Loading

Kullanım anjin içinde Amoksisilin

Anjinada amoksisilin sıklıkla uzmanlara atfedilir. Geniş bir bakteri öldürücü etkiye sahiptir, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve bebeklikten bebeklere verilebilir.

Yüksek verim ile birlikte, lehine önemli bir sebep, ilacın nispeten düşük maliyeti (paket başına 60 ruble). Amoksisilin anjinada en sık kullanılan antibiyotikler arasındadır.

Bu ilaç hakkında özel olan nedir? Eyleminin mekanizması nedir ve anjinada etkili midir?

Amoksisilin nasıl

Penisoksin grubundan bir antibakteriyel ilaç olan amoksisilin, güçlü bir bakterisit (bakteri bastırıcı, yok eden) özelliğe sahiptir. Bu yarı sentetik ilaç, diğer penisilinler ile karşılaştırıldığında, daha düşük dozlarda güçlü bir bakterisidal etkiye sahip olabilir.

Yutulduğunda, ilaç yüksek dozlarda (% 95'e kadar) sindirim sisteminden kan içine emilir ve kısmen plazma ile (% 17) emilir, ancak çoğu değişmeden kalır ve tüm dokular ve vücut sıvılarına nüfuz eder (beyin hariç). ve beyin omurilik sıvısı). Burada, enfeksiyonu hızlıca yok etmek için daha az miktarda ilaç kullanılmasına izin veren patojenik bakterileri yok eder.

İlaç, staphylococci, streptococci ve pürülan inflamasyona neden olan bir dizi başka bakteriyi etkileme yeteneğine sahiptir. Patojenik mikroorganizmaya nüfuz ederek, bu patojenlerin duvarlarının oluşturulduğu bakteriyel proteinin oluşumunu engeller. Proteinin yıkımının sonucu, bakterinin ölümüne yol açan koruyucu tabakanın kaybıdır.

Böylece, anjinadaki amoksisilin, patojenik mikroorganizmaların büyümesini baskılamakta ve ana semptomların zayıflamasına yol açmaktadır. Zaten 2-3 yaşında hasta, vücut ısısında bir azalma hisseder, boğazda ağrı rahatlatır, yutmak ve nefes almak daha kolay hale gelir.

Bu ilaç ile yetkin bir tedavi de anjina tipik komplikasyonların görünümünü önlemek mümkün.

Amoxicillin'i boğazında ne zaman almalıyım?

Vakaların büyük çoğunluğunda akut tonsillit anaerobik veya aerobik bakterilerden kaynaklanır, ancak aynı zamanda mantar veya virüsle enfeksiyon sonucu da ortaya çıkabilir. Bu durumda, Amoksisilin temelinde ilaçlar iyi kullanılmayacaktır.

Bu nedenle, ilacı kullanmadan önce, bir doktora danışmanız ve gerekli testleri yapmalısınız. Bakteriyel anjina olduğunu doğrularlarsa, Amoksisilin reçete edilir. Diğer durumlarda, tedavi diğer ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir.

Doktorlar, hastalığın ilk gününde bir antibiyotik reçete etmenin acil ihtiyacı olmadığını, leke sürdükten sonra tedavinin daha etkili olacağını ve tedavinin geç seyrinin, boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları önlemeye yardımcı olacağını söylemektedir.

Bir başka önemli nokta: Amoksisilin başlangıcı alındığında, kabartma doktor tarafından reçete edilen tedaviyi durdurmak için bir bahane değildir.

Tedavi reçete edildiği sürece yapılmalıdır. Anjina ile tam olarak tedavi edilmeyen, ilaca karşı komplikasyonlara veya direncin (bağımlılık) ortaya çıkmasına neden olabilir ve Amoxicillin diğer enfeksiyonlara yardımcı olmaz.

Yan etkileri ve kontrendikasyonları Amoksisilin


Amoksisilin, antibiyotik-penisilinler grubuna aittir ve bir dizi penisilinin antibakteriyel ilaçlarının yan etki özelliklerinin çoğuna sahiptir.

Eczane ağında, bu ilaç reçete dağıtılmaktadır.

Kullanım Koşulsuz kontrendikasyonlar arasında Amoksisilin aşağıdaki hastalıkları çağırır.

 1. Penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjiler.
 2. Mononükleoz bulaşıcıdır.
 3. Sindirim sisteminin akut enfeksiyonları.
 4. ARI.
 5. Bronşiyal astım.
 6. Senna ateşi.
 7. Lenfositik lösemi.

Dikkatle, bu ilacı mide ve sindirim sistemi hastalıkları olan insanlara, kanama öyküsü olan hastalara atayın. Bir doktorun sürekli denetimi altında, böbrek ve / veya karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalara ilaç reçete edilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde amoksisilin

Amoksisilin plasenta bariyerine nüfuz eder, ancak bilim adamları fetüsün gelişimi üzerinde herhangi bir olumsuz etki bulamadılar. Bir kural olarak, ilaç hamileliğin ilk üç aylık döneminde reçete edilmez ve zamanın geri kalanında ilacın atanmasına doktor karar verir.

Emzirme döneminde Amoksisilin anne sütüne geçerek çocukta dysbacteriosis ve / veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlacın alındığı dönemde bebek beslenmez (suni beslemeye veya donör anne sütüne aktarılır), anne sütü boşaltılır (böylece gitmez).

Amoksisilin olası yan etkileri

Penisilinler, çoğu Amoksisilin alırken ortaya çıkabilecek önemli sayıda yan etkilere neden olabilir. En yaygın olanları arasında:

 • cilt ve ürtiker kızarıklığı, anjiyoödem (çok nadir);
 • burun mukozasının (rinit) iltihabı;
 • alerjik konjonktivit;
 • eklemlerde ağrı, vücut ısısında keskin bir artış (çok nadiren);
 • Gastrointestinal problemler: ishal (dışkının gevşemesi), bulantı, kusma, karın ağrısı;
 • baş dönmesi, sinirlilik;
 • Superinfeksiyonların gelişimi (vücutta zaten bir enfeksiyonun alevlenmesi) çok nadirdir.

Ters belirtilerin ortaya çıkması durumunda sorumlu doktora bildirilmelidir. Belki hafif belirtilerle, dozu ayarlamak için gerekli olacaktır. Aynı anda birkaç semptomun ortaya çıkması veya bunların artışı, ilacın bir analog ile değiştirilmesi nedenidir.

Yetişkinler için Amoksisilin Dozu ve Uygulaması


Günlük amoksisilin dozları ve alım sıklığı tedavi uzmanı tarafından belirlenir. Bunlar, anjina tipine ve hastalığın seyrinin karmaşıklığına bağlı olacaktır. Doktor ayrıca hastanın vücudunun özelliklerini ve geçmişte yaşadığı hastalığı da göz önünde bulunduracak ve şimdiden tüm bunlara dayanarak tedaviyi reçete edecektir.

Foliküler formlarda, anjin, 8 saat sonra, 3 kat alımıyla günde 1500 mg'a kadar yetişkinlere reçete edilir.

Pürülan anjina ile, doz 3000 mg / gün artırılabilir, ilaç da günde 3 kez alınır. Bazı durumlarda, toplam günlük doz 2 doz ve bazen 4'e ayrılabilir. Birçok faktöre bağlıdır.

Böylelikle, böbrek disfonksiyonu olan hastalara 12 saat (2 kez / gün) bir resepsiyon verilir ve böylece antibiyotik vücuttan atılabilir.

Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlı olarak, 5 ila 12 gündür.

İlaç ağızdan alınır (yutulur). Genellikle bir hastanede tedavi edildiğinde anjina ile enjeksiyonlar nadiren reçete edilir.

Yetişkinler için, Amoksisilin tabletleri bu gibi dozajlarda üretilir: 200, 400 ve 500 mg. Ve ayrıca kapsüller: 250, 500 mg. Yemeklerden önce veya sonra alınmalı, çiğnenmeden veya öğütülmeden büyük miktarda sıvı ile yıkanmalıdır. Talimatı yerken ilacı almayın tavsiye edilmez.

İlacın maksimum konsantrasyonu, uygulamadan sonra 1.5-2 saat sonra vücutta elde edilir, bakterisidal konsantrasyon 8 saat sürdürülür.

Bir doktorun randevusuna göre, bir kerede sadece bir hap veya kapsül içmenizi sağlayacak ilacın dozajını seçmek daha iyidir.

Çocuklarda Amoksisilin Özellikleri


Amoksisilin doğumdan bebeklere reçete edilir. Bu ilaç iyi çalışılmış ve nispeten güvenli olarak sınıflandırılmıştır.

Ancak, çocuklar için Amoksisilin sadece bir çocuk doktoru veya aile doktoru tarafından reçete edilmelidir. Antibiyotikli çocukların kendiliğinden tedavisi kabul edilemez çünkü yanlış uygulamaları, ihmal edilen boğaz ağrısından daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

Kural olarak, pürülan anjina ile, 2 ila 5 yaş için günlük doz 0.125 mg / gün, 5 ila 10 yaş arası çocuklar için 0.25 mg / gün ve 10 yaşından büyük çocuklar için (vücut ağırlığı 40 kg'dan fazla) 1500 mg / güne kadar (yetişkinlerin yanı sıra).

2 yıla kadar kırıntılarda, kilogram vücut ağırlığına göre hesaplanır - 20 mg / kg.

Tedavi sırasında, günlük doz 8 saat sonra 3-kat uygulamaya bölünür. Bir dozu kaçırırsanız, ilaç derhal ve 8 saat sonra alınır.

Tabletler ve kapsüller 3 yaşın altındaki çocuklar için reçete edilmez. Küçük çocuklar ilacı bir süspansiyon şeklinde alırlar. Kabın üzerinde belirtilen hatta damıtılmış suyun eklendiği tozdan hazırlanır.

Amoksisilin analogları ve etkinliği

Farmakolojik endüstri Amoksisilin çeşitli isimler altında büyük miktarlarda üretmektedir. Amoksisilin analogları:

 • Gramoks,
 • Ospamoks,
 • Ospamox DT,
 • Amosin,
 • Flemoxin Solutab,
 • Hikontsil.

Ek olarak, kulak burun boğaz uzmanları genellikle Amoxicillin ve cavulanic asit kompleks bileşimi ile ilaç reçete:

 • amoxiclav,
 • augmentin,
 • Amoklan Hexal,
 • Amoklavin,
 • Klavotsin,
 • , klavulanat
 • Medoklav,
 • Flemoclav Solutab.

Kovalent asit varlığının antibiyotiği stabilize ettiğine, daha stabil olduğuna (daha az enzim tarafından parçalandığına) inanılmaktadır. Ve bu ilacın kullanımını daha etkili hale getirir.

Bununla birlikte, bu karmaşık formülasyonun daha yüksek bir etkinliğini gösteren güvenilir çalışma yoktur. Her özel durumda, yetkili bir uzman, belirli bir ilacın kullanımı hakkında karar vermelidir.

Bir yetişkin boğaz ağrısı ile amoksisilin almak nasıl

Anjin ile amoksisilin - ilacın kullanımı

Bugüne kadar, anjina tedavisinde kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Bunlardan en etkili olanı Amoksisilin'dir. Çoğu uzman bu antibakteriyel ilacı, klinik çalışmalarla kanıtlanmış olan insan vücudu üzerindeki olumlu etkisinden dolayı tavsiye eder ve aynı zamanda tüketicilerin çok sayıda olumlu geri bildirimi ile de onaylanır.

Çoğu zaman pürülan anjina için reçete edilir. Etkinliği ve minimum yan etki sayısı nedeniyle.

Ilacın etkisi

Amoksisilin, geniş bir etki yelpazesine sahip antibakteriyel bir maddedir. Yarı sentetik kökenli olan (midenin artan asidik ortamına dirençli) penisilinler kategorisine aittir. Patojen mikroorganizmaları yok etmeyi amaçlamaktadır.

Bu ilaç, bazı patojenlerin hayati aktivitesini bastırmaya yardımcı olur. Bu yok eder:

 • Streptococcus ve Staphylococcus bakterileri;
 • E. coli;
 • Shigella;
 • salmonella;
 • Proteus;
 • meningokok;
 • klebsiella ve diğerleri.

İlaç aşağıdaki etkilere sahiptir: insan vücuduna girerek, bakteriyel hücre duvarını tahrip eden özel bir enzim aktif olarak geliştirilmektedir. İlaç tüketiminden yarım saat sonra hareket etmeye başlar, etki sekiz saat sürer. Bu, tedavi sırasında dikkate alınmalıdır çünkü etkili tedavi, doza ve kandaki fonları oluşturan belirli konsantrasyonlara uygunluğa bağlıdır; bu, hastalığın etken maddeleri üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Yukarıdakilerin hepsine dayanarak, doktorlar ilacı günde 3-4 kez almanız gerektiği sonucuna varmışlardır. Girişten girişe kadar geçen zaman aralıklarının aynı olması çok önemlidir.

Ne zaman kullanılır

Bu ilaçla tedavi, fetüste zararlı etkilerin olmaması ve vücuttan hızlı bir şekilde yok edilmesinden dolayı hamile kadınlar için bile izin verilir. Bu ilacı, aşağıdaki gibi enfeksiyöz inflamasyonun ortaya çıkışı sırasında alın:

O da başka birçok hastalık tarafından tedavi edilir.

Nasıl alınır

Herhangi bir biçimde amoksisilin (şurup veya haplar), yiyecek alınmasına bakılmaksızın içeriye doğru alınır. Doz ve kaç gün sürmesi doktor tarafından ayarlanmalıdır. Kullanım talimatlarına göre, ilaç aşağıdaki dozlarda reçete edilir:

 1. Erişkinlerde anjina ile amoksisilin günde üç kez beş yüz miligram alınır. Şiddetli hastalık durumunda, doz ikiye katlanır;
 2. Çocukluk çağı (beş ila on yıl) günde üç kez iki yüz elli miligram;
 3. Günde üç kez yüz yirmi beş miligramda iki ila beş yaş arası bir yaş kategorisindeki çocuklara;
 4. Kilogram başına iki yıla kadar yirmi miligram bebekler. Hesaplanan doz üç kez bölünmelidir.

10 yaşın altındaki çocuklarda anjinada amoksisilin süspansiyon olarak kullanılması önerilir.

Kontrendikasyonları hakkında her şey

Bu ilacın kullanımının kategorik olarak yasaklandığı bazı hastalıklar ve patolojik durumlar vardır:

 1. Alerjik tipte hastalıklar. Bunlar arasında bronşiyal astım, atopik dermatit formu ve mevsimsel alerjik konjunktivit yer alır. Onlarla birlikte, ana bileşene (penisilin) ​​bireysel bir hoşgörüsüzlük olabilir. Bu gruba ait ilaçların daha önce atanması sırasında alerjik reaksiyonların ortaya çıktığı tespit edildiğinde, bu durumda ürünün kullanılması tavsiye edilmez;
 2. Ağır karaciğer hasarı ve karaciğer yetmezliği durumunda yasaklı resepsiyon;
 3. Şiddetli dysbacteriosis veya enfeksiyöz mononükleoz ile;
 4. Lenfositik lösemi sırasında.

Yukarıdakilerin yanı sıra, kronik böbrek hastalığı ve kan pıhtılaşma bozuklukları durumunda, tabletler şeklinde Amoksisilin randevusunda dikkat çekilmektedir. Bu durumlar için, ilacın dozajı genellikle azaltılır.

Yan etkileri

Şeklinde alerjik belirtiler olabilir:

Nadir durumlarda, ürün bazı nahoş hislere neden olabilir:

 • ateş;
 • eklemlerde ağrı;
 • eozinofili;

Bazen anafilaktik şokun bir belirtisi vardır.

Etkiler, kemoterapötik eylem:

 1. Bazen bir süperinfeksiyon vardır (çoğu zaman kronik hastalığı olan veya azalmış direnç olan hastalar etkilenir).
 2. Büyük dozlarda uzun süreli kullanım, baş dönmesi, ataksi, aklın bulanıklaşması, depresyon, periferik nöropati ve nöbetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ilaçla birlikte kullanıldığında, metronidazol kullanılır, bulantı, kusma, iştahsızlık belirtileri, ishal, kabızlık için bir dürtü olabilir. Epigastrik bölgede ağrı belirtisi var. Bazen nadir görülen hepatit, psödomembranöz kolit ve aynı zamanda alerjik reaksiyonlarda (örneğin ürtiker) glossit, stomatit gelişimi gözlenmiştir.

Bu çare İngiliz versiyonu Augmentin adlı bir ilaçtır. Aktif maddeleri penicillase'nin yıkıcı etkilerinden korumaya yardımcı olan klavulanik asit içerir.

Hollanda, Flemoclavum Solutab adında başka benzer bir tesis üretiyor. Antibiyotik Amoksisilin ve klavulanik asidi içeren bir kombinasyondur. Önceki üründen sadece üretici ülke tarafından farklıdır.

Belarus klavulanik asit içeren benzer ürünler üretmektedir. Amklav, Amklav - 1000 ve Amklav - 625 olarak adlandırılırlar. Bu ilaçlar sadece dozaj ve fabrika imalatçısından farklıdır. Tozlar ve tabletler şeklinde üretilmiştir.

Her durumda, tedaviye başlamadan önce, bir uzmana danışmak gerekir.

Anjin içinde Amoksisilin nasıl alınır?

Amoksisilin, hem yetişkin hem de çocuklarda, hem kataral hem de pürülan anjinin doğrudan tedavisinde ana antibiyotik olarak kabul edilir. Bu, tablet formunda mevcut olan bir penisilin preparatıdır:

 1. trihidrat,
 2. kullanışlı Solutab
 3. konsantre Forte.

Ayrıca tabletlerde ve tozda bulunan Cavulanic asit ile de enjeksiyon çözeltisinin seyreltilmesi için. Çocuklar için Amoksisilin granüllerine dayalı bir süspansiyon hazırlamak için bir seçenek vardır.

Yemekten kesinlikle antibiyotiğin mideden emilimini etkilemediğine dair bir görüş vardır.

Amoksisilin balgam, tükürük, safra ve plasenta yoluyla anneden bebeğe geçer.

Vücuttan, pratik olarak, işlenmemiş bir formda, idrar sisteminin organları yoluyla atılır.

Kontrendikasyonlar

Hastanın sahip olması şartıyla Amoksisilin içeren ilaçlar almayın:

 1. Penisilin ve Sefalosporinlere karşı alerji;
 2. mononükleosit;
 3. Lenfositik lösemi.

Ayrıca, amoksisilin antibiyotiklere karşı aşağıdaki gibi yan etkiler olabilir:

 1. alerjiler (ödem, ürtiker, alerjik rinit, konjonktivit);
 2. bağırsak florasının disbakteriyozu;
 3. kandidiyazis;
 4. anafilaktik şok;
 5. mide bulantısı, kusma veya kabızlık.

Amoksisilin Trihidrat

Tek bir tabletin parçası olarak Amoxicillin tablet formu:

 1. Amoksisilin trihidrat 250 mg;
 2. patates nişastası;
 3. kalsiyum stearat;
 4. yanı sıra süt şekeri.

Erişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksisilin, hastanın devam eden hastalığının sağlık ve nüanslarına bakarak, doktor tarafından belirlenen hacimde kullanılır.

Yetişkinler ve 10 yaşın üzerindeki çocuklar, genellikle 3 resepsiyondan biri için 250 ila 500 mg arasında reçete edilir. En iyi etki dozlar arasında 8 saatlik aralığa yapışırsanız, anjinada Amoksisilin gösterecektir.

5 ila 10 yaş arası çocuklar - günde iki kez veya üç kez 250 mg. 5 yaşın altındaki bir çocuğa tabletler kullanılmamalıdır, bunun yerine, örneğin bir süspansiyon gibi daha rahat bir formda kullanılmalıdır. Bunun nedeni, Amoxicillin tabletlerinin meyve suları veya diğer tatlı içecekler ile öğütülmesine, çözünmesine veya yıkanmasına izin verilmemesidir.

Sunulan tüm formların en uygun şekli. Önceki klasik tablet versiyonundan farklı olarak, suyu çiğniyor, çözebiliyor ve içebiliyor ya da su ile içemiyorsunuz. Ayrıca, diğer varyantlarda olduğu gibi antibiyotik de lekesiz olarak yardımcı olur.

Amoksisilin Solütab, 250, 500 ve 1000 mg aktif madde ile birlikte portakal veya ananasın tatlandırıcıları ile üretilir.

Anjina dozu ile amoksisilin

Kullanım talimatı, ergenler ve yetişkinler için günde üç kez 250 mg almanızı önerir. Doktor bu durumun gerekli olması halinde dozu 500 mg'a çıkartabilir.

Angina pürülan özellikleri 500 mg veya daha fazla bir hacimde Amoksisilin Solütab ile tedaviye ihtiyaç duyar, ancak günde 6000 mg'dan fazla değildir.

Silindirik kapsüller Amoksisilin Forte, küçük granüllerden oluşan beyaz bir toz formunda 500 mg Amoksisilin ile beslenir. Oral olarak uygulandığında, yutulmalı, sudaki tozu açmadan veya çözmeden, rahat bir miktarda su ile yıkanmalıdır.

Tonsillit ile nasıl alınır?

 1. Antibiyotik kapsüllerin 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmasına izin verilmez.
 2. Amoksisilin 6 ila 12 yıl arasında günde üç kez 250 mg'lık bir dozda alın.
 3. Yetişkinler ve adolesanlar genellikle günde üç kez 500 mg olarak reçete edilir.
 4. Tedavi süreci toplamda 10 günden az olmamalıdır.

Amoksisilin ve Cavulanik asit

Amoksisilin, bu antibiyotiğin etkisine dirençli olan enfeksiyonları bile yenmek için Cavulanik asit ile takviye edilir. Bu ilaç kombinasyonu, bir süspansiyon hazırlamak için enjeksiyonlar, tabletler ve toz formunda verilir.

Anjinada amoksisilin enjeksiyonu 8 saatte bir 1000 mg toz içine koy.

tabletler 250, 500 ve 875 mg Amoksisilin konsantrasyonu ile bulunur.

Gençler ve yetişkinler, 8 saat sonra günde 3 kez 250 gramlık bir tablet reçete edilirler ve pürülan tonsillit durumunda, 12 saatlik bir aralık boyunca günde iki kez alınan 500 gramlık bir tablet ile bir varyasyon da mümkündür. En yüksek amoksisilin dozu (875 mg) günde iki kez 1. hap miktarında daha ciddi enfeksiyonlar için kullanılır.

Bu kombinasyon temelinde oluşturulan hazırlıklar:

Çocuklarda anjinada amoksisilin bir süspansiyon şeklinde kullanılması daha iyidir.

Bir süspansiyon hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 74 ml saf kaynamış suyı ölçün ve özel bir etikete şişeye dökün;
 • granüller tamamen eriyene kadar şişeyi iyice çalkalayın;
 • Pişirildikten sonra 5 dakika alınız.

Süspansiyonu kitin yardımıyla ölçün, ölçün (kaşık).
2 ile 5 yaş arasındaki çocuklar - Yarım tam ölçüm kaşığı / günde üç kez
Yaşları 5 ila 10 arasında olan çocuklar - Çocuk doktorunun amacına göre 1 ila 2 boyutlu kaşık

2-10 yaş arası bir çocuk için en fazla 24 saat, günde üç kez vücut ağırlığının kilogramı başına 20-40 mg'dan fazla kullanılmamalıdır.

Bir yetişkin için askıya alabilir miyim?

Yetişkinler süspansiyonu kullanabilir, ancak uygun dozda. Ağırlığı 40 kg'ı aşan yetişkinler için, bunlar 2 ölçüm kaşığı olup, içinde günde üç kez 500 mg Amoksisilin, ancak 6 g'dan fazla olmayacaktır.

Tedavi önerilen tedavi süresi, toplam enfeksiyon kontrolü için semptomların tamamen ortadan kalkmasının ardından 10-14 gün artı 2-3 ek gün.

Yetişkinlerde anjina ile amoksisilin (kullanım talimatları)

Bazı antibiyotik grupları, patojenik bakterilerin sürekli büyümesiyle mücadele etmek için tasarlanmıştır. Bu ilaçlar arasında - amoksisilin.

Hücresel düzeyde zararlı mikroorganizmalar ile savaşır ve etkili bir anti-enflamatuar ajan olarak bilinir.

Çare penisilin grubuna aittir. O, asit direnci ile çok iyi karakterize edilmiş ve hızlı bir şekilde bağırsak emilen bir yarı sentetik madde olduğu, mide mikroflorasında yok edilmez.

Tüm vostrebovono böylece nedeniyle esas olarak bademcik iltihabı neden olan bakterilere karşı etkinliği yüksek oranda, bir bakteriyel boğaz antibiyotik kullanımı. Ek olarak, uygun bir uygulama şekli olan hasta toleransının iyi bir göstergesi vardır.

İlacın doğası bakterisittir, yani bakteri hücre duvarını tahrip eder. Etkisi için sadece penisilinaz enzimi üreten mikroorganizmalar duyarsızdır. İkincisi, bir antibiyotiği imha etme yeteneğine sahiptir.

Hangi durumda yetişkinlerde anjina için amoksisilin reçete edilir?

İlaç, vücut sıcaklığının son üç gün içinde artması durumunda ve bademcikler üzerinde belirgin bir plak, pürülan foliküller olduğunda atfedilir.

İlacın kapsamı tipik bir anjina ile sınırlı değildir. Genellikle otitis media, respiratuar virüsler için reçete edilir. Ayrıca, bu antibiyotik lor aşağıdaki durumlarda atfedilebilir:

 • Farenjit bakteri;
 • Orta kulak boşluğunun enfeksiyonları;
 • Burun sinüslerinin iltihaplanması;
 • Alt solunum yolu ile ilgili problemler.

Amoksisilin ana dozaj formları şunlardır:

Kabul kuralları

Her antibiyotik, bireysel dozlar, alma önerileri ile karakterizedir. Hemen hemen her zaman, doz hastanın yaşı ve ağırlığına göre hesaplanır.

Talimatları takip etmek de çok önemlidir. Amoksisilin uzun süredir etkili bir antibakteriyel ajan olarak kendini kanıtlamış bir antibiyotiktir.

En önemli avantajlarından biri, ilacın midede çözünmemesi nedeniyle her an alınabilmesidir. Ancak doktorlar yemekten sonra almayı tavsiye ediyor.

İlaç kullanımdan yarım saat sonra harekete geçmeye başlar ve sonraki 8 saat boyunca bakterilerle aktif olarak savaşır.

Bu gruptaki çoğu ilaç gibi, yetişkinlerde anjinada amoksisilin günde üç kez gereklidir. Antibiyotiklerin başlıca avantajları:

 • Sertifikalı ve en güvenli biri olarak tanınmıştır;
 • Gastrointestinal sistem tarafından yeterince iyi emilir;
 • Midenin asidik ortamında çözünmez;
 • Uzun süre patojenik mikroflora ile aktif olarak mücadele eder;
 • Derhal böbreklerin çalışması ile derhal (ortalama 6 saat) vücuttan atılır. İnsan vücudundaki sistem normal işlev görürse, ilaç önemli bir zarara neden olmaz;
 • Uygun fiyat.

Hastalık komplikasyon olmadan ortaya çıktığında, her seferinde 1-2 tablet almak gerekir, doza bağlı olarak (250, 500 mg).

Doktor komplikasyon olasılığını gözlemlemezse, ilacın 5-7 günden fazla sürmeyecektir.

Farklı bir doğada komplikasyonların ortaya çıkması durumunda, dozaj 750 mg'a veya hatta 1 g'a kadar artırılır. Bu durumda randevu süresi ilgili hekim tarafından atanır.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Erişkinlerde anjinada amoksisilin diğer herhangi bir antibakteriyel ajan gibi, yan etkilerin yanı sıra bir takım kontrendikasyonlar da vardır.

Oldukça çeşitlidirler, insan vücudunun herhangi bir sisteminde ve organında görülebilirler.

Ilacı reçete edemezsiniz:

1. Böbrek yetmezliği ile, kesin olarak normal böbrek fonksiyonuna bağlı olduğu için.

2. Karaciğer hastalıkları, lenfositik lösemi, enfeksiyöz mononükleoz.

3. Hastanın midenin işleyişi ile ilgili sorunları varsa, bağırsaklar.

Bu ilacı bireysel ilaçlarına aşırı duyarlılığı olan herkes için kullanmaya özen gösterilmelidir.

Kronik bademcik iltihabının yanı sıra hamile kadınları da almaktan kaçınmak gerekir.

Kategorik olarak emziren anneler için kontrendikedir. Çoğu yan etki aşağıdaki belirtilere sahiptir:

 • Mide rahatsızlığı, ishal;
 • Bulantı, kusma;
 • Anafilaktik reaksiyon;
 • Psödomembranöz kolit;
 • agranülositoz;
 • lökopeni;
 • Sinir bozuklukları, depresyon, depresyon.

Yan etkileri, olmasına rağmen, ancak çok nadirdir. Bu tür belirtilerden en az birini fark etmekle, doktora gitmeye devam etmek ve sadece ilacı almaya devam etmek gerekmez. Alerjik reaksiyonlar gözlenirse, başka bir ilaç mutlaka reçete edilir.

Doz aşımı belirtileri

Amoksisilin aşırı dozunun başlıca belirtileri şunlardır:

Aşırı doz oluştuğunda, aktif kömürü alarak midenin yıkanmasını hemen yapmaya değer.

Su-elektrolit dengesini geri kazanmaya yardımcı olacak yardım ve laksatifler. Bu durumda hastayı tam bir barışı sağlamak önemlidir.

Derhal yardım için başvuran ve ilacı doğru bir şekilde alan hastaların çoğunluğu, sadece birkaç gün içinde anjinin ana hoş olmayan dışavurumlarından kurtulmayı başardı.

Hastalığı bu ilaçla tedavi edenlerin önemli bir yüzdesi, belirgin yan etkilerin olmadığını belirtir. Bunların çoğu, esas olarak aşırı doz veya talimatın temel kurallarına uyulmadığı durumlarda ortaya çıkar.

Çare halkın sağ tarafından zaten kabul edilebilir, çünkü uygun fiyat aniina tedavisinde tam olarak çok talep ve talep yaptı.

Ayrıca, bu bilgiyi faydalı bulacaksınız:

İlaveten, ilacın bağırsak mikroflorası üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Ek ilaçlara gerek yok.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Anjina ile amoksisilin - ilacın nasıl uygulanacağına dair talimat

Bugüne kadar, anjina tedavisinde kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Bunlardan en etkili olanı Amoksisilin'dir. Çoğu uzman bu antibakteriyel ilacı, klinik çalışmalarla kanıtlanmış olan insan vücudu üzerindeki olumlu etkisinden dolayı tavsiye eder ve aynı zamanda tüketicilerin çok sayıda olumlu geri bildirimi ile de onaylanır.

Çoğu zaman pürülan anjina için reçete edilir. Etkinliği ve minimum yan etki sayısı nedeniyle.

Ilacın etkisi

Amoksisilin, geniş bir etki yelpazesine sahip antibakteriyel bir maddedir. Yarı sentetik kökenli olan (midenin artan asidik ortamına dirençli) penisilinler kategorisine aittir. Patojen mikroorganizmaları yok etmeyi amaçlamaktadır.

Bu ilaç, bazı patojenlerin hayati aktivitesini bastırmaya yardımcı olur. Bu yok eder:

 • Streptococcus ve Staphylococcus bakterileri;
 • E. coli;
 • Shigella;
 • salmonella;
 • Proteus;
 • meningokok;
 • klebsiella ve diğerleri.

İlaç aşağıdaki etkilere sahiptir: insan vücuduna girerek, bakteriyel hücre duvarını tahrip eden özel bir enzim aktif olarak geliştirilmektedir. İlaç tüketiminden yarım saat sonra hareket etmeye başlar, etki sekiz saat sürer. Bu, tedavi sırasında dikkate alınmalıdır çünkü etkili tedavi, doza ve kandaki fonları oluşturan belirli konsantrasyonlara uygunluğa bağlıdır; bu, hastalığın etken maddeleri üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Yukarıdakilerin hepsine dayanarak, doktorlar ilacı günde 3-4 kez almanız gerektiği sonucuna varmışlardır. Girişten girişe kadar geçen zaman aralıklarının aynı olması çok önemlidir.

Ne zaman kullanılır

Bu ilaçla tedavi, fetüste zararlı etkilerin olmaması ve vücuttan hızlı bir şekilde yok edilmesinden dolayı hamile kadınlar için bile izin verilir. Bu ilacı, aşağıdaki gibi enfeksiyöz inflamasyonun ortaya çıkışı sırasında alın:

O da başka birçok hastalık tarafından tedavi edilir.

Nasıl alınır

Herhangi bir biçimde amoksisilin (şurup veya haplar), yiyecek alınmasına bakılmaksızın içeriye doğru alınır. Doz ve kaç gün sürmesi doktor tarafından ayarlanmalıdır. Kullanım talimatlarına göre, ilaç aşağıdaki dozlarda reçete edilir:

 1. Erişkinlerde anjina ile amoksisilin günde üç kez beş yüz miligram alınır. Şiddetli hastalık durumunda, doz ikiye katlanır;
 2. Çocukluk çağı (beş ila on yıl) günde üç kez iki yüz elli miligram;
 3. Günde üç kez yüz yirmi beş miligramda iki ila beş yaş arası bir yaş kategorisindeki çocuklara;
 4. Kilogram başına iki yıla kadar yirmi miligram bebekler. Hesaplanan doz üç kez bölünmelidir.

10 yaşın altındaki çocuklarda anjinada amoksisilin süspansiyon olarak kullanılması önerilir.

Kontrendikasyonları hakkında her şey

Bu ilacın kullanımının kategorik olarak yasaklandığı bazı hastalıklar ve patolojik durumlar vardır:

 1. Alerjik tipte hastalıklar. Bunlar arasında bronşiyal astım, atopik dermatit formu ve mevsimsel alerjik konjunktivit yer alır. Onlarla birlikte, ana bileşene (penisilin) ​​bireysel bir hoşgörüsüzlük olabilir. Bu gruba ait ilaçların daha önce atanması sırasında alerjik reaksiyonların ortaya çıktığı tespit edildiğinde, bu durumda ürünün kullanılması tavsiye edilmez;
 2. Ağır karaciğer hasarı ve karaciğer yetmezliği durumunda yasaklı resepsiyon;
 3. Şiddetli dysbacteriosis veya enfeksiyöz mononükleoz ile;
 4. Lenfositik lösemi sırasında.

Yukarıdakilerin yanı sıra, kronik böbrek hastalığı ve kan pıhtılaşma bozuklukları durumunda, tabletler şeklinde Amoksisilin randevusunda dikkat çekilmektedir. Bu durumlar için, ilacın dozajı genellikle azaltılır.

Yan etkileri

Şeklinde alerjik belirtiler olabilir:

Nadir durumlarda, ürün bazı nahoş hislere neden olabilir:

 • ateş;
 • eklemlerde ağrı;
 • eozinofili;

Bazen anafilaktik şokun bir belirtisi vardır.

Etkiler, kemoterapötik eylem:

 1. Bazen bir süperinfeksiyon vardır (çoğu zaman kronik hastalığı olan veya azalmış direnç olan hastalar etkilenir).
 2. Büyük dozlarda uzun süreli kullanım, baş dönmesi, ataksi, aklın bulanıklaşması, depresyon, periferik nöropati ve nöbetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ilaçla birlikte kullanıldığında, metronidazol kullanılır, bulantı, kusma, iştahsızlık belirtileri, ishal, kabızlık için bir dürtü olabilir. Epigastrik bölgede ağrı belirtisi var. Bazen nadir görülen hepatit, psödomembranöz kolit ve aynı zamanda alerjik reaksiyonlarda (örneğin ürtiker) glossit, stomatit gelişimi gözlenmiştir.

analogları

Bu çare İngiliz versiyonu Augmentin adlı bir ilaçtır. Aktif maddeleri penicillase'nin yıkıcı etkilerinden korumaya yardımcı olan klavulanik asit içerir.

Hollanda, Flemoclavum Solutab adında başka benzer bir tesis üretiyor. Antibiyotik Amoksisilin ve klavulanik asidi içeren bir kombinasyondur. Önceki üründen sadece üretici ülke tarafından farklıdır.

Belarus klavulanik asit içeren benzer ürünler üretmektedir. Amklav, Amklav - 1000 ve Amklav - 625 olarak adlandırılırlar. Bu ilaçlar sadece dozaj ve fabrika imalatçısından farklıdır. Tozlar ve tabletler şeklinde üretilmiştir.

Her durumda, tedaviye başlamadan önce, bir uzmana danışmak gerekir.

Anjin içinde Amoksisilin nasıl alınır?

Amoksisilin, hem yetişkin hem de çocuklarda, hem kataral hem de pürülan anjinin doğrudan tedavisinde ana antibiyotik olarak kabul edilir. Bu, tablet formunda mevcut olan bir penisilin preparatıdır:

 1. trihidrat,
 2. kullanışlı Solutab
 3. konsantre Forte.

Ayrıca tabletlerde ve tozda bulunan Cavulanic asit ile de enjeksiyon çözeltisinin seyreltilmesi için. Çocuklar için Amoksisilin granüllerine dayalı bir süspansiyon hazırlamak için bir seçenek vardır.

Yemekten kesinlikle antibiyotiğin mideden emilimini etkilemediğine dair bir görüş vardır.

Amoksisilin balgam, tükürük, safra ve plasenta yoluyla anneden bebeğe geçer.

Vücuttan, pratik olarak, işlenmemiş bir formda, idrar sisteminin organları yoluyla atılır.

Kontrendikasyonlar

Hastanın sahip olması şartıyla Amoksisilin içeren ilaçlar almayın:

 1. Penisilin ve Sefalosporinlere karşı alerji;
 2. mononükleosit;
 3. Lenfositik lösemi.

Ayrıca, amoksisilin antibiyotiklere karşı aşağıdaki gibi yan etkiler olabilir:

 1. alerjiler (ödem, ürtiker, alerjik rinit, konjonktivit);
 2. bağırsak florasının disbakteriyozu;
 3. kandidiyazis;
 4. anafilaktik şok;
 5. mide bulantısı, kusma veya kabızlık.

Amoksisilin Trihidrat

Tek bir tabletin parçası olarak Amoxicillin tablet formu:

 1. Amoksisilin trihidrat 250 mg;
 2. patates nişastası;
 3. kalsiyum stearat;
 4. yanı sıra süt şekeri.

Erişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksisilin, hastanın devam eden hastalığının sağlık ve nüanslarına bakarak, doktor tarafından belirlenen hacimde kullanılır.

Yetişkinler ve 10 yaşın üzerindeki çocuklar, genellikle 3 resepsiyondan biri için 250 ila 500 mg arasında reçete edilir. En iyi etki dozlar arasında 8 saatlik aralığa yapışırsanız, anjinada Amoksisilin gösterecektir.

5 ila 10 yaş arası çocuklar - günde iki kez veya üç kez 250 mg. 5 yaşın altındaki bir çocuğa tabletler kullanılmamalıdır, bunun yerine, örneğin bir süspansiyon gibi daha rahat bir formda kullanılmalıdır. Bunun nedeni, Amoxicillin tabletlerinin meyve suları veya diğer tatlı içecekler ile öğütülmesine, çözünmesine veya yıkanmasına izin verilmemesidir.

Soljutab

Sunulan tüm formların en uygun şekli. Önceki klasik tablet versiyonundan farklı olarak, suyu çiğniyor, çözebiliyor ve içebiliyor ya da su ile içemiyorsunuz. Ayrıca, diğer varyantlarda olduğu gibi antibiyotik de lekesiz olarak yardımcı olur.

Amoksisilin Solütab, 250, 500 ve 1000 mg aktif madde ile birlikte portakal veya ananasın tatlandırıcıları ile üretilir.

Anjina dozu ile amoksisilin

Kullanım talimatı, ergenler ve yetişkinler için günde üç kez 250 mg almanızı önerir. Doktor bu durumun gerekli olması halinde dozu 500 mg'a çıkartabilir.

Angina pürülan özellikleri 500 mg veya daha fazla bir hacimde Amoksisilin Solütab ile tedaviye ihtiyaç duyar, ancak günde 6000 mg'dan fazla değildir.

forte

Silindirik kapsüller Amoksisilin Forte, küçük granüllerden oluşan beyaz bir toz formunda 500 mg Amoksisilin ile beslenir. Oral olarak uygulandığında, yutulmalı, sudaki tozu açmadan veya çözmeden, rahat bir miktarda su ile yıkanmalıdır.

Tonsillit ile nasıl alınır?

 1. Antibiyotik kapsüllerin 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmasına izin verilmez.
 2. Amoksisilin 6 ila 12 yıl arasında günde üç kez 250 mg'lık bir dozda alın.
 3. Yetişkinler ve adolesanlar genellikle günde üç kez 500 mg olarak reçete edilir.
 4. Tedavi süreci toplamda 10 günden az olmamalıdır.

Amoksisilin ve Cavulanik asit

Amoksisilin, bu antibiyotiğin etkisine dirençli olan enfeksiyonları bile yenmek için Cavulanik asit ile takviye edilir. Bu ilaç kombinasyonu, bir süspansiyon hazırlamak için enjeksiyonlar, tabletler ve toz formunda verilir.

Anjinada amoksisilin enjeksiyonu 8 saatte bir 1000 mg toz içine koy.

tabletler 250, 500 ve 875 mg Amoksisilin konsantrasyonu ile bulunur.

Gençler ve yetişkinler, 8 saat sonra günde 3 kez 250 gramlık bir tablet reçete edilirler ve pürülan tonsillit durumunda, 12 saatlik bir aralık boyunca günde iki kez alınan 500 gramlık bir tablet ile bir varyasyon da mümkündür. En yüksek amoksisilin dozu (875 mg) günde iki kez 1. hap miktarında daha ciddi enfeksiyonlar için kullanılır.

Bu kombinasyon temelinde oluşturulan hazırlıklar:

süspansiyon

Çocuklarda anjinada amoksisilin bir süspansiyon şeklinde kullanılması daha iyidir.

Bir süspansiyon hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 74 ml saf kaynamış suyı ölçün ve özel bir etikete şişeye dökün;
 • granüller tamamen eriyene kadar şişeyi iyice çalkalayın;
 • Pişirildikten sonra 5 dakika alınız.

Süspansiyonu kitin yardımıyla ölçün, ölçün (kaşık).
2 ile 5 yaş arasındaki çocuklar - Yarım tam ölçüm kaşığı / günde üç kez
Yaşları 5 ila 10 arasında olan çocuklar - Çocuk doktorunun amacına göre 1 ila 2 boyutlu kaşık

2-10 yaş arası bir çocuk için en fazla 24 saat, günde üç kez vücut ağırlığının kilogramı başına 20-40 mg'dan fazla kullanılmamalıdır.

Bir yetişkin için askıya alabilir miyim?

Yetişkinler süspansiyonu kullanabilir, ancak uygun dozda. Ağırlığı 40 kg'ı aşan yetişkinler için, bunlar 2 ölçüm kaşığı olup, içinde günde üç kez 500 mg Amoksisilin, ancak 6 g'dan fazla olmayacaktır.

Tedavi önerilen tedavi süresi, toplam enfeksiyon kontrolü için semptomların tamamen ortadan kalkmasının ardından 10-14 gün artı 2-3 ek gün.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjina ile Amoksisilin nasıl alınır

Bakteriyel anjina ile antibiyotik tedavisi zorunludur. Bu antibiyotik agresif bir asidik ortama iyi dirençle karakterize olduğundan, çoğu zaman hastalar anjina için Amoksisilin reçete edilir, böylece midede parçalanmaz ve bağırsakta emilir. Bu, kapsüller ve tabletler olarak bir antibiyotik almayı mümkün kılar ve çocuklar için özel bir süspansiyon vardır.

İlacın anjinaya karşı yüksek etkinliği nedeniyle, Amoksisilin oldukça sık kullanılır. Antibiyotik, tüm patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırarak hücresel yapısını yok eder.

Amoksisilin kullanıldığında

Anginada Amoksisilin randevusu sadece doktor tarafından yapılmalıdır. Genellikle doktor bu ilacı yazıyor:

 • boğaz ağrısı;
 • boğaz ağrısı;
 • burun sinüslerinde meydana gelen inflamatuar süreçler;
 • kulak boşluğunun bulaşıcı hastalıkları.

Amoxicillin'i anjinle almadan önce, özel testlerin yardımıyla patojenlerin duyarlılığını test etmeniz gerekir.

Antibiyotik solunum yolu hastalıklarının, özellikle bronşit, pnömoni veya akciğer apsesinin tedavisinde yardımcı olur. Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksisilin kullanılır. Kullanım için antibiyotik 3 temel formda, yani:

 • kapsüller;
 • tabletler;
 • süspansiyon için granüller.

Çocuklarda görülen boğaz ağrısından çıkarılmamalıdır. 2 yaşın altındaki bir çocuğun tedavisi için, peletleri, bebeğin ağırlığının bir kilogramı için 20 mg fon oranında seyreltmeniz gerekir. İlacın alımının 3 katına bölünmesi gereken günlük bir doz ortaya çıkar.

2 ila 5 yaş arası çocuklar için, doz günde 3 kez 2.5 ml süspansiyon olmalıdır. 10 yaşın altındaki çocuklar, dozaj günde 5 ml 3 kez olacak.

Yetişkinler için, antibiyotik miktarı, patolojik sürecin seyrinin karmaşıklığına bağlı olarak tek tek seçilir. Antibiyotik dozajı, tedavi başına tercihen 1 g ilaçtır. Amoksisilin her 8 saatte bir kullanılmalıdır. Birçoğu, sağlığınıza zarar vermemek ve etkili bir şekilde bakterilerden kurtulmak için Amoxicillin'i kaç gün içtiğini merak ediyor. İlaç tedavisinin seyri 5 ila 12 gündür. Patolojik sürecin tüm bulgularının çıkarılmasından sonraki 2 gün boyunca sonraki tedaviye antibiyotik ile devam edilmesi zorunludur.

Amoksisilin neredeyse tamamen böbrekler tarafından atılır, bu nedenle terapi sırasında çok fazla içmeniz gerekir, çünkü bu onların uygun aktivitelerini sürdürmelerine yardımcı olur.

Ilacın özellikleri

Amoksisilin almaktan korkmadan ve kontrendikasyonların ne olabileceğine inanılmaksızın, bu sorular birçoğu için önemlidir, çünkü yeterince güçlü bir antibiyotiktir.

Bu ilaç penisilin alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Amoksisilin iyi bilinen bir ilaçtır, bu nedenle bademcik iltihabı tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bu ilacın en büyük avantajı, midede çözünmemesidir, bu nedenle son yemek alımı ne zaman olursa olsun onu almak her zaman mümkündür.

İlacın kullanımının her an olabileceği gerçeğine rağmen, ilacın 8 saat devam etmesi nedeniyle yemekten sonra bir hap içilmesi daha iyidir.

İlacın yetişkinlerde kabulü

Angina ile Amoksisilin nasıl alınır - bu soru çok endişelidir, çünkü angina oldukça sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır, bu yüzden herkes mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek ister.

Penisilin içeren diğer birçok antibiyotik gibi, bu ilaç üç kez uygulama gerektirir. Hastalık oldukça kolay bir şekilde çalışırsa, o zaman doktorun randevusuna bağlı olarak 1 veya 2 tablet için bir gün içmeniz gerekir. Eğer ilacı 5-7 gün boyunca doğru şekilde kullanırsanız, bademcik iltihabını tedavi edebilir ve komplikasyonları önleyebilirsiniz.

Pürülan anjina veya diğer eşzamanlı hastalıkların varlığı ile, Amoksisilin dozu artar ve tedavi periyodunun süresi, patolojinin seyrinin karmaşıklığına bağlı olarak, çok farklı olabilir.

Çocukların tedavisi

Çocuklarda anjinada amoksisilin sıklıkla reçete edilir, ancak dozaj tedavi eden doktor tarafından belirlenir ve ayrıca tedavinin seyrini ve ilacın şeklini belirler.

Bu ilacın yardımıyla boğaz ağrısı tedavisi erken doğan bebekler de dahil olmak üzere yenidoğanlarda bile gerçekleştirilir, bununla birlikte, antibiyotik yöntemleri arasındaki süre çok daha uzun olmalı ve tedavi süresi 12 gündür. Amoksisilin anjina ile alınırsa, dozaj doktor tarafından kesinlikle seçilir, çünkü yeni doğan bebekler ilacı iyi tolere edemez.

Bebekler için bir süspansiyon hazırlamak için, hazırlığı ile şişeye su eklemeniz ve iyice çalkalamanız gerekir. Ürünü düzgün bir şekilde hazırlamak için, öncelikle kullanım talimatlarını incelemelisiniz.

Önemli! Seyreltilmiş bir formda, ilacı oda sıcaklığında 2 haftadan daha uzun süre saklayın. Odada düşük bir sıcaklık varsa, o zaman ajanı buzdolabına koymak gerekli değildir. Her alımdan önce, süspansiyon iyi çalkalanmalıdır.

Hamilelik ve emzirme döneminde tedavi

Hamilelik sırasında Amoksisilin kullanımı hakkında bilgi oldukça çelişkilidir. İlacın fetüsün genel gelişimini etkilediği konusunda güvenilir bir bilgi yoktur, ancak kesinlikle kesin:

 • ajan plasentaya önemli miktarlarda nüfuz eder;
 • birçok yan etkiyi kışkırtabilir;
 • bir kadının zayıflamış vücudunu etkiler;
 • fetal durumda yansıtılır.

Bununla birlikte, bir antibiyotiğin doğumsal anomalilerin olasılığını artırdığı doğrulanmış bir gerçek olmadığı dikkati çekmektedir. Buna ek olarak, bu ilaç, böbrekler tarafından etkisiz hale getirilir ve böylelikle, oluşan fetüs üzerindeki etkisinin yoğunluğunu azaltır.

İlk üç aylık dönemde, bu çare aşırı dikkatli atfedilir. Hamilelik sırasında bu ilacı kendi başınıza almak yasaktır, çünkü sadece tedaviye devam eden doktor terapinin dozu ve süresini belirlemelidir.

Emzirme döneminde, Amoksisilin almak yasaklanmıştır, böylece ilaç sütün içine nüfuz eder ve bir disbakteriyozu, alerjik reaksiyonu ve birçok yan etkilere yol açabilir.

Terapi periyodu için çocuğu suni beslemeye transfer etmek gerekir. Emzirmeye devam etmek, antibiyotiğin son alınmasından 2 gün öncesinden daha erken olamaz.

Kontrendikasyonlar

Birçoğu, Amoksisilin ne kadar güvenli olabildiğini ve ne tür kontrendikasyonların olduğuyla ilgileniyor. Kompozisyonunda penisilin içeren başka bir ilaç gibi, bu antibiyotik de bir takım kontraendikasyonlara sahiptir ve birçok organ ve sistemden komplikasyonlar da ortaya çıkabilir.

Pratik olarak, vücuda verilen tüm ilaç miktarı böbrekler tarafından atıldığından böbrek yetmezliği durumunda uygulanması yasaktır. Kontrendikasyonlar karaciğer hastalığı olabilir.

Bir antibiyotik ve bağırsak ve mide hastalıkları ile olamaz. Hastanın vücudunun ilacın belirli bileşenlerine aşırı duyarlılığı da bir kontrendikasyon haline gelebilir.

Anjin tedavisi için Amoksisilin almanın mümkün olmaması durumunda, doktor başka bir ilaç da reçete edebilir.

Anjina ile amoksisilin: hangi yaştan kullanılabilir, ilacın özellikleri, endikasyonları ve ilacın kontrendikasyonları

Boğazın en sık görülen nedeni enflamatuar süreçtir. Farenks etkilendiğinde farenjit hakkında konuşurlar, ancak palatine bademcikler ve kemerler patolojik sürece dahil olduğunda, anjina - sadece antibiyotiklerle tedavi edilen bir enfeksiyondur.

Anjinadan amoksisilin en yaygın ve oldukça etkili bir ilaçtır, yetişkinleri ve çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.

Amoksisilin nedir?

Amoksisilin - yarı-sentetik kaynaklı hazırlanması duyarlı aktif maddeler patojenlerin neden olduğu inflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların tedavisi için kullanılan geniş spektrumlu penisilinler grubundan, arasındadır. ilacın ana aktif bileşen amoksisilin trihidrat (su ile temas ettiğinde çözünebilir) tabletler, dispersiyon formunda ve süspansiyon için toz formunda bir antibiyotik üretilmektedir.

Bademcik iltihabına karşı amoksisilin, sıklıkla gram-pozitif ve gram negatif florayı etkileme yeteneğine bağlı olarak reçete edilir. Gastrointestinal sisteme yutulması üzerine, aktif madde toplam kan dolaşımına emilir ve yaklaşık 40 dakika içinde terapötik etkisine başlar.

İlacın alınmasının etkisi, günde en az 3 kez Amoksisilin kullanımını gerektiren yaklaşık 8 saat sürmektedir. İlaç idrarla böbrekler tarafından atılır, bunun sonucu olarak, mesane boşaldığında, ilacın ayrı bir kokusunu duyabilirsiniz. Tedavinin etkili olması için ilaç doğru olarak alınmalıdır.

Angina ve amoksisilin ile tedavi: ilacı almanın kuralları

İlacın dozu, her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından belirlenir. Doktor hastanın yaşını, vücut ağırlığını ve boğaz ağrısının şiddetini dikkate alır.

İlacın günlük dozu 3 doz ayrılmıştır. Kural olarak, hastanın vücudunun endikasyonlarına ve özelliklerine bağlı olarak 250 mg veya 500 mg'lık bir dozaj ile ilacın 1 tabletini atayın. Tableti hemen az miktarda sıvı ile yutmanız önerilir.

Önemli! Antibiyotikler kesinlikle aynı anda, tercihen bir yemekten sonra sarhoş olmalıdır - bu, bulantı ve kusma gibi nahoş bir yan etkiyi önlemeye yardımcı olacaktır.

İlaçla tedavi süresi en az 5 gündür, bazen doktor hastalığın seyrine ve komplikasyonların varlığına bağlı olarak 2-3 gün daha antibiyotik içmesini tavsiye edebilir (bkz. Anjina sonrası komplikasyonlar - ne beklenir).

Dikkat lütfen! Amoxicillin'i farkedilir gelişmeler olduğu anda kendi başınıza bırakmayı bırakamazsınız. Bu genellikle enfeksiyonun etken maddesinin ilaca karşı direnç geliştirdiği ve anjinin aktif olarak ilerlemeye başladığı ve komplikasyonlara neden olduğu gerçeğine yol açar. Antibiyotik seyri sona erdirilmelidir.

Ayrıca ilaç, enflamatuar sürecin neden olan ajan antibiyotiğe duyarlı olması halinde etkili olduğunu göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Örneğin, amoksisilin sıklıkla tamamen yararsız tonsillitli Bademciklerin akut inflamasyon değil bakteriyel bir enfeksiyon ve viral, bu nedenle her zaman hastalığın tam nedenini belirlemek için bir hekime başvurmalısınız tedavisine başlamadan önce neden olabileceğinden.

Çocuklar için amoksisilin: dozaj ve uygulama kuralları

Anjin içinde amoksisilin 6 yaşın altındaki çocuklara bir süspansiyonun hazırlanması için toz formunda atama yapmak daha uygundur. Yaş ve vücut ağırlığına bağlı olarak, dozaj farklı olacaktır, bu tabloda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Çocuklarda anjina ile amoksisilin: dozaj

Önemli! Tek ve günlük ilaç dozları, organizmanın bireysel özelliklerine bağlı olarak doktor tarafından kendi takdirine göre ayarlanabilir. Ayrıca ilacı günde bir kez alma sıklığı - daha büyük veya daha az bir yönde - değişebilir.

Bir toz süspansiyonunun hazırlanması için talimatlar

Tozlu şişede, kaynamış ve soğutularak oda sıcaklığına getirilmesi gereken seviyeye kadar bir risk not edilir. Toz tamamen çözülene kadar ilaç ile şişe iyice çalkalanmalıdır.

Çocuğa ilacın süspansiyon hazırlandıktan sonra 30 dakikadan daha erken olmamasını sağlayın, bundan sonra antibiyotik buzdolabına alınmalıdır. Her alımdan önce ilaç, farenks hipotermi ve yeni bir inflamatuar süreç salgını önlemek için oda sıcaklığında ısıtılmalıdır.

Hazır süspansiyon, ilacın sonuna kadar içilmese bile, 14 günden fazla olmayan serin bir karanlık yerde saklanmalı ve atılmalıdır. Kursu uzatmak gerekirse yeni bir süspansiyon hazırlanır.

Anjina ile Amoksisilin, ilacın dozajının hasta tarafından doğru ve açık bir şekilde gözlemlenmesi durumunda etkili olacaktır. Dozun azaltılması terapiyi işe yaramaz hale getirir ve bakteriler aktif olarak çoğalır ve önerilen dozda yetkisiz bir artış, ciddi yan etkilerin ve aşırı dozun gelişmesine yol açar.

Ilaç kullanımı kontrendikasyonları

Herhangi bir doktor, kendi kendine ilaç tedavisinin, hastalığın sonuçlarından çok vücut için daha tehlikeli olabileceğini onaylayacaktır, bu yüzden bir antibiyotiğe başlamadan önce notu dikkatlice okumalısınız.

Amoxicillin herhangi bir ilaç gibi kullanım sınırlamaları ve kontrendikasyonları gibi, bunlar aşağıdakileri içerir:

 • vücut fonksiyonunun ihlali ile birlikte böbrek hastalığı;
 • şiddetli böbrek veya karaciğer yetmezliği;
 • ilacın bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük;
 • kadınlarda ilk trimesterde gebelik;
 • lenfositik lösemi;
 • mononükleosit;
 • Crohn hastalığı veya irritabl bağırsak sendromu dahil olmak üzere kalın bağırsak kronik hastalıklar;
 • Amoksisilin dahil olmak üzere ilaçların tarihinde ciddi alerjik reaksiyonlar.

Özel bakım ile erişkinlerde anjinada amoksisilin, emzirme sırasında kadınların yanı sıra diabetes mellitus için reçete edilir. Bu durumda, ilacın aktif bileşenlerinin sütle atıldığını ve çocuğun vücuduna girerek olumsuz bir reaksiyona neden olduğunu hatırlamak önemlidir. Videoda, daha ayrıntılı olarak, hangi durumlarda antibiyotik kullanımının uygun olmadığını ve bu ilacın ne zaman dağıtılamayacağını görebilirsiniz.

Amoksisilin almanın yan etkileri: Onları en aza indirgemek nasıl?

Herhangi bir antibiyotikte olduğu gibi, Amoksisilin ilacın uygunsuz uygulanması veya hastanın ilaca karşı bireysel hassasiyeti arttıkça gelişebilecek bir dizi olası yan etkiye sahiptir.

Amoksisilin almanın en sık görülen sonuçları şunlardır:

 • Sindirim sistemi kısmında - mide ağrısı, mide bulantısı, erüstasyon, mide ekşimesi, şişkinlik, ishal;
 • deriden ve mukozadan - Ürtiker tipi, burun ve boğazın ilaç intoleransı ile şişmesiyle ilgili döküntüler;
 • sinir sisteminden - uyuşukluk, ciltte sürünen sürünme hissi, sinirlilik, inhibisyon;
 • alerjik reaksiyonlar - Anafilaktik şok, ürtiker, anjiyoödem gelişimi.

İlacın dozu kesinlikle gözlemlendiğinde, ilacın aşırı dozlanması olası değildir.

Önemli! Eğer bir çocuk yanlışlıkla büyük miktarda Amoksisilin süspansiyonu veya tableti yuttuysa, hemen dilin kökünü parmaklarınızla tahriş ederek kusmayı başlatır. İlacın midesini temizledikten sonra, içerideki enterosorbentlerden birini girmeli ve hastayı doktora yolladığınızdan emin olmalısınız.

Anjina ile ilaç ne kadar etkilidir?

Amoksisilin anjina ile yardımcı olur mu? Bu soru genellikle bu ilacı reçete etmiş olan hastalardan bir doktor tarafından duyulur.

Amoksisilin gerçekten stafilokoklar ve streptokoklar üzerinde çok etkili ve yıkıcı etkisi, hem de diğer bakteriler Gram-pozitif ve Gram-negatif florası bir sayıdır. Antibiyotik tedavisinin etkinliği aynı zamanda doğru tanının zamanında yapılmasına ve tedaviye ne zaman başladığına bağlıdır.

Boğaz ağrılarının sadece anjinin bir semptomu değil, Amoxicillin'in yardım etmediği viral hastalıklar da olabileceğini unutmayın. İlacın fiyatı nispeten düşüktür, her durumda, Amoksisilin tabletleri aynı aktif maddeye sahip analoglardan daha ucuzdur.

Sonuç olarak, antibiyotik tedavisinin yalnızca fayda sağlayamayacağı, aynı zamanda vücuda büyük bir zarar verebileceği de unutulmamalıdır, bu nedenle bu grubun ilaçlarını sadece bu olduğunda, aslında bir ihtiyaç olduğunda alın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde anjina için ilaç

Hastanın durumunu iyileştirmek bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) olan hastalar için ilaç reçetelemenin temel amacıdır. Herhangi bir ajanı kullanmadan önce, öncelikle, yalnızca kalifiye tıbbi personel için mümkün olan ve laboratuar testleri yapabilen hastalığın etken maddesini doğru bir şekilde tanımlamak gerekir.

Şiddetli boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Boğazda iktidar, yutkunmak için acı veren, öksürmek istediğiniz her zaman - bu semptomlar neredeyse her insana tanıdık geliyor, bu genellikle soğuk algınlığı ve orofarenksin iltihaplı hastalıklarıdır.