Loading

Larenjit antibiyotiklerle tedavi ne zaman

Larenjit, çoğu durumda solunum yollarındaki enfeksiyona bağlı olarak gelişen larinkste ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Sıklıkla influenza, ARVI, adenovirüs enfeksiyonunun arka planında görülür.

Larinksin etkilenmesine ek olarak, iltihaplanma burun, bronşlar, akciğerlerin mukoza zarlarına yayılabilir.

Larenjit için antibiyotikler, bakteriyel orijinli olması durumunda bu hastalık ile baş edebilir. Bu nedenle, bu ilaçlar reçete sadece doktor olabilir.

Larenjitli antibiyotik türleri

Farenjit ve larenjit için kullanılan bir dizi antibiyotik vardır:

 1. Penisilin grubunun bir parçası olan preparatlar ampisilin, augmentin, amoksiklav içerir.
 2. Sefalosporin grubunu oluşturan ilaçlar seftriakson, sefiksim, aksetin'dir.
 3. Makrolid grubundan preparatlar - özetlenen klaritromisin içerir.

İnfüzyonlar, hidrokortizondan hazırlanan bir çözelti temelinde gerçekleştirilir. Böylece doktor sizin için hangi antibiyotiklerin kullanılabileceğini kontrol eder, bu sayede bir alerjinin oluşmasını önlemek mümkündür.

Ek olarak, ilaç, patolojinin aşamasına ve nedensel etkisine bağlı olarak seçilir. Hastalık kronikleşirse, doktor larenjit ile hangi antibiyotiklerin alınması gerektiğine karar vermelidir.

Hangi durumlarda antibiyotik kullanılır?

Bu soruyu doğru bir şekilde cevaplamak için, farinksden gelen smearın bakteriyolojik bir analizini yapmak gereklidir. Bu prosedürün yardımıyla hastalığın etken maddesini ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirlemek mümkündür. Bununla birlikte, pratikte, böyle bir çalışma nadirdir, çünkü:

 • sonuçlar 1-2 haftada elde edilebilir;
 • bakteriyolojik laboratuvarlar her klinikte mevcut değildir;
 • Larenjit ve farenjit ile yapılan muayene standartları bakteriyolojik analizleri içermez.

Bu nedenle, antibiyotik kullanımının rasyonalitesi klinik tablo ile belirlenir. Bir bakteriyel enfeksiyonun viral bir enfeksiyonla birleştirilmesi, vücut ısısında artış, titreme, pürülan akıntının varlığını belirtir. Bazen bazı durumlarda da antibakteriyel ajanlarla tedavi edilen kronik larenjit gelişir.

Larenjit antibiyotiklerle nasıl tedavi edilir?

Her şeyden önce larenjit veya farenjit ile penisilin grubunun bir parçası olan antibiyotikler kullanılır. Doğal penisilinler grubuna ait olan antibiyotiklerle larenjit tedavisi etkisiz ise, yarı sentetik penisilinler olarak sınıflandırılan ilaçlar almanız gerekir.

Larenjit gibi bir hastalık ile, genellikle reçete edilen amoksiklav, augmentin, oksasilin vb.

Yetişkinlerde patolojiyi tedavi etmek etkiliydi, bioparoks kullanın. Bir aerosol formunda lokal aksiyonun bir antibakteriyel ajanıdır. Larenjit ve farenjit ile bu tür bir tedavi yaklaşık 10 gün sürmektedir.

Bu aracın, laringospazmın gelişmesine neden olabileceğinden, yetişkinler için kullanılabileceği, ancak çocuklar için uygun olmadığı unutulmamalıdır.

Hastalığa çok sayıda viskoz sekresyon eşlik ediyorsa, ekspektoranlar kullanılabilir. Bunlar arasında, mucaltin, tussin veya pertussin gibi ilaçlar bulunur. Balgamı seyreltmek için fon almak da çok önemlidir. Bir doktor, bromhexine, ambroxol ve solvine gibi ilaçlar reçete edebilir.

Belirgin bir kuru öksürükle, bronşlara enfeksiyonun yayılmasını önleyecek antitusif ilaçlar kullanmalısınız.

yetişkinlerde antibiyotikler larenjitli tedavi eden doktor tarafından gerçekleştirilmelidir larinks ve süspansiyonlar gidrokortizona.Takaya prosedüre antibiyotik çözeltisi verilmesini içerir instilasyon ile gerçekleştirilebilir.

Sıklıkla kronik larenjit eşlik eden kuruluk ortadan kaldırmak için, mineralli sular reçete edilebilir, hangi yarısı ısıtılmış süt ile seyreltilmelidir.

Yetişkinlerde larenjit ve farenjit için iyi etkinlik, buhar inhalasyonlarıdır.

Ayrıca, doktorlar sık ​​sık ısınma kompresleri kullanmayı önerir. Antibiyotiklerin aerosolleri kullanılarak gerçekleştirilen etkili inhalasyon. Kronik larenjitin antibiyotiklerle tedavisinin rasyonalitesi ile ilgili karar, ilgili hekim tarafından alınmalıdır.

Antibakteriyel ilaçların bağırsak mikroflorası üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için, yararlı bakteriler içeren özel ilaçlar alınmalıdır. Hangi spesifik preparasyonlar seçilirse, doktora gidecektir.

Çocuklarda inflamatuar sürecin tedavisi

Bir çocukta larenksin anatomik yapısı, yetişkinlerde bu organdan önemli ölçüde farklı olan bazı özelliklere sahiptir. Ana ayırt edici özellik, çocuklarda birçok gemiye sahip olmasıdır. Çocukta bu organda inflamatuar süreç özellikle tehlikelidir, çünkü belirgin ödem gelişimi ile doludur.

Tanı konulduktan sonra larenjit tedavisine hemen antibakteriyel ilaçlarla başlanmalıdır.

Çocuklarda larenjit tedavisi antibiyotiklerle çok dikkatli kullanılmalıdır - bu yan etki riskini ortadan kaldırır. Hastalık virüsler, alerjenler veya bakterilerle ilişkili olabilir. Larenjitli çocuklar için antibiyotiklerin sadece hastalığın bakteriyel orijinli durumunda kullanıldığını düşünmek önemlidir.

Bu tür ilaçların çocuklarda kullanılmasının rasyonelliğini değerlendirmek için bir kan testinden geçmek gerekir - bu çalışmanın yardımıyla hangi patojenlerin hastalığa neden olduğunu belirlemek mümkün olacaktır. Larenjit veya farenjit bakteriyel orijini ile, aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

 • sefalosporinler - seftriakson, sefix, sefadoks;
 • penisilinler - augmentin, amoksiklav;
 • Makrolidler - özetlenen, macropen.

Bu ilaçlar çocuklara şurup veya tablet şeklinde reçete edilir. Bazen enjeksiyonlar kullanılabilir.

Tedavi özellikleri

Larenjitin yetişkinlerde ve antibiyotikli çocuklarda tedavisi tüm doktor talimatlarına sıkı sıkıya uyulmasını gerektirir. Hiçbir durumda bir uzmana danışmadan terapiyi veya dozu değiştiremezsiniz.

Tedavi en az beş gün sürmelidir. İki haftadan fazla sürerse, ilaca duyarlılık kaybı ile doludur.

Kronik larinjit, ilacın gerekli dozajının ve tedavi süresinin seçildiği bireysel bir yaklaşım gerektirir.

Antibiyotikler diğer anti-enflamatuar ilaçlarla mükemmel bir şekilde kombine edilir. Tedaviden sonra bir ay boyunca vitamin almak tavsiye edilir.

Antibiyotik herhangi bir reaksiyona sahipse, onu almayı bırakıp bir doktora görünmeniz önerilir.

Larenjit için antibiyotikler, sadece hastalık bir bakteriyel kökene sahipse kullanılır. Larenjit için antibiyotik gerekli olsa da, tedavi eden doktor sadece karar verebilir. Sadece bir uzman bu hoş olmayan hastalık ile başa çıkacak etkili bir ilaç seçebilir.
Neden antibiyotikler her zaman aşağıdaki videoda çalışmamaktadır?

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit için hafif antibiyotikler seçin

Larenjit, laringeal mukozada inflamatuar bir süreçtir.. Tezahürleri farenks, kuruluk, boğaz ağrısı, nefes alma zorluğu, kuru, "havlayan" öksürük, ses kısıklığı veya ses kaybı olabilir.

Bu hastalığın aşağıdaki türlerini ayırt edin:

 • Akut larenjit: erken dönemlerinde, antibiyotikler olmadan tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalık eşliğinde 7-10 gün sürer veya soğuk, aşırı yorgunluk ses telleri maruz kalma sonucu.
 • Kronik formu, zararlı faktörlere sürekli maruz kalma nedeniyle gelişebilir: sigara, alkol, kontamine hava.
 • Yanlış kasıklar (laringospazm) - gırtlakın daralması, eşlik eden "havlayan öksürük", nefes almada zorluk. Bu durum ortaya çıktığında 3 yaşın altındaki çocuklar için son derece tehlikelidir, bir ambulans çağırmak gereklidir.

Larenjit için antibiyotikler ne zaman uygundur?

Antibiyotikler sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir. Hastalığın evresine, görünümünün nedenlerine, hastanın vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak antibiyotik tedavisine olan ihtiyaca karar verir. Sıklıkla, bu hastalık ARI ve ARVI'nin arka planında ortaya çıkar. Durulama, antiseptik sulama yutak, topikal preparatlar, (sıcak ve soğuk, keskin, asidik, katı gıda hariç) hafif bir diyet, sıcak alkali içecek, inhalasyon: Bu durumda, primer hastalığın tedavisinde paralel olarak semptomatik tedavi önerilir.

Hastanın durumu 3-5 gün içinde iyileşmezse, genellikle larenjitin antibiyotiklerle tedavisi belirtilir. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır:

 • Ana hastalık bakteriyel enfeksiyonların patojenleri neden olur. Böyle bir durumda, antiviral ajanların kullanımı sırasında semptomların giderilmesi söz konusu değildir. Hastalığın nedenini belirlemek ve antimikrobiyal ajanların atanmasına karar vermek laboratuvar araştırmalarına yardımcı olacaktır. Çoğu durumda, terapist, genel bir kan testinin sonuçları ile, larenjitin tedavisinde antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığını belirler. Hastanın ciddi bir durumunda ve analiz için biyomalzemelerin verilmesi için polikliniğe ulaşamaması durumunda, doktor klinik tabloyu çizerek bir antibiyotik reçete edebilir.
 • Viral bir enfeksiyonun arka planı karşısında, mukoza zarında bakteriyel komplikasyonlar gelişir. Bu varsayımın yüzde birini doğrulamak ve belirli ilaç sınıflarına olan duyarlılık hakkında rapor vermek sadece farinksden gelen kovaların protokolünü yapabilir. Prosedürün kendisi zor değildir: burun ve bademciklerden bir leke çıkarmanız gerekir, ancak analiz sonuçları ortalama 2 hafta beklemek zorundadır. Eğer tedavi ertelenemezse, terapistler, orta ve şiddetli hastalığı olan yetişkin hastalarda larenjit ile hangi antibiyotiklerin alınması gerektiğini seçmeli ve sadece semptomlara odaklanmalıdır.

Hastalığın kronik seyrinde, antibiyotik tedavisi de mümkündür, ancak bunları kullanmadan önce, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diğer sağlıksız sağlık nedenlerini dışlamak gerekir:

 • reflü gastropati;
 • mantar enfeksiyonu;
 • bağlarda artan yük;
 • alerji;
 • sigara.

Larenjit tedavisinde kullanılan antibiyotik tipleri

Larenjit tedavisi için antibakteriyel tedavide, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

penisilinler

Penisilinler, Penicillium cinsinin kalıpları tarafından üretilen beta-laktam antibiyotik gruplarından biridir. Birçok gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere karşı etkilidir. Kas içi enjeksiyonla, penisilin serisi ilaçlar tüm dokulara ve vücut sıvılarına nüfuz eder, hızlı bir şekilde bunların içindeki terapötik konsantrasyonlara ulaşır.

Bu, penisilinlerin, etkili oldukları bakterilerin neden olduğu çeşitli enflamatuar süreçleri tedavi etmek için kullanılabileceği anlamına gelir:

 1. Doğal penisilinler (benzilpenisilin, vb.) esas olarak Gram-pozitif bakteriler ve koklar (streptokoklar, enterokoklar) ve bazı Gram-negatifler ile savaşmada etkilidir. Beta-laktamazlardaki kararsızlıklarından dolayı stafilokok, tüberküloz ve influenza üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 2. Izoksazolilpenitsilliny stafilokok enfeksiyonlarının neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu alt grubun en popüler ilacı oksasilin'dir.
 3. Geniş eylem penisilinler - ENT enfeksiyonlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan yarı sentetik uyuşturucular, bunların kullanımının rahatlığından ve çeşitli enfeksiyon patojenleri gruplarına etki etme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle, augmentin ve amoksiklav, antibiyotiğin yok edilmesini önleyen ve böylece etki alanını genişleten amoksisilin ve klavulanik asidi içerir; Ampiyoller ampisilin ve oksasilini birleştirir. Amoksisilin ve ampisilin benzer bir etkiye sahiptir.

diğer

II) Makrolidler ve azalidler: Gruplar azitromisin ve klaritromisin de dahil olmak üzere yaklaşık on farklı antibiyotiği içerir. Hepsi doğal eritromisin ile belirli bir yapısal benzerliğe sahiptir. Bu ilaçların önemli bir özelliği Gram-pozitif koklara ve hücre içi patojenlere karşı aktiviteleridir: Campylobacter, Mycoplasma, Chlamydia, Legionella. Pnömoni önlenmesi için üst solunum yolu, difteri, kızıl ateş enfeksiyonları için kullanılırlar. Küçük bir toksisite var, bu yüzden larenjit ile bu antibiyotikler sıklıkla atanır.

III) Sefalosporinler - Beta-laktamazlara karşı daha büyük bir dirence sahip oldukları, penisilinler ile ilgili bir sınıf antibiyotikler. Yüksek antibakteriyel aktiviteye ve geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptirler.

IV) Florokinoller ayrıca geniş bir etki spektrumuna sahiptir, gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterilere, diğer antibiyotiklere dirençli birçok mikroorganizmaya (örneğin klebsiella) karşı etkilidir. Bu sınıftaki ilaçların kullanımı için endikasyonlar listesinde kronik larenjit vardır.

Larenjit tedavisinde kullanılan en popüler ilaçlar

1. Augmentin (amoksisilin + klavulanik asit) üç dozaj formunda satılmaktadır:

 • film kaplı tabletler 250 + 125 mg, 500 + 125 mg, 875 + 125 mg;
 • süspansiyon 125, 200 ve 400 mg hazırlanması için toz;
 • enjeksiyon formu 500, 1000, 2000 mg.

Bu, yetişkinler ve 3 aylıktan itibaren çocuklar için uygun geniş eylem penisilin bir kombinasyon ilaç, doğal besleme sırasında izin verilir. Düşük toksisite ile karakterize edilmiştir. Ana kontrendikasyonlar penisilinler ve böbrek yetmezliği alerjisidir.

2. Amoksiklav - Augmentin analogu. şekiller:

 • tabletler, film kaplı (250, 500 ve 875 mg);
 • süspansiyonun hazırlanması için toz (125, 250 ve 400 mg);
 • intravenöz enjeksiyonlara ihtiyacınız varsa - solüsyonun hazırlanması için toz (500 ve 1000 mg);
 • Tabletler dağılabilir (625, 1000 mg).

Son form 12 yaşın altındaki çocuklara gösterilmez. Gastrointestinal sistem hastalıklarının varlığında ve hamilelik dikkatle kullanılır.


3. Sumamed (azitromisin) - Makrolidlerin antibiyotik grubu, bakteriyostatik etkiye sahiptir. Staphylococci, streptococci, mikoplazmalar, klamidya ve diğer bakterilerin ve hücre içi mikroorganizmaların bazı suşlarına karşı savaşır. Mikropların ilaca karşı kazanılmış direnci.
Farklı dozaj formlarında üretilmiştir:

 • 100 mg süspansiyon seyreltmek için çilek aromalı toz;
 • iki dozajda tabletler: 125 ve 500 mg;
 • 250 mg kapsül;
 • Enjeksiyonlar için - 500 mg'lık bir çözeltinin hazırlanması için liyofilizat.

Toz 6 ay, 125 mg tabletler - 3 yıl, kapsüller - 12 den kullanımına izin verilir. Laktasyon için önerilmez. Ergotamin ve dihidroergatomin ile bir kerede alınmamalıdır.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Antibiyotiklerin birtakım kontrendikasyonları ve yan etkileri olan oldukça toksik maddeler olduğunu hatırlamak önemlidir. Klinik tabloyu, anamnezi ve hastanın bireysel özelliklerini değerlendiren çocuk doktoru, çocuğunuzda antibiyotik olmadan larenjit tedavisinin mümkün olup olmadığına karar vermelidir.

3 yaşına gelmemiş bir hastanın ses kısıklığı veya zarar ile akut larenjit - Genellikle BPO sadece hasta bir çocuğa, bir istisna atama hiç acelesi vardır. Nefes alırken bir vızıltı var, nefes zordur, glottis daraltır olduğu koşulu - Bu önlem daha solunum çocuklar yavru kuş sistemiyle ilişkili ve onların sahte krup tehlike olabilir.

laringeal spazm hala oluştuysa, bir nebülizatör varlığında, inhalasyon veya ventalinom berodualom ile yapılabilir, odada bir serin, nemli havayı temin etmek, bir ambulans çağırmak çocuk sakin gereklidir.

Diğer durumlarda (ihmal edilen - daha sonra doktorun takdirine bağlı olarak verilen antibiyotik), doğru tedaviyi atamak için, laboratuar testlerinin yapılması gerekir: boğazdan kan ve bakteri kültürünün genel bir klinik analizi. İkincisi, çeşitli ilaçlara duyarlılık tanımını içerir. Bulgulara dayanarak, çocuk doktoru bu durumda çocuklarda larenjit için hangi antibiyotiğin en iyi olduğunu belirler.

Bir çocukta larenjit için antibiyotikler bir çocuk doktoru atarsa:

 • testlerin sonuçları, bakteriyel bir enfeksiyonun varlığını rapor eder;
  3 yaşından küçük bir çocuğun kuru öksürük ve ses kısıklığı vardır (laringospazm tehlikesi nedeniyle);
 • Uzun süreli terapi pozitif dinamizm vermez.
 • İstisnai durumlarda (vb rejimi tutumlu ve uyma yetersizlik öyküsü olan sık şiddetli larenjit varlığı.) doktor, hastalığın erken döneminde erişkinlerde larenjit hızla tedavisi için bir antibiyotik tavsiye etme hakkına sahiptir.

Tüm antibiyotikler çocuklara verilemez. En yaygın olanları arasında sumamed (6 aydan itibaren kullanımına izin verilir); bir şurup şeklinde klarit - klaritromisin, 3 yaşından büyük çocuklar için, augmentin süspansiyon - 3 yaşından büyük çocuklar için gösterilir. Antibiyotikler-sefalosporinler genellikle intramüsküler veya intravenöz olarak çocuklara uygulanır.

Gebe kadınların ve emziren annelerin larenjitini antibiyotiklerle tedavi etmek zararlı mıdır?

Antibiyotikler tüm gebelik boyunca tavsiye edilmez, ancak hastalığın ciddi bir aşamasında reçete edilebilir. Bundan önce, doktor iddia edilen zararı fetüs için ilaçla ve ilacı reddetmesi durumunda hasta için riskle ilişkilendirmelidir.

Emziren anneler, ilacı alma ve tedavi etme dönemi (emzirmeden vücuttan tamamen alınana kadar) emzirmeyi bırakmalıdır. Bazı antibakteriyel ajanların beslenme sırasında kullanılması için izin verilir (Augmentin). Bebek geçici olarak karışıma aktarılmazsa, bebeğin pamukçuk olmadığından emin olmanız, hem anne hem de bebeğe probiyotik vermeniz gerekir.

Antibiyotik almak için kurallar

 1. Doktor tarafından reçete edilen ilaç sıklığını ve sıklığını tam olarak gözlemleyin. Bu, kandaki ilacın gerekli konsantrasyonunu koruyacaktır.
 2. Antibiyotik tedavisinin seyrini rasgele kesmeyin.
 3. Talimatları dikkatlice inceleyin, kontraendikasyonlara, olası yan etkilere dikkat edin.
 4. Larenjit ile antibiyotik almayla ilgili talimatlardaki tavsiyelere dikkat edin: yemek öncesi, sırasında veya sonrasında, içmekten daha iyi.
 5. Koruyucu bir diyete uymak: yağ, ağır gıda ve gaz oluşturan ürünleri dışarıda bırakmak. Probiyotik bir ders içmek için harcamak. Bu, disbiyoz ve sindirim problemlerinin gelişmesini engeller.
 6. Kandidiyazın profilaksisini bunun için reçete edilen ilaçlarla, örneğin flukonazol ile gerçekleştirin.

Larenjit antibiyotik olmadan nasıl tedavi edilir?

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalığı tedavi etmenin başlıca yolları:

 • Soda ile durulayın, otlar suyu (papatya, calendula). Alkol, müköz kuruduktan sonra uygulanacak tentürler tavsiye edilmez.
 • Sodyum klorür ile inhalasyon. Sadece bir nebulizer yardımıyla. Buharın üzerinden nefes almayın!
 • Lokal antiseptiklerle boğaz tedavisi.
 • Diyet. Kolay bölünmüş güç. Bol sıcak (sıcak değil!) İçecek. Boğaz ılık sütü, 1 tatlı kaşığı bal, yumurtanın ucunda aynı miktarda tereyağı ve kabartma tozu ile yumuşatın.
 • Ses bittiyse, keten tohumu infüzyonu ile gargara yapın (1 bardak kaynar su için 1 çay kaşığı demleyin).

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Larenjit ile antibiyotik kullanımı: sırları açığa vurmak

Larenjit, mukus larenks ve vokal kordların iltihaplandığı bir hastalıktır. Patojenler, bakteriyel veya viral bir doğa enfeksiyonudur. Bir ilaç seçerken, patolojinin nedenini tanımlamak gerekir. Sıklıkla, ikincil hastalık ikincil bir enfeksiyon ile birleştirilir. Ayrıca, çocukların larinksin daraldığı sahte kruptı geliştirmesi muhtemeldir. Bakteriyel enfeksiyon için en etkili tedavi yöntemi antibakteriyel ilaçların kullanılmasıdır.

Larenjit için antibiyotik kullanımı

Antibiyotik tedavisi

Larenjit için antibiyotikler, muayeneden sonra sadece ilgilenen hekim tarafından reçete edilir. Bunu yapmak için, boğazdan bir leke alın ve hastalığın doğasını ve ayrıca bazı ilaçlara mikroorganizmaların duyarlılık düzeyini öğrenin. Antibiyotik tedavisi aşağıdakiler için önerilir:

  1. larenjit bakteriyel yapısı;
  2. balgam pürülan karakter oluşumu;
  3. artmış ateş ile uzun süreli hastalık;
  4. bedenin zehirlenmesi;
  5. larinks 2-4 derece kronik veya stenosing enflamasyon.

Önemli! İlaç seçimi, dozaj ve kabul programı sadece bir doktor tarafından reçete edilir.

Hastalığın ılımlı seyrinde, 3 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar, doğrudan enflamasyonun lokalizasyonu üzerine etki eden lokal aksiyon antibiyotikleri reçete ederler. Genel olarak, bu ilaçlar geniş bir penisilin serisidir. Antimikrobiyal özelliklere sahipler, bakteriyel hücre duvarının oluşumunu durdururlar, mikroorganizmanın en küçük hücrelerini doğrudan etkilerler.

Çocuklarda larinks enflamasyonu tedavisi

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler, hastanın yaşına ve kilosuna göre reçete edilir. Standart tedavi rejimi:

   • tedavi süresi 5-7 gün;
   • ilaç 1-2 gün / gün alınır.

2-3 gün sonra hastanın durumu düzelmezse doktora başvurmalısınız. İlacı değiştirmeniz gerekebilir. Larenks iltihaplı olduğunda, çocuklar genellikle şunlarla yatırılır:

   • amoksiklav;
   • Sefotaksim - enjeksiyonlar;
   • ATSTS Uzun;
   • Augmentin.
Sıklıkla, ihmal edilmiş bir formdaki solunum hastalıkları akut larenjitin gelişmesine neden olur. Terapi karmaşık tedavi içerir:
   • balgam sıvılaşması için mukolitik ilaç ATSTS önerilir. Granüller, efervesan tabletler, infüzyon çözeltisi şeklinde üretilmiştir. 5 yaşından büyük çocuklar için ATSTS 100 mg için 2 r / gün atar. 6 ila 14 yıl arasında, dozaj 200 mg'a çıkarıldı. Granüle ürün çay, meyve suyu veya su içinde çözülür. Meme ilaçları hayati durumlarda reçete edilir. ATS tabletleri oldukça erişilebilir, ortalama fiyat 230 ruble / 100 mg. Özel durumlarda 6 yaşın altındaki çocukların enjeksiyonları reçete edilir;
   • ek olarak termal inhalasyon gerçekleştirir, sıkıştırır.

Antibiyotik Amoksiklav güçlü iyileştirici özelliklere sahiptir. Amoksisilin klavulanik asit doğrudan bakteriler üzerinde etki eder, vücutta bağışıklık süreçlerini uyarır. Tabletler, emülsiyonlar ve tozlar halinde bulunur. Süspansiyon Amoksiklavın çocuklar için 0,5-1 kaşık alması önerilir. Bebekler bir yıla kadar damlacıklar şeklinde bir ilaç reçete edilir ve üç aya kadar hiç kullanılmaz.

Çocuklarda larinks enflamasyonu tedavisi

7 ila 14 yaş arası çocuklar için Amoxiclav, resepsiyon başına 2 kaşık dolusu atar. Hastalığın doğasına bağlı olarak, pürülan süreçlerin varlığı, ikincil enfeksiyonlar, ilacı 3-4 ruble / gün almanız tavsiye edilir. 14 yaşın altındaki çocuklar için amoksiklav tabletleri reçete edilmemiştir. Tablet preparatı su içinde çözülmelidir. Amoksiklavın Yan Etkileri:

   • alerjik belirtiler;
   • guatr;
   • sindirim sisteminde kolik.

Genellikle ebeveynler ilgilenir: Amoksiklav veya Augmentin'den daha iyi olan nedir? Gerçek şu ki, her iki ilacın bileşimleri özdeştir, bu yüzden bunları alerjik reaksiyonlarla değiştirmek işe yaramaz. Uyuşturucudaki fark sadece onların maliyetindedir. Augmentin - eczacıların yeni bir gelişme, fiyatı biraz daha yüksektir.

Sıkı larenjit ile birlikte, intravenöz, intramüsküler veya damlatılarak uygulanan bir serokobik olarak adlandırılan bir antibiyotik reçete edilir. 12 yaşın altındaki çocuklar için dozaj, 1 kg vücut ağırlığı başına 10 mg'a kadardır.

Bazen larenks - farenjit başka bir inflamatuar süreci - larenjit birleştirir. Bu durumda, tedavi her iki hastalık için eşzamanlı olarak yapılmalıdır. Farenjit için antibiyotikler larenjit tedavisi için olduğu gibi aynı etki spektrumu reçete edilir.

Önemli! Bir doktor erişim gecikmeler akut orta kulak iltihabı, sinüzit, böbrek, kalp hastalığı ve romatizmal artrit iltihabı gibi komplikasyonlara neden olur ve hastalık, kronik seyrine yol açabilir.

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Yetişkinler için antibakteriyel ilaçlar çocuklar için olduğu gibi aynı şekilde reçete edilir. Tek fark, ilacın dozajıdır.

Pürülan balgam oluştuğunda, 1 ampül 1-2 r / gün için ATS enjeksiyonları önerilir. Tedavi süresi hastalığın seyrine ve doğasına bağlıdır. Hamilelik atandığında. Bakım ile mide ülseri olan hastalara ilaç atar.

Geniş etki antibiyotiği Amoksiklav etkili bir şekilde patojenik mikroflora ile başa çıkmaktadır. Ayrıca, fetal gebelik sırasında ve bir bebeği emzirirken kullanmasına izin verilir. Anne sütüne az miktarda ilacın atıldığına dikkat edilmelidir.

Hamilelik sırasında Amoksiklav kontrendike olmasa da, sadece acil durumlarda terapistler tarafından atanır. Herhangi bir ilaç gibi, hem kadın hem de çocuk için istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, ilacı reçete yazma kararı bir doktor tarafından alınmalıdır. Her durumda, antibakteriyel ajan kullanımı ile ilgili talimatlar, yan etkilerin yanı sıra kontrendikasyonları açıklığa kavuşturmaya yardımcı olacaktır.


Modern farmakoloji patojenik mikroflora ile mücadele için geniş bir ilaç seçimine sahiptir. Yeni jenerasyonun preparatları, diğer vücut sistemleri üzerinde önemli etkilere ve ilaca bağımlılık yaratmadan, hemen enfeksiyona karşı etkili bir şekilde hareket edebilir. Antibiyotiklerin atanması, larenjit tedavisinde diğer prosedürlerin uygulanmasını reddetmez.

Larenjitli yetişkinler için antibiyotikler: en iyi ilaçların listesi

Larenjit, laringeal mukozanın bir lezyonu ile karakterize bir KBB hastalığıdır. Larenjit gelişimini çeşitli nedenlerle kışkırtır. Yetişkinlerde, bu hastalık kendi başına meydana gelmez, ancak solunum yolu enfeksiyonunun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Erişkinlerde başlıca nedenler ve larenjit belirtileri

Larenjit - larinks ve ses tellerinin iltihabı

Larenjit altında larenksin enflamasyonu olarak yaygın olarak anlaşılır. Bu bölgedeki inflamatuar süreç, kızıl ateş, kızamık veya boğmacadan sonra soğuk algınlığına karşı başlar.

Aşağıdaki faktörler hastalığın gelişimine neden olur:

 • aşırı soğuma
 • Tozlu ve kuru hava
 • sigara içme
 • Şiddetli laringeal gerginlik
 • Viral enfeksiyonlar
 • Alerjik reaksiyon
 • bronşit
 • zatürree

Larenjit, burun akıntısı problemleri olan larinkse fiziksel veya kimyasal hasarın arka planında meydana gelebilir. Bu faktörler, gırtlağın şişmesine ve iltihaplanmasına yol açar. Kişinin sesle ilgili sorunları var - değişiyor ya da hiç değişmiyor. Larenjit en sık, sesin sürekli olarak aşırı derecede tükendiği bir sanatçı, öğretmen, öğretmen mesleği olan kişilerde görülür.

Larenjit belirtileri solunum yolu diğer hastalıklara çok benzer: kuru ağız, kuru öksürük, boğaz ağrısı,

Hastanın sesi kısık ve boğuk hale gelir, laringeal mukoza şişer ve kızarır. İlk aşamada, kuru ve havlayan bir öksürük olabilir. Daha sonra balgam ayrımı ile ıslanır. Hastalıkların ilerlemesi çabuk oluşur ve genellikle yaklaşık 2 hafta sürer.

Larenjit akut ve kronik formda ortaya çıkabilir:

 1. Larenjitin akut formu gripten sonra ortaya çıkar ve komplikasyondur.
 2. Kronik larenjit bir süre için birkaç kez ortaya çıkar. Alevlenme döneminde larenjit semptomları artar.

Hastalık tehlikesi nedir?

Önemli! Tetiklenen akut larenjit kronik bir formda olabilir

Larenjit zeminine karşı yeterli tedavi olmadığında, bazı komplikasyonlar olabilir. Çoğu zaman hasta aşağıdaki patolojileri geliştirir:

 1. Kronik bronşit
 2. Kronik bademcik iltihabı
 3. Laringeal ödem
 4. Yanlış kabuğu

Ayrıca, ses telleri, asfiksi, onkolojik süreçlerin geri dönüşümsüz bir lezyonu olabilir. ağız ve burun, ateş, deri solgunluk, nefes darlığı etrafında mavimsi bölge: bu komplikasyon riski, ilgili belirtileri göstermektedir yüksek şiddet larenjit, oldukça büyüktür.

Larenjit, flegmon boynunun, pnömoninin, larinksin apselerinin tehlikeli bir şekilde gelişmesidir. Bu belirtilerle, daha fazla komplikasyonları önlemek için her zaman bir doktora başvurmalısınız.

Bir antibiyotiğe ihtiyacım var ve ilaçlar nasıl çalışır?

Doğru antibiyotik muayeneden sonra bir doktor tarafından reçete edilebilir!

Larenjit akut formunda, antibiyotikler aktif olarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel tedavi, durulama, inhalasyonlar ve ekspektoranların kullanımı ile desteklenmelidir.

Antibiyotikler genellikle, durum birkaç gün boyunca düzelmediğinde komplikasyon riski olan ciddi larenjit için reçete edilir. Antibiyotik reçete kararı sadece bir doktor tarafından alınır.

Larenjit ile antibiyotik al, sadece hastalığın nedenini belirledikten sonra olmalıdır. Antibiyotiklerin, alerjik larenjit, gastrik içerikli bir boğaz yanması, mantar larenjit için reçete edilmediği unutulmamalıdır. Ve ayrıca hastalığın görünümü profesyonel aktiviteler ile ilişkili ise. Başarılı tedavi için larinksden bir yayma yapılmalıdır. Sadece bu şekilde doğru bir teşhis yapabilir ve patolojinin nedenini belirleyebilirsiniz.

Antibiyotikler kullanıldığında, aktif madde vücudun tüm dokularına nüfuz ederek hızlı bir terapötik etki sağlar.

Antibiyotikler, farklı patojenik mikroorganizma grupları üzerinde bakteriyostatik etkiye sahiptir, yani; bakterilerin daha fazla çoğalmasını önler. Daha fazla büyüme ve çoğalma sağlanamadığı için bağışıklık sistemi tarafından yok edilir.

Yetişkinler için antibiyotikler: en iyi ilaçların gözden geçirilmesi

Her antibiyotiğin kendi bileşimi ve özellikleri vardır!

Larenjit tedavisi için, aşağıdaki grupların antibiyotik kullanılır:

 • penisilinler
 • makrolidler
 • tetrasiklinler
 • fluoroquinol
 • sefalosporinler

Antibiyotiklerin hoşgörüsüzlük bu tür makrolitten :. Eritromisin, Azitromisin, Roksitromisin, Sumamed reçete edildiğinde penisilin sık vb ampisilin, amoksisilin, amoxiclav, Augmentin, reçete. Bu ilaçlar etkili bakteriyel doğa patojenleri ile savaşırlar.

Bakteriyel larenjit kullanılabilecek sefalosporinler ortadan kaldırmak için: sefotaksim, Zinatsef, Cefixime, sefazolin ve diğer fluoroquinol ve son derece nadir uygulanan tetrasiklinler.. Antibiyotikler geniş bir etki spektrumu ile karakterize edilir ve larenjit tedavisi için başarıyla kullanılır.

Antibakteriyel ilaçlar, bu hastalığın nedensel ajanları olan bakteri tipini dikkate alarak reçete edilir.

Lokal antibiyotiklerden Bioparox yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir aerosol halinde üretilen ve çeşitli patojenleri etkileyen bir antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

zamanında akut larinjit formu tedavi edilmediği takdirde, antibakteriyel ve aerosol formülasyonları ile muamele edilmektedir kronik formda girer. Nüks ederken, tedavi mumlarda interferon ile desteklenir.

Antibiyotikler nasıl doğru şekilde alınır

Antibiyotiklerin doğru kullanımı etkili ve hızlı bir tedavidir!

Başarılı tedavi için antibiyotikler doğru bir şekilde alınmalıdır. Genellikle 7-10 gün boyunca günde 2-3 kez reçete edilir. Düzenli aralıklarla alınması gerekir, böylece kandaki ilacın konsantrasyonu sürekli olarak korunur. Antibiyotikler günde 3 kez reçete edilirse, ilaç her 8 saatte bir alınmalıdır. Günde 2 kez alırsanız, dozlar arasında 12 saatlik bir aralık sürmelisiniz.

Antibiyotik tedavisinin seyri kesinlikle gözlenmelidir. Durum iyileştiğinde, tedavi süreci kesintiye uğramamalıdır. Hasta 72 saat içinde düzelmezse, antibiyotiğin değiştirilmesi gerekebilir.

İlacın bağımsız olarak dozajını ayarlamak yasaktır.

Eğer ilacı küçük dozlarda kullanırsanız, bakterilerin antibiyotiğe karşı direncini geliştirme riski önemli ölçüde artar. Dozda bağımsız artış, aşırı doz ve yan etkilere neden olabilir.

Kullanmadan önce, her zaman talimatları okuyun. Dezbiyoz gelişimini önlemek için yemekten sonra antibakteriyel ilaçlar alınmalıdır. Antibiyotikler dahil herhangi bir ilaç, su ile yıkanmalıdır.

Larenjit'ten daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Antibakteriyel ilaçlar ile tedavi süresi için, probiyotik - bağırsak mikroflorası geri ilaçları almak için tavsiye edilir. Bunlar şunlardır: Lineks, Bifiform, Laktofiltrum, vs. Antibiyotikler sadece patojenik değil, aynı zamanda yararlı mikroflorayı da öldürürler. Probiyotiklere ek olarak, ekşi süt ürünlerini kullanmalısınız.

Tedavi sırasında alkollü içecek içemeyeceğinizi unutmayınız. Ek olarak, kolayca sindirilebilir proteinlerin kullanımını içeren belirli bir diyete dikkat etmelisiniz. Kızartılmış, keskin ve füme yemekler yemek tavsiye edilmez.

Larenjitin profilaksisi

Larenjitin tedaviden daha kolay engellenmesi!

Larenjit gelişmesini önlemek için, zamanla ENT organlarının enflamatuar hastalıklarını tedavi etmek için gereklidir.

Enfeksiyöz odakları sterilize etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlemler almak da gereklidir. Bunun için sertleştirme, soğuk su ile silme, dökme vb.

 1. Vücudu sinirlendirmek, spor yapmak, kötü alışkanlıklarla savaşmak gerekir.
 2. Ayrıca, doğru yemelisiniz, vitamin terapisi yapmalı ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalısınız.
 3. Ayrıca, iş ve dinlenme rejimini gözlemlemeniz, tamamen yemek yemeniz tavsiye edilir.
 4. Bağışıklık sistemini korumak için, temiz havada yürümeniz gerekir.
 5. Caddeden sonra, ellerinizi daima su ve sabunla yıkayınız.
 6. İnfluenza ve ARVI salgını sırasında kamusal alanlara çıkmak ya da bir yüz maskesi kullanmak istenmez.
 7. ENT organlarının inflamatuar hastalıkları, doktorun tüm önerileri ile takip edilmeli ve tedavi yöntemlerini ihmal etmemelidir.

Bu önleyici tedbirleri gözlemlemek, larenjit de dahil olmak üzere birçok hastalığın gelişmesini engelleyebilir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Larenjit için hangi antibiyotiklere ihtiyaç vardır - en iyi ilaçlara genel bakış

penisilinler

Larenjit tedavisinde en sık kullanılan penisilin serisinin ilaçlarıdır. Yaşamın ilk yılından itibaren hamile kadınlara ve küçük çocuklara reçete edilebilir. Penisilinler düşük toksiktir, çok çeşitli etkilere sahiptir, ancak diğer antibiyotiklere göre daha sıklıkla alerjiye neden olurlar. Kabul için ana kontrendikasyon bireysel hoşgörüsüzlük olduğunu.

Larenjitli penisilin grubunun en iyi yolu:

Amoksisilin bazlı ilaçlar, oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltır. Kadınlar bunu hatırlamalı ve penisilinler sırasında ek ilaçlar kullanmalıdır.

Gastrointestinal anormallikleri olan hastalar dikkatlice klavulanik asit içeren ilaç almalıdır. Bileşen, mide ve bağırsak duvarlarını olumsuz etkiler, bu nedenle gastrit veya ülser hastaları daha iyi bir antibakteriyel ilaç seçer.

sefalosporinler

Sefalosporinler genellikle penisilinlere karşı toleransı olmayan hastalara reçete edilir. İlaçlar larenjit tedavisinde iyi sonuçlar verdi, hamile kadınların ve bebeklerin yaşamın ilk haftalarından itibaren izin verilebilir. Çoğu intravenöz ve intramüsküler uygulama için kullanılır.

Sefalosporinlerin en iyisi:

Sefalosporin grubunun preparatları genellikle yan etkilere neden olur: ishal, mide bulantısı, alerjik reaksiyonlar.

makrolidler

Bu grubun fonları, antibakteriyel ilaçların en güvenli olduğu kabul edilir ve hastalar tarafından iyi tolere edilir. Bunlar penisilinler ve sefalosporinler kadar sık ​​kullanılmazlar, çünkü ilaçlar yavaştır ve başlıca bakteriyostatik etkiye sahiptir.

Makrolidler iyidir, çünkü penisilinlere ve sefalosporinlere alerjisi olan hastaları tedavi etmeye yardımcı olurlar. Ancak antibiyotiklerde önemli bir dezavantaj vardır - çoğu stafilokok ve streptokoklar hızla direnç geliştirir, bu nedenle 3-4 aydan önce tekrarlanan ilaç kullanımı yapılmaz.

Nadir durumlarda, antibiyotik tedavisinden sonra, istenmeyen reaksiyonlar gelişir: mide bulantısı ve kusma, ishal, sindirim sisteminde ağrı.

fluorokinolonlardır

Bunlar daha önce göz önüne alınan en güçlü ilaçlar. Bu ilaçlar sadece ciddi hastalıklarda kullanılırlar, çünkü ilaçların ciddi kontrendikasyonları vardır ve iskelet ve kıkırdak dokularının gelişimini durdururlar. Bu nedenle, fluorokinolonlar reçete edilmez:

 • 18 yaşına kadar çocuk ve ergenler;
 • hamile ve emziren anneler;

Mutlak kontrendikasyon, ilaçların bireysel intoleransıdır.

KBB hastalıklarının tedavisinde kullanım:

Tüm florokinolonlar pek çok yan etkilere neden olur: kas ağrısı, halsizlik, uyuşukluk, mide bulantısı, sindirim sisteminde rahatsızlık, baş dönmesi. İlaçlar ultraviyole radyasyona karşı duyarlılığı arttırdıklarından yaz aylarında kullanılmamalıdır. Aşırı durumlarda, bir antibiyotik ile birlikte, bir güneş koruyucu alın.

Tablet formlarına ek olarak, aktif maddeyi içeren damlalar ve spreyler de vardır. Onları sadece hafif hastalıklarla atayın. Süspansiyonlar, yutma kapsüllerinde güçlük çeken çocuklar ve yetişkinler için uygundur.

Antibiyotik tedavisinin etkinliği ilk 4 gün içinde değerlendirilir. İlaç larenjit belirtilerini ortadan kaldırır ve hastanın durumunu hafifletirse, tedaviyi daha erken kesemezsiniz. Bu, bu antibiyotiğe kalan bakterilerin direncini (stabilitesini) ve daha sonraki tedavide tam bir yetersizliğe yol açacaktır.

Antimikrobiyal ajan yardımcı olmazsa ve hastalık gelişmeye devam ederse, ilacı değiştirmek için doktorunuza danışmalısınız.

İstenmeyen reaksiyonların ortaya çıkması (hafif mide bulantısı, mide ağrısı, hafif ishal) her zaman reçete edilen antibiyotiğin vazgeçilmesini gerektirmez. Kural olarak, günlük dozajı ayarlamak veya istenmeyen fenomenlerin şiddetini azaltan şema ilaçları içine sokmak yeterlidir.

Yetişkinler için antibiyotiklere genel bakış

Peki, yetişkinler için hangi antibiyotikler reçete edilir? Tabii ki, mümkün olduğunca güvenli olmalı ve hızlı bir şekilde tedavi edilmeli. Bu nedenle penisilin grubu ilaçlarla antimikrobiyal tedavi başlanır. Larenjitte en etkili olanları Augmentin, Amoksiklav ve Amoksisilin'dir.

Penisilinlerin zayıf toleransı ile sefalosporinler, örneğin Maksipam ve Cefixim reçete edilir. Makrolidler ve florokinolonlar daha az sıklıkla kullanılır, çünkü ilk iki grubun antibakteriyel maddeleri enfeksiyonu iyileştirmede mükemmeldir.

Larenjitli yetişkinler için en iyi antibiyotikleri ayrıntılı olarak ele alalım.

amoksisilin

İlaç, solunum organlarını tedavi etmek için harikadır. Sindirim sisteminde hızla emilir ve biyoyararlanımı herhangi bir uygulama şemasında yüksek kalır.

12 yaşından sonra yetişkinler ve adolesanlar günde 3 kez 1 tablet içmek için reçete edilir. Aktif maddenin dozu (250 veya 500 mg) hastalığın şiddetine bağlıdır ve doktor tarafından belirlenir. Zor durumlarda, bir ilacın tek bir dozunun 1000 mg'a çıkmasına izin verilir.

Tedavinin seyri 7 ila 10 gündür. Hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından sonra, 3 gün daha Amoksisilin içmek arzu edilir. İlaç toksisitesinde düşüktür ve minimum yan etkilere sahiptir, ancak tüm bakterilere dayanamaz. Birçok suş, bu ilaca dirençli direnç geliştirmiştir.

augmentin

İlaç Amoksisilin eksiklerinden tamamen arındırılmıştır. Kompozisyonunda yer alan klavulanik asit, beta-laktamazlara karşı güvenilir koruma sağlar.

Tabletlerde Augmentin 12 yaşından sonra yetişkinlere ve çocuklara içilmesi için reçete edilir. Yemekten önce al. İlacın tek ve günlük dozajı hastanın ağırlığına ve hastalığın karmaşıklığına bağlıdır.

 • Hastalığın yumuşak formunda, 250/125 kapsül günde bir ila üç kez reçete edilir;
 • Sıcaklık ile larenjit, tabletlerin 500/125 randevu gerektirir. İlk durumda olduğu gibi kullanım sayısı ve sıklığı;
 • Şiddetli veya tekrarlayan bir patoloji her 12 saatte bir 875/125 - 1 kapsül ile tedavi edilir.

Diğer antibiyotiklerden daha sık ilaç, bulantı, ishal ve mide ağrısına neden olur.

Korunan (beta-laktam) penisilinler Amoksiklav, Flemoklav ve Panclav içerir. Vücut üzerindeki etkileri ile onlar Augmentin ile aynıdır. Günlük ve tekli ilaç dozu hastanın ağırlığına göre hesaplanır.

cefixime

İlaç beta-laktamazlara, Pseudomonas aeruginosa, staphylococci ve Klebsiella için mükemmel tedaviye dirençlidir. En az kontrendikasyon ve yan etkileri vardır. Bunların en sık görülenleri şunlardır: alerjiler, artmış kanama ve mukus kandidiyaz gelişme riski.

Yetişkinler günde iki kez 200 mg antibiyotik ya da günde bir kez 400 mg içmek için reçete edilir. Tedavi kursu bir haftadır. Hemodiyaliz hastaları için günlük doz yarı yarıya azalır.

Ciddi bir larenjit formu olan Cefixime, Maxipim (Cepepime) ile değiştirilir veya tamamlanır. İlaçlar kas içi veya intravenöz olarak uygulanır.

bioparoks

Antibiyotiklerin tablet formuna sıklıkla yerel topikal ajanlar eklenir. Biyoproks, herhangi bir şiddetin larinjitini tedavi etmek için tavsiye edilir. Hastalığın en başında, tek bir ilaç olarak kullanılmasına izin verilir ve daha sonraki aşamalarda antibakteriyel ve semptomatik tedavi ile kombine edilmelidir. 12 yaşından itibaren kullanmayı kabul ediyoruz.

Normal dozda sprey, günde üç kez 4 enjeksiyondur.

Eğer larenjitin akut formunu tedavi etmezseniz, sonunda kronik bir form haline gelir, bundan kurtulmak çok daha zor olacaktır.

Çocuklar için antibiyotiklere genel bakış

Larenjitli çocuklar için oral antibiyotikler yetişkinlere göre daha az görülür. Tipik olarak, pediatristler yerel antimikrobiyal ajanlar ile yapmaya çalışırlar. Spreyler, hastalık belirtileri açıkça ifade edilmediğinde, hastalığın erken evrelerinde yardımcı olur.

Hastalığa güçlü bir öksürük, burun tıkanıklığı ve ateş eşlik ediyorsa, bebeğe oral ilaçlar reçete edilir. 12 yaşından sonra veya 40 kg'ı aşan vücut ağırlığında olan çocuklarda yetişkinlerle aynı dozda tabletler gösterilir.

Bebekler genellikle reçete edilen sıvı süspansiyonlardır. Günlük bölüm doktor tarafından belirlenir. Çoğunlukla kilogram başına 20-35 mg aktif madde.

Pediyatride kullanılan antibiyotiklerin adı:

 • augmentin - Evde bir süspansiyonun hazırlanması için bir toz formunda yapılır. İlaç 3 aydan genç bebekler için önerilmez.
 • amoksisilin - Bağımsız olarak yetiştirilen granül şeklinde atayın.
 • sumamed - Çocuk hazırlığı süspansiyonlar için bir toz ile sunulur. Altı ay sonra çocuklara gösterilir.
 • Zinnet - Meyveli bir aromalı tahıldan sıvı bir tıbbi karışım hazırlayın. 3 aylıktan küçük çocuklar için kullanmayın.

Larenjitin çocuklukta antibiyotiklerle tedavisi kesinlikle doktor reçetesine göre yapılır. İlaçları tek başına almak ve sadece bir çocuğa vermek, çünkü doktorun son kez aynı şeyi reçete etmesi kesinlikle yasaktır. İlaç maddesinin günlük ve bir kerelik dozajını hesaplamak da sadece bir uzman olabilir.

Çoğunlukla, ebeveynler antibiyotik tedavi rejimini bağımsız olarak değiştirmeye, bir kısmı azaltmaya veya bir ilacı bir diğeriyle değiştirmeye başlarlar. Bu tedavinin sonucu, hastalığın akut formunun kronik olana geçişi olacaktır. Ek olarak, çocuk çok fazla komplikasyon kazanır.

Tedaviye başlandığında, antibiyotiklerin larenjit faydaları ile yetkisiz kullanımının getirmeyeceğini açıkça anlamanız gerekir. Sadece bir uzman, patojenin yapısına, direncine ve hastalığın ciddiyetine dayanarak gerekli preparasyonu seçebilir ve reçete edebilir.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Çocuk larenjitinin, form ve formdan bağımsız olarak ciddi tedaviye ihtiyacı vardır. Kural olarak, karmaşıktır ve balgam söktürücü, antihistamin veya anti-enflamatuar etki için ek ilaçlar almanın yanı sıra inhalasyon ve fizyoterapiyi içerir. Ama çocuklarda larenjit tedavisinde antibiyotiklere mi ihtiyacımız var? Birçok kuşak doktor bu konuda tartışıyor. Buna ayrıntılı olarak bakalım.

Tedaviyi belirlemek ve antibiyotik reçete etmek için gerekirse doktor, hangi mikroorganizmaların hastalığın etken maddeleri olduğunu bilmelidir. Bunun için, larinksin bir sürüntüsü alınır.

Larenjit, sonuç olarak larenjit (larenks) veya laringotrakit (lezyon ve larinks ve trakea) için reçete edici antibiyotiklerin uygunluğunu belirleyen çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu hastalıkların farklı kökenleri olabilir:

 • bakteriler
 • mantar
 • virüsler
 • Larinks ve ses telleri üzerinde mekanik etkiler.

Çoğu zaman, larenjit virüslerden kaynaklanır (adenovirüs, rinovirüs, vb.). Bu durumda, hastalığın semptomları diğer larenjit formlarından farklı olacaktır. Hastalığın genel resmine hızlıca yükselen yüksek bir sıcaklık ve kas ağrıları eklenir. Tedavi için antibiyotikli böyle bir larenjit, herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Sonuçta, antibiyotikler bakterileri ve bazı mantarları etkili bir şekilde yok eder, ancak virüslerle baş edemezler.

Bununla birlikte, hastalık bakteriyel kökenli ise, antibiyotikler tedavisinin temeli olacaktır.

Çocuklarda larenjit seyrinin özellikleri

Çocuklarda larenjit, erişkinlerdeki rahatsızlıktan önemli ölçüde farklıdır, bu da bebeklerde tedavinin farklı olacağı anlamına gelir. Gerçek şu ki 10 yaşın altındaki çocuklarda, vücuttaki tüm mukoza zarları çok gevşek ve larinkste bir istisna değildir. Bu nedenle, genç laparozum en tehlikeli ve tatsız olan "yanlış tahıl" olan larenjit komplikasyonları alma riski vardır.

Ayrıca lomber astar olarak da adlandırılır ve maalesef tıp pratiğinde bu tür bir komplikasyon ortaya çıkar. Vokal akorların bölgesinde mukoza larenksı sürekli şişmeye dönüşür. Çocuğun son derece zor bir nefes alması, hipoksi, cilt ilk soluk ve daha sonra tamamen maviye dönüşmeye başlar. Bu durumda, sadece ambulans yardımcı olabilir.

Larenjitin antibiyotiklerle tedavisi

Larenjit veya laringotrakitli çocuklar en aşırı vakada antibiyotik reçete etmeye çalışırlar. Hastalığın kökeni çoğunlukla kurulmaz. Mesele, polikliniklerin çoğunda bakteriyolojik laboratuvarların bulunmaması ve eğer varsa, analizin sonucunun yaklaşık 10-14 gün kadar beklenmesidir. Larengit tedavisinde alışılmış uygulama - fizyoterapiyi bypass ederek, antiviral ilaçlar alırken. Bazen doktor yerel antiseptikleri boğazın sulanması için bir sprey şeklinde onaylar, mesela Miramistin.

Eğer ikincil bir bakteriyel enfeksiyon birincil viral enfeksiyona katılırsa, doktor mutlaka reçete edici antibiyotik sorununu gündeme getirecektir.

Larenjit için antibiyotik reçete edildiğinde

Larenjitin formları ve aşamaları vardır, burada antibiyotik tedavisinin fizibilitesi söz konusu değildir.

Bu durumlarda, antibiyotikler daima reçete edilir:

 • Larenjit bakteriyel kökeni analiz ile doğrulanırsa,
 • Larenjitli çocuk pürülan veya pürülan mukus balgam görülürse,
 • Larinkste larenjit ile pürülan bir film görülürse,
 • Viral larenjit komplikasyonlarla sonuçlanırsa,
 • Eğer bir çocuğun larenjitleri uzarsa,
 • Oldukça sık alevlenen kronik larenjitli.

Çocuklarda larenjit için antibiyotikler

Genellikle larenjit ve laringotrakit ile birlikte çocuklarda penisilin grubunda antibiyotikler, makrolidler ve azalidler oldukça etkilidir. Hastalık şiddetli ise, sefalosporin ailesinin antibiyotikleri yardımcı olacaktır.

Antibakteriyel ilaç adı

Kullanım endikasyonları

Antibiyotik Dozu

Antibiyotik salınım formu

Kontrendikasyonlar

"Amoxiclav"

Larenjit akut, larenjit kronik, larenjit uzamış

Bebekler 3 aydan 1 yıla kadar bir buçuk saat slozhki süspansiyonları günde üç kez.

7 yaşından küçük çocuklar - günde 3 kez 1 çay kaşığı süspansiyon.

14 yaşın altındaki ergenlere - günde üç kez 2 çay kaşığı ilaç.

Süspansiyon tozu, enjeksiyon için toz.

Mononükleoz, lenfositik lösemi, kolestatik sarılık ve hepatit, hepatik yetmezlik.

"Augmentin"

Larenjit ve larinotrakit

3 aya kadar olan çocuklar için, süspansiyonun dozu bireysel olarak hesaplanır. 12 ila 12 yaş arası çocuklara 1 kg vücut ağırlığı başına 20-40 mg'lık bir süspansiyon verilir.

Tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için tozlar

Fenilketonüri. 12 yaşın altındaki çocukların tablet formunu antibiyotik vermesi yasaktır.

«Flemoklav Solutab»

3 aydan 2 yıla kadar olan çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg (2 bölünmüş dozda).

2 ila 7 yaş arası çocuklar - günlük doz yaklaşık 30 mg. (3 kabul).

7 ila 12 yaş arası çocuklar - günde 62.5 mg (her 8 saatte 3 bölünmüş dozda).

Böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozukluğu, lenfositik lösemi, enfeksiyöz mononükleoz.

"Aksetin"

Akut ve uzun süreli formda larenjit

Çocuğun ağırlığının kilogramı başına 3 ila 30 yaşından büyük çocuklar günde 3-4 kez. En uygun günlük doz, çocuğun vücut ağırlığının kilogramı başına 60 mg'dır. Yenidoğan ve 3 yaşın altındaki çocuklar - 2-3 saatte günde kilogram başına 30 mg.

Enjeksiyonların hazırlanması için tozlar

Vücudun toplam tükenmesi,

Kronik böbrek yetmezliği, yenidoğanlarda prematürite,

Mide ve bağırsak hastalıkları.

"Seftriakson"

Larenjit ve larenjesit

12 yaşından büyük çocuklar için ilacın dozu - 0.5 gr. her 12 saatte bir.

12 yaşın altındaki çocuklar için dozaj, her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanır.

Enjeksiyonların hazırlanması için kuru madde

Karaciğer ve böbrek patolojisi, sefalosporinlere karşı tahammülsüzlük.

"Cefixime"

Larenjit akut, kronik, uzun süreli

12 yaşından sonra çocuklar 400 mg reçete edilir. ilacın günde bir kez, 6 aydan 12 yaşına kadar olan çocuklar, dozaj ayrı ayrı doktor tarafından hesaplanmalıdır.

Kendinden süspansiyonlu tabletler ve pudralar

Porfiri durumu, ağacın yaşı 6 aya kadar.

"Azitromisin"

Çocuklara günde bir kez vücut ağırlığının her bir kilogramı için 5-10 mg ilaç reçete edilir.

Artan makrolid intoleransı, karaciğer yetmezliği.

"Klaritomitsin"

Günlük doz, hastanın kilosunun 1 kilogramı başına 7.5 mg'dır. Maksimum günlük doz 500 mg'dır.

Şiddetli karaciğer yetmezliği, hepatit, porfiri.

Ek olarak, larenjitli bir çocuk olan antibiyotikler, inhalasyonlar sırasında ve alınabilir. Bu şekilde, antibakteriyel ilacı doğrudan etkilenen bölgeye "dağıtabilirsiniz". Bu tedaviyi hızlandırır, dysbiosis riskini azaltır.

İnhalasyonlar için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • "Bioparox » - Bitki antibiyotik fusafungin dayalı bir preparat. Eczanelerde değiştirilebilir nozulları ile aerosol şeklinde satılmaktadır. Ağızdan veya burun içinden enjekte edilebilir. Larenjit tedavisinde ilk yöntemin seçilmesi tercih edilir. "Bioparox" ile yapılan inhalasyonlar 7 günden uzun süredir uygulanmamalıdır.
 • "Fluimucil" - Toz formunda veya inhalasyon için bir çözelti şeklinde alınabilen mukolitik bir ilaçtır. İlacın dozu, hastanın durumunun karmaşıklığına bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Larenjit ile inhalasyonun seyri genellikle 5 ila 10 gün sürer, doktorun izni ile kronik larenjit ile, altı aya kadar sürebilir.
 • "Gentamisin" (bir nebülizatör için ampullerde). 12 yaşın üzerindeki çocuklar için bir inhalasyon için, 20 mg ilaç gereklidir, prosedür günde 1-2 kez tekrarlanır. 2 ila 12 yaş arası çocuklar, bir inhalasyon için en fazla 10 mg ilacı alabilir. Bir antibiyotik yetiştirmek için 1 ila 6 oranında salin takip eder.

Ana durum - evde bir inhaler varsa, antibiyotiklerle inhalasyon yapılmalıdır. İnsanların kaynar suya, haşlanmış patateslere - solunum yolu ile solumak yolları - larenjitin tedavisinde bir sorun olabilir ve iltihaplanma süreci daha da kötüleşecektir.

Larenjit ile antibiyotik almak için genel kurallar

 • Antibiyotik aldıktan 3 gün sonra herhangi bir iyileşme olmazsa, doktor ilacı değiştirmelidir.
 • İyileşme başlangıcı imkansız olduğunda antibiyotik almayı bırakın. Öngörülen tüm dersi bitirmek gereklidir.
 • Larenjit ile antibiyotik almak için bir çocuk 5 günden az olmamalı, ancak 14'ten fazla olmamalıdır. Çünkü 2 hafta içinde bakteriler ilaca karşı kendi bağışıklıklarını geliştirecektir. Kurs süresi sadece doktor tarafından belirlenir.
 • Yüksek ateşli larenjit ile antipiretiklerin antibiyotiklerle birlikte alınmasına izin verilir. Ne - doktor söyleyecektir.
 • Larenjitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi sırasında, çocuk vücudundaki toksinlerin giderilmesi için disbakteriyozun önlenmesi ve bolca içilmesi hakkında hatırlamak önemlidir. Çay, yabani gül, papatya ile kaynatın.
 • antibiyotikler Oral kullanım için tabletler ya da süspansiyonlar şeklinde larenjitin tedavi düzeni bulunan ve soluma için çözeltiler, paralel olarak ise, iki farklı ilaç uyumluluk ve etkileşim hakkında doktora sorun.

Antibiyotikler hakkında, ne zaman ve nasıl kullanıldığına dair daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın. Yorum popüler çocuk doktoru Komarovsky tarafından verilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması ve olası komplikasyonlar için prosedür

Boğaz ağrısı geçirenler, bu hastalığın ne kadar şiddetli ve yorucu olabileceğini çok iyi bilirler. Tonsillit, kronik formda, bağışıklığı büyük ölçüde zayıflatan ve kişiyi çok çeşitli hastalıklara duyarlı hale getiren, vücutta sabit bir enfeksiyon kaynağıdır.

Ağzına sinsi nasıl iyileşir

İnsan bağışıklık savunması her zaman olduğu gibi çalışamaz. Birçok insan hasta olmaya eğilimlidir. Bu yazıda, "boğazda sümük" adı verilen çok hoş olmayan bir problem tartışılacaktır.