Loading

Anjinada Antibiyotik Amoksiklav: Tedavi, dozaj, yan etkiler

anjin tedavisi için kullanılan antibiyotikler arasında, özel bir yer amoksiklav kaplar - bunun etkinliğini, belki de bir çok antibiyotik yerine, sadece iki ajan bakteriler üzerinde hareket için: amoksisilin ve klavulanik asit.

Enfeksiyonla mücadele için temel araç, ilacın bir parçası olan amoksisilin olup, ayrı ayrı reçete edilir, tablet şeklinde yapılır, ayrıca özel bir toz (bundan bir süspansiyon yapılmalıdır).

amoksisilin, klavulanik asit ürünleri "zararlı" bakteri atık direnç kazandıran olarak Amoksiklav anjin daha hızlı hareket edebilir, ve sonuç olarak çok daha uzun bir süre için sabit kalır. Ek olarak, asidin kendisi de, zayıf bir şekilde ifade edilmesine rağmen, bazı antibakteriyel aktiviteye sahiptir.

Anjina antibiyotik Amoxiclav tedavisi nasıldır

İlacı oluşturan her iki ana bileşen de prensipte eyleme benzerdir. Bunların gastrointestinal sistemden emilmesi hızlı bir şekilde gerçekleşir. Amoxiclav tabletinin, öğle veya akşam yemeğinin ne zaman yapıldığına bakılmaksızın, herhangi bir zamanda, hemen hemen her zaman "yenmesi", doktorların yan etkilerini azaltmak için almayı tavsiye etmelerine rağmen, elverişlidir. Uygulamadan 60 dakika sonra, kan plazmasındaki maksimum antibiyotik konsantrasyonu zaten gözlenmiştir.

İlacın bileşenleri bademcik dokusu da dahil olmak üzere vücudun tüm sıvılarına ve dokularına nüfuz eder, böylece Amoxiclave ile anjin tedavisi çok etkilidir.

Geleneksel olarak alımı 5-14 gün sürer, ancak hastalığın tüm belirtileri ortadan kaybolmasından sonra ilaç hayatta kalan patojenlerin "bitirmek" için birkaç gün içmek için gereklidir yana en hekimler, 7 günlük bir kurs tavsiye.

Anjina durumunda Amoksiklav dozu

Anjinadaki amoksiklav aşağıdaki oranlarda reçete edilir. 12 yıldan fazla Yetişkinler ve ergenler (burada gerekli durum - ağırlık 40 kg), 1 tablet (- 250 mg klavülanik asit amoksisilin boy oranı: 125 mg) öngörülen klavulanik aside her 8 saatte bir veya 1 tablet (amoksilin - 500 125 mg mg) her 12 saatte bir. Böylece, günde üç kez tabletleri içmeniz gerekecektir. Bunlar hastalığın hafif veya orta şiddeti için kabul kurallarıdır.

anjina daha şiddetli gerçekleşir, doz arttırılır: amoksisilin, 500 mg'lık bir dozda uygulandığında, bir tablet üzerinde klavülanik asit 125 mg, her 8 saat... 125 mg - tabletler her bir bileşim içinde bu yana iki eşit olmayan 250 mg, 500 mg amoksilin, içeren bir tablet klavulanik asit aynı sayıda içerir unutulmamalıdır.

Boğaz ağrısı durumunda amoksiklav, tabii ki, bir çocuktan daha büyük dozlarda reçete edilir. Çocuklar çok daha yaygın yetişkinlerden daha duyarlı anjina: ısı hızla, soğuk havaların yerini özellikle off-sezonunda neredeyse zayıflamış bağışıklık, küçük hipotermi, - ve boğaz ağrısı.

Çocuklarda angina ile Amoksiklav - tedavi özellikleri

Çocuk zaten büyüdüyse, tablet şeklinde ilaç alabilir, daha küçük çocuklar için eczanelerde satılan bir tozdan hazırlanabilecek bir süspansiyon içmek daha kolay olacaktır. Süspansiyondaki antibiyotik dozu aşağıdaki gibi olacaktır: 5 ml süspansiyon 125 mg Amoksiklavdır. Hafif bir enfeksiyon şekliyle, bir doz için 1 dozluk kaşık atayın.

Belki de doktor ilacın dozunu arttırmak için gerekli bulacaktır ve ilacın büyük bir dozunu içeren Amoksiklav forte yazacaktır - bir ölçüm kaşığında 250 mg. Her durumda, doktor reçetelerini takip etmek ve reçete edilen dozu azaltmamak gerekir, aksi halde tedavi sadece bir etki yaratmaz, aynı zamanda çok fazla zarar da verecektir. Çocuklarda anjinada amoksiklav, sadece bir çocuk doktorunun tüm önerileri gözlenirse iyi bir etkiye sahiptir.

Süspansiyonun oral yoldan uygulanması için hazırlanan bir hafta önce saklanır, daha önce çocuklara erişilemeyen bir yere kaldırılır. Kim bilir, belki de bir çocuk daha çabuk iyileşmek isterse, tüm ilacı hemen içmeye karar verir (dahası, katkı maddelerinin farklı nitelikleri nedeniyle, tatlı şurup gibi görünür)? Bebeği korumak ve kendi sinirlerinizi kurtarmak daha iyidir.

Süspansiyonun bir parçası olan meyve aromaları ve şeker, boğazda güçlü ağrılı duyularla bile daha az hoş olmayan bir çocuk için antibiyotik alma prosedürünü yapar. Çocukluğu Sovyet döneminde olan çocuklar, emin bir şekilde annelerin nasıl acı bir hap içtiğini, onu toz haline getirmeye çalıştıklarını ve en sevdikleri şekerle nasıl içtiklerini hatırlıyorlar. Mevcut çocuklar daha şanslıdır, ancak çocuğun ilacın yardımcı bileşenleri üzerinde sahip olabileceği alerjiyi unutmayınız.

Amoksiklavın Alerjileri ve Yan Etkileri

Antibiyotik Amoksiklavlara karşı alerjik reaksiyonlar nadiren görülür, ancak bilinmesi gerekir. Kaşıntı, kurdeşen, anjiyoödem ve hatta anafilaktik şok olur. Alerjiye yatkın olan kişilere özellikle dikkat edilmelidir.

Amoksiklavdaki yan etkiler, benzer ilaç kullanım prensiplerine bağlı olarak diğer antibiyotiklerle aynıdır. Çoğu zaman sindirim sistemi tepki gösterir: mide bulantısı, kusma ve dysbacteriosis mümkündür. Bazen karaciğerin, tek sarılığın, hepatitin tersine çevrilebilir ihlalleri vardır.

Çok nadiren geri dönüşümlü lökopeni veya trombositopeni olur. Sinir sisteminiz "yetersiz" olabilir: baş dönmesi, baş ağrısı, anksiyete hissi veya uykusuzluk hissederseniz, belki de tüm bunlar Amoksiklav almaktan kaynaklanır ve iptal edildikten sonra geçer.

Ve Amoxiclav'ın "eksilerini" hakkında biraz

Bazen anjinada Amoksiklav kullanımı istenen etkiyi vermez. Bu, ilacın münferit bileşenleri müstahzarın bileşenlerine karşı toleranssız olduğunda ortaya çıkar. Olgu ölümcül değildir, ancak ilacın kaldırılmasını ve başka birinin atanmasını gerektirir, çünkü daha fazla kabul sadece patojenlerin çoğalmasını destekleyecektir. Bunu kendi başına yapmak imkansız, ilaç hekim tarafından iptal edilmelidir.

Amoxiclav'ı anjinaya almaya başlamadan önce, kontraendikasyonlar ve ilacın kullanımıyla ilgili özel talimatlar hakkında bilgi içeren talimatları okumalısınız. Kontrendikasyonlar enfeksiyöz mononükleozun yanı sıra penisilin antibiyotiklerine bazen aşırı duyarlılık içerir.

Amoksiklav'a ek olarak başka ilaçları - örneğin herhangi bir kronik hastalıktan - alan hastalara özellikle dikkat edilmelidir. Özellikle, artriti olan ve metotreksat almak isteyenler, Amoksiklavın ilacın toksisitesini artırabileceğini hatırlamalıdır.

Amsoksiklav - son nesillerin antibiyotiklerinden biri, yüksek etkinlik ve az sayıda yan etki. Tabii ki, daha iyi, hasta veya tabletler almayın. Ama hastalanırsanız - Amoxiclav, anjinadan ve olası komplikasyonlarından hızla kurtulmaya ve sisteme geri dönmeye yardımcı olacaktır.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Amoksiklav bademcik iltihabı nasıl alınır?

Tonsillit, bademcik iltihabı olan en yaygın KBB hastalığıdır. Sıklıkla remisyon ve alevlenme dönemleri ile kronik bir form haline gelir. Enflamatuar bir süreç olduğunda, antibiyotiklerin yardımı olmadan yapamazsınız. Bademcik iltihabında amoksiklav, diğer etkenlerden daha sık reçete edilir, çünkü iki aktif bileşen, amoksisilin ve klavulanik asit içerir, bu da antibakteriyel grubun diğer preparatlarına göre büyük bir avantaj sağlar.

Amoxyclav'ın eylem ilkesi

Hastalık sırasında, özellikle de bademcik iltihabı ile, bademcikler, stafilokok ve streptokok gruplarının bulaşıcı mikroorganizmalarını içerir. Bademciklerin özgül yapısı ve gevşek yüzeyleri nedeniyle her koşulda kolayca adapte olurlar ve hayatta kalırlar. Bu nedenle bakterileri başka şekilde tamamen durulamak veya temizlemek mümkün değildir.

Amoksiklavın bir parçası olan amoksisilin, çoğu durumda bademcik iltihabı veya pürülan boğaz ağrısına neden olan streptokok bakterilerin yok edilmesini hedefler. İnflamasyon stafilokoktan kaynaklanırsa, bu maddeye dirençli ise, klavulanik asit amoksisilin yardımına gelir. Bakterilerin aktivitesini bastırır ve ana aktif maddenin hastalığın kaynağını nötralize etmesini sağlayan korumayı yok eder.

Tonsillit Amoxiclav kullanımı özellikleri

Amoksiklav aşağıdaki serbest bırakma formlarına sahiptir: tabletler, süspansiyonlar için toz formülasyonu, enjeksiyon çözeltisi. KBB organlarının tedavisinde, ilaç daha sık hap şeklinde reçete edilir. Amoksiklavın bademcik iltihabı içinde dozajı, hastanın durumu, tıbbi öyküsü, vücut kitle indeksi ve yaşa bağlı olarak sadece doktor tarafından belirlenir.

40 kg'dan ağır olan yetişkinler ve çocuklar günde 750 ila 1000 mg amoksisilin dozunda reçete edilir. Antibiyotik kullanımı 2-3 doza bölünmüştür, yani şema şu şekildedir: 1 hap 250 mg 3 günde bir kez günde 8 kez veya 1 hap 500 mg 2 günde bir kez 12 saat ara ile. Tabletleri çiğnemeden, çok fazla su ile yıkayarak, gıda alımının başlangıcında Amoksiklav alın.

12 yaşın altındaki çocuklara süspansiyon şeklinde Amoksiklav reçete edilir. Bebek için, dozaj, ağırlığa dayalı olarak Amoksiklav preparatının talimatlarına göre tam olarak hesaplanır: 1 kg ağırlığında 45 mg amoksisilin. Bu ilaca bebeklerin tedavisi 3 aylıktan itibaren, ancak sadece gerekli ve sıkı tıbbi gözetim altında izin verilir.

Tüm anjin tedavisi, en az 7 gün, en fazla 10-14. Bir doktor ilacın daha uzun bir süre de reçete edilebilir. Diğer kronik hastalıkları olan hastalar için, kullanım ve dozaj rejimi ayarlanmalıdır.

Yan etkileri

Amoksiklav ile tonsillit tedavisi yan etkilere yol açabilir. Çoğu zaman, ilacın bir parçası olan klavulanik asidin etkisinden kaynaklanırlar. Ana olanlar:

 • sindirim sisteminde bozulma - rezi, ağrı, mide bulantısı, kusma, ishal, şişkinlik;
 • alerji - şişlik, döküntü, dermatit;
 • uyku eksikliği, baş ağrısı, halsizlik, kaygı;
 • anemi, kandaki trombosit seviyesinde bir azalma;
 • idrar sisteminin karaciğerinin bozulması;
 • kandidiyazis.

Amoxiclav'ı kendiniz almanız yasaktır; çünkü hastalığın nedeni antibakteriyel ilaçlar tarafından tedavi edilmeyen mantar ve viral patojenler olabilir. Bu gibi durumlarda antibiyotik kullanımı hastanın durumunda bozulmaya ve sağlığa zarar verir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın

Amoxiclav ile pürülan anjina nasıl tedavi edilir? Dozaj seçimi

Isı, boğaz ağrısı ve bir şey yutma gibi sorunlu hale gelir. Muayeneden sonra doktor "akut tonsillit" veya "pürülan anjina" tespit ve karmaşık tedavide antibiyotik Amoksiklav reçete.

Bu ilaç kaç gün tüketilecek? Nasıl çalışır ve yetişkin bir hasta ve çocuk için etkili dozaj nedir?

Üretim şekilleri ve kontrendikasyonlar

Amoksiklav kombine bir preparattır. Ana bileşenler amoksisilin, penisilin antibiyotik ve klavulanik asittir. İkincisi anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir ve amoksisilin yıkımına katkıda bulunan beta-laktamazları inhibe eder. İlaç anjinaya neden olan mikroorganizmalara karşı aktiftir: streptokok ve stafilokoklar.

Amoksiklav midede emilir. Maksimum terapötik konsantrasyon, uygulamadan 1 saat sonra elde edilir. İlacın bileşenleri dışkıyla, idrar sistemi yoluyla dışarı verilen hava ile atılır.

İlaç çeşitli dozaj formlarında üretilir:

 • 12 yaşından büyükler ve yetişkinler için tabletler;
 • Amoksisilin artan bir doz ile yetişkinler 2X için tabletler;
 • 12 yaşından küçük çocuklar için süspansiyon;
 • Parenteral uygulama için çözüm.

İlaç bir dizi kontrendikasyon vardır. Amoksiklav aşağıdaki durumlarda reçete edilmez:

 • Böbrek yetmezliği;
 • Azalmış karaciğer fonksiyonu;
 • mononükleosit;
 • Diğer penisilin ajanları da dahil olmak üzere ilacın bileşenlerine karşı alerji.
Hamilelik ve emzirme Amoksiklav atama kontrendikasyon değildir. İlaç fetus üzerinde teratojenik bir etkiye sahip değildir. Ancak bu dönemde tedavi bir doktor gözetiminde olmalıdır.

Anjina için etkili dozlar

Anjinadaki amoksiklav dozaj formunun seçimi ve etkili dozajlar hastanın yaşına, hastalığın şiddetine, komplikasyonların varlığına bağlıdır.

Yetişkin bir hastaya ve 12 yaşın üzerindeki çocuğa anjinada tablet Amoxiclav.

1 tablet 375 mg - 250 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit dozu günde 3 kez atayın. Tablet formu 625 mg - 500 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit - günde 2 kez.

2X - 1000 mg amoksisilin - günde 2 kez.

Bir süspansiyon şeklinde 12 yaşın altındaki çocuklarda anjinada amoksiklav.

Çocuğun ağırlığına göre atayın. 3 aylık dozaj 25 mg / kg formülüyle hesaplanır ve 2 doz - sabah ve akşam veya 3 doz için 20 mg / kg olarak ayrılır. Ağır vakalarda, randevu, 45 mg / kg ağırlık formülü temelinde 2 doza bölünür.

Infüzyon için amoksiklav çözeltisi.

25 mg antibiyotik ve 5 mg klavulanik asit içerir. İlaç uygulamadan hemen önce enjeksiyon için su ile seyreltilir. Yavaş bir intravenöz uygulama gösterilmiştir. Servis 3-4 dakika içerisinde tanıtıldı. Amoksiklav bir damlalık olarak gösteriliyorsa, şişenin içeriği 100 ml tuzlu su ile seyreltilir. Damlalık süresi, yarım saat ila 40 dakika arasındadır.

Amoksiklavın diğer ilaçlarla karıştırılmasına izin verilmez intravenöz veya dropwise uygulama için bir kısımda. İlaç, ciddi vakalarda günde 3 kez intravenöz olarak uygulanır - 24 saat içinde 4 enjeksiyon yapılır.

Bademcik iltihabı tedavisi, hastanın durumunun ciddiyetine göre doktor tarafından belirlenir. Antibiyotik tedavisinin süresi ortalama 7 ila 14 gündür. Hastalığın başlangıçtaki akut aşamasında, tablet veya süspansiyona sonraki geçiş ile enjekte edilebilir formlar reçete etmek mümkündür.

Yan etkileri

Amoksiklav, diğer tıbbi ürünler gibi, bazı yan etkilere sahiptir. Çoğu zaman kolay olarak sınıflandırılır ve ilaç çekilmesini gerektirmez. Ne bekleyebilirsiniz:

 • Sindirim bozuklukları - ishal veya kabızlık, mide bulantısı;
 • Nadir durumlarda - kolit, şişkinlik, dil ve dişlerde plak oluşumu;
 • Alerjik reaksiyonlar - döküntüler, kurdeşen, ödem gelişmesi, ciddi vakalarda, anafilaksi;
 • uykusuzluk;
 • Çocuklarda hiperaktivite;
 • Baş ağrısı, konvulsif durumlar;
 • Anemi, diğer kan hastalıkları;
 • Karaciğer çalışmasında rahatsızlıklar;
 • Kandidiyaz - hem ağız boşluğunda hem de genital organların mukozalarında.
Şüpheli bir semptomatoloji geliştirirseniz, bu konuda doktora bilgi vermelisiniz. Tedaviye devam edip etmemeye veya antibiyotiği iptal etmeye karar verir.

Angina, komplikasyonlarla dolup taşan tehlikeli bir hastalıktır. Doktorun görevi doğru teşhisi koymak ve uygun tedaviyi seçmektir. Bir hasta - ilaçları reçete edilen dozajlarda alın.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksiklav

Angina, farinks ve bademciklerin bölgelerini etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla hastalık, antibiyotik kullanımını gerektiren bir bakteriyel karaktere sahiptir. Akut bademcik iltihabının ana belirtileri, sıcaklıkta yüksek oranlara, boğazda şiddetli ağrıya ve yutmada büyük zorluklara neden olur. Çoğu zaman, doktorlar anjina ile tedavi için Amoksiklav reçete eder. Diğer antibiyotiklere göre avantajları nelerdir ve nasıl doğru bir şekilde alınmalıdır?

Antibiyotik Amoksiklavun tanımı

Amoksiklav penisilin grubunun bir parçası olan ilaçların modern kombinasyonuna aittir. Bu ilaç klavulanik asit ve amoksisilin karıştırılarak elde edildi. Bu kombinasyon nedeniyle, Amoksiklav yüksek bir bakterisidal etkiye sahiptir ve ayrıca bir anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Amoksiklav her türlü bakteriyi etkiler, bunun sonucunda bileşenleri aktif büyümeyi ve mikropların çoğalmasını durdurur. Bu tür bir ilaç çok etkili olarak kabul edilir, bunun yanında sindirim işlevinin ihlaline yol açmaz, çoğu antibiyotik ne yapar. Bu nedenle anjinada Amoksiklav sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda farklı yaşlardaki çocuklar için de reçete edilir.

Sıklıkla, aşağıdaki problemler için bir antibiyotik reçete edilir.

 • KBB organlarında ve solunum yollarında bulaşıcı hastalıklar varsa.
 • İdrar sistemi ile enfekte olduğunda.
 • Jinekolojik patolojiler olduğunda.
 • Cildin ve eklemlerin enfeksiyonu olduğunda.
 • Kolesistit ve kolanjit tezahürü ile.

Amoksiklav antibakteriyel gruba ait olduğundan, aşağıdaki kontrendikasyonların bir sayısı vardır.

 • Karaciğer ve böbreklerde ciddi rahatsızlık.
 • İlacın bileşenlerine artan duyarlılık.
 • Alerjik reaksiyonların başlangıcı.
 • Gebelik ve emzirme dönemi.
 • Lenfositik lösemi varlığı.
 • Enfeksiyöz bir mononükleoz ortaya çıkması.

Akut tonsillitte amoksiklav

Anjin ortaya çıkarsa, Amoxiclav hemen doktor tarafından atanır. Mesele şu ki bu antibiyotik terapötik tedavide özel bir yer tutmaktadır. Herhangi bir mikrop ile etkili ve etkilidir. Kullanıldığında, sadece amoksisilin değil, aynı zamanda klavulanik asit de içerdiği için, bir çift etki gözlenir. Ilacı kullanırken, elli ila altmış dakika sonra maksimum konsantrasyona ulaşılır. Ürünün bileşenleri, vücudun herhangi bir dokusuna derinlemesine nüfuz eder, bu da hızlı bir şekilde iyileşmeyi mümkün kılar.

Tıp, asgari yan etkilere neden olduğu ve göreceli kontraendikasyonlara sahip olduğu için, anjin yetişkinleri ve farklı yaşlardaki çocuklar için Amoksiklav atar. On iki yaşın altındaki çocukların antibiyotikleri bir süspansiyon şeklinde almaları önerilir. Kullanılmadan önce sıcak kaynamış su ile seyreltilen bir toz şeklinde satılmaktadır. Yetişkinler ve on iki yaşın üzerindeki çocuklar tablet formunu kullanabilir.

Tedavi kursu süresi, anjin tipine bağlı olarak beş ila on dört gün arasındadır.

Amoxiclav ile bakteri anjina tedavisi

Bakteriyel tipin anjinası genellikle stafilokok, streptokok ve pnömokok formundaki mikroplardan kaynaklanır. Bu nedenle, burada foliküler, lacunar, flegmonöz ve fibröz anjina gibi bir hastalık türü vardır. Boğazdaki acı hissi, genel halsizlik ve ateş ile kendini gösteren boğaz ağrısını tedavi etmek için bir antibiyotik reçete edilir.

 1. Yetişkinler ve çocuklar on iki yıl boyunca bir tablete günde üç defaya kadar. Bu durumda, dozaj iki yüz elli miligram olmalıdır. Şiddetli vakalarda, beş yüz miligramlık bir dozajda günde iki kez bir antibiyotik kullanılması önerilir.
 2. Bir süspansiyon şeklinde çocuk antibiyotik. Bu durumda, paket, bir ölçüm şırıngası içerir, dozajı beş mililitredir. Çocuklarda anjinada amoksiklav, beş ila on gün ila günde üç kez kullanılır. Doz, her bireyin ayrı ayrı tedavi edilen bir doktor tarafından seçildiği için, her şey çocuğun kilosuna ve yaşına bağlıdır.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi


Angina pürülan özellikle çocuklarla ilgiliyse çok zordur. Bu durumda hasta, kırk dereceye kadar bir sıcaklığa yükselir, boğazda kuvvetli bir ağrı ve bademcikler üzerinde pürülan bir birikinti oluşur. Bu durumda antibakteriyel maddeler ile birlikte dağıtılamaz.

Aşağıdaki vakalarda pürülan boğaz ağrısı için amoksiklav reçete edilir.

 1. Yetişkinler ve çocuklar on iki yıl boyunca bir tablete günde üç kez kadar. Bu durumda, ilacın dozu beş yüz miligramdır. Ciddi bir durum varsa, doz günde iki kez olmak üzere sekiz yüz miligrama çıkarılır. İlaç al, bir sürü sıvı içerken yemek yemeden önce.
 2. On iki yaşından küçük çocuklar, iki yüz elli miligramlık bir dozajda günde iki ila üç kez bir tablet. Tedavi sürecinin süresi beş ila yedi gündür.

Üç yaşın altındaki bebeklere bir süspansiyon şeklinde ilaç reçete edilir. Kullanmadan önce, toz su ile seyreltilmelidir. Sadece buzdolabında saklayınız. Kullanmadan önce, süspansiyonlu şişe çalkalanmalıdır. Temel olarak, dozaj üç ila beş mililitre ila günde iki ila üç defaya kadardır.

Viral anjin ve antibiyotik Amoksiklav

Viral bir doğanın anjinaları, virüslerin ve mantarların, gırtlakın mukoza zarına nüfuz etmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu herpetik ve catarrhal anjini içerir. Bu tür anjinalar, boğazdaki kuvvetli acı hissi ile kendini gösterir, bunun sonucunda hastanın iştahı yutma problemleri nedeniyle kaybolur.

Fakat viral boğaz ağrısının herhangi bir antibiyotikle tedavi edilmediğine dikkat etmek gerekir. Sorun şu ki, virüs ve mantarlara karşı kesinlikle güçsüzler. Bu gibi durumlarda antifungal ve antiviral ajanlar reçete edilir.

Amoksiklav çözeltisinin kullanımı için talimatlar

Çoğunlukla, hastaya yatarak tedaviye ihtiyaç duyulduğunda, ciddi durumlarda, bir çözelti ile enjeksiyonlar kullanılır. Enjeksiyon için ilacı hazırlamak için, şişenin içindekileri özel su ile inceltiniz. Bir antibiyotiği tanıtmak yaklaşık üç ila dört dakika kadar yavaştır.

Ayrıca bir damlalığı antibiyotikle de yapabilirsiniz. İnfüzyonu hazırlamak için, maddenin suyla da seyreltilmesi gerekir, sadece yaklaşık yüz mililitre sıvı ekleyin. Bir damlalık, otuz ila kırk dakika boyunca intravenöz olarak uygulanır.

Bu tür tedavi yöntemleri, antibiyotik hakkını hemen harekete geçmeye başlayacak olan kan içine almanızı sağlar.

Angina pürülan karakterin tedavisi sırasında Amoksiklav daha büyük bir dozda reçete edilir. Ancak, hastanın sadece ilacı alıp almadığını unutmasıdır. Ancak, bu konuda çok fazla araştırma yapıldığını ve bir ilacın aşırı dozunun ölümcül bir sonuca veya yan etkilerde artışa yol açmayacağı tespit edilmiştir. Ancak, ilacın alımını dikkatle izlemeniz gerekir, çünkü karaciğer üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

Angina Amoxiclav: nasıl alınır

Komplikasyonları önlemek için KBB organlarının bakteriyel hastalıkları genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir.. Anjinda amoksiklav, bir enfeksiyonu hızla yenebilen en etkili ajanlardan biridir.

Amoksiklav: tanım

Ilacın içeriği klavulanik asit ve amoksisilin içerir. Tamamen, maddeler, Gram-pozitif ve Gram-negatif mikropların yayılmasını etkin bir şekilde engeller, onların çoğalmasını ve çoğalmasını engeller..

 • 250 mg, 500 mg, 875 mg'lık bir dozaj ile tabletler formunda;
 • 125 mg, 250 mg, 400 mg'lık bir süspansiyonun üretimi için bir toz formundadır.
 • Bademcik iltihabı Amoksiklav aşağıdaki avantajlara sahiptir:
 • hastalar tarafından kolayca tolere edilir;
 • herhangi bir yaştaki hastaları tedavi etmek için kullanılabilir;
 • toksik ve toksik maddeler içermez;
 • Çoğu patojene karşı geniş bir aktivite spektrumuna sahip olan birçok enfeksiyona yardımcı olur;
 • yiyeceğe bakılmaksızın alınmasına izin verilir;
 • uygun bir salım ve dozaj formuna sahiptir;
 • ciddi olumsuz etkileri yoktur.

Angina'dan amoksiklav sıklıkla başka yollarla reçete edilir. İlacın kombine bileşimi, hastalığın etken maddeleri üzerinde son derece etkili bir etki sağlar.

tanıklık

İlacın terapötik etkisi, bileşenlerinin bir kombinasyonu ile elde edilir. Göreceli güvenliği nedeniyle, antibiyotik çocuklukta kullanılabilir.

Kullanım talimatlarına göre ilaç reçete edilir:

 • solunum sistemi enfeksiyöz hastalıkları için - sinüzit, otit, bademcik iltihabı, farenjit;
 • KBB organlarının alt bölümlerinin patolojileri ile - bronşit, bakteriyel pnömoni;
 • idrar sistemi hastalıkları ile, safra kanalları;
 • deri sistemi ve yumuşak dokuların yanı sıra kemik sistemi iltihabı ile;
 • kadın üreme sistemi enfeksiyonları ile.

Şifa özellikleri

Amoksisilin, çoğu zaman hastalığın etken maddesi olan hemolitik streptokoklara karşı en aktif olan yarı sentetik bir penisilindir.. Anjina stafilokokal enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, ilacın terapötik etkisi, mikroorganizmaların direncini nötralize eden ve bakterisidal özelliklere sahip olan klavulanik asit içeriğine bağlıdır.

İçeri girerken, aktif bileşenler tüm medya ve dokulara nüfuz ederek bademciklere ulaşır. Sindirim sisteminden, maddeler oldukça hızlı bir şekilde emilir: ilacın en yüksek konsantrasyonu bir saat sonra gözlenir. İlaç 6 saat sonra böbrekler tarafından atılır.

İlaca bakılmaksızın ilaç alınabilir. Hastalık ihmal edilmiş bir form kazanırsa, uzman bir antibiyotikle birlikte antipiretik, immüno-modüle edici veya antienflamatuar ilaçlar önerebilir.

Viral boğaz ağrısının antibakteriyel ajanlarla tedavi edilemeyeceğine dikkat edilmelidir. Bu durumda antiviral veya antifungal ilaçlar reçete edilir.

Bazı durumlarda Amoxiclav'ın bir enjeksiyon olarak kullanılması gerekir. Bu tedavi bir hastanede yapılmalıdır.

Doz ve Yönetim

Genellikle stafilokok, pnömokok veya streptokok enfeksiyonundan kaynaklanan ve boğazda kuvvet, ısı, şiddetli ağrıya eşlik eden bakteriyel anjina.

Hastalığın türüne bağlı olarak yetişkinler için Amoxiclav kabul edilmesi tavsiye edilir:

 • Kataral kese ile dozaj 250 mg günde üç kez ayarlanır;
 • Şiddetli formlarda günde iki kez 1 tablet 0.5 g kullanılır;
 • Hastalığın pürülan bir formunu geliştirirken, günde 8 kez 875 mg'lık bir doz veya günde üç kez 500 mg'lık bir tablet kullanılır.

Tabletler su ile alınmalıdır. Almak için tercih edilen gün sabah ve akşam. Olası alerjik reaksiyonları önlemek için, hastalara antihistaminikler kullanılması önerilir.

Genellikle antibiyotik 5 ila 14 gün arasında tüketilir. Bununla birlikte, çoğu zaman bir yetişkin boğaz ağrısında Amoxiclav 1 haftalık bir kurs reçete edilir.

İyi olma ve anjinin semptomlarının ortadan kalkmasıyla tedavinin iptal edilmesi gerekli değildir. Hastalığın nüksetmesini önlemek için tedavi süreci tamamlanmalıdır.

Çocuklar için Amoksiklav

12 yaşın üzerindeki ergenler için, 40 kg'dan fazla ağırlığında, ilaç genellikle tabletlerde reçete edilir. Önerilen doz:

 • hafif bir enfeksiyon şekli ile - 250 mg günde 2-3 kez;
 • ortalama şiddet, her 8 saatte bir 0.25 g veya 12 saatte bir 0.5 g randevu gerektirir;
 • pürülan anjina ile, ilaç genellikle günde iki kez 875 mg yüksek dozda uygulanır.

Amoxiclav içmek hastalık türüne bağlı olarak 5-7 güne ihtiyaç duyar. Etkisi yoksa, doktor başka bir doz veya ilacın değişmesine karar verebilir.

12 yaşın altındaki çocuklarda anjinada amoksiklav, bir süspansiyon şeklinde reçete edilir. Çözeltiyi hazırlamak için, toz su ile seyreltilmeli ve daha sonra parçacıklar tamamen çözünene kadar şişeyi iyice çalkalayınız. Elde edilen karışım 1 hafta için uygundur. Bu sürenin sonunda, ilaç terapötik etkisini kaybeder.

Antibiyotik kullanmadan önce, bebeğin penisilin ilaçlarına alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir. Ayrıca, Amoxiclav ile birlikte doktorların antihistaminik almaları şiddetle tavsiye edilir.

Doz ve süresi, hastanın kilosuna ve genel sağlık durumuna bağlı olarak çocuk doktoru tarafından belirlenir.

Çoğu zaman 1 kg vücut ağırlığı başına 40-60 mg madde atar. Hastalığın ılımlı bir seyri için, şiddetli koşullarda, 400 mg'lık bir orta dozda 250 mg'lık bir doz kullanılır.

 1. 12 aylık yaşam süresi olan bebekler Amoksiklav, günde iki kez 1/2 çay kaşığı veya 2.5 ml verir ya da 20-40 mg / kg ağırlığa göre hesaplanır.
 2. 1 ila 7 yaş arası çocuklar - günde 5 ml 2-3 kez.
 3. 7-14 yaş arası - Bir seferde 2 çay kaşığı.

En yüksek doz günde 6 g / kg'dan fazla olmamalıdır.

Hastalığın ciddi formları bireysel olarak ayarlanmış farklı bir dozaj kullanımını gerektirir. Bu durumda, pediatristin tavsiyelerini takip etmek ve dozu kendiniz azaltmamak son derece önemlidir.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Girişteki kısıtlamalar şunlardır:

 • penisilin antibiyotiklerine ve ayrıca Amoksiklav bileşenlerine karşı bireysel duyarlılık;
 • şiddetli karaciğer ve böbrek hastalığı;
 • alerjiye bağımlılık;
 • anamnezde sarılık;
 • bazı kan hastalıkları;
 • mononükleoz.

İlacın kullanımından sonra yan etkiler sindirim sisteminin en sık oluşur. Belki görünüm:

 • bulantı;
 • kusma refleksleri;
 • bağırsak mikroflorasının rahatsızlığı.
 • Nadir durumlarda, meydana gelmesi:
 • sarılık;
 • hepatit;
 • lökopeni;
 • trombüs oluşumu.

Ek olarak, bazı hastalarda sinir sisteminden gelen reaksiyonlar olasıdır:

 • baş ağrılı semptomlar;
 • baş dönmesi;
 • uyku bozukluğu.

Amoksiklav tabletleri 12 yaşın altındaki çocuklara ya da 40 kg'ın altında olan çocuklara kabul edilmek için tavsiye edilmez..

Hastada kolit, gastrointestinal hastalıklar, karaciğer ve böbrek patolojileri olduğunda dikkatli olunmalıdır.

Gebelik ve emzirme dönemleri göreceli kontrendikasyonlardır. Bu aşamalarda, mümkün olan en fazla anne ve bebeğin riskini aşmadığı durumlarda, ilacın tüketilmesine izin verilir.

Angina, enfeksiyöz sürecin palatine bademcikleri etkilediği ciddi bir hastalıktır. Hastalık genellikle ateş, öksürük, yutulduğunda ağrı, kronik hale gelebilir veya akut formda olabilir. Kompleks bileşimi nedeniyle Amoxiclav patojenik bakterileri aktif olarak yok eder ve enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır. İlacın ilgili hekimin tavsiyesi üzerine uygulanması gereklidir: sadece gerekli dozajı ve tedavi süresini söyleyecektir.

Anjina ile Amoxiclav tedavisi nasıl

Angina, palatine bademcikleri engelleyen boğazın akut bir hastalığıdır. Genellikle doğada bakteriyel, parlak ve ağrılı bir semptomatolojiye yol açar. Boğaz ağrısı, şişlik, şiddetli iltihap ve pürülan plak vardır. Patoloji, mutlaka antibiyotik içeren kapsamlı bir tedavi gerektirir. En iyi ilaç yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada Amoxiclav'dır. Hastalık ve akut belirtileri ile hızlı ve etkili bir şekilde baş eder.

Hazırlığın kısa açıklaması

Amoksiklav, penisilin grubundan geniş bir etki spektrumuna sahip bir kombine antibakteriyel ajandır. İlacın bileşimi iki aktif madde - amoksisilin (yarı sentetik penisilin) ​​ve klavulanik asit (beta-laktamaz inhibitörü) içerir. Her iki bileşen de akut tonsillite neden olan çoğu bakteriye karşı güçlü bir terapötik etkiye sahiptir. Dirençli bakterisidal ve anti-inflamatuar etki, ilacın hızlı emilimi nedeniyle elde edilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Tedavide reçete edilir:

 • çeşitli formlarda akut tonsillit;
 • pnömoni;
 • kronik bronşit;
 • otitis ve sinüzit;
 • idrar yolu enfeksiyonları;
 • iç organların pürülan-septik lezyonları;
 • ortopedik ve maksillofasiyal patolojiler.

Amoksiklav çeşitli dozaj formlarında mevcuttur - oral uygulama ve suda çözünme için tabletler, süspansiyon ve intravenöz enjeksiyon için toz. Aktif maddelerin konsantrasyonu da farklıdır. Uygun bir formun seçimi, tanıya, hastanın ciddiyetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Pürülan anjina Amoksiklav ile randevu ve dozlama, her bireysel klinik vakada doktor tarafından bireysel olarak belirlenir.

Antibiyotik Amoksiklav reçetesiz bir eczanede dağıtılır, ancak bunu kendiniz uygulamak kesinlikle yasaktır. Anjinadan kendiliğinden gelen ilaçlar ciddi komplikasyonlarla doludur.

Uygulama yöntemi ve dozaj

Anjina ile, Amoxiclav çok çeşitli eylemler ve minimal yan etkileri nedeniyle sık sık reçete edilir. Hastalığa neden olan stafilokok ve streptokokları ve aynı zamanda hoş olmayan semptomları etkili bir şekilde yok eder. Bademcikler, girişin başlamasından birkaç gün sonra pürülan bir plaktan arındırılır. Ancak her bir durumda, ilacın farklı bir formu ve dozu seçilir. Angina Amoxiclav almak nasıl?

tabletler

İlacın tablet formu, 12 yaşından itibaren yetişkinler ve çocuklar için tasarlanmıştır.

Oral uygulama için tabletler (Amoksiklav ve Amoksiklav 2X) ve suda çözünme (Amoksiklav Yeterli) için üretilmiştir.

Anginada önerilen Amoksiklav dozu:

 • Yetişkinlerde hafif bir bademcik iltihabı ile, 1 tablet düzenli aralıklarla günde üç kez (250 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit) reçete edilir, tercihen yemeden önce su ile yıkanır;
 • çocuklarda - günde 3 kez vücut ağırlığının kilogramı başına 40 mg;
 • Yetişkinlerde pürülan anjinaya sahip Amoksiklav, günde iki kez ağızdan 1 tablet (500 mg / 125 mg) almayı ve yeterli su ile sıkılmayı önerir;
 • 12 yıl sonra komplike bademcik iltihabı ile, günde 2 kez Amoxiclav 1000 (875 mg / 125 mg) alması tavsiye edilir, 0.5 bardak su içinde çözülür.

Tedavi kursu süresi bireysel olarak belirlenir. Ortalama süre 7 gündür. Maksimum tedavi süresi iki haftayı geçmemelidir. Hastalığın nüksetmesini önlemek için ilaç tüm semptomların kaybolmasından sonra bile alınır. Dozda izinsiz değişiklikler ve kabul süresi kabul edilmez.

süspansiyon

Küçük çocuklarda angina tedavisi için Amoksiklav bir süspansiyonun hazırlanması için bir toz formunda üretilir. Amoksisilin konsantrasyonu 125 mg ila 250 mg arasında değişir. Komple sette, bir ilacın hazırlanması için 100 ml'lik bir cam şişe ve 5 ml'lik bir hacimde bir ölçü kaşığı bulunmaktadır. Kullanmadan önce, toz oda sıcaklığında saf su içinde seyreltilir ve iyice çalkalanır. Tedavi süresince buzdolabında saklanır.

Dozlama, bebeğin durumuna bağlı olarak çok dikkatli seçilmektedir. Tavsiye edilen oranlar (kaç tane içilir):

 • Bebekler (3 aya kadar) günde bir kilogram vücut ağırlığı başına 30 mg amoksisilin reçete edilir, düzenli aralıklarla 3 doza bölünür;
 • 3 aylık bir yaştan sonra günlük doz, 2-3 dozluk olarak 20-25 mg / kg'dır;
 • Şiddetli enfeksiyonlar, dozlamada 2 kez (her 12 saatte bir) günde 40-45 mg'lık bir artış olduğunu göstermektedir.

Bir çocuk için maksimum günlük hacim, 1 kg vücut ağırlığı başına 45 mg aktif maddeyi geçmemelidir. Tedavi süresi 5 ila 10 gündür, ancak 14 günden fazla değildir. Her durumda, tedavi şeması çocuk doktoru tarafından seçilmelidir, bunu açıkça izlemelidir.

Enjeksiyon için Toz

Amoksiklavin parenteral uygulaması, ilacın bir jet veya damlamada intravenöz uygulanmasını önerir. Amoksisilin ve klavulanik asit konsantrasyonu sırasıyla 500 mg / 100 mg veya 1000 mg / 200 mg'dır. Enjeksiyon veya tuzlu su çözeltisi için su içinde seyreltilmiş toz. Bu form ağırlıklı olarak yatarak tedavi koşullarında ciddi anjina seyrinde reçete edilir.

Dozaj ve uygulama şekli, ilgili hekim tarafından ayrı ayrı belirlenir. Erişkin boğaz ağrısında amoksiklav standart şemaya göre günde üç kez (her 8 saatte bir) amoksisilin 1.2 gram püskürtülür. 3-5 dakika yavaşça girilir. Pediyatride, önerilen doz her 12 saatte bir kilogram başına 30 mg'dır. Kalıcı bir terapötik etkinin başlamasından sonra, ilacın oral uygulamasına geçmelisiniz.

Amoxiclav'ın tüm formlarının uygun kullanımı akut tonsillit ve diğer bulaşıcı hastalıkların tedavisinde hızlı ve kalıcı bir etki sağlar.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Amoksiklav - vücutta sistemik bir etkiye sahip güçlü bir sentetik ilaç. Bir doktora danıştıktan ve talimatları aldıktan sonra dikkatli bir şekilde alın. Bazı patolojik durumlar bu antibakteriyel ajanın kullanımını kapsamamaktadır. Amoksiklav şu durumlarda atanmaz:

 • anamnezde penisilin alerjik reaksiyonları;
 • ana ve yardımcı bileşenlere aşırı duyarlılık;
 • ilaç hepatit, sarılık;
 • böbrek ve karaciğer yetmezliği;
 • lenfositik lösemi;
 • bulaşıcı mononükleoz.

İlaç hem yetişkinler hem de küçük hastalar tarafından iyi tolere edilir. Nadir durumlarda, aşırı doz ve tedavi rejimi, alerjik döküntü, bulantı, ishal, baş ağrısı, kandidiyazis şeklinde olası yan etkilerin ihlallerine karşı.

Önlemler Amoxiclav hamilelik ve emzirme döneminde kullanılır.

Amoksiklav etkisiz ise veya istenmeyen reaksiyonlar ortaya çıkarsa, tedavi kesilmelidir.

Amoksiklav - yeni bir neslin iyi bir antibakteriyel ilacı, anjina ve hastalığın kendisinin acı veren semptomlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Bireysel endikasyonlarda ilgili hekim tarafından atanır. Tüm önerilerin ve dozlamanın gözlenmesi, pozitif bir terapötik sonuç sağlar.

Angina Amoxiclav almak nasıl

Angina yaş ve cinsiyete bakılmaksızın herhangi bir kişide ortaya çıkabilir. Çoğu durumda, hastalık, insan hipotermisi, soğuk yiyecekler ve sıvıların tüketilmesi ve bir viral enfeksiyonun vücuduna nüfuz etmesi sonucu ortaya çıkar. Hangi sebepten olursa olsun, ondan kurtulmanız gereken bir hastalık var. Çoğu durumda, doktorlar patojenik bakteriler üzerinde zararlı bir etkisi olan antibiyotikler reçete eder. Yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilecek en ünlü antibiyotik ilaçlarından biri Amoksiklav olarak kabul edilir.

Bu antibiyotik nedir

Pürülan boğaz ağrısı için amoksiklav, çok çeşitli etkilere sahip olduğundan ve penisilin grubunun antibiyotik maddelerine uygulandığından reçete edilir.

Bu ilacın aktif elementleri Amoksisilin ve Klavulanik asittir.

Asit ilacın vücut üzerindeki antibiyotik etkisini geliştirir ve Amoxicillin'i kullandıktan sonra salınan bakteriyel hücrelerin olumsuz dış etkilerinden korur. Tablet şeklinde veya özel süspansiyon halinde üretilir. Yetişkin hastalar için, tabletler genellikle kullanılır ve çocuklar için özel bir süspansiyon.

etki

Preparattaki her iki maddenin de aynı etkiye sahip olması dikkat çekicidir. Ajan sindirim sisteminden çok çabuk emilir.

Doktorlar, anjin durumunda Amoxiclav'ın yemeklerden bağımsız olarak her an tüketilebileceğini söylüyor. Bununla birlikte, yan etki olasılığını azaltmak için, doktorlar ilacı gıda ile birlikte kullanılmasını önermektedir.

Uygulamadan 1 saat sonra, ilaç insan vücudunda maksimum konsantrasyonuna ulaşır. Aktif maddelerin, insan vücudunun tüm dokularına ve sıvılarına ve hatta bademciklere nüfuz etmesinden dolayı kullanım verimliliği sağlanır.

Amoksiklavın angina ile uygulanışı 5 ila 14 gündür.

Bir antibiyotik uygulanması ile ihmal edilen bir boğaz ağrısı tipi ile, doktor anti-enflamatuar ve antipiretik ilaçlar, immünomodülatörler reçete edebilir.

Diğer antibiyotik ajanlarla karşılaştırıldığında, Amoksiklavın birtakım önemli avantajları vardır:

 • vücut tarafından iyi tolere edilir;
 • hem yetişkinler hem de küçük hastalar için kullanılabilir;
 • kompozisyonda toksik ve zararlı elementler yoktur;
 • geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptir;
 • çeşitli patojenik bakteriler üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir;
 • Gıda ve sıvıların kullanımı ilacın tıbbi etkisini azaltamaz;
 • ajan uygun bir dozajda kullanılır;
 • önemsiz yan etkileri vardır.

Bir yetişkin nasıl alınır

Anginanın yetişkin bir erkeğe verilmesi durumunda amoksiklav aşağıdaki tiplerde üretilir:

Her hacimde Clavulanic asit varlığının aynı olması dikkat çekicidir.

Anjinada Amoksiklavın dozu, hastalığın tipine göre reçete edilir:

 • Katarr sinüs gelişimi ile, doz yaklaşık 250 mg amoksisilin;
 • Bir yetişkin için pürülan boğaz ağrısı sırasında, 875 mg amoksisilin kullanılır.

Ajan günde iki kez, tercihen sabah ve akşam saatlerinde kullanılır. Doktorlar, yetişkinlerde antibiyotik alırken alerjilerin ortaya çıkmasını önlemek için antihistaminik almaları gerektiğini belirtiyor.

Çocukları nasıl alırım

Küçük çocuklarda amoksiklav anjina için en etkili ajanlardan biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, çocuklara genellikle angina ile hasta olan ebeveynlerin bu ilaca ilişkin değerlendirmeleri çoğunlukla olumludur.

Çocuklar için genellikle özel bir toz kullanılır. Ondan ebeveynler bir süspansiyon hazırlamalıdır. Tatlı bir tat vermiş ve çocuk zevkle içebiliyor.

Kutuda doğru bir şekilde ölçmek için özel bir ölçüm kabı ve ölçüm kaşığı içerir.

Genellikle antibiyotik 5 ila 8 gün arasında uygulanır. Kullanım süresi 15 güne kadar artırılabilir. Hastalığın şiddetine bağlıdır.

Hasta, antibiyotiği kullanmasından 14 gün sonra herhangi bir iyileşme yaşamazsa, o zaman yardım için bir uzmana danışmalıdır. Antibiyotiği bir diğeriyle değiştirmeli. Ebeveynler, çocuğun bir doktor randevusundan önce antibiyotik almaması gerektiğini hatırlamalıdır. Ayrıca, uyuşturucu bademcik iltihabı kullanmadan önce, bebeğin penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı alerjik bir reaksiyonu olmadığı konusunda ikna edilmelidir. Doktorlar, bir çocuk bir antibiyotik aldığında, antialerjik ilaçların alınması gerektiğini belirtir.

Çocuğun dozu, ilgili hekim tarafından bireysel olarak hesaplanır. Genellikle okul öncesi çağındaki bir çocuk için, yaklaşık 125 mg madde reçete edilir. Daha büyük çocuklara yaklaşık 250 mg ilaç reçete edilir.

Doz ayrıca ortaya çıkan hastalık tipine göre de değişir:

 • pürülan anjina ile, ilacın 125 mg 6-8 saat sonra kullanılmalıdır.
 • Boğazın hafif formları için 1 resepsiyonda 1 ölçü kaşığı kullanılır.

Doz artırıldığında, çocuğa yaklaşık 250 mg madde verilir.

Ebeveynler bitmiş süspansiyonun yaklaşık 1 hafta buzdolabında olabileceğini hatırlamalıdır. Bu süreden sonra ürünü kullanamazsınız.

Angina dan Çocuk Amoksiklav yemek sırasında veya sonrasında verilmelidir. Bu yan etkilerin önlenmesine yardımcı olacaktır

Antibiyotik ajanın uygun olmayan şekilde kullanılması durumunda, çocuk alerjiler, mide bulantısı, kusma, baş ağrıları yaşayabilir. Ebeveynler önerilen doza uymuyorsa, bu istenen sonuca ve hatta çocuğun sağlığının bozulmasına neden olabilir.

ihtiyati tedbirler

Doktorlar, ilacın kötüye kullanılmasının aşağıdaki hoş olmayan semptomlara yol açabileceğini belirtmektedir:

 • Sindirim sisteminde bozuklukların ortaya çıkmasının yanı sıra, karın bölgesinde bulantı, ishal ve ağrı oluşumu;
 • sık baş ağrısının varlığı;
 • baş dönmesi ve uykusuzluk görünümü;
 • alerjik reaksiyonların alevlenmesi.

Anjina ile, Amoxiclav aşağıdaki vatandaş kategorilerinde alınmamalıdır:

 • lenfositik lösemi hastaları;
 • Amoksisilin, klavulanik asit ve penisilin grubuna bağlı antibiyotik ilaçlara karşı duyarlılık artmışsa.

Ne zaman anjina ile almak ve sadece Dr. Komarovsky'ye söyleyeceğim

Angina çok tehlikeli bir hastalıktır ve kimin göründüğüne bakılmaksızın antibiyotik ilaçları kullanmak gereklidir. Doktorlar, ebeveynlerin çocuklarına kendileri için antibiyotik reçete etmemeleri gerektiğini söylüyor. Bu, sağlığın bozulmasına ve çocuğun sağlığı için zararlı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Amoxiclav ile boğaz hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Boğazın birçok hastalığı vardır, bunların tedavisi antibiyotiklerle yapılmalıdır. Bu tür bulaşıcı hastalıklar, her şeyden önce, bakteriyel kökenli enfeksiyon hastalıkları ve aynı zamanda pürülan komplikasyonlardır.

Antibiyotikler, bazı kronik enfeksiyonlar için (örneğin, tonsillitte), süperenfeksiyonların giderilmesi için - ARI sonrası komplikasyonlar ve cerrahi müdahaleler için profilaktik olarak (tonsillektomi gibi) gerekli olabilir.

Antibiyotikler ideal olarak sadece hassas mikrofloradan kullanılmalıdır. Antibiyotik spektrumu ne kadar dar olursa, belirli bir patojenle savaşmak o kadar iyidir.

Ancak, ne yazık ki, bir bakteri bir hastalıkta ayırt etmek ve özellikle ayaktan tedavi için kesin şeklini belirlemek her zaman mümkün değildir.

Bu gibi durumlarda, tedavi, daha çok sayıda bakteri türünde aynı anda feci bir etkiye sahip olan geniş antimikrobiyal etkinin antibiyotikleriyle gerçekleştirilir. Bu antibiyotiklerin temsilcilerinden biri Amoksiklav'dır.

İlaç Amoksiklav kombine bir antibiyotiktir. Bu, bileşiminin çeşitli aktif maddeleri içerdiği anlamına gelir:

 1. Amoksisilin, semisyentetik penisilinler grubundan bir antibiyotiktir.
 2. Kendi içinde zayıf bir antimikrobiyal aktiviteye sahip olan, fakat amoksisilin stabilitesini ve tıbbi özelliklerini geliştirmek için gerekli olan klavulanik asit.

Amoksiklavın her iki bileşeni de midede iyi emilir. Amoksisilin ve klavulanik asit kısa bir yarı ömre sahiptir. Bu, vücudun hızlı bir şekilde onlardan arındığı anlamına gelir, çünkü bu tedavi genellikle uzun bir süre (yaklaşık 7-12 gün) gerçekleştirilir ve ilacın kendisi günde birkaç kez alınmalıdır. Bir antibiyotiğin alınması ile, günde en az 2 litre kadar mümkün olduğunca sıvı içilmesi tavsiye edilir.

Ne zaman ilacı kullanmalıyım?

Streptococcus pneumoniae, beta-hemolitik streptokok, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus, Enterococcus, Moraxella, meninkogokk, Haemophilus influenzae, gonokok ve diğerleri dahil olmak üzere patojenik bakterilerin geniş bir spektrumu üzerinde Amoksiklav zararlı etkisi.

Bu nedenle, ilaç sadece boğaz enfeksiyonlarının tedavisi için değil, aynı zamanda pnömoni ve bronşit, diş enfeksiyonları, cildin iltihaplı hastalıkları, yumuşak dokular, eklemler ve kemiklerin tedavisi için de kullanılır.

Ayrıca bu ilaç üroloji, jinekoloji, venereolojide kullanılır. Antibiyotikler, kalp, böbrekler, safra yolları, pelvik organlar ve karın boşluğu üzerindeki cerrahi müdahalelerde enfeksiyonu önlemek için kullanılır.

Amoksiklavın, çeşitli patojenik bakterilerin eşzamanlı aktivasyonunun neden olduğu postoperatif komplikasyonların tedavisinde etkin kullanımı.

hazırlama bileşenleri kolayca dokulara nüfuz edebilir ve vücut sıvıları KBB uygulamasında kullanım Amoksiklava aciliyet açıklar orta kulak, bademcikler, sıvı salgı üst çene boşlukları içinde birikir.

Ilaç etkili olduğunda:

 • Orta kulağın kavitesinde inflamatuar süreç.
 • Akut ve kronik sinüzit.
 • Banal angina.
 • Angina Simanovsky-Plaut.
 • Farenjit bakteri kökenli.
 • Hipertrofik apsesi.
 • Bademcik iltihabında lokal pürülan komplikasyonlar.

Serbest bırakma şekli ve kullanım şekli

Antibiyotik çeşitli dozaj formlarında üretilir - tabletler, süspansiyonlar için tozlar ve viallerde tozlar. Uygulama yolu ve dozaj, semptomların şiddetine, hastalığın süresine, hastanın yaşına bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Hazırlığın ana formları:

 • Amoksiklav tabletleri.
 • Amoksiklav tabletleri 2X.
 • Tabletler Amoksiklav Yeterli.
 • Süspansiyon hazırlanması için toz (çocuklar için).
 • Parenteral uygulama için bir şişe içinde toz.

Amoksiklav tabletleri 125 mg klavulanik asit içerir, ancak bunların içindeki amoksisilin dozu farklı olabilir - 250 mg, 500 mg veya 875 mg. Anjin yetişkinleri ve çocuklarının nispeten kolay bir akışı ile 250 mg amoksisilin içeren alım başına 1 tablet yeterlidir. Ilacı 8 saat aralığını gözlemleyerek günde üç kez ihtiyacınız olan bu dozajda alın.

Anjina ile, başka bir ilaç rejimini kullanabilirsiniz, ancak bu, 125 mg miktarında klavulanik asit ile kombinasyon halinde 500 mg amoksisilin dozu gerektirir.

Bu durumda, dozlar arasında 12 saatlik bir ara ile günde 2 kez bir hap almanız yeterli olacaktır. Eğer anjina yeterince şiddetli ise, ilacı günde 3 kez bu doz ile uygulamak mümkündür.

Çocuklarda ve yetişkinlerde kullanıldığında tablet formunda anjin içinde amoksiklav ya yutulmadan önce çiğnenmeli veya 100 ml su içinde tek bir doz çözülmelidir. Önemli! Tabletler Amoksiklava tamamen en az 40 kg ağırlığındaki çocukların tedavisinde kullanılabilir! İlacın gastrointestinal sistem üzerindeki olası yan etki olasılığını azaltmak için, besin alımının başında kullanın.

Her vakada tedavi süresi doktor tarafından belirlenir, ancak anjinada Amoxiclav 2 haftadan fazla reçete edilmez.

Şiddetli anjina ve diğer enfeksiyonlar ile komplikasyonların gelişmesi, antibiyotikler intravenöz olarak uygulanabilir. Benzer bir uygulama yöntemi, ya tedavi boyunca ya da hastanın stabilizasyonu sağlanana kadar, daha sonra tabletler halinde oral uygulamaya geçiş ile birlikte kullanılır.

enjeksiyonlar için su ile seyreltilmiş ve damardan ya da yavaş ya da 30-40 dakika süreyle bir intravenöz infüzyon (aşılama) olarak uygulanabilir Amoksiklava şişelerde steril toz. Prosedür hastanın durumunun şiddetine bağlı olarak günde 2 veya 3 kez yapılır.

Pediatrik Kullanım

Çocuklarda anjin ve diğer enfeksiyonların tedavisi için, bir süspansiyon şeklinde antibiyotik kullanmak daha iyidir. Amoksiklavı pediatriye uygularken, dozaj, çocuğun ağırlığı, yaşı ve hastalığın semptomlarının şiddeti göz önünde bulundurularak, her zaman bireysel olarak hesaplanır.

Doğumdan üç aya kadar olan çocuklar için, amoksisilin ilacının günlük dozu 30 mg / kg'dır.

Örneğin, bir çocuk 8 kg ağırlığında ise, amoksisilin için ilacın günlük dozu 240 mg olacaktır. Süspansiyonda çözülen bu 240 mg 2 bölünmüş doza bölünmeli (her biri 120 mg) ve çocuğa eşit bir zaman aralığında (12 saat) verilmelidir.

Üç ay ve daha büyük çocuklar için (40 kg ağırlığında), ilaç şiddetli hastalık için 40-45 mg / kg'a kadar, orta şiddette anjina ile 20-25 mg / kg'lık bir dozda reçete edilir. Günlük doz 2 veya 3 doza bölünür. Çok nadir durumlarda, çocukları tedavi etmek için intravenöz olarak antibiyotik verilir. Bu, çocuğun herhangi bir nedenle ilacı yutmaması veya hastalığın son derece ciddi seyrinde bulunmaması durumunda mümkündür.

Ebeveynlerin süspansiyonun tam miktarını hesaplaması çok zor olabilir çünkü doktor reçeteleri genellikle aktif madde miktarının, yani süspansiyonun mililitresinden ziyade bir miligram amoksisilin ve klavulanik asidin bir belirtisini içerir.

Çocuğun bu ilacı reçete etmesi halinde, ebeveynler, bir süspansiyon elde etmek için tozu ne kadar çözücünün çözdüğünü ve bu süspansiyonun mililitre olarak ne kadar çocuğa verileceğini ayrıntılı olarak doktordan sormalıdır.

Özel talimatlar ve yan etkiler

Her iki antibiyotiğin aktif maddeleri esas olarak böbrekler tarafından atılır, böylelikle böbrek yetmezliği olan kişilerde, ilaç vücutta daha uzun kalır.

İdrar ve kan testlerinin kontrolü altında olan hastalar için, dozu ayrı ayrı azaltın ve antibiyotik alımı arasındaki aralığı artırın. Amoksiklav, analiz sonuçlarını yorumlarken dikkate alınması gereken, glikoz için yanlış pozitif bir idrar testi yapabilmektedir.

Bu ilaç, daha önce, penisilin serisinin antibiyotiklerine ve sefalosporin grubunun antibiyotiklerine karşı alerjik reaksiyonlar teşhisi konmuş hastalara reçete edilmemiştir.

Çalışmalar ayrıca, enfeksiyöz mononükleozlu hastaların Amoksiklav tedavisinin, alerjik deri döküntüsü ortaya çıkmasına yol açtığını, dolayısıyla bu hastalığın varlığında bu ilacın kullanılmadığını doğrulamıştır.

Dikkatle bu antibiyotik hamilelik yanı sıra karaciğer hastalığı olan kişiler reçete edilir. İlacın yan etkileri çoğu zaman ortaya çıkmaz, çoğu durumda geçicidir ve bir antibiyotik almayı bırakırsanız kaybolur. Ancak yan etkilerden herhangi biri ile hemen doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazını iyileştirmenin en iyi yolu

sinir bozucu bir ağrı haline gelişmekte boğazında rahatsızlık görünümünü, - oldukça yaygın bir semptom ses telleri üzerinde çok kuru ya da çok soğuk hava, aşırı stres solunduğunda oluşur, çok soğuk ya da tersine, dayanılmaz sıcak içecekler ve gıda, sigara ve alerji kullanımı.

Gargara için Rotokan

Boğaz ağrısı, influenza dahil olmak üzere çoğu viral enfeksiyonun belirtilerinden biri olarak ortaya çıkar. Bu acı, sürekli rahatsızlığa ek olarak, bu anda genellikle önemli ölçüde arttığından, gıda ve sıvı alımını da büyük ölçüde zorlaştırmaktadır.