Loading

Anjina için antibiyotikler

Anjin (akut bademcik iltihabı) - patojenik mikroflora tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyon esnasında klamidya mikoplazmal anjin ve aktive bademcik mukoza bakteriyel mikroflora ile, bakteriyel hastalık formlarının tedavisi için yetişkinlere de uygulanabilir antibiyotikler.

Yetişkinlerde Angina

Yetişkinler anjinadan 30-35 yaşına kadar sıkıntı çekmektedir. Bu, lenfoid dokunun yaşla ilişkili bir şekilde yayılmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlılarda, bademcik iltihabı nadirdir, silinmiş semptomlarla ortaya çıkar.

pnömokok, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, mantar, sipiriller, mikoplazma, klamidya - Bakteriyel anjin hastalığı, daha çok beta hemolitik streptokok A bulunan aralarında patojenler, Staphylococcus aureus, en azından karşı aktiviteye sahip maddeler kullanıldığında.

Beta-hemolitik streptokok en patojeniktir. Bu bakteriler, spesifik bir immün yanıtı aktive eden endotoksinleri salgılar, şunları içerir:

 • miyokarda bağlanan ve kalp hasarına neden olan antijenler;
 • Böbrekleri yok eden bağışıklık kompleksleri.

Streptokokal akut tonsillit formu glomerülonefrit, romatizmal ateş ile komplike olabilir. Komplikasyon olasılığından dolayı, bakteriyel boğaz ağrısı antibiyotiklerle tedavi edilir ve laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanarak bir ilacı almak için en iyi ilacın hangisi olduğuna karar vermek doktora kalmıştır.

Angina belirtilerimizdeki angina semptomları ve semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Antibiyotikler reçete edildiğinde

Antibakteriyel ajanlar, ilaçlarla boğaz ağrısının konservatif tedavisinin temelidir. Hastalığın ilk gününden itibaren, streptokok anjinası olan yetişkinler için antibiyotik reçete edilir.

Bu enfeksiyöz hastalığın yetişkinlerdeki payı palatine bademciklerin tüm enfeksiyonlarının% 15'ini oluşturur. Akut bademcik iltihabının streptokokal şeklini, boğazın arka duvarından alınan bakteri mikroflorası üzerinde bir leke ile teşhis edin.

Streptokok formu, 3 yıl ve ergenlik çağındaki çocuklar için daha tipiktir (toplam vaka sayısının% 30'una kadar). Hastalık şiddetlidir, yeterli tedavinin yokluğunda, romatizma, glomerülonefrit formunda ciddi komplikasyonlar verir.

Erişkinlerde komplikasyon olasılığı daha azdır, streptokokal formu çocuklarda olduğundan daha az görülür, ancak bu bakteriyel hastalık antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir.

Streptococcal bir akut tonsillit formunun öksürük, soğuk algınlığı yokluğunda olabileceğini varsayalım.

 • yutulduğunda akut ağrı;
 • 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklar.

Genellikle bir yetişkine içmek için reçete edilen anjina ile hangi antibiyotiklerin alınması, boğazın işi durdurmadan tedavi edilmesi mümkün mü? Bu sorular bazen erişkinlerde ortaya çıkmaz, çoğu zaman boğazdaki ağrıya önem vermez, bu da soda durulamalarıyla tedaviyi sınırlandırır.

Bu arada akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi almayan bir hasta, ailede ve işte bir enfeksiyon kaynağı olur.

penisilinler

Yetişkinlerde streptokok anjina tedavisi sırasında penisilinler kullanılır - fenoksimetilpenisilin, ampisilin, amoksisilin. Bir hastanede, çoğunlukla içte, enjeksiyonlarda bir antibiyotik reçete edilir.

Akut tonsillitin streptokokal formu için tercih edilen ilaç, fenoksi-memil penisilin'dir. Tabletlerde, bu antibiyotikler yetişkinler 10 gün boyunca 0,5 g için 6 saat içinde alırlar.

Streptococcal anjinada fenoksimetilpenisilin seçimi, streptokoklara karşı yüksek antibiyotik etkinliğine sahip, ancak dar bir etki spektrumu. Dar etki spektrumu nedeniyle, ilacın normal bağırsak mikroflorası üzerinde daha az etkisi vardır.

Bu doğal penisilin dezavantajları ilaca karşı yüksek bir alerji olasılığı içerir. Bu durumda amoksisilin atar.

Bu antibiyotiğin seçimi, streptococci'ye karşı bir aktiviteye sahip olan amoksisilin vücuttan yavaşça atıldığı gerçeği ile açıklanır, bu ilacı günde 2-3 kez almak yeterlidir.

Tabletlerde sık sık Flemoxin Solutab atandı. İlaç çocuklar ve hamile kadınlar için izin verilir, günde 2 kez yeterince al.

Penisilinlerden anjinli yetişkinlere randevu için en iyi antibiyotiklerin listesi şunları içerir:

Yüksek sıcaklığa sahip şiddetli bir inflamasyon şekli, korunmuş penisilinler, ilaç amoksisilin + klavulanik asit ile tedavi edilir. Klavulanik asit, amoksisilin, midede tahribattan korur, bu da ilacın terapötik etkisini arttıran enzimlerdir.

Penisilinler sıklıkla alerjiye neden olurlar. Hastaların yaklaşık% 6'sı penisilinlere reaksiyon gösterir ve bunların yarısı sefalosporinlere çapraz reaksiyon gösterir.

makrolidler

Penisiline alerjisi olduğunda, akut tonsillit, makrolidler - azitromisin, spiramisin, roksitromisin, midekamisin, josamisin grubundan ilaçlar ile tedavi edilir.

Makrolidler, streptokokların aktivitesine ek olarak, St dahil olmak üzere stafilokoklara etki ederler. aureus, gram-negatif mikroflora, anaeroblar, spiroketler, hücre içi parazitler - klamidya, mikoplazma.

Anjinadaki bu tip antibiyotik, yetişkinlerde etkili makrolidlerin Azitromisin yanı sıra, Azitroks, Sumamed, Zitrolid analogları olan tabletlerde reçete edilir.

Bu uzun etkili ilaçlar, hastalığı ayakları üzerinde taşımak zorunda kalan yetişkinlerin tedavisi için son derece uygundur. Tedavi süresi 3 gündür, her gün 1 tablet almak için yeterlidir.

Staphylococcal anjina antibiyotikler ile eritromisin tedavisi öncelikle reçete için, makrolid grubundan ilaçlar vardır.

sefalosporinler

foliküler, laküner anjin - Bu hastalığın irinli formlarında Gram-pozitif kokoid enfeksiyonların neden olduğu ağır akan bademcik iltihabı için reçete ilaçları sefalosporin.

İlaçlar enjeksiyonlarda, tabletlerde reçete edilir. Sefalosporinler, ilacı günde iki kez girmenize ya da almanıza izin veren bir terapötik konsantrasyonda uzun süre kanda kalır.

Cefpirome, sefepim, fakat alma sonuçları, yetişkinlerde yan etkiler bilinmezlik dikkatle boğaz ağrısı için onları reçete - Yüksek verim, geniş spektrumlu sefalosporin antibiyotikleri yeni nesil var.

Erişkinlerin tedavisi için ateşi olan pürülan anjina ile güçlü antibiyotikler Sefuroksim, Sefaleksin, Seftriakson, Cyphran kullanılır.

karbapenemler

Karbapenemi antibiyotikler yaygın olarak aktiftir, ciddi hastalıklar için kullanılırlar. Karbapenemler gram-pozitif, gram-negatif mikroflora, spor oluşturucu anaeroblara karşı aktiftir.

Enjeksiyonlarda bu grubun reçeteli ilaçları, ilaç rezerv grubuna karbapanemleri içerir. Diğer grupların antibiyotik tedavisinin yokluğunda kullanılırlar, yüksek sepsis riski vardır. Bu grubun hazırlıkları - Meropenem, Imipenem.

Angina tedavisi

Akut tonsillit ile birlikte antibakteriyel ajanlarla eşzamanlı olarak şunları yaparlar:

 • antihistaminikler - loratadin, klemastin;
 • B grubu vitaminler, askorbik asit.

viral bir enfeksiyon nedeniyle mantar hastalığının şeklinde ve anjin tedavisi için antibiyotik kullanmayın, antibiyotikler yalnızca laboratuvar testleri, hastanın durumu, hastalığın dinamiklerinin ifadesine reçete.

Erişkinlerde viral anjinada antibiyotiklerle tedavi için endikasyon, mukoza boğazının kendi mikroflorasının aktive edilmesi, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanması veya bağlanması tehdididir.

Kural olarak, orofarenksin mukoza zarına nüfuz eden virüs, bademciklerin normal mikroflorasını aktive eder, patojenik mikrofloranın çoğalmasında bir artışı tetikler.

Staphylococci, gram-negatif mikroorganizmalar primer miyokardit, kolesistokolangit, romatizma, poliartritin suçlularıdır. Bu gibi durumlarda, kendi kendine tedavi hastalığın akut formunun kronik bademcik iltihabına ve aynı zamanda kalp ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonlara geçişini tehdit eder.

Bu materyale ek olarak, boğazınızı yıkayarak anjin tedavisini okuyun.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Anjina antibiyotik ne

İnsanlarda antibiyotik almanın zararı onların yararlı etkilerini aştığı görüşündedir. Bu böyle mi? Klinik gözlemler, boğaz ağrısı sırasında antibiyotik almanın sadece hastalığın süresini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda (en önemlisi!) Boğaz ağrısından sonra ortaya çıkan komplikasyonlardan kaçınılabileceği sonucuna varmıştır.

Genellikle, doktor test sonuçlarını aldıktan sonra bir antibiyotik kürü reçete eder. Amaçları, hastalığın etken maddesini belirlemek, buna karşı duyarlılığını veya bu tür antibiyotikleri belirlemektir. Ancak, doktorun bu ilaçları test sonuçlarını beklemeden atadığı durumlar vardır.

 • Sıcaklık 38 ° 'yi aşıyor.
 • Bademcikler, gökyüzü, larinks üzerinde plak vardır.
 • Lenf düğümleri büyütüldü.
 • Bu belirtilerle, öksürük ve burun akıntısı yoktur.

Bu belirtiler, antibiyotik reçete etmek için yeterli göstergelerdir. Genellikle terapist hastalığın ilk günlerini atar:

 • penisilin veya türevleri. Bu geniş spektrumlu ilaçlar bakteriyostatik ve bakterisidal özelliklere sahiptir. Genellikle kas içine atandı. Mükemmel emilir, boğaz ağrısının akışını kolaylaştırır.
 • amoksisilin. Penisilin grubundan alınan bu yarı sentetik antibiyotik, çoğu aerobik gram-negatif bakteriyle iyi başa çıkmaktadır.

Hastada bu ilaçlar için alerji veya yayma testi sonuçları varsa, bu ajanlara karşı duyarlı değildir, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir.

 • Klastik (klaritromisin). Antibiyotik değil, bir grup makrolid anlamına gelir. İlaç, başta dokuda olmak üzere kan serumu değil, iyi bir şekilde emilir.
 • sefaleksin. Temsilcisi sefalosporin serisi geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Bakterisidaldır.
 • sumamed. Makrolidlerin grubundan Azalid. İlacın avantajı, günde birkaç kez alınmaması, ancak günde sadece bir kez olmasıdır.
 • Tsefazemin.
 • Sefalosporinler grubundan gelen ilaç genellikle enjeksiyon şeklinde verilir, bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Hastanın durumuna ve anjinalarının özelliklerine bağlı olarak, doktor, Kural, Eritromisin, Lendacin veya diğer antibiyotikler reçete edebilir.

Antibiyotiklerin yan etkileri nelerdir?

Bir doktorun randevusu olmadan, antibiyotik alamazsınız.

 • Dozajları yetersiz ise, bakteriler ilaca daha dirençli hale gelecektir: hastalığı yenmek daha zor olacaktır.
 • Aşırı doz zehirlenmeyi, zehirlenmeyi tehdit eder.
 • Yanlış seçilmiş bir antibiyotik sadece patojen üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayacaktır.

Ancak uygun şekilde seçilmiş antibiyotikler bile hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Hastaların sahip olabileceği:

 • Hazımsızlık (kabızlık, ishal, mide bulantısı): antibiyotikler bağırsak florasını bozar.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Baş dönmesi.
 • İç organların ihlali.

En düşük toksik ve dolayısıyla zararsız ilaçların penisilin grubundan ilaçlar olduğu belirtilmelidir.

Son kuşaktan sefalosporinler, ilk nesillerin aynı ilaçlardan çok daha az toksiktir.

Antibiyotik aldıktan sonra yan etkiler olmazsa:

 • Doktor, hastanın özelliklerini odaklanarak ilacı seçer.
 • Randevuda anjina tipi, patojeninin duyarlılığı somut bir preparat olarak kabul edilir.
 • Antibiyotiklerle birlikte, bağırsak florasını restore eden ve alerjik reaksiyonları önleyen ilaçlar reçete edilir.

Hatırlanması önemlidir: anjin farklıdır ve doktorun tedavi için reçete ettiği antibiyotikler patojenleri üzerinde hareket etmelidir.

Bir anjinada antibiyotik ne kadar doğru içilir?

 1. En önemli kural: anjinadaki antibiyotikler, diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi, sadece bir uzmanın önerisinden sonra reçete edilen dozajlarda içilebilir.
 2. En etkili antibiyotiği seçmek için, nedensel ajanın spesifik ilaçlara duyarlılığının belirlenmesi de dahil olmak üzere bir dizi test yapılmalıdır.
 3. İlaçları düzenli aralıklarla bol su ile alınız.
 4. Tedavinin seyri, doktorun belirttiği gibi, kesintisiz olarak sürmelidir.
 5. Antibiyotiklere paralel olarak, bağırsak florasını yeniden düzenleyen ilaçların alınması önerilir: Bifiform, Acipol, vb.
 6. Tedavi süresince alkolü tamamen terk etmeli ve diyete dikkatle uymalıdır.

Kataral anjina tedavisinde antibiyotikler

 • diş hekimleri. Mikroorganizmaların aktivitesi temelinde geliştirilen penisilin grubunun doğal bir antibiyotik. Hafif veya orta formda ortaya çıkan anjin tedavisinde kullanılır. Dar görüşlü bir etkiye sahiptir, ancak yan etkilere, çok istenmeyen, mide bulantısı, kusma, deri döküntüleri neden olabilir.
 • Oksatsilin. Fenoksentilpenisilin vermeyen stafilokok enfeksiyonlarını öldüren yarı sentetik penisilin. Özellikle aşırı duyarlı kişilerde farklı tiplerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, sadece seçilmiş bir dozda sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.
 • ampisilin. Önceki tüm ilaçlar gibi geniş spektrumlu penisilin grubunun antibiyotiklerine aittir. Semisyentetik ampisilin, enfeksiyona neden olan bakterilerin hücre duvarlarını yok eder. Astım, böbrek hastalığı için önerilmez.

Tüm bu antibiyotikler belirgin bir antibakteriyel (öldürücü bakteri) etkiye sahiptir, düşük toksiktir, fakat farklı stafil ve streptokok tiplerini seçici olarak etkiler. Enflamasyon odaklarına girerler. Bir uzmanın görevi, hastalığa neden olan türün doğru bir şekilde belirlenmesi ve en etkili ilacın seçilmesidir.

Penisilin grubundan farklı olarak sefalosporinler hızla ve hassas bir şekilde inflamasyon odaklarına düşer, bu yüzden bugün en çok kullanılan ilaçlardır. Bu grubun ana dezavantajı, sık kullanım ile artan alerjik reaksiyonlardır. Şiddetli formda ilerleyen katarr sinüs ile doktor şunları yazabilir:

 • tsefaloridinom, Gram-pozitif ve Gram-negatif koklar üzerindeki etkileri. Kötü bir şekilde emilir, bu nedenle çoğu zaman tablet şeklinde değil, ama enjekte olarak uygulanır.
 • sefazolin. Çok çabuk emilir, bu nedenle genellikle tablet şeklinde genellikle uzmanlar tarafından reçete edilir.

Unutulmamalıdır: herhangi bir antibiyotik almak sıkı bir gıda rejimini takip eder.

Lacunar anjina için antibiyotikler

Catarrhali anjinada olduğu gibi, hastalığa stafilokok veya streptokoklar neden olursa, hasta sefalosporin veya penisilin grubundan geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir. Ek olarak (veya bunun yerine), doktor makrolid grubundan bir antibiyotik reçete edebilir. Onların ayırt edici özelliği bakteriyostatik eylemdir. Mikroorganizmalarda ortaya çıkan protein sentezini inhibe eder, onları üreme kabiliyetinden yoksun bırakırlar. Özellikle çoğu zaman atandı:

 • klaritromisin. Semisyentetik makrolid antibiyotik, hücre içine ve hücre zarlarına yerleşmiş mikroorganizmalarda protein sentezini bozar. Çoğu strepto ve stafilokok suşlarına karşı aktiftir. Kolayca sindirilir, bakteriyel enfeksiyonlarla etkili bir şekilde savaşır. Gebelik ve böbrek hastalığında kontrendikedir.
 • Klarbakt. Bakterilerin çoğalmasını önler. Clarbaca yan etkileri arasında - uykusuzluk, kabuslar, baş dönmesi, gıda sisteminde rahatsızlık.

Lacunar anjinası nedeni olarak adenovirus

Lacunar anjinasının nedeni bir adenovirüs olabilir. Bu, farklı serotiplere atıfta bulunabilen DNA içeren virüsün adıdır. Adenovirüslerin çoğu ARVI olarak bilinen bir hastalığa neden olurlar, ancak bazen lacunar anjinanın nedensel bir ajanı olabilirler. Bu durumda, Staphylococcal veya Streptococcal enfeksiyonu gibi, hastalar sefalosporinler grubundan geniş etki gösteren antibiyotiklerle tedavi edilir. Makrolidler veya penisilinler.

Foliküler boğaz ağrısı için antibiyotikler

Foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için antibiyotikler başarısız olarak reçete edilir. Amaçları:

 • Boğaz ağrısı semptomlarının azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılması.
 • Hastalığa neden olan patojenlerin yayılmasını imha etmek veya durdurmak.
 • Olası komplikasyonların profilaksisi.
 • Hastalığın süresinin azaltılması.

En etkili antibiyotiği seçmek için, boğazdan yayma testleri yapın ve ardından doğru ilacı reçete edin. Hastanın durumu şiddetli ise, o zaman 2-3 gün içinde, analiz hazırlanırken, doktor daha geniş bir etki spektrumu için bir antibiyotik reçete edebilir.

Diğer vulgar angina tiplerinde olduğu gibi, hastalara Ciprofloxacin, Amoxiclav, Doksisiklin veya penisilin, makrolidler, sefalosporinler grubundan başka ilaçlar reçete edilir.

Mantar anjina için antibiyotikler

Hastalık vücudun tamamen zayıflamasına neden olmaz. Sıcaklık yok, boğaz ağrısı yok. Sadece gökyüzünde ve bademcikler beyaz, süzme peynir benzeri, kırılgan bir plakettir. Çıkarılmasından sonra vernikli bir mukoza gibi parlak bir kırmızıya maruz kalır. Lenf düğümlerinin büyümesi neredeyse hiç fark edilmez ve ağrısızdır.

Mantarlar antibiyotiklere karşı kayıtsız oldukları için, mantar anjina tedavisinde kullanılmazlar. Temel tedavi, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak (örneğin, sigarayı bırakmak, antibiyotikler, vb.), Yaşam tarzını normalize etmektir. Antifungal ilaçlar, iltihabı hafifleten spreyler: Nystatin, Geksoral, vs., önce gelir.

Flegmonöz anjina için antibiyotikler

Phlegmonous anjina üç aşamada ortaya çıkar. İlk olarak, oral mukozanın şişmesi olur, daha sonra ağrılı, gözle görülür bir infiltrasyon oluşur (kan ve lenf ile karıştırılmış ölü hücrelerden oluşan bir küme). Daha sonra bir apse gelişir. Antibiyotiklerle, durulamalarla vb. Apse bağımsız olarak açılmamış, cerrahi müdahale gösterilmiştir. Her durumda apsenin yerinde belirgin bir fistül kalır, ancak bu durum keskin bir şekilde normalleştirilir. Bununla birlikte, bazen, zorla diseksiyondan sonra, dokuların yapışması nedeniyle, hastanın durumu tekrar bozulabilir. Her durumda, hastanın bir antibiyotik tedavisi gerekir. Makrolidler veya sefalosporinlerle birlikte, doktorlar genellikle şunları atar:

 • Anti-inflamatuar ilaçlar: Nimesil, Ibuprofen, vb.
 • Antialerjik ilaçlar: Loratadin, vb.

Tüm anjina türleri tedavi edilebilir, ancak sadece tedavi doğru seçilmiş ve zamanında başlamışsa.

Anjin tedavisinin antibiyotiklerle ilgili detayları

Daha fazla öğreneceksiniz:

 • Her zaman boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmek zorunda mısın?
 • Anjina tedavisinde hangi antibiyotikler kullanılır?
 • Hastalığı evde tedavi etmek mümkün mü?
 • Ne kadar süreyle antibiyotik almalıyım?
 • Dahası, antibiyotikler dışında hastalık ile mücadele etmek mümkündür.

Antibiyotiklerle anjina tedavisi her zaman yapılır. tanısı "boğaz ağrısı," güncelleme bulunmadığı, bu kelime bakteriyel tonsilit hızlı ve yeterli antibiyotik tedavisi sıklıkla kalp hasarı, menenjit, böbrek ve diğer ölümcül komplikasyonlara yol açar olmadan akan akut başvuruyorsa.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisinin gerekli olmadığı düşüncesi, sadece bakteriyel bademcik iltihabı değil, boğaz iltihabı olarak anjinin kullanılması nedeniyle uzman olmayanlar arasında bulunur. Özellikle, çeşitli ARVI, kronik bademcik iltihabı, kızamık ve difteri içinde boğaz iltihabı ile oluşan viral farenjit genellikle anjina ile karıştırılır. Bu hastalıklar çoğu durumda tedavi için antibiyotik gerektirmez, ancak tipik anjina değildir.

Tıbbi uygulamada, yerleşik alışkanlıklardan dolayı, "anjin" terimi de farklı bir kökene ait bazı hastalıklar için kullanılmaktadır. Örneğin, streptococcus ile ilişkili olmayan enterovirüs veya Simanovsky-Vincent'ın anjinadan kaynaklanan herpetik anjin. Bu anjinler tipik değildir ve doktor böyle bir tanı koyduğunda, mutlaka hastalığın tipini belirler. Bir uzman, normal bir boğaz ağrısı teşhisi konduğunda, sadece antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Anjin için kesin bir bilimsel tıbbi isim akut BHSA-tonsillittir. BGAA, hastalığın ana etken maddesinin, etkili kontrol yokluğunda çok tehlikeli olan A grubu hemolitik streptokok olduğunu gösterir. Nadiren daha az sıklıkla, anjina, çok nadir durumlarda glorokoklar olan stafilokok veya yaygın bir streptokokkal stafilokokal enfeksiyondan kaynaklanır. Tüm bu durumlarda basitçe anjina denir ve antibiyotiklerle tedavi edilir.

hem-hemolitik streptococcus grup A - anjinin ana nedensel ajanı

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavi edilmesi ihtiyacı hastalığa karşı mücadelede temel kuraldır. Ancak antibiyotik tedavisinin kendisi birkaç katı gereklilik uyarınca gerçekleştirilmelidir.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi için üç temel kural

Kural 1: Belli bir vakada belirli bir hastada anjina tedavisinde hangi antibiyotiğin seçileceğini yalnızca doktor seçmelidir.

Bu seçim ile, birçok nüans dikkate alınır:

 • Hastanın durumu ve hastalığın gelişim evresi;
 • Hastanın bazı ilaçlara alerjisi vardır;
 • Bazı antibiyotiklere mümkün anjina patojen direnci (doktorlar genellikle bölgede sirkülasyon enfeksiyonların bir fikir, ve belirli bir olasılık tahmin edebilirsiniz ile, bu nedenle, uyarıcı angina hiçbir şekilde direnç yoktur);
 • Farklı, antibiyotik uygulama yöntemleri - iç, kas içi, intravenöz olarak;
 • Belirli bir hastada anamnez verileri, geçmişte anjina ve romatizma vakaları;
 • Profesyonel sezgi ve bir doktorun kişisel deneyimi...

... ve diğerleri. Hasta tarafından kendi başına seçilen anjina tedavisi için antibiyotik, bu hasta için özellikle etkisiz veya tehlikeli olabilir.

Azitin - geniş spektrumlu antibiyotik bazlı bir ilaç

Kural 2: Doktorun belirttiği sürece boğazını antibiyotiklerle tedavi edin.

Çoğu durumda, hastalığın ana semptomları etkili ilaç tedavisinin başlamasından sonra 2-3 gün içinde kaybolur ve hastalar kendilerinin tedavi edilmesine ve daha fazla antibiyotik tedavisinin gerekli olmadığına karar verirler. Aslında, bu zamanda vücutta hala ilaç çekildiğinde çoğalmaya başlayabilen birçok streptococcus hücresi vardır. Bu zamanda antibiyotik kullanımını durdurmak için, hastalığın yüksek bir komplikasyon olasılığı ile.

Kural 3: Antibiyotik almanın etkisi 2-3 gün içinde ortaya çıkmazsa, ilaç değiştirilmelidir.

Tüm etkili antibiyotikler streptokok enfeksiyonuna çok hızlı bir şekilde etki eder. Çoğu ilaç, ilk 12-24 saat içinde bademciklerdeki bakterileri tamamen yok eder, birkaç saat sonra, inflamasyon azalmaya başlar ve ağrı sendromu azalır. Bu gerçekleşmezse, antibiyotik enfeksiyon üzerinde etkili değildir ve bunun yerine etkili kullanılmalıdır.

Yine, çare, doktorun gözetiminde ve denetiminde değiştirilmelidir. Neyse ki, bugün tıbbın, streptokok enfeksiyonunu etkili bir şekilde yok eden yeterli sayıda kaynağı vardır.

Amosin genellikle boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan başka bir araçtır

Anjina için hangi antibiyotikler kullanılır?

Boğaz ağrısı tedavisi çoğu durumda penisilin grubunun basit ve ucuz antibiyotiklerle başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Streptococcus'a karşı etkili kalırlar ve sadece bazı durumlarda yanlış ateş edebilirler:

 1. Angina, özellikle penisilinlere veya genel olarak p-laktam antibiyotiklere dirençli stafilokoklardan kaynaklanır;
 2. penisilin ve patojene karşı onları etkisiz hale gelmesine parçalayan enzim - birlikte bademcik dokusu streptokokun ile penisilinaz üretmek mevcut olmayan patojen bir bakteridir.

Fluoksoksilinin yapısal formülü penisilin grubunun antibiyotiğidir.

Ayrıca, bazı vakalarda, anjina, penisilin ailesinin antibiyotikleri ile hastadaki alerjiden dolayı tedavi edilemez.

Antibiyotiklere karşı alerji genellikle daha önce hastanın kendisinin ve kurallara göre antibiyotik almaması ya da zamanından önce alımlarını kesintiye uğratması nedeniyle gelişir. Yani, alerjilerinde, çoğu hasta kendilerini suçluyor ya da çocuklarla ilgili ise - ebeveynleri suçludur.

Penisilinler arasında tercih edilen ana antibiyotik, amoksisilindir. Çok sindirilir, nadiren yan etkilere neden olur, çok hızlı hareket eder (kas içi enjeksiyondan sonra bile diğer bazı antibiyotiklerden daha hızlı). Buna dayalı hazırlıklar - Amosin, Amotite, Flemoxin Solutab ve diğerleri. tabletler, kapsüller, granüller, enjeksiyon için su içinde tozu çözmek üzere - bileşimin hazırlanması Flemoxin Solutab bu antibiyotik en sık olarak, farklı farmasötik formun açıklaması nedeniyle angina tedavi etmek için kullanılır.

Flemoxin Solutab, etken maddesi amoksisilin trihidrat olan geniş bir etki spektrumuna sahip bir antibakteriyel maddedir.

Bu grubun anjina tedavisi için etkili olan diğer antibiyotikler:

 • ampisilin;
 • diş;
 • Benzatin benzilpenisilin'dir.
 • oksasilin;
 • Azkalsin...

... ve diğerleri. Bunlar arasında, yeni nesil antibiyotikleri (oksasilin, flyukloskatsillin) penisilinler dirençli ve patojen amoksisilin veya ampisilin dirençli olduğu durumlarda kullanılabilir. Çok pahalıdırlar.

Bugüne kadar, penisilinler - anjin tedavisi için en zararsız antibiyotikler. Uygun uygulama nadiren alerjik reaksiyonlara neden olarak, gastrointestinal sistemin bakteriyel arka planını etkileme olasılığı en düşüktür. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorları reçete eder.

Penisilin molekülünün 3 boyutlu modeli

Ayrıca anjin tedavisi için penisilin serisinin antibiyotiklerin uygun preparatlarıdır:

 1. Bicillins - Bicillin-1, Bicillin-3, Bicillin-5, Moldamine, Retarpen, Extensillin. Bunlar başlıca özelliği kan dolaşımına çok yavaş bir salınım olan ve enfeksiyon üzerinde uzun süreli bir etki olan benilpenisilin tuzlarına dayanır. Bu antibiyotikler doktorun talimatları ve içme değil hapları uymayan hastalarda angina tedavisinde ya kullanılmaktadır (Bitsillin sadece intramüsküler olarak uygulanır), ya da zaten başka bir ilaç tedavisinin kurs sonunda anjina komplikasyonların önlenmesi için.
 2. İnhibitör korumalı penisilinler. Bunlar klavulanik asit (Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav Soljutab) veya sulbaktam (sultamisilin, AMPİSİD) ile ampisilin karışımı ile amoksisilin bir karışımını temsil eder. Klavulanik asit veya sulbaktam, bakterilerin korunmasını nötralize eder ve antibiyotiğin kendisi ölümüne yol açar.

Belli bir durumda, penisilinler bir etkiye sahip değilse veya hastaya alerjisi nedeniyle kullanılamıyorsa, doktor anjini başka bir antibiyotikle tedavi etmeye karar verir:

 1. Sefadroksil - amoksisilin ile güvenlik ve etkinlik açısından karşılaştırılabilir;
 2. Sefalosporin grubunun diğer antibiyotikler: sefaleksin, sefaklor, seftriakson;
 3. Makrolid ailesinin antibiyotikleri - eritromisin, azitromisin, josamisin ve diğerleri.

Eritromisin, bu arada, anjinin tedavisi için en ünlü antibiyotiklerden biridir. Bugün, farklı ülkelerdeki vakaların yaklaşık% 5-10 kullanımı çok aktif yüzünden, bunun nedeni Streptococcus onu büyüyen direniş etkisizdir. Bununla birlikte, popülerlik, satın alınabilirlik ve düşük fiyat, onu en sık kullanılan penisilinler olmayan yöntemlerden biri haline getirmektedir. Ana dezavantajı sindirim sisteminden çok sayıda yan etkidir.

Bugün, anjina tedavisi için tüm makrolidlerin, en çok tercih edilen antibiyotik azitromisin'dir. Bu madde, bağışıklık sisteminin hücreleri ile iltihap bölgesine taşınabilme özelliğine sahiptir, aynı zamanda oldukça güvenlidir ve bu nedenle çocuklarda anjina ile mücadele etmek için sıklıkla kullanılır. En yaygın azitromisin preparatları Azivok, Azitro-Sandoz, Sumamed'dir.

Sadece anjina tedavisinde ne makrolid ne de β-laktam antibiyotiğin alınamadığı durumlarda, hastaya linkoamidler yazılabilir. Bu ajanlar sıklıkla yan etkilere neden olur ve daha az tatmin edici farmakokinetik özelliklere sahiptir.

Levomisetinler ve anjinli aminoglikozidler gibi çok şiddetli antibiyotikler reçete edilmez. Başvurularının sonuçları anjinin kendisinden daha şiddetli olabilir.

Streptomisin, bir dizi aminoglikozitin bir antibiyotiğidir.

Hastalığın seyrinin şekli, doktorun, boğaz ağrısını tedavi etmek için hangi antibiyotiklerle ilgili kararını hemen hemen hiç etkilemez. Lacunar angina, catarrhal veya foliküler ile aynı ilaçlarla tedavi edilir: bu hastalıkların etken maddesi aynıdır ve tıbbi maddeler, bakterilerin her tür lokalizasyonuna eşit olarak kolaylıkla nüfuz eder. Anjinin çeşitli semptomları - ağrı, sıcaklık, zehirlenme - pratikte ilaç seçimini etkilemez, ancak yardımcı terapötik ajanların seçimini belirler.

İlacın fiyatının genellikle etkinliği ile ilişkili olmadığını anlamak önemlidir. Ucuz eritromisin, pahalı tikarsilin gibi boğaz ağrısına karşı da etkili olacaktır. Pahalı antibiyotikler genellikle hastanın ucuz olanlara alerjisi olduğu durumlarda boğaz ağrısını tedavi eder. Pahalı ithal edilen bir antibiyotiğin doktorunu "yalvararak" daha katı ve güçlü görünmesi tam anlamıyla mantıksızdır. Günümüzde anjina, antipiretik ve analjezik olmak üzere semptomatik tedaviden daha ucuz olan bu antibiyotiklerle oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Tymantin - ticarcillin bazlı kombine bir antibiyotik

İdeal durumda, antibiyotiklerin atanmasından önce, doktor patojeni ve farklı maddelere karşı direncini belirlemelidir. Uygulamada, bu tanım 3-4 gün süren oldukça uzun bir çalışma gerektirir - bakteri kültürü veya PCR. Hızlı aynı antijenik testler çok pahalıdır (maliyeti genellikle boğaz ağrısını tedavi etme maliyetini aşmaktadır). Bu nedenle, neredeyse her zaman doktor, anjinaya geniş spektrumlu bir antibiyotik tedavisi için sezgisel olarak reçete eder ve eğer bir sonuç vermezse, onu başka bir sınıfın bir aracıyla değiştirir. Bu taktik zaman kazandırır ve neredeyse her zaman bir sonuç verir.

Ayrıca, hem çocuklar hem de yetişkinler aynı antibiyotikleri kullanırlar. Streptokoklara karşı etkili olan hemen hemen tüm ilaçların doğumdan alınmasına izin verilirken, çocukta anjina, bademcik eksikliği nedeniyle yaşamın yarısından daha erken gelişemez. Bu nedenle doktor, hem çocuk hem de yetişkin için aynı ilacı reçete ederse, kesinlikle normaldir. Çocuklar bazen sadece diğer dozaj formlarında reçete edilen ilaçlardır - örneğin, aynı Flemoxin Solutab veya Azitro-Sandoz süspansiyon şeklinde.

Hamilelik ve emzirme tıbbi gözetim angina altında penisilin ile tedavi edilebilir - aynı amoksisilin ile, ampisilin (nedeniyle daha az aktif farmakokinetik bu durumlarda tercih edilir) - hem de sefalosporinler. Bu antibiyotikleri kullanırken, emzirme durdurulamaz, ancak çocuk doktoru çocuğun durumunu izlemelidir.

Ampisilin bir semisyentetik penisilin antibiyotiktir

Tabletler veya enjeksiyonlar?

Çoğu zaman anjinin tedavisi için antibiyotikler dahili olarak alınır. Yetişkinler için, çocuklar için tabletler veya kapsüller reçete edilir - süspansiyonların hazırlanması için toz. Çoğu ilaç, farklı formlarda mevcuttur ve bu da doktorun seçim özgürlüğünü artırır. Medeni bir dünyada, antibiyotik sadece bu gibi durumlarda enjekte edilir:

 1. Hasta, tabletleri içmeyi reddedemez veya kategorik olarak reddedebilir. Bu, psikiyatri kliniklerinde, mahkumlarda, bilinçsiz bir durumda olan hastaların tedavisinde olur;
 2. Hasta düzenli olarak antibiyotik alma şansına sahip değildir. Bu durumda, birkaç haftaya kadar çok uzun bir süre sürecek bir bikillin enjeksiyonu yapılır;
 3. Uzun bir süre anjina komplikasyonlarını önlemek için gereklidir. Bu profilaksi, sadece bibillinler tarafından gerçekleştirilir ve bunlar, sırasıyla, intramüsküler olarak uygulanır;
 4. Şiddetli dispeptik bozukluklar, hastada kusma;
 5. Sınırlı bir dizi ilaç, eldeki kas içi enjeksiyon için sadece antibiyotikler var.

Bicillin bir penisilin antibiyotiktir

Diğer durumlarda, hemen hemen her zaman enjeksiyonlar bir antibiyotiğin yutulmasıyla değiştirilebilir. Bu özellikle çocuklar için geçerlidir, çünkü antibiyotik enjeksiyonları ağrılıdır ve tedavide kalıcı bir korkuya neden olabilir. Aynı zamanda teorik olarak enjeksiyonlar daha etkili ve güvenilirdir. Her halükarda, her zamanki hasta (ve özellikle bebek) doktorun antibiyotik enjeksiyonu yapması halinde, tabletlerin veya süspansiyonların enjekte edilmesinin neden imkansız olduğunu sorduğunuzdan emin olun.

Anjin için antibiyotikler sadece sistemik olarak alınır. Onlar vücuda üç şekilde uygulanır:

 1. Oral olarak - tabletler, kapsüller veya süspansiyonlar halinde;
 2. Kas içi (genellikle kalçada);
 3. İntravenöz olarak - klinikte.

Anjinayı antibiyotiklerle tedavi etmenin diğer yolları - boğazlarını durulama, şekeri çözme, inhalasyon, losyon - etkisizdir ve hastalığın etken maddesiyle savaşmaya izin vermez. Böyle bir yöntem, ilaçların tam teşekküllü bir sistemik alımını değiştirmeye çalışırsa, yüksek anjina olasılığı ile komplike olur.

Kalp yetmezliği yanlış tedavi ile anjinin komplikasyonlarından biridir.

Boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi: rejim ve para almak için kurallar

Kural olarak, hafif ila orta dereceli anjin tedavisi evde yapılır. Antibiyotik doktoru ya klinikte ya da hastaya evin çıkışında reçete eder.

Sadece kliniğimizde tedavi edilmek için anjina fizyolojik durumunun ciddi şekilde ihlal edildiği ciddi durumlarda gereklidir. Fotoğrafta - ilaçların intravenöz jet uygulaması ile antibiyotik ile boğaz ağrısı tedavisi:

Hasta için akut seyrinin süresi boyunca yatak istirahati düzenlenir, diğerlerinden izole edilmelidir. Antibiyotik kullanım talimatlarına uygun olarak alınır - her ilaç için farklı nüanslar olabilir: doza bağlı olarak ilacın farklı alım sıklığı reçete edilebilir, ilacın farklı miktarlarda çocuklar ve yetişkinler için reçete edilir. Bu öncelikle doktorun (ve hastanın ya da ailesinin bunu iyi anlaması gerektiğini) söylemeli ve daha sonra tedaviyi belirli bir ilaca talimatla karşılaştırmak gerekir.

Her durumda, kapsüller ve süspansiyon genellikle bir öğünden önce bir saat ya da bir yemekten iki saat sonra alınır. Tabletler yemeklerden bağımsız olarak sarhoş olabilir.

Evde anjina antibiyotiklerin tedavisinde ana gereklilik: Bol içecek ve yiyecek sadece istenirse. Mümkün olduğu kadar iç - bu durumda, sıcaklık düşecek ve vücuttan gelen bakteriyel toksinler ve çürüme ürünleri daha hızlı ortadan kaldırılacaktır. Hastanın hasta bir kişiye (çocuk dahil) sahip olmasına zorlamak imkansızdır - vücuttaki azalmış tonlarca gıda fazla yeme bozukluğuna yol açabilir.

Anjinli hasta için gıdalar yumuşak, tercihen püre şeklinde, baharatlı ve tuzlu olmamalıdır.

Elma püresi - anjin ile önerilen yemeklerden biri

Anjina ile antibiyotik tedavisi sırasında yatak istirahatının şiddeti görecelidir. Hasta temiz havada yürümek için yeterince iyi hissediyorsa, güvenli bir şekilde yürüyebilir. Bir çocuk annesini oynarken daire oynamak ve oynamak isterse - bunu yapmak için cesurca izin verilebilir.

Hastalığın akut döneminin sonunda (sıcaklığın düşmesi ve sağlığın normalleşmesiyle), hasta yürüyebilir ve yürümelidir. Kural olarak, antibiyotiğin alınmasından 2-3 gün sonra, hasta normal bir yaşam sürdürebilecek kadar iyi hisseder.

Boğaz ağrısı ne kadardır ve yatak ne kadar dayanır?

Resmi bir bakış açısıyla, anjini olan bir hasta, etkili bir antibiyotik kullanmaya başladıktan 7-10 gün sonra diğerlerine epidemiyolojik bir tehlike arz etmeyi bırakmaktadır. Aslında, bademcik dokudan patojen ortadan kaldırıldıktan sonra, boğaz ağrısı artık bulaşıcı değildir. Yani, hastanın boğaz ağrısı ve sıcaklığının azaldığı andan itibaren, onunla iletişim kurmak güvenlidir. Genellikle bu 2-3 günlük tedavide gerçekleşir. Hasta çocuklarının, antibiyotik tedavisinin bitimine kadar okul ve anaokullarına girmelerine izin verilmemesi ve doktordan uygun bir sertifika alınması.

Artan vücut ısısı ve boğaz ağrısı, hastanın bulaşıcı olduğu dolaylı bir işarettir.

Antibiyotik tedavisi şartları

Her zamanki durumda, anjina tedavisinde antibiyotik 10-12 günlük bir süre için reçete edilir. Çok zor durumlarda, vücutta bir ajanın varlığının belirtileri bu dönemin sonunda kaldığında, tedavi toplam 21 güne kadar uzatılabilir.

Boğaz boğazını 7 günden az bir süre boyunca antibiyotiklerle tedavi edemezsiniz. Tıbbi uygulama, daha kısa süre antibiyotik alırken, hastalığın ciddi komplikasyonlarının sayısının dramatik olarak sepsis ve kalp lezyonlarına kadar arttığını göstermektedir.

Sepsis nedeniyle adrenal bezde kanama (otopsi sonucu çekilen fotoğraf)

Bu nedenle, bu arada, hastanın durumunu normalleştirdikten hemen sonra antibiyotik almayı bırakmak yasaktır. Tedavi, doktorun belirttiği süre kadar devam etmeli ve kalan süre boyunca herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa, ilaç başka bir antibiyotikle değiştirilir.

Antibiyotikler, hastalığın başlangıcından sonra en geç 9 gün içinde içmeye başlamalıdır. 3-4 günlük anjinanın tedavisinin başlangıcında, komplikasyonların olasılığının, hastalığın ilk iki gününde antibiyotiklerin başlamasından daha düşük olması ilginçtir.

Antibiyotik güvenliği

Tüm antibiyotikler, en zararsız, hatta yan etkilere neden olabilir. İlacın türüne ve hastanın vücudu ile olan etkileşimine bağlı olarak, bu veya bu hastalıkların olasılığı ve şiddeti büyük ölçüde değişir - bazı ilaçlar yan etkilere çok nadiren neden olur, diğerleri için bu normaldir. Bazı ilaçların alınmasının sonuçları neredeyse görünmezken, diğer ilaçlarda yan etkiler anjinin kendisinden daha şiddetlidir.

Anjina ile antibiyotik almanın en yaygın yan etkileri:

 1. Anneleri antibiyotik alan bebeklerde de dahil olmak üzere sindirim bozuklukları;
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı;
 3. Alerjiler - derideki döküntülerden anafilaktik şoka (son derece nadir durumlarda).

Antibiyotiklerle yapılan bu yan etkilerin, anjina komplikasyonlarından antibiyotik yoksunluğundan daha az ortaya çıkması daha az olasıdır. Bu nedenle, boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmek gereklidir - bu, kişinin kendi sağlığına daha uygun ve güvenli bir yaklaşımdır.

Antibiyotik alırken anafilaktik şok olabilir, ancak çok nadiren olur

Bir kural olarak, doktor belirli bir hastanın özelliklerini ve ilacın özelliklerini doğru bir şekilde değerlendirdiğinde, bir yan antibiyotiğin uygun şekilde atanmasıyla çoğu yan etkiden kaçınılabilir. Yan etkiler ortaya çıkarsa, doktor ilacı değiştirmeye veya bu bozuklukları düzeltmek için ilaçları reçete etmeye karar verir. Buradaki hastanın görevi, doktorla olabildiğince yakın bir şekilde etkileşime girerek tüm talimatlarına uymaktır.

Hastanın alerjisi varsa, herhangi bir antibiyotik kontrendikedir. Her belirli ilaç için ek kontrendikasyonlar gebelik veya laktasyon dönemi olabilir (bazı durumlarda, anjin tedavisi için emzirilmemelidir), bronşiyal astım, böbrek hastalığı. Bu nedenle, her durumda, hangi antibiyotiğin anjini tedavi edebileceğini belirlemek için sadece bir uzman olabilir.

Yardımcı terapi: boğaz ağrısı semptomlarını rahatlatmak için nasıl?

Evde her zaman boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi etmek için yardımcı ilaçların kullanılması gerekir. Bir istisna, erişkinlerde kataral anjina olmadığı sürece, sıklıkla oldukça kolay ilerler ve semptomatik tedavi gerektirmez.

Bademciklerde görülebilir apsenin yokluğu - belirgin bir catarrhal sinüs özelliği

Semptomlara bağlı olarak, anjinanın antibiyotiklerle tedavisi aşağıdakilerin kullanımını gerektirebilir:

 • Antipiretikler - Parasetamol, Nurofen ve bunların benzerleri. Sıcaklık 39 ° 'nin üzerine çıktığında kullanılmalı ve bu nedenle hasta açıkça kötü hissediyor;
 • Inflamasyonu gidermek için antihistaminikler;
 • Sistemik ağrı kesiciler - Aspirin, aynı Parasetamol veya Nurofen, Tempalgina - boğazda ağrı çok güçlü ise ve içme ve yeme ile etkileşime girerse;
 • Lokal anestezikler - ağrı sendromunu azaltabilen, analjeziklerle birlikte şekerleri ve şekerleri (antibiyotikli şeker şekerleriyle karıştırmayın);
 • Boğazların yıkanması için hazırlıklar - otların et suyu, antiseptik çözeltileri, analjeziklerle birlikte maddeler. Acıyı hafifletmenize ve püyenin bir kısmını bademciklerden temizlemenize izin verir;
 • Anti-enflamatuar ilaçlar - bademciklerin normal yutmaya müdahale edebilecek boyutta arttığı durumlarda.

Fotoğrafta - bademciklerin iltihabı, yiyeceklerin yutulmasına müdahale edecek şekilde:

Semptomatik tedavi yöntemleri zorunlu değildir ve sadece gerektiğinde uygulanır. Sadece antibiyotik kullananlar yerine kullanamazlar - anjinin nedenini etkilemezler, patojeni ortadan kaldırmaya ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye izin vermezler.

Anjinayı antibiyotiksiz tedavi etmenin imkansız olduğunu anlamak önemlidir. Başka herhangi bir çareler, yalnızca hastalığın semptomlarını etkileyebilir, ancak nedenleri onu ortadan kaldırmaz.

Angina'yı antibiyotiklerle boğazınızı yıkamak için pastiller veya solüsyonlar şeklinde tedavi edemezsiniz. Topikal antibiyotik uygulamasıyla bakteriler bu ajanlara daha hızlı direnç gösterir ve vücut alerjisi, fonların sistemik olarak uygulanmasıyla aynı sıklıkta gerçekleşir. Aynı zamanda, şekerlerdeki ve boğazın durulanması için çözeltilerdeki antibiyotikler, anjinin nedensel etkeni üzerinde neredeyse hiçbir etkiye sahip değildir.

Çözeltiler antiseptikler de anjin tedavisinde çok az kullanılmaktadır. Enfeksiyonun odak noktası derin dokulardayken bademciklerin sadece yüzeyini dekontamine edebilirler. Enfeksiyon üzerindeki etkiler antiseptiklere sahip değildir.

Bir furacilin çözeltisi bilinen bir antimikrobiyal boğaz durulamadır.

 • Anjina antibiyotiklerle tedavi edilmelidir;
 • Angina basit, oldukça zararsız ve ucuz antibiyotiklerle oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilir;
 • Belirli bir anjinası olan belirli bir hasta için spesifik bir ilacın seçimi sadece bir doktor olmalıdır. Başvurusunun bir sonuç vermemesi durumunda çözüm yolunu değiştirebilir;
 • Antibiyotikleri bademcik iltihabı ile tedavi edebilir ve birçok durumda evde ihtiyacınız vardır, ancak doktor tedaviyi reçete etmelidir, önemli değil - evde veya hastanede;
 • Antibiyotikler dışında herhangi bir yol sadece anjina semptomatik tedavi için tasarlanmıştır. Sadece hastalığı tedavi edebilir ve komplikasyonların gelişmesini engelleyebilirler.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tabletleri

Hamilelik sırasında ne tür soğuk ilaçlar alınabilir?Hamilelik sırasında, özellikle sonbahar-kış dönemi için mutlu beklenti dönemi düştüğünde soğuktan kaçınmak zordur.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Angina, streptokokların vücuduna girmesi nedeniyle gelişen akut bir solunum hastalığıdır. Sonbaharda, bahar aylarında hasta sayısı hızla artmaktadır - boğazda enflamatuar süreçlerin gelişimi nemli ve soğuk hava ile desteklenmektedir.