Loading

Amoksiklav bademcik iltihabı nasıl alınır?

Tonsillit, bademcik iltihabı olan en yaygın KBB hastalığıdır. Sıklıkla remisyon ve alevlenme dönemleri ile kronik bir form haline gelir. Enflamatuar bir süreç olduğunda, antibiyotiklerin yardımı olmadan yapamazsınız. Bademcik iltihabında amoksiklav, diğer etkenlerden daha sık reçete edilir, çünkü iki aktif bileşen, amoksisilin ve klavulanik asit içerir, bu da antibakteriyel grubun diğer preparatlarına göre büyük bir avantaj sağlar.

Amoxyclav'ın eylem ilkesi

Hastalık sırasında, özellikle de bademcik iltihabı ile, bademcikler, stafilokok ve streptokok gruplarının bulaşıcı mikroorganizmalarını içerir. Bademciklerin özgül yapısı ve gevşek yüzeyleri nedeniyle her koşulda kolayca adapte olurlar ve hayatta kalırlar. Bu nedenle bakterileri başka şekilde tamamen durulamak veya temizlemek mümkün değildir.

Amoksiklavın bir parçası olan amoksisilin, çoğu durumda bademcik iltihabı veya pürülan boğaz ağrısına neden olan streptokok bakterilerin yok edilmesini hedefler. İnflamasyon stafilokoktan kaynaklanırsa, bu maddeye dirençli ise, klavulanik asit amoksisilin yardımına gelir. Bakterilerin aktivitesini bastırır ve ana aktif maddenin hastalığın kaynağını nötralize etmesini sağlayan korumayı yok eder.

Tonsillit Amoxiclav kullanımı özellikleri

Amoksiklav aşağıdaki serbest bırakma formlarına sahiptir: tabletler, süspansiyonlar için toz formülasyonu, enjeksiyon çözeltisi. KBB organlarının tedavisinde, ilaç daha sık hap şeklinde reçete edilir. Amoksiklavın bademcik iltihabı içinde dozajı, hastanın durumu, tıbbi öyküsü, vücut kitle indeksi ve yaşa bağlı olarak sadece doktor tarafından belirlenir.

40 kg'dan ağır olan yetişkinler ve çocuklar günde 750 ila 1000 mg amoksisilin dozunda reçete edilir. Antibiyotik kullanımı 2-3 doza bölünmüştür, yani şema şu şekildedir: 1 hap 250 mg 3 günde bir kez günde 8 kez veya 1 hap 500 mg 2 günde bir kez 12 saat ara ile. Tabletleri çiğnemeden, çok fazla su ile yıkayarak, gıda alımının başlangıcında Amoksiklav alın.

12 yaşın altındaki çocuklara süspansiyon şeklinde Amoksiklav reçete edilir. Bebek için, dozaj, ağırlığa dayalı olarak Amoksiklav preparatının talimatlarına göre tam olarak hesaplanır: 1 kg ağırlığında 45 mg amoksisilin. Bu ilaca bebeklerin tedavisi 3 aylıktan itibaren, ancak sadece gerekli ve sıkı tıbbi gözetim altında izin verilir.

Tüm anjin tedavisi, en az 7 gün, en fazla 10-14. Bir doktor ilacın daha uzun bir süre de reçete edilebilir. Diğer kronik hastalıkları olan hastalar için, kullanım ve dozaj rejimi ayarlanmalıdır.

Yan etkileri

Amoksiklav ile tonsillit tedavisi yan etkilere yol açabilir. Çoğu zaman, ilacın bir parçası olan klavulanik asidin etkisinden kaynaklanırlar. Ana olanlar:

 • sindirim sisteminde bozulma - rezi, ağrı, mide bulantısı, kusma, ishal, şişkinlik;
 • alerji - şişlik, döküntü, dermatit;
 • uyku eksikliği, baş ağrısı, halsizlik, kaygı;
 • anemi, kandaki trombosit seviyesinde bir azalma;
 • idrar sisteminin karaciğerinin bozulması;
 • kandidiyazis.

Amoxiclav'ı kendiniz almanız yasaktır; çünkü hastalığın nedeni antibakteriyel ilaçlar tarafından tedavi edilmeyen mantar ve viral patojenler olabilir. Bu gibi durumlarda antibiyotik kullanımı hastanın durumunda bozulmaya ve sağlığa zarar verir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksiklav

Angina, farinks ve bademciklerin bölgelerini etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla hastalık, antibiyotik kullanımını gerektiren bir bakteriyel karaktere sahiptir. Akut bademcik iltihabının ana belirtileri, sıcaklıkta yüksek oranlara, boğazda şiddetli ağrıya ve yutmada büyük zorluklara neden olur. Çoğu zaman, doktorlar anjina ile tedavi için Amoksiklav reçete eder. Diğer antibiyotiklere göre avantajları nelerdir ve nasıl doğru bir şekilde alınmalıdır?

Antibiyotik Amoksiklavun tanımı

Amoksiklav penisilin grubunun bir parçası olan ilaçların modern kombinasyonuna aittir. Bu ilaç klavulanik asit ve amoksisilin karıştırılarak elde edildi. Bu kombinasyon nedeniyle, Amoksiklav yüksek bir bakterisidal etkiye sahiptir ve ayrıca bir anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Amoksiklav her türlü bakteriyi etkiler, bunun sonucunda bileşenleri aktif büyümeyi ve mikropların çoğalmasını durdurur. Bu tür bir ilaç çok etkili olarak kabul edilir, bunun yanında sindirim işlevinin ihlaline yol açmaz, çoğu antibiyotik ne yapar. Bu nedenle anjinada Amoksiklav sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda farklı yaşlardaki çocuklar için de reçete edilir.

Sıklıkla, aşağıdaki problemler için bir antibiyotik reçete edilir.

 • KBB organlarında ve solunum yollarında bulaşıcı hastalıklar varsa.
 • İdrar sistemi ile enfekte olduğunda.
 • Jinekolojik patolojiler olduğunda.
 • Cildin ve eklemlerin enfeksiyonu olduğunda.
 • Kolesistit ve kolanjit tezahürü ile.

Amoksiklav antibakteriyel gruba ait olduğundan, aşağıdaki kontrendikasyonların bir sayısı vardır.

 • Karaciğer ve böbreklerde ciddi rahatsızlık.
 • İlacın bileşenlerine artan duyarlılık.
 • Alerjik reaksiyonların başlangıcı.
 • Gebelik ve emzirme dönemi.
 • Lenfositik lösemi varlığı.
 • Enfeksiyöz bir mononükleoz ortaya çıkması.

Akut tonsillitte amoksiklav

Anjin ortaya çıkarsa, Amoxiclav hemen doktor tarafından atanır. Mesele şu ki bu antibiyotik terapötik tedavide özel bir yer tutmaktadır. Herhangi bir mikrop ile etkili ve etkilidir. Kullanıldığında, sadece amoksisilin değil, aynı zamanda klavulanik asit de içerdiği için, bir çift etki gözlenir. Ilacı kullanırken, elli ila altmış dakika sonra maksimum konsantrasyona ulaşılır. Ürünün bileşenleri, vücudun herhangi bir dokusuna derinlemesine nüfuz eder, bu da hızlı bir şekilde iyileşmeyi mümkün kılar.

Tıp, asgari yan etkilere neden olduğu ve göreceli kontraendikasyonlara sahip olduğu için, anjin yetişkinleri ve farklı yaşlardaki çocuklar için Amoksiklav atar. On iki yaşın altındaki çocukların antibiyotikleri bir süspansiyon şeklinde almaları önerilir. Kullanılmadan önce sıcak kaynamış su ile seyreltilen bir toz şeklinde satılmaktadır. Yetişkinler ve on iki yaşın üzerindeki çocuklar tablet formunu kullanabilir.

Tedavi kursu süresi, anjin tipine bağlı olarak beş ila on dört gün arasındadır.

Amoxiclav ile bakteri anjina tedavisi

Bakteriyel tipin anjinası genellikle stafilokok, streptokok ve pnömokok formundaki mikroplardan kaynaklanır. Bu nedenle, burada foliküler, lacunar, flegmonöz ve fibröz anjina gibi bir hastalık türü vardır. Boğazdaki acı hissi, genel halsizlik ve ateş ile kendini gösteren boğaz ağrısını tedavi etmek için bir antibiyotik reçete edilir.

 1. Yetişkinler ve çocuklar on iki yıl boyunca bir tablete günde üç defaya kadar. Bu durumda, dozaj iki yüz elli miligram olmalıdır. Şiddetli vakalarda, beş yüz miligramlık bir dozajda günde iki kez bir antibiyotik kullanılması önerilir.
 2. Bir süspansiyon şeklinde çocuk antibiyotik. Bu durumda, paket, bir ölçüm şırıngası içerir, dozajı beş mililitredir. Çocuklarda anjinada amoksiklav, beş ila on gün ila günde üç kez kullanılır. Doz, her bireyin ayrı ayrı tedavi edilen bir doktor tarafından seçildiği için, her şey çocuğun kilosuna ve yaşına bağlıdır.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi


Angina pürülan özellikle çocuklarla ilgiliyse çok zordur. Bu durumda hasta, kırk dereceye kadar bir sıcaklığa yükselir, boğazda kuvvetli bir ağrı ve bademcikler üzerinde pürülan bir birikinti oluşur. Bu durumda antibakteriyel maddeler ile birlikte dağıtılamaz.

Aşağıdaki vakalarda pürülan boğaz ağrısı için amoksiklav reçete edilir.

 1. Yetişkinler ve çocuklar on iki yıl boyunca bir tablete günde üç kez kadar. Bu durumda, ilacın dozu beş yüz miligramdır. Ciddi bir durum varsa, doz günde iki kez olmak üzere sekiz yüz miligrama çıkarılır. İlaç al, bir sürü sıvı içerken yemek yemeden önce.
 2. On iki yaşından küçük çocuklar, iki yüz elli miligramlık bir dozajda günde iki ila üç kez bir tablet. Tedavi sürecinin süresi beş ila yedi gündür.

Üç yaşın altındaki bebeklere bir süspansiyon şeklinde ilaç reçete edilir. Kullanmadan önce, toz su ile seyreltilmelidir. Sadece buzdolabında saklayınız. Kullanmadan önce, süspansiyonlu şişe çalkalanmalıdır. Temel olarak, dozaj üç ila beş mililitre ila günde iki ila üç defaya kadardır.

Viral anjin ve antibiyotik Amoksiklav

Viral bir doğanın anjinaları, virüslerin ve mantarların, gırtlakın mukoza zarına nüfuz etmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu herpetik ve catarrhal anjini içerir. Bu tür anjinalar, boğazdaki kuvvetli acı hissi ile kendini gösterir, bunun sonucunda hastanın iştahı yutma problemleri nedeniyle kaybolur.

Fakat viral boğaz ağrısının herhangi bir antibiyotikle tedavi edilmediğine dikkat etmek gerekir. Sorun şu ki, virüs ve mantarlara karşı kesinlikle güçsüzler. Bu gibi durumlarda antifungal ve antiviral ajanlar reçete edilir.

Amoksiklav çözeltisinin kullanımı için talimatlar

Çoğunlukla, hastaya yatarak tedaviye ihtiyaç duyulduğunda, ciddi durumlarda, bir çözelti ile enjeksiyonlar kullanılır. Enjeksiyon için ilacı hazırlamak için, şişenin içindekileri özel su ile inceltiniz. Bir antibiyotiği tanıtmak yaklaşık üç ila dört dakika kadar yavaştır.

Ayrıca bir damlalığı antibiyotikle de yapabilirsiniz. İnfüzyonu hazırlamak için, maddenin suyla da seyreltilmesi gerekir, sadece yaklaşık yüz mililitre sıvı ekleyin. Bir damlalık, otuz ila kırk dakika boyunca intravenöz olarak uygulanır.

Bu tür tedavi yöntemleri, antibiyotik hakkını hemen harekete geçmeye başlayacak olan kan içine almanızı sağlar.

Angina pürülan karakterin tedavisi sırasında Amoksiklav daha büyük bir dozda reçete edilir. Ancak, hastanın sadece ilacı alıp almadığını unutmasıdır. Ancak, bu konuda çok fazla araştırma yapıldığını ve bir ilacın aşırı dozunun ölümcül bir sonuca veya yan etkilerde artışa yol açmayacağı tespit edilmiştir. Ancak, ilacın alımını dikkatle izlemeniz gerekir, çünkü karaciğer üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

Anjina ile Amoxiclav tedavisi nasıl

Angina, palatine bademcikleri engelleyen boğazın akut bir hastalığıdır. Genellikle doğada bakteriyel, parlak ve ağrılı bir semptomatolojiye yol açar. Boğaz ağrısı, şişlik, şiddetli iltihap ve pürülan plak vardır. Patoloji, mutlaka antibiyotik içeren kapsamlı bir tedavi gerektirir. En iyi ilaç yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada Amoxiclav'dır. Hastalık ve akut belirtileri ile hızlı ve etkili bir şekilde baş eder.

Hazırlığın kısa açıklaması

Amoksiklav, penisilin grubundan geniş bir etki spektrumuna sahip bir kombine antibakteriyel ajandır. İlacın bileşimi iki aktif madde - amoksisilin (yarı sentetik penisilin) ​​ve klavulanik asit (beta-laktamaz inhibitörü) içerir. Her iki bileşen de akut tonsillite neden olan çoğu bakteriye karşı güçlü bir terapötik etkiye sahiptir. Dirençli bakterisidal ve anti-inflamatuar etki, ilacın hızlı emilimi nedeniyle elde edilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Tedavide reçete edilir:

 • çeşitli formlarda akut tonsillit;
 • pnömoni;
 • kronik bronşit;
 • otitis ve sinüzit;
 • idrar yolu enfeksiyonları;
 • iç organların pürülan-septik lezyonları;
 • ortopedik ve maksillofasiyal patolojiler.

Amoksiklav çeşitli dozaj formlarında mevcuttur - oral uygulama ve suda çözünme için tabletler, süspansiyon ve intravenöz enjeksiyon için toz. Aktif maddelerin konsantrasyonu da farklıdır. Uygun bir formun seçimi, tanıya, hastanın ciddiyetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Pürülan anjina Amoksiklav ile randevu ve dozlama, her bireysel klinik vakada doktor tarafından bireysel olarak belirlenir.

Antibiyotik Amoksiklav reçetesiz bir eczanede dağıtılır, ancak bunu kendiniz uygulamak kesinlikle yasaktır. Anjinadan kendiliğinden gelen ilaçlar ciddi komplikasyonlarla doludur.

Uygulama yöntemi ve dozaj

Anjina ile, Amoxiclav çok çeşitli eylemler ve minimal yan etkileri nedeniyle sık sık reçete edilir. Hastalığa neden olan stafilokok ve streptokokları ve aynı zamanda hoş olmayan semptomları etkili bir şekilde yok eder. Bademcikler, girişin başlamasından birkaç gün sonra pürülan bir plaktan arındırılır. Ancak her bir durumda, ilacın farklı bir formu ve dozu seçilir. Angina Amoxiclav almak nasıl?

tabletler

İlacın tablet formu, 12 yaşından itibaren yetişkinler ve çocuklar için tasarlanmıştır.

Oral uygulama için tabletler (Amoksiklav ve Amoksiklav 2X) ve suda çözünme (Amoksiklav Yeterli) için üretilmiştir.

Anginada önerilen Amoksiklav dozu:

 • Yetişkinlerde hafif bir bademcik iltihabı ile, 1 tablet düzenli aralıklarla günde üç kez (250 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit) reçete edilir, tercihen yemeden önce su ile yıkanır;
 • çocuklarda - günde 3 kez vücut ağırlığının kilogramı başına 40 mg;
 • Yetişkinlerde pürülan anjinaya sahip Amoksiklav, günde iki kez ağızdan 1 tablet (500 mg / 125 mg) almayı ve yeterli su ile sıkılmayı önerir;
 • 12 yıl sonra komplike bademcik iltihabı ile, günde 2 kez Amoxiclav 1000 (875 mg / 125 mg) alması tavsiye edilir, 0.5 bardak su içinde çözülür.

Tedavi kursu süresi bireysel olarak belirlenir. Ortalama süre 7 gündür. Maksimum tedavi süresi iki haftayı geçmemelidir. Hastalığın nüksetmesini önlemek için ilaç tüm semptomların kaybolmasından sonra bile alınır. Dozda izinsiz değişiklikler ve kabul süresi kabul edilmez.

süspansiyon

Küçük çocuklarda angina tedavisi için Amoksiklav bir süspansiyonun hazırlanması için bir toz formunda üretilir. Amoksisilin konsantrasyonu 125 mg ila 250 mg arasında değişir. Komple sette, bir ilacın hazırlanması için 100 ml'lik bir cam şişe ve 5 ml'lik bir hacimde bir ölçü kaşığı bulunmaktadır. Kullanmadan önce, toz oda sıcaklığında saf su içinde seyreltilir ve iyice çalkalanır. Tedavi süresince buzdolabında saklanır.

Dozlama, bebeğin durumuna bağlı olarak çok dikkatli seçilmektedir. Tavsiye edilen oranlar (kaç tane içilir):

 • Bebekler (3 aya kadar) günde bir kilogram vücut ağırlığı başına 30 mg amoksisilin reçete edilir, düzenli aralıklarla 3 doza bölünür;
 • 3 aylık bir yaştan sonra günlük doz, 2-3 dozluk olarak 20-25 mg / kg'dır;
 • Şiddetli enfeksiyonlar, dozlamada 2 kez (her 12 saatte bir) günde 40-45 mg'lık bir artış olduğunu göstermektedir.

Bir çocuk için maksimum günlük hacim, 1 kg vücut ağırlığı başına 45 mg aktif maddeyi geçmemelidir. Tedavi süresi 5 ila 10 gündür, ancak 14 günden fazla değildir. Her durumda, tedavi şeması çocuk doktoru tarafından seçilmelidir, bunu açıkça izlemelidir.

Enjeksiyon için Toz

Amoksiklavin parenteral uygulaması, ilacın bir jet veya damlamada intravenöz uygulanmasını önerir. Amoksisilin ve klavulanik asit konsantrasyonu sırasıyla 500 mg / 100 mg veya 1000 mg / 200 mg'dır. Enjeksiyon veya tuzlu su çözeltisi için su içinde seyreltilmiş toz. Bu form ağırlıklı olarak yatarak tedavi koşullarında ciddi anjina seyrinde reçete edilir.

Dozaj ve uygulama şekli, ilgili hekim tarafından ayrı ayrı belirlenir. Erişkin boğaz ağrısında amoksiklav standart şemaya göre günde üç kez (her 8 saatte bir) amoksisilin 1.2 gram püskürtülür. 3-5 dakika yavaşça girilir. Pediyatride, önerilen doz her 12 saatte bir kilogram başına 30 mg'dır. Kalıcı bir terapötik etkinin başlamasından sonra, ilacın oral uygulamasına geçmelisiniz.

Amoxiclav'ın tüm formlarının uygun kullanımı akut tonsillit ve diğer bulaşıcı hastalıkların tedavisinde hızlı ve kalıcı bir etki sağlar.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Amoksiklav - vücutta sistemik bir etkiye sahip güçlü bir sentetik ilaç. Bir doktora danıştıktan ve talimatları aldıktan sonra dikkatli bir şekilde alın. Bazı patolojik durumlar bu antibakteriyel ajanın kullanımını kapsamamaktadır. Amoksiklav şu durumlarda atanmaz:

 • anamnezde penisilin alerjik reaksiyonları;
 • ana ve yardımcı bileşenlere aşırı duyarlılık;
 • ilaç hepatit, sarılık;
 • böbrek ve karaciğer yetmezliği;
 • lenfositik lösemi;
 • bulaşıcı mononükleoz.

İlaç hem yetişkinler hem de küçük hastalar tarafından iyi tolere edilir. Nadir durumlarda, aşırı doz ve tedavi rejimi, alerjik döküntü, bulantı, ishal, baş ağrısı, kandidiyazis şeklinde olası yan etkilerin ihlallerine karşı.

Önlemler Amoxiclav hamilelik ve emzirme döneminde kullanılır.

Amoksiklav etkisiz ise veya istenmeyen reaksiyonlar ortaya çıkarsa, tedavi kesilmelidir.

Amoksiklav - yeni bir neslin iyi bir antibakteriyel ilacı, anjina ve hastalığın kendisinin acı veren semptomlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Bireysel endikasyonlarda ilgili hekim tarafından atanır. Tüm önerilerin ve dozlamanın gözlenmesi, pozitif bir terapötik sonuç sağlar.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Kronik tonsillitte amoksiklav

Boğaz ağrınız olduğundan emin olsanız bile, bir antibiyotik reçete etmek için doktora başvurmaya çalışın.

Makale, enfeksiyöz ajanın başarılı bir şekilde ortadan kaldırılması amacıyla bademcik iltihabını tedavi etmek için kullanılan ana antibiyotik grubuyla ilgilenecektir. Son yıllarda, sıklıkla reçete edilen ilaç anjina ile amoksiklav'dır.

İlaç, amoksisilin ve klavulanik asit gibi aktif maddelerin ticari adıdır. Bugüne kadar, penisilin serisinden en çok satan antibiyotiklerden biridir.

Kısaca hazırlık hakkında

Amoksisilin, geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumu olan penisilin grubundan yarı sentetik bir ilaçtır. Evrim sırasında, mikroorganizmalar da dahil olmak üzere tüm canlıların hayatta kalmak için çevresel faktörlere uyum sağlayabildikleri bilinmektedir.

beta-laktamaz, ters kullanılan antibakteriyel ajanlar etkiler - Bu ilaçlar penisilinlerin uzun süreli kullanımı esnasında pek çok bakteri üreten enzimler öğrenilen bu nedenle içindir. Bu video hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu nedenle, klavulanik asit gibi maddeler izole edilmiş olup, kullanımı daha önce bu enzimlere maruz kalan antibiyotik amoksisilin spektrumunu genişletmeyi mümkün kılmaktadır. Asit, bu enzimlerin bir inhibitörüdür, bunları inaktif kompleks bileşiklere bağlar.

Amoksiklav iyi olduğunda

Antibiyotik kullanmadan önce, belirli bir hastalığın suçlu olan etiyolojik ajanı bilmek iyidir. Bununla birlikte, bir doktorun pratiğinde her hasta için bakteri bitkileri yapmanın bir yolu yoktur ve kültür büyümesinin uzunluğu çok zaman gerektirir. Bu konudaki zamanın fiyatı çok yüksektir.

Sürecin viral etyolojisinde antibiyotiklerin kontrendike olduğunu unutmayın.

Bu nedenle, antibakteriyel ilaçlar, belirli bir coğrafi bölgedeki en yaygın patojenlere, hastanın durumuna ve patolojik sürecin lokalizasyonuna göre bir doktor tarafından ampirik olarak reçete edilir.

Amoksiklav aşağıdaki patolojiler için kullanılır:

 1. KBB organlarının bulaşıcı hastalıkları. Amoksilin reçete edildiği en yaygın hastalık, kronik tonsillitin akut veya alevlenmesidir (bkz. Yetişkinlerde kronik tonsillitin nasıl tedavi edilmesi). İstisna sinüzit ve otit değildir.
 2. Solunum yolu enfeksiyonları. Toplum kaynaklı pnömoni için ilk ilaç olan korumalı penisilindir.
 3. Ürogenital sistem hastalıkları. Bunun nedeni, sistit, üretrit veya piyelonefritin neden olduğu mikroflorayı etkilemesine izin veren böbrekler tarafından aktif metabolitlerin izolasyonudur.
 4. Peptik ülser. Amoksiklav erradikatsii Şema dahildir diğer gruplardan asitliği düşük ilaç ve antibakteriyel maddelerle birlikte Helicobacterpyloripri gastrik ve duodenal ülser olabilir.
 5. Cildin ve yumuşak dokuların enfeksiyöz lezyonları. Selülit, odontojenik apsenin yayılmasına bağlı olarak deri altı yağ iltihabı - tüm bu hastalıklar için korunan amoksisilin kullanma olasılığı vardır.

Bademcik iltihabı

Tonsillit bu ilacın reçetelenmesinin nedenleri için önde gelen bir pozisyondadır, çünkü piyasadaki uzun yıllardan beri bu patolojinin tedavisiyle ilgili olarak kendini kanıtlamıştır.

Fotoğraf, amoxiclav ticari adıyla korunan amoksisilin örneğini göstermektedir.

Anjinadan amoksiklav sıklıkla bu ilaca hastalara iyi yanıt vermesi nedeniyle kulak burun boğaz uzmanları tarafından reçete edilir. tonsillit en yaygın nedeni streptokok ve stafilokok florası (kendi başlarına boğazında Staphylococcus aureus tedavisinde nasıl. bakınız), antibiyotik kapak bu etkenler olasılığı oynadığı önemli rolü beri.

Dikkat lütfen! İlk vakada herhangi bir antibiyotiğin atanmasının uygun olmaması nedeniyle, ARVI ve boğazdaki diğer ağrı nedenlerinin bademcik iltihabı ile karıştırılmaması önemlidir.

Amoksisilin kullanımında herhangi bir yaş sınırlaması yoktur, bu nedenle hem erişkin hem de çocukta akut anjinada veya kronik seyrinde alevlenmede kullanılabilir.

Önemli! Antibakteriyel ajanların sadece çocuklarda özellikle önemli olan bir doktor tarafından reçete edilebileceğini hatırlamaya değer.

birinci basamak tedavi seçeneği olarak anjin ve amoksiklav bir hekim tanısı sergileyen en Varsa bu grupta doktora ilaçlara karşı aşırı duyarlılık reaksiyonlarının varlığını söylemek emin olun rağmen. Çoğu zaman bu ilacı reddetme sebebi budur.

Bilinen nadir alerjik reaksiyonlar haricinde, nispeten nadir görülen yan etkiler nedeniyle bademcik iltihabında amoxiclav kullanılır.

Angina ile tedavi nasıl

Anjina için amoksil, çeşitli dozaj formlarında kullanılır; bunların seçimi hastanın yerçekimine ve yaşına bağlıdır:

Önemli! Çocuklarda dozun hesaplanması yaşlarına değil, hastalık zamanındaki ağırlığa bağlıdır.

Çocuk tanı verilmesine aynı anda birden fazla ağırlığı 40 kilo ise 625 mg (antibiyotik, 500 mg, ve klavulanik asit 125 mg) günde 3 kere dozajlarda uygulanır Amoksiklav çocuk anjin. 1 kg vücut ağırlığı başına 25 doz (sırasıyla 20 mg + 5 mg) ile düşük ağırlıkta kullanılır. Maksimum doz, 1 kg vücut ağırlığı başına 75 mg'dır (60 mg + 15 mg).

Önemli! Antibiyotik tedavisinin süresi 14 günü geçmemeli, 5-7 günden az olmamalıdır. Bu ilaçların kendiliğinden nedensiz olarak reddedilmesi, istenmeyen komplikasyonların gelişmesiyle doludur.

Kuşkusuz, amoxiclav'ın atanmasıyla, anjin için dozaj, hayati organların ve sistemlerin fonksiyonel kapasitesine ve ayrıca ana enfeksiyöz sürecin şiddetine bağlıdır.

Sonuç olarak, kullanılan ilaca yazılan yönergelere dikkat etmek her zaman önemli olduğuna dikkat çekmek önemlidir, çünkü çeşitli hastalıklar için ilacın yan etkileri, kontrendikasyonları ve dozajları hakkında birçok önemli bilgi içermektedir.

Kronik tonsillit tedavisi zor bir iştir. Bazıları, çok sayıda farklı ilaç alıp, farklı yöntemlere başvurarak hastalıktan kurtulmayı dener - hem geleneksel hem de geleneksel tıp. Ancak, bu hastalığı gerçekten uzun süre unutmak için antibakteriyel ilaçlar gereklidir.

Kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler, sadece başka yol ve yöntemler iltihabın gelişimini durduramadığında kullanılmalıdır. Sıcaklık yükselir ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkarsa, antibiyotik kullanımı kesinlikle haklıdır. Sonuçta, onlardan yararları, yan etki riskinden çok daha büyük olacaktır. Kronik tonsillit ile hangi ilaçları alabilirim ve nasıl yapmalıyım?

Genel tıp nasıl seçilir

Doktor kronik bademcik iltihabı teşhis ederse ve antibiyotiklerle tedaviden kaçamazsa, en etkili ilacı bulmanız gerekir. Seçilen ilaç, vücudun yumuşak dokularına kolayca sızabilir. Her şeyden önce, aktif maddelerin bademciklere ve nazofarenks içine, örneğin stafilokoklar tarafından ele geçirilmesi sağlanmalıdır. İlaveten, ilacın, özellikle yardıma muhtaç olan yerlerde, uzun süreli konsantrasyona sahip olması gerekir. Alınan tablet sayısını (kapsül, süspansiyon) azaltmak için bu gereklidir. Bildiğiniz gibi kesinlikle zararsız ilaçlar olmaz. Bu nedenle, iyileşmek için daha az hap gerekiyordu - daha iyi.

Bugün, sadece modern antibakteriyel ilaçlar tüm bu gereksinimlere karşılık gelmektedir. Çoğunlukla hızlı ve etkili bir şekilde kronik bademcik iltihabı ile başa çıkmak ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırır.

 • Penisilinler. Bu kategorideki antibiyotikler çoğunlukla kronik tonsillit ile tedavi edilir. "Amoxicillin", "Flemoxin", "Ticarcillin" ve benzerlerinin yardımıyla hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ağırlaştırılmış anjinaları tedavi edebilirsiniz. Fark sadece dozajda olacaktır. Bu ilaçlar nispeten ucuz ve çok yüksek kalitededir. Örneğin, "Amoksisilin" in karakteristik özelliği bağırsakta hızlı emilimdir. Bu mükemmel sindirilebilirliğini gösterir. İlacın bireysel bir dozajının seçimi sadece tüm nüansları dikkate alarak bir doktor tarafından ele alınır. Kural olarak, 10 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar bu ilacı günde üç kez 0,5 g almalıdır.
 • Kalıcı penisilinler. Kronik bademcik iltihabı semptomlarını en kısa sürede ve nüks karşıtı garantiyle ortadan kaldırmak istiyorsanız, sözüm ona kalıcı penisiline dikkat etmelisiniz. Bu, mikroorganizma enzimlerinin zararlı etkileriyle mükemmel şekilde savaşan geliştirilmiş bir çeşittir. Bu tür ilaçlar arasında, en popüler "Amoksiklav", "Flemoklav", "Sultamycillin" ve benzerleridir.
 • Makrolidler ( "klaritromisin" "Sumamed" ve "Azitral") ve sefalosporinler ( "seftibuten" "Sefepim", "Ceftazidime" ve "sefadroksil") verimlilik penisilinler daha düşük düzeydedir. Yeterince hızlı hareket ediyorlar. Tam anlamıyla, ilk hapı aldıktan bir buçuk saat sonra durum önemli ölçüde iyileşir. Bu ilaçların vücuttan çok yavaş çekilmesinden dolayı, günde sadece bir kez alınabilirler.
 • Aminoglikozitler. Kronik tonsillitin başlamasından altın stafilokok sorumlu ise, aminoglikozit kategorisindeki ilaçlar buna karşı kullanılmalıdır. İyi kanıtlanmış "Amikatsin". Böbreklerin muzdarip olduğu hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca Zanoacin, Loxon, Lomacin ve benzeri ilaçları da kullanabilirsiniz.

Kural olarak, bir kişi antibiyotiklerle bademcik iltihabı tedavisine başladıktan sonra, durumu 2 ya da 3. günde hafifletilir. 3 gün geçtiyse ancak somut bir etki söz konusu değilse, doktora bunu bildirmek gerekir. Görünüşe göre, aldığınız ilaç uygun değildir, yani başka bir kategoriden bir ilaç seçmeniz gerekir.

Yerel Terapi

İyileşme sürecini hızlandırmak için genel eylem antibiyotikleri yeterli olmayacaktır. Yerel antibakteriyel ilaçların ek alımına ihtiyaç vardır. Bu tür tedavi yöntemleri, boğazın tıbbi solüsyonlarla durulanması, bademciklerin özel bileşimlerle solunması ve yağlanması ile temsil edilir.

 1. Lokal antibiyotik tedavisinin en etkili yöntemlerinden biri, bazı sülfanilamid veya penisilin solüsyonunun yardımıyla iltihaplanmış lacunaların yıkanmasıdır. Bu prosedürlerin seyrinin süresi 7 ila 10 gündür. Ve lacuna her gün yıkanmalı. Yüksek kaliteli bir yıkama için, bir şırınga gereklidir.
 2. Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçların alevlenmesi intratonsiller veya paratonziller yöntemi (bir ilacın doğrudan palatine bademciklere sokulması) şeklinde uygulanabilir. Bu apse çok derin ve ulaşılması zor ise, yıkamaya mükemmel bir alternatiftir. Sıklıkla, yukarıdaki prosedürler için penisilin kategorisinden antibiyotikler kullanılır.
 3. Kronik tonsilit içinde bademcik durumu yetişkinlerde antibakteriyel preparatov.Angina kullanarak pozitif bir etki inhalasyon ve boğaz sulama tedavi "bioparoks" ambazone " Stopangin 've' Grammidinom" sahiptir.

Hamile kadınlarda kronik tonsillit tedavisi daha

Hamilelik sırasında artmış kronik tonsillitin antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilmesi önerilmemektedir. Ve ilk üç aylık dönemde ve kategorik olarak yasaklanmış. Bununla birlikte, bu durumda herhangi bir tedavinin tamamen yokluğu hem kadın hem de fetus için daha az tehlikeli değildir. Çocuğun hayati organları döşendiği bir dönemde hamile bir kadının yaşadığı herhangi bir enfeksiyon gelişimini bozarak çeşitli patolojilere yol açabilir.

Neyse ki, bugün hamilelik sırasında alınabilen şiddetli kronik bademcik iltihabına karşı etkili mücadele için ilaçlar vardır. En güvenli antibakteriyel ilaç Flemoxin'dir. Başlıca avantajı, midenin duvarları tarafından hızla emilmesi ve vücudu mümkün olduğunca çabuk terk etmesidir. Ancak, aracın etkinliği bu durumdan düşmez. Bu ilacın vücuttan yüksek oranda atılımı nedeniyle, fetüse zarar vermez.

Bebeğin doğum için bekleyen kadınlar da kronik bademcik iltihabı "Amoksikarom" tedavi edebilir, "Amoksonom", "Danemoksom", "klavulanat" veya "Medoklavom". Listelenen ilaçlar en az 14 gün boyunca alınmalıdır. Aksi halde tedavi etkisiz olacaktır.

Hamile kadının terapötik seyrini tamamladıktan sonra bakteriyolojik bir analiz geçirdiğinizden emin olmalısınız. Bu iyileşmeyi teyit etmek için gereklidir.

Antibiyotik almak nasıl

Kronik tonsillit için antibakteriyel ilaçlar almanın beklenen etkisini elde etmek için, çeşitli kurallara uymanız gerekir. Kendinden merkezli olmak son derece arzu edilmez. Talimattan asgari bir sapma bile, sivilcelerin gelişimine veya sonuçların olmamasına yol açabilir. Ana önerileri sıralıyoruz:

 1. Ekteki talimatlarda açıkça belirtilen ilacın dozaj ve aralıklarını takip etmek gerekir. Doktor talimatlarda yazılanlardan farklı olan randevular yaptıysa, tavsiyelerine uymalısınız. Sonuçta, doktor vücudunuzu daha iyi tanır. Her ilacın, dikkate alınması gereken kendi giriş programı vardır. Bazı ilaçlar yemeklerden önce sarhoş olmalı ve diğerleri - tam tersine, sonra.
 2. Bir hap veya kapsül içmek için son derece saf sade su kullanmalısınız. Süt, herhangi bir fermente süt ürünü veya kahve veya çay ile antibiyotik içmek kesinlikle yasaktır.
 3. Dozajı düzeltmek veya ilacı kendi başınıza almayı bırakmak kesinlikle yasaktır. Bu genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.
 4. Antibiyotik ile paralel olarak probiyotik almak gerekir. Sonuçta, bademcik iltihabında kullanılan en iyi antibakteriyel ilaç bile bağırsağın bağırsak mikroflorasını olumsuz yönde etkilemektedir. Probiyotiklerin kullanımı, mikrofloranın bozulmuş dengesini geri kazanmaya yardımcı olacaktır.
 5. Hiçbir durumda bağımsız olarak antibiyotikleri reçete edemezsiniz ve bir diğeri uymuyorsa bunları tek tek deneyebilirsiniz. Bu tür fonlar, doktor tarafından ancak muayene ve anamnez toplandıktan sonra reçete edilmelidir.

Neden antibakteriyel ajanlar bir pankreas değildir?

Mikroplar vücuda neredeyse her dakika girer. Kronik bademcik iltihabı doğrudan enfeksiyon nedeniyle değil, bağışıklık sisteminin yetersiz bir şekilde yanıt vermesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, bir kez remisyon oluşturulduktan sonra, vücudun bakterilerle etkili bir şekilde savaşabilmesi için her olası yolla bağışıklığın güçlendirilmesi tavsiye edilir.

Kötü amaçlı mikroorganizmalar birkaç on yıldır antibakteriyel ilaçlarla karşı karşıya kalmıştır. Sonuç olarak, onlara karşı direnç ve ilaçların aktif maddelerini yok eden gelişmiş enzimler buldular. Böylece, her yeni tedavi yöntemi mikropların sadece belirli bir ilaca değil aynı zamanda tüm benzer ilaçlara karşı da direnç geliştirmesine yardımcı olur.

Bakterisidal ilaçlar var. Zararlı bakterileri de ortadan kaldırdıkları için antibiyotiklerle eşdeğerdirler. Ancak, aslında, sadece büyümelerini bastırıyorlar ve sayılarını azaltıyorlar. Bu ilaçlar tamamen mikroorganizmaları ortadan kaldıramaz.

Genellikle bakteriyolojik analiz yapılmaz ve hemen geniş bir etki yelpazesi ile antibiyotiklerden birini reçete eder. Bazı durumlarda, bu tür tedavi başarısızdır. Yeniden tedavi edici bir kursa ihtiyaç vardır.

olaydan sonra

Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçlarla tedavi etmek için stabil bir remisyon sırasında gerekli değildir. Bu durumda ciddi ilaçların alınması kesinlikle uygun değildir. "Dinlenme" dönemlerinde antibiyotik almaya devam ederseniz, bu nedenle, önleme için, vücudun ciddi zarar görmesine neden olabilirsiniz. Sonuçta, yapay olarak zayıflatılacak. Belli bir ilacın düzenli olarak alınmasına alışması halinde, tüm kuvvetlerin koruma için seferber edilmesi gereken bir zamanda beklenildiği gibi tepki vermeyecektir.

Alevlenme için antibiyotikler, hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için etkili ve güvenilir bir yoldur. Onları reçete yazan hekimin randevularına uygun olarak seçilmeli ve kesinlikle kabul kurallarına uyulmalıdır. Daha sonra anjin belirtileri hızla ortadan kalkacaktır.

Akut bademcik iltihabı en yaygın hastane dışı bulaşıcı iltihaplı hastalıkları ifade eder. Hastalığın ana semptomları, boğaz ağrısı, konuşma ve yutma sırasında daha kötüdür, genel bozukluk (halsizlik, halsizlik) ve ateş (ateşin şiddeti hastalığın şiddetine bağlıdır).

Tonsillit, kural olarak, A grubunun beta-hemolitik streptokokları ve başka bir enfeksiyonun (adenovirüs, enfeksiyöz mononükleoz, vb.) Ortaya çıkışıyla ortaya çıkan bağımsız bir hastalık olabilir.

Bir ilaç seçerken, yetişkinlerde ve çocuklarda bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi için antibiyotiklerin reçete edilmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir. Viral inflamasyon ile antibiyotik tedavisi reçete edilmez. İstisna, ciddi bir viral enfeksiyonun, bakteriyel bir bileşenin eklenmesiyle karmaşık hale gelmesidir.

Tonsillit için antibiyotikler

bakteriyel tonsilit en önemli etken C ve G streptokok, pnömokok, anaeroblar Chlamydia ve mikoplazma tarafından sebebiyet verilen bir beta-hemolitik streptokok A grubunda, daha az yaygın bademcik iltihabı olan.

Ana patojenlerin spektrumu dikkate alınarak bakteriyel bademcik iltihabının tedavisi için antibiyotikler seçilmiştir. Kural olarak beta-laktam antibiyotikler (penisilinler ve sefalosporinler) kullanılır. Beta-laktamların kullanımına kontrendikasyonların varlığında, makrolidler reçete edilir.

Hangi antibiyotikler bademcik iltihabı için kullanılabilir?

Bakteriyel doğa bademcik iltihabı ile, tercih edilen ilaçlar şunlardır:

 • Amoksisilin + klavulanik asit;
 • amoksisilin;
 • sefazolin;
 • sefepim;
 • sefotaksim;
 • seftazidim;
 • seftriakson;
 • Sefuroksim.

Beta-laktamlara alerjisi olan tonsillit ile hangi antibiyotikler tedavi edilebilir?

Hastalar, penisilinler ve sefalosporinlerin atanmasına karşı kontraendikasyonların varlığıyla, makrolidler verilir:

 • azitromisin;
 • josamisin;
 • klaritromisin;
 • midekamisin ve niddamisinin;
 • Spiramycin.

Çocuklarda tonsillit için antibiyotikler

Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabı almak için antibiyotik arasındaki fark - hayır. Antibiyotiklerin listesi benzerdir - beta-laktamlar ve makrolitler (penisilinler ve sefalosporinlere karşı toleranssız).

En önemli fark, dozajlarda (çocuklarda günlük antibiyotik dozu çocuğun ağırlığına göre hesaplanır) ve ilacın formu (on tona kadar ve bazı ilaçlar - on dört yıla kadar, bir süspansiyon şeklinde alınması tavsiye edilir).

Devamını oku: Anjina için iyi çocuk antibiyotikler hakkında daha fazla bilgi

Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsillit için antibiyotikler

seftriakson

Hem akut hastalığın antibiyotik tedavisi için hem de kronik bademcik iltihabının alevlenmesi için kullanılabilir.

Seftriakson üçüncü kuşak sefalosporin antibakteriyel ilaçlara aittir. Patojen mikroorganizmalar üzerindeki bakterisit etkisinin mekanizması, patojenin hücre zarının bileşenlerinin sentezinin inhibisyonuna bağlı olarak gerçekleştirilir.

Seftriakson geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumuna ve gram-gram-patojenlerin ürettiği beta-laktamazların baskın kısmına direnç gösterir.

Antibiyotik, ana patojenler bademcik iltihabına karşı oldukça aktiftir, fakat metisiline dirençli stafilokok, enterokok ve grup D streptokoklarını etkilemez.

İlaç münhasıran parenteral olarak, yani intravenöz veya intramüsküler olarak kullanılır. İlacın biyoyararlanımı yüzde yüzdür. Ilacın vücuttan atılması idrar ve safra ile gerçekleştirilir.

Ceftriaxone randevusuna kontrendikasyonlar şunlardır:

 • B-laktam sr-m'ye bireysel aşırı duyarlılık;
 • kombine böbrek ve karaciğer yetmezliği;
 • prematürite;
 • hamileliğin ilk üç aylık dönemi.

Dikkatli olunca, antibiyotik, hamile kadınların (2. ve 3. trimesterde) emzirilmesine, böbrek ve karaciğer hastalıklarına ve işlevlerinin ihlali ile birlikte reçete edilir. Ayrıca, bir antibiyotik bebekte hiperbilirubinemiye ve sarılığa neden olabileceğinden, yeni doğan çocuklara reçete etmek için seftriakson istenmez.

Yetişkinler ve on iki yaşın üzerindeki hastalar, sr-in günde iki kez 1 g verilir. Gerekirse, dozaj günde iki kez 4 g'ye kadar artırılabilir.

İki haftadan 12 yaşına kadar olan çocuklara günde iki kez enjeksiyon olmak üzere 50 ila 80 mg / kg reçete edilir. Şiddetli enfeksiyonlara (bakteriyel menenjit) sahip maksimum, günde 100 mg / kg olarak reçete edilir.

İki haftaya kadar olan çocuklara günde bir kez 20 ila 50 mg / kg reçete edilir. Hiperbilirubinemi riskini göz önüne alarak, bu hasta kategorisi kesinlikle gerekli olduğunda reçete edilir.

Seftriakson, bir kural olarak, hastalar tarafından iyi tolere edilir. Kullanımdaki yan etkiler, alerjik reaksiyonlar, gastrointestinal bozukluklar, sarılık, pamukçuk ve bağırsak mikroflorası bozuklukları olarak ortaya çıkabilir. Diğer yan etkiler nadiren gelişir.

Daha fazla oku: Dysbiosis'ten antibiyotiklerle hangi ilaçlar alınır?

amoksisilin

Akut ve kronik tonsillitte (alevlenme aşamasında) amoksisilin, en az bir yıldır penisilinler ile tedavi edilmeyen çocuklar ve yetişkinler için kullanılır.

Bu, bademcik iltihabının ana patojenleri dahil olmak üzere geniş bir etki spektrumuna sahip yarı sentetik penisilinler sınıfından bir antibakteriyel ilaçtır. Antibiyotiklerin bakterisit etkisi, hücre duvarının, bakteriyel hücrenin temel destekleyici bileşenlerinin sentezini inhibe ederek gerçekleştirilir. Madde, bakteriyel beta-laktamların etkisine dirençli değildir ve bu nedenle bu enzimleri üreten suşların neden olduğu enfeksiyonların tedavisi için reçete edilmez.

İlaç, midenin asidik ortamına ve ağızdan alındığında yüksek biyoyararlılığa belirgin bir dirence sahiptir. Absorpsiyon sr-va'nin hızı ve tamlığı, gıda kullanımına bağlı değildir. Kan plazmasındaki maksimum terapötik konsantrasyon, oral alımdan iki saat sonra ve intramüsküler enjeksiyondan bir saat sonra elde edilir.

Antibiyotik bünyesine kontrendikasyonlar, beta-laktam maddelerdir, enfeksiyöz mononükleoz, akut lenfoblastik lösemi, bir hastada varlığını antibiyotik tedavisi öyküsü ile neden kolit.

Dikkatle, ilaç, gastrointestinal sistem hastaları, böbrek yetmezliği olan bir hasta, hamile ve emziren kadınları tedavi etmek için kullanılabilir.

Amoksisilin embriyotoksik ve teratojenik etkileri yoktur. Bununla birlikte, olası tüm risklerin ve beklenen faydaların dikkatli bir şekilde karşılaştırılmasından sonra, hamilelikteki tüm antibiyotiklerin sadece bir doktor tarafından reçete edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Emzirmeyi seçerken, amoksisilin anne sütüne ve atılımına nüfuz ettiği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu, bebeğin hassaslaşmasına yol açabileceği gibi, ishalin gelişmesine (bağırsak disbiyozunun arka planına) ve ağız boşluğunun şişmesine neden olabilir.

Akut tonsillitli yetişkinler, bu antibiyotik her sekiz saatte bir 0,5 gram reçete edilir. Ağır vakalarda günde üç kez 1000 mg antibiyotik verilebilir. On yaşından büyük çocuklar (çocuğun vücut ağırlığı kırk kilogramdan fazla ise), aynı dozu atayın.

On yıla kadar, antibiyotik bir süspansiyon olarak kullanılması tercih edilir. Streptokokkal bademcik iltihabı ile, çocuklara günde 50 mg / kg reçete edilir ve günlük dozu iki veya üç doza böler. Yüksek bir komplikasyon riski taşıyan ciddi enfeksiyonda, doz günde 3 mg / gün olacak şekilde günde 3 kez 90 mg / kg'a kadar yükselebilir.

Normal olarak, orta ila orta farenjit ile, beş ila on yaş arası çocuklar, iki yüz elli miligram, her sekiz saatte bir reçete edilir. İki ila beş yıl - günde üç kez 125 mg miligram.

İki yaşından küçük bebeklerin ilacı günlük dozda 20 mg / kg oranında almaları önerilir. Günlük doz üç doza bölünür.

Amoksisilin için en sık görülen advers reaksiyonlar, çeşitli genlerin (döküntü, deri kızarıklığı, artralji, artmış eozinofil, anjiyoödem vb.) Alerjik reaksiyonlarıdır. Ayrıca amoksisilin genellikle şişkinlik, bağırsak disbiyozu ve pamukçuk'a neden olur. Nadir görülen yan etkilere karaciğer, anksiyete, uykusuzluk, lökosit sayısında azalma, nötrofiller, trombositler, ekstremite tremoru dahildir.

Amoksiklav (amoksisilin + klavulanik asit)

Amoksiklav hem akut hem de kronik (alevlenme aşamasında) bademcik iltihabında kullanılabilir.

İlaç, amoksisilin inhibitör korumalı bir versiyonudur. Klavulanik asit (B-laktamaz inhibitörü) ilavesi, amoksisilin, bakteriyel enzimlerin etkisine, etkinliğini arttırmaya ve maddenin aktivite spektrumunu genişletmeye karşı direnç sağlar.

Amoksiklavın metisiline dirençli stafilokok suşlarına karşı etkili olmadığı belirtilmelidir.

İlaç iyi biyoyararlanımı vardır. Kan plazmasındaki maksimum terapötik konsantrasyon, bir yemekten sonra bir ila iki saat içinde ulaşılır.

İlaç beta laktam -in m, enfeksiyöz mononükleoz, lenfoproliferatif hastalık, tarih psödomembranöz kolit birleştirildi karaciğer ve böbrek yetmezliği, anti-bakteriyel maddelerin uygulanması ile ilişkili anormal karaciğer fonksiyonu bireysel aşırı duyarlılık varlığında kontrendikedir.

Dikkatle, doktorun gözetiminde, ilaç, gebelik, mide-bağırsak patolojisi, laktasyon, böbrek hastalığı, işlevlerinin ihlali ile birlikte uygulanabilir. Amoksiklav süspansiyonunun iki aylıktan daha genç bebeklere reçete edilmesi de önerilmemektedir (ilacın parenteral uygulaması için izin verilmektedir).

İlaç, beklenen yararın tahmin edilen riskin üzerinde olduğu bir durumda, katı belirtiler altında hamile kadınlara reçete edilebilir. İlaç kadınlara reçete edildiğinde, laktasyon sırasında, doğal beslenmenin geçici olarak askıya alınması konusu ele alınmaktadır.

daha devre kilogram ağırlığındaki yetişkin ve çocuklarda antibiyotikler (akut aşamasında), kronik ve akut bademcik iltihabı, 500 + 125 mg günde üç kez ya da 875 + 125 miligram 12 saatte bir Th göre bir dozda verilir.

12 yaşın altındaki çocukların antibiyotik süspansiyon olarak reçete edilmesi gerekir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak, ilaç kilogram başına 20 + 5 miligramdan günde kilogram başına 60 ± 15 miligrama kadar verilebilir. Günlük doz üç eşit parçaya bölünür ve her sekiz saatte bir alınır.

ilaçtan yan etkiler, alerjik reaksiyonlar, dispeptik bozuklukları, bozulmuş karaciğer işlevi, kolestatik sarılık, anksiyete, uykusuzluk, pamukçuk ve bağırsak bozukluğu ortaya çıkabilir.

Makale hazırlandı
doktor-enfeksiyoncu Chernenko A. L.

Daha fazla bilgi: Yetişkinlerde KBB hastalıkları için üç grup antibiyotik

Hala sorularınız mı var? Hemen ücretsiz bir doktor danışma alın!

Düğmeye tıklamak, ilgilendiğiniz profilin uzmanlarından bir geri bildirim formu ile web sitemizin özel bir sayfasına yönlendirecektir.

Ücretsiz tıbbi konsültasyon

Tonsillit (Latin Tonsillit), bir veya birkaç bademcik, daha sıklıkla palatini etkileyen bir enfeksiyöz doğanın bir hastalığı olup, bakterilerin veya virüslerin ağız mukozası üzerinde olumsuz bir etkiyle provoke edilir. Bu hastalık bugüne kadar üst solunum yollarındaki en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak düşünülebilir.

Bademcikler lenfatik sistemin organıdır ve lenfoid dokudan oluşur. Nazofarenks ve ağız boşluğunda bulunurlar. Bademcikler bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Aslında, farinksin bademciklerinin lenfoid dokusu, virüslerin veya bakterilerin üst solunum yollarına girmek için bir çeşit bariyer görevi görür.

Enfeksiyöz hastalığın çok uzun sürdüğü durumlarda, terapi yanlış gerçekleşir veya hiç gitmez, yardım gereksiz yere yapıldığında, bademcikler enfeksiyonun tüm organizmanın organlarına ve hayati sistemlerine daha fazla yayılmasına neden olabilir.

Bu hastalık farklı şekillerde ortaya çıkabilir, bu nedenle modern tıp iki ana tip bademcik iltihabını ayırt eder.

Hastalığın sınıflandırılması

Bademcik iltihabının sınıflandırılması için altta yatan faktör, hastalığın gelişim nedenleridir. İki ana grup var:

 1. Akut tonsillit (ev ismi - anjin). Bu tür hastalıkların lokal belirtileri vardır ve kendilerini farinksin lenfoid dokusunun bileşenlerinin akut inflamasyonu şeklinde gösterir, çoğu zaman bu damak bademcikler tarafından etkilenir. Streptokok veya stafilokok ile hazımsızlığa neden olur, daha az yaygın olan diğer patojenlerdir. Çoğu durumda, A grubu bir hemolitik streptokok, nadir durumlarda - çok nadir durumlarda - klamidya ve mikoplazma olmak üzere, nadir durumlarda akut tonsillitin bakteriyel bir patojeni haline gelir.
 2. Kronik bademcik iltihabı. Farinks ve amigdala bezlerinin boşluğundaki iltihaplanma süreci uzun zaman alırsa, bu tip bademcik iltihabı gelişir. Ayrıca aktarılan anjina ve boğaz mukozasının iltihabı ile karakterize diğer enfeksiyöz hastalıklardan sonra oluşur (kızıl, kızamık, difteri). Bir önceki akut hastalığı olmayan kronik tonsillit oluşumunun nadir vakaları vardır.

Böylelikle bademcik iltihabının kronik formu telafi ve dekompanse bir aşamaya bölünür:

 • Telafi aşaması enfeksiyonun bir tür uyku odağıdır. Onunla, vücuttan görünür reaksiyonlar yoktur ve anjinin nüksleri de gözlenmez. Bademciklerin koruyucu işlevi ve vücudun reaktivitesi ihlal edilmez.
 • Dekompresyon aşaması bademcik iltihabının sık tekrarlaması, abse şeklinde bademcik iltihabı, kulak iltihabı ve burun sinüslerinin yanı sıra diğer hayati organların (kalp, böbrekler) lezyonları ile karakterizedir.

Tedavinin kalitesi ve hızı büyük ölçüde iki önemli faktörden kaynaklanmaktadır: hastalığın tipinin belirlenmesi ve nedeninin tanınması.

Tabii ki, hastalığın kronik ve akut formlardaki nedenleri farklıdır.

 1. Bakteriler. En sık provoke olan A grubu streptokok, daha az yaygın olan stafilokok veya bunların bir kombinasyonu.
 2. Virüsler. Çoğu zaman, tonsillit adenovirüslerin (tip 1-9), Coxsackie enterovirüs, herpes virüsünün bir saldırısına bağlı olarak ortaya çıkar.
 3. Spiroscheta Vincent mili şekilli bir çubuk (ülserli-membranöz anjina) ile simbiyozda.
 4. Cins mantarı Patolojik kok ile ortak bir eylemde Candida.

Bacak iltihabını kışkırtan bakterilerin ve virüslerin çoğalması için, predispozan faktörler oluşturulmalıdır:

 • Vücudun yerel ve genel hipotermisi.
 • Bağışıklık sisteminin azalmış performansı.
 • Bademciklere mekanik hasar.
 • Merkezi ve otonom sinir sistemi bozukluğu.
 • Solunum sürecinin bozulması.
 • Oral kavite, burun ve paranazal sinüslerde kronik inflamatuar süreçler, yani: larenjit, farenjit, sinüzit, sinüzit, stomatit, çürük.

Bademcillite neden olan afiş ve virüs türleri Kronik nedenler

Kronik tonsillit sonucu gelişmesi için:

 1. Boğaz ağrısı sık tekrarları.
 2. Akut solunum yolu viral enfeksiyonları (ARVI).
 3. Dişlerin ağız boşluğunda diş çürüğü ile bulunması.
 4. Periodontal hastalık.
 5. Nazal solunumun sürekli bozulması.
 6. Nazal septumun eğriliği.
 7. Komşu organlarda enfeksiyöz odakların varlığı.
 8. Bağışıklık sisteminin ihlali.

Kronik veya akut formlardaki bademcik iltihabının gelişimi kendine özgü özelliklere sahiptir ve bireysel nedenlere bağlıdır. Etkili tedavi vermek için hastalığın doğasını tanımlamaya yardımcı olacak bir uzmana danışmak gerekir.

Bademcik iltihabının nedenleri, hastalığın biçimine bağlı olarak kendi özelliklerine sahip olduklarından, akış oldukça bireyseldir.

 • Boğazda ağrı başlangıcı.
 • Artmış vücut ısısı, genellikle 40 dereceye kadar.
 • Badem şekilli bezlerin inflamatuar süreci.
 • Bademcikler üzerinde pürülan oluşumlar.
 • Lenf düğümlerinde artış ve ağrı.
 • Sabit bir baş ağrısının görünümü.
 • Boğazda kuruluk, hüzün ve terliğin ortaya çıkışı.
 • Yutma işlemi sırasında rahatsızlık hissi.
 • Öksürüğün ortaya çıkışı.
 • ağızdan hoş olmayan bir koku oluşumu.
 • Artan yorgunluk ve ilişkili düşük performans.
 • Vücut ısısında periyodik artış, ancak önemsizdir, inflamatuar süreci karakterize eder.
 • Uyku bozukluğunun tezahürü.
 • İştah azalması veya eksikliği.
 • Servikal lenf düğümleri bölgesinde ağrı duyumları.

Semptomların tezahürünü göz ardı edemezsiniz, çünkü bu komplikasyonlara neden olabilir. Ana, eklemleri etkileyen romatizma, kalbin kapakçı aparatı, kalp kusurlarının oluşmasına ve kalp yetmezliğinin gelişmesine yol açar. Tonsillitin lokal komplikasyonları paratonzillit ve paratonsillar apsedir.

Bir ilacı seçme süreci tüm ciddiyetle ele alınmalıdır. Bazı ilaçları reçete eden doktor, tedavinin etkinliğinin bağlı olduğu bazı önemli faktörleri dikkate alır.

İlaç seçim kriterleri

 1. Enfeksiyonu önlemek için ilaçlar yumuşak dokulara kolayca nüfuz etmelidir, orada, bastırmak için gerekli mikroplarda birikir, ya da konsantrasyonunu konsantrasyonu durdurmak ve bu konsantrasyonu uzun bir süre korumak, böylece ilaç günde makul sayıda kez alınabilir. Bugün, bilinen şartlardan, bu şartlara uygun olarak, sadece antibiyotiklerden söz etmek mümkündür.
 2. Antibiyotik bileşenlerin bireysel tolere edilebilirliğini düşünün.

Çok sayıda ilaç çeşidi arasında, her bir kişiye uygun birini seçmeniz gerekir. Antibiyotikler farklıdır, dolayısıyla uzman organizmayı ve kişisel hoşgörünün özelliklerini dikkate alarak yapar. Genellikle aşağıdaki ilaçları reçete:

 • En popüler antibiyotikler penisilindir. Şu anda, enjektabl antibiyotikler verilerini yönetmek eski yöntemler yerine yarı sentetik tabletli ilaçları gelip ( "amoksisilin", "Flemoksin", "Oksasilin", "ampisilin", "tıkarsılın", "Karbenisilin"). Bununla birlikte, şu anda bilinen lider bakteri enzimleri (amoksisilin klavulonat "Flemoklav", "Panklav" dirençli penisilinler ingibitorozaschischennye olan, "amoksiklav", "Augmentin" Ampisilin sulbaktam :. "Ampiksid", "sultamisiln", "unazin" ) ve birleştirilmiş preparasyonlar ("Ampioks").
 • İkinci sıradaki ilaçlar makrolidlerdir ( "Klaritromisin", "Josamisin"), hangi azitromisin ( "Azitral" "Sumamed", "Hemomitsin") en popüler. Ayrıca, ikinci, üçüncü ve ( "Tsefurokvsim") ( "Seftriakson'a", "Cefoperazone", "seftibüten," "sefiksim", "Tsefazidim") ve dördüncü ( "Cefepime") nesiller sefalosporinler içerir.
 • Kronik tonsillit için antibiyotikler, böbreklerden daha az yan etki gösteren aminoglikozidlerdir. ("Amikasin") veya florokinolonlar; ofloksasin ( "Zanotsin", "Glaufos", "Kiroll"), norfloksasin ( "Kvinoloks", "Lokson", "Negafloks"), lomefloksasin ( "Ksenakvin", "Lomatsin"), "Lefloksatsin" "Siprofloksasin" ( " Ifitsipro " Kvintor ")," Moksifloksacin " sparflokkasin "(" Sparflo ")," levofloksasin " gatifloksasin".

Doktor, organizmanın özelliklerini, hastalığın seyrini, hoşgörüsüzlüğün olasılığını dikkate alarak bir antibiyotik reçete eder.

Bademcik iltihabında kullanılan antibiyotiklerin dozajı genellikle serbest bırakma biçiminden kaynaklanır. Aşağıdakiler en sık reçete edilen antibiyotikler ve önerilen dozlardır:

 • amoksisilin 500 mg için günde iki kez alınır. Kabul süresi 5-7 gündür.
 • sefalosporin 1,0-2,0 gr al. 8-12 saat içinde.
 • amoxiclav 1,2 gram her 6-8 saatte alın.
 • penisilin Günde 1.8-3.6 gram alır. Kabul süresi bir haftadır.
 • Eritromisin. İzin verilen günlük doz yaklaşık 2 gramdır, tek doz 0,5 gramdır. Tedavinin gidişatı 10 gün sürer.
 • klatsid 250 gram için günde 2 kez alın. Kabul süresi 6 ila 14 gündür.
 • Amoxil 8 saat içinde 250 ila 50 mg alın.
 • klaritromisin 250 - 500 mg günde iki kez alın. Tedavi süresi 6 ila 14 gündür.
 • Sifloks. Kabul edilebilir tek doz 8 saat sonra 250 ila 50 mg'dır.

Herhangi bir müstahzarın, gerekli dozajı gösteren bir kullanım talimatı vardır. Ancak kullanmadan önce olası komplikasyonları ve zehirlenmeleri önlemek için bir uzmana danışın.

Antibiyotiklerin kullanımına kontrendikasyonlar

Bademcik iltihabını tedavi etmek için kullanılan antibiyotiklerdeki herhangi bir ilaçta olduğu gibi, her ilaç tipine özgü birtakım kontrendikasyonlar vardır. Sefalosporinler ve penisilinler için kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Ağız boşluğunun belirgin kandidiyazı.
 • Karaciğer hastalıkları ve yetersizliği.
 • Böbrek hastalıkları.
 • Aminoglikozidlerle eşzamanlı olarak kullanılamaz.

Makrolidlerin kontrendikasyonları vardır:

 • Alerji.
 • Gebelik.
 • Emzirme.
 • İşitme kaybı.
 • Çocuk yaşı

Florokinolonlar ayrıca kullanımda önemli sınırlamalara sahiptir:

 • Alerjik intoleransı.
 • Enzim eksikliği (glukoz-6-dehidrojenaz eksikliği).
 • Gebelik.
 • Beyin damarlarının belirgin aterosklerozu.
 • Emzirme.
 • Böbrek ve / veya karaciğer eksikliği.

Olası komplikasyonları önlemek için, ilaca karşı tüm kontrendikasyonları dikkatle incelemek gerekir. Güvenilirlik için bir uzmana danışmak gerekir.

Kullanım için öneriler

 1. Bademcik iltihabında, antibiyotikler beş günden az olmamak koşuluyla uygulanmalıdır.
 2. Hiçbir durumda tedaviyi kesmeniz gerekmeyecek, böylece kardiyovasküler sistemde herhangi bir komplikasyon görülmeyecek.
 3. Doktor reçetesini kesinlikle takip etmelisiniz.
 4. Antibiyotiklerle birlikte antihistaminikler tavsiye edilir.
 5. Eşzamanlı olarak probiyotik kullanımı önerilir.

Antibiyotik kullanımı ile ilgili önerilere uyulması zorunlu ve zorlayıcıdır. Bu tür önlemler komplikasyon olasılığını ortadan kaldırmak için gereklidir.

Yetişkinlerde ön belirtiler ve tedavi belirtileri.

Uçucu yağlar soğuk algınlığı ve grip size yardımcı olsun, bu makaleden öğreneceksiniz.

Soğuk algınlığı, tat ve koku yoktur: //drlor.online/zabolevaniya/orvi/prostuda/kak-vernut-vkus-i-zapax.html

Tonsillit, kronik ve akut bir percolasyon formuna sahip ciddi bir hastalıktır. Bunun sebep olduğu birçok neden vardır, bunların ortadan kaldırılması komplikasyonları önlemek için yardımcı olacaktır. Şimdi bademcik iltihabını ortadan kaldıran birçok antibiyotik var. Kullanmadan önce ana şey uzmanlara danışmaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Larenks belirtileri ve larinksin tedavisi için etkili ilaçlar

Larenjit, bir kural olarak, viral hastalıkların çeşitli soğuk algınlığının bir arka planında ortaya çıkan larinksin iltihaplanmasıdır. Tüm larinks ve bunun kısımları etkilenebilir.