Loading

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı - enfeksiyöz alerjik süreç, çoğunlukla farenks lenfoid halkayı etkileyen lokal değişiklikler, palatine bademcikler. yutma anjina boğazda ateş, obscheintoksikatsionnym sendromu, ağrı ile karakterize edilir, artan ve ağrılı servikal lenf düğümleri. Muayenede bademcik ve palatine kemiğin hiperemi ve hipertrofisi, bazen de pürülan çökeller ortaya çıkar. Angina, boğazdan farengoskopi ve bakteriyolojik ekim temelinde bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis edilir. Anjina ile lokal tedavi endikedir (gargara, lavaj, ilaçlarla bademcik tedavisi), antibiyotik tedavisi, fizyoterapi.

boğaz ağrısı

Angina, bir veya daha fazla faringeal halkanın bademcik iltihabı ile birlikte gelen bir akut enfeksiyöz hastalık grubudur. Kural olarak, palatine bademcikler etkilenir. Daha az sıklıkla, nazofaringeal, laringeal veya lingual bademciklerde inflamasyon gelişir. Patojenler bademciklerin dokusuna dışarıdan (ekzojen enfeksiyon) veya içeriden (endojen enfeksiyon) nüfuz ederler. İnsandan insana, anjin, hava yoluyla veya beslenme yoluyla beslenir. Endojen enfeksiyon olduğunda, mikroplar çürük dişlerden, adneksal sinüslerden (sinüzit ile) veya burun boşluğundan bademciklere girer. Bağışıklık zayıflaması ile birlikte, anjin, ağız ve yutak mukozasında sürekli olarak bulunan bakteriler ve virüslerden kaynaklanabilir.

Anjina sınıflandırması

Kulak burun boğazında üç tür anjin vardır:

 • Birincil angina (diğer isimler - sıradan, basit veya olağan anjina). Bakteriyel doğanın akut inflamatuar hastalığı. Genel enfeksiyonun karakteristik özellikleri ve faringeal halkanın lenfoid dokusunun yenilmesi semptomları.
 • Sekonder anjina (semptomatik anjin). Başka bir hastalığın tezahürlerinden biridir. bademcik lezyonlar bazı akut enfeksiyon hastalıkları (bulaşıcı mononükleoz, difteri, kızıl), kan hastalığı (lösemi, septik anjina, agranülositoz) eşlik edebilir.
 • Spesifik anjina. Hastalığa belirli bir enfeksiyöz ajan (mantar, spiroket, vb.) Neden olur.

Birincil anjina

nedenleri

tüm birincil anjin yaklaşık% 85 Diğer durumlarda ß-hemolitik streptokok grubu A. neden etkeni pnömokok, Staphylococcus aureus veya karışık flora çıkıntı yapar. Primer anjina, SARS sonrası en sık ikincidir. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda gelişir. Özellikle 35 yaşın altındaki çocuklar ve yetişkinleri etkiler. Genellikle havadaki damlacıklar ile bulaşır. Bazen endojen enfeksiyonun bir sonucu olarak gelişir. genel olarak artmış bir yerel aşırı soğutulmuş, düşük bağışıklık, hipovitaminosis, nazal solunum bozukluğu olan anjinin oluşma olasılığı, SARS uğradıktan sonra havanın kuruluğu artmıştır.

Boğazın yaygın semptomları mikrobik ürünlerin kan içerisine girmesinden kaynaklanır. Mikrobiyal toksinler, kardiyovasküler ve sinir sistemindeki toksik hasara neden olabilir, glomerülonefrit ve romatizmanın gelişmesine neden olur. Strep boğazının sık tekrarlamasıyla komplikasyon riski artmaktadır.

sınıflandırma

Hafif, orta ve şiddetli anjin - derinlik ve lenfoid doku lezyonu faringeal halkasının karakterine bağlı olarak şiddetine bağlı olarak, mavi dil, laküner, foliküler ve primer nekrotik anjin salgılar.

semptomlar

Kuluçka süresinin süresi 12 saat ila 3 gün arasında değişmektedir. Yutulduğunda bölgesel lenf nodlarını arttırarak hipertermi, titreme, ağrılı bir akut başlangıç ​​ile karakterizedir.

Kataral anjinada, subfebril durum gözlenir, orta derecede genel zehirlenme, kan testlerinden inflamasyonun belirsiz belirtileri. Faringoskopi ile posterior faringeal duvarın diffüz parlak hiperemi ile sert ve yumuşak bir damak ortaya çıkar. Catarrhal angina 1-2 gün sürer. Sonuç bir iyileşme veya başka bir anjinaya (foliküler veya catarrhal) geçiş olabilir.

Foliküler ve lacunar anjin daha belirgin bir zehirlenme ile karakterizedir. Hastalar başağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrı, kaslar ve kalp bölgesinden şikayet ediyor. Hipertermi 39-40C'ye kadar not edilir. Genel kan analizinde, lökositoz sola kayma ile belirlenir. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Lacunar anjinası olan hastanın faringoskopik muayenesinde belirgin hiperemi, lakunanın genişlemesi, ödem ve bademcik infiltrasyonu ortaya çıkar. Pürülan baskın, lakunun ötesine yayılır ve bademciğin yüzeyinde gevşek bir kaplama oluşturur. Plak bir film veya bireysel küçük odakları, amigdalanın ötesine uzanmaz, kolayca çıkarılır. Plak çıkarıldığında, bademcik dokusu kanamaz.

pharyngoscope üzerinde bademcik bademcikler ve belirgin şişlik hipertrofisi saptanan zaman resmi "yıldızlı gökyüzü" (çoğul beyaz sarı Festering folikülleri) sözde. folikülün spontan açılma Bademciklerin taşmadığından irinli plak oluştuğu zaman.

Nekrotizan anjina şiddetli zehirlenme ile karakterizedir. Kalıcı ateş, karışıklık, tekrarlanan kusma vardır. Kan testlerinde keskin bir sol kayma, nötrofilya, ESR'de belirgin bir artış ile belirgin lökositoz saptandı. Faringoskopi ile düzensiz, donuk, çukurlu bir yüzeye sahip yoğun gri veya yeşilimsi sarı bir plak görülür. Plak çıkarıldığında bademcik dokusu akar. Nekrotik alanların reddedilmesinden sonra, 1-2 cm çapında düzensiz şekildeki doku defektleri kalır.Nekrozu amigdalanın ötesine, farinksin, dilin ve kemerlerin arka duvarına yaymak mümkündür.

komplikasyonlar

Erken anjin komplikasyonlar iltihabı hastalığının yakından organlar ve dokular üzerinde aralıklı çoğalma sırasında ortaya çıkar (kulak iltihabı, bölgesel lenf düğümleri, sinüzit, peritonsiller apse, peritonzillit lenfadenit).

Anjina enfeksiyöz allerjik genezinin (glomerülonefrit, romatizmal kardit, artiküler romatizma) daha sonraki komplikasyonları, hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir.

tanılama

Tanı, hastalığın semptomlarına ve farenogoskopi verilerine dayanır. Enfeksiyöz ajanın yapısını doğrulamak için bademciklerden mukusun bakteriyolojik olarak incelenmesi ve kanın serolojik muayenesi yapılır.

tedavi

Tedavi, bir kural olarak, ayakta tedavi edilir. Şiddetli anjina formu ile hastaneye yatma endikedir. Hastalar tutumlu diyet, aşırı alkol, antibiyotikler (sefalosporinler, makrolidler, sülfonamidler) reçete. Tedavinin seyri 5-7 gündür. Lokal ambazone fusafungin, gramicidin, otlar ve antiseptik solüsyonlar, sulama bademcik klorheksidin, norsulfazola, streptotsidom ait kaynatma durulayın uyguladı.

Belirli boğaz ağrısı

Kandidiyazis (fungal) tonsillit.

Candida albicans cinsinin maya benzeri mantarlarından kaynaklanır. Son yıllarda, glukokortikoidlerin ve antibiyotiklerin yaygın kullanımının neden olduğu kandidal boğaz ağrısı insidansında bir artış olmuştur. Fungal angina, bir kural olarak, uzun bir antibiyotik tedavisi sonrasında başka bir hastalığın arka planına karşı gelişir.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Faringoskopik muayenede, bademcikler üzerinde spot beyaz veya sarımsı bindirmeler, bazen yanak ve dilin mukoza zarına yayılır. Baskın kolayca kaldırıldı.

Tanı, mikolojik muayenenin sonuçlarıyla doğrulanır. Tedavi antibiyotiklerin kaldırılmasından, antifungal ilaçların atanmasından, restoratif tedaviden, nilstatin ve levorin solüsyonlarıyla bademciklerin yıkanmasından oluşur.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent (ülseratif-membranöz anjina).

Kronik intoksikasyonlar, tükenme, hipovitaminozis, immün yetmezlikler ile gelişir. Sözlü kavitenin saprofitik florasının temsilcileri tarafından çağrıldı - Vincent bir simbiyoz spirochete ve Plaut-Vincent bir sopa bulunan.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Genellikle bir amigdala etkilenir. Yüzey yüzeyinde ülserler oluşur, koyu yeşil kokulu, gri-yeşil bir kaplama ile kaplanır. Plakayı çıkarırken, bademcik kanlar. Nekrotik bölgenin reddedilmesinden sonra, bir defekt oluşturmadan iyileşen derin bir ülser oluşur.

Tanı, bakteriyolojik incelemenin sonuçlarıyla doğrulanır. Genel restoratif tedavi var. Etkilenen bölgeler borik asit veya metilen mavisi çözeltisi ile lekelenir, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ve hidrojen peroksit ile durulanır. Derin nekroz ve uzun süreli seyir ile antibiyotik tedavisi endikedir.

boğaz ağrısı

Angina - bakteri, virüs veya mantarların neden olduğu oldukça yaygın bir enfeksiyöz hastalık olan ve karakteristik özelliği palatine bademciklerin yenilmesidir. Ayrıca, inflamatuar süreç nazofaringeal, laringeal ve lingual bademcikler içinde gelişebilir; Daha sonra sırasıyla angina, nazofaringeal, laringeal veya lingual olacaktır. Enfeksiyon hem kendi mikroplarıyla hem de dışarıdan oluşur ve iki şekilde oluşur: gıda ve hava yoluyla. Bununla birlikte, sıklıkla iç enfeksiyon farenks veya ağız boşluğundan (çürük dişler, bademciklerin kronik iltihaplanması vb.) Meydana gelir.

Anjin nedenleri

Çoğu durumda, daha önce sahip olduğu başlıca ev eşyaları ile boğaz içine düşmek streptokok, stafilokok, ve pnömokoka neden olduğu boğaz ağrısı hastalığı, (kirli tabaklar, vb), anjin ile Hasta bir insanı memnun. Aynı zamanda, hastalığın ortaya çıkması, sistematik boğaz (toz, duman vs.) ve hastalıklar nazofarinks varlığında içine giren çeşitli tahriş edici maddelere katkıda bulunabilir (vb lenf bezleri ve.) 'De, kırık burun nefes. burun boşluğunda meydana gelen pürülan enflamatuar süreçler, sinüs (sinüzit, vb) ve ağızdan (çürüme dişler) oldukça sık angina oluşumuna yol almaktadır.

Anjina oluşumunun belirleyici faktörleri genel veya lokal hipotermi, zihinsel aşırı yüklenme, aşırı çalışma, bulaşıcı bulaşıcı hastalıklar, vücudun duyarlılaşması, beriberi

Angina Belirtileri

- Yutulduğunda ve yutulduğunda akut boğaz ağrısı

- Zayıflık ve genel halsizlik

- Lenf düğümlerinin büyütülmesi

- Eklemlerde artrit

- Vücut ısısını 38 * - 39 * C'ye artırın

- Hastalık gelişiminin ilk günlerinde yumuşak damak, bademcikler, dil ve palatine kemerler parlak kırmızı renkte boyanır.

- Doğrudan bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi için küçük alanlar olabilir.

Kuluçka süresinin süresi on saat ila üç gündür. Hastalık her zaman keskin bir şekilde başlar: bir ürperti, genel vücut ısısı yükselir, yutulduğunda karakteristik ağrı görülür, ağrılı hale gelir ve bölgesel lenf düğümleri artar.

Ana angina semptomları genel soğuk algınlığına oldukça benzerdir, ancak boğazda boğazda ağrı daha keskin, akıntı daha uzundur ve daha ağırdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina birincil, ikincil ve spesifik olabilir.

Birincil. Sadece farenksin lenfadenoid halkasının etkilendiği akut inflamatuar hastalık.

İkincil. (. Benzerleri difteri mononükleoz, difteri, kızıl ve) Tonsiller akut enfeksiyöz hastalıklara etkilenen, yanı sıra kan sistemi (lösemi, sindirim - ilişkin toksik aleukia, agranülositoz, vs.) hastalıklardır.

Özgül. Provoke edici faktör spesifik bir enfeksiyondur (Simanovsky fungal angina veya angina - Plaut - Vincent)

Boğaz ağrısı çeşitleri

Bademcikler zarar derinliği ve doğasına bağlı olarak, anjin, lacunar, foliküler, catarrhal ve nekrotik ayrılır

Lacunar Angina

Bademcik bölgesinde, bademcikler yüzeyine pürülan plağın yayılmasıyla birlikte bademcikler etkilenir. Faringoskopi yapılırken bademciklerin infiltrasyonu ve ödemi, belirgin hiperemi ve lakün genişlemesi görülür. Bademciklerin yüzeyindeki lifli - pürülan sarımsı - beyaz içerikler, bir kanama kusuru bırakmadan kolayca çıkarılabilen bir film veya küçük odaklar şeklinde gevşek bir kaplama oluştururlar.

Foliküler boğaz ağrısı

Öncelikle bademciklerin foliküler aparatını etkiler. Bu durumda bademcikler ödemli ve hipertrofidir, epitel kapağında supin foliküller (çap olarak beş milimetreye kadar olan soluk sarımsı oluşumlar) görülür. Geliştirilmiş foliküller açılır, böylece bademciklerin ötesine uzanmayan pürülan bir kaplama oluşturulur.

Catarrhal anjina

Bademciklerin yüzeysel hasarları ile karakterizedir. Vücut ısısı 37 * -38 ° C'ye yükselir, kan değişiklikleri minör veya tamamen yoktur. Tonsiller, infiltrasyon ve şişme nedeniyle artar. Faringoskopi sırasında, sert ve yumuşak damağı ve farinksin arka duvarını tutan parlak bir dağınık hiperemi vardır. Hastalık bir ila iki gün sürer, bundan sonra farinks abatta enflamatuar tezahürler veya anjin başka bir forma akar (foliküler veya laküner).

Nekrotizan anjina

Bu form, diğer formlardan daha belirgin yerel ve genel tezahürlerle karakterizedir (sürekli belirgin ateş, konfüzyon, tekrarlayan kusma, vb.). Kan testlerinde ESR, nötrofil, lökositozda belirgin bir artış vardır. Bademciklerin etkilenen dokuları, müköz membranın derinliklerine inen, donuk, düzensiz bir yüzeye sahip gri veya yeşilimsi sarı bir kaplamayı kaplar. Fibrin ile emprenye olması nedeniyle, genellikle yeterli etkilenen alanlar yoğunlaşır ve çıkarıldıklarında yüzey kanar. Ayrıca, nekrotik alanların reddedilmesi nedeniyle yeterince derin, düzensiz şekilli doku defektleri (çapı iki santimetreye kadar) oluşur.
Nekroz bademciklerin ötesine yayılabilir: farinksin arka kısmı, dil ve kemerler

tanılama

Faringoskopi şüpheli anjina için ana tanı aracıdır. Ayrıca, genel semptomatik görüntü, hastanın şikayetleri ve hastalığın geçmişi de dikkate alınmaktadır.

Ayrıca angina ile difteri, kızamık, kırmızı ateş, üst solunum yolu akut nezle ve akut kan hastalıkları ayırt etmek de gereklidir. Bunu yapmak için, şüphe durumunda, ilave teşhis prosedürleri gerçekleştirilir: teşhis ponksiyonu, bademciklerdeki plağın bakteriyolojik analizi, ek kan testleri, vb.

Angina tedavisi

Çoğu durumda, ayaktan anjin tedavisi ise ancak şiddetli vakalarda - Hasta hastaneye bulaşıcı departmanı taşıdı. vitaminler B ve C açısından zengin bir ışık diyet, Atfedilen, bol sıvı içmek emin olun. anjin tedavisi için temel klavulanik asit, penisilin, sefalosporin (Zinat, sefaklor, vs.), makrolidler (azitromisin, eritromisin) ve sülfonamidler ile amoksisilin kullanımını içerir antibiyotik tedavisi (kotrimoksazol ve diğerleri.). Topikal tedavi kullanılan bioparoks (fuzafunzhin) Faringosept için, (vb nergis, papatya,) otlar decoctions durulama, Tonsiller sulama (ingalipt, kameton, sebidin vs.), bir antiseptik durulama çözeltileri (furatsilin, nitrofuralom C) gramisidin.

Angina (bademcik iltihabı)

"Anjin" terimi, antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir, çoğu zaman bu terim, özelliklerinde benzer şekilde, boğazdaki çeşitli ağrılı koşullar olarak anlaşılır. Bununla birlikte, aslında, anjin nedenleri tamamen farklı olabilir. Bu bağlamda, tüm anjina üç kategoriye ayrılabilir: birincil, spesifik ve ikincil (semptomatik)

Birincil bademcik iltihabı

Birincil angina altında anlaşılması - nispeten kısa süreli ateş, genel zehirlenme ağırlıklı olarak streptokok etyolojisi akut enfeksiyon hastalığı, çoğu zaman boğaz, lenfoid dokuda inflamatuar değişiklikler - bunlara bademcik ve lenf nodlarında. akut glomerülonefrit ve böbrek ve kalp ağır hasar eşlik romatizmal ateş gelişmesine yol açabilir belirli protivostreptokokkovogo tedavi olmadan otoimmün süreçler geliştirme Anjin riski.

Anjina'nın en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokoktur (tüm vakaların% 90'ına kadar). Daha az sıklıkla (% 8'e kadar), anjinin nedeni bazen streptococcus ile birlikte altın bir stafilokoktur. Çok nadiren, nedensel ajan streptococcus pnömoni, hemofilik rod, corynebacterium'dur.

Anjina enfeksiyonunun kaynağı, çeşitli akut hastalıklar ve patojenik mikroorganizmalar taşıyıcısı olan bir hastadır. En büyük önem üst solunum yollarında enfeksiyon odakları olan hastalar içindir.

Anjina ile enfeksiyonun ana yolu, hasta grupla yakın temas halinde, büyük gruplarda kolayca gerçekleştirilebilen havadandır. Enfeksiyon, staphylococcus (salata, süt, kıyma, komposto) ile enfekte olmuş gıdaların kullanımı ile oluşabilir.

İnsanlarda anjina patojenlerine karşı duyarlılık aynı değildir ve büyük ölçüde bademciklerin lokal bağışıklık durumuna bağlıdır: o kadar düşükse anjina riski de o kadar yüksektir. Diğer olumsuz faktörlerin etkisi altında hastalık riski hipotermi, aşırı yağlanma ile artar.

Anjina patojenlerinin reprodüksiyonunun ana yeri palatine bademcikler ve nadiren - lingual bademcikler, posterior farryngeal duvarın lateral çıkıntılarıdır. Bademciklerin lokal korunmasının üstesinden gelen boğaz ağrısının etken maddesi çoğalmaya başlar ve iltihaplanma sürecine neden olan çeşitli maddeleri salgılar. Çoğu zaman, patojen ve onun hayati aktivitesinin ürünleri en yakın (bölgesel) lenf düğümlerine nüfuz eder ve iltihaplanmalarına neden olur. Çoğu durumda, mikropların yayılması bademcik ve lenf düğümlerine sınırlıdır, ancak bazı durumlarda, bu bariyerleri aşmak, patojen hatta sepsis bademcik (paratonzillit peritonsiller yetmezlik) çevreleyen dokuların enflamasyona neden olur, ve. kan damarlarının, merkezi ve periferal sinir sistemi, böbrek, karaciğer, miyokard ve diğerleri: Ürünler hayati mikroplar, vücut dokusu toksik hasara yol kan içinde.

Bademcikler kalple birlikte sinir yolları ile bağlanır, bu nedenle, anjina ile, kalp bozuklukları bir refleks yolu olarak meydana gelebilir.

Bazı durumlarda anjinin nedensel ajanın (kişinin predispozisyonu, streptokok enfeksiyonu) girişine cevap olarak gelişen immün süreçler yanlış, patolojik formu alabilir. romatizmal ateş geliştirilmesi - Bu durumda, elde edilen immün kompleksler bunları yok etmek yanlışlıkla yabancı başlar gibi dokuları ayırt kalp, böbrek ve bağışıklık sistemi dokularında yatırılır. Bu tür süreçlerin nedeni, özellikle, zamansız veya etkisiz bir tedavidir. Otoimmün süreç riski tekrarlanan anjina ile artar. Her yıl ya da her iki yılda bir en az bir kez muzdarip kişilerde tekrar tekrar anjin adı verilir.

Doğası gereği, anjin, kataral, foliküler, lacunar veya nekrotik olabilir. Catarrhal anjinada, iltihap bademcikleri örten mukoza zarı ile sınırlıdır. Foliküler anjina ile amigdala - foliküllerin spesifik oluşumlarının takviyesi gerçekleşir. bademcik Laküner bademcik iltihabı dokunun derinlerine nüfuz zaman iltihaplanmış folikülleri bademcik yüzeyinde bir iltihaplanmış baskını bırakarak, bademcik lacunae içinde bölünürler.

Lacunar tonsillitis: faringeal mukoza iltihaplı, bademcik pürülan kaplama

Angina belirtileri

Anjina ile inkübasyon süresi 1-2 gün sürer. Hastalık akutlaşmaya başlar: tam sağlık arasında ürpertiler, baş ağrısı, eklemlerde ağrı, genel halsizlik, yutulduğunda boğaz ağrısı vardır. Hastalığın belirtileri en çok lacunar anjinada belirgindir: şiddetli titreme not edilir, vücut ısısı 40 ° 'ye kadar çıkabilir, iştah ve uyku rahatsız edilir. Boğazdaki ağrı yavaş yavaş yoğunlaşır, sabit hale gelir, ikinci günde maksimumlara ulaşır. Primer angina yutma sırasında bilateral ağrı belirtisi ile karakterizedir. Genel olarak ağrının yokluğunda veya farenksin yanından herhangi bir belirsiz duyumda, primer anjina tanısı belirsizdir.

Angina ile döküntü olmaz.

Primer anjin için zorunlu olan, alt çenenin köşeleri bölgesinde lenf nodlarının artması ve ağrılı olmasıdır: hissedildiğinde, kolayca değişirler.

boğazdan bakıldığında, büyütülmüş bademcik kızarmış (eritematöz) görülebilir, nokta sarımsı formasyonların (23 mm) ve folikül fibropurulent laküner angina ile düzensiz bir şekle basar.

Iyileşme aşamasında Angina, pürülan kitlelerin çekilmesinden sonra genişletilmiş lacunae görebilirsiniz

angina Ciddi durumlarda kaba bir tabana sahip, genellikle düzensiz bir şekle sahip, daha sonra 1 cm onların yerine oluşturulduğu reddedilir ve doku defektleri olan koyu gri nekroz (nekroz) bademcikler alanlarda meydana gelebilir.

Paratonilillit ve paratonsillar apse (flegmonöz tonsillit) anjinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

bademcik çevresinde ilk bir enflamasyon, doku Paratonzillit peritonsiller apse ve aynı yöntem, iki faz, - paratonzillit daha sonra pürülan füzyon - bir abse meydana. Bu komplikasyonlar boğazdan 2-3 gün sonra ortaya çıkar. Birden fazla yan yutma ağrı sıcaklığı hızla yükselir bulunmaktadır. Ağzı açmak zor, artan tükürük var. Hastanın kafası pozisyonunun Karakteristik: etkilenen dokuların stresi azaltmak için, bir hasta bir şekilde yatırır. farenks belirgin asimetri incelemesinde: rahat etkilenen bademcik ve merkeze kaymıştır, ödemli yumuşak damak, dil bir yana kaymış.

Kişiyi derhal doktora yöneltmesi gereken işaret ve işaretlerin toplanması arzu edilir:

bulaşıcı bir toksik şok - hastalığın ciddi komplikasyonların belirtileri - Heyecan, mavimsi bir renk, bilinç bozukluğu, vücut sıcaklığında çok hızlı bir azalma alternatif uyuşukluk, soluk deri, münavebeli, idrar miktarı büyük ölçüde azalmıştır. Nöbetler, bayılma - vasküler geçirgenlik ve kan pıhtılaşmasının ihlal - sinir sisteminin hasar ve kanama ortaya işaretleri. Uzun vadeli, en fazla beş gün sıcaklık koruma - antibiyotik tedavisinin etkisiz bir işareti. kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği belirtilerinin - hava eksikliği, göğüs donuk ağrısı, ağrı, bel bölgesinde ve idrar morbidite ile bağlantılı olarak karın yanal bölgelerinin, idrar, renkte bir değişiklik duygusu ortaya çıkması. Amplifikasyon boğaz ağrısı, ağız açıklığı darlığı, yutma güçlüğü - işareti (muhtemelen pürülan) bademcik dokusu ile ilgili enflamasyonlar.

Belirli boğaz ağrısı

Boğaz Difteri, Sıradan (birincil) anjin benzer belirtiler olabilir. - kaplama, bademcikler taşmadığından dağıtımı - yumuşak damak, farenks arka duvarı ve toksik Bademciklerin ötesine baskın - boğaz ve boyun deri altı dokuda şişme ile lokalize: difteri boğazın üç biçimi vardır. yoğun oluşumu ile karakterize edilen difteri plak ilk iki biçimleri sırasında bademcik yenmek pek toz haline getirildi ve su içinde çözündürülür filmi kaldırıldı plak çıkarıldıktan sonra kanama dokuların temel yüzey tonsil çıkarıldı.

Boğaz Difteri: bademcikler üzerinde yoğun, kötü kaldırılmış baskınlar

Antidifteri serumu verilmeden, hastalık ilerler - hafif form daha şiddetli ortak veya toksik bir forma dönüştürülür.

Fungal boğaz ağrısı Organizmanın genel reaktivitesinde azalma, antibiyotiklerle uzun süreli tedavi ile maya benzeri mantarlardan kaynaklanır. Bu gibi anjinler, sıcaklıkta hafif bir artış, zayıf zehirlenme ile primerden farklıdır. Bademciklerin yüzeyinde gevşek, "pıhtılaşmış" baskınlar, kolayca çıkarılır, pürüzsüz, iltihaplı mukoza (sözde "vernikli mukoza") ortaya çıkar.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent - ağız boşluğunda yaşayan mikroorganizmaların simbiyoz (birlikte yaşama) mevcudiyetinde ortaya çıkar: spiroketler ve iğ şeklindeki çubuk. Ağız boşluğu, tütün kötüye kullanımı, bakımsız olarak, patojenik özellikler kazanabilirler. Hafif zehirlenme zeminine karşı, bir tarafta ülseratif nekrotik bir süreç gelişir. 2 gün içinde, amigdala üzerinde grimsi beyaz bir kaplama ortaya çıkar ve 4-5 gün boyunca, düzensiz kenarlı derin bir ülser ve plak bölgesinde kirli bir gri alt form oluşur. Plak amigdala ve ötesine yayılabilir, ancak asla diğer tarafa geçemez. Hastalık yaklaşık 2 hafta sürer.

İkincil boğaz ağrısı

anjina boğazında değişiklikler vardır ki, hastalık semptomları ortak bir dizi - birçok bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklarda, çeşitli organ ve sistemlerin yenilgi ek olarak adlandırılan ikincil anjina vardır. Bu tür değişiklikler influenza, SARS, kızıl, tularemi, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, tüberküloz, frengi, hematopoietik organlarda (lösemi, agranülositoz) hastalıklarında gözlenebilir.

Kızıl saçlı Angina nezle ve folliküler, laküner bir şekilde hastalığın ilk günü, birinci (yanan ağız) parlak mukoza zarının rengi ile karakterize edilir görünür ve bir 4-5 günlük bir hastalık için kaybolur. Birincil allow anjin ayırt tipik kızıl belirtileri: mukoza boğaz parlak renkli, alt karın, iç uyluk tipik lokalizasyonu soluk Nasolabial üçgen, nokta döküntü ile birlikte belirgin papilla ( "ahududu") dil, yanakların ile parlak kırmızı, Ellerin ve ayakların bükülme yüzeyi.

Sifiliz ile Angina Lezyonun oral mekanizması ile gelişir. Enfeksiyondan üç ila dört hafta sonra bir tonsil artar ve sıcaklık biraz artar. Birkaç gün sonra amygdala üzerinde sert bir şans var. Çoğu zaman aşındırıcı bir lezyon şekli vardır: amygdala üzerinde düzenli bir şekil, çapı 0.5-1 cm, açık kenarlı erozyon ve pürüzsüz, parlak bir taban görülür. Sekonder sifilizli boğaz ağzı, yüzeyin üzerinde yükselen ve kenarları kırmızı bir ağızla çevrelenmiş, çapı 0.5 cm olan beyaz lekeler gibi görünür. Sekonder sifilizde, her iki bademcik de etkilenir.

Anjiyamide tularemi, genellikle bir yandan, catarrhal, filmy veya nekrotik olabilir. Bademciklerin yüzeyinde, daha sonra difteri ile benzer kalın, kalın bir film oluşturan, birleştirilmiş, sarımsı bir beyaz kaplamanın adacıkları oluşur. Boynun lenf düğümleri önemli ölçüde artar, ağrılı hale gelirler, konglomeraları birleştirirler, sonra bastırılırlar. Tularemi ile karaciğer ve dalak artar.

Lösemi durumunda Angina yüksek (39-40 ° C) sıcaklık, baş ağrısı, titreme ile akar. Genellikle burun kanaması vardır, deri ve mukoza zarında kanamalar vardır. Başlangıçta kataral olan anjin nekrotik bir karaktere bürünür: kirli-gri çökeller, reddedildikten sonra, düzensiz bir yüzeye açık kusurları ortaya çıkarır. Bir kan testinden sonra teşhis rafine edilir: lökositlerin sayısı normları 20 kattan fazla aşabilir.

Anjina agranülositozda lösemide anjinaya benzer bir ülseratif-nekrotik karaktere sahiptir. Kanda, analizde, neredeyse tamamen lökosit yokluğu (granülositler).

Enfeksiyöz mononükleozda anjin genellikle hastalığın ilk günlerinden ortaya çıkar, ancak 5-6 günde gelişebilir. Bademciklerin lakazında, kolayca çıkarılabilen gevşek, kaba bir kaplama görülür. Bu boğaz ağrısı ayırt etmek için bir mononükleozun semptom karakteristiği sağlar: lenf düğümleri yenilgi: aksiller, servikal, inguinal, oksipital, subklavian, sığır. Karaciğer ve dalak büyümüştür.

Enterovirüs enfeksiyonu olan angina ya da herpangina, 40 ° C'ye kadar bir sıcaklık artışı ile başlar, bademciklerde, açılmaları ince bir beyazımsı kaplamayla kaplı yüzeysel yaralar ortaya çıktıktan sonra, bir kabarcık döküntüsü ortaya çıkar. Hastalık 6-7 gün sürer.

Anjina tanısı anjinin karakteristik özelliklerinden oluşur. Gerekirse, patojeni ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için bakteriyolojik çalışmalar yapılır. Komplikasyonların erken teşhisi amacıyla elektrokardiyografi ve biyokimyasal kan testleri yapılır.

Boğaz ağrısı tedavisi

çoğu durumda anjina Streptokok neden ve romatizmal ateş, glomerulonefrit ve miyokardit streptokok enfeksiyonu saat tam ortaya olduğu göz önüne alındığında, tedavi penisilin antibiyotik ile başlatılır. Beta-hemolitik streptokok benzilpenisilinin karşı en etkilidir. makrolid antibiyotikler (eritromisin, azitromisin) uygulanan penisilinler, alerji varlığında. Genellikle, bir kısa süreli penisilin kas içine enjekte edilebilir ilaçlar, uzun etkili penisilin sonra - 3-5 bitsillin. Popüler sülfonamidler (trimetoprimsülfametoksazol) ve tetrasiklin (doksisiklin) anjin etkili değillerdir.

Antibakteriyel tedaviye ek olarak, quinsy hastaları bol içecek şeklinde detoksifikasyon ihtiyacı ve glukoz, sodyum klorür çözeltilerinin intravenöz infüzyonları şeklinde ciddi durumlarda. Kısa süreli, düşük tolere edilen ısıyla, analjezikler reçete edin: parasetamol, aspirin.

Hasta anginas tekrar öngörülen bağışıklık uyarıcılar: leucogen sodyum nukleinat. askorbik asit, B vitamini, basit multivitamin: ilaçların takviye tatbik vitaminler de. Antibiyotik ile tedaviden sonra reçete ilaçlar bağırsak mikroflorası (baktisubtil, Linex) normalleştirmek. ihtiyaç daha hijyenik amaçlarla gargara - bu amaçlar için, bu nedenle, patojenik mikroflorasına antiseptik önemli bir etki ile durulama, yeterli derecede ısıtılır karbonat çözeltisi kullanımı. refahı sadece bir görünüş bir enflamasyon işareti ve lokal anestetikler - boğazda ağrı gidermek için, lozanjlar ve mukoza zarının duyarlılığını azaltan maddeler (mentol, nane yağı, lokal anestetikler) ihtiva eden sprey kullanabilir, ancak bir ağrı olarak kötüye edilemez.

Lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyonu ile ısınma prosedürleri kullanılabilir: kuru ısı, fizyoterapi.

Birincil anjinin tedavisinde önemli ölçüde farklı olabilir neden (etiyotropik terapi) üzerindeki etkisi ile ilgili olarak ikinci anjin tedavisi tek tek semptomlar (ateş, ağrı, iltihap, zehirlenme) ile ilgili etkileri açısından, (ilgili hastalıkların tedavisi için makaleleri) - benzerdir ve aynı tarafından taşınan Primer anjinin tedavisi anlamına gelir.

Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları

Geleneksel tedavi yöntemleri, farenksdeki enflamatuar fenomenleri azaltmayı, vücudun savunmasını güçlendirmeyi, hastalıktan sonra erken iyileşmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlar için, anti-enflamatuar etki ile bitkilerin (papatya, adaçayı, meşe kabuğu), çaylar ve yüksek vitamin içerikli meyveler (kuş üzümü, kızılcık, dogrose) ile süspansiyoları kullanılır. Rus saunası ve saunası genel bir güçlendirme etkisine sahiptir, toksinlerin giderilmesine katkıda bulunur, ancak iyileşme döneminde uygulanmalıdır. Tek bağımsız tedavi yöntemi olarak, halk yöntemleri uygun değildir.

Anjinin profilaksisi

Anjina önlenmesi, hastalığa yatkın, kronik enfeksiyon odakları olan kişilerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu insanlar için gözetim kurulur, ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının tedavisi, nazofarenks gerçekleştirilir. İletim mekanizmasını kırmaya yönelik önlemler kullanıldığı için: dezenfektan tesisleri ile havalandırma ve temizlik. Pişirme teknolojisine uyum, enfeksiyonun yemek yolunu önleyecektir. Sertleşme, spor, beslenme ve uyku, sigarayı bırakma, bir bütün olarak vücudu güçlendirmeye katkıda bulunur ve sadece anjinin nedensel ajanlarına karşı direnci artırır. Organize gruplarda, bicillin ile acil profilaksi yapmak mümkündür.

Bir doktorun anjina konusundaki görüşleri:

Kronik tonsillit ve sık anjina arasındaki fark nedir?
Anjinadan sonra, sık olsa bile, tam bir iyileşme olur ve kronik tonsillit, alevlenmelerin mümkün olduğu kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan anjina, bir kişinin streptokok enfeksiyonu ile temasından sonra ortaya çıkar ve soğuk yiyecekler, soğuk su ve genel süper soğutmadan sonra kronik bademcik iltihabı alevlenmeleri gelişir. toksisite açık belirtileri olmadan boşluklar bademcikler palatin tonsiller kemerli adhezyonların, yara izi bademcikler, pürülan kütle: kronik bademcik boğaz karakteristik değişiklikler için.

Kronik tonsillit belirtileri: bademciklerin sikatrisyel değişiklikleri, palatinlerle yapışıklıklar

Boğaz ağrısı ile hasta olmamak için bademcik kaldırmak daha iyidir?
Palatine bademcikler içeren farinksin sözde lenfoid halkası - patojenlerin yolunda koruyucu bir bariyerdir. Bademcikleri çıkarmak için işlevlerini sürdürmeyi bıraktıkları ve kendilerinin de örneğin kronik bademcik iltihabında bir enfeksiyon kaynağı haline geldikleri durumlarda gereklidir.

Boğaz ağrım var. Doktorun bana önerdiği bir penisilin antibiyotik kullandım, ama anjin gitmiyor ve sıcaklık hala duruyor, başka hangi antibiyotik içmem gerekiyor?
Başka bir antibiyotiğin tayin edilmesinden önce, mikropun farklı tipte antibiyotiklere duyarlılığı ile, bakteriyel inokülasyon ile patojen tipinin belirlenmesi arzu edilir.

Anjina için maksimum ve minimum antibiyotik tedavisi nedir?
Tabii giriş bitsillina üçüncü gününde tamamlanabilir strep boğaz penisilin enjeksiyonu tedavisinde iki hafta - Antibiyotikler genellikle 7 gün, maksimum hızı için reçete edilir.

Ben antibiyotiklere karşıyım. Boğaz ağrımın erişilebilir halk yöntemleri ile baş edebileceğini düşünüyorum.
Pratikte, bu genellikle, özellikle doktorlar aşırı tanı ile meşgul olduğunda olur. Bununla birlikte, spesifik bir patojenin neden olduğu gerçek anjin için antibiyotiği reddederek, sorumluluk aldığınızı ve sakatlığa ve hatta ölüme yol açabilecek olası komplikasyonların olasılığını artırdığınızı fark etmek gerekir.

Angina nedir ve ne kadar tehlikeli?

Birçoğu anjin gibi bir hastalığa aşinadır, ancak çoğu insan bu rahatsızlığın neden oluştuğunu bilmez. Angina'nın bir ARI, yani çeşitli patojenik mikroplar tarafından provoke edilen ve hasta kişiden sağlıklı olana aktarılan bademciklerdeki enfeksiyöz süreç olduğunu anlamak önemlidir. Tıpta, hastalık başka bir dönemde de bilinir - akut tonsillit.

Hastalığın nedenleri

Sıcak bir günde bir şapka olmadan veya dondurma yemekten ziyade hastalığa neden olan mikroplar ve virüsler. Angina'nın (bir bakteri veya virüs) etken maddesi, insan bağışıklığının zayıfladığı bir zamanda aktif olarak çoğalmaya başlar. Ve bu, hipotermi, vitamin eksikliği, hastadaki diğer akut enfeksiyonların varlığı, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, psiko-duygusal stres,

İnsan boğazında hasta ile veya onun eşyalarını yakın temasta uğraşırken - (Staphylococcus aureus ve Streptococcus pneumoniae en sık Streptococcus en azından) boğaz ağrısı neden olan bakterilerle temas halinde patolojik süreç yalan nedenleri. Streptokoklar farenks mikroflorasında normalde mevcut olmakla birlikte, olumsuz faktörlerin etkisi altında, sayıları anjin neden kontrolsüzce büyümeye başlar.

Farinksin mukus membranının duman, toz ve alkollü içeceklerle düzenli olarak tahriş olması, yetişkinlerde boğaz ağrısına neden olabilir. Nazal solunumda rahatsızlığa neden olan bir kişide nazofaringeal patolojinin varlığı da anjin için bir neden olabilir.

Akut bademcik iltihabı çok bulaşıcı bir hastalık olduğundan, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bir hasta kişi tam iyileşene kadar diğer insanlardan mümkün olduğunca izole edilmelidir. Hastanın yediği ve içtiği mutfak eşyaları, patolojinin yayılma riskini azaltmak için sağlıklı kişiler tarafından kullanılamaz.

Hastalığın sık ataklarının nedenleri hala burun, ağız boşluğu ve maksiller sinüslerde pürülan inflamasyon ile ilişkili olabilir. Angina'yı her çeşit solunum yolu hastalıkları arasında nasıl fark edeceğini ve bu hastalıklarla nasıl baş edeceğini düşünün.

Patolojik sürecin semptomatolojisi

Anjina semptomları ve tedavisi birbiriyle ilişkilidir, çünkü terapinin özelliklerini büyük ölçüde belirleyen patolojinin belirtileridir. Anjinin ilk semptomları 10 saat içinde gelişir - inkübasyon periyodunun 3 günü. Akut tonsillit birkaç çeşide ayrılabilir ve her biri 1-2 karakteristik semptomlara sahip olacaktır. Fakat bu patolojinin her tipi, yaygın bir semptomu birleştirir - şiddetli ağrı sendromu nedeniyle yutulması zor bir davranış. Bu, bademciklerdeki iltihaplanma sürecinden kaynaklanmakta olup, bunlar beyaz kaplama veya bazı hastalık türlerinde çok sayıda apseyle kaplanabilir.

Bir yetişkinde anjinin semptomları her zaman 38-40 ° C bölgesindeki vücut sıcaklığını arttırır. Bu arka plana karşı hastanın genel refahının keskin biçimde kötüleştiği açıktır, migrenleri vardır.

Angina'nın nasıl hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edileceğine dair doğru bir fikre sahip olmak için, bu sürecin yerel olmadığını anlamak önemlidir. Bu ARI tüm vücudun çalışma ve durumunu güçlü bir şekilde etkiler ve bu nedenle hastalığın etkili tedavisi kapsamlı olmalıdır. Tamamen iyileşmek ve ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için, hastanın sıkı yatak istirahatine ve doğru tedaviye ihtiyacı vardır.

Hastalık oluşturan mikroorganizmalar, boğazda ve gırtlakta yaşayan ve çoğalan, çevreye toksin formunda yaşamsal aktivite ürünleri salgılarlar. Bu maddeler vücuttaki kan akışıyla taşınır ve sinir ve kardiyovasküler sistemlerde ciddi hasarlara neden olur.

Bir doktor (hekim, audiologist veya bulaşıcı hastalıklar) görmelisiniz ilk uyarı işaretleri de açık olarak hasta için bilerek. Herkes hastanın şikayetlerini dinleme ve onaylamak veya teşhisini çürütmek için kan ve idrar testlerinin teslimat için hasta göndermek gereken ilk anket "akut tonsillit." Hasta normal vücut sıcaklığına geri döndüyse yani yetişkinlerde boğaz ağrısı ilk belirtileri gitmiş, yutma sırasında ağrı boğazında kayboldu, bir kişinin tamamen ciddi bulaşıcı hastalık iyileştikten anlamına gelmez. Akut tonsillit sadece bademcikleri etkiler. Bunlara ek olarak, iltihaplanma larinksin dokularına yayılabilir. Akut veya şiddetli anjin, kural olarak yaklaşık 7 gün sürer.

Bütünsel bir klinik tablo elde etmek için ek testler yapılmalıdır: faringoskopi, farinks ve bademciklerin yüzeyinden bakteriyel mukus araştırması. Seçilen terapinin doğruluğunu sağlamak için gereklidirler.

Farklı hastalık türleri

Hastalığın türünü teşhis etmede önemli bir nokta, hangi patojenin neden olduğu belirlenir - bir bakteri veya virüs? Buna bağlı olarak, belirli bir durumda yetişkinlerde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğine bağlı. Bakteriyel bademcik iltihabını koşullu olarak belirlememize olanak veren bir takım işaretler vardır:

 • bademciklerin mukoza zarında hafif bir kaplama vardır;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları vardır;
 • vücut ısısı 38 ° C'yi aşar;
 • hastanın neredeyse hiç öksürüğü yoktur;
 • ergenlerde yetişkinlere göre daha yaygındır.

Anjina semptomları yukarıdakilerin en az üçü ile uyuşuyorsa, o zaman hastalığın doğada bakteriyel olma olasılığı% 50'dir. Klinik bulgularda 1 veya 2 nokta varsa, patolojik sürece büyük olasılıkla bakteriyel bir mikroorganizma neden olmaz.

Bıldırcınların yenilgisinin doğası ve yoğunluğu ile hastalığın bir sınıflandırması vardır. Ona göre, doktorlar 4 çeşit patolojiyi ayırt eder:

Akut farenjit olarak da adlandırılan catarrhal formu en kolay olarak kabul edilir. Bademciklerin yüzey dokularının bir yenilgi vardır. Çoğu durumda, hastalık 3-4 gün sürer, yetişkinlerde anjina semptomları akut bir süre sonra bir gün geçer. Patolojinin catarrhal formu ile hasta, 37.5 ° C'ye kadar hafif bir artışa sahiptir ve hafif bir ürperti vardır. Migrenler, eklemlerde ağrılı ağrılar, bademciklerin artması ve kızarması mümkündür. Zehirlenme zayıf bir şekilde ifade edilir. Bir kanın analizinde normdan küçük değişiklikler ya da oranlar işaretlenir ya da kutlanır.

Bir lacunar hastalığı türü daha canlı bir klinik tabloyla karakterize edilir. Başlangıçtaki enflamatuar süreç, yüksek bir sıcaklıkla (39-40ºº) ilerler. Vücudun intoksikasyonu ifade edilir, çünkü hasta güçlü bir zayıflık, kalpte akut ağrı, kaslar ve eklemler hisseder. Farenks incelendiğinde, doktor bademciklerde ve onların yanındaki çöküntülerde hafif bir kaplama oluşumu gözlemleyebilir - lacunae. Bu durumda, plak bir spatula ile çaba harcamadan çıkarılabilir. Bu hastalık türü daha uzun sürer - 4-5 gün. Kan analiz edilirken, artmış ESR ile lökosit formülü değişebilir. Amino asit kalıntıları, idrarda kırmızı kan hücreleri bulunur.

Bir foliküler tip boğaz ağrısı nasıl belirlenir? Oldukça basit: genişlemiş iltihaplı bademcikler üzerinde pürülan foliküller görünmeye başlayacak. Bir maç başı büyüklüğünde hafif oluşumlara benziyorlar. Açılış, foliküller bademciklerin sınırlarını aşmayan pürülan bir kaplama oluşturur. Foliküler akımda, bir yetişkinde aşağıdaki anjina bulguları not edilir: submaksiler lenf nodlarının şişmesi, bademciklerin artması ve kızarması. Birçok açıdan foliküler akut tonsillit semptomlarının geri kalanı, hastalığın laküner formundakilere benzerdir.

Hastalığın nekrotik çeşitliliği en şiddetli gözükmektedir, çünkü canlı klinik bulgularından hızla kurtulmak çok zordur. Ateşin şiddeti, bulanık bilinç, kusma ile karakterizedir. Boğaz ve ateş ile birlikte normal anjin ile başlar. Bademcikler, gri veya yeşil renklerin heterojen bir dokusu ile bir çiçek tarafından kaplıdır. Plakayı çıkarmaya çalışırken kanama meydana gelebilir.

Ayrılaştıran başka bir patoloji sınıflandırması vardır:

 1. Primer anjin, bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar, semptomları esas olarak faringeal halkanın yenilgisiyle ilişkilidir.
 2. Başka bir enfeksiyöz süreç vücutta tedavi edildiği sürece başlayabilen sekonder boğaz ağrısı.
 3. Fungal bir enfeksiyon veya spiroket tarafından tetiklenen spesifik bir hastalık türü.

Küçük çocuklarda, Ekho ve Coxsackie virüslerinin neden olduğu herpesetik bir patoloji formu ortaya çıkabilir. Hastalığın bu formu hızla, hemen 38-40 ° C civarında yüksek bir sıcaklıktan hemen başlar. Bir çocuk sadece boğazda değil, aynı zamanda karın bölgesinde de ağrıyla boğuşabilir. Bu çeşit akut bademcik iltihabının adı herpes belirtileri ile dışsal benzerlikten kaynaklanıyordu: bademciklerin mukozaları, gökyüzü, arka faringeal duvar, küçük kırmızı kesecikler ortaya çıkmaktadır. Çocuğunuz boğaz ağrısı geliştirirse ne yapmalıyım? Her şeyden önce, evde doktoru arayın. Birkaç gün sonra, döküntüler kaybolur ve boğazın iç yüzeyi normale döner.

Hastalığın neden olduğu komplikasyonlar

Anjin tedavisi çok önemli bir andır, çünkü yanlış tedavi ile patoloji birçok organ ve sisteme ciddi komplikasyonlar verebilir. Hastalığın istenmeyen etkileri genel ve yerel olarak ayrılır.

Bir hastalık olarak, boğaz ağrısı genel bir doğanın bu tür komplikasyonlarını tetikleyebilir:

 • romatizmanın gelişimi;
 • böbrek yetmezliğine yol açabilen böbreklerdeki patolojik süreçler;
 • enfeksiyöz sürecin toraks organlarına geçişi;
 • menenjit gelişimi;
 • Vücudun mikroplarla salgılanan toksinlerle zehirlenmesinden kaynaklanan enfeksiyöz toksik şok;
 • apandisit olarak kendini gösterebilen sindirim sistemi hastalıkları;
 • sepsis - enfeksiyonu kan dolaşımına sokmak ve vücudun her yerine yaymak.

Ayrıca, yetişkinlerde angina, yanlış tedavi edilirse, yerel bir doğanın komplikasyonlarına yol açabilir:

 • bitişik yumuşak dokuların apse gelişimi;
 • flegmon oluşumu (pürülan kitle geniş birikimi);
 • kulak iltihabı;
 • larinksin şişmesi;
 • bademciklerin kanaması.

Patolojinin ilk belirtileriyle ilgili yukarıdaki sağlık problemlerinden kaçınmak için, anjinin ne olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini bilen nitelikli bir uzmandan yardım almak gerekir.

Genel tedavi şeması

Kalifiye bir hekim tarafından reçete edilen tedaviye doğru bağlılık, olası komplikasyonlar olmaksızın hastanın hızlı bir şekilde tamamen iyileşmesine yol açacaktır.

Akut bademcik iltihabının tedavisi, yüksek aktivitesi olan hastalar için önerilmez. Vücudun hastalıkla savaşmak için daha hızlı iyileşmesi için hastanın, sağlıklı insanlardan mümkün olduğu kadar sıkı bir yatak istirahat rejimini takip etmesi gerekir. Ne kadar angina tedavi edilirse hastanın genel durumu, yaşı, patolojinin şiddeti ve diğer faktörlere bağlıdır.

Akut tonsillit için ilk yardım

Doktor gelmeden önce ilk yardım sağlanabilir. Boğaz boğazının sık sık durulanmasıyla oluşur. Hiçbir durumda, boğazda kompresler, inhalasyonlar ve sürtünme şeklinde ısınma prosedürleri yapılmamalıdır. Eğer angina ile tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız, kalifiye tıbbi yardım için bekleyin.

Boğazın tedavisi için antibakteriyel etkisi olan ve boğazın şişmesini azaltan ılık bir tuz çözeltisi ile durulanır. Angina ile bile papatya çiçekleri ve adaçayı süslemek için gargara yardımcı olabilir. Ancak, rahatsızlığı bitki kaynaklı dekonksiyonlarla tedavi etmeden önce, hastaya alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olmanız gerekir.

Anjina tedavisi hastada yüksek bir sıcaklık olması durumunda ortaya çıktığı için antipiretik bir ajan kullanmak gerekebilir. İhtiyaç varsa, yemekten önce 1 tablet antipiretik formunda ilk yardım verilebilir. Bir yetişkinde, 38,5 ° C'nin üzerindeki sıcaklık yapay olarak azaltılmalıdır.

Anjina ile, mentol bazlı ilaçlarla çözünen tabletler nedeniyle semptomlar azalır. Bunun yerine özel aerosoller kullanılabilir. Kullanımları, anjinada boğazı etkileyen ağrı sendromunun ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.

Diyet tedavisi özellikleri

Hastalıktan sadece karmaşık bir şekilde kurtulabildiğiniz için, hastaya özel bir diyet yapılmalıdır. Doktorlar, süt ürünleri ve bitki besinleri açısından zengin olan diyete uymayı tavsiye eder. Bu nedenle, bir yetişkinde boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceği, vücut ısısının normale düşmesi ile gerekli olmakta, hastanın bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bu, toksinleri vücuttan çıkarmaya ve su dengesini geri kazanmaya yardımcı olur. Cure berry meyve içecekleri, limonlu çayı, yabani gül suyu, taze sıkılmış meyve suları ve maden suyunu iyileştirmeye yardımcı olun. Yiyecek ve sıvı almak için çok sıcak veya soğuk olamayabilir, çünkü anjinayı gıda ve içme odası sıcaklığı ile uygun şekilde tedavi etmek gereklidir.

ilaçların

Erişkinlerde bakteriyel anjinada, tedavi antimikrobiyallerin zorunlu kullanımını gerektirir. Bununla birlikte, bir hasta tarafından bireysel bir ilaç seçimi sadece vücuda zarar verebilir, çünkü anjin tedavisi sadece patojen antibiyotiğe özgü olabilir. Hangi doktorun ne kadar ve hangi dozda alınacağına kaç gün, doktor tarafından atanır.

Hangi semptomlara sahip olduğuna bağlı olarak ilaçlar hastaya reçete edilir. Şiddetli ağrı durumunda, anestezi gerektirir.

1 gün boyunca boğaz ağrısını tedavi etmenin imkansız olduğunu unutmayın. Böyle kısa bir sürede, sadece patoloji semptomlarını kısmen veya tamamen giderebilir. Hastanın belirgin rahatlama başlangıcından sonra bile, hemen aktif hayata dönmemesi şiddetle tavsiye edilir, çünkü bağışıklığı çeşitli patojenlere karşı çok hassastır. Tam gün tedaviye kaç gün süreceği, tekrarlanan kan ve idrar testlerini gösterecektir.

Sonsuza dek aniden kurtulmak için radikal bir yol var - çocukluktaki bademciklerin ortadan kaldırılması için bir operasyon. Ancak bu yöntemin uzmanları ile tartışılması gereken hem artıları hem de eksileri vardır. Bağışıklığı uygun seviyede korurken, anjinayı ne kadar hızlı tedavi edeceğini, bu hastalığı önlemek için düşünmemek daha iyidir.

Boğaz ağrısı belirtileri

Anjina (akut tonsillit) lenfadenoid faringeal halkanın bademciklerini etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır.

Bademcikler, nazofarenks, larinkste bulunan enfeksiyon patojenleri için bir bariyer görevi görür. En büyük palatine bademcikler, ağız boşluğunda dilin kökünde yer alırlar.

Angina'nın exciters

Olguların% 40'ında, hastalığın nedensel ajanları adenovirüsler, influenza virüsleri, koronavirüslerdir. Angina temel olarak çocuklara, ergenlere, 40 yaşına kadar olan yetişkinlere bağlıdır.

Bu oldukça bulaşıcı hastalığın aktivatörleri, genellikle streptokoklar, pnömokoklar, spiroketler, mantarlar, Candida maya, küf mantarları, Escherichia, Pseudomonas aeruginosa, Chlamydia, mikolazmy.

Anjina semptomlarının şiddeti ve tedavisinin yolları, patojenin virulansına (saldırganlık), hastanın bağışıklık durumuna bağlıdır.

sınıflandırma

Hastalıkların uluslararası sınıflandırmasında, en sık görülen ve atipik olan angina önemsizliğini ayırt eder. Ayrıca, anjin bazı bulaşıcı hastalıkların, kan hastalıklarının ilk belirtisi olabilir.

Sifiliz, kızamık ve HIV enfeksiyonu olan anjinada spesifik semptomlar görülür. Bazı angina tiplerinde, faringeal tonsil tonsus enflamasyonu izole edilir.

Banal boğaz ağrısı

Yetişkinlerde ve çocuklarda en sık görülen akut tonsillit türleri muzlardır.

Boğaz ağrısı formları tahsis:

 • mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • abseleri
 • Karışık.

Bu gruptan belirli formlardaki hastalıkların izolasyonu şartlıdır, genel olarak tek bir enflamatuar süreci temsil eder.

Her tür muzal anjina süresi 7-10 gün ortalamalar.

Catarrhal anjina

En sık viral enfeksiyonla oluşur, akut başlar. Hasta titriyor, vücut ısısı 39 СC'ye yükseliyor, baş ağrıyor. Boğazda kuruluğun eşlik ettiği halsizlik, halsizlik, halsizlik, ağrılar.

Anjina belirtisi submandibular lenf düğümlerinde bir artıştır. Catarrhal angina ile boğazda artan ağrı şikayeti, persistan persenisi.

Ateş, çocuklar için 5 güne kadar sürer - bir haftadan fazla. Hasta çocuk yemek yemeyi reddediyor, iyi uyumuyor. Küçük bir çocukta catarrhal sinüsün bir işareti kulaklarda gürültü, konvülsiyonlar, adenoidlerin iltihabı, ense ağrısı olabilir.

Ergenlerde ve yetişkinlerde, catarrhal sinüs genellikle komplikasyon olmadan ilerler, 5-7 gün sonra hastalığın semptomları azalır.

Hastalığın komplikasyonu ve pürülan bir forma geçiş, boğaz ağrısı gibi semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte kabul edilebilir:

 • sıcaklıkta 40 dereceye yükselir;
 • boğazda artan ağrı, ağrı, gürültü, kulakta rahatsızlık;
 • Ağzı açarken baş, göğüs, ağrıyı çevirirken ağrı.

Catarrhal angina makalesinde catarrhal sinitis detayları.

Purulent boğaz ağrısı - foliküler, lacunar

Viral enfeksiyona streptokok enfeksiyonu eklenmesi, kataral anjinin pürülan folikülere dönüşmesine yol açar.

işaretler foliküler boğaz ağrısı Fotoğrafta görüldüğü gibi, sarı renkte bir iltihaplı palatine bademcikler üzerinde bir darı tohumunun büyüklükte pürülan oluşumları vardır.

Hastanın genel refahı keskin bir şekilde kötüleşir, sıcaklık 40 ± 0'a yükselir, lobda ağrı, bacakların kasları vardır. Streptokok enfeksiyonunun yüksek agresifliği ile foliküllerin inflamasyonu palatine bademciklerin ağzındaki patolojik bir süreçle birleştirilir.

için Lacunar Angina kademeli olarak amigdala yüzeyine yayılan grimsi veya sarımsı plağın karakteristik formasyonu. Çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının belirtileri neredeyse ayırt edilemez, mukus bademcikler üzerindeki pus karakteristik fotoğrafları fotoğrafta açıkça görülebilir.

Purulent angina lacunar ve foliküler tip çok zor olabilir. Semptomlar hızla artmaktadır ve zehirlenme belirtileri açıkça ortaya konmaktadır.

Bademcikler üzerindeki pürülan çökeltiler hastalığın 2. gününde gözlenmiştir. Boğazdaki ağrı, tükürüğü yutmasına izin vermez, çünkü çenenin aşağı akması ve silinmesi gerekir.

Baş ağrısına, gözlerden sonra ağrı katılır, mide bulantısı. Hastanın nabzı sıklaşır, nefes yüzeysel, kramplar, bilinç kaybı olur.

Lacunar anjina semptomları foliküler pürülan formdan daha belirgindir, zehirlenme etkileri daha belirgindir. Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinanın bir işareti, boğuk bir konuşma, bir burun sesidir.

Lenf düğümleri artar, kalınlaşır, ağrılı hale gelir.

Çocuklarda ve ergenlerde, pürülan anjinada iştah kaybı, boğaz ağrısı belirtileri, ağızda hoş olmayan tat, koku vardır.

Pürülan bademcik iltihabı ile karakterizedir, hastalığın şiddeti ve semptomların doğası hastanın yaşı ve durumuna göre belirlenir. Zayıf çocuklar gelişir fibrinöz anjina bir seçenek olarak lacunar.

Fibrinöz anjinin tedavisi lacunar ile aynıdır, ancak bu formların belirtileri vardır ve bademcikler incelendiğinde bezlerin fibröz iltihaplanması ile sarımsı plak adaları (foto) ile kaplıdır.

Fibrinli anjina ile çocuk hemen boğazda keskin bir ağrıya, yüksek ateş, lenfatik servikal düğümlerde artışa sahiptir. Zehirlenme belirtileri hastalığın ilk günlerinden - kusma, ishal, baş ağrısı, bilinç karışıklığı - not edilir.

Bazı olgularda, fibröz anjin, çocuğun durumunda belirgin bir bozulmaya yol açmadan neredeyse asemptomatik olarak ortaya çıkar.

Pfeiffer'ın asasının neden olduğu anjin, aynı zamanda, pürülan formlara da atıfta bulunur, hemen hemen her zaman, çocuklarda görülür ve larenksin hızla artması, asfiksi tehlikesi ile karakterizedir.

Phlegmonous tonsillit

Hastalık nadirdir. Akut tonsillitin diğer formlarından farklı olarak, flegmonöz bademcik iltihabı ile bir amigdala etkilenir. Hastalık erişkinlerde görülür, bademcikli bademcik iltihabının bir işareti bademcik ülseri (fotoğraf) oluşturur.

Tedavi flegmonöz tonsillit cerrahi, apse açılır, yara antiseptik ile tedavi edilir.

Tedavi olmadan apse, fistül oluşumuyla birlikte ağız boşluğuna bağımsız olarak açılabilir. Anormal bir anjina seyrinde, apse çevredeki dokuları eritir ve kafatasının tabanına yayılır.

Atipik anjina

Atipik angina tanısı atipik semptomlar, inflamatuar patojenler ile komplike hale gelir. Atipik angina, tehlikeli bulaşıcı hastalıkların ilk belirtisi olabilir.

Ülseratif film anjina

Hastalık, ağız boşluğu ve iğ şeklindeki çubuğun spiroketine neden olur. Hastalığın predispozan faktörleri yetersiz beslenme, kötü diş bakımı, diş çürüğüdür.

Hafif bir ülseratif-filmli anjinle, hastanın yutmada ağrı şeklinde tek bir semptomu olabilir. Bu tip anjinanın karakteristik bir işareti, ağız boşluğundan gelen kötü kokudur.

Yüksek ateş ve titreme sadece istisnai durumlarda belirtilmiştir. Lenf düğümleri orta derecede büyümüştür.

Herpetik bademcik iltihabı

Hastalığa, insan herpes virüsleri, ECHO virüsü, picornovirüs ve FMD neden olur.

Herpetik bademcik iltihabı çok bulaşıcıdır, yaz ve sonbaharda enfeksiyon salgınları yaymaktadır. Çocuklar çoğunlukla hasta, bebek yaşlarında herpetik anjina seröz menenjite neden olabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısının ilk belirtileri, sıcaklığın 40 ° C'ye, herpetik döküntülere yükselmesiyle kendini gösterir. Hastalık yutma, öksürük, boğuk ses, stomatit sırasında ağrı ile karakterizedir. Kaslarda çok sayıda ishal, kusma, ağrı vardır.

Angina Ludwig

Hastalık özellikle şiddetlidir, Ludwig anjinası antibiyotiklerle tedavi edilir. Antibiyotiklerin keşfinden önce, bu hastalıktan ölüm oranı% 60'a ulaştı.

Ludwig'in anjinası, bezin submaksiller tükürüğünün iltihaplanmasıyla başlar. Acı verici, çok yoğun hale gelir. Hasta titriyor, sıcaklık yavaş yavaş 39 ° C'ye çıkıyor.

Ağız boşluğunun dibinde, ağrı hissedilir ve yutulduğunda daha da kötüleşir. Bir kişi uyku, iştah kaybeder. Cilt pedleri soluklaşır, daha sonra anaerobik patojenler için tipik olan kızarıklık, bronz lekeler ile kaplanır.

Anjin Ludwig'in nedeni alt çenedeki diş çürüğü olabilir.

Enflamasyon ağzın alt kısmını kaplar, farenksin daralmasına neden olur, konuşmakta zorluk çeker, yutma. Hasta sindirimden rahatsız olur, yüksek ateş yükselir, halsizlik ortaya çıkar.

Hastaları, dokuların şişmesi nedeniyle ağzını açmak için acıtıyor, şiddetli bir şekilde Ludwig'in anjinasıyla, ödem boyuna geçiyor, laringeal ödem nedeniyle nefes almayı durdurmakla tehdit ediyor.

Bir yetişkinde anjina Ludwig'in karakteristik semptomları ağız boşluğundaki değişimlerdir:

 • dil şişer, dil altı alanı bir "ikinci dil" görünümü ile artar;
 • dil üzerinde koyu kahverengi bir kaplama belirir;
 • ağız daima açık.

Hasta zor nefes alıyor, oturmaya zorlanıyor. Anjina Ludwig'in semptomları yıldırım hızla büyür, hastalığın ilk haftasının sonunda kalp aktivitesi ihlal edilir, zayıflama, ter dökmesi, titreme görülür. Herhangi bir tedavi yoksa, hastalığın ikinci haftasında ölüm meydana gelebilir.

Angina, difteri

Bademciklerin akut iltihabı, difteri toksik formunda gözlenir. Hastalık esas olarak 40 yaşın üzerindeki kişilerdir, ancak çocuklar hasta olabilir. Erişkinlerde anjinin semptomları hızla ortaya çıkar, damak dokular, farenks şişmesi, sıcaklık 39-40 ° C'ye ulaşır, hasta tekrar tekrar kusar.

Lenf düğümleri artar, yarı saydam bir örümcek ağı bademciklerin yüzeyinde görülür, yavaş yavaş dilin üzerine, yanakların iç yüzeyine yayılır.

Kızıl saçlı Angina

Kızıl ateşin akut bulaşıcı bir hastalığı, farinks, zehirlenme ve sıcaklıkta bir artış ile başlar.

Kırmızı ateşte anjina belirtileri, catartal formun semptomları olarak gözlenen ve balgamik olarak değişen derecelerde ifade edilir.

Hastanın kızıl saçmaya başladığı gerçeğinin bir işareti, "parlak bir farinks" dir - inflamatuar sürecin açıkça tanımlanmış bir sınırına sahip parlak kırmızı mukoza farenksidir. Uylukun iç tarafındaki karın, kalça üzerinde küçük, noktalı kırmızı döküntülerin ortaya çıkması, kızıl ateşinin başlangıcını doğrular.

Neden bir doktorun gözetiminde angina tedavi etmek önemlidir?

Anjin, sadece bağımsız bir hastalık olarak değil, aynı zamanda bulaşıcı, sistemik hastalıklardan da önce gelebilir. Evde, anjinin doğasını belirlemek ve uygun tedaviyi seçmek imkansızdır.

Bir doktorun kontrolü olmadan kendi kendine ilaçlama, bakteriyel nakil olgusuna yol açabilir.

Bacteriovenositel - anjinadan iyileşmiş, dışardan mükemmel şekilde sağlıklı olan, konuşma sırasında en küçük tükürük spreyi ile tehlikeli bir enfeksiyon yayılan, kişisel eşyalarla temas eden bir kişidir.

Bir doktorun gözetiminde tedaviye zamanında başlanması, tam bir iyileşmeye yol açarak, bir bakteriyokarder fenomeni riskini ortadan kaldırır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda ve erişkinlerde viral boğaz ağrısının tedavisi, nedenleri ve semptomları

Genellikle anjina enfeksiyon sonucu oluşur. Modern zamanlarda, hastalık daha sık görülür. Hastalık on-on bir çocuğa kadar kendini gösterir.

Çocuğunda bir larenjit tedavisi daha

Larenjitin sıklıkla çocukları etkileyen çok ciddi bir hastalık olduğu bilinmektedir. Larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıyla ifade edilir, zordur. Kural olarak, hastalık bir önceki soğuk algınlığı veya grip bir komplikasyonudur.