Loading

Boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı - bakteri kaynaklı akut enfeksiyon hastalığı, genellikle bölgesel lenf düğümlerine ve zehirlenme belirtileri (ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik) bir artış (genellikle palatinal) bademcikler cihazın foliküler lezyonlar gösterdi. Tanı kalp, böbrek ve eklemlerde, laboratuar analizlerinde komplikasyonları önlemek amacıyla farenks (pharyngoscope), iç organlar ve kas-iskelet sisteminin fonksiyonunun çalışmanın incelenmesini kapsar. tedavi prensipleri: etken üzerindeki etkisi (antibiyotikler, antiviraller), anti-inflamatuar tedavi, gargara, fizyoterapi.

Foliküler boğaz ağrısı

Tonsilit - en azından, bademcik dokusu ise, bakteriyel patojenlere penetrasyona geliştirir lenfoid faringeal cihazında lokalize akut iltihaplanma - yenmek için viral doğası, özellikle foliküler parenkim. Çoğu zaman, iltihap bademcikleri etkiler. Hastaların yaklaşık% 75-85 hastalığın nedeni klinik tablo faringeal lenfoid halkasının genel zehirlenme ve yenilmesi beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. zamansız etiotrop anda erken tedavi komplikasyonları paratonzillita, miyokardit, nefrit, artrit geliştirmek çok muhtemeldir.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Anjina görünümüne neden olan ana etiyolojik faktör bakteriyel, daha az sıklıkla viral ve fungal enfeksiyondur.

 • streptokoklar. Okul çağı ve yetişkinlerin çocuklarında, foliküler anjinin ana etiyotropik faktörleri grup A'nın streptokoklarıdır (daha az sıklıkla C ve G grupları). En geç komplikasyonlar da bu patojenlerle ilişkilidir.
 • Diğer bakteri ajanları. Staphylococcus (Staph anjina genellikle peritonsiller abse komplike hale gelir), Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae, Neisseria, fuziform bacillus ve spiroketler (anjin Simanovskiy Vincent neden olur).
 • virüsler. Adenovirüs (daha sıklıkla beş yaşın altındaki çocuklarda), herpes simpleks virüsleri, Coxsackie, Epstein-Barr, sitomegalovirüs. Sekonder anjina enfeksiyöz kökenli - virüsler kızıl saç, kızamık.
 • Diğer mikroorganizmalar. Mikoplazmalar, klamidya, mantarlar. Nadiren yeterli nedensel faktör (hastalığın% 1-2'sinden fazla değildir).

Enfeksiyon genellikle hasta anjina veya asemptomatik taşıyıcı ile temas sırasında ortaya çıkar. Gıda alımı sırasında ve patojenlerdir nesneler ile temas - bir enfeksiyöz ajan, en az, üst solunum yolu ile vücuda girer. Hastalık, olumsuz dış faktörler (hipotermi, nemli hava, hava emisyon), kötü beslenme, aşırı alımı aşırı soğutulmuş gıda ve içeceklerin etkisine organizmanın direnç yalnızca bir azalma meydana gelir, böylece eşlik eden hastalık (kronik farenjit, rinosinüzit, streptokok impetigo ve varlığı. D.) kalıtsal yatkınlık.

patogenez

lenfoid faringeal halka oluşumu patolojik Enfeksiyöz alerjik doğaya geliştirilmesi, potansiyel patojenler foliküler bademcik - vücut bariyer özelliklerini ve mikroorganizmaların büyük bir infiltrasyonu azaltarak. En patojenik etkinliği, insan bağışıklık sisteminin fagositler karşı dirençli olan hemolitik streptokok gözlenmiştir, enfeksiyondan sonra 2-4 hafta komplikasyonlara gelişimine yol açar, kalp kası ve böbrek doku etkileyen ekzotoksin çok üretmek.

Angina, foliküler de dahil olmak üzere sürekli olarak birçok evreden geçen tek bir patolojik süreçtir, ancak yeterli tedaviye zamanında başlanması ile aşamalardan birinde durabilir. Bu durumda, foliküler anjin, lenfoid dokunun parankiminin baskın bir lezyonu ve bazen nekroza kadar, lökosit infiltrasyonunun gelişimi ile folikülleri ile karakterizedir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Karakteristik en belirgin genel semptomlar ilk günlerinde, hastalığın akut başlangıçlı: 38-40 ° C vücut sıcaklığı, ateş, terleme, vücut ağrıları, uykusuzluk ve iştah, halsizlik yükselmiştir. Yakında hasta, tükürük ve yiyecek yutulduğunda daha yoğun hale gelen boğaz ağrısı için endişelenmeye başlar, genellikle kulağa yayılır. Bölgesel lenf bezlerinin (açısal ve servikal) morbiditesi artmaktadır. boğaz incelenmesi pürülan içerikle doldurulur, folikül epitelyal dokusu yoluyla, artan hacim olarak saydam eritemli bademcik görülebilir.

5-10 yaş arası çocuklar ise bademcik özellikle sert oluşur - (baş, mide bulantısı ve kusma, nöbet şiddetli ağrı, bayılma) şiddetli zehirlenme, lezyonun menenjlerin ile. Dispepsi (epigastrik bölgede ve bağırsaklarda ağrı, şişkinlik, gevşek dışkılar) olabilir. Çocuğun yemek yemeyi reddetmesi, sinirlilik, kaprissizlik, uyku kalitesinin ihlali, atılan idrar hacminde azalma olur. Bu durumda, yutulduğunda boğazdaki ağrı, hastalığın başlamasından 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir. Anjina akışının süresi 1 ila 3 hafta arasındadır.

komplikasyonlar

Bir doktora zamansız olarak sevk edilmesi ve yetersiz bir etiyopropik tedavi söz konusu olduğunda, genellikle komplikasyonlar gelişir. 1. ve 2. haftada paratonzillit ve abse oluşabilir, sıcaklık ateşlenir, boğazda ağrı artar, ağzın açılması ve yutulması daha zorlaşır ve yemekte zorluklar yaşanır. Acil bakım sağlamak için gerekli, bir apse açmak için gerekli olabilir.

Hastalığın başlamasından 2-4 hafta sonra, iç organ ve eklemlerde enfeksiyöz ve alerjik hasar ile ilişkili geç komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar arasında - kalp kasının yenilgisi (romatizmal kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli etiyolojilerdeki miyokardit), sıcaklıkta tekrarlanan bir artış, kalpteki ağrı, ritim bozuklukları, dispne ile kendini gösterir. Sıklıkla romatizma ile birlikte, büyük eklemler (romatizmal poliartrit), ağrı, sertlik ve hareket güçlüğü ile birlikte sürece dahil olur. Foliküler boğaz ağrısının diğer bir geç komplikasyonu günlük idrar hacminin kısıtlanması, ödem görünümü, artmış kan basıncı, böbrek yetmezliği belirtileri ile karakterize renal hasardır (glomerülonefrit).

Tekrarlayan bademcik iltihabı ile birlikte, uzun subfebril sıcaklığı, boğazda hoş olmayan duyumlar, çalışma kapasitesinde genel bir azalma ile hastalığın silinmiş bir seyri ile ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı vardır. Hastalık kötüleştiğinde, bakteriyel etyolojide anjina klasik bir klinik tablo gözlenir.

tanılama

gerekirse doğru tanı diğer uzmanlara yardımı (bulaşıcı hastalık, kardiyoloji, nefroloji, romatoloji) ve laboratuvar testleri atanmasıyla, anamnestik veriler, hastanın otolaringolojist kapsamlı bir klinik muayene analizini yardımcı olur oluşturun. Beyaz-sarı bir içerikle doldurulur hacim ve eritematöz bademcikler bir artış, folikül epitel üzerinden birden fazla saydam varlığı: pharyngoscope foliküler bademcik iltihabı tipik bir model özelliği bakıldığında. Bölgesel lenf düğümleri palpasyon olduğunda, hipertrofisi, ağrı belirtilir.

enflamatuar sürecin aktivitesini değerlendirmek üzere CBC gerçekleştirilir: dolayı nötrofil lökositlerin sayısının artırılması ile elde viral tonsilit bakteriyel etyolojisi foliküler anjin ve küçük lökopeni ile ESR artış. tanımlamak için belirli patojenler serolojik yöntemler kullanılarak, boğaz ve bademcik mukoza zarı gelen smear bakteriyolojik ve virolojik çalışmalar yapılmaktadır. Ayırıcı tanı kulak, burun ve boğaz diğer hastalıklar, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ve kızamık, Herpes, kan hastalıkları, tümörler ile gerçekleştirilmektedir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısının başlıca amacı bademcikler ve çevre dokulardaki enflamatuar sürecin ortadan kaldırılması, patojene maruz kalma, erken ve geç komplikasyonların önlenmesidir.

 • Rejim, diyet. İlk günlerde, bir yatak istirahatine, ardından maksimum fiziksel aktiviteye sahip bir eve ihtiyaç vardır. Diyette kolayca sindirilebilen gıdaların yaygınlığı çok fazla sıvı (çay, mayın vb.) Almanız önerilir.
 • Etiyotropik tedavi. Bakteriyel (çoğunlukla Streptococcus) Nature anjina antimikrobik tedavi (asitle birlikte klavunalovoy de dahil olmak üzere, penisilin ve amoksisilin) ​​antibiyotikler penisilin, makrolidler (eritromisin, azitromisin), sefalosporinler, karbapenemler kullanıldığında. flukonazol, itrakonazol ve diğer yollarla - mantar etiolojisindeki tanımlanması geniş spektrumlu antibiyotikler ve anti-fungal ajanların kaldırılmasını kapsar. Herpetik bademcik iltihabı asiklovir, tylorone kullanımını gösterir.
 • Semptomatik araçlar. Genellikle foliküler anjina lokal ve sistemik belirtileri ile ilişkili bulaşıcı alerjik süreci ortadan kaldırmak için, endikasyonlar antihistaminikler ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Vitaminler, immünomodülatörler ile genel restoratif tedavi gösterilmiştir. Kardiyovasküler sistem ve böbreklerdeki komplikasyonların gelişimi, özel tedavinin atanmasını gerektirmektedir.
 • Yerel Terapi. Farinksin antiseptik araçlarla (furakilin ve hidrojen peroksidin çözeltileri, şifalı bitkilerin dekompresyonu) yaygın bir şekilde durulanması, reconvalesans sırasında fizyoterapötik prosedürlerin kullanılması.

Prognoz ve önleme

Foliküler boğaz ağrısının erken teşhisi ve tamamen uygulanan terapi ile, iyileşme 10-15 gün içinde gerçekleşir. Prognoz komplikasyonların gelişmesiyle artar (romatizmal miyokardit, endokardit, glomerülonefrit). anjina gerekli tedbirlerin önlenmesi havadaki damlacıkları ile bulaşan enfeksiyonları önlemek için, uygun çalışma ve geri kalanı ile prosedürleri, egzersiz sınıfları, uyumu temperleme vücudun yolunu güçlendirilmesi olumsuz meteorolojik faktörlerin ortadan kaldırılması.

Foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, bademciklerin dokularını etkileyen ani bir enfeksiyöz hastalıktır. Biri patomorfolojik olan bu hastalığın birkaç sınıflandırması vardır. Buna göre, faringoskopi (farinksin incelenmesi) ile akut tonsillitin aşağıdaki formları ayırt edilebilir: katarr, foliküler, laküner ve nekrotik. İstatistiğe göre, akut tonsillitin foliküler şekli diğerlerine göre daha sık teşhis edilir, bu nedenle bu makalede vurgu yapılır.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Bu hastalık her zaman bulaşıcı bir doğadır. En sık görülen patojenler A grubunun beta hemolitik streptokoklarıdır, nadiren stafilokokta ekilen ve streptococci ile olan kombinasyonları ekilir.

Mikrop, bademciklere dışarıdan girer veya kan akışıyla, diğer lokalizasyonun (kronik otitis, sinüzit, çürükler) kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından geçirilir. Çoğunlukla bakteri bademciklerde asemptomatik olarak yaşar (bu durum kronik bademcik iltihabı olarak adlandırılır) ve vücudun bağışıklık durumu azaldığında ya da olumsuz etkenler onu etkilediğinde aktive olur, bunların başlıcaları şunlardır:

 • genel veya yerel süper soğutma;
 • sigara;
 • Aşırı kuru, gazlı ve tozlu hava;
 • ortam sıcaklığında keskin değişiklikler (güçlü bir dondan çok sıcak bir odaya geçiş).

Hastalığın epidemiyolojisi

Akut bademcik iltihabı, özellikle de foliküler formu, sıklıkla sadece mevsimsel akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına yol açan sıklıkta ortaya çıkar. Onun için, viral enfeksiyonlar için olduğu gibi, belirgin bir mevsimsellik karakteristiktir: çoğu zaman geçişli sonbahar-bahar döneminde anjinadan etkilenir. Çoğunlukla hasta çocuklar - çocuk, 4-5 yıldan beri tam olarak platine bademcikler oluşturduğu andan itibaren bu hastalığa karşı duyarlıdır. Erişkin popülasyona gelince, aslanların çeşitli işletmelerin iş göremezlik tabakalarının payının "Teşhisi" sütununda, akut bademcik iltihaplanması belirtilmelidir.

Herhalde okuyucu “Foliküler anjina yaşayabilir mi?” Sorusuyla ilgileniyor. Buna evet cevap vermek için acele ediyoruz, çok bulaşıcı! Enfeksiyon esas olarak havadaki damlacıklar, yani hapşırma ve öksürme yoluyla bulaşır. Sindirim (enfekte ürünlerin kullanımı sırasında) yanı sıra, iletişim-hane (kontamine ev eşyaları aracılığıyla) enfeksiyon bulaşma yolları önemlidir. Çocuklar enfeksiyona karşı özellikle savunmasızdır, bu nedenle hastalık sırasında onlarla temastan kaçınılmalıdır.

Foliküler boğaz ağrısı: belirtiler

Foliküler de dahil olmak üzere herhangi bir tonsillit belirgin bir karakteristik semptomatolojiye sahiptir.

İnkübasyon süresi, yani enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar geçen süre 10-12 saat ila 1-2 gün arasında değişebilir. Bu süre sonra, foliküler boğaz ağrısı belirtileri görünür:

 • belirgin genel halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk;
 • eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 • titreme;
 • 38-40 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • terleme;
 • şiddetli baş ağrısı;
 • iştahın bozulması veya tamamen yokluğu;
 • hastalığın ilk saatlerinde - yutmada boğazda rahatsızlık, zayıf ağrı; zamanın geçmesiyle birlikte, ağrının şiddeti artar - dayanılmaz hale gelir, yutmayı önler, uykuyu rahatsız eder, kulağa yayılabilir;
 • sıklıkla anterior ve posterior lenf nodlarında artış, yutma bölgesinde ağrı, palpasyondaki hassasiyet;
 • Bazen dalak - splenomegali bir artış var;
 • Çocuklar kusma, ishal, bilinç bozukluğu ve hatta medeniyet olgusu (boyun kaslarının sertliği) yaşayabilirler.

Bazen insanlar terimi "tonsillit" habersiz olduğunu belirtmek gerekir (zehirlenme belirtileri neredeyse hiç yok gibi, ama yüzeye birine boğaz ve bademcikler ılımlı ağrısı endişe hasta küçük püstüller görebilir) basitçe Kronik tonsillit alevlenme denir. (Semptomların listeden ilk 7 işaretleri bakınız) bu hastalığı çok belirgin zehirlenme sendromu ile karakterizedir için - okuyucuların bu kategori ateş ve oluşabilecek zehirlenme diğer belirtileri olmadan o tonsillit açıklamak istiyorum için öyle.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Akut tonsillitin en tehlikeli komplikasyonlarının erken evrelerinde farinks, mediastinit, orta kulak iltihabı, menenjit, sepsis apsesi vardır.

Daha sonra anjina komplikasyonları akut romatizmal ateş veya post-streptokokal glomerülonefrit olabilir.

tanılama

Tanı genellikle basittir. Şüpheli anjina Doktor ona farenks denetlenmesine veya pharyngoscope yardımcı olacaktır hastalığın formunu netleştirmek için hasta veri ve tıbbi geçmişi, tipik şikayetler temelinde mümkün olacaktır: palatin bademcik, keskin parlak hiperemik arttı (yani kanlanmış..), Şişmiş; yüzeyde çok sayıda yuvarlak biçimli-beyazımsı sarı veya sarı noktalar vardır. Yumuşak damak da ödemli ve hiperemik. folikül olgunlaşma açılır ve irin beyaz, sarı ve yeşil bir film oluşturarak, bademcikler yüzeyinde çıkar gibi. (Difteri filmlerin benzer bir görünüm karşıt olarak) ya da bir kanama kusur geride bırakmak Bu filmler kolaylıkla bir spatula ile temizlenebilir.

Ek araştırma yöntemleri anlamı ortak bir kan testi kaynaktan (burada hekim işaretlenmiş lökositozu sol lökosit kayması, ESR keskin bir artış olur - bazen 40-50 mm / h kadar) ve bakteriyolojik araştırma tonsil bez ya da kan analizi ile kombine yaratıcısı doğrulanması amacı.

Klinik olarak, akut streptokok bademcik etyoloji birçok bulaşıcı hastalıklar (örneğin, enfeksiyonlu mononükleosis ya da difteri) benzer olduğundan, daha sonra sırayla enfeksiyon hekim yayılması enfeksiyon hastalıkları klinikte yatış yönüne verilebilir önlemek için kullanılırlar.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Bu hastalığın tedavisi sadece doktora başvurmalı! Bu durumda kendi kendine ilaçlama, kabul edilemez bir durumdur çünkü ciddi komplikasyonlara neden olabilir, hatta bazen hayatı tehdit edebilir.

Her şeyden önce, hastalık çok bulaşıcı olduğundan hasta izole edilmelidir. Kaldığı yerin bulaşıcı hastalık bölümünün kutusu olması daha iyi olursa, bazı durumlarda evin ayrı bir odada tecrit edilmesine izin verilir.

Rejimin bir yatak tarafından takip edilmesi gerekir - bu durumda iyileşme hızı hızlanacak ve hastalığın sonuçları en aza indirilecektir.

Hastalığın tüm dönemi koruyucu bir diyete uymalıdır: sadece yumuşak, sıcak ve nötr bir yiyecek kullanın. Akut, asidik, füme ürünler diyetten çıkarılmalıdır. Tabii ki, bağışıklık sisteminin yeterli işleyişini sağlamak için kullanılan gıdaların mikro elementlerle ve vitaminlerle doyurulması gerektiğini belirtmek gerekir. Bol miktarda sıcak içecek tarafından çok önemli bir rol oynamaktadır: meyve ve sebze kokteylleri, ballı süt, limonlu yeşil çay, gazsız alkali maden suyu.

Akut tonsillitin tıbbi tedavisi karmaşık olmalı ve aşağıdaki yöntemleri içermelidir:

 • zorunlu olarak - antibiyotik alımı (penisilin serisi, sefalosporinler, makrolidler); vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra sadece 3-4 gün sonra kursu ve iptali gerekli atamaları;
 • yerel eylem antibakteriyel ajanların kullanımı - Bioparox sprey şeklinde ilaç en etkili olduğu kanıtlanmıştır;
 • antiseptik solüsyonlarla ağız çalkalama (Klorheksidin, Klorofilkil, Furacilin); Bu prosedürün anlamı sadece mikroorganizmaların engellenmesi değil, aynı zamanda bademciklerin yüzeyinin pürülan baskınlardan arındırılması ve dolayısıyla enfeksiyonun daha fazla yayılmasının önlenmesi olduğu için, durulamalar sık ​​olmalıdır (saatte 2-3 kez).
 • antiseptik çözeltileri ile tedavi doğrudan bademcik (genellikle bu amaçla bir Lugol çözeltisi ve bir Klorofililpt yağ çözeltisi); pamuklu çubukla hazırlanan preparat, kendi terapötik etkisini uyguladığı bademciklere uygulanır;
 • Uygulama topikal olarak aktif bir anti-enflamatuar ve analjezik spreyler (Kameton Tera Grip, Ingalipt, Tantum Verde) ve peletler (Septolete, Faringosept, Dekatilen, Trachisan, neo-anjin ve diğerleri);
 • Boğaz ve bademciklerin belirgin ödemi ile antialerjik ilaçlar tavsiye edilir (Cetrin, Eden, Zodak);
 • vücut sıcaklığı 38.5 ° C'ye kadar ve tatmin edici bir tolere edilebilirlik ve 39 ° C'ye kadar olan sıcaklıklarda azaltılması tavsiye edilmez, çünkü bu sıcaklıkta kişinin kendi bağışıklığı olabildiğince verimli çalışır; daha yüksek bir sıcaklık zaten tehlike ile doludur, bu nedenle, bu durumda, antipiretik ajanların kullanımı (parasetamol (Efferalgan, Panadol) veya ibuprofen (Nurofen, Imet) içeren preparatlar belirtilir;
 • Bir hastalık akut aşamadan bir subakut hastasına geçtiğinde, fizyoterapi (bademcikler üzerinde UHF, elektroforez) reçete edilebilir.

Foliküler boğaz ağrısının önlenmesi

Bu hastalığın spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığın gelişmesini önlemek için, kişinin kendi sağlığına dikkat etmek gerekir. Onlar önemli:

 • sağlıklı uyku;
 • rasyonel ve dengeli beslenme;
 • ılımlı fiziksel aktivite;
 • sertleştirme;
 • kronik enfeksiyon odaklarının zamanında yeterli tedavisi;
 • somatik hastalıkların önlenmesi.

görünüm

Zamanında tanı konması ve 7-10 günlük hastalıktan sonra foliküler boğaz ağrısının uygun şekilde tedavisine başlanması ile tam iyileşme sıklıkla gerçekleşir, ancak vakaların büyük çoğunluğunda kronik bademcik iltihabı - kronik bademcik iltihabı gelişir.

Kendi kendine tedavi, doktor tavsiyeleri ile uyumsuzluk, akut bademcik iltihabı - romatizmal kalp hastalığı ve glomerülonefritin geç komplikasyonlarının gelişmesidir - sürekli tıbbi kontrol ve ilaç gerektiren ciddi hastalıklar.

"Canlı sağlıklı!" Programında angina tehlikeleri ve tedavisi ayrıntılı olarak:

Foliküler boğaz ağrısı: semptomlar, fotoğraflar ve tedavi rejimi

Angina (akut tonsillit) bademciklerin enflamatuar bir hastalığıdır. Akut akım ile karakterize edilir ve yılda 1000 nüfus başına 50-60 vaka sıklığında görülür. Çoğunlukla çocuklar 3 ila 7 yaş arası, erişkinler - çoğunlukla 40 yıla kadardır. Hem bakteriyel hem de viral ve bazen mantar enfeksiyonunun neden olduğu primer veya sekonderdir.

Birçok farklı sebep ve buna bağlı olarak hastalık formları vardır. Birincil belirtileri arasında özel bir yer foliküler anjinadır. Bu hastalığa bakteriyel flora neden olur, bu nedenle antibiyotikler etiyopropik tedavinin yürütülmesinde zorunludur.

Bu nedir?

Foliküler anjin, püyün ayrı nokta odakları şeklinde bulunduğu bademciklerin (pharynx'in lenfoid formasyonları) bademciklerinin iltihaplanmasıdır. Palatine, tubal, farengeal ve lingual bademcikler etkilenebilir. Hastalığa, lenflerin inflamasyon odaklarından aktığı servikal bölgesel lenf düğümlerinin artışı ve inflamasyonu eşlik eder.

Gelişim nedenleri

Gerilim yerel bağışıklığı düştüğünde temel nedeni patojenik bakteriler, virüsler ya da mantarlar veya kendi fırsatçı mikroflora autoinfitsirovanie tarafından foliküler bademcik enfeksiyonu, devreye girer.

En sık foliküler anjinaya neden olan bakteriyel ajanlar arasında:

 • arkanobakterii (çoğunlukla 25-30 yaşlarına kadar olan yaş grubunda bulunur);
 • Neisseria;
 • pnömokoklar;
 • meningokok;
 • asa influenza;
 • Klebsiella; ve diğerleri;
 • hem-hemolitik streptokok grubu A, BHSA (vakaların% 50-70'inden fazlasının sebebidir);
 • Streptococcus C ve G grubu (BHSA ile birlikte pediatrik pratikte tüm angina vakalarının% 30-40'ına neden olur).

Virüsler, hastalığın gelişimini daha az sıklıkla kışkırtır, temel olarak foliküler boğaz ağrısının nedeni şöyledir:

 • koronavirüs;
 • influenza ve parainfluenza virüsleri;
 • Epstein-Barr virüsü;
 • adenovirüs;
 • rinovirüs;
 • Coxsackie A.

Bazı durumlarda, hastalığa genellikle Candida, yani virüsler veya bakterilerle ilişkili mantarların patojenik etkileri neden olabilir.

patojenik mikroflora bademcik dokusu ile enfeksiyon tipik olarak damlalar veya beslenme şekilde gerçekleşir, ancak mümkün ve direkt temas halindedir. Yanı sıra, dış enfeksiyondan en sık KBB alan, kronik enflamasyon varlığında endojen enfeksiyon olabilir - kronik bademcik (bu durumda mümkün A streptococcus bademcikler iç yapılarında uzun süre devam etmek β-hemolitik grubu).

Erişkinlerde semptomlar

Foliküler anjina'nın yaralayıcıları yumuşak damak, palatin kemerleri, palatine bademciklerin mukoza zarının iltihaplanmasıdır:

 • hasta boğaz ağrısı şikayet ediyor;
 • ağız boşluğunun dokularının yüzeyi, mukusla kaplı hiperemiktir;
 • muayene subfebril sıcaklığında, orta şişlik, mukozal ödem, bölgesel lenf düğümleri (servikal, submandibular) genişlemiş, palpasyonda ağrılıdır.

1-3 gün içinde, tedavinin yokluğunda ilk işaretler belirir. Genel bir klinik muayene foliküler tonsillit belirtilerini ortaya çıkarır:

 1. Boğazda keskin ağrı, genel halsizlik;
 2. Febril sıcaklığı, bölgesel lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır;
 3. Faringoskopi ile, bademciklerin mukus zarı boyunca ortaya çıkan irin içeren küçük vesiküller (foliküller) bulunur.

Foliküler boğaz ağrısının karakteristik bir semptomu, lakunanın yanında bulunan pürülan nekrotik bölgelerdir. Foliküler ve lacunar anjinanın bölünmesi şartlıdır. Genellikle pus lacunas ve pus ile dolu foliküller vardır. Görsel olarak lacunar anjin formu, pürülan içeriklerle dolu amigdala üzerindeki şeritler tarafından ortaya çıkar.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı. Klasik görünümde, foliküler anjina dahil olmak üzere herhangi bir enflamasyona altı dış bulgu eşlik eder:

 • Bezlerin ve çevresindeki dokunun şişmesi,
 • lokal asidoz (dokuların artan asitliği),
 • yerel hiperemi (bademcik kızarıklığı),
 • hipertermi (artırılmış yerel vücut ısısı),
 • Zarar gören organın işlevinin ihlali,
 • acı.

Çoğunlukla hastalığın erken evresinde, foliküler boğaz ağrısı semptomları, enfeksiyöz mononükleoz, kronik bademcik iltihabı, herpes boğaz ağrısı, ağız boşluğunun kandidiyazına çok benzemektedir.

Mononükleozlu sekonder anjina, bir lakraer olarak da ilerleyebilse de, folikülere çok benzer:

 1. Hastalığın ilk günü ile başlar ya da 5-6 gün içinde katılır.
 2. Ana foliküler boğaz ağrısında mevcut olmayan karın ve dalağın karın ve karın genişlemesi de oldukça tipiktir.
 3. Dalgalı akan yüksek sıcaklığa ek olarak, lenf düğümleri de artar ve ağrılı hale gelir. Ancak sadece servikal değil, aynı zamanda aksiller ve oksipital ve subklavian ve inguinal düğüm gruplarını da etkiler.
 4. Mononükleoz, kan analizinde (lenfositoz, mononükleer lökositlerin saptanması) farklıdır.
 5. Tanı, immünolojik (antikorların saptanması ve titrelerinin belirlenmesi) ve kanın serolojik reaksiyonları ile doğrulanır.

Enfeksiyöz mononükleozun foliküler anjinadan ayırt edilmesi özellikle önemlidir, bu iki hastalığın tedavisi temelde farklıdır. Mononükleozda, hiçbir durumda antibiyotik almamalısınız ve pürülan foliküler anjina sadece onlar tarafından tedavi edilir.

Çocuklarda belirtiler

Hızla küçük bir çocukta inflamasyonun ana odağını belirlemek oldukça zor olabilir. Hastalığın başlangıç ​​aşamasında ebeveynleri korumak için aşağıdaki belirtilerle karşılaşılmalıdır:

 1. Yanakların kızarıklığı.
 2. Sıcaklıkta keskin bir sıçrama 38 ° 'den daha yüksektir (sıcaklığın anjina ile düşürülmesi zordur).
 3. Uzun ağlama (bebeklikte).
 4. Boğaz, baş veya kulakta ağrı şikayetleri.
 5. Ağızdan hoş olmayan koku.
 6. Sindirim bozukluğu (ishal veya kusma).
 7. Hareketlerin koordinasyonunun bozulması.
 8. Boğazda kızarıklık, dil üzerinde beyaz veya sarımtırak saçak.
 9. Fiziksel aktivitede keskin bir düşüşle kaprisiliğin tezahürü (daha büyük çocuklarda).
 10. Bayılmaya kadar bilincin olası karışıklığı.

Çocuklarda, hastalık hızla gelişir ve daha akut bir şekilde ilerler, bu nedenle, ilk belirtileri ile, hızlı bir şekilde çocuğu bir bulaşıcı hastalık hastanesine götüren bir ambulans çağırmak gerekir. Bu durumda lokal terapistin çağrısı uygun değildir, çünkü ağır biçimde genişlemiş bademcikler solunum yollarını tıkayabilir ve boğulmayı tetikleyebilir.

Bir foliküler boğaz ağrısı nasıl görünür?

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

Komplikasyonlar ve prognoz

O zamana kadar, profesyonel olmayan tedavi, antibiyotiklerin kullanımı, bu tür bir patojenik floranın bir dirence sahip olması, hastanın bağışıklığının azalması - komplikasyonların oluşmasına katkıda bulunan ana nedenler.

Çoğu zaman vardır:

 • romatizma;
 • streptokokal menenjit;
 • sindirim sistemi yenilgisi;
 • paratonazil apsesi;
 • flegmon oluşumu;
 • piyelonefrit, glomerülonefrit;
 • sepsis;
 • bulaşıcı zehirli şok;
 • orta kulak iltihabı;
 • larinksin şişmesi.

Hastalığın prognozu çoğunlukla foliküler boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğine ve tıbbi yardımın nasıl sağlandığına bağlıdır. Hastalığın ilk belirtilerinde hemen tıbbi yardım almalısınız.

Foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Boğazların ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilmesi, evde aşağıdaki reçetelere sıkı sıkıya bağlı kalmaksızın mümkün değildir:

 1. Yatak istirahati, keskin bir bozulmayı önlemek için 5-6 gün boyunca açık havada kalmayı reddeder.
 2. Diyet tahıllar, etler, püreler ve çorbalar gibi baharatsız homojen yiyeceklerden oluşmalıdır.
 3. Günde 7-10 kez boğaz düzenli gargara, hangi pürülan akıntının boğazını temizler, hangi folikülün olgunlaşması ve diseksiyonu sonrası kalır.
 4. Hastanın bulunduğu oda günlük temizlenmeli ve havalandırılmalıdır.
 5. Bolca sıcak bir içecek, özellikle karbonatsız maden suyu, sodalı süt, gül kalçaları, papatya ve adaçayı içeren bitkisel koleksiyonlar. İltihaplı mukoza zarının zarar görmemesi için sıvının sıcaklığı çok yüksek olmamalıdır.

Hasta 5 gün sonra değişikliğe gidebilir, ancak hemen işe gitmeye ve halka açık yerleri ziyaret etmenize gerek yoktur. Bağışıklık, bir önceki hastalıktan kurtulmak için zamana ihtiyaç duyar. Doktorlar, vücudu dış ortamla temastan korumak için 10 gün boyunca tavsiyede bulunurlar. Sağlığınızı geliştirin, sağlıklı bir uyku, tam dinlenme, dengeli bir diyet, sebze ve meyveler yardımcı olacaktır.

ilaç

Foliküler anjinada ilaç preparatlarından atama:

 • vitaminler (enfeksiyonun direncini arttırır);
 • streptokoklara duyarlılığı azaltan antihistaminler (Suprastin vb.);
 • antipiretikler (çocuklar şurup veya mumlarda Parasetamol, analgin ve dimedrolün yüksek enjeksiyon sıcaklığında). Pediatristler sıklıkla Nurofen'i anestetik ve antipiretik olarak reçetelemelerine rağmen, bu ilaç 2 yıla kadar kategorik olarak yasaklanmıştır ve 12 yıldan önce kullanımı nispeten güvenli değildir;
 • antibiyotikler hasar görmüş bademcik bakteriler üzerinde yayılma hemen hemen bütün durumlarda uygundur (penisilinler Amoksisilin / Augmentin, / Azitromisin / klaritromisin Sumamed makrolidler, Cephalexin / sezafolin sefalosporinler).

Foliküler boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

İlacın reçete edilmesinden önce, mikrobiyal floranın ilaca duyarlılığı üzerine bademciklerin yüzeyinden balçık veya irin ekilmesi önerilir.

Antibiyotiklere karşı alerjiniz yoksa, aşağıdakilerden faydalanmanız gerekir:

 1. Birinci seri, penisilin (inhibitör korumalı veya yarı sentetik) preparatlar. Bunlar streptokok ve stafilokokların kontrolünde çok etkili olan geniş spektrumlu ilaçlardır. Penisilin tedavisi en az 10 gündür. Bu grubun preparatları Ecoclave, Amoxiclav, Augmentin, Amoxicillin içerir.
 2. İkincil antibiyotikler makrolidlerdir. ilaçlar kanda birikme eğilimi nedeniyle bu ilaçların jozamisin, Klatsid (klaritromisin, azitromisin (Hemomitsin, Azitroks, Sumamed). Kursovoy resepsiyon, 5 gün ile sınırlı olmalıdır, bu nedenle bu bedende bakterilere 10 gün maruz kalma bir ders verecektir.

Antibiyotik tedavisinin etkinliği 72 saat sonra genel sağlığın iyileştirilmesi, sıcaklığın düşürülmesi için değerlendirilir. Bu hasta için ilk üç gün boyunca bir doktor her gün ziyaret eder. Antibiyotik kullanımı üzerinde herhangi bir etkisi yoksa, başka bir ilaç grubuna geçerler.

fizyoterapi

Özel cihazlar-yayıcılar kullanan prosedürlerin uygulanması için. Evde, genellikle bir kızılötesi lamba kullanılır. Ana etkisi, kan damarlarının genişlemesine, rejenerasyon süreçlerinin uyarılmasına yol açan ısınmadır.

Bir hastanede ultraviyole kullanılır. Radyasyonun etkileri genellikle ilaçların solunması ile birleştirilir, çünkü bazı raporlara göre dokuların geçirgenliğini arttırır. Ayrıca, ultraviyole bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Ayrıca, anjin ile mikrodalga ve UHF, elektrik akımı uygulayın. İstenen etkiyi elde etmek için bir takım prosedürler gereklidir, dersin ortalama süresi 5-7 gündür. Çocuklarda anjina vakalarında fizyoterapinin kullanımı, profilaktik amaçlar dahil olmak üzere yaygındır.

Cerrahi tedavi

Bazı durumlarda, foliküler boğaz ağrısından kurtulmak için cerrahi ve yarı-cerrahi bertaraf yöntemleri gerekebilir. İkinci yöntem bademciklerde ve patolojik komplikasyonlarda bir değişikliğe yol açan hastalıkların sık görülmesi için kullanılır. Yarı-cerrahi yöntem, uyuşturucu tedavisi için bademciklerden pusun çıkarılmasına yardımcı olan ek bir ölçü olarak uygulanmaktadır. Bu tür yöntemlerle taşınması mümkündür: galvanik kostik ve diyatermik pıhtılaşma. Donanım yöntemi kronik bademcik iltihabındaki bademciklerin parçalarını ayırmak ve arıtmak için kullanılır.

Daha radikal bir şekilde bademcikler veya tonsillektomi kaldırmaktır. Çoğu durumda, bademcikler tamamen çıkarılır, ancak büyük boyutlarda kısmi eksizyon yapılabilir. Tonsillektomi endikasyonları konservatif tedavinin yetersizliğidir. Operasyon foliküler boğaz ağrısının transferinden 3 hafta sonra yapılmaz.

önleme

Foliküler boğaz ağrısının gelişmesini engelleyen özel önlemler geliştirilmemiştir. Genel öneriler şu şekildedir:

 1. Hasta izolasyonu, çünkü hastalık bulaşıcıdır.
 2. Travmatik faktörlerin varlığında etkilerinin dışlanması (toz, hava kirliliği).
 3. Yeterli miktarda C vitamini içeren besinler
 4. Yorulma prosedürleri ve stres giderimi ile bağışıklık sistemini stabil bir halde koruyun.

Foliküler bir boğaz ağrısını tedavi etmek, tüm mevcut araçları kullanarak bir komplekste gereklidir. Hızlı bir sonuç vermeyen (örneğin, geleneksel tıbbın cephaneliğinden) yöntemlerini bile ihmal etmeyin, çünkü bunlar genellikle vücudun genel durumunu iyileştirir, enfeksiyona karşı direncini arttırırlar.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı Bıldırcınların foliküllerinde lokalize, pürülan odakların görünümü ile birlikte pürülan bir doğanın akut enflamatuar bir prosesidir. Foliküler anjina ile, "lenf glotofaringeal halka" olarak adlandırılan çeşitli bademcik grupları etkilenir.

Foliküler pürülan anjin, genellikle bölgesel lenfadenit eşlik artmış enflamasyon ve, işlevi enflamatuar odak lenf çıkış sağlamaktır servikal lenf nodülleri, gösterdi.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı çoğu durumda spesifik patojenlerin (streptococcus veya staphylococcus) vücudunda aktivasyon ile provoke edilir. Ayrıca, insan bağışıklık sistemi ve lokal hipoterminin çalışmasında bir azalma ile gözlenen kendi florasının aktivasyonunun arka planına karşı foliküler anjin gelişmesi de mümkündür. Olguların% 90'ında enfeksiyöz hastalık ve epidemiyologlara göre akut folliküler anjina streptokokiktir. Bir kişinin alerjik ekzantema değil, bir tanı "bademcik" derisinde ile kombine Streptokok Bademciklerin birincil yenilgiyi, tutan ve "kızıl" sonuca tarafından tanımlanan bir durumda. Foliküler anjina ve lacunar arasındaki temel fark, pürülan inflamasyon odaklarının daha yüzeysel bir yeridir.

"Foliküler anjina" nın tam teşhisi, hastalığın oluşumunun bir belirtisini içermelidir. Bu nedenle, akut folliküler anjina öncelikle gelişebilir, ancak çoğu durumda hastalık ikincildir ve difteri, agranülositoz gibi diğer enfeksiyöz patolojilerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bademciklerin primer akut inflamasyonundan sonra hastaların bir kısmı, kompanse ve dekompanse edilmiş varyantta ortaya çıkan kronik foliküler pürülan anjina gelişebilir.

Bu patolojinin gelişmesi için ana risk grubu çocuklar ve genç insanlar iken, kırk yaşından sonra erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı nadir görülen bir hastalık olarak sınıflandırılmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Foliküler tonsilit meydana ana etyolojik bir faktör olmasına rağmen, bir hastalığın ve Staphylococcus aureus ve Streptococcus pneumoniae olarak enfeksiyon hastalıkları patojen ve hatta karışık flora, p-hemolitik streptokok kategori A çıkıntı yapar. Çoğu durumda, bu patoloji, mevsimsel olarak ilkbahar ve sonbaharda en yüksek insidans oranına sahiptir. Foliküler anjinin maksimum insidansı yaş kategorisine 35 yıla düşmektedir.

Klinik belirtiler sürekli enfekte tükürük damlacıkları ile patojenlerin Çevre büyük konsantrasyonları içine salgılayan aktif hastalığı gibi streptokok asemptomatik taşıyıcılar gözlenir sadece erkek olarak foliküler bademcik iltihabı uzman bir enfeksiyon kaynağı olarak. Bu tür özelliklerle bağlantılı olarak, bir kişinin enfeksiyonunun ana yolu havadadır, ancak pediatrik uygulamada, bulaşıcı hastalıklar genellikle bir beslenme ve temas-ev enfeksiyon mekanizmasıyla karşı karşıyadır. Çocuklar, nedensel ajana en duyarlı olanlardır. Yaşlı yaş grubunda, foliküler boğaz ağrısı, bir kişinin diş ve diş eti patolojisi şeklinde kronik iltihaplanma odakları olduğunda ortaya çıkan, endojen enfeksiyon sonucu provoke edilebilir.

Patojen anjina foliküler lenfoid doku için denilen geçidi enflamasyon odak noktası oluşturulmaktadır orofarenks, yüzeyidir. Foliküler angina meydana dolaylı hazırlayıcı faktörleri lokal hipotermi, uygun olmayan çevre koşulları, nem azalması, nazal, insanlarda solunum, vitamin eksiklikleri rahatsızlık gibi faktörleri dikkate almak zorundadır, immün fonksiyon cihazı azalmıştır.

Enfeksiyon hastalıkları uzun bademcik iltihabı çoğu zaman epitel ve streptokok daha istila koruma fonksiyonları dolaylı bir azalma, akut solunum enfeksiyonun bir sonucu olarak geliştiği görülmüştür. Lenfojen halkanın epitelyositleri antijenik kompozisyonda ß-hemolitik streptococcus ile benzerdir, bu da nedensel ajanın bademciklerin yüzeyine sabitlenmesini belirler. Streptococcus tarafından üretilen M-Protein, giriş kapısının projeksiyonunda lökositlerin fagositik kapasitesini azaltabilir, bu da insan vücudunun hastalığın gelişimine karşı artan duyarlılığına neden olur.

Streptokokun olumsuz etkisi maalesef sadece bademciklere zarar verecek şekilde değil, foliküler anjin gelişmesine yol açmaktadır. Patojenin hayati aktivitesinin toplam kan akışına büyük miktarda tedarik edilmesi sonucu, insan vücudunun tüm yapılarına toksik hasar meydana gelir. Akut foliküler anjin akımının klasik varyantı her zaman evreleme ile karakterize edilir.

Belirtileri ve foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Foliküler anjinada klinik belirtilerin ortaya çıkması genellikle akuttur ve zehirlenme sendromunun semptomlarında hızlı bir artış ile karakterizedir. Yani, foliküler anjin ile sıcaklık, kural olarak uzun ve telaşlı bir karaktere sahiptir. Ampirik ilaç tedavisinin başlangıcından önce, foliküler anjinadaki ateş standart antipiretik ilaçların kullanımıyla durdurulmaz.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı, hastalığın atipik seyri kategorisine aittir ve insan bağışıklık sisteminin işlevinin kalıcı bir inhibisyonunu gösterir.

Klinik resmin başlangıcında foliküler anjina için ağızda kuruluk şeklinde belirtiler, farinks arka duvarında persheniya, kuru öksürük ve boğazda ilerleyici ağrı ile karakterizedir. Hastalığın başlangıcından sonraki ilk günün sonunda, bir insan bademciklerin şişmesine, kemiğin sınırlı hiperemisine ve foliküllerin yüzeyindeki küçük püstüllere sahiptir.

Foliküler anjina, vakaların% 99'unda, genel zayıflık, titreme, baş ağrısı, iştahsızlık ve hatta dispeptik bozukluklarla kendini gösteren belirgin zehirlenme sendromu ile kendini gösterir. Erişkin popülasyonda, zehirlenme sendromu da kabızlık ve belirgin miyalji ile desteklenmektedir. Toksinlerin olumsuz etkisi sinüs taşikardisi ile ortaya çıkan kalbin ihlali ile kendini gösterir. Foliküler anjina klinik semptomu için patojenik, hem katı hem de sıvı gıdaları yuttuğunda artan parotis bölgesine yayılan ve bölgesel lenfadenit ile birlikte görülen belirgin bir boğaz ağrısıdır.

Akut Angina foliküler süre tipik laboratuvar belirteçleri artan levha lökositlerin, eozinofili, sedimantasyon hızının şeklinde fazla 9 g / L-kaydırma lökosit hasta hemogram yükseltilmiş lökosit konsantrasyonda tespit edilmesidir.

Ayrı olarak, mononükleozun arka planında ortaya çıkan ikincil foliküler anjinanın klinik seyrinin özelliklerinden bahsedilmelidir. Karakteristik bir özellik, klinik tablonun dalgalı akışı ve çeşitli lenf düğümleri gruplarını etkileyen bölgesel lenfatik rezervuarlardan belirgin bir reaksiyon olmasıdır. Klasik versiyonun aksine, mononükleozlu foliküler anjinaya hepatosplenomegali ve belirgin lenfositozun kan testindeki görünümü, yüksek konsantrasyonlu mononükleer lökositler eşlik eder. Bu durumda güvenilir bir tanı koymak için temel bağ, kanın immünolojik ve serolojik bir çalışmasının yürütülmesidir. İkincil doğanın foliküler anjinası için antibiyotikler sadece kullanılmaz, aynı zamanda kesinlikle kontrendikedir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Pediyatrik pratiğinde foliküler anjin, özellikle de genç yaş grubunda ortaya çıkan tüm nosolojik formlar arasında lider konumdadır. Çoğu durumda, çocuklarda foliküler anjina sekonderdir ve viral enfeksiyonun seyrinin bir komplikasyonu olarak görülür. Birincil bakteriyel doğa, sadece vakaların% 25'inde bulunur.

Çocuklarda foliküler tonsillit olası ajanlar arasında, akut nazofarenjit bu yaş grubunda hakim foliküler tonsillit geliştirmek için olası değildir β-hemolitik streptokok grubu A. Çocuk yenidoğan yaş lider pozisyon alır.

Çocuklarda sıcaklık olmayan foliküler anjina kuralın bir istisnasıdır, çünkü çoğu durumda çocuk vücudun belirgin bir zehirlenmesini geliştirir. Yeni doğan veya bebeklerde foliküler boğaz ağrısının klinik belirtilerinin ortaya çıkması, bu hasta grubunun tedavisinin tıbbi çalışanların sürekli gözetimi altında yapılması gerektiğinden, bulaşıcı bir hastanede acil yatış nedenidir.

Çocuklarda folliküler anjinanın streptokokal genezi, patojenin yıldırım yayılımı ve komplikasyon gelişme eğilimi nedeniyle tehlikeli bir patolojidir. Çocukların kategorisi arasında apse ve pürülan lenfadenit formunda lokal komplike foliküler anjina formları hakimdir, bu da derhal cerrahi düzeltmeye tabi tutulmalıdır. Çocuklarda bu hastalığın genel sonuçlarıyla ilgili olarak, akut romatizmal ateş, ilk olarak hastalığın ikinci haftasında, glomerülonefrit ve bakteriyel endokarditte ortaya çıkmaktadır.

Foliküler anjina streptokokal genesisinden muzdarip bir hastayı yönetirken, hastalığın ilk gününden itibaren çevre insanlara epidemiyolojik bir tehlike oluşturduğu akılda tutulmalıdır. Foliküler anjina streptokokal genezi için antibiyotikler klinik tablonun başlangıcından itibaren atanmalıdır, bu da semptomların süresini kısaltmanıza ve komplikasyon olasılığını önler.

Çocuklarda bademcik iltihabı tüm etyopatogenetik formları boğaz ve boğazın arka telaşlı ateş, belirgin titreme, ağrı klinik belirtilerin akut başlangıçlı ile karakterizedir için, bademcikler ve bademcikler üzerinde baskınlar ortaya çıkması şişmesi, baş hareketleri ve yutma tarafından ağırlaştırılmış.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısına neden olan etkenleri saptamak için temel tanı tekniği boğaz smearinin ekimidir. Ve aynı zamanda, çocuğun klinik bulgularının net bir analizi, deneyimli bir uzmanın hastalığın viral veya bakteriyel formunu belirlemesine izin verir. Foliküler anjinanın viral yapısında, öksürük, burun nefeslerinin tıkanması gibi belirtiler, konjunktivit hakimdir. Foliküler anjina kataral semptomlarının streptokokal genezi genellikle yoktur.

Bir çocukta foliküler anjinanın bakteriyel yapısını oluşturduktan sonra, mümkün olan en kısa zamanda etiyotropik antibakteriyel tedavinin uygulanması gereklidir. Bu durumda tercih edilen ilaçlar, penisilin grubunun, sefalosporinlerin veya makrolidlerin antibiyotikleridir. Foliküler anjina için antibakteriyel ilaçların kullanılmasının temel amacı, patojenin antibiyotiğe dirençli suşlarının ortaya çıkmasını engelleyerek hastalığın olası bir nüksetmesini önlemek için streptokokun vücuttan tamamen yok edilmesidir. Viral kökenli bir çocukta foliküler anjinada, ilaç semptomatik ilaçlardan ve beslenme ve rejim önerilerine uyulmasından oluşur. Bir streptococcus virüsü bir çocuk taşıdığında, foliküler boğaz ağrısı gelişmez ve bu durum herhangi bir tıbbi önlem gerektirmez.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler anjinada bir ilacın atanması etiyolojik olarak doğrulanmalı ve patojenetik olarak yönlendirilmelidir. Tüm infeksiyöz hastalıkların zorunlu kuralı, pediatrik pratiğinde oldukça yaygın olan foliküler boğaz ağrısının çözülmemiş bakteriyel yapısında antibakteriyel ilaçların kullanılmasının dışlanmasıdır. Antibakteriyel ilaçların haksız bir şekilde reçetesi kaçınılmaz olarak, hastaların daha fazla tedavisini önemli ölçüde zorlaştıran antibiyotiğe dirençli patojenlerin oluşumuna yol açar.

İlk nesil sefalosporinler (Medakson 1 gr kas içinden günde iki defa - (Amoksiklav 500 mg günde iki kez, Augmentin 750 mg 12 saatte bir p.o) ve bunların intoleransı nedensel tedavi foliküler bademcik streptokok kökenli tercih edilmelidir antibiyotik penisilin kategorisini gerçekleştirmek için ) ve makrolidler (Azivok, en fazla üç gün boyunca günde Sumamed 1 kapsül). Yeterli doz seçildiğinde, çoğu durumda antibiyotik kullanım süresi on günü geçemez. Belirli bir antimikrobiyal maddenin farmakolojik etkinliği zehirlenmesi ve laboratuar değerleri klinik belirtileri normalize kabartması dikkate alınmalıdır uygulamasının başlangıcından itibaren 48 saat içinde değerlendirilmelidir.

Vücudun şiddetli zehirlenme ile kendini gösteren asemptomatik foliküler bademcik iltihabı, açılış ve salıncak, soğuk, keskin ve güçlü sıcak yemek ve içecek kullanımının kısıtlanmasına şeklinde yeme bozukluklarının düzeltilmesi için başarılı kesin yatak istirahati olan bir hasta uyumunun tedavisini, hem de öneriler garanti etmelidir. Yarı-sıvı yemeklerin kullanımında akut dönemde klinik semptomlar tercih edilmelidir.

Foliküler bademcik iltihabı olan hasta izin verildi ve ateş düşürücü olarak ilaçların semptomatik etkilere (38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında bir artış ile asetaminofen 1 tablet), analjezikler aerosoller boğaz geniş bir yelpazede kullanılması tavsiye edilir kolaylaştırmak için (Orasept 1 enjeksiyon her dört saat) 100 ml su için Vokadin 1 damlası kullanarak durulayın. Pediatrik Uygulamada kesinlikle Reye sendromu gelişmesini önlemek için ilaç aspirinsoderzhaschih kullanımını kontrendikedir. Boğazın yıkanması için çözümler olarak, basit bir tuzlu su çözeltisi veya çeşitli bitkisel soğurmayı kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda, bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması pediatride yaygın olarak kullanılmaktadır ve şu anda bu tip tedavi sadece KBB doktoru tarafından belirlenen endikasyonlara göre kullanılmaktadır. Bu nedenle, bir çocuğun yılda altı kereden fazla foliküler bademcik iltihabı olduğu bir durumda bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması önerilmelidir. Ek olarak, foliküler boğaz ağrısının kronik ve karmaşık bir seyrinin gelişmesiyle birlikte, sıklıkla adenoid bitki örtüsünün çıkarılması ile bir araya getirilen bir ameliyat tedavisi seçeneği düşünülmektedir.

Foliküler boğaz ağrısının cerrahi tedavisi, streptokok enfeksiyonunun nüksünü önlemede oldukça etkilidir.

Foliküler boğaz ağrısı için ortalama ilaç tedavisi süresi bir hafta olmasına rağmen, insan bağışıklık sisteminin azalmış bir fonksiyonu ile uzun süreli bir tedavi programı gerekebilir. Doğru seçilmiş ilaç düzeltmesi hastanın tam iyileşmesini sağlar ve hastalığın karmaşık seyrini geliştirme olasılığını en aza indirir.

Foliküler anjina patojeni tarafından üretilen toksinlerin alerjen olduğu gerçeği göz önüne alındığında, desensitize edici maddelerin mutlaka ilaç tedavisinin genel şemasına dahil edilmesi gerekir (günde Cetrin 1 tablet). Ek olarak, foliküler anjinada zehirlenme sendromu belirtilerini azaltmak için, hastanın ağırlıklı olarak hafifçe hafif alkali ve vitaminli solüsyonlarla içme rejimini genişletmesi gerekmektedir. Hiçbir durumda boğazın hasarlı mukoza zarının daha fazla travmatizasyonunu önlemek için hastalığın akut döneminde sıcak içecek kullanımına izin vermemelisiniz.

Foliküler anjina tedavisinde önemli rol, bademciklerin foliküler aparatında patomorfolojik değişikliklerin oluşumunu dikkate alarak, yerel prosedürlerin uygulanmasına sahiptir. Bu nedenle, foliküler anjine, foliküllerde sürekli olarak pürülan akıntı birikimi eşlik eder; bu, düzenli olarak, günde en az on kez aralıklarla durulama ile mekanik olarak uzaklaştırılması gereken bir şeydir. Durulama için arıtılmış su veya Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophyllipt, Miramistine, Furacilin gibi özel antiseptik solüsyonlar kullanabilirsiniz. Halen, aerosoller (Hexadine, Angilex) formunda lokal tedavi için geniş bir yelpazede ilaçlar, analjezik, antiseptik maddeler ve hatta antibakteriyel ilaçlar olan serbest erişime sahiptir.

Foliküler boğaz ağrısı komplikasyonları

Enfeksiyöz profilin uzmanları tarafından foliküler anjinin karmaşık seyrinin tüm varyantları "lokal komplikasyonlar" ve "sistemik sonuçlar" olarak ikiye ayrılır. Bu nedenle, foliküler anjinin lokal komplikasyonlarının en yaygın varyantı, morfolojik substratı iltihaplanmış ön-farengeal doku olan bir paratonsillar apse gelişmesidir. Paratonisylar apse tehlikelidir çünkü sıklıkla sepsisin temel sebebidir, bu bağlamda tedavinin temel kısmı masif antibakteriyel tedavi ile desteklenen cerrahi bir düzeltmedir.

Foliküler anginanın lokal komplikasyonlarının gelişimi, klinik resimde kısa bir "ışık boşluğu" sonrasında görülür ve süresi üç günü geçmez. Vücudun septik hasarının bir sonucu olarak, valfin tahribatı ve kazanılmış kalp defektlerinin oluşumu ile birlikte, kalbin kapakçı aparatına bulaşan hasar gelişir. Enfeksiyöz endokarditte foliküler anjinanın bir komplikasyonu olarak aort kapakçıklarının kapakçıkları çoğunlukla etkilenir.

Ayrı olarak, uzun süreli sonuçların ve foliküler anjinanın poliartrit, miyokardit, glomerülonefrit ve romatizma formundaki komplikasyonlarından bahsedilmelidir. Bu patolojik durumların gelişimi, streptococcus tarafından üretilen toksinlerin bulaşıcı alerjik aracılı etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, uzun süreli foliküler anjina komplikasyonlarının gelişmesi için iki haftadan uzun süren prodromal periyodun varlığı her zaman karakteristiktir.

Foliküler anjinadaki eklemlerdeki toksik hasar belirtileri, çeşitli eklem gruplarında simetrik, uçucu ağrıların ortaya çıkması, ödem ve işlevlerinde belirgin bozulmadır. Foliküler anjinadan sonra ortaya çıkan insan ve kalbin kas-iskelet sistemi yenilgisini birleştirdiğinde, hastanın, laboratuvar ve enstrümantal olarak teyit edilmesi gereken romatizma olduğu varsayılmalıdır.

Kalp kasındaki enfeksiyöz hasarın belirtileri artmış yorgunluk, halsizlik, beklenmedik subfebril ateş, olağan fiziksel aktivitenin gerçekleştirilememesidir. Foliküler boğaz ağrısının komplike seyrinin bir seçeneği olarak hastada kardiyak defekt gelişimi, kardiyologlar tarafından, hastanın derhal medikal ve cerrahi düzeltme gerektiren, yaşamı tehdit eden bir durum olarak kabul edilir. Herhangi bir komplikasyonun gelişmesini önlemek için, dünyadaki uzmanlar, bu hasta kategorisinin tedavisinde antibakteriyel ajanların erken ampirik kullanımını önermektedir.

Foliküler anjina - hangi doktor yardımcı olacaktır? Bu patolojinin gelişiminden şüpheleniliyorsa veya şüpheleniliyorsa, bu tür doktorlardan bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı, bir kulak burun boğaz uzmanı olarak tavsiyede bulunmalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

Kronik tonsillit, KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biridir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuklar ve yetişkinler arasında yaygındır.

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.