Loading

Paratonzillit ve paratonziller apsenin semptomları ve tedavisi

Farinkste bakteriyel enfeksiyon normal bir durumda (korunmuş bademciklerle) lenfoid doku tarafından geciktirilir ve lokalize olur. Yani bademcikler dışında bademcik iltihabına veya bademcik iltihabına neden olan stafilokok veya streptokok yayılması gerçekleşmez. Bununla birlikte, bademciklerin bariyer fonksiyonunun zayıfladığı ve iltihap değişikliklerinin bademcikleri çevreleyen dokulara yayıldığı durumlar vardır.

Paratonzillit

Enflamasyon söz konusu olduğunda, katı sınırlarla sınırlı kalmamak kaydıyla, bunlar paratonzillitden söz ederler. Tam anlamıyla bu peripetal dokularda iltihap anlamına gelir. Herhangi bir iltihapta olduğu gibi, boğazda kızarıklık, şişme ve ağrı vardır. Çiğneme kaslarının şişmesi ve şişmesi nedeniyle ağzın açılması ve çiğneme ile ilgili sorunlar vardır. Bademcikler lakunada veya foliküller (lacunar veya foliküler angina) şeklinde bulunan pürülan örtülerle kaplıdır.

Enfeksiyöz ajanların ve onların parçalanmasının kanın içine salınması olduğundan, vücut ısısında (bazen çok önemli, 39 derece Celsius'u aşan) ve genel zehirlenme olgusunda bir artış söz konusudur: zayıflık, halsizlik, kas ağrısı. Baş ağrısı ve eklem ağrısı, verimliliği azalttı.

Bölgesel lenf düğümleri mutlaka tepki gösterir, çünkü enfeksiyöz sürecin yayılmasına karşı caydırıcı olur ve septik komplikasyonları önlerler.

Submaksiller ve çeşitli servikal lenf nodu gruplarında artış ve ağrı vardır. Lenfadenitin ana süreci tedavi ettikten sonra bile oldukça uzun bir süre devam edebileceği hemen vurgulanmalıdır.

Paratonzillitte inflamasyonun doğası

Paratonillitte iltihaplanma eksüdatif sürecin farklı bir modifikasyonudur. Kataral, yani yüzeysel olabilir; pürülan, enfeksiyöz ajanlar tarafından dokuların bir yıkımı olduğunda, ki bu da lökositlerin etkisi altında yok olur. Belki de paratonziller alanların tamamen solunması ile nekrotik erime. Hasar miktarı ve doğası iki faktörle belirlenir: mikropların saldırganlığı ve bağışıklık durumu (hücresel ve humoral).

Enflamasyon, hastayla uzun süre yaşayan ve birçok antibiyotiğe karşı bir duyarsızlık geliştiren bakteriler tarafından uyarılırsa, daha belirgin inflamatuar fenomenler bekleyebiliriz. Ayrıca insan bağışıklık sisteminin protein açlığı, sık enfeksiyon, bir tümör, AİDS ile zayıflatıldığı durumlarda. Hamile kadınlarda, bebeklerde ve yaşlılarda immün yanıtta sorunlar vardır. Peritonzilitin bağlı olduğu mekanizmaları anlamak, iki önemli tedavi ihtiyacını anlamak için önemlidir.

tedavi

Fotoğraf sol tarafta paratonzilit gösterir

Paratonzillit tedavisi konservatif olarak, yani ilaç ve fizyoterapi ile gerçekleştirilir. Paratonzillitin kendi kendine tedavisi kabul edilemez. Yetkili bir kulak burun boğaz uzmanı bu problemle ilgilenmelidir. Sadece ilaç seçmez, aynı zamanda tedavi sonuçlarını da izler, ayrıca gerekirse tedaviyi düzeltir.

Paratonzilliti tedavi etmek için kullanılan preparatlar.

1. Antibiyotikler

 • Tercih verilir penisilin serileri (Benzilpenisilin, pousinteticheskie: amoksisilin, flemoksin, ampisilin, oksasilin, ingibitorozaschischennye: flemoklav, amoksiklav, panklav, sulbaktam, unazin Birleştirilen ampioks). Bu ilaçların stafilokok ve streptokok florayı inhibe değil, aynı zamanda kalp anjina, paratonzillita veya apse sonrası problemleri engellemek için değil sadece.
 • Makrolid antibiyotikler: josamisin. Klaritromisin, azitromisin, sumamed. Hemomitsin. azitral. Antibakteriyel ajanların ikinci sırası.
 • fluorokinolonlardır: ofloksasin, norfloksasin, levofloksasin, sparfloksasin. Tercihen stafilokok kökenli inflamasyon.
 • aminoglikositler. Amiyisin tercih edilir.
 • sefalosporinler ikinci (sefuroksim), üçüncü (seftriakson, sefiksim) ve dördüncü (sefepim) kuşaklar.

2. Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar. Ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ve analjezik olarak kullanılır. Parasetamol, fenasetin, nurofen, diklofenak, meloksikam, indometasin, voltaren.

3. Çözümlerde antiseptikler durulama için.

 • Klorlu: miramistin, klorheksidin, eludril.
 • Nitrofuranlar: furatsilin.
 • İyot içeren: iyodinol, Lugol çözeltisi.
 • Heksetidin içeren: heksoral, givalax, heksetidin.
 • Topikal kullanım ve spreyler için tabletler: septolete, grammidin, Faringosept, geksaliz, laripront, KBB-Supremumların, adzhisept, lizobakt anjina sebidin dur.

Parathonsillar apse

Asimetri, Ağrı ve Paratosillar Apse ile Ağzın Açılmasında Zorluk

Bu terim, amigdala çevresindeki dokularda sınırlı pürülan enflamasyona değinmektedir. Pürülan doku erimesinin odağı kapsüllenir ve enfeksiyonun genişlik ve derinlikte yayılmasını önleyen koruyucu bir lökosit şaftı ile çevrelenir.

Paratonsillar apse, hem paratonzilitin sonucu olabilir hem de tonsillit sırasında veya kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında streptokok veya stafilokoktan etkilenen bademciklerin hemen yakınında oluşabilir. Casuistik vakalar, güdük kaldığında, yani, lenf dokusunun artıkları olduğunda, zaten kaldırılmış bademciklerin yakınlarında apserasyon gelişimini içerir.

Apsenin semptomları, amigdalayı farinksin merkezine doğru dağıtan yaygın kızarıklık, şişliktir. Ağrı, doku öldüğünde apse oluşumu sırasında daha belirgindir. Tamamen pürülan erime ağrı reseptörleri ölene kadar, ölür ve ağrı bir miktar azalır. Paratonsillit, lenfadenit gibi genel sıcaklık reaksiyonu ve zehirlenme belirtileri de ifade edilir. Apse, muayenede açıkça görülebilir.

Ne yapılır ve nasıl tedavi edilir?

Apse diseksiyonu sırasında% 2 lidokain ile anestezi

Parathonsillar apse, cerrahi tedaviye, yani açılmaya ve boşaltmaya maruz kalır. Pus her durumda dışarı akış almalıdır. Dışarısı dışarıda bırakılmazsa, dokuların derinliklerinde oluşan fistüllerden ayrılabilir veya mikropların kanın (sepsis) enfeksiyonu gelişmesiyle diğer organ ve dokularda taranmasına neden olabilir.

Apse, neşter veya prob veya iğne ile ayırın. İğnenin çıkarılmasından sonra herhangi bir seçenekte dikiş gerektirmez, düşmüş boşluk bağımsız olarak iyileşir. Apseyi açtıktan sonra, aynı ilaç gruplarına paratonzillit, enfeksiyon, inflamasyon, ağrı ve ısı ile birlikte reçete edilir. Hastanın bağışıklık durumundaki ihlallerle baş etmek de önemlidir. Bağışıklığı stimüle eden ilaçlar, immünogram dikkate alınarak seçilmelidir.

Video: bademcik kaldırmak gerekir mi?

çıktıları

Kural olarak, zamanında tedavi edilen paratonzillit ve paratonsillar apsenin sonuçları elverişlidir. Süreç iyileştikten sonra soru şu şekilde kalır: "Bademcikleri çıkarmam gerekir mi?" Kronik bademcik iltihabı enfeksiyonun odağı olmaya devam ettiğinden ve anjinadan sonra kalpte komplikasyon riskleri olduğundan, bademcik ameliyatı konusunda doktorunuzla tartışmanız mantıklıdır. Ayrıca, paratonsillar apse, bademciklerin çıkarılması için endikasyonların sayısına dahil edilen durumlardan biridir.

Anjina ile apse belirtileri ve tedavisi yöntemleri

Akut bademcik iltihabının en tatsız komplikasyonlarından biri apse ile anjinadır. Pürülan oluşumu, genellikle hastalığın akut fazı geçtikten sonra ortaya çıkar, ancak majör bir komplikasyona veya ciddi sonuçlara yol açabilir. Neden apsesi olan angina ortaya çıkar ve ilk belirtilerini nasıl tespit eder?

Boğazdan sonra boğazda niçin takviye oluşur?

Düzgün konuşmak gerekirse, palatine bademcikteki apse, proksimal bölgede (bezlerin çevresindeki dokularda) iltihaplanma sürecinin (paratonzillit) bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Oluşumunun sebebi, bu alanda, aralarında streptokok veya stafilokokal olmak üzere, çeşitli patojenik bakterilerin var olmasıdır. Bademcikler etrafındaki dokularda bulunan akut iltihaplanma süreci, belli bir bakteri türünün (anaerobik, aerobik) doğrudan katılımı ile birlikte, bir apsenin oluşumuna yol açarak, destek aşamasına geçer.

Çoğu zaman, apse akut anjinada sıcaklık düştükten sonra ortaya çıkar, fakat aynı zamanda sıklıkla hastalığın akut döneminde oluşur.

İyileşme olasılığı tedavi edilmemiş akut tonsillit ile çok yüksektir.

Anjina ile apse genellikle hastanın kronik enfeksiyonlarının varlığında ortaya çıkar: rinit, otit, sinüzit.

Suppurasyon sadece bezler (palatine bademcikler) alanında değil, aynı zamanda lingual, nazofarengeal, tubal bademcikler alanında da meydana gelebilir.

Bununla birlikte, palatine bademciklerdeki takviye görünümü, tedavi edilmemiş bir anjinle ilişkilidir, buna paratonsillar apse denir.

Diğer bademciklerin apsesi bulaşıcı hastalıklar ve boğazda kronik bir enfeksiyonun varlığı ile ilişkilidir. Lingual tonsilin en az görülen enflamasyonu, farinksin tabanındadır ve iyi korunur.

Boğaz ağrısı apse belirtileri

Genellikle etraflarındaki bademcikler ve dokulardaki iltihap belirtileri, oluşan apseden çok önce bulunur. Paratonsillar apsenin bu ilk döneminde, cerrahi yöntemler kullanılmadan terapötik tedavi mümkündür.

En karakteristik belirtiler arasında böyle belirtiler olacak:

 • boğazın bir tarafında ağrı;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • boğazın kızarması.

Pürülan bir kapsülün oluşumundan birkaç gün önce ortaya çıkarlar (2 ila 8 gün önce).

Yavaş yavaş başka semptomlar olacaktır.

 1. Şiddetli baş ağrısı.
 2. Artan servikal lenf düğümleri.
 3. Hastanın ağzını yutması ve ağrılı bir şekilde açması zordur (çiğneme kaslarının tonik spazmı).
 4. Dil şişer, dil sağlıklı amigdalaya doğru kaymaktadır.
 5. Ağızdan hoş olmayan bir koku var (putrefactive).
 6. Genel bir zayıflık, aşırı terleme, hızlı yorgunluk vardır.
 7. Genellikle ağrı kulakta verir.

Apse oluşumu döneminde:

 • vücut ısısı çok yükselir (39-40 C'ye kadar);
 • halüsinasyonlar meydana gelir.

Ortalamada apse, akut paratonzillit periyodunun başlangıcından 2-8 gün sonra oluşur.

Zamanla tedavi edilmeyen anjina, apse daha geniştir.

Boğaz ağrısı absinth nedenleri

Hastalığın nedenleri arasında aşağıdakiler olacaktır.

 • Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı, bu dönemde bademcikler henüz sağlam değildir, yaraları vardır, bademcikler etrafındaki dokular gevşek ve iltihaplıdır. Anaerobik veya aerobik bakteri girdiğinde, besinlendirme süreci başlar.
 • Çok sık foliküler tonsillit de apse neden olabilir.
 • Sıklıkla, şiddetli hipotermi, bağışıklıkta düşüşe neden olur. Akut tonsillit sırasında özellikle tehlikelidirler.
 • Boğaz ağrısı sırasında kulak kepçesi, nazofarenks, dişlerin diğer kronik enfeksiyonlarının farenksindeki varlığı takviye etmeye neden olabilir.
 • Iltihaplı ağız kötü sanitasyon (seyrek durulama, iltihaplı bademciklerin tedavisi eksikliği).

Boğaz ağrısı apse çeşitleri ve çeşitleri


Hekimler üç tip apseyi ayırt eder.

 1. Hg faringeal. Çoğunlukla çocuklarda enfeksiyondan sonra ortaya çıkar.
 2. Yan. Enfeksiyonların bir sonucu olarak ya da yetişkinlerde bademciklere verilen mekanik hasar sonucu ortaya çıkar. Farinks bölgesine yayılabildiği için en zor olarak kabul edilir.
 3. Okolomindalikovy. Bağışıklık hastalıklarının zayıflaması, bademcik sırasında yara izi oluşumu, yaklaşık tonsil selülit (aynı angina bir sonucu olarak) ve anaerobik ya da aerobik bakteriler (stafilokok veya streptokok) varlığının bir sonucu olarak, enfeksiyon hastalıkları ile bağlantılıdır. Bu tür apseler, anjinin bir sonucu olarak ortaya çıkar, bu sırada diğer bakteriler ana enfeksiyona katılır.

Akut bir dönemde inflamasyon oluşur, ancak pürülan kapsül henüz oluşmamıştır. Bu süre hastanın sağlığı ve sağlığı için daha az tehlikelidir, ancak hastaya tedavi gerektirir. Onun için, oluşan apseden daha az yoğun olan karakteristik güçlü ağrı duyumları.

Bir apse ile zaten hastanın durumunu zorlaştıracak ve yiyecek ve su yutamayacakları duygulara neden olabilecek bir takviye var, bazen nefes almada zorluk var.

Vücudun sıcaklığı en yüksek izlere yükselir, hasta ağzını açma fırsatından mahrumdur. Apse, hastalığın sağlığına tehdit oluşturabileceği için acil cerrahi tedavi gerektirir.

Otopsi kendiliğinden ortaya çıksa bile peri-min-dalal absesi her zaman hastanede tedavi gerektirir!

Boğaz ağrısı apse tedavisi yöntemleri

Paratonsillar apsenin tedavisi için programın seçimi, hastalığın gelişim evresine bağlı olacaktır. Olası yöntemler şunlardır: terapötik tedavi, terapötik yöntemler ve cerrahi müdahale kombinasyonu ve sadece cerrahi operasyon.

Terapötik tedavi yöntemleri

Başlangıç ​​ve akut dönemde gösterilen ilaç tedavisi arasında aşağıdaki prosedürler ayırt edilir.

 • Geniş bir etki spektrumunun yüksek dozda antibakteriyellerinin atanması. İyi kanıtlanmış amoksisiller, makrolidler arasındadır. Onlara bir alternatif ikinci ve üçüncü kuşak sipalosporindir.
 • Ağrı kesici ilaçların randevusu.
 • Antiseptikler, lokal antibiyotikler ve analjezikler kullanılarak yapılan lokal tedavi, örneğin Bioparox.
 • Bazı durumlarda kortikosteroidleri atayın.

Ameliyatla iki seçenek mümkündür.

 1. Bu, bir kesim (kesik) yoluyla bir apse açılmasıdır. İnsizyon, ağızda veya boynun şişmiş kısmında veya yatay ve dikey çizgilerin kesişme noktasında yapılır. Bir insizyonun yardımı ile insizyona bir Hartmann şırınga yerleştirilir ve apsenin ligament rüptürü olur. Pürülan içerikler kapsülden emilir. Bazı durumlarda apselerin kapsülünün açılması duvarların yapışmasına neden olur ve yaranın boşaltılmasına başvurmak gerekir. Bu 2 ila 5 gün arasında sürebilir. Cerrahi müdahale ile birlikte antibiyotikler, antiseptikler ve anestezik ilaçlarla tedavi yapılmaktadır. En zor anjina lingual bademcikler sonra apse bir kesi olacaktır.
 2. Tonsillektomi (bezlerin çıkarılması) paratonzil apsesi tedavisi için radikal bir yoldur. Çoğu zaman, bu operasyonda, iki taraflı tonsillektomi kullanılır (her iki bez de çıkarılır). Bazı insanlar yanlışlıkla, bezleri olmayan anjinin artık mümkün olmadığına inanıyorlar. Ancak durum böyle değil. Boğazda da iltihaplı ve akut bademcik iltihabına neden olabilen başka küçük tüyler vardı. Eğer tonsillektomi sırasında palatin bademcikler tamamen temizlenmezse (az sayıda hücre kalırsa), tekrarlayan bir reaksiyon mümkündür.

Palyatif tedavi yöntemleri ile anestezi

Bir insizyon ve tonsillektomi durumunda anestezi kendi kendine özgüdür. Lokal anestezi kullanımı kural olarak istenen sonuçları vermez.

Bu nedenle, hasta genel anestezi altında bir ameliyat geçirip tolere edilemeyeceğine veya tedaviye ihtiyaç duyup duymayacağına karar vermelidir.

Çocukların yanı sıra huzursuz kompleks hastaları, bu cerrahi prosedür genel anestezi altında yapılmalıdır.

Anjina apsesinin olası komplikasyonları

Peri-mandelike apselerin sonuçları arasında aşağıdaki karmaşık durumlar vardır.

 • Larinksin şişmesi tehlikelidir, çünkü hastanın boğulmasına neden olabilir.
 • Ağrının alt kısmı, irin net sınırlara sahip olmadığı ve işlemin tüm ağız boşluğuna kadar uzandığı ağzın alt kısmı.
 • Mediyastinit. Ölümcül olabilen mediastende inflamatuar süreç.

Bir hastanede boğaz apselerinin zamanında tedavisinin yapılması çok önemlidir. Bu, doğru tedavi taktiklerini belirleyecek ve zorlu komplikasyonların önlenmesinde yardımcı olacaktır.

Paratonsillar apse nasıl tedavi edilir

Farklı lokalizasyonu, romatizmal ateş, sepsis, mediyastinit, menenjit apseleri - yetersiz tıbbi bakım ya da eksikliği ile üst solunum yolu enfeksiyonlu hastalıkların Kalan bunların kronik bir hastalık komplikasyonlarının koşulları yaratmak.

15 ila 30 yaş arasındaki yaş grubunda, paratonsillar apse ilerleyici bir komplikasyon olacaktır. Pürülan yıkıcı değişiklikler, boğazın keskin bir acısı, çiğneme kaslarının triasmı, hipersalivasyon, genel zehirlenme ile kendini gösterir. Tedavi, sistemik ve lokal antibiyotiklerin, patojenik ve semptomatik tedavinin ilaçlarının atanmasıyla karmaşıktır.

Etiyoloji ve sınıflandırma formları

Parathonsillar apse (paratonzillit, flegmonöz bademcik iltihabı) peri-min-dalma selülozun sınırlı inflamatuar odaklarının oluşumu ile süpüratif inflamatuar sürecini tanımlar.. Hastalık, bakteriyel enfeksiyonun (streptococcus, Staphylococcus, Escherichia coli) ve mikotik floranın (Candida fungus) baskınlığı ile mikrobiyal-paraziter saldırganlıktan kaynaklanabilir. Daha az sıklıkla enfeksiyon otojen yolla (iç kulaktan) ve hematojen (vasküler) olarak ortaya çıkar.

Predispozan faktörler şunlardır:

 • akut tonsillit komplikasyonları veya kronik formun alevlenmesi;
 • ağız boşluğu hastalıkları: çürük dişler, periostitis, diş eti iltihabı;
 • Orofarinkste mekanik, termal hasar.

Paratonzillit gelişmesi riski artar Lokal immünolojik korunma, hipotermi, lenfoid doku birikimi anomalisi, tütün içimi, onkoloji, diyabet, anemi.

Morfolojik değişimlere bağlı olarak, patolojik durumun belirtilerinin şiddeti birbirini izleyen aşamalar olan fıtık boğazının üç şeklini tanımlar.:

 1. Şişkinlikleri. Genel durum ve faringoskopik paternde hafif bir değişiklik ile karakterizedir: hafif faringeal ağrı, hiperemi, mukozanın şişmesi.
 2. infiltratif. Bu aşamada, hastalığın% 20'den fazlası hastalıkta tanımlanmaktadır. Tipik, genel zehirlenme (migren, sıcaklık, halsizlik, halsizlik) sendromu ile birlikte akut fenomenler (ağrı ve boğaz ağrısı, kızarıklık ve şişlik) olacaktır.
 3. abscessed. Dalgalanma bölgesinin belirlenmesi ile boğazın ayrı bir deformasyonu vardır. Klinik ders telaffuz edilir. Tamamlama, pürülan odağın drenaj veya spontan diseksiyonu olacaktır.

Referans için! Paratonzillitin bir özelliği piyojenik bir zarın varlığıdır. İçeriden pürülan kaviteyi kaplayan ve vasküler duvarın nekroz ve lökosit infiltrasyon sürecini sınırlayan bu granülasyon dokusu tabakası. Oluşumu, sistemik antibiyotikleri patolojik bölgeye emmeyi zorlaştırır.

Boğaz ağrısı sonrası apse sonucu bir dizi faktör ve özellikle hastalığın evresi ve lokalizasyon ile belirlenir.. Klinik vakaların% 70'inde inflamasyon bölgesi, amigdala üst direği ile dil-lingula (supratonsillar form) arasındaki alandır. velofaringeal kelepçe ve bademcik (arka) arasında alt kutup bademcik (alt apse) çıkıntısının ortalanmış az süpüratif yıkıcı lezyon alanı (dışında) zamindalikovom.

Tarafına göre, sağ ve sol taraflı paratonsiller abse. Klinik morfolojik formlar arasında açık bir ayrım yoktur, zira hastalık geliştiğinde karşı taraf enflamatuar sürece dahil olabilir. Sağ taraflı paratonzil apsesi ve sol taraflı görünüm sıklığı aynıdır.

Klinik resim

Angina ile apse, purulent odakların lokalizasyonundan boğaz ağrısı ile başlar. Yiyeceği çiğnemek ve yutmak, hasta için yemeyi reddettiği, hatta sıvı kıvamında bile çok acı çekmektedir. Ağrı yutma ile artar, kulağın çıkıntısına, alt çeneye doğru yayılır.

Flegmonöz bademcik iltihabı için aşağıdaki belirtiler tipiktir.:

 • ateşli ateş;
 • yabancı bir nesne olan boğazda bir yumru hissi;
 • ağız kokulu koku;
 • burun, boğuk ses;
 • artan tükürük;
 • stenotik solunum;
 • miyalji;
 • halsizlik, halsizlik;
 • retro uzayda ağrı.

Faringoskopi ile şiş ve hiperemik yumuşak damak görselleştirilir. Apse oluşumu noktasında, bir infiltrat belirlenir, orofarinkse odaklanır, kırmızı doku ile sınırlanır. Olgunlaşma sırasında (4-5. Günlerde) piyojenik membran inceltilir, eksüdan beyaz-sarı bir nokta şeklinde görülür.

Hasta, apsa doğru bir eğim ile kafasına zorlanmış bir pozisyon ekler. Orta-ağır ve absesi alınmış form boyun bölgesindeki kasların servikal bölgesel lenf düğümlerinin ağrıları ile devam eder.

Frigmonil bademcik iltihabı, uygun bir çözüme - tam iyileşmeye yatkındır. Paratonsillar apsenin komplikasyonları, faringeal halka dokuların eritilmesi, ağız boşluğuna pürülan eksüdanın atılımı ve amigdala parankiması, parafaringeal alan, genel sepsis ile ilişkilidir.

Referans için! Pürülan inflamasyonun odağının drenaj veya kendiliğinden boşalması ile hastanın durumu hızla stabilize olur, lokal semptomlar normalleşir.

Çok tehlikeli sonuçlara taşımak boyun flegmon, kavernöz sinüs tromboflebit, arrosive kanama, larinks, ensefalit darlığı.

Tedavi özellikleri

Paratonzillit teşhisi klinik tabloya, anamneze, bilgilendirici tanı yöntemlerinin sonuçlarına dayanır: farmakoskopi, ultrason, bilgisayarlı tomografi, kanın klinik analizi, idrar.

Kan ağrılı boğaz ağrısı tedavisi bir hastanede veya ayakta tedavi ortamında karmaşık olmalıdır.. İnfiltrasyon aşamasında, terapötik görev, iltihaplı aktivitenin baskılanmasına, pürülan boşluğun apse - drenaj ve sanitasyonunun oluşmasına indirgenir.

Apse açılması

Cerrahi girişim endikasyonları apse oluşumu. Apsenin açılması, palyatif tedavi yöntemlerine atfedilir, çünkü patojenetik faktör üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Drenajın olumlu bir sonucu, ağrıyı gidermek, hastanın genel durumunun normalleşmesi, çiğneme kaslarının işlevlerinin restorasyonu olacaktır.

İğne ile irin boşaltma tekniği:

 1. Sızıntı yapılan bölgede, uygulanan anestezi kokain, novokain ve ultrakain solüsyonu ile gerçekleştirilir.
 2. Supramaxel çukurunda anestezik etki yaparak 1-1,5 cm derinliğe kadar Enjekte edilen nazal koronzanga veya faringeal forseps.
 3. Branshi kenarlarda yetiştirilir, yayları bademciklerden ayırır ve aşağı doğru hareket ettirir, bu da pürülan kitlelerin serbest akışı için koşullar yaratır.
 4. Odağı boşaltırken, eksüdanın solunum sistemine girmesini önlemek için hastanın başı aşağı doğru eğilir.
 5. Ertesi gün, manipülasyon önceki anestezi olmadan tekrarlanır.

Otopsiden sonra hastaya antibiyotik reçete edilir, antiseptiklerle durulanır, bitkisel ilaçlar (papatya, calendula, St. John's wort, adaçayı). Antibiyotik seçerken mikroflora duyarlılığı tarafından yönlendirilir. İlk savunma hattı penisilin serileri olacak:

 • "Penisilin";
 • "Amoksilin";
 • "Oksasilin";
 • "Ampisilin";
 • "Fenoksimetilpenisilin".

Referans için! kanıtlanmış intoleransı düzenlemesi, beta-laktam antibiyotik değiştirirken olacak makrolidler ( "eritromisin", "klaritromisin", "azitromisin" Sumamed "), sefalosporinler (" seftriakson "sefuroksim").

Paratonzillitin cerrahi tedavisinde, neşter, en yüksek mukoza çıkıntısı noktasında 2-2.5 cm'lik palatal arkın dibine yerleştirilir. Operasyon son derece ağrılıdır, ancak boşluğun drenajından hemen sonra hasta keskin bir rahatlama hisseder..

Apse açmanın dezavantajı, yaraların kenarlarını tekrarlayan müdahale gerektiren yeni bir pus birikintisi ile tutturma olasılığı yüksek olacaktır. paratonzillita kursu, okolomindalikovogo uzay operasyonu gösterilen abse-tonsillektomi (tonsilit) kanama tekrarladı abse, septisemi tehdit, uzun süren zaman.

ilaç

Tüm hastalar antibiyotik reçete edilir. İlacın rasyonel bir seçim için, bir antibiyotik ile bakteriyolojik bir çalışma yürütülür. Yaygın olarak kullanılan aminopenisilinler, sefalosporinler 2-3 kuşak, linkoamidler. Terapötik etki 10. günde gelişir., Uzun süreli salınımlı antibiyotikler durumunda, kurs süresi azalır.

Tipik durumlarda, bir grup narkotik olmayan analjezik, non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlardan ilaç kullanımı endikedir. Enflamasyonun nesnel belirtilerini etkilerler: yavaş eksüdasyon, inflamatuar mediatörlerin ve alerjilerin salınmasını engeller, termoregülasyon merkezinin çalışmasını koordine ederler.

Ağrı merkezine etkisi, mikrobiyozis patojenik temsilcilerinin aktivitesi antiseptik ajanları var. Bunlar spreyler halinde uygulanabilir ( "Oralsept", "Lugol", "Joks") subvengvalnyh formları ( "Faringosept", "Adzhisept", "Septolete" Yeni Anjin " Lizobakt " Terflu Lar "). lidokain, tetrakain - mentol, daha belirgin pahasına zayıf analjezik aktivitesi.

Ağız boşluğunu dezenfektanlarla (Miramistin, Chlorophyllipt, Chlorhexidine) durulayın. Sulama kullanımı alkali veya tuz çözeltileri, şifalı otlar (papatya, Hypericum, anne öksürükotu, yarrow, bezelye, nergis) infüzyonları bir iç ortamda,.

Referans için! Vücudun direncini artırmak için, immünomodülatörler, multivitamin kompleksleri, bitki kaynaklı antioksidanlar tarafından lokal immünolojik koruma reçete edilir.

anjin apse kurtarma için kriterler kurtarma faringoskopicheskoy resmin (ödem ve doku infiltrasyonu, yumuşak damağın asimetrisi, yutak ağrısı, tetanos çiğneme kasları azaltmak) tamamlayacak, sıcaklık normalleştirilmesi, diğer organlarda hiçbir değişiklik göstermezler.

Sonuç

Pürülan yıkıcı inflamasyon ölümcül bir sonuçla çözülebilir, bu nedenle risk grubuna giren bir hastanın temel görevi zamanında tıbbi yardım almaktır. Paratonzil apsesi ile ilgili semptomların tanımlanması ve tedavi edilmesi, erken ve geç komplikasyon riski taşımayan aktif regresyonun anahtarı olacaktır.

Parathonsillar apse

Parathonsillar apse - Peripermaladik selüloz dokusunun akut pürülan enflamasyonu. Tek taraflı ağrı "yırtılma" karakteri, yutma, aşırı tükürük, çene kilitlenmesi, keskin nefes, zehirlenme sendromu ağırlaştırılmış - hastalığın ana belirtileri. Tanı anamnestik veri ve hasta şikayetleri, sonuçları pharyngoscope, laboratuvar ve soruşturmanın enstrümantal yöntemlerinin koleksiyon dayanmaktadır. abstsesstonzillektomiya - tedavi programı antibiyotik içeren, gerekirse ağız, apse drene antiseptik, cerrahi durulama.

Parathonsillar apse

"Paratonlesillar apse" terimi inflamasyonun son aşamasını belirtmek için kullanılır - pürülan kavitenin oluşumu. Eş anlamlı isimler - "flegmonous angina" ve "akut paratonsillit". Hastalık farenksin en şiddetli pürülan lezyonlarından biri olarak kabul edilir. Patolojinin% 80'inden fazlası kronik bademcik iltihabına karşı ortaya çıkar. Çoğu zaman 15 ila 35 yaşlarındaki kişilerde görülür. Erkek ve kadın temsilcileri aynı sıkıntıdan muzdariptir. Bu patoloji için mevsimsellik ile karakterize edilir - insidans geç sonbaharda ve erken ilkbaharda artar. % 10-15 oranında paratonillit tekrarlayan bir seyir kazanır, hastaların% 85-90'ında alevlenmeler yılda bir kereden daha sık görülür.

Paratonsillar apse nedenleri

Gelişimin ana nedeni patojen mikrofloranın palatine bademcikleri çevreleyen dokulara nüfuz etmesidir. Paratonzil apsesi nadiren bağımsız bir hastalık olarak teşhis edilir. Başlangıç ​​faktörleri şunlardır:

 • Farinksin bakteriyel lezyonları. Peripermarental doku apselerinin çoğunluğu akut bademcik iltihabının bir komplikasyonu veya kronik bademcik iltihabı, daha az sıklıkla akut farenjit olarak ortaya çıkar.
 • Diş patolojisi Bazı hastalarda, hastalığın odontojenik kökenlidir - üst azı dişleri çürük neden, apse alveoler işlemleri, kronik dişeti iltihabı ve diğerleri olur.
 • Travmatik yaralanma. Nadir durumlarda, amigdalanın bitişiğindeki dokularda bir apse oluşumu, bu bölgenin mukoza zarının yaralarının enfeksiyonundan sonra meydana gelir.

patojenlerin rolü genellikle, Streptococcus pyogenes hareket, Staphylococcus aureus daha nadir - Escherichia coli, Haemophilus influenzae, pnömokoklar ve farklı Klebsiella, Candida ve mantar. hastalığı riskini artıran faktörler genel ve yerel hipotermi, toplam vücut savunmasının azalma, bademcik ve yutak, sigaranın anomaliyi sayılabilir.

patogenez

Çoğu durumda paratonlesillar apse, tonsillit formlarından birinin seyrini karmaşıklaştırır. Apse oluşumu en lokalizasyonu kronik anjinadır aktif sürecine katılan bademcik ve varlığı Weber bezlerin üst kısmında daha derin kript varlığında katkıda bulunur. bademcik iltihabı kurşun sık alevlenmeler kript ve damak kemerlerin ağızlarının bölgesinde oluşumunu yara göre - kapsül bademcikler füzyon vardır. Sonuç olarak, kırık drenaj patolojik kütleleri gibi, lif, enfeksiyöz sürecinin aktif mikroflora üretimi ve dağıtımı için koşullar. odontojenik kökenli hastalıkları patojenik mikroflora okolomindalikovye lenf akışı ile birlikte kumaş içerisine nüfuz etmektedir. Bu durumda bademciklerin yenilgisi mevcut olmayabilir. Travmatik paratonzillit direkt olarak derin temas ile dokuya bozulmuş mukoza bütünlüğü ve ağız boşluğundan infeksiyöz ajanların nüfuz bir sonucudur.

sınıflandırma

Orofarenks kavitesindeki morfolojik değişikliklere bağlı olarak, paratonlar apsenin üç temel şekli ayırt edilir, bunlar da gelişiminin ardışık aşamalarıdır:

 • Ödemli. Enflamasyonun belirgin belirtileri olmaksızın peri-maksimal dokuların şişkinliği ile karakterizedir. Klinik semptomlar genellikle yoktur. Gelişimin bu aşamasında, hastalık nadiren tanımlanır.
 • Sızma. Hiperemi, lokal ateş ve ağrı sendromu ile kendini gösterir. Bu formdaki tanı olguların% 15-25'inde görülür.
 • Abscessed. İnfiltrasyon değişikliklerinin 4.-7. Gününde oluşur. Bu aşamada, masif dalgalı çıkıntı nedeniyle farinksin ciddi deformasyonu gözlenir.

Pürülan kavitenin lokalizasyonunu dikkate alarak, aşağıdaki patoloji formlarını ayırt etmek alışılmış bir durumdur:

 • Ön veya ön uç. Amigdala üzerinde bulunan, kapsül ile lingual (anterior) kemerin üst kısmı arasında bulunan dokulara verilen hasarla karakterize edilir. Hastalığın en yaygın varyantı vakaların% 75'inde görülür.
 • Arka. Bu seçenekle, faringeal (posterior) ark ile amigdalanın kenarı arasında, daha az sıklıkla, doğrudan kemerde abse oluşur. Prevalans, toplam hasta sayısının% 10-15'idir.
 • Aşağı. Bu durumda, etkilenen alan, amigdala alt tarafı ve farinksin yan duvarı ile sınırlıdır. Hastaların% 5-7'sinde görülür.
 • Dış veya yanal. Palatine tonsil ve faringeal duvarın lateral kenarı arasında bir apse oluşumu ile kendini gösterir. En nadir (% 5'e kadar) ve ciddi patoloji formu.

Paratonsillar apse belirtileri

Perimondalic fiberin yenilgisinin ilk belirtisi, yutulduğunda boğazda keskin bir tek taraflı ağrıdır. Sadece vakaların% 7-10'unda bilateral yenilgi not edilir. Patognomonik bir semptom olan tükürüğü yutmaya çalıştığınızda bile ağrı sendromu hızla kalıcı hale gelir, keskin bir şekilde artar. Yavaş yavaş, ağrı bir “yırtılma” karakteri kazanır, kulakta ve alt çenede bir ışınlama vardır. Eş zamanlı olarak, belirgin bir zehirlenme sendromu gelişir - ateş 38.0-38.5 ° C, genel halsizlik, ağrıyan baş ağrısı, uyku bozukluğu. Orta şiddette mandibular, anterior ve posterior servikal lenf nodu grupları. Refleks hipersalivasyonunun bir sonucu olarak ağzın köşesinden bir tükürük akışı vardır. Birçok hastada ağızlarından kokuşmuş koku var.

Daha ileri ilerleme, hastanın durumunun kötüleşmesine ve çiğneme kaslarının tonik spazmının ortaya çıkmasına neden olur. Bu semptom paratonsillar apse özelliğidir. Konuşmada değişiklikler var, burun. Sıvı gıda yutmaya çalıştığınızda, nazofarenks boşluğu larinkse girebilir. Ağrı sendromu başın dönmesiyle artar, hastanın onu lezyona doğru eğilmesini ve tüm vücutta dönmesini sağlayarak zorlar. Çoğu hasta baş aşağı eğik veya yara tarafında yatarken yarı oturuş pozisyonu alır.

3-6. Günde birçok hasta, apse boşluğunun kendiliğinden diseksiyonuna sahiptir. Klinik olarak, bu durum genel durumdaki ani bir iyileşme, vücut sıcaklığındaki bir azalma, trismusun ciddiyetinde hafif bir azalma ve tükürükte pürülan içeriklerin safsızlığının ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Uzun süreli veya karmaşık bir seyir ile, atılım 14-18. Pürülan kitlelerin yakın-faringeal boşluğa yayılmasıyla birlikte, apse açıklığı hiç oluşmayabilir, hastanın durumu giderek kötüleşmeye devam eder.

komplikasyonlar

En sık görülen komplikasyonlar arasında boyunda yaygın flegmon ve mediastinit yer alır. Onlar farinksin lateral duvarının perforasyonuna ve parafarengial boşluğun patolojik sürecine, pürülan kitlelerin mediastene veya kafatasının tabanına (nadiren) yayıldığı yerden gözlenir. Daha az yaygın olan, kavernöz sinüsün sepsis ve tromboflebitidir, bu da enfeksiyon amigdala damarları ve pterygoid venöz pleksustan serebral kan akışına girdiğinde ortaya çıkar. Benzer şekilde beyin, menenjit ve ensefalit apseleri gelişir. Aşırı tehlikeli bir komplikasyon, yakın-faringeal boşluğun kan damarlarının pürülan erimesi nedeniyle oluşan arınma kanamasıdır.

tanılama

Belirgin bir patognomonik klinik tablonun varlığına bağlı olarak, bir ön tanı konması zorluklara neden olmaz. Kulak burun boğaz uzmanını doğrulamak için genellikle anamnez ve faringoskopinin sonuçları yeterlidir. Tam tanılama programı şunları içerir:

 • Anamnez ve şikayetler toplanması. Çoğu zaman, apse akut spontan anjin tedavisinden 3-5 gün sonra veya hastalığın kronik formunun semptomlarının giderilmesinde oluşur. Doktor ayrıca, orofarenksin muhtemel travmalarına, ağız boşluğundaki enfeksiyon odaklarının varlığına da odaklanmaktadır.
 • Genel sınav Birçok hasta, başın ağrılı tarafa doğru zorlanması ile bir sağlık kurumuna gider. Boyun hareketliliği, bölgesel lenf nodu genişlemesi, ağız boşluğu ve ateşli vücut sıcaklığındaki düzensiz koku sınırlaması ortaya çıkar.
 • Pharyngoscope. En bilgilendirici tanı yöntemi. Hiperemik mukoza ile kaplı peripendritik dokunun dalgalı bir globüler çıkıntısının varlığını görsel olarak belirlemenizi sağlar. Çoğu zaman yüzeyinde küçük bir renk sarımsı renk bulunur - gelecek pürülan kitlelerin atılım bölgesi. Eğitim, boğaz asimetrisine - dilin sağlıklı tarafa yer değiştirmesi, palatine tonsil yer değiştirmesine neden olabilir. Apse lokalizasyonu patolojinin klinik formuna bağlıdır.
 • Laboratuvar testleri Genel kan testinde, nonspesifik inflamatuvar değişiklikler kaydedilmiştir - yüksek nötrofilik lökositoz (15.0 × 10 9 / L ve daha fazlası), ESR'de bir artış. Bakteri kültürü patojeni tanımlamak ve antibakteriyel ajanlara olan duyarlılığını belirlemek için yapılır.
 • Görselleştirmenin donanım yöntemleri.Boyun ultrasonografisi, boyun BT'si, baş ve boyun yumuşak dokularının radyografileri ayırıcı tanıda, patolojik sürecin parafaringeal boşluğa, mediastene vb.

Patoloji difteri, kızıl ateş, tümör hastalıkları ve karotis arter anevrizması ile ayırt edilir. Difteri lehine, mukoza zarları üzerinde kirli bir gri kaplamanın varlığı, trism eksikliği ve Leffler'in çubuklarının tanka göre saptanması kanıtıdır. ekim. Kırmızı ateşle, küçük deri döküntüleri ortaya çıkar ve anamnez hasta bir kişiyle temas eder. Normal vücut ısısının veya küçük subfebril bir durumun korunması ile karakterize olan onkolojik lezyonlar için, şiddetli ağrı sendromunun yokluğu, semptomların yavaş gelişimi. Vasküler anevrizma varlığında, kalbin ritmi ile senkronize olan nabız, görsel olarak ve palpasyonla belirlenir.

Paratonsillar apse tedavisi

Ödem ve infiltrasyon aşamasında tedavi ana amacı, bir apse oluşumu ile, inflamatuar değişiklikleri azaltmak, boşluğu drenaj ve enfeksiyon odağını dezenfekte etmektir. Yüksek komplikasyon riski nedeniyle, tüm terapötik önlemler sadece bir hastanede gerçekleştirilmektedir. Tedavi planı şunları içerir:

 • İlaç tedavisi Tüm hastalara antibiyotik reçete edilir. Tercih edilen ilaçlar sefalosporinler II-III jenerasyonu, aminopenisilinler, linkozamidlerdir. Bakteriyel inokülasyon sonuçlarını aldıktan sonra, tedavi rejimi, patojenin duyarlılığı dikkate alınarak ayarlanır. Semptomatik tedavi olarak antipiretik, analjezik ve antiinflamatuar ilaçlar kullanılır ve bazen infüzyon tedavisi uygulanır. Ağız yıkamak için antiseptik solüsyonları kullanın.
 • Operatif müdahaleler. Oluşturulan apsenin varlığında parathonsillar apse açılır ve bölge anestezisi altında kavite boşaltılır. Tekrarlayan kronik anjina, tekrarlayan paratonzillit veya daha önceki tedavinin etkisizliği ile birlikte apse - vesillektomi uygulanmaktadır - abse, etkilenen palatin bademciklerinin alınmasıyla eş zamanlı olarak boşaltılmaktadır.

Prognoz ve önleme

Paratonsillar apsenin prognozu, tedaviye başlama zamanının ve antibiyotik tedavisinin etkinliğine bağlıdır. Yeterli tedavi ile, hastalığın sonucu olumludur - tam iyileşme 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. İntratorasik veya intrakraniyal komplikasyonlar varsa, tahmin tartışmalıdır. anjin, çürük dişler, kronik gingivitis rasyonel tedavisi, adenoid vejetasyonların ve diğer anomalilerin iltihabı, antibiyotik tedavisinin tam elbette pasaj: Önleme pürülan odaklarının zamanında alışma olduğunu.

Paratonziller apsesi: semptomlar ve tedavi, nedenleri

Bu nedir? Paratonzil apsesi palatin bademciklerini çevreleyen selülozun iltihabı olan paratonzillitin en şiddetli evresidir.

Paratonsillitin en yüksek insidansı 15 ila 30 yaşlarındadır, diğer yaş grupları daha az acı çekmektedir. Patoloji erkeklerde ve kadınlarda aynı sıklıkta görülür.

Hastalık ve nedenler hakkında

Genellikle bademcikler olarak adlandırılan bademcikler, sık görülen inflamasyona (anjina) eğilimliyse, sonuç kronik bir süreçtir (kronik bademcik iltihabı). Kronik tonsillitin% 80'inde paratonsillar apseye geçişi ile birlikte paratonzillit gelişmesine yol açar.

Paratonsillar apsenin görünümü palatine bademcikler ve çevre dokuların yapısının anatomik özellikleri ile ilişkilidir. Bademcikler içinde pürülan içerikler ile doldurulur - kriptler, depresyon vardır. Özellikle derin kriptler, amigdala'nın üst kısmında yer alır ve burada bademcik iltihabı süreci en sık gözlenmektedir.

Zamanla, iltihaplı odakların bulunduğu bölgedeki skar dokusu oluşur, bu da iltihap sıvısının ve çukurun bademciklerdeki girintilerden normal çıkışını engeller.

Yeni bir iltihap durumunda, değiştirilmiş kriptlerin temizliği yavaşlar ve bademciklerden gelen enfeksiyon içeriye doğru yayılır: Weber'in bezleri boyunca bademcikler çevresinde bulunan selüloza, yani. paratonsillar uzaya.

Yine bademciklerin üst kutbunun etrafındaki alan, lifinin belirgin gevşekliğinden dolayı, içinde enfeksiyon gelişmesine en duyarlı olanıdır, bu nedenle apse lokalizasyonu en sık görülür.

Kronik lokal bademcik iltihabı, vücudun savunma mekanizmalarının lokal ve genel olarak zayıflamasına neden olduğu düşünülürse, enfeksiyondan sonra paratonsillar alanda inflamasyonun gelişimi çok kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Paratonsillar apsenin diğer nedenleri ağızda herhangi bir destek olabilir: alt çene "akıl dişleri" nin çürükleri, periostitis, tükürük bezlerinin pürülan iltihaplanması, aynı zamanda farenks ve boynuna travma. Nadiren enfeksiyon otogenmnym yolunu alabilir, yani. iç kulaktan ve hematogenözden - kandan.

Paratonsillar apse gelişimi için risk grubu aşağıdaki hastalıklardan muzdarip hastaların kategorilerini içerir:

 • Diabetes mellitus;
 • anemi;
 • bağışıklık eksikliği;
 • Onkolojik süreçler, vb.

Yukarıda listelenen patolojik koşulların arka planına karşı, immünosüpresyon gözlenir. İlk olarak, yerel bağışıklık acı çekiyor. Bu nedenle, patojenik mikroorganizmaların bademcikler içine nüfuz etmesi kolaylıkla gerçekleşir.

Aynı şekilde, diğer koruyucu bariyerlerin üstesinden gelirler ve kan akışına ve bademciklerin etrafındaki boşluğa girerler. Zamanla, parataril apsesi olarak yorumlanan, catarrhal gelen pürülan süreci.

Türler ve Sınıflandırma

Paratonzilit, enflamatuar sürecin ardışık aşamaları olan üç klinik ve morfolojik form halinde görünebilir. Paratonzillitin erken formlarının saptanması ve tedavisi bir apse gelişimini engelleyebilir. Ama genellikle viral bir orijinli bir akut solunum yolu enfeksiyonu ile normal boğaz ağrısının belirtileri olarak maskelenirler.

Paratonzillit formları şöyledir:

1. Oedemas. Bu form, diğer nedenlerle, örneğin hipotermi ile açıklanabilen, boğazda hafif bir ağrı ile ortaya çıktığı için nadiren teşhis edilir. Bu nedenle, hastalık bir sonraki daha ciddi aşamaya kolayca geçer.

2. İnfiltratif. Bu formda, paratonzillitli tüm hastaların yaklaşık% 10-15'i doktora gitmektedir. Ateş, baş ağrısı, halsizlik ve lokal semptomlar gibi zehirlenme belirtileri ile karakterizedir - boğazda ağrı ve kızarıklık, yutulduğunda ağrı. Kural olarak, bu aşamada paratonzillitli hastalar için tedavi reçete edilir.

3. Abscessing formu, gerçek parathonsillar apse olan. Paratonzillitli hastaların% 80-85'inde gelişir, eğer zamanında tanı ve tedavi yapılmazsa. Parathonsiler apsesi farklı lokalizasyona sahip olabilir. Bunu akılda tutarak, dört tip apse ayırt edilir:

 • Amigdala üstündeki supratonsiller ve anterior - ön palatal ark arasında% 70 oranında görülür (en sık görülen form);
 • Posterior - amigdala ve arka ark arasında gelişir, ikincisinde ise frekans - vakaların% 16'sı;
 • Alt - bademcik alt kısmı ile farinksin lateral kısmı arasında oluşur, hastaların% 7'sinde görülür;
 • Yanal veya lateral, amigdala ve farinksin orta kısmı arasında yer alır. Bu, vakaların% 4'ünde meydana gelen en büyük lokalizasyon. Ama en ağırı, çünkü bu düzenlemeyle, kendini boşaltma ve apse boşluğunun temizlenmesi için en kötü koşullar. Sonuç olarak, pürülan eksüda bu alanda birikir ve çevresindeki dokuları yok etmeye başlar.

Apse içindeki yenilgi tarafı doğrudan bağlı değildir. Böylelikle sol taraflı paratonsiller abse, sağ taraflı abse ile aynı sıklıkta görülür.

Bir taraftan veya daha fazla bir apsenin daha sık gelişmesi için anatomik ön koşul yoktur. Bu nedenle, tanı sırasında klinik semptomların şiddeti ve niteliğine göre yönlendirilmelidir.

Paratonsillar apse belirtileri

Paratonsillar apse, semptomlar esas olarak pürülan bir odak oluşumu tarafında ortaya çıkar. Zamanla, karşı tarafa hareket edebilirler, bu da hastanın durumunun ağırlaşmasına yol açacaktır.

Selülozun desteklenmesinin gelişimi şunları gösterecektir:

 • Genel esenliğin bozulması;
 • Yüksek rakamlara olan sıcaklık artışı 38.5-39 ° C'dir (ancak, keskin bir şekilde azaltılmış bağışıklığı olan hastalarda sıcaklık normal sınırlar içinde veya hatta daha düşük - hipotermi içinde kalabilir);
 • Boğazda ağrı artışı. Kulak bölgesine, çene içine yayılarak "sarsılıyor" oluyor;
 • Yutulduğunda artan ağrı, ki bu da hastanın kazanmayı ve içmeyi reddettiği anlamına gelir ki, bu kazancı provoke etmemek için. Sonuç olarak, vücut vitamin ve diğer besinlerin eksikliği geliştirir;
 • Bolca tükürük. Tükürük bezlerinin tahrişine bir refleks olarak ortaya çıkar. Tükürük, ağrılar yüzünden bir kez daha yutma hareketinden dolayı korktuğu için ağızdan akar. Bu, ağız çevresindeki cildin maserasyonuna ve köşelerinde nöbet oluşumuna neden olur;
 • Bir apse gelişmesine yol açan piyojenik bakterilerin hayatı ile ilişkili ağızdan Putrid kokusu;
 • Çiğneme kas sistemi - kas spazmı, ağrının geniş açılmasına izin vermeyen, şiddet dereceleri değişen;
 • Slurred konuşma, ağrıyı önlemek için burun tıkanıklığı;
 • Enflamasyon boyun kasları ve lenf düğümlerine yayıldığı zaman baş dönerken boyundaki ağrı görülür. Her zaman patolojik sürecin ihmalini gösterir;
 • Sıvı yiyeceği yutmaya çalışırken ağlıyor.

Hastanın genel durumu, duygusal olarak egzoz veren, normal uykuyu bozan ve zorla açlığa neden olan sürekli şiddetli ağrı ile ilişkili psikolojik gerginliği şiddetlendirir.

Salivasyon, yutulmadan tükürük akışını sağlamak için ya yan ya da oturmuş, başınızı öne doğru eğerek zorla postür almanıza neden olur.

Hastalığın gelişiminin 4.-5. gününde, “olgun” apsenin spontan diseksiyonu oluşabilir. Hastanın durumu bu şekilde keskin bir şekilde gelişir, sıcaklık düşer, boğazdaki acı verici ağrılar kaybolur. Bu durumda apsenin suni bir cerrahi açılması gerçekleştirilmez.

Hasta, sadece açılmış kavitenin antiseptiklerle durulanması ve tedavisi için tavsiye edilir.

Boğazın incelenmesi sırasında tipik üst lokalizasyon ile paratonsiller abse bağımsız olarak tespit edilebilir. Bu, bademciğin yukarısında ve farinksin orta kısmına doğru yükselen gergin bir yüzeye sahip küresel bir formasyona benziyor.

Oluşumdaki mukoza parlak kırmızıdır, bazen pürülan beyaz-sarı renk görünür. Palpasyon ile, dalgalanma bölgesi belirlenebilir - pürülan yumuşatma. Çoğu zaman, kaplama zonunun enzimatik erimesi nedeniyle bu bölgede bir atılım meydana gelir.

Paratonsillar apse tedavisi

Paratonsillar apse tanısı konulduktan sonra tedavi her zaman bir hastanede yapılır, ev terapisi yöntemleri imkansızdır. Bu durumda paratonsillar apsenin cerrahi diseksiyonu derhal gerçekleştirilir.

Ön, lokal anestezi dikain, lidokain veya diğer lokal anestetik bir çözüm ile gerçekleştirin. Daha sonra en çıkıntılı bölgeye bir neşter ile bir kesi yapmak ve ardından faringeal forseps ile apse boşluğunun genişletilmesi ve pürülan boşluğun temizlenmesi.

Son aşamada, yara antiseptik bir çözelti ile tedavi edilir. Açık boşluğun içinde daha iyi bir pus çıkışı için, patolojik eksüdanın ortaya çıktığı drenaj (lastik mezunu) kalır.

Bir "soğuk" apse ile, en rasyonel taktiği seçmek için alevlenmelerin sıklığını hesaba katmak önemlidir. Eğer bir hasta görüşme sırasında sıklıkla boğaz ağrısı geçirirse, apselerin tekrarlanmasını önlemek için bademcikleri hemen her iki taraftan çıkarın.

Boğaz ağrısı sık değilse, apse açıldıktan sonra bademcikler çıkarılmaz ve mevcut tedaviden 1-1, 5 ay sonra yapılması önerilir. Bu durumda, postoperatif dönemde inflamatuar komplikasyon riski azdır.

Ameliyattan sonra konservatif tedavi uygulanır. İlaç almayı ve açık boşluğu tedavi etmeyi içerir.

Konservatif tedavinin prensipleri Bunlar:

 • Rejimi yatak, yemek sıvı, bol sıcak içecek. Bir apseyi açmadan önce şiddetli ağrı ve yutulma zorluğuyla, prob aracılığıyla özel karışımlarla besleyin veya intravenöz damla% 5 glikoz, dekstran,% 0.9 sodyum klorür çözeltisi hazırlayın;
 • İçinde ve kas içi antibakteriyel ilaçların alımı: sefazolin, sefragraksim, seftriakson, gentamisin, amikasin, penisilin, amoksisilin. Antibiyotik seçimi, hastalığın klinik ve epidemiyolojik özelliklerine bağlıdır; bu da, apsenin en olası nedensel ajanını almamızı sağlar;
 • Damar içi damlama hemodezini ve diğer ilaçları detoksifiye etmek için (bu yön, orta ve şiddetli durumdaki hastalar için endikedir);
 • Furacillin, miramistin ve diğer antiseptik ilaçların bir çözeltisi ile karıştırılması;
 • Antibiyotik tedavisi ile fungal komplikasyonların önlenmesi için intraconazole atar;
 • Analjezi için intramusküler olarak analjezi kullanımı, parasetamol içinde;
 • Alerjik organizmayı önlemek için antihistaminikler;
 • Ağrıyı durdurmaya ek olarak yardımcı anti-inflamatuar ilaçlar.

damar içine veya rektal (rektum), intramusküler - belirgin ağrı ilaçlar varlığında akut dönemde Not parenteral verilmiştir.

Ağızdan giriş (sözlü) kabul edilemez çünkü Mevcut klinik bulguları şiddetlendirir. İnflamatuvar değişiklikler yatıştığında böyle bir yol mümkündür.

Apse komplikasyonları

Boğazın paratonsiller apsesi ile komplikasyonlar, pürülan sürecin daha da geliştirilmesi için seçenekler olacaktır. Enfeksiyon retropharyngeal boşluğa yayıldığı zaman, bir parapharyngeal apse ve flegmon gelişir.

Bu komplikasyonlar, parasezi apse atılımları ve abse diseksiyonu sırasında faringeal duvarın kazayla hasar görmesiyle ortaya çıkabilir. Parapharyngeal apse, zamanında tespit ve cerrahi tedavi ile sınırlı ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Tedavi olmaksızın, sepsis ve boyun flegmonunun gelişmesiyle birlikte, farinksin dışarıdan sıkışmasına bağlı olarak keskin bir solunum ihlali tehlikesi vardır.

Phlegmon neck - selüloz boynundaki enfeksiyonun anatomik olarak olası hızlı yayılımı ile ilişkili tehlikeli ve yaşamı tehdit eden bir durumdur.

o derinlik konumuna binaen ve bu nedenle tehlikeli gelişme mediastenita ve sepsis tarafından kendi başlarına dışarı kırmaya bir yol olduğundan, kısa sürede cerrahi tedavi gerektirir. Mediastenit, kalbi, büyük damarları (aort, içi boş ve pulmoner damarlar), vb. Içeren mediastenin bir enflamatuar sürecidir.

Pürülan mediastenit - mediastinal dokunun (toraks arkasındaki alan) takviyesi. Yumuşak dokuların pürülan enfeksiyonunun en şiddetli formlarından biridir.

Özelliği, ilk aşamalarda karmaşık bir tanıdır. Tedavi, asıl nedenin ortadan kaldırılmasından, eklenmiş boşlukların cerrahi temizliğinden oluşur. Tedavinin başarısı, onların başlangıç ​​zamanına bağlıdır. Gecikme, hayata ciddi bir tehdit oluşturur.

Tüm pürülan komplikasyonlar antibakteriyel ilaçlarla yoğun tedaviye tabidir. Sefalosporin 3 ve 4 jenerasyonunun kanıtlanmış etkinliği: sefoperazon, seftriakson, seftazidim, sefepim. Bağışıklık düzenleyici ilaçlar ile tedaviye ek.

Doğru antibiyotik seçimiyle, etkinliği 48 saat sonra değerlendirilebilir. Hastanın durumu iyileşmezse, antibakteriyel ilaçlarda bir değişiklik gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısından türler ve spreylerin özellikleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi ev tüm Tracheitis larenjit nasıl tedavi edilir?Tracheitis larenjit nasıl tedavi edilir?Larenjit ve tracheitis, üst solunum yollarının hastalıklarıdır. Çoğu zaman, bu hastalıklar birbirine eşlik eder, el ele giderler.