Loading

Boğaz ağrısı tedavisi

Merhaba sevgili okuyucular. Bir soruda, anjinin ulusal yollarla tedavi edilip edilemeyeceği sorusu. Arkadaşım Nadya bunun mümkün olduğunu söyledi. Çünkü oğlunun sorgularını halk ilaçlarıyla tedavi etti. Çok acı veren bir çocuğu vardı ve birçok ilaç aldılar. Bir güne kadar pankreasla ilgili problemleri olmadıkça aldılar, bir kez daha tedavi edilmeye başladılar. Ve sonbaharda kederli hastalığa yakalandı, antibiyotik içemiyorlardı. Nadia oğlunu halk ilaçlarıyla tedavi etti. Her saat boğazlarını duruladıklarını söylüyor. Elbette korkunçtu, ama başa çıkmışlardı. Nadya zaten öksürük için kullandıkları halk tariflerinden bazılarını benimle paylaştı. Onları "Öksürük için halk ilaçları nelerdir" makalesinde okuyabilirsiniz.

Angina hastalığı oldukça tatsız. Halk ilaçları tarafından boğaz ağrılarının hızlı tedavisi, hoş olmayan belirtilerden kurtulmanıza ve komplikasyonları önlemenize yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısı nedenleri

Anjin nedenleri çoktur, anjinin nedenlerinden biri, vücutta ani bir hipotermidir, sıcaklık dalgalanmalarıdır. İlkbaharda veya sonbaharda genellikle ne olur.

Ve bazı insanlar ayaklarını ısırmaya, soğuk dondurma yemeye, soğuk bir içecek içmeye ya da soğuk suya dalmaya yetecek kadar boğaz ağrısına neden olurlar.

Hasta bir hastayla temas halindeyken boğaz ağrısı ile hasta olabilirsiniz, çünkü bu hastalık havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Çeşitli mikroplar anjinaya neden olur, çoğunlukla streptokoklardır.

Angina belirtileri

 • Latince Angina "sıkmak", "sıkmak" anlamına gelir. Angina ile boğazda sıkma veya sıkışma hissi vardır.
 • Anjin belirtileri yutulduğunda ağrı, boğaz ağrısı, boğazda kuruluk, başın aşırı olması, halsizlik, ateştir.
 • Bademcikler üzerinde boğazda plak olabilir.
 • Anjina ile eklemlerde ağrı olabilir.

Kural olarak, zamanında tedaviye başlarsanız, ani olarak hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. 7 gün boyunca iyileşebilirsiniz. Fakat boğaz ağrısı tedavi edilmezse, boğaz ağrısı daha ağır bir şekle dönüşür. Boynun lenf düğümlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak şişer, ağzın açılması zordur ve yutulduğunda ağrı daha da kötüleşir. Bütün bu komplikasyonlar nedeniyle çok tehlikelidir.

Angina, diğer hastalıklar gibi, zamanında tedavi edilmelidir. Bugün, kendimi anjinda kullandığım insanların çarelerini anlatacağım. Ama kendinize tanı koymayın ve kendi kendine ilaç kullanmayın, boğaz ağrısına işaret eden ilk belirtilerden emin olun, bir doktora danışın. Halk ilaçları karmaşık tedavide kullanılabilir.

Anjin. Halk ilaçları ile hızlı tedavi

Boğaz ağrısı ile boğaz yıkayın.

Boğazda ilk acı belirtisinde durulama bana yardımcı olur. Bir bardak kaynamış ve ılık su üzerine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda ve üç damla iyot ekledim. Boğazımı sıcak bir solüsyonla yıkarım.

Geçen sene, tanıdık hemşirem bana çok minnettar olduğum anjina için etkili bir ilaç tavsiye etti. Bir tavuk yumurtasının proteinini almalısınız, hafifçe çatalla fırlatın. Bir bardak ılık su üzerine hafifçe dövülmüş bir yumurta akı, bir çay kaşığı tuz ekleyin ve aynı miktarda sodayı iyice karıştırın.

Su sıcak olmalı, ancak sıcak olmamalıdır, böylece protein pişmez. Böyle bir çözüm gargara gerekir. Günde 5-6 kez boğazımı yıkarım. Böyle bir durulama çok hoş değil, etkili ve etkili olsun. Çünkü bu durulamadan üç gün sonra boğaz ağrım vardı.

Annem bir anjinada hemen okaliptüs üretir. Yarım litre kaynar su için bir çorba kaşığı ot, yaklaşık 2 dakika kaynatın. Yirmi dakika ısrar ederse, filtreler ve ılık çözüm boğazını durulatır. Çim okaliptüs anne bir eczane satın alır.

Hala sıcak bir et suyu ile gargara yapabilirsiniz. Papatya, calendula, St. John's wort, tüm otlar karıştırılır. Kaşığı bu bitkilerin bir karışımını bir litre kaynar su ile yere dökün. Düşük ısıda yaklaşık 2 dakika kaynatın. Yirmi dakika ısrar et. Otlar sıcak kaynatma ile gargara.

Boğaz ağrısı ile pancar suyu durulanır. Bir bardak meyve suyuna bir çay kaşığı sirke% 9 ilave etmelisiniz. Bu ajanı kendimi anjinle kullanmadım. Ama boğaz ağrısı olan arkadaş her zaman pancar suyuyla boğazını durulayıp yardımcı olur.

Angina için mükemmel bir halk ilacı havuç suyu ile gargara.

Angina ile çaylar.

Bir sıcaklıkta, titreme ile, bal ile bir kireç çayı demlemek, mükemmel susuzluğu giderir. Lipa, anti-inflamatuar ve diyaforetik özelliklere sahiptir. Genellikle bir avuç limon alıp bir litre kaynar su, ısrarcı, filtre ile doldururum. Bu çayı tatmak için bal ekliyorum.

Kızılcık çayı. Soğuk algınlığı, titreme, boğaz ağrısı, anjina, grip, kendimi kızılcık çayı yaparım. Sonbaharda kızılcıkları şekerle ovuyorum ve gerekirse bu tür kızılcıklardan lezzetli, vitamin ve sağlıklı çay hazırlarım.

Bir bardak kaşığı bir bardak kaynayan su bardağı şeker ile çırpın, sıcak bir biçimde küçük yudumlarda bir içki içerim. Yabanmersinlerinin faydaları hakkında daha fazla bilgi için, kızılcık tedavisi hakkında, makalemde "Berry kızılcık yararlı özellikleri" okuyun.

Bal ve tereyağı ile süt. Bal ve tereyağlı ılık süt de yardımcı olur. Ama her zamanki yağ yerine, eczaneden tereyağ-kakao aldım. Bir arkadaşımdan piyasaya sürdüğüm süt, paketlerinde süt almıyorum. Bir bardak ılık süt için bir parça kakao yağı ve bir kaşık bal ekleyin. Böyle bir süt gece sarhoş olmalı.

Kekikli çay. Kekik çayı, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, ateş ve titreme ile iyi bir halk ilacıdır.

Ot kekik, antispazmodik, anti-inflamatuar, antiseptik özelliklere sahiptir. Bir çay kaşığı kekik döktüğümde bir bardak kaynar su dökün, yaklaşık 20 dakika boyunca kapalı bir kapta ısrar edin, tadı bal için tadın, sıcak bir biçimde çay içirin.

Anason tohumları. Annem soğuk algınlığı, ses kaybı ile anason tohumu demlemek, bu ilaç bir doktor tarafından tavsiye edildi. Bir çay kaşığı anason tohumu bir bardak kaynar su dökülmeli, birkaç dakika kaynatılmalı, mühürlü bir kapta 20 dakika ısıtılmalı, süzülmeli ve öğünlerden önce günde üç kez 1/4 fincan iki adet alınmalıdır.

Ahudududan çay, kartopu çayı, siyah frenk üzümü çayı içerim. Bu çaylar, anti-enflamatuar, diyaforetik özelliklere sahiptir, ayrıca birçok vitamin içerir.

Boğaz ağrısı için diğer halk ilaçları.

Boğaz ağrısı ile ballı limon ile karıştırılır. Bir bardak doğal bal için yarım bardak limon suyu eklemeniz gerekir. Her şeyi karıştırıyoruz. Her saatte bir çay kaşığı al. Limon suyu kızılcık suyu ile değiştirilebilir.

Angina ile propolis çok iyi çalışıyor. Bir tırnağın büyüklüğüne bir parça propolis almanız gerekiyor. Bu propolis parçası, tercihen yemeklerden sonra çiğnenmelidir.

Çam tomurcuklarının solunmasını sağlayabilirsiniz. Çam tomurcuklarını bir litre kaynar su üzerine kaşıkla, 5 dakika kaynatın, buharla yıkayın. Çam tomurcuklarında, son zamanlarda blogda yazdım, çam tomurcukları hakkında bilgi, makalemde okuyabilirsiniz "Çam böbrek şifa özellikleri."

Anjina ile yatak istirahatine ihtiyacın var. Süt ve sebze diyetini gözlemleyin. Diyetinizde daha fazla C vitamini olmalıdır. Ayrıca ahududu, kartopu, ıhlamur, kızılcık, kekik, kadife çiçeği, papatya, kuru elmanın kaynatılmasından çok fazla çay içmek gerekir.

İşte burada bir anjinin ulusal ajanlarla hızlı tedavisi. Ve anjina için hangi halk ilaçlarını kullanıyorsunuz? Yorumlarda lütfen aşağıdan paylaşın.

Boğaz ağrısı, yüksek ateş, hemen bir doktora danışın. Sadece bir doktor size doğru bir teşhis verebilir, boğaz ağrınız olsun ya da olmasın. Sağlıklı ol.

Ve hala sorularınız varsa, Angina'nın "Live Healthily" programının videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Evde anjinin hızlı tedavisi

Angina, bulaşıcı bir doğaya sahip olan bademciklerde akut enflamatuar bir süreçtir. insanların enfeksiyon kaynağı hastalandığında ya da taşıyıcılar hastalık da bademcik soğuk maddelerle ilgili genel ve acil etkisi hipotermi sebep olabilir - su, buz, soğuk hava.

Enflamatuar süreç, sonraki hastalığın tipini belirleyen birçok patolojik mikroorganizmadan kaynaklanır. En yaygın mikroplar, ev eşyalarıyla ağız içine girebilen veya enfekte olmuş bir kişiyle iletişim kurduktan sonra streptokoklardır. Bademcik bölgesinde çökelme, streptokoklar, üreme için elverişli koşulların ortaya çıkmasına kadar aktiviteyi göstermez - bu, patolojik sürecin gelişimi için rahat bir ortam olan soğuk maddeler şeklinde tahriş edici bir faktördür.

Angina belirtileri

Hastalığın ana semptomu, yutulduğunda boğaz ağrısı ve rahatsızlıktır.

Bununla birlikte, enflamatuar sürecin arka planına karşı, aşağıdaki semptomlar mevcuttur:

 • yüksek vücut ısısı (39 0 C ve üzeri);
 • Vücudun genel halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • palpasyonda ağrılı olan mandibular lenf düğümlerinde bir artış;
 • bademcikler üzerindeki boğaz ve püstüllerin kızarıklığının görsel tespiti.

Ana semptom olmaksızın, hastalık, hastalık ve tedavi sürecini komplike hale getiren standart bir ARVI olarak kabul edilebilir. Birkaç gün sonra püstüler oluşumlar ortaya çıkabileceğinden ve inflamatuar sürecin daha hızlı bir karaktere sahip olacağından, anjinayı dışlamak için bir doktoru görmek için semptomların ortaya çıktığı ilk günlerde gereklidir.

Anjina çeşitleri

3 ana hastalık türü vardır:

 1. Primer anjin, lenfadenoid halkanın etkilendiği en kolay patolojik durumdur.
 2. Sekonder anjina, lezyonun kapsamı ve amigdalanın etkilendiği rota bakımından orta çeşittir.
 3. Spesifik anjina - gelişimin nedeni spesifik bir virüsdür (örneğin, Simanovsky-Plaut-Vincent).

sınıflandırma

Bademcikler tarafından etkilenen bölgeye ve işlemin ciddiyetine bağlı olarak, çeşitli hastalık türleri ayırt edilir.

Catarrhal anjina

Enflamatuar süreç, amigdalayı sadece yüzeysel olarak etkiler.

Belirtiler kısıtlanmıştır:

 • vücut ısısı 38 ° C'den yüksek değil;
 • yutulduğunda boğazda ağrı veya ağrı;
 • ağız boşluğunu incelerken - badem kemerinde bir artış ve şişkinlik derecesi önemsiz derecede.

Enflamatuar süreci ve ana semptomları hedef alan karmaşık önlemleri uygularken, patoloji 2-3 gün içinde azalır. Aksi halde süreç ilerler ve bir sonraki forma geçiş gözlenir.

Lacunar Angina

Patoloji patolojisinde daha belirgin semptomatolojiye sahiptir:

 • vücut ısısı - 40 0 ​​C'ye kadar;
 • baş ağrısı;
 • Vücudun zayıflığı;
 • kaslarda ve ayrıca kalpte ağrı;
 • zehirlenme - mide bulantısı, kusma.

Süreç daha uzun sürer. Bademciklerin yüzeyi etkilenir. Görsel bir muayene, kolayca çıkarılabilen seröz-pürülan bir plak ortaya çıkardığında, kanama yaraları bırakmaz. Kan ve idrar çalışırken, her iki örnekte de protein içeriği gözlenir.

Foliküler boğaz ağrısı

Dışsal tezahürlerde, bir öncekiyle neredeyse aynıdır, ancak sınav açısından bazı farklılıklar vardır:

 • bademciklerin köklerinin yenilmesi;
 • Bir maç başı ve daha fazlası ile apselerin boyutu;
 • bademciklerin yoğunluğu gevşek ve şişmiş;
 • Foliküller otopsiye duyarlıdır, ancak pürülan lezyonlar oluşan çerçevelerin ötesine geçmez.

Fibrinli tonsillit

Ana işaret bademcikler üzerindeki grimsi-sarı renkli fibröz plaktır. Sürecin gelişimi lacunar formundan ya da bademciklerin tüm yüzeyi üzerinde bir fibröz film oluşumu ile bağımsız bir patoloji biçiminde ilerler.

Bu durumda, belirtiler patolojinin ilerlemesinin başlangıcından birkaç saat sonra kendini gösterirler:

 • vücut ısısı 40 0'a kadar;
 • bulantı;
 • kusma;
 • bedenin zehirlenmesi;
 • soğuk ter.

Bazı durumlarda, ateş aşamasında bilinç ve deliryum kaybı olur.

Phlegmonous tonsillit

Bu formun düşük bir dağılımı vardır, ancak enflamatuar sürecin son derece belirgin bir seyri vardır. Bol püstüler apse oluşumundan dolayı bademciklerin kısmi erimesi meydana gelir. Hasta, kafanın belirli bir pozisyonunu, kural olarak, mevcut süreçten zıt yönde üstlenmek zorunda kalır. Bu, yutulduğunda duyudan daha az ağrılı olmayan mandibular lenf düğümlerinde belirgin bir artışla açıklanır.

Nekrotizan anjina

Belirtilen formlardan birkaç kat daha yüksek semptomlarla karakterize edilir. Bademcikler dokuya derinlemesine nüfuz eden nekrotik plak oluşumuna uğrarlar. Pürülan içerikler çıkarıldığında, 2 cm derinliğe kadar kanama yaraları oluşur Nekrotik boğaz ağrısının seyri şiddetli zehirlenme, kusma ve bilinç kaybından kaynaklanır. Kan çalışmasında, iltihaplı içerik ile iltihaplı işlemin aktif bir fazını gösteren, kan hücrelerinde önemli bir artış gözlemlenmiştir.

Ülseratif artrit

Hastalığın gelişimi, vücudun kendi ağızlıklarında çok sayıda bulunan kendi spiroketlerine bağlıdır. Mikroorganizmalar için elverişli koşullar altında bademciklerden birinin iltihaplanması ve pürülan içerikli ülser oluşumu meydana gelir. Bir kural olarak, yaraların büyük boyutları yoktur, böylece hastanın genel durumu ağır bir yol almaz. Sıcaklık 37 ° C'nin içinde, lenf düğümleri lezyonun kenarından yükselir. Yutulduğunda, bir gariplik hissi ve boğazda yabancı bir nesnenin varlığı vardır. Süreç 3 gün kompleks tedaviden sonra durgunluğa başarılı bir şekilde devam eder.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Angina, evde sağlanan hastane tedavisi için bir tür hastalıktır. Kural olarak, kursun hafif ve ılımlı aşamalarında uygulanır, ancak, şiddetli bir patoloji formu ile bile, evde tedavi altına almak mümkündür.

Hastalığın ilk belirtileri ve ana semptom olduğunda - boğazda ağrı - evde bir yerel doktor çağırmak gerekir. Bir ateşte, mide bulantısı ve kusma - ilk yardım eşlik etti. Bir hastayı teşhis etmek için hastanın görsel muayenesini yapmak, boğaz ve bademcik durumlarını değerlendirmek ve akciğerlerin oskültasyonunu yapmak yeterlidir. Bu, anginanın ve onun formunun varlığını belirlemek için yeterlidir, bundan sonra uygun tedavi reçete edilir.

Yatak istirahati

Hastalık sırasındaki uyum için en basit nokta, hızlı bir tedaviye katkıda bulunmak, vücudun iç kuvvetlerinin hastalıkla mücadele için korunmasıdır. Yatak istirahatine uygunluk, anjina tanısı veya şüphesi olan ilk günlerden ilgili semptomlarla birlikte önerilmektedir. Hasta, günde en az 2 kez havalandırılması gereken ve bir kez ıslak temizlenmiş olan izole bir odada bulunmalıdır.

Yalıtılmış bir odada yatak istirahatine bağlı kalmanın önemli yönlerinden biri, ailenin geri kalanıyla temasının olmaması ve enfeksiyonun apartman dairesinde yayılmasının dışlanmasıdır.

Bol içecek

Angina'ya vücut ısısında artış eşlik eder, bu da ısı değişiminin ve terlemenin artmasına katkıda bulunur. Bu nedenle dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda sıvı almak gerekir.

Bu gibi durumlarda kullanılması tavsiye edilir:

 • çay - yeşil veya siyah (istenirse bal veya limon dilimi ekleyebilirsiniz);
 • komposto;
 • jöle;
 • süt;
 • Gazsız Haşlanmış veya maden suyu;
 • suyu.

Sıvı soğuk olmamalıdır, çünkü hastalık için doğrudan bir kontrendikasyon söz konusudur, ancak aynı zamanda boğaz ve bademcikler için tahriş edici olan sıcak olmamalıdır. İçeceklerin sıcaklığı 30-35 0C aralığında tutulmalıdır.

İçeceği kötüye kullanmayın, çünkü bu böbrek sisteminde ek bir yük oluşturacaktır. Günde önerilen sıvının hacmi 200 ml'dir. her 10 kg için. insan vücudunun ağırlığı.

Sıcaklıkta azalma

Vücudun anjina - asılı vücut ısısının oluşumuna cevabı. Böylece, bağışıklık sistemi kendi başına enfeksiyonla baş etmeye çalışır ve sıcaklık 38,5 ° C'yi aşmazsa, müdahale edilmemelidir.

Aksi takdirde, antipiretikler almak gereklidir:

 • parasetamol;
 • aspirin;
 • mefenamik asit;
 • ibuprofen;
 • nimesulid;
 • efferalgan.

Sıcaklığa, hastanın yaşına ve anayasal özelliklerine bağlı olarak, dozaj her durumda farklılık gösterecektir. Genellikle, randevudaki doktor bu faktörleri dikkate alır ve reçete veya randevu sayfasındaki ilacın dozlarını gösterir.

Anjina için antibiyotikler

Antibiyotiklerin atanması sadece bir doktor tarafından yapılmalıdır, çünkü bu grubun ilaçlarının bağımsız kontrolsüz bir şekilde alınması vücuda yarar sağladığından daha fazla zarar verebilir. Antibiyotikler hem enjeksiyon hem de tablet şeklindedir, bu nedenle reçeteleme seçeneği enjeksiyon olasılığına (aile içinde paramedik veya bir klinikten bir hemşire) bağlıdır.

Tabletli formların alımı etkide farklılık göstermez:

 • penisilin grubu - amoksisilin, ampisilin, amoksiklav;
 • makrolit grubu - eritromisin;
 • sefalosporinler.

Antibiyotik seçimi, anjinaya neden olan enfeksiyonun türüne bağlıdır. Bunu yapmak için, hala uygun testleri almak için kliniği ziyaret etmeniz gerekir. Evde daha fazla tedaviye devam edilebilir.

Anginada geleneksel tıp

Standart ilaç tedavisi yöntemleri ile birlikte, daha az etkili olmayan halk tarifleri vardır. Ve onların ana avantajı, kompozisyonun tamamen doğal kökenli olmasıdır. Ve daha az önemli bir husus da, tedavinin başarılı bir sonuç üzerinde olumlu etkisi olan evde gerçekleşmesidir.

 1. Bir başlangıç ​​anjinasının ilk belirtilerinde, bir parça limonun deri ile birlikte çiğnenmesi gerekir. İşlemden sonra en az bir saat yemeyin. Limonun asit ve esans yağları, patolojik süreci aktif olarak etkiler. Gerekirse, prosedürü 2-3 gün günde 3 kez tekrarlayın.
 2. Bademsiz bir dilim limon alın ve bademciklere yakın olarak ağzınıza koyun. Limonu yoğun bir şekilde emmek gerekir, böylece asidin etkisi en az 10-15 dakika boyunca iltihaplanma sürecine devam eder. Alternatif olarak, meyve bir sitrik asit (% 30) çözeltisi ile değiştirilir ve ağız durulanır. Manipulate 3-4 gün boyunca her 2-3 saatte bir tekrarlayın.
 3. Şifalı bitkiler - papatya, çam tomurcukları, kekik, nane, okaliptüs, adaçayı. Eşit oranlarda 0.5 litre hacimde kaynar su dökülmüş ve 5 dakika kaynatılmıştır. Soğutmadan sonra gargara iki saatte bir durulama yapılmalıdır. Alternatif olarak - bu çorba, inhalasyon olarak kullanılabilir.
 4. Şifalı bitkiler - calendula, wormwood, eşit oranlarda muz. 1 çorba kaşığı. 200 ml için otlar. su 15 dakika kaynar. Sıcak bir formda, boğaz her 2 saatte bir durulanır.
 5. Pancar suyu - sebze suyu rendelenmiş, ince bir rende üzerine ovuşturulur. 1 çay kaşığı eklemek gerekir. 200 ml. suyu. Günde en az 6 kez gargara.
 6. Tuz çözeltisi - 1 çorba kaşığı. bir bardak suya. En iyi etki için, bir tutam soda ve birkaç damla iyot eklemeniz önerilir. Gargara 2 saatte.
 7. Patatesin kaynatılması - kapalı örtü altında 10-15 dakika nefes almak için bir üniforma ile kaynaklanmış patates üzerinde. Kaynatmadan boğaz ve lenf düğümlerinde bir losyon yapmanız gerekir.
 8. Yaprak çayının kaynatılması - en güçlü çay demlenir ve 1 çay kaşığı eklenir. 200 ml için tuz. Her 1.5-2 saatte bir karıştırın. Pürülan anjina formlarında kullanılması tavsiye edilir, çünkü solüsyon yeniden oluşmadan bademciklerden pürülan içeriklerin çıkarılmasında yararlı bir etkiye sahiptir.
 9. Sarımsakla inhalasyon - 1 litre kaynar su 1 diş karanfil sarımsak ve bir çay kaşığı soda gerektirir. En az günde üç kez inhalasyon yapın.
 10. Huş ağacı infüzyonu - ağacın böbrekleri ile dallar alın, kaynar su dökün ve günde 2-3 bardak içine alın. Kontrendikasyonlar - vücudun böbrek hastalığı.
 11. Süt ile solunması - köpük olmadan taze kaynatılmış süt üzerinde nefes almanız gerekir. Ses kısıklığı ile yoğun bir şekilde yardımcı olur.
 12. Söğüt kaynatma - 2 yemek kaşığı. ağacın kabuğu 500 ml'ye dökülür. su ve 15 dakika kaynatın. Boğaz her 2-3 saatte bir durulayın.
 13. Muz kabartması - 200 ml. Kaynar su 5 tane plantain yaprağı alınır (önemli değil, kuru veya taze). 30 dakika boyunca sulandırın ve her 2 saatte bir gargara yapın. Daha iyi bir terapötik etki elde etmek ve tadın yumuşatılması için bir çay kaşığı bal eklemesi tavsiye edilir.
 14. Aloe - kabın bitkinin ezilmiş yaprakları ile yarısına kadar ve boşluğun kalan kısmı şekerle doldurun. Gazlı bezleri kapatın ve üç gün boyunca ısrar edin, daha sonra şurup boşaltılır, sıkılır ve günde 3 kez yemeklerden önce içeri alınır.
 15. Böbrek tomurcukları - inhalasyon için, eczanelerde satılan standart kitlerin yanı sıra doğal ağaç tomurcukları ve iğnelerin kendileri de kullanabilirsiniz. İğnelerin bir kısmı on parça su ile dökülür ve kaynamaya getirilir. Kaynama - yarım saat, ardından 4 saat boyunca infüzyon. Et suyu filtre edilir ve günde 3-4 kez gargara yapmak için uygundur. Çam reçinelerinin anti-inflamatuar etkisi vardır ve ayrıca bronşları durgunluktan ve öksürükten korurlar.
 16. Adaçayı ve papatya - eşit oranlarda kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin. Oral mukozanın iltihaplı süreçlerinde olduğu gibi pürülan ve basit anjina ile etkili bir şekilde yardımcı olur. Her 2-3 saatte bir gargara.
 17. Propolis - çeşitli anjina tipleri ile etkili bir şekilde yardımcı olur. Özellikle taze formda. Yemekten sonra bir parça propolis yaprağını iyice çiğnemek tavsiye edilir. Ağızda manipülasyon sırasında, diş etleri ve dilinde hafif bir yanma veya hissizlik olmalıdır. Bu eski bitkinin taze ve kaliteli propolis tarafından ayırt edilir.
 18. Çivi 200 ml başına 10 çiçek. 5 dakika kaynatın ve soğuduktan sonra gargara. Yutulmanın rahatlaması birçok yöntemden geçtiğinde, pürülan anjina ile özel bir etki.
 19. İyot ve manganez zayıf bir potasyum permanganat ve 10 damla iyot çözeltisinin yarım litresidir. Günde 4-5 kez iyice durulayın. Anjina ile çok etkili bir kombinasyon.
 20. Gül yaprakları - 1 çorba kaşığı. Her 2-3 saatte 200 ml su, kaynatın, serin ve gargara bitkiler. Anjina etkinliğine ek olarak, çözüm ARVI ve farenjitde de olumlu bir etkiye sahiptir.
 21. Ahududu - anjina ile ateş kaldırılması için semptomatik bir çözüm olarak önerilmektedir. Etkisi elde edilene kadar sıcak çay ile 1-2 çay kaşığı.
 22. Kireç - aynı zamanda antipiretik ve yatıştırıcı bir etki sağlayan semptomatik bir maddeyi ifade eder. Çözeltiyi hazırlamak için, 200 ml'lik bir hacimde kaynar su ile bitkinin bir çorba kaşığı dökün ve yarım saat ısrar etmelisin. Çay al, bal ilavesiyle tavsiye edilir.
 23. Soğanlar - ince doğranmış (bir kıyma makinesini kullanabilirsiniz), bir tabağa serpilir ve soğan çiftlerini 3-5 dakika teneffüs edin. Prosedür günde en az üç kez yapılmalıdır. Bitki fitoktitlerinin havadaki etkisinin en fazla on dakika olması nedeniyle, her yeni karışımın hazırlandığı belirtilmelidir.

Her halk reçetesini uygulamadan önce, doktorunuza kontraendikasyonlar ve bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlükleri konusunda danışmalısınız. Sadece bu durumda, boğaz ağrısının tedavisinde, ilaveten vücuda ek olarak zarar vermeden, olumlu bir etki elde etmek mümkündür.

Yetişkinlerde ve çocuklarda hızlı ve etkin bir şekilde angina tedavisi nasıl yapılır

Angina bademcikleri etkileyen yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle anjin soğuk algınlığı ile karıştırılır, sonuç olarak, - yanlış tedavi edilir. Böyle bir hata korkunç komplikasyonlara yol açar. Bu materyal hastalığın ne kadar hızlı tanınacağını ve tedaviyi etkili bir şekilde gerçekleştirdiğini, böylece anjinin piyelonefrit veya miyokardite dönüşmediğini anlatır.

Bu hastalığın ana semptomu, boğazda keskin ve keskin bir ağrıdır. Hastanın yutması ve konuşması zordur. Sıcaklık yükselir, kişi titremeye başlar, başı ağrır, vücudu ağrır. Hastalığın ilerlemesi ile lenf düğümleri artar.

Anjina'nın bir hastalık olarak özellikleri

Angina'nın bir dizi özelliği vardır:

Ana angina semptomu boğazda keskin bir ağrıdır.

- ağızdan hoş olmayan koku;

Ağızdan hoş olmayan bir koku - angina'nın başka bir belirtisi

- vücutta zayıflık;

Angina nasıl oluşur?

Hastalık provoke etmek için bir dizi patojen olabilir - bakteri, virüs, mantar. Enfeksiyon üç yolla bulaşabilir - dıştan, içten, kandan.

Anjina genellikle hipotermi veya viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkar.

İlk durumda, anjin hastayla yakın iletişim ile enfekte olabilir - hava yoluyla damlacıklar, gastrointestinal yoldan. İkinci olarak - vücuttaki iç enfeksiyonlar nedeniyle. İkinci durumda, adından da anlaşılacağı gibi, kan yoluyla.

K hastalığın nedenleri şunlardır:

 • Enfeksiyonun vücutta infiltrasyonu;
 • hipotermi;
 • Çevrenin kirlenmesi;
 • stres,
 • Kronik yorgunluk,
 • depresyon;
 • Kötü beslenme;
 • Zayıf bağışıklık.

Boğaz ağrısı tedavisinde etkili yöntemler

Anjina tedavisi çeşitli görevler tarafından takip edilir - boğazda enflamatuar süreçlerin ortadan kaldırılması, enfeksiyon etkeninin yok edilmesi, komplikasyonların önlenmesi, bağışıklığın artması.

ilaçlar

Geleneksel olarak, anjina ilaçlarla tedavi edilir. Tıbbi tedavi yardımı ile gerçekleştirilir. antibiyotikler; ateş düşürücü ilaçlar; boğaz için hazırlıklar; vitaminler.

Hastalığın tedavisinde en popüler tıbbi preparatlar antibiyotiktir. Antibiyotikler çeşitli şekillerde - tabletler, aerosoller, süpozituvarlar, süspansiyonlar alırlar. Daha ileri bir aşamada, hastaya reçete enjeksiyonları yapılabilir.

Yüksek sıcaklıkta antipiretik preparasyonlar verilir. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için hasta özel aerosoller, emilim tabletleri kullanabilir. Tedavinin etkisini arttırmak için hastanın vitamin C, özellikle C vitamini içmesi gerekir.

Aşağıda birkaç ilaçlar, doktorları atama:

 • Amoksisilin. İlk önce anjin gibi bir hastalık ile yatırılır. Tedavi hızlı ve etkili bir şekilde ilerleyecektir, çünkü bu geniş spektrumlu bir ilaçtır.

İlaç neredeyse hiç ters reaksiyona sahip değildir. Çok nadiren ilaç ishal veya kusmaya, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Dozlar ayrı ayrı reçete edilir, Hastalığın şiddetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Amoksisilin tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için kuru toz halinde üretilir.

Emzirme döneminde, bebekler için bile reçete olmasına rağmen, ilacın kullanılmaması daha iyidir. İlaç uyuşukluğa neden olmaz, bu yüzden sürüş sırasında kullanılabilir.

Amoksisilin maliyeti salım formuna bağlıdır. Tabletler, ortalama, maliyet - 90 ruble, süspansiyon - 175 ruble, enjeksiyon için toz - 550 ruble.

 • Supraks. Bu üçüncü nesil bir antibiyotiktir.

Bu ilacı sadece içe doğru alın. Amoksisilin gibi bu ilaç çok çeşitli eylemlere sahiptir. Bu ilaç gıda ile alınır.

[kutu tipi = "not"] Supraks hamile, emziren anneler ve 6 aydan küçük çocuklarda kontrendikedir. [/ kutu]

İlacın dozu hastanın yaşı ve kilosu açısından hesaplanır. Tabii, hastalığın tipine ve yoğunluğuna bağlı olarak 7 ila 14 gün sürer.

Suprax kapsülleri (400 mg) 690 - 720 rubleye mal olacak. Süspansiyonun hazırlanması için toz 540-560 rubleye mal olacaktır.

 • Enjeksiyon Derinat.

İmmünomodüle edici ilaç, fizyolojik, onarıcı doku rejenerasyonu üzerinde faydalı etki. İltihabı giderir, spesifik antitümör bağışıklığını artırır. Toksinleri vücuttan doğal bir şekilde çıkarmaya yardımcı olur.

Enfeksiyonlar hamile kadınlara, küçük çocuklara ve kadınlarda emzirme döneminde verilebilir. Yan etkiler genellikle yoktur, nadir durumlarda kaşıntı ve atipik cilt reaksiyonlarına neden olabilir.

Bu enjeksiyonların fiyatı 1300-2700 ruble arasında değişmektedir.

 • Tonsilotren. Bu doğal maddelerden oluşan karmaşık bir ilaçtır.

İlaç mukoza boğazını geri yükler, lokal bağışıklığı arttırır, iltihabı azaltır. Tonzilotren sayesinde iyileşme daha hızlı gerçekleşir, çünkü ilaç hastalığın odağını iyileştirir. İltihaplı bademcikler birkaç gün içinde azalacak.

İlaç yavaş yavaş çözünmesi gereken tabletler şeklinde salınır. İlacın fiyatı 630-680 ruble.

Halk tarifleri

Propolis. Boğaz hastalıklarında, propolis iyi çalışır. Yemekten sonra çiğnenmeli veya tentür hazırlayabilirsiniz.

100 ml alkol alın ve 2 yemek kaşığı ile karıştırın. l. propolis. Karanlık ve serin bir yerde saklayın ve 7-10 gün ısrar edin. Boğazdaki iltihaplı yamaları yağlayın.

Pancar. Kırmızı pancar alın, onları rendeleyin. 1: 1 oranında kaynar su ile dökün. Saat 6 karışımı ısrar edin. Her iki saatte bir, bu solüsyonla boğaz yıkayın.

Nard. Bu bitki ses kaybı ile bile anjin ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur. İnfüzyon bu şekilde hazırlanır - 50 gr elecampane 0,5 litre votka dökülür. 3 gün ısrar et.

Bir çay kaşığı sıvı bademcikler üzerine damlar. Su ile içmeyin. Daha az konuşmaya çalış. İyileştirme hissini duyana kadar prosedürü her saat tekrarlayın.

paketleri:

Anjina votkası durumunda çok etkili

1. Votka. Çok etkili bir kompres votka olarak kabul edilir.

Bir parça bandaj alın ve sulandırılmış votkaya batırın. Votka oda sıcaklığında olmalıdır. Bandaj boğaza yapışır, bandajı yiyecek filmi ve eşarp ile sabitler.

Sıkıştırmayı 7 saat boyunca çıkarmayın. Çocuklar 3 saat boyunca bir kompres bırakırlar.

[kutu tipi = "uyarı"]Dikkat! Pürülan boğaz ağrısı ile kompres kullanmayın! Bu, bakterilerin büyümesini tetikleyebilir. [/ Box]

2. Süzme peynir Eğer bir lor kullanıyorsanız tedavi daha etkili olacaktır. Angina hızlı ve komplikasyonları olmadan gidecek.

Loreyi oda sıcaklığında alın. Gazlı bez üzerine uygulayın ve boğazın etrafında selofan ile sabitleyin. Sıkışmayı gecede bırakın.

3. Lahana. Lahana yaprağı alın, suyu çıkarmak için hafifçe bir bıçakla kesin. Sayfayı boğaz ağıza takın ve düzeltin. Sıkıştırma her 2-3 saatte bir değiştirin.

Bu yöntem pürülan anjin için kullanılabilir, çünkü lahana ısınma etkisine sahip değildir.

Bilmek önemlidir! Pürülan birikintileri mekanik olarak çıkarmayın! Bu prosedür keçeli boyun ve parathonsiler apseyi tetikleyebilir. Pus sadece sık gargara tarafından kaldırılır!

Yeşil çay ve tuzla düzenli olarak durulayın.

durulayın:

1. Yeşil çay 1 bardak sıcak yeşil çay alın, karıştırın 1 çay kaşığı. iyotlu tuz. Boğazını her saat çalkala.

2. Elma sirkesi. 1 bardak sıcak, kaynamış su alın ve 1 çorba kaşığı ekleyin. l. sirke. Boğazınızı her 2 saatte bir durulayın.

3. Furatsilinom. O güçlü bir antiseptik. Bu ilacın 2 tablet 1 yemek kaşığı çözülür. su. Eczanelerde bitmiş çözümü satıyorlar.

Entegre yaklaşımın faydaları

Entegre bir yaklaşım kullanırsanız, tedavi daha etkili olur ve boğaz ağrısı hızla geri döner. Genellikle geniş spektrumlu antibiyotikler, enfeksiyonu öldürmek için reçete edilir. Boğazda ağrıyı durdurmak için spreyler, pastiller, durulama solüsyonları kullanın. Doğrudan hastalığın ocağında hareket ederler.

Tedavi süresince ve sonrasında vitaminleri alın

Doğal olarak, bağışıklığı artırmak için, immünomodülatör ilaçlar, vitaminler, rasyonel yiyecekler ve yatak istirahati unutulmamalıdır. Sıcaklıkta antipiretik ajanlar kullanırlar, sadece sıcaklığı normale indirmez, aynı zamanda boğazda ağrıyı azaltırlar.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Mavi dil

Bu hastalığın en sık görülen tiplerinden biri catarrhal anjinadır. onun belirtiler:

Catarrhal angina ile baş ağrısı olabilir

 • Bademciklerin üst tabakaları etkilenir;
 • Ağız kuru;
 • Boğaz ağrısı;
 • Baş ağrısı;
 • Sıcaklıkta hafif bir artış;
 • Hafifçe artan lenf düğümleri;
 • Bademcikler kuvvetle kırmızıdır, ancak irin yoktur.
Boğazın catarrhal angina ile sulanması için Miramistin kullanılabilir.

İlk belirtilerle tedaviye başlarsanız hastalığın tedavisi hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşir. Hastalığın boş bir formu varsa, o zaman yerel yollarla tedavi edilebilir. Aksi takdirde, pürülan dönüşecek, tedavi antibiyotiklerle devam etmek zorunda kalacak.

Tedavi çok fazla içmeyi içerir. Hastaya çok sıcak veya soğuk yiyecek verilmemelidir. Baharatlı ve tuzlu yiyecekler yemekten kaçının. Yüksek sıcaklıklarda parasetamol veya ibuprofen kullanın.

Oldukça başarılı bu boğaz ağrısı tipi aerosollerle tedavi edilir. Örneğin, Miramistin veya Ingaliptom. Karnı anjina hızla ilerliyorsa, o zaman hastalık bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bu durumda, antibiyotiklerin seyri reçete edilir. Örneğin, Flemoklav, Amoksisilin.

Dikkat edin! Anjinadaki iyileşme ilk 2-3 gün içinde ortaya çıkar, başka bir durumda da doktora tekrar başvurulmalıdır. Yeni bir tedavi kursu yazmalı.

foliküler

belirtiler:

 • Vücut ısısı 40 dereceye kadar;
 • Akut boğaz ağrısı;
 • Ağrı kulak verir;
 • Çok geniş lenf düğümleri;
 • Bademcikler kuvvetle büyümüş ve şişmiş;
 • Bademcik sarımsı yaralarda, bir maç başlığının büyüklüğü.
Foliküler anjina ile, örneğin Sumamed, antibiyotik almanız gerekir

antibiyotikler 1 serisi (penisilinler) ile tedavi - Amoksisilin ve 2 sıra (makrolidler) - Sumamed, Azitroks. Bu hastalık türünde bir kişi genellikle gargara etmelidir. Örneğin, Lugol, Yunus, İyodinol bir çözüm.

Hastaya bol bol içecek verilmeli, ılık süt, papatya ile fito çay, gazsız maden suyu yapılacaktır.

lakün

belirtiler:

 • Yüksek sıcaklık;
 • Şiddetli boğaz ağrısı;
 • titreme;
 • halsizlik;
 • Ağrılı eklemler;
 • Aktif tükürük;
 • Bademciklerin artması ve kızarması;
 • Bademcikler üzerinde baskın filmleri görülebilir.

Bu boğaz ağrısının tedavisi özellikle diğer angina tiplerinin tedavisinden farklı değildir. Tedavide geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılır (Suprax, Cefodrasil, Augmentin). Hasta yatak istirahati, bol içme, gargara ile yatırıldı.

Tedavinin etkisinin yokluğunda bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması reçete edilebilir.

nekrotik

belirtiler:

Necrotik angina hastalığın en tehlikeli formu olarak kabul edilir ve genellikle bir öksürük eşlik eder.

 • öksürük;
 • Sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda tüm mukoza boğazında da olabilen gri-yeşil plak;
 • kusma;
 • Şiddetli halsizlik;
 • Islak depolar;
 • Boğazda yabancı bir nesne hissi;
 • Düşük sıcaklık;

İlginç bir gerçek! Nekrotizan angina da "sıcaklık olmadan boğaz ağrısı" olarak adlandırılır, çünkü bu tür bir hastalık ile, vücut ısısı, genellikle, normal kalır. Ateş başlarsa, etkisiz tedavi ve komplikasyonların geliştiğini gösterebilir.

[kutu tipi = "bilgi"]Bu hastalığı olan hastalar hastaneye yatırılır.

Sonuçta, bu boğaz ağrısı çok bulaşıcıdır ve tedavi etkin bir şekilde yapılmazsa, kişi hızla komplikasyonlara başlar. [/ Box]

Antibiyotik tedavisi, antibiyotik enjeksiyonları içerir. Hasta furatsilinom ile gargara yapmalı. Bademciklerin yüzeyi Novarsenol veya Neosalvarsan ile tedavi edilir.

Hastalığın akut döneminde alınması gereken önlemler

Hastalığın akut döneminde sadece hastalığı antibiyotiklerle tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda anjinin semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olursunuz. Hasta antipiretik ilaçları verin. Örneğin, İbuprofen. Sadece ısıyı gidermekle kalmaz, aynı zamanda vücuttaki ağrıları da azaltır.

Angina ile çok sıcak sıvı içmek gerekir - su, çay

Hasta çok içmeli, ancak boğazdaki ülserlerle yapılması kolay değildir, bu nedenle akut bir ekşi eksü veya limonlu çay vermeyin. Ona sıcak süt ya da papatya çayı versen iyi olur.

Boğazda ağrı için şekerleme yapmayın çünkü onlardan dolayı daha fazla yutmanız gerekir. Bir hastanın sigara içmesine ve çok konuşmasına izin vermeyin. Daha fazla uyu ve dinlensin.

Çocuklarda tedavi özellikleri

Çocuklarda tedavi, yetişkinlerin tedavisinden kökten farklı değildir. Yetişkinlerin yanı sıra, Çocuklara antibakteriyel ilaçlar reçete edilir, bol bol içecek verilir, yatak istirahati yapılır..

Anjinalı çocukların Lugol çözümüyle gargara yapmaları önerilir.

Bebekler Miramistin veya Lugol çözümleri ile gargara yapmalıdır. Hasta çok küçükse ve nasıl gargara yapılacağını bilmiyorsa, o zaman vurgu spreyler ve aerosoller üzerindedir. Sadece onları boğazda değil, yanakta veya emziğin içinde serpin.

Bıldırcınları antiseptiklerle yağlamayın, çünkü bebeklerin mukusları yetişkinlerden çok daha hassastır. Yedikten sonra herhangi bir lokal tedavi yapın.

Vücudu uyuşturucuya aşırı yüklemeyin. Ayrıca bebeklere probiyotik vermeyi de ihmal etmeyin. Örneğin, Lineks, Bifiform, kapsüllerde yoğurt.

Çocuklara ayrıca probiyotik verilmelidir - örneğin Lineks

Ne yapmak yasak

Eğer anjin gibi bir hastalık almak istiyorsanız ve tedavi hızlı ve etkiliydi, hatırlayın, ne yapamazsınız:

 • Sıcaklıkta sıkıştırır;
 • Pürülan boğaz ağrısı için sıkıştırır;
 • Sigara içmek ve güçlü alkol kullanmak;
 • Çok konuşun;
Tedavi süresince sigara içmek yasaktır
 • Antibiyotikler reddedin;
 • Sert, tuzlu, çok sıcak veya soğuk bir yiyecek var;
 • Hastalığı ayakları üzerinde taşımak;
 • Kendi kendine ilaç verme;
 • Boğazdaki iliği mekanik yollarla çıkarın.

Boğaz ağrısı komplikasyonları - kendi kendine tedavi ne kadar tehlikeli

Evde denilen bir doktor bile, hastada hangi tür anjinanın bulunduğunu hemen belirleyemez. Sonuçta, doğru tanı koymak için, sadece hastayı incelemekle kalmaz, aynı zamanda analiz için yayma yapmak gerekir. Ancak bundan sonra doğru tedaviyi atayabilirsiniz.

Tıp eğitimi olmayan kişiler hakkında ne söyleyebilirim? Kendiliğinden gelen ilaçlar korkunç sonuçlara yol açabilir:

Angina, uygun tedavinin yokluğunda, romatoid artrit dönüşebilir

- Böbreklerin, kalbin, eklemlerin ihlali;

Anjina komplikasyonlarından biri otitis

- Streptokok zehirli şok sendromu.

Anjina tedavisi zahmetli bir işlemdir, doktor ve hasta arasında yakın temas gerektirir. Tedavinin kurallarını gözlemlemeksizin, iyileşmenin pozitif dinamiklerini elde etmek imkansızdır.

Kendine iyi bak ve iyi ol.

Angina hızlı ve etkili bir şekilde tedavi etmek için nasıl:

Çocuklarda angina tedavisi, E. Komarovsky'ye şunları söyleyecektir:

Boğaz ağrısı tedavisi ile ilgili başka bir videoya bakın:

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi - 5 yol

Angina genellikle akut tonsillit denir. Bu sinsi hastalığa, bademciklerin bulaşıcı bir hastalığı eşlik eder ve birçok tehlikeli komplikasyona neden olabilir. Çoğunlukla hastanın bir hastaneye yerleştirilmesi önerilir, ancak komplike olmayan vakalarda evde yetişkinlerde anjina tedavisi de mümkündür. Terapi prensiplerini anlamak ve ilgili doktorla eylemlerini koordine etmek önemlidir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler

Anjina enfeksiyöz bir hastalık olduğundan, tedavinin temel amacı bademcik dokularından patojen floranın ortadan kaldırılmasıdır. Tedavinin ikinci görevi vücudun zehirlenmesini ortadan kaldırmak ve bağışıklık sistemini iyileştirmektir. Bu problem setini çözmek için çeşitli yöntemler kullanılır.

Hangi ilaçlar, antibiyotikler hastalığa yardımcı olur?

İlk olarak, bademcik iltihabı antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi radikal bir adımdır, ancak gereklidir.

Diğer araçlar ve yöntemler yardımcıdır.

Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, antihistamin ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar reçete etmek için tavsiye edilir:

Sıklıkla antibiyotiklerle uzun süreli tedavide, mantar karşıtı ilaçların gelişimi gözlenir, bunun için bir antifungal ilaç olan "Nistatin" veya "Ketonazol" reçete edilebilir.

Bağışıklık sistemini artırmak için ilaçlarla ilaç tedavisini takviye etmek de önemlidir - vitamin veya immüno-modüle edici ilaçlar.

Boğaz ağrısı için bir çare olarak durulayın

Anjina ile durulamaların amacı patojen florayı bademciklerin yüzeyinden yıkamaktır.

Bunun için antiseptik çözümler kullanılır:

 • Bir furacillin çözeltisi. 2 tablet toz haline getirildi ve 1 bardak kaynar suda çözündürüldü. Sıcak bir duruma soğutun.
 • İyotlu soda-tuz çözeltisi. 0.5 litre sıcak suda, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı soda çözün. Çözeltiye 3-4 damla iyot damlatılır.
 • Lugol'un çözümü. 1 bardak sıcak su içinde seyreltmek için 1 çay kaşığı eczane çözeltisi.
 • Bir propolis çözümü. 2 çay kaşığı alkolik kimyager çözeltisi 1 bardak ılık suda seyreltilir.
 • Bir "Chlorophyllipt" çözeltisi. 1 bardak ılık su içinde seyreltilmiş 2 çay kaşığı eczane çözeltisi.

Bademcik iltihabı ile gargara günde en az 6 kez olmalıdır. Hazırlık yeterli hacimde hazırlanmalıdır - her bir durulama için yaklaşık 0,5 litre. Her prosedür için taze bir çözüm kullanmak daha iyidir.

Boğaz için spreyler

Durulamadan sonra spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Yıkanmış bademciklerin yüzeyine spreylenmeleri, lokal anestetik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Aşağıdaki preparatların sprey şeklinde başarılı olduğu kanıtlanmıştır:

 • "Tantum Verde";
 • "Geksoral";
 • "Strepsils";
 • "Ingalipt";
 • "Lugol Sprey."

Aynı zamanda spreylerle aynı etkiye sahip olan emilim tabletlerini de kullanabilirsiniz - "Tharyngept", "Septotelet", "Strepsils."

Ne spreylerin, ne de şeker şekerlerinin bademcik iltihabı tedavi etmediğini anlamak önemlidir.

Boğaz ağrısının bazı semptomlarını yumuşatırlar ve boğazda iltihabı hafifletmeye yardımcı olurlar, ancak dokuya derinlemesine nüfuz eden enfeksiyonu yok etmek için sadece antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Boğaz için sıkıştırır

Halen anjina tedavisinde hala popüler olan ısınma kompresleri, günümüzde tartışmalara neden olmaktadır. Bir yandan, yerel kan dolaşımını iyileştirir ve yutulduğunda ağrıyı hafifletir. Diğer taraftan, dolaşım sistemi yoluyla enfeksiyonun diğer organlara girmesine katkıda bulunurlar, bu da ciddi komplikasyonlara yol açar. Aynı nedenle, inhalasyon için angina önerilmez.

Aşağıdaki durumlarda sıkıştırmaları koymak kesinlikle yasaktır:

 • bademcikler üzerinde irin varlığı;
 • yüksek sıcaklık;
 • serebral dolaşım bozuklukları;
 • kardiyovasküler patolojiler;
 • alerjiler ve dermatit;
 • Tiroid bezi hastalıkları.

Bununla birlikte, anjinada lenfadenit - submandibular veya servikal lenf nodlarının inflamasyonu eşlik ediyorsa kompresler durumu hafifletebilir.

Bunun için, deriden iyi nüfuz eden, iltihabı anestezi eden ve hafifleten "Dimexide" ilacını kullanabilirsiniz:

 • ılık su ile "Dimexide" 1: 3 oranında seyreltin;
 • Çözelti içinde gazlı kompres sıkıştırın ve sıkın;
 • boyunun submaksiyel ve lateral yüzeylerinde kompresyon uygulayın;
 • kuru yumuşak bir bezle sabitleyin;
 • yün atkı bağlamak için.

Böyle bir kompresin bir saat içinde kalmasını sağlayın, daha sonra cilt temiz su ile temizlenmelidir.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp, tıbbi tedaviye tamamlayıcı birçok yardımcı madde sunabilmektedir:

 • Bal sirkesi durulama. 1 bardak sıcak su içinde çözünmesi için% 6 elma sirkesi 1 çay kaşığı. 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Meşe kabuğu bir kaynatma ile durulayın. 1 çorba kaşığı hammaddeli emaye kaplarda dökün ve 0.5 litre kaynar su kaynatın. Soba üzerinde 30 dakika soyun, sıcak bir sıcaklığa ve filtreye soğutun.
 • Propolis bezelye. Durulamadan sonra, bir bezelye büyüklüğünde propolis parçalarını alın ve karakteristik bir yanma hissi ve uyuşma hissine kadar dikkatlice çiğneyin.
 • Kuru tuz sıkıştırın. Bir tavada veya bir fırında sıcak tuzu ısıtın ve bir torbaya dökün. Sıcak bir şekilde, submandibular bölgede boynu takın ve bir eşarp ile sabitleyin. Serinlene kadar devam et.

Anjina tedavisinde, gül kalçalarının soğanı, papatya ve limon rengi infüzyonu, limonlu çay çok yararlıdır ve büyük miktarlarda içilmeleri gerekir. Boğazın yumuşatılması için ılık sütle bir çay kaşığı bal kullanabilirsiniz.

Anjin şekline bağlı tedavi

Tonsillitin birçok çeşidi ve karmaşık bir sınıflandırması vardır. Meydana geldiği forma bağlı olarak, tedavinin kendine özgü özellikleri olabilir.

Mavi dil

Angina'nın catarrhal formu, mukoz membranlardan yüzeysel olarak etkilendiğinde, dokuda enfeksiyonun derin bir şekilde nüfuz etmemesi nedeniyle, ışık olarak kabul edilir.

 1. Bademcikler kızarır, gevşer ve boyut olarak artar.
 2. Enflamasyon, bitişik ark ve yumuşak damakları etkiler.
 3. Sıcaklıkta 380C'ye kadar bir artış var.
 4. Yutulduğunda ağrı var, baş ağrısı.
 5. Genel bir zayıflık var.

Bademcik iltihabı formunun tedavisi olağan şemaya göre meydana gelir ve sıklıkla antibiyotiklerin reçetesi ile dağıtılır.

Ama hastalık başlarsa, daha şiddetli bir aşamaya gidebilir - lacunar anjinası.

Onu bademcikler üzerinde beyaz bir plak görünür, lacuna eksüda birikir. Sıcaklık 390C ve daha yükseklere çıkabilir. Lacunar boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılmalıdır, çünkü hastalık ciddi komplikasyonlarla doludur.

foliküler

Foliküler anjin, bademciklerin dokularına derin hasar ile karakterizedir. Foliküllerin iltihaplanması - tanecikleri andıran gözle görülür sarı-beyaz odaklardır. Bu form şiddetli kabul edilir ve çoğu zaman bir hastanede yerleştirme gerektirir.

 1. Lacunar anjinda olduğu gibi, sıcaklık yüksek olabilir - 390C ve üzeri.
 2. Hasta tükürük artışını artırdı.
 3. Akut ağrıları vardır, yutma çok zorlaşır.
 4. Bazen kalpte ağrı var.

Foliküler boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir, ancak bir doktorun sürekli gözetimine ihtiyacınız vardır.

Hastalığın bu formu yüksek dozda antibiyotik, kan testlerinin kontrolü ve sonraki rehabilitasyon gerektirir.

irinli

Günlük yaşamda pürülan lacunar veya foliküler anjin denir. Her iki form da takviye varlığı ile karakterizedir. Pürülan formların pürülan formlarının kendine özgü özelliği, antibiyotiklerin zorunlu kullanımıdır. Gerekirse, sadece tabletlerde değil, aynı zamanda kas içinden de reçete edilirler.

Bazı durumlarda pürülan boğaz ağrısının tedavisi özel bir prosedür gerektirir - bademciklerin mekanik olarak temizlenmesi. Durulamaların sonuç vermemesi halinde reçete edilir. Evde temizlik yapmak çok zor, belli bir beceri gerektirir. Buna ek olarak, yanlış yaparsanız, erozyon yaşayabilir veya bir apse geliştirebilirsiniz. Bu nedenle, pürülan fişleri bir spatula ile hafifçe uzaklaştıran ve boğazı antiseptik olarak tedavi eden doktora doktora vermek daha iyidir.

phlegmonous

Flegmonöz formu, pürülan tonsillitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Aksi takdirde "paratonzillit" denir. Bu durumda bademciklere bitişik dokular derinden etkilenir.

Phlegmonous tonsillit hızla gelişir ve aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • 400С ve üzeri sıcaklıklarda artış;
 • güçlü ses kısıklığı ya da sesin tamamen kaybolması;
 • artan tükürük ve kötü nefes;
 • çenelerin daralması;
 • yumuşak ve sert damağın kuvvetli şişmesi;
 • Şiddetli ağrı, genel ciddi zehirlenme belirtileri.

Bir anjinin flegmon şeklini bağımsız olarak tedavi etmek imkansızdır.

Bu belirtiler varsa, hemen bir "ambulans" çağırmalısınız.

Ülseratif nekrotik

Ülseratif nekrotik anjin, Simanovsky'nin bademcik iltihabı olarak adlandırılan hastalığın ayrı bir şeklidir. Yukarıdakilerin hepsinden farklı olarak gelişir. Bunun sebebi, vücuda bir dış enfeksiyon bulmak değil, normal koşullar altında herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan kendi fırsatçı mikroflorasını harekete geçirmektir.

Uzun süreli hastalıklar, tükenme, bağışıklık yetmezliği, kronik enfeksiyonlar sonra - genel bir bağışıklık zayıflama arka planı karşı Tonsillit Simanovsky oluşabilir.

Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • 37.50Сa kadar sıcaklık;
 • boğazda hafif ağrı;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku ile stomatit belirtileri;
 • grimsi beyaz plak ve bademcikler ülserler, daha çok bir tarafta.

Başlatılan ülseratif nekrotik tonsillit bademcik, damak, larinks ve dil nekrozuna yol açar. Yeterli tedavi sadece tam laboratuvar teşhisinden sonra mümkündür. Genellikle antibiyotik tedavisi ve ülserlerin hidrojen peroksit ile tedavisi, boğazın antiseptiklerle sulanması, bademciklerin iyotla yağlanmasıdır.

Viral

Viral bademcik iltihabı semptomatolojisi, anjina'nın kataral formuna çok benzer, ancak hastalığın etken maddesi başkadır. Bu nedenle, burada doğru teşhis önemli bir öneme sahiptir.

Angina'nın viral formları antibiyotiklerle tedavi edilmez.

Viral angina aşağıdaki enfeksiyonların bir sonucu olarak gelişebilir:

 • grip;
 • adenovirüs;
 • enterovirüsler;
 • pikornavirüsler;
 • Herpes.

Viral bademcik iltihabı tedavisi antiviral ilaçların kullanımını gerektirir:

 • "Amantadin";
 • "Remandatin";
 • "Arbidol";
 • "Viferon";
 • "Ribavirin";
 • "Kagocel".

Tedavinin geri kalanı her zamanki şemaya göre yapılır. Bununla birlikte, doktorun hastalığın seyrini izlemesi önemlidir. Sıklıkla, anjin viral formu bakteriyel eki çeker.

uçuk gibi

Herpetik veya herpes boğaz ağrısı, viral bademcik iltihabının özel durumlarından biridir. Hastalık genellikle I veya II tipi herpes virüsü tarafından kışkırtır.

Bu angina formunu tedavi etmek için, antiherpetik ilaçlar kullanmanız gerekir:

 • tabletler: "Asiklovir", "Famvir";
 • rektal fitiller: "Viferon", "Panavir".

Ciddi durumlarda, doktor "Cycloferon" veya "Splenin" enjeksiyonlarını reçete edebilir. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinin geri kalanı, olağan şemaya göre gerçekleşir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte, anjin, her zamanki durumdaki gibi aynı şekilde tedavi edilir. Şema standardı: antibiyotik tedavisi, durulama, lokal antiseptik ve ağrı kesici ilaçların kullanımı, bol içecek, vitaminler. Tek nüans - doktor daha dikkatli bir antibiyotik seçer.

Hamilelik sırasında bir anjinada atanan veya aday gösterilmiş preparatları kabul etmekten korkmak gerekli değildir. İhmal edilen enfeksiyonun ve vücudun zehirlenmesinin sonuçları sadece gelecekteki anne için değil, aynı zamanda fetus için de çok ciddi olabilir.

Olası komplikasyonlar

Başlamış veya "tedavi edilmemiş" angina çok sayıda komplikasyonla doludur:

 • farengeal apsesi;
 • abseleri
 • orta kulak iltihabı;
 • pürülan lenfadenit;
 • larinksin ödemi;
 • miyokardit;
 • romatizma;
 • glomerülonefrit.

Bu nedenle, kolay bir catarrhal formu bile bir doktorun gözetiminde tedavi edilmelidir. Hastalığın ağır sonuçlarından kaçınmak için, reçeteleri ve rejimi kesinlikle gözlemek gerekir. Yeterli karmaşık tedavi ve uygun rehabilitasyon, kronik bademcik iltihabının gelişmesini engelleyecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde Salpingoitis

Salpenşitten tamamen iyileşebilir miyim?Karmaşık tedaviyi kullanıyorsanız mümkündür. Doktoru ziyaret edin ve size tedaviyi seçecektir, ayrıca, salpingootitis'te oldukça yaygın olan komplikasyonları önlemek için doktora zamanında ziyarette yardımcı olacaktır.

Stomatil ile stomatit durulayın

Henüz bir yorum yokStomatitis tedavisi alternatif ilaçlardan alınan ilaçlar ve reçeteler yardımıyla gerçekleştirilebilir. Ağız mukozasının ağrılı lezyonlarının tedavisi için en etkili ve popüler araçlar papatya infüzyonu veya kaynatmadır.