Loading

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Anjina için antibiyotikler

Anjin (akut bademcik iltihabı) - patojenik mikroflora tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyon esnasında klamidya mikoplazmal anjin ve aktive bademcik mukoza bakteriyel mikroflora ile, bakteriyel hastalık formlarının tedavisi için yetişkinlere de uygulanabilir antibiyotikler.

Yetişkinlerde Angina

Yetişkinler anjinadan 30-35 yaşına kadar sıkıntı çekmektedir. Bu, lenfoid dokunun yaşla ilişkili bir şekilde yayılmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlılarda, bademcik iltihabı nadirdir, silinmiş semptomlarla ortaya çıkar.

pnömokok, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, mantar, sipiriller, mikoplazma, klamidya - Bakteriyel anjin hastalığı, daha çok beta hemolitik streptokok A bulunan aralarında patojenler, Staphylococcus aureus, en azından karşı aktiviteye sahip maddeler kullanıldığında.

Beta-hemolitik streptokok en patojeniktir. Bu bakteriler, spesifik bir immün yanıtı aktive eden endotoksinleri salgılar, şunları içerir:

 • miyokarda bağlanan ve kalp hasarına neden olan antijenler;
 • Böbrekleri yok eden bağışıklık kompleksleri.

Streptokokal akut tonsillit formu glomerülonefrit, romatizmal ateş ile komplike olabilir. Komplikasyon olasılığından dolayı, bakteriyel boğaz ağrısı antibiyotiklerle tedavi edilir ve laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanarak bir ilacı almak için en iyi ilacın hangisi olduğuna karar vermek doktora kalmıştır.

Angina belirtilerimizdeki angina semptomları ve semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Antibiyotikler reçete edildiğinde

Antibakteriyel ajanlar, ilaçlarla boğaz ağrısının konservatif tedavisinin temelidir. Hastalığın ilk gününden itibaren, streptokok anjinası olan yetişkinler için antibiyotik reçete edilir.

Bu enfeksiyöz hastalığın yetişkinlerdeki payı palatine bademciklerin tüm enfeksiyonlarının% 15'ini oluşturur. Akut bademcik iltihabının streptokokal şeklini, boğazın arka duvarından alınan bakteri mikroflorası üzerinde bir leke ile teşhis edin.

Streptokok formu, 3 yıl ve ergenlik çağındaki çocuklar için daha tipiktir (toplam vaka sayısının% 30'una kadar). Hastalık şiddetlidir, yeterli tedavinin yokluğunda, romatizma, glomerülonefrit formunda ciddi komplikasyonlar verir.

Erişkinlerde komplikasyon olasılığı daha azdır, streptokokal formu çocuklarda olduğundan daha az görülür, ancak bu bakteriyel hastalık antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir.

Streptococcal bir akut tonsillit formunun öksürük, soğuk algınlığı yokluğunda olabileceğini varsayalım.

 • yutulduğunda akut ağrı;
 • 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklar.

Genellikle bir yetişkine içmek için reçete edilen anjina ile hangi antibiyotiklerin alınması, boğazın işi durdurmadan tedavi edilmesi mümkün mü? Bu sorular bazen erişkinlerde ortaya çıkmaz, çoğu zaman boğazdaki ağrıya önem vermez, bu da soda durulamalarıyla tedaviyi sınırlandırır.

Bu arada akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi almayan bir hasta, ailede ve işte bir enfeksiyon kaynağı olur.

penisilinler

Yetişkinlerde streptokok anjina tedavisi sırasında penisilinler kullanılır - fenoksimetilpenisilin, ampisilin, amoksisilin. Bir hastanede, çoğunlukla içte, enjeksiyonlarda bir antibiyotik reçete edilir.

Akut tonsillitin streptokokal formu için tercih edilen ilaç, fenoksi-memil penisilin'dir. Tabletlerde, bu antibiyotikler yetişkinler 10 gün boyunca 0,5 g için 6 saat içinde alırlar.

Streptococcal anjinada fenoksimetilpenisilin seçimi, streptokoklara karşı yüksek antibiyotik etkinliğine sahip, ancak dar bir etki spektrumu. Dar etki spektrumu nedeniyle, ilacın normal bağırsak mikroflorası üzerinde daha az etkisi vardır.

Bu doğal penisilin dezavantajları ilaca karşı yüksek bir alerji olasılığı içerir. Bu durumda amoksisilin atar.

Bu antibiyotiğin seçimi, streptococci'ye karşı bir aktiviteye sahip olan amoksisilin vücuttan yavaşça atıldığı gerçeği ile açıklanır, bu ilacı günde 2-3 kez almak yeterlidir.

Tabletlerde sık sık Flemoxin Solutab atandı. İlaç çocuklar ve hamile kadınlar için izin verilir, günde 2 kez yeterince al.

Penisilinlerden anjinli yetişkinlere randevu için en iyi antibiyotiklerin listesi şunları içerir:

Yüksek sıcaklığa sahip şiddetli bir inflamasyon şekli, korunmuş penisilinler, ilaç amoksisilin + klavulanik asit ile tedavi edilir. Klavulanik asit, amoksisilin, midede tahribattan korur, bu da ilacın terapötik etkisini arttıran enzimlerdir.

Penisilinler sıklıkla alerjiye neden olurlar. Hastaların yaklaşık% 6'sı penisilinlere reaksiyon gösterir ve bunların yarısı sefalosporinlere çapraz reaksiyon gösterir.

makrolidler

Penisiline alerjisi olduğunda, akut tonsillit, makrolidler - azitromisin, spiramisin, roksitromisin, midekamisin, josamisin grubundan ilaçlar ile tedavi edilir.

Makrolidler, streptokokların aktivitesine ek olarak, St dahil olmak üzere stafilokoklara etki ederler. aureus, gram-negatif mikroflora, anaeroblar, spiroketler, hücre içi parazitler - klamidya, mikoplazma.

Anjinadaki bu tip antibiyotik, yetişkinlerde etkili makrolidlerin Azitromisin yanı sıra, Azitroks, Sumamed, Zitrolid analogları olan tabletlerde reçete edilir.

Bu uzun etkili ilaçlar, hastalığı ayakları üzerinde taşımak zorunda kalan yetişkinlerin tedavisi için son derece uygundur. Tedavi süresi 3 gündür, her gün 1 tablet almak için yeterlidir.

Staphylococcal anjina antibiyotikler ile eritromisin tedavisi öncelikle reçete için, makrolid grubundan ilaçlar vardır.

sefalosporinler

foliküler, laküner anjin - Bu hastalığın irinli formlarında Gram-pozitif kokoid enfeksiyonların neden olduğu ağır akan bademcik iltihabı için reçete ilaçları sefalosporin.

İlaçlar enjeksiyonlarda, tabletlerde reçete edilir. Sefalosporinler, ilacı günde iki kez girmenize ya da almanıza izin veren bir terapötik konsantrasyonda uzun süre kanda kalır.

Cefpirome, sefepim, fakat alma sonuçları, yetişkinlerde yan etkiler bilinmezlik dikkatle boğaz ağrısı için onları reçete - Yüksek verim, geniş spektrumlu sefalosporin antibiyotikleri yeni nesil var.

Erişkinlerin tedavisi için ateşi olan pürülan anjina ile güçlü antibiyotikler Sefuroksim, Sefaleksin, Seftriakson, Cyphran kullanılır.

karbapenemler

Karbapenemi antibiyotikler yaygın olarak aktiftir, ciddi hastalıklar için kullanılırlar. Karbapenemler gram-pozitif, gram-negatif mikroflora, spor oluşturucu anaeroblara karşı aktiftir.

Enjeksiyonlarda bu grubun reçeteli ilaçları, ilaç rezerv grubuna karbapanemleri içerir. Diğer grupların antibiyotik tedavisinin yokluğunda kullanılırlar, yüksek sepsis riski vardır. Bu grubun hazırlıkları - Meropenem, Imipenem.

Angina tedavisi

Akut tonsillit ile birlikte antibakteriyel ajanlarla eşzamanlı olarak şunları yaparlar:

 • antihistaminikler - loratadin, klemastin;
 • B grubu vitaminler, askorbik asit.

viral bir enfeksiyon nedeniyle mantar hastalığının şeklinde ve anjin tedavisi için antibiyotik kullanmayın, antibiyotikler yalnızca laboratuvar testleri, hastanın durumu, hastalığın dinamiklerinin ifadesine reçete.

Erişkinlerde viral anjinada antibiyotiklerle tedavi için endikasyon, mukoza boğazının kendi mikroflorasının aktive edilmesi, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanması veya bağlanması tehdididir.

Kural olarak, orofarenksin mukoza zarına nüfuz eden virüs, bademciklerin normal mikroflorasını aktive eder, patojenik mikrofloranın çoğalmasında bir artışı tetikler.

Staphylococci, gram-negatif mikroorganizmalar primer miyokardit, kolesistokolangit, romatizma, poliartritin suçlularıdır. Bu gibi durumlarda, kendi kendine tedavi hastalığın akut formunun kronik bademcik iltihabına ve aynı zamanda kalp ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonlara geçişini tehdit eder.

Bu materyale ek olarak, boğazınızı yıkayarak anjin tedavisini okuyun.

Boğaz ağrısı tedavi etmek için

Anjina'nın etkin tedavisi açık klinik teşhis ve yeterli farmakoterapi ile sağlanır. Anjina, spreyler ve gargara için antibiyotikler, tedavi süresini önemli ölçüde kısaltır, hastalığın şiddetini azaltır ve insan bağışıklık sisteminde önemli bir bağlantı olarak vücudun koruyucu faktörlerini korur.

Angina, faringeal lenfoid halkanın yapılarının akut inflamasyonu fenomeniyle ortaya çıkan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Grip ve ARI sonrası en sık görülen hastalıklardan biridir.

Anjin tedavisi karmaşıktır ve şunları içerir:

 • Antimikrobiyallerle yerel etiketleme.
 • Ağrı kesici.
 • Sistemik antibiyotiklerin amacı.

Anjina için antibiyotikler

Bademcik iltihabı vakalarının% 70 kadarı virüslerden kaynaklanmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları korona ve rinovirüslerdir. Geriye kalan% 30, bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar tarafından muhasebeleştirilir. Bakteriyel gine kaynaklı anjina vakalarının% 80 kadarı beta-hemolitik grup A streptokoklardır (Streptococcus pyogenes, BHSA).

Anjin içinde bir antibiyotiğin zamanında atanması için, "Streptatest" sistemini kullanarak antijenleri BGSA'ya tanımlamak gerekir.

Streptapt, boğazda ağrı nedenini 5 dakikaya kadar sağlayan evrensel bir araçtır. Oral kavitedeki beta-hemolitik streptococcus A grubunun varlığını hızlı bir şekilde kuracaktır ve böylece yeterli antimikrobiyal tedavinin zamanında tahsisinde yardımcı olacaktır. Bir patojenin yokluğunda, streptaptist, boğaz ağrısının antibiyotiklerle mantıksız tedavi edilmesini önleyecektir. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

Şek. 1. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

Şek. 2. Streptapt, boğazda ağrı nedenini hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlayan evrensel bir araçtır.

Şek. 3. Streptate ile çalışma şeması.

Anjina için antibiyotikler. Doğru seçim

Streptokoklar penisilin grubu ilaçlara yüksek hassasiyet gösterir. İlaç intoleransı veya patojenin direnç göstermesi durumunda (direnç), birinci veya ikinci kuşak makrolidler ve sefalosporinler reçete edilir.

Boğaz ağrısı tedavisi, aşağıdaki grupların antibiyotiklerle yapılır.:

Penisilin grubunun preparatları:

 • diş hekimleri
 • Augmentin, amoksiklav
 • amoksisilin

Fenoksimetilpenisilin, bu antibiyotiğin bir süspansiyon şeklinde salınması nedeniyle küçük çocukların tedavisinde faydalıdır.

Amoksisilin, artmış biyoyararlanım (hasarlı dokularda birikme kabiliyeti) ile karakterize edilir. İlaç, serum proteinleri ile daha az ilişkilidir.

Birinci jenerasyonun sefalosporinleri oldukça etkili antibiyotiklerdir ve hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Yüksek anti-streptokok aktivite, makrolid grubunun antibakteriyel ilaçları tarafından bulunur. Lezyonda yüksek konsantrasyon oluştururlar.

Anjina için doğru seçilmiş antibiyotikler istenen sonucu hızlıca elde eder, komplikasyonların gelişmesini engeller ve sürecin kronizasyonunu önler.

Şek. 4. Fotoğrafta penisilin grubu Amoksisilin ve makrolid grubu Azitromisin hazırlanması.

Anjina için antibiyotikler. Başvurmak ya da değil mi?

Hastalığın ilk belirtileri olan erişkinlerde ve çocuklarda antibiyotik kullanılamaz. Sadece enfeksiyonun bakteriyel yapısı durumunda gösterilirler. Uzmanlar tarafından geliştirilen McAisek ölçeği, viral ve CSA-tonsillit arasındaki ayırıcı tanının yapılmasına yardımcı olur.

 1. Ölçek 1'den fazla puan yazılmazsa, anjina için antibiyotik gösterilmez. Anjina semptomatik tedavisi. Ek tanı yöntemleri gerekli değildir.
 2. Skor 2 puan ise, o zaman antibiyotik reçete sorusu doktor tarafından karar verilir.
 3. Ölçeğin 3'ten fazla olması durumunda, boğaz ağrısının antibiyotik sistemik eylemle tedavisi belirtilmektedir.

Anjina için antibiyotikler. Tedavi süresi

Uygun seçilmiş antibakteriyel tedavi ile hastanın durumu hızla iyileşir. Ancak doktorun görevi sadece hastayı hızlı bir şekilde kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda komplikasyonların gelişmesini de önler. Bu, en az 10 gün boyunca antibiyotik kullanımı ile ortaya çıkan patojenin tamamen yok edilmesi ile elde edilir.

TSHA-tonsillit ve bağışıklık

BCAA-bademcik iltihabı kalıcı bir bağışıklık bırakmaz. İyileşme sırasında hastalığın geri dönüş olasılığı yüksektir.

Antibiyotiklerin mantıksız kullanımı

Anjinada antibiyotiklerin mantıksız kullanımı patojenlerin direncinin gelişmesine ve istenmeyen reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olur. Çoğunlukla antibiyotik reçete etme nedeni ağrı sendromudur. Bununla birlikte, anjinada ağrı, anestetiklerle topikal uygulama için iyi bir şekilde azaltılır.

Rusya'da, antibiyotiklerin yaklaşık% 70'i haklı değildir. Yaklaşık% 25'i haklıdır, ancak başvuruları her zaman başarılı değildir.

Virüsler için antibiyotikler işe yaramıyor. Viral bademcik iltihabı ile lokal ilaçların atanması sınırlanabilir.

antihistaminikler

Anjina'nın antihistaminik ilaçlarla tedavisi, sadece hastalığın erken döneminde önerilebilir. Suprastin, tavegil, fenkarol, claritin, telfast, vb. Gibi ilaçlar gösterilir.

Şek. 5. Antihistaminikler.

Boğaz ağrısının topikal preparatlarla tedavisi

Günümüzde topikal uygulama için kombine preparatlar, anjina tedavisinde en popüler olarak kabul edilmektedir. Bu antiseptik ve dezenfektan, antibakteriyel, anti-mantar ve anti-viral, anestetik maddeler, bitkisel yağlar, ve vitaminler içerir.

Nadiren bu bölgeyi etkileyen mukoza zarını tahriş etmeden, hastalıklı organı etkileyen alerjik reaksiyonlara neden olabilir orofaringeal hastalıkların topikal tedavisinde güncel ilaçlar, yüksek derecede toksik ve pratik uygulama alanında absorbe değil değildir.

Topikal kullanım için kombine preparasyonlar, spreyler, durulama çözeltileri ve emilim tabletleri şeklinde temin edilebilir. Ağız boşluğu, larinks, farinks, anjina ve kronik bademcik iltihabı hastalıklarında kullanılırlar, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılırlar.

Angina'nın lokal tedavisi için geniş ilaç kullanımı, antibakteriyel ilaçların haksız kullanımını azaltmayı ve mikroorganizmaların direncini geliştirme riskini önlemeyi mümkün kılmıştır.

Anjina tedavisi için topikal preparatlar

Bioparox bir aerosoldür. Antibiyotik fusafungini içerir. 7 günden fazla olmamak üzere doktor reçetesine göre kullanılır. Tedavinin sonlandırılması üzerine zorunlu tıbbi gözetim.

Şek. 6. Bioparox, aerosollerde bir antibiyotiktir.

TeraFlu LAR - tabletler ve sprey. Lidokain, benzohekzonyum ve nane içerir. Antiseptik ve topikal anestezik etkiye sahiptir. İlacın bir parçası olan Benzoxonyum klorür antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkiye sahiptir. İlaç herpes virüsüne, influenzaya ve parainfluenzaya karşı aktiftir. Lidokain lokal anestezi etkisine sahiptir. Boğaz ağrısının şiddetini ortadan kaldırır veya azaltır. Nane mentol bazlı esansiyel bir yağ içerir. Nane analjezik, antispazmodik, antiseptik etkiye sahiptir. Karakteristik ferahlatıcı bir tat ve aromaya sahiptir.

Şek. 7. Anjina TerraFlu LAR - tablet ve sprey tedavisi için ilaç. Antiseptik ve topikal anestezik etkiye sahiptir.

Flurbiprofen non-steroid anti-inflamatuar bir ilaçtır (NSAID). Rezorpsiyon için tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Anestezinin etkisi 15 dakika içinde gelir ve birkaç saat sürer.

Strepsils Intensive - flurbiprofen içeren tabletler (NSAID'ler). Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Tantum Verde bir non-steroid anti-inflamatuar ilaçtır (NSAID). Çözelti, sprey, tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür. Antiseptik heksetidin, dezenfektan ve uçucu yağlar içerir. Aerosol ve durulama şeklinde kullanılır. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktivitesi vardır. Lokal hemostatik, analjezik, zarflama ve koku giderici etkiye sahiptir.

Stopangin - çözelti, sprey. Antiseptik heksetidin ve bitkisel yağlar içerir. Antimikrobiyal, antifungal, analjezik ve zarflama etkisine sahiptir. İlaç stomatit, diş eti iltihabı, periodontitis, bademcik iltihabı, glossite, farenjit, kandidiyaz ve kötü nefes endikedir.

Heksoral - aerosol, çözelti. Antiseptik heksetidin içerir. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktivitesi vardır. İlaç stomatit, gingivitis, periodontitis, bademcik iltihabı, glossit, farenjit için endikedir.

Anti-Angin Formülü - tabletler ve pastiller. Antiseptik klorheksidin ve topikal anestezik tetrakain içerir. Antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, periodontitis, bademcik iltihabı ve farenjit için endikedir.

Strepsils - tabletler antiseptik ve dezenfektan içerir. İlaç stomatit, gingivitis, farenjit, bademcik iltihabı için endikedir.

Strepsils Plus - tabletler ve sprey. Antiseptik, dezenfektan ve lidokain içerir. Antimikotik, antiseptik, lokal anestezi ve antiem ödem etkisine sahiptir. İlaç larenjit, farenjit, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı için endikedir.

Inhalipt - aerosol ve sprey. Sülfanilamidler ve nane ve okaliptüsün bitkisel yağları içerir. Anti-inflamatuar, antiseptik ve ferahlatıcı etkiye sahiptir. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiftir. İlaç aft ve ülseratif stomatit, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit için endikedir.

Yoks - çözüm, sprey. Antiseptik ajanlar içerir. Antibakteriyel, antifungal ve antiviral aktiviteye sahiptir. ilaç protozoaya karşı aktiftir.

Kamerun - aerosol. Antiseptik klorobutanol, kafur, mentol ve okaliptüs yağı içerir. Klorobutanol antiseptik bir etkiye sahiptir. Mentol, kolay bir analjezik etkiye sahiptir. Kafur, yerel kan akışını arttıran, tahriş edici bir etkiye sahiptir. Okaliptüs yağı antienflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Tahriş edici etkisi, lokal kan akışını güçlendirmek, ferahlatıcı etkisi, doku yenilenmesini teşvik eder.

Miramistin antiseptik bir çözümdür. Benzyldimethylamonyum klorür, bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiviteye sahiptir.

Neo-angin hapları. Antiseptik, dezenfektan ve mentol içerir. Antimikotik, antiseptik ve lokal anestezik etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, bademcik iltihabı, farenjit için endikedir.

Pharyngosept - Tabletler. Antiseptik ve dezenfektan içerir. Antimikrobiyal etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit için endikedir.

Ilaç kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız! Her ilacın yan etkileri vardır ve alerjilere neden olabilir.

Şek. 8. Sprey Geksoral ve resorpsiyon için Faringosept tabletlerin bir fotoğraf üzerinde.

Boğaz ağrısı: terapötik taktikler ve ilaçlar

Boğaz ağrısı akut solunum yolu enfeksiyonlarında sık görülen bir semptomdur. Tüm boğaz enfeksiyonlarının% 80'i bu semptomla ortaya çıkar. Boğaz ağrısı genellikle hastalıklarla baskındır ve kaçınılmaz olarak hastanın yaşam kalitesini etkiler. Boğazdaki ağrının birçok nedeni vardır. Bununla birlikte, çoğu zaman doktorlar, angina ve farenjit ile boğaz ağrısı olan hastalar tarafından tedavi edilir.

Boğaz ağrısı asetilsalisilik asit (ASA), parasetamol, ibuprofen veya naproksen ile iyice temizlenir. Bu ilaçlar anestezi ve ateşin etkisini birleştirir. Boğaz ağrısı genellikle antibiyotik reçete nedenidir. Bununla birlikte, virüsler için antibakteriyel preparatların çalışmadığı bilinmektedir. Ancak anjina virüslerinin% 70'inde hastalığın sebebi vardır. Anestezikli lokal ilaçlar, meydana gelme sebebine bakılmaksızın ağrıyı etkili bir şekilde durdurur. Bunlar mentol, tetrakain, lidokain veya flurbiprofen içerir.

Ağrı sendromlu anjin tedavisi için hazırlıklar

 • TerraFlyu LAR - antiseptik ve dezenfektan ile sprey ve tabletler. Lidokain ve nane içerir.
 • Strepsils Plus - tabletler ve sprey. İlaç bir antiseptik, bir dezenfektan ve lidokain içerir.
 • Strepsils Yoğun - analjezik ve anti-enflamatuar etkileri olan flurbiprofen (NSAID'ler) içeren tabletler.
 • flurbiprofen - Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç (NSAID) içeren tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.
 • Tantum Verde - Çözelti, sprey, tablet. Lokal anestezi etkisi olan, mukoza zarının şişmesini ve şişmesini azaltan benzidamin içerir.
 • Anti-Angin Formülü - tabletler ve pastiller. Antiseptik klorheksidin ve topikal anestezik tetrakain içerir.
 • Neo-angin - tabletler. Kombinasyon ve mentolde antiseptik ve dezenfektan içerir.
 • kameton - aerosol. Antiseptik klorobutanol hidrat, kafur, mentol, okaliptüs yağı içerir.

Kompozisyonlarında ağrı kesiciler içeren lokal preparatlar, laringospazm gelişme riski nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır.

Şek. 9. TeraFlu LAR - En etkili kombine preparatlardan biri. Anestezik Lidokain içerir.

Boğaz için sprey

Boğaz için bir sprey, uygulandığında, mukoza zarında, bileşimini oluşturan yüksek konsantrasyonda ilaç oluşturur.

Boğaz için spreylerde, ilaç maddesi bir mikrodözer ile sağlanır. Sprey ile püskürtülmüş ilacın parçacıkları, bir aerosol ile püskürtülmüş parçacıklardan daha büyüktür. Püskürtme hızı düşük. Aerosol formundaki preparatlar alt solunum sistemine ilaç verebilir.

Boğazların ilaçlarla spreyler halinde tedavisi tekrar tekrar etkinliğini kanıtladı. Boğaz için spreyler yaygın olarak diş hekimliğinde kullanılır.

Hem sprey hem de aerosol aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Hızlı bir terapötik etkinin başlangıcı,
 • Terapötik etki, ilacın daha küçük bir dozu püskürtülerek elde edilir.
 • Spreyler ve aerosollerin uygulanması uygundur.

Şek. 10. Spreyler son yıllarda geniş popülaritesi kazanmış olan orofarenks ve burun hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Fotoğraf, boğaz spreyi nasıl kullanıldığını gösterir.

Boğaz için bazı spreyler

 • TerraFlyu LAR
 • heksetidin
 • Stopangin
 • Geksoral
 • Strepsils Plus
 • Ingalipt
 • Joks

Şek. 11. Orofarenks hastalıklarında spreyler.

Boğaz durulama

Boğazın gargarası anjina, kronik bademcik iltihabı, farenjit, ağız boşluğu hastalıklarında endikedir. Gargara için ilaç, bir doktor tarafından profesyonel olarak tavsiye edilir. Bazı durumlarda, hasta tek başına durulama yardımcısı seçer.

Boğaz durulama sırasında, ilaç doğrudan orofaringeal boşluğun mukoza zarı ile temas eder. Gargara yapmak için resmi ve geleneksel ilaçların cephaneliği harika. Antimikrobiyal aktivite, diklorobenzen, metakresol, heksetidin, benzalkonyum, timol, ambazon ve klorheksidin ile elde edilir. Bunlar yapay kökenli maddelerdir. Sadece patojenik mikropların değil, aynı zamanda ağız boşluğunun normal mikroflorasının gelişimini de baskılamakta, bu da onların kullanımını 6 yaşın altındaki çocuklarda sınırlamaktadır.

Gargara için bazı antiseptik türleri

 • heksetidin
 • Stopangin
 • Geksoral
 • Tantum Verde
 • Joks
 • Miramistin

Bazı bitkiler hafif bir antienflamatuar ve dekontaminasyon etkisine sahiptir. Bunlar arasında papatya, adaçayı, calendula, ahududu yaprağı, St. John's wort, kekik, okaliptüs vardır. Boğazın durulanması, şifalı bitkilerin toplanması için daha iyidir, çünkü birbirlerinin etkilerini arttırabilirler.

Doğru gargara nasıl

 • Boğazın durulanması, çözelti ile ılık bir biçimde gerçekleştirilir.
 • Durulama yardımcısının bir kısmını ağzınıza dökün.
 • Nefes al.
 • Başını eğin (sıvı boğazın içine düşer).
 • Akışkanın yavaşça nefes almasını sağlayın, bu da sıvının salınmasına neden olur.
 • Son kullanma süresinden sonra, kafa öne eğin ve ağzınızı lavabonun üzerine bırakın.
 • Prosedürü birkaç kez tekrarlayın. Bu yarım bardak solüsyon veya kaynatma kullanır. Günde 6 kez boğazını durulayın.

Şek. 12. Boğaz durulama yaparken, ilaç doğrudan orofaringeal boşluğun mukoza zarına temas eder.

Boğaz ağrısı homeopatik ilaçlar ile tedavi

Catarrhal angina ve komplike olmayan kronik tonsillit formları her zaman antibiyotiklerle tedavi edilmez. Hastalığın başlangıç ​​aşamasında, mikroorganizmaların çoğalması kritik düzeyde süperenfeksiyona erişmediğinde, homeopatik ilaçların kullanımı haklı gösterilebilir. Homeopatik ilaçlar ile terapi, vücudun kendi kendini düzenlemesi süreçlerini etkiler. Angina ve kronik bademcik iltihabı, anayasal zayıflığın ve kalıtsal yatkınlığın özel bir tezahürü olarak kabul edilir. Alman uyuşturucu Tonzilotren, yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde yüksek etkinliğini ve güvenliğini kanıtladı.

Şek. 13. Alman uyuşturucu "Tonzilotren" yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde yüksek verimliliğini ve güvenliğini kanıtladı.

Bazı angina tiplerinin tedavisi

Herpes boğaz ağrısı tedavisi

Antiviral aktiviteye sahip topikal preparatlar:

 • TeraFlu LAR - tabletler ve sprey.
 • Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür.
 • Heksoral - aerosol, çözelti.
 • Yoks - çözüm, sprey.
 • Miramistin antiseptik bir çözümdür.

Topikal preparatlar ağrıyı hafifletir:

 • TerraFlyu LAR
 • Strepsils Plus
 • Strepsils Yoğun
 • flurbiprofen
 • Tantum® Verde
 • Anti-Angin Formülü
 • Neo-angin
 • kameton

İyi bir sonuç, inhalasyon veya nebulizasyon şeklinde sıvı antiviral interferonun kullanılmasıdır. Ultraviyole radyasyonun tamir süreçlerini ve helyum-neon lazerin ışığını güçlendirir.

Fungal boğaz ağrısı tedavisi

Mantar anjina gelişiminin suçlu antibiyotik kullanımı yetersiz ise, o zaman hemen iptal ve sistemik antifungal ilaçlar reçete edilmelidir:

Decamine sentetik bir antifungal ilaçtır. Ağız boşluğunun mantar enfeksiyonu durumunda iyi bir etkiye sahiptir. İyi tolere edildi. Karamel ve merhem şeklinde kullanılır.

Topikal uygulama için aşağıdaki preparatlar antifungal aktiviteye sahiptir:

 • TeraFlu LAR - tabletler ve sprey.
 • Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür.
 • Stopangin - çözüm ve sprey.
 • Heksoral - aerosol, çözelti.
 • Strepsils Plus - tabletler ve sprey.
 • Yoks - çözüm, sprey.
 • Miramistin antiseptik bir çözümdür.
 • Neo-angin hapları.

Doğru seçilmiş ve zamanında tedavi, patolojik sürecin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayacak, yutak ve faringeal lenfoid halkanın mukoza zarının koruyucu işlevlerini, lokal ve genel bağışıklığın önemli bir faktörü olarak koruyacaktır.

Boğaz tıkanıklığı ile boğaz ağrısı tedavisi makaleye bakın

Kronik tonsillit tedavisi (tonsillektomi), makaleye bakınız

Anjina antibiyotikler ile etkili

Palatine bademcik iltihabının tüm "lezzetlerini" hiç yaşamamış bir insanı bulmak zordur. Boğazda kuruluk ve yanma hissi, titreme, yutma güçlüğü - tüm bu belirtiler, anjina gelişiminin başlangıcını belirterek, hipotermiden birkaç saat sonra, hasta bir kişi ile iletişim veya soğuk içeceklerin kullanılmasından sonra ortaya çıkabilir. Ciddi tedavi görmeden, “ayakları üzerinde” dedikleri gibi, rahatsızlık çekenler, uzun yıllar boyunca nüksden muzdarip olabilirler.

Tonsillit (yani hastalığın böylece resmi adı duyulur) - doğada bulaşıcı alerjik ve enflamatuvar süreçler ile ortaya çıkar ile akut hastalık bademcik (bademcik) lokalizedir - En patojenler vücuda girer yolunda ilk engeli.

Bazen anjina oluşumu, kızıl ateş, difteri veya lösemi gelişimi için endişe verici bir işarettir.

Yeterli bademcik iltihabı tedavisinin reddedilmesi aşağıdakiler dahil ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

Bu bağlamda, boğaz ağrısının başlangıcını gösteren semptomlar bulunursa, daha tehlikeli hastalıkların olmadığını doğrulamak ve kalite tedavisi almak için sağlık merkezine başvurmalısınız.

Hastalık türleri

Çeşitli kriterler temelinde çeşitli sınıflandırmalar bademcik iltihabını sistemleştirmektedir.

Hastalığın nedenlerine bağlı olarak, hastalık çeşitli tiplere ayrılır:

 1. Viral anjina - Vücudun içine nüfuz eden patojenlerin (adenovirüs, herpes virüsü) aktivitesinin neden olduğu, vücudun genel sıcaklığında bir artış olmadan ortaya çıkan bir hastalıktır.
 2. Genellikle çocuklarda bulunan fungal, gelişim Candida tipi bir mantarı kışkırtır.
 3. Bakteriyel - ortaya çıkmasının nedeni pnömokok, stafilokok, streptokoklardır; Hastalığın seyri palatine bademcikler üzerinde pürülan oluşumların varlığı ile eşlik eder.

Akut birincil tonsillit arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Katarrhal tipi, 1-2 gün süren. Belirtileri titreme, boğaz ağrısı ve hafif bir sıcaklık artışıdır. Hastalığın ilk semptomunun ortaya çıkış anından iki gün sonra ya iyileşme gelir ya da anjin bir sonraki paragrafta belirtilen hastalık türüne akar.
 • Lacunar ve foliküler tipler klinik tabloya önemsiz derecede farklılık gösterir. Fark esas olarak mukus birikimi (pus) ile belirlenir. Birçok uzman, ön tanı koyarken bu tip hastalıklar arasında net bir çizgi çizmez.

Akut enfeksiyöz hastalıklar ve dolaşım sistemi hastalıkları ile ilişkili ikincil bademcik iltihabı akut bademcik iltihabı grubuna ait olduğuna dikkat edilmelidir (yukarıda belirtilmiştir).

Yukarıdakilere ek olarak, aynı zamanda hastalık seyrinin benign doğasını ayırt eder ve komplikasyonlara eğilimi vardır; kronik bademcik iltihabı vb.

Anjin için antibiyotik reçete ediyorlar mı?

Herhangi bir bademcik iltihabı tedavi edilirken, çok miktarda sıvı almanız, küçük porsiyonlarda yemek yemeniz ve yatak istirahatini gözlemlemeniz gerekir. Hastalık hemen hemen asemptomatik ise ve zehirlenme çok belirgin değilse, o zaman özel araçlar kullanmadan yapabilirsiniz.

Bazen hastalığın ortak belirtileri aşağıdakiler tarafından birleştirilir:

 • kritik sıcaklıklarda keskin bir artış;
 • submaksiller bölgede ağrı;
 • bademcikler üzerinde festering;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

Bu semptomların varlığı, anjina için antibiyotik içeren bir tedaviyi reçete etmesi muhtemel bir doktora gitme ihtiyacını işaret etmektedir. Antibakteriyel ve antimikrobiyal ilaçların bağımsız olarak (tıbbi konsültasyon olmadan) alınmasının yasaklandığı unutulmamalıdır.

Bu belirtilerin üçü bir uzman tarafından belgelenirse, boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi yetişkinlerde mikrobiyolojik çalışmaların sonuçları olmadan başlar.

Bu çalışma yöntemi değerli zaman tasarrufu ile açıklanır, bazen kaç saat bile olsa olumsuz sonuçlar doğurabilir. Testlerin sonuçlarını alırken, doktor terapinin bazı yönlerini düzeltir.

İlaçların sınıflandırılması

Anjina için antibiyotikler hastalığın semptomlarını hafifletmek ve tehlikeli komplikasyonları önlemek için reçete edilir.

Tonsillit tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar, 4 gruba aittir:

 • Penisilinler, tedavide yer alan ilk ilaçlardır. En etkili olanları Ampiox, Oxacillin, Amoxicillin, Flemoxin, Ampisilin, Augmentin'dir.
 • Makrolidler - yukarıdaki ilaçlara alerjik reaksiyonların saptanmasında rol oynarlar. Bunlar Rulid, Azitromisin, Sumamed, Eritromisin içerir.
 • Florokinoller - ilaçlar, amacı komplike anjinanın şiddetli seyrine bağlıdır. Bunlar arasında Levofloksasin, Ofloksasin, Sparfloxacin,
 • Tsiprofloksotsin.
 • Sefalosporinler enjeksiyon tedavisi için kullanılan antibiyotiklerdir (Cyphran, Ceftriaxone).

Anjina için en iyi antibiyotik

Tedavi için belirli bir ilacı öneren her doktor, bademcik iltihabı ve eşlik eden hastalıkların gelişimine neden olan bir veya daha fazla patojen türünü baskılama yeteneğine dayanır. Hastalar, sırayla, sadece aktif maddenin etkinliğine değil, aynı zamanda maliyetine de dikkat ederler.

Ve henüz, yetişkinler için anjin için hangi antibiyotik daha iyidir? Maksimum iki tarafın Amoxicillin isteklerine karşılık gelir. Antimikrobiyal ajanın bu varyantı iyi emilir, etkinliği arttırır, demokratik bir fiyatla ayırt edilir.

İlaç neredeyse disosiyoza neden olmaz, vücudu minimal olarak etkiler, pürülan boğaz ağrısının tedavisi için uygundur. Bademcik iltihabında bir antibiyotik tozunun süspansiyonu çocuklara içilebilir.

Tıp alanında çalışan bazı araştırmacılar, antimikrobiyal ve antibakteriyel ajanların alınmasına yönelik kurallara sıkı sıkıya bağlı kalarak, çoğu bademcik iltihabının Amoksisilin tarafından 5-6 güne kadar fazla çaba göstermeden kürlendiğine inanmaktadır.

Şüpheli liderler arasında ilk ilaçla aynı fiyat kategorisine ait olan Flemoxin Solutab ve Amoxiclav da var. Biraz daha pahalı Rapiklav ve Panklav, bir yetişkin anjina için önerilen, son derece etkili antibiyotik mal olacak.

İlaç fiyatlarındaki değişikliklerin bölgeye, tedarikçiye ve ilaç üreticisine bağlı olduğuna dikkat edilmelidir.

Sık sık tedavi için kullanılır

Doktorların anjina için yetişkin bir hastaya reçete ettiği en yaygın ilaçlar aşağıdaki antibiyotiklerdir:

 • Amoksiklav - penisilin ilaçlarına alerjisi olmaması önerilir. İlaç hızla boğazdaki ağrıyı hafifletir, genel esenliği dengeler. Bir bireyin bireysel özelliklerini dikkate alarak uygulanır. Resmi talimatlara göre, 1 kapsül için günde üç kez Amoxiclav içmelisiniz.
 • Augmentin - patojenlerin büyümesini önler, Amoksisilin dirençli patojenleri yok edebilir. Hemen hemen hiç yan etkisi yoktur.
 • Bioparox - kronik bademcik iltihabı için bir soluma olarak kullanılır. Başvuru süresi 10 gündür. Terapi, bir uzmanın sıkı denetimi altında yapılmalıdır.
 • Flemoxin, geniş bir etki yelpazesine sahip bir ilaçtır. Satışta hem tablet formunda hem de askıda bulunur. Farklı yaşlardaki çocuklara tahsis edilebilir. Şiddetli anjina formları olan hastaların 14 güne kadar ilacı içmeleri önerilir.
 • Sefaleksin - Bu ilacın tedavisi, yeme zamanından bağımsız olarak gerçekleştirilir. Maksimum doz günde 2 gram antibiyotiktir. Öngörülen miktarda Cefalexin 24 saat içinde 3-4 doz ayrılır. Kursun ortalama süresi 10 güne kadardır.
 • Flemoxin Solutab penisilin grubu ile ilgili yarı sentetik bir ilaçtır. Staphylococci'nin neden olduğu bademcik iltihabı ile mücadelede kullanılır. Hastalığın ortalama şiddetinde, tedavi süreci 10 güne kadar sürebilir. Hastalarda lösemi ve enfeksiyöz mononükleoz tespitinde kontrendikedir.

Çeşitli bademcik iltihabı tedavisi

Anjina ile hangi antibiyotiğin alınacağını belirleyen tedavi rejimleri birbirinden biraz farklıdır. Bu bademcik iltihabı türlerine yaklaşım yöntemlerinden kaynaklanmaktadır.

Çoğu zaman çok farklı yaşlarda çocuklarda teşhis edilen anjina streptokok şeklinde olduğunda, çoğunlukla uygulanması önerilir:

 • Amoksisilin (doğum anında kullanılır);
 • Ecoclave (3 aydan başlayarak);
 • Roxithromycin (4 yaşında olan çocuklar için);
 • Minosiklin - 8 yıldan beri.

Sıradan bir hastalığın pürülan bir forma geçişi durumunda, penisilin grubundan (Ampisilin, Azitromisin) ilaçlar kullanılmalıdır. Hasta bu tip ilaçlara tolerans göstermezse sefalosporinlerle tedavi uygulanır.

Lacunar tip anjinası için antibiyotikler, enfeksiyöz organizmayı desteklemek ve yutmayı kolaylaştırmak için antihistaminler ve vitaminlerle birlikte reçete edilir.

Eğer bademcik iltihabı ateşe eşlik etmiyorsa, ancak bir dizi işaret özel bir tür tedaviye ihtiyaç olduğunu gösterirse, genişletilmiş maruz kalma spektrumunun (ampisilin, amoksisilin) ​​antimikrobiyal maddeleri kullanılır.

Tabletler, vitaminler ve yardımcıların kullanımı için kullanılan programlar doktor tarafından reçete edilir.

Viral bademcik iltihabı ile (örneğin, herpetik anjin) antibiyotikler reçete edilmez!

Hamile anneler için hazırlıklar

Gebelik sırasında anjinada hangi antibiyotiklerin kullanıldığı sorusuna cevap vermek kolay değildir. Bunun nedeni çoğu ilacın fetusun ciddi şekilde zarar görmesine neden olabileceğinden “ilginç” bir pozisyonda kullanılması yasaktır.

İlaçların atanması, sadece hamilelik süresi ve hastalığın ciddiyetini dikkate alarak, gelecekteki annenin durumunun kapsamlı bir değerlendirmesiyle gerçekleşir.

İlk üç aylık dönemde ise antibiyotik içmek daha iyi değil, ama fetus için riskinden fazla anneye yararı, eğer (tabletler gibi ve kas içi enjeksiyon) tedavisinde kullanmak üzere izin verilebilir penisilin grubu (Oksamp, Amoksisilin) ​​anlamına gelir.

Enfeksiyonun direnç gösterdiği durumlarda sefalosporin kullanılması önerilir (örn., Cefazolin). Kesinlikle gerekliyse, Zitrolil ve Sumamed kullanın.

Hamilelik sırasında boğaz ağrılarını tedavi etmek için yeni bir jenerasyonun antibiyotikleri ile ilaçların fetus üzerindeki etkisinin yetersiz çalışılması nedeniyle yasaklanmıştır.

Bebekler ve gençler

Çocuklarda sıklıkla karın keskin ağrılar eşliğinde genç yaşta, özellikle de içinde tonsilit, bu yüzden bir tanı doktorunuzun ek kullanımların gerçekleştirilmesi olabilir akut apandisit şüphesi önlemek için (uzmanlar ekte özellikle lenfoid sistemin bu belirti tepkisini, açıklamak).

En küçük hastaların tedavisi için antibiyotik kullanımı, karmaşık bir hastalık veya pürülan boğaz ağrısının gelişmesi belirtileri için haklı olarak kabul edilir.

En yaygın araçları Amosin, Augmentin, seftriakson, Eomitsin, Hemomitsin vardır.
14 yaşından itibaren çocukların tedavisi için, kural olarak, bu fonların çoğu yer almaktadır.

Florokinollerin sadece 18 yaşından beri kullanıldığını hatırlamak önemlidir.

Sonunda bazı ipuçları

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için antibiyotik uygulamak, mümkün olan en kısa zamanda fonların maksimum etkisini garanti eden bir dizi basit kural izlemelisiniz:

 • Hastalığın ilk belirtilerinde hemen bir doktora danışmanız gerekir, kendi kendine ilaç kesinlikle yasaktır;
 • ilaç kullanımının seyri, rölyefin başlangıcında bile kesintiye uğramaz;
 • antibiyotik alımı sırasında beslenme için dikkatli bir yaklaşım disbiyozun tezahürü önlemek için yardımcı olacaktır;
 • İlaçlar kesinlikle zamanında sarhoş olmalıdır;
 • biraz alkol bile bozulmaya yol açabilir;
 • Eğer ilacın bir yan etkisi bulunursa, doktor (kritik durumlarda - acilen hastaneye gitmesi) konusunda uyarılmalıdır.

World Wide Web sorgusu bucaksız Üzerine "Nasıl? Antibiyotiklerle boğaz ağrısını tedavi etmek" en popüler listesine dahil mi. Uygulamada bilgilerin gelecekteki uygulama için bilgi boşluklarını doldurmaya çalışan ve doktora zam planı yoktu araştırmacılara çoğunluğu. Ve bu, çoğu zaman acınacak sonuçlara yol açan en büyük hatadır.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Anjina için Antibiyotikler: bademcik iltihabı tedavisinde kullanılan tabletler, isimler

Anjina için antibiyotikler, hastalığın semptomlarını azaltmak, komplikasyonları önlemek (paratonzillit, romatizmal ateş), hızlı bir iyileşme için kullanılır.

Angina esas olarak palatine bademciklerini etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın nedensel ajanı genellikle streptokoktur. Özellikle sık sık, çocuklarda, gençlerde, gençlerde anjina oluşur. Anjina gelişiminin nedeni, ağır hipotermi yanı sıra bademcikler (bademcik iltihabı) kronik iltihaplanmasıdır. Anjina ile hasta ayrı bir yemeğe sahip olmalı, diğer insanlarla (çocuklar) yakın temastan kaçının.

Angina sadece bağımsız bir hastalık değil, aynı zamanda yaygın bulaşıcı hastalıkların belirtilerinden biri de olabilir - difteri, kırmızı ateş veya bir kan hastalığının (lösemi) tezahürü. Bu nedenle, hastalığın ilk belirtileri ile daha ciddi hastalıkların gelişimini dışlamak için tıbbi tavsiye almanız gerekir.

Hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanımı, antipiretikler, vitaminler, immunostimulanlar önemli rol oynar.

Antibiyotikler bademcikler üzerindeki mevcut plak, servikal lenf nodlarının hassasiyeti, yüksek sıcaklık, öksürük yokluğu ile birlikte reçete edilir. En az üç tane daha önceki belirtiler varsa, antibiyotikler mikrobiyolojik incelemeler olmaksızın reçete edilir, eğer bir veya iki işaret varsa, antibiyotikler sadece anketin sonuçları olumlu ise reçete edilir.

ATC kodu

Anjina için antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Angina bakteriyel bir hastalıktır, bu nedenle bu tür şiddetli formda yer alır. Bu hastalık ile, temel zamanında tedavi, her şeyden önce, hastanın durumunun hafifletilmesine yardımcı olur, ikinci olarak, olası ciddi komplikasyonları önler, üçüncü olarak, iyileşme sürecini hızlandırır.

Hem genel hem de yerel antibiyotikler kullanabilirsiniz. Anjina sadece lokal olarak tedavi, hastalığın seyrini arttırabilir, ilaveten, ilacın küçük bir konsantrasyonu, daha hızlı tedaviyi daha zor hale getirecek olan, bakterilerin hızlı bağımlılığına neden olur.

Anjin için antibiyotiklerin gerekli olup olmadığı hakkında konuşursak tedavide alternatif olamaz. Antibiyotiklerle tedavi edilmeyen streptokok enfeksiyonları, kalpte, romatizmada, aşırı yüksek sıcaklıkta ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, özellikle anjin gibi ciddi bir hastalık ile antibiyotik kullanımı zorunludur.

Hamilelik sırasında kullanın

Hamilelik sırasında Angina bebeğin geleceği sağlığına ciddi zarar verebilir. Bu nedenle, boğazın enfeksiyöz enflamasyonunun doğru bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Yanlış tanı konmuş herhangi bir ilaç (bir antibiyotik dahil) bebeğin rahmindeki gelişimini bozabilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında çeşitli ilaçların kullanılması önerilmemektedir, çünkü bu süre hayati organların oluşmasıdır ve herhangi bir madde uygun gelişmeyi bozabilir.

Katılan hekim, kadının pozisyonunu hesaba katmalı ve hamilelik süresini ve hastalığın şiddetini göz önünde bulundurarak ilaçları reçete etmelidir. Düzgün seçilmiş ilaç, hem anne hem de çocuk için olası komplikasyon riskini azaltır, ancak uygun tedaviden yoksunluk, hastalığı şiddetlendirebilir ve ilacı almaktan ziyade çocuğa daha fazla zarar verebilir.

Gebelik sırasında penisilin serilerinin (amoksiklav, amoksisilin, oksi, vb.) Antibiyotiklerine izin verilir. Bu grubun hazırlıkları, bebeğin gelişimi üzerinde zararlı bir etkiye sahip değildir ve gelişim sürecini aksatmaz. Penisilinler, preparasyona duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklarda kullanılır. Hem tabletlerde hem de enjeksiyon olarak kullanılabilir.

Sefalosporin grubunun (seftriakson, sefazolin vb.) Antibiyotikleri, çocuğun gelişimine zarar vermemekle birlikte plasenta yoluyla penetrasyon yeteneğine sahiptir. Bu tür ilaçlar, patojenik bakterilerin penisiline karşı direnci ile reçete edilir.

Bir grup tablete aitler, rovamisin, eritromisin ve vilprafen'dir. Bu ilaçlar, hamilelik sırasında kullanım için izin verilen şekilde sınıflandırılırlar, çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemezler.

Zitrolil, sumi, zi faktör - aynı aktif madde temelde, bu ilaçlar sadece acil durumlarda, diğer ilaçlar güçsüz olduğunda kullanılmalıdır.

emzirme

Genellikle anjina ile ortaya çıkan annenin yüksek sıcaklığı emzirmeyi durdurmak için bir bahane değildir. Süt üretimi, şu anda annenin sağlığı ile ilgili bir takım sorunlara rağmen, inanılmaz bir şekilde gerçekleşir. Soğuk algınlığı ile, enfeksiyonun yayılmasını azaltmak için, şu anda özel bir bandaj giyebileceğin tek şey, beslemeye güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz.

Eğer boğaz hastalığı viral bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman bir antibiyotik almaya gerek yoktur, çünkü bu durumda vücut kendi başına başa çıkacaktır. Emziren annelerin tedavisi için sadece emzirilen çocuğun sağlığına en az zarar veren ilaçlar kullanılır. Modern ilaç pazarında çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Genellikle bu gibi durumlarda penisilin antibiyotikler, makrolitler, sefalosporinler (hastalığın seyrinin şiddetine ve vücudun duyarlılığına bağlı olarak) reçete edilir.

Hemşirelik anne, papatya çorbası, soda, tuz ve iyot, adaçayı bir damla ile gargara gibi geleneksel tıp kullanabilirsiniz. Limonlu boğaz çayı, ballı süt, çeşitli bitkisel çaylar ile yardımcı olur.

Anjina ile ne antibiyotik içmeliyim?

Anjinaya neden olan streptokok bakteriler penisiline daha duyarlıdır, bu yüzden doktor bu ilaçları sıklıkla tavsiye eder.

Amoksisilin, penisilin grubunun bir preparatıdır. İlacın avantajı çeşitli şekillerde mevcut olmasıdır: tabletler, şuruplar, kapsüller. Özellikle küçük çocukların tedavisine elverişlidir, bazen de bir hap almak için enjekte etmek veya ikna etmek oldukça zordur.

Amoksiklav, ilacın etkisini artıran bir klavulanik asit içeriği olan amoksisilin bir formudur.

Penisilin (alerji) veya bakterilere karşı intoleransın olduğu durumlarda penisiline karşı duyarsız olmakla birlikte, makrolid grubunun antibiyotikleri genellikle reçete edilir. Bu grubun antibiyotikleri yüksek verime, düşük toksisiteye ve daha fazla sayıda mikroorganizmaya zarar vermektedir. Bu grubun ilk ilacı eritromisin olmakla birlikte, şimdi daha çok bilinenler, eritromisin analogları olan sumit, zitrolid, kemomisin'dir.

isimler

Penisilin alerjisi yoksa, bu gruptaki ilaçları kullanmak en iyisidir, çünkü vücuda daha az zararlıdır. Amoksiklav, Amoksisilin iyi sonuçlar verir.

Yeni nesil bir antibiyotik olduğu için amoksiklav en etkili ilaçtır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu penisilin (bir madde, penisilin, bir alerji, vb dirençli bademcik iltihabı hastalığına neden olan ajan) kullanılamaz olabilir, bu yüzden diğer geniş spektrumlu antibiyotikler kullanabilir: klatsid, lendatsin, sumamed, sefaleksin, sifloks, eritromisin, sefazolin.

Anjina için antibiyotik tedavisine başlamazsanız, ciddi komplikasyonlarla (otitis, glomerulonefrit, sinüzit) tehdit edebilir.

Antibiyotikler anjin önemli ölçüde uygulamadan sonra ilk saatlerde hastanın durumunu iyileştirmek. Çok yüksek sıcaklıklarda da benzeri baş ağrısı, halsizlik ve hafifletmeye yardımcı olacak bir antipiretik, analjezik, almak gerekir. O zaman organizma şiddetle hastalıkla mücadele için antikorlar üretir, çünkü sıcaklık, uyuşturucu vurmaya tavsiye edilmez 38 derece altındadır.

Penisilin serisi

Penisilinler, insanların kullanmaya başladığı en erken antibiyotiklerden biridir. Modern zamanlarda, bazı penisilin ilaçlar nedeniyle bitkin onları bakteri direnci etkinliğini kaybetmiş, ama önemli avantajı, uzmanlar penisilin dayalı yeni ilaç icat etmek çağırıyorum başka hangi antibiyotikler onları ayıran olduğunu.

Bu antibiyotiklerin yararları arasında vücuda küçük zararlar, geniş bir etki spektrumu, yüksek antibakteriyel aktivite bulunur. Penisilin kaynaklı advers reaksiyonlar, diğer antibiyotik ilaçlarla tedavi edildiğinde olduğundan daha az sıklıkla ortaya çıkar. Genellikle, istenmeyen reaksiyonlar alerji, bağırsak mikroflorası bozuklukları şeklinde ortaya çıkar ve bazen uygulama yerinde iltihaplanma meydana gelir. Penisilin, bronşiyal astım ile çeşitli alerjik reaksiyonlara eğilimi olan kişiler tarafından kullanılamaz.

Midenin asidik ortamında, çünkü bir enjeksiyon olarak, sadece kullanılan ilaçların çoğu, penisilin grubu önemli ölçüde yok eder, ve özellikle de (bir biyosentetik bir yolla üretilen) biyosentetik ilaçlar için, etkinliklerini yitirirler. Bunun tek istisnası, bir asit ortamına karşı dayanıklıdır ve ağız yoluyla alınabilecek olan fenoksipenitsillin olup.

Penisilin preparatları dikkatli bir şekilde diğer ilaçlarla birleştirilmeli, bazı antibiyotiklerle aynı anda alınması kontrendikedir. Temel olarak, penisilinler gram-pozitif bakterilerin (stafilokok, streptokoklar, pnömokoklar) neden olduğu hastalıkların tedavisi için reçete edilir.

amoksisilin

Bakterilerin neden olduğu boğaz hastalıkları, tek başına viral enfeksiyonların arka planında ortaya çıkabilir ve bu da anjinin ciddi bulgularına neden olabilir.

Genellikle amoksisilin, boğaz ve anjin bakteriyel enfeksiyonları için kullanılır, bu ilaç yaygın olarak kullanılan bir antibiyotiktir.

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. İlaçlar ilk adım ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü oldukça etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amoksisilin alırken ortaya çıkabilecek istenmeyen reaksiyonlar arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur.

sumamed

Sumamed, geniş bir etki spektrumuna sahip oldukça güçlü bir antibiyotiktir ve dahası, bu ilaç, antibiyotiklerin daha eski "eski" sürümleriyle karşılaştırıldığında, bakterilere karşı daha etkili yeni gelişmelere sahiptir.

Tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyonlar şeklinde üretilmiştir. Angina ile sumamed almak için günde sadece bir kez gereklidir, bu oldukça uygundur.

Ancak sumamed bir dizi kontrendikasyon vardır. İlacın bazı bileşenleri oldukça ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. İlaç, mide bulantısı, kusma, karın krampları alındığında, ishal oluşabilir, ancak bu tür reaksiyonlar oldukça nadirdir.

Sumamed ile tedavi süreci genellikle 5 gün geçmez, çocuklar için ilacın dozu 1 kg ağırlık başına 10 ml şurup hesaplanır. Bu doz üç gün boyunca hesaplanır, bundan sonra doz ikiye katlanır. Bir yemekten bir saat önce bir antibiyotik alın ya da bir yemekten 2 ila 3 saat sonra. 16 yaşın altındaki çocuklara, enjeksiyon şeklinde bir ilaç reçete edilmez.

Çocukları tedavi ederken, bağırsak mikroflorasını korumaya yardımcı olacak toplanan pribiotiki ile birlikte ele almak önemlidir.

İlaç sadece boğaz enfeksiyonu ile değil, aynı zamanda pnömoni, bronşit, deri hastalıkları, genitoüriner sistem hastalıkları, peritonit ile de etkilidir.

Ilacı reçete etmeden önce, doktor mikroflora ve ilaca bakteri duyarlılığına bir yayma yapmalıdır.

amoxiclav

Amoksiklav, antimikrobiyal etkisinde eşsiz bir ilaçtır. Özellikle çocukluk döneminde, üç aydan başlayarak bulaşıcı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı herhangi bir alerjik reaksiyon yoksa, bir ilaç reçete edilir, tedavi süreci doktor tarafından her seferinde ayrı ayrı reçete edilir. Antibiyotik dozu çocuğun yaşına ve kilosuna bağlıdır. Amoksiklava alırken rahatlama gelir: boğaz acıyor, genel durum gelişir.

Etkili özellikleri, bileşimde (klavulanik asit ve amoksisilin) ​​iki aktif maddeden kaynaklanmaktadır, bu nedenle amoksik asit diğer ilaçlara göre daha iyi başa çıkmaktadır.

flemoksin

Flemoxin, enflamatuar süreçle etkin bir şekilde mücadele eder ve enfeksiyonu yok eder. Çoğu zaman, Flemoxin bir doktorun randevusu olmaksızın tek başına kullanılır.

Flemoxin, yetişkinlerin yanı sıra her yaştan çocuğa alınabilen antibakteriyel ilaçlardır. Ayrıca, ilaç hamilelik sırasında uygulanabilir.

Flemoxin, geniş bir etki spektrumunun antibiyotiklerini ifade eder, patojenik mikroflorayı etkili bir şekilde tahrip eder, hem gram-pozitif hem de gram-negatif bakterilere karşı hareket eder. İki saat sonra ilacı aldıktan sonra, kandaki maksimum konsantrasyon gözlenir. Flemoksin mide asidik ortama duyarlı değildir, yaklaşık 8 ila 10 saat sonra böbrekler tarafından vücuttan atılır, çocuklara kadar yılın iki katı kadar hızlı geri çekilme gerçekleşir.

Tabletler, süspansiyonlar şeklinde üretilmiştir. Flemoxin'i kullanırken, kesinlikle resepsiyon saatlerini gözlemlemelisiniz - ilaç yemeklerden bir saat önce ya da yemekten birkaç saat sonra alınmalıdır. Hastalık hafif veya orta şiddette ortaya çıkarsa, tedavi yaklaşık bir hafta sürer, daha ağır koşullar ilacın 10-14 gün sürmesini gerektirir. Tedavinin 3.-4. gününde belirgin bir rahatlama hissettiyseniz bile tedavinin seyri kesintiye uğramaz. Tamamen vücuttaki enfeksiyonu yok etmek zordur, zaman alır.

İlaç, böbrek hastalığı, karaciğer, yanı sıra lenf düğümlerinin iltihabı eşlik eden enfeksiyonlar ile bileşenlere yüksek hassasiyette kullanılmaz.

Flemoxin çözün

Düzgün seçilmiş ilaç, hastanın durumunu hızlı bir şekilde hafifletmenize ve vücuttaki enfeksiyonu tamamen yok etmenize olanak tanır.

Anjina tedavisi için, penisilin serisinin semisyentetik bir antibiyotiği yaygın olarak kullanılmaktadır, ki bu da bakterisidal bir etkiye sahiptir. Flemoksin salyutab etkili bir anjin gelişmesine yol stafilokoklar, karşı savaşır. İlacın aktif maddesi amoksisilindir. Anjina gibi flemoksin salutab kullanılan ve ilaç mikroorganizmalara duyarlı tarafından neden olduğu solunum sistemi, genitoüriner sistem, deri diğer enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklar ile.

Flemoxin saluteb iyi bir asit direncine sahiptir, ilacın dozu, hastalığın şiddetine bağlı olarak doktor tarafından ayrı ayrı reçete edilir. Genellikle, hafif ve orta ağırlık hastalıkları için, tedavi süreci 5-10 gün sürer, daha ciddi durumlarda 10-14 gün. İlaç hastalığın şiddetli tezahürlerinin ortadan kalkmasından sonra bile alınmalıdır (sıcaklık, boğazda ağrı), aksi takdirde mikroorganizmalar hızla ilaca karşı direnç geliştirecek, bu da gelecekte tedaviyi zorlaştıracaktır. İlk 3 ila 4 gün içinde Flemoxin uygulamasında herhangi bir gelişme olmazsa, bunun başka bir antibiyotikle değiştirilmesi gerekir.

Flemoxin saluteb, enfeksiyöz mononükleoz, lösemi, ilacın bazı bileşenlerinin hoşgörüsüzlüğünde kontrendikedir.

İlacın kullanımı son derece nadiren yan etkilere neden olur (bulantı, kusma, ishal, alerjiler).

augmentin

Augmentin (amoksisilin-klavulanat) etkili bir antibakteriyeldir. İlaç genellikle çocuklukta angina tedavisinde kullanılır. Preparasyonda sadece iki aktif madde vardır - amoksisilin ve klavulanik asit, diğerleri arasında olumlu bir şekilde ayırt eder.

Amoksisilin, çok sayıda gram-pozitif ve gram-negatif bakteriye karşı geniş bir etki spektrumu olan penisilin grubunun yarı sentetik bir antibiyotiğidir. Klavulanik asit benzer bir penisilin yapısına sahiptir, antibiyotiklere direnç geliştirmek için patojenik bakteriler tarafından üretilen beta-laktamaz enzimlerini etkin bir şekilde ortadan kaldırır. Amoksisilin, amoksisilin ve diğer penisilin grubu ilaçlara dirençli daha fazla sayıda bakteri üzerindeki etkisini artıran enzimlerin etkisi altında bozunmayacağı bu aside bağlıdır.

Augmentin, birçok mikroorganizma üzerinde bakterisidal bir etkiye sahip olan ve aynı zamanda beta-laktamazların etkisini ortadan kaldıran tüm antibiyotik özelliklerine sahiptir.

İlaç tabletler, enjeksiyonlar, süspansiyonlar şeklinde temin edilebilir. Çocukların tedavisinde dozaj, çocuğun yaşına ve kilosuna göre belirlenir.

sefaleksin

Bu grubun sefaleksin gibi preparatları, gıda alımından bağımsız olarak alınabilmeleri için uygundur. Yetişkin bir hastanın günde 2 g'dan fazla ilacı almaması önerilir. Doz, birkaç doza bölünmelidir (genellikle 3 ila 4). Şiddetli hastalıkta, dozaj günde 4 gr'a çıkarılır. Çocuklukta, dozaj vücut ağırlığına bağlıdır ve kilogram başına 25-50 mg'dır, ilacın da birkaçına bölünmesi gerekir. Hastalık şiddetli formda ortaya çıkarsa, dozaj 100 mg'a çıkarılır.

Böbrek boşaltım fonksiyonu bozulmuş ise önerilen doz azaltılmalıdır. Sefaleksin tedavisi 7 ila 14 gün arasındadır, ortalama olarak streptokok enfeksiyonları 10 gün tedavi edilir.

Tonsillit için lokal antibiyotikler

Angina, farinkste güçlü bir lokal inflamasyonun olduğu yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Genel hastalığın tedavisinde topikal tedavinin kullanımı etkisiz olacaktır. Anjin tedavisi genel düzeyde yapılmalıdır: dinlenme, bol içki, antibiyotikler. Tedavide maksimum sonucu elde etmek için lokal tedavi (boğazın aerosollerle sulanması, özel emilebilir tabletler, durulama maddeleri, vb.) Genel tedaviye eklenmelidir.

Bioparox uygulayabilir miyim?

Boğaz ağrısı tedavisinde Bioparox sadece genel tedavi ile birlikte kullanılabilir. Antibakteriyel ilaçlar hastalığın ilk aşamasında (irin oluşmadan önce) tedavide ilk ve temel yönlerdir. Genel tedaviye karşı ek tedaviye ihtiyaç duyulmadığından, genellikle angina tedavisinde nadiren biyoparoks kullanılır.

Bioparox, kronik bademcik iltihabının (bademcik iltihabı) kompleks tedavisi için kullanılır. İlaç 10 günden fazla kullanılmamaktadır. diğer antibiyotiklere atanmasına gelince, o hastalık onu patojenler yatkınlığı tespit etmek gereklidir. Bu tür bir analiz olmadan, enflamatuar enfeksiyonların tedavisi ciddi sonuçlara yol açabilir: zararlı bakterilerin üremesini inhibe eden boğaz yararlı mikroflora, tamamen yok, daha sonra bakteriler şiddetli inflamasyona yol açar, büyük bir güçle çoğalmaya başlar.

Kronik tonsillit tedavisinde bioparoks nasıl kullanılır?

Bioparox kontrolsüz olarak kullanılamaz. Uzman bir tedavi için bir öneride bulunmak için sadece yapabilir. Bioparox kuyu, kronik bademcik iltihabının (bademcik iltihabı) kompleks tedavisine yardımcı olur.

Genellikle her altı saatte bir yetişkin tarafından bir çocuk için her altı saatte bir çocukluk çağında reçete edilir. Prosedür altında, flakon üzerine konulan özel bir nozüle ihtiyaç duyulan oral inhalasyon kastedilmektedir, oral kavitede iltihaplı bademciklere daha yakın yer almaktadır. Bundan sonra, bir amigdalayı sulamak için iki vuruş yapın, ardından diğeri için iki pres yapın. Kullanımdan sonra nozul akan su içinde yıkanmalıdır.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Çocuklarda anjin için antibiyotikler, hastalığın nedenine bağlı olarak reçete edilmelidir: bir virüs veya bir bakteri streptococcus. Kural olarak, görsel bir incelemede, hiçbir fark yoktur, streptococcus bakterileri sadece özel bir testle (bakteriyolojik kültür) tespit edilebilir.

Bazı durumlarda, küçük hastalarda antibiyotik tedavisi kullanılabilir, ancak bu tür tedaviyle her zaman olumlu bir etki oluşturmaz. Her şeyden önce, virüsü yok eden antibiyotikler, bebeğin formlanmamış bağışıklık sistemi üzerinde feci bir etkiye sahiptir. Viral bir enfeksiyonun neden olduğu anjina ile vücut kendi başına baş edebilmekte, sadece çocuğa tam barışı, bol miktarda içeceği, tam bir vitamin beslemesi sağlamak için gereklidir. Streptokok anjina ile, muhtemelen daha ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için gerekli olan bir antibiyotik kürü içmeniz gerekecektir.

Çocuklarda antibiyotik kullanımı hakkında daha fazla bilgi burada okuyun.

Yetişkinlerde tonsillit tedavisi

Pek çok insan, antibiyotiklere karşı kuşkuludur ve vücuttan onlara verilen zararın faydaları çok aştığına inanmaktadır. Bunun bir anlamı vardır, çünkü antibiyotikler sadece patojen mikroorganizmaları yok etmezler, aynı zamanda vücudumuz için yararlı olan mikroflorayı da yok ederler - sonuç olarak dysbacteriosis gelişir. Ayrıca, antibiyotik kullanımı ciddi alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Ancak, maalesef, bazı hastalıklar antibiyotik ilaçları kullanmadan tedavi edilemez. Özellikle bademcikler üzerinde püstüller varsa, anjin için antibiyotikler, aşırı yüksek sıcaklıkta yükseldi, genel zayıflık vücudun zehirlenme zeminine karşı başladı, sadece kaçınılmaz. Ancak olası yan etkiyi azaltmak için antibiyotik almak doğru bir şekilde gereklidir. Antibiyotik tedavisinin olağan seyri yaklaşık 7 gündür. Ancak birçok kişi, ilacın antibiyotik almasından kaynaklanan olumsuz etkiyi azaltmak için ciddi semptomların ortadan kalkmasından hemen sonra ilacı kullanmayı bırakmaktadır. Böyle bir karar temelde yanlıştır ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastalık belirtileri ortadan kalktıktan sonra bile (boğaz ağrısı, halsizlik, sıcaklık), enfeksiyon vücutta "oturmaya" devam eder. Antibiyotik alınması kesilirse, mikroorganizmaların belirli bir antibiyotik tipine direnç geliştirdiğinden daha ciddi tedavi gerektirecek hastalığın yeniden geliştirilmesi olabilir. Angina genellikle kalp hastalığı ve romatizma tarafından karmaşıktır, çünkü bakteriler sadece ana inflamasyon kaynağı olan boğazda değil, vücudun her tarafına yayılır ve tüm organlara nüfuz eder.

Antibiyotik kullanırken belirli bir programa uymanız gerekir, aksi takdirde güçlü bir inflamatuar sürecin gelişimini tehdit eder. Bu durumda, uyuşturucu kullanımı gerekli olacaktır, bunun bedeni üzerindeki olumsuz etki çok daha güçlü olacaktır.

Antibiyotik almanın olumsuz etkilerini azaltmak için, tedavinin ilk günlerinden, bağırsak mikroflorasını ve ayrıca karaciğeri restore etmek için özel preparatlar almanız gerekir.

Çeşitli bademcik iltihabı formlarının süresi ve tedavisi

Antibiyotik ilaçlarla tedavinin seyri, ilaca, hastalığın evresine, işlemin ciddiyetine, insan bağışıklığının durumuna ve benzerlerine bağlıdır. Ortalama giriş süresi 10 gündür.

Hafif ve ılımlı anjin formu ile antibiyotiklerin 5-7 gün sürmesi önerilir. Daha ciddi vakalarda, 10-14 güne kadar tedaviye devam edilmesi önerilmektedir.

Antibiyotiklerle tedavi, durum düzeldikten sonra durdurulamaz, sıcaklık azalır, boğazda ağrı kaybolur. Vücuttaki enfeksiyonun tamamen yok edilmesi için tam bir antibiyotik tedavisine tabi tutulmak son derece önemlidir.

Bu, öncelikle hastalığın nüksetmesini önlemek için gereklidir. kür anjina vücutta tekrarlayan iltihap riskini görünür bitmiş, ancak bu durumda bakterilerin antibiyotiklere belirli bir grubu ve ilaç ve tedavi ikinci gidişatını değiştirmek gerek karşı direnç geliştirmiş olan zaman. Ayrıca, angina oldukça şiddetli kalp hastalıkları, romatizma ile komplike olabilir.

Her halükarda, ilacı reçete ettiği kadar ilacı alınız. Dozu bağımsız olarak ve tedavi süresini değiştiremezsiniz.

Purulent boğaz ağrısı

Angina her yaşta ortaya çıkabilir, genellikle bir amigdala diğerinden daha fazla etkilenir. Boğaz ağrısı tedavi edilmezse, pürülan bir şekle girebilir ve kalpte ciddi komplikasyonlar ile ağırlaşabilir.

Pürülan boğaz ağrısı ile boğazda şiddetli ağrılar olur, bu da nihayet artar, yutma zorlaşır, sıcaklık artar (bazen çok yüksek işaretler). Bademcikler beyazımsı purulent odakları ile, parlak kırmızı olur. Şişmiş lenf düğümleri de şişer.

Kompleks tedavi, pürülan bir form almış olan anjina için antibiyotiklerin uygulanmasını içerir. Penisilinler, sefalosporinler grubundan ilaçlar atandı.

Anjina'nın (A grubu streptokoklar) etken maddeleri için en etkili olanı 10 gün süren penisilin preparatlarıdır. Pürülan anjina ile, augmentin, azitromisin, ampisilin gibi başka penisilin preparatları kullanılabilir.

Penisilin sentetik türevleri, amoksisilin ilaçtır. Bakteri yok etmez, ancak hücre duvarlarını tahrip ederek büyümelerini durdurur.

Sefalosporin grubunun antibiyotik kimyasal kompozisyonunda penisilin preparatlarına benzerdir. Antibiyotik sefaleksin, sonuçta ölümüne yol açan bakterilerin hayatta kalması için gerekli olan hücre duvarının oluşumunu önler.

Penisilin ve türevlerine karşı alerjik reaksiyonlar durumunda eritromisin ve tetrasiklin kullanılır. Eritromisin çeşitli bakterilere karşı etkili geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Antibakteriyel aktivitesi ile penisiline benzer, bu nedenle penisilin intoleransı olan kişiler için iyi bir alternatiftir.

Tetrasiklin, bakterilerin çoğalmasını önleyen protein sentezini yok eder. Bu ilaç, çoğu bakteriyel enfeksiyonun tedavisi için penisilin intoleransı ile kullanılır.

Purulent boğaz ağrısı için antibiyotik kullanmanın isimleri ve yöntemleri hakkında tam bir makale burada bulunmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler bademcik iltihabı badem foliküllerini etkiler, dışa doğru güçlü artışlarını ve şişliklerini görebilir. Pürülan foliküller, beyaz veya kirli-sarı renge sahip olabilir (hastalığın süresine bağlıdır). Püstüllerin boyutu küçüktür - yaklaşık 1 - 2 mm. Püstüllerin delinmesinden sonra bademcikler beyazımsı plak görünür.

Hastalığın nedensel ajanı çoğunlukla streptokok veya pnömokok enfeksiyonudur. Hastalık vücudun savunma, hipotermi, ağız boşluğunda enfeksiyonda bir azalma durumunda gelişir. Foliküler boğaz ağrısı hem yetişkinler hem de çocuklar için hasta olabilir, ancak çocukluk döneminde en sık ortaya çıkar ve bazı özellikleri vardır. Genel olarak, hastalık soğuklar mevsiminde gelişir - sonbahar-kış.

Foliküler tonsilliti tedavi ederken, sadece vücuttaki enfeksiyonu yok etmekle kalmaz, aynı zamanda zehirlenmeyi de ortadan kaldırmanız gerekir. Hastalığın ilk belirtilerinde yatak istirahatini tutup daha fazla sıvı içmelisiniz. Boğaz ağrısını tahriş etmemek için, küçük bölümlerde esas olarak sıvı gıda tüketmek gerekir.

Modern ilaç endüstrisi, hem yetişkinlerde hem de küçük çocuklarda bulaşıcı hastalıkların tedavisi için geniş bir ilaç yelpazesi sunmaktadır.

anjin için en yaygın tedavi Eritromisin, Flemoksin, Sumamed, Ampisilin ve diğerleri vardır. Antibiyotik tedavisinin seyri yaklaşık 10 gündür. Ayrıca boğaz ağrısının tedavisinde lokal ilaçlar kullanabilirsiniz :. vb Orasept, boğaz ağrısı spreyi, Biz (allerjik) deri döküntüsü vardı yediler, sen antihistaminikler alabilir (suprastin, diazolin, loratidin vb..). Ayrıca, bağırsaklarınızı antibiyotiklerin zararlı etkilerinden korumayı unutmayın. Kural olarak, mikroflorayı normalleştirmek için Lineks'i almanız önerilir.

Lacunar Angina

Lacunar tonsillit günümüzde yaygın bir hastalıktır. Çoğunlukla hastalık üst solunum yolunu etkiler, ancak bademcikler etkilenmezse, iltihaplanma süreci doğrudan boğazdadır. Eğer bademcikler (cerrahi olarak çıkarılmamış) veya hasarlı ise, kısa bir süre için lacunar tonsillit ciddi bir komplikasyon - zatürre verir.

Çok çeşitli etkilere sahip ilaçların alınması, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla başlamalıdır. Antibiyotiklere patojenik mikroflora duyarlılık verirseniz, tedavi süreci çok daha etkili olacaktır. İnsan vücudu Hastalığın ana belirtileri de ortadan kaldırırlar haftada yeteneğine sahiptir, ancak enfeksiyon içinde kalır ve her zaman elverişli dış faktörler (düşük bağışıklık, hipotermi, vb..) anjin sebep olur. Sonuç olarak, sık görülen hastalıklar ciddi komplikasyonlara yol açacaktır - romatizma, sakatlık. Bu nedenle gelecekte olası sağlık sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak etkili bir tedavi yöntemi seçmek son derece önemlidir.

Hastalığın başlangıcında, çok çeşitli sefalosporinler, sülfonamidler ile antibiyotik alınması tavsiye edilir. Örneğin, hastalığın ilk belirtilerinde, günde iki kez bir sumam tablet veya bir siprolet tabletini almak iyidir. Ayrıca bademciklerin şişmesini hafifletmek ve yutmayı kolaylaştırmak için antihistaminikler (suprastin, diazolin, pipolfen) almak gereklidir.

Bağışıklığı güçlendirmek için, C vitamini günde 1 gr'a kadar reçete edilir. Anjina için iyi bir çözüm rutin ve askorbik asit içeren ascorutin olduğunu. Bu ilaç, sadece vücudun enfeksiyonlarına karşı direnci arttırmakla kalmaz, aynı zamanda DIC sendromunu engelleyecek vasküler duvarları da güçlendirir.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik anjin, enterovirüs ailesinin, Coxsackie'nin mikroorganizmalarına neden olan aşırı bulaşıcı bir akut viral hastalıktır. Hastalığın başlangıcında, yüksek ateş (40 dereceye kadar) yükselir, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, baş ağrıları. Bazen kusma ve ishal vardır. Yumuşak damak üzerinde, farinksin arkası bademcikler, birkaç gün sonra açılan ve iyileşme başlayan küçük baloncuklar görünür.

Bu formun anjina için antibiyotikler etkisizdir. Tedavi esas olarak hastalığın semptomlarının giderilmesini amaçlamaktadır. Genellikle boğazın durması, ateş düşürücü ilaçlar, dinlenmeler ve bol içki içilmesi reçete edilir.

Catarrhal anjina

Katarreli anjin genellikle vücudun savunma mekanizmalarının zayıflamasıyla oluşur (vitamin eksikliği, hipotermi vb.). Çoğu zaman hastalık kışın sonunda, ilkbaharda gelişir. Ayrıca, catarrhal anjin, faringeal mukoza ve üst solunum yolu üzerinde yaşayan mikroorganizmalar tarafından kışkırtır. Tanı doğru ve etkili tedaviye başlanırsa, hastalığın şiddetli belirtileri genellikle birkaç gün sonra kaybolur. Tedavi genellikle evde reçete edilir (sadece çok ağır şartlarda hastaneye yatırılır).

Anjin için antibiyotikler, geniş bir etki spektrumu - bactrim, augmentin, eritromisin, streptocid reçete edilir. Etkili tedavi için, bu ilaçlar en az 7 gün boyunca alınmalıdır, aksi takdirde enfeksiyon "uyku" durumunda vücutta kalır ve ciddi komplikasyonlar verebilir. akıntılı anjin normale kendi dönüş vücut lenf düğümlerinde enfeksiyon imha edildiğinden beri, genellikle tedavi gerekli değildir, iltihaplı lenf düğümleri olabilir zaman gargara, sulama özel aerosoller dağılabilir tabletler vb - Sen boğaz ağrısı tedavisi için boğazında ağrı gidermek için topikal tedaviye kullanabilirsiniz..

Viral bademcik iltihabı

Virüslerin neden olduğu anjinalı antibiyotikler etkisizdir. Virüs bulaşımı havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir - hapşırma, öksürme, kişisel eşyalarla - telefon, atkı, bulaşıklar, oyuncaklar vb. Bu durumda anjin tedavisi, hastalığın semptomlarını azaltmaktır - sıcaklık, boğaz ağrısı, halsizlik. Genellikle antipiretik ilaçlar takviye reçete. boğazdaki şişlik ve ağrı azaltmak için de otlar (papatya, adaçayı, okaliptüs), özel emilebilir tableti (Faringosept, neoangin vs.) kaynatma durulayın yardımcı olur.

Ateşsiz boğaz ağrısı

Anjina yaygın belirtileri boğaz ağrısı ve yüksek ateş (40 dereceye kadar) olarak kabul edilir. Ancak, boğaz ağrısının vücut sıcaklığını arttırmadığı durumlar vardır. Genellikle bu, bademciklerin yüzeyinin etkilendiği zaman, catarrhal sinüs ile olur, pürülan bir kaplama yoktur.

Ancak, sıcaklığın olmaması, hastalıkla savaşmak için alınmaması gereken önlemler anlamına gelmez. Diğer anjin formlarının yatak istirahatine uyması gerektiği gibi, yutmayı kolaylaştırmak için gargara (tuz ve kabartma tozu, otların özleri). Vücudun dehidrasyonunu önlemek ve bakterilerin yaşamının bozunumunu gidermek için bol miktarda içecek önerilir.

Anjina için antibiyotikler, sıcaklık olmasa bile, çoğunlukla penisilin grubu (amoksisilin, ampisilin) ​​olmak üzere geniş bir etki spektrumu reçete edilir.

Streptokok anjina

Streptokok anjina esas olarak çocukluk çağında görülür. Streptokok enfeksiyonu palatine bademcikler etkilemez, ancak hastalık yüksek ateş, halsizlik, lenf düğümlerinde bir artış göründüğünde. Adından da anlaşılacağı gibi, hastalığın etken maddesi streptokok bakterilerdir. Hastalık, enfeksiyonun taşıyıcısından (şüphelenilemeyebilir) veya hasta insandan havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir. Enfeksiyon anından semptomların tezahürüne kadar genellikle birkaç gün sürer, hastalık hafif bir şekilde ilerler ve ARD'yi andırır.

streptokoklar antibakteriyeller karşı aktif Atanan: sefaleksin, amoksisilin, sefuroksim, sefprozıl vb Alerjik reaksiyonlar eritromisin reçete edildiğinde. Tedavi süresine sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekir, tüm semptomlar ortadan kalktığında bile tedaviyi kendiniz kesemezsiniz.

Antibiyotiklerin amacı anjinin olası komplikasyonlarını azaltmaktır.

Anjina için en iyi antibiyotik

Her antibiyotik preparatı, kendi etki spektrumuna sahiptir, yani. yok edebilecek mikroorganizmaların sayısı. Bir kural olarak, angina A grubu streptokok tarafından kışkırtır, bu bağlamda, bir antibiyotik seçerken, stafilokok ve streptokokları yok edenler tarafından yönlendirilmelidir.

Çağdaş ilacın başarıyla streptokok enfeksiyonu ile baş çeşitli preparatlar ayırt (amoksiklav, augmentin, sumamed, amoksisilin, spiramisin, seftriakson ve diğ.).

anjina ilaçların birinci basamak tedavi olarak penisilin grubu (amoksisilin, augmentin, vs.), yüzden stafilokok streptokok enfeksiyonu karşı en etkili antibiyotik ilaç sayısı bulunmaktadır. Penisilin ilaçlar alerjik bir reaksiyon varsa, antibiyotikler makrolidler bir dizi atanır (eritromisin, azitromisin ve benzeri, ve.).

anjin tedavisi, josamisin, azitromisin gibi makrolidler, kabul edilir Modern doktor en etkili ilaçlardır. pürülan angina ciddi koşulların tedavisinde iyi bir sefalosporin antibiyotiklerin etkinliğini (seftriakson, tsefabol vs.) ve fluoroquinol (ofloksasin, Tsiprolet vs.) gösterir. Ancak bu ilaçlar sadece penisilinler ve makrolidler etkisiz ise kullanılır. Boğaz Tedavi böyle bir güçlü antibiyotik şiddetli anjin gelecekteki tedavisinde, onlara bir tolerans geliştirmek olmamalıdır florokinolonlarla veya sefalosporinler ile hemen zor olduğunu başladı.

Anjina tedavisinde olumlu sonuçlar için, öncelikle hastalığın etken maddesini tanımlamak gerekir. Stafilokokal veya streptokok enfeksiyonu durumunda penisilinler ve makrolidler en etkili şekilde etkilidir, ancak diğer mikroorganizmaların etkisi ile bu ilaçlar güçsüzdür. Hastalığın nedensel etkeni belirlemek için, bakteriyolojik bir kültürün yapılması gerekmektedir. Çalışma ayrıca mikroorganizmanın antibiyotiğe duyarlılığını da belirlemektedir. Anjin için en uygun antibiyotik hastalığın etken maddesinin maksimum duyarlılık olacağı bir sonuç olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ne yapmalı - bademcikler iltihaplandı: nedenleri, tedavi yöntemleri ve olası komplikasyonlar

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada amoksiklav

Angina, farinks ve bademciklerin bölgelerini etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla hastalık, antibiyotik kullanımını gerektiren bir bakteriyel karaktere sahiptir.