Loading

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler

Foliküler boğaz ağrısının tedavisi aynı zamanda, hastalığın diğer formlarına karşı mücadelede kullanılan aynı antibiyotikler tarafından gerçekleştirilir. Her şeyden önce, penisiline dayalı ilaçlardan bir seçim yapılır, eğer herhangi bir nedenle uymazlarsa - diğer grupların antibiyotikleri seçilir:

 • Sefalosporinler - güvenlik ve etkinlik için neredeyse penisilinler ile aynıdır. Bu ilaçlar arasında - Cefadroxil, Duratsef, Supraks, Azaran, Apo-Tsefalex ve diğerleri;
 • Anjina - eritromisin en sık kullanılan antibiyotiklerden biri olan makrolidler. Aynı grup azotromisin, josamisin, spiromisin ve diğerleri, uyuşturucudan - Sumamed, Azitro-Sandoz, Hemomisin içerir.

Hemomisin - azitromisin bazlı ilaçlardan biri

Linkoamidler - klindamisin ve lincomycin - nadiren reçete edilir. Foliküler anjina için bu antibiyotikler ciddi yan etkilere neden olabilir ve bu nedenle kullanımları sadece ilaçların geri kalanının bir sebepten ötürü reçetelenemediği durumlarda haklıdır.

Neden tüm anjina türleri aynı antibiyotiklerle tedavi edilir?

Çünkü tüm anjinlere aynı antibiyotiklere duyarlı patojenler neden olur. Sistemik antibiyotik tedavisi ile, bademcik dokularında patojenin lokalizasyonu önemli değildir. Herhangi bir madde, midede emildikten sonra (ya da enjeksiyon yerinde) ve kan giren iltihaplı doku içine girer ve ölümüne neden olan veya üremelerini inhibe bakteriyel hücrelere bağlanan başlar. Kataral anjina bakterisi sadece mukozada ise, antibiyotik onları buraya getirir. Enfeksiyon madde içlerinde bademcik folikülleri, lokalize olmuştur ve bakterileri etkileyecektir. Antibiyotik alma dozu ve sıklığı bile farklı anjina formları için aynıdır. Hastalığın türü sadece semptomatik tedavi araçlarının bir dizi bağlıdır: foliküler tonsillit, örneğin, genellikle mavi dil ile daha ateş düşürücü ve lokal anestezik kullanımını gerektirir.

Foliküler anjinada gerçekten etkili bir antibiyotik reçete etmek için doktor şunları bilmelidir:

 1. Hangi bakteriler anginaya neden oldu?
 2. Hastanın daha önce aldığı antibiyotikler, alerjik reaksiyonları olup olmadığı;
 3. Hastanın geçmişte anjina olup olmadığı.

Kural olarak, doktor patojen türü genellikle bilmez - o anjina geniş spektrumlu antibiyotik bastırmak için zaten mümkün olduğu için en az 3-4 gün, belirlenmesini gerektirir. Bu nedenle, belirli bir durumda tonsillitli atamak gereken antibiyotik seçimi, doktor genellikle dikkate alerji olasılığını alır ve streptokok, stafilokok karşı ve karşı aktiftir en etkili ilacı reçete. Açıkçası, bir doktor olmadan ve kendi aşırı duyarlılığınızı hesaba katarak, tek başına bir antibiyotiği reçete etmek tehlikelidir.

Staphylococcus, streptococcus'tan daha az anginaya neden olur, ancak genellikle antibiyotiklere daha dirençlidir

"Bir keresinde iki çocuk için boğaz ağrımız vardı. Masha'da dört yıl içinde foliküler. Doktor Sumamed, bir kaşık ve bir ölçüm şırınga ile bir toz reçete. Her şey uygun, uygulanması kolay, ama sonuçta en çok şaşırdım. Düşünün: bebek bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, bademcikler ülser, ağlıyor, sıcaklık. Gerçekten çok korktum. Günde üç kez bir toz çözeltisi içer, sabah için sıcaklık yok, yemek yemek istiyor, her şey geçti. Doğrudan şaşırdım. Aptallar yaklaşık bir hafta boyunca hala orada olsa da, küçük olan iyi hissettirdi. ”

Foliküler anjinada penisilinler

Penisilinler, foliküler boğaz ağrısı için ilk tercih edilen ilaçlardır. Bunlar nadiren sindirim sistemi yan etkilere neden, (çoğu penisilinler gebelik ve emzirme sırasında tıbbi gözetim altında kullanılabilir) yeterince güvenlidir mükemmel farmakokinetik parametreleri (hızla kötü sindirilmiş, midede absorbe) var. onlar hamile bir kadın ya da emziren anne uygularsanız, bu antibiyotiklerin fetüs veya bebek üzerindeki etkileri riski minimumdur.

Çoğu zaman foliküler boğaz ağrısı tedavisi için amoksisilin temel alınarak reçete edilir. Tüm endikasyonlarla, bu antibiyotik, tüm analogları aşar, buna dayanan ilaçlar ise oldukça ucuz ve kullanılabilirdir.

Amoksisilin bazlı müstahzarlar, Flemoxin Solutab, Amosin, Amoksikar, Amoksisar, Apo-Amoxi, Ospamox'tur.

Penisilin grubunun diğer antibiyotikler:

 • Ampisilin - farmakokinetik özelliklerle amoksisilin düzeyinden anlamlı derecede düşüktür. Genellikle midede önemli bir bölümün ayrılmasını önlemek için enjeksiyonlar için kullanılır. Buna dayalı hazırlıklar - Ampic, Apo-Ampi, Uppsampi;
 • Fenoksimetilpenisilin preparatları Vepicombin, Cleacil, Ospen.

Tüm penisilinler zayıf noktası - anjina patojenlerin büyük miktarda bir olayda penisilinaz enzimi üreterek bunlara karşı dirençlidir suşları. Bu yüzden, çoğu durumda, anjin stafilokokal patojen penisiline karşı dirençli ve hatta bağlı bademcik dokusu ajan penisilinaz üretir bakteriler mevcut ile birlikte, aslında giderek etkisiz penisilin streptokok enfeksiyonu ile.

Bu nedenle, inhibitör korumalı penisilinler komplekslerine dayanan antibiyotikler, foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu gibi kompleksler şunları içerir:

 • Augmentin, Amoxiclav, Flemoclav-Solutab ajanlarının bir parçası olan amoksisilin ve klavulanik asidin bir karışımı;
 • Ampisilin ve sulbaktam (sultamycillin) - Ammiside, Sultasin karışımı.

Bu antibiyotikler genellikle daha etkilidir, çünkü klavulanik asit ve sulbaktam, dirençli bakterilerin penisiline karşı korunmasını nötralize eder. Bugün, foliküler anjinada Augmentin ve Amoksiklav, evde hastalığın tedavisi için tercih edilen ana ilaçlardır. Hemen hemen tüm dozaj formlarında üretilirler ve her yaştan yetişkin ve çocuklarda kullanılabilirler.

Klavulanik asit molekülünün 3D modeli

Bütün bu antibiyotikler, yüksek oranda etki gösteren ajanlardır. Onlar saatlerce anjina bakteri-patojenlerin ana miktarını yok etmenizi sağlar. Araştırmaya göre, bu ilaçlarla tedavinin başlamasından 12-24 saat sonra bademcik dokusundan streptokok mikroflorasının bırakılması durmaktadır. Temel olarak, bu ilaçlar, yetişkinler için tabletler ve kapsüller içinde olduğu kadar, çocuklar için bir süspansiyonun hazırlanması için toz ve granül formunda oral uygulama için formda reçete edilir. Bu antibiyotiklerin enjeksiyonları, çoğu durumda önlenebilen eski bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

Bazı durumlarda, anjina ile, benzilpenisilin tuzlarına dayanarak, bibillinler reçete edilir. Ana özellikleri vücuda uygulanan uygulama sonrası uzun süreli bir etkidir. Çoğu hastada ilaçlar, enjeksiyondan 2-3 hafta sonra kanda kalır. Bu, ilacın sadece tek bir uygulamasının mümkün olduğu durumlarda bile boğaz ağrısı ile etkili bir şekilde savaşılmasını mümkün kılar.

Biscillinin eksi, kullanımlarını ciddi ölçüde sınırlandırarak, yutulmamasıdır: midede bu preparatlar tamamen parçalanır. Sadece kas içinden uygulanabilirler ve bu nedenle, bu antibiyotiklerin foliküler anjinada kullanımı, yutmak için araçlarla metodik tedavinin organize edilmesinin imkansız olduğu durumlar ile sınırlıdır. Buna ek olarak, boğaz ağrısı komplikasyonlarını önlemek için genellikle diğer antibiyotiklerle yapılan ana tedaviden sonra bikillinler kullanılır - bunlar, vücudun streptokok mikroflorasının kalıntılarının ürünlerini etkilemesini kalıcı olarak önler.

Bu grubun preparatları - Bicillin-1, Bicillin-3, Bicillin-5, Retarpen, Extensillin.

Retarpen - uzun bir eylemi olan bicillins grubundan bir ilaç

Sefalosporinler: Bu antibiyotikler ne zaman kullanılır?

Bu tür durumlarda foliküler boğaz ağrısı tedavisinde sefalosporin grubunun antibiyotikleri kullanılır:

 1. Etken madde penisiline karşı dirençlidir, ancak genel olarak p-laktamlara direnç göstermez;
 2. Hasta penisiline karşı alerjisi vardır.

Foliküler anjinada sıklıkla kullanılan bu grubun antibiyotik sefadroksildir. Supraks tabanlı cefixime Ekotsefron tabanlı sefaleksin mefoxim bazlı tsefoksitina - Ancak, son zamanlarda diğer sefalosporinler temelinde piyasada ilaçların bir çok göründü. Özellikle, foliküler boğaz ağrısının tedavisinde Suprax'ın yüksek etkinliği, birçok etkili tedavi olgusu tarafından kanıtlanmıştır. Ve çoğu durumda, Supraks penisiline dirençli patojenlerin kontrolü vakalarında etkilidir. Bununla birlikte, ilaç bir stafilokokal enfeksiyonun neden olduğu anjinaya karşı etkili değildir.

Suprax, sefixime dayalı bir preparattır.

Foliküler anjinada makrolidler

Foliküler anjinada makrolidlerin en sık iki antibiyotiği reçete edilir:

 1. Adimisin, Eric, Grunamycin ilacı dahil olmak üzere eritromisin;
 2. Azitromisin. Eritromisine dirençli, bakterilere karşı etkilidir.

Bu ilaçların dezavantajları sıklıkla sindirim kanalından penisilinler ve sefalosporinlerden daha sık yan etkilere neden olmalarıdır. Ve bazı durumlarda, bu yan etkiler foliküler anjinanın kendisinden daha şiddetli olabilir. Sumamed ve Azitro Sandoz da 1 yaşından itibaren çocuklara reçete edilir ve pediatride yaygın kullanımlarına neden olan bir süspansiyonun hazırlanması için toz formunda mevcuttur.

Toz halinde Azitro Sandoz, 1-2 yaş arası çocuklar için uygun

"Tanı son kez - muhtemelen streptokokal, foliküler tonsillit. Doktor Sumamed'i atadı. Penisilinlerden bir şey istedim, ama şehirdeki penisiline çok fazla anjina direnci vakası olduğunu ve bu nedenle makrolidler içmek akıllıca olduğunu söyledi. Korkuyla gördüm, karnını koymaktan korkuyorum. Ama hiçbir şey geçmedi. Aksine, taşımadı) Genel olarak, bu Sumamed'in hissetmediği gibi, iştahın bozulması bile değildi. Ve böylece tedavi şu anki gibi - ikinci günde kendimi iyi hissettim, haftanın geri kalanı içiyordu, çünkü doktor dedi. Yani, genel olarak, içebilirsiniz, yeterince güvenli. "

Tanya, yorumlardan

Çocuklarda foliküler anjina hangi antibiyotiklerle tedavi edilir?

Foliküler anjinası olan çocuklara yetişkinlerde olduğu gibi aynı antibiyotikler reçete edilir. Hemen hemen tüm popüler ilaçların hayatın ilk altı ayından alınmasına izin verilir. Daha önceki anjinin neredeyse hiç oluşmadığı göz önüne alındığında (bademcikler sadece üç ay içinde gelişmeye başlarlar ve yaşamın ilk yılında nadir bir anjinaya sahiptirler) uygun formda üretilen herhangi bir aracı kullanabilirler. Bu ilaçlar arasında:

 • sumamed;
 • Zetamax Geciktirici;
 • Azitro Sandoz;
 • amoksiklav;
 • Augmentin...

... ve diğerleri. Çocuklar için antibiyotikler süspansiyonların hazırlanması için toz ve granül formunda uygundur.

Çocuklara genellikle kalp kasının zarar görmesini ve diğer komplikasyonların gelişmesini önlemek için bibillin enjeksiyonları reçete edilir.

Video: Bir doktor anjin için antibiyotikleri nasıl seçer?

Foliküler anjina için hala antibiyotik reçete ne zaman?

Foliküler anjinada antibiyotik enjeksiyonu bu gibi durumlarda gerekli olabilir:

 1. Hastaya doktorun talimatı verilir - bu durum düzeltici kurumlarda, psikiyatri hastanelerinde oluşabilir;
 2. Hasta bilinçsizdir;
 3. Anjina'nın belirtileri o kadar güçlü ki, hasta bir hap veya solüsyonu yutmaz;
 4. Diğer formlarda eldeki fonların yokluğunda.

Kural olarak, hemen hemen tüm diğer durumlarda foliküler anjinalı antibiyotikler içeri alınabilir. Doktor enjeksiyonları reçete ederse, bunun sebebinin ne olduğunu sormak mantıklıdır - bugün oral uygulamadan önce enjeksiyon için hiçbir avantaj yoktur, ancak bu çocuklarda tedaviye kalıcı bir korku neden olabilir.

Sadece nadir durumlarda, intramüsküler olarak antibiyotik verilmelidir

Foliküler boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi sırası

Kural olarak, foliküler boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi evde yapılır. Sadece çok ciddi durumlarda hastaneye yatış gerekli. Doktor belirli bir ilacı reçete eder ve kullanım sıklığını ve her bir alım miktarını gösterir ve hasta veya yakınları tedaviyi evde düzenler.

Foliküler anjinaya sahip herhangi bir antibiyotik en az 7 ardışık gün boyunca alınmalıdır, aksi takdirde ciddi komplikasyon olasılığı dramatik şekilde artar. Genellikle, hastalık 10-12 gün için tedavi kursu, çok şiddetli bir kurs ile - 21 güne kadar. Hastanın durumu normale döndüğünde bu süreyi kısaltmak kesinlikle yasaktır - hastanın zaten sağlıklı olduğunu hissettiği durumlarda, antibiyotik artık sarhoş olamayacağı ve daha önce programı almayı bıraktığı ve kalp ve böbreklerin etkilendiği durumlarda söz konusudur.

Her antibiyotik, talimatlarına uygun olarak belirli bir formda, gıda alımı ile veya bağlanmadan belirli bir zamanda alınır.

Hastalığın akut fazı sırasında, hasta odaya zorunlu sabit hava ile yatak istirahati sağlanır. Aynı zamanda keskin, tuzlu ve kızarmış yiyecekler olmadan koruyucu bir diyet verilir. İltihaplı bademciklere zarar vermemek için tüm ürünler püre haline getirilmeli ve püre halinde verilmelidir.

Patates püresi boğaz ağrısı akut döneminde ana yemektir

Anjina kullanan hastalarda antibiyotik kullanımı çok içmeli. Gerekirse (özellikle çocuklarda), basit temiz suyu yönetmek daha iyidir, sadece hasta maksimum sıvı alırsa, herhangi bir şey, kompostolar, kvartarlar, çaylar ile değiştirilebilir.

Semptomatik tedavi aracı olarak kullanılır:

 1. Antipiretikler - Nurofen, Parasetamol, Panadol - sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında;
 2. Bir boğaz gargarası - otların, tuzlu su çözeltisinin, soda çözeltisinin, çeşitli özel karışımların kaynaşması anlamına gelir. Bademcikler yüzeyinin temizlenmesini ve ağrı sendromunun hafifletilmesini sağlarlar, fakat hiçbir terapötik etkiye sahip değildirler;
 3. Analjeziklerle resorpsiyon için çeşitli pastiller ve tabletler. Ağrıyı azaltmak için çoğunlukla kullanılırlar.

Ayrıca foliküler tonsillit tedavisinde çeşitli multivitamin komplekslerinin kullanılmasıdır. İnterferon bazlı ajanlar dahil olmak üzere immünomodülatörler, anjinda açıkça belirtilmemiştir. Hastaneye yatış kararları, hastanın durumunun analizi temelinde doktor tarafından yapılır.

Hastanın durumu iyileştiğinde yatak istirahati iptal edilebilir. Bir çocuk veya anjinalı bir yetişkinin yürüyüşe yeterli gücü ve isteği varsa, onunla birlikte dışarı çıkmak yararlıdır.

Foliküler anjina ile boğazınızı saramaz ve ıslatamazsınız. Bu sadece artan enfeksiyona ve semptomların kötüleşmesine yol açacaktır. Ayrıca durulama sırasında iltihaplı dokularla çok fazla durulanması tavsiye edilmez, böylece onları yaralamamak ve ağrıyı arttırmamak için.

Hangi antibiyotik foliküler boğaz ağrısı tedavi edilemez?

Foliküler boğaz ağrısı gibi antibiyotik tedavisi için eşsiz kontrendikedir:

 • Aminolikozidy - uyguladıkları toksik etki anjinaların belirtileri ve etkilerinden daha güçlü olabilir;
 • Levomisetinler - aynı sebeplerden dolayı;
 • Tetrasiklinler ve sülfonamidler - anjinaya neden olan ajanlarda yüksek oranda direnç göstermesi ve bunun sonucu olarak ilaçların düşük etkinliği;
 • Şekerler veya spreylerin bileşiminde lokal etkinin antibiyotikleri. Bu antibiyotiklerin ilaçları arasında Gramisidin C, Grammidin Neo, Bioparox ve diğerleri bulunur. Bunlar anjinin nedensel etkisine karşı etkisizdir ve enfeksiyonla etkili bir şekilde savaşmaya izin vermez.

Gramidin - tyrotricine grubunun antibiyotikli lolipopları

Ayrıca, her bir özel durumda, her bir hasta için, kontrendikasyonlar, çoğu durumda kullanılan olağan araçlara da sahip olabilir. Bu nedenle, sadece foliküler anjina için sadece antibiyotik seçin, sadece bir doktor ve zaten hastalığın tedavisi evde her zaman yapılabilir.

 1. Foliküler boğaz ağrısı tedavisi için, hastalığın diğer formlarında kullanılan basit, uygun fiyatlı ve güvenli antibiyotikler kullanılabilir - penisilinler, eritromisin, sefalosporinler;
 2. Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, catarrhal veya lacunar anjinin tedavisinden çok farklıdır;
 3. Antibiyotiklerin amacı, patojenin farklı ilaçlara karşı muhtemel direncine ve hastanın aşırı duyarlılığına dayanmalıdır. İlacı sadece doktor reçete etmelidir!

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı

Anjina, lenfadenoid faringeal halkanın (Valdeira-Pirogov'un halkası) bir bölümünü oluşturan çoğunlukla palatine bademciklerin bir enflamasyonudur (bademcik iltihabı).

Modern sınıflandırmaya göre, tonsillit ayrılır:

Akut, inflamasyonun doğasına göre (catarrhal, lacunar, follicular):

Palatin bademciklerinin primer - akut inflamasyonu, daha az sıklıkla faringeal halkanın diğer formasyonları, bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar;

sekonder akut enfeksiyöz hastalıklar (kızıl ateş, difteri, agranülositoz, diğerleri), enfeksiyöz hastalıklara bağlı bademcik iltihabı.

Kronik tonsillit, patogenez sırasında ayrılır:

telafi - küçük veya hiç olmayan sonuçlar;

dekompanse - hastalık bedenin kooperatif fonksiyonlarının ihlali ile eşlik eder.

İnsan lenfatik sistemi dolaşım sistemini tamamlar, kılcal damarlar, damarlar ve düğümlerden oluşur. Lenfın tek yönlü hareketi, valf sistemi tarafından sağlanır. Lenflerin venöz kanıyla birlikte vücut sıvılarının dokudan çıkışını sağlar. Önemli organların yakınında damarlar bölgesel lenf düğümleri oluştururlar. Nodlardan akan lenf lenfositler ile zenginleştirilir - vücudun bağışıklık savunmasında önemli olan kan hücreleri. Lenf düğümlerinin fizyolojik özelliklerinin ihlali onların iltihaplanmasına neden olur.

Hastalığın tanımı

Foliküler anjina (foliküler bademcik iltihabı) boğazda palatine bademciklerin foliküllerinin akut pürülan inflamasyonudur. Yetişkinlerde bademciklerde kronik inflamatuar süreçlerin alevlenmesi ya da kataral inflamasyonun devam etmesi söz konusudur.

Foliküler de dahil olmak üzere çeşitli formlarda bademcik iltihabı genellikle 7 ila 40 yaşlarındaki insanları etkiler. 41 ila 60 yaş arası bireylerde önemli ölçüde daha az yaygın bademcik iltihabı. Yaşlılık grubundaki insanlar pratik olarak bademcik iltihabından etkilenmezler.

Bazı durumlarda, patogenez lokalize olabilir:

nazofarenks - nazofaringeal tonsil etkilenir;

larinksin laringeal dokusu.

Foliküler anjin yaygın bir hastalıktır. Bunun nedeni bademciklerin çeşitli patojenlere karşı savunmasız olmasıdır. Palatine bademcikler, lenfadenoid faringeal halkanın diğer oluşumları, çevreden korunan subkütan bölgesel lenf bezlerinin aksine:

mukoza zarının yüzeyinde bulunur ve diğer lenf düğümleri gibi çevredeki alandan korunmaz;

mikrobiyal veya viral maddelerle doğrudan temas, havanın ekshalasyonu ile veya yiyeceğin çiğneme ve yutulmasıyla ve vücudun lenfatik ve dolaşım sistemi ile değil.

Palatin bademcik - sınır palato-gırtlak-lingual ve palatin bulunan eşleştirilmiş lenf düğümleri, ağız boşluğunda katlanır. Denetim için kolayca erişilebilir. Genişleme altında bademciklerin serbest yüzeyi kıvrımlardan (kriptler) oluşur. Kriptler arasındaki boşluklar lacunas oluşturur (invaginasyonlar). Kriptler arasında - lenfositlerin yüzeye serbestçe hareket ettiği ve mikroorganizmaların, virüslerin ve tümör hücrelerinin fagositozuna (yakalama ve yok etme) katıldığı foliküller bulunur.

Lakeside ve palatine bademciklerin fizyolojik önemi:

ağız yoluyla alındığında yabancı mikroorganizmaları yakalar ve emer;

Lenfopoez (lenfositlerin oluşumu) sürecine ve T ve B lenfositlerinin (bağışıklık savunma hücreleri) uzmanlaşmasına katılır;

Zayıf mikroorganizma, zayıf bir organizmanın arka planına karşı, bir azalma, bademciklerin koruyucu işlevlerinin durması ile birlikte görülür. Bademciklerdeki patogenezin bir sonucu olarak, foliküllerde (folliküler anjina) ve / veya lakunada (lacunar anjinası) akut pürülan süreçler gelişir. Hasarlı bademcikler, vücuttaki lenf sistemi üzerinden çürüme ürünlerini yayan bir patojenez kaynağı haline gelir.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın etken maddeleri ve bademcik iltihabına bireysel yatkınlık, foliküler anjina etyolojisinde rol oynar:

enfeksiyöz ajanlar (beta hemolitik streptococcus - BHSA, stafilokok C ve G, virüsler, mantarlar Candida spp.)

Vücudun reaktivitesinde genel azalma (soğutma, kronik yorgunluk, hipovitaminoz, yetersiz beslenme).

Endojen, sürekli olarak vücutta dolaşan etken madde, reaktivitede düşüşün arka planına karşı, hastalık provoke edilir.

eksojen, etken madde dışarıdan gelir.

Patojenin bulaşma yolları:

solunum yoluyla aerosol, hava yoluyla;

fekal-oral, gıda, su ile;

Bulaşan bulaşma faktörleri:

İnsanların anjinaya mevsimlik ve bireysel yatkınlığı not edilir.

Foliküler boğaz ağrısı patogenezi. Akut primer inflamasyon tipine göre ilerleyen foliküler anjin için patogenezin evrelemesi karakteristiktir. Mukoza zarının yüzeyinde bulunan palatine bademciklerin tuhaf morfolojik yapısı, boğaz ağrısının etken maddeleri ile doğrudan temas sağlar. Sağlıklı bir kişinin bir organizmanın pancarları mikroorganizmaları yakalar ve emer, hücresel ve humoral bağışıklık mekanizmasını tetikler.

Belirli koşullar altında: - Organizmanın zayıflamış genel reaktivitesi ve büyük bir mikrobiyal atak bademcik iltihabı için ön şartlar yaratır.

Gates enfeksiyonu - palatine bademcikler, mukoza zarının duvarlarında gevşek bir yapıya ve yüksek mikroplara sahiptirler. Mikroorganizmalar, özellikle stafilokoklar, aşağıdakiler dahil olmak üzere, bağışıklık gelişimini önlemeye yönelik bir mekanizmaya sahiptir:

Mikrobiyal hücrelerin (lipoteikoik asit) duvarlarının faktörleri, bademciklerin mukozal epitelyumu için bir afiniteye sahiptir.

m-protein streptokokları, insan vücudundaki hücrelerin fagositozunu baskılamaktadır.

Öncelikle orofarenks ve palatine bademciklerin lenfoid formasyonları patogenezde rol oynar. Tedavinin yokluğunda, streptokok kan dolaşımına girer, termoregülasyonun ihlaline, kardiyovasküler, idrar, sindirim sistemi, sinir sistemi toksisitesine neden olur. Primer tonsillit patogenezinin gelişiminde streptokok enzimleri (proteinaz, streptokinaz) katılmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Foliküler anjina'nın yaralayıcıları yumuşak damak, palatin kemerleri, palatine bademciklerin mukoza zarının iltihaplanmasıdır:

ağız boşluğunun dokularının yüzeyi, mukusla kaplı hiperemiktir;

hasta boğazda ağrısız ağrı şikayeti

muayene subfebril sıcaklığında, orta şişlik, mukozal ödem, bölgesel lenf düğümleri (servikal, submandibular) genişlemiş, palpasyonda ağrılıdır.

1-3 gün içinde, tedavinin yokluğunda ilk işaretler belirir. Genel bir klinik muayene foliküler tonsillit belirtilerini ortaya çıkarır:

Faringoskopi ile, bademciklerin mukoza zarından görünen irin içeren küçük kabarcıklar (foliküller) bulunur;

Boğazda keskin ağrı, genel rahatsızlık

Febril sıcaklığı, bölgesel lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır.

Foliküler boğaz ağrısının karakteristik bir semptomu, lakunanın yanında bulunan pürülan nekrotik bölgelerdir. Foliküler ve lacunar anjinanın bölünmesi şartlıdır. Genellikle pus lacunas ve pus ile dolu foliküller vardır. Görsel olarak lacunar anjin formu, pürülan içeriklerle dolu amigdala üzerindeki şeritler tarafından ortaya çıkar.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı. Klasik görünümde, foliküler anjina dahil olmak üzere herhangi bir enflamasyona altı dış bulgu eşlik eder:

yerel hiperemi (bademcik kızarıklığı),

hipertermi (artırılmış yerel vücut ısısı),

Bezlerin ve çevresindeki dokunun şişmesi,

lokal asidoz (dokuların artan asitliği),

Zarar gören organın işlevinin ihlali,

İlgili makale: yetişkinlerde veya bir çocukta belirtileri olmayan yüksek ateş

Son yıllarda hipertermi yokluğunda, foliküler boğaz ağrısı alışılmadık bir sey olmuştur. Bazı kaynaklarda, inflamasyon için normal sıcaklık tanıdaki hatalardan kaynaklanır. Olgu, akut anginası olan bir hasta listesi elde edilememesi nedeniyle hastalar tarafından fark edildi. Sonuç olarak, anjina hastalığındaki bazı insanlar işyerinde kalmaya zorlanır ve bu da vücut için ciddi sonuçlar doğurur.

termoregülasyon kaybı fenomeni önemli bir tanı özelliği ile birlikte bir eksiklik ya da kırık termo mekanizmasının yokluğunda, ile, organizma bazı maddeler katılabilir. hormonlar, hipopitüitarizm, hipotiroidizm bastırılmasıyla birlikte enflamasyon patolojisinin önünde ise, Parkinson hastalığı, enflamatuar aracıların sentezi ihlali - histamin ve serotonin, iltihaplanma, foliküler anjin de dahil olmak üzere, sıcaklık artışı olmadan da gerçekleşebilir.

Vücudun homeostazını değiştiren patolojiler:

metabolik dengesizlikler, enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar

hastalığın başlangıç ​​aşaması

alkol ile tükenme ve zehirlenme

farmakolojik vazodilatatörler (kan damarlarının duvarlarının genişlemesine neden olan ilaçlar).

Bazı durumlarda, foliküler anjin için normal sıcaklık şu durumlarda olabilir:

kronik inflamasyon;

Bazı hastalar diğer iltihap belirtileri yokluğunda sadece boğazda ağrıya dikkat ederler. Bademcikler üzerindeki boğaz-pürülan foliküllerin incelenmesinde önemli bir tanı işareti belirlenir.

Foliküler boğaz ağrısı komplikasyonları

Angina - orofarinkste lokalize olan fokal enfeksiyonun, bir bütün olarak kişinin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Kronik formda bademcik iltihabının uzak organ ve vücut sistemlerinin fonksiyonu üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Tıbbi uygulamada bademcik iltihabının etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan hastalıklar genellikle metatonsillar hastalıklar olarak adlandırılır (yani, tonsillitin bir sonucu olarak gelişir).

Halen yüz metatonsiller hastalıktan daha fazla bilinmektedir. Doktorlar her zaman anjina ve diğer patolojiler arasında bariz bir ilişki bulamazlar. İltihaplı palatine bademcikler - odak:

Vücudun streptokok ve stafilokok enfeksiyonlarının etkilerine duyarlılığı;

Vücudun bağışıklık savunma bozukluğu;

kalıcı (kalıcı) bakteriyemi;

vücutta nörodinamik süreçlerin rahatsızlığı.

Patogenezde kronik foliküler tonsillitin etkisi yaygın olarak bilinir:

böbrek ve idrar sisteminin diğer elemanları.

Ayrıca, kronik anjinin çeşitli hastalıklarda negatif rolü belirlenmiştir. Kronik tonsillitin birbirleriyle olan ilişkileri:

dermatit, özellikle sedef hastalığı, odak ya da bademcik ameliyatı (bademciklerin çıkarılması) ile ilgili olarak, bazı durumlarda deri patolojisinin normalleşmesinde önemli bir faktördür;

kollajenozlar (sistemik lupus eritematoz, hemorajik vaskülit, poliartrit ve diğerleri);

solunum yolu hastalıkları (kronik pnömoni, peribronit ve diğerleri);

karaciğer hastalıkları, viral hepatitin şiddetinin doğrudan bağımlılığı;

periferik anjioödem (Raynaud hastalığı), serebral anjioödem (Menier sendromu).

Bazı bilimsel kaynaklar kronik bademcik iltihabının bozukluğunu açıklar:

doğurganlık çağındaki kadınlarda adet döngüsü ve üreme bozuklukları;

artan yorgunluk, meteorolojik bağımlılık;

cinsel gücü azalttı

adrenal korteks, pankreas, tiroid bezlerinin hormonal fonksiyonlarının tükenmesi.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Kulak burun boğaz uzmanı, burun boşluğu, larenks, farinks, kulakların teşhisi, terapötik veya cerrahi tedavisi ve önlenmesi konusunda uzmandır.

Kulak burun boğaz uzmanına danışmak için, eğer bir boğaz şüphesi varsa, eğer duygu varsa, iletişim kurmak gerekir:

boğazda ağrı (persenya);

boğazın şişmesi ve nefes darlığı;

lokal (boğazda) ve genel sıcaklıkta arttı;

Tanı anket, farenks muayene (pharyngoscope) ve larinks (larengoskopi) dayanmaktadır. Tonsillitin klinik tablosu tipiktir, tanılama hatalarının yüzdesi büyük değildir. genellikle, laboratuar yöntemleri kullanılır tonsilit (bademcik iltihabı) neden olan ajanı belirlemek için (bakteriyolojik tohumlama, PCR testi beta hemolitik streptokok grup A - AGBHS, hızlı bir yöntem, ve diğerleri).

Tedavi stratejisini belirlemek için bakteriyel ve viral bademcik iltihabının ayırıcı tanısı gereklidir. Hastalığın viral etiyolojisi ile antibiyotik tedavisi etkili değildir. Bakteriyel ve viral bademcik iltihabının teşhisi için dış laboratuvar kriterlerinden biri, ilk 48 saatte antibiyotik kullanımı üzerindeki terapötik etkinin değerlendirilmesidir, virüsler için antibiyotikler işe yaramamaktadır.

Bakteriyel bademcik iltihabının tedavisinden önceki bir sonraki adım, mikrofloranın antibiyotiklere duyarlılığını ve etkili bir ilacın seçimini belirlemektir. Çeşitli anjina tiplerinin tedavisinde temel bir fark yoktur.

Anjina tedavisinde iki ana tedavi yöntemi vardır:

İlaç tedavileri, çok sayıda anjina tedavisi olgusunda kullanılmaktadır.

1. Etiyopatik tedavi yöntemleri

Hastalığın nedenlerini bastırmak için kullanılan ilaçlar, bu durumda mikroplar (stafilokok, streptokok).

Foliküler anjina için antibiyotikler. Bademcik iltihabı BHSA durumunda içinde antibiyotik penisilin serisi (benzilpenisilin, amoksisilin, fenoksimetilpenisilin ve benzer ilaçlar) tabletler kullanılması tavsiye edilir. Penisilin antibiyotikler hoşgörüsüz olduğunda, antibiyotikler reçete edilir - makrolidler (toplanmış, kemomisin ve diğerleri).

Kural olarak, genellikle atayın:

Antibiyotik tedavisinin etkisi ilk 48 saatte beklenmelidir. Tedavinin yokluğu tedavi stratejisinin düzeltilmesinin sebebidir. Antibiyotik kullanırken, dikkat etmelisiniz:

Onlara bireysel duyarlılık;

Belirli dönemlerde antibiyotik kullanımı olasılığı (gebelik, eşlik eden hastalıklar ve diğerleri);

Diğer tıbbi ürünlerle uyumluluk.

Anjinadaki etiyotropik yöntemlere ayrıca terapötik teknikler (yıkama, durulama, boğazlar, folikülden irin emmesi, bademciklerin yağlanması, folikül ilaçlarının sokulması) dahildir. Yöntemler, bademciklerin tedavisi için antimikrobiyal ajanların kullanımında etiyotrop olarak kabul edilir.

Bademciklerin bademciklerinin yıkanması. Bir şırınga, antiseptik çözeltileri ile yıkayın. Bademciklerin şişmesini azaltır, iltihap,

Pürülan folikül içeriğinin emilmesi. Vakum emiş kullanılır, foliküller aynı zamanda yıkanır.

Tıbbi maddelerin bademcikler içine enjekte edilmesi.

Bademciklerin yara iyileştirici yağ çözeltileri ile yağlanması.

Orofarenksin otlar ile süslenmesi, hazır durulama çözeltileri ile durulanması.

2. Patojenetik tedavi yöntemleri

Patogenez mekanizmasını (immünokortüsyon, vitamin terapisi, antihistaminikler, novokain blokajları, fizyoterapötik manipülasyonlar) düzeltmeyi amaçlayan ilaçlar kullanın.

İmmünoterapi. Viral etiyolojide bademcik iltihabı vakalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Vitamin tedavisi. Bir diyetle kombinasyon halinde kullanılır, günün doğru modu, genellikle foliküler boğaz ağrısı için reçete edilir.

Antihistaminikler. Angina, vücudun duyarlılığına neden olur, alerjinin komplikasyonu durumunda antialerjik ilaçların kullanımı haklıdır.

Novocaine ablukaları. Bazı durumlarda, bir patojenik terapi aracı olarak kullanılırlar.

Fizyoterapötik manipülasyonlar. Foliküler tonsillit reçete edildiğinde (ultraviyole, mikrodalga, UHF, elektroforez, manyetoterapi, inhalasyon yardımı ile tıbbi ürünlerin uygulanması bademciklerin ışınlanması)

3. Semptomatik tedavi yöntemleri

Foliküler anjin için vücut sıcaklığındaki artış, değişen yoğunluktaki ağrı ile karakterizedir. Gerekirse, doktor hoş olmayan semptomları ortadan kaldıran ilaçlar reçete eder.

Cerrahi tedavi yöntemleri. Bademciklerin operatif sökülmesi - yaygın olarak kullanılan manipülasyon. Tonsillektomi (bademciklerin uzaklaştırılması) bazen genel anestezi altında lokal olarak gerçekleştirilmektedir. Manipülasyon herkese gösterilmez. Mutlak ve bağıl kontrendikasyonlar vardır. Mutlak kontrendikasyonlar: hemofili, böbrek ve kalp yetmezliği, şiddetli metabolik bozukluklar vb. Bağıl kontrendikasyonlar: hamilelik, bulaşıcı hastalıkların ve diğerlerinin alevlenmesi.

İşlem şu durumlarda gösterilir:

özellikle geceleri, yutma engelleyen bademcikler, nefes alma (apne);

kronik bademcik iltihabının tıbbi tedavisi;

çevreleyen dokunun pürülan süreçte tutulumu.

Modern KBB cerrahisinde kullanılan yöntemler:

eksizyon (makas, elektriksel, ultrasonik neşter, kızılötesi neşter, tıraş makinesi teknolojisi, kontrollü kaldırma teknolojisi)

radyofrekans ablasyonu (bademciklerin boyutunda kontrollü azalma), karbon dioksit (karbon) lazer (amigdala'nın "buharlaşması")

Bademciklerin hızlı bir şekilde çıkarılmasına yönelik yöntemler, kliniklerin mevcudiyetine ve doktorların niteliklerine bağlıdır.

Makale yazarı: Oleg Vladimirovich Lazarev, KBB doktoru

Foliküler anjinada antibiyotik kullanımı

Doktorlar çoğunlukla foliküler anjina için antibiyotik reçete eder. Tıbbi uygulamaların gösterdiği gibi, vakaların% 80'inde patojen, beta-hemolitik streptokok grubu A'dır (BHSA). Daha az sıklıkla bademcik iltihabı, C ve G gruplarının streptokoklarına, diğer bakteri türleri, virüsler, anaeroblar, spiroketler, mikoplazmalar ve klamidyaya neden olur. Ancak foliküler anjina bakteriyel olmayan bir köken olsa bile, gelişmesi sırasında genellikle bakteriyel bir enfeksiyonla ilişkilidir. Patojenik mikroorganizmalar, yerel savunma sistemine zarar verir ve üst ve alt solunum yollarının mukoza zarlarında bakterilerin kolonileşmesine yardımcı olur.

Antibiyotiklerin önemi

Foliküler anjina bakteriyel etiyolojisini teşhis ederken, antibiyotik tedavisi zorunludur. Hastalığın nedensel ajanı BGSA ise, antibiyotik kullanmak özellikle önemlidir. Bu tonsillit tehlikeli komplikasyonlardır. Peritonsiller apsesi, romatizmal ateş, bakteriyel endokardit (kalbin iç astar iltihabı) sebep edebilmektedir (böbrek hastalığı), toksik şok sendromu, septisemi (kan zehirlenmesi) glomerülonefrit.

Bademcik iltihabının doğasının doğasını belirlemek 3 ila 7 gün sürebilir. BGSA'nın yakın zamanda uygulanan ekspres teşhisleri, 10 dakika içinde hastanın muayenesi sırasında hastalığın nedensel ajanını tanımlamaya izin vermektedir. Bununla birlikte, vakaların% 14'ünde yanlış negatif sonuç kaydedilmiştir. Bu nedenle, analizin olumsuz bir sonucu olarak, "Streptokokal (grup A) enfeksiyonun önlenmesi" sağlık kurallarına göre "bir kültür testi gerçekleştirilmiştir.

Test sonuçları hazırken, hasta ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle, foliküler anjinanın streptokokik doğasını gösteren epidemiyolojik ve klinik veriler varlığında, bakteriyolojik inceleme sonuçlarına kadar antibakteriyel tedavi önerilmektedir.

Akut bademcik iltihabı antibakteriyel tedavinin amacı patojenlerin yok olmasıdır. Daha önce patojenik mikroorganizmalar nötralize edilir, erken ve geç komplikasyonların gelişmesi daha az olasıdır.

Tedavi için ilaç nasıl seçilir

Beta-hemolitik streptokok grubu A, penisilinler ve sefalosporinlere karşı oldukça duyarlıdır. Beta-laktamlar (penisilinler ve sefalosporinler alt grupları), BSAA'nın yüksek bir duyarlılığa sahip olduğu tek antibakteriyel ilaç sınıfıdır. Makrolidler hastalığı tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, makrolidlerin% 13-17'si direnç geliştirmektedir. Dirençli M-fenotipi, makrolidlere karşı bağışıklık ve linkoamidlere karşı hassasiyetin tespit edildiği en sık gözlenmektedir. Lincosamides ayrıca foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Ancak patojenik mikroflorada direnç gelişir.

Vakaların% 60'ından fazlasında, BGAA tetrasiklinlere ve sülfonamidlere karşı duyarlı değildir. İlaçlara duyarlılık tespit edilse bile, patojenik mikroorganizmaların tamamen yok edilmesini sağlamazlar. Bu nedenle, foliküler boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılmazlar.

Bademcik iltihabı kendini sınırlayan bir hastalık olduğundan ve tedavi olmaksızın iyileşmeye neden olabileceğinden, birçok hasta topikal ilaçlarla (durulama, inhalasyon, spreyler) sınırlıdır. Böyle bir yaklaşım talihsiz sonuçlara yol açabilir. Harici kullanım için hazırlıklar sadece sistemik ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

İlaç reçete zaman rasyonel antibakteriyel tedavi prensibi ile yönlendirilir. En hızlı klinik ve bakteriyel iyileşmeyi sağlayan bir ilaç seçilir. Eyleminin spektrumu, olası enfeksiyon etkenine karşılık gelmelidir. İlaç, patojenik mikroorganizmaların muhtemel direnç mekanizmalarının üstesinden gelmeli ve lezyon odağında maksimum konsantrasyonu yaratmalıdır. Bir antibiyotik seçerken, dozaj formuna, kullanım kolaylığına ve advers reaksiyonların düşük olasılığına dikkat edilir.

Penisilin kullanımı

Penisilin ilk açık antibiyotik olmasına rağmen, halen foliküler boğaz ağrısında en etkili tedavi yöntemidir. Penisilinler, streptococcus, staphylococcus ve Pseudomonas aeruginosa'yı başarıyla yok eder. Diğer birçok ilacın aksine, insanlar için tehlikeli değildir. Penisilin mantarlarının hücreleri insan hücrelerinden önemli ölçüde farklıdır, bu yüzden onları olumsuz etkilemezler. Penisilin grubunun antibiyotiklerine hamilelik ve emzirme döneminde kullanım için izin verilir. Fetusun gelişimini etkilemezler.

Penisilinler iyi farmakokinetiklerle ayırt edilir. Bunlar midede hızla emilir ve yavaş yavaş enzimler tarafından parçalanır. Nadir durumlarda, ilaçlar sindirim bozukluklarına neden olabilir.

Son zamanlarda, patojenik mikroorganizmaların penisiline karşı direncinde bir artış olmuştur. Foliküler anjinada penisilin tedavisinin başarısızlık oranı% 25-30'dur. Bazı bakteri suşları, beta-laktam antibiyotik halkasını yok eden beta-laktamaz adı verilen bir enzim üretmeyi öğrenmiştir. Beta-laktamaz, bademciklerin derin dokularında bulunan mikroorganizmalar kopatojenler (şartlı patojen mikroflora organizmaları) tarafından üretilebilir.

Aktif maddenin beta-laktam halkasının yıkımını önlemek için, beta-laktamaz üretimini baskılayan preparatlara özel bir bileşik eklenir. Bu bileşikler klavulanik asit, tazobaktam, sulbaktam içerir. Penisilin ve bir beta-laktamaz inhibitörü içeren preparatlara, inhibitör korumalı penisilinler denir.

Penisilin grubunun hazırlanması

Foliküler boğaz ağrısı, bir yetişkin reçete semisyentetik antibiyotikler Aminopenicillins (Ampicillin ve Amoxicillin) ve doğal bir antibiyotik Fenoksimetilpenisilin. Diğer beta-laktamlar gibi, aminopenisilin ve fenoksimetilpenisilin de bakteriyel hücre duvarı sentezinin inhibisyonuna bağlı olarak bakterisidal bir etkiye sahiptir. Doğal antibiyotikler arasında, Fenoksimetilpenisilin en yüksek minimum inhibitör konsantrasyona sahiptir.

Çoğunlukla foliküler anjina Amoksisilin (Flemoxin Solutab, Ospamox, Apo-Amoxi, Amoxisar, Amosin) kullanılır. Anti-streptokokkal aktivitesine göre, Amoksisilin Ampisilin ve Fenoksimetilpenisilin'den daha aşağı değildir. Bununla birlikte, farmakokinetik özelliklerinde onları aşmaktadır. Biyoyararlanımı Ampisilin ve Fenoksimetilpenisilininkinden yaklaşık 2 kat daha yüksektir. % 80'e ulaşır (Solutab şeklinde -% 95). Amoksisilin proteinlere (% 17), özellikle Fenoksimetilpenisilin'e (% 80) kıyasla daha az bağlanır. İlaç hızlı bir şekilde emilir ve vücut sıvılarının ve dokuların çoğuna nüfuz eder. Diğer ilaçların aksine, amoksisilin gıda alımından bağımsız olarak alınabilir. Genellikle böbrekler (% 50-70) ve karaciğer (% 10-20) tarafından atılır.

, Artar beta-laktamaz üreten patojenleri beta-hemolitik streptokok grubu ile enfeksiyon kolonizasyon sitesinin bir olasılık neden olduğu kronik bademcik iltihabı varlığında. Bu gibi durumlarda, inhibitör korumalı penisilinler ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Bu ilaçlar yer alır Amiksitsillin + klavulanik asit (Augmentin, amoksiklav, Flemoklav-Soljutab) ve ampisilin + sulbaktama (Ampisida, Sultasina). Antimikrobiyal spektrumu foliküler bademcik iltihabı penisilin akut bir şekilde başarısız olması durumları için öngörülen kromozom beta-laktamaz sınıfı Ingibitorzaschischennye penisilin sentez çeşitli gramootritsatelnyh bakteri ve anaeroblar kapsar.

Sefalosporinlerin kullanımı

Sefalosporinler, beta-laktamlara duyarlılık varlığında patojenlerin penisilin grubuna olan direncinin tespit edildiği durumlarda reçete edilir. Penisilinlerle tedavi istenen sonucu vermezse, ilaca penisilin için alerjik reaksiyon varlığında sefalosporin tedavisi kullanılır. Yüksek verim ve düşük toksisitesi nedeniyle sefalosporinler foliküler anjinada klinik kullanım sıklığında ilk sırayı alırlar.

Sefalosporinlerin bakterisidal etkisi, penisilinlerde olduğu gibi, bakteri hücre çeperinin oluşumunun ihlali ile ilişkilidir. Beta-laktamların yapısal benzerliği, sadece aynı etki mekanizmasını değil, aynı zamanda bazı hastalarda çapraz-alerjiyi de belirler.

4 kuşak sefalosporin vardır. Her yeni nesil ilaç daha geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Sefalosporinlerin son kuşaklarında, gram-negatif bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite artmış ve gram-pozitif mikroorganizmalara karşı aktivite azaltılmıştır.

Sefalosporinler diğer antibiyotiklerden daha az sıklıkla hepatotoksik reaksiyonlara neden olurlar.

Sefalosporin grubu müstahzarları

Foliküler anjina ile ilk kefadroksil sefalosporin sıklıkla reçete edilir. BHSA'nın neden olduğu hastalıkların tedavisinde yüksek etkinliği gösterir. İlaç iyi tolere edilir ve nadiren yan etkilere neden olur. Birinci kuşaktaki diğer sefalosporinler gibi, Sefadroksil de stafilokokal beta-laktamazların etkisine dirençlidir. Bununla birlikte, enzimin hiperproduktivitesinde farklı olan bazı suşlar, sefadroksile karşı düşük duyarlılık sergileyebilir.

İlaç ağızdan alındığında hızla emilir. Eşzamanlı yiyecek alımı pratikte asimilasyonunu etkilemez. Sefadroksil zayıf proteinlere (% 15-20) bağlanır ve yavaş yavaş atılır. Klinik olarak önemli konsantrasyonlar öncelikle bademcikler içinde ortaya çıkar. İlacın neredeyse% 90'ı idrarla atılır.

Foliküler anjina ile sefalosporin II kuşak Sefuroksim reçete edilebilir. İlaç streptokok ve stafilokoklara karşı oldukça aktiftir. Çoğu beta-laktamaz varlığında stabildir. Sefuroksim, Ampisilin ve Amoksisilin'e dirençli olan bakteri suşları üzerinde etkilidir. İlaç, plazma proteinleri (% 50) ile yüksek bağlantı ile karakterizedir. Biyoyararlanımı bir yemekten sonra yükselir. Dozun% 50'si idrarda 12 saat süreyle atılır.

Üçüncü kuşaktan sefalosporinler, BGSA dahil, streptococci ile ilişkili olarak yüksek düzeyde aktivite ile karakterize edilir. Foliküler boğaz ağrısında üçüncü kuşak Seftriaksonun sefalosporin grubunun baz preparasyonunu atar. Çoğu beta-laktamazın etkisine direnç ile karakterizedir. İlaç enjeksiyon şeklinde yapılır. Ağır bir formda bademcik iltihabı teşhis edildiğinde kullanılır. İlacın biyoyararlanımı% 100'e ulaşır, 24 saat boyunca bakterisit aktivitesini korur. Seftriakson proteinlere yüksek geri dönüşlü bir bağlamaya sahiptir (% 95'e kadar). İlacın% 50-60'ı idrarı olan yetişkinlerde ve% 40-50'sinde safra ile atılır.

Seftriakson enjeksiyonlarına alternatif olarak oral sefalosporin III jenerasyonu Cefixime reçete edilebilir. Biyoyararlanımı% 40-50'dir ve gıda alımına bağlı değildir. İlacın yaklaşık% 65'i plazma proteinlerine bağlanır. İdrarda 24 saat içinde değişmeden atılır (% 50-55).

Makrolidlerin uygulanması

BHSA hücre dışı olarak kabul edilmesine rağmen, çalışmalar, insan solunum sisteminin epitel hücrelerine nüfuz etme yeteneklerini teyit etmişlerdir ve burada antibiyotiklere karşı savunmasız kalmaktadırlar. Beta-laktamların hücre zarına nüfuz etme yeteneği zayıftır. Bu nedenle, hücre içi mikroorganizmalara karşı (klamidya, mikoplazma) etkisizdirler.

Bu sorun özellikle kronik foliküler boğaz ağrısı olan kişiler için acildir. Tamamlanmamış fagositoz (bakteriler tarafından fagosit emilimi) eşlik eden kronik inflamasyonda, mikroorganizmalar fagositik hücrelerde çoğalırlar.

Kronik tonsillit ile ilgili başka bir problem biyofilmlerin oluşmasıdır. Biyofilmlerin matrisini oluşturan polisakkarit yapıları, patojenik mikroorganizmaları ilaçların etkilerinden etkili bir şekilde korur.

Makrolidler hücre zarının üstesinden gelme ve bakteriyel biyofilm içine sızma yeteneğine sahiptir. Ayrıca immünomodülatör ve antiinflamatuar etkiye sahiptirler.

Makrolidler mikroorganizmaların protein sentezini bozar. Ana terapötik değer, streptococci ve staphylococci, hücre içi patojenlere karşı makrolidlerin yüksek aktivitesidir.

Karbon atomlarının sayısına bağlı olarak, makrolidler 14, 15 ve 16 üyedir. İkincisi, diğer makrolid tiplerine duyarlı olmayan piyojenik streptokoklara karşı yüksek aktiviteye sahiptir.

Yüksek antistreptokokkal aktiviteye ek olarak, makrolidler lezyon alanında yüksek bir doku konsantrasyonu oluşturma özelliğine sahiptir. İlaçlar iyi tolere edilir. Onların şüphesiz hakları kısa bir tedavidir.

Makrolidler, alerjik reaksiyona neden olmak için beta-laktamlardan çok daha az olasıdır.

Makrolidlerin grubunun hazırlanması

İlaçlar arasında makrolid grubu, klaritromisinin (Clacid) bağışıklık tepkisini maksimize eder. Makrofajların ve nötrofillerin aktivitesini arttırır, ayrıca T-öldürücüleri aktive eder. Bu, karışık bir enfeksiyonun (virüsler ve bakteriler) neden olduğu bir hastalığı tedavi ederken önemlidir.

Klaritromisin avantajı biyofilm matrisini yok etme yeteneğidir. Yapısına zarar verir ve çalışmasını engeller. İlaç, sadece kendisi için değil diğer antibiyotikler için de geçirgen olmasını sağlar. Klaritromisin, solunum sisteminin dokularına nüfuz etme ve bunlara konsantre olma özelliğine sahiptir. Organlarda aktif madde seviyesi, plazmadaki konsantrasyonun 2-6 katını aşıyor. İlacın önemli bir miktarı palatine bademciklerin dokularında konsantre edilir. Klaritromisinin bu özelliği, ilaca patojenik mikroorganizmaların direncinin varlığında bile bir terapötik etki elde edilmesini mümkün kılmaktadır.

Klaritromisinin avantajı, vücutta aktif bir metabolit (bozunma ürünü) - 14-hidroksi-klaritromisin oluşturma yeteneğidir. Bu madde bir antibakteriyel özelliğe sahiptir ve belirli stafilokoklara ve streptokoklara karşı klaritromisin etkisini artırır.

İlaç antibiyotik sonrası bir etkiye sahiptir. Patojenik mikroorganizmaların kolonilerinin büyümesini, yaşam ortamlarında artık yokken bile baskılamaktadır. Klaritromisin hızla emilir. Besin eşzamanlı alımı emilimini yavaşlatır, fakat ilacın biyoyararlanımını azaltmaz. Proteinler ile bağlantı% 90'ı geçebilir. İlaç, böbrekler (% 38-46) ve kalori kitleleri (% 30-40) ile atılır. Nadiren yan etkilere neden olur. Zayıf ve kısa ömürlüdürler.

Foliküler anjina ile makrolid grubundan başka bir ilaç - Azitromisin - reçete edilebilir. Ilaç ile tedavi seyri genellikle 3 günü geçmez. Asidik ortamda stabilitesi nedeniyle, Azitromisin hızla gastrointestinal sistemden emilir. Biyoyararlanımı% 37'dir. Azitromisinin yüksek etkinliği, fagositlerle lezyona girme yeteneğine bağlıdır. İlaç fagositoz sırasında salınır ve antibakteriyel etkiye sahiptir. İlacın yavaş salgılanması, proteinlere düşük bağlanmasından dolayıdır.

Linkoamidlerin kullanımı

Linkoamidler baskın olarak bakteriyostatik etki gösterir. Protein üretimini hastalığın patojenlerinden bastırırlar. Yüksek derecede duyarlı suşlara karşı yüksek konsantrasyonlarda mikroorganizmaların ölmesine neden olabilir. Lincosamides grubunun preparatları, ancak patojenik bakterilerin beta-laktamlara ve makrolidlere karşı düşük bir duyarlılığa sahip olması durumunda reçete edilir. Bu ilaçlarla tedavi iyileşmeye yol açmazsa, linkoamidler de önerilebilir.

Linkoamidler grubu, doğal antibiyotik Lincomycin ve yarı sentetik analog Clindamycin içerir. Lincomycin (Medoglitzin, Neloren, Cilimycin, CML-Lincomycin, Linosin, Lincomycin-Acos) sindirim sisteminden hızla emilir. Bununla birlikte, biyoyararlanımı düşüktür. Aç karnına bir ajan alırken,% 30 ve yemekten sonra -% 5'ten fazla değildir. Lincomycin'in plazma proteinlerine bağlanması% 75'e ulaşır. İlaç organlara ve sıvılara iyi nüfuz eder. Vücuttan yavaş yavaş atılır.

Klindamisin (Dalacin, Zerkalin, Klindatop, Klindes, Klindovit) Lincomycin'den daha yüksek bir antibakteriyel aktiviteye sahiptir. Bir istisna sadece lincomycin'e dirençli suşlardır. Aynı zamanda gastrointestinal sistemden hızla emilir. Biyoyararlanımı% 90'a ulaşır. Yeme emilimini yavaşlatır, ancak ilacın biyoyararlanımını azaltmaz. Klindamisin proteinlere yüksek oranda bağlanır (% 95'e kadar). Bademcikler dahil olmak üzere vücudun dokularına hızla nüfuz eder. Lincomycin'den farklı olarak klindamisin hızla vücuttan atılır. Bazen Klindamisin ve makrolidlerin çapraz direnci vardır.

Antibiyotiklerle tedavi, tedavi eden doktorun tavsiyelerine tam olarak uyulmalıdır. Hastanın durumu önemli ölçüde iyileşmiş ve sağlıklı hissetse bile ilaçların dozajını değiştirmeyin ve tedavinin seyrini azaltmayın. Kursun yetkisiz bir şekilde azaltılması ve dozajların azaltılması, terapötik bir etki elde edilmesine izin vermeyecektir. Hayatta kalan mikroorganizmalar hastalığın veya komplikasyonun alevlenmesine neden olabilir. İlaçlara dirençli olacaklar, bu nedenle patolojiyi tedavi etmek daha zor olacaktır. Aşırı dozajlar böbrek ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda boğaz ağrısı için çareler

Angina böbrek, kalp, eklem, lenf sistemi, sindirim sistemi üzerinde ciddi komplikasyonlar ile doludur yaygın bulaşıcı bir enfeksiyöz hastalıktır. Angina, bir virüs, bakteri veya mantar vücuda girdiğinde ve bademcik iltihabı ile karakterize olduğunda ortaya çıkar.

0P3.RU

soğuk algınlığı tedavisi Solunum hastalıkları soğuk ARVI ve ARI grip öksürük zatürree bronşit KBB hastalıkları Burun akıntısı antritis bademcik iltihabı Boğaz ağrısı kulak iltihabıEğer ses kısıksa, ama boğaz ağrıyorBoğaz boğaz: bir yetişkin sesin ses kısıklığı nasıl yapılır ve nasıl yapılırSesin yavaşlığı, soğuk algınlığı olan bir yetişkinde kuru öksürük hiç kimseyi şaşırtmaz - bunlar üst solunum yollarındaki hastalıkların tipik semptomlarıdır.