Loading

Alerjisi yok!

6 Ekim 2013, 05:59

Boğaz ağrısı (herpetik) var. 2 hafta otururuz. Bir antibiyotik içti, vb. Her şey bir alerjinin belirtileri yoktu. Çocuğum alerjik değil. Alerjiyle karşı karşıya olduğumuz 1,7 vperyüz! Cuma günü, doktor reçete: furacilin, tantum verde ve lyugol. Cuma günü, bunların hiçbiri yapılmadı. Kocam her şeyi geç aldım. Dün iki kez (sabah ve akşam) boğazımı bir lugol ile temizledim. 3-4 kez sıçrayan tantum ve sık sık furacilin ile durulanır. Ve tüm bunlarla birlikte Fenistil'e damlalar (10'lu) verdim. Bugün kovanlar gibi kırmızı noktadaydık. Yanaklarda biraz, vücutta. Kimin bana bir alerjinin nasıl tedavi edildiğini ve ne kadar sürdüğünü anlatıyor. Büyük ihtimalle lyugol'da olduğunu okudum... Tedaviden çıkarıldı

lugol - Çocuklarda ve yetişkinlerde mukus pharyngeal mukozanın enfeksiyöz inflamatuar hastalıkları için en çok antiseptik olarak kullanılan eski, zamana göre test edilmiş bir ilaçtır. Yani, anjina ve stomatit ile kronik ve akut bademcik iltihabı ile.

Ana aktif madde, patojen mantarlar, yerel rahatsız edici, gram-negatif ve gram-pozitif bakteriler üzerinde antiseptik, bakterisidal bir etkiye sahiptir, moleküler Lugol iyot, ve. Uzun süreli tedavi ile daha dirençli stafilokok florası bile çöker. Potasyum preparasyonunun bir parçası olan potasyum iyodür, iyotun su içinde çözünmesini hızlandırır ve yatıştırıcı etki gliserol tarafından uygulanır.

Bu antiseptik kullanımı anjinin karmaşık tedavisinde hastalığın başlangıcında çok etkilidir. Yüksek bir sıcaklıkta, güçlü bir iltihap, bir doktor oral antibiyotikler atar. Aksi halde, hiç kimse hastanın önümüzdeki hafta romatizma, glomerülonefrit veya piyelonefrit almamasını garanti edemez.

Yakın zamana kadar, ilaç endüstrisi bu ilacı sadece bir çözelti halinde üretmiştir, ancak son yıllarda, Lugol spreyi eczaneden satın alınabilir. Anjina ile, sprey kullanımı bu olağanüstü çözüm ile tedaviyi büyük ölçüde basitleştirdi.

Anjina bademcik iltihabı ilacı ile hastalığın şiddetine bağlı olarak, günde 2 ila 6 kez mukus boğaz, ağız, farenks sulaması için topikal olarak kullanılır. Püskürtme, püskürtme kafasına tek bir tıklama ile yapılır. Enjeksiyondan önce, nefesinizi solumak ve tutmak önerilir. 30 dakika sulama yapıldıktan sonra, yemek ya da içmek için tavsiye edilmez. Yanlışlıkla ürün göze kaçarsa, yeterli miktarda su ile iyice durulanır ve daha sonra bir sodyum tiyosülfat çözeltisi ile yıkanmalıdır.

Angina ile cımbızları üzerine takılan bir pamuklu çubukla kullanmak en uygun olanıdır, pamuklu yünü bir kurşun kalemle yuvarlayarak ağız ve bademcikleri yağlayabilirsiniz. Bir çözümde pamuklu bir pamuk parçası olan Lugol'u kullanmanın eski bir yolu daha vardır ve bu pamuk yünü birkaç dakika emer.

Otolarengologlar bu antiseptik, supratonsillar boşlukları ve lakunaları yıkamak için 2-3 gün içinde 4-5 işlem miktarında pürülan tonsil lezyonları kullanırlar.

Genellikle Lugol ciddi yan etkilere neden olmaz, iyi tolere edilir ve çoğu boğaz ağrısı ile baş etmede yardımcı olur. İlacın istenmeyen yan etkilerinin ortaya çıkması durumunda, başka bir antiseptik ile yerini alacak doktorunuzu bilgilendirin.

Genellikle anginadan muzdarip insanlar için büyük bir sorun, hastalık için etkili ve ucuz bir çözüm bulmaktır. Lugol boğazda etkili midir? Ülkemizdeki anjina insidansı istatistikleri hayal kırıklığı yarattığı için bu soru gerçekten acil. Hem yetişkinleri hem de çocukları farklı zamanlarda etkilemektedir. Lugol nedir? Anginada nasıl kullanılır? İstenilen etkiyi verecek mi? Çocuklar için kullanmak mümkün ve bunu nasıl doğru bir şekilde yapmalı?

Sırayla her şey hakkında.

Angina (akut tonsillit), farinks dokularının yanı sıra palatine bademciklerin akut inflamasyonudur. Hastalık bulaşıcıdır, onun nedensel ajanları Candida cinsinin bakterileri, virüsleri, mantarlarıdır. Hastalığın gelişmeye başlaması için, atma faktörlerine ihtiyacınız vardır. Bunlar şunları içerir:

 • hipotermi veya akut viral enfeksiyonlar;
 • bağışıklıkta genel azalma;
 • ağız boşluğu ve farinksin uzamış inflamasyonu;
 • tıkalı burun solunumu.

Angina çok kolay teşhis edilir. Aşağıdaki klinik belirtilere sahiptir:

 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • bademciklerin şişmesi ve kızarıklığı;
 • genel halsizlik;
 • bademciklerin yüzeyindeki pürülan baskınlar ve yaralar;
 • vücut ısısında 39-40 dereceye kadar artış;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Bademciklerde pürülan baskınlar, lenf nodlarının şişmesi ve ağrıları, anjini solunum yolu enfeksiyonlarının belirtilerinden ayıran temel göstergelerdir. Bu nedenle evde bile bir terapist veya çocuk doktoru doğru tanıyı yapabilir. Ancak kliniğe yolculuk her zaman önlenemez: hangi mikroorganizmanın anjinayı tetiklediğini bulmak için testlerden geçmek zorunda kalacaksınız.

Doktorlar hastalığın sınıflandırmasını kabul etti. Catarrhal, foliküler, fibrinöz, lacunar, flegmonöz bademcik iltihabı vardır. Her birinin kendine özgü bir tezahürü vardır ve belirli bir tedavi taktiği gerektirir.

Kural olarak, "anjin" tanısını dinledikten sonra hasta hemen tedaviye nasıl başlanacağı hakkında sorular sormaya başlar. Tedavi anginanın nedensel etkisine bağlıdır. Buna dayanarak, doktor antifungal, antiviral, antibakteriyel bir ilaç reçete edebilir. Gereksiz olarak doktorlar, sıklıkla boğaz tedavisi için gerekli olan antiseptik ajanları atar veya tayin ederler. Bu fonlar, eski halkı sevgiyle çağrıldığı gibi, eski Lugol ya da "Glukol" olarak içerir.

Lugol eczanelerde bir çözelti veya sprey şeklinde satılmaktadır. İçindeki ana aktif madde iyodindir. Laringeal mukozadaki patojenik mikroflorayı yok eden bakterisit bir etkiye sahiptir. İlacın uzun süreli kullanımı ile, çok inatçı olarak kabul edilen stafilokokları bile bastırmak mümkündür.

Karaciğer ve böbrek hastalığı olan kontraendike ilaç hastaları, iyot duyarlılığı artmış olan kişilerin yanı sıra tirotoksikoz ve dermatit, tüberküloz ve furunküloz hastaları.

Son zamanlarda, ilaç eczanelerde ve bir sprey şeklinde ortaya çıktı. Daha önce, sadece bir çözüm olarak mevcuttu. Sprey kullanmak daha uygun olur.

Lugol topikal olarak uygulanmalıdır: ağız ve boğazdaki mukoza zarını bir aerosol ile sulayın veya günde 5-6 kez bir çözelti uygulayın. Bir aerosol kullanılıyorsa, ilacı teneffüs etmeden önce, nefes almanız, nefesini tutmanız ve farinkse doğru ağız boşluğuna bir enjeksiyon yapmanız gerekir. Bundan yarım saat sonra, bir şey yememeli ya da içmemelidir: ilaç, mukus boğazında “işini” yapmalıdır. Gözlerde Lugol ile temastan kaçının.

Lugol solüsyonu tedavide kullanılıyorsa, aşağıdaki şekillerde uygulanabilir:

İkinci yöntem daha az etkilidir, çünkü Lugol konsantrasyonu tükürüğü azaltacaktır ve etkilenen mukoza üzerinde maksimum etkiye sahip olmayacaktır. Bu nedenle, bir sprey almak daha iyidir: bu form ilacı kolayca dağıtır ve çocuklarda kullanım için çok uygundur.

İlaç hastalığın en başında kullanılmalıdır. Eğer anjin, pürülan bir forma geçerse, yani hastalık "tam hızla", o zaman Lugol etkisizdir. Antibiyotik kullanmak gereklidir.

Sovyetler zamanında, kimyacının raflarında böyle bol miktarda ilaç olmadığı zaman, Lugol her yerde kullanılıyordu. Anneler çocuklarının boğazlarını sadece onlarla tedavi etti. Pediatristler, 5 yaşın altındaki çocukların bu ilacın kullanılmamasının daha iyi olduğu konusunda uyarıyorlar: bunun için öngörülemeyen reaksiyonlar var. Ancak daha büyük yaştaki çocuklar için Lugol iyileşmede iyi bir yardımcı olacaktır. Ebeveynler, ilaç ne kadar etkili olursa olsun, çocuk doktoru danışmanın uygulamadan önce zorunlu olduğunu unutmamalıdır.

Çocuklar Lugol uygulamasının aşağıdaki yan etkilerini yaşayabilir: uyku bozuklukları, aşırı terleme, sinirlilik, cilt alerjileri. Çocuğun bir preparatta kuvvetle telaffuz edilen reaksiyonlarının ortaya çıkması durumunda, kullanımının durdurulması ve derhal doktora yöneltilmesi gerekmektedir.

İlaç emziren annelerde kullanılmak üzere onaylanmıştır. Ama burada çok dikkatli davranmak gerekiyor: ilk başta günde en fazla 2 kez uygulayın. Annenin sütünde bebeğe yeni reaksiyon yoksa, tedaviye devam edebilirsiniz. Bazı emziren annelerde Lugol, süt üretiminin baskısına neden olabilir. Bu nedenle, emziren anne Lugol tedavisi hakkında bir çocuk doktoru başvurmadan, ilaç tavsiye edilmez.

Diğer herhangi bir tıbbi ürün gibi, Lugol'un hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Avantajları arasında şunlar bulunmaktadır:

 1. Düşük maliyetli: eczane bir çözüm için yaklaşık 20 ruble ödemek zorunda kalacak, sprey 60-120 ruble mal olacak (şişenin dozajına bağlı olarak).
 2. İlacın yüksek etkinliği: hastalığın erken aşamalarında hızlı iyileşmeyi destekler.
 3. İlaç, geçerken, iyot içerdiği için tiroid bezi hastalıklarının önlenmesini de gerçekleştirmektedir.

Lugol de dezavantajları vardır:

 1. Hoş olmayan tat ve koku, Lugol çocukların tedavisinde zorluklar yaratır.
 2. Pediyatride, bu ilaç dikkatle kullanılmalıdır: larinksin bir spreyle püskürtülmesi sırasında çocuk laringospazm yaşayabilir.
 3. İlaca karşı alerjik reaksiyonlar mümkündür.
 4. Yanlış kullanım durumunda ilacın kıyafetlerden ve iç kısımlarından çıkarılması zordur.

Hemen hemen tüm ilaçların benzer dezavantajları vardır. Bununla birlikte, Lugol anjin ile çok etkili ve kanıtlanmış bir araç olarak kabul edilir.

Lugol bir başka önemli artı var: Sahte ilaçları eczanelerde bulunmuyor. Bugün, eczane piyasası düşük kaliteli sahte ilaçlarla dolduğunda, hasta herhangi bir tabletin veya ilacın etkinliğinden emin olamaz. Lugol pratik olarak sahte değildir: başkalarının sağlığını paraya çevirmek istemek, ilaç çok ucuz olduğu için, sadece kârsızdır.

Lugol çok fazla analog var. Analog, benzer bir eylemdir, ancak formülasyondaki tamamen farklı maddelerdir. Çoğu zaman eczanelerde eczacılar Lugol'ün olmadığını iddia ederler, fakat aynı etkiye sahip başka bir ilaç vardır. Ve 300 - 400 ruble için bir sprey almayı teklif edin. Böyle provokasyonlarda bulunmayın. Lugol bu eczanede değilse, o başka birindedir.

Angina'yı görmezden gelmek imkansızdır: otitis, servikal lenfadenit, akut larenjit ve diğer hastalıklarda çok ciddi komplikasyonlar verir.

Lugol, boğaz ağrısı için eski ve kanıtlanmış bir ilaç olarak kabul edilir.

Hastalık pürülan bir forma girmeden önce kullanın. Bunu dikkatli bir şekilde yapın, doktorunuza danışın. İlaç 5 yaşından büyük çocuklar için uygundur. Annenin çocuğun tepkilerini biraz daha dikkatli gözlemlemesi gerekiyor.

Pazarlamada eczane uzmanlarının püf noktaları ile yönlendirilmesinin ve yuvarlak toplamlar için boğaz ağrısından "süper" preparatların satın alınması gerekli değildir. İlaç geliştirme cephanesinde bir kuruş fiyatında çok miktarda etkili ilaç vardır. Lugol da bu tür ilaçlara aittir.

Sık sık Lugol'ü angina'da kullanmak için önerileri karşılayabilirsiniz. Bu ilaç yüz elli yıldan fazla bir süredir başarıyla kullanılmaktadır. Uygun fiyatlı ve çok sayıda olumlu eleştiriye sahiptir ve bu nedenle boğaz tedavisi için daha modern yöntemlerle değiştirilmemiştir.

İlacın tam adı Lugol'un Çözümüdür. Fransız, Jean-Guillaume Auguste Lugol, bu etkili çözüm yolunu geliştirdi. Onuruna, ve ilaç denir. İyot kokan koyu kahverengi bir sıvıdır. İlaç, küçük hacimli şişelerde sıvı formda veya daha modern bir dozaj formunda satılmaktadır. Lugol'ün anjin ile çözümü, bileşimi nedeniyle etkilidir.

Lugol çözümünün bileşenleri

 • Damıtılmış su,
 • Potasyum iyodür
 • iyot,
 • Gliserol.

İyotun kendisi suda çok iyi çözünmez, ancak potasyum iyodürün varlığından dolayı bu mümkündür. Gliserol yatıştırıcı bir etkiye sahiptir, bu nedenle yeterli tedavi ile mukoza zarının yanması söz konusu değildir.

Lugol'ü anjinaya uygulamadan önce, talimat dikkatli bir şekilde çalışılmalıdır. Bu ilacın bakterisit ve antiseptik bir etkiye sahip olduğunu gösterir, lokal semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Lugol'un hareketi oldukça geniştir, boğaz hastalıklarına neden olan çeşitli patojen mikroflorayı tahrip edebilir.

Hangi patojenler Lugol üzerinde çalışır?

 • Gram-negatif bakteriler
 • Gram-pozitif bakteriler,
 • Mayalar dahil mantarlar.

Staphylococcus ilaca oldukça dirençlidir, ancak uzun süreli tedavi ile de ölürler.

Bu ilacın ağız ve boğazdaki birçok patojene karşı yüksek etkinliği popülaritesine neden olmuştur.

Kullanım endikasyonları

Çoğu zaman, Lugol bademcik iltihabı için kullanılır, yani, çeşitli kökeni olan anjin için. Bakteriyel ve fungal anjin, bu ilacın kullanımı için doğrudan endikasyonlardır. Viral anjinada Lugol, vücudun savunmalarının zayıflaması sonucu ortaya çıkabilen olası bir bakteriyel enfeksiyonun profilaksisi olarak reçete edilir.

İlaç sadece küçük semptomlar ortaya çıktığında, hastalığın en başında etkilidir. Bu durumda, patojenik mikrofloranın gelişimini durdurmak ve güç kazanana kadar hastalığı durdurmak mümkündür. Daha sonraki aşamalarda Lugol da etkili olacaktır, ancak büyük olasılıkla genel antibiyotik tedavisi gerekecektir.

Pürülan anjinli Lugol lokal tedavi olarak da kullanılabilir, ancak yüksek sıcaklığın olmadığı ve hastanın durumunun çok ciddi olmadığı durumlarda tavsiye edilir.

Patojenlerin yayılmasını durdurmak çok önemlidir, çünkü bunların toplam kan dolaşımına nüfuz etmesi ciddi komplikasyonların gelişimini tehdit eder. Bu bakış açısından özellikle tehlikeli olan streptokok ve stafilokokal bademcik iltihabıdır, çünkü bu mikroorganizmalar kalbin, böbreklerin ve eklemlerin dokularına zarar verebilir.

Bir Lugol çözeltisi reçete edildiğinde, anjin kullanımı, ilacın formuna bağlıdır: sıvı veya sprey. İlacın özellikleri ve etkisi, salım formuna bağlı değildir. Fark, kullanım şeklindedir ve fiyattır: bir sprey formundaki herhangi bir alet her zaman daha pahalıdır.

Eğer sıvı bir form ise, yani çözümün kendisi ise bademciklerin yağlanması için kullanılır. Bu çok hoş bir işlem değildir, özellikle çocuklarda harcamak sorunludur. Anjin ile Lugol sprey uygulamak çok daha kolay, boğazın sulama için tasarlanmıştır.

Genellikle, her 2-6 saatte bir, günde iki ila altı kez boğaz yağlamak için reçete edilir. Lugol kullanmak genellikle gerekli değildir, çünkü iyot, mukoza zarını tahriş eder ve kurutur ve kimyasal yanmaya yol açabilir.

Lugol çözeltisi iltihaplı bölgelere uygulanır: bademcikler ve faringeal mukoza. Bunu yapmak için bir pamuk veya gazlı bez kullanın. Rahatça boğaza ulaşmak için tampon cımbızla tutulur veya bir çubuk veya spatula üzerine sarılır. Evde normal bir kalem bile kullanabilirsiniz.

Sprey Lugol, her zamanki çözümle aynı durumlarda ve aynı frekansta kullanılır. Şişenin başlığına basılarak püskürtülür. Boğazın ya da suyunun yağlanmasından sonra, sadece yarım saat sonra yiyecek ve içecek alabilirsiniz. Bu süre zarfında, ilaç dokulara nüfuz edecek ve ana etkiye sahip olacaktır.

Ilacın kullanımı için özel talimatlar arasında yaştır. Yani, 5 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmez. Böyle küçük bir yaşta, genel olarak, çocuğun boğazını yağlamak zordur ve iyotun tahriş edici etkisi nedeniyle sprey kullanımı sınırlıdır. Çocuk müköz membranları yetişkinlerden daha hassastır, bu nedenle daha dikkatli bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Hamile kadınlarda anjina tedavisinde Lugol kullanılması önerilmez.

 • Bileşenlere alerjik reaksiyonlar,
 • Akciğer tüberkülozu,
 • Böbrek hastalığı
 • Kan hastalıkları,
 • Boğazdaki neoplazmlar.

Yan etkiler lokal olabilir, ki bu da iyotun veya genelin yerel etkisinden kaynaklanır, çünkü Lugol'un bileşenleri kanın içine emilir ve küçük bir ölçüde de olsa yeteneklidir, ancak vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahiptir.

Olası yan etkileri

 • Mukoza zarının tahrişi,
 • Boğazda yanıyor,
 • Alerjinin kutanöz belirtileri,
 • Mukoza boğazının şişmesi,
 • Uyku bozukluğu
 • Biraz artan sinirlilik.

Ilacı aşırı dozda da mümkündür. Bu, tampon çok fazla veya çok uzun tedavi için olduğu kadar boğaz tedavisi için çok sık ise oluşabilir. Vücudun reaksiyonu iyot eyleminden kaynaklanır ve iyodizm denir. Yüzün şişmesi, döküntü, dökülme ile birlikte spesifik olmayan bir iltihaptır.

Tedavi sırasında herhangi bir sorun varsa, o zaman ilgili doktor ile tartışmaya değer. Yan etkilerin veya aşırı dozların herhangi bir belirtisi ilacı iptal etme ihtiyacını göstermektedir.

Ne lyugol davranır

lugol - Çocuklarda ve yetişkinlerde mukus pharyngeal mukozanın enfeksiyöz inflamatuar hastalıkları için en çok antiseptik olarak kullanılan eski, zamana göre test edilmiş bir ilaçtır. Yani, anjina ve stomatit ile kronik ve akut bademcik iltihabı ile.

Hazırlığın yapısı

Ana aktif madde, patojen mantarlar, yerel rahatsız edici, gram-negatif ve gram-pozitif bakteriler üzerinde antiseptik, bakterisidal bir etkiye sahiptir, moleküler Lugol iyot, ve. Uzun süreli tedavi ile daha dirençli stafilokok florası bile çöker. Potasyum preparasyonunun bir parçası olan potasyum iyodür, iyotun su içinde çözünmesini hızlandırır ve yatıştırıcı etki gliserol tarafından uygulanır.

Lugol'un anjinada kullanımı

Bu antiseptik kullanımı anjinin karmaşık tedavisinde hastalığın başlangıcında çok etkilidir. Yüksek bir sıcaklıkta, güçlü bir iltihap, bir doktor oral antibiyotikler atar. Aksi halde, hiç kimse hastanın önümüzdeki hafta romatizma, glomerülonefrit veya piyelonefrit almamasını garanti edemez.

Yakın zamana kadar, ilaç endüstrisi bu ilacı sadece bir çözelti halinde üretmiştir, ancak son yıllarda, Lugol spreyi eczaneden satın alınabilir. Anjina ile, sprey kullanımı bu olağanüstü çözüm ile tedaviyi büyük ölçüde basitleştirdi.

Lugol'un spreyi nasıl kullanılır

Anjina bademcik iltihabı ilacı ile hastalığın şiddetine bağlı olarak, günde 2 ila 6 kez mukus boğaz, ağız, farenks sulaması için topikal olarak kullanılır. Püskürtme, püskürtme kafasına tek bir tıklama ile yapılır. Enjeksiyondan önce, nefesinizi solumak ve tutmak önerilir. 30 dakika sulama yapıldıktan sonra, yemek ya da içmek için tavsiye edilmez. Yanlışlıkla ürün göze kaçarsa, yeterli miktarda su ile iyice durulanır ve daha sonra bir sodyum tiyosülfat çözeltisi ile yıkanmalıdır.

Lugol'un çözümü nasıl kullanılır?

Angina ile cımbızları üzerine takılan bir pamuklu çubukla kullanmak en uygun olanıdır, pamuklu yünü bir kurşun kalemle yuvarlayarak ağız ve bademcikleri yağlayabilirsiniz. Bir çözümde pamuklu bir pamuk parçası olan Lugol'u kullanmanın eski bir yolu daha vardır ve bu pamuk yünü birkaç dakika emer.

Otolarengologlar bu antiseptik, supratonsillar boşlukları ve lakunaları yıkamak için 2-3 gün içinde 4-5 işlem miktarında pürülan tonsil lezyonları kullanırlar.

Lugol kullanmanın avantajları:

Çoğu hasta, belirgin bir antiseptik özelliği olduğundan, bu ilacın yüksek etkililiğine yanıt vermektedir. Ayrıca, ekonomik bir tüketimi ve bir çözümü vardır ve sprey uzun bir süre sürer. Ve birçoğu için önemli olan düşük fiyattan memnun. Lugol ve eczane ortalamaları için fiyat: 10 ruble bir çözüm., Sprey 100 ruble. Sprey solüsyonuna göre avantajları: Bu, tam dozaj, kullanım kolaylığı ve ayrıca çocuklarda kullanma imkanıdır, çünkü çocuklarda boğazın her zaman yağlanması mümkün değildir. Bu aracın lehine bir başka artı, kullanımının iyot içeriği nedeniyle tiroid hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunmasıdır. Çözelti, spreyden daha güçlü bir etkiye sahiptir.

Lugol'un dezavantajları:

Bu ilacın çok özel bir tadı ve kokusu vardır ve çoğu zaman çocuklarda boğazın yağlanması kusurlu bir refleks oluşturur. Tedavi ya da irrigasyon sonrası boğaz rahatsızlık verir, bu da çocukların ağlamasına, kaprislerine, tedaviye devam etme isteksizliğine neden olur. Çocuk doktorları da küçük çocuklarda kullanmanın tehlikeleri konusunda uyarır, çünkü ağız boşluğuna enjeksiyon sırasında laringospazm ortaya çıkabilir. Çözelti yeterince kalın bir sıvıdır, bu nedenle özellikle çocuklarda başın yağlanması uygun değildir. Sprey, aynı zamanda düzgün bir sulama sağlamayan yeterince güçlü bir püskürtmeyi de püskürtür. Lugol'ün anjina solüsyonunun güçlü bir pürülan işlemde etkili olmadığı düşünülmektedir, çünkü kalın bir solüsyon lakunun pustan salınmasını önler ve etkili bir etkiye sahip değildir. Birçok çocuk ve ayrıca yetişkinlerde, yakın zamanda alerjik reaksiyonlar, iyot ve ilacın parçası olan diğer içerikler de istisna değildir. Alerjiler, solunum yolları, döküntü, kaşıntı şeklinde ortaya çıkabilir. Ürünün giysiye bürünmesi ve bir çocuğun tedavisinde bu durumun önüne geçilmesi çok zordur, pratik olarak yıkılmaz, karanlık izler bırakır, ki bu da önemli bir dezavantajdır. Angina çocuklarda bakım Lugol ile kullanılması gereklidir. İşlerken ve enjekte ederken, boğazın arka duvarına dokunmamaya çok dikkat etmelisiniz, çünkü bebeklerdeki refleksler tahmin edilemezdir ve kolayca çocuğun kusmasına neden olabilir.

Lugol'un yan etkisi:

iyodizm - salya, anjiyoödem, ürtiker, rinit, akne cilt tahrişine taşikardi, alerjik deri reaksiyonları sinirlilik 40 yaşından büyük kişilerde uyku bozukluklar ishal terleme arttı

Kontrendikasyonları Lugol:

iyot tüberküloz nefrozlar sivilce adenomu duyarlılık dekompanse karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığı, tirotoksikoz ile 5 yıla kadar olan çocuklar için özenle gebelik, kanama, kronik ürtiker, piyoderma aşınmalar

Genellikle Lugol ciddi yan etkilere neden olmaz, iyi tolere edilir ve çoğu boğaz ağrısı ile baş etmede yardımcı olur. İlacın istenmeyen yan etkilerinin ortaya çıkması durumunda, başka bir antiseptik ile yerini alacak doktorunuzu bilgilendirin.

Lugol, genellikle antiseptik amaçlar için kullanılan bir ilaçtır, kronik bademcik iltihabı, farenjitde hoş olmayan semptomlardan kaçınmaya yardımcı olur. Sadece yetişkinlere değil aynı zamanda çocuklara da tedavisinde kullanılabilir. Bu ilacın lugolü popüler kılan birçok avantajı vardır. Ve bunu bir eczanede uygun bir fiyata satın alabileceğinizi unutmayın.

Bileşim ve eylem mekanizması özellikleri

Lugolun ana bileşeni moleküler iyodindir, boğaz membranında antiseptik, bakterisit etkisi vardır. Yerel semptomları ortadan kaldırır. Bakteriyofajlar ve patojenik mantarlar üzerinde hareket etme özelliğine sahiptir. Ayrıca bileşiminde - potasyum iyodür, daha iyi iyot, damıtılmış su, gliserin ile çözülmesine yardımcı olur
sakinleştirici bir etki verir. Lugina ile anjina uzun tedavi ile, en dayanıklı mikroflora ayrılmaya başlar, ancak bu ilaç sık sık kullanmamalısınız.

Lugol anjin ile sprey veya çözelti olarak kullanılabilir. Fasuyut, sekiz mililitrelik cam kaplarda. Sprey, elli mililitrelik şişelerde satın alınabilir. Lugol farklı bir iyot kokusu ve kahverengi bir renge sahiptir. Sprey daha rahat kullanılır, çünkü sadece ağız boşluğuna püskürtülmesi gerekir. Ancak çözüm etkilenen bölgelere bulaşır.

Avantajları ve dezavantajları

Lugol'un kullanımının artıları ve eksileri vardır. Olumlu nitelikler, semptomların hızlı bir şekilde kaybolmasını uyarması gerçeğini içerir. Zaten iki - üç günlük tedaviden sonra rahatlama hissedeceksiniz. Ancak, sadece bir doktora danışarak tedaviye başlayabileceğinizi unutmayınız.

Pürülan anjina bir sprey şeklinde lyugol kullanmak daha iyidir.

Bu ilacın tadı hoş olmayan bir tat, iyot veren bir koku. Ayrıca, uygulandıktan sonra boğazda yanma hissi de dışlanmamakta, doktorların dezavantajlarından biri olduğu söylenmektedir. Özellikle çocuklar için, anjin içinde lugol solüsyonu kullanmak zordur. Kalınlığı nedeniyle boğazın yağlanmasıyla ilgili problemler vardır. Sprey, on iki aydan küçük çocuklara verilmez, çünkü solunumsal spazm riski vardır.

Eğer pürülan anjina teşhisi konulursa, nebülizör ile lyagol kullanmak daha iyidir. Sonuçta, çözeltiyi uygularken, lakunaların bir "tıkanıklığı" olabilir ve püy dışarı çıkamaz. Hangi, bir apse oluşmasına yol açabilir.

Bazı bileşenlere alerjinin tezahürünü dışlama, bazı hastalar kaşıntı, döküntü, şişlik yaşarlar. Buna ek olarak, lugol, giysilerden çok az yıkanabilir, bu nedenle kullanım sırasında, çok hassas olmalıdır.

Bir form seçilmesi

Anjin tedavisi için ilacın doğru formunu seçmeniz gerekir. Solüsyon, sprey gibi etkilidir, ancak her ilacın olumlu ve olumsuz yönlerini hesaba katmak gerekir. Örneğin, herhangi bir formda ekonomiktir. Ama hepsi aynı, sprey, çözümden biraz daha hızlı tüketiliyor.

Sprey ilacı ile tedavi edilirken, dozu takip etmek uygundur. Ancak çocuklar için tehlikeli olabilir. Çözüm daha büyük bir etkiye sahiptir.

Nasıl kullanılır?

İlk aşamada boğaz ağrısını tedavi etmek için etkili bir ilaç Lugol olacaktır. Sprey uygulaması iyileşmeyi kolaylaştırır. Yemekten sonra günde üç ila dört kez mukus boğazını püskürtmek için kullanılır. Hazırlık, sprey kafasına basılarak püskürtülür. Kullandıktan sonra, yemek yemeyin, otuz dakika boyunca içmeyin.

Anjinadaki ligol solüsyonu inflamasyonu ortadan kaldırır. Bunu yapmak için, bir çift cımbız ve ucunda sabitlenmesi gereken bir pamuklu çubuk kullanmanız gerekir. Böylece boğazı yağlarlar. Ayrıca doktorlar bir yöntem daha sunuyorlar, bir parça pamuk yünü almanız, onu lyugol içinde nemlendirmeniz, birkaç dakika boyunca ağzınızda tutmanız gerekiyor.

Hamilelik ve lugol

Gebelikte Lugol kullanımı konusunda fikir birliği yoktur.

Hamile kadınlar için ilacın kullanılması tavsiye edilmez. Ama bazı doktorlar buna itiraz ediyor. İlacın kesinlikle zararsız olduğunu iddia ediyorlar. Sonuçta, sadece farinks ve bademcikler tedavi edilir. İlaçta az miktarda iyot vardır. Yapılan çalışmalardan sonra vücuttaki çoğu insanın bu elementten yeterli olmadığı kanıtlandı. Ayrıca doktorlar, annenin ve fetusun tiroid probleminin iyot eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Çocuklarda kullanım

Çocuklarda lyugol tarafından angina tedavisi özellikle spreylerle ilgili olarak bir yıl içinde gerçekleştirilebilir. Sonuçta, hava yollarının spazmı neden olabilir. Çok küçük hastalar bir çözelti ile tedavi edilir. Ona batırılmış sıradan bir emziği alın ve çocuğa verin. Ama bu ilacı kullanırken biraz beklemek en iyisidir.

Aşırı doz ve kontrendikasyonlar

Bu ilacın kullanılamayacağı birçok sınırlama vardır. Bileşenlere bu alerjik reaksiyon. Ayrıca, adenomlar, diatez, hafif ve kronik piyoderma tüberkülozu için Lugol kullanmayın. Çok dikkatli, doktorların tavsiyesi üzerine çocukların tedavisinde kullanılmalıdır.

Anjin içinde Lugol doz aşımı, ishal, bulantı, solunum yolu ödemi ile birlikte çok nadir görülür. Uzun süreli kullanımla, iyodizm oluşabilir. Sonuç olarak, burun akıntısı, kurdeşen ve artan tükürük var.

Yan etkileri

Bir doktorun talimatları ve tavsiyeleri yanlış ise, aşırı doz riski vardır. Genellikle uyku rahatsız anjiyoödem, rinit, akne, deri tahrişi, taşikardi, alerjik deri reaksiyonları, artan terleme, sinir eksitatör ishal kırk fazla kişi görünür: Ve orada yan etkileri vardır. Fakat bütün bunlara rağmen, lugol, anjina ile savaşmanın en etkili yollarından biri olarak kabul edilir.

Depolama koşulları

Enflamasyonun anjin tedavisi için Lugol, bu nedenle bu ilacın antibakteriyel ve diğer etkilerini azaltmaktan kaçınmak için, ışığı ve ısıya erişilemeyen bir yerde saklamanız gerekir. Ayrıca küçük çocuklardan uzak. Üretim tarihinden itibaren üç yıl içinde kullanıma uygundur.

Ilk doktor

Tecelli olarak lugol alerjisi

Lugol'ün çözümü, 1986 yılında Çernobil'deki nükleer felaketten dolayı yaygın olarak biliniyordu. Daha sonra tiroidin iyotun radyoaktif izotoplarının emiliminden korunmak için sarhoştu. Şu anda, bazı insanlar bu ilacı aynı amaç için "önleyici" bir şekilde almaya çalışıyorlar;

Kompozisyon. Standart Lugol çözeltisi sulu bir iyot çözeltisi (% 1) ve potasyum iyodürdür (% 2). Geri kalan% 97 damıtılmış sudır. Eczanelerde, genellikle bu ürüne viskozite veren ve aynı zamanda su yerine bir çözücü olarak kullanılan gliserin ile Lugol çözeltisi satıldı.

Ayrıca, çözelti daha konsantre olabilir ve örneğin% 2 veya% 5 iyodin içerebilir.

Menşe tarihi. Lugol 1829 yılında Fransız doktor Jean Lugol tarafından geliştirilmiştir. Fakat BDT'de ve komşu ülkelerde, Çernobil'deki nükleer felaket sırasında sadece 1986'da yaygın olarak biliniyordu. Sonra Lugol'un çözümü, radyoaktif bulutun etkilerini azaltmak için insanlara (özellikle çocuklar) verildi.

Bazıları ilacın radyasyonun etkisini azaltmada olumlu bir etkiye sahip olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte, tiroid kanseri de dahil olmak üzere bir dizi hastalığın geliştirilmesi ile iyot çözeltisinin tüketimini birleştirenler vardır.

Ilacın uygulanması

Lugol antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle cilt temizliği, sıyrıklar, küçük çizikler ve yara kenarları için harici olarak kullanılabilir. Daha sıklıkla ağız içindeki yaraları ve iltihapları tedavi etmek için kullanılır, çünkü vücudun dış kısımlarının geri kalan kısımlarının yaralarını dezenfekte etmek için diğer eşit derecede etkili araçlar da vardır.

Ağzı çalkalamak için düşük konsantrasyonda iyodin içeren bir çözelti kullanılabilir.

Ülkemizde Lugol çözümünün en geniş uygulaması, anjina ile mücadelede idi. Çoğu hastanın not ettiği düşük maliyet ve yüksek etki nedeniyle oldu.

Daha önce, her zaman gırtlak ile greserin geleneksel bir Lugol solüsyonu kullanmak zorunda kaldık, pamuk yünü önceden nemlendirdik. Bu, evde yapıldıysa, parmağın veya herhangi bir cihazın etrafına sarılır.

Şimdi popüler olan, kullanımı daha uygun olan sprey Lugol'dur. Gliserinli bir çözeltinin kullanılması, şüphe ve korku ile bağlantılı birçok kişi için uygun değildir ve spreyin dezavantajları yoktur. Yaklaşık 10 kat daha pahalı olmasına rağmen, aynı zamanda oldukça uygun.

Tiroid hastalıklarının tedavisinde kullanılan tiroid hormonlarının sekresyonunu inhibe etmek veya arttırmak için kullanılan bir Lugol çözeltisi vardır. Örneğin, otoimmün tiroiditli hastalarda. disgormonogenezom (tiroid hormon biyosentezindeki konjenital bozukluklar) bazı kişilerde inorganik iyot sentezi ve tiroid hormon (Wolff-etki Chaikoff) salınmasını önler.

İlaç ayrıca tiroidektomiden önce 7-10 gün içinde içilir, bu da hipertiroidizmin tedavisi için radikal bir yöntemdir (tüm tiroid bezinin ya da bir kısmının eksizyonunu içerir).

Diğer bir Lugol solüsyonu sintigrafi öncesi hastalar için reçete edilir, radyoaktif izotoplar vücut içine sokulduğu bir tanı metodudur. Bu durumda, ilaç seyreltik bir şekilde alınmalıdır - genellikle 1 damla suya (200 ml) 5 damla çözelti verilmesi önerilir.

Çernobil nükleer santralindeki felaketten sonra Lugol'un boşanmasının kullanılmasının amacı, tiroid bezi tarafından radyoaktif serpintiden gelen iyodin radyoaktif izotopunun emilimini engellemekti. Çözeltiyle birlikte vücuda beslenen büyük bir iyot, tiroid bezinin artık radyoaktif elementi ememeyeceği bir duruma neden olur. Bu çok önemlidir, çünkü tiroid bezi bu radyoaktif izotopu büyük miktarlarda emerse, tiroid kanseri gelişimine yol açabilir.

İlginç bir şekilde, 1986'da Lugol'un çözümünü kullanmayı öneren bilim adamları, yıllar sonra aynı kararı vermeyeceklerini kabul ettiler. Çünkü şimdi bunun gerekli olmadığını biliyoruz - ilacın aktif olarak kullanıldığı bölgelerde kirlilik ölçeği çok düşüktü.

Ayrıca, nişasta çalışmalarında sulu bir iyot ve potasyum iyodür çözeltisi kullanılır. Sıvı içeren nişastaya iyodin eklenmesi, renginde mor-siyah ve düşük konsantrasyonlarda mavi-menekşe değişmesine neden olur. Bu fenomen genellikle okullarda biyoloji veya kimya derslerinde gösterilmektedir.

Kontrendikasyonlar

Lugol'un çözümü aşağıdakiler için (herhangi bir biçimde) kontrendikedir:

 • iyodine karşı aşırı duyarlılığı olan hastalar;
 • tüberküloz veya hipertiroidizm olan hastalar;
 • hamile kadınlar ve emziren anneler.

Lugol'un çözümü, reçetesiz olarak eczanelerde satılmaktadır ve dahili kullanım için tasarlanmamıştır. Sadece harici olarak kullanılmalıdır. İçerseniz, gastrointestinal bir bozukluğa veya farklı tipte alerjilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Lugol'un yiyecek solüsyonunun (içme amaçlı) kullanımı sadece bir doktor tarafından önerilebilir ve bunun hazırlanmasından sadece eczacı sorumludur. Uzmanlar, ebeveynlerin iyot almaması ve Lugol'ün çözümünü yapmak için bağımsız olarak çözülmeleri gerektiğini, sonra da çocuklara vermeleri gerektiğini belirtti. Bağımsız deneyler trajik bir şekilde sona erebilir.

İyot, vücut için kayıtsız olmadığı için, sıvının kullanımı sağlığa zarar verebilir. Tiroit bezinin aktivasyonuna ve hiperaktivitesine yol açabileceğinden izin verilen dozu aşmayın. Lugol çözümünü kullandıktan sonra ortaya çıkabilecek ana yan etki budur. Hipertiroidizm, bazı durumlarda, yaşam için bir tehdit oluşturabilir (bu özellikle kardiyovasküler rahatsızlıkları olan kişiler için geçerlidir).

İyotlu ilaçların kullanımı bazen akne, lokal veya genel alerjik reaksiyona neden olabilir. Endemik guatrdan muzdarip kişiler tarafından yüksek dozda iyot tüketimi, tirotoksikoz gelişmesine (vücutta aşırı miktarda tiroid hormonu) yol açabilir.

iyot alerjisi olan kişilerde Lugol çözeltinin topikal uygulaması kabarcıklar, kaşıntı, erozyon görünümü ile cilt, burun ve boğazda enflamasyon mukozasında tahriş olmasına neden olabilir. Bazen ateş, döküntüler, lenf düğümlerinin şişmesi ve hatta yaşamı tehdit eden şokun yaygın semptomları ortaya çıkabilir.

6 Ekim 2013, 05:59

Boğaz ağrısı (herpetik) var. 2 hafta otururuz. Bir antibiyotik içti, vb. Her şey bir alerjinin belirtileri yoktu. Çocuğum alerjik değil. Alerjiyle karşı karşıya olduğumuz 1,7 vperyüz! Cuma günü, doktor reçete: furacilin, tantum verde ve lyugol. Cuma günü, bunların hiçbiri yapılmadı. Kocam her şeyi geç aldım. Dün iki kez (sabah ve akşam) boğazımı bir lugol ile temizledim. 3-4 kez sıçrayan tantum ve sık sık furacilin ile durulanır. Ve tüm bunlarla birlikte Fenistil'e damlalar (10'lu) verdim. Bugün kovanlar gibi kırmızı noktadaydık. Yanaklarda biraz, vücutta. Kimin bana bir alerjinin nasıl tedavi edildiğini ve ne kadar sürdüğünü anlatıyor. Büyük ihtimalle lyugol'da olduğunu okudum... Tedaviden çıkarıldı

"LYUGOL Alerjisi" ile ilgili yazılar

Lugol, genellikle antiseptik amaçlar için kullanılan bir ilaçtır, kronik bademcik iltihabı, farenjitde hoş olmayan semptomlardan kaçınmaya yardımcı olur. Sadece yetişkinlere değil aynı zamanda çocuklara da tedavisinde kullanılabilir. Bu ilacın lugolü popüler kılan birçok avantajı vardır. Ve bunu bir eczanede uygun bir fiyata satın alabileceğinizi unutmayın.

Lugolun ana bileşeni moleküler iyodindir, boğaz membranında antiseptik, bakterisit etkisi vardır. Yerel semptomları ortadan kaldırır. Bakteriyofajlar ve patojenik mantarlar üzerinde hareket etme özelliğine sahiptir. Ayrıca bileşiminde - potasyum iyodür, daha iyi iyot, damıtılmış su, gliserin ile çözülmesine yardımcı olur
sakinleştirici bir etki verir. Lugina ile anjina uzun tedavi ile, en dayanıklı mikroflora ayrılmaya başlar, ancak bu ilaç sık sık kullanmamalısınız.

Lugol anjin ile sprey veya çözelti olarak kullanılabilir. Fasuyut, sekiz mililitrelik cam kaplarda. Sprey, elli mililitrelik şişelerde satın alınabilir. Lugol farklı bir iyot kokusu ve kahverengi bir renge sahiptir. Sprey daha rahat kullanılır, çünkü sadece ağız boşluğuna püskürtülmesi gerekir. Ancak çözüm etkilenen bölgelere bulaşır.

Lugol'un kullanımının artıları ve eksileri vardır. Olumlu nitelikler, semptomların hızlı bir şekilde kaybolmasını uyarması gerçeğini içerir. Zaten iki - üç günlük tedaviden sonra rahatlama hissedeceksiniz. Ancak, sadece bir doktora danışarak tedaviye başlayabileceğinizi unutmayınız.

Pürülan anjina bir sprey şeklinde lyugol kullanmak daha iyidir.

Bu ilacın tadı hoş olmayan bir tat, iyot veren bir koku. Ayrıca, uygulandıktan sonra boğazda yanma hissi de dışlanmamakta, doktorların dezavantajlarından biri olduğu söylenmektedir. Özellikle çocuklar için, anjin içinde lugol solüsyonu kullanmak zordur. Kalınlığı nedeniyle boğazın yağlanmasıyla ilgili problemler vardır. Sprey, on iki aydan küçük çocuklara verilmez, çünkü solunumsal spazm riski vardır.

Eğer pürülan anjina teşhisi konulursa, nebülizör ile lyagol kullanmak daha iyidir. Sonuçta, çözeltiyi uygularken, lakunaların bir "tıkanıklığı" olabilir ve püy dışarı çıkamaz. Hangi, bir apse oluşmasına yol açabilir.

Bazı bileşenlere alerjinin tezahürünü dışlama, bazı hastalar kaşıntı, döküntü, şişlik yaşarlar. Buna ek olarak, lugol, giysilerden çok az yıkanabilir, bu nedenle kullanım sırasında, çok hassas olmalıdır.

Anjin tedavisi için ilacın doğru formunu seçmeniz gerekir. Solüsyon, sprey gibi etkilidir, ancak her ilacın olumlu ve olumsuz yönlerini hesaba katmak gerekir. Örneğin, herhangi bir formda ekonomiktir. Ama hepsi aynı, sprey, çözümden biraz daha hızlı tüketiliyor.

Sprey ilacı ile tedavi edilirken, dozu takip etmek uygundur. Ancak çocuklar için tehlikeli olabilir. Çözüm daha büyük bir etkiye sahiptir.

İlk aşamada boğaz ağrısını tedavi etmek için etkili bir ilaç Lugol olacaktır. Sprey uygulaması iyileşmeyi kolaylaştırır. Yemekten sonra günde üç ila dört kez mukus boğazını püskürtmek için kullanılır. Hazırlık, sprey kafasına basılarak püskürtülür. Kullandıktan sonra, yemek yemeyin, otuz dakika boyunca içmeyin.

Anjinadaki ligol solüsyonu inflamasyonu ortadan kaldırır. Bunu yapmak için, bir çift cımbız ve ucunda sabitlenmesi gereken bir pamuklu çubuk kullanmanız gerekir. Böylece boğazı yağlarlar. Ayrıca doktorlar bir yöntem daha sunuyorlar, bir parça pamuk yünü almanız, onu lyugol içinde nemlendirmeniz, birkaç dakika boyunca ağzınızda tutmanız gerekiyor.

Hamile kadınlar için ilacın kullanılması tavsiye edilmez. Ama bazı doktorlar buna itiraz ediyor. İlacın kesinlikle zararsız olduğunu iddia ediyorlar. Sonuçta, sadece farinks ve bademcikler tedavi edilir. İlaçta az miktarda iyot vardır. Yapılan çalışmalardan sonra vücuttaki çoğu insanın bu elementten yeterli olmadığı kanıtlandı. Ayrıca doktorlar, annenin ve fetusun tiroid probleminin iyot eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Çocuklarda lyugol tarafından angina tedavisi özellikle spreylerle ilgili olarak bir yıl içinde gerçekleştirilebilir. Sonuçta, hava yollarının spazmı neden olabilir. Çok küçük hastalar bir çözelti ile tedavi edilir. Ona batırılmış sıradan bir emziği alın ve çocuğa verin. Ama bu ilacı kullanırken biraz beklemek en iyisidir.

Bu ilacın kullanılamayacağı birçok sınırlama vardır. Bileşenlere bu alerjik reaksiyon. Ayrıca, adenomlar, diatez, hafif ve kronik piyoderma tüberkülozu için Lugol kullanmayın. Çok dikkatli, doktorların tavsiyesi üzerine çocukların tedavisinde kullanılmalıdır.

Anjin içinde Lugol doz aşımı, ishal, bulantı, solunum yolu ödemi ile birlikte çok nadir görülür. Uzun süreli kullanımla, iyodizm oluşabilir. Sonuç olarak, burun akıntısı, kurdeşen ve artan tükürük var.

Bir doktorun talimatları ve tavsiyeleri yanlış ise, aşırı doz riski vardır. Genellikle uyku rahatsız anjiyoödem, rinit, akne, deri tahrişi, taşikardi, alerjik deri reaksiyonları, artan terleme, sinir eksitatör ishal kırk fazla kişi görünür: Ve orada yan etkileri vardır. Fakat bütün bunlara rağmen, lugol, anjina ile savaşmanın en etkili yollarından biri olarak kabul edilir.

Enflamasyonun anjin tedavisi için Lugol, bu nedenle bu ilacın antibakteriyel ve diğer etkilerini azaltmaktan kaçınmak için, ışığı ve ısıya erişilemeyen bir yerde saklamanız gerekir. Ayrıca küçük çocuklardan uzak. Üretim tarihinden itibaren üç yıl içinde kullanıma uygundur.

Lugol, lokal tahriş edici etkisi olan popüler bir antiseptiktir. Bu çözümün kalbinde moleküler iyodindir. Bu ilacın bakteriyel bir etkisi vardır, patojenik mikroorganizmaları ve Candida cinsinin mantarlarını yok eder. Çoğu durumda çare uzaması ile, stafilokok florasının ortadan kaldırılması meydana gelir.

İyot cilt alanı üzerinde kullanıldığında iyot, resorptif bir etkiye sahiptir. Potasyumda bulunan iyodür, iyotun suda iyice sıvılaşmasını teşvik eder ve gliserol yumuşatıcı etkiye sahiptir.

Lugol, bir sprey ve gliserin içeren bir çözelti şeklinde üretilir, harici uygulama için kullanılır. İlaç viallerde mevcuttur - 25 g hacimli damlalıklar, ürün herhangi bir eczanede bulunabilir.

Her iki Lugol türü ağız boşluğunun, etkilenen bademciklerin ve boğazın durulanması için tasarlanmıştır. İlacın her iki kategorisi de aynı tıbbi niteliklere ve kullanım önerilerine sahiptir. Farklılıkları sadece uygulama biçimindedir.

Lugol aşağıdaki bileşenleri içerir:

İnsanlar bu ilacı "Lugol merhemi" denilen yoğunluğuna göre adlandırdılar, ama bu yanlış bir karar.

Bu ilacın bakteriyel bir etkisi vardır, patojenik mikroorganizmaları ve Candida cinsinin mantarlarını yok eder. Çoğu durumda sürekli kullanımı ile, staphylococcus aureus'un ortadan kaldırılması gerçekleşir.

İyot cilt alanı üzerinde kullanıldığında iyot, resorptif bir etkiye sahiptir. Potasyumda bulunan iyodür, iyotun suda iyice sıvılaşmasını teşvik eder ve gliserol ilacın agresif bileşeninin etkisini yumuşatır.

Lugol, bulaşıcı bir doğanın ağız, boğaz ve larenks mukoza zarının iltihabının gelişmesinde kullanılır.

Çoğu zaman Lugol bir çözelti ve sprey biçiminde, boğazın etkilenen kısımlarına anjina ile uygulanır. En yüksek terapötik etki, hastalığın ilk günlerinde enfekte olmuş bölgeye uygulandığında ve özellikle erken ağrılı semptomlar ortaya çıktığında gözlemlenir. Ilacın zamanında kullanımı ile tam olarak tezahür etmemiş hastalığı durdurabilir.

Nadiren viral kökenli tonsillit gelişmesinde kullanılan ilaçtır. Kural olarak, ilaç bakteriyel enfeksiyonun başlangıcını önlemek için kullanılır.

Özellikle hastalığın karmaşık koşullarında, mantar ve bakteri kökenli anjinle aktif olarak savaşır. Pürülan anjina ile, bir ilaç sadece normal sıcaklığın varlığında kullanılabilir.

Ayrıca Lugol, başvurusunu aşağıdaki hastalıklarda buldu:

İlaç sadece harici uygulama için tasarlanmıştır.

Kontrendikasyonlar:

 • ilaç bileşiklerine aşırı duyarlılık;
 • Dekompanse kalp yetmezliği;
 • Şiddetli formda böbrek veya karaciğer hastalığı;
 • beş yıla kadar yaş;
 • gebelik;
 • laktasyon dönemi;
 • akciğer tüberkülozu;
 • dolaşım sistemi hastalıkları;
 • ağız boşluğunda çeşitli neoplazmalar;
 • Cildin kronik irin enfeksiyonu.

En sık görülen patojenler streptokok olduğundan, bu çözüm ile yapılan monoterapi, pürülan boğaz ağrısı vakalarında kontrendikedir. Bu bakteriler romatizma veya glomerülonefrit formunda ciddi komplikasyonlara neden olurlar. Bu temelde, pürülan anjina ile antibiyotik bazlı tedavi kullanılır. Daha sonra, ilgilenen hekim ilacı bir yardımcı yardım malzemesi olarak reçete edebilir.

Uzmanlar, pürülan enfeksiyonlarda bademcikler ilacını karmaşık bir düzeyde uygulama konusunda çift görüşlere sahiptir. Çare, irin ortadan kaybolmasına engel olabilir.

Boğaz hastalığı ile yıkanmak için kullanılır. Mukus boğazını Lugol çözeltisiyle iki ila üç gün arasında iki ila üç gün sulayın. Her şey hastalığın şiddetine bağlıdır.

Nazofarenks hastalıklarında, iki ila üç ay süreyle haftada iki ila üç kez bir ilaçla yıkamanız tavsiye edilir.

Otit olduğunda, ilacı iki haftadan bir aya kadar süre içinde kulağa sokmak gerekir.

Akut veya kronik formda bademcik bölgesinde enflamatuar süreçlerde, boğaz boşluğu, daha önce ürün ile nemlendirilmiş, bandaj veya pamuk yünden bir swab ile yağlanmalıdır. Alternatif olarak, gazlı bez parmağınızın etrafına dolanabilir, Lugol çözeltisine batırılabilir ve bademcikler ile bulaşabilir. Vatu bir kurşun kalemle sarılabilir. Bir pamuklu çubuk cımbızla tutulmalıdır. Prosedür, üç ila dört gün boyunca günde beş ila altı kez gerçekleştirilmelidir.

Ağız hastalıkları ile bir sprey ve Lugol solüsyonu kullanabilirsiniz. Cihazın formu ve uygulama yöntemi, uygulamanın rahatlığına bağlı olarak, her hasta tarafından kendisi için seçilir.

İyotun doku yakmasını provoke edebildiği için ilacın sık kullanılması önerilmez. Tedaviden sonra, yiyecekleri en az 30 dakika içinde tüketebilirsiniz.

Lugol bir sprey formunda gliserin ile aynı dozajda kullanılır. Sprey püskürtürmeden önce, nefesi tutun, ardından şişeyi 1 kere üstten bastırın.

Ağzı bir spreyle düzgün bir şekilde sulamak

İlacın çocuklukta kullanılmasına sadece beş yıl izin verilir.

Uygulamaya ilişkin resmi talimat Lugol kullanmanın inceliklerini anlamak için yardımcı olacaktır

gebelik ilaç arzu uygulama, ilacın olumlu etkisi çocuğa olası riskleri daha yüksektir olması durumunda mümkün terapi lugol emzirme değilken.

Bu durumda, ek araçlar, hem de bir hassas doz sprey şeklinde hazırlık gerektirmeyen beri kullanımda bir sprey gibi bir dozaj biçimi, bir çözelti çok daha uygundur.

Püskürtme ölçüde ağız boşluğu, boğaz ve bademcik olumsuz yağlanmasını acı eğilimi çocuklar için kullanımı daha kolay hem de zamandan tasarruf yardımcı olan bir kaç saniye için gerçekleşir.

Artılar:

 • ilacın yüksek etkinliği, aktif bileşen enfeksiyonun etken maddeleri üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir;
 • makul maliyet;
 • Hastalığın erken belirtileri ortaya çıktıktan sonra kısa sürede ortadan kaldırmak mümkündür.

Eksiler, sırasıyla şunları içerir:

 • fonları bademciklere uyguladıktan sonra hoş olmayan duygular;
 • boğazda ilacı kullandıktan sonra, yanma hissi ve iyot tadı vardır;
 • Çocuklarda, bir kederli refleks mümkündür;
 • sprey jetinin büyük hacmi veya çözeltinin yoğunluğu nedeniyle terapötik maddenin eşit olmayan dağılımı;
 • Kurucu maddelerden birine alerjinin muhtemel bir tezahürüdür, en tehlikeli olan larinks veya farinksin alerjik ödemi olup, boğulma belirtilerine neden olabilir.

Alerjik test yapmak bir önkoşuldur

Ürünü çok dikkatli kullanın. Uygulamadan önce vücudun ilaca verdiği tepkiyi kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için, dudağın iç kısmını bir ilaç veya cildin küçük bir alanı ile yağlayın.

Dahili kullanım için tasarlanmamıştır. Bu ilacı yutmayın ve solumayın. Göz ile temastan kaçının. Laringospazm, tüberküloz ve hemorajik diyatezi gelişimine bağlı olarak larenjitle dikkatle kullanın.

Sıcaklık rejimi kırk derece üzerindedir ve güneş ışınları aktif iyodun ayrışmasının hızlanmasını teşvik eder.

Radyoaktif iyot tedavisi sağlandığında Lugol kullanılamaz. Bu durumda, ilacın radyoaktif iyot kullanımından önce ve sonra 14 gün süreyle kullanılması yasaktır. Ayrıca, ilaç esansiyel yağlar ve amonyak sıvıları ile uyumlu değildir.

Gözlenen yan etkiler arasında:

 • yanan;
 • mukoza ödemi;
 • ciltte alerjik fenomenler;
 • hızlı bir kalp atım hızı;
 • uyku bozukluğu;
 • sinirlilik;
 • mukoza zarının tahrişi.

Tüm iyodizm olabilir Lugol ile ilaç çok yüksek bir doz ya da uzun süreli muameleye tabi değildir. Bu artan salivasyon, göz yaşarması, akne, şişlik ve burun mukozasının, burun akıntısı, hazımsızlık kendini gösterir, burada da müköz membranlar (bronşit, rinit, konjunktivit, soluk borusu, gırtlak) içerir.

İyodine duyarlılığı artmış olan hastalarda vücut ısısında artış, genel bir rahatsızlık ve ağızda metalin tadı mümkündür.

Doz aşımı durumunda, çare kullanımını iptal etmek ve acil tıbbi yardım istemek gereklidir.

Doktorların bu ilaca ilişkin yorumları belirsizdir, bazıları ilacın kullanılmasını tavsiye eder, bazıları ise tam tersine Lugol'u kullanmamanızı tavsiye etmez.

Lugol'un görevle mükemmel bir şekilde başa çıktığına inanıyorum. Sam şahsen ilacı larenjit için kullandı. Dürüst olmak gerekirse, tadı çok hoş değil, ama dedikleri gibi, sağlık uğruna ne yapmayacaksınız. Nispeten düşük bir maliyeti vardır ve iyi bir sonuç verir.

Bu ilacı tüm yetişkinlere tavsiye ediyorum. Doğal olarak, kullanmadan önce, tavsiye için bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekir.

Terapist Oleg Vasilievich, 42 yaşında

Larinks, nazofarenks, bademcik ve özellikle çocuklar için Lugol kullanılmasını şiddetle tavsiye etmeyin. Bu ilacın hala vatandaşlarımız arasında nasıl büyük talep gördüğüne şaşkına döndüm.

Bu alet mukus zarlarını yakar, bazen yanık gibi açık bir yara bile vardır. Bu, boğazda, anjina ile ortaya çıkan acı verici duyulardan daha kötü olan ağrılı ağrılara neden olur. İlacı kullanmaya kimseye tavsiye etmem.

LOR Alexander Valerievich, 31 yaşında

Hastaların kendi bakış açıları vardır.

Boğazım kötü hastalandığında, karım ilk yardım çantasına baktı. Yıllarca kanıtlanmış olan Lugol, gliserin çözümünü kanıtladı. Rengi koyu kahverengi görünüyor, tatlı tadı.

Tedavi süresince çözelti içinde ıslatılan pamuk yünü kullandım. Ben bademcikler günde yaklaşık beş kez bulaşmış. Bu yordamı yemekten sonra ve yatmadan önce yaptım. Sabah, tedaviye ertesi gün daha iyi hissettim, bir gün sonra pratik olarak sağlıklıydım. Pamuk yünü yerine, boğaz pamuklu çubukla yağlanabilir, ancak her şeyden memnun kaldım.

Artılara, düşük fiyat ve verime başvurabilirim.

Şimdi eksiler hakkında. Çocuğumuza boğaz ağrısı ile hasta düştüğünde tedavi etmeye çalıştık. Ama Lugol ona küstah bir refleks verdi. Sonuç olarak, oğlum bunu uygulamayı reddetti. Diğer bir dezavantaj, ilaçtan lekeleri çıkarmanın zor olmasıdır. İyot içerdiği için, giysiye giren çözelti damlası, tedavinin hoş olmayan bir "ikramiyesi" haline gelir.

Bir sprey şeklinde başka bir çözüm olduğunu duydum. Çözelti bittiğinde, püskürtmeyi harekete geçiririm.

Yuri, 53 yaşında

Bütün ailem Lugol'u boğaz ağrısıyla kullanır. Mikroplara karşı iyi savaşır, vücuda girmesini engeller. Bu ilaç iyi uyuşturulur, hasta bölgesine uygulandıktan sonra solunum kolaylaştırılır ve ağrı hissi azalır. Çözüm, elbette, sprey kadar uygun değildir. Ama sadece son zamanlarda ikincisinin varlığını öğrendim. Tıbbın fiyatına çekildim. İlaç hakkında kötü bir şey söyleyemem.

Elizabeth, 48 yaşında

Pürülan boğaz ağrısı ile hastalandığımda, bir Lugol spreyi almaya karar verdim. Birkaç uygulamadan sonra bademcikler üzerinde ilaç püskürtüldü, kulaklarım çok yakıldı ve bademcikler daha da şişmeye başladı.

Bana tıptan gelen bir yanmayı "kazandığım" anlaşılıyor. Bir daha asla ürünü ne bir sprey şeklinde ne de bir çözelti şeklinde kullanacağım ve hiç kimseye tavsiye etmem.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ve larinks çocuklarda çeşitli hastalıklardır.

Çocuklarda boğaz ve gırtlak ağrısı çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabilir.En yaygın olarak ana tiplerini düşünelim.Boğaz ve larinksin nedenleriBoğazın en sık görülen nedeni, yaygın bir soğuk algınlığı veya viral bir enfeksiyondur.

Anjina anjinezi

Bademcik iltihabı, streptokok veya diğer enfeksiyonlarla insan enfeksiyonu sonucu oluşur. Angina son derece tatsız semptomlara sahiptir - ateş, şiddetli boğaz ağrısı ve şişmesidir. Anestezikler hastanın durumunu rahatlatmaya yardımcı olur.