Loading

Farenjit ile öksürük - nasıl ve ne tedavi etmek

Kronik evrenin tezahürleri doğrudan hastalığın biçimine bağlıdır. Örneğin, kataral iltihap ile, öksürük kuru, kesintisiz, verimsizdir. Boğazda terleme ve hafif ağrı eşlik etti. Bir sonraki aşamada, hipertrofik, boğazda uzun, nazal öksürük ve ciddi rahatsızlık vardır. Atrofik farenjit kusma dürtüsüne kadar ağrılı spazmlar eşlik eder.

Islak öksürüklü bir farenjit atağınız var mı? Evet. Bu iyileşme belirtisidir.

Ancak öksürük refleksi uzun süre geçmezse, aksine, daha güçlü hale gelirse, kuponu hemen bir doktorla randevuya ertelemek veya evde bir uzmanı çağırmak gerekir.

tedavi

Yorgun ve uykusuz bir hastada, doğal bir soru ortaya çıkar: farenjit tedavisi nedir? Ve burada problemler var. Hasta bu işkenceyi durdurmak için herşeyi yapmaya hazırdır ve genellikle ne aldığını düşünmez. Ayrıca, antitüsif ilaçların, balgam söktürücü ve mukolitik ilaçlarla eş zamanlı kullanılması yasaktır.

Kendi kendine tedavi sonucu genellikle tıkanıklığa (tıkanma) ve trakeobronşiyal sistemin açıklığının ihlaline kadar çeşitli komplikasyonlar haline gelir. Bu nedenle, farenjit tedavisi için ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Hastalığın akut formunda, vücudun genel zehirlenme belirtileri yoksa, yeterli yerel yol ve genel restoratif tedavi vardır.

ilaçlar

Peki, yetişkinlerde farenjit ile öksürük tedavisi nasıl yapılır? Hastalık balgam olmadan ilerledikçe mukolitik ve ekspektoranların reçetelenmesinde bir anlam yoktur. Ana vurgu, inflamasyonun ortadan kaldırılması, farenksin yeniden sağlanması ve hastanın durumunu hafifletilmesidir.

Bu amaçla, aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

 • öksürük hastalıkları - Tusuprex, Stoptussin, Sinekod, Kodelak;
 • mukozayı geliştiren ve tahrişi ortadan kaldıran ilaçlar - Libexin, Rengalin, Omnitus;
 • antihistaminikler - Loratadine, Suprastin, Zirtek;
 • farinkste inflamasyonu rahatlatan ve arka duvardaki pütürlü balgamı seyrelten ilaçlar - Raspal, Foldditik;
 • Hexalysis, Falimint, Pharinggocept, Strepsils - boğaz ağrısı azaltarak, pastör için pastil ve pastilleri.

Tabletlerin oral uygulamasına ek olarak, anti-enflamatuar spreyler reçete edilir: Tantum Verde, Cameton, Hexoral, Bioparox. Onlar öksürük saldırısını durdurmaya ve farenjit belirtilerini azaltmaya yardımcı olurlar. Boğaz yıkamak için çeşitli antiseptikler - Miramistin, Rotokan, Furatsilin. Bu ilaçlar, inhalasyonlar için kullanılabilir.

Farenjitli ıslak öksürük ATSTS, Mukaltin, Gerbion, Ambrobene, Ambroksol gibi ilaçlarla tedavi edilir.

Antibakteriyeller genellikle anjin, sinüzit, rinit veya diğer bulaşıcı hastalık tahrik bakteriyel farenjit durumunda, reçete. Antibiyotikler, en güçlü öksürük ataklarını ortadan kaldırmaya ve diğer rahatsızlık belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Çoğu kez farenjit, makrolitler (Sumamed) veya sefalosporinler (Cefixime) reçete edilir. Sadece bir doktor gerekli antibakteriyel ilaçları seçebilir. Ayrıca, dersin süresini ve tek bir dozu belirler.

fizyoterapi

Farenjitin tıbbi tedavisi fizyoterapötik prosedürlerle oldukça etkili bir şekilde desteklenmektedir. Kronik formda, sıvı nitrojen ile kriyo-ya da hipertrofik dokuların lazer pıhtılaşması sıklıkla reçete edilir.

Potasyum iyodür, ozoserit veya parafin uygulamaları ile elektroforez işlemi ile iyi bir etki verilir. Fizyoterapi, inflamasyonun odağını ortadan kaldırır, etkilenen dokularda kan dolaşımını iyileştirir, mukoza zarlarını anestezi eder ve geri yükler.

Çocuklarda öksürük tedavisi

Çocuklarda farenjit ile öksürük tedavisi nasıl yapılır? Pediatri genellikle bebekler için tasarlanmış özel ilaçlar kullanır. Daha yavaş hareket ederler ve minimum yan etkilere sahiptirler.

Bir çocuk ağır ve zorlu öksürürse, Sinecode veya Codelac reçete edilir. Balgam söktürücü ilaçlar arasında en etkili şurup Pertussin'dir. Ajan mukozanın tahrişini ortadan kaldırır, salgı üretimini artırır, viskozitesini azaltır.

 • kuru veya dumanlı hava;
 • Çok sıcak yemek tüketir.

Çocukta artık öksürükten kurtulmak zor değildir. Stresleri sınırlamak, daha fazla yürümeye ve dinlenmek için vitamin ve immün sistemi uyarıcı madde kullanmak yeterlidir.

Farenjit ile öksürük kurtulmak için çalışıyorum, ana hastalık hakkında unutma. Ayrıca tedavi edilmeli. Aksi takdirde, patolojik süreç başa çıkmak için çok zor olacak kronik bir formdan geçecektir.

Farenjit ile öksürük nasıl tedavi edilir

Farenjit öksürüğü, hastalığın şiddetine bağlı olarak, hem basit öksürük hem de kaba paroksismal formda kendini gösterebilen en yaygın belirtilerden biridir.

Farenjit ile öksürük özellikleri

Farenjit eşlik eden öksürük kuru, boğaz, mide bulantısı, gece ve sabahın erken saatlerinde kötü olabilir ve farinkste hoş olmayan acı verici duyumlar eşlik edebilir.

Çoğu zaman hastalar, sürekli olarak öksürük atakları geçirdikleri, geceleri ise boğazını temizlemeye çalışırken huzursuz gecelerden şikayet ederler, ancak balgam dışarı atılmadığı için hiçbir şey elde etmez.

Bazen verimsiz bir öksürük bulantı ve kusmaya neden olabilir. Hastalığın başlangıcından bir süre sonra, balgam küçük miktarlarda üretilmeye başlar, ancak bu durum öksürük sürecini kolaylaştırmaz, çünkü eksüda kalın bir kıvama sahiptir.

Hastalık sürecinde vücut, solunum sistemini tahriş edici yabancı etkenlerden temizleyen öksürük gibi koruyucu işlevlerini aktive eder.

Farenjit ile bu tür süngerleşme faktörleri balgam ve mikroplardır.

Farfaliğin yokluğu uzun bir süre farenjite eşlik edebilir, bu da bademcik ve laringeal mukozanın enfekte olduğu komplikasyonların olmadığını gösterir.

Kuru "havlayan" öksürüğüne ek olarak farenjit, farinkste bir yutma, sesin tonunda bir değişiklik, ağrılı bir yutma, mukozada şişme ve tahriş ile karakterizedir.

Belirgin bir inflamatuar süreç, öksürük ataklarında artışa neden olan çok sayıda öksürük reseptörünü uyarır.

Öksürüğü iyileştirmek için bazı antitussif ilaçlar yeterli değildir.

Semptomun nüksetme riskini azaltacak karmaşık etiyolojik tedaviyi alacaktır.

Öksürük için yöntemler

Öksürüğü tamamen iyileştirmek için, önce kuru bir formdan, balgam ayrımıyla verimli bir ürüne aktarmalısınız.

Bu durumda birincil yöntemlerden biri, vücuttaki su dengesinin korunmasına yardımcı olan sıcak bir sıvıdan oluşan bol miktarda içecektir.

Bu balgamın daha yoğun bir şekilde tahsis edileceği ve ayrılmasının farenksdeki zorlu kuruluktan kurtulmasına izin vereceği düşünülmektedir.

Kullanım için bir sıvı olarak, bitkisel kompozisyonları, morselleri, ılık sütleri ve kimyasal bileşimi sayesinde balgam alkali maden suyunu kullanabilirsiniz ve bu şekilde öksürükten kurtulmanıza yardımcı olur.

Terapötik önlemler

Farenjit ile, tedavi semptomları tedavi etmek nispeten kolaydır.

Öksürüğü anında tedavi etmeyi sağlayan ana semptomatik araçlar olarak, etkilenen bölgelere doğrudan maruz kalmaya bağlı inhalasyonlar ortaya çıkar.

Esansiyel yağların solunması için çözeltiye ek olarak mukoza boğazını yumuşatmaya yardımcı olur, bu durumda balgam daha da yoğun bir şekilde tahsis edilir.

Öksürüğü tedavi etmek için tasarlanmış inhalasyonlar aşağıdaki sırayla önerilmektedir:

 • bronkodilatörlerin kullanımı ile prosedür;
 • mukolitik ilaçla inhalasyon;
 • antiseptik bileşimle inhalasyon;
 • anti-enflamatuar ilaçların kullanımı.

Her prosedür arasında 20 dakika ara vermeniz gerekiyor.

İnhalasyonlar çocuklarda kuru öksürük belirtilerini derhal tedavi etmeye yardımcı olur. Buhar prosedürleri durumu kötüleştirip sağlığa zarara neden olabileceğinden, 7 yıla kadar olan sürelerde nebülizör kullanılması tavsiye edilir.

İnhalasyon etkisini artırmak için, anti-inflamatuar ilaçlar alınmalıdır:

  • bitkisel infüzyonlar ve antiseptik solüsyonlarla (Miramistin, Klorheksidin, okaliptüs ve papatya) gargara;
  • antienflamatuar ve analjezik etki sağlayan pastiller ve lolipoplar (Sepptetha, Pharyngocept, Falimint, Terasil, Travisil);
  • Boğazın antiseptik spreylerle sulanması (Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde).

Erken evrede farenjit ile öksürük lokal ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, semptomlar hasta için ağrılı hale gelirse ve sağlık durumunu önemli ölçüde kötüleştirirse, sistemik olarak mukolitik ve balgam söktürücü araçlar kullanılmalıdır:

Bu ilaçlara maruz kalmanın sonucunda balgam daha aktif olarak üretilmeye ve sıvılaştırılmaya başlar.

Öksürüğü üç gün içinde tedavi etmeye yardımcı olan etkili ve hızlı etkili ilaç, inhalasyonlar şeklinde Lazolvan'dır.

Farenjit ile antibakteriyel tedavi sadece bir bakteriyel enfeksiyon olduğunda reçete edilir, bu durumda, örneğin, sistemik antibiyotikler gösterilir:

Hastalığın viral bir özelliği varsa, antiviral ilaçlar tedavi edilmesine yardımcı olacaktır:

Ağrılı paroksismal öksürük, hem yetişkinler hem de çocuklar, öksürük merkezinin aktivitesine baskı yapan ve can sıkıcı gece öksürüğünden kurtulmaya yardım eden antitüsif ilaçlar reçete edilir.

Bu araçlardan en etkili olanları:

Kontrendikedir aynı anda balgam ile bronş dolumu yol açabilir mukolitik, balgam söktürücü ve antitussif ilaçların kullanımı kontrendikedir.

Kronik hastalık için şifa önlemleri

Kronik iltihaplanma süreci tehlikelidir çünkü nihayetinde mukus larenks ve trakeayı kaplayabilir, balgam bronşlarda üretilmeye başlar.

Kronik farenjit gelişme riskini azaltmak için, hastalığın akut formunu zamanla tedavi etmek gerekir, bunun için öncelikle hangi ilaçlarla belirli bir farenjit olgusunun tedavi edilmesi gerektiğini belirleyecek bir doktora başvurmalısınız.

Kronik farenjit formu için klasik öksürük şeması aşağıdaki yöntemleri içerir:

   • boğaz (yumuşatmak ve kuru ve boğaz kurtulmak mukoza izin verin) uçucu yağların temelinde demektir yağlamak;
   • maden suyu ve deniz suyu içeren müstahzarlar ile inhalasyon;
   • bakteriyel lizatlar içeren ilaçlar almak;
   • trikloroasetik asit ile yanarak granüllerin mekanik olarak uzaklaştırılması;
   • hipertrofik oluşumların ortadan kaldırıldığı kriyoterapi, elektrik akımı;
   • Öksürüğe yardımcı olan fizyoterapötik prosedürler.

Farenjitin ileri evresinde, bazen cerrahi tedavi gerekebilir, bu nedenle ilk belirtiler ve semptomlar ortaya çıkarsa, ertelenmeden patolojinin tedavi edilmesi önerilir.

Çocuklarda kronik farenjit ile, öksürük ve mineral su Essentuki veya Narzan inhalasyon ile durumu kolaylaştırır.

Buna ek olarak, tedavi, boğaz ağrısını tahriş eden kaba ve baharatlı yiyecekleri dışarıda tutan koruyucu bir diyetle desteklenmelidir.

Çocuklara antiseptikler ile durulanması ve antimikrobiyal spreyler ile boğazlarının sulandırılması tavsiye edilir ve makul dozlarda, inhalasyon ve durulama için çözeltiler şeklinde papatya ve adaçayı infüzyonları gösterilir.

Genel öneriler

farenjit ile Öksürük sadece ilaçların kullanımını içerir, ama aynı zamanda, bazı önemli kuralları takip iyileşme sürecini hızlandıran ve semptomlarını hafifletmek için:

   • semptomların kötüleştiği dönem için yatak istirahatine uyum;
   • tam uyku sağlamak;
   • Akut, yağlı, soğuk ve sıcak yiyeceklerden uzak durmak;
   • sigara ve alkolün reddi;
   • hastanın odasındaki nemin izlenmesi (hava çok sıcak ve kuru olmamalıdır).

Farenjit ile inhalasyon yapmam gerekiyor mu

Farenjit - farenks mukoza ve lemfoid dokusunda iltihabı. Bu hastalığın nedeni virüs veya bakteriler tarafından çok yaygın insan enfeksiyonu olmakla farenjit vakalarının büyük çoğunluğu SARS ve grip enfeksiyonu oluşturuyor. Boğaz ağrısı için Soluma hastalık semptomlarını azaltmak için tedavi kürünün bir bileşeni olarak kullanılır -.. Scratchy, bu tedavi yöntemi reçete keyif verici madde doktorunuza kullanılan ve prosedür yardımıyla yapılır, özellikle oldukça etkilidir vb boğaz ağrısı, kaşıntı, tahriş, ses kısıklığı, modern cihazlar - nebülizörler.

İnhalasyonların faydalı özellikleri

Evde farenjit ile inhalasyon - bu, inflamasyon alanına doğrudan temassız maruz kalma için mükemmel bir yoldur. Nebülizör tarafından nebülize edilen aktif madde, sistemik kan dolaşımı ve sindirim sistemine nüfuz etmeyerek, yan etki ve aşırı doz riskini en aza indirir. Farenjitli nebülizör, püskürtülen farenksi sulandıran, mukozanın ilacı "emmesi" ve terapötik etkisini tam olarak deneyimlemesini sağlayan optimal şok jetini oluşturabilir.

En etkili tedavi, viral farenjit ile inhalasyonun yanı sıra, fiziksel, kimyasal ajanlarla, alerjik reaksiyonun arka planına karşı iltihaplanma ile faringeal irritasyon ile de inhalasyon. Farenjit patojenik bakterilerden, özellikle - özel bir mikrofloradan ve aynı zamanda mantarlardan kaynaklanıyorsa, hastanın karmaşık tedaviye ihtiyacı olacaktır. Bu gibi durumlarda, inhalasyon için gerekli ilaçları ekleyerek tedaviyi seçecek bir doktora başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doğru tedavi randevusu için, doktor farenksin arkasından bir smear testi yapılmasını önerir.

İnhalasyonlara kontrendikasyonlar

Hastanın vücut sıcaklığı 38.5 derecenin üzerinde ise nebülizör ile inhalasyon yapmak yasaktır. Evdeki buhar prosedürleri, sıcaklıkta hafif bir artış olsa bile, kesinlikle daha fazla ısıtılmış bir cisme ve insan durumunun kötüleşmesine neden olacağından, kesinlikle yasaktır. Bir çocukta buhar inhalasyonu yapmak özellikle tehlikelidir ve bu nedenle bu prosedürler için yaş sınırı 7 yıla kadar olmalıdır. Ve tabi ki, kullanılan ilaçlara karşı kontrendikasyonlar dikkate alınmalı, onlara verilen talimatlar dikkatlice okunmalı ve halk ilaçlarının olası alerjisi ve hoşgörüsüzlüğü dikkate alınmalıdır.

Boğazda ağrı ile teneffüs edilmesi, ilacı doğrudan enfeksiyonun odağına verir ve erken iyileşmeye katkıda bulunur. Bunlar arasında larenjit ile nebülizör inhalasyonu, hastalığın tedavisinde ilktir.

Laringotracheitis nebulizer ile inhalasyon, ağrılı öksürüğü durdurmanızı ve nefes almanızı sağlar.

Nebulizatör kullanma

Evde, nebülizör ile farenjit için en uygun tedavi. Artık bu cihazlar her aileye açıktır: ucuz, etkili, uygun ve ENT organlarının maksimum ilaçlarla ilaçlanmasını sağlarlar. Nebulizatör sıvı ilacı çok küçük damlalarla bir buhar bulutuna dönüştürür, böylece aktif madde kolayca iltihaplı dokulara nüfuz eder. Tedavi seansları için tüm ilaçlar, nebulada satılan salin solüsyonunda seyreltilmelidir.

Farenjit tedavisi için, topikal ilaçlar ile çeşitli sıvı çözeltiler kullanılır. İnhalasyonların erken bir aşamada kullanılması, sistemik ilaçların kullanılmasını önleyeceği gibi, farenjit komplikasyonlarını da önleyecektir. Evin içinde bir nebülizer varsa, prosedürler için en iyi çözümler aşağıda verilmiştir:

 1. Maden suyu veya tuzlu su ile inhalasyon. Bu prosedürlerin kullanımı öksürük başlangıç ​​güçlü boğaz, ağrı ve boğaz ve ne zaman çok yararlıdır. gırtlak, soluk borusu, bronşlar içinde - "Borjomi" yardımı ile evde tedavi, "Narzan" veya normal tuz çözeltisi aşağıdaki "inerler" Orofarinks nemlendirin izin verir ve enfeksiyon izin vermeyecektir. Ayrıca, inhalasyon arka böylece tehlikeli koşullarda çalışan ve alerjik, travmatik farenjit, boğaz tahrişi çok etkilidir. D.
 2. Furatsilinom ile prosedürler. Eczanelerde, bu ilacın hazır bir çözeltisi, 1: 1 salin ile seyreltildikten sonra cihaza doldurulması gereken ampullerde satılır. Ürün antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir, boğazı etkili bir şekilde dezenfekte eder.
 3. Bitkisel tentürlü inhalasyonlar. Birçok nebülizatörün, kalendula, propolis, okaliptüs tentür çözeltilerine dökülmesine izin verilir. Prosedürün kendisi gerçekleştirildikten sonra 1: 4 salin ile yetiştirilirler. Çocuklarda alkol tentürleri ile tedavi sadece bir doktora danıştıktan sonra yapılmalıdır.
 4. Antibiyotikli seanslar. Hasta boğaz indolent bakteriyel enfeksiyon mevcut olduğu takdirde özel ürün Fluimucil antibiyotik ve Gentamisin çözeltisi genellikle, kronik farenjit ataklarında inhalasyon terapi olarak reçete edilir. Bu antibiyotikler geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir, bu yüzden küçük kan dolaşımına absorbe edilir, hemen hemen herhangi bir spesifik olmayan iltihap yardımcı olabilir. Talimatlarda açıklandığı gibi salin ile seyreltilmiş ilaçlar. Daha fazla antibiyotik ile farenjit tedavisi hakkında
 5. Öksürükten solunum. boğaz ağrısı, bir kuru öksürük eşlik etmesi durumunda, hem de bronkospazm ile tracheitis hareket eğilimine sahip olarak, doktor ilaçların FloMax, Atrovent prosedürlerini reçete edebilir. Öksürük ıslandığında Ama daha sık hastalık 3-5 gün için boğaz ağrısı için, balgam söktürücü ilaçlar (Lasolvan, Ambrobene, ambroksol temelinde diğer ilaçlar) ile oturumları tavsiye etti. En çok farenjit ile gözlenen zorlukla ayrılmış balgamı mükemmel bir şekilde seyreltiler. Çocuklarda öksürük farenjit hakkında bilgi edinin
 6. Alerjilerden inhalasyonlar. Çocuklarda, farenjit genellikle alerjik ajanlardan kaynaklanır - tozun solunması, solunum yolunda hayvansal yemin alınması, yiyecek veya ilaç alerjilerinin bir arka planına karşı. Evde farinksin mukozadan alerjik inflamasyonu kaldırmak için, salin ile seyreltilmiş ilaç Kromogeksal kullanabilirsiniz.
 7. Bitkisel preparatlar ve immünomodülatörler ile prosedürler. boğaz ağrısı belirtilerini azaltır boğazını yumuşatmak için, viral bir boğaz ağrısı tedavi yanı sıra hasta dokunulmazlık artırmak ve phytoremedy ve bağışıklık sisteminin uyarıcıları uygulamak hronizirovatsya hastalığı önlemek - Rotokan, Tonsilgon®, İnterferon, tuzlu su 1 yetiştirilen bu Derinat: 1.

Doktorlar tavsiye olarak, farenjit ile inhalasyon nebulizatör süresi - en az 5-10 dakika. Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, tedavi seanslarının sıklığı günde 3-5'tir. Yemek yemeden, spor yapmadan önce ve sonra (1-1,5 saat) spor yapmamalısınız, çünkü sadece bu durumda tedavi en iyi sonucu verecektir.

Farenjit ile buhar inhalasyonu

Sıcaklık yokluğunda, hasta halk tıbbı tarafından önerilen farenjit ve buhar inhalasyonlarında yardımcıdır. Doğal çözümler alerji ve hoşgörüsüzlük dışında neredeyse hiç kontraendikasyona sahip değildir, ancak bunların uygulanmasına dikkat edilmelidir. Oturumların solunum yolunun yanmasına neden olmaması için, çözeltinin sıcaklığı 80-85 dereceyi geçmemelidir. Çözelti, üzerine buharın çekildiği bir kağıt hunisinin yerleştirildiği seramikten bir su ısıtıcısı içine dökülür. Prosedürlerin süresi 10-15 dakika olup, bunların sayısı günde 4-6'dır. Terapötik çözeltilerin tarifleri şöyledir:

 1. Kalanchoe suyunu sıkın, 50 ml su ile 500 ml sıcak su ekleyin. Ürün rejenerasyon, yumuşatıcı ve antibakteriyel etkiye sahiptir.
 2. Bir slayt ile 500 ml su 2 çorba kaşığı bal içinde seyreltin. Çözelti bağışıklığı uyarmaya ve boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 3. Propolis, okaliptüs tentür 500 ml sıcak su 3 kaşık çözülür. Tedavi orofarinkste enfeksiyonun hızlı tahribatına katkıda bulunur.
 4. su Brew litrelik 3 kaşığı ot okaliptüs, papatya çiçeği, otlar adaçayı, muz, ana öksürükotu, çam tomurcukları ve böyle devam eder. D. Daha sonra 10 dakika boyunca bir su banyosu vasıtası kaynatın, soluma olarak farenjit ile farenks ve semptomatik eylem dekontaminasyonu uygulanan.
 5. Bir litre su içinde çözülür 5 damla gül, sedir, okaliptüs, nane, portakal, lavanta, sardunya, çay ağacı, inhalasyon esansiyel yağı. Yağ bazlı ürünler, kronik farenjit tedavisi için tasarlanmıştır, ancak bu tür bir tedavi, 10 yaşın altındaki çocuklarda ve alerjilere ve bronş tüplerinin spazmına eğilimli erişkinlerde kullanım için yasaklanmıştır.
 6. Patatesleri bir kabukta kaynatın, suyu boşaltın. Farenjitli patates çiftleri üzerinde inhalasyondan sonra.

Inhalasyon için halk ilaçları arasında, fitosoller de yukarıda belirtilen herhangi bir anti-enflamatuar bitkilerden hazırlanabilen, popülerdir. Eğer prosedür kuralları ve sıklıkları gözlemlenirse, iyileşme 3-6 gün içinde gerçekleşecektir, ancak inhalasyonlar lehine reçete edilen sistemik ilaçların alımını göz ardı etmesine değmez.

Ve sonuç olarak, Dr. Komarovsky, buhar inhalasyonlarının ne zaman ve ne zaman kontrendike olduğunu söyleyecektir.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Farenjit: evde tedavi

Farinksin akut veya kronik inflamatuar hastalığı farenjit denir. Bu, her yaştan insanlarda çok yaygın bir patolojidir, mevsimsel ARI sırasında sıklığı dramatik bir şekilde artar.

Farenjit etiyolojisi

Hem akut hem de kronik farenjit vakalarının büyük çoğunluğu bulaşıcı bir niteliktedir. Çoğu zaman, hastalık etkeni solunum virüsleri (influenza, parainfluenza, adeno ve rino virüsler), bazen bakteri (streptokoklar, üzüm ve pnömokok) neden olduğu,, bazı durumlarda, etiyolojik faktör mantarlardır. Farenjitin enfeksiyöz olmayan nedenleri, alerjik reaksiyonlar, faringeal mukozada travmatik hasar, toza maruz kalma ve çeşitli kimyasal maddelerdir.

Kronik farenjitin ana nedeni, lokal ve / veya genel bağışıklığın azalması durumunda aktive olan ağız boşluğunun şartlı patojenik bir bakteriyel florasıdır.

Buna ek olarak, kronik farenjit bazı sistemik hastalıkları arka planı ortaya çıkabilir - en çarpıcı örnek gastroözofageal reflü hastalığı (GERD veya) aşağıdaki gibidir: Bu durum ortaya çıktığında özofagusa gastrik asidin normal döküm ağırlık itibariyle, yukarıda, ağız üzere. Bu durumda olan hastaları, mide muhtevasının bu tür yanma, asit yetersizliği, hem de bir boğaz ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteren içinde farenks mukozayı tahriş.

Sıklıkla kronik farenjit vakaları ve havadaki tozun artmış bakım koşullarında sürekli veya sık görülen bir varlığın sonucu olarak sık görülür.

Provoke edici faktörler:

 • hipotermi;
 • kötü alışkanlıklar (sigara, alkol);
 • eşzamanlı somatik patoloji;
 • endokrin bozuklukları.

Hastalık gelişim mekanizması

Akut farenjit formunda, enfeksiyöz ajan dışarıdan faringeal bölgeye (daha sıklıkla virüsler için) veya vücuttaki enfeksiyon odaklarından (bademcik iltihabı, çürük, vb.) Girer. Hastalığın bu formu genellikle farinksin (nazal, roto ve laringofarenks) ve üst solunum yolunun (burun, larenks, trakea) yakın kısımlarını kapsar.

Kronik farenjit alevlenme ya vücudun savunma zayıflatmayı veya neden (örneğin, GERD) olduğu hastalığın şiddetlenmesi ile (ağız boşluğu şartlı patojenik bitki örtüsü aktive edilmiş) meydana gelir. süreci bitişik boğaz en çok etkilenen tek anatomik bölgenin kronik varyantları ve solunum yolu içinde yer almamaktadır.

Farenjitin klinik resmi

Farenjitli hastaların genel durumu, bir kural olarak, acı çekmez. Vücut ısısı hafifçe yükselebilir (genellikle 38 C'den daha yüksek değildir), hafif huzursuzluk, uyuşukluk ortaya çıkar.

Lokal semptomlar yabancı cisim hissi, boğazda rahatsızlık, terleme ve kuruluk hissidir. Daha sonra, genellikle orta veya yoğun olmayan ağrıları vardır.

Farinksin belirgin bir ödemi varsa, ağrı kulaklara yayılabilir veya tıkanıklık hissi ortaya çıkabilir.

Kalıcı sebatın arka planı karşısında, bir obsesif, kuru yüzeysel öksürük vardır. Zamanla, üretken hale gelir.

Farenjit bir iltihap olduğu için lenfatik sistem buna tepki verebilir, bu da pre-nöral lenf nodlarında hafif bir artış, palpasyon sırasında ağrılılıkları ile kendini gösterir.

Şiddetli farenjit, viral enfeksiyon durumunda, ve özellikle de (adenovirüs enfeksiyonu, grip iken) zehirlenme belirtileri çok daha belirgin ve farenjit semptomları olan paralel olarak diğer organlarda (konjunktivit, larinjit, soluk borusu, vs.), bu belirtileri olabilir.

Kronik farenjit alevlenmelerinde, bu sağlık durumlarında, hastalar nadiren muzdariptir. Zehirlenme belirtileri neredeyse hiç yoktur, sıcaklık genellikle artmaz. Boğazda kuruluk, öksürmek istediğim koma veya yabancı cisim hissi, öksürme.

Farenjit tanısı

Doktorda ne akut ne de kronik farenjit problemlerinin tanısı, bir kural olarak, neden olmaz. Şikayet ve anamnez toplandıktan sonra, terapist veya KBB doktoru, farenks - faringoskopinin görsel muayenesini yapar ve posterior faringeal duvarın mukozasındaki değişikliklerin yapısını değerlendirir:

 • Akut farenjitli, hiperemik ve şişmiş, yüzeyinde inflamatuar lenfoid granüller görülür;
 • kronik farenjitin hipertrofik formu, mukozada kızarıklık ve ödemin arka planına karşı lenfoid dokunun aşırı büyümesine (hiperplazi) benzer;
 • Hastalığın seyrinin kronik varyantının atrofik formu, mukozanın incelmesi, çeşitli damarların varlığı, kabuğun yüzeyindeki kuru mukus veya kabuklarla karakterize edilir.

Doktorun patojenin doğasını bilmesi önemliyse, boğazdan bir yayma analizi yazacak ve bu da virolojik veya bakteriyolojik bir çalışmaya yollanacaktır.

Kronik ve akut farenjit: tedavi

Çoğunlukla, akut dönemde hem akut hem de kronik farenjitli hastalar - sadece hafifçe çekerler. Tabii ki, her hasta en ufak bir öksürükte doktora başvurmak istemeyecektir - hastalığın akciğerleri genellikle insanların kendileri tarafından tedavi edilir.

Genel öneriler

 • Mümkünse, birkaç gün evde kalmak, diğer insanlarla temas olasılığını dışarda bırakmak en iyisidir (böylece başka bir enfeksiyon zayıflamış organizma üzerinde birikmez).
 • Yatak istirahati uymak için gerekli değildir, sadece geceleri tamamen dinlenmek ve iyileşmek için bir günlük uykuyu sağlamak için yeterlidir.
 • Diyet içinde kolayca özümsenmelidir, vitaminler ve eser elementler bakımından zengin, kıvamda yumuşak, sıcak yiyecekler. Kızarık, keskin, akut dönemde akut dönemde göz ardı edilmemelidir.
 • Zehirlenme belirtileri olmaksızın içmek çok fazla değildir, ancak ılık süt veya çayı içtikten sonra mukus farenksinin kurumasıyla, hastalar için genellikle daha kolay hale gelir. İçecekler için en uygun seçenekler limonlu yeşil çay, ballı zencefil çayı, ballı ve sütlü süt, meyve ve sebze içecekleri, gazsız alkali maden suyu.
 • Alkol içmeyin, sigara içmeyin.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hasta bireysel bir havlu ve bulaşık kullanmalı, düzenli olarak ıslak bir temizlik yapmalı ve bulunduğu odayı havalandırmalıdır.

Farenjit: ilaç tedavisi

Hastalığın belirli semptomları ortaya çıktığında kendi başınıza kullanabileceğiniz çok sayıda reçetesiz, oldukça güvenli ilaçlar vardır. Hamilelikte farenjit durumunda doktor konsültasyonu zorunludur sonuçlardan kaçınmak için!

 1. Doktor daha önce sizin için bir antiviral ajan reçete ettiyse ve bu ilaca herhangi bir olumsuz reaksiyonunuz olmadıysa, ilaç dolabında her zaman vardı ve bir viral enfeksiyonun ilk belirtilerinde onu hemen almaya başlaması iyi olurdu. Aşağıdaki antiviral ilaçlar en yaygın olarak kullanılmaktadır: Groprinosin, Amizon, Ingavirin, Isoprinosine.
 2. Ağızın antiseptik solüsyonlarla (Klorheksidin, Klorofilit alkol, Furacilin) ​​durulanması, farenjitlerde şüphesiz önemli ve çok etkilidir. Bu prosedürü gerçekleştirmek için mümkün olduğunca sık - her saatte 1-2 kere gereklidir.
 3. Yerel olarak hareket eden ve anti-inflamatuar ve analjezik etkisi olan spreyleri ve şekerleri kullanabilirsiniz. Lisobakt, Isla Nane ve Isla-Moos, Faringosept, Strepsils, daha ciddi ilaçlar - - Dekatilen, Trachisan Of spreyler nane gelen, Kameton, Ingalipt, Givalex, Thera-Grip unutulmamalıdır.
 4. Elbette merak: "Nasıl boğaz ağrısı ile öksürük tedavisinde" Geleneksel tıp (Lasolvan, güvenli ve etkili şurup bitki bazlı (Gerbion şurubu muz Dr. Theissen'in, Evkabal, Bronchipret) sunar söktürücü eylem ve sentetik uyuşturucu içeren hazırlıkları vardır Mukolitik (yani, balgam inceltme) olan Ambroben, Fljuditek, ATSTS, Bromheksin).
 5. Kurutulmuş faringeal mukozayı nemlendirin, balgam deşarjını stimüle edin ve bir nebülizör yardımıyla inhalasyona yardımcı olun. Soluma için bir çözüm olarak, en zararsız olanı, fakat daha az etkili olanları, diğerlerine göre kullanabilirsiniz - fizyolojik salin. Buna ek olarak, ambroksol (öksürüklerin tedavisi için) içeren fonlar sıklıkla kullanılır ve cihazın bazı modelleri, inhalasyonlar için şifalı bitkilerin bile şifrelerini kullanmayı sağlar.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Makale ve uygulayıcı bir hekimin yazarı olarak, birçok insanın geleneksel tıbbın genel cazibesini onaylamadığımı hemen bir rezervasyon yapacağım. Tedavi her zaman kapsamlı olmalı ve sadece halk yöntemlerinin kullanımı genellikle komplikasyonların gelişmesine yol açmalıdır. Ancak, farenjit tedavisi için halk ilaçları konusunda cephanemde birkaç tavsiyem var.

 1. Ağız boşluğunun antiseptik özelliklere sahip otlar ile (adaçayı, papatya, okaliptüs, calendula) durulanması. İnfüzyon, 1 bardak kaynar su başına 10 gr sebze hammaddesi oranında pişirmek için gereklidir. Her saat 5 dakika bekle.
 2. Aynı otlar bir nebülizör yoluyla inhalasyon için de kullanılabilir (dikkatli olun: bu cihazın her modeli bitkisel çözeltilerin kullanımına izin vermez).
 3. Propolis farenjit tentürünün tedavisinde çok etkilidir. Tentenin% 30'unun 30 damlası 100 ml ılık suda seyreltilmelidir - günde 3-4 kez alınan bir solüsyonla gargara.
 4. Enfeksiyöz hastalıklar sırasında vücut için gerekli olduğu bilinen en yüksek C vitamini kaynağı olarak, inhalasyon solüsyonu olarak iğne yapraklı böbreklerin (1 bardak kaynar su başına 20 gr hammadde) infüzyonu kullanılabilir.
 5. Mükemmel bir öksürük ilacı kakao yağıdır. Küçük bir parça (yarım çay kaşığı) günde 3-4 kez alınan bir bardak ılık sütün içine ilave edilmelidir.
 6. Böğürtlenin farenksinden enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur. Yapraklarının kaynatılmasını durulama ve inhalasyon için bir çözelti olarak kullanabilir veya sadece lezzetli değil, aynı zamanda vitaminler ve meyveler açısından da zengin yiyebilirsiniz.

Sonuç olarak, evet, farenjitin hafif formlarının evde tedaviye tabi olduğunu söylemek istiyorum.

Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlara eğilimli kişiler, özellikle ilaç ve iyot içeren ilaçlar olmak üzere yeni ilaçlar ve geleneksel ilaçlar kullanıldığında son derece ihtiyatlı olmalıdır.

Tedavinizin etkisi 2-3 gün içinde gözlenmezse ya da tersine, hastalığın başlangıcından beri durumunuz daha da kötüye giderse, kendi kendine ilaç kullanmamanız tavsiye edilir, ancak bir doktora görünmesi en kısa zamanda önerilir.

Farenjitli erişkinlerde öksürük nedenleri

farenjit gibi bu hastalıkla karşı karşıya erişkinlerde bronş spazmı ortaya çıkması, patolojik enflamatuar süreç boğazın mukoza zarını, aynı zamanda soluk borusunun epitel yüzeyini sadece ilgili düşündürmektedir. üst segment bulunan solunum sistemi, bir yenin hastalığı çok uzun tedavi maruz değilken farenjit komplikasyonlar bir formuna karşılık gelir ya da ilaçlar doğru seçilmiştir. Bu patolojinin varlığı, daha ileri tedavi sürecini ve doğrudan bronşiyal ağacın larinks, trakea ve üst kısımlarındaki inflamatuar süreci durdurabilen fonların seçimini zorlaştırır. Hastalık hızla gelişir, akut farenjit formu için karakteristik ve bir kaç gün içinde pek çok durumda öksürük varlığı, bir kişinin hastalığının karakteristik semptomlar kompleksidir bu tip olduğu saptanmıştır. Kronik farenjitli öksürük de mevcuttur, ancak sadece hastaların% 20'sinde görülür.

Bir farenjide öksürük olabilir, ne ve ne kadar sürer?

Larinksin epitelyal yüzeyindeki diğer enflamatuar hastalıklar gibi, bu patoloji lezyon odağı yakınında bulunan diğer dokulara yayılma özelliği ile karakterizedir. Özellikle de hastalığın kökeninin bakteriyel, fungal veya viral bir özelliği ise. Bu durumda, kuru havlama öksürüğünün ortaya çıkışı, enfeksiyon boğazın ötesine geçecek kadar hızlı yayıldığı zaman akut tipte bir belirtidir. Hasta derhal sağlık kuruluşunda tıbbi yardım, sadece tedaviye başlamadan 5-6 gün sonra, daha sonra, bronkospazm duvar araya insan ağız boşluğu balgam az miktarda bırakır süresi dolan hava ile, öksürük girer ve.

Zamanında tedavi ile ortalama öksürük süresi 10-12 gündür. Hastalık uygun şekilde tedavi edilmezse veya yetişkin hasta evde iken bağımsız olarak hastalıktan kurtulmaya çalışırsa, solunum sisteminin patolojik durumu 20 gün veya daha fazla sürebilir. Dahası, hastalık ilerlediğinde ve hastanın sağlığı sadece kötüleşiyorsa. Bu, öksürüğün gelişiminin kronik formuna geçeceği ve hastanın periyodik olarak öksürük ataklarından zarar göreceği, mevsimsel alevlenmeler şeklinde ortaya çıktığı gerçeğini tehdit etmektedir. Hastalığın bu şeklinin ortaya çıkışı, yatağa gittikten sonra, battaniyenin altında ısındığında, göğüste tahriş hissetmeye başlayan ve gece öksürüğü olan insanlarda gözlemlenebilir. Bunlar, üst solunum yollarının işlevselliğindeki negatif komplikasyonlara yansıyan tedavi edilmemiş farenjitin belirtileridir.

Saldırı ne kadar hızlı kaldırılır?

Pulmoner spazmı kısa sürede durdurmak için antispazmodikler kategorisine ait ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bunların çoğu güçlü ilaçlar değildir, bu yüzden tamamen güvenlidir ve minimal yan etkilere sahiptirler. Öksürük, doktorun yardımı olmadan sizin tarafınızdan aşağıdaki şekillerde hafifletilebilir.

Sıcak ve hafif tuzlu su içirin

Sıklıkla, kronik bir farenjit formu olan hastalar, öksürük öksürüğü olan hastalar, akciğerin spazmı gerekli olan miktarda hava solumasına izin vermediği zaman, boğulma periyodik ataklarına maruz kalırlar. Bu durumda, bir bardak ılık su dökmeniz, 1 tatlı kaşığı (kaymaz) bir kaşık dolusu tuz ekleyin, dikkatlice ayırın ve küçük yudumlarda içirin. Tuz, sıcak bir sıvı ile birlikte, boğazın ön duvarının mukoza zarını durulayıp, farinks kapağının çoğunu kaplayan doğal bir antiseptiktir. Hasta aynı zamanda odak inflamasyonunun ısıtılmasını ve antibakteriyel tedavisini gerçekleştirir. Öksürük, cam çare ile 2-3 dakika sürdüğünde, ev çare tamamen boşalır.

Nane lolipop

Öksürük yeterince akut değilse ve bazen bir kişiyi rahatsız ediyorsa, spazm süresi birkaç dakikayı geçmez, bu durumda böyle bir durumda, tuzlu su çözeltileri üzerinde ilaç ve atık süresinin tüketilmesi gerekli değildir. Alışılmış nane şekeri veya şekeri, perakende kokulu zincirlerde özellikle havlayan öksürük saldırılarının giderilmesi için satılan nane özü ile alabilirsiniz.

Nane, bronşların damarlarını genişletmek ve böylece hastanın acılarını hafifletmek için bir farmakolojik özelliğe sahiptir.

Nosh-pa

Geniş spektrumlu bir spazm olan bu ilaç. Eczanelerin raflarında bu ilaç Drotoverina hidroklorür adı altında bulunabilir. hasta, farenjit kalıntı etkilerinin neden olduğu solunum sistemi mukozasında patolojik tahriş bronş ağacı çeperlerinin spazm sürekli dürtü gelen bunaltıcı şiddetli öksürük uyum tedavisi için uygundur. İlaç, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde 1-2 kez alınır. Aynı zamanda, sadece hastalık belirtilerini durdurmak değil, aynı zamanda boğazda enflamatuar süreci tedavi etmek de çok önemlidir.

eufillin

Yukarıda tarif edilen ilaç gibi, bir antispazmodik, ancak daha doymuş bir farmakolojik formülü ile. Uzun yıllar boyunca kronik farenjit için öksürük çeken ve bu semptomdan tamamen kurtulabilen kişilerin kullanımı için endikedir. Bir kişi günde 1 tablet alır ve gün boyunca iyi hisseder. Nefesi saf ve özgür kalır. İlacın tek dezavantajı, kan basıncını düşürmek gibi bir yan etkiye sahip olmasıdır. Euphyllinum'un uzun süreli kullanımı ile, öksürüğü durdurmak için ana araç olarak, baş ağrısı veya baş dönmesi olabilir.

aerosoller

Öksürüğü baskılamak için daha az etkili yöntemlerden biri, tezahür biçimi ne olursa olsun, antiseptik aerosollerdir. Hasta, boğazda bir terleme ve öksürük nöbetinin başlangıç ​​belirtileri hisseder hissetmez, boğazın ön duvarında birkaç sprey spreyi serpilmelidir. Bunu derin bir nefes alarak yapabilirsiniz, böylece ilacın aktif bileşenleri üst solunum yoluna düşer. Bu terapötik süreci iyileştirecek ve hastanın tam iyileşmesini hızlandıracaktır.

Yukarıdaki öksürük baskılayıcı yöntemlerini kullanmadan önce, doktoru ziyaret etmenizi ve bu ilaçları kullanmanın uygun olup olmadığı konusunda danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Uzmanın diğer terapileri reçete etmesi mümkündür. Bu kategorideki ilaçların etkisinin, larenksden dışarı çıkma sağlaması ve hastalığın nedenini ortadan kaldırması nedeniyle, farenjitli bek- lentilerin bronşiyal spazmı ortadan kaldırması genellikle yeterlidir.

Yetişkinlerde farenjit ile kuru öksürük nasıl ve ne tedavi edilir?

Farmasötik endüstrisinin modern pazarı, en akut öksürük biçimlerini bile tedavi etmek için çok çeşitli ilaçlar sunmaktadır. Bunu yapmak için, aşağıdaki ilaçları kullanın.

tabletler

Tabletli formda, en etkili ilaçlar, aşağıdaki farmakolojik maddelerdir.

Sinekod

Güçlü bir formülasyon, tablet içinde ihtiva edilen aktif maddeler boğazın mukoza zarının tahriş enflamatuar reaksiyon için beynin işlem merkezleri sorumlu etkiler gerçeği ile öksürük ortadan sağlar. Böylece, ilaç iltihabı ortadan kaldırmaz, ancak etkili bir şekilde bronşiyal atağı azaltır. Yemekten sonra az miktarda su ile günde 3 kez 1 tablet alınır. Terapi süresi 10 güne kadardır.

Güvenli ve mükemmel bir ürün, bir bardak su içinde çözülmesini ve sadece bir tıbbi solüsyon içmesi tavsiye edilen bir tablet formudur. İlaç biraz belirgin bir kabartma tozu çeşidine sahiptir. Tedavi koşulları 10 ila 15 gün arasındadır. Kuru öksürüğü hızlı bir şekilde tezahürünün daha nemli bir şekline dönüştürmek için kapsamlı bir terapi uygulamasının uygulanması tavsiye edilir.

Bromhexinum

Farenjit neden olan iltihaplanma sürecinin neden olduğu boğulma bir saldırıyı ortadan kaldırır. Önerilen doz günde 3 kez 1-2 tablettir. Tedavi süresi doktor tarafından belirlenir, ancak 3 haftadan uzun sürmez. Hastalığın semptomu gitmezse, daha güçlü ilaçların uygulanması gerekir.

Hastalığın gelişimine dair klinik tabloya bağlı olarak, doktorun alımı daha olumlu terapötik sonuçlara yol açıyorsa, diğer doktor ilaçları kullanma hakkına sahiptir.

şuruplar

Sıvıların serbest bırakılma biçimlerinden doktorlar çoğunlukla yetişkinlerin öksürük belirtileriyle başa çıkmalarına yardımcı olan aşağıdaki etkili şurupları belirler.

ambrobene

Bu tip ilaç, kökeninin doğasına bakılmaksızın kuru öksürük semptomlarından kurtulmak için tasarlanmıştır. Hastanın farenjit enfeksiyöz ajanlar tarafından uyarılsa bile, Ambrobene patolojik inflamasyonu ortadan kaldıracak ve balgam çıkışını hızlandıracak ve bu da öksürüğün verimli bir formunun görünümünü etkileyecektir.

Codelac

Eczacılar tarafından sadece kan damarlarının bronşiyal duvarlarının spazmları ile savaşmak için geliştirilmiştir, bunun sonucu olarak kuru bir öksürük oluşur. Şurup Kodelak, larinkste viskoz balgam yapar, sıvılaştırır ve tahliyesini vücudun ötesine taşır.

Lasolvan

Aynı anda bir anti-inflamatuar, antibakteriyel ve balgam söktürücü olan karmaşık bir eylem şurubu. Kronik farenjitli hastaların tedavisinde kullanım için endikedir.

Şurupların, kuru öksürük belirtilerine karşı mücadelede ana ilaç olarak, sadece doktor tarafından belirlenir. Bir hastanın tedavide olumlu sonuçlar elde etmek için günde 3 kez 1 çay kaşığı olması gerekir ve daha büyük bir vücut ağırlığına sahip hastalar ilacın çift dozunu gerektirir.

Bir farenjit geçtikten veya tussis gerçekleşmedikten sonra - ne yapılır veya yapılır?

Göğüs bölgesinde karıncalanma varsa, ses kısıklığı var ve farenjit tedavisi tamamlandıktan sonra bile öksürme dürtüsü konusunda sürekli endişe duyuyorsanız, o zaman hastalığı tedavi eden bir doktora başvurmalısınız. Büyük olasılıkla, larinksin dokularında, bronşların periyodik spazmı provoke eden, uyarıcı bir faktör olarak hareket eden, inflamasyonun küçük bir odağı vardı. Doktor, hastalığı tamamen ortadan kaldıracak anti-inflamatuar ilaçları tekrarlayan bir yol izleyecektir ve akışın kronik bir formuna sahip olmayacaktır.

Farenjit ile inhalasyon

Farenjit, kronik ve akut formlarda ortaya çıkan nazofaringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Yutma sürecindeki larinks ve rahatsızlıktaki kırmızı renkte hastalığın belirtilerini tanımlayın. Bu patolojiyi ortadan kaldırmak için, salin veya başka ilaçlarla inhalasyon yapmak gerekir. En etkili yöntemlerden biri, farenjitli bir nebülizör ile inhalasyon olacaktır.

İnhalasyonun yararı nedir?

Yerli bir ortamda farenjit ile inhalasyon, iltihaplı odakları doğrudan etkileyen etkili bir yöntemdir. Nebulizer tarafından nebülize edilen aktif eleman, kan dolaşımına ve gastrointestinal sisteme girmez, çünkü bir yan etkinin oluşma olasılığı ve aşırı doz oluşumu asgari düzeyde olacaktır.

Kronik farenjitde inhalasyon, mukoza zarının ilacı "emmesine" yardımcı olur ve terapötik etkisini tam olarak tecrübe eder.

En etkili tedavi, allerji ile iltihaplanma sırasında, fiziksel, kimyasal alerjenler tarafından larenksin tahriş sürecinde, farenjit viral formu sırasında inhalasyon. Patojenik mikroflora patolojinin provoke edici faktörü haline geldiğinde, hastanın karmaşık tedaviye ihtiyacı vardır. Böyle bir durumda, bir uzmanla görüşmek zorunludur. Tedaviyi, inhalasyon için gerekli araçlarla takviye ederek seçer. Farenjit ile inhalasyon yapmanın mümkün olup olmadığını bilmek için bir doktor konsültasyonu gereklidir. Genellikle uygun tedavi için ağız boşluğundan bir çubuk analizi yapar.

Buhar inhalasyonları

Hastada sıcaklık yoksa, buhar inhalasyonları hastalık için yararlı olacaktır. Çözümlerle ne yapacağınızı bilmek için bir doktora danışmanız gerekir. Alerjik reaksiyona ek olarak hemen hemen hiçbir kontrendikasyon yoktur, ancak uygulamalarıyla dikkat edilmelidir. Solunum yollarının yanmasını önlemek için ilacın sıcaklığı 80 derecenin üzerinde olmamalıdır. Çözelti bir seramik su ısıtıcısı içine dökülür. Buharın solunduğu bir kağıt hunisi koymak gerekir. Manipülasyon süresi yaklaşık bir saatin çeyreği kadardır. Bir günde yaklaşık 5 prosedür yapmak için izin verilir.

Inhalasyon için popüler kompozisyonlar:

 • Soda çözeltisi. 1 çay kaşığı. Bir bardak kaynar su veya alkali maden suyuna tuz eklenir.
 • Boğazın kızarması için haşlanmış patatesler üzerinde buhar solumak için faydalıdır.
 • Eczanelerde hazır şifalı koleksiyonlar satın alınabilir. Demlenmiş, infüze edilmiş ve inhalasyon için uygulanmıştır.
 • Rotokan. Şifalı bitkilerin bir özünden homeopatik ilaç. Prosedür için, yarım l ekleyin. 1 bardak su için ilaç (salin solüsyonu).

Farenjit ile yağ inhalasyonu son derece etkilidir. Phytosets, çeşitli anti-inflamatuar bitkilerden hazırlanabilir popülerdir. Eğer manipülasyon ve frekans kurallarına uyuyorsanız, iyileşme birkaç gün sonra gerçekleşir. Bununla birlikte, sistemik ilaç kullanımı göz ardı edilmemelidir.

Evde farenjit ile inhalasyon, doktora danışıldıktan sonra yapılmalıdır. Bu yöntemleri uygularken, özellikle hamilelik sırasında ve çocuklara yönelik manipülasyonlar yaparken, buharın artan sıcaklığından dolayı mukoza zarlarını yakmak mümkün olduğundan dikkatli olmak gerekir.

Nebulizer tarafından soluma

Ev içi koşullarda, nebülizer ile inhalasyon yoluyla farenjit tedavisinin uygulanması tavsiye edilir. Şu anda, bu tür cihazlar satın alınabilir: düşük fiyat, verimlilik, kolaylık ile ayırt edilirler. Cihaz, sıvı ilaçların, küçük damlalar ile buhar haline dönüşmesini kolaylaştırır, çünkü aktif maddeler iltihaplı dokulara kolaylıkla nüfuz eder. Tüm fonlar, bulutsuda satılan salin üzerinde boşanmış olmalıdır.

Terapötik amaçlar için, topikal preparatlarla çeşitli çözümler kullanılır. Farenjit ile nebülizör yoluyla inhalasyon, sistemik ilaçların kullanımını önlemek, hastalığın olumsuz etkilerini önlemek.

Bazı durumlarda, inhalasyonun aktif bileşenleri olarak hazır müstahzarların kullanılmasına izin verilir. Örneğin, ana semptomlara öksürük eklendiğinde, Lazolvan inhalasyonu yapmak uygundur. İlaç balgamın daha iyi ayrılmasını sağlar. Bir nebülizör aracılığıyla farenjit ile inhalasyon en az 10-15 dakika süreyle yapılmalıdır. Gün boyunca bu gibi prosedürler 5'ten fazla olmamalıdır.

Soluma çözümleri

Hastalığın tedavisi için sıvı çözeltiler kullanılabilir. Evde farenjit ile inhalasyon, kronik hastalığı ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. Manipülasyon için en popüler çözümler:

 • Maden suyu veya fizyolojik salin ile prosedürler. Bu tür manipülasyonların uygulanması, ağız boşluğunda aşırı kuruluk, ağrılı duyular ve terleme ile etkilidir. Evsel koşullarda, mineral su veya sıradan salin ile yapılan terapi, larinksin nemlendirilmesine ve enfeksiyonun solunum sistemine derinlemesine yayılmasını önler. Ek olarak, inhalasyonlar alerjik, travmatik farenjit formlarında etkilidir.
 • Furacilin ile inhalasyon. Eczanede eşit parçalarda fizyolojik çözelti ile seyreltildikten sonra cihaza doldurulması gereken hazır bir çözüm satın almak için kullanılabilir. İlaç antimikrobiyal ve antifungal özellikleri ile karakterizedir, larinksi etkili bir şekilde dezenfekte eder.
 • Bitkisel infüzyonlar ile prosedürler. Çoğu nebulizatörün, calendula, propolis, okaliptüs infüzyonundan solüsyonlar dökmesine izin verilir. 1 ila 4 oranında fizyolojik salin ile karıştırılır ve sonra manipüle edilir. Çocuklukta alkolün tedavi tentürü sadece bir uzmanın atanmasından sonra gerçekleştirilir.
 • Antibakteriyel ajanlarla yapılan seanslar. Bir gentamisin çözeltisi olan fluimucil, bir hastanın farenksde viral bir enfeksiyonu olduğu zaman, kronik farenjit formunun alevlenmesi için bir soluma olarak sıklıkla reçete edilir. Bu ilaçlar çok çeşitli etkilere sahiptir, çünkü bunlar çeşitli nonspesifik inflamatuar süreçler için kullanılırlar, kan içine emilmezler. Ürünler talimatlara göre seyreltilir.
 • Öksürükten solunum. Hastalık kuru bir öksürük ile ilişkili olduğunda, bronşiyal spazmlarla birlikte tracheta dönüşüme bir yatkınlık vardır, uzman, Berodual, Atrovent'i atadı. Bununla birlikte, genellikle 4-5. Günlerde patolojiye sahip olmakla birlikte, ümit verenlerin (Lazolvan, Ambrobene) kullanımı ile manipülasyon yapılması önerilir. Farenjit ile gözlenen balgam seyreltisine katkıda bulunurlar.
 • Alerjik reaksiyondan inhalasyon. Çocuklukta, hastalık genellikle alerjenlerden kaynaklanır - tozun solunması, hayvan kılığının solunum sistemine girmesi. Evdeki mukozal farinksden enflamatuar süreci gidermek için, fizyolojik solüsyonla seyreltilen Kromogeksal kullanmak mümkündür.
 • Bitkisel kökenli müstahzarlar ile prosedürler. Rotokan, Tonsilgon®, İnterferon eşit miktarlarda tuzlu su içinde yetiştirilen -, yutak hafifletmek hastalık semptomlarını azaltmak için viral farenjit formlarının tedavisi anlamına gelmektedir bağışıklık sistemini geliştirmek ve bitkisel immunnostimuliruyuschie kullanılır.

İnhalasyonu gerçekleştirmeden önce, belirli patolojilerin özel tedavi gerektirdiğinden, bir uzmanın önerilerini bulmak tavsiye edilir. Örneğin uzmanlar genellikle Pulmicort'u atarlar, ancak ilacın kullanımını engelleyen bazı kontrendikasyonlar vardır.

yemek tarifleri

Bazı doktorlar belirli bir hasta kategorisi için özel formülasyonlar yaparlar, ancak bu, esas olarak alerjik reaksiyona sahip çocukların karakteristiğidir. En yaygın tarifler şunlardır:

 • Maden sularında. Bu teknik, sağlığa zarar vermeden zararlı mikroorganizmaların hızla ortadan kaldırılmasını desteklemektedir.
 • Salin kullanma. Bu amaçla, bu ilacın 3 ml'sini nebulizer içine dökmek ve günde birkaç kez 3 gün süreyle solumak gerekmektedir.
 • Furatsilin. İlaç tableti az miktarda su ile atar ve erir. Alternatif olarak, bir eczanede bir ilaç satın almak mümkündür. Soluma, günde iki kez 5 gün için gereklidir.
 • Antibakteriyel ajanlar. Farenjitin terapötik amaçları için, salin çözeltisi ile karıştırılmış Gentamisin ve Fluimutil uygundur.

Hasat otlar

Akut bir farenjit formu teşhis edilirse, inhalasyonlar bitkisel ilaçlar ile yapılabilir:

 • Calendula ve salin infüzyonlarının bir karışımı, inflamasyonu hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu teknik, gırtlaktaki yaraların varlığında kullanılmamalıdır, çünkü alkol rahatsızlığa neden olabilir.
 • Propolis infüzyonu ve tuzlu su. Hastanın hızlı atılmasını farenjit ve solunum yolunun diğer patolojilerinden teşvik edin. Genel durumu olumlu etkileyen güçlü bir antiseptik etki ile karakterizedirler.
 • Okaliptüs ve salin infüzyonu. Benzeri güçlü bir etki ile karakterize edildiği için benzer bir karışım 4 ila 1 oranında hazırlanır. Soluma gün içinde üç kez yapılır.

yağ

Çeşitli tipte yağların kullanıldığı inhalasyon vakalarında çok etkilidir. Zeytinyağı kullanılması tavsiye edilir. Mukoza zarının yumuşatılmasına, boğazda ağrı ve iltihapların giderilmesine, nefes almanın iyileştirilmesine yardımcı olur. Bir bardak kaynar su için, manipülasyon için birkaç damla yağ eklenir.

Manipülasyon, adaçayı, papatya yağları, antiviral etkiye sahip bitki özleri yapmak için kullanılır. Ürünü üretirken dikkatli olunmalıdır. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 litre kaynar suya 3 damla yağ ekleyin. Solunum cihazından nefes almanız veya havza veya tava üzerinde bir battaniyeye sarmanız gerekir.

Ev ilaçlarından çözümler

Tıbbi çözümlerin hazırlanması için ev yöntemleri:

 • Sıkılmış meyve suyu Kalanchoe, 0.5 litre kaynar suya 50 gram meyve suyu ilave edildi. Ajan geri, antimikrobiyal bir etki ile karakterizedir.
 • 0,5 l su 2 l'de seyreltilir. bal. Bağışıklık sisteminin uyarılmasını ve boğazda rahatsızlığın giderilmesini teşvik eder.
 • 0.5 litre kaynar su 3 litre içinde çözülür. propolis, okaliptüsün varlığı. Terapi, ağız boşluğundaki patojenik mikroflorayı hızla ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • 1 litre su 3 litre demlendi. okaliptüs yaprakları, papatya çiçekleri, adaçayı, muz. Preparasyon yaklaşık 10 dakika pişirildikten sonra, larinksin dezenfeksiyonu ve farenjitin inhalasyonlar olarak semptomatik etkilerinin giderilmesi amacıyla kullanılır.
 • 1 litre su içinde birkaç damla pembe, sedir, okaliptüs, nane, lavanta yağı içinde çözün ve işlemi gerçekleştirin. Yağlar dahil, anlamına gelen vasıtalar, kronik bir patoloji formunun terapisine yöneliktir. Bununla birlikte, bu tedavi, alerjik reaksiyona ve bronkospazmaya yatkın olan çocukluk ve erişkinlerde kullanım için kontrendikedir.
 • Patatesler kaynatılır, su boşaltılır. Daha sonra soluma, buharlar üzerinde gerçekleştirilir.

Ayrıca yaygın olarak kullanılan, yukarıda belirtilen tıbbi bitkilerden hazırlanabilen fitozollerdi.

Soluma tedavisinin avantajları

İnhalasyon iltihaplı dokular üzerinde doğrudan bir etkendir. Bu dönemde:

 • ilaç ilacı laringeal mukoza üzerinde yerleşir ve gecikmeden hareket etmeye başlar;
 • aktif elementler mukoza boyunca tamamen yayılır, dokuların alt katmanlarına yerleşir;
 • aktif maddeler dolaşım ve gastrointestinal sisteme emilmemektedir, bu nedenle aşırı doz riski ve yan etkilerin oluşması en aza indirgenmiştir;
 • Terapötik etkiye ek olarak, inhalasyon, mukozanın kuruluğunu nemlendirmeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kontrendikasyonlar

Yerli koşullar altında farenjit sürecindeki manipülasyonun zararsız olduğu düşünülse de, birtakım kontrendikasyonları vardır. Aşağıdaki durumlarda yasaktır:

 • kronik solunum bozuklukları.
 • Larinks içinde pürülan büyüme.
 • artan sıcaklık.
 • Akciğerlerde kanama eğilimi yüksektir.
 • Kalbin ve kan damarlarının patolojileri.

Maddeler ciğerlere düştükçe ve iltihaplanmayı tetikledikçe, nebülizörde farenjit ile yağ inhalasyonu yapmak için kontrendikedir.

Faydalı tavsiyeler

Manipülasyon sürecinde basit talimatları takip etmek gerekir:

 • Nebulizör için sadece hazır araçlar kullanılır. Bu cihaz yağ ve bitkisel infüzyon içermez. Bu ilaçlar bir çift için inhalasyon için etkilidir ve bir nebülizörün kullanılması, solunum yolunun derinlerindeki maddelerin çökmesini ve müköz membranlarda yanmayı teşvik eder. Ayrıca, dahili kullanım için çeşitli şuruplar kullanmayın.
 • Hijyenik kurallara uyulmalıdır: tüm ürünler prosedürden sonra bireysel ve dezenfekte edilmelidir.
 • Soluma süresi en az 4 dakikadır.
 • Hazırlanan preparatlar, 1 günden fazla olmayan ve ısınmadan önce düşük sıcaklıklarda saklanır.
 • Bir yemekten sonra en az 60 dakika geçmelidir. Ayrıca, manipülasyondan sonra, böyle bir miktarda yemek yememek yasaktır.
 • Oturma odasını bir saatliğine inhalasyondan sonra bırakmayın.
 • Çocukluk çağında farenjit sırasında inhalasyonların uygulanması kontrol edilmelidir. Mukoza zarlarını yakmamak için soluma için kullanılan et suyunun sıcaklığının kontrol edilmesi zorunludur.
 • Terapi düzenli olmalı: 7 gün için 3-4 kez.

Prosedürden önce, spesifik patolojiler için spesifik patolojiler yapıldığı için doktorun tavsiyelerinin bilinmesi gereklidir. Sadece inhalasyonlar yoluyla, her durumda farenjitden kurtulmanın ve şişkinliğin giderilemeyeceği unutulmamalıdır. Terapötik etkiyi pekiştirmek için, sürekli inhalasyonlar yapmak, durulama, larinks irigasyonu ve ilaç kullanımı ile entegre bir yaklaşım kullanmak gereklidir.

Aşağıdaki videoyu kullanarak farenjit ile inhalasyon yapmayı öğrenebilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.

Larenjit ile resorpsiyon için popüler tabletler

Larenjit, larinksin ve trakeanın üst kısmının inflamasyonu ile ilişkili bir hastalıktır. Genellikle bir viral solunum yolu enfeksiyonu eklendiğinde hipotermiye bağlı olarak ortaya çıkar.