Loading

Kullanım anjin içinde Amoksisilin

Anjinada amoksisilin sıklıkla uzmanlara atfedilir. Geniş bir bakteri öldürücü etkiye sahiptir, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve bebeklikten bebeklere verilebilir.

Yüksek verim ile birlikte, lehine önemli bir sebep, ilacın nispeten düşük maliyeti (paket başına 60 ruble). Amoksisilin anjinada en sık kullanılan antibiyotikler arasındadır.

Bu ilaç hakkında özel olan nedir? Eyleminin mekanizması nedir ve anjinada etkili midir?

Amoksisilin nasıl

Penisoksin grubundan bir antibakteriyel ilaç olan amoksisilin, güçlü bir bakterisit (bakteri bastırıcı, yok eden) özelliğe sahiptir. Bu yarı sentetik ilaç, diğer penisilinler ile karşılaştırıldığında, daha düşük dozlarda güçlü bir bakterisidal etkiye sahip olabilir.

Yutulduğunda, ilaç yüksek dozlarda (% 95'e kadar) sindirim sisteminden kan içine emilir ve kısmen plazma ile (% 17) emilir, ancak çoğu değişmeden kalır ve tüm dokular ve vücut sıvılarına nüfuz eder (beyin hariç). ve beyin omurilik sıvısı). Burada, enfeksiyonu hızlıca yok etmek için daha az miktarda ilaç kullanılmasına izin veren patojenik bakterileri yok eder.

İlaç, staphylococci, streptococci ve pürülan inflamasyona neden olan bir dizi başka bakteriyi etkileme yeteneğine sahiptir. Patojenik mikroorganizmaya nüfuz ederek, bu patojenlerin duvarlarının oluşturulduğu bakteriyel proteinin oluşumunu engeller. Proteinin yıkımının sonucu, bakterinin ölümüne yol açan koruyucu tabakanın kaybıdır.

Böylece, anjinadaki amoksisilin, patojenik mikroorganizmaların büyümesini baskılamakta ve ana semptomların zayıflamasına yol açmaktadır. Zaten 2-3 yaşında hasta, vücut ısısında bir azalma hisseder, boğazda ağrı rahatlatır, yutmak ve nefes almak daha kolay hale gelir.

Bu ilaç ile yetkin bir tedavi de anjina tipik komplikasyonların görünümünü önlemek mümkün.

Amoxicillin'i boğazında ne zaman almalıyım?

Vakaların büyük çoğunluğunda akut tonsillit anaerobik veya aerobik bakterilerden kaynaklanır, ancak aynı zamanda mantar veya virüsle enfeksiyon sonucu da ortaya çıkabilir. Bu durumda, Amoksisilin temelinde ilaçlar iyi kullanılmayacaktır.

Bu nedenle, ilacı kullanmadan önce, bir doktora danışmanız ve gerekli testleri yapmalısınız. Bakteriyel anjina olduğunu doğrularlarsa, Amoksisilin reçete edilir. Diğer durumlarda, tedavi diğer ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir.

Doktorlar, hastalığın ilk gününde bir antibiyotik reçete etmenin acil ihtiyacı olmadığını, leke sürdükten sonra tedavinin daha etkili olacağını ve tedavinin geç seyrinin, boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları önlemeye yardımcı olacağını söylemektedir.

Bir başka önemli nokta: Amoksisilin başlangıcı alındığında, kabartma doktor tarafından reçete edilen tedaviyi durdurmak için bir bahane değildir.

Tedavi reçete edildiği sürece yapılmalıdır. Anjina ile tam olarak tedavi edilmeyen, ilaca karşı komplikasyonlara veya direncin (bağımlılık) ortaya çıkmasına neden olabilir ve Amoxicillin diğer enfeksiyonlara yardımcı olmaz.

Yan etkileri ve kontrendikasyonları Amoksisilin


Amoksisilin, antibiyotik-penisilinler grubuna aittir ve bir dizi penisilinin antibakteriyel ilaçlarının yan etki özelliklerinin çoğuna sahiptir.

Eczane ağında, bu ilaç reçete dağıtılmaktadır.

Kullanım Koşulsuz kontrendikasyonlar arasında Amoksisilin aşağıdaki hastalıkları çağırır.

 1. Penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjiler.
 2. Mononükleoz bulaşıcıdır.
 3. Sindirim sisteminin akut enfeksiyonları.
 4. ARI.
 5. Bronşiyal astım.
 6. Senna ateşi.
 7. Lenfositik lösemi.

Dikkatle, bu ilacı mide ve sindirim sistemi hastalıkları olan insanlara, kanama öyküsü olan hastalara atayın. Bir doktorun sürekli denetimi altında, böbrek ve / veya karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalara ilaç reçete edilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde amoksisilin

Amoksisilin plasenta bariyerine nüfuz eder, ancak bilim adamları fetüsün gelişimi üzerinde herhangi bir olumsuz etki bulamadılar. Bir kural olarak, ilaç hamileliğin ilk üç aylık döneminde reçete edilmez ve zamanın geri kalanında ilacın atanmasına doktor karar verir.

Emzirme döneminde Amoksisilin anne sütüne geçerek çocukta dysbacteriosis ve / veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlacın alındığı dönemde bebek beslenmez (suni beslemeye veya donör anne sütüne aktarılır), anne sütü boşaltılır (böylece gitmez).

Amoksisilin olası yan etkileri

Penisilinler, çoğu Amoksisilin alırken ortaya çıkabilecek önemli sayıda yan etkilere neden olabilir. En yaygın olanları arasında:

 • cilt ve ürtiker kızarıklığı, anjiyoödem (çok nadir);
 • burun mukozasının (rinit) iltihabı;
 • alerjik konjonktivit;
 • eklemlerde ağrı, vücut ısısında keskin bir artış (çok nadiren);
 • Gastrointestinal problemler: ishal (dışkının gevşemesi), bulantı, kusma, karın ağrısı;
 • baş dönmesi, sinirlilik;
 • Superinfeksiyonların gelişimi (vücutta zaten bir enfeksiyonun alevlenmesi) çok nadirdir.

Ters belirtilerin ortaya çıkması durumunda sorumlu doktora bildirilmelidir. Belki hafif belirtilerle, dozu ayarlamak için gerekli olacaktır. Aynı anda birkaç semptomun ortaya çıkması veya bunların artışı, ilacın bir analog ile değiştirilmesi nedenidir.

Yetişkinler için Amoksisilin Dozu ve Uygulaması


Günlük amoksisilin dozları ve alım sıklığı tedavi uzmanı tarafından belirlenir. Bunlar, anjina tipine ve hastalığın seyrinin karmaşıklığına bağlı olacaktır. Doktor ayrıca hastanın vücudunun özelliklerini ve geçmişte yaşadığı hastalığı da göz önünde bulunduracak ve şimdiden tüm bunlara dayanarak tedaviyi reçete edecektir.

Foliküler formlarda, anjin, 8 saat sonra, 3 kat alımıyla günde 1500 mg'a kadar yetişkinlere reçete edilir.

Pürülan anjina ile, doz 3000 mg / gün artırılabilir, ilaç da günde 3 kez alınır. Bazı durumlarda, toplam günlük doz 2 doz ve bazen 4'e ayrılabilir. Birçok faktöre bağlıdır.

Böylelikle, böbrek disfonksiyonu olan hastalara 12 saat (2 kez / gün) bir resepsiyon verilir ve böylece antibiyotik vücuttan atılabilir.

Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlı olarak, 5 ila 12 gündür.

İlaç ağızdan alınır (yutulur). Genellikle bir hastanede tedavi edildiğinde anjina ile enjeksiyonlar nadiren reçete edilir.

Yetişkinler için, Amoksisilin tabletleri bu gibi dozajlarda üretilir: 200, 400 ve 500 mg. Ve ayrıca kapsüller: 250, 500 mg. Yemeklerden önce veya sonra alınmalı, çiğnenmeden veya öğütülmeden büyük miktarda sıvı ile yıkanmalıdır. Talimatı yerken ilacı almayın tavsiye edilmez.

İlacın maksimum konsantrasyonu, uygulamadan sonra 1.5-2 saat sonra vücutta elde edilir, bakterisidal konsantrasyon 8 saat sürdürülür.

Bir doktorun randevusuna göre, bir kerede sadece bir hap veya kapsül içmenizi sağlayacak ilacın dozajını seçmek daha iyidir.

Çocuklarda Amoksisilin Özellikleri


Amoksisilin doğumdan bebeklere reçete edilir. Bu ilaç iyi çalışılmış ve nispeten güvenli olarak sınıflandırılmıştır.

Ancak, çocuklar için Amoksisilin sadece bir çocuk doktoru veya aile doktoru tarafından reçete edilmelidir. Antibiyotikli çocukların kendiliğinden tedavisi kabul edilemez çünkü yanlış uygulamaları, ihmal edilen boğaz ağrısından daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

Kural olarak, pürülan anjina ile, 2 ila 5 yaş için günlük doz 0.125 mg / gün, 5 ila 10 yaş arası çocuklar için 0.25 mg / gün ve 10 yaşından büyük çocuklar için (vücut ağırlığı 40 kg'dan fazla) 1500 mg / güne kadar (yetişkinlerin yanı sıra).

2 yıla kadar kırıntılarda, kilogram vücut ağırlığına göre hesaplanır - 20 mg / kg.

Tedavi sırasında, günlük doz 8 saat sonra 3-kat uygulamaya bölünür. Bir dozu kaçırırsanız, ilaç derhal ve 8 saat sonra alınır.

Tabletler ve kapsüller 3 yaşın altındaki çocuklar için reçete edilmez. Küçük çocuklar ilacı bir süspansiyon şeklinde alırlar. Kabın üzerinde belirtilen hatta damıtılmış suyun eklendiği tozdan hazırlanır.

Amoksisilin analogları ve etkinliği

Farmakolojik endüstri Amoksisilin çeşitli isimler altında büyük miktarlarda üretmektedir. Amoksisilin analogları:

 • Gramoks,
 • Ospamoks,
 • Ospamox DT,
 • Amosin,
 • Flemoxin Solutab,
 • Hikontsil.

Ek olarak, kulak burun boğaz uzmanları genellikle Amoxicillin ve cavulanic asit kompleks bileşimi ile ilaç reçete:

 • amoxiclav,
 • augmentin,
 • Amoklan Hexal,
 • Amoklavin,
 • Klavotsin,
 • , klavulanat
 • Medoklav,
 • Flemoclav Solutab.

Kovalent asit varlığının antibiyotiği stabilize ettiğine, daha stabil olduğuna (daha az enzim tarafından parçalandığına) inanılmaktadır. Ve bu ilacın kullanımını daha etkili hale getirir.

Bununla birlikte, bu karmaşık formülasyonun daha yüksek bir etkinliğini gösteren güvenilir çalışma yoktur. Her özel durumda, yetkili bir uzman, belirli bir ilacın kullanımı hakkında karar vermelidir.

Anjina sırasında amoksisilin özellikleri

Sıklıkla, geleneksel ilaçlar anjin tedavisiyle baş edemez. Uzun süreli hastalık kronik hastalığa veya komplikasyonlara yol açabilir. Bu arka plana karşı, modern ve modifiye edilmiş bir antibiyotik kullanımı tam iyileşme için tek yöntemdir. Boğaz ağrısında amoksisilin içmek mümkün mü? Bu sadece bir yetişkine değil, aynı zamanda doğumdan gelen bir çocuğa da reçete edilebilen evrensel bir ilaçtır.

etki

Amoksisilin - doğal penisilin temelinde oluşturulan bir tıbbi preparat antibiyotik. Formülü biraz değiştirilmiş, daha rafine edilmiş olduğundan, yarı sentetik gruba aittir. İlaç, enfeksiyonun eyleme geçmesini önleyen yeni özelliklere sahiptir. Amoksisilin, genellikle anjina için reçete edilen, Flemoxin Solutab hazırlanmasında aktif bir maddedir.

Temel çalışma prensibi antimikrobiyal etkiye yönelmiştir, bu nedenle geniş bir enfeksiyöz ajanlar dizisine maruz kalmaktadır. Antibiyotik bu prensipte çalışır: zararlı mikroorganizma hücrelerinin zarlarındaki çalışmaları bozar. Etkisi altında, en bilinen enfeksiyonların çoğu düşer:

 1. Salmonella,
 2. stafilokoklar,
 3. Gonokoklar,
 4. streptokoklar,
 5. E. coli,
 6. meningococcus,
 7. Helicobacter pylori,
 8. shigella ve diğerleri.

Amoksisilin, bakteriyel boğaz ağrısı için etkili ilaçlardan biridir, ancak satın almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doğru randevu ile hastanın sağlık durumu ertesi gün iyileşir. Hiçbir durumda doktor tarafından reçete edilen tedavinin seyrini kesmelisiniz.

Yetişkinlerde kulak iltihabı için hangi kulak damlalarının reçete edildiğini okuyun.

İlaç asit ortamından korkmaz ve penisiline bağlı tüm enfeksiyonlara aktif olarak etki eder. Buna tepki vermeyen tek bakteri, penisilinaz üreten enzimlerdir. Eklem etkileşimleriyle, antibiyotik sadece nötralize edilir. Daha fazla modern ilaçlar, amoksisilin ve penisilinaz ile etkileşmeyen bir antibiyotik geçerek zaten yaratılmıştır.

Amoksisilin sık ve kontrolsüz kullanımı, mutant patojenik bakterilerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. İlaç, on yıllardır kullanılmış ve kendi mikroorganizmalarını elde etmeyi başarmıştır - penisilinaz, antibiyotiğin enfeksiyona yolunu engeller.

Amoksisilin, eczacılar tarafından iç kullanım, tabletler ve kapsüller için süspansiyon şeklinde üretilir. İlaç içeri girdikten sonra, bağırsak duvarına hemen emilir ve ayrıca şu şekilde dağıtılır:

 1. solunum yolu dokuları (burada larenjitin antibiyotiklerle tedavisi hakkında bilgi edinebilirsiniz, link yetişkinlerde farenjitle hangi antibiyotiği tarif eder);
 2. balgam,
 3. KBB organları (sinüzit için güçlü antibiyotikler hakkında okuyun),
 4. rahim ve ekleri,
 5. prostat bezi
 6. plasenta ve fetus,
 7. yağ dokusu.

Kan-beyin bariyeri nedeniyle neredeyse hiç kan dolaşımına girmez. Bazıları vücutta kalır, ancak büyük bir kısmı idrar veya anne sütü ile atılır.

Ilacı alırken mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmeli, odayı daha sık havalandırın, ayrı olarak tahsis edilmiş yemeklerden yiyin. Çevre karantina rejimi ile uyumlu olmalıdır - maskelerde yürüyor. Antibiyotik, enfeksiyonun kendisi ile iyi başa çıktığı için, ilaca yönelik tüm ek reçeteler iptal edilebilir.

Kullanım talimatları

Anjin tedavisi en etkili olanıdır, doktora gitmelisiniz. Muayeneden sonra uzman, vücudunuz için gerekli günlük dozu, uygulama sıklığını ve uygulama süresini hesaplayacaktır. Doktor ayrıca vücut muayenelerinize veya virüslere bulaşma olasılığını dışlamak için bireysel muayeneye başvurmanızı da isteyecektir. Hastalık bunlardan kaynaklanıyorsa, Amoksisilin görevle baş edemeyecektir.

Nasıl başvurulur

Nasıl alınır? Yutulduğunda, ilaç yeterli miktarda sıvı veya daha fazla miktarda yıkanmalıdır. Uygulama miktarı enfeksiyon kaynağının büyüklüğüne ve antibiyotiğin vücuda toleransına bağlıdır. Önerilen kullanım - günde 2 kez, bazen doz sayısı 4'e çıkarılabilir. 10 yaşından küçük çocuklar için bir süspansiyon daha sık reçete edilir. Toz ve sıcak kaynamış su yardımı ile hazırlanır. Ayrıca, ortaya çıkan kütle homojen bir sıvı oluşana kadar iyice çalkalanır. Çocuklar için, süspansiyon her zaman meyve notalarının eklenmesiyle hoş bir tatlandırıcı lezzete sahiptir.

Çocuklar için dozlar çocuğun vücudunun ağırlığına göre hesaplanır, ancak hiçbir durumda yetişkinler için günlük maksimum alım miktarını geçmemelidir. Amoksisilin boğaz ağrısı ile ilgili yardımcı olup olmadığı her zaman bir sorundur. İlaç, gastrointestinal sistemdeki diğer tüm iyi emilimden ve hızlı başarısızlıktan arındırılmış eylemden farklılık gösterir, bu nedenle oral uygulamada bile yardımcı olur. Tedavi süresi 5 günden başlar ve 14 güne ulaşabilir, ancak bu en ihmal edilmiş durumlardır.

Çocuklar için dozaj

Nasıl ve kaç gün sürecek?

 • Kursun ortalama ağırlığı günde 1 kilogram başına 30-60 mg'dır.
 • Kursun şiddetli şiddeti: günde 1 kilogram başına 100 mg'a kadar.

Angina ile amoksisilin nasıl alınır: ilacın ortalama dozu

Çoğunlukla yetişkinlikte ve çocukluk döneminde anjina ile mücadelede "ağır topçu" - antibiyotik kullanımını gerektirir. Sadece bu tür önlemler komplikasyon riskini ve hastalığın akut formunun kronik olana geçişini önemli ölçüde azaltabilir.

Bugün, tüm antibiyotiklerden doktorlar genellikle bu durumda etkinliğini ve güvenliğini nedeniyle Amoksisilin kullanımını önermektedir. Amoksisilin anjina ile nasıl alınacağını ve istenen terapötik etkiye sahip değilse ne yapılacağını öğrenelim.

Hazırlık hakkında genel bilgi

Amoksisilin, doğal penisilin bazlı bir ilaçtır. Onun formülü biraz değiştirildi, daha mükemmel ve etkili.

İlaç yarı sentetik gruba aittir, geniş bir etki spektrumuna sahip bir antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Madde, metabolizmayı, hastalığın etken maddesinin hücre zarlarında bozarak, hayati aktivitesinin durmasına neden olur.

Bu ilaç, bakteriyel boğaz ağrısıyla mücadelede en popüler ve etkili olarak kabul edilir. Doğru dozaj ve tedavi rejimi seçimi ile, hastanın iyiliği, işlemin başlamasından hemen sonraki gün önemli ölçüde iyileşir.

Ancak Amoxicillin kullanımı ile boğaz ağrısı kendi kendine ilaçlama yapılamaz, çünkü bu ciddi sonuçlara yol açabilir.

Tedavinin süresini değiştirmek için dozu arttırmanın veya azaltmanın önerilmediğini hatırlamak da önemlidir. Bu antibiyotiğin kontrolsüz kullanımı, hastanın durumunu daha da kötüleştirmek için anjinaya neden olan bakterilerde ilaca karşı direncin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Erişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksisilin, bağırsağın duvarları boyunca kısa sürede neredeyse tamamen kan içine emilmekte ve daha sonra dokulara dağıtılmaktadır.

ENT organlarında ve solunum sisteminde, dişi üreme sisteminin organları, yağ dokusu, prostat bezinde ilacın büyük bir konsantrasyonu gözlenir, ancak beyine neredeyse hiç nüfuz etmez. İlaç idrar ve anne sütü ile vücuttan atılır, birkaç gün boyunca vücuttan tamamen ortadan kaldırılır.

Amoksisilin kapsüller, granüller ve tabletler biçiminde temin edilebilir. Ancak bu ilacın ana aktif maddesi de benzer bir amaca sahip diğer ilaçların bileşimine dahil edilir. Bu Amoksililin'e benzer Amoksildir, ancak çocuklukta iç yutma için enjeksiyonlar ve çözeltiler için bir çözelti hazırlanması için bir toz formunda ek olarak mevcuttur.

Bir tane daha var - Amosin. Birkaç serbest bırakma formuna ve aynı aktif bileşene sahiptir.

Amoksisilin ve klavulanik asidin kombine edildiği ilaçlar da vardır. Bu Augurmentin ve Amoxiclav. Bu ilaçlara çocukluk döneminde, hamilelik ve emzirme döneminde izin verilir, ancak sadece bir uzmanın amacı için. Bileşenlerin bu kombinasyonu, ilacı bölünmeye ve angina ve diğer enfeksiyonlara karşı savaşmada etkili hale getirir.

İlaç ne zaman reçete edilir?

Amoksisilin, hem akut tonsillit hem de diğer bulaşıcı hastalıklar için reçete edilen geniş spektrumlu bir ilaçtır. Ajan erkeklerde ve kadınlarda, yetişkinlerde ve çocuklarda angina tedavisinde kullanılabilir. Ve bir çocuğun doğumunun ilk günlerinden ve hamilelik sırasında bile kullanmak mümkündür.

Ancak emzirmede, bu antibiyotiğin tedavi süresi boyunca kullanılması gerektiğinde, bebeği geçici olarak uygun bir karışıma aktarmanız önerilir.

Amoksisilin, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu sadece anjinin tedavisi için reçete edilir. Bir kişi, fungal veya viral doğada bademcik iltihabına sahipse, bu durumda bir antibiyotik ile tedavi, istenen terapötik etkiyi vermeyecektir. Bu nedenle, bir ilacın atanmasından önce doktor her zaman en uygun ilacın ve dozajının seçilmesine izin veren bir dizi çalışma yürütür.

Reçete yazma öncesi çalışmalar nelerdir?

angina ile Amoksisilin başlıca dezavantajı, - arzu edilen terapötik etkilerinin olmaması patojen operasyon antibiyotik ve durdurmak için yok etme kapasitesine sahip penitsillianazu dereceleri üretmektedir.

Ayrıca, ilaç, mantar ve virüslerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılmaz, ancak bakteriyel hastalığa benzer bir semptomla birlikte kullanılır.

Bu yüzden Amoxicillin atanmadan önce doktor bir dizi sınav ve test yapar. Anjinada, kanın ve diğer teşhis prosedürlerinin analizine ek olarak, boğazdan bir yayma ve besin ortamı üzerinde tohumlama yapılır.

Bazı durumlarda, alerjik reaksiyonlara ve penisilin ilaçlarına karşı bireysel hoşgörüsüzlüğün varlığına bağlı olarak, bedenin ajanın kendisine verdiği cevabı belirlemek için ek çalışmalar yapılır.

Yetişkinler ve çocuklar için ortalama doz

Bu antibiyotiği tablet ve kapsül şeklinde almak en sık doktor tarafından reçete edilir. Hazırlık yeterli miktarda saf su ile yıkanır. Ve yiyecek alımına bakılmaksızın yiyebilirsin, ama yemekle değil.

Tedavi planı ve dozaj, hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlıdır. Genellikle günde 2 kez, özellikle şiddetli vakalarda - 3 kez.

Çocuklarda anjinada amoksisilin genellikle haşlanmış sıcak su ekleyerek tozdan hazırlanan bir süspansiyon formunda uygulanır. İlacın bu formunu kullanırken, dozaj çocuğun ağırlığına ve yaşına göre hesaplanır.

Ortalama olarak, tedavi süreci 5-10 gün sürer. Ancak tedavinin kesin süresi doktor tarafından belirlenir. Genellikle bir uzman günde 1 kilogram başına 30-60 mg antibiyotik atar. Erişkinlikteki maksimum doz, ciddi bulaşıcı hastalık formları için günde 6000 mg'dır. İşte tabletler şeklinde anjin için Amoksisilin ortalama dozajları:

Anjin içinde Amoksisilin nasıl alınır?

Amoksisilin, hem yetişkin hem de çocuklarda, hem kataral hem de pürülan anjinin doğrudan tedavisinde ana antibiyotik olarak kabul edilir. Bu, tablet formunda mevcut olan bir penisilin preparatıdır:

 1. trihidrat,
 2. kullanışlı Solutab
 3. konsantre Forte.

Ayrıca tabletlerde ve tozda bulunan Cavulanic asit ile de enjeksiyon çözeltisinin seyreltilmesi için. Çocuklar için Amoksisilin granüllerine dayalı bir süspansiyon hazırlamak için bir seçenek vardır.

Yemekten kesinlikle antibiyotiğin mideden emilimini etkilemediğine dair bir görüş vardır.

Amoksisilin balgam, tükürük, safra ve plasenta yoluyla anneden bebeğe geçer.

Vücuttan, pratik olarak, işlenmemiş bir formda, idrar sisteminin organları yoluyla atılır.

Kontrendikasyonlar

Hastanın sahip olması şartıyla Amoksisilin içeren ilaçlar almayın:

 1. Penisilin ve Sefalosporinlere karşı alerji;
 2. mononükleosit;
 3. Lenfositik lösemi.

Ayrıca, amoksisilin antibiyotiklere karşı aşağıdaki gibi yan etkiler olabilir:

 1. alerjiler (ödem, ürtiker, alerjik rinit, konjonktivit);
 2. bağırsak florasının disbakteriyozu;
 3. kandidiyazis;
 4. anafilaktik şok;
 5. mide bulantısı, kusma veya kabızlık.

Amoksisilin Trihidrat

Tek bir tabletin parçası olarak Amoxicillin tablet formu:

 1. Amoksisilin trihidrat 250 mg;
 2. patates nişastası;
 3. kalsiyum stearat;
 4. yanı sıra süt şekeri.

Erişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksisilin, hastanın devam eden hastalığının sağlık ve nüanslarına bakarak, doktor tarafından belirlenen hacimde kullanılır.

Yetişkinler ve 10 yaşın üzerindeki çocuklar, genellikle 3 resepsiyondan biri için 250 ila 500 mg arasında reçete edilir. En iyi etki dozlar arasında 8 saatlik aralığa yapışırsanız, anjinada Amoksisilin gösterecektir.

5 ila 10 yaş arası çocuklar - günde iki kez veya üç kez 250 mg. 5 yaşın altındaki bir çocuğa tabletler kullanılmamalıdır, bunun yerine, örneğin bir süspansiyon gibi daha rahat bir formda kullanılmalıdır. Bunun nedeni, Amoxicillin tabletlerinin meyve suları veya diğer tatlı içecekler ile öğütülmesine, çözünmesine veya yıkanmasına izin verilmemesidir.

Soljutab

Sunulan tüm formların en uygun şekli. Önceki klasik tablet versiyonundan farklı olarak, suyu çiğniyor, çözebiliyor ve içebiliyor ya da su ile içemiyorsunuz. Ayrıca, diğer varyantlarda olduğu gibi antibiyotik de lekesiz olarak yardımcı olur.

Amoksisilin Solütab, 250, 500 ve 1000 mg aktif madde ile birlikte portakal veya ananasın tatlandırıcıları ile üretilir.

Anjina dozu ile amoksisilin

Kullanım talimatı, ergenler ve yetişkinler için günde üç kez 250 mg almanızı önerir. Doktor bu durumun gerekli olması halinde dozu 500 mg'a çıkartabilir.

Angina pürülan özellikleri 500 mg veya daha fazla bir hacimde Amoksisilin Solütab ile tedaviye ihtiyaç duyar, ancak günde 6000 mg'dan fazla değildir.

forte

Silindirik kapsüller Amoksisilin Forte, küçük granüllerden oluşan beyaz bir toz formunda 500 mg Amoksisilin ile beslenir. Oral olarak uygulandığında, yutulmalı, sudaki tozu açmadan veya çözmeden, rahat bir miktarda su ile yıkanmalıdır.

Tonsillit ile nasıl alınır?

 1. Antibiyotik kapsüllerin 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmasına izin verilmez.
 2. Amoksisilin 6 ila 12 yıl arasında günde üç kez 250 mg'lık bir dozda alın.
 3. Yetişkinler ve adolesanlar genellikle günde üç kez 500 mg olarak reçete edilir.
 4. Tedavi süreci toplamda 10 günden az olmamalıdır.

Amoksisilin ve Cavulanik asit

Amoksisilin, bu antibiyotiğin etkisine dirençli olan enfeksiyonları bile yenmek için Cavulanik asit ile takviye edilir. Bu ilaç kombinasyonu, bir süspansiyon hazırlamak için enjeksiyonlar, tabletler ve toz formunda verilir.

Anjinada amoksisilin enjeksiyonu 8 saatte bir 1000 mg toz içine koy.

tabletler 250, 500 ve 875 mg Amoksisilin konsantrasyonu ile bulunur.

Gençler ve yetişkinler, 8 saat sonra günde 3 kez 250 gramlık bir tablet reçete edilirler ve pürülan tonsillit durumunda, 12 saatlik bir aralık boyunca günde iki kez alınan 500 gramlık bir tablet ile bir varyasyon da mümkündür. En yüksek amoksisilin dozu (875 mg) günde iki kez 1. hap miktarında daha ciddi enfeksiyonlar için kullanılır.

Bu kombinasyon temelinde oluşturulan hazırlıklar:

süspansiyon

Çocuklarda anjinada amoksisilin bir süspansiyon şeklinde kullanılması daha iyidir.

Bir süspansiyon hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 74 ml saf kaynamış suyı ölçün ve özel bir etikete şişeye dökün;
 • granüller tamamen eriyene kadar şişeyi iyice çalkalayın;
 • Pişirildikten sonra 5 dakika alınız.

Süspansiyonu kitin yardımıyla ölçün, ölçün (kaşık).
2 ile 5 yaş arasındaki çocuklar - Yarım tam ölçüm kaşığı / günde üç kez
Yaşları 5 ila 10 arasında olan çocuklar - Çocuk doktorunun amacına göre 1 ila 2 boyutlu kaşık

2-10 yaş arası bir çocuk için en fazla 24 saat, günde üç kez vücut ağırlığının kilogramı başına 20-40 mg'dan fazla kullanılmamalıdır.

Bir yetişkin için askıya alabilir miyim?

Yetişkinler süspansiyonu kullanabilir, ancak uygun dozda. Ağırlığı 40 kg'ı aşan yetişkinler için, bunlar 2 ölçüm kaşığı olup, içinde günde üç kez 500 mg Amoksisilin, ancak 6 g'dan fazla olmayacaktır.

Tedavi önerilen tedavi süresi, toplam enfeksiyon kontrolü için semptomların tamamen ortadan kalkmasının ardından 10-14 gün artı 2-3 ek gün.

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinada "amoksisilin"

Stafilokok, streptokok veya diğer bakterilerin neden olduğu anjinada amoksisilin, akut tonsilliti tedavi etmek için sıklıkla kullanılan etkili bir ilaçtır. Bu ilaç güçlü bir bakterisid etkiye sahip olan yarı sentetik antibiyotiklere aittir. Kural olarak, amoksisilin aldıktan sonra hastanın durumu ertesi gün zaten geliştirildi. Bununla birlikte, bir uzman tarafından reçete edilen tedavinin kesilmesi kesinlikle yasaktır.

Antibiyotik "Amoksisilin" nasıl çalışır?

Erişkinlerde anjinada amoksisilin, bakteriyel enfeksiyonla mücadeledeki etkinliği yüksek olduğundan ve yan etki riski minimal olduğundan, sıklıkla yeterli reçete edilir. Bu ilaç, patojenik mikroorganizmanın hücre duvarının bir parçası olan, bakteri içindeki ana proteinin sentezini kırarak çalışır. Böylece, bakterinin koruyucu kabuğu yok edilir ve tek hücreli organizma ölür.

Bununla birlikte, anjina - amoksisilin veya bu serinin başka herhangi bir ilacında penisilin antibiyotik - bazen enfeksiyon ile baş edemez. Bazı bakterilerin antibakteriyel ajanı tahrip eden spesifik bir enzim - beta-laktamaz oluşturabilmesi gerçeğidir. Bu nedenle, akut bademcik iltihabının tedavisi, hastanın sağlık durumuna göre, belirli bir antibiyotiğin kendisine yaklaşıp ulaşmadığını veya daha güçlü bir ilaç reçetesi verilip verilmeyeceğini belirleyebilecek bir uzmanın sıkı denetimi altında gerçekleştirilmesi açısından çok önemlidir.

Angina ile "Amoksisilin" tabletleri nasıl içilir: yetişkin dozu

anjina amoksisilin tedavisi tabletler (200 mg, 400 mg ya da 500 mg), kapsüller (500 mg, 250 mg) ya da süspansiyonu (400 mg, 250 mg, 200 mg ya da, her biri 5 ml başına 125 mg) alınması ile gerçekleştirilebilir. Genellikle, 10 yaşın altındaki yetişkinler ve çocuklar için tabletler veya kapsüller reçete edilir. Ve henüz kapsülleri ve tabletleri nasıl yutacağını bilmeyen bebekler, ilacı süspansiyon haline getiriyorlar.

Anjinadaki maksimum amoksisilin miktarı (bir yetişkine dozaj) 1500 mg'dır. Tipik olarak, günlük doz, her biri 500 mg'lık üç eşit parçaya bölünür ve her 8 saatte bir alınır. Bununla birlikte, her bir kişinin farklı hastalığı vardır, bu yüzden uygulama sıklığı ve doz her bir durumda ayrı ayrı ve sadece yetkili bir uzman tarafından belirlenir. Kendi kendine ilaçlama kategorik olarak kabul edilemez, çünkü başlangıç ​​için hastalığın farklı bir tanısını koymak, anjinin tipini ve kendi seyrinin özelliklerini belirlemek gereklidir. Pürülan tonsilliti belirlerken, amoksisilin günde 3 g'lık bir miktarda reçete edilebilir (her dozda 1 g).

Angina olan çocuklarda "Amoksisilin" dozu

Genç hastalara bu antibiyotik aynı zamanda çeşitli akut tonsillit formlarına da yardımcı olur. Ancak, bu durumda, bir çocuğun tedavi etmesi, bir doktor tarafından değil, kendi takdirine bağlı olarak veya bir eczacının tavsiyesi üzerine, ölümcül bir sonuca kadar çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, bir antibiyotik sadece bir çocuk doktoru veya bir aile doktoru tarafından reçete edilebilir olduğunu hatırlamak önemlidir. 5-10 yaş arası çocuklar için anjin içinde günlük amoksisilin dozu 750 mg'dır ve ayrıca yetişkinlerin tedavisinde 250 mg'lık üç bölüme ayrılır.

2-5 yaş arası çocuklar bu ilacı günde 3 kez 125 mg (genellikle bir süspansiyon şeklinde) olarak reçete ederler. Süspansiyon, kaynatılmış suyu oda sıcaklığında ve kuru maddede birleştirip karıştırmak suretiyle hazırlanır. Bu durumda, kuru maddeye su eklenir, tersi de doğru değildir.

2 yaşından küçük çocuklarda anjinada amoksisilin, çocuğun kilosuna karşılık gelen bir dozajda reçete edilir - 1 kilogram başına 20 mg.

İlaç bir yemekten sonra alınır ve hemen harekete geçmeye başlar: 15-30 dakika sonra, kandaki konsantrasyonu yeterince yüksektir. 8 saat sonra, ilacın etkisi zayıflamış, bu nedenle günlük doz ve düzenli aralıklarla alınması gereken üç eşit parçaya bölünmesi tavsiye edilir. Antibiyotik atılımı böbrekler yoluyladır. Genitoüriner sistem ve karaciğerin herhangi bir kronik hastalığının varlığında, anjinada amoksisilin doğru şekilde nasıl içileceği sadece doktor tarafından belirlenebilir.

Amoksisilin boğaz ağrısı tedavisinde yardımcı olur mu?

Akut tonsillit - Çeşitli komplikasyonları tehdit eden uygunsuz tedaviyle sinsi bir hastalıktır. Özellikle çocuklar genellikle bu hastalığın sonuçlarından muzdariptirler. Bazen bir önceki hastalıktan sonra yetişkinlerde, kalp, eklem veya böbreklerle ilgili problemler vardır. Anginada amoksisilin kullanımı akut tonsillitin konservatif tedavisinin "altın standardı" olarak kabul edilir, çünkü:

 1. Bu ilaç onaylıdır, güvenli bir ilaç olarak kabul edilir ve 1 yıla kadar çocukların tedavisinde bile kullanılabilir;
 2. Amoksisilin sindirim sisteminde iyi emilir (gastrointestinal sistem);
 3. ve yerli ve yabancı uyuşturucu analogları çok pahalı değildir;
 4. Zamanında antibiyotik tedavisi, olası komplikasyonların gelişme riskini önemli ölçüde azaltır.

Ayrıca amoksisilin, anjin, otitis, sinüzit ve diğer bakteriyel enfeksiyonlarla da yardımcı olur.

Anjin tedavisinde "Amoksisilin" nasıl değiştirilir

Bu antibiyotiğin, ilacın kurucu bileşenlerine bulaşıcı mononükleoz ve aşırı duyarlılık için kullanılması yasaktır. Emzirme ve hamilelik sırasında, ilaç, sadece antibakteriyel bir ajan alındıktan sonra istenmeyen etkilerin gelişme riskini karşılaştırarak ve annenin veya bebeğin hastalığın komplikasyonlarıyla tehdit edildiğinde reçete edilir. Gerekirse, halk ilaçları ile alternatif tedavi mümkündür.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi (amoksisilin, penisilin, seftriakson, vb) sıklıkla alerjik reaksiyonlara, kandidiyazis ve dispeptik rahatsızlıklara neden olur. Bazen sinir ve kardiyovasküler sistemin çalışmasında sorunlar vardır. Bu nedenle, eğer hasta ilacı almanın arka planına karşı güçlü bir şekilde ağrırsa, kusma ve kusma ortaya çıkarır, o zaman mutlaka uzman tavsiyesine ihtiyaç duyar. Doktor ya ilacı iptal eder ya da antibiyotiğin yan etkisini azaltan ek ilaçları reçete edecektir.

angina amoksisilin tabletler alerjik zayıflık, bronşiyal astım, saman nezlesi, lenfositik lösemi, kolit ve karaciğer yetmezliği olan hastaların tedavisinde kullanılır. Böbrek yetmezliği öyküsü varsa, ilaç bir uzman gözetiminde alınmalıdır. Alerjiye yatkın olan çocuklar, ilacı kullanmadan önce alerji testi yaptırmak anlamlıdır.

Anginadaki amoksisilin nasıl değiştirileceği sorusu, sıklıkla bu ilacın bireysel intoleransı ile ortaya çıkar. klatsid, sumamed, lendatsin, sefaleksin, eritromisin, sifloks, sefazolin, - - kolayca akut bademcik başa bir geniş spektrumlu antibiyotiklerin vardır. Bununla birlikte, başarılı bir tedavi garantisinin, doğru bir teşhis ve uygun bir tedavi randevusu için bir doktora zamanında ulaşması olduğu dikkate alınmalıdır.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Virusa.ru sitesinden

Grip, sinüzit, bademcik iltihabı

Antibiyotik amoksisilin - angina için ilk ilaç

Amoksisilin, yarı sentetik bir şekilde üretilen ilk antibiyotiklerden biridir. Bu, onun üretimi için, özellikle - penisilin, doğal bir madde almak ve kimyasal olarak, yapay kökenli çeşitli bileşenleri ekleyerek, onu değiştirmek anlamına gelir. Amoksisilin, anjina için reçete edilir ve sadece bu değil: geniş spektrumlu bir bakterisidal ilaçtır.

Sadece streptokoklara ve stafilokoklara karşı değil, anjinaya neden olur, aynı zamanda diğer mikroorganizmalara karşı da aktiftir:

 • gonore neden olan bakteriler (Neisseria gonorrhoeae);
 • E. coli (Escherichia coli);
 • Proteusun neden olduğu sistit (Proteus mirabilis);
 • ağır pnömoniye neden olan bakteriler, menenjit (Haemophilus influenzae);
 • salmonella (Salmonella);
 • Mide ülserine (Helicobacter pylori) neden olan bir bakteri.

İlaç mikropları öldürür, bölünme ve büyümenin süreçlerini aksatır, hücrelerin kendisini yok eder. Ek olarak, bu aletin avantajları, ciddi yan etkilere (penisiline dayanan bazı diğer antibiyotikler gibi) neden olmamak ve örneğin ampisilin ile karşılaştırıldığında midenin duvarları tarafından iyi absorbe edilmesidir.

Antibiyotiklerin insan vücudu tarafından asimilasyonu% 93 oranında gerçekleşir. Bu durumda, midede hidroklorik asit tarafından tahrip edilmez, alımı besin alımına bağlı değildir. Bir saat içinde, aktif maddenin plazmadaki konsantrasyonu yüksek bir seviyeye ulaşır ve o zamandan beri 8 saat boyunca aktif olmuştur. Amoksisilin, kan, idrar, pulmoner sıvı ve diğerleri gibi çeşitli vücut sıvılarında birikmektedir. İlaç yavaş yavaş idrar (% 60) yanı sıra safra (% 20) ile vücuttan atılır. 3 saat boyunca, karaciğer ve böbrekler düzgün bir şekilde çalıştığı sürece antibiyotik tamamen dışarı çıkmalıdır. Ek olarak, amoksisilin kısmen emziren kadınlardan anne sütü ile serbest bırakılır.

Çeşitli formlarda antibiyotik salgılarlar:

 1. Çocuklar için tabletler (500 mg) - çiğneme pastilleri (200 ve 400 mg);
 2. Kapsüller (500 mg ve 250 mg);
 3. Süspansiyonun hazırlanması için 5 ml içinde çeşitli dozajlarda (125 mg ila 500) toz.

Çoğu antibiyotik gibi, amoksisilin de yemekten sonra tüketilir.

Amoksisilin reçete edildiğinde?

Angina, amoksisilin etkili olduğu hastalıklardan sadece biridir. Bu antibiyotik aşağıdaki gibi bakteriyel ve enfeksiyöz inflamatuar hastalıklar için reçete edilir:

 • bronşit;
 • pnömoni;
 • akut otitis media;
 • sinüzit;
 • üretrit;
 • sistit;
 • piyelonefrit;
 • komplike olmayan gonore;
 • cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları;
 • gastrointestinal sistemin enfeksiyonları;
 • Lyme hastalığı;
 • menenjit;
 • şarbon;
 • sepsis;
 • Helicobacter pylori'nin neden olduğu mide ülseri ve duodenal ülserin kombine tedavisinde olduğu gibi (metronidazol veya klaritromisin ve diğer bazı ilaçlarla tedaviyi birleştirerek).

Ancak anjina veya akut tonsillit, bu antibakteriyel ilacın reçete edildiği en yaygın ve tipik tanıdır.

Antibiyotik avantajları

Amoksisilin, bilim adamları tarafından modifiye edilmiş yeni bir ilaçtır ve penisilin serisinin benzerlerinden farklı olarak, bir dizi avantaj elde etmiştir:

 1. Çocuklarda ve hamile kadınlarda anjinin tedavisi için en güvenli antibiyotiklerden birisidir.
 2. Diğer antimikrobiyal ajanlarla karşılaştırıldığında gastrointestinal sistemin duvarlarında çok iyi emilir.
 3. Enfeksiyöz suşlar üzerinde etkilidir, çünkü vücudun tüm biyolojik sıvılarına girer (dorsal ve beyni çevreleyen sıvı hariç).
 4. Antibiyotik amoksisilin geniş bir etki spektrumuna sahiptir ve sadece anjinayı değil, aynı zamanda bakteriyel doğanın diğer bulaşıcı hastalıklarını da iyileştirir.
 5. Bir ilacın fiyatı tüm değerlerini göz önünde bulundurarak demokratiktir ve her zaman eczanelerde mevcuttur.

Satışta bulunabilen amoksisilin tıbbi analogları fiyat, üretici ve menşe ülkesinde farklılık gösterebilir.

Örneğin, Amoxicillin Solutab, Hollanda'da Hollanda'da Flemoxin Solutab, İsrail'de Amoxicillin-Teva, İngiltere'de Augmentin, Avusturya'daki Ospamox'da üretilmektedir. Bununla birlikte, tüm bu ilaçlardaki aktif madde bir ve aynıdır.

Çocuklar da dahil olmak üzere ilacın alınması ve dozajı için yöntemler

Amoksisilin kabulü kesinlikle içeride oluşur, yetişkinler ve 40 kg'dan ağır olan çocuklar günde üç kez 500 mg (standart iki 250 mg kapsül, bir 500 mg veya 1 tablet 500 mg, doza bağlı olarak) alırlar. İlacın dozları arasında yaklaşık 6 saat sürmelidir.

Hastalığın şiddetli seyrinde, ilacın dozu doktor tarafından günde 4 kez 1000 mg'a çıkarılabilir. Bu durumda, her seferinde 4 kapsül alın. Bir kişi günde en fazla 24 kapsül (her biri 250 mg), yani ilacın 6 gramından fazla olmayan bir günde alabilmektedir.

Çocuklukta, dozaj biraz farklıdır. Vücut ağırlığı 20 ila 40 kg olan bir çocuğa günde üç kez sadece 1 kapsül (250 mg) verilir. Amoxicillin bir süspansiyon vermek için daha iyi anjin ile 5 yaşından küçük çocuklar, çünkü onlar için doz 2 kat daha azdır. Buna göre, günde 3 kez ilacın sadece 125 mg'ını almaları gerekirken, bebekler için süspansiyonun tabletlere göre verimi çok daha kolaydır.

Tedavinin seyri genellikle 5-7 gündür, hastalığın daha şiddetli seyri 12 güne uzatılabilir.

Kontrendikasyonlar

Nispeten güvenli olmasına rağmen, tüm hastalar bu antibiyotiği alamazlar. Aşağıdaki sorunlara sahip kişilerin yasaklama kategorilerine göre:

 • penisilin ve ilacın diğer bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • alerji ve diyatez;
 • Saman nezlesi;
 • bronşiyal astım;
 • enfeksiyöz mononükleoz;
 • lenfositik lösemi;
 • böbrek ve karaciğer yetmezliği;
 • antibiyotik alan arka plan üzerinde daha önce ortaya çıkan kolit.

Amoksisilin aldıktan sonra hasta kendini iyi hissetmezse, kızarıklık, alerji belirtileri geliştirdi ve ilaç derhal durdurulmalı ve bunu tedavi eden doktor tarafından bilgilendirilmelidir.

Resepsiyon Özellikleri

Anjin belirtilerinin tamamen ortadan kalkmasından sonra, ilaç 2-3 gün daha alınmalıdır. Amoksisilin kontraseptif içen bir kadın tarafından alınırsa, aktif madde hormonların emilimini etkileyebileceğinden, ek koruyucu önlemler almalıdır.

Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalar ilaç dozunun azaltılması için reçete edilir. 6 yaşın altındaki çocuklar sadece bir askıya alınabilir.

Yaşlı insanlar ilacı alarak sağlığını dikkatle izlemelidir. Hastalıklı böbrekleri varsa, yüksek dozlar durumlarını daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, hasta tüm kronik hastalıkları hakkında doktoru bilgilendirmelidir.

Hamilelikte, ilaç dikkatli bir şekilde reçete edilir ve ancak annenin sağlığına zarar verme riski fetusun tahmini riskinden daha yüksek olduğunda. Gebe kadınlarda, antibiyotiğin vücut üzerindeki etkisi araştırılmamıştır.

Laktasyon ile amoksisilin kontrendikedir. Ya da, şimdilik, anne sütünün içine nüfuz etmesinden dolayı, emzirmeyi durdurur, çünkü bebekte duyarlılık semptomlarının gelişmesiyle doludur.

Ilacı yan etkileri

Tüm antibiyotikler gibi, amoksisilin de bir dizi yan etkisi vardır. En yaygın olanları şunlardır:

 • Gastrointestinal sistemden: mide bulantısı ve kusma, tat değişikliği, stomatit, dysbiosis, ishal, çok nadiren - enterokolit.
 • Bağışıklık sisteminden: ürtiker, cildin kızarıklığı, kızarıklık, burun iltihabı, konjonktivit ve alerjik reaksiyonların diğer belirtileri; izole durumlarda - anafilaktik şok.
 • Karaciğerin yanından: Karaciğer enzimlerinin aktivitesinde biraz artış, bazen sarılık.
 • Merkezi sinir sisteminin yanından (uygulama uzunsa ve dozlar büyükse): uyarma, anksiyete, uykuya dalma ile ilgili sorunlar, depresyon, baş dönmesi, baş ağrısı, kasılmalar.
 • Kanın yanında: Trombosit, lökosit ve kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma.
 • Vücutta diğer değişiklikler: (Özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış ve kronik hastalıkları olan hastalarda) nefes, çarpıntı, nefrit, ağrı eklem ağrıları, mukozal kandidiyaz, süperenfeksiyon darlığı.

Doz aşımı riski nedir?

İlaç yüksek dozda alırken, kural olarak, kusma, ishal, bir kişi mide ve bulantıda şiddetli ağrı hisseder.

Tedavi: gastrik lavaj, aktif karbon alımı, şiddetli vakalarda tuz içeriği ile laksatifler - hemodiyaliz.

Amoksisilin diğer ilaçlarla nasıl etkileşir?

Hastanın başka bir ilaç alması durumunda, amoksisilin ile eşzamanlı alımının etkisi öngörülemeyebileceğinden tedavi doktorunu bilgilendirmelidir.

Özellikle aşağıdaki ilaçlar ile ilgilidir:

 • kontraseptifler;
 • antikoagülanlar;
 • laksatifler;
 • antasit preparatlar ve diğerleri.

Tüm antibiyotikler sadece terapist tarafından reçete edilmelidir. Amoksisilin kontrolsüz alımı, asgari yan etkilere sahip yeni nesil bir antibiyotik olmasına rağmen hoş olmayan sonuçlarla tehdit edebilir. Sadece hastanın durumunu değerlendiren ve tıbbi geçmişini bilen bir doktor, dozu doğru bir şekilde seçebilir ve böylece anjinin tedavisi mümkün olduğunca etkilidir.

Anjinada amoksisilin kullanımı için kurallar

Boğaz ağrısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkar. Ancak çoğu zaman bulaşıcı hastalıklar ile ilişkilidir. Tedavi, hastalığın doğasına göre reçete edilir: viral veya bakteriyel. Ve bakteriler vücuda "nüfuz ettiyse", o zaman antibiyotikler önlenemez. Çoğu zaman, doktorlar Amoksisilin en etkili ilaç olarak reçete ederler..

Amoksisilin Avantajları

İlaç yaygın olarak dağıtılır ve sadece olumlu taraftan bilinir. Bu yarı sentetik antibiyotik penisilin grubuna işaret eder. Anjinada amoksisilin etkilidir, çünkü bu hastalığa neden olan bakteriye karşı etki gösterir..

İlaç, aralarında anjina patojenleri bulunan gram-pozitif ve aerobik gram-negatif bakterileri etkiler. Ek olarak, Amoksisilin (Amoksisilin) ​​yan etkileri çok fazla değildir (diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında). İlaç, bu serinin tüm ilaçlarının tipik olan bağırsak mikroflorasının ihlaline neden olur.

Tesisin avantajları aşağıdaki gibidir:

 • antibiyotik sertifikalı, bebekler için izin verilen en güvenli biri olarak sınıflandırılır;
 • Gastrointestinal kanalın mukozasından kolayca kanın içine nüfuz eder;
 • kan dolaşımında aktif olarak dolaşan tüm hücrelere ve dokulara düşer;
 • bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele amaçlıdır;
 • hamile kadınlar ve anjinalı emziren kadınlarda kullanım için onaylanmıştır;
 • makul bir fiyattır, ucuzdur.

Anjinin nedensel ajanı Amoksisilin'e karşı duyarsız olabilir. Tedavi başladığında bu fark edilebilir, ancak hiçbir sonuç getirmez. Eğer bademcik iltihabı kronikse, antibiyotiğin farklı bakterilere duyarlılığı üzerine ekilir ve tedavinin başlangıcında doktor hangi ilacın bu enfeksiyona gerçekten yardımcı olacağını bilir.

Amoksisilin Yetişkin nasıl alınır

Amoksisilin nasıl çalışır bilinir. Olumlu özellikler arasında mide içinden geçtiği, içinde çözünmediği gerçeğidir. bu nedenle Gıda alımından bağımsız olarak anjinalı erişkinlerde amoksisilin alınır..

Ama yedikten sonra hap almak daha iyidir. Etkisi 15-30 dakika sonra ortaya çıkar ve etkinin etkisi 8 saat sürer, alım sıklığı günde üç defadır. Etki süresi büyük olarak kabul edilir: ilaç asidik bir ortamda ayrışmaz ve uzun bir süre bakteri etkiler. İlaçla aynı anda yiyecek alırsanız, etkinliği belirgin şekilde azalır.

Amoksisilin de sindirim sisteminden absorbe edilir ve 1 saat boyunca böbrekler yoluyla atılır. Etkin maddelerin% 60'a varan kendisine zarar vermeden böbrek fonksiyonu normal ise 6-8 saat., O zaman, ilacın vücut "yaprak" idrarda kaldırılır.

Anjinadan amoksisilin üç formda mevcuttur:

 • tabletler 500 mg (çiğneme - 200 mg ve 400 mg);
 • kapsüller 250 mg ve 500 mg;
 • 125 mg, 200 mg, 250 mg veya 400 mg'lık bir süspansiyon hazırlamak için toz.

Doktorlar, yeterince büyük sayıda bakteri yok ettiğinden, bunun anjinaya karşı No1 ilacı olduğuna inanırlar. Fakat bazen bakteriyel enfeksiyonlar viral veya fungal enfeksiyonlara paralel olarak gelişir, daha sonra bademcik iltihabı ilaca bakılmaksızın oldukça ağır bir şekilde ilerler.

Hastalık hafif bir şekilde ilerlerse, o zaman üçlü bir 500 mg 1 tablet (250 mg'lık 2 tablet). Doktor ilacı almaya karar verir kaç gün, ancak genellikle ilacın olumlu bir etkisi ile, tedavi süresi 5-7 gün ile sınırlıdır. Hastalığın karmaşık bir seyrinde, dozaj 750 mg'a, hatta bir dozda 1 g'ye çıkarılır. Amoksisilin uygulamasının sıklığı aynıdır ve tedavinin süresi 7-12 güne çıkarılır.

Enjeksiyonlarda anjina Amoxicillin tedavisinde hastanede kullanılır. Penisilin serilerinin çoğu temsilcisi gibi, tabletler ve çözümler şeklinde aktiftir. Enjeksiyonlar, hastanın yutma refleksini ihlal ettiği durumda da reçete edilir.

İlaç içerseniz veya doğradığında yardımcı olur, ancak boğazınızı tedaviye yol açmayacak bir solüsyonla yıkamayın. Ve bir miktara alışmış olan mikroplar aktif olarak çoğalmaya başlayacaklar. Enfeksiyonun yaygınlaşması öngörülemeyen bir sonuca yol açar ve toksik streptokokal şok ile sonuçlanabilir.

Çocuklar için Amoksisilin almak için kurallar

Çocuklar da boğaz ağrısı için Amoksisilin önerilir. 10 yaşın üzerinde bir çocuk için 40 kg'dan ağır olan bir çocuk için dozaj yetişkinlerden farklı değildir. 10 yaşın altındaki çocuklar, ilacın daha küçük miktarlarda tayin edilir. İlaç yenidoğan, prematüre bebekler, bebekler için kullanılır, ancak dozlar arasındaki süre daha uzundur ve süre 12 güne çıkar..

Çocuklarda anjinada amoksisilin dozu kullanarak bir süspansiyon şeklinde reçete edilir:

 • 5 ila 10 yaş arasındaki bir çocuk için: 250 mg (veya 5 ml süspansiyon);
 • 2 ila 5 yıl arasında: 125 mg (veya 2.5 ml süspansiyon);
 • 2 yaşın altındaki çocuklar: 20 mg - kg vücut ağırlığı başına, i.е. Bir dozda yaklaşık 3,3 mg / kg vücut ağırlığı.

Doz tek kullanım için endikedir ve günde üç kez içilir. İlacı yemekten önce ve sonra alabilirsiniz. Yan etkiler varsa veya ilaç etkisizse, tedaviyi düzeltin veya tedaviyi yapan doktora başvurunuz.

Antibiyotik almayı durduramaz ya da erken alımını tamamlayamazsınız. Bu durumda, ilacın çalışmadığı bakterilerin suşları gelişir. Tedavisi zor ve zaman alıcı olan komplikasyonların gelişmesine yol açar.

Süspansiyon uygun şekilde hazırlanmalıdır. Dozajda bir hata yaparsanız, tedavi etkisiz olacaktır. Çözeltinin düşük bir konsantrasyonunda, bakteriler ölmez, fakat aktif olarak çoğalırlar. Süspansiyon, işarete bir şişe flakon içine dökülen kaynamış su ile seyreltilir, ardından çalkalanır. Pişirmeden önce tariflere bakmanız ve pişirme kurallarını okumanız tavsiye edilir.

Seyreltilmiş ilaç 2 hafta oda sıcaklığında saklanır.. Daire sıcak ise, o zaman daha serin bir yere yerleştirilir. Bu bir süspansiyon olduğundan, çekilmeden hemen önce çalkalanmalıdır.

Amoksisilin anjina ile mümkün olduğunca erken alınmaya başlanması tavsiye edilir, daha sonra semptomlar daha erken ortadan kalkacaktır. Hastalığın ilk semptomlarından 3-4 gün sonra ilacı alırsanız komplikasyon olmaz. Bazen bir doktor, örneğin pürülan anjina ile tedavi süresini uzatır. Ama Amoxicillin içmek için 2 haftadan fazla tavsiye edilmez. İlaç böyle uzun bir süre etkili değilse, bu bakteriler üzerinde hareket etmediği anlamına gelir.

Ilaç alırken kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Herhangi bir antibiyotik gibi, Amoksisilin de en yaygın görülen yan etkilere neden olabilir:

 • vücutta kızarıklıklar, burun akıntısı ve gözdeki gözler şeklinde alerjik reaksiyonlar;
 • uyku problemleri, keskin bir ruh hali değişimi;
 • konvülsiyonlar ve baş dönmesi;
 • nefes darlığı;
 • mide bulantısı, kusma;
 • kadınlarda pamukçuk mümkündür.

Bu semptomlardan herhangi biri tedavi sırasında ortaya çıkarsa da, özellikle belirgin değilse, tedaviye devam edilmesi önerilir. Bu ilacın etkisinin etkili olması durumunda önemlidir.

Fakat yan etkiler güçlü bir şekilde kendini gösterirse, onlara doktordan bahsetmelisiniz. Hoş olmayan belirtiler varsa ilacı içmeye devam etmeyin. Vücutta biriken ilaç, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Örneğin, bazı durumlarda, Quincke'in ödemi mümkündür.

Aşağıdaki durumlarda bademcik iltihabı amoksisilin kontrendikedir:

 • bronşiyal astım
 • bulaşıcı mononükleoz
 • Pollinozis (mevsimsel alerjik reaksiyonlar),
 • alerjiden kaynaklanan diyatez
 • bir grup penisilin preparasyonuna alerjik reaksiyon,
 • karaciğer yetmezliği
 • sindirim sistemi hastalıkları,
 • emzirme dönemi
 • Daha önce dış veya iç kanama ile oluştu.

Vücudun olası yan etkileri göz önüne alındığında, paralel olarak alınan diğer ilaçlarla etkileşime girme olasılığı göz önüne alındığında, tedavi süreci bireysel olarak belirlenir.

Amoksisilin anjinaya karşı gerçekten güvenilir bir ilaçtır. Bununla birlikte, yeterince hızlı tedavi edilebilir. Ancak ilacı kendiniz reçetelemeyin, daha fazla tedaviye rahatsızlık vermeniz gerekmez. Şimdi antibiyotikler tamamen doğru olan reçetelerde satılmaktadır. Ne de olsa, nüfusun çoğunluğu okur yazar ve tıbbi tavsiye olmaksızın kendilerine ve akrabalarına ciddi ilaçlar yazmayı seviyor.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.

Boğaz ağrısı için en iyi ilaç: uyuşturucu listesi

Angina veya bilimsel olarak akut bademcik iltihabı üst solunum yollarını etkileyen yaygın bir rahatsızlıktır. Bu patoloji kısmen tedaviye kolay ve oldukça yatkın hale gelir, bununla birlikte, ortaya çıkan komplikasyonların ortaya çıkması da göz ardı edilmemelidir.