Loading

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Erişkinlerde ateş olmadan anjina nasıl tedavi edilir

Angina genellikle palatine bademcikler iltihabı eşlik eden bulaşıcı bir hastalıktır. Staphylococci veya streptococci, böyle bir hastalığın nedensel ajanlarıdır. Anjina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, sağlıksız bir kişiyle teması halinde enfekte olamaz.

Ateşsiz anjin var mı? Tabii ki, böyle bir anjin meydana gelir ve çoğunlukla yetişkinlerde görülür. Çoğu zaman, bu anjina catarrhal denir. Hastalığın bu formunun süresi genellikle 2 ila 4 gündür.

Bundan sonra, tedavi zamanında yapıldıysa, semptomlar gider. Zamansız tedavi durumunda, bu tür bir anjin, sıcaklık ve diğer semptomlarda artış ile daha ciddi hale gelebilir (resme bakın).

Sıcaklık olmadan boğaz ağrısı olabilir mi?

Her şeyden önce, hastalığın nedeni, kataral anjinada sıklıkla stafilokokların bir bakterisi olan hastalığın özel bir etkenidir. Kural olarak, yetişkinlerde boğaz ağrısı aşağıdaki durumlarda sıcaklık olmadan akabilir:

 1. Vücudun savunma mekanizmalarının azaltılması - bu durumda, büyük olasılıkla, bir kişi çok uzun bir süre hasta olacaktır ve ayrıca, her türlü komplikasyon riski daha yüksektir.
 2. Göreceli olarak az sayıda virüsün vücuda girişi - çoğu zaman bu, bademciklere yüzeysel hasar ile karakterize olan bir kataral anjinası olduğunda meydana gelir.

Bu klinik tabloya duyarlı kişilerin kategorileri çeşitli nedenlerden dolayı bağışıklığın azaltılmış olma eğilimindedir:

 1. Hormonal ayar nedeniyle hamile kadınlar.
 2. İleri yaştaki insanlar.
 3. Anjin içinde sıcaklığın olmaması, HIV, AIDS, hepatit C, tüberküloz, kanserli tümörler, vücuttaki malign süreçleri olan hastalarda immün yetmezlik durumları ile ortaya çıkar.

Genel olarak ateşsiz anjin normal bir soğuk algınlığı için kolaydır. Çoğu durumda, bu tam olarak ne olur, ama böyle bir sanrı tehlikelidir. En kolay anjina olan catarrhal, bile yeterli tedaviye ihtiyaç duyar. Aksi halde hastalık daha ciddi veya kronik bir formda olabilir ve birçok ciddi komplikasyona neden olabilir.

Yani, özetleyelim: sıcaklık olmadan anjin mu? Evet, olur. Daha hafif bir formda akar, ancak pürülan bir aşamaya gidebilir ve komplikasyonlar verebilir.

Ateşsiz boğaz ağrısı belirtileri

Bu nedenle ana semptom grubu şunları içerir:

 • sıcaklık yokluğu veya hafif artış;
 • titreme, vücudun genel zayıflığı görünümünü;
 • sürekli uyuşukluk ve genel halsizlik;
 • kalıcı baş ağrısı, tedavi etmek zor;
 • uzuvlarda ve kaslarda ağrı;
 • boğaz ağrısı görünümü;
 • ağızda sürekli kuruluk, pershenie.

Sıcaklık olmadan anjin bu belirtilerine ek olarak, bunun için de tipik olan yerel vardır:

 • bademcikler dahil olmak üzere şişlik ve posterior farryngeal duvarda bir artış;
 • kırmızı gölge bademciklerinin satın alınması, aynı farenks için de geçerlidir;
 • boğaz mukozası üzerinde bulanık mukus varlığı;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Genellikle çoğu durumda bir sıcaklık olmadan anjina semptomları her zamanki akut anjinadan daha az belirgindir (bkz. Fotoğraf). Boğaz ağrısı hafif veya orta, nadiren şiddetli olabilir, bazen baş ağrısı oluşur. Çoğu hastada, ateşin yokluğunda bile, halsizlik, uyuşukluk, uyuşukluk belirtilmektedir. Bununla birlikte, bazı hastalar sadece boğaz ağrısı şikayet eder ve diğer belirtiler çok zayıf bir şekilde ifade edilir.

Ateşsiz boğaz ağrısı tedavisi

Ateşsiz bir boğaz ağrısı olduğunda, hastanın tedavisi normal boğaz ağrısı ile aynı yönleri içerir. Önemli bir koşul, katı rejime ve katılan doktorun tüm reçetelerine uyma gerekliliğidir. Boğaz boğazlarının sıcaklıkta değişiklik yapmadan doğru şekilde tedavi edilmesini sağlayan öneriler şunlardır:

 1. Antibiyotiklerin alımı, hastalığın tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Uyuşturucu olmadan antibakteriyel etkiler patojenlerle baş edemez. İlaç bir kural olarak, bir penisilin grubu (Amoksisilin), bir kural olarak reçete edilmelidir.
 2. Bir kişi yatak istirahatine uymalıdır. Bu mümkün değilse, başkalarını tıbbi bir maske kullanarak enfeksiyondan koruyun.
 3. Hasta ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen eşyalarına sahip olmalıdır.
 4. Fermente süt ürünlerinin tüketimini arttırmak için vitamin bakımından zengin, kolay sindirilebilir gıdalar yemek gereklidir. Dogrose suyu, ahududu reçeli, bal, limonlu çay gibi daha fazla sıvı içmek tavsiye edilir.

Hastaya rahatsızlık veren semptomların tedavisi:

 1. Boğaz ağrısı ile, analjezik özelliklere sahip ilaçlar almanız önerilir (yutulduğunda ağrıyı hafifletmek için bu gereklidir). Strepsils, Falimint, Faringosept, Mentos.
 2. Durulama (eğer ağrı çok güçlü ise, her 30 dakikada bir durulama yapılması önerilir.) Orta derecede ağrı için gargara 3 saatte bir durulama yapılmalıdır).
 3. Gerekirse, analjezik, antipiretik ve anti-enflamatuar etkileri olan (Acetaminophen, Paracetamol, Ibuprofen) ilaçların kullanımı.

Antibiyotik tedavisini kendiliğinden durduramayacağınızı unutmayın, iyileşmiş olsanız bile, aksi takdirde ajan antibiyotiğe adapte olur ve bir dahaki sefere hastalığa yakalanınca, yardımcı olmaz. Ek olarak, tedavi edilmemiş anjin, örneğin kronik tonsillit, romatizma, miyokardit, glomerülonefrit gibi komplikasyonları için tehlikelidir.

Gargara mı?

Durulama prosedürü olabildiğince sık tekrarlanmalıdır: hastalığın başlangıcında, günde 2 ila 3 defada bir tekrarlanmalıdır. Gargara için bir çözüm olarak, bu bitkilerin et suyu mükemmeldir:

 1. St. John's wort, meşe kabuğu, papatya, adaçayı veya okaliptüs bir kaynatma hazırlayın. Gerinme, serin ve boğazınızı yıkamak için kullanın.
 2. 1 çay kaşığı sofra tuzu ve kabartma tozu için bir bardak ılık suyla seyreltin, birkaç damla iyot ekleyin. Boğazını "deniz" suyu ile karıştırın ve durulayın.
 3. Bir bardak su içinde çözülür 35 damla alkollü tentür propolis. Boğazınızı yıkamak için kullanın.
 4. Düzenli durulama ile havuç suyu, boğaz ağrısı üzerinde yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.
 5. Gargara, furacilin çözeltisiyle de mümkündür.

Ayrıca inhalasyonu da unutma - bu iyi bir tedavi yöntemidir. Kekik, ahududu veya okaliptüs yağının kuru meyveleri temelinde hazırlanabilirler. Su ile 50:50 oranında karıştırılan alkolün sıkıştırılması da tedavi için kullanılır. Günde 3 saat boğazda günde birkaç kez alınır, ancak geceleri bir kompres bırakamazsınız.

Catarrhal angina sıcaklıksız bir patolojidir.

Katarreli anjina, klinik bir form olan akut seyirli ve çoğu durumda boğaz ağrısının ilk aşaması olan enfeksiyöz bir hastalıktır. Patolojinin bir başka adı da akut tonsillofarenjittir. Catarrhal sinüs semptomları bademcikler, palatine kemerler, gevşek bademciklerin neden olduğu mukoza eksüdasının görünümünde yaygın inflamasyona indirgenir.

Catarrhal tonsillitis evde tedavi edilebilir, çünkü hastalık mevcut tüm anjinaların en kolayı olarak kabul edilir: iltihaplanma sadece boğaz dokularının yüzeysel katmanlarını kapsar. Ancak terapi önlemlerinin yokluğunda, patoloji, özellikle çocukluk döneminde çok daha tehlikeli komplikasyonlar olan gelişimin bir sonraki aşamasına geçebilir (pürülan anjina).

Catarrhal anjina nedenleri

Patojenler enfeksiyöz ajanlardır. Katarreli anjinin en yaygın nedeni, farenksin kalıcı sakinleri olan stafilokok, streptokok ve ayrıca periyodik olarak aktive edilmiş saprofit mikrofloranın diğer temsilcileridir. Ayrıca, anjin, örneğin adenovirüslerin neden olduğu ARVI enfeksiyonu nedeniyle doğada viral olabilir.

Genellikle, catarrhal angina soğuk mevsimde, özellikle uzun süreli vitamin "oruç" ile vücudun zayıfladığı ilkbaharda gelişir. Boğaz ağrılarının gelişiminde kuşkular da bu yılın hipotermi döneminde sık görülür. Azaltılmış bağışıklık fonksiyonu, zayıf beslenme, taze havada yürümeyen çocukların görülme sıklığına daha yatkındır. Patolojinin başlamasına katkıda bulunan diğer risk faktörleri:

 • stres, aşırı çalışma;
 • transfer edilen enfeksiyonlar (örneğin, grip);
 • ağızda (sinüzit, çürük, kronik tonsillit, adenoidit, diş eti hastalığı), nazofarenks kronik enfeksiyon odaklarının varlığı;
 • dondurmanın kötüye kullanılması, soğuk içecekler.

Hastalığın patogenezi, aşağıdaki süreçlere indirgenir. Mikroorganizmaların bademciklerdeki dokulara nüfuz etmesinden sonra, ikincisi hasar görür ve bağışıklık sisteminin aktivasyonu ile sonuçlanır. Ortaya çıkan immün yanıt, iltihabın odağına giden kan akışıyla sorumlu hücrelerin aspirasyonundan oluşur.

Bağışıklık sistemi ve onun geliştirdiği enfeksiyon ile antikorların kompleksleri nedeniyle, kan damarlarının genişlemesi, bademciklere kan akışı ve boğazda ödem ve hiperemi artışı vardır. Anjina tipik belirtileri vardır. Mikrobiyal aktivite ürünleri ve parçalanmaları, kanın içine düşer ve böylece organizmanın zehirlenmesine neden olur. İnsan bağışıklığı zayıflarsa, hızlı tedavi yöntemlerinin yokluğunda, pürülan süreçler gelişir ve kataral anjina lacunar veya foliküler olarak değişir.

Çocuğun foliküler anjinaları her zaman yetişkinlerde akmaz ve çocuklarda lacunar anjin tedavisinin zamanında antibiyotik uygulaması ile yapılmalıdır.

Boğaz ağrısı olabilir mi?

Yaygın inanışın aksine, anjinin enfektivitesi çok büyük değildir - hasta bir kişiyle temas halindeyken% 10'dan fazla değildir. Ama biz sadece bakteriyel kataral anjina hakkında konuşuyoruz: hastalığın nedeni viral bir enfeksiyon ise, hastanın bulaşıcılık büyük olacaktır.

Çoğu zaman, bakteriyel anjin, bağışıklık yetmezliği durumları ile, vücudun azaltılmış reaktivitesi durumu altında iletilir. Transmisyon yolları, özellikle bademciklerdeki mukozal bütünlük bozukluğu alanları varsa, genel yemekler, yiyecekler, mendiller, öpücükler (daha sıklıkla) yoluyla hava damlamasıdır (nadiren). Mikropların hasta bir kişiden güçlü bir bağışıklık sistemine sahip sağlıklı bir ülkeye göç etmesi, bunun enfekte olmasına neden olmaz.

Catarrhal angina'nın klinik resmi

Viral bir enfeksiyon veya bir hastadan bakteriyel partiküller ile enfeksiyon için kuluçkalama süresi, mikropların tipine bağlı olarak 1-4 gündür. Bu hastalığın% 90'ına kadar streptokoklar neden olur. Bu patoloji ile sadece boğazdaki lenfoid dokunun yüzey tabakaları etkilenir, ancak belirtileri oldukça belirgin olabilir. Boğazın ilk belirtileri:

 • farinksin acılığı;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • az miktarda mukusun ayrılması;
 • Boğazda Zulüm;
 • öksürük arzuları;
 • Boğazda kuruluk hissi;
 • bademciklerin şişmesi hissi, yabancı bir cismin varlığı, genellikle farinksin bir tarafında daha güçlüdür;
 • çocuklar - yemek yemeyi reddetmek, sürekli ağlamak;
 • Genel toksikasyon belirtileri (baş ağrısı, ateş, halsizlik, titreme, iştah kaybı), 5-7 gün kadar sürebilir;
 • bölgesel lenf düğümlerinde bir artış ve palpasyonda ağrılı olabilir;
 • kulaklara acı veren ağrı;
 • artan tükürük.

Boğaz incelerken boğaz ağrısı belirtileri:

 • inflamasyon, bademciklerin hiperemi, yumuşak damak;
 • palatine kemerin ciddi kızarması, dil;
 • bademciklerdeki görünür artış;
 • tüm farinksin şişmesi;
 • bademciklerin bulunduğu alanda görsel olarak fark edilir hücre ölçeklendirmesi;
 • kemerlerde beyaz-gri renkte bir plağın oluşumu (pürülan değil).

Bu nedenle, catarrhal sinüzitte, iltihap ilk bademciklerin alanını kaplar, fakat evde hastaya yardımcı olacak önlemlerin yokluğunda, hızlıca tüm lenfadenoid halkaya yayılır (faringeal amigdala dahil). Çocuklarda, anjinin semptomları daha hızlı büyür ve pürülan fenomenin gelişimi, hastalığın başlangıcından itibaren 2-3 gün içinde ortaya çıkabilir.

Katarrhal ve diğer tonsillit hastalıkları arasındaki fark nedir?

Çoğu zaman, patoloji zaten bir sonraki aşamaya geçtiğinde "katarrinal anjin" tanısı gecikir. Diğer durumlarda, ebeveynler ve bazen doktorlar, yerel yollarla tedavi edilebildiği zaman, catarrhal sinüste sistemik antibiyotikler mantıksız olarak reçete etmektedirler. Yani diğer anjina türlerinden patolojinin ana farkı nedir? İşte catarrhal sinüsün özellikleri:

 1. 1. Lokal semptomların keskin gelişimini (boğaz ağrısı, bademciklerin farinksinin güçlü kızarması, şişkinlikleri);
 2. 2. hastalık boyunca bademcikler açık kalır: pürülan çökeller ve irin birikmesi yoktur;
 3. 3. Lenf düğümleri sadece orta derecede ağrılı olabilir.

Hastanın boğazda gözlemlediği görsel resim, her zaman kataral anjina gelişiminin bir kanıtı değildir. Bu nedenle, evde tedavi sonrası iyileşme olmadığında, daha doğru patoloji tanısı için doktorunuza başvurmalısınız.

Catarrhal anjina komplikasyonları

Herhangi bir boğaz ağrısı, hem erken infeksiyon döneminde hem de çok daha sonra gelişebilecek komplikasyonlarla doludur. Uygun tedavi önlemlerinin yokluğunda, istatistiklere göre, bir veya diğer komplikasyonlarda, hastalık vakalarının% 3-7'sine kadar. Daha sıklıkla bu tür hoş olmayan olaylar, çocuklarda olduğu kadar, vücudun azalmış reaktivitesi olan kişilerde gelişir. Catarrhal boğaz ağrısı lokal etkileri arasında:

 • tedavi edilmesi çok daha zor olan ve ayrıca kronik tonsillite geçiş riski olan anjina'nın pürülan formu;
 • apse ve flegmon yumuşak boğaz dokusu;
 • otitis (orta kulak iltihabı);
 • şiddetli alerjik reaksiyonlara eğilimli hastalarda, boğaz ağrısı larinksin şişmesine neden olabilir.

Sistemik komplikasyonlar, kural olarak, catarrhal anjina foliküler veya lacunar evresine geçerse gelişir. Bunlar arasında romatizma, miyokardit, endokardit, perikardit, piyelonefrit, glomerulonefrit ve hatta sepsis vardır. Bazı durumlarda, görünüşte banal bir hastalığın komplikasyonları, bir kişinin ameliyat masasına ve bazen de ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Anjina tanısı için yöntemler

Çoğunlukla, hastalığın teşhisi evde arama yapmadan veya bir uzmanı ziyaret etmeden boğazını incelemekle sınırlıdır. Ancak çocukluk döneminde, ciddi anjinaya yatkın olan hastaların yanı sıra bir çocuk doktoru, bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek daha iyidir. Faringoskopi sırasında, doktor kemerin, dilin, bademciklerin yaygın hiperemisini ortaya çıkarır. Püy ve pürülan plağın yokluğu "katarrinal anjina" tanısını düşündürmektedir.

Doğru bir teşhis, ancak farenksin mukoza zarından swablar sürüldükten sonra yapılabilir, ancak bu oldukça nadirdir. Fakat tekrarlanan anjina ile, bu analiz zorunludur. Bazen, eğer bir herpetik, klamidyal, mikoplazmal boğaz ağrısından şüphelenirseniz, bir doktor bademciklerden gelen yaymaların serolojik muayenesini önerebilir.

Hastalığı difteri ile ayırt edin. Ayrıca, bakteriyel anjina viral (anamnez toplarken) ayırt etmek için gereklidir, çünkü patoloji tedavisi antibiyotik reçete açısından farklı olacaktır.

Catarrhal anjina tedavisi

Anjina tedavisine doğru bir yaklaşım, daha hızlı iyileşme ve hastalığın komplikasyonlarından kaçınma sağlayacaktır. Hastaya bol sıcak bir içecek (bu özellikle boğaz ağrısının viral yapısında), yatak istirahati, odanın düzenli havalandırmasıyla başlanmalıdır. Diyet soğuk, sıcak yiyecekler, keskin, kaba yiyecekler, travmatize edici ve tahriş eden yutakları içermemelidir. Bal, et suyu, kissels, sıvı lapası ile anjin sıcak süt içecekleri için kullanışlıdır. Yutulan yemek zor ise, bozuk bir biçimde vermek daha iyidir.

Kataral anjinin tedavisi antipiretikler - NSAİİ'ler (Nurofen, Ibuprofen), Parasetamol ve ilaçlar bazındadır. Hastalığın viral bir doğası varsa, sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında bu gruba ait ilaçların kullanımı haklı çıkar. Herhangi bir vücut ısısında bakteriyel boğaz ağrısında, iyilik halindeki bozulmaya yol açan, antipiretik ilaçlar içmesine izin verilir. Çocuklar antihistaminikler (Suprastin, Zodak, Erius) ve immünomodülatörler (Imudon, Immunorix) ile tedavi edilmelidir.

Antibiyotikler ve anjina

Sıklıkla, catarrhal tonsillitis antiseptik bileşenleri olan lokal ilaçlarla oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu, aerosoller Miramistin, Ingalipt, Geksoral ve ayrıca lokal aksiyon Bioparoks antibiyotik olabilir. Tabletler, antibiyotiklerle boğaz pastilleri, sülfonamidler - Grammidin, Oriprim, Biseptol, Pharyngosept de kullanılır. Viral anjina ile bu ilaçlar, virüsler tarafından lokal bağışıklık savunmasının zayıflatılmasının arka planına karşı bakteriyel enfeksiyonun gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Kataral anjina streptokok, stafilokokal enfeksiyon nedeniyse, birçok hastada antibiyotik reçete edilmeden sadece zamanla şiddetlenir. Bu nedenle, hastalığın 2-3. Gününde düzelme olmaması durumunda, bir doktoru ziyaret etmeli ve antibiyotik almak için randevu almalıdır. Bu ilaçları evde alıyorlar, ancak sadece uzman dozu seçiyor.

Penisilin grubunun (Amoksisilin, Flemoklav, Amoksiklav), makrolidlerin (Rovamisin, Azitromisin) antibiyotikleri kullanılır. Hastalığın seyri şiddetli ise veya pürülan boğaz ağrısına geçerse, enjekte edilebilir bir formda antibiyotikler gerekebilir.

Bir çocuk için anjina için antibiyotik sadece ilgili hekim tarafından seçilmelidir.

Bademcik iltihabı ile durulayın

Anjina ile durulama yapmak zorunludur! Bu bademciklerin yıkanmasına yardımcı olacak, enfeksiyonun aktif olarak çoğalmasını önleyecek, sadece lokal semptomları değil, aynı zamanda vücudun zehirlenmesini de azaltacak bu basit manipülasyonlardır. Bu ilaçların çözelti içinde durulanması için en etkili olanı:

 • klorheksidin;
 • Miramistin;
 • furatsilin;
 • iodinol;
 • Durulama için Yoks;
 • Durulama için heksoral;
 • deniz suyu (boğazın sulanması için eczane çözümleri kullanılır);
 • propolis tentürü, okaliptüs;
 • Durulama için klorfillipt.

Evde, durulamak ve boğazla tedavi etmek için bu tür çözümleri hazırlayabilirsiniz:

 • hipertonik çözelti (bir bardak su üzerinde bir kaşık tuz);
 • adaçayı, papatya, calendula (bir kaşık dolusu bir bardak kaynayan suya) infüzyonu;
 • potasyum permanganat çözeltisi (ilacı pembe renge seyreltin);
 • soda-tuz çözeltisi (bir çay kaşığı soda üstünde, 300 ml su için tuz).

Durulama işlemi şu şekilde yapılmalıdır: Kafanın geriye atılması gerekmez, böylece solüsyondaki enfeksiyon burun içine girmez.

Anjina gelişiminin ilk gününde, her saat durulamalarla tedavi etmek gerekir. Prosedürün süresi en az bir dakikadır.

Katarrhal anjinada inhalasyon

Isı yok ise buhar inhalasyonu yapılabilir ve hastalık azalmaya başlamıştır. Catarrtalik tonsil tedavisi için bitkisel infüzyonlar kullanılır - 2-3 çorba kaşığı papatya, St John's wort, ıhlamur, calendula bir litre su ile demlenir. İnfüzyon bir tencereye dökülür, bir havlu ile kaplanır ve 2-3 dakika boyunca solunur. Bu tür prosedürleri yürütecek çocuklar kesinlikle yasaktır.

Soluma için en iyi seçenek bir nebülizatör kullanılmasıdır. Çoğu zaman, doktor, çok etkili olan inhalasyonlar (örneğin, Fluimucil-antibiyotik) için antibiyotik reçete eder. Tuz çözeltisi, alkali maden suyu ile inhalasyon yapmak, farenksin nemlendirilmesi ve ağrının azaltılması yararlıdır. Kataral tonsillitin Tonzilgon, Miramistin ile enfekte inhalasyon tedavisi, enfeksiyonu hızla yok etmeye yardımcı olur.

Angina ile sıkıştırır

Bakteriyel hastalık durumunda, ısınma kompreslerini uygulamayın. Bu durumda, hastalığın hızlı ilerlemesi ve anjinin pürülana aktarılması mümkün olabilir. Kompresyonlar halk ilaçları ile tedavi bölümüne aittir, bu nedenle bunları antibiyotik aldıktan sonra hastanın durumunun iyileştirilmesiyle dikkatli ve optimal bir şekilde uygulamak gereklidir. Bu durumda, iltihap odağını hızlı bir şekilde çözmeye, bademciklerdeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Sıcaklık yoksa, vodka kompresleri hastalığın 4.-5. gününde kullanılabilir. Marl dört kez katlanır, submandibular bölgeye uygulanır, polietilen ile kaplanır, sıcak bir bezle sarılır. Sıkıştırma 1-2 saat sonra veya şiddetli yanma ile çıkarılmalıdır. Resorptif kompreslerden, ayrıca, gece boyunca bırakılabilen rendelenmiş patates, taze süzme peynir, kıyılmış lahana ile bandajlar da kullanabilirsiniz. Çocuklarda kompres uygularken daima bir doktora danışmalısınız!

Boğaz ağrısı halk tarifleri

Ana terapiyi mükemmel şekilde tamamlayan boğaz ağrısını ve halk ilaçlarını tedavi edebilir ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilirsiniz:

 • Boğazla çayı durulayın. Siyah çay 2 yemek kaşığı kaynar su 300 ml Demleyin. Oda sıcaklığına ulaştıktan sonra gargara yapabilirsiniz, ancak önceden 100 ml çay kaşığı tuz ekleyin. Her 4 saatte bir prosedürü izleyin.
 • Resepsiyon kireç rengidir. 2 saat filtreden sonra bir bardak kaynar su ile bir kaşık hammadde bir demet. Yarım bardak için günde iki kez içiyorlar. Halk ilaçları ile bu tür tedavi bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.
 • Boğazın limon suyu ile yağlanması. Sitrik asit iyi bir antiseptiktir, bu nedenle mikropları hızla öldürür. Limon suyu eşit parçalarda su ile karıştırılır, daha sonra pamuklu çubukla özenle işlenmiş bademcikler ve palatal eller günde üç kez yapılır.
 • Pancar suyu ile durulama. Saf meyve suyu günde üç kez hafifçe yıkanmalıdır. Yetişkinler için, bir bardak meyve suyu için bir elma suyu sirkesi bir çay kaşığı ekleyebilirsiniz.
 • Anjina ile nebülizatör için özel ilaçlar ile inhalasyonlar yapın;
 • angina boğaz alkol sıkıştırmak koymak;
 • sık sık durulayın. Boğaz ağrılı gargaralardan daha fazlasını öğrenin ve günde kaç kez yapılır.

Çocuklarda catarrhal sinüs tedavisinin özellikleri

Çocukluk döneminde, hastalık genellikle pürülan bir şekle dönüşür, bu yüzden tedaviyi ihmal edin veya kendinizi halk ilaçlarıyla sınırlayın. Mümkünse, mobil oyunlar hariç çocuğun hareketini kısıtlayın. Sarhoşluğu azaltmak için hastaya bol miktarda içki verin.

Çocuklarda Catarrhal angina hemen hemen her zaman antibiyotik kullanımını gerektirir. Kısa süreli eylemleri olan ilaçları seçmek tercih edilir, bu yüzden makrolidler genellikle atanır (örneğin, Sumamed). Klavulanik asitle kombine edilen penisilinler (Flemoclav) grubundan etkili ve yeni antibiyotikler. Tedavi bittikten sonra probiyotikler ve prebiyotiklerle tedaviye devam edilmesi önerilir.

Yerel çocuk antiseptik durulama verilmeli, resorpsiyon için tabletler verilmeli, lokal etki gösteren antibakteriyel ilaçlarla boğaz alınmalıdır. Çocukların antihistaminik almaları, ayrıca burundaki antiseptik ilaçların (Miramistin, Protargol) kullanımı, enfeksiyonun nasofarenkse yayılmasını önlemek için zorunludur.

Bebeklerde angina nasıl tedavi edilir

Bir yaşın altındaki çocuklarda tedavi benzerdir. Doktor aşırı dikkatle antibiyotik dozu hesaplar ve ilaç şekli sadece bir süspansiyon veya şurup olabilir. İlaç flakonuna bağlı özel bir şırınga ile antibiyotik vermek en iyisidir.

Bebeklerde kullanılmak üzere spreyler, tabletler, pastiller, durulama maddeleri yasaktır. İlacın solunum sistemine girmesine neden olabilirler. Kolayca hassas doku zarar ve ciddi iltihaba neden olabilir, çünkü küçük çocuklarda bademcikler ve tedavi ile ilgili sorunlar vardır. Bu nedenle, çocuklarda genellikle tedaviye bol içki, sistemik antibiyotikler, immünomodülatörler, antihistaminikler, ateş düşürücü (aspirin yasaktır) ile sınırlıdır. Ayrıca gerekirse bir burun, tuz çözeltileri grudnichka yıkamak gerekir - antiseptik burun damlaları uygulayın.

Hamilelik sırasında catarrhal sinüs tedavisi

Azaltılmış bağışıklık nedeniyle gelecekteki anneler anjina dahil olmak üzere herhangi bir enfeksiyona yatkındır. Bir anamnezde kronik tonsillit öyküsü varsa, bademcik iltihabı da kötüleşebilir. Patoloji tehlikeli bir komplikasyondur, bu nedenle bir fetus taşınırken, anjin genellikle antibiyotiklerin yardımıyla güvenilir yöntemlerle tedavi edilir.

Hamilelerdeki anjina tedavileri sadece bir doktor tarafından yapılır, çünkü birçok ilaç erken evrelerde ve bazılarında - tüm gebelik süresince kesinlikle yasaktır. Kataral ağrılı gelecekteki anneler her zaman günün nazik bir rejimini gözlemlemeli, daha çok uyutmalı, ılık bir sıvı içmeli ve bir doktorun tavsiyesini ihmal etmemelidir. İyot içerenler hariç, lokal antibiyotikler, antiseptikler, halk ilaçları ve ilaçlarla çalkalama yapmak kabul edilebilir. Anjina ile hamile kadınlar için, sadece parasetamol bazlı ilaçlar ile sıcaklığın düşmesi gereklidir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının yanlış tedavisi, özellikle erken dönemde gebelik sırasında anjina varsa, komplikasyonlara (örneğin romatizma) neden olabilir. Bu nedenle, terapi bir doktor gözetiminde olmalıdır.

Hamilelik sırasında foliküler boğaz ağrısı anne ve gelecekteki bebeğin sağlığını tehdit edebilir.

Catarrhal anjina ile daha iyi değil ne

Catarrhal anjinada hastaya anlam vermediği ve hatta zarar verebileceği bazı önlemler vardır. Bunlar arasında:

 • bademcikler üzerinde çok fazla baskı ve onlara zarar verebilecek herhangi bir eylem;
 • saf halde alkol tentürlerinin uygulanması;
 • Bakteriyel enfeksiyonun ilk günlerinde veya sırasında buhar inhalasyonu;
 • vücut ısısı artarsa ​​hardal sıvaları, kompresler, kıllar ve her türlü termal prosedürlerin kullanımı;
 • Doktor, kullanımları konusunda ısrar ederse antibiyotik alımını göz ardı ederek;
 • Küçük çocukların bir doktor ile anlaşmazlıkları olan ve halk yöntemleri yardımıyla tedavi edilmesi.

Ne zaman doktor çağırmak

Çocuğun doktorları, her halükarda vücut ısısında 38 derecenin üzerinde artışa neden olmaya teşvik edilir. Ebeveynler anjini farenjit veya larenjitden ayırt edemez ve sonuçta bu, yetersiz tedavi ve komplikasyonların gelişmesine yol açar.

Buna ek olarak, boğaz ağrısı şiddetlidir ve (bu difteri belirtisi olabilir) zamanla azalmaz, bir yetişkin ve bir çocuk aşağı sıcaklığına getirmek olamazsa bir hekim evi iyidir diyoruz. Doktor komplikasyon akıntılı irinli bademcik etkinliklerde duruyor sormak emin olun yanı sıra herhangi bir belirti, hafif ile anjin için tipik olmayan gelişiminde, (bademcikler üzerinde plak vardır, irin dolu folikülleri veya boşluklar açıkça görülebilir).

Hastalığın önlenmesi

Bir ARVI epidemisi sırasında boğaz ağrısına neden olabileceğiniz gerçeğine rağmen, çoğu zaman nedeni bakteriyel bir enfeksiyondur. Sonuç olarak, vücudun direncini arttırmak ve bağışıklık sisteminin performansını arttırmak, bu hoş olmayan patolojiyi önlemeye yardımcı olacaktır. Boğazların önlenmesinde başlıca önlemler:

 • Doğru beslenme, vitamin eksikliğinin önlenmesi;
 • temiz havada yürür, sertleşir;
 • Özellikle ağızda, nazofarenkste enfeksiyonun tüm odaklarının sanitasyonu;
 • bademciklerin (temizleme) "temizlenmesi" dahil olmak üzere ağız boşluğunun dikkatli hijyeni (kronik bademcik iltihabı ile);
 • artmış fiziksel aktivite;
 • resepsiyon immunomoduljatorov (doktorun varış yerinde).

Ve sonuç olarak sinsi anjinle ilgili bir program izlemenizi öneririz. Çocuğunuza nasıl davranacağını ve hata yapmamanızı öğreneceksiniz.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Sıcaklık tedavisi olmadan pürülan boğaz ağrısı

Semptomlar ve ateşsiz boğaz ağrısı tedavisi

Angina her zaman vücut sıcaklığında bir artışla akmaz. Bu patoloji, boğazda akut ağrının ortaya çıkması, bademciklerin apsesi ile karakterizedir. Ateş bademcikler oluşan iltihap sürecinde serbest nedeniyle ortaya çıkar, beyinde çalışma termo merkezi yeniden biyolojik aktiviteye sahip bir madde. Genellikle böyle bir hastalık, sıcaklıkta bir artış olmadan ortaya çıkar. Ateşsiz anjin nedir: semptomlar ve tedavi?

Sıcaklık olmadan Angina: böyle bir şey var mı

Kendinizi teşhis ederken, özellikle ateş yokken, hastalıklarda kafanızı karıştırabilir ve hastalıkları karıştırabilirsiniz. Sıcaklık olmadan boğaz ağrısı olabilir mi? Bu soru birçok insanı ilgilendirir. Evet, aslında akut bademcik iltihabı vücut ısısında artışa neden olamaz. Bunun nedeni bazen enfeksiyonun bademciklerin yüzey dokularını etkilemesidir.

Dikkat lütfen! Böyle bir olgu ortaya çıkacak kadar nadir görülür, bu nedenle katılımı olmayan bir doktora teşhisi zordur. Bademciklerin iltihaplanması, kataral formda akan (sıcak olmadan anlamına gelir), bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Çocuklarda ateşsiz anjina mı? Çocuğun bağışıklığı bir yetişkinde olduğu kadar gelişmiş değildir. Çoğu zaman, bir virüsün vücuda girmesi, ateşe ve ani bir duruma neden olur. Fakat bazen, iltihaplanma süreci sadece daha derin dokulara uzanmaksızın palatine bademciklerin mukoza zarında yerleşir.

Çocuklarda, vücut ısısı çoğu zaman, subfebril değerleri içinde kalır, bu da elinizi alnınıza koyarsanız her zaman tespit edilemez.

Hastalığın nedenleri

Çoğu durumda Staphylococcus aureus ve beta-hemolitik streptokok akut tonsillitin nedenidir. Erişkin kişi nadiren anjinadan muzdariptir, çünkü güçlü organizma, zamanla patojenik mikroorganizmaların etkisini bastırır. Çocuk, aksine, sonbahar-kış döneminde bağışıklık zayıflaması nedeniyle çeşitli hastalıkların gelişimine daha yatkındır.

Sıcaklık olmadan anjin oluşumu için ana nedenler:

 • stomatit gibi diş hastalıkları;
 • hipotermi;
 • azalmış bağışıklık;
 • maksiller paranazal sinüslerde meydana gelen iltihap;
 • spirochaete veya iğ şeklindeki çubuğun yutulması;
 • soğuk içeceklerin buz, dondurma ile kullanılması;
 • sakız hastalığı;
 • vitamin eksikliği.

Bademcik dokularına patojenik mikroorganizmaların penetrasyonuna boğazın kızarması eşlik eder, şişer. Bu sırada, hastanın bağışıklığı enfeksiyonla savaşır ve çok fazla antikor üretir. Anjina semptomlarının karakteristik görünmeye başlar. Ateş oluşmadan ortaya çıkan hastalığın çeşitli formları vardır. Ateşi olmayan foliküler boğaz ağrısı, tedavi edilmeyen tonsillitin ardından ortaya çıkan bir komplikasyondur. Kronik bademcik iltihabı akut ve hızlıdır. Ayrıca sıcak olmayan, pürülan bir boğaz ağrısı da vardır; bunun başlıca nedeni, serolojik A grubunun patojenik mikroorganizmalarının vücuda girmesidir.

Hastalığın seyri özellikleri

Hastalığın gelişiminin başlangıcında, semptomatoloji her zaman, bademciklere bakmazsa, deneyimli bir terapistin veya çocuk doktorunun yapabilecekleri, catarrhal sinüs gelişimini göstermez. Ana semptom, sıcaklığın olmaması ve boğaz ağrısının başlangıcıdır. Tüm angina tiplerinin yaygın semptomları şunlardır:

 • azaltılmış çalışma kapasitesi;
 • hasta yorgun hisseder, uyumak ister;
 • baş ağrısının görünümü;
 • kırmızı bademcikler ve boğaz
 • iştahsızlık;
 • boğazda kuruluk;
 • yutma sırasında ağrı;
 • hasta huzursuz olur.

Tedavi ya da tedavi edilmemiş anjinanın yokluğu, komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur, hastalığın seyri daha akut hale geldiğinde, kronik bir hal alır. Bademciklerdeki foliküler tipte patolojide sıvı pus ve tıkaçlar oluşur. Enflamatuar süreç foliküllere yayılmaya başlar.

Lacunar anjinasıyla (en ciddi hastalık türü olarak kabul edilir) belirgin bir zehirlenme vardır, bademcikler üzerinde bir plak oluşur. Çocukta sıcaklık olmadan Lacunar angina ortaya çıkmaz, her zaman güçlü bir ateş eşlik eder. Beta-hemolitik streptokok, gonokok, klebsiella, stafilokoktan kaynaklanır. Virüslerin girmesi nedeniyle hastalığın bu formu ortaya çıkmaz.

Mevcut tedavi yöntemleri

Akut bademcik iltihabı veya pürülanın tedavisine izin verilmez ve hastalığın sadece ev ilaçları ile kurtulmasına izin verilmez. Bir çocukta ve bir yetişkinde bu hastalık, antibiyotiklerle tedavi edilmeli, tedavi prensiplerine dikkat edilmelidir. Komarovsky, tüm tedavi yöntemlerinin kullanılmasını önerir, ancak sadece bir çocuk doktoruna danıştıktan sonra.

Temel terapi prensipleri

Hastalık ayaktan tedavi edilir. Her şeyden önce, rejimi ve hijyeni izlemelisiniz. Tedavi antibakteriyel ilaçların kullanımı, gargara ve yumuşak beslenmeye dayanır.

Herhangi bir formda anjin içinde beslenmenin büyük miktarda sıvı sarhoş, çay, şifa veya şifalı bitkilere dayalı infüzyonların sıcak bir şekilde içilmesi gerekir. Sıcak sıvı durumu kötüleştirebilir. Bebeğin yiyeceği kolayca yutulacak şekilde silinmelidir.

Hastanın beslenmesi temel olarak yüksek oranda vitamin ve eser element içeren vejetatifdir. Hastanın bulunduğu oda, sabah ve yatmadan önce günlük olarak havalandırılmalıdır. Hasta yatak istirahatine uymalıdır, fiziksel aşırılığı dışlamak önemlidir.

Dikkat lütfen! Bir hastayı ziyaret ederken, bir maske takmak ya da hastaya evin içinde dolaşmasını istemek, böylece başkalarına bulaştırmamak için, anjinin biçimi ne olursa olsun, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Evde hoşgeldiniz tedavi. Isınma, tercihen alkol üzerinde sıkıştırır. Patates, papatya ve adaçayı yardımı ile inhalasyon yapmak yararlıdır. Patates pişirirken, ona biraz gazoz ekleyin. Bebek daha iyi öksürecek. Halk ilaçları ile tedavi bir doktor ile görüştükten sonra gerçekleştirilir, inhalasyon kullanmak her zaman mümkün değildir.

Hangi antibiyotikler reçete edilir

Bu durumda antibakteriyel ilaçların alınması zorunludur. Doktorun reçetesi anjina ile aynıdır, sıcaklık olmadan gerçekleşir, sadece antipiretik ilaçların kullanımı hariç tutulur. Hangi antibiyotikler reçete edilir?

Geniş spektrumlu ilaçlara tercih edilir. Bunlar, bu tür ilaç gruplarıdır: penisilinler, makrolidler, sefalosporinler. Uygulama planı ve dozaj ayrı ayrı seçilir, hastanın ağırlığına, yaşına ve hepsinden öte, hastalığın seyrine bağlıdır.

Sefalosporinlerin (Seftriakson, Sefazolin) seyri 14 günü geçmemelidir. Penisilinler (Augmentin, Flemoxin, Ampisilin) ​​ile tedavi süresi de 2 haftadır. Eritromisin, Sumamed ve diğerleri gibi makrolidler 7 gün boyunca tedavi edilir. Ayrıca antimikrobik düzenli gargara kullanılarak furatsillina, miramistinom veya Lugol olabilir ve özel spreyler (Kamenton, Propasol, Lugol, Ingalipt) sulamak gerekir.

Ateşsiz boğaz ağrısı mıdır?

Pürülan anjina, hem yetişkinler hem de çocuklar arasında yaygın bir patolojidir. Onun sıçrama sonbahar ve ilkbaharda düşer. Nüfusun yaklaşık yüzde 15'i bu teşhisi göstermektedir. Akut tonsillitte palatin bademcikleri iltihaplıdır. Birçok çeşit anjina vardır. Bazıları hafif bir rotaya sahiptir, sıcaklıksız geçer ve bademciklere destek olur. Diğerleri zorlu, zorlu komplikasyonlar riskiyle birlikte. Hastalık, bulaşıcılık yüksek bir indeksine sahiptir, hastalıklı bir kişiden, özellikle indirgenmiş bağışıklığı olan kişilerle, daha az sıklıkla temas yoluyla, havadaki damlacıklar tarafından kolayca enfekte olabilir.

Sınıflandırma ve nedenleri

Pürülan boğaz ağrısı formları: lacunar, foliküler, nekrotik, flegmonöz. Kısmen pürülan formları etkilenen bademcik süpürasyon ocak üzerinde oluşturulmuş zaman anjin (Simanovsky-Plaut-Vincent) fusospirochetal belirtmektedir. Bu, diğer tek yönlü süreci ve maddenin türüne göre (simbiyoz spiroketler ve fuziform çubukları) farklıdır.

Bademcik iltihabı formunu ayırt etmek yeterli tedaviyi seçecek olan KBB doktoru olabilir. Kendi kendine ilaçlama ciddi sonuçlara yol açabilir.

Akut bademcik iltihabı virüs ve bakterilerden kaynaklanabilir. Patojene bağlı olarak klinik tablo ve tedavi farklı olacaktır. Pürülan anjina formlarının etken maddeleri sadece patojenik bakterilerdir, en yaygın olarak streptokoklar, stafilokoklar, daha az sıklıkla mantarlar, spiroketler. Çoğu durumda (% 80), etken madde B B-hemolitik streptokok grubudur, ilk boğaz ağrısı ve halsizlik, patojenik bakterilerin aktivasyonunu simgelemektedir. Bu olumsuz faktörler tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • Süper soğutma, çok soğuk almak veya ayaklarınızı ıslatmak için bile yeterlidir;
 • zayıflamış bağışıklık, beriberi, malnütrisyon ve kötü yaşam koşullarına bağlı olabilir (iç nem, yetersiz ışık, yetersiz havalandırma);
 • kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, kontamine nesnelerle temas;
 • Stres, vücudun savunmasını önemli ölçüde azaltır. Kronik stresin yıkıcı etkisi altında, bir kişi bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasız hale gelir;
 • soğuk yiyecek, içecek, dondurma kullanımı;
 • soğuk suda uzun süreli banyo;
 • Klima altında uzun kalmak.

semptomataloji

Bağışıklık durumuna bağlı olarak, pürülan tonsillit belirtileri enfeksiyondan bir gün sonra ve bir hafta sonra ortaya çıkabilir.

Akut ve kronik bir pürülan anjina var. Akut form hızla gelişen belirgin bir klinik tablo ve şiddetli bir seyir ile karakterizedir. Kronik bir form için, relapslar sonbahar-kış döneminde karakteristiktir. Sürekli relapslardan kurtulmanın tek yolu bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Kronik formu akuttan daha az tehlikeli değildir, çünkü vücut sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır.

Kan yoluyla, patojenik bakteriler herhangi bir organa nüfuz ederek inflamasyona neden olabilir. Özellikle tehlikeli olan, mikropların beyne girmesidir. Bu yüzden doğru tedaviyi zamanında başlatmak çok önemlidir.

 1. Pürülan tonsillit genel bir rahatsızlık ile başlar, belirtiler hızla gelişir. Sadece birkaç saat içinde, bir kişinin durumu keskin bir şekilde bozulur. Zaten hastalığın ilk gününde, belirgin zehirlenme belirtileri vardır: kaslarda ve eklemlerde güçlü bir ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma. Hasta zayıflamış, ayaklarının üstünde durması zor.
 2. Sıcaklık 38.5 dereceye kadar keskin bir şekilde yükselir, daha yüksek olabilir, yıkmak için çok trompet edilir. Hasta iyi uyumuyor, yemeyi reddediyor, titriyor. Böyle belirgin bir zehirlenme streptococcus'un patlayıcı aktivitesi ve hayati aktivitesinin (toksinleri) ürünlerinin kan dolaşımına bırakılması ile açıklanmaktadır.

Sıcaklık olmadan pürülan anjina akabilir! Ve termometre üzerindeki sayılar her zaman çok yüksektir. Bundan dolayı hasta karışık olabilir

 1. Boğazda, hastanın yutamayacağı yoğunluğun ağrılar vardır. Bademcikler, beyaz ve sarı renklerin pürülan odakları ile kaplıdır, ağızdan bir koku alır.

Uygun tedavi zamanında başlanmazsa, bademciklerin boyutu artabilir, böylece farinksin girişini bloke ederler. Bu durumda, tıbbi yardım almadan bir kişi boğulabilir.

 1. Baş bölgesindeki lenf düğümlerinin hemen hemen tüm grupları iltihaplandı: submandibular, oksipital, servikal, parotis. Bazen boyun çok şişer.
 2. Karında ağrı, deri döküntüsü, burun akıntısı, öksürük olabilir. Ancak bu belirtiler enfekte olmuş tüm hastalarda meydana gelmez.

Tanı ve tedavi

Doktor-kulak burun boğaz uzmanı bademcik iltihabı tedavisi ile uğraşıyor. Boğazın muayenesini özel bir ayna ile yapar (farenoskopi), patojeni belirlemek için bademciklerden bakteriyel ekim yapılır. Çok önemlidir, patojen tipi tedaviye bağlı olacaktır! Tanıyı ayırt etmek için ek teşhisler verilebilir: özel testler, kan testleri, manyetik rezonans görüntüleme. Pürülan boğaz ağrısını ayırt etmek için gerekli olduğu ana hastalıklar difteri ve kızıldır.

Bademcik iltihabı tedavisi için ilaç ilaçları kesinlikle tek tek seçilmektedir, ancak bu hastalığın genel bir iyileştirici şeması vardır:

 • Tedavinin temeli geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel preparatlarıdır. Antibiyotikler, topikal kullanım için enjeksiyonlarda, tabletlerde kullanılır;
 • mutlaka boğazda şişmeyi azaltan antihistaminikler reçete;
 • anti-inflamatuar resorpsiyon tabletleri boğaz ağrısı azaltmak;
 • Şiddetli zehirlenme ve gelişmekte komplikasyon riski daha fazla hastanede hastalar vücuttan toksinleri uzaklaştırmak için infüzyon ve hormon tedavisi uygulanmıştır hastaneye gerektirir;
 • Akut işlem bittikten sonra, tekrarlamayı önlemek için bikardin-5 reçete edilir. İlaç altı ay boyunca ayda bir kez uygulanır;
 • Yerel tedavinin temeli gargara. Hem geleneksel araçlar hem de geleneksel tıp burada etkilidir. Boğaz,% 9 konsantrasyonda tuzlu su (ılık su başına 2-3 gram yenilebilir tuz), deniz tuzu çözeltisi, furacilin, klorofililpt ile okşadı. Anti-inflamatuar bitkilerin, pancar suyunun, limon suyunun, zayıf manganez çözeltisinin infüzyonu;
 • Boğazdaki ve lenf düğümlerindeki ağrıdan hipertonik solüsyonla (sıcak damıtılmış suya 3 yemek kaşığı tuzun her bir litresi için) yardımcı olur. Bandaj bir bandaj veya gazlı bezle sabitlenmeli, ancak bir filmle yapılmamalıdır. Çözelti sadece boğazda ve boyunda ağrıyı gidermekle kalmaz, aynı zamanda toksinleri solüsyonla uygulanan bandajdan direkt olarak etkili bir şekilde çıkarır;
 • Semptomatik olarak reçete edilen antipiretik ilaçlar, vazokonstriktif nazal spreyler ve damlalar, boğazın sulanması için anti-inflamatuar spreyler. Bademciklerin Lugol çözeltisi ile yağlanması mukozanın kurumasını ve boğazdaki ağrıyı azaltır, anti-inflamatuar etki sağlar.

Yatak istirahati ve bolca içecek, enfeksiyonu daha çabuk ortadan kaldırmak ve komplikasyon riskini azaltmak için vücuda yardımcı olacaktır.

Komplikasyonlar ve önleme

Akut bademcik iltihabı zamansız tedavisinde bu gibi sonuçlar olabilir:

 • paratonsillar apse (flegmonöz bademcik iltihabı) - bir veya iki yanından bademcikler yakınında dokuların iltihaplanması. Bir hastanede apse açılmasını gerektiren çok ciddi bir durum;
 • mediastinit - acil cerrahi müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden bir durumdur;
 • Akut otitis sadece tedaviden değil aynı zamanda yanlış tedaviden de gelişebilir;
 • Bakteriler eklemlere nüfuz edebilir, bu da ciddi bir hastalığın gelişimine yol açar - septik artrit;
 • Nadir görülen ancak kalıcı sakatlığa yol açan ciddi komplikasyonlar: glomerülonefrit, poliartrit, romatizma.

önleme

Pürülan bademcik iltihabı riskini en aza indirgemek için, güçlü bir bağışıklığa sahip olmanız ve enfekte kişilerle temas kurmamanız gerekir. Bağışıklık, rasyonel beslenme, vücudun sertleşmesi, kötü alışkanlıkların olmaması, strese karşı direnme yeteneği ve stresin etkileriyle başa çıkma yeteneği ile güçlenir.

Odadaki hava sıcak ve overdried oldu izin vermeyecek, ıslak temizlik yapmak, sık sık havalandırın, günde suyun en az iki litre içki, yiyecek çok soğuk gıdalar almayın, hipotermi önlemek için çalışmalısınız. Sen, klimanın altında olmayın, kişisel hijyen kurallarına uymak bulaşıcı hastalıkların salgını sırasında kamu yerlerde önlemek gerekir.

Yazar: Angelina Elena

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Erişkinlerde ateş olmadan anjina nasıl tedavi edilir

Angina genellikle palatine bademcikler iltihabı eşlik eden bulaşıcı bir hastalıktır. Staphylococci veya streptococci, böyle bir hastalığın nedensel ajanlarıdır. Anjina bulaşıcı bir hastalık olduğundan, sağlıksız bir kişiyle teması halinde enfekte olamaz.

Ateşsiz anjin var mı? Tabii ki, böyle bir anjin meydana gelir ve çoğunlukla yetişkinlerde görülür. Çoğu zaman, bu anjina catarrhal denir. Hastalığın bu formunun süresi genellikle 2 ila 4 gündür.

Bundan sonra, tedavi zamanında yapıldıysa, semptomlar gider. Zamansız tedavi durumunda, bu tür bir anjin, sıcaklık ve diğer semptomlarda artış ile daha ciddi hale gelebilir (resme bakın).

Sıcaklık olmadan boğaz ağrısı olabilir mi?

Her şeyden önce, hastalığın nedeni, kataral anjinada sıklıkla stafilokokların bir bakterisi olan hastalığın özel bir etkenidir. Kural olarak, yetişkinlerde boğaz ağrısı aşağıdaki durumlarda sıcaklık olmadan akabilir:

 1. Vücudun savunma mekanizmalarının azaltılması - bu durumda, büyük olasılıkla, bir kişi çok uzun bir süre hasta olacaktır ve ayrıca, her türlü komplikasyon riski daha yüksektir.
 2. Göreceli olarak az sayıda virüsün vücuda girişi - çoğu zaman bu, bademciklere yüzeysel hasar ile karakterize olan bir kataral anjinası olduğunda meydana gelir.

Böyle bir klinik resme duyarlı kişilerin kategorileri. Bir kural olarak, çeşitli nedenlerden dolayı azaltılmış bir bağışıklık var:

 1. Hormonal ayar nedeniyle hamile kadınlar.
 2. İleri yaştaki insanlar.
 3. Anjinada sıcaklığın olmaması, HIV hastalarında immün yetmezlik durumları ile ortaya çıkar. AIDS, hepatit C. tüberküloz. kanserli tümörler, vücutta malign süreçler.

Genel olarak ateşsiz anjin normal bir soğuk algınlığı için kolaydır. Çoğu durumda, bu tam olarak ne olur, ama böyle bir sanrı tehlikelidir. En kolay anjina olan catarrhal, bile yeterli tedaviye ihtiyaç duyar. Aksi halde hastalık daha ciddi veya kronik bir formda olabilir ve birçok ciddi komplikasyona neden olabilir.

Yani, özetleyelim: sıcaklık olmadan anjin mu? Evet, olur. Daha hafif bir formda akar, ancak pürülan bir aşamaya gidebilir ve komplikasyonlar verebilir.

Ateşsiz boğaz ağrısı belirtileri

Bu nedenle ana semptom grubu şunları içerir:

 • sıcaklık yokluğu veya hafif artış;
 • titreme, vücudun genel zayıflığı görünümünü;
 • sürekli uyuşukluk ve genel halsizlik;
 • kalıcı baş ağrısı, tedavi etmek zor;
 • uzuvlarda ve kaslarda ağrı;
 • boğaz ağrısı görünümü;
 • ağızda sürekli kuruluk, pershenie.

Sıcaklık olmadan anjin bu belirtilerine ek olarak, bunun için de tipik olan yerel vardır:

 • bademcikler dahil olmak üzere şişlik ve posterior farryngeal duvarda bir artış;
 • kırmızı gölge bademciklerinin satın alınması, aynı farenks için de geçerlidir;
 • boğaz mukozası üzerinde bulanık mukus varlığı;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Genellikle çoğu durumda bir sıcaklık olmadan anjina semptomları her zamanki akut anjinadan daha az belirgindir (bkz. Fotoğraf). Boğaz ağrısı hafif veya orta, nadiren şiddetli olabilir, bazen baş ağrısı oluşur. Çoğu hastada, ateşin yokluğunda bile, halsizlik, uyuşukluk, uyuşukluk belirtilmektedir. Bununla birlikte, bazı hastalar sadece boğaz ağrısı şikayet eder ve diğer belirtiler çok zayıf bir şekilde ifade edilir.

Ateşsiz boğaz ağrısı tedavisi

Ateşsiz bir boğaz ağrısı olduğunda, hastanın tedavisi normal boğaz ağrısı ile aynı yönleri içerir. Önemli bir koşul, katı rejime ve katılan doktorun tüm reçetelerine uyma gerekliliğidir. Boğaz boğazlarının sıcaklıkta değişiklik yapmadan doğru şekilde tedavi edilmesini sağlayan öneriler şunlardır:

 1. Antibiyotiklerin alımı, hastalığın tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Uyuşturucu olmadan antibakteriyel etkiler patojenlerle baş edemez. İlaç bir kural olarak, bir penisilin grubu (Amoksisilin), bir kural olarak reçete edilmelidir.
 2. Bir kişi yatak istirahatine uymalıdır. Bu mümkün değilse, başkalarını tıbbi bir maske kullanarak enfeksiyondan koruyun.
 3. Hasta ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen eşyalarına sahip olmalıdır.
 4. Fermente süt ürünlerinin tüketimini arttırmak için vitamin bakımından zengin, kolay sindirilebilir gıdalar yemek gereklidir. Dogrose suyu, ahududu reçeli, bal, limonlu çay gibi daha fazla sıvı içmek tavsiye edilir.

Hastaya rahatsızlık veren semptomların tedavisi:

 1. Boğaz ağrısı ile, analjezik özelliklere sahip ilaçlar almanız önerilir (yutulduğunda ağrıyı hafifletmek için bu gereklidir). Strepsils, Falimint, Faringosept, Mentos.
 2. Durulama (eğer ağrı çok güçlü ise, her 30 dakikada bir durulama yapılması önerilir.) Orta derecede ağrı için gargara 3 saatte bir durulama yapılmalıdır).
 3. Gerekirse, analjezik, antipiretik ve anti-enflamatuar etkileri olan (Acetaminophen, Paracetamol, Ibuprofen) ilaçların kullanımı.

Antibiyotik tedavisini kendiliğinden durduramayacağınızı unutmayın, iyileşmiş olsanız bile, aksi takdirde ajan antibiyotiğe adapte olur ve bir dahaki sefere hastalığa yakalanınca, yardımcı olmaz. Ek olarak, tedavi edilmemiş anjin, örneğin kronik tonsillit, romatizma, miyokardit, glomerülonefrit gibi komplikasyonları için tehlikelidir.

Gargara mı?

Durulama prosedürü olabildiğince sık tekrarlanmalıdır: hastalığın başlangıcında, günde 2 ila 3 defada bir tekrarlanmalıdır. Gargara için bir çözüm olarak, bu bitkilerin et suyu mükemmeldir:

 1. St. John's wort, meşe kabuğu, papatya, adaçayı veya okaliptüs bir kaynatma hazırlayın. Gerinme, serin ve boğazınızı yıkamak için kullanın.
 2. 1 çay kaşığı sofra tuzu ve kabartma tozu için bir bardak ılık suyla seyreltin, birkaç damla iyot ekleyin. Boğazını "deniz" suyu ile karıştırın ve durulayın.
 3. Bir bardak su içinde çözülür 35 damla alkollü tentür propolis. Boğazınızı yıkamak için kullanın.
 4. Düzenli durulama ile havuç suyu, boğaz ağrısı üzerinde yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.
 5. Gargara, furacilin çözeltisiyle de mümkündür.

Ayrıca inhalasyonu da unutma - bu iyi bir tedavi yöntemidir. Kekik, ahududu veya okaliptüs yağının kuru meyveleri temelinde hazırlanabilirler. Su ile 50:50 oranında karıştırılan alkolün sıkıştırılması da tedavi için kullanılır. Günde 3 saat boğazda günde birkaç kez alınır, ancak geceleri bir kompres bırakamazsınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri

Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit kavramları ortak bir benzerliği birleştirir - hepsi boğazda patolojik süreçlerle ilişkilidir.

Boğazda tedavi etmek yerine boğaz iltihabı

Bu yazıda yetişkinlerde bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini ele alacağız.Tedavinin temelleribademcik iltihabı tedavisi zorunlu bir kabul ve protivovorusnyh antibakteriyel, ateş düşürücü, obezbolevayuschih, anti-inflamatuar ilaçlar, hem de normal fiziksel terapi (inhalasyon, gargara, elektroforez, sıcak ayak banyosu, masaj) de dahil olmak üzere ve eksiksiz olması gerekir.