Loading

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır. Zamanında tedavi olmayışı, akut patolojinin kronik olana geçişine ve ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Farenjit için antibiyotikler, enflamatuar süreci durdurmaya ve hastanın durumunu hafifletmeye kısa sürede yardımcı olur. Aslında, bu tür etkili ilaçların kullanımı sadece bir enfeksiyöz komplikasyon tehdidine başvurulur, çünkü bunlar viral bir hastalıkta etkisizdir.

Patolojinin özellikleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Farenjit, farinkste patolojik bir sürecin mukoza zarını ve lenfoid dokusunu etkilediği bir hastalıktır. Bu patoloji çeşitli faktörlerin etkisi altında gelişebilir ve çoğu kez enfeksiyöz farenjit teşhis edilir.

Akut bir hastalığın en sık nedenleri şunlardır:

 • virüsler
 • mantar
 • patojenik mikroorganizmalar

Gübrenin gonokok ve klamidyadan etkilenmesi durumunda spesifik farenjit formlarının gelişimi mümkündür. Akut formda hastalığın gelişim nedenleri arasında alerjik doğanın farenjit ve tahriş edici fiziksel veya kimyasal faktörlerin etkisi altında ortaya çıkan patolojiler tanımlanabilir.

Farinksin uzun süreli patolojik süreci, farenjitin akışın kronik formuna geçmesine yol açar. Kronik farenjit gelişmesine neden olan faktörler şunlardır:

 1. uzun süreli alerjik reaksiyonlar
 2. endokrin sisteminin bozulması
 3. Sjogren sendromu eşlik eden patolojiler
 4. kimyasal uyaranların boğazına uzun süreli veya sürekli maruz kalma
 5. nazofarenksin sık görülen bakteriyel hastalıkları

Akut farenjitin ana semptomu, boğazda rahatsızlık hissinin ortaya çıkmasıdır. Patolojinin daha da geliştirilmesi ile aşağıdaki klinik tablo gelişebilir:

 • boğazda ağrıyı artıran kuru öksürük
 • lenfoid tanelerin inflamasyonu ve mukopürulent birikintilerinin oluşumu
 • hastanın genel esenliğinin bozulması
 • lenf nodu genişlemesi ve palpasyon hassasiyeti
 • Kulakta ve işitsel kanallarda ağrının yayılması
 • posterior faringeal duvarın şişmesi ve hiperemi
 • yutulduğunda rahatsızlık
 • kalıcı terleme ve boğaz ağrısı

Farenjitin ilerlemesi ile birlikte otitis, sinüzit, pürülan tonsillit ve farinkste pürülan apseler gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Kronik farenjit seyrinde, klinik tablo çok belirgin değildir ve sağlığın bozulmasının belirgin belirtileri yoktur. Patolojinin ana tezahürü boğazda rahatsızlıktır, yani hasta, persistan terleme ve kuruluk hissi ve aynı zamanda tükürük takılmadan bir öksürük hissinden şikayetçidir.

Antibiyotikler ne zaman reçete edilir?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon varlığında endikedir

Aslında, farenjitin antibakteriyel ilaçların kullanımı ile tedavisi her zaman uygulanmamaktadır. Patoloji, bakteriler, mantarlar veya virüslerin aktivitesi tarafından tetiklenirse, bu tür bir ilacın sadece olumlu bir etkisi olacaktır. Diğer durumlarda, antibiyotik tedavisi uygulamak sadece etkisiz değil, zararlı olacaktır.

Ne yazık ki, bir uzman aynı zamanda oldukça sorunludur ve farenjitin doğasını doğru olarak öğrenir ve yakın gelecek için bir tahmin yapar. Çoğunlukla farinksin bakteriyel ve viral hasar belirtileri hemen hemen aynıdır. Ancak, buna rağmen, doktorlar, farenjit için antibakteriyel ilaçlar reçete etmek için acele etmiyorlar, çünkü irrasyonel kullanımı bağırsaklardaki ve hava yollarındaki mikrofloranın bileşimini değiştirebilir. Bu nedenle, bu tür güçlü maddelerin sadece bir doktor tarafından ve belirli endikasyonların varlığında reçete edilmesi gerekir.

Antibiyotik almak ne kadar doğru?

Antibiyotiklerin olumlu etki göstermesi ve güvende olabilmeleri için aşağıdaki kurallara sıkı sıkıya uyulmalıdır:

 1. İlaç süresi ve dozu sadece ilgili hekim tarafından belirlenmelidir. Hastanın yaşını, genel sağlığını ve bedenin bireysel özelliklerini dikkate aldığınızdan emin olun.
 2. Önceden belirtilen antibakteriyel tedavinin tamamen geçmesi gereklidir ve farenjitin hoş olmayan semptomatolojisi ortadan kalkmış olsa bile ilacı almayı bırakmaz. Gerçek şu ki, farenksin arka duvarında iltihaplanma sürecinin yüksek bir nüksetme riski vardır, yani, bakteriler yine aktif olarak büyüyüp çoğalmaya başlar.
 3. Alkollü içecekler ve diğer bazı tıbbi ürünler ile aynı zamanda antibiyotik almak kesinlikle yasaktır. İlacı kullanmadan önce, ekli talimatları incelemek ve doktor ile ortaya çıkan tüm soruları çözmek gerekir.
 4. Farenjit ile antibakteriyel tedavi süresi 10 gündür, ancak bazı güçlü ilaçlar sadece 3-5 gün sürebilir. Antibiyotik almak, 2-3 günlük bir başvurudan sonra olumlu bir etki yaratmazsa, tedavi rejimini düzelten bir doktora danışmak gerekir.
 5. Kapsül şeklindeki antibiyotikler yemeklerden 1 saat önce veya öğünlerden 2 saat sonra ağızdan alınmalı ve bol miktarda su ile içilmelidir. Yalnızca yemek yedikten sonra izin verilen resorptif tabletleri, spreyleri ve aerosolleri kullanın ve işlemin herhangi bir şey yemesine veya içmesine izin verilmedikten sonra 2 saat içinde kullanın.

Bir kişinin alerjik reaksiyon geliştirme eğilimi varsa, antibiyotik almakla paralel olarak, Zodak, Suprastin ve Tavegil gibi antihistaminiklerin alınması gerekir.

Çocuklar ve yetişkinler için antibiyotik

Antibiyotik tedavisinin etkili olması için, kullanımları için kurallara uymanız gerekir.

Farenjit tedavisinde güçlü bir ilaç seçerken, daha önce alınan antibiyotik ilaçları ve hastalığın etiyolojisi patoloji patolojisinin özellikleri dikkate alınmaktadır.

Çoğu zaman, lokal olarak hareket eden ve maruziyet alanındaki patojenik mikroorganizmaları yok eden farenjitin tedavisi için lokal ilaçlar seçilir. Bu tür ilaçların ana üretim şekli aerosoller veya spreylerdir ve bunlar arasında en etkili olanları şunlardır:

 • Miramistin bir antibiyotik değil, bir antiseptiktir. Böyle bir ilacın yardımıyla farinkste bakterileri öldürmek ve daha fazla üreme sürecini yavaşlatmak mümkündür. Farinks boşluğu ile günde birkaç kez tedavi edilmesi gereken bir sprey formunda üretilir. Sulama sonrası yiyecek ve sıvı tüketmek için bir süre tavsiye edilmez ve Miramistin'i kapsamlı bir tedavinin parçası olarak uygulamak en iyisidir.
 • Cameton geleneksel olarak antibiyotik grubundan bahsedilir ve bileşimde anti-enflamatuar, antibakteriyel ve anestezik etki gösteren birkaç aktif madde vardır. İlaç, birkaç vuruşla farenks içine püskürtülen bir aerosol formunda üretilir. Böyle bir ilaç, nazofarenks ve üst solunum yollarında meydana gelen farenjit ve diğer enflamatuar patolojileri tedavi etmek için kullanılabilir. İlaç kullanımının kontrendikasyonları yoktur, ancak hastalığı çocuklukta tedavi etmek önerilmez.
 • Hexalysis, anti-inflamatuar, analjezik ve antibakteriyel etkiye sahip lokal kombine bir ilaç olarak kabul edilir. Bu tür bir ilacın aktif maddesi, streptokoklara, stafilokoklara ve diğer patojenik mikroorganizmalara karşı artan aktivite ile karakterize edilir.

Videodan, farenjitin hangi belirtilerle ortaya çıktığını öğrenebilirsiniz:

Genellikle komplike olmayan farenjit formları, antibiyotik sisteminin oral uygulamasını gerektirmez ve sadece komplikasyon riski varsa reçete edilir. Bakteriyel farenjit semptomları çocuklarda veya yetişkinlerde ortaya çıktığında, penisilin grubunun antibiyotikleri genellikle reçete edilir. Hastalığı ortadan kaldırırken iyi bir etki aşağıdaki ilaçlar tarafından verilir:

Ampisilin etkisiz ise, etkisi klavulanik asit ile güçlendirilir, Amoxiclav ve Flemoclav reçete edilebilir. Ampisilin tedavisine alerjisi bir grup makrolid veya linkoamidden alınan ilaçlar kullanılarak gerçekleştirildiğinde. Farenjit ortadan kaldırmak için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir:

Şiddetli patolojide, farenjit ile mücadele sefalosporinler yardımıyla yapılabilir ve semptomların semptomlarını Ceftriaxone, Cephazoline veya Cefadroxil ile zayıflatır.

Farenjit sonrası komplikasyonlar

Akut farenjitin tedavisi kronik formda olabilir!

Diğer herhangi bir patoloji gibi, farenjit de etkili tedavinin yokluğunda ortaya çıkan çeşitli komplikasyonların gelişmesine eşlik edebilir. Kronik farenjit sıklıkla hastalığın akut formunun bir komplikasyonu haline gelir ve etkili tedavinin yokluğunda ilerlemeye başlar.

Streptococci tarafından kışkırtılan enflamatuar süreç, diğer KBB organlarına yayılarak, larenjit, trakeit ve solunum sisteminin diğer patolojilerinin gelişmesine neden olabilir.

Tedavi edilmeyen bir hastalık, aşağıdaki komplikasyonların gelişmesine neden olabilir:

 1. peratonsiller apse
 2. kronik bronşit
 3. farengeal apsesi
 4. akut artiküler romatizma
 5. işitme tüpü ve iç kulak iltihabı
 6. tükrük bezi iltihabı
 7. servikal lenfadenit

Larenjit, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin ortadan kaldırılması, antibakteriyel ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilebilir, ancak sadece belirli belirtiler varsa. Tedavinin olumlu bir etkisi ve hızlı bir iyileşme elde etmek için, antibiyotik almak ve kendi kendine ilaç vermek için kurallara uymanız tavsiye edilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Farenjit için Antibiyotikler: Ne almak

Farenjit - yutma sırasında terleme ile ortaya çıkan faringeal duvarın iltihaplanması, terleme ve boğazdaki diğer hoş olmayan hisler ile herkes karşı karşıya geldi. Her ne zaman soğuk algınlığımız varsa, onunla birlikte "pakette" çoğu zaman bu hastalık gider.

Ne sıcak içecek ve gargara bulaşma ile baş edemezse? Ne zaman farenjit ile antibiyotik kullanmak ve en etkili nasıl seçilir? Bu soruların cevapları ayrıntılı kılavuzumuzda ve video materyallerimizde bulunabilir.

ARVI'de her zaman antibiyotik almanız gerekiyor mu?

Neyse ki hayır. Farenjit vakalarının yarısından fazlası virüslerden kaynaklanır ve onlarla mücadele semptomatik tedaviye indirgenir.

Antibiyotik olmadan farenjit tedavisi içerir:

 • detoksifikasyon tedavisi - Bol sıcak içecek;
 • ateş düşürücü ateş Artan sıcaklık ile (Parasetamol, Ibuprofen);
 • antiseptik, anti-inflamatuar çözeltilerle boğazın tıkanması;
 • pastiller, palamutlar, spreyler ve gargara için çözümler.

İstisnai durumlarda, vücut enfeksiyonla baş edemediğinde, doktor özel antiviral ajanlar (Remantadine, Tamiflu, Relenza) reçete edebilir. Bu durumda farenjitin antibiyotiklerle tedavisi sadece yararsız değildir (bu ilaçlar virüs üzerinde etkili değildir), aynı zamanda bağırsak disbiyozu ve diğer komplikasyonların gelişmesiyle de ilgilidir.

Farenjit ve antibiyotikler sadece birincisi bakteriyel floranın neden olduğu durumlarda birleştirilir. Bir doktor bunu güvenilir bir şekilde belirleyebilir, ancak hastalığın nedeninin mikropların aktivitesi olduğunu varsayabilirsin, kendiniz de olabilirsiniz.

Bakteriyel farenjit belirtileri:

 • hafif tansiyon, güçsüzlük, ateş ile hastalığın tedrici başlangıcı; sonra terleme ve boğaz ağrısı eklenir;
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • vücut ısısı uzun bir süre 38-38.5 derecede tutulur;
 • incelendiğinde, farinksin mukozası parlak kırmızı, ödemli, beyaz ve sarı pürülan örtülerdir ve mukoza renginin geri kalanından farklı soldurma odakları mümkündür.

Dikkat edin! Boğaz ağrısı sadece farenjit değil, birçok hastalığın bir belirtisidir. Bu nedenle, sıklıkla görülürse, ciddi patolojiden kaçınmak için bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Ayrıca, doktorun takdirine bağlı olarak, aşağıdaki durumlarda bakteriyel faringeal enfeksiyonların önlenmesi için antibiyotikler reçete edilebilir:

 • kronik tonsillitin anjina veya alevlenmesi;
 • pnömoni geliştirme riski yüksektir;
 • akut basit veya obstrüktif bronşit;
 • pürülan otitis;
 • sinüslerde enfeksiyon yayılması, sinüzit gelişimi, önitis;
 • vücut sıcaklığında 39.5 ° C'nin üzerinde artış, art arda ikiden fazla gün süren;
 • 5-6 gün veya daha fazla için subfebril sıcaklığı (37.0-38.0 derece);
 • Soğuk algınlığı (bir aydan fazla) bir ders.

Farenjit ile antibiyotik almak için genel kurallar

Farenjit antibiyotikleri ile tedavi, hastadan ve doktorların tüm önerilerine uygun özel dikkat gerektirir.

Tedavinin etkili olabilmesi için aşağıdaki basit kurallara uyun:

 1. Toplam tedavi süresi doktor tarafından belirlenir ve 5 ila 14 gün arasında olabilir.
 2. Sıcaklık uykuda olsa bile, tedaviyi zamanında kesmeyin ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu sadece inflamasyonun yeniden gelişimini tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda onları yok etmek için zamanları olmayan antibiyotik direnci geliştiren bakterilerin sayısını da arttırır.
 3. İlaç programına göre aynı zamanda alın.
 4. Tableti, çay, meyve suyu, süt vb. Ile değil, temiz kaynatılmış suyla alın.
 5. Farenjit ve tracheitin yanı sıra diğer enfeksiyonların tedavisinde kullanılan alkol ve antibiyotikler uyumlu değildir.
 6. Hastalık şiddetli ise, ilk günlerde, intramüsküler veya intravenöz enjeksiyonlar şeklinde antibiyotiklerin uygulanması tercih edilir. Biraz sonra tabletlere gidebilirsin.
 7. Bu durum tedaviyle iyileşmezse veya daha da kötüye giderse, bir doktora görünün. Başka bir antibiyotik almanız gerekebilir.

Erişkinlerde farenjit tedavisi için en etkili antibiyotikler

Yetişkinlerde farenjit ile alınacak antibiyotikler enfeksiyonların şiddetine, hastadaki eşlik eden hastalıkların varlığına ve ilaçların genel olarak tolere edilebilirliğine bağlıdır. En yaygın ilaçlar aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Penisilin serisinin antibiyotik

Penisilinler, diğer solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra larenjit ve farenjit için en yaygın antibiyotiklerdir. Bakterisidal bir etkiye sahiptirler: bu, iltihap bölgesini almak için, bu ilaçların bakteriyel hücre çeperini doğrudan tahrip ettiğini ve hızla enfeksiyonu yok ettiği anlamına gelir.

 • geniş kullanım deneyimi: penisilin - bilime bilinen ilk antibiyotik;
 • iç organlarda toksik etkinin yokluğu;
 • iyi hasta toleransı;
 • Hamile, emziren kadınlarda ve bebeklerde kullanım imkanı;
 • uygun bırakma formları: tabletler, bebek süspansiyonu için el ile kolayca hazırlanabilen toz, enjeksiyon için solüsyonun hazırlanması için toz.

Bu durumda, farenjitin penisilin antibiyotikleri aşağıdaki dezavantajlara sahiptir:

 • Bakterilerin bunlara karşı direncini arttırmak: Bu ilaçlar uzun süredir kullanıldığı için, birçok bakteri bunlara karşı hassas değildir;
 • Bu ilaçlara alerjisi olan hastaların yüksek bir yüzdesi.

sefalosporinler

Sefalosporinler birçok açıdan penisilin antibiyotiğine benzerdir ve mikroplarda bakterisit etkisi vardır.

Avantajları şunlardır:

 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • beta-laktamaza karşı koruma - bazı bakterilerin enzimi, diğer antibiyotiklerin etkinliğini azaltır;
 • yüksek verimliliğe sahip.

Sefalosporin ilaçlarının dezavantajları:

 • Karaciğer ve böbrekler üzerinde olumsuz etkiler (bu organların kronik hastalıkları için kullanıldığında dikkatli olunmalıdır);
 • alerji geliştirme olasılığı.

makrolidler

Makrolidler hem bakteriyostatik (mikrobiyal reprodüksiyonu baskılayan) hem de bakterisidal etkiye sahip modern antibiyotiklerdir. Son derece etkilidirler, bu yüzden ikinci sıra ilaçlardır.

Doktorlar penisilin ve sefalosporinlerin enfeksiyonla başa çıkmadığı durumlarda makrolid antibiyotikleri reçete ederler (veya kullanımları kontrendikedir).

 • kısa süreli tedavi (genellikle sadece 3 gün);
 • hapı günde sadece bir kez alma (talimat tarafından aksi belirtilmedikçe);
 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • Düşük toksisite;
 • Bakterilere yüksek duyarlılık.

Makrolid alma negatif anları şunlardır:

 • bağırsak mikroflorası üzerinde olumsuz bir etki (sıklıkla dysbiosis gelişen hastalarda);
 • Nadir durumlarda, baş ağrısı ve baş dönmesi ataklarına neden olur.

Hamile ve emziren kadınlara reçete edici antibiyotiklerin özellikleri

Farmasötik ilaçların çoğunun anne adayını (farklı aşamalarında gebelik sırasında boğaz enfeksiyonu tedavisinde daha. bakınız) izin çünkü bir endişe çocuğun beklentilerine sırasında herhangi bir hastalık, ve hamile bir kadının vücut patolojiye tahmin edilemeyecek tepki verebilir.

Hamile anneler için güvenli ve onaylanmış ilaçlar aşağıdaki ilaçlardır:

 1. Lokal aksiyonun antibiyotikleri: Grammidin, Geksoral, fusafungine dayalı spreyler. Pastillerin derinleştirilmesi ve antibakteriyel ajanların solüsyonları ile gargara yapılması inflamasyon alanında yüksek bir antibiyotik konsantrasyonu yaratmayı mümkün kılar, fakat sistemik kan dolaşımına emilimini önemli ölçüde azaltır. Aynı zamanda, fetus üzerindeki olumsuz etki pratik olarak kaybolur.

Dikkat edin! En son verilere göre daha önce popüler olan boğaz Bioparox ilacı, ölümcül bir sonuca sahip şiddetli alerjik reaksiyon vakalarından dolayı önerilmemektedir. İlaç üreten ilaç şirketi, üretimden çekilmesini açıkladı.

 1. Sistemik antibiyotikler. Farenjitin gebelik seyri ve fetüsün normal oluşumu için tehlikeli olan B grubu Streptococcus'un neden olması durumunda, sistemik antibiyotikler önlenemez. Çoğu zaman, doktorlar Amoksisilin ve Fenoksimetilpenisilin bazlı güvenli ilaçlar reçete etmeyi tercih ederler.

Ve hangi antibiyotik farenjitli bir bakım anne olabilir? En deneyimli doktorlar ayrıca penisilin serilerini (Amoxicillin, Amoxiclav, Flemoxin Solutab) reçete ederler. Bu ilaçlardan en az birinin daha önce alerjik reaksiyonla işaretlenmesi durumunda ikinci sıra ilaçlar kullanılır:

Çocuklar için antibiyotikler

Farenjit ve larenjitli çocuklarda antibiyotiklerin yanısıra solunum yollarının diğer enfeksiyonları sadece bir çocuk doktoru tarafından reçete edilmelidir.

Çocuklarda kullanılabilir:

 • yarı sentetik penisilinler (bir süspansiyon şeklinde) - bir aydan itibaren;
 • makrolidler (üç aydan itibaren).

Bağırsaklar üzerinde olumsuz etkileri ve dysbiosis gelişimini önlemek için, antibiyotiklerle birlikte, çocuklara her zaman herhangi bir probiyotik ilaç (Linex, Entererozmina, Normobakt, vb.) Reçete edilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için bir antibiyotik seçmek için bu kadar basit bir görev değildir. Hastalığın seyrinin doğasını değerlendirmek, olası bir patojeni tahmin etmek (ve gerekirse, orofarinksden swabın bakteriyolojik bir çalışmasının yardımıyla varsayımlarını doğrulamak) önemlidir.

Kendi kendine ilaç verme. Doktor hastalığı hızlı bir şekilde yenmek için yardımcı olacak en etkili ve güvenli ilaç seçecektir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotikler

Yetişkinlerde farenjit karşı antibiyotik alımı, hastalığın bakteriyel nedenidir. Farenjit ve çocuklar ve risk grupları - hamile ve yaşlı, ancak dikkatli bir antibiyotik atayın. En hızlı etki, antibiyotik ve antiseptik, örneğin Tharyngept kombinasyonundan dolayı tedavide elde edilir.

Pharyngosept - resorpsiyon için tablet formunda bir antiseptik preparat. Pharyngosept, çocuklar için kabul edilebilir kılan bir limon ve kakao tadıyla üretilir. Akut ve kronik farenjit, bademcik iltihabı, rinofarenjit, Farmakosept, yardımcı bir antiseptik, yerel eylem olarak atayın. Bu nedenle, Pharyngocept, kural olarak, bağırsak florasını ihlal etmez ve mide işlevini etkilemez, çünkü sadece yerel olarak hareket eder. Aktif madde Faringosept - Staphylococci, pneumococci, streptococci ile ağızda, boğazda iyi bir şekilde baş edebilen ve yan etkilere neden olmayan Ambazon.

3 ila 7 yaş arası çocuklarda Pediatri Faryngosept al, günde 3 dozda bölünmüş günde 0.03 gram. 7 yıl ve yetişkinler için - doktorun randevusuna ve teşhis edilen hastalığın karmaşıklığına bağlı olarak, günde 5 kez - günde 1 kez - günde 5 kez - haftada bir tablet.

Faringosept'i bir saat boyunca içmemek ya da yememek için almaktan sonra, Tharyngecept'i yemekten 15 dakika sonra almaya başlamadan önce tavsiye edilir.

Farenjit için en etkili antibiyotikler:

 1. amoksisilin;
 2. amoksiklav;
 3. sumamed;
 4. augmentin;
 5. Flemoxin veya Flemoxin Solutab (girişte Flemoxin iddiasızlığının olağan sürümünden farklıdır).

Farinksin "soluteba" formunda antibiyotiklerle tedavi edilmesi tavsiye edilir, bu tür ilaçlar zaten ağızda hareket etmeye başlar, mide suyunun etkisi altında özelliklerini kaybetmez, çiğnenebilir, suda çözülebilir veya hiç su ile yıkanmaz. Bu nedenle, solutab, enfeksiyonu tedavi etmek için çabuk ve çaba sarf etmeksizin çocuklar, yaşlılar, engelli insanlar ve CNS'nin bozulması için en iyi seçimdir.

Farenjitli yetişkinler için antibiyotik alımı bazı kurallara uymalıdır:

 1. Sadece doktor tavsiyesi üzerine antibiyotik ilaçları alabilirsiniz, kendi ilacınızı dışarıda bırakabilirsiniz.
 2. Ilaç almak için herhangi bir özel reçete varsa, sadece bu şemaya göre farenjit ile antibiyotik içmeniz gerekir, aksi takdirde hastalığı tedavi etmek kolay olmayacaktır.
 3. Solüsyon şeklinde salınmayan ilaçlar, sadece su ile içebilirsiniz.
 4. Bağırsak florası (Linex) korumak için bir antibiyotik prebiyotikler veya özel preparatlar ile birleştirin.
 5. Antibiyotik alırken, doktorunuz tarafından reçete edilen antihistaminikler göz ardı etmeyin, onlar da diğer ilaçlar ile sarhoş olmalıdır.
 6. Homeopatik ve halk ilaçları ile farenjit ile antibiyotik karıştırmayın.
 7. Diyete dikkat edin, ağır, yağlı yiyecekleri ve farenjit tedavisi için önerilen diyetleri yemeyin.

amoksisilin

Antibiyotik Amoksisilin bir dizi penisiline aittir ve yarı sentetiktir. 250 mg, 500 mg ve 1000 mg - farklı bir dozda tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyonlar ve spreyler şeklinde üretilmiştir. Çoğu zaman, Amoksisilin birçok ilacın aktif bir maddesidir, fakat aynı isimde bir antibiyotik vardır.

Yenidoğanlar dahil olmak üzere çocukların tedavisinde kullanılabilir. Çoğunlukla, çocuklara kendinizi hazırlamanız gereken bir süspansiyon reçete edilir. Talimatlarda belirtilen su miktarı kabın içine toz ile eklenir, iyice çalkalanır ve süspansiyon alım için hazırdır.

Ayrıca, inhalasyona ve gargara için çözeltilere amoksisilin eklenir. Ayrıca, antibiyotik tedavisi ile Tharyngept, Oracet, Lizak veya Septepryl tabletlerin alımını birleştirir.

Doz ve sık sık bir doktor tarafından reçete edilir, genellikle, bu günde 3 kez doğru Amoksisilin içeriğine sahip 1 tablet, çocuklar günde bir kez, farenjit şiddetine bağlı olarak 3-4 ml süspansiyon reçete edilir.

amoxiclav

Amoksiklav - ilaçlardan biri, aktif madde olan Amoksisilin'dir. Bölünemeyen tabletler şeklinde üretilmiştir.

Genellikle, doz - günde 3 tablet, ancak dozaj farenjit seyrinin şiddetine bağlı olarak artırılabilir.

Fetüste nekrotik kolit gelişmesi nedeniyle 6 yaşın altındaki çocuklar ve hamile çocuklar için reçete edilmez.

Amoksiklavın, penisiline karşı alerjik bir reaksiyonun gelişmesi nedeniyle, anafilaktik şokun ortaya çıkmasında temel tehlike, bu nedenle, bir alerjinin ilk semptomları hemen bir ambulans çağırması ve antihistamin alması gerektiğinde.

Penisilin alerjisi belirtileri:

 1. Hepatit veya "sarılık" semptomlarının görülmesi: skleranın sarkması, cilt vb.
 2. Doku ödemi.
 3. Döküntüler ve kurdeşen.
 4. En ağır ve mümkün olduğunca çabuk yardımcı olmazsa, ölümcül bir semptom anafilaktik şoktur.

sumamed

Sumamed makrolidlere ait, aktif madde Azitromisin. Bölünemeyen ve çiğnemeyen tablet formunda üretilen Sumamed'in "forte" ve süspansiyon formunda bir versiyonu vardır.

Tabletlerde Sumamed-125, çocuğun hapı yutması şartıyla 3 yıldan beri reçete edilir, aksi takdirde Sumamed süspansiyon halinde uygulanır. Akut streptokok farenjit veya bademcik iltihabı etkili doz, çocuğun ağırlığı 1 kg başına 20 mg Sumamed çağrılabilir zaman, günde bir kez, en fazla 3 gün içinde alınması için.

Yetişkinler ayrıca, farenjit veya bademcik iltihabının şiddetine ve şekline bağlı olarak, günde 3 gün boyunca Sumamed'in 1 resepsiyonunu alırlar.

Sumamed hamile kadınlara reçete edilebilir, çünkü testlerin sonucu olarak, özellikle fetus üzerinde zararlı etkiler tespit edilmemiştir.

Sadece Sumamed ilacın benzersiz bir dezavantajı vardır - Azitromisinin diğer ilaçlarına kıyasla aşırı maliyeti.

augmentin

Augmentin, beyaz tozlu kapsül formunda mevcut bir amoksisilin preparatıdır. Akut farenjit veya rinofarenjit - streptokok ve stafilokokların enfeksiyöz ajanlarına karşı etkilidir.

Augmentin SR - daha uzun pozlama süresine sahip beyaz tabletler.

Çocuklarda semptomların tedavisi için kullanılmaz ve hamile bir ağaca izin verilir, ancak bir doktor gözetiminde.

Farenjit tedavisi sırasında, yetişkinler bir hafta boyunca günde 2 tablet Augmentin alır.

Flemoxin Solutab

Flemoxin Solutab ayrıca amoksisilin antibiyotikleri anlamına da gelir. Bölme sırasında kayıpsız, hızlı ve tam emilim ile karakterizedir.

Flemoxin Solutab'ın ağızdan tabletler biçiminde alınmış, su ile yıkanmış, çiğneme veya ambalajın içine konan talimatlara göre tabletin süspansiyonunu seyreltmeye bırakılmıştır. Ayrıca süspansiyonu sulandırınız, orantılı tutunuz: 20 mg Flemoxin Solutab yarım fincan kaynatılmış su için.

en fazla 1.5 gr Flemoksin, 3 dozda - akut kataral farenjit belirtileri olan, çocuklar 5 yıla kadar Flemoxin Solutab atanmış ve bu yaş, doz, günde 3 g'ı aşmaması gerekmektedir.

Yetişkinler günlük dozu 500-720 mg için 2 kez bölebilir.

Bademcik iltihabı Flemoxin Solutab, hastanın ağırlığının 1 kg'ı başına 50 mg olarak alınır ve günde 2 bölünmüş doza bölünür.

Ancak Flemoxin, lösemi ve mononükleoz öyküsünde bağışıklıkta azalma ile birlikte, gebelikte ve emzirmede tamamen kontrendikedir.

Farenjit için en iyi antibiyotikler nelerdir?

Farenjit için antibiyotikler her zaman tayin edilmez, randevu için katı belirtiler vardır.

Ama önce, farenjitin ne olduğunu, kendini nasıl ortaya çıkardığını ve neyin çağrıldığını bilmelisiniz.

Farenjit, mukus boğazının nedensel faktörlerin etkisine karşı inflamatuar bir reaksiyondur.

Farinksin mukoza zarında ödem gelişir, mukus posterior faringeal duvarın hiperemi ve granülerliği vardır.

Farenjit akut bir süreç olarak ve kronik olarak ilerleyebilir. Akut sürecin seyri hızla gelişir, tam kürlenme 7-14 gün sonra ortaya çıkar.

Kronik bir süreç, sürecin periyodik olarak sönmesiyle uzun bir zaman alır ve sonra tekrar alevlenme olur.

Mukoza zarının uzun süreli kronik iltihaplanmasıyla, kalınlaşmaları gelişebilir (hipertrofi), daha sonra kronik farenjitin hipertrofik bir versiyonundan söz ederler.

Ayrıca, gelecekte mukoza zarlarının incelmesi ve ardından submukozal tabakalar oluşabilir.

İleri olgularda sinir uçları (reseptörler) de meydana gelir.

Farenjit nedenleri

Farenjit birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

 • Faringeal mukozadaki bakterilerin girişi. En sık görülen stafilokok ve streptokoklar.
 • Viral bir enfeksiyonun vücuduna girmek;
 • Maya mantarlarından hastalığın gelişimi;
 • Mukoza zarlarında bir alerjenin yutulmasına yanıt olarak alerjik reaksiyonun geliştirilmesi.

Bunlar farenjitin en yaygın nedenleridir.

Hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler de vardır:

 • Vücudun savunmasının azaltılması;
 • Vücudun düzenli hipotermisi;
 • Sık ve uzun süreli antibakteriyel ilaç kullanımı;
 • Gastrointestinal sistemin kronik hastalıkları;
 • Alkol içiyor.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Farenjit belirtileri, hastalığın aşağıdaki belirtileri ile karakterizedir.

 • Orta derecede ağrı;
 • Yutulduğunda boğazda kuruluk;
 • Yanma hissi veya boğaz ağrısı;
 • Küçük bir verimsiz öksürük görüntüsü;
 • Submaksiller, servikal, parotis lenf nodlarının artması.
 • Vücut ısısında 37.0-38.5 dereceye kadar artış;
 • Genel halsizlik görüntüsü;
 • Artan yorgunluk görünümü.

Viral farenjit için burun boşluğu, trakea eşzamanlı semptomların varlığı ile karakterizedir.

Hastalık doğru bir şekilde tedavi edilmezse veya hiç tedavi edilmezse, o zaman bakteriyel mikroflora virüslere katılabilir.

Daha sonra farenjit semptomları artar ve şu anda antibakteriyel ilaçlarla tedaviye başlamak gerekir.

Hastalığın bakteriyel yapısı sıklıkla sadece mukus farenksinden değil bademciklerden de etkilenir. Sonra onlar zaten tonsillit hakkında konuşuyorlar.

Ve tedavi hemen antibakteriyel. Mukusun mantar enfeksiyonu için beyaz akarların varlığı ile karakterizedir.

Hastalığın teşhisi

Hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa, bir doktora görünmelisiniz.

Faringoskopiyi incelerken ve gerçekleştirirken, mukus posterior faringeal duvarın ılımlı şişkinliğinin kızarma ve granülerliğini bulabilirsiniz.

Parotis, submandibular, servikal lenf düğümlerinde artış olabilir. Palpasyonlarında küçük bir ağrı, yumuşak bir lenfododus olabilir ve deri ile lehimlenemez.

Hastalığın bakteriyel etiyolojisinde, lenf nodu büyümesi en sık gözlenir. Bademcik iltihabı şişlik, bademciklerin hiperemi ile belirlendiğinde. Bademcikler üzerinde pürülan bir yatak olabilir.

Tanıyı açıklığa kavuşturmak boğazdan bir yaymadır. Hastalığın etken maddesi belirlenir ve antibakteriyel ajanlara olan duyarlılığı ortaya çıkar.

Genel kan testi yapılırken - beyaz kan hücrelerinin sayısındaki artış, bakteriyel iltihaptan söz eder.

Terapi ne için kullanılır?

Tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır. İltihap belirtileri ortaya çıkarsa, hemen bir hekime, bir çocuk doktoruna, bir kulak burun boğazına başvurmalısınız. Hangi ilaçların tedavi edilmesi gerektiğini belirleyen doktordur.

Viral farenjit tedavisi antibakteriyel maddeler olmaksızın gerçekleştirilir. Aşağıdaki ilaçlar ile antiviral tedavi:

Fungal farenjit antifungal ilaçlar ile tedavi edilir:

Hastada bakteriyel farenjit varsa, antibiyotikler basitçe gereklidir.

Antibiyotiklerle tedavi, güçlü endikasyonlar olduğunda başlar:

 1. Bakterilerin neden olduğu farenjit ve bademcik iltihabı ile.
 2. Bir hasta tedaviye rağmen hastalığın 4. gününde yüksek vücut sıcaklığına sahipse.
 3. Uzun süreli farenjit seyri, semptomlar üç haftadan fazla devam eder.
 4. Burun sinüslerinin (sinüzit, frontalit) bakteriyel iltihabının gelişmesi.
 5. Pnömoni olduğundan şüpheleniyorsanız (pnömoni).
 6. Akut bronşit farenjit bir arka plan, ya da kronik bronşit alevlenmesi karşı gelişme.

Tedaviyi reçete edin, hangi ilacı, kaç gün tedavi edeceğini belirleyin - tüm bunlar sadece bir uzman tarafından yapılabilir.

Antibiyotik reçeteleme ana amacı patojeni yok etmektir.

Ancak, ataklarının zamanlaması, hastalığın kronik bir forma mı gideceğini, farenjit komplikasyonları olup olmayacağını belirler.

Stafilokok ve streptokoklar sıklıkla farenjeze neden olduğundan, hastaya verilen bir antibiyotik geniş bir etki alanına sahip olmalıdır.

Bu yapılır ve tedavisi genellikle bakteriyel farenjit kontur sonuçları önce tatbik edilir, çünkü zeva.Lechenie antibiyotik penisilin ile başlar.

Bu ilaç grubu geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Klinik bulguların şiddetine bağlı olarak, ajan tabletler şeklinde veya enjekte edilebilir şekilde uygulanabilir.

En yaygın ilaçlar şunlardır:

 • amoksisilin;
 • amoksiklav;
 • Flemoxin çözünen;
 • Flemoklav;
 • Augmentin.

Hasta penisilin grubundan alerjik ise, ya da makrolidler grubundan antibakteriyel ajanlar atanır, en az 3 aylık aldı: Erytromycin; sumamed; azitromisin; Hemomitsin.

Bir sefalosporin grubu ilaç da reçete edilebilir:

Tüm bu gruplar etkisiz ise, hastaya solunum florokinolonları atanabilir:

Farmakoterapi ile antibakteriyel yollarla tedavi, sadece azitromisin tedavisinin beş gün sürmesi ile ortalama 10 gün sürmektedir.

Tedavinin etkinliği prosedürün başlangıcından itibaren üç gün sonra değerlendirilir.

Aşağıdaki işaretlere bakın:

 • Azalmış vücut ısısı normale;
 • Boğazda azalan ağrı;
 • Genel sağlığı geliştirir;
 • İltihaplı lenf düğümlerinin azaltılması veya kaybolması.

Tüm belirtiler devam ederse, tedavi kursu etkisizdir.

Hastaya başka bir ilaç reçete edilir ve üç gün sonra da durumu değerlendirilir.

Tedavi süreci tamamlanmış olmalıdır. Doz ve antibiyotik sıklığına sıkı sıkıya uymak gereklidir.

Öngörülen tedaviye uyulmaması, sürecin kronizasyonunun gelişmesini ve komplikasyonların gelişmesini (bronşlarda, akciğer dokusunda enfeksiyonun yayılması) desteklemektedir.

Ayrıca, bağımsız, kontrolsüz antibiyotik kullanımı, bakterilerin tedaviye direncinin (stabilitesinin) gelişmesine yol açar.

Tüm antibakteriyel ilaçlar, sıkı endikasyonların varlığında bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Amoksiklav ile farenjit tedavisi

Boğazdaki acı herkese olur, tatili bozar, işi engeller, sistemi kapatır. Rahatsızlığın nedeni genellikle farenjittir. Ondan kurtulma arzusu en kısa sürede her türlü ilacı kabul etmeye zorluyor. Farenjitli amoksiklav doğru seçim midir?

Hastalığın özellikleri

Farenjit, farinksin tüm yüzeyinde inflamatuar bir süreçtir. Yani, bademcik iltihabının aksine, iltihaplanmanın odak noktası bademcikler üzerinde yer aldığında, mukozada geniş bir alan etkilenmektedir, ancak bu her zaman Amoksiklav veya diğer antibiyotiklerin alınması için bir fırsat değildir.

Hastalığın semptomatolojisi şunları içerir:

 • kırmızı boğaz (belki de mukozada küçük yaraların görünümü);
 • ağrılı yutma;
 • larinkste yanma ve boğulma;
 • kuru öksürük;
 • subfebril vücut sıcaklığı (38 ° C'ye kadar);
 • bir ses sesi.

Hastalık fiziksel faktörler tarafından tetiklenebilir: genel hipotermi, aşırı soğuk veya sıcak içecek / ürünlerin aşırı kullanımı, kirli tozlu havanın solunması, nazofarenksin toksik gazlarla tahrişi. Bu olgularda sıklıkla semptomatik tedavi yeterlidir, lokal anestezik kullanımı.

Amoksiklav ve diğer antibakteriyel ilaçlarla farenjit tedavisi, gelişiminin enfeksiyöz nedeni için doğrulanmıştır. Enflamasyon, mikroorganizmaların (strepto-, pneumo- ve / veya staphylococci) larenksinde, çeşitli türlerde virüsler ve Candida mantarlarında aktif reprodüksiyon nedeniyle başlayabilir.

Çoğu zaman, farenjit diğer hastalıkların (ARVI, influenza) arka planında oluşur veya rinit, sinüzit, otitis ve hatta çürük gibi hastalıkların gelişiminde bir sonraki aşamadır.

Hastalığın Türleri: kronik ve akut (boğaz ağrısı ile karıştırılmamalıdır).

Tedavi yöntemleri

Çoğu durumda, enflamasyon, provokatif faktörleri ortadan kaldırırken ortadan kalkar: işlerin daha temiz çalışma koşullarına dönüştürülmesi, havanın nemlendirilmesi, boğaz hipotermisinden kaçınılması, yiyeceklerin korunması. Artı - boğazda ağrıyı hafifletmek için sprey ve emilim tabletleri kullanımı. Ancak farenjit diğer hastalıkların bir komplikasyonu ise veya bakterilerden kaynaklanıyorsa, ciddi ilaçlar kullanmadan yapamazsınız. Örneğin, antibiyotik amoksisilin bazlı bir ilaç olan farenjit Amoksiklav ile kullanabilirsiniz.

Amoksiklav ayrıca antibiyotiğin potansiyelini arttıran klavuanik asit içerir. Amoksiklav kullanım talimatlarına göre, kullanımının endikasyonları çok geniştir: KBB organlarının enfeksiyonlarından jinekolojik enfeksiyonlara kadar.

Amoksiklavın farenjit için tam dozajı, doktorun kendisi tarafından belirlenmelidir, çünkü hastanın genel durumunun yaşı, ağırlığı ve şiddetini dikkate almak önemlidir. Bir yetişkin için ortalama versiyon: 250 mg'lık 1 tablet günde 3 kez (8 saatlik aralıklarla).

Amoksiklav ve analoglarının (Amoksisilin, Amosin, Flemoxin Solutab) etkililiği hakkındaki yorumlar oldukça olumludur, ancak bu kendi kendine tedavi için bir neden değildir. Yanlış tedavi ile farenjit iltihabı, örneğin, zagro-retinal apse ciddi hastalığa yol açabilir, bu nedenle zamanında tıbbi yardım almak önemlidir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın

Farenjit için antibiyotikler

Farenjit, hem bakteriyel hem de viral enfeksiyondan kaynaklanabilen farinks mukozasının inflamatuar bir prosesidir. Farenjit ile antibiyotik almam gerekir mi? Sonuçta, farenjitin 15-20 gün boyunca ve tedavi görmeden geçebileceği düşüncesi vardır.

Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi aslında her zaman uygulanmamaktadır. Sıklıkla, hastalık, bilindiği gibi, antibiyotiklerin çalışmadığı virüslere maruz kaldığında ortaya çıkar. Bu nedenle, antibakteriyel ajanlar doktor tarafından sadece bir görünüm tehdidi varsa veya enfeksiyöz komplikasyon gelişmesi durumunda reçete edilir.

Ne yazık ki, farenjitin doğasını bir kerede ve doğru bir şekilde belirlemek çok daha zordur ve daha da yakın bir gelecekte patolojiyi tahmin etmek çok daha zordur: farinksin enflamatuar lezyonlarında bakteriyel ve viral enfeksiyon bulguları hemen hemen aynıdır. Bununla birlikte, uzmanlar, farenjit için antibiyotik reçete etmek için yavaştır, çünkü bu tür ilaçların irrasyonel kullanımı, hem bağırsak hem de solunum yolu mikroflorasının kompozisyonunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, antibakteriyel ilaçların atanması mutlaka açık endikasyonlarla belirlenmelidir.

Farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları

Önleyici amaçlar için, bakteriyel etiyolojinin komplikasyonlarının gelişmesini önlemek için, farenjit için antibiyotik kullanımı endikasyonları şunlardır:

 • bakteri anjina gelişimi veya kronik bademcik iltihabının alevlenmesi;
 • pnömoni gelişme riskini gösteren gerçekler;
 • bronşların inflamatuar hastalığı (özellikle obstrüktif form);
 • pürülan otitis media;
 • burun sinüslerinde enfeksiyonun yayılması;
 • doktorun takdirine bağlı olarak, 2 günden daha uzun süren ateşli koşullar;
 • 5-6 gün boyunca devam eden subfebril sıcaklığı;
 • uzun süreli farenjit (bir aydan fazla).

Sorunun şekli

Enflamatuar faringeal hastalık sıklıkla soğuk algınlığı veya akut rinit nedeniyle oluşur ve ayrıca onlarla birleştirilir. Bu nedenle, farenjit ile, sistemik ve lokal aksiyon antibiyotikler reçete, inhalasyon ve sulama şeklinde reçete edilebilir.

Farinksin sulanması için, aerosol ambalajlarda kombine ajanlar kullanılır.

Bazı antibakteriyel solüsyonlar, faringeal mukozayı yağlamak veya farinks ve lateral faringeal sırtların posterior duvarındaki bireysel granülleri tedavi etmek için kullanılır.

Sistemik tedavi için, antibiyotikler, oral uygulama için tabletler ve kapsüller formunda olduğu kadar, intramüsküler enjeksiyonlar şeklinde de kullanılabilir.

Nadir durumlarda, bir antibiyotik, mukozadan etkilenen bölgelerin bir insüflatör ile serpildiği, toz formda kullanılır.

Farenjitli antibiyotiklerin farmakodinamiği

Antibiyotiklerin farenjit ile klinik etkisi esas olarak vücudun yayılımı, patolojik lezyon alanına girme yeteneği ile belirlenir. Karaciğer ve böbreklerin ihlali durumunda etki daha da kötüleşebilir.

Vücuda girdiğinde ilaca ne olur? Genellikle bu, metabolizma özelliklerinin yanı sıra serum proteinlerine bağlanma yeteneklerinden kaynaklanır.

İlacın optimal emilim derecesi de başarılı bir terapötik etki garantisi olarak kabul edilir. Ayrıca, antibakteriyel ilaçlar vücudun içinde bulunan enzimlere maruz kalmaktadır, bu da gereksiz ve hatta toksik maddelerin oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

İlk aşamada, antibiyotiğin aktif bileşeni çözülür ve salınır: emilime erişim kazanır. Antibakteriyel ilacın diğer ilaçlar ile, gıda kalıntıları ve mide suyu enzimleri ile etkileşimi, değişikliklere ve bazı antibiyotik aktivitesi kaybına yol açar. Gıda maddelerinin ilaçlarla bağlantısı, kural olarak, sindirim sisteminde, zayıf bir adsorpsiyon derecesine sahip, çözünmeyen veya az çözünür bileşimlerin oluşumu ile gerçekleştirilir.

Tetrasiklin ilaçlar genellikle kalsiyumla (süt ürünlerinin bir bileşeni) bir bağ oluştururlar. Gıda elementlerinin etkisi altında, tetrasiklin, penisilin antibiyotikleri, yanı sıra eritromisin, rifampisin ve diğer bazı ilaçların emilimi biraz bozulur.

Farenjit ile antibiyotiklerin farmakokinetiği

Antibiyotik aldıktan sonra, ilacın emilim, dağılım, metabolizma ve eliminasyon süreçleri vücutta yer alır. Tüm bu aşamalarda aktif madde, kandaki antibiyotiğin saptanmasıyla ve ilaç tamamen serbest bırakılıncaya kadar, çeşitli derecelerde patojen üzerinde etki eder.

Bir antibakteriyel maddenin kas içi enjeksiyonu ile, patojenik mikroorganizmalarla daha hızlı bir temasın yanı sıra ilacın enfeksiyöz odak içine erken bir girişi gözlenir. İlacın kan dolaşımına girme hızı doğrudan ve sulu ve yağlı ortamlarda preparatın çözünürlük özelliklerine bağlıdır.

Bazen en büyük etki, spreyler ve aerosol enjeksiyonları kullanılarak doğrudan farinks içine antibiyotik enjekte edilerek elde edilebilir.

Bir antibiyotiğin bakteriler üzerindeki etkisi, belirli bir ilacın uzun süreli etkisine bağlı olarak birkaç saat ve birkaç gün sürebilir.

Hamilelik sırasında kullanın

Akut ve kronik farenjitde, seyri, gebe bir hastanın sağlığında kritik değişikliklerin eşlik etmediği durumlarda, genellikle semptomatik tedaviyi gerçekleştirmek için yeterlidir: bal ile ılık süt, buhar inhalasyon prosedürleri, durulama ve kompresler. Komplike olmayan bir farenjit seyrinin sistemik antibiyotiklerin atanmasına ihtiyaç duymadığını hatırlayın. Bazen, doktorun takdirine bağlı olarak, genel olarak fetus ve hamileliğe çok az miktarda yan etki ve zarar veren yerel antibiyotik tedavisi kullanılabilir.

Hamilelik sırasında farenjit için antibiyotiklerin atanması sadece bir kadının muayenesini yaptıktan ve gelecekteki anne ve bebeğe yönelik potansiyel riski değerlendirdikten sonra bir tıp uzmanı tarafından yapılabilir.

Farenjit ile antibiyotik kullanımına kontrendikasyonlar

Antibiyotik kullanmadan önce, kullanım için bazı kontrendikasyonları okuyun:

 • antibiyotiklere veya spesifik bir antibakteriyel ajanlar grubuna aşırı duyarlılık;
 • hamilelik dönemi (özellikle ilk üç aylık dönem);
 • emzirme dönemi (zorla antibiyotik alımı sırasında emzirmeyi durdurabilirsiniz);
 • böbrek-karaciğer yetmezliği olgusu.

Her ilacın kendi ek kontrendikasyon listesi olabilir, bu yüzden kullanımdan önce talimatları dikkatlice okuyun.

Farenjit ile antibiyotiklerin yan etkileri

Antibiyotiklerin kullanımı genellikle istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması ile birlikte görülür. Her ilacın bu tür belirtileri önemli ölçüde farklılık gösterebilir, ancak daha sıklıkla aşağıdaki etkiler gözlenebilir:

 • alerjik reaksiyonun gelişimi: alerjik dermatit, burun akıntısı, konjonktival göz iltihabı, anjiyoödem, anafilaksi;
 • hazımsızlık: mide, bulantı ve kusma, dysbiosis geliştirme, mide gazı, hazımsızlık, ince ve kalın bağırsak ağrısı;
 • anemi, kandaki trombosit ve lökosit sayısında bir düşüş;
 • eklemlerde ağrı, pinpoint hemorajilerin görünümü;
 • ateşli koşullar;
 • mantar hastalıkları, pamukçuk, mikozların gelişimi;
 • intramüsküler olarak uygulandığında - enjeksiyon yerinde infiltrasyon ve ağrı görünümü;
 • topikal uygulama ile - mukoza zarlarının kızarması, larinks refleks spazmı, boğulma.

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotikler

Yetişkinlerde farenjit için antibiyotik reçeteleme amacı sadece enfeksiyon belirtilerini ortadan kaldırmak ve hastanın durumunu iyileştirmek için değil, aynı zamanda erken ve sonraki komplikasyonların gelişmesini önlemek için de.

Antibiyotiklerin uygulanması sadece farenjit açıkça veya muhtemelen bakteriyelse haklı olabilir. Asılsız antibiyotik tedavisi ilaca karşı direnç (bağımlılık) oluşumuna katkıda bulunacaktır, buna ek olarak istenmeyen yan etkiler de olabilir.

Antibiyotik tedavisi, hastalığın bakteriyel kökenini gösteren klinik tablo ve epidemiyolojiye dayanarak, bakteriyolojik analiz sonuçlarının elde edilmesinden önce başlatılabilir.

Akut farenjit için antibiyotikler genellikle penisilin serisinden reçete edilir. Oral sefalosporinler (sefazolinum, seftriakson) daha az sıklıkla kullanılabilir. P-laktamlara alerjik reaksiyon gösteren hastalarda makrolid (eritromisin, azitromisin) ve linkoamid antibiyotikler (lincomycin, klindamisin) kullanılmalıdır. Aşağıda önerilen hazırlıklar, dozajlar ve uygulama rejimleri hakkında konuşacağız.

Farinkste akut inflamatuar sürecin tedavisinde antibiyotik kullanıldığında, bu faktörleri dikkate almak gerekir:

 • patojen bakterilerin yok edilmesi için on günlük bir antibiyotik tedavisine tabi tutulması gereklidir (istisna azitromisin, beş gün boyunca kullanılır);
 • Daha önceki antibakteriyel ilaçlar reçete edilir, organizmanın hastalık ile daha kolay ve daha hızlı baş edeceği;
 • Bazen antibiyotik tedavisinden sonra tekrarlanan bir bakteriyolojik analiz gerekebilir.

Kronik farenjit için antibiyotikler hastalığın alevlenme döneminde tayin edilir. Farmakin tedavisi için antibiyotikler çoktan kullanılmışsa, doktor çok çeşitli etkilere sahip daha güçlü ilaçlar reçete etmelidir.

Hastalığın akut formunun kronik olana geçişi birkaç nedenden dolayı olabilir:

 • akut farenjit tedavisi için yanlış seçilmiş ilaç;
 • doktor reçetesi hastanın ihlali (ilacın erken iptal, günlük dozda kasıtlı azalma, ilacın atlama);
 • Eşzamanlı enfeksiyon odaklarının varlığı.

Hastalığın kronik bir formunun gelişmesini önlemek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Bakteriyolojik analizi ihmal etmeyin;
 • Lokal tedavi etkisiz ise, sistemik ilaçların reçetesi ile geciktirmeyin;
 • İlacın hastanın durumunda bir iyileşme ile zamanı kısaltmayın veya ortadan kaldırmayın.

Çocuklarda farenjit için antibiyotikler

Farenjitli çocuklarda farenks ve boğazın sulanmasında, miramistin, orasept, heksoral tedavide kullanılmak üzere, antibakteriyel ajanlar içeren topikal uygulama solüsyonları veya aerosoller kullanılabilir.

Farinksin enflamatuar sürecinin tedavisinde sıklıkla lokal aksiyonun antibiyotikleri kullanılır. İlaçlar, alerjiler ve yan etkiler olasılığını da dikkate alarak, yaş ve eylem spektrumuna bağlı olarak seçilir.

Sistemik maruziyetin antibiyotikleri (oral uygulama için), komplikasyon riski taşıyorsa da, farenjitin olağan seyrinde, bunları kullanmamak daha iyidir.

Boğaz ağrısı arka plana karşı farenjit olduğu durumlarda, reçete antibiyotikler için kontrendikasyon yoktur. 3 yaşından büyük çocuklar antibakteriyel şekerler reçete edilir: falimint veya sarkıt.

Farenjit bakteri doğası (streptococcus, staphylococcus, hemofilik çubuk) kanıtlanmış ise, o zaman doktor mikroorganizmaların duyarlılığı göz önüne alındığında, bir antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotik tedavisinin sadece bir uzman tarafından reçete edildiğini ve sadece hastalığın karmaşık seyrinde olduğunu unutmayın.

2 yaşına kadar olan bebeklerde antibakteriyel sprey kullanmak için çok dikkatli olunmalıdır. Çocuk için beklenmedik bir şekilde, ilacın enjeksiyonu larinksin spazmodik bir refleksini provoke edebilir ve boğulmaya neden olabilir. Bu nedenle, yanakların yan yüzeylerine solüsyon enjekte edilmeli, ancak doğrudan boyun içine alınmamalıdır. Aerosolü kullandıktan sonra, çocuğun 1-2 saat boyunca içmesine ve yemesine izin verilmemelidir.

Farenjit ve larenjit için antibiyotikler

Farenjit genellikle larenjit ile birlikte ortaya çıkar: Bu iltihaplanma süreci sadece farinksin değil, aynı zamanda larenksin de etkilendiği zaman olur.

Böyle bir durumda antibiyotik reçete etmenin uygunluğu sorusu doktor tarafından kararlaştırılmalıdır. İlk olarak, hastalığın etiyolojisi ve seyrine bağlıdır. İkinci olarak, hastalığın erken aşamalarında geleneksel yöntemler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu, her şeyden önce, ses tellerinin huzuru, gargara, sıcak ayak havzaları almak, inhalasyon yapmak, boyun bölgesine kompres uygulamak, fizyoterapi prosedürlerini uygulamaktır.

Eğer böyle bir tedavi etkisiz kalıyorsa ve süreç devam ederse, ancak o zaman antibiyotik tedavisini kullanma olasılığından bahsedebiliriz. Penisilin grubunun antibiyotiklerinin kullanılması önerilir ve eğer etkisiz ise, yarı sentetik penisilin preparatları (oksasilin, ospen, ampisilin, augmentin).

Eşzamanlı olarak antibiyotiklerle, antitüsifler enfeksiyonun alt kısımlara, örneğin bronşlara batmadığından emin olmak için reçete edilebilir.

Antibiyotiklerin bağırsak mikroflorası üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, antibiyotik tedavisi ile ek olarak bifidobakteri ve laktobasili içeren kapsüller veya poşetler almalı, taze ekşi sütlü ürünler kullanmalısınız.

Farenjit için antibiyotik isimleri

Karmaşık bir farenjit tedavisinin en sık yardımcıları aşağıdaki antibiyotiklerdir:

 • penisilinler (amoksisilin, benzilpenisilin, fenoksimetilpenisilin);
 • sefalosporin preparatları (sefadroksil, seftriakson);
 • makrolit antibiyotikler (eritromisin, spiramisin, azitromisin, roksitromisin, klaritromisin, midecamisin);
 • Linkoamidler (lincomycin, clindamycin).

Farenjit karşı uygulama yöntemi ve antibiyotik dozu

Farenjit lokal tedavisi ile farinksin mukoza zarında yaşayan mikroorganizmaları etkileyen ilaçlar kullanılır. Örneğin, fyuzafyunzhin-aerosol kullanmak rasyoneldir: antimikrobiyal ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir, alt solunum organlarında enfeksiyonun yayılmasını bloke eder ve ayrıca tahriş olmuş doku yüzeylerinin hızlı iyileşmesini destekler.

Sistemik antibiyotik kullanımı, farklı şemalara ve ilaç kombinasyonlarına göre gerçekleştirilebilir. Kural olarak, aşağıdaki antibiyotikler uygun dozajlarda reçete edilebilir:

 • Benzatin penisilin - 2.4 milyon ünite. bir kere / in. Bu ilaç, hastanın önerilen antibiyotik tedavisi rejimine, ayrıca olumsuz iç ve sosyal koşullara veya streptokok salgınlarına bağlı olduğundan şüphe duyulduğunda reçete edilebilir;
 • amoksisilin - günde üç kez 5 mg;
 • sefadroksil - günde iki kez 5 mg;
 • fenoksimetilpenisilin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 5 mg (yaşına göre dozu ayarladıktan sonra çocuk pratiğinde kullanılması önerilir);
 • azitromisin - tedavinin ilk gününde bir kez 5 mg, daha sonra yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde bir kez 0.25 g. Tedavi süresi 4 gündür;
 • klaritromisin - günde iki kez 0.25 g;
 • midekamisin - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 4 mg;
 • roksitromisin - 10 gün boyunca günde iki kez 0.15 g;
 • eritromisin - günde üç kez 5 mg (eritromisin maksimum yan etki miktarına sahip olabilir);
 • Klindamisin - 10 gün boyunca günde dört kez 0.15 g;
 • Sefuroksim günde iki kez, günde 2 kez, 10 gün boyunca yutulduğunda, 0.25 g.

Farenjitin klinik belirtilerinin ortadan kalkmasından birkaç gün sonra seçilmiş antibiyotiğin kullanılması önerilir: sıcaklık stabilizasyonu, boğazda ağrı hissi, lenf nodlarının normal durumunun düzeltilmesi.

aşırı doz

Yüksek dozlarda antibiyotik tedavisinin uzun süreli kullanımı, kan resim (lökopeni, nötropeni, trombositopeni, hemolitik anemi belirtilerine) değişiklikleri meydana gelebilir.

Bu durumun tedavisi semptomatiktir, hemodiyaliz ve periton diyalizi aşırı dozda antibiyotik ile genellikle herhangi bir etki yaratmaz.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer ilaçlarla birlikte farenjitle antibiyotiklerin etkileşim derecesi, etki mekanizmasına ve ilacın bileşimine bağlıdır.

Penisilin preparatlarına karşı alerjik reaksiyonlara eğilimi olan hastalarda sefalosporin antibiyotiklere çapraz alerjik bir duyarlılık olabilir.

Semisyentetik penisilinler, fibrinolitik ajanlar ve antiplatelet ajanların yanı sıra direkt ve indirekt eylemin antikoagülanlarının etkinliğini artırabilir.

Antibiyotik ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçların eşzamanlı uygulanması ile, yan etkiler geliştirme olasılığı artar.

Tetrasiklin serisi ve makrolid antibiyotiklerin preparatları penisilinlerin bakterisid etkisini azaltır.

Depolama koşulları

Tabletli ve toz haline getirilmiş antibakteriyel ilaç formları, çocukların erişim bölgesinin dışında, 25 ° C'ye kadar bir sıcaklıkta, doğrudan güneş ışığından korunan bir yerde saklanır. Raf ömrü - 2 yıla kadar.

Aerosoller ve antibakteriyel ilaçların çözeltileri, kuru ve karanlık yerlerde +8 ila +15 ° C arasındaki sıcaklıklarda saklanmalıdır. Raf ömrü - 1 ila 2 yıl arası.

Farenjit için antibiyotik kullanmadan önce, bu makale sadece konu hakkında genel bilgi için sunulduğundan, doktora danışmak gereklidir. Daha fazla bilgi almak için doktorunuza başvurun ve spesifik antibiyotik talimatlarına dikkatle okuyun.

Farenjit için en iyi antibiyotik

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotik seçimi, hastalığın özellikleri ve ciddiyeti ile belirlenmelidir.

Streptokok, pnömokok ve anaerobik enfeksiyon, bir kural olarak, doğal penisilinler (benzilpenisilin, vb.) Kullanımını gerektirir.

Grup A ve pnömokokların streptokok enfeksiyonu baskılanması için, geniş bir etki yelpazesinde yarı sentetik penisilinler etkisi kullanılır. Genellikle bu bir ampisilin veya karbenisilin.

Ampisilin, gram negatif bakterilere, bazı proteaz türlerine ve E. coli'ye karşı aktiftir. Bu ilaç, bademcik iltihabı, solunum sistemi enfeksiyöz patolojileri, kulak iltihaplanma süreci, vb çocuk ve yetişkin uygulamada kullanılır

Karbenisilin, ampisilin benzeri bakteriyel bir flora üzerinde etkilidir. Pseudomonas aeruginosa ve her türlü proteaz ile ilgili olarak aktiftir.

Staphylococcus'un neden olduğu enfeksiyonda, yarı sentetik penisilin dirençli antibiyotikler - oxacillin, dikloxacillin ile tedavi edilmesi tercih edilir.

Dikloxacillin, oksasilin'den birkaç kez daha aktiftir, bu nedenle hastalığın eşdeğer bir seyri için daha küçük dozlarda reçete edilir.

Daha karmaşık vakalar, yukarıdaki ilaçların hiçbir etkisi olmadığı zaman, karmaşık antibiyotiklerin atanmasını gerektirir.

Diğerlerinden daha sık olarak, bir sefalosporin grubu antibiyotik reçete edilmektedir. Bunlar sefazolinum, seftriakson içerir. Enlem ve bakterileri etkileme şekilleri, yarı sentetik penisiline yakındırlar.

Antibiyotiklerin atanmasını gerektiren orta dereceli patolojilerde, makrolidler (eritromisin, oleandomisin) kullanılabilir.

Daha önce çok yaygın olan tetrasiklin ilaçları artık pozisyonlarını kaybetmiş ve artık ana seçenek olarak kabul edilmemektedir. Dirençli bir mikroflorada diğer antibiyotiklerin etkilerine veya penisilin grubuna aşırı duyarlılık durumunda reçete edilebilirler. Ayrıca, tetrasiklin antibiyotikler, 8 yaşına kadar, hamilelik ve beslenme sırasında reçete edilmez.

Semisyntetik tetrasiklinler (morfosiklin, metasiklin), geleneksel tetrasiklinlere göre bazı avantajlara sahiptir: daha küçük dozlarda uygulanabilirler, bu nedenle yan etkiler, kullanıldığında daha az belirgindir.

Uzun süreli antibiyotik kullanımı, mantar hastalıklarının gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, antibiyotik tedavisinin (özellikle tetrasiklinler) arka planına karşı, antifungal ilaçların reçete edilmesi gereklidir.

Tıp uzmanı editörü

Portnov Alexey Alexandrovich

Eğitim: Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi. AA Bogomolets, uzmanlık - "Tıbbi iş"

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bebeğin kulağına ısınma kompresinin uygulanması

Bir çocuk için kulak ağrısı neredeyse çekilmezdir. Ebeveynler sırayla çocuğa mümkün olan her şekilde yardım etmeye çalışırlar. Bildiğiniz gibi, doktoru muayene etmeden, çocuğunuzun kulağına herhangi bir para aktaramazsınız, çünkü bu hoş olmayan sonuçlara neden olabilir.

Soğuk algınlığı tedavisinde bir Nebülizatörde Klorheksidin Kullanımı

Klorheksidin, popüler ve güvenli bir antiseptiktir. Üst solunum yollarının enfeksiyöz hastalıklarında nebülizör yoluyla inhalasyonlar yapmak için sinüzit ve sinüzitte burun sinüslerini yıkamak için kullanılır.