Loading

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur.

Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı türünden bağımsız olarak, anjina ile gargara yapmak, evde hastalıkla mücadele etmek için her zaman yararlı ve gerekli bir yol olacaktır.

Bununla birlikte, gargaraların boğaz ağrısını tamamen iyileştiremediğini unutmayın. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, antibiyotik reçete eden bir doktorun yardımı gereklidir. Evde, boğazın gargarası sadece ağrıyı azaltmaya ve bademcik iltihaplanmasını azaltmaya yöneliktir.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Prosedürün etkili olması için aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Sadece sıcak bir çözüm ile karıştırın.
 2. Bu prosedürü günde en az 2 kez uygulayın (her durulama prosedürü yaklaşık 3 - 5 dakika arasında yapılmalıdır).
 3. Durulama yaparken başını hafifçe geriye doğru eğmek en iyisidir, fakat solüsyon burun boşluğuna akmaz (oraya enfeksiyonu getirmek için henüz yeterli değildi). Durulama sırasında, dilin kökünü azaltmaya ve sorunlu alanların bir çözümü ile daha iyi yıkamasına yardımcı olduğu için, mektubun sürekli olarak telaffuz edilmesi gerekir.
 4. Durulama boğaz hastalığın seyri boyunca kullanılmalıdır.
 5. Durulama yutmayınız!
 6. Prosedürden sonra yarım saat kadar içmeyin ya da yemeyin, çünkü ilacın hareketi sadece durulama sırasında değil, aynı zamanda sonrasında da oluşur.

Bakterilerin çevredeki değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ve bu nedenle yok oldukları araçlara karşı dirençli olduklarını hatırlamak önemlidir. Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir. Bu sekans yararlıdır ve gereksiz ilaçlara gereksiz yere maruz kalmayacak olan boğazdır.

Daha çok angina ile gargara yapabilirsiniz: halk ilaçları

Evde, boğazınızı yıkamak için mevcut halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Popüler tarifleri düşünün, evde gargara yapmak daha iyi:

 1. Bir tuz, iyot ve soda çözeltisi. Bir bardak ılık kaynamış suya dökün, 5 damla iyot damlatın, bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyin. İyice karıştırın ve boğazı mümkün olduğunca sık su ile durulayın.
 2. Soda ve su. Bu durulama için geleneksel bir reçetedir. Bir bardak ılık sıvı içinde, bir çay kaşığı soda çözün. Daha fazla durulama yapılır, daha iyi.
 3. Pancar suyu Bu ürünün hazırlanması ve kullanılması kolaydır. Pancar suyunun ana etkisi anti-inflamatuardır. Boğazın durulanması sayesinde bu çözelti hızlı ve etkili bir şekilde ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilir. Taze pancar suyunun içinde, ayrıca sirke ekleyin: 200 ml meyve suyu için yaklaşık 20 ml sirke. Prosedür her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 4. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.
 5. Elma sirkesi. 1 çay kaşığı çözülür. bir bardak su içinde elma sirkesi. Her saatte gargara. Bir sirke çözeltisi yerine, bir çay mantarı infüzyonu alabilirsiniz.
 6. Propolis. Propolisin% 10'luk alkol çözeltisi - 2 çay kaşığı. 100 g sıcak su ekleyin. Günde 5 kez Gargara, çayın içine propolis (birkaç damla) bir çözüm ekleyin.
 7. Limon suyu Su ile karıştırılır. 2: 3 oranını gözlemlemek en iyisidir. Ağrıyı ortadan kaldırır ve iltihabı azaltır. Limon doğal bir antiseptiktir. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın.
 8. Ihlamur ağacı. Bitki anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Angina ile ıhlamur çiçekleri bir kaynatma yapmak. Kaynar su ile bir hammadde bir çorba kaşığı dökün. Sıcak et suyu ile, boğazınızı yıkayın.

Bu halk ilaçları, semptomları hafifletmek ve boğazda ağrıyı hafifletmek için pürülan anjinada olduğu gibi, ve hastalığın daha hafif biçimleri ile durulama için kullanılabilir.

Etkili ilaçlar ile boğaz yıkayın

İlaçların ve tentürlerin değiştirilmesi, sadece anjina sadece papatya veya peroksit ile gargara yapmaktan daha iyidir. En uygun ilaçlar şunlardır:

 1. Furatsilin. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 g furacilin ve 100 ml kaynatılmış sıcak su alın. Furatsilin daha iyi ezilme, böylece daha iyi çözülür. Bu paketin içinde yapılabilir, eğer ağır bir şeyle uğraşırsan. Daha sonra bir bardakta furacilini dökün, kaynar su ile dökün ve çözünene kadar karıştırın. Ortaya çıkan çözüm 20 ° C'ye kadar soğutulur ve gargaraya başlayabilirsiniz.
 2. Dioxidine. Gargara veya bitkisel infüzyonlar için bir soda solüsyonu yardımcı olmadığında en şiddetli enfeksiyon vakalarında kullanılır. Ampul (% 1) bir bardak su içinde çözülür, 5 güne kadar durulayın. Günde üç kez uygulanması tavsiye edilir.
 3. Chlorophyllipt. Hazır bir çözüm satın alabilir veya ilacı suda çözünebilir hale getirebilirsiniz. Bu madde, doğal bileşenler temelinde yapılan bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ilaç olarak etkilidir.
 4. Oka. İlaçla birlikte bir ölçü kabı satılır. Ilık su ile (sıcak ve soğuk kesinlikle yasaktır) yarısına kadar doldurun, bir solüsyon eklemek için şişenin üzerine bir sprey kullanın. Günde en az yarım dakika ila iki kez durulayın.
 5. Miramistin. Boğaz ağrısı üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlamak için oldukça etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir.

Unutmayın ki hiçbir zaman sistemik bir antibiyotik alımı yerine angina ile gargara yapamazsınız. Durulama sadece hastalığın temel tedavisine ek olarak kullanılabilir. Bu durumda, boğazın çeşitli yollarla durulanması, anjina ile farklı problemlerin çözülmesini sağlar.

Kontrendikasyonlar

Gargara kullanımının güvenliğine rağmen, bazı bileşenler sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki kontrendikasyonları gözlemlemeniz önerilir:

 • kurucu maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • durulama için tıbbi çözeltilere alerjik reaksiyon;
 • Bazı insanların doğru bir şekilde gargara yapamaması durumu sadece kötüleştirebilir.

Ev şartlarında anjinaya boğaz atmak daha etkili midir?

Elbette her birimiz boğazının ne olduğunu biliyoruz. Bu hoş olmayan semptom basitçe "angina" olarak adlandırılır. Bununla birlikte, daha önce bu tanı sadece bir doktor tarafından yapılabilir ve sadece bakteriyolojik aşılama (biyolojik materyalin toplanmasından 5-7 gün sonra hazır olacaktır) sonucu göz önüne alındığında hastalık doğrulanır.

Angina ya da akut bademcik iltihabı, genellikle - faringeal, tubal ya da dil bezleri - genellikle palatine bademcikler iltihabı ile karakterize, ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın gelişiminin ilk belirtisi, yutkunmada zorluklar olduğu için boğaz boşluğunda güçlü ve yanıcı bir ağrıdır. Ek olarak, hasta genellikle 39-40 derece yüksek vücut sıcaklığına sahiptir. Boğaz boşluğunu incelerken, iltihaplı ve genişlemiş kemerler görselleştirilir, çoğu zaman irin ile örtülür.

Angina - ne yapmalı?

uygunsuz terapi genellikle nüks (sadece bir ay) Aşağıdaki neden beri boğaz ağrısı, tavsiye edilmez Kendini tedavi, ama tamamen bakterileri "yok" yok ve tamamen toksinler kalp, böbrekler ve eklemlerin dokularda olumsuz hatta geri dönüşümsüz değişiklikler bırakabilir ortadan kaldırmaz. Ciddi sonuçlardan kaçınmak için mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız!

Angina tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri, irin yerel "yıkanma" ya da sadece konuşma - gargara. Enfeksiyon hastalıkları dediği gibi: "Bademcikler üzerinde bir baskın olduğu sürece sıcaklık düşmez". Bu ifade doğrudur, çünkü irin iltihabı kışkırtır ve vücut, belirgin bir ateşle karşılık verir.

Anjina tedavisinde, maksimum etkiyi elde etmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için genel ve lokal terapötik eylemler kullanılmalıdır. Bu yazıda, ENT uygulamasında yaygın olarak kullanılan önemli ve acil bir yöntem olarak özellikle gargara hakkında konuşacağız.

Boğaz ağrısı (boğaz ağrısı) ile gargara daha mı? - ilaçların listesi

Aşağıda genellikle boğaz ağrısı ve eşlik eden boğaz ağrısı için bir semptom olarak reçete edilen ilaçların bir listesidir. Boğazın bu yollarla durulama sıklığı günde 5-6 kezdir.

furatsilin

 • Eylem: İlaç patojenik flora üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, patojenlerin büyümesini ve gelişimini engeller.
 • Nasıl Pişirilir: Tableti ezin ve tamamen kaynatılmış ve soğutulmuş bir bardak suda çözün. Ağır akut tonsillitte iki tablet kullanılır. Boğaz ağrısı ile boğulmak için bir çözüm 24 saat boyunca iyidir, daha sonra dökülür ve yeni bir tane hazırlanır.

Miramistin

 • Eylem: İlaç, gram-pozitif ve gram negatif flora yanı sıra bakteri ve mantarlara karşı belirgin bir antimikrobiyal etkiye sahiptir.
 • Nasıl Hazırlanır: Kullanmadan önce ürün sıcak olmalıdır! Miramistin çözeltisi hazır formda satılır, bu nedenle su ile ekime gerek yoktur (çocuklar hariç, bu durumda oran 1: 1'dir).

Hlorfillipt

 • Eylem: Dezenfektan ve anti-inflamatuar.
 • Nasıl pişirilir: Hafif bir anjin derecesi ile, bir bardak su içinde ilacın bir çay kaşığı seyreltin. Hastalık şiddetli ise, o zaman ilacın bir çorba kaşığı ekleyerek konsantrasyon artırılabilir.

Malavit

 • Eylem: İlaç stafilokok, streptokok, mantar ve virüslere karşı antiseptik etki gösterir. Malavit ayrıca yumuşak dokuların ağrısını ve iltihaplanmasını da küçük ölçüde azaltır.
 • Nasıl Hazırlanır: Bir çözüm hazırlamak için, 5-10 kap. 0.5 su bardağı çözülür. Çocuklar için konsantrasyonu yarı yarıya azaltın.

Borik asit

 • Eylem: Antiseptik
 • Nasıl pişirilir: 200 ml ılık suda bir çay kaşığı borik asit yayılır.

Lugol'un çözümü

 • Eylem: Antimikrobiyal
 • Nasıl pişirilir: Pürülan tıkaçları bir harçla çözdürün ve bunları aynı anda yok etmeye çalışın.

iodinol

 • Eylem: Dezenfektan, antiseptik
 • Nasıl pişirilir: Hazır bir çözelti ile durulayın, aralığın 1-2 gün tutulması, 4 r. günlük

permanganik asit

 • Eylem: Antimikrobiyal, antiseptik
 • Nasıl Hazırlanır: Açık pembe renge çözeltiyi seyreltin.

Hidrojen Peroksit

 • Eylem: Bakterisidal
 • Nasıl Hazırlanır: Çay kaşığı% 3 hidrojen peroksit bir bardak su içinde karıştırın.

Evde boğaz ağrısı ile boğulmak için halk ilaçları

Bademcik iltihabı, farenjit ve kronik bademcik iltihabı da geleneksel tıbbın etkili yöntemleri olacaktır. Bununla birlikte, "ev" tedavisi ikincil kabul edilir ve sadece terapötik eylemler yürütmek için hastalıkla ilgili olarak etkisiz olacaktır.

soda

Bir çözüm yapmak için, bir bardak suya bir çorba kaşığı çorbasının üçte birini ekleyip karıştırın. Anginada soda ile boğazın durulanması, daha fazla çıkarılması için çok önemli olan tıkacı yumuşatmaya yardımcı olur.

tuz

Tuz çözeltisinin yapılması kolaydır: bunu yapmak için, 200 ml ılık suda bir çay kaşığı yemek tuzu çözün. Bu, tapanın seyreltilmesine ve yıkanmasına yardımcı olur. 5 kapak eklerseniz, boğazda anjin ile tuz ile durulama daha etkili olacaktır. iyot ve bir çay kaşığı soda ekleyin.

Bitkisel preparatlar

Enflamasyonu hafifletmek ve şişmeyi azaltmak için, durulamalar papatya, calendula, adaçayı ve okaliptüsün kaynatılmasıyla önerilmektedir. Çözeltiyi hazırlamak için, bir bardak kaynar suya bir kuru bitki karışımının bir çorba kaşığı eklenmesi gerekir, 10 dakika demleyelim, sonra süzün. Boğaz için mümkün olduğunca sık yerel tedavi uygulayın (en uygun miktar günde 10 kez). Otlar birleştirilebilir, ancak her durulama ile değiştirmek en iyisidir.

Limon suyu

Bildiğiniz gibi, patojenik flora asidik bir ortamda yok olur, bu nedenle taze sıkılmış limon suyu kesinlikle angina ile mücadelede yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, bir limon almanız, küçük bir rende üzerine sürmeniz, ardından içeriği gazlı beze koyup sıkmanız gerekir.

Limon suyu yerine, mutfakta herkes için uygun olan sitrik asit kullanabilirsiniz. Çözeltiyi hazırlamak için, 100 ml su içinde yarım çay kaşığı seyreltmek gerekir. Günde altı kez durulayın.

Elma sirkesi

Bu sofra genellikle doktorlar tarafından reçete edilmez, ancak boğaz boşluğunda enfeksiyöz inflamasyon üzerinde belirgin bir etkisi vardır. Çözelti basittir: bir litre suya bir çorba kaşığı sirke sulandırın ve karıştırın.

Sarımsak tentürü

Doğal tıbbın keskin kokusuna rağmen, sarımsak tentürü ile gargara yapmak hastalar arasında çok popülerdir. Sadece bir "halk" tarifi yapın: orta büyüklükte birkaç diş etleri ezmek ve bir bardak kaynar su dökün. Bir saat sonra, sıvıyı boşaltın. İlaç hazır!

Pancar suyu

Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Ilaç hazırlamak için, bir bardak "kırmızı kök" suyu (taze) ve dört yemek kaşığı sirke karıştırın. Boğaz boşluğunu günde yedi ya da sekiz kez ürünle durulayın.

propolis

Arı ürününün antimikrobiyal etkisi vardır ve çok etkili bir doğal bileşen olarak kabul edilir, ancak bal alerjisi varsa kullanılmamalıdır. Bir çözüm yapmak için 200 ml ılık suya bir çay kaşığı propolis eklemeniz ve karıştırmanız gerekir. Ortaya çıkan ilaç iltihap ve şişmeyi rahatlatır ve ayrıca pürülan tıkaçları bademciklerden temizler.

Durulama için öneriler

ENT uzmanları belirli bir örüntüyü yürütmek için durulamayı tavsiye eder. Bizden önce ciddi bir görevdir: sıvı irin, şişlik ve acıların giderilmesi.

Prosedürün algoritması:

 1. Başlamak için, fiş yumuşatılmalı ve seyreltilmelidir. Bu soda veya salamura yardımı ile yapılabilir.
 2. Şimdi bakterisidal önlemler tıbbi çözümler ve doğal antiseptikler ile gerçekleştirilmektedir.
 3. Tedaviden sonra, bitkisel soğumaların yardımıyla şişlik ve acıyı gidermek gerekir.
 4. Bazı durumlarda, doktorlar ağız ve boğazın mikroflorasını düzeltmek için probiyotiklerle durulamayı önermektedir. Bu, hastanın şok dozlarında antibiyotik alması durumunda özellikle önemlidir.
 5. İşlemden 25 dakika sonra, iltihaplı bademcikler deniz topalak yağı veya gül kalçaları ile tedavi edilmelidir.

30 dakika yemek yememeye ve mümkünse içmemeye, ilacı emmesi için mümkün olduğunca tamamen ilaç vermemeye özen gösterilmelidir.

görünüm

Hasta tıbbi önerileri tamamen takip ederse, anjina ile etkili bir şekilde durulama maksimum etkiye sahip olacaktır. Genellikle Isı normale 3-4 gün boyunca, boğaz kokuşmuş tıpalar kaybolur, hasta kurtarma işlevi için algılar ve terapötik etkileri belirlenmiş performans sergilediğini durdurur olur. Aslında, görsel iyileştirme hastalık üzerinde zafer anlamına gelmez, bu gibi durumlarda genellikle angina geri döner.

Bademciklerin akut inflamasyonu için antibakteriyel yol 7 gündür. Ayrıca bu süre içinde, boğaz boşluğunun hemen tedavi durulama ve spreyler ve hap uygulayarak şeklinde patojenlerin engellenmesi için lokal tedaviler vardır.

kurtarma idrar (toplam ve Nechiporenko tarafından), elektrokardiyogram ve kan Revmoproby geçmesine bir ay içinde olmalıdır sonra ciddi komplikasyonların gelişmesi için fırsatlar kaçırmamak için. Sonuçlar ilgili hekime gösterilmeli ve normdan sapmalar varsa uygun uzmanı ziyaret etmelisiniz.

Angina ile gargara için en etkili yol: özellikleri ve faydaları

Klorheksidin veya herhangi bir başka antiseptik solüsyonunun kullanımı ile ilgili özel tavsiyeler aşağıdaki önerilerde bulunabilir:

 • Tıbbi bir solüsyon kullanmadan önce ağzınızı ılık su ile durulayın;
 • Hijyen prosedürlerinden hemen sonra ilaçları kullanmayın, çünkü bunların çoğu, özellikle klorheksidin, sabun veya diş macunu ile uyumlu değildir;
 • durulamadan sonra, 0.5-1 saat boyunca yiyip içemezsiniz;
 • antiseptik ilaçları yutmak son derece istenmeyen bir durumdur (Klorheksidinin yutulması yasaklanmıştır, bu nedenle çocuk pratiğinde kullanmayın);
 • Bazı eczacılık ürünleri, tat duyarlılığının geçici olarak ihlali ve diş minesinin boyanması gibi etkilerle karakterizedir.

Evde hazırlanan harçlar

Evde, furatsilinom, hidrojen peroksit, deniz suyu, tuz ve soda ile çözümler hazırlayabilirsiniz.

Furacilin çözeltisinin hazırlanması

Angina ile birlikte boğaz furatsilinom ile boğulması oldukça uzun bir süre kullanılır ve komplikasyon olmaz. Durulamaların hazırlanması için, filtre edilmiş veya kaynatılmış su kullanılır, 10 tabletin optimum oranı, litre su başına 0.01 veya 5 ila 0.02'dir. Seyreltmeden önce, tabletler iyice ezilmeli, daha sonra su ile seyreltilmeli ve süzülmelidir.

Gargara için hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit ile durulama, iltihap sürecini durdurmaya yardımcı olur, irin, mukus ve kan plazmasından kurtulur.

Boğazın durulanması için bir hidrojen peroksit çözeltisi iki şekilde hazırlanabilir:

 1. Hidrojen peroksit (1 yemek kaşığı) içeren bir bardağa dökülür, 100 ml su ilave edilir, damıtılmış veya şişelenmiş su kullanmak daha iyidir, ancak kaynamış su da kullanabilirsiniz.
 2. Bir bardak su içinde, hidrojenin peroksit olduğu ortaya çıkan bir hidroperit tablet ekleyin, boğazınızı hafifçe yıkayabilirsiniz.

Hidrojen peroksit günde 5 defaya kadar uygulanabilir, ancak durulamalar arasında en az üç saat sürmelidir. Durulamadan hemen sonra, ürünün kalıntılarını herhangi bir tıbbi bitkinin (papatya, adaçayı veya kalendula) kaynatılmasıyla yıkamak gerekir.

Soda ve anjin ile tuz

Boğaz ağrılarını tedavi etmenin en popüler, güvenilir ve kanıtlanmış yollarından biri, soda ve tuzla durulanır. Tuz ve soda ile bir çözüm hazırlamak için, bu bileşenlerden bir çay kaşığı bir bardak ılık suya ekleyin. İyileşme etkisini iyileştirmek için, çözeltiye 4-5 damla iyot damlatılması gerekir. Herhangi bir bileşene hoşgörüsüzlük ile, sadece soda ile veya sadece tuzla bir çözelti hazırlayabilir ve iyotu tamamen hariç tutabilirsiniz. Benzer bir etki, yenilebilir bir deniz tuzu çözeltisine sahiptir.

Halk ilaçları

Herhangi bir anjina şekliyle, aşağıdaki halk tıbbı en popüler olanıdır:

 1. Pancar suyu - 1 büyük pancar ızgara, elma sirkesi bir çorba kaşığı ekleyin ve 3-4 saat gargara için kullanılan suyu, sıkmak.
 2. Yaban mersini kaynatılması - yarım bardak kuru yaban mersini, 15-20 dakika boyunca iki bardak su içinde kaynatılır, daha sonra et suyu soğutulur ve süzülür.
 3. Limon suyu - taze sıkılmış limon suyu 1: 3 oranında suyla seyreltilir.
 4. Bal suyu - bir çorba kaşığı bal bir bardak suda çözülür.

Halk ilaçları zararsızdır ve sağlığına zarar verme korkusu olmadan yutulabilirler.

Çocuklukta durulama için ne anlama geliyor?

Bir çocuğu yıkamak için, yutulabilen solüsyonları kullanmak daha iyidir - sebze suları, halk ilaçları, düşük toksisiteli antiseptikler (Miramistin, Octenisept), bitki özlü maddeleri. Boğazın Chloksidin ve onun analogları olan hidrojen peroksit ile durulanması önerilmez. Çocuklarda soda ve tuz içeren bir çözelti, mukoza zarına zarar vermeyecek şekilde dikkatle kullanılmalıdır. Bir çocuk için bir çare seçerken, küçük vücuda zarar vermediğinden emin olmanız gerekir.

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan daha iyidir: evde bademcik iltihabı tedavisi

Angina veya akut tonsillit çeşitli mikroorganizmalardan kaynaklanır ve boğazda şiddetli ağrı ve genel zehirlenme fenomenleri ile karakterizedir. Çoğu zaman bu hastalık çocukları ve gençleri etkiler.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır. Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur. Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Burada ve spreylerin kullanımı ve ilaçların inhalasyon formları. Bununla birlikte, en basit yöntem boğazını durulamaktır.

Neden angina ile gargara

Angina bademciklerin mukoza zarını etkileyen lokal bir enfeksiyondur. Enflamatuar süreç üzerindeki lokalizasyonda hemen etkinin çok etkili olduğu mantıklıdır. Durulama sırasında, ilaç doğrudan mikroorganizmaları yok ettiği, iltihaplanma yoğunluğunu azalttığı ve mukoza zarının rejenerasyonunu harekete geçirdiği bulaşıcı odağa verilir. Buna ek olarak, bu yöntemle, vücudun savunma sistemlerinde yükte bir azalma anlamına gelen, pus, mikroplar ve hayati aktivitelerinin ürünleri mekanik olarak çıkarılır.

Akut tonsillit ile gargara nasıl

Durulama için kullanılan herhangi bir çözüm sıcak olmalıdır. Çok soğuk sıvı bademciklerdeki kan damarlarının daralmasına ve dolayısıyla koruyucu işlevlerinin bozulmasına neden olur. Çok sıcak sıvı bakteri üremesini artırmaya ve iltihaplanma yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur. En uygun sıcaklık 35-37 ° C'dir. İlaç müstahzarlarının uygulanması durumunda durulama sıklığı, kendilerine verilen talimatlarda belirtilmektedir ya da ilgili hekim tarafından kurulmaktadır. Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları kullanırsanız, günde 5-6 durulama sıklığı optimal kabul edilebilir. Kullanılan çözeltinin hacmi 100-150 ml'dir. Bazı durumlarda bu miktar artırılabilir. Daha küçük hacimlerin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü bademciklerin yeterince temizlenmemesi ve antimikrobiyal maddelerin dozu çok küçük olacaktır. Durulamadan maksimum etkiyi elde etmek için, ağzınıza bir çözüm aramalı, başınızı geriye atmalı, dilinizi çıkarmalısınız ve ciğerlerinizi havalandırın. Bu "gurgle" ve ses yapmak için tavsiye edilmez - bu solunum yollarına ve popperhivaniyu içine sıvıların girmesine yol açabilir. Son kullanma tarihinden sonra, çözelti tükenmeli ve yeni bir kısmı alınmalıdır. İşlemin sonunda, herhangi bir sıvı tüketmek, içmek, bir saat sigara içmek tavsiye edilmez. Farklı çözeltilerle durulama ihtiyacı varsa, prosedürler arasındaki aralık en az 30 dakika olmalıdır.

Bir anjina ile gargara yapmaktan

Geleneksel tıp antiseptik grubundan çok geniş bir ilaç deposuna sahiptir. Bazıları sentetiktir, diğerleri doğal bir kökene sahiptir.

İyot preparatları

İyot içeren ilaçlar güçlü antimikrobiyal, antiviral ve antifungal aktiviteye sahiptir. Deri veya mukoza ile temas halinde, polivinilpirrolidon-iyodin kompleksi, bakterilerin zarlarını yok eden atomik iyodür salgılar. Bu ilaç grubunun kullanımı, tiroid disfonksiyonları, Dühring'in herpetiform dermatiti, bozulmuş böbrek fonksiyonu, gebelik ve laktasyon gibi kontrendikasyonlarla sınırlıdır. Bu grubun temsilcileri betadin, iyodinol, rivanol, vokadin, povidon'dur. Bu grubun preparatlarının bir analogu, evde hazırlanan iyot-soda-tuz çözeltisidir, 1 çay kaşığı kabartma tozu, aynı miktarda sofra tuzu ve 2-3 damla alkollü iyot çözeltisi, su bardağı başına. Tuz, bademciklerin kıvrımlarından irin çekilmesine yardımcı olur, soda bunu daha da kırılgan hale getirir ve iyot, mikroorganizmaları yok eder.

Hidrojen Peroksit

Bu madde, hasarlı doku ve mikroplarla temas halinde, mikroorganizmaları yok eden en güçlü oksidan olan atomik oksijeni serbest bırakır. Antiseptik özelliklere sahip olan hidrojen peroksit, iltihap odağının yüzeyini etkili bir şekilde dezenfekte eder. Ortaya çıkan köpük, bademciklerin mukoza zarından kiri temizleyerek vücuttaki mikrobiyal yükü azaltmanızı sağlar. Durulama çözeltisi, 200 ml su başına 2 yemek kaşığı peroksit oranında hazırlanır.

Potasyum permanganat

Manganez olarak bilinen bu madde, peroksit ile aynı şekilde davranır. Buna ek olarak, potasyum permanganat bronzlaşma etkisine sahiptir, yani, mikropların dokulara derinlemesine nüfuz etmesine izin vermeyen bir tür "kabuk" oluşturan, enflamatuar odağı koterize eder. Durulama için durulama çözeltisi kullanılır. Çözeltinin normal konsantrasyonu, 2 litre su başına 1 g potasyum permanganat tozudur. Çocuklarda kullanmak yasaktır. Lütfen not: Modern ilaç bu ilacı kullanmayı reddetti, çünkü potasyum permanganat kristallerinin çözünmediği ve yanıklara neden olduğu bir durum söz konusu olabilir.

Stopangin

Bu ilacın antiseptik ve analjezik etkileri vardır. Durulama sırasında, mikropları yok etmenin yanı sıra, mikroorganizmaların istilasını önleyerek bademciklerin mukoza zarını sarabilir. Günde iki defa sulandırılmamış olarak kullanılır.

Tantum Verde

Bir çözüm şeklinde Tantum Verde, anti-inflamatuar ve analjezik etkileri olan benzidamin içerir. Kullanımı, enflamatuar reaksiyonun parlaklığını azaltır ve boğaz ağrısı ve genel zehirlenme şiddetini azaltarak hastanın durumunu iyileştirir. Her 1.5-3 saatte bir çorba kaşığı için seyreltilmemiş olarak uygulayın.

Eludril

Lokal antiseptik klorheksidin bazlı kompleks preparat. Antimikrobiyal, antifungal ve antiviral etkisi vardır, boğazda ağrı yoğunluğunu azaltır, iltihabı bastırır. Çözelti, bir bardak su için 2-4 çay kaşığı oranında hazırlanır. Yutma riski nedeniyle çocuklarda kullanılması yasaktır (etil alkol içerir).

ethacridine

Çoğu anjin, bu ilacın özellikle etkili olduğu streptokoklardan kaynaklanır. Ağız ve boğazın yıkanması için% 0,1 alkol solüsyonu şeklinde kullanılır, alkol içeriği nedeniyle çocuklarda kontrendikedir.

furatsilin

Bu lokal antiseptik, streptokok enfeksiyonlarında da çok etkilidir. Bir çözelti hazırlamak için, bir furacilin tableti toz haline getirilir ve çok sıcak bir bardakta çözülür. Gerekli sıcaklığa soğutulduktan sonra, çözelti kullanıma hazırdır.

Elekasol

Kadife çiçeği, papatya, tel, adaçayı ve okaliptüs kısımlarını içeren bir bitki hasadıdır. Bitkileri oluşturan biyolojik olarak aktif maddelerin kompleksi belirgin bir antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir, boğazda ağrı şiddetini azaltır, dokuların yenilenmesini uyarır. İnfüzyon veya et suyu şeklinde kullanılır (etkinlik eşdeğerdir).

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

Pek çok hasta geleneksel ilaçları şüpheye düşürüyor ve onları “kimya” olarak görüyor. Geleneksel tıp yöntemleri, onlara daha etkili ve güvenli görünüyor. Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin etkinliğinin kanıtlanmadığı ve bu nedenle bunların "resmi" ilaçlarla kullanılması önerilmediğine dikkat edilmelidir. "Geleneksel olmayan" durulamaların listesi çok geniştir, bunların bir kısmı bile bilim tarafından ele alınmaktadır (örneğin elekasol). Aşağıdaki yöntemler en güvenlidir:

 • 1 çorba kaşığı ile karıştırılmış bir bardak rendelenmiş pancar suyu. l. sirke;
 • çay mantarının infüzyonu, günde 10 kez uygulanır;
 • Şarapla kaynatılmış tuz eklenmesiyle 20 yaprak sarma;
 • 1 çorba kaşığı. l. Papatya çiçekleri, kaynar su bir bardakta infüze edilir; hazırlanan infüzyonda, bir tatlı kaşığı bal ekleyin;
 • 1 çorba kaşığı. l. Söğüt kabuğu, bir bardak su içinde 30 dakika kaynatılır.

Boğazın anjina ile durulanması, antibiyotikleri yok etmeyen yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız. Hastaların% 20'sinde, anjina kronik bir forma geçer ve yanlış tedaviye bağlı olma olasılığı vardır. Tek bir durulama, tüm kurallara göre gerçekleştirilse bile, hastalığın etken maddesini tamamen yok etmek için yeterli değildir, bu nedenle bağımsız bir şekilde tedavi edilmesine ve bir ENT uzmanının gözetimi altında ele alınması gerekir. Bozbey Gennady, tıbbi inceleme, ambulans doktoru

Toplam 13.824 görüntülenme, 6 görüntülenme bugün

Anjin ile durulayın: otlar ve ilaçlar dayalı basit ve etkili yemek tarifleri

Angina oldukça sık görülür ve olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bunu önlemek için tıbbi önerileri kesinlikle takip etmek gerekir. Etkili tedavi yöntemlerinden biri durulamadır.

Angina nedir

Bu terim altında bademcik iltihabı anlamak. Anjina gelişiminin nedeni çeşitli mikroorganizmalarla enfeksiyondur.

Bu durumda asıl tehlike pusdur. Bademciklerde üretilir ve vücuda girer. Böyle bir tahsis mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için durulama kullanılır.

Prosedürün faydaları

Lokal prosedürler olmadan anjinin etkili tedavisi mümkün değildir. Durulama yoluyla, geri kazanım işlemi büyük ölçüde hızlandırılabilir.

Prosedürün önemli avantajları şunlardır:

 1. Ağır semptomatik etki. Seans bittikten sonra, ağrı sendromunu azaltmak, terleme ve kaşıntı ile baş etmek mümkündür. Ek olarak, durulamalar boğazın yumuşatılmasını ve nemlendirme etkisini sağlar.
 2. Zararlı mikrofloradan mekanik saflaştırma. Bu eylem, zehirlenme tezahürlerinin azalmasına yol açar. Bu, toksik maddelerin sayısını azaltarak elde edilir.
 3. Mantar veya herpes anjinada mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortamın oluşumu. Durulamalar bakterilerin üremelerini durdurmasına neden olur.
 4. Bademciklerden plak ve irin çıkarılması. Bu işlem sayesinde, irinle baş etmek ve ağızdaki hoş olmayan tadı ve kokuyu, pürülan (foliküler) lacunar anjin ile ortadan kaldırmak mümkündür.
 5. Şiddetli inflamasyon belirtilerinin azaltılması. Durulamalar, anti-enflamatuar maddeler tarafından gerçekleştirilir. İyileşmeyi uyarır.
 6. Mantarların giderilmesi. Bu maddelerin görünümü, antibiyotiklerin etkisinin bir sonucu olabilir.

Ağız gargaralarını boğaz ağrısından çalkalayın:

kurallar

İstenen sonucu elde etmek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 1. Seans sırasında, kafa geri döndü ve dil ileriye doğru uzanıyor. Bu ilacın farinkse iyi bir şekilde alınmasını sağlar.
 2. Durulama yardımcısı sıcak olmalıdır. Serin bir sıvı, bozulmaya neden olur ve sıcak su, yanıklara ve ağrıya neden olabilir.
 3. Bezlerin sulanmasını iyileştirmek için, durulama yaparken, N harfini bilmeniz gerekir.
 4. Larinksin tamamen saflaştırılması için durulama en az 30 saniye boyunca gerçekleştirilir.
 5. Çözeltinin içine girmesini önlemek için, nefesinizi izlemek önemlidir.
 6. Gargara günde 10 defaya kadar değer.

Boğazınızı durulama kuralları:

Tıbbi ilaçlardan nasıl çözüm üretilir?

Faydalı çözümler üretmek için kullanılan birkaç etkili madde vardır.

Furatsilina

Bu açık antiseptik özelliklere sahip evrensel bir ilaçtır. Farklı yaşlardaki insanları kullanmak kabul edilebilir. Bir çözüm yapmak için birkaç furacilin tableti ılık su ile karıştırılmalıdır.

klorheksidin

Bileşim, bakteri ve virüslerin ağız boşluğunu temizlemeye yardımcı olur. Kullanım süreci basittir: 10-15 ml ilaç alın ve yarım dakikalığına ağzınızı yıkayın. Genellikle manipülasyon günde 2-3 kez tekrarlanmalıdır.

lugol

Bu ajan gliserinde bir iyot çözeltisidir. Antiseptik bir etkiye sahiptir ve damarları genişleterek pirojenik bir etki yaratır. Formülasyonun kullanımı bakterileri ile başa çıkmaya yardımcı olan lokal sıcaklığı arttırır. Ürünü yapmak için ilacın 40 damlası 250 ml su ile karıştırılmalıdır.

Miramistin

Madde bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir. Güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir ve yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir. Günde en az 4 seans.

Dekasan

Bu çare saf haliyle kullanılabilir. Bir çocuğun tedavi edilmesi gerekiyorsa, bileşim eşit parçalarda su ile karıştırılır. Maddenin yutulmaması önemlidir.

Çoğu zaman hazırlık, soda ve su ile karıştırılır. Kompozisyonu yapmak için, 20 damla iyot% 5 ve küçük bir kaşık soda alın. Bu maddeler bir bardak ılık suda çözülür. Her gün birkaç kez çalın. İğnenin çekilmesine ve boğazın dezenfekte edilmesine yardımcı olur.

antibiyotikler

Suda çözünen antibakteriyel maddeler ile iyi bir etki durulanır. En sık kullanılan penisilinler amoksisilin ve analoglarıdır. Bu tür ilaçların intoleransı ile makrolitlerin - eritromisin veya azitromisinin kullanılması mümkündür.

Hidrojen Peroksit

Bu ürünü kullanmak için,% 3'lük bir konsantrasyonda küçük bir kaşık peroksit alın ve bir bardak ılık suyla karıştırın. Bu kompozisyon ayrıca manganez ile birleştirilebilir. Ancak bu durumda% 1 peroksit uygulamak daha iyidir.

Rotokan

Bu bir bitki tabanına sahip harika bir üründür. Bir bardak sıvı üzerine küçük bir kaşıkçık al. Durulama nedeniyle, iltihap hızla ortadan kaldırılabilir.

Bir anjinada bir boğaz gargarası için hazırlıklar

Diğer ilaçlar

Etkili araçlar şunları içerir:

 1. Potasyum permanganat. Prosedür için yanmayı önlemek için zayıf bir çözüm hazırlamaya değer. Tüm kristallerin çözüldüğünü kontrol etmek gerekir.
 2. Malavi. Bu, su ile karıştırılması gereken etkili bir bitkisel maddedir. Etken maddenin birkaç damla alması için 250 ml sıvı kullanılması tavsiye edilir. Aşırı doz, zorlamaya yol açabilir.
 3. Chlorophyllipt. Bu madde, hazır formda satın alınabilir veya suya ilave edilebilir. İlacın kullanımı nedeniyle, iltihabı durdurmak ve ağzı temizlemek mümkündür. Madde bitki bazlıdır, bu nedenle çocukların tedavisi için uygundur.

Hangi otlar kullanılabilir?

Anjina ile durulama için, bakterileri yok etmeye ve iltihabı durdurmaya yardımcı olan otlar kullanılır. Onlar calendula, papatya içerir. Buna ek olarak, restoratifler kullanın - örneğin, meşe kabuğu ve muz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok yararlı otlar - özellikle pembe rhodiola.

Angina'ya yardımcı olan birkaç etkili bitki var:

 1. Papatya infüzyonu. Büyük bir kaşık dolusu hammadde alın ve 250 ml kaynar su ile karıştırın. Filtreyi soğutun ve durulayın. Elde edilen ürün antiseptik özellikler ile karakterizedir.
 2. John's wort'un infüzyonu. Büyük bir kaşık dilimi alın ve 250 ml kaynar su ekleyin. Soğutulan madde kullanılabilir.
 3. İğnelerin infüzyonu. Bir kaç tane kıyılmış çam iğnesi alın, bir cam kaba koyun ve 250 ml kaynar su ekleyin. Buhar banyosunda 20 dakika pişirin, sonra soğutun. Her 3 saatte bir uygulayın.

Bir et suyu veya infüzyon nasıl pişirilir

Yararlı bir kompozisyon yapmak için temel kurallara uymalısınız:

 • açıkça dozajı gözlemlemek;
 • ot yapmak için, çim kaynar su ile karıştırılır ve tamamen soğuyana kadar sola;
 • bir kaynatma yapmak için, bitki kaynar su ile karıştırılır ve birkaç dakika kısık ateşte kaynatılır;
 • Bitmiş ürün gazlı bezden süzüldü ve durulama için kullanıldı.

Basit, ev yapımı tarifler

Hastalıkla baş edebilecek birçok yemek tarifi var:

 1. 1 küçük kaşığı tuz ve soda alın, 15 damla iyot ve 250 ml ılık su dökün. Her şeyi karıştır ve biraz serin. 6 defaya kadar ılık bir sıvı uygulayın.
 2. 250 ml ılık su ile küçük bir kaşık soda karıştırın. Günde birkaç kez uygulayın.
 3. Küçük bir kaşığı elma sirkesi alın ve 250 ml kaynamış su ekleyin. Prosedürü birkaç kez gerçekleştirin.

Sıradışı tarifler

Her zaman yardım etmeyen birçok alışılmadık tarif vardır. Kerosenin kullanımı, boğaz dokularının tahriş olmasına ve ciddi zehirlenmelere yol açabilir.

Votka kullanımı, sadece hastalığın seyrini ağırlaştıracak olan kimyasal bir yanmayı tetikleyebilir. Coca-Cola ve idrar da benzer bir etkiye sahiptir, bu da kesinlikle yasaktır.

Bademcik iltihabı ile durulayın: bilmeniz gerekenler

Bu prosedür 3 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir, çünkü çözümün boğulması veya yutulması riski vardır. Kontrendikasyon ve duyarlılık varsa ilaç kullanmayın. Örneğin, iyot içeren ilaçlar gebelikte, hipertiroidizmde, laktasyonda seçilemez.

Gargara için yararlı tarifler - Dr. Komarovsky'in görüşleri:

yorumlar

Bu prosedür çok etkilidir. İlk belirtilerden başlarsanız, başka tedavi yöntemleri olmadan yapmak mümkündür. Ama gargara düzenli olarak gereklidir. Kronik formu olan ileri vakalarda, sistematik bir yaklaşım gereklidir. Bu durumda, tabletli antibiyotik kullanmak gereklidir.

Prosedürün değeri

Bu prosedür anjin için prognozu artırır. Etkili durulama mikropları ortadan kaldırır, lokal bağışıklığı güçlendirir, boğazı temizler. Doktorun tüm reçetelerini açıkça takip etmek çok önemlidir.

Durulama, boğaz ağrısı ile başa çıkmanızı sağlayan etkili bir yöntemdir. Ancak bir uzmanın tüm sınırlamalarını ve önerilerini dikkate almanız gerekir. Bu olumsuz etkileri önlemek için yardımcı olacaktır.

Gargara mı?

Sevgili okuyucular, maalesef, soğuk mevsimde çoğumuzla soğuk algınlığı yaşıyorlar. Hastalığın en rahatsız edici belirtilerinden biri, zamanla ciddi bir hastalık haline gelebilen boğazdaki iltihaplanma süreçleridir.

Boğazda ağrı belirtilerini ihmal etmeyin, bunun ciddi olmadığını düşünün ve kendi kendine geçecektir. Çoğu durumda, sorun sadece gitmez, aynı zamanda boğazda pürülan püskürmeler ile birlikte yüksek ateşe neden olur. Bu nedenle, hastalığın daha sonra ortaya çıkmasına ve tedavi edilmesine izin vermekten daha iyi ya da en azından ilk belirtilerle baş etmenize yardımcı olur. Bugün anjin ve boğaz ağrısıyla gargara yapabilecekleriniz hakkında konuşacağız.

Boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı nereden geliyor?

Bu hastalıkla sıklıkla karşılaşıyoruz. Toplu taşıma için bir yolculuktan sonra, boğazında nahoş kaşıntı hissediyorum, sen, okul veya anaokulunda kendinizi çocukları bulacaktır. bacaklar sadece çok sayıda nedeni vardır ıslatılır. Ve sabah, bazen, kalkabilir, bir cızırtılı, boğaz ağrısı olduğunu hissediyorum ve zor yutma ve zaman zaman, ve nefes al. Angina nedir?

Tıbbi açıdan bakıldığında, angina bezlerin iltihaplanması, diğer bir deyişle boğazda yer alan lenfatik sistemin iltihaplanmasıdır. Ve sıklıkla iltihaplanma bazen büyük apseler oluşmasıyla vücudun çevresindeki bölgelerini etkiler.

Ben tıp terimleri girmeyeceğim, ben sadece gerçekten bir boğaz ağrısı varsa, o acilen bir doktor değil, kendi kendine ilaç aramak için gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer, daha fazla duymak hepimiz için sadece ek yollar olacak İpuçları - tarifleri, nasıl boğazında ağrı ile başa çıkmak için, hem daha olarak durulayın.

Soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, evde boğaz ağrısı ile bademcik iltihabı ile gargara yapabilirsiniz?

Anjina ile savaşmanın etkili yollarından biri durulamadır. Enfeksiyonu ve iliği bezlerin yüzeyinden ve etrafındaki alanı temizler. Aşağıdaki tarifleri kullanın:

Iyot ile soda çözeltisi ile boğaz durulayın

1 kısım saat. Soda + 2-3 damla% 5 iyot çözeltisi bir bardak ılık su dökün. Plastik veya tahta kaşık yerleştirin. Hastalığın ilk aşamalarında Gargara 2 - günde 3 kez, her saat anjina gelişimi ile. İlaç irin çeker ve boğazı geçici olarak dezenfekte eder.

Boğaz, soda, tuz ve iyot çözeltisi ile durulayın.

1 çay kaşığı ekleyin. soda, 1 tatlı kaşığı Bir bardak sıcak suda tuz ve 2-3 damla iyot. Hepsi bir kaşıkla karıştırın. Kompozisyonun biraz soğumasına izin verin. Sıcak formda günde 5-6 kez gargara.

Boğaz ağrısı ile deniz tuzu

Çok basit ve uygun fiyatlı bir araç. Ilık su bardağı başına 1 çay kaşığı. Günde birkaç kez durulama.

Yabanmersini infüzyonu ile boğaz yıkayın

Kuru veya dondurulmuş meyveleri alabilirsiniz. 100 gram çilek ½ litre su dökün. Su 0, 3 litre olana kadar kaynatın. Sonra soğumaya bırakın, gazlı bezlerden süzün. Gargara günde 3-5 kez.

Papatya infüzyonu ile boğaz durulayın

Bir eczane 1 çorba kaşığı papatya çiçeği bir tüfeği kaynar su dökün, oda sıcaklığına serin, gazlı bez 2 katmanları süzün. Yukarıda yazılı olduğu gibi durulayın. Hazırlanan infüzyon antiseptiktir. Papatya officinalis makalesinde okuyabileceğiniz bir papatya uygulamasının diğer reçeteleri hakkında. Tıbbi özellikler, kullanım ve kontrendikasyonlar.

John's wort infüzyonu ile gargara

John's wort 1 çorba kaşığı kaynatılmış su bir bardak, oda sıcaklığına soğutulmuş. Yukarıda yazılı olduğu gibi durulayın. Hazırlanan infüzyon antiseptiktir.

İğne yapraklı infüzyon ile boğaz yıkayın

2 yemek kaşığı Bir cam tabak içine yerleştirilen kıyılmış çam iğneleri, kaynar su bir bardak dökün. Su banyosunda, 20 dakika boyunca, oda sıcaklığına kadar soğumadan, kaynatmadan kaynatın. Her 3 saatte bir gargara. Hazırlanan et suyu takviye maddesidir. Birkaç mikrop ve mantarlara karşı aktivite gösterir.

Sirke ile boğaz durulayın

1st.l. masa sirkesi + 1 çay kaşığı. Tuz oda sıcaklığında su dökün. Tuz tamamen eriyene kadar karıştırın. Gargara 2 - günde 3 kez. Karışım antimikrobiyal etki gösterir.

Siyah veya yeşil çay ile boğaz durulayın

1 çay kaşığı siyah veya yeşil çay (granüle edilebilir) bir bardak kaynar su dökün, bir kapakla kapatın. 2 saat boyunca infüze ederek, hastalığın başlangıcında günde 3 - 4 kez, her saatte anjinin ortasında ve sonunda gargara. İnfüzyon büzücü, antimikrobiyal ve antienflamatuar etkiye sahiptir.

Furacilin ile Boğaz Boğaz

1 çay kaşığı Tuz, 2 tablet furacilin, rahat bir sap ile bir cam veya porselen tabak içine konulmalıdır. Etken maddeyi aktif olarak karıştırarak, kaynama suyunu 50 - 70 ml'lik kısımlar halinde dökünüz. Furacilinin çözünmesini sağlamak. Dökün kaynar su hacmi 200 ml'ye eşit olmalıdır. Ortaya çıkan çözüm antiseptik özelliklere sahiptir, irin çeker. Bir furatsilinom kullanabilirsiniz. Çözüm tadı çok hoş değil, bana öyle geliyor ama çok etkili.

Pancar suyu ile boğaz durulayın

Taze formda iki orta pancar, meyve sıkacağı içinden geçecek; Elde edilen suyun camına 1 yemek kaşığı ekleyin. elma ya da şarap sirkesi. Gargara 3 - günde 4 kez. Karışım zayıf antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir.

Gül yaprakları infüzyon ile boğaz durulayın

Kurutulmuş gül yaprakları 1 çay kaşığı bir bardak süt veya su ile doldurulur. Karışım bir kaynama noktasına getirilir ve yaklaşık 10 dakika boyunca küçük bir ateşte kaynatılır. Filtrelenir. Bir infüzyon ile gargara, günde 5-6 kez gereklidir.

Soda çözeltisi ile boğaz yıkayın

1 çorba kaşığı. soda, oda sıcaklığında 0.5 litre kaynamış su içinde çözülür. Boğazınızı her 30 dakikada bir yıkayın. Çözüm zayıf antiseptik etkiye sahiptir, bademcikleri temizler. Muhtemelen en basit durulama türüdür. Ve ayrıca çok etkili.

Makale, elbette, kullanılabilecek gargaraları listelemez. Temel tarifleri getirdim.

Bir çocuğu gargaralamaktan mı?

Makale birçok yemek tarifleri sunuyor. Çocuğun yapabileceğini düşündüğün şeyi seçin. Komarovsky, sıradan suyla gargara yapmanız gerektiğini söylüyor. Buna neyin eklendiği önemli değil. Bilmiyorum, bu doğru, bizim için sıradışı. Durulamak için bir şey eklemek istiyorum, değil mi? Görünüşe göre su sadece yardım etmeyecek gibi görünüyor.

Ben genellikle papatya, soda ile kızları durulama için sık sık kullandım, mümkün ve tuz ve iyot ile, furatsilin sevmedik, iyi onlar her zaman pancar suyu, lahana suyu ve yeşil çay ile durulama tolere. Ayrıca bir eczane hazır karışımı "Rotokan" - papatya, civanperçemi ve calendula karışımı kullanabilirsiniz. Çok uygun ve uygun fiyatlı. Bütün bu bitkiler ayrı ayrı basit bir şekilde demlenmiş olabilir ve ayrıca bebeğin boğazını durulamak için kullanılabilir.

Bebeği durulama konusunda Dr. Komarovsky'nin tavsiyelerini dinleyelim.

Gargara için genel ipuçları:

dozaj. Tüm dozajlar tek bir durulamada verilir. Çay hariç, o gün için sabah hazırlanır. Akşamları hazırlanabilir ve geceleri ısrar edilebilir, bu sadece daha kullanışlı özellikler kazanacak demektir.

depolama. Uyuşturucu ve durulama çözeltileri buzdolabında saklanır, kullanımdan hemen önce bir prosedür için doğru miktarda ısıtılır.

Gıda alımı. Anjinalı bir hasta yerse, her yemekten sonra gargara, yiyecek parçalarını çıkarmak için durulanır. Mikroplar için üreme alanı görevi görürler. Durulandıktan sonra hemen yemeyin. En az yarım saat sürmesine izin verin.

Pürülan veya foliküler anjina ile gargara nasıl?

Pürülan ve foliküler anjina ile sürekli olarak çeşitli çözümler kullanılır.

Örneğin: Soda veya soda ile iyot ve soda çözeltisi ile durulama boğazını temizler. Daha sonra papatya çiçeği infüzyonu ile durulayın, bu da hastalığa neden olan mikropları temizler. Sonunda, çay ile durulama ağrıyı hafifletir ve iltihaplı dokularda koruyucu bir film oluşturur.

Veya: furakilin ile durulama, mikroorganizmalarla birlikte püy atıyor ve pancar suyu acıyı dindiriyor. Antimikrobiyal ve yumuşatıcı ajanların kombinasyonları mümkündür: ilk önce tuz ve iyot çözeltisi ile bir soda veya soda çözeltisi ile durulayın, daha sonra bir furacilin solüsyonu ile durulayın. Sonunda, çay ile durulama iltihaplı dokular üzerinde koruyucu bir film bırakır.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

İlaç seçimine ek olarak, prosedürü kendisinin yürütmesi önemlidir. Nasıl yapılır?

Ağızdan almak için, iki yemek kaşığı, bitmiş ilacın miktarı, küçük, yaklaşık olarak almak için gereklidir. Akışkanın daha derine inmesine izin vermek için başınızı olabildiğince yükseğe yatırın. Ve eşit olarak nefes verirken, dilin en fazla uzatıldığı boğaz "p" ile "ry" yi çekin. Ekshalasyonda sıvı tükürülür. Bir yudum ile durulama yaklaşık 30 saniye sürmektedir. Toplamda, durulama için en az 5 yudum gereklidir.

Boğazın durulanması için bileşim, sıcak bir görünüme ısıtılır ve hemen kullanılır. Tüm bıraktığımız, saklamıyoruz. Ertesi gün yeni durulama yardımı yapıyoruz.

Bir kez daha gargara 3-4 saatte bir daha iyi olduğunu söylüyorum.

Durulamaya ek olarak, boğazı sadece ılık ancak sıcak çay ile ısıtmak çok iyidir. Hiç bağırmayın, bir ses dinlenmeye ihtiyacınız var, soğuk su içemezsiniz. Boğazınızı sarmak, ısınan bir kompres yapmak ya da boynunuzdaki sıcak, rahat bir atkıyı takmak iyidir.

Boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı için ipuçları

Boğazda şiddetli ağrı varsa, sıcaklık yükselir, acil olarak ilçe terapistini eve çağır. Hastaneye gitmek gerekli değildir: Birincisi, zayıflatılmış organizma bir sünger olarak koridorlardaki sıralarını bekleyen hastaların enfeksiyonunu emecektir. İkincisi, anjin, onun neden olduğu komplikasyonlar kadar korkunç değildir. Kalpteki anjina sonrası özellikle tehlikeli komplikasyonlar. Bilge olalım. Belkide anjina yok, ama soğuk algınlığının ilk belirtileri. Hastalığı erken bir aşamada önlemek için evde soğuk algınlığını hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi okuyun.

Eğer gerçekten anjinaya sahipseniz, o zaman doktor her zaman antibiyotikleri reçete eder. Acele etmeyin, biraz daha iyi olacağınız anda, işe git, mağazaya git. Daha da iyisi, "dayanacak" - tam iyileşene kadar evde kalmak. Ailenin, aile için gerekli ürünleri satın alma da dahil olmak üzere iş yapmasını isteyin.

Limonlu suyla, orta derecede tatlı ılık çayla mümkün olduğu kadar çok içilebilir. Çorbalar dahil olmak üzere, 85 kg ağırlığındaki bir yetişkin için ortalama sıvı alımı oranı yaklaşık iki litredir.

Anjina ile, genellikle böyle bir acı, yemek yemeye yetmez. Hastayı anjina ile beslemek gerekli değildir. Eğer yemek istiyorsanız, sıvı (ince zenginlik et suyu) veya kremsi formda (patates püresi, ekşi krema ile karıştırılmış süzme peynir) yemek daha iyidir.

Angina bulaşıcıdır. Bu nedenle, ailede, hastanın ayrı bir yemeğe ihtiyacı vardır; yıkamak ayrı bir sünger olmalıdır.

Ayrıca halk ilaçları ile quinsy tedavisi hakkında bir makale okumanızı tavsiye ederim. Makale çok yararlı ipuçları ve tarifler veriyor.

Ve ruh için bugün dinleyeceğiz Edgar Tuniyants. melodi.

Her gün sevin ve her zaman sağlıklı olun! Ailelerinizde ısı, uyum ve coziness.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcikler lacunae kaslı tıkaç nasıl kaldırılır?

İyi günler, sevgili okurlarım! Bademciklerdeki kıl tıkaçları ve bunlardan nasıl kurtulacaklar? Tehlikeli olup olmadığı, genel olarak hastalık gibi nedir, değil midir?

Boğaz için calendula Tentürü: çözüm ve gargara nasıl hazırlanır

Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, phytopreparations sıklıkla kullanılır. Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için bu etkili ilaçlardan biri, kalendula tentürüdür.