Loading

Anjina Ampisilin Tedavisi

Angina - kronik bademcik iltihabının alevlenmesi veya bademciklerin akut iltihaplanması - bulaşıcı bir özelliktedir. Olguların% 90'ında inflamasyonun nedeni, koka florasıdır. Streptococcus, Pnömokok, Staphylococcus pürülan işlemi (bademcik veya boşlukları irin köklerinin oluşumu) yol açar. profilaktiruet semptomlar ve komplikasyonlar regresyon (peritonsiller abse, bölgesel lenfadenit, romatizma, glomerulonefrit, vs.) neden olur patojen neden eradikasyon (vücuttan uzaklaştırılması), çünkü bu durumda antibiyotikler.

Anjinada ampisilin kullanımı, her zaman gözlenmeyen, bu ilaca hastalığa neden olan mikrofloranın bir duyarlılığı varsa klinik öneme sahiptir. Duyarlılık, boğazdaki yaymaların bakteriyolojik muayenesi ile belirlenir.

Hazırlığın kısa açıklaması

Ampisilin, kimyasal modifikasyonla doğal antibakteriyel maddelerden elde edilen yarı sentetik penisilinler grubundan bir ilaçtır.

Yedikten sonra emilim yarı yarıya azalır. Antasitler, zarflama ajanları, simetidin, serukalın ortak kullanımı ayrıca, ilacın emilimini azaltır, bu da kan plazmasındaki ve dokularındaki ampisilin dalgalanmalarına yol açar ve antimikrobiyal aktivitesini azaltır.

İdrar ve safra ile vücuttan atılır. Böbrekler üzerinde toksik etkileri yoktur. Yarı ömrü 1-1.3 saattir.

Ampisilin vücutta birikmez, bu da 14 güne kadar uzun bir süre boyunca uygulanmasını mümkün kılar.

Yetişkinlerde ve çocuklarda kullanım yöntemi

Anestezi ile ampisilin, yetişkinler için ağızdan, her 4-6 saatte bir 0.5-1.0 gram tablet (250 mg) şeklinde verilir. Özellikle ağır vakalarda, ortalama 2-4 gramlık günlük doz - 10-12 gram veya daha fazla.

Çocuklarda oral uygulama için, ilaç bir süspansiyon şeklinde kullanılır. Şişe, 5 gram son solüsyonda 250 mg ilaç içeren 100 ml'lik bir süspansiyon hazırlayabileceğiniz 60 gram toz içinde 5 gram antibiyotik içerir. Ölçüm kaşığı eklenmiştir. Doz, çocuğun vücut ağırlığının kilogramı başına ortalama olarak 50 - 100 mg, ayrı ayrı, 4 doza bölünerek seçilir.

Hastalığın şiddetli formlarını tedavi ederken damar içi, damardan tatbikattan hemen önce tozdan hazırlanan bir çözelti şeklinde uygulanır.

Anjinada ampisilin, etiyotropik tedavidir (hastalığın nedeninin tedavisi).

Kontrendikasyonlar

 • hipersensitivite (diğer penisilinler, sefalosporinler, karbapenemler dahil);
 • enfeksiyöz mononükleoz;
 • lenfositik lösemi;
 • karaciğer fonksiyonunun yetersizliği;
 • antibiyotik kullanımı sonrası kolit öyküsü;
 • emzirme.

Dikkatle, ilaç için reçete edilir:

 • bronşiyal astım;
 • polinosis ve diğer alerjik hastalıklar;
 • böbrek fonksiyonunun başarısızlığı;
 • kanama;
 • gebelik;
 • 1 aylıktan küçük çocuklar.

Yan etkileri

Ampisilin nispeten güvenlidir, ancak ishale neden olabilir (hastaların yaklaşık% 6-12'si). Ayrıca kızamıkçıka benzeyen küçük noktalı papüler döküntülerin tedavisinde de görülür. Böyle bir kızarıklık, lenfoid sistemin (bir enfeksiyöz mononükleozu işaret eder) patolojisinin bir tezahürüdür ve alerjik değildir.

Bu nedenle, çocuklarda ve erişkinlerde anjinada ampisilin, enfeksiyonla mücadele etmek ve komplikasyonları önlemek için etiyotropik tedavi (antimikrobiyal tedavi) olarak kullanılmaktadır. İlacın amacı için Endikasyon: anjinanın nedeni haline geldi mikroflora yüksek hassasiyet. İlaç nispeten güvenlidir. Bununla birlikte, değişmez kuralı hatırlamak gerekir: ilaç, sadece doktorun reçetesine göre ve tedavi sırasındaki süreyi gözlemleyerek, belirtilen dozajda kullanılmalıdır.

Angina ile ampisilin: nasıl alınır

Angina bulaşıcı kökenli bir hastalıktır. Çoğu durumda, kokulu flora neden olur: pürülan süreçleri provoke streptokok, pnömokok, stafilokok.

Hastalığı antibiyotiklerle tedavi edin. Bu hastalığın tedavisi için gerçekten etkili ilaçlardan biri ampisilin'dir.

Böyle bir antibiyotik, herhangi bir yaşta, hamile kadınlarda ve emziren annelerde boğaz ağrısı tedavi eder.

Ancak, anjin içinde ampisilinin bir doktor tarafından reçetelenmesi gerektiği unutulmamalıdır, çünkü sıklıkla hastaya kendi kendine ilaç vermek, iyiden daha fazla zarar getirir.

Anjina tedavisinde ampisilin ne kadar etkilidir?

Bu ilaç, penisilin serisinin antibiyotikleri olan yarı sentetik penisilinler grubuna aittir. Bu ilaç, patojenik mikroorganizmaların çoğalmasının gerçekleştiği yeri tam olarak etkiler ve aktivitelerini durdurur. Bakteri çoğalmayı keser ve enfeksiyon söner.

İlaç tedavisine başladıktan iki gün sonra hasta rahatlayabilir. 4-5 gün sonra, tüm anjin bulguları tamamen ortadan kalkabilir. Bununla birlikte, iyileşme için belirli bir zaman dilimi yoktur. Bu nedenle, tedavi yöntemi, bir dizi faktör dikkate alınarak, doktor tarafından reçete edilmelidir.

Bazen ampisilin yerine amoksisilin atfedilir.

Bu çok basit bir şekilde açıklanmaktadır:

1. Biyoyararlanım ile, ikinci antibiyotik ilkinden daha iyi olarak kabul edilir. Eğer karşılaştırırsanız, ilacın 100 gramından alınan maddenin hangi kısmının kana karışacağını, sonra birincisi amoksisilin alacaktır.

Bu amoksilin malzemenin sadece% 17 oluştuğunda ise ilacın yaklaşık% 22 ile sonuçlanan kan proteinleri, 2. ampisilin daha bağlandığı, israf edilmektedir.

Antibiyotik enjeksiyonu

İlacın yaklaşık% 40'ının midede emildiğinde kaybolduğunu düşünürsek, boğaz ağrısının enjeksiyonu ile tedavisi daha etkilidir. Ancak bu, evde bir hastayı tedavi etmek için her zaman uygun değildir.

oral kana amoksisilin hemen hemen ampisilin ile aynı hızda bu özel durumda, birinci alt ikinci enjeksiyon uygulandığında açık hale gelir gerçeği göz önüne alındığında.

Bilmek önemlidir! Ampisilin ve amoksisilin penisilinlere aittir. Her iki ajan da anjinaya neden olan bakteriler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir.

Ve eğer bir doktorun yardımıyla hastanın penisilinlere alerjisi olduğu ortaya çıkarsa, yukarıdaki ilaçların hiçbiri hastalığın tedavisine yardımcı olmayacaktır. Dahası, hatta alerjik reaksiyona neden olarak zarar verebilir.

Anjina tedavisi için ampisilin preparatları

Bu ilaçlar iki şekilde mevcuttur:

1. Sadece ampisilin'e dayanan ilaçlar.

2. Ampisilin ve sulbaktam bazlı ilaçlar.

Sulbaktam, anginaya neden olan ve penisiline uygun olmayan bakteri suşlarını nötralize etmeye yardımcı olur.

Bu madde kapsamlı antibakteriyel etki göstermez, ancak birinci basamak ilaçlarla tedaviye kıyasla tedavi etkinliğini artırmaya yardımcı olur.

Ampisilin bazlı ilaçlar:

 • Penodil;
 • Ampik;
 • Mestsillin;
 • Rostsillin;
 • Zetsu;
 • Helm-Ampisilin ve diğerleri.

Ampisilin ve sulbaktam bazlı ilaçlar:

Anjina ampisilin nasıl kullanılır

Hastalığın bu ilaca en az tedavi şekli en az bir hafta sürer. Bu dönemde enfeksiyon tamamen yok edilmeli.

Hastalık aniden ciddi bir form alırsa, doktora giden doktor bu antibiyotiğin alımını 15 güne kadar uzatabilir.

Bilmek önemlidir! Doktor bilgisi olmadan bir antibiyotik ile tedavi sürecini kesmek kesinlikle yasaktır. Bu tür eylemler hastalığın şiddetlenmesine veya nüksetmesine neden olabilir.

Anjina tedavisinde gerekli ampisilin dozunun belirlenmesi

Yetişkinlerde. Anjina bir yetişkinde teşhis edildiğinde, günde 1 kez ilaç 1 tabletini (250 mg) içmesi gerekir. İlaç yemekten bir saat önce alınmalıdır. Hastalık geçmezse, 750 mg'a kadar tek bir dozda artışa izin verilir.

Çocuklarda. Anjina yıldan önce hastalanırsa, ampisilin bir süspansiyon olarak reçete edilir. Bu durumda, kilogram vücut ağırlığı başına 100 mg ilaç dozajına uymalısınız. Bir gün için hesaplanan doz, 1 resepsiyon için 4-6 parça, 1 kısım bölünür.

yaş 4 yaşındaki İzlenen eski Bu antibiyotik (- gün boyunca almalarına izin sayıda bulamaç bir kilogram vücut ağırlığı başına, sıvı ilacın 100-150 mg) bırakıldı. Bir gün için hesaplanan doz, 1 alım için 1 ila 4 parçaya bölünür.

Çocuğun hastalığı ağır bir akım alırsa, doktor ilacın damar içi enjeksiyonunu reçete edebilir. Bu durumda, ilaç, kilogram vücut ağırlığı başına 25-50 mg oranında dozlanır, enjeksiyonlar günde 4 kez yapılır.

Ampisilin alırken ne yapamazsınız:

 • İlacın besin alımı sırasında veya hemen alınmasından sonra kullanamazsınız, çünkü bu durumda sindirimi önemli ölçüde azalır;
 • Hiçbir durumda ağzınızı veya boğazınızı bir süspansiyonla yıkamayın. Bu gibi eylemler, bakterilerdeki bakterilere karşı direncin gelişmesine eşlik edebilir ve hatta hastalığın tekrarlanmasına neden olabilir;
 • Bu antibiyotiğin düzensizce bir kez alınması yasaktır, çünkü böyle bir tedaviden hiçbir yararı olmayacaktır.

Hamilelerde ve emziren annelerde anjina ile ampisilin

Hamile, sadece doktor reçetesi için bu ilaçla tedavi edilmelidir. Antibiyotik plasental duvardan fetüse nüfuz etmesine rağmen, çocuğun gelişiminde anomalilerin ortaya çıkmasına neden olmaz.

Ancak, gebeliğin 1 - 3 aylık döneminde ilacı almayı önermediğini ve bu ilaca karşı akut bir gereksinim olması durumunda hamile bir kadının bunu minimum dozda alması gerektiği unutulmamalıdır.

Gebeliğin bitimine kadar 4 aydan beri bu antibiyotiği almak oldukça güvenlidir.

Bilmek önemlidir! Ampisilin ve amoksisilin plasenta duvarını fetüse kadar nüfuz eder, ancak ilki daha küçük miktarlarda bulunur. Bu nedenle doktorlar, bir bebeği taşıyan bir kadında anjina tedavisinde bu ilaca tercih ederler.

Emzirmeyi kesmek için, bu bakımdan bir çare annesinin boğazını tedavi etmek mümkündür. Bunu antibiyotiğin sütü içine almasını engellemek için yapın, çünkü bir dysbacteriosis ve sindirim sürecinin bozulmasına neden olabilir.

İlacın verildiği sırada emziren anne:

1. Bebeği anne sütü ile beslemeyi bırakın, karışımı beslemeye başlayın.

2. Sütü, üretilmeye devam edecek şekilde ifade edin.

Bir antibiyotik alırken yan etkiler:

 • Baş ağrısı;
 • konvülsiyonlar;
 • Bulantı ve kusma;
 • Alerji (genellikle kaşıntı, kurdeşen, alerjik rinit, Quincke ödemi nadirdir, anafilaktik şok).

Antibiyotik tedavisi için kontrendikasyonlar:

 • Penisilinler, sefalosporinler ve karbapenlere karşı aşırı duyarlılık
 • Lenfatik lösemi
 • Enfeksiyöz mononükleoz
 • Karaciğer yetmezliği.

Tıbbi ürünün aşırı dozlanması

İlacın aşırı dozlanması ve ardından zehirlenme durumunda, mide su ile yıkanmalı, aktif kömür ve su-elektrolit dengesini sağlayan preparatları almalısınız. Angina evde ampisilin ile tedavi edilebilir.

Bu video da sizin için yararlı olabilir:

Ancak, bu hastalığı bir doktor tarafından teşhis edilmesi gerektiği ve sadece antibiyotik tedavisi yazabileceği, dozu doğru seçip tedavi sürecinin süresini belirleyeceği için ciddiye almalısınız.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Anjina ile ampisilin: ilacın tanımı ve etkinliği

Angina, bakteri florasının neden olduğu bademcik iltihabıdır. Hastalık bulaşıcıdır, şiddetlidir, yüksek ateş, boğazda şiddetli ağrı ve refahta genel bir bozulma vardır.

Yeterli tedavi olmadığında, romatoid hastalıklar ve glomerülonefrit gelişme riski yüksektir. Anjina ile ampisilin genellikle geniş etki spektrumu ve nispeten düşük toksisite nedeniyle reçete edilir.

İlaç penisilin antibiyotik grubuna aittir. Tıbbın elde edilme şekline bağlı olarak, bunlar çeşitli tiplere ayrılır.

Her şeyden önce, bunlar, Penicillium cinsinin bazı küf mantarlarının büyüdüğü bir kültür ortamından üretilen biyosentetik ilaçlar. Bunlar benzilpenisilin potasyum ve sodyum tuzu, bicillin gibi antibiyotiklerdir.

Ampisilin, enzimatik bölünme ve doğal benzilpenisilin kimyasal modifikasyonu ile elde edilen sözde yarı sentetik penisilinler anlamına gelir.

Tıbbın avantajları şunlardır:

 • Gastrointestinal sistemin asidik ortamına direnç, Bu, tabletler halinde alınmasına izin verir ve Amoxicillin ilacının analogu, bir süspansiyonun hazırlanması için granüller formunda mevcuttur.
 • Geniş eylem. E.O. Komarovskiy, Streptococcus,% 10 neden olduğu anjinin yaklaşık% 80 - stafilokoklar, enfeksiyon diğer nedenlerin karışık bitki ya da başka bir bakteridir. Ampisilin Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalar (streptokoklar, stafilokoklar, pnömokoklar, gonokok, menigokokki, enterokok, Lısterıa, Clostridium, Escherichia, Salmonella, Shigella, Klebsiella) karşı da etkilidir.
 • Geri dönüşü olmayan bakterisit etkisi vardır peptidoglikan bloke ederek - mikroorganizmaların hücre zarının ana bileşeni.
 • Daha az toksisite, sadece yetişkinlerde değil, aynı zamanda küçük çocuklarda ve tetrasiklin ve streptomisin yerine gebe kadınlarda da anjina ve diğer hastalıklarda Ampisilin kullanımına izin verir.
 • Aktif bileşene patojenik mikrofloranın direncinin yavaş gelişimi tıbbi ürün.

Kullanım endikasyonları Ampisilin herhangi bir hastalıktır, Bu ilacın aktif bileşenine duyarlı bakteriler neden olur. Bunlar:

 • boğaz ağrısı;
 • bronş ve akciğerlerin enfeksiyöz lezyonları (bronşit, pnömoni, apseler);
 • bağırsak enfeksiyonları (salmonelloz, tifo, paratifo, dizanteri);
 • klamidya (özellikle hamile kadınlarda);
 • KBB organlarının hastalıkları (sinüzit, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, otit);
 • böbrek ve idrar yollarının bakteriyel enfeksiyonu (sistit, piyelonefrit, üretrit);
 • gonore;
 • safra kesesi iltihabı (kolesistit, kolanjit);
 • servisit;
 • cilt ve yumuşak dokuların enfeksiyonu, yara yüzeyinin sekonder enfeksiyonu;
 • sepsis;
 • peritonit;
 • menenjit (karmaşık terapinin bir parçası olarak).

Ampisilin, düşük toksisiteli diğer antibiyotiklerden farklıdır. Yan etkiler çok nadirdir.

Penisilinlere aşırı duyarlılığı olan hastalarda, olguların% 10'unda alerjik reaksiyonlar görülür. Bronşiyal astım veya saman nezlesi olan hastalar Antihistaminikler ile kombinasyon halinde anjina ile birlikte ampisilin reçete edilir.

Sindirim sistemi kısmında: glossitis (mukoza dilinin iltihaplanması), stomatit, bulantı, diyare, dysbiosis, karaciğer enzimlerinin sentezinin inhibisyonu.

Enjekte edildiğinde: flebit, tromboflebit, infiltratlar.

Talimatlara göre, anjina Ampisilin ile randevu sadece ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık ise kontrendikedir. Küçük dozlarda, ilaç hemşirelik kadınlarının anne sütü içine nüfuz eder, bu yenidoğanda kovanlara ve diğer alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Küçük çocukların, kardiyak, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastaların tedavisi sırasında dozajın düzeltilmesi gereklidir. Bunun nedeni Ampisilin 'in (vücutta birikir) birikmesi ve bunun bir sonucu olarak yüksek dozda aşırı doz riskidir. Bir doktor anjinasyonu teşhis etmeli ve tedaviyi reçete etmelidir. Grip ve soğukta antibiyotiklerin kendi kendine uygulanması, dirençli patojenik suşların gelişmesine yol açabilir.

Bu nedenle, boğazda akut ağrı gibi semptomlar olduğunda, sıcaklıkta 38.5 - 39 ° 'ye keskin bir artış, bademcikler üzerinde pürülan bir birikim derhal doktora başvurmalıdır. Doktorların incelemelerine göre, anjin, Ampisilin'in zamanında başlamasıyla kolayca tedavi edilebilir.

Çocuklar ve yetişkinler için ampisilin, dozaj ve analogları

İlaç, iç kullanım için (ampisilin trihidrat) ve bir enjeksiyon çözeltisinin (ampisilin sodyum tuzu) hazırlanması için bir toz formunda tabletler biçiminde temin edilebilir.

Bağırsaktan ilaç tamamen (yaklaşık% 30-40) emilir, uygulamadan yaklaşık 6 ila 8 saat sonra böbrekler yoluyla atılır. Çocuklar ve yetişkinler için ampisilin dozu, hastalığın şiddetine bağlı olarak ayrı ayrı seçilir.

Anjina - ampisilin ve daha modern analoglarda penisilin kullanımı

Anjina ile ampisilin

Anjinada antibiyotik reçete etme ihtiyacı şüphe götürmez: hastalık ağırdır ve çoğu zaman bakteriler neden olur. Ampisilin, geniş bir etki spektrumu olan ve anjin dahil olmak üzere KBB organlarının enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan penisilin grubundan yarı sentetik bir yapının bir antibiyotiğidir.

Bu ilaç ilk olarak 1961'de İngiliz ilaç şirketi Beecham tarafından piyasaya sürüldü. Penisilin ve benzilpenisilin ile birlikte, bilim tarafından bilinen ilk antibakteriyel ajanlardan biri haline geldi ve tüm dünyada yaygın olarak kullanıldı.

Pratik tıpta popülaritesi giderek azalmakta ve doktorlar daha modern ve etkili antibiyotiklere öncelik vermektedir. Bugün angina için ampisilinin hangi durumlarda reçete edildiğini ve hangi ilaçların yerini alabileceğini düşünün.

Ampisilin avantajları şunlardır:

 • Enzimlere ve midenin asidik ortamına direnç: Bu, ilacın tabletler biçiminde kullanılmasına izin verir;
 • Geniş bir aktivite spektrumu: Ampisilin hem asit-hızlı hem de asitsiz hızlı bakterileri (streptokoklar dahil olmak üzere - anjinin ana patojenleri) yok eder;
 • Düşük toksisite: Bu, ilacı, hamile ve emziren kadınların yanı sıra çocukların ilk günden itibaren tedavi etmek için ilacı kullanmasını mümkün kılar;
 • Eylemin geri döndürülemezliği: İlaç, mikrobiyal hücreyi tamamen tahrip eden bakterilerin hayati aktivitesinin anahtar enzimlerinden birini bloke eder.

Ampisilin, ağız yoluyla veya enjeksiyonla uygulanabilir. Çocuklar ve yetişkinler için önerilen dozlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina ile ampisilin

Angina nedir?

Angina, aslında bademcik iltihabı olarak adlandırılan akut enflamatuar bir hastalıktır. Ayrıca, diğer hastalıklar gibi, bademcik iltihabı akut veya kronik olabilir. İlk durumda, anjina denir, ancak kronik bademcik iltihabı da bu adı taşıyabilir.

Klinik bulgularındaki farklılığa dayanan bir bademcik iltihabı sınıflandırması vardır, ancak çoğunlukla kataral, foliküler ve laküner vardır. Hepsi ateş, titreme, yutulduğunda ağrı, genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri ile karakterizedir. Akut tonsillitin bu formları, bir kural olarak, bakteriyel orijinlidir, bu da antibiyotiklerle tedavilerinin anlamlı olduğu anlamına gelir. Her durumda, tavsiye için bir doktora danışmalısınız, çünkü bu özel bir boğaz ağrısı olabilir, yani:

 • fibrinöze,
 • apse,
 • herpes,
 • ülseratif plonchataya.

Özel anjin tipi özel tedavi gerektirir ve hayatı tehlikeye sokabilir.

Boğaz ağrısı karşı ampisilin

Ampisilin yaygın ve nispeten ucuz geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Bir kural olarak, anjin, streptococcus grubunun (grup A beta-hemolitik streptokok) veya stafilokok bakterilerinden veya bunların bir kombinasyonundan kaynaklanır. Bütün bu mikroorganizmalar, yeterli bir dozda ampisilin ile tam bir antibakteriyel terapi sırasında kaybolur.

Anjina ile ampisilin genellikle dirençli suşların neden olduğu bademcik iltihabı vakalarının azlığı nedeniyle doktorlar tarafından reçete edilir. Bir doktora danışmadan bir antibiyotik almak ve almak, hatta hoş olmayan semptomlar ortadan kalktığında kursu tamamlamak için daha fazla gerekli değildir.

Anjinada ampisilin kullanımı

Dozda anjina ile ampisilin, talimatta belirtilen (ve bu, günde 4 kez bir yetişkin için 0.25... 0.5 g) sizi kesinlikle hoş olmayan semptomlardan kurtaracak. (Gut için öngörülen) allopurinol ile aminoglikosid ilaçlarla uyumsuzluğu, oral kontraseptifler ve diğer estrojen preparatlar etkinliğini düşürmek: Ancak, bu antibiyotik alınması ile bağlantılı tehlikeleri bilmelidir. diüretikler kullanılırken, yan etkileri ya da aşırı dozda sebep olabilecek şekilde kandaki konsantrasyonunu artırır olarak (diüretikler), dikkatli bir şekilde ampisilin kullanılmalıdır.

Mutlak kontrendikasyonlar ampisiline duyarlılık (alerjik) veya ilaçlar, lenfositik lösemi, enfeksiyöz mononükleoz kökenli, karaciğer fonksiyonu bozukluğu, mide bağırsak hastalıkları bir bileşenidir. Bağıl kontrendikasyonlar: bronşiyal astım, böbrek fonksiyon bozukluğu, saman nezlesi.

Gebe kadınlarda, ampisilin kullanımı sadece ciddi ve tehlikeli bir enfeksiyon durumunda mümkündür, çünkü plasentaya nüfuz edebilmekte ve fetusu etkileyebilmektedir. İlacın alındığı anda beslenme durdurulmalı ve ilacın bitiminden 4-5 gün sonra yenilenmelidir.

Boğaz ağrısı olan çocuklarda ampisilin 1 kg vücut ağırlığı başına 0,1... 0,2 g hesaplanırken reçete edilir. 1 aydan küçük çocuklarda kullanılması yasaktır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anginada ampisilin: tanım, dozaj ve etkinlik

Ampisilin, anjina tedavisinde ikinci ilaç grubuna yönlendirilir. Bir ilacı tayin ederken, doktor tercihini Ampisilin lehine güçlü argümanlar ile haklı çıkarmalıdır. İlacın popülaritesi giderek azalmakta, iyileştirilmiş özelliklere sahip son nesil antibiyotiklerin geliştirilmesinde tercih edilmektedir. Ampisilin, penisilin grubunun antibiyotiğine işaret eder ve patojenik bakterilerle (stafilokok ve streptokoklar) etkin bir şekilde savaşır. Ampisilin çoğunlukla yetişkinlere tedavi edilir. İlaç yeterince güvenli ve iyi çalışılmış, bu nedenle çocuklarda ve hamile annelerde anjin tedavisinde kullanılabilir.

Ampisilin nasıl

Daha modern analoglar olmasına rağmen, ampisilin genellikle anjina ile kullanılır. Patojenik bakteriler birikme ve yayılma bölgesine girerse, ilaç patojenlerin vital aktivitesine müdahale eder. Proteinin sentezi bloke edilir ve bakterinin proteininden yeni hücreler ve vücutta enfeksiyonun genişlemesi için bir "yapı" malzemesi geliştirilir.

İlacın etkisi altındaki bakteriler hücre duvarlarını geri yükleyemez, aktif olarak böler ve çoğalır

Sonuç olarak, enfeksiyonun odağı ortaya çıkar. Daha sonra patojenik mikroorganizmaların kitlesel ölümü başlar.

4-5 gün antibiyotik kullanımı ile, çoğu durumda pürülan akut tonsillitin tedavisi, hasta pratik olarak iyileşir. Kurtarma, bu son tarihlerden önce oluşabilir veya sürüklenebilir. Aşağıdaki faktörler bu zamanlamayı etkiler:

 • ek kronik veya eşlik eden hastalıkların varlığı;
 • Vücudun savunmasının genel seviyesi (düşük bağışıklık, iyileşme daha uzun sürecektir);
 • hastanın yaşı (özellikle çocuklar);
 • tüm tıbbi randevulara uyulmaması.

Bir antibiyotik artıları ve eksileri

Ampisilin gibi avantajları vardır:

 • ilaç mide enzimlerinden etkilenmez ve bu, tabletler olarak salınmasına izin verir;
 • dirençli ve asitlere karşı dirençli olmayan (streptococcus - anjinin "başlatıcısı" dahil) bakterileri nötralize etme ve yok etme yeteneği;
 • nispeten düşük toksisite seviyesi, doğumdan, hamile ve emziren annelerden çocukları tedavi etmekten korkmadan izin verir.

Gelecekte anne Ampisilin içebilir

Bu ilacın tedavisi beklenenden mütevazi bir sonuç verir - boğazdaki iltihaplanma süreçleri, uzun süre yüksek sıcaklık tutmaya devam etmez. Bu durumu, ilacın özelliklerinin varlığını açıklar, yani:

 1. Anjina ile ampisilin tabletleri sadece% 30 oranında emilir. Kanın içine girerek, mide aktif maddesi nötralize edilir ve vücut aktivitesi ile vücuttan atılır.
 2. İlacın biyoyararlanımı için optimal seçenek enjeksiyonlardır. Rahatsızlık, enjeksiyonların her 6 saatte bir yapılması gerektiğidir. Bu durum bir hastane veya evde tedavi ortamında uygulanabilir.
 3. Antibiyotik, bakteriler tarafından üretilen enzim beta-laktamazına karşı çalışmaz. Nedeni - Angina'da penisilin son yüzyıldan beri kullanılmaktadır ve bu süre zarfında birçok bakteri bu grubun antibiyotiğine bağışıklık kazanmıştır. Saf Ampisilin, beta-laktamaz inhibitörlerini içermez ve bunlar olmadan hücre zarlarına etkili bir şekilde nüfuz edemez ve enfeksiyonu baskılayamaz.
 4. İlaç, 10'un 1'inde alerjik reaksiyonlara ve diğer yan etkilere neden olur. Bu nedenle, diğer antibiyotiklerle değiştirilir.

Giriş, çocuk, hamile ve emzirmek için kurallar

Ampisilin salımının ana formları, bir solüsyon (ampisilin sodyum tuzu) elde etmek için tabletler (ampisilin trihidrat) ve tozdur. Anjina ile ampisilin, hem yetişkinler hem de çocuklar için ayrı ayrı seçilir. Bu, hastalığın anjina ile geçmesinin şiddetini hesaba katar. Bağırsaktan gelen ilaç, aktif maddenin% 30 ila% 40'ı arasında emilir. Vücudun çekilmesi 6-8 saat içinde gerçekleşir. Bu süreçte, böbrekler aktif olarak yer almaktadır.

Kursu kesmek kesinlikle yasaktır.

Yetişkinler için

Komplikasyon olmadan anjina için günlük doz 2 g ila 3 g arasındadır (bir tablet için günde 4 kez 0.5 g, bir tablet için günde 6 kez 0.5 g).

Komplikasyonları ile günlük alım normu 10-12 g'a çıkar.

Gübre ile muamelede Ampisilin, günde 4-6 saatte 250 ila 300 mg hazırlanan solüsyondan enjekte edilir.

Maksimum günlük ödenek 10 g'ı geçmemelidir.

Çocuklar için

1 yıldan 12 yıla kadar olan çocuklar, 1 kilogram başına 100 mg'lık bir hapı alırlar - bu, günlük normdur. Tabletlerin kullanımı düzenli aralıklarla 5-6 alımlarla bölünmüştür.

Hapın bir yıla kadar olan bebeklerin toz haline getirilmesi ve 1 kilogram başına 100 mg oranında verilmesi gerekir.

Komplikasyon durumunda, günlük ampisilin dozu çocuğun kilosunun 1 kg'ı başına 200 mg'a çıkarılabilir.

Enjeksiyonlar için, 50 ila 100 mg ilacı günde kilogram başına bir çözelti içinde alacaktır. Şiddetli anjina vakalarında günlük norm, vücut ağırlığının kilogramı başına 200 mg'a çıkar.

Ampicillin alımı 7 günlüğüne tayin edilir. Kursun süresi 15 güne kadar, özellikle de 3 haftaya kadar ağır vakalarda arttırılabilir.

Hamileler için

Hamile kadınlar, sadece doktorlarla görüştükten sonra antibiyotik alabilirler. Ampisilin plasentadan önemsiz bir şekilde nüfuz eder ve fetüse zarar verir.

Bu videoda bir danışman olan Vloretta Florova, şu soruya cevap veriyor: "Gebelikte antibiyotiklere izin var mı?"

Emzirme döneminde

Ampisilin daima doktorlar tarafından onaylanmıştır. Emzirme geçici olarak durur, süt dökülür. Tedavinin bitiminden ve antibiyotiğin annenin vücudundan tamamen çekilmesinden sonra emzirmeye devam edilir.

Önlemler: yan etkiler

Ampisilin ile tedavi yan etkilere yol açabilir, yani:

 • konvulsif kas kasılmaları;
 • baş ağrısı;
 • kusma ve mide bulantısı;
 • karnında rezi;
 • bağırsak disbiyozu;
 • Böbreklerin normal çalışması bozulur;
 • alerjik püskürmeler, deride kaşıntı, kovan, rinit, Quincke'nin anafilaktik şokla şişmesine kadar.

Bulantı ve kusma - Ampisilin uygunsuz kullanımının yan etkilerinden biri

Yan etkiler fark ederseniz, tedavi kesilmemelidir. Doktor Ampisilin yerine daha uygun bir antibiyotik ile yer değiştirecektir. Çocuklarda çoğu durumda disbakteriyoz görülür, alerjik reaksiyonlar yetişkin hastalar için karakteristiktir.

Aşağıdaki endikasyonları olan hastalara Ampisilin uygulanması önerilmemektedir:

 • karaciğer yetmezliği;
 • bulaşıcı tip mononükleoz;
 • penisiline karşı tahammülsüzlük;
 • sefalosporin grubunun ve karbapenem ilaçlarının antibiyotiklerine karşı toleranssızlık;
 • ülseratif kolit;
 • bronşiyal astım;
 • böbrek yetmezliği.

Ilaç aşırı doz ve vücut zehirlenmesi durumunda, mide yıkamak, aktif kömür veya diğer emici almak için tavsiye edilir.

Ampisilin bazlı ilaçların listesi

Ampisilin temelinde, anjinin tedavisi için iki grup antibiyotik oluşturulmuştur.

İlk grup Ampisilin içeren preparatları içerir

Bunlar şunları içerir:

 • Ampik;
 • Ampireks;
 • Apo-APECS;
 • Dekapen;
 • Zetsu;
 • Mestsillin;
 • Penbritin;
 • Penodil;
 • Pentartsin;
 • Pentreksil;
 • Rostsillin;
 • Semitsillin;
 • Standatsillin.
 • Upsampi;
 • Dümen-ampisilin;
 • Epikotsillin;

İkinci ilaç grubu, bir inhibitör olarak Ampisilin ve Sulbaktam içerir.

Bir inhibitörün varlığı, bakteriyel hücre zarlarının direncinin üstesinden gelmeye ve enfeksiyonu öldürmek için içeriye bir antibiyotik sokmaya izin verir.

Bu antibiyotikler aşağıdaki ilaçları içerir:

Erişkinlerde ve çocuklarda anjina ile uzun süre antibiyotik Ampisilin kullanılmıştır. Pozitif ve negatif özellikleriyle geniş spektrumlu bir ilaçtır. İlaç, hemşirelik ve hamile kadınlarda boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilir. Tedavi, aşağıdakiler ile uyumlu olarak sistemik olmalıdır: yatak istirahati, boğaz durulama, sıcak içeceklerin içilmesi.

Angina ampisilin kullanımı için talimatlar

Angina, palatine bademcikleri etkileyen bir enflamasyon sürecidir. Sıcaklık göstergelerinde artış, ağrı, iğrenç sağlık durumu ile birlikte yoğun bir şekilde akar. Eğer zamanında uygun tedavi yapılmazsa, romatoid bozuklukları ve glomerulonefrit görünümü ile süreci komplike etme riski vardır. Bu ilaç geniş etki alanı ve düşük toksisitesi nedeniyle anjin için reçete edilir. Bazı üreticilerde, ilaç Ampisilin Trihidrat veya Ampisilin sodyum adı altında satılmaktadır - bu aynı ilaçtır.

Tıbbi ürünün tanımı

İlaç Ampisilin, penisilin grubuna ait bir antibiyotiktir. Enzimatik bölünme ve benzilpenisilin maddesinin kimyasal modifikasyonu sırasında oluşan yarı sentetik bir penisilindir. Kullanım talimatları Ampisilin ve bir uzmanın önerileri kesinlikle dikkate alınmalıdır. Angina, Ampisilin'in göstergesidir.

Ilacın avantajları

 1. Gastrointestinal sistemdeki asidik ortama direnç - bu, ilacın tabletlerde alınmasını mümkün kılar.
 2. Geniş etkileri. Anjina gelişimi vakalarının sadece% 10'u stafilokok tarafından kışkırtır, diğerleri karışık flora veya başka bakterilerin etkisi altında gelişir. Ampisilin trihidrat, gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar üzerinde etki eder.
 3. Patojenik mikroorganizmaların hücre zarlarının oluşturulduğu bir madde olan peptidoglikanın bloke edilmesinden dolayı bakterileri tamamen yok eder.
 4. Düşük toksisite. Bu, angina olan çocuklarda Ampisilin kullanımını mümkün kılar, ancak hamilelik sırasında doktorların ve kadınların tavsiyesi ile.
 5. Bakterilerde aktif maddeye karşı bağışıklığın yavaş gelişimi.

Ilacın dezavantajları

Tedavi beklenenden daha az etki yapar - iltihap azalır, ancak sıcaklık uzun bir süre boyunca yükselir. Bu ilacın bazı dezavantajları nedeniyle:

 1. Ampisilin trihidrat vücut tarafından sadece% 30 oranında emilir. Mide ortamına girdikten ve kan dolaşımı kısmen nötralize edildikten sonra, hayati aktivitenin ürünleri ile birlikte atılır.
 2. En uygun ilaç salım formları enjeksiyon olarak kabul edilir. Ama onların dezavantajı, 6 saat sonra enjeksiyon yapmanız gerektiğidir ve ampisilini, nadiren evde olmak üzere sadece bir hastanede enjeksiyon için uygulayabilirsiniz.
 3. İlacın etki mekanizması bakteriyel mikroorganizmalar üreten enzim beta-laktamaya karşı güçsüzdür. Bunun nedeni - bakterilerin ilerlemesi, bu maddeye kısmi direnç gelişmesi. Saf formda, ilaç beta-laktamaz inhibitörleri içermez ve enfeksiyöz ajanlar hücrelere girdiğinde, tam teşekküllü bir yıkım etkisine sahip değildir.
 4. İlaç alerjilere ve diğer yan etkilere neden olabilir. Bu, 10 hastanın yaklaşık 1'inde gerçekleşir, böylece ilaç giderek daha modern araçlarla değiştirilir.

Anjina tedavisinde ampisilin

Talimatlara göre anjin dozlarından ilacın kullanımı rahatsız edici semptomları önlemeye yardımcı olur. Fakat antibakteriyel ilaç kullanma riskini unutmamalıyız:

 • aminoglikozidlerle tamamen uyumsuz olan allopurin, oral kontraseptiflerin ve östrojenli diğer ilaçların etkinliğini azaltır;
 • diüretikler ile eş zamanlı tedavi sırasında kandaki ilacın içeriği artar, bu da çeşitli yan etkilere veya aşırı doz durumuna yol açabilir.

Çocuklar için, süspansiyon Ampisilin genellikle 12 yıla kadar uygulanır. Hazırlanan şişeye 62 ml kaynatılmış su eklenir, karışım iyice çalkalanır. Süspansiyon yetişkinler tarafından alınabilir - her 6 saatte bir 500 mg.

Angina ile enjeksiyonlar

İlk olarak, intravenöz veya intramüsküler enjeksiyon enjeksiyonları için bir çözüm hazırlamanız gerekir. Enjeksiyon için ampul içindeki içeriğe yönelik olarak, 2 ml Novocaine, lidokain veya özel su eklenir.

Bir kez intravenöz uygulama ile, ampulün içeriği 10 ml izotonik çözelti ile seyreltilir. Orta şiddette hastalığın seyri sırasında, 20 kg'dan ağır olan yetişkinler ve çocuklar, günde 4 kez 250-500 mg arası kas içi enjeksiyonları, ciddi vakalarda günde 4 kez 1000-2000 mg göstermektedir.

Çocuk 20 kg ağırlığında ise - doz, boğaz ağrısının şiddetine göre 1 kilogram başına 12.5 - 25 mg formülüne göre hesaplanır. İlaç enjeksiyonları genellikle bir çocuğa akut tonsillit için reçete edilir.

Diğer ilaçlarla karşılaştırma

Çoğu bademcik iltihabı tedavisinde uzmanlar, aşağıdaki nedenlerle diğer ilaçları tercih ederler:

 1. Ampisilin trihidrat, biyoyararlanımı için Amoksisilin'e göre daha düşüktür. Sadece% 40, Amoksisilin ise% 93'dür. Bu, 100 mg'lık bir tabletin alınmasının kanın içine sadece 40 mg nüfuz edeceği, aynı amoksisilin dozu ise 93 mg olduğu anlamına gelir.
 2. Ampisilin tabletleri kan proteinlerine güçlü bir şekilde bağlanır, yani kan dolaşımına giren% 40'lık bir oranla, neredeyse yarısı etkisiz hale getirilir.

Önemli! Bu ilacın diğer penisilinler grubundan çok daha düşük olduğu ortaya çıkar, anjinin tedavisi için randevusu genellikle haklı değildir.

Genel olarak, bir doktorun tavsiyesi ile kullanım mümkündür, ürünü doğru bir şekilde nasıl uygulayacağını tavsiye eder.

Bir yetişkin için doz

Ampisilin trihidrat, yetişkinler ve çocuklar için süspansiyonlar için tabletlerde mevcuttur. Anjina ile, dozaj doktor tarafından ayrı ayrı ayarlanır. Her zaman patolojinin şiddetine dikkat eder. Böbrekler, ilacın vücuttan çekilmesinde aktif rol alırlar. Yiyeceklerden bağımsız olarak tabletlerinizi içebilirsiniz ve tedaviye ara vermek yasaktır.

Yetişkin bir hasta için günlük doz 2 - 3 g'dır - yani günde 4 kez Ampisilin 500 mg tablet veya Ampisilin 250 mg tablete göre - günde 6 kez. Komplikasyon gelişirse, doz 10-12 gram artar, sınırlayıcı doz 12 g'ı geçmez, ayrıca tabletleri Ampisilin 250 mg'lık kapsüllerle de değiştirebilirsiniz.

Bebek için dozaj

Çocuklar için ilacın uygulanması yöntemi: 12 yıla kadar tedavi, vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 0.1 g oranında gerçekleştirilir - günlük 5 ila 6 alımına bölünür. Komplike olduğunda, doz vücut ağırlığının kilogramı başına 0.2 gr'a yükselir.

Enjeksiyon formundaki çocuklar için ampisilin, çözeltide 1 kg ağırlık başına 0.05 ila 0.1 mg ilaç gerektirir. Komplike bir seyir ile doz, aynı zamanda, vücut ağırlığının kg'ı başına 0.2 mg'a çıkar.

Ampisilin çocuklara bir hafta boyunca içmeye ihtiyaç duyar, ancak kullanım endikasyonlarına göre doktor süreyi 2 hatta 3 haftaya kadar uzatabilir.

İlaç hamile kadınlara almak mümkün mü?

Hamile ilaç sadece tehlikeli bir enfeksiyonla enfekte olduğunda reçete edilir, çünkü madde plasenta nüfuz ederek fetüse etki eder. Bir bebeğin antibakteriyel tedavi ile emzirilmesi, ilacın son dozundan sadece 4 ila 5 gün sonra tekrar askıya alınmalıdır. Sütü her zaman ifade etmemesi, böylece gitmemesi tavsiye edilir.

Kontrendikasyonlar

Tedaviden önce çalışılması gereken Ampisilin'e karşı ana kontrendikasyonlar şunları içerir:

 • penisilin grubuna aşırı duyarlılık;
 • anormal karaciğer fonksiyonu;
 • antibakteriyel ilaçlar alındıktan sonra anamnezde kolit vakaları;
 • lenfositik lösemi;
 • emzirme.

Aşağıdaki durumlarda özel bakım verilir:

 • bronşiyal astım;
 • alerji;
 • kötü böbrek fonksiyonu;
 • gebelik;
 • Kanama.

Ilacın yan etkileri

Antibiyotik Ampisilin, göreceli güvenlik ile karakterizedir, ancak hastaların% 6-12'sinde diyare provoke olur. Ayrıca, tedavi sırasında, ciltte küçük bir kızamıkçık döküntüsü ortaya çıkabilir.

analogları

Anjinin tedavisi için etkili olan aynı adın aktif maddesi temelinde çok sayıda antibakteriyel ajan oluşturulduğu için Ampisilin birçok analogu vardır. Bunlar şunları içerir:

Önemli! İlaçların özellikleri değiştirilebilir, ancak bu karar sadece doktor tarafından yapılır. Ampisilin ve analoglar, reçetesiz olarak eczanelerde dağıtılmaktadır, ancak bu, kendi kendine ilaçlama yapmak için bir fırsat değildir, bu da sağlığa telafisi zarara neden olabilir.

Bu nedenle, anjina tedavisinde ampisilin, bakterileri karşı karşıya getirmek ve komplikasyonları önlemek için antimikrobiyal tedavi olarak kullanılır. Ajan mikrofloranın yüksek duyarlılığı altında, yenilgiyi provoke eden şartlar altında gösterilir. İlaç nispeten güvenlidir, ancak modern tıp zaten daha modern ve evrensel araçlara sahiptir. Her halükarda, ilacın seçimi ile ilgili son karar, ilgili hekim tarafından yapılır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anginada ampisilin: nasıl alınır ve ne kadar güvenlidir

Bugün anjinalı ampisilin, piyasada çok daha etkili ve uygun antibiyotiklerin bulunmasına ve birçok doktordan ampisiline karşı kuşkucu tutuma rağmen aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir.

İlk jenerasyonun birçok yarı sentetik penisilini gibi, ampisilin de strep boğaz - streptokok ve stafilokokların patojenlerini kontrol etmek için oldukça etkilidir. En azından penisiline direnç geliştirmeyen suşlarla.

Çoğu zaman ampisilin yetişkinlerde anjina için kullanılır, ancak güvenliği nedeniyle genellikle çocuklara reçete edilir, bazen hamile kadınlara reçete edilir. Ancak, tüm hastalar, genel olarak ampisilin ve ilaçlarının anjin tedavisinde ikinci seçenek olduğunu ve bir doktorun atanması için iyi bir neden olduğunu anlamalıdır. Bu ne anlama geliyor?

Anjinada ampisilin ne kadar etkilidir, alınabilir mi ve hangi sonuçta sayılmalıdır?

Bakteriler - anjina patojenleri üzerindeki etkisine göre, ampisilin az miktarda amoksisilin, fenoksialit penisilin ve diğer penisilinlerden farklıdır. Bu grubun tüm antibiyotikleri gibi, bakteri üreme zeminine kan akışıyla birlikte, ampisilin, hücre duvarını oluşturmak ve onarmak için bakterilerin kullandığı proteinlerin sentezini inhibe eder.

Buna göre, ilacın doğru kullanımı ile, enfeksiyon, bakteriler büyüyemedikçe ve bölünemediğinden önce gelişmeyi durdurur ve hali hazırda var olan bakteriler hücre duvarlarına kalıcı bir hasar vererek ve iyileşememeleri nedeniyle hızla ölmektedir.

Güçlü bir artış ile Streptococcal hücreleri

Pratikte, ampisilin aldıktan 1-2 gün sonra, hasta, 4-5 gün sonra hastalığın hemen hemen tüm semptomlarının geçebileceği ciddi bir rahatlama hisseder. Bununla birlikte, bu terimler katı değildir - her özel durumda hastanın organizmasının genel durumuna ve doktorun talimatlarına ve çocuğun anjina olması durumunda yaşa göre değişebilir.

"Bir kez anjina ile tedavi edildi, başka bir zaman - kızım. O zamanlar 20 yaşında bir yerdeyim, çalıştığım enstitüde, bu bir yetişkinti. Ampisilini bıçakladılar, öyle bir diken diken dikti, tolere etti. Günde dört kez bıçakladılar, hastanede yattım, çünkü spor kamplarındaydı ve otelden çıkmamı yasakladılar. 5 gün içinde tedavi edildi, ama üç gün daha hastanede enjeksiyona gittim. Bir şekilde öyle. Bir kız hastanede de 8 yaşında tedavi edildi, ancak süspansiyonu içti. Üzgünüm, ilacın adını hatırlamıyorum, kocam onu ​​aldı. Şimdi, benim düşünceme göre, ampisilin anjin için kullanılmıyor, bunun yerine başka antibiyotikler kullanılıyor, ama genelde bu ilaç da iyidir. "

Çoğu durumda, ampisilin yerine, doktorlar amoksisilin ve ilaçlarını reçete etmeyi tercih ederler. Bunun nedeni şu:

 1. Amoksisilin biyoyararlanımının altında ampisilin. Biyoyararlanımı - yaklaşık% 40, amoksisilin -% 93. Bu, 100 mg'lık bir madde içeriğine sahip bir ampisilin tabletini içerseniz, sadece 40 mg'ın kanın içine gireceği anlamına gelir. Aynı haptan kandaki amoksisilin zaten 93 mg alacaktır.
 2. Ampisilin daha tam olarak kan proteinleri ile ilişkilidir, yani kanın içine giren kısmından bile% 22'si etkisiz hale gelir. Amoksisilin için, böyle bir inaktif antibiyotik miktarı yaklaşık% 17'dir.

Sonuç olarak, ampisilin veya sindirim için diğer formları olan tabletler, amoksisilin ile analoglara etkinlik bakımından daha düşüktür ve bu antibiyotiğin birçok durumda atanması optimal çözüm değildir.

"Geçen yıl, küçük olanı angina, ampisilin ile tedavi edildi. Her şey beldede oldu, kocam ve ben doktorun reçete ettiği ilk Amoxiclav'ı arıyorduk, ama tüm Primorsky'de bir eczane var, ve hatta bunu duymamışlardı. Doktor Penodile almamı sağladı, ona kapsül verdiler. Normal bir çare, kalanın sonunda, her şey geçti, ama çocuk denizi görmemişti. "

Ampisilin ve sulbaktamın birlikte hazırlanması

Aynı zamanda, kas içi enjeksiyonla ampisilin girebilirsiniz. Bu durumda, emme kana mideden gelir kaybolur ilaç olanlar% 40, aktif enfeksiyonu bulunmaktadır. Fakat uygulamanın kendisi (evde tedavi ile ilgili olup, özellikle de) önemli ölçüde daha zahmetli enjeksiyon ve aynı Amoksisilin oral enjeksiyon sırasında kas emilen ampisilin gibi aynı hızda kana. Yani, bu durumda, bu antibiyotik, amoksisilin daha aşağıdır.

Tüm bu nedenlerden ötürü, çocuklarda ve erişkinlerde anjinada ampisilin nadiren kullanılır. Amoksisilin preparatları mevcut olmadığı zaman kullanılır.

Genel olarak, anjina ile apisilin içebilirsiniz, ancak sadece doktor tarafından tavsiye edilirse. Ancak doktor, angina içmesi için ampisilin reçete etse bile, onunla birlikte, amoxicillin'i değil, onu hangi sebeple tayin edeceğini açıklığa kavuşturmaya değecektir.

Hem amoksisilin hem de ampisilin, her ikisi de pecillinase üreten bakterileri etkilemeyen penisilindir. Bu nedenle, eğer belirli bir durumda bakteri, örneğin amoksisilin için stabil ise, o zaman ampisilin onların üzerinde çalışmaz. Ve tam tersi. Aynı şekilde, eğer angina ile ampisilin içiyorsanız, hastanın penisilinlere karşı alerjisi nedeniyle yapamazsınız, daha sonra amoksisilin kontrendikedir. Tüm bunlar ampisilin reçete edilebileceği ve daha etkili ve tercih edilen amoksisilin bulunmadığı durumlarda pratik olarak hiçbir durum olmadığı anlamına gelir.

Ampisilin molekülünün uzaysal modeli

Anjina tedavisi ve ajan formu için ampisilin preparatları

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan iki ana ampisilin tipi vardır:

 1. Tek ampisilin bazlı ilaçlar;
 2. Ampisilin ve sulbaktam esaslı preparatlar.

İlacın içindeki sulbaktam ilavesi, bu ilacın ampisilin dirençli bazı bakterilerin korunmasını nötralize ettiği için, anjinada ampisilin kullanımını genişletir. Aynı zamanda, sulbaktamın kendisi de önemli bir antibakteriyel etki göstermez ve bu nedenle ikinci grubun ilaçlarının anjinle karşı etkinliği, tek başına antibiyotik bazlı ilaçlarınkine benzerdir. Sulbaktam ile yapılan preparatlar, tedavinin her durumda etkili olacağı şansını arttırır.

Tek ampisilin bazlı ilaçlar:

 • Ampik
 • Ampireks
 • Apo-APECS
 • Dekapen
 • Zetsu
 • Mestsillin
 • Penbritin
 • Penodil
 • Pentartsin
 • Pentreksil
 • Rostsillin
 • Semitsillin
 • Standatsillin
 • Upsampi
 • Helm-Ampisilin
 • Epikotsillin

Ampisilin ve sulbaktam kompleksine dayanan preparatlar:

Ammiside kombine bir antibakteriyel ilaçtır

Bütün bu fonlar genellikle kendi gruplarının özelliklerinde eşdeğer ve değiştirilebilir. Her biri yetişkinlerde ve çocuklarda angina tedavisinde kullanılabilir.

"Kesinlikle Uppsampi yerine Unazin veya Ammiside almanızı öneririm. Aynı ampisilin olup, sadece dirençli bakteriler üzerinde de etkili olan ek bir ilaçtır. Aksine, işe yaramıyor, ama ampisilin harekete yardımcı olur. Açıklamak zor, ancak parmaklarda: stafilokok, ampisilini ayıran bir madde ile kendini sarar. Yardımcı bileşen, bu maddeyi böler. Ajanın ilk önce bakterinin savunmasını kırdığı ve daha sonra bir antibiyotikle bitirdiği anlaşılmaktadır. Bakterinizin stabil olup olmadığını bilmediğinizden, kendinizi güvende hissetmeniz daha iyidir. Dahası, aynı Ammisid çok pahalı değil. "

Tanya, forumdaki yazışmalardan

Staphylococcus aureus, anjinaya neden olan bakterilerden biridir.

Anjina ampisilin kullanımı için kurallar

Anjina ile ampisilin tedavisinin seyri en az 7 gün sürmelidir. Bu, enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırmak ve rekürrensi önlemek için yeterli olan minimum süredir. Randevunun başlangıcından sonra şiddetli bir hastalık veya semptomların yavaşlaması durumunda, doktor kursu 15 gün ve nadir durumlarda da 2-3 haftaya uzatmaya karar verebilir.

Doktora başvurmadan anjina ile ampisilin tedavisinin süresinin kesilmesi veya kısaltılması kesinlikle yasaktır. Bu, süperinfeksiyonun gelişmesine, hastalığın komplikasyonuna ve tedavisinin komplikasyonuna yol açabilir.

Anjina ile, hastanın yaşına bağlı olarak standart bir ampisilin dozu reçete edilir:

 • Yetişkinler, yemeklerden önce bir saat boyunca günde 4 kez 1 tablet (250 mg) atar. Tablet su ile yıkanmalıdır. Şiddetli anjinada 3 kez doz artışına izin verilir;
 • 1 yaşın altındaki çocuklar ampisilin preparatları süspansiyon şeklinde reçete edilir. Dozaj, günlük vücut ağırlığının her bir kg'ı için 100 mg süspansiyondur. Günlük bölüm 4-6 resepsiyona ayrılmıştır;
 • 1 ila 4 yaş arası çocuklar, ilacın günlük hacmi, vücut ağırlığının kilogramı başına 100-150 mg süspansiyonun hesaplanmasına dayanarak hazırlanır. Günlük norm 4-6 resepsiyona ayrılmıştır;
 • Şiddetli anjinada, çocuklara, günde 4 kez vücut ağırlığının kilogramı başına 25-50 mg'lık bir dozaj ile, kas içi enjeksiyonlar (eşek üzerine enjeksiyonlar) şeklinde ampisilin reçete edilir.

Enjeksiyon için Ampisilin

Bir yemek sırasında veya sonrasında ampisilin alınması önerilmez, çünkü bu durumda emilim azalır.

Ağzı bir ampisilin süspansiyonu ile durulamak veya bademciklere bu tür bir süspansiyon ile nemlendirilmiş bir tampon uygulamak kesinlikle yasaktır. Bu tür bir tedavi, bakterilerde direnç gelişmesine ve hastalığın ciddi bir şekilde tekrarlanmasına yol açabilir. Anjinadaki antibiyotik sadece sistemik olarak alınabilir.

Ampisilin ek olarak, antiseptik olanlar da dahil olmak üzere, çeşitli çözümler ile boğaz yıkamak mümkündür. Bu gibi yardımcı yöntemlerin görevi, anjinada semptomların şiddetini azaltmak ve hastanın durumunu hafifletmektir.

Angina tedavisi için yardımcı - gargara için furacilin bir çözüm.

Hamileler ve emziren anneler için ampisilin

Hamileliğinizde, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi angina'yı ampisilin ile tedavi edebilirsiniz.

Ampisilin kolayca plasentadan geçer ve fetüse nüfuz eder. Bununla birlikte, anlamlı bir etkisi yoktur ve fetal gelişiminde konjenital anomalilerin sıklığını etkilemez.

Bununla birlikte, gebeliğin ilk trimesterinde ampisilin randevusundan kaçınılması ve gerekirse, mümkün olan en düşük düzeyde kullanılması ve terapötik bir bakış açısıyla gerekçelendirilmesi önerilir. Geç hamilelikte ilaç yeterince güvenlidir.

Ampisilin için yarı ömrü yaklaşık 1 saattir. İlacın alınmasından yaklaşık 4-5 saat sonra, vücuttaki antibiyotik miktarı ihmal edilebilir.

Ampisilin, plasental bariyeri amoksisilin'den çok daha az miktarda nüfuz eder. Bu bakış açısından, daha çok tercih edilen bir ilaçtır, çünkü fetal dokulara daha zayıf bir nüfuziyetle, buna zarar verme ihtimali daha azdır.

Ampisilin yapısal formülü

Bununla birlikte, hamilelik sırasında angina ampisilin sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Emzirirken, sadece laktasyon kesilirse anjini ampisilin ile tedavi edin. Madde anne sütüne nüfuz eder ve bebekte dysbacteriosis ve sindirim bozukluklarına neden olabilir. Laktasyon sırasında anjina ile ampisilin içmeniz gerekiyorsa ihtiyacınız olacak:

 1. Bebeği bir karışıma ya da bir anne sütünü bir şişeden beslemeye ve eğer mümkünse - başka bir anneden memeyi alın. Anne sütü tercih edilir, çünkü karışıma hızlı bir şekilde yıkamak için kullanılır ve anne sütünü içmeyi reddeder. Tıpkı bir çocuğun bir emziği olan bir şişeye alışması daha çabuk emilir;
 2. Bir antibiyotik alırken, süt üretimini durduracak şekilde ifade etmeye devam edin;
 3. İki gün içinde ampisilin alındıktan sonra Polyphepan veya analogları günde üç kez bir çorba kaşığı alınır. Böyle bir resepsiyondan iki gün sonra, emzirme devam ettirilebilir.

Yine, sadece bir doktor emzirmeyi durdurup ampisilin reçete edip etmemeye karar vermelidir. Evde birçok insanın viral enfeksiyonlarla birlikte "anjina" teşhisi koyduğunu düşünürsek, bu gibi durumlarda antibiyotik almanıza gerek yoktur.

“Çocuk doktorumuzun, ebeveynlerinin yarısının ARVI'li bir çocuğu antibiyotiklerle beslediğini ve boğaz ağrısı olduğunu düşündüğüm söylendi. Antibiyotikler virüs için işe yaramazsa, ebeveynler çocuklarına antibiyotik çalışmadığı için sinirlenirler ve doktora geldiğinde anjin kokusu olmadığını açıklar. Ve disbiyoz tedavisi başlar... "

Ira, forumdaki yazışmalardan

Sadece doktor, kendi yetkinliği nedeniyle, boğaz ağrısının nedenini doğru bir şekilde belirleyebilir ve doğru tedaviyi reçete edebilir

Yan etkileri ve kontrendikasyonları

Bütün penisilinler gibi, ampisilin çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında:

 • Baş ağrısı, kramplar;
 • Bağırsak disbakteriyozu, karın ağrısı;
 • Dispeptik bozukluklar: mide bulantısı, kusma;
 • Interstisyel nefrit;
 • Alerji, genellikle kaşıntı ve kurdeşen, alerjik rinit, istisnai durumlarda - Quincke's ödem ve anafilaktik şok.

Edema Quincke (anjioödem) şişmiş dokular şeklinde kendini gösterir.

Yan etkilerin gelişmesi ile tedavi kesilmemelidir. Bu durumda, ampisilin yerine başka bir gruba antibiyotik vermek için doktora başvurmak gerekir. Bir antibiyotik alerjisi genellikle yetişkinlerde, sindirim bozukluklarında ortaya çıkar - çocuklarda.

Kısmen, bu tür yan etkilerin varlığından dolayı, kısmen diğer ilaçlarla etkileşimi ve çeşitli organ sistemlerine olan etki nedeniyle, ampisilin aşağıdakilerde kontrendikedir:

 • Penisiline genel olarak aşırı duyarlılık varlığı;
 • Sefalosporinlere ve karbapenemlere aşırı duyarlılık varlığı;
 • Enfeksiyöz mononükleoz;
 • Karaciğer yetmezliği;
 • Ülseratif kolit.

Dikkatle, anjin içinde ampisilin bronşiyal astım, burun polipozu, polinosis ve böbrek yetmezliği olan hastalara reçete edilir.

Bazen, ampisilin alırken (özellikle de kullanımının kurallarının ihlali varsa), zehirli bir doz aşımı mümkündür. Bununla birlikte, mide yıkanır, aktif kömür ve su-elektrolit dengesini normalleştirmek için fonlar alınır.

Ampicillin doz aşımı durumunda da dahil olmak üzere çeşitli zehirlenmeler için aktif odun kömürü önerilir.

Ampisilin anjina ile alınabilir, ancak nadiren gerekçelendirilir. Amoksisilin kullanmak yerine daha uygundur. Her durumda, sadece bir doktor bu antibiyotiğin atanmasıyla ilgili karar verebilir ve sadece aynı amoksisilin replasmanının haklı çıkacağı durumlarda. Kendinizi bağımsız olarak reçete edin ve anjina ile ampisilin içmeyin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Soğuk plazma cerrahisi: endikasyonlar, kontrendikasyonlar, postoperatif dönem

Köpürtücü, molekülleri soğuk plazma ile kesen (bölen) bir cerrahi alettir. Araç elektriği plazmaya dönüştürür. Bir sodyum plazma bulutu ile 50-55 ° C sıcaklık aralığındaki dokuların anında yüksek hassasiyetli tahribatına (50-100 μm) dayanır.

Bademcik iltihabı

Tonsillit alevlenmesi zamanında ve yeterli tedavi gerektiren ciddi bir durumdur. Palatinlerin iltihabı bademcikler, Uzun bir süre boyunca devam eden, kronik bademcik iltihabı denir. Bu hastalığın seyri, çeşitli dış veya iç etkilere yanıt olarak ortaya çıkan periyodik alevlenmeler ile karakterizedir.