Loading

Bademcik ile beyaz bir kaplama bademcik iltihabı nasıl kaldırılır

Makalenin içeriği

Her durumda, bir plak oluşumu bademciklerin bakteriyel bir enfeksiyonunu gösterir. Bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etmek zaman zaman gereklidir, çünkü sıklıkla komplikasyonlara neden olur - paratonzillit, otitis ve hatta romatizma.

Anginadan rahatsız olan herkesi ve bademciklerde beyaz bir kaplamayı endişelendiren soru, boğazdaki lekeleri çıkarmak ve çıkarmaktır. Bunu evde yapabilir miyim ve nasıl? Bu yazıda, plakayı bademciklerden, anjinle güvenli bir şekilde nasıl çıkaracağımız ve nasıl yapamayacağımız hakkında konuşacağız.

Neden bademcikler üzerinde bir dokunuş var?

Bademcikler üzerinde bir plak varlığı bademcik iltihabının tipik belirtilerinden biridir. Oluşumunda rol, hem dış faktörler (yani, enfeksiyonun kendisi) hem de immün tepkisi ile ilişkili iç faktörler tarafından oynanır.

İltihaplı bezlerdeki plaktan oluşur:

 • dilate kan damarlarının duvarlarına sızan kan serumu;
 • lizozim - bakterileri parçalayan bir enzim;
 • bağışıklık proteinleri - immünoglobulinler;
 • epitelyumun ölü hücreleri;
 • gıda partikülleri;
 • ölü ve yaşayan bakteriler;
 • kan hücreleri - lökositler.

İntraina ile birlikte pus oluşumu enfeksiyonun bakteriyel doğasını gösterir.

Çoğu zaman bakteriyel anjina streptokoklara, daha az sıklıkla - stafilokok aureusa neden olur.

Plak tipi patojene bağlıdır

Angina ile boğazda plak farklı bir kıvama, renge ve şeffaflığa sahip olabilir. Bütün bu özellikler hastalığın nedensel etkeni tarafından belirlenir. Mikroorganizmanın hastalığa neden olduğu temelinde tedavi doğrudan doğruya bağlıdır.

Tonsillit için etkili bir tedavi seçmek için, boğaz incelemek ve bademcikler üzerinde plak tipini belirlemek gerekir.

Boğazda aşağıdaki plak tipleri vardır:

 1. Kataral tonsillit için karakteristik olan mukoza şeffaf kaplama. Sıklıkla, kataral anjina, konjunktivit, burun akıntısı, hapşırma eşlik eder - bu hastalığın viral doğasını gösterir. Mukus kaldırmak için, boğaz su-tuz çözeltisi, soda çözeltisi veya bitkisel soğurma ile durulamak için yeterlidir.
 2. Bezlerdeki sarımsı beyaz lekeler foliküler ve lacunar bademcik iltihabı formları ile oluşur. Hastalığa sıcaklıkta güçlü bir artış eşlik ediyor. Streptokok ve stafilokokal anjina ile lekeler kolayca çıkarılır, ancak bu mekanik olarak yapılmamalıdır. Miktarını azaltmak için sık sık gargara yapmalısınız. Lokal doğanın prosedürleri yardımcı tedavinin rolünü oynarlarken, geri kazanımdaki önemli bir rol antibakteriyel ilaçların kullanımıyla oynanır.
 3. Beyaz kıvrılmış scurf, bademcikler veya ağız mukus zarlarına mikotik (mantar) zarar verir. En yaygın mikozis, pamukçuk olarak da bilinen kandidiyazdır. Bademciklerin kandidiyazı, ağız boşluğu için antiseptik ve antibakteriyel ilaçların yanlış kullanımının bir sonucu olabilir. Uzun süreli antibiyotik kullanımı sonucu da ortaya çıkabilir. Kandidiyaz pratikte hastanın sağlığını etkilemez - vücut ısısı normal kalır, boğaz ağrırmaz. Kandidiyazda nezle topaklar kurtulmak için, yerel ve genel eylem antifungal preparatlar kullanmak gereklidir. Bazı durumlarda, soda çözeltisi (alkali mantarın ömrünü engeller) ile gargara yapmak 2-3 gün sürer. Tedavi sırasında antibiyotik almayı kesmelisiniz.
 4. Grimsi beyaz film kaplama, difteri belirtilerinden biridir. Difteroid plak yoğun, filmy, bademciklerin dokusundan ayrılmıyor. Filmi bir kaşıkla veya bandajla çıkarmaya çalışırken bademciklerin dokusu kanamaya başlayabilir. Bu hastalığın diğer semptomları hafif boğaz ağrısı, ateş, deride solukluk, şiddetli halsizlik, lenf düğümlerinin şişmesi ve boynun yumuşak dokularıdır. Difteri tehlikeli bir hastalıktır; Bir difteri ile ilgili ilk şüphelerde, doktora acilen başvurmak gerekir.
 5. Hoş olmayan bir koku ve kanın kirliliği olan kirli beyaz bir kaplama ülseratif-membranöz bademcik iltihabının (Simanovsky-Plaut-Vincent'in anjinası olarak da bilinir) gelişimini gösterir. Lezyon genellikle tek taraflıdır. Bez şişer, ülser ve çiçeklerle kaplıdır. Boğazdaki ağrı güçlü olabilir, vücut ısısı genellikle normaldir. Plağı amigdaladan çıkarmayın - dokunak ülserlere zarar verebilir ve enfeksiyonu dokuya yayar. Ülseratif-membranöz tonsillit tedavisi lokal antiseptiklerin kullanımını içerir; Ağır vakalarda antibiyotik kullanılır.

Bademciklerdeki plağın görünümü her zaman patojeni belirlemenize izin vermez. Doğru bir teşhis için, bir laboratuvar testi gerekebilir - boğaz swabının bakteriyolojik bir kültürü.

Neden bademciklerden bir film çekmemelisin?

Birçok insan, plakayı bademciklerden sık sık temizlerseniz, anjin daha hızlı geçeceğinden emin olabilir. Bu böyle mi? Aslında, iltihaplı bademcikler üzerinde kaba bir mekanik etki sadece enfeksiyon seyrini arttırır.

Pamuklu yün, bandaj vb. Yardımıyla bademciklerden pusulayı çıkarmak. kategorik olarak tavsiye edilmez!

Mekanik olarak, bademciklerin görünür alanlarında sadece irinlerden kurtulurken, bademciklerin derinliklerinde ve bademciklerin arkasında kalır. Böylece, bu iyileşmeyi hızlandıramaz.

Pamuklu yün ya da bandajla pusulanın çıkarılması, kişinin boğaz içine yeni bakteriler enjekte etmesi, mukoza zarına zarar vermesi, plağı ve bakterileri yumuşak damak, farinks, ağız boşluğu boyunca yaymasıdır. Paratonzillit (bademciklere bitişik yumuşak dokuların iltihaplanması) gibi bir komplikasyonun çoğu durumda plakın uygunsuz şekilde çıkarılmasının sonucu olduğu bilinmektedir. Ayrıca, pamuklu bez, bandaj vb. Kullanılarak çeşitli ilaçlarla bezlerin yağlanması önerilmemektedir, çünkü bu durumda doku hasarı riski ve paratonzillar alandaki irin yayılma riski de söz konusudur.

Bademcikleri plaktan bağımsız olarak temizlemenin tek güvenli yolu gariptir.

Boğazın sık sık durulanması, ancak bademciklerin yiyecek kalıntılarından ve pürülan akıntıdan etkili bir şekilde temizlenir.

Bakteriyel boğaz ağrısı tedavisi

Angina'nın kompleks tedavisi, antibiyotiklerin yanı sıra terapötik prosedürlerin kullanımını içerir - gargaralama, antiseptik ilaçlarla bademciklerin sulanması, tabletlerin ve pastillerin emilimi.

Anjina tedavisinde ilk seçenek olan antibiyotikler penisilinler, örneğin Amoksiklav'dır. Bu ilaç, antibiyotiklere bakterilerin direncinin gelişmesini engelleyen antibiyotik amoksisilin ve klavulanik asit içerir. Anjina Amoksiklavum tedavisinin seyri 10-14 gündür.

İltihaplı bezleri bilinçli olarak çıkarmaya gerek yoktur - doğru antibiyotik seçimiyle 5-7 gün içinde kendi kendine kaybolur.

Bademciklerin temizlenme sürecini hızlandırmak için gargara yapılması önerilir. Bu amaçla, sulu bir soda çözeltisi (1 su bardağı ılık su başına 1 çay kaşığı) kullanabilirsiniz. Soda mukus gibi seyreden, mukusun seyrelmesini ve çekilmesine katkıda bulunur. Ek olarak, soda antifungal etkiye sahiptir. İyi bir terapötik etki, propolis, klorfilipt, okaliptüs esansiyel yağı, şifalı bitkiler (calendula, papatya, çam tomurcukları, vb.) Su - tentürlerinde antiseptik ilavesidir. Boğazınızı her 1-1,5 saatte bir durulayabilirsiniz. Bundan sonra, bir antiseptik ile bezleri bir sprey şeklinde (Cameton, Strepsils, Oracept, Ingalipt ve diğerleri) tedavi etmeniz önerilir.

bulgular

Bu nedenle, foliküler veya lacunar anjinayı iyileştirmek için, hastalığın nedenini etkilemek gerekir - bademcik iltihabının gelişmesine neden olan bakteriler. Bunu yapmak için, enfeksiyonun odağını tamamen yok edebilecek antibakteriyel ilaçlar kullanın. Enfeksiyon imha edildiğinde, bademcikler üzerindeki lekeler de dahil olmak üzere hastalığın belirtileri de ortadan kalkar. Bu süreci hızlandırmak için, sık sık gargara yapılması önerilir, ancak boğazı pamuklu yün, bandaj vb. Ile mekanik olarak temizlemeyin.

Korkunç bir boğaz. Angina nedir ve neden tehlikeli?

Boğazın enflamatuar hastalıkları çoktur, ancak çoğu kez sadece tek bir semptomla - endişeleniriz - ağrı. Boğaz çok ağrılı olduğunda, birçok kişi anjina hakkında konuşur, ancak bu hastalığı diğer benzerlerinden ayırmak önemlidir.

Angina, streptococcus veya staphylococcus'un neden olduğu bademcik ve palatinlerin akut enflamatuar bir hastalığıdır.

bademciklerin lenfoid dokudan oluşur ve enfeksiyona engel, bu yüzden sık sık iltihaplı, ama herkes Bademciklerin iltihabıdır bademcik adı verilir edilir. enflamasyon, belirli bir mikroorganizma (Vincent'ın anjina) ve ikincil (soğuk boğaz ağrısı, frengi, bulaşıcı mononükleoz) ile ilişkili olduğunda belirli anjina da vardır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Angina akut olarak başlar, sıcaklık 39-40⁰⁰'e yükselir, hasta titriyor, yemek yemeyi reddediyor, çok zayıf, çok yalan söylüyor. Boğazın içine bakarsanız, iltihaplı ve büyütülmüş bademcikler görebilirsiniz. Boğazdaki ağrı özellikle yutulduğunda telaffuz edilir, bu, temelde, çocuklarda yeme reddini açıklar. Bir süre sonra bademcikler üzerinde pürülan baskınlar var. Lenf düğümleri bademcikler bölgesinde genişler: Çene altında ve kulağın yakınında.

Klasik pürülan anjinada kataral fenomen yoktur: burun akıntısı, öksürme, lakrimasyon.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Mavi dil - bademciklere yüzeysel hasar. Genel durum, diğer anjinaya göre önemli ölçüde daha azdır. Vücut ısısı genellikle subfebrildir. Boğaz incelendiğinde, posterior faringeal duvarın inflamasyonu ve kızarması, yumuşak ve sert damak, palatine kemerler ve bademcikler tespit edilebilir. Böyle bir boğaz ağrısı üç gün içinde kendi kendine bitebilir, ancak genellikle bir lacunar veya foliküler boğaz ağrısının başlangıcı olur.

lakün - bademciklerin lakunalarında irin oluşumu ile ortaya çıkarken, pürülan kaplama yüzey boyunca yayılabilir. Aynı zamanda, boşluklar sarımsı beyaz içeriklerle dolu genişlemiş kürklere benziyor. Plak yalnızca bademcikler içinde kalır, yüzeyden bir spatula ile kolayca çıkarılır, erozyon veya yara bırakmaz (difteri diferensi işareti).

foliküler - çoğunlukla tonsil folikülleri etkilenir. Boğazı incelerken, epitelyumda ortaya çıkan pürülan adacıkların dahil olduğu keskin ödem bezleri vardır. Püy periyodik olarak bademciklerin yüzeyinde kalan foliküllerden salınır.

nekrotik - yoğun yeşil-sarı-gri plak, bademciklerin düzgün olmayan yüzeyi, çapı 2 cm'ye kadar olan plak alanlarının reddedilmesinden sonra ülserler. Genel durum şiddetli, ciddi zehirlenme, kusma, yüksek ateş, bilinç bozukluğu. Plak bademcikler ile sınırlı değildir ve mukozanın tüm bitişik bölgelerinde olabilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Anjina erken ve geç komplikasyonları vardır.

Erken olanlar, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır: paratonsiller abse, sinüzit, otitis media, lenf düğümlerinin pürülan inflamasyonu, mediastenitis.

Geç komplikasyonlar enfeksiyon ve alerjik doğa ve iç organları etkiler: romatizmal kalp hastalığı, glomerulonefrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem.

Boğaz ağrısı tedavisi

Her zaman boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız doktora başvurmalısınız. Hiçbir durulama ve halk ilaçları, anjini iyileştirebilir, tüm bunlar sadece kısa bir süre için durumu rahatlatabilir. Anjina sadece antibiyotiklerle tedavi edilir. Erteleme kalp, böbrek ve eklemlere zarar verebilir.

Tipik olarak, anjina orta ila hafif hastalıklı bir ayakta tedavi olarak kabul edilir. Nekrotik anjina yatış için bir endikedir.

Antibiyotiklerin seyrini tamamladıktan sonra, tedavinin etkinliğini izlemek için her zaman bir kan ve idrar testi reçete edilir.

Bir antibakteriyel ilacın doğru ve zamanında atanmasıyla, durum ikinci günde düzelir, ancak öngörülen rota bitene kadar ilacı almamak önemlidir. Antibiyotik erken alınırsa, kronik bir enfeksiyon ve komplikasyon gelişme olasılığı yüksektir.

Hastalığın seyri ne olursa olsun, lacunar ve foliküler anjin sıklıkla kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar.

İkincil boğaz ağrısı

Sistemik bir bulaşıcı hastalıkta bademciklerin akut inflamasyonuna sekonder anjin denir. Böyle bir anjin difteri, kızamık, kızamıkçık, enfeksiyöz mononükleoz, sifiliz ile gelişebilir.

Herpetik anjin, bademcikler ve farinks üzerinde, herpes enfeksiyonunun şiddetli bir formunun bir tezahürüdür, bir döküntü herpes karakteristiğidir.

Sekonder anjinada, her zaman altta yatan hastalığın başka spesifik belirtileri vardır.

Plaksız Angina

Angina bademciklerin akut enfeksiyöz enflamasyondur (aşağıdaki fotoğraf). Olguların% 90'ında anjinin nedeni bir bakteri - streptokoktur.

İçindekiler:

Kısa bilgi

"Angina" - Latince kelimesi, çeviride "sıkma" anlamına gelir.
Anjina'nın tıbbi adı akut tonsillittir. ICD 10 - J03 kodlu.
Çoğu zaman, 5 ila 15 yaş arası çocuklar hastalanır.

Eğer anjina sıklıkla tekrarlanırsa hastanın kronik tonsilliti vardır:

Gelişimin nedenleri ve mekanizması

Hatırlayın. Anjina nedeni daima bir enfeksiyondur.
% 90 - streptococcus.
% 5 - virüsler.
% 5 - diğer patojenler.

Hastalığın gelişiminde başlangıç ​​faktörü, amigdalada bağışıklıkta azalmadır.

Bu işlemin nedenleri:

 • Toplam hipotermi (soğuk, ıslak ayaklar vb.),
 • hipotermi yerel (dondurma yedik),
 • çürük dişler
 • bağışıklığında azalmaya neden olan diğer hastalıklar (pnömoni, şiddetli cerrahi vb.)

Fotoğrafta: bir bölümde amigdala yapısı - görünür kıvrımlar (lacunae)

Size hatırlatmama izin verin: amygdala, sürekli olarak enfeksiyonla mücadele eden vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır.
Enfeksiyon, hem çevreden (örneğin gıda ile) hem de lenfatik damarlardan (örneğin, çürük bir dişten) bademciğe girebilir.

Amigdalada bağışıklık azalırsa, bakteri veya virüs aktif olarak çoğalmaya başlar ve toksik maddeleri çevreleyen dokulara bırakır. Çevreleyen dokular tepki vermeye başlar, enfeksiyon ve vücudun koruyucu hücreleri arasında bir mücadele ortaya çıkar. Sonuç olarak, yutma ve ateşte dokuların şişmesi, kızarıklık, sıkma, ağrı görülür.

Bu önemlidir: bağışıklığınız yeterince güçlü ise, strep de dahil olmak üzere herhangi bir enfeksiyona karşı koyabilir.

Boğaz ağrısı, belirtileri ve fotoğrafları belirtileri

1) Boğaz, yutma ile daha kötü, anjinin ana belirtisidir.

2) Muayene sırasında, bademcikler pembe mukozanın arka planına karşı kırmızıdır. Festering baskınları olabilir. Genişlemiş ve kırmızı bademcikler anjinin ikinci ana belirtisidir.

3) Genişlemiş ve ağrılı submandibular lenf düğümleri.

4) Sıcaklık - 37 ila 40 derece arasında.

Sıcaklık olmadan boğaz ağrısı olabilir mi?
Evet, catarrhal sinüs ile sıcaklık genellikle normaldir (aşağıya bakınız).

Angina sınıflaması türleri

1) Catarrhal anjina (fotoğraf aşağıda)

En kolay ve en hızlı geçiş.
Bütün semptomlar hafiftir. Acı, ancak tolere edilebilir. Bademcikler kırmızıdır, fakat beyaz (pürülan) noktaları yoktur. Lenf düğümleri genellikle genişlemez ve ağrısızdır. Catarrhal anjina genellikle ateşsiz olarak ortaya çıkar.
Çabuk iyileş.
Çoğunlukla catarrtal bademcik iltihabı boyunca kronik bademcik iltihabı alevlenir: 2-3 gün boğaz ağrılarından geçer ve geçer.

Fotoğrafta: catarrhal anjina - bademcikler neredeyse büyümüş değil, hiçbir pürülan baskınlar yok

2) Foliküler boğaz ağrısı (fotoğraf aşağıda)

Bu nedir?
Bademciklerin kalınlığında bağışıklık hücrelerinin savaştığı ve enfekte olduğu küçük adacıklar vardır. Bu adalar iltihaplı hale gelirse, bademciklerin yüzeyinde damla (nokta) şeklinde püy ortaya çıkar. Bu tür pürülan akıntıların bademcikler üzerindeki noktaları şeklinde bulunması foliküler anjinanın ana belirtisidir.
Tüm semptomlar ortalama derecede bulunur.

Fotoğrafta: Foliküler anjina - bademcikler üzerinde pürülan noktaları vardır

3) Lacunar veya pürülan anjina. Aşağıdaki resim.

Bademcikler mukozada (lacunae) kıvrımlar bulunur. Böyle cepler çok fazla irin varsa, buna lacunar anjin denir. Yani, foliküler boğaz ağrısından daha ağır bir durumdur.
Bademcikler düzensiz şekilli pürülan çökeltilerle büyütülmüş, parlak kırmızıdır.
Tüm semptomlar daha şiddetli bir düzeyde bulunur.

Fotoğrafta: bademcikler pürülan baskınlar

4) Ülseratif nekrotizan anjina.

Bademcikler ülser ve nekroz alanları, beyaz-gri pürülan kaplama ile kaplı görünür. Tüm semptomların şiddetli seyri. Sıklıkla - komplikasyonlar.

Boğaz ağrısı ve sonuçlarının komplikasyonları

1) Lokal komplikasyonlar
Paratonzillit ve paratonziller apsesi. Amigdala çevresindeki çevre doku iltihaplı hale gelir, pus içeride birikir. Acil bir operasyon gerekli - apse otopsisi. Operasyondan sonra - enjeksiyonlarda antibiyotikler zorunludur.

Fotoğrafta: KBB doktoru tarafından acil ameliyat gerektiren bir paratonsillar apse.

2) Ortak komplikasyonlar

Enfeksiyon (streptococcus) ile vücudun koruyucu hücreleri arasındaki mücadele, bu tür mücadele eden hücrelerden konglomeraların oluşumuna yol açabilir.

Bu konglomeralar kalbin valflerine ya da böbreklere yerleşerek ciddi hasarlara neden olabilirler: romatizmal kalp hastalıkları veya glomerülonefrit. Bu komplikasyonlar çok kötü tedavi edilen ve ömür boyu süren çok korkunç hastalıklardır.

Bu önemlidir: Bu yüzden bir KBB doktorunda anjinin tedavi edilmesi gereklidir - böylece ortak bir komplikasyon yoktur.

etkileri

 • Akut tonsillitin kronikleşmesi.
 • Bademciklerin bağışıklık (koruyucu) işlevinin azaltılması.

tanılama

Tanı, semptomlara dayanan bir KBB doktoru tarafından yapılır. En önemli işaret bademciklerin artması ve kızarması, bademcikler üzerindeki baskınlardır.

Kendinizi teşhis etmek mümkün mü?
Sadece şüphelenebilirsin. Ama eğer doktor değilseniz, anjinayı diğer ciddi hastalıklardan ayıramazsınız, ayrıca bademcik iltihabı da eşlik edebilir. Örneğin, bademciklerin de beyaz baskınlara sahip olduğu difteri.

Bu nedenle sağlığımız üzerinde tasarruf etmiyoruz - KBB doktoruna itiraz ediyoruz. Üstelik şu anda Moskova'da birçoğu var.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz hastalanır olmaz - hemen KBB doktoruna gideriz. Her gün tedavi olmaksızın bakterilerin çoğalmasını hızlandırır ve komplikasyonlara neden olur.

Doktor ne atar:

1) antibiyotikler Anjina bakterilerden kaynaklanıyorsa tedavinin vazgeçilmez bir unsurudur. Hastalığın nedenini (bakteri üzerinde) etkileyin. Antibiyotikler virüsler için çalışmaz. Patojenin türüne bağlı olarak bir doktor tarafından atanır. Doktoru incelemeden antibiyotikleri bağımsız olarak reçetelemeniz tavsiye edilmez.

Anjina kullanımı ile antibiyotiklerden: bir grup penisilin ve bir grup eritromisin.
Unutmayın: antibiyotik alırken, bağırsak mikroflorasını normalleştiren bir linex veya başka ilaçlar kullanmalısınız. Aksi takdirde, tedaviden sonra, bağırsaktan bir dysbacteriosis alacaksınız.

2) Bademcik iltihabı ile durulayın - Gerekli!

Neden gargaraya ihtiyacım var?

Angina ile bademciklerden pürülan akıntı vardır. Püy kurur, aynı zamanda bir enfeksiyon kaynağı olan baskınlar oluşur. Durulama görevi bu birikintileri uzaklaştırmak ve iltihaplanmayı azaltmaktır.

Kullanılan antiseptikler (öldürme ve mikroplar ve virüsler) ve anti-inflamatuar bitkiler.

Antiseptikler: dioksin, miramistin ve diğerleri.
Otların decoctions: papatya, calendula, adaçayı.
Aşırı durumlarda - 1 bardak su için 1 çay kaşığı tuz ve soda.
Her 1-2 saatte bir durulayın.
Pürülan çökeltilerle: 1 çorba kaşığı% 3 hidrojen peroksit - 1 bardak su için - her yarım saatte bir durulayın.

3) Aerosol antibiyotikler ve antiseptikler. Bioparox, inhalipt, miramistin ve heksoral. Fakat aşağıdakileri bilmek gereklidir: aerosoller sadece kataral, hafif anginada başarılıdır. Şiddetli formlarda, pürülan anjina ile - tabletlerde veya enjeksiyonlarda antibiyotik almak için gereklidir. Ardından tedavinin etkisi çabucak gelir ve hiçbir komplikasyon olmaz.

4) fizyoterapi: Sadece iyileşme aşamasında. En iyi "fizyo prosedür" yatak istirahati ve iyi bir uyku. Daha ağır olan boğaz ağrısı, daha fazla "fizyoterapi" daha sıkı gözlemlenmelidir.

Ne yapılamaz?
- bademciklerden gelen baskınları kaldıramazsınız ve bademciklerin etrafından dolaşırsınız.
- Doktor muayenesi olmadan antibiyotik satın alamazsınız.


Viral bademcik iltihabı

Bir viral anjin ayrı duruyor.
Sebep: Herpes virüsleri (herpetik bademcik iltihabı), adenovirüsler ve diğer bir takım.

Acı çok güçlü olabilir. Bademcikler fazla büyütülmez. Pürülan baskın yoktur. Lenf düğümleri büyütülemez. Viral anjinadaki sıcaklık 38-40 dereceye kadar artabilir. Bazen, yumuşak bir gökyüzünde, küçük dişli kanamalar olabilir (resme bakın).


Viral boğaz ağrısının ana belirtisi, antibiyotik tedavisinin etkisinin olmamasıdır.

Viral boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotikler yardımcı olmazsa, doktor antiviral ilaçları reçete etme hakkına sahiptir. Örneğin, kagocel veya arbidol. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde izoprinosin kullanılır.

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

unutmayın: evde herhangi bir halk ilaçları sadece hastalığın nedenine yönelik olan anjinin ilaç tedavisini tamamlamalıdır.

Evde tavsiye:

1) en azından tedavi süresi boyunca sigarayı bırakınız. Sigara içmeye devam ederseniz, enfeksiyonla mücadelede kendi bağışıklıklarınız için ek zorluklar yaratabilirsiniz. Anjina ile sigara içemez.

2) gargara (yukarıya bakın),

3) bal ile sıcak bitkisel çay (papatya, kekik, nane, köpek gülü, frenk üzümü yaprağı),

4) çiğneme propolis. Propolis doğal bir antibiyotiktir. Hem bakterileri hem de virüsleri öldürür. Arılar kovana giren ölü fareleri ölümsüzleştirir, böylece çürüme olmaz. Herhangi bir boğaz ağrısı için propolisi çiğneyebilirsiniz.

5) El ve ayakların ısınması (sıcaklık yoksa). Sıcak suya ellerinizi ve sıcaklarınızı ellerinize kadar 3-5 dakika ısıtınız. Sonra ellerinizi eldiven giyiniz. Bacaklarda veya ayaklarda - Yün çoraplar. Etki, boğazdaki kan damarlarının refleks dilatasyonudur, kan akımı ve enfeksiyonla mücadelede bağışıklık hücrelerinin aktivasyonu.

6) Su-jok terapisi (fotoğraf aşağıda). Anjina ile su-jok tedavisi çok etkili bir tedavidir. Özellikle viral olduğunda, antibiyotikler etkisiz olduğunda. Başparmağın üst ve orta falanjları arasında orta çizginin kenarlarındaki palmar yüzeyindeki kıvrımlar üzerinde acı veren noktalar buluyoruz (bir maçla basıyoruz). Bu noktalar, cilt üzerindeki bademciklerin izdüşümüdür. Sabır oluncaya kadar bu noktalara basın. Onları pirinç veya karabuğday tohumları taşıyarak yapıştırabilir ve sürekli baskı yapabilirsiniz.

Fotoğrafta: bademciklerin insan parmağı üzerindeki projeksiyonu

7) Yüksek dozda C vitamini almak. Bir draje içinde C vitamini alıp 5 draje alırız - günde 3 defa su ile yıkarız. Büyük dozlarda askorbik vücutta bağışıklık süreçlerini uyarır, böylece enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.

Evde imkansız:

1) inhalasyon. Aslında, inhalasyon anjin için işe yaramaz bir tedavi yöntemidir. Bronşit veya farenjit ile - yardımcı olurlar. Ve anjina ile - hayır. Bu durumda, boğazın sarkması, inhalasyondan çok daha etkili ve daha az emek-yoğundur. Ve eğer hastada foliküler veya lacunar anjina varsa, o zaman buhar inhalasyonları genellikle kontrendikedir, böylece pürülan işlemin prevalansı yoktur.

2) sıkıştırır. Aynı. Günahtan, boyunda bir kompres uygulamayın. Aksi takdirde, boynun yumuşak dokularının ısıtılması, anjina komplikasyonlarına da yol açabilir. Boynuna bir yün atkı koyabilirsiniz ve işte bu kadar.

3) soğuk algınlığı ile tedavi edin. Bazı "şifacılar" ve "şifacılar", anjinin bir şok dozunda soğuk algınlığı ile tedavi edilmesini önerir. "Kama kama dışarı atıldı" prensibi ile. Ve iki porsiyon dondurma yemeyi önerin. Soğuk algınlığına maruz kalmanın boğaz damarlarının daralmasına neden olduğunu, bademciklerde bağışıklık hücrelerinin çalışmasının azaldığını hatırlıyorum. Ve sonuç olarak - hastalığın ilerlemesi ve olası komplikasyonların oluşması.

önleme

• Deniz kenarında dinlenin. Terapötik faktörler: tuzlu su, stres yok, sertleştirme. Etkisi: Boğazda genel ve yerel bağışıklığın artması. Tüm KBB doktorları, deniz kenarında yapılacak yıllık tatilin kronik bademcik iltihabı (yani yeni bademcik iltihabı) şiddetini yarı yarıya azalttığını bilirler.
• Ağız boşluğunda ve burunda (diş çürüğü, sinüzit, sinüzit) kronik hastalıkların tedavisi.
• Sertleştirme. Bağışıklık ve enfeksiyonlara karşı direnci arttıran bir yöntem. "Soğuk" hastalıkların sayısını 3-5 kez azaltır.

Çocuklarda angina (akut tonsillit)

1) Çocuklardaki nedenler aynıdır - bakteri veya virüsler

2) Çocuklarda anjin belirtileri - daha belirgin. Boğazdaki ağrı daha güçlüdür. Şişlik daha güçlüdür. Muhtemelen şiddetli ağrı nedeniyle yemeğin boşaltılması ve reddedilmesi. Genellikle sıcaklıkta artış.
Dikkat: çocuklarda ve diğer hastalıklarda tam olarak aynı semptomlar oluşabilir (stomatit, difteri, enfeksiyöz mononükleoz, vb.)

3) Anjina semptomları olduğu anda - hemen çocuğu KBB doktoruna götürürüz. Halk ilaçları ile deney yapmayın. Ayrıca doktora referans ile çekmeyin.

4) Belirtiler ortaya çıktığı anda tedavi derhal başlatılmalıdır. Tedavi yöntemleri yetişkinlerde olduğu gibidir: antibiyotikler, durulama, aerosoller.
Sürecin erken aşamalarında tedavi çok etkilidir ve iyileşme erişkinlerden daha hızlıdır.

Küçük bir çocuğun şikayetlerini anlamak ve doğru tanı koymak sadece bir doktor olabilir. Zaman kazanmayın, çocuğa bir KBB doktoru gösterin.

Hamilelikte

Gebelikte bir anjina varsa - hemen bir KBB-doktora. Doktor hangi antibiyotiklerin hamile olabileceğini bilir ve hangi durumda olursa olsun. Bu durumda, tedavi planı da hamileliğin trimesterine bağlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir? Tedavi şartları?
Ortalama olarak, 5-7 gün. Fakat hepsi anjin tipine ve sürecin aşamasına bağlıdır. Belki - 5 günden az ve muhtemelen daha fazla.

Anjin çeşitleri ve nasıl tedavi edilir?

boğaz ağrısı - başka tonsiller iltihaplanma sürecinde görev alır bütün vücuda yaygın bir enfeksiyon hastalığı, çoğu zaman bademcikler olarak ifade edilmiştir farenks lymphadenoid ve yerel belirtileri dokuları akut inflamasyonu ile karakterize edilir, nispeten daha azdır.
Bu nedenle, tıbbi uygulamada, "anjin" terimi palatinin bademciklerinin bademcik iltihabı anlamına gelir.

herşeyi detaylı olarak açıkladı, sadece yetişkinler ya da büyük çocuklar tedavi edilebilir, ve hatta saatlerce basma ya da durulama yapılsın, yatakta bile küçükler döşenemez.

Sadece antibiyotik ve antipiretik almak için kalır.

Çocuklarıma nasıl gargara yapılacağını öğrenene kadar söyledim, ağızlarımı ve yanaklarımı çözeltilerle ovuşturdum!

Merle, her zaman bir pastilinin ilk belirtilerinde oğlumun anti-angina formülünü (beş yaşından beri izin verildi) çözmesini sağlıyorum. Zamanla enfeksiyondan kurtulmak ve rahatlamak için her zaman ve boğaz ağrısı mümkündür. Sıcak veya kompostoyla çay alıyorum. En sevdiği yemekleri pişiriyorum, genelde onu memnun etmeye çalışıyorum. Her zaman birkaç gün içinde iyileşir.

Faydalı makale, çok teşekkür ederim. Hisse)))

Makale, sadece ayrıntılı açıklama ve tedavi için teşekkürler.

Bir Ama, bir sıcaklık olduğunda kompresler ayarlanamaz, bu işlemi ağırlaştırabilir. Ve genel olarak, çok iyi, mantıklı bir makale)))

Genel olarak bir limon, hiçbir durumda imkansız! genel olarak, pus olmayan asidik bir şey yoktur

Olga bilgi için çok teşekkür ederim - 2 yıl içinde bu TAM ben okumadım, bir kez aylık hasta angina. SAĞLIĞINIZI TANIMAYIN.

deneyimlere, steroidal olmayan anti-anjin kullanımı, hassasiyet giderici ve anti-alerjik ajanlar (salisilatlar, pirazolon türevleri, protivogistaminnye preparatları) olarak komplikasyonlar ve istenmeyen sonuçlar hastalık gelişimini engellemez birincil hastalık sürecinde önemli bir olumlu etkiye sahip değildir. Bunun nedeni, belli bir anti-enflamatuar ve anjin tedavisi genellikle ortalama terapötik dozları gerçekleştirilir ve nispeten kısa bir süre devam ederken etkisi salisil-ing ve pirazolon'u desensitize, sonra yeteri kadar yüksek dozlarda uzun süreli kullanımı ortaya çıkar. Hastalık biyojenik aminlerin hiper eşlik değildir, çünkü bir temel etkisi antihistaminik maddeler (difenhidramin, suprastin ve diğ.) Anjin gösterilmemiştir. Bununla birlikte, dimedrol ve suprastinin sedatif, lokal anestetik ve ayrıca anti-enflamatuar etkiye sahip olduğuna dikkat edilmelidir. Bu nedenle, birkaç vakada atanmaları, boğazdaki ağrıyı azaltır ve bademciklerde enflamatuar sürecin daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlar.

Çeşitli pshikalki kullanamam. Gerçekten onları bile almadım. Angina ile sadece durulayın. İşte son kez dentofit ile durulamaya çalıştım, çok sevdim çünkü sonuç beni beklemiyor. Her durulama ile daha kolay olur.

Pshikalki her zaman kötü değildir. Bioparox boğazdaki problemleri önlemeye gerçekten yardımcı olur. O ve sadece boğazdan değil, aynı zamanda burunları da sulanabiliyorlar, orada iki tane meme var - boğaz ve burun için. Ama ilk belirtileri kullanması gereken ana şey, o zaman tam bir anjina veya boğaz iltihabı ile ilgili başka problemler olmayacaktır. Ben her halükarda yardımcı olurum. Ama bana dürüstçe yapmak için çok tembel, durulama yapmak daha kolay).

Düzgün burada Olesya iyi bioparoks yazıyor acıyor başlar ve sonra anjina acı geçmez bitmez boğaz pshikat onlara, boğaz ağrısı ile yardımcı olur. Asıl önemli olan tedaviye hemen başlamaktır, çekmeyin, sonra kolayca kurtulabilirsiniz.

Güvenilmez bir tıbbi makale. Boğaz ağrısı asla kendi kendine geçmez. Kendi başına geçerse, ARVI idi. Angina her zaman sadece doktor reçetesine göre sadece antibiyotiklerle tedavi edilir.
Burada yazılan bir sürü saçmalık var, ama sorun değil, lahana uygulayan kimsenin acı çekmemesi, başvurması. Önemli olan: ÇOCUKLAR ASPIRIN VE ANALGIN VEREMEMEZ. YAPMAYIN! Kendini ye. ÇOCUKLAR ALKOL, VODKA, VINSUS, vb. HERHANGİ BİR KOMPRESE VE HATA YAPMAYABİLİR. Kendine yap, çocuklar yapmaz.

Bir ay boyunca, satın aldığım biyomediye sevinmekten hiç vazgeçmedim. Kızına herpes boğaz ağrısı teşhisi konuldu. sadece ilaçsız bir cihazla tedavi edilmek için hala korkuyorum, ama iki gün sonra doktora gittiğimizde uzun bir süre aradı ve teşhisle ilgili bir hata yapması gerektiğini söyledi. herhangi bir boğaz ağrısı daha fazla uçuk görmez.

Hangi tür olursa olsun, boğaz ağrısı için çare bir grammidindir, hatta bir çocuğu vardır. Ve yetişkinler için, bu çocuklar için yerel eylem ve antiseptik için bir antibiyotik ile.

ilginç bir yazı şimdi en azından ne olduğunu anlayacağım

Ateşsiz boğaz ağrısı

Angina veya akut tonsillit, bakteriyel veya viral bir enfeksiyon meydana geldiğinde oluşan bademciklerin enflamatuar bir hastalığıdır. Hastalığın klasik formuyla hastanın ateşi yükselir ve ilk gün ateş görülebilir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu semptom olmadan anjina ve bademcik iltihabı oluşabilir.

kanıt

Ateşi olmayan anjin belirtileri, akut tonsillitten farklı değildir.

Böyle bir hastalığın belirtilerini aşağıdaki tezahürlerin üzerinde olabilir:

 1. Ortak zayıflık.
 2. Hızlı yorgunluk.
 3. Bademcik iltihabı.
 4. Sabit baş ağrısı.
 5. Lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Çoğu zaman, sıcak olmayan boğaz ağrısına şiddetli baş ağrısı, boğazda rahatsızlık ve çalışma kapasitesinde azalma eşlik eder. Bu fenomen hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

Çocuklarda bu tür bademcik iltihabının başka bir işareti davranışta değişiklikler olabilir: daha az aktif hale gelir, iştahı kaybolur.

Sıcaklık olmadan ne tür bademcik iltihabı olabilir?

Bademcik iltihabının vücut sıcaklığındaki artışa eşlik etmediği birkaç vaka vardır. Genellikle bu, ışık ya da orta-ağır akımların bir arka planında ortaya çıkar.

Sıcaklık artışı olmayan en yaygın tonsillit tipleri şunlardır:

 1. Catarrhal anjina - Genellikle ARVI nedeniyle oluşan bademciklerin hafif iltihabı.
 2. Mantar enfeksiyonu - Hastalığa neden olan Candida hastalığı neden oldu.
 3. Ülseratif-nekrotik tonsillit - Sadece bir amigdalayı etkileyen bir bakteriyel enfeksiyon.
 4. Kronik bademcik iltihabı - bademciklerin ağızlarında, bademciklerin ağızlarında oluşan bademciklerin bakteriyel yenilgisi.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina genellikle hava yoluyla damlacıklar yoluyla vücuda giren virüslerin gelişiminin arka planında ortaya çıkar. Ayrıca, enfeksiyon çatal bıçak takımı veya tabaklar aracılığıyla da oluşabilir.

Vakaların büyük çoğunluğunda, pürülan anjina, streptokokların aşırı aktivitesinin bir sonucu haline gelir.

Genellikle, bu hastalığı aşağıdaki nedenlerle tanımak mümkündür:

 • Bezlerin kızarıklık ve şişmesi.
 • Palatine kemiğinin hiperemi.
 • Boğazda zulüm ve acı.
 • Sarımsı beyaz pürülan kaplama.

Foliküler boğaz ağrısı

Bademcik iltihabı - stafilokoklar veya streptokok aşırı aktivitesinin neden olduğu bademcik hastalığı.

Foliküler bademciklerin iltihaplanması ve eklenmesiyle bunu fark edebilirsiniz. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkabilir. Genellikle hastalık hipotermiye bağlı olarak kendini gösterir.

Sıcaklık olmadan ortaya çıkan foliküler anjina son derece nadirdir. Genellikle ilk günde bir kişi ateşi geliştirir. Birkaç gün bekleyebilir.

Bademcikler üzerinde foliküler anjin ile küçük boyutlu beyaz püstüller görünür. Hastalar yutulduğunda eklem ağrısı, halsizlik ve ağız kuruluğu, rahatsızlık hissedebilirler.

Ayrıca kusma veya çizgiler oluşabilir. Bu hastalığın tedavisi antibiyotiklere dayanır, boğaz antiseptik inhalasyon ile temizlenir.

Ateşsiz boğaz ağrısı tedavisi

Bu rahatsızlığı kışkırtan nedene bağlı olarak anjin olmadan sıcaklığın tedavisi belirlenir. Boğazın faringoskopik muayenesi ve laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanan sadece bir hekim doğru bir teşhis yapabilir.

Terapi şöyledir:

 1. Catarrhal anjina ile - antiviral ajanlar Amiksin veya Arbidol, durulama ve spreyler için antiseptik solüsyonlar.
 2. Mantar anjina ile - Klorheksidin, Lugol - anti-mantar ve anti-bakteriyel etkisi ile antiseptik Klotrimazol veya Nitatin gibi topik mantar önleyiciler.
 3. Ulcero-necrotic tonsillitis ile - bademcik, antibiyotik tedavisi için antiseptik ilaçlar.
 4. Bademciklerin kronik iltihabı ile - Sistemik antibiyotikler, immünomodülatörler, inhalasyonlar ve antiseptik solüsyonlar.

Boğaz veya bademcik iltihabının sıcaklık olmadan tedavisi ayrı ayrı yapılmalıdır.

Bir ilacın seçimi, hastalığın biçimine ve aynı zamanda organizmanın özelliklerine bağlıdır. Ayrıca eşlik eden hastalıkları hesaba katmak gerekir.

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı - enfeksiyöz alerjik süreç, çoğunlukla farenks lenfoid halkayı etkileyen lokal değişiklikler, palatine bademcikler. yutma anjina boğazda ateş, obscheintoksikatsionnym sendromu, ağrı ile karakterize edilir, artan ve ağrılı servikal lenf düğümleri. Muayenede bademcik ve palatine kemiğin hiperemi ve hipertrofisi, bazen de pürülan çökeller ortaya çıkar. Angina, boğazdan farengoskopi ve bakteriyolojik ekim temelinde bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis edilir. Anjina ile lokal tedavi endikedir (gargara, lavaj, ilaçlarla bademcik tedavisi), antibiyotik tedavisi, fizyoterapi.

boğaz ağrısı

Angina, bir veya daha fazla faringeal halkanın bademcik iltihabı ile birlikte gelen bir akut enfeksiyöz hastalık grubudur. Kural olarak, palatine bademcikler etkilenir. Daha az sıklıkla, nazofaringeal, laringeal veya lingual bademciklerde inflamasyon gelişir. Patojenler bademciklerin dokusuna dışarıdan (ekzojen enfeksiyon) veya içeriden (endojen enfeksiyon) nüfuz ederler. İnsandan insana, anjin, hava yoluyla veya beslenme yoluyla beslenir. Endojen enfeksiyon olduğunda, mikroplar çürük dişlerden, adneksal sinüslerden (sinüzit ile) veya burun boşluğundan bademciklere girer. Bağışıklık zayıflaması ile birlikte, anjin, ağız ve yutak mukozasında sürekli olarak bulunan bakteriler ve virüslerden kaynaklanabilir.

Anjina sınıflandırması

Kulak burun boğazında üç tür anjin vardır:

 • Birincil angina (diğer isimler - sıradan, basit veya olağan anjina). Bakteriyel doğanın akut inflamatuar hastalığı. Genel enfeksiyonun karakteristik özellikleri ve faringeal halkanın lenfoid dokusunun yenilmesi semptomları.
 • Sekonder anjina (semptomatik anjin). Başka bir hastalığın tezahürlerinden biridir. bademcik lezyonlar bazı akut enfeksiyon hastalıkları (bulaşıcı mononükleoz, difteri, kızıl), kan hastalığı (lösemi, septik anjina, agranülositoz) eşlik edebilir.
 • Spesifik anjina. Hastalığa belirli bir enfeksiyöz ajan (mantar, spiroket, vb.) Neden olur.

Birincil anjina

nedenleri

tüm birincil anjin yaklaşık% 85 Diğer durumlarda ß-hemolitik streptokok grubu A. neden etkeni pnömokok, Staphylococcus aureus veya karışık flora çıkıntı yapar. Primer anjina, SARS sonrası en sık ikincidir. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda gelişir. Özellikle 35 yaşın altındaki çocuklar ve yetişkinleri etkiler. Genellikle havadaki damlacıklar ile bulaşır. Bazen endojen enfeksiyonun bir sonucu olarak gelişir. genel olarak artmış bir yerel aşırı soğutulmuş, düşük bağışıklık, hipovitaminosis, nazal solunum bozukluğu olan anjinin oluşma olasılığı, SARS uğradıktan sonra havanın kuruluğu artmıştır.

Boğazın yaygın semptomları mikrobik ürünlerin kan içerisine girmesinden kaynaklanır. Mikrobiyal toksinler, kardiyovasküler ve sinir sistemindeki toksik hasara neden olabilir, glomerülonefrit ve romatizmanın gelişmesine neden olur. Strep boğazının sık tekrarlamasıyla komplikasyon riski artmaktadır.

sınıflandırma

Hafif, orta ve şiddetli anjin - derinlik ve lenfoid doku lezyonu faringeal halkasının karakterine bağlı olarak şiddetine bağlı olarak, mavi dil, laküner, foliküler ve primer nekrotik anjin salgılar.

semptomlar

Kuluçka süresinin süresi 12 saat ila 3 gün arasında değişmektedir. Yutulduğunda bölgesel lenf nodlarını arttırarak hipertermi, titreme, ağrılı bir akut başlangıç ​​ile karakterizedir.

Kataral anjinada, subfebril durum gözlenir, orta derecede genel zehirlenme, kan testlerinden inflamasyonun belirsiz belirtileri. Faringoskopi ile posterior faringeal duvarın diffüz parlak hiperemi ile sert ve yumuşak bir damak ortaya çıkar. Catarrhal angina 1-2 gün sürer. Sonuç bir iyileşme veya başka bir anjinaya (foliküler veya catarrhal) geçiş olabilir.

Foliküler ve lacunar anjin daha belirgin bir zehirlenme ile karakterizedir. Hastalar başağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrı, kaslar ve kalp bölgesinden şikayet ediyor. Hipertermi 39-40C'ye kadar not edilir. Genel kan analizinde, lökositoz sola kayma ile belirlenir. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Lacunar anjinası olan hastanın faringoskopik muayenesinde belirgin hiperemi, lakunanın genişlemesi, ödem ve bademcik infiltrasyonu ortaya çıkar. Pürülan baskın, lakunun ötesine yayılır ve bademciğin yüzeyinde gevşek bir kaplama oluşturur. Plak bir film veya bireysel küçük odakları, amigdalanın ötesine uzanmaz, kolayca çıkarılır. Plak çıkarıldığında, bademcik dokusu kanamaz.

pharyngoscope üzerinde bademcik bademcikler ve belirgin şişlik hipertrofisi saptanan zaman resmi "yıldızlı gökyüzü" (çoğul beyaz sarı Festering folikülleri) sözde. folikülün spontan açılma Bademciklerin taşmadığından irinli plak oluştuğu zaman.

Nekrotizan anjina şiddetli zehirlenme ile karakterizedir. Kalıcı ateş, karışıklık, tekrarlanan kusma vardır. Kan testlerinde keskin bir sol kayma, nötrofilya, ESR'de belirgin bir artış ile belirgin lökositoz saptandı. Faringoskopi ile düzensiz, donuk, çukurlu bir yüzeye sahip yoğun gri veya yeşilimsi sarı bir plak görülür. Plak çıkarıldığında bademcik dokusu akar. Nekrotik alanların reddedilmesinden sonra, 1-2 cm çapında düzensiz şekildeki doku defektleri kalır.Nekrozu amigdalanın ötesine, farinksin, dilin ve kemerlerin arka duvarına yaymak mümkündür.

komplikasyonlar

Erken anjin komplikasyonlar iltihabı hastalığının yakından organlar ve dokular üzerinde aralıklı çoğalma sırasında ortaya çıkar (kulak iltihabı, bölgesel lenf düğümleri, sinüzit, peritonsiller apse, peritonzillit lenfadenit).

Anjina enfeksiyöz allerjik genezinin (glomerülonefrit, romatizmal kardit, artiküler romatizma) daha sonraki komplikasyonları, hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir.

tanılama

Tanı, hastalığın semptomlarına ve farenogoskopi verilerine dayanır. Enfeksiyöz ajanın yapısını doğrulamak için bademciklerden mukusun bakteriyolojik olarak incelenmesi ve kanın serolojik muayenesi yapılır.

tedavi

Tedavi, bir kural olarak, ayakta tedavi edilir. Şiddetli anjina formu ile hastaneye yatma endikedir. Hastalar tutumlu diyet, aşırı alkol, antibiyotikler (sefalosporinler, makrolidler, sülfonamidler) reçete. Tedavinin seyri 5-7 gündür. Lokal ambazone fusafungin, gramicidin, otlar ve antiseptik solüsyonlar, sulama bademcik klorheksidin, norsulfazola, streptotsidom ait kaynatma durulayın uyguladı.

Belirli boğaz ağrısı

Kandidiyazis (fungal) tonsillit.

Candida albicans cinsinin maya benzeri mantarlarından kaynaklanır. Son yıllarda, glukokortikoidlerin ve antibiyotiklerin yaygın kullanımının neden olduğu kandidal boğaz ağrısı insidansında bir artış olmuştur. Fungal angina, bir kural olarak, uzun bir antibiyotik tedavisi sonrasında başka bir hastalığın arka planına karşı gelişir.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Faringoskopik muayenede, bademcikler üzerinde spot beyaz veya sarımsı bindirmeler, bazen yanak ve dilin mukoza zarına yayılır. Baskın kolayca kaldırıldı.

Tanı, mikolojik muayenenin sonuçlarıyla doğrulanır. Tedavi antibiyotiklerin kaldırılmasından, antifungal ilaçların atanmasından, restoratif tedaviden, nilstatin ve levorin solüsyonlarıyla bademciklerin yıkanmasından oluşur.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent (ülseratif-membranöz anjina).

Kronik intoksikasyonlar, tükenme, hipovitaminozis, immün yetmezlikler ile gelişir. Sözlü kavitenin saprofitik florasının temsilcileri tarafından çağrıldı - Vincent bir simbiyoz spirochete ve Plaut-Vincent bir sopa bulunan.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Genellikle bir amigdala etkilenir. Yüzey yüzeyinde ülserler oluşur, koyu yeşil kokulu, gri-yeşil bir kaplama ile kaplanır. Plakayı çıkarırken, bademcik kanlar. Nekrotik bölgenin reddedilmesinden sonra, bir defekt oluşturmadan iyileşen derin bir ülser oluşur.

Tanı, bakteriyolojik incelemenin sonuçlarıyla doğrulanır. Genel restoratif tedavi var. Etkilenen bölgeler borik asit veya metilen mavisi çözeltisi ile lekelenir, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ve hidrojen peroksit ile durulanır. Derin nekroz ve uzun süreli seyir ile antibiyotik tedavisi endikedir.

Boğaz ağrısı çocukta neye benziyor?

Neredeyse her bebek ağrılı olabilir. Bir anjinin bir çocukta nasıl göründüğünü bilmek, tüm ebeveynler için olmalı. Anginanın zamanında saptanması, gelecekte hastalığın tehlikeli komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir.

Ne sebep olur?

Bademcik iltihabı anjina veya akut tonsillit denir. Çeşitli nedenler bu durumun gelişmesine yol açabilir. Çoğunlukla çocukların akut tonsillitine virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Bağışıklıkta azalma ve ciddi hipotermi ile çocuk hastalığın olumsuz belirtilerini geliştirebilir.

Angina, bebeklerde neredeyse hiç oluşmaz. Bu, iki yaşından küçük çocuklarda bademciklerin anatomik yapısının özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Bebekler, vücutlarını çeşitli enfeksiyonlardan koruyan çok sayıda maternal antikor alırlar. En yüksek insidansı 3 ila 10 yaş arasındadır.

Enfeksiyon genellikle havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Hastalığa neden olan mikroplar, üst solunum yollarının mukoz membranlarına ve hasta bir çocuktan sağlıklı bir bademciğe düşer. Eğitim kurumlarına katılan küçük çocuklar arasında en sık görülen akut tonsillit salgınları. Daha kalabalık gruplarda, anjina kasılma riski birçok kez artar.

Hangi belirtiler tanınabilir?

Hastalığı başlangıç ​​aşamasında belirlemek çok zordur. Hastalığın spesifik belirtilerinin ortaya çıkmasından önce, çok zaman geçiyor. Viral anjin için kuluçka dönemi genellikle 3-5 gün, bakteri ile - 7 ila 10 gün arasındadır. Mantar enfeksiyonları, enfeksiyondan sadece birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

Angina için karakteristiktir:

 • Boğazda şiddetli kızarıklık. Parlak kırmızı ve iltihaplı hale gelir.
 • Bademciklerde döküntü ve plak görünümü.
 • Vücut ısısını 38-40 dereceye çıkartın. 2-4 gün boyunca devam eder. Sıcaklıktaki düşüş sadece antipiretik ajanların etkisi altında gerçekleşir.
 • Bademciklerin şişmesi ve iltihabı. Parlak kırmızı olurlar, şişmişler. Bir spatula veya kaşık dokunursa, kanama artar, ayrıca ağrı sendromu da vardır.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Servikal, parotis ve oksipital süreçte yer alır. Lenf düğümleri sıkılaşır, cilde sıkı bir şekilde kaynaklanır. Ağır bir akımla, yan taraftan görebilirsiniz.
 • Bebeğin sağlığını keskin bir şekilde bozar. Çocuk daha kaprisli olur, zayıf yiyor. Bazı durumlarda, çocuklar tamamen yemeyi reddeder. Hastalığın ilk günlerinde artmış uykululuk eşlik ediyor. Çocuk neredeyse her zaman yatakta. Uyku refahı kısa vadede iyileştirir.

Çocuklarda akut tonsillit gelişmesine neden olabilecek nedenlere bağlı olarak, tüm anjina ayrılabilir:

 • bakteri;
 • viral;
 • mantar.

Her angina için semptomlar ve klinik belirtiler farklıdır. Genellikle hangi nedensel ajanın hastalığa neden olduğuna bağlıdır. Bakteriyel bademcik iltihabı çok daha fazla gelişir ve tüm olumsuz semptomlara neden olur. Viral enfeksiyonlar akut tonsillite çok daha az neden olur ve çok daha kolay akar. En uzun mantar çeşitleridir. Genellikle zayıflamış ve sıklıkla ağrılı bebeklerde görülürler.

boğaz ağrısı

Angina bulaşıcı bir hastalıktır. Temel özelliği bademcikler lymphadenoid faringeal halka gelişir ve yumuşak damak ve dil (birinci ve ikinci bademcik) arasındaki girinti içinde bulunan akut enflamasyon, olduğu. Tıbbi terminolojide, hastalık için başka bir isim var - akut tonsillit. Bu arada, ayrıca angina ve hasta mukozal inflamasyon yutak (örneğin, kızamık ve kızıl) işaretlenmiş olan enfeksiyonlu hastalıkların bir komplikasyonu olarak, akut bir şekilde adenoid akan denilen.

Boğaz ağrısı nedenleri

Akut tonsillitin genellikle soğuk bir hastalık olduğu düşünülmesine rağmen, bu görüş temelde yanlıştır. Staphylococcus bakteri ya da bunların bir kombinasyonu - hastalığın büyük bir çoğunluğu, en az, bir organizma, Streptococcus enfeksiyonunun gelişmesine yol açar. Bazı durumlarda bu, 1-9 adenovirüsler tipi spiroket Vincent fuziform çubuğu ile kompleks tetikleyebilir Coxsackie, ve patolojik kokusa sahip bağlantılı olarak Candida çeşitli mantarlar enterovirüsler. Enfeksiyon iyice yıkanmış değil yemekler aracılığıyla, hem de enfekte Staphylococcus gıda yoluyla, hava damlacıklar yoluyla, bir el sıkışma yoluyla ev eşyaları ve kişisel eşyalarını oluşur.

Angina ilk belirtileri vücudun enfeksiyonu sonrası on iki saat sonra ortaya çıkar.

Hastalığın gelişimi için predispozan faktörler şunlardır:

 • Keskin hava dalgalanmaları;
 • Çok soğuk içecekler içmek;
 • Sık yorgunluk;
 • Duygusal şoklar ve stresli durumlar;
 • Vücudun genel ve lokal hipotermisi;
 • Dengesiz beslenme ve normal diyet eksikliği;
 • Önceden transfer edilen hastalık (örn., Influenza);
 • Nazofarenksde adenoid varlığı;
 • Nazofarenksin pürülan enfeksiyonlarla sık sık enfeksiyonu;
 • Bademciklerin travmatizasyonu;
 • Sinir sistemi bozuklukları;
 • Burun solunum bozuklukları;
 • İrritanların düzenli olumsuz etkileri: sigara dumanı, ev veya bina tozu, alkol, gazlı içecekler vb.

Angina belirtileri

Hastalığın başlangıç ​​evrelerinde, anjina semptomları influenza veya akut solunum yolu viral enfeksiyonunun (ARVI) belirtilerine pek çok açıdan benzerdir. Vücudun sıcaklığındaki kuvvetli bir artışın arka planında aniden, vakaların büyük çoğunluğunda ortaya çıkarlar. Başlangıçta, hasta sadece küçük bir rahatsızlık ve genel halsizlik hisseder. Buna ek olarak, bir kişi boğazda sıkışma hisseder. Bu nedenle, aslında, hastalığın adı. "Angina" kelimesi Latince köklere sahiptir ve "ango" dan gelir, "sıkmak, ruh, ezmek" anlamına gelir.

Enflamatuar süreç geliştikçe, streptokokal tonsillitin ilk belirtileri birleştirilir:

 • Aniden ateş, titreme ve ateş oluşur;
 • Yetişkinlerde sıcaklık 38-39 dereceye ve çocuklarda 40-41'e;
 • Boğazdaki ağrı duyumları (vücut ısısındaki artıştan hemen sonra veya ikinci günde oluşabilir);
 • Yutma güçlüğü;
 • Yutulduğunda boğazda artan ağrı.

Bu durumda, streptococcus'un neden olduğu bademcik iltihabına asla bir öksürük veya burun akıntısı eşlik etmez.

Viral bir doğaya sahip tipik angina semptomları şunlardır:

Ayrıca, hastalarda angina bademcikler, boğaz ve arka faringeal duvarda boğazda kızarıklık olduğunu işaret etti.

Hastalığın böylesi tezahürleri, bademciklerin büyüklüğünde bir artış ve üzerlerinde bir baskın bulunması, tamamen iltihaplanmaya neden olan patojene ve hastalığın ihmal derecesine bağlıdır:

 • Viral bademcik iltihabında, bakteriyel komplikasyonların eşlik etmediği bademcikler kırmızıdır, fakat plaksız temizdir;
 • Foliküler anjina ile, baskın küçük noktaların saçılması gibi görünüyor;
 • Hastalığın bakteriyel formuyla, bademcikler keskin bir şekilde genişler, beyaz bir kaplama ile kaplanırlar;
 • Lacunar anjinası ile, plak bol ve bademcikleri düzgün bir şekilde kaplar;
 • Diftheritik bademcik iltihabında plak sarımsı gri renklidir.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Hastalığın ana formları, catarrhal, lacunar, ülseratif ve foliküler anjinayı içerir. Ayrıca, akut enfeksiyonlarda ve aynı zamanda dolaşım sistemi hastalıklarında gelişen bazı daha spesifik varyasyonlar vardır.

Bademcik iltihabı şeklinde, lezyonlar ağırlıklı olarak bademciklerin yüzey tabakalarında bulunur, bunlar hafifçe büyütülebilir, vücut ısısı fazla artmaz. Çocuklarda hastalık daha belirgin bir biçimde ortaya çıkar. Süresi ortalama 3 ila 5 gündür. Sonra belirtiler kaybolur veya anjina başka bir forma dönüşür.

Catarrhal ve foliküler çeşitler de sıklıkla pürülan anjina olarak adlandırılır. Bunlar, türlerin geri kalanı ile karşılaştırıldığında daha şiddetli bir akış şekli ile karakterize edilir ve güçlü bir sıcaklık artışı, kulaklarda ağrı ve durumun genel olarak bozulması ile birlikte bulunur. Ek olarak, pürülan anjinaya submandibular zondaki lenf nodlarında bir artış eşlik eder. Bulaşıcı bir hastalık gösteren, pürülan anjina genellikle "aile salgınları" şeklinde ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı organizmanın zehirlenme belirtileri ortaya ama toplu iğne başı büyüklüğünde kızarmış ve büyütülmüş tonsiller görünür sarı-beyaz belirgin oluşumu - bunlar apseler oluşturabilir birleştirme. Bu pürülan boğaz ağrısı foliküler tehlikesidir.

Lacunar tonsillit, diğer şeylerin yanı sıra, baş, eklemler, kaslar ve kalpte şiddetli ağrı ile kendini gösterir. Bademcikler genişler ve üzerinde sarımsı beyaz bir kaplamanın görünür adacıkları bulunur. Hastalığın seyrinin doğası fırtınalı, bu yüzden anjin tedavisi hemen gereklidir.

Ülseratif form, vücudun genel durumunun ihlali ile birlikte olmamakla birlikte, bademciklerde (ve daha sıklıkla sadece bir tanesinde) ülserli bölgelerle benekli, kirli, gri bir yama vardır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Angina tedavisi yatak istirahati, diyet, bol içme ve vitamin almaktan oluşur. Ayrıca atanabilir:

 • antibiyotikler;
 • Antimikrobiyaller;
 • Lokal antiseptikler;
 • Antifungal ilaçlar;
 • Anti-inflamatuar ilaçlar;
 • Semptomatik araçlar.

Ayrıca, boğaz ağrısının tedavisinde, temizleme ve antipollüsyon etkisi olan durulama solüsyonları tavsiye edilir.

Hastalığın bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığı durumlarda anjin için antibiyotikler reçete edilir. Olası komplikasyonların gelişmesini önlemek için atanırlar. Çalışmalara göre, anjinadaki antibiyotikler hastalığın süresini azaltmaya katkıda bulunmamakta ve şiddetinin derecesini etkilememekte, ancak başvurularının başlangıcından sonraki üçüncü günde ağrıyı önemli ölçüde azaltmaktadır. Orta kulaktaki orta kulak iltihabının gelişmesi ve bademciklerin apsesi ile bunların reddi. Bakteriyel orijin anjinası için antibiyotik seçimi, penisilin grubu ilaçlarına - konjenital, amoxiclav, ospamox vb.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Antibiyotikli boğaz spreyi özellikleri

Boğazda ağrı için antibakteriyel tedavi, farklı ilaçların yardımıyla gerçekleştirilebilir. Spreyler, en etkili ve güvenli ilaç formlarından biri olarak kabul edilir.

Soda ile gargara nasıl

Boğaz ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, bu da hem enfeksiyöz iltihaplanma hem de mukozanın mekanik tahrişiyle ilişkili olabilir. Her durumda, acı verici duygular rahatsızlığa neden olur, yiyecek ve içecek yemeyi zorlaştırır ve normal konuşmalara müdahale eder.