalıkları gösterebilir. Hasta nefes almakta güçlük çekiyor, yiyecek yutmak zor oluyor. Bu tür semptomlar endokrinolog ile acil konsültasyon ve muayene gerektirir.

Endokrin sisteminin çalışmasındaki belli patolojiler veya başarısızlıklar sıklıkla farinkste ağrılı kramplara neden olur. Bu durumda, tanı bir endokrinolog tarafından gerçekleştirilir ve doktor tedaviyi reçete eder.

psychoneurology

Boğazın bir spazmı da bazı psikopatolojik rahatsızlıklara neden olur. Bu şüpheleri onaylamak veya reddetmek için doktor gerekli teşhisleri gerçekleştirecektir.

Kronik yorgunluk, stresli durumlar, ciddi fiziksel yorgunluk, boğazdan yayılan konvülsiyonlara yol açan ciddi psikososyal anormalliklerin gelişmesine hizmet eder. Çoğu zaman boğazda bir spazm ağza kuruma hissine eşlik eder, nefes zorlaşır, boğaz uyuşur. Bir ses kaybolabilir, bir kişi histerik hale gelir, davranışlarının modeli değişir, sinirlilik ve sinirlilik ortaya çıkar.

Çocuklarda kas krampları

Henüz beş yaşına girmemiş olan küçük çocuklarda laringospazmın büyük gelişimi. Bu, özel bir laringeal ve faringeal innervasyonun yanı sıra, çocuklarda solunum kaslarının çok zayıf olmasından kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda boğazda spazmlar daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir, nefes ısırır, öksürür. Bu tür koşullar, güçlü bir kırılma korkusunun sonucudur, ağlamaya başlar, sonuç, genellikle darlık ve akut solunum yetmezliği ile sonuçlanan bir laringeal ödemdir.

Kışkırtıcı faktörler arasında:

 • herhangi bir şeye duygusal tepki;
 • Korku, ağlama, kahkaha;
 • öksürük (alerjik veya catarrhal);
 • alerjenleri dahildir;
 • İlaçlar;
 • bulaşıcı hastalıklar;
 • kalsiyum eksikliği;
 • D vitamini eksikliği
İçeriğe geri dön

Tanı ölçütleri

Konvülsiyonların sıklıkla eşlik eden, ancak kimyasal-mekanik etki ile tam olarak ilişkili olmadığı durumlarda, hastanın duygusal arka planına bağlı kalmadığı takdirde, doktor başarısız bir şekilde kapsamlı bir inceleme yazacaktır.

Spazmlar ile şaka yapmamak daha iyidir, kendinizi teşhis etmek imkansızdır, sadece dar bir uzman bunu yapabilir.

Ana teşhis yöntemleri arasında:

 1. Pharyngoscope. Farinksin görsel muayenesi, boğazdan bulaşma ve özel testler sayesinde doktor boğazını etkileyen olası enflamatuar süreçleri belirleyecektir.
 2. Endoskopi ve fibroözofagogastroduodenoskopi. Gastrointestinal hastalık şüphesi için gerekli olacaktır.
 3. Palpasyon tiroid bezinin patolojisini belirlemeye yardımcı olacaktır. Öyleyse hasta ultrason için sevk edilir, hormonal çalışmalar yapılır.
 4. Azofagogastroduodenoskopi diyafragma hernisini belirleyecektir.
 5. BT, biyopsi, oncomarkers - kanserleri tespit etmek için önlemler.
İçeriğe geri dön

tedavi

Grip spazmı olduğunda, ilk yardımın doğru şekilde sağlanabilmesi önemlidir. Ve ayrıca - hemen bir ambulans çağırın. Doktorların gelişinden önce, havalandırma için pencereleri açın, böylece temiz hava odaya girer; hastayı rahat bir konuma getirin, ona huzur sağlayın, biraz su verin. Bilinç kaybı durumunda, hastanın amonyak buharında nefes almasına izin verin.

Bazen boğazın spazmını rahatlatmak için, arkada çırparak, nefesini tutarak veya kusmadan kaynaklanan yapay olarak yardımcı olabilirsiniz. Eğer nöbet çok uzunsa, banyoya ılık su koyun ve hastanın banyo yapmasını sağlayın - su gerginliği hafifletir, gevşer ve boğazı sakinleştirmeye yardımcı olur.

Daha fazla tedavi bir hekimin gözetimi altında yapılmalıdır. Spazmaya yol açan nedene bağlı olarak reçete edilir. İnhibisyon ihlalleri durumunda, bir nöroloğa danışmalısınız. Hormonal patolojiler gastroenteroloğun konsültasyonu - endokrinolog, gastrointestinal hastalık müdahalesi gerektirir. Histerik belirtilerde, bir psikiyatristi ziyaret edin.

Önleyici tedbirler

Hiç kimse spazmlara karşı tam olarak sigortalayamaz. Bununla birlikte, temel kurallara uyum, riskleri en aza indirecektir:

 • düzenli olarak açık havada yürümek;
 • tam ve mantıklı yemek;
 • iş, dinlenme, uyanıklık tarzını gözlemlemek;
 • gevşeme prosedürlerini terk etmeyin;
 • Zamanla, mevcut hastalıkları tedavi edin, semptomları görmezden gelmeyin.

laryngism

Laringospazm, bir solunum bozukluğu, ses oluşumunun ihlali ile birlikte, larinksin ani bir daralmasıdır.

Hastalık her yaşta, ancak esas olarak 2 aydan 2 yıla kadar olan çocuklarda görülür.

Laringospazm Nedenleri

Larenksin çizgili kasının istemsiz kasılması, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının - bronkopnömoni, larenjitin arka planında ortaya çıkar.

Her yaşta laringospazmın nedeni, vücudun belirli maddelere karşı alerjisi yüksek bir duyarlılığı olabilir.

En küçük çocuklarda laringospazm, kasların çalışmasını engelleyen yutulmuş bir oyuncak parçasına neden olabilir.

Çoğu kez, larynks spazmı, iki yaşından küçük çocuklarda suni beslenmeye maruz kalmaktadır. Laringospazm nedir, raşit, ödem, timus bezinin büyümesi muzdarip bebeklerin ebeveynleri kulaktan bilemez. Çocuklarda larinks spazmı nedeni kahkaha, güçlü ağlama, öksürük, sinir şoku olabilir.

Bir yetişkinde laringospazmın çağrılması larinks, gıda partikülleri, asit buharlarının solunması, amonyak, tozlu havaya balgam çıkarır. Kas spazmının nedeni, mentol, lapis ile boğazın lokal yağlanması olabilir.

Gırtlak spazmı, koryon, safra kesesi iltihabı, spazmofili, aort anevrizması, özofagus, boyun tümörleri gibi iç organların bu tür hastalıkları ile ortaya çıkabilir.

Belki de laringeal ödem hakkında bilgi mi arıyordun? Bir sonraki makalemizde daha fazla okuyun Laringeal ödem.

Çocuklarda ve yetişkinlerde laringospazm belirtileri

Çocuklarda en zor laringospazmdır. Saldırı sadece 1-2 saniye sürer, bundan sonra tüm belirtiler kaybolur. Özellikle zor durumlarda, bir saldırı çocuğun ölümüne yol açabilir.

Laringospazm atak keskin bir şekilde başlar, semptomlarla kendini gösterir:

 1. nefes, hırıltı, ıslık eşlik ediyor;
 2. bir çocuğun nefes alması çok zordur;
 3. boğazını temizlemeye kalkışamaz;
 4. cilt soluklaşır, siyanotik bir gölge ortaya çıkar, nazolabial üçgen açıkça göze çarpar;
 5. yüz, boyun, karın gergin, ağzı açık, baş atılmış kaslar;
 6. bolca ter var, nabız sık, zayıf;
 7. yok veya öğrencilerin harekete tepki göstermesi zayıflar;
 8. Bazı durumlarda ağızdan köpük görülür;
 9. ekstremitelerin konvülsiyonları gözlenir;
 10. Bazen istemsiz idrara çıkma, defekasyon vardır.

Şiddetli laringospazm belirtisi bilinç kaybı, kalp aktivitesinin baskılanmasıdır. Uzun süreli bir saldırı asfiksi ve ölüme neden olur.

Yetişkinlerde laringospazm semptomları epileptik nöbet geçirenlere benzer, histopaz, alt ekstremite konvülsiyonları ile birlikte, histeri görülür. Saldırı, öksürük, kızarma, yüzdeki kızarıklık eşlik eder.

tanılama

Laringospazm, hastalığın klinik tablosuna ve ayrıca laringoskopi verilerine göre teşhis edilir.Tüm muayeneden sonra larinkste değişiklik olmazsa kesin tanı konur.

Laringospazm sırasında, hasta sıkı kapalı ses tellerini görebilir.

Belki de larenksin Stenozunu okumak için yararlı bir makale olacaksın.

Çocuklarda ve yetişkinlerde laringospazm tedavisi

Bir saldırı ile başa çıkmak için trigeminal siniri bir tutam, bir diken ile tahriş edebilir ve dilin köküne basarak kusma refleksini çağırmak mümkündür.

Hastadan 3 saniye boyunca göz kürelerine hafifçe basarken sakin bir şekilde yavaşça nefes alması istenir. Çocuğa bir amonyak kokusu verilebilir, bebeği temiz havaya alın, pencereyi açın.

En iyisi, laringospazmın bir alerjide giderilebilmesi, - antihistamin preparatlarının alınmasıdır.

Bir alerjisi olan bir çocuğun ebeveynleri daima, suprastin, phencarol veya Tavegil tabletlerine sahip olmalıdır.

Bir saldırıyı kaldırmak için yüze soğuk su, kloral hidrat lavmanı püskürtmek mümkündür. 10 ml'den 15 ml'ye% 2'lik bir kloral hidrat çözeltisinden bir lavman için 5 aya kadar bir çocuk alınır. 3-5 yaşına kadar olan çocuklara, 20 ml% 2'lik kloral hidrat çözeltisi içeren bir lavman verilir.

5 yaşından büyük çocukların tedavisi için,% 3 kloral hidrat çözeltisi kullanın, lavman hacmi 40 ml ila 60 ml arasındadır.

İşlemden sonra, uyku 8 saate kadar sürer.

Uzun laringospazm,% 0.5 potasyum bromür çözeltisi ile muamele edilir. Saldırının sonunda, çocuğa günde iki kez bir çay kaşığı potasyum bromür çözeltisi verilir.

Şiddetli uzun laringospazmı olan bir hasta için acil tıbbi bakım, küratörlüğe girer - kas gevşeticilerin girişini takiben bir trakeotomi operasyonu izler. Miorelaksanlar - ilaçlar, rahatlatıcı kaslar, sadece bir doktorun gözetiminde kullanılır.

Curarizasyon ve trakeotomi olasılığı yoksa, ciddi laringospazm durumunda doktor konikotomi ameliyatı yapabilir. Operasyon sırasında krikoid kıkırdak ile tiroid bezi arasında cerrahi bir laringeal açıklık yapılır.

Günümüzde, çocuklar birkaç nöbet geçirebilirler, ancak yaşla birlikte laringospazm genellikle geçer.

Yetişkinlerde bu fenomen çok daha az yaygındır ve nörosifilizin veya kuru omuriliğin başlamasının ilk belirtisi olabilir.

önleme

Çocukta atakları önlemek için potasyum bromür ilavesi ile banyo yapmak, bebeği inceledikten sonra doktor tarafından reçete edilen mineral su, serum fizyolojik ile nebülizör yoluyla inhalasyon yapmak yararlıdır.

Emziren çocuklar bağışçı sütü değiştirmeyi, hazır formülleri terk etmeyi tavsiye edebilir.

Çocuk kalsiyum, vitamin içeren gıdalar önerilir. Ormanı ziyaret etmek daha yararlıdır, ormanda, iyonlaştırıcı hava özellikle vücut için faydalıdır.

Mikroiklinin çocuğun dairelerinde hava yolu için uygun olmasını sağlamak için hava nemlendiricisi satın almak gerekir.

görünüm

Hafif bir laringospazm ile, prognoz hemen hemen her zaman elverişlidir. Ağır laringospazm zamanında tedavi, trakeotomi gerektirir.

Sinirlerin boğazında spazmlar

Ortak konuşmada boğaz kaslarının spazmodik kasılması “boğaz spazmı” olarak adlandırılır. Boğaz kaslarının sıkışması ani, keskin, çoğu zaman keskin bir ağrı ile birlikte görülür. Bir boğaz spazmı rahatsız edici hislere neden olur, boğazda yabancı bir cismin varlığına dair bir his olabilir, "com" denir. Boğazın kas spazmının yaygın nedenlerinden biri, stresli durumlar nedeniyle ortaya çıkan güçlü bir gerginliktir. Nörosis, nevrasteni, depresif durum boğazın kas spazmının görünümünü kışkırtır ve bir "histerik koma" hissi panik ataktan çok önce ortaya çıkar. Çeşitli fobiler, örneğin, acı verici bir korku hali, boğaz spazmları eşliğinde kanser (karsinofobi), asteni, hipokondriyak sendromu - hastalıkları alır. Bir "histerik koma" semptomları olan bir doktora sahip olan hastalar daha sık kadınlardır, daha belirgin duygusallık gösterirler, erkekler sinirlerde boğaz spazmı teşhisi konur, doktora daha az sıklıkla dönerler. Boyun kas spazmının kaynağı da diğer nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Sinirlerin yanı sıra boğaz spazmlarının nedenleri

Boğazın spazmı ciddi bir durumdur, bazen acil müdahale gereklidir. Boğaz spazmlarının sinirlere ek olarak nedeni, dış uyaran veya ciddi bir teşhis ve karmaşık tedavi gerektiren diğer faktörler olabilir.

Sık sık tekrarlanan soğuk ve boğaz hastalıkları, streptococcus virüsünün neden olduğu boğaz boşluğunda rahatsızlık verici duyumlara neden olur. Larenjit ve farenjit boğazdaki spastik olayına sebep laringospazmın glottis ve kalın mukusu daralan bir sonucu olarak ortaya çıkabilir nefes borusunu tıkayan, boğulma oluşur. Tiroid bezi azalmış fonksiyonel kapasitesi, yanı sıra boğaz boşluğunda spazm ve bir "koma" duygusu gelişmesine yol açar. Otoimmün hastalıkların daha sonraki aşamalarda Hashimoto ve Grave hastalığı, spastik fenomen katkıda tiroid bezini, artırarak boyun dokusu üzerinde güçlü bir baskı var tereoiditom.

Boğaz spazmının sebebi alerjik bir reaksiyon olup, vücuda girer, alerjen spazm ve laringeal ödem oluşturur, sonuçta boğulma saldırısı, kan basıncında bir düşüş.

Böyle boğazın kas spazmları tetikleyebilir boğaz ilacı Yağlama veya sulama gibi basit sebepler boğaz spazmı vardır. Toz ve zararlı maddelerden oluşan kirli hava solumak, öksürük ve spazm neden olabilir. Normal yorgunluk, güçlü bir fiziksel yük genellikle "koma" hissine neden olur, boyun ve boğaz kaslarının spazmodik kasılması oluşur. Böyle bir bilgisayarda çalışan olarak hareketsiz bir yaşam tarzı lider bir adam, servikal omurganın özellikle osteokondrozis de, "koma" hissi ve boğazın bir spazmı kışkırtan, farenks kaslarında innervasyonunda ihlal olduğunu omurga ile ilgili sorunlar olur.

Sinirler üzerinde boğaz spazmı belirtileri

Boğaz spazmı belirtileri neredeyse aynı şekilde hastalar tarafından tarif edilmiştir. Boğazda sıkışma hissi, boğazda “zulüm” ve “tırma” hissi var, tükürüğü yutmakta zorluklar var. Sonra başlar: nefes almada zorluk, sürekli yutma hareketleri yapma arzusu, katı halde yemek yiyememe. İlk zor görünür de sinirlerin boğaz spazm belirtileri, sert gıda vazgeçmek hastayı zorlayan giderek görünür herhangi bir yiyecek onların durumunu hafifletmek için mümkün olan her şeyi, su ile yıkamak. Yavaş yavaş, genellikle sürekli bir kaygı hissine dönüşen yeme korkusu hissedilir.

Bir ruhsal bozukluğun aktivitesinde belirli bir azalma ile, bir boğaz spazmı belirtileri genellikle kısa bir süre için, tezahürlerini zayıflatır. Bir nüksetme vardır ve boğazda spazmik duyumlar kalıcı hale gelir. Aniden ortaya çıkan şiddetli panik atak, boğaz spazmının ikinci bir versiyonunu provoke edebilir. Nefeste keskin bir bozukluk, boğulma hissine neden olarak, kalbin ağrıları ve sık sık çarpıntılara eşlik eder. Hava eksikliği, ölüm korkusu duygusu yaratır. Bu durumda, kişi, depresyon belirtilerini kötümser bir ruh hali, emekli olma isteği, depresyon ve ağrılılık şeklinde gösterir. Özel bir tür depresyon (somatize), kendisini, herhangi bir endojen ruhsal hastalığın alevlenmesi için tipik olan yutma sürecinin aşılamaz korkusu olarak gösterir.

Spazmların sinir boğazında tedavisi

"Sinirlerden kaynaklanan tüm hastalıklar" ifadesi anlamsız değildir. Vücudumuzun çalışma işlevselliği doğrudan sinir sisteminin sağlığına bağlıdır. Sinir topraklarında boğaz spazmı teşhisi çok zordur. Solunum yolu, sindirim sistemi organlarının ayırıcı tanısı gereklidir, tiroid bezi mutlaka kontrol edilir. Somatik etiyoloji dışında, boğazda spazmların sinir toprağındaki tedavisi psikoterapötik yöntemlerle gerçekleşir. Tedavi süreci karmaşıktır, terapist farmakolojik ve psikoterapötik ilaçlar reçete eder. Doktorun görevi, iç çatışmayı ortadan kaldırmaktır, ilaç tedavisi yönteminin kullanımı nevrotik koşulları normalleştirir, somatize depresyonun semptomlarını ortadan kaldırır, psiko-duygusal kürenin sağlıklı durumuna yol açar.

Tedavi anksiyolitik (sakinleştiriciler) ve psikotropik ilaçlar (antidepresanlar) ile gerçekleştirilir. Bitki temeline sahip ilaçlar tercih edilir çünkü yan etkiler minimaldir. İyi bir sakinleştirici etkisi ve antispazmodik etkisi "Sığırkuyruğun P" imal ilaçlar için bir temel olarak bunları kullanarak, Kedi otu ve Motherwort ise, "Kediotu P" vitamini "C" sen tentürler şeklinde bu otlar kullanabilirsiniz. Sakinleştirici etki ile otlar toplamak, hızlı ve kalıcı bir yatıştırıcı etki elde etmenizi sağlar. Çim mavisi blues tabanındaki ilaç kompleksi "Nervo-Vit", kediotu özelliklerini aşan bir kaç kez yatıştırıcı etkiye sahiptir. Kompleks, yatıştırıcı ve antidepresan özelliklerini uzatan, otsu ananas ve limon balsamı içerir. Herhangi bir tür depresyonun tedavisinde, St. John's wort kullanılır, kalbinde St. John's wort adı verilen doğal bir antioksidandır.

Neden boğazda spazm var ve bu durum ne kadar tehlikeli?

Büyük ve eşlik eden semptomlar

Boğazdaki spazmlar aşağıdaki ana semptomlar şeklinde ortaya çıkabilir:

 1. Bozulmuş solunum. Derece, inspirasyondaki (inspiratuar dispne) hafif bir zorluktan boğulma hissine kadar değişebilir. Havanın solunması, bazen hafif bir ıslık ve havlayan öksürüğün (bir çocukta) gürültüye eşlik eder.
 2. Bir yumru hissi, boğazda yabancı bir beden. Hasta hızla kurtulamaz, su alımı her zaman yardımcı olmaz. Boğazda spazmlar yutma ile artabilir.
 3. Ağrı sendromu. Servikal kas sisteminin anormal gerginliğinden kaynaklanır. Boğazda hafif bir baskı ile spazm ve ağrı artabilir.

Olası ek semptomlar:

 • Cildin renginde değişim (solukluğa bağlı solukluk, siyanoz).
 • Soğuk ter.
 • Anksiyete, korku duygusu.
 • Baş ağrısı.
 • Bilinç kaybı.
 • Ağızdan köpüğün görünüşü.
 • Kramp.

Bütün bu işaretler birlikte ve ayrı ayrı bulunabilir. Belirtilerin yoğunluğu, semptomların kombinasyonu doğrudan spazmın nedenine bağlıdır. Bazen şikayetler hastanın acil yardıma ihtiyacı olduğu kadar şiddetli olabilir.

Gıda alımı nedeniyle spazmlar

Bazı ürünlerin kullanımı, farinks ve özofagus kaslarının keskin bir kasılmasına neden olur. Boğazda spazmların nedeni büyük, katı ve kuru yiyeceklerdir. Keskin kemiklerin kazara yutulması da özofageal açıklığın ihlaline yol açar.

Beslenmedeki hatalar reflü hastalığında dolaylı bir rol oynar: Akut, yağlı gıdaların kullanımı mide suyunun asitliğini arttırmak için bir faktördür. Bu hastalığa yakalanan hasta, hidroklorik asit kısmen yemek borusuna boşaltılır. Midenin içeriği vücudun duvarlarını tahriş eder ve yutulduğunda bir yumru gibi hissetmek için büyük ölçüde kontraktür. Gastroenterolog, reflü-özofajiti olan boğazdaki hoş olmayan spazmları nasıl giderir, karar verir.

Endokrin patolojiler

Boğazın sıkılması ve hava eksikliği hissi bazen tiroit bezinin patolojisinden kaynaklanır. Bu organ dokusunun patolojik proliferasyonuna bağlı - guatr. Boğaz, orta ila şiddetli hastalık altında sıkıştırılır. Sonra acı katılabilir.

Boğazdaki şiddetli kas spazmları paratiroid bezi tarafından provoke edilir. Paratiroid hormon seviyesinde bir azalma, belirgin bir kalsiyum eksikliği, kandaki fazla miktarda fosfata neden olur. Vücuttaki bu dengesizlik ağrılı krampların sebebidir. Acı özofagus kasları dahil olmak üzere neredeyse tüm kas gruplarını kapsar.

psychoneurology

Boğaz hissi, boğazda bir yumru hissi şeklinde bir dizi ruhsal hastalık ortaya çıkar. Şikayetler genellikle hastalarda duygusal olarak renklenir: ağrıyı, ölüm korkusunu, yiyeceği yutmamayı ve nefes almayı gösterebilirler. En ufak bir uyaran sinir krizi neden olabilir. Objektif muayenenin sonuçları, vücut kısmında belirgin patolojik değişikliklerin olmadığını gösterir. Sağlıklı boğazda sinir spazmı nevrozlar, depresyonlar ile oluşur.

laryngism

Larinksin kaslarının keskin istemsiz kasılmasıdır. Spazmın derecesi, hava eksikliği ve boğulma hissinden uzaklaşır. Semptomun şiddetli formu, glottisin tamamen kapanmasıyla birlikte görülür ve yaşamı tehdit eden koşullara işaret eder. Anatomik özelliklerden dolayı benzer boğaz spazmları bir yetişkinden 3 yaşın altındaki bir çocukta daha sık görülür.

Nedenleri:

 • KBB hastalığının hızlı ilerlemesi, örneğin larenjit.
 • Alerjenlerle temas veya tahriş edici maddelerin solunması.
 • Kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği (riketsi olan çocuklarda risk altında).

tezahürleri:

 • gürültü ve ıslık eşliğinde kısa bir nefes;
 • hızlı bir şekilde boğulma durumuna geçiş eğilimi;
 • ses kısıklığı.

Çocuklarda laringospazmın klasik klinik tablosu, yetişkinlere göre daha parlaktır: Boğazda spazmlar da, hırıltılı hırıltılı solunum ile oluşur.

tanılama

Sendromu provoke eden patolojiyi aramak zordur. Bu, polietiolojik (multinhain) boğaz spazmı ile açıklanmaktadır. Verilen şikayetin gerçekleşmesi durumunda yapılması gerekenler, ilgili hekimi doğru bir şekilde tanımlayacak veya belirleyecektir. Sorunun ele alınması gereken ilk doktor terapisttir. Şikayetin lokalizasyonu göz önüne alındığında, hasta bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Gerekirse onkolog, gastroenterolog ve diğer uzmanlara danışılır.

Kalıcı fiziksel patoloji belirtileri yoksa, boğaz spazmını ve eşlik eden semptomlarını provoke edebilecek dışsal nedenlerin dışlanmasıyla tanısal bir araştırma başlar. Örneğin, doktor, stresin boğaz spazmından önce gelip gelmediği, hastanın herhangi bir maddeye karşı alerjisi olup olmadığını sorabilir.

Temel araştırma yöntemleri:

 1. Pharyngoscope. Bir sebep arayışı, farenksin bir spatula ile doğrudan incelenmesiyle başlar.
 2. Laboratuvar kan testleri. Enflamasyonun ortak belirtilerini tanımlamanıza yardımcı olun. Bir tümörden şüpheleniliyorsa, oncomarker kontrol edilir. Bazı durumlarda hormonal arka plan araştırılmaktadır.
 3. Larengoskopi. Glikozun glikozis mukozasının genel durumunu değerlendirmek için araçsal tanı yolu.
 4. FGDS (fibroözofagogastroduodenoskopi). Sindirim tüpü boyunca patolojinin nedenini bulmayı amaçlayan bir yöntem.
 5. Ultrason muayenesi. Tiroid hastalıklarını dışlamak için kullanılır.

Hastanın, boğazdaki kas spazmlarından muzdarip olmasının nedenini öğrenmek için, araştırmaların listesi destekleyici araştırma sırasında desteklenir.

tedavi

Eğer boğazda keskin bir spazm varsa, ne yapmalıyım? Her şeyden önce, panik için havalandırma yapmamalı.

önlemler:

 • Pencereyi açarak temiz hava akışını sağlayın.
 • Oda sıcaklığında biraz su verin. Sıcak veya çok soğuk sıvı, durumu kötüleştirebilir.
 • Sıkı giysileri gevşetin, kravatı çıkarın, gömleğin yakasını açın.
 • Boğazda düz kas spazmı, tahriş edici maddelerin solunmasıyla tetiklenirse - hemen girişlerini durdurun veya hastayı güvenli bir yere götürün.
 • Hastayı yatırmak uygundur.

Bazı durumlarda kusmanın yapay zorluğu. Örneğin, yemek borusunda normal olarak hareket edemeyecek kadar fazla yutulurken etkilidir. Boğazda bir kemik sıkışırsa, cerrahın yardımını kaldırmak için gerekli olabilir.

Temel tedavi boğaz spazmına neden olan faktöre bağlıdır. Sonuç olarak, semptomla mücadele etmek için birçok yol vardır.

 1. Antihistaminikler ile alerjik bir saldırı durdurulur, örneğin, Suprastin.
 2. Astım ataklarının nedenleri astımda ise bronkodilatörler reçete edilir. Inhalasyon formunda Berodual tarafından hızlı bir etki sağlanır.
 3. Endokrin patolojisi ile hormonal ilaçlar reçete edilir. Aşırı büyümüş tiroid bezinin olası rezeksiyonu.
 4. Psikosomatik bozukluklar, antidepresanlar, sakinleştiriciler yardımıyla düzeltilebilir. Bu grupların birçok hazırlığı vardır, hepsi eylem mekanizmasında farklılık gösterir.. Psikiyatrın kendisi boğazdaki bir spazmın nevroz, depresyon ile nasıl rahatlatılacağına karar veriyor.
 5. Boyun organlarını sıkan tümörler cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Malign neoplazmlarda tedavi radyasyon ve kemoterapi ile desteklenir.
 6. Enfeksiyon patolojisi için hazırlıklar patojene göre seçilir. Bunlar antibiyotik, antiviral ajanlar olabilir.
 7. Reflü özofajiti olan özofagus spazmı, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçların çıkarılmasına yardımcı olur. Kullanılan proton pompası inhibitörleri (Omeprazol, Pariet).

önleme

Boğazda spazm, ağrı ve boğulma gibi semptomlardan kaçınmak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 • İş ve eğlence rejimine uyum.
 • Stresli durumlardan kaçınma.
 • Doğru beslenme, yeterince ezilmiş gıdaların kullanımı, tam çiğneme.
 • Bilinen alerjenlerle temas olmaması.
 • Eşzamanlı hastalıkların zamanında tedavisi.

Hasta birçok bilgi kaynağı üzerinde çalışmış ve teorik olarak boğazda spazmdan nasıl kurtulacağını bilirse, bu, nitelikli tıbbi bakım ihtiyacını ortadan kaldırmaz. En iyi durumda, okuma yazma bilmeyen kendi kendine tedavi zaman kaybına yol açacaktır, en kötüsü - ölümcül bir sonuca neden olacaktır. Sadece doktor, hastanın boğazında spazmı nasıl tedavi edeceğini doğru bir şekilde belirler. Terapi bu durumun nedenine bağlıdır, ancak bunların birçoğu vardır.

Boğazda spazm: nedenleri öğrenir ve yardım sağlar

Boğazda spazm, larinkste, beklenmedik bir şekilde ve herhangi bir neden olmadan ortaya çıkabilecek tehlikeli bir patolojidir. Hastanın sağlık durumu hafif rahatsızlıktan asfiksiye kadar önemli ölçüde değişebilir. Bu zamanlarda, laringeal kasın hızlı bir kasılması meydana gelir, hava yollarını daraltır ve genellikle tamamen bloke eder ki bu da hava kıtlığına neden olur.

Özellikle panik, gecenin ortasında bir saldırıya neden olur, bu nedenle bu rahatsızlığı olan herkes boğulma nedenlerini, tezahürlerini ve tedavi yollarını bilmelidir. Bu fenomeni göz ardı etmek imkansızdır - ölüm vakaları kaydedilmiştir.

Sebepleri öğreniyoruz - ölüm riskini azaltmak

Larenks bölgesinde spazmların nedenlerini bulmak için çeşitli problemler yardımcı olur.

Durumsal faktörler

Durumsal spazmlar aşağıdaki faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar:

 • irritanların hava yoluyla solunması;
 • spazmlara neden olan ilaçlar almak;
 • Stresli bir durumda olmak;
 • Kötü çiğneme yiyecekleri;
 • alerji.

endojen

Endojen spazmlar, gizli eşzamanlı hastalıklar ile ilişkilidir. Çeşitli patolojiler ve nörolojik problemler olabilir (farenjit, larenjit, servikal vertebral kolonda fıtık, onkoloji, histerik durum, serebral hemodinamik bozukluğu ve diğerleri). Çoğu zaman bu, üst solunum yollarının iltihaplanması ve daha nadir olarak sinir uçlarının tahrişinden kaynaklanır.

Ana faktörler aşağıdakilerle ilişkili problemler olabilir:

 • endokrin sisteminin hastalıkları;
 • psikososyal bozukluklar;
 • kas-iskelet sistemi problemleri;
 • dolaşım sistemi (daha önce uğradığı bir felç);
 • sindirim sistemi (asit reflü);
 • Solunum sistemi (larenjitden akut tonsillite kadar).

Çoğu zaman, boğulma unsurlarına sahip spazmlar, bir alerji, bir boğaz hastalığı veya havada yüzen dış uyaranlar tarafından tetiklenen bir mukus ödemi ile başlar.

psikojenik

Nöroz, boğazda boğulma saldırılarının nedenlerinden biridir. Çatışmalar, duygusal stres veya başka herhangi bir psikolojik travmadan kaynaklanabilir.

Örneğin, panik ataklara aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • boğulma;
 • kalp ağrısı;
 • artan kalp hızı;
 • hava eksikliği;
 • karın rahatsızlığı;
 • vücutta ve uzuvlarda titreme;
 • boğazda ve komada bir koma bulma hissi.

Nevroz temelinde ortaya çıkan spazmların tedavisinde, nöropsikiyatrik durum normalleştirmek için yeterli değildir. Hastalığın ana nedenini ortadan kaldırarak, onarıcı tıbbi önlemlerin bir kompleksine ihtiyaç vardır.

Yemek yüzünden

Yemek sırasında ve sonrasında ayrı gıdalar, sadece boğazda değil, yemek borusunda da nöbetlere neden olabilir. Bunun başlıca nedeni, yetersiz çiğnenmiş kuru katı gıda veya yemek borusunun pasifliğini ihlal eden balık kemikleri gibi keskin bir şey yutmasıdır.

İşaretleri belirle - kaprissizlik olmadan yardım

Asfiksiyle ilişkili semptomlar gruplara ayrılabilir:

 1. İki dakika içinde hafif boğulma başlangıcından hemen sonra, solunum sisteminin çalışmasını normalleştiren spazmlar geçer.
 2. Cilt allık ve soğuk ter. Spazmların süresi nedeniyle, cilt maviye döner.
 3. Boğazda yabancı bir nesne bulma hissi, kurtulmak zordur. Yutulduğunda, spazmlarda bir artış olabilir.
 4. Boğaz üzerinde baskı ile güçlendirilmiş ağrılı boğucu duyular.
 5. Solunum sistemine ait işin boğulmaktan nefesi kesilmesi ile küçük zorluklardan kaynaklanması. Öksürük havlıyor ve iç çekişler gürültülü. Boğucu boğulma hakkında materyalimizden öğrenebilirsiniz.
 6. Tıbbi bakımın yokluğunda hastalığın şiddetli aşamasına yol açar:
 • konvülsiyonlar;
 • ağızdan köpük;
 • baş ağrısı;
 • bilinç kaybı;
 • anlayış eksikliği.

Yukarıdaki belirtilerin hepsi aynı anda görünmeyebilir. Bazen belirtiler, hastanın acil yardıma ihtiyacı olduğunu açıkça ifade eder. Boğulma belirtilerine bakılmaksızın, ne tür bir hastalık olabileceğini anlamak için bir tanı koymak önemlidir.

Laringospazm alay etmek için bir zaman değil

Laringospazm larinksin kasılmalarının keskin bir saldırısıdır, bu da inspiratuar distraksiyon, ses kaybı ve solunum yetmezliği ile birlikte glottisin azalmasına veya tamamen tıkanmasına neden olur. Görünüşü, akciğerler, trakea, plevra veya burun içinden enjekte edilen bir ilaca alerjik reaksiyonun travmatik yaralanması ile ilişkilidir.

Çoğu zaman bağışıklık sistemini zayıflatırken ve vitamin yokluğunda kışın ve ilkbaharda ortaya çıkar.

Okul öncesi çocuklarda daha sık görülür ve özellikle yapay beslenmeli bebeklerde, uygun olmayan metabolizma ve vücuttaki önemli vitamin eksikliğiyle ağır olabilir. Bazen postpartum travma, rikets, korea, sarkıklık, psikolojik travma vs.'nin arka planında görünürler. Saldırı 3 saniyeden fazla sürmez, sonra tüm işaretler kaybolur.

Ciddi formda laringospazm, uzamış bir nöbet ile ölümün neden olduğu kalbin bilinç kaybı ve ezilmesi ile birlikte görülür.

 • konvülsiyonlar;
 • iştahlı solunum;
 • hırıltı ve ilham ile ıslık;
 • Öğrencilerin zayıf tepki göstermesi;
 • boğazını temizlemek için başarısız girişimler;
 • yüz kasları, karın, boyun gerginliği;
 • Bazı durumlarda, ağızdan köpüğün salınması;
 • refleks idrara çıkma, boşaltma;
 • yoğun terleme, sık zayıf nabız;
 • nazolabial üçgenin renginde belirgin bir değişiklik ile, cildin ağda ve mavileşmesi.

Erişkinlerde laringospazmın ortaya çıkışı epileptik bir uyuma benzemekte ve ekstremite ve özofagus konvülziyonları, öksürme, kızarma veya yüzün mavileşmesi ile eşlik etmektedir. Kural olarak, güçlü bir stres veya sinir bozukluğuna neden olur.

Modern teşhis - köprünün tedavisini düzeltmek için

Boyunda boğulma hissinin eşlik ettiği hastalıkları doğru bir şekilde tanımlamak için aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilir:

 1. pharyngoscope. Spatula ile boğaz muayenesi, patolojinin çeşitliliği, lokalizasyonu ve evresini belirlemeye yardımcı olur. Bir zeva bezi örneği alınır, genel bir kan testi ve biyokimya reçete edilir. Bir tümörden şüpheleniliyorsa, hasta oncomarkers tarafından kontrol edilir.
 2. laringoskopide - faringeal mukozanın incelenmesi. Birkaç prosedür türü vardır:
 • dolaylı - guttural ayna ile muayene;
 • doğrudan - larinksin görülmesine yardımcı olan özel bir cihazla inceleme;
 • retrograd - trakeaya ayna yerleştirerek inceleme;
 • mikrolaringoskopi - ameliyat mikroskobu ile incelenmesi.

Diğer sınavlar gerekli olabilir:

 1. FGS (endoskopik tanı) - sindirim borusunun tanısı.
 2. Ultrason muayenesi - Tiroid kontrolü.

Bu modern teşhis yöntemleri, boğulma hissinin nedenlerini ortaya çıkarmaya ve uygun tedaviyi reçetelendirmeye yardımcı olur.

Acil yardım hayatın garantisidir

Boğazda spazmın nasıl ve nasıl rahatlatılacağını bilmek önemlidir. Boğulma saldırısı durumunda, aşağıdakilerden oluşan ilk tıbbi yardım gereklidir:

 1. Eğer bir çocuksa - onu sakinleştirin.
 2. Hastayı sokağa götürün ya da pencereleri olduğu yerde açın.
 3. Su ile yıkayın ve yüzünüze serpin.
 4. Herhangi bir uygun manipülasyon ile tahriş edici etki yaratmak için, örneğin, gıdıklamak veya tutam.
 5. Şiddetli formda, kalp masajı (dolaylı) ve suni solunum yardımcı olabilir.

Bazen bir saldırı mümkün olduğunca uzun süre nefes almadan önlenebilir. Bu manipülasyon ile üretilen karbondioksit, solunum sistemine tahriş edici olarak işlev görür.

Anında makul olmayan bir spazm da, hemen temas kurulacak bir doktor tarafından gözlemlenmelidir.

Makul hasta olarak tedavi edilir.

Boğulma tedavisinin etkinliği için semptomları kaldırmak için yeterli değildir. Bu nedenle, hastalığın kendisi tedavi edilmemelidir, ancak doktorun ortaya çıkardığı durumun nedenleri. Bazı belirtiler karışabilir, bu yüzden kendinizi teşhis etmeye çalışmayın. Fotoğraf iki yaygın hastalık arasındaki farkı göstermektedir:

Karmaşık tedavi aşağıdaki yöntemlerle gereklidir:

 • ilaçlar;
 • fizyoterapi;
 • popüler tarifler.

Sabit kaplıcalar ile ultraviyole ışınlama, tedavi uzmanı tarafından ve onun rızasıyla tam bir incelemeden sonra atanır.

ilaçlar

İlaç tedavisi, ilaçlarla tedaviyi ve boğulmadan inhalasyonu içerir.

Her hastanın kendi nedeni olduğundan, her bir vakada mücadele yöntemleri farklıdır. Birkaç örnek:

 1. Alerjik bir saldırı antihistamin ile durdurulur.
 2. Bir astım krizi bronkodilatörlerin alınmasını içerir.
 3. Nevroz arka planda spazm psikoterapi ve antidepresanlar, sakinleştiriciler alarak tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Bazı durumlarda, güçlü ilaçlara bir alternatif inhalasyon olup, bu da ilacı dağıtan nebülizör denilen bir cihaz aracılığıyla gerçekleştirilir.

İnhalasyonun amacı aşağıdaki gibidir:

 • mukozanın nemlendirilmesi;
 • inflamatuar sürecin azaltılması;
 • kan damarlarında kan dolaşımının iyileştirilmesi;
 • rejenerasyon ve antibakteriyel etkinin oluşturulması;
 • Alt solunum yollarında patolojinin önlenmesi;
 • etkin balgam çıkarma ve öksürük giderme için balgamın seyreltilmesi;
 • larenksin şişkinliğinin giderilmesi, böylece havaya akciğerlere girişin kolaylaştırılması.

Çocuklara, hormonların kullanımı ile ilk inhalasyon sürecinden geçmeleri tavsiye edilir.

Bir spazmda ve çocuklarda boğulma hissinde, içerisindeki yüksek miktarda tıbbi madde içeriğine bağlı olarak, anti-inflamatuar spreylerin, nemlendirici ve antiseptik etki ile kullanılması önerilir.

Halk yöntemleri

En etkili olanları:

 • tuz, iyot ve soda veya bitkisel infüzyonların bir solüsyonu temelinde inhalasyon;
 • uçucu yağların kullanımı ile solunum ve sinir sistemleri için masaj;
 • anti-inflamatuar etkisi ile bitkisel, yatıştırıcı çözümler alımı.

Spazmların ve aynı zamanda öksürük ve tedavi sonrası diğer semptomların tekrarlanmasını önlemek için aşağıdaki koruyucu önlemleri göz ardı etmeyin:

 • bol sıcak içecek;
 • düzenli dinlenme, tam uyku;
 • Stresli durumların maksimum dışlanması;
 • açık havada günlük uzun yürüyüşler;
 • önerilen ilaçlar ile durulama;
 • doktor tarafından bireysel olarak seçilen solunum egzersizleri;
 • D vitamini zorunlu içeriği ile vitaminlerin bir ders alınması;
 • alerjenlerle olası teması en aza indirmek için düzenli ıslak temizlik;
 • Gerekli tüm vitamin ve eser elementlerin elde edilmesi ile doğru beslenme rejimine uyum;
 • İlk belirtileri bulmak için durumunuzu takip etmek ve zamanında doktorluk yaptırmak.

Hastalığın tezahürü, tıpkı bunun gibi görünmez. Eğer nefesini yakalarsan, öksürükte ya da başka durumlarda bir spazm var, doktora gitmek ve teşhis almak önemlidir.

Kendinize ve sevdiklerinize olan özen küçük bir bedenle başlar: vücudumuzun dinlenmesi, paha biçilemez sağlığını korur.

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda kuruluk: ilaç ve halk tedavisi

Ağrı ve boğaz ağrısı ile birlikte, içinde kuruluk genellikle sağlıklı insanlarda görülür. Bir kural olarak, bu, nazofarenksin herhangi bir rahatsızlık gelişiminin başlangıcı ile kışkırtır, bu nedenle böyle bir fenomeni göz ardı etmek kesinlikle buna değmez.

Larenjit nasıl tedavi edilir: geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olmak


larenjit Larinksin iltihaplanması. Bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde ve bağımsız bir hastalık olduğunda, bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.