Loading

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı - bakteri kaynaklı akut enfeksiyon hastalığı, genellikle bölgesel lenf düğümlerine ve zehirlenme belirtileri (ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik) bir artış (genellikle palatinal) bademcikler cihazın foliküler lezyonlar gösterdi. Tanı kalp, böbrek ve eklemlerde, laboratuar analizlerinde komplikasyonları önlemek amacıyla farenks (pharyngoscope), iç organlar ve kas-iskelet sisteminin fonksiyonunun çalışmanın incelenmesini kapsar. tedavi prensipleri: etken üzerindeki etkisi (antibiyotikler, antiviraller), anti-inflamatuar tedavi, gargara, fizyoterapi.

Foliküler boğaz ağrısı

Tonsilit - en azından, bademcik dokusu ise, bakteriyel patojenlere penetrasyona geliştirir lenfoid faringeal cihazında lokalize akut iltihaplanma - yenmek için viral doğası, özellikle foliküler parenkim. Çoğu zaman, iltihap bademcikleri etkiler. Hastaların yaklaşık% 75-85 hastalığın nedeni klinik tablo faringeal lenfoid halkasının genel zehirlenme ve yenilmesi beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. zamansız etiotrop anda erken tedavi komplikasyonları paratonzillita, miyokardit, nefrit, artrit geliştirmek çok muhtemeldir.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Anjina görünümüne neden olan ana etiyolojik faktör bakteriyel, daha az sıklıkla viral ve fungal enfeksiyondur.

 • streptokoklar. Okul çağı ve yetişkinlerin çocuklarında, foliküler anjinin ana etiyotropik faktörleri grup A'nın streptokoklarıdır (daha az sıklıkla C ve G grupları). En geç komplikasyonlar da bu patojenlerle ilişkilidir.
 • Diğer bakteri ajanları. Staphylococcus (Staph anjina genellikle peritonsiller abse komplike hale gelir), Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae, Neisseria, fuziform bacillus ve spiroketler (anjin Simanovskiy Vincent neden olur).
 • virüsler. Adenovirüs (daha sıklıkla beş yaşın altındaki çocuklarda), herpes simpleks virüsleri, Coxsackie, Epstein-Barr, sitomegalovirüs. Sekonder anjina enfeksiyöz kökenli - virüsler kızıl saç, kızamık.
 • Diğer mikroorganizmalar. Mikoplazmalar, klamidya, mantarlar. Nadiren yeterli nedensel faktör (hastalığın% 1-2'sinden fazla değildir).

Enfeksiyon genellikle hasta anjina veya asemptomatik taşıyıcı ile temas sırasında ortaya çıkar. Gıda alımı sırasında ve patojenlerdir nesneler ile temas - bir enfeksiyöz ajan, en az, üst solunum yolu ile vücuda girer. Hastalık, olumsuz dış faktörler (hipotermi, nemli hava, hava emisyon), kötü beslenme, aşırı alımı aşırı soğutulmuş gıda ve içeceklerin etkisine organizmanın direnç yalnızca bir azalma meydana gelir, böylece eşlik eden hastalık (kronik farenjit, rinosinüzit, streptokok impetigo ve varlığı. D.) kalıtsal yatkınlık.

patogenez

lenfoid faringeal halka oluşumu patolojik Enfeksiyöz alerjik doğaya geliştirilmesi, potansiyel patojenler foliküler bademcik - vücut bariyer özelliklerini ve mikroorganizmaların büyük bir infiltrasyonu azaltarak. En patojenik etkinliği, insan bağışıklık sisteminin fagositler karşı dirençli olan hemolitik streptokok gözlenmiştir, enfeksiyondan sonra 2-4 hafta komplikasyonlara gelişimine yol açar, kalp kası ve böbrek doku etkileyen ekzotoksin çok üretmek.

Angina, foliküler de dahil olmak üzere sürekli olarak birçok evreden geçen tek bir patolojik süreçtir, ancak yeterli tedaviye zamanında başlanması ile aşamalardan birinde durabilir. Bu durumda, foliküler anjin, lenfoid dokunun parankiminin baskın bir lezyonu ve bazen nekroza kadar, lökosit infiltrasyonunun gelişimi ile folikülleri ile karakterizedir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Karakteristik en belirgin genel semptomlar ilk günlerinde, hastalığın akut başlangıçlı: 38-40 ° C vücut sıcaklığı, ateş, terleme, vücut ağrıları, uykusuzluk ve iştah, halsizlik yükselmiştir. Yakında hasta, tükürük ve yiyecek yutulduğunda daha yoğun hale gelen boğaz ağrısı için endişelenmeye başlar, genellikle kulağa yayılır. Bölgesel lenf bezlerinin (açısal ve servikal) morbiditesi artmaktadır. boğaz incelenmesi pürülan içerikle doldurulur, folikül epitelyal dokusu yoluyla, artan hacim olarak saydam eritemli bademcik görülebilir.

5-10 yaş arası çocuklar ise bademcik özellikle sert oluşur - (baş, mide bulantısı ve kusma, nöbet şiddetli ağrı, bayılma) şiddetli zehirlenme, lezyonun menenjlerin ile. Dispepsi (epigastrik bölgede ve bağırsaklarda ağrı, şişkinlik, gevşek dışkılar) olabilir. Çocuğun yemek yemeyi reddetmesi, sinirlilik, kaprissizlik, uyku kalitesinin ihlali, atılan idrar hacminde azalma olur. Bu durumda, yutulduğunda boğazdaki ağrı, hastalığın başlamasından 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir. Anjina akışının süresi 1 ila 3 hafta arasındadır.

komplikasyonlar

Bir doktora zamansız olarak sevk edilmesi ve yetersiz bir etiyopropik tedavi söz konusu olduğunda, genellikle komplikasyonlar gelişir. 1. ve 2. haftada paratonzillit ve abse oluşabilir, sıcaklık ateşlenir, boğazda ağrı artar, ağzın açılması ve yutulması daha zorlaşır ve yemekte zorluklar yaşanır. Acil bakım sağlamak için gerekli, bir apse açmak için gerekli olabilir.

Hastalığın başlamasından 2-4 hafta sonra, iç organ ve eklemlerde enfeksiyöz ve alerjik hasar ile ilişkili geç komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar arasında - kalp kasının yenilgisi (romatizmal kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli etiyolojilerdeki miyokardit), sıcaklıkta tekrarlanan bir artış, kalpteki ağrı, ritim bozuklukları, dispne ile kendini gösterir. Sıklıkla romatizma ile birlikte, büyük eklemler (romatizmal poliartrit), ağrı, sertlik ve hareket güçlüğü ile birlikte sürece dahil olur. Foliküler boğaz ağrısının diğer bir geç komplikasyonu günlük idrar hacminin kısıtlanması, ödem görünümü, artmış kan basıncı, böbrek yetmezliği belirtileri ile karakterize renal hasardır (glomerülonefrit).

Tekrarlayan bademcik iltihabı ile birlikte, uzun subfebril sıcaklığı, boğazda hoş olmayan duyumlar, çalışma kapasitesinde genel bir azalma ile hastalığın silinmiş bir seyri ile ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı vardır. Hastalık kötüleştiğinde, bakteriyel etyolojide anjina klasik bir klinik tablo gözlenir.

tanılama

gerekirse doğru tanı diğer uzmanlara yardımı (bulaşıcı hastalık, kardiyoloji, nefroloji, romatoloji) ve laboratuvar testleri atanmasıyla, anamnestik veriler, hastanın otolaringolojist kapsamlı bir klinik muayene analizini yardımcı olur oluşturun. Beyaz-sarı bir içerikle doldurulur hacim ve eritematöz bademcikler bir artış, folikül epitel üzerinden birden fazla saydam varlığı: pharyngoscope foliküler bademcik iltihabı tipik bir model özelliği bakıldığında. Bölgesel lenf düğümleri palpasyon olduğunda, hipertrofisi, ağrı belirtilir.

enflamatuar sürecin aktivitesini değerlendirmek üzere CBC gerçekleştirilir: dolayı nötrofil lökositlerin sayısının artırılması ile elde viral tonsilit bakteriyel etyolojisi foliküler anjin ve küçük lökopeni ile ESR artış. tanımlamak için belirli patojenler serolojik yöntemler kullanılarak, boğaz ve bademcik mukoza zarı gelen smear bakteriyolojik ve virolojik çalışmalar yapılmaktadır. Ayırıcı tanı kulak, burun ve boğaz diğer hastalıklar, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ve kızamık, Herpes, kan hastalıkları, tümörler ile gerçekleştirilmektedir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısının başlıca amacı bademcikler ve çevre dokulardaki enflamatuar sürecin ortadan kaldırılması, patojene maruz kalma, erken ve geç komplikasyonların önlenmesidir.

 • Rejim, diyet. İlk günlerde, bir yatak istirahatine, ardından maksimum fiziksel aktiviteye sahip bir eve ihtiyaç vardır. Diyette kolayca sindirilebilen gıdaların yaygınlığı çok fazla sıvı (çay, mayın vb.) Almanız önerilir.
 • Etiyotropik tedavi. Bakteriyel (çoğunlukla Streptococcus) Nature anjina antimikrobik tedavi (asitle birlikte klavunalovoy de dahil olmak üzere, penisilin ve amoksisilin) ​​antibiyotikler penisilin, makrolidler (eritromisin, azitromisin), sefalosporinler, karbapenemler kullanıldığında. flukonazol, itrakonazol ve diğer yollarla - mantar etiolojisindeki tanımlanması geniş spektrumlu antibiyotikler ve anti-fungal ajanların kaldırılmasını kapsar. Herpetik bademcik iltihabı asiklovir, tylorone kullanımını gösterir.
 • Semptomatik araçlar. Genellikle foliküler anjina lokal ve sistemik belirtileri ile ilişkili bulaşıcı alerjik süreci ortadan kaldırmak için, endikasyonlar antihistaminikler ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Vitaminler, immünomodülatörler ile genel restoratif tedavi gösterilmiştir. Kardiyovasküler sistem ve böbreklerdeki komplikasyonların gelişimi, özel tedavinin atanmasını gerektirmektedir.
 • Yerel Terapi. Farinksin antiseptik araçlarla (furakilin ve hidrojen peroksidin çözeltileri, şifalı bitkilerin dekompresyonu) yaygın bir şekilde durulanması, reconvalesans sırasında fizyoterapötik prosedürlerin kullanılması.

Prognoz ve önleme

Foliküler boğaz ağrısının erken teşhisi ve tamamen uygulanan terapi ile, iyileşme 10-15 gün içinde gerçekleşir. Prognoz komplikasyonların gelişmesiyle artar (romatizmal miyokardit, endokardit, glomerülonefrit). anjina gerekli tedbirlerin önlenmesi havadaki damlacıkları ile bulaşan enfeksiyonları önlemek için, uygun çalışma ve geri kalanı ile prosedürleri, egzersiz sınıfları, uyumu temperleme vücudun yolunu güçlendirilmesi olumsuz meteorolojik faktörlerin ortadan kaldırılması.

Foliküler boğaz ağrısı


İçindekiler:

Tonsillit - akut tonsillit biçimidir, bademcik folikülleri içinde irin oluşumların oluşumu, bölgesel lenf düğümlerine bir artış ve diğer semptomları olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Bu tip bademcik iltihabı, hem endojen hem de eksojen olan elverişsiz koşulların bir kombinasyonu ile kötüleşen kronik forma kolaylıkla akabilir.

Kim daha sık hastalanır?

Angina, bir kural olarak, mevsimsel mevsimsel, en yüksek yaygınlık sonbahar ve kış aylarında.

Yine de yılın herhangi bir zamanında hasta olabilirsiniz. Çocukların hastalığa karşı yüksek bir duyarlılığı vardır - özellikle 6-12 yaş grubunda, yetişkinler arasında - özellikle 30-40 yaşlarında - genç kadınlarda. Larenksin laringeal aparatı hala iyi gelişmediğinden, küçük çocuklar (3 yaşına kadar) son derece nadiren foliküler anjina hastalığına yakalanırlar.

Yaşlılarda, boğaz ağrısı seyrek görülen bir fenomendir, şiddetli semptomlar olmadan silinir (lenfadenoid dokuların invazyonu nedeniyle).

Foliküler boğaz ağrısı nasıl

Bademcik iltihabı ile vücutta enfeksiyon yeri bademciklerin dokularıdır. Streptokokal bakterilerin ve bademcikler üzerinde kalıcı "tespit" enfeksiyöz partiküller neden epitel lymphadenoid organların bileşimi ile benzerlik diğer mikropların hücrelerinde ihtiva edilen maddelerdir.

Mikroorganizmalar tarafından üretilen proteinler, enzimler ve toksinler, bağışıklık sistemi hücrelerinin (fagositler) yabancı parçacıkları yok etme kabiliyetini olumsuz yönde etkiler, bu nedenle patojenik flora aktif ve engelsiz çoğalır.

Bağışıklık sisteminin normal işlevi ile, tedavi önlemlerinin zamanında benimsenmesi ile, bakteriyel aralık, orofarinks ve maksillofasiyal lenf düğümleri ile sınırlıdır. Aksi halde, enfeksiyon selüloza nüfuz ederek, derin dokuların yanı sıra uzak organların (hematojen yolla yayıldığı zaman) iltihaplanmasına neden olur.

Hastalığın nedenleri

Hastalığın nedensel ajanı, çoğu zaman hemolitik streptokoklar, daha az sıklıkla - stafilokok, pnömokok ve bazı virüsler ve hatta mantarlardır.

Enfeksiyon yolları veya anjina ile bulaşan:

 • havadan (hasta bir kişiden);
 • gıda ürünleri ile;
 • bademcikler üzerinde travmatik manipülasyon, nazofarenks veya mukoza zarında diğer hasar sonrası enfeksiyon.

patojenik mikroorganizmalar tarafından endojen yöntemler enfeksiyonun autoinfitsirovanie kronik bademcik, gastroenterit iltihaplı sinüs kan yoluyla rotadan çürük dişin bakteri nüfuz olabilir.

Büyük ölçüde, zararlı etkisi:

 • Güçlü hipotermi.
 • Aşırı ısınma.
 • Sıcaklık ve nemde keskin dalgalanmalar.
 • Tozlu havanın uzun süreli solunması.
 • Avitaminosis, özellikle - C vitamini eksikliği
 • Diyette aşırı proteinli yiyecekler.
 • Stresli durumlar.
 • Aşırı çalışma (fiziksel, zihinsel).
 • Paraziter hastalıklar, diğer zehirlenmeler.
 • Hastalık, vücudun reaktivitesinde bir artış (örneğin, artrit) ile birlikte.
 • Alerjik hastalıklar.
 • Şiddetli sistemik hastalıklar.
 • Metabolik bozukluklar.
 • Boğaz ağrısı için kalıtsal yatkınlık.

Belirtiler ve belirtiler

Purulent foliküler anjinin kısa bir kuluçka dönemi vardır - genellikle, bir günden fazla değil. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Foliküler anjin ilk kez aniden ortaya çıkar ve yutma ile artan bademciklerdeki ağrı başlangıcında (39 dereceye kadar) keskin bir artışla kendini gösterir. Bazen kulağa ağrı verebilir.

Bu boğaz ağrısının genel ve spesifik belirtileri:

 • zayıflığı;
 • zehirli işaretlenmiş;
 • bazen alt sırtta, vücudun üst yarısında baş ağrısı, rahatsızlık;
 • gözlerin kararması;
 • titreme, terleme, periyodik ısı hissi;
 • submaksiller lenf düğümlerinin genişlemesi, palpasyon sırasında iyi hissedilir, ağrıları;
 • iştah kaybı;
 • kaslarda, eklemlerde ağrı;
 • kalp rahatsızlığı;
 • artan kalp hızı;
 • burun sesi;
 • Akut dönem süresi - 7 güne kadar (yeterli tedavi sağlandı).

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Foliküler anjina genellikle lacunar ile birleştirildiği için, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında abseler oluşur.

Çocuklarda, hastalık daha şiddetlidir ve kusma, ishal, bayılma, bayılma, baş dönmesi, boğulma hissi ile desteklenebilir. Görsel inceleme sırasındaki klinik tablo da daha belirgindir: pürülan noktalar 2-4 mm'lik bir boyuta ulaşır, Birkaç gün içerisinde kırılır ve aşındırıcı elemanlar oluşturur.

Foliküler boğaz ağrısının sonuçları ve komplikasyonları

Pürülan boğaz ağrısı zorunlu tedavi gerektirir ve kataralin aksine kendi kendine geçemez. Antibakteriyel tedavi ile sıkıldığında, genellikle bir parathonsillar apse - bir komplikasyon gelişir. Bu durumda, iltihaplanma, lif dahil olmak üzere, derin-yalan dokuları kapsar ve irin ile büyük flegmon oluşumu eşlik eder.

Anjina'nın sonuçları haline gelen yaygın hastalıklar arasında Otitis, akut lenfadenit, larenjit, tracheitis.

Kronik bademcik olarak kalp (miyokardit) böbrek hastalıkları (nefrit), eklem meydana (romatizmal arterit, ve bulaşıcı), safra kesesi ve karaciğer (kolesistit), iç organları ve sistemleri etkiler.

Tanı. Hangi testleri yapmalıyım?

Fizik muayenenin yardımı ile, bir KBB doktoru, diğer bazı orofaringeal lezyon tiplerine benzer olduğu için, bir hastalığı her zaman doğru bir şekilde teşhis edemez. Tanının temeli, foliküler boğaz ağrısının ana belirtilerini (ödem, hiperemi, foliküllerde ülser varlığı veya açıldıktan sonra erozyon) değerlendiren faringoskopidir. Lenf nodlarının palpasyonu arttıkça ağrı duyduğunu belirtti.

Laboratuvar araştırma yöntemleri şunlardır:

 • Hastalığın etken maddesini ve sitolojik, serolojik, bakteriyolojik, mikroskobik tekniklerin yardımıyla antikorları belirlemek için bademciklerin yüzeyinden kurtulun.
 • Genel kan testi. Akut pürülan anjina nötrofilik lökositozu, soldaki bir bıçak sapını, ESR'nin hızlanmasını doğrular.

Ayırıcı tanı farinksin (difteri, çiçek hastalığı, kızamıkçık, tifüs, tüberküloz) yanı sıra leptotrichosis ve lacunar anjina ile viral ve diğer bakteriyel lezyonları ile yerleştirilir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotik kullanmadan pürülan anjinadan tam iyileşme imkansızdır.

Şiddetli anjinada, 4-5 enjeksiyonluk bir antibiyotik enjeksiyonu, kas içinden önerilebilir ve eğer hastalığın nedensel ajanını belirlemek mümkün değilse, geniş bir etki spektrumunun sefalosporinlerinin sokulması mümkün olabilir. Stafilokokal anjin tedavisi için oksasilin reçete edilir. Bir çocuğu tedavi etmek için doktor, hastanın yaşına ve kilosuna göre ilaçların türü ve dozu için reçete yazacaktır.

Foliküler anjinayı farinksin mantar enfeksiyonu ile birleştirirken, antimikotik ajanlar (nystatin, levorin) 14 güne kadar paralel olarak alınır. Yüksek vücut ısısında antipiretik ajanlar (çocuklar için nurofen, aspirin, parasetamol, panadol, cefecon fitiller, çocuk nurofen) kullanılır. Antisensitize edici maddeler olarak, suprastin, claritin vb. Kullanılır ve organizmanın - vitamin-mineral komplekslerinin genel güçlendirilmesi için kullanılır.

Boğazın yerel tedavisi mutlaka solüsyonlarla durulamayı içerir:

 • Potasyum permanganat.
 • Furatsilina.
 • Tuzlar (sodyum klorür).
 • Meşe kabuğu, adaçayı.
 • Nitrofuranlar.
 • Miramistina.
 • İlaç "durulama için Yoks."

Çocuk gargara yapamazsa, cömert bir içecek verilir, bitkilerin ilavesiyle çaylar verilir.

Topikal uygulama için diğer hazırlıklar ve yöntemler:

 • gramicidin, zamudin, ambazon, stopangin, strepsils, septefril, streptocid, neo-angin, tonsipret, slipex (resorpsiyon için tabletler);
 • tantum-verde, heksaral, bioparoks, orasept (aerosoller);
 • bademcik iltihabına karşı bitki ilaçları (tonsillon, anginhel, tonsilotren, benofen);
 • buhar inhalasyonları;
 • fizyoterapi (sollyks, UHF).

Komplikasyon durumunda, hasta hastaneye yatırılmalıdır. Eğer bademcik iltihabı kronik bir relaps kursu alırsa, bademciklerin kesilmesi için bir operasyon gerekli olabilir.

Halk tedavisi

Geleneksel ile birlikte kullanılabilecek en etkili halk tedavisi metotları:

 1. Artmış sıcaklık yoksa, bal (2 litre), Votka (3 litre), Aloe suyu (1 litre) bir kompres yapabilirsiniz. Yaklaşık 2 saat boyunda bekletin.
 2. Durulama için, bu araç uygundur: pancar rendesi (1 cam gereklidir), 1 litre kütle dökün. elma sirkesi, bir saat bekletin. Ardından, pancarı sıkarak sıvıyı boğazla durulayın.
 3. 5 diş sarımsak ezin, 200 ml dökün. süt, kaynatın. Serin, birkaç resepsiyonda bir gün iç.
 4. 5 adet al. baharat karanfil, demlemek 1 yemek kaşığı. Su, bir saat ısrar ediyor. Günde iki kez yarım fincan alın.
 5. Her gün ev inhalasyonları yapın - haşlanmış patatesleri derinlemesine soluyun, rendelenmiş horseradish.

Öneriler ve öneriler

Hastalığın ilk döneminde yatak istirahati ve 4-5 gün arasında fiziksel çalışmayı sınırlamak gerekir.

Hafif bir diyet tavsiye edilir. Süt ve bitki ürünlerinin baskınlığı ile (yiyecekler buharda pişirilir, kaynatılır, rendelenmiş halde verilir). İyileştirme için, meyve suları, meyveli içecekler, çaylar, su, kompostolar - 2-2,5 litre / güne kadar cömert bir içeceğe ihtiyacınız vardır. Diğer aile bireylerinin enfeksiyonunu önlemek için, bulaşıkları ve havluları ayrı bir boğazla verilir.

Antibiyotiklerin alınmasından sonra, immünomodülatörlerle tedaviye devam edilmesi önerilir. Streptokok anjina teşhisi konulduysa, EKG, genel klinik testler, semptomatik muayeneler de dahil olmak üzere ek bir inceleme (iyileşmeden sonraki bir ay içerisinde) yapılmalıdır. Kronik tonsillit gelişimini dışlamak için bir ENT uzmanını ziyaret etmek de gereklidir.

önleme

Sağlıklı yaşam tarzı, bağışıklığın güçlendirilmesi, motor aktivite - kataral hastalıkların önlenmesi için bir taahhüt. Epidemiler döneminde ve yakın akrabalarda pürülan anjina varlığında - enfeksiyona yol açabilecek temasların önlenmesi gerekir.

Foliküler boğaz ağrısı: semptomlar, fotoğraflar ve tedavi rejimi

Angina (akut tonsillit) bademciklerin enflamatuar bir hastalığıdır. Akut akım ile karakterize edilir ve yılda 1000 nüfus başına 50-60 vaka sıklığında görülür. Çoğunlukla çocuklar 3 ila 7 yaş arası, erişkinler - çoğunlukla 40 yıla kadardır. Hem bakteriyel hem de viral ve bazen mantar enfeksiyonunun neden olduğu primer veya sekonderdir.

Birçok farklı sebep ve buna bağlı olarak hastalık formları vardır. Birincil belirtileri arasında özel bir yer foliküler anjinadır. Bu hastalığa bakteriyel flora neden olur, bu nedenle antibiyotikler etiyopropik tedavinin yürütülmesinde zorunludur.

Bu nedir?

Foliküler anjin, püyün ayrı nokta odakları şeklinde bulunduğu bademciklerin (pharynx'in lenfoid formasyonları) bademciklerinin iltihaplanmasıdır. Palatine, tubal, farengeal ve lingual bademcikler etkilenebilir. Hastalığa, lenflerin inflamasyon odaklarından aktığı servikal bölgesel lenf düğümlerinin artışı ve inflamasyonu eşlik eder.

Gelişim nedenleri

Gerilim yerel bağışıklığı düştüğünde temel nedeni patojenik bakteriler, virüsler ya da mantarlar veya kendi fırsatçı mikroflora autoinfitsirovanie tarafından foliküler bademcik enfeksiyonu, devreye girer.

En sık foliküler anjinaya neden olan bakteriyel ajanlar arasında:

 • arkanobakterii (çoğunlukla 25-30 yaşlarına kadar olan yaş grubunda bulunur);
 • Neisseria;
 • pnömokoklar;
 • meningokok;
 • asa influenza;
 • Klebsiella; ve diğerleri;
 • hem-hemolitik streptokok grubu A, BHSA (vakaların% 50-70'inden fazlasının sebebidir);
 • Streptococcus C ve G grubu (BHSA ile birlikte pediatrik pratikte tüm angina vakalarının% 30-40'ına neden olur).

Virüsler, hastalığın gelişimini daha az sıklıkla kışkırtır, temel olarak foliküler boğaz ağrısının nedeni şöyledir:

 • koronavirüs;
 • influenza ve parainfluenza virüsleri;
 • Epstein-Barr virüsü;
 • adenovirüs;
 • rinovirüs;
 • Coxsackie A.

Bazı durumlarda, hastalığa genellikle Candida, yani virüsler veya bakterilerle ilişkili mantarların patojenik etkileri neden olabilir.

patojenik mikroflora bademcik dokusu ile enfeksiyon tipik olarak damlalar veya beslenme şekilde gerçekleşir, ancak mümkün ve direkt temas halindedir. Yanı sıra, dış enfeksiyondan en sık KBB alan, kronik enflamasyon varlığında endojen enfeksiyon olabilir - kronik bademcik (bu durumda mümkün A streptococcus bademcikler iç yapılarında uzun süre devam etmek β-hemolitik grubu).

Erişkinlerde semptomlar

Foliküler anjina'nın yaralayıcıları yumuşak damak, palatin kemerleri, palatine bademciklerin mukoza zarının iltihaplanmasıdır:

 • hasta boğaz ağrısı şikayet ediyor;
 • ağız boşluğunun dokularının yüzeyi, mukusla kaplı hiperemiktir;
 • muayene subfebril sıcaklığında, orta şişlik, mukozal ödem, bölgesel lenf düğümleri (servikal, submandibular) genişlemiş, palpasyonda ağrılıdır.

1-3 gün içinde, tedavinin yokluğunda ilk işaretler belirir. Genel bir klinik muayene foliküler tonsillit belirtilerini ortaya çıkarır:

 1. Boğazda keskin ağrı, genel halsizlik;
 2. Febril sıcaklığı, bölgesel lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır;
 3. Faringoskopi ile, bademciklerin mukus zarı boyunca ortaya çıkan irin içeren küçük vesiküller (foliküller) bulunur.

Foliküler boğaz ağrısının karakteristik bir semptomu, lakunanın yanında bulunan pürülan nekrotik bölgelerdir. Foliküler ve lacunar anjinanın bölünmesi şartlıdır. Genellikle pus lacunas ve pus ile dolu foliküller vardır. Görsel olarak lacunar anjin formu, pürülan içeriklerle dolu amigdala üzerindeki şeritler tarafından ortaya çıkar.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı. Klasik görünümde, foliküler anjina dahil olmak üzere herhangi bir enflamasyona altı dış bulgu eşlik eder:

 • Bezlerin ve çevresindeki dokunun şişmesi,
 • lokal asidoz (dokuların artan asitliği),
 • yerel hiperemi (bademcik kızarıklığı),
 • hipertermi (artırılmış yerel vücut ısısı),
 • Zarar gören organın işlevinin ihlali,
 • acı.

Çoğunlukla hastalığın erken evresinde, foliküler boğaz ağrısı semptomları, enfeksiyöz mononükleoz, kronik bademcik iltihabı, herpes boğaz ağrısı, ağız boşluğunun kandidiyazına çok benzemektedir.

Mononükleozlu sekonder anjina, bir lakraer olarak da ilerleyebilse de, folikülere çok benzer:

 1. Hastalığın ilk günü ile başlar ya da 5-6 gün içinde katılır.
 2. Ana foliküler boğaz ağrısında mevcut olmayan karın ve dalağın karın ve karın genişlemesi de oldukça tipiktir.
 3. Dalgalı akan yüksek sıcaklığa ek olarak, lenf düğümleri de artar ve ağrılı hale gelir. Ancak sadece servikal değil, aynı zamanda aksiller ve oksipital ve subklavian ve inguinal düğüm gruplarını da etkiler.
 4. Mononükleoz, kan analizinde (lenfositoz, mononükleer lökositlerin saptanması) farklıdır.
 5. Tanı, immünolojik (antikorların saptanması ve titrelerinin belirlenmesi) ve kanın serolojik reaksiyonları ile doğrulanır.

Enfeksiyöz mononükleozun foliküler anjinadan ayırt edilmesi özellikle önemlidir, bu iki hastalığın tedavisi temelde farklıdır. Mononükleozda, hiçbir durumda antibiyotik almamalısınız ve pürülan foliküler anjina sadece onlar tarafından tedavi edilir.

Çocuklarda belirtiler

Hızla küçük bir çocukta inflamasyonun ana odağını belirlemek oldukça zor olabilir. Hastalığın başlangıç ​​aşamasında ebeveynleri korumak için aşağıdaki belirtilerle karşılaşılmalıdır:

 1. Yanakların kızarıklığı.
 2. Sıcaklıkta keskin bir sıçrama 38 ° 'den daha yüksektir (sıcaklığın anjina ile düşürülmesi zordur).
 3. Uzun ağlama (bebeklikte).
 4. Boğaz, baş veya kulakta ağrı şikayetleri.
 5. Ağızdan hoş olmayan koku.
 6. Sindirim bozukluğu (ishal veya kusma).
 7. Hareketlerin koordinasyonunun bozulması.
 8. Boğazda kızarıklık, dil üzerinde beyaz veya sarımtırak saçak.
 9. Fiziksel aktivitede keskin bir düşüşle kaprisiliğin tezahürü (daha büyük çocuklarda).
 10. Bayılmaya kadar bilincin olası karışıklığı.

Çocuklarda, hastalık hızla gelişir ve daha akut bir şekilde ilerler, bu nedenle, ilk belirtileri ile, hızlı bir şekilde çocuğu bir bulaşıcı hastalık hastanesine götüren bir ambulans çağırmak gerekir. Bu durumda lokal terapistin çağrısı uygun değildir, çünkü ağır biçimde genişlemiş bademcikler solunum yollarını tıkayabilir ve boğulmayı tetikleyebilir.

Bir foliküler boğaz ağrısı nasıl görünür?

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

Komplikasyonlar ve prognoz

O zamana kadar, profesyonel olmayan tedavi, antibiyotiklerin kullanımı, bu tür bir patojenik floranın bir dirence sahip olması, hastanın bağışıklığının azalması - komplikasyonların oluşmasına katkıda bulunan ana nedenler.

Çoğu zaman vardır:

 • romatizma;
 • streptokokal menenjit;
 • sindirim sistemi yenilgisi;
 • paratonazil apsesi;
 • flegmon oluşumu;
 • piyelonefrit, glomerülonefrit;
 • sepsis;
 • bulaşıcı zehirli şok;
 • orta kulak iltihabı;
 • larinksin şişmesi.

Hastalığın prognozu çoğunlukla foliküler boğaz ağrısının nasıl tedavi edileceğine ve tıbbi yardımın nasıl sağlandığına bağlıdır. Hastalığın ilk belirtilerinde hemen tıbbi yardım almalısınız.

Foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Boğazların ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilmesi, evde aşağıdaki reçetelere sıkı sıkıya bağlı kalmaksızın mümkün değildir:

 1. Yatak istirahati, keskin bir bozulmayı önlemek için 5-6 gün boyunca açık havada kalmayı reddeder.
 2. Diyet tahıllar, etler, püreler ve çorbalar gibi baharatsız homojen yiyeceklerden oluşmalıdır.
 3. Günde 7-10 kez boğaz düzenli gargara, hangi pürülan akıntının boğazını temizler, hangi folikülün olgunlaşması ve diseksiyonu sonrası kalır.
 4. Hastanın bulunduğu oda günlük temizlenmeli ve havalandırılmalıdır.
 5. Bolca sıcak bir içecek, özellikle karbonatsız maden suyu, sodalı süt, gül kalçaları, papatya ve adaçayı içeren bitkisel koleksiyonlar. İltihaplı mukoza zarının zarar görmemesi için sıvının sıcaklığı çok yüksek olmamalıdır.

Hasta 5 gün sonra değişikliğe gidebilir, ancak hemen işe gitmeye ve halka açık yerleri ziyaret etmenize gerek yoktur. Bağışıklık, bir önceki hastalıktan kurtulmak için zamana ihtiyaç duyar. Doktorlar, vücudu dış ortamla temastan korumak için 10 gün boyunca tavsiyede bulunurlar. Sağlığınızı geliştirin, sağlıklı bir uyku, tam dinlenme, dengeli bir diyet, sebze ve meyveler yardımcı olacaktır.

ilaç

Foliküler anjinada ilaç preparatlarından atama:

 • vitaminler (enfeksiyonun direncini arttırır);
 • streptokoklara duyarlılığı azaltan antihistaminler (Suprastin vb.);
 • antipiretikler (çocuklar şurup veya mumlarda Parasetamol, analgin ve dimedrolün yüksek enjeksiyon sıcaklığında). Pediatristler sıklıkla Nurofen'i anestetik ve antipiretik olarak reçetelemelerine rağmen, bu ilaç 2 yıla kadar kategorik olarak yasaklanmıştır ve 12 yıldan önce kullanımı nispeten güvenli değildir;
 • antibiyotikler hasar görmüş bademcik bakteriler üzerinde yayılma hemen hemen bütün durumlarda uygundur (penisilinler Amoksisilin / Augmentin, / Azitromisin / klaritromisin Sumamed makrolidler, Cephalexin / sezafolin sefalosporinler).

Foliküler boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi

İlacın reçete edilmesinden önce, mikrobiyal floranın ilaca duyarlılığı üzerine bademciklerin yüzeyinden balçık veya irin ekilmesi önerilir.

Antibiyotiklere karşı alerjiniz yoksa, aşağıdakilerden faydalanmanız gerekir:

 1. Birinci seri, penisilin (inhibitör korumalı veya yarı sentetik) preparatlar. Bunlar streptokok ve stafilokokların kontrolünde çok etkili olan geniş spektrumlu ilaçlardır. Penisilin tedavisi en az 10 gündür. Bu grubun preparatları Ecoclave, Amoxiclav, Augmentin, Amoxicillin içerir.
 2. İkincil antibiyotikler makrolidlerdir. ilaçlar kanda birikme eğilimi nedeniyle bu ilaçların jozamisin, Klatsid (klaritromisin, azitromisin (Hemomitsin, Azitroks, Sumamed). Kursovoy resepsiyon, 5 gün ile sınırlı olmalıdır, bu nedenle bu bedende bakterilere 10 gün maruz kalma bir ders verecektir.

Antibiyotik tedavisinin etkinliği 72 saat sonra genel sağlığın iyileştirilmesi, sıcaklığın düşürülmesi için değerlendirilir. Bu hasta için ilk üç gün boyunca bir doktor her gün ziyaret eder. Antibiyotik kullanımı üzerinde herhangi bir etkisi yoksa, başka bir ilaç grubuna geçerler.

fizyoterapi

Özel cihazlar-yayıcılar kullanan prosedürlerin uygulanması için. Evde, genellikle bir kızılötesi lamba kullanılır. Ana etkisi, kan damarlarının genişlemesine, rejenerasyon süreçlerinin uyarılmasına yol açan ısınmadır.

Bir hastanede ultraviyole kullanılır. Radyasyonun etkileri genellikle ilaçların solunması ile birleştirilir, çünkü bazı raporlara göre dokuların geçirgenliğini arttırır. Ayrıca, ultraviyole bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Ayrıca, anjin ile mikrodalga ve UHF, elektrik akımı uygulayın. İstenen etkiyi elde etmek için bir takım prosedürler gereklidir, dersin ortalama süresi 5-7 gündür. Çocuklarda anjina vakalarında fizyoterapinin kullanımı, profilaktik amaçlar dahil olmak üzere yaygındır.

Cerrahi tedavi

Bazı durumlarda, foliküler boğaz ağrısından kurtulmak için cerrahi ve yarı-cerrahi bertaraf yöntemleri gerekebilir. İkinci yöntem bademciklerde ve patolojik komplikasyonlarda bir değişikliğe yol açan hastalıkların sık görülmesi için kullanılır. Yarı-cerrahi yöntem, uyuşturucu tedavisi için bademciklerden pusun çıkarılmasına yardımcı olan ek bir ölçü olarak uygulanmaktadır. Bu tür yöntemlerle taşınması mümkündür: galvanik kostik ve diyatermik pıhtılaşma. Donanım yöntemi kronik bademcik iltihabındaki bademciklerin parçalarını ayırmak ve arıtmak için kullanılır.

Daha radikal bir şekilde bademcikler veya tonsillektomi kaldırmaktır. Çoğu durumda, bademcikler tamamen çıkarılır, ancak büyük boyutlarda kısmi eksizyon yapılabilir. Tonsillektomi endikasyonları konservatif tedavinin yetersizliğidir. Operasyon foliküler boğaz ağrısının transferinden 3 hafta sonra yapılmaz.

önleme

Foliküler boğaz ağrısının gelişmesini engelleyen özel önlemler geliştirilmemiştir. Genel öneriler şu şekildedir:

 1. Hasta izolasyonu, çünkü hastalık bulaşıcıdır.
 2. Travmatik faktörlerin varlığında etkilerinin dışlanması (toz, hava kirliliği).
 3. Yeterli miktarda C vitamini içeren besinler
 4. Yorulma prosedürleri ve stres giderimi ile bağışıklık sistemini stabil bir halde koruyun.

Foliküler bir boğaz ağrısını tedavi etmek, tüm mevcut araçları kullanarak bir komplekste gereklidir. Hızlı bir sonuç vermeyen (örneğin, geleneksel tıbbın cephaneliğinden) yöntemlerini bile ihmal etmeyin, çünkü bunlar genellikle vücudun genel durumunu iyileştirir, enfeksiyona karşı direncini arttırırlar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler anjin, bademciklerin folikülleri üzerinde meydana gelen pürülan inflamatuar süreçleri ifade eder. Pürülan oluşumlar ayrı nokta odakları şeklinde düzenlenir. Böyle bir hastalıkta palatin, tubal, farengeal ve lingual alanlar etkilenir. Foliküler anjine, lenf nodlarının iltihaplanması ve iltihaplanması eşlik eder, burada iltihaplı odaklardan lenf akışı meydana gelir.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Foliküler anjin, iki faktörden dolayı ortaya çıkar.

 1. Birkaç nedenden ötürü bağışıklık fonksiyonunun zayıflaması:
  hipotermi veya vücudun aşırı ısınması;
  kronik bir doğanın yorgunluğu;
  vitamin eksikliği:
  Kötü beslenme.
 2. Streptokok ve stafilokoklar şeklinde bakterilerin yutulması.

Hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde aynı ölçüde kendini gösterir. Enfeksiyon konuşmak, öksürmek, hapşırmak, kötü kaliteli yiyecekler yerken ve kirli ellerle yapılır. Foliküler boğaz ağrısı hastalığa yakalanan kişiden enfekte olabilir. Mesele bazı hastaların antibiyotik tedavisini ihmal etmesidir. Halk yöntemlerine daha fazla başvurmaya çalışın. Sonuç olarak, kişi uzun süre bulaşıcı kalır.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Hasta foliküler anjina ortaya çıktığı anda, semptomlar aşağıdaki şekilde ortaya çıkmaya başlar.

 • Sıcaklıkta kırk derece ani bir artış.
 • Boğaz ağrısı, yutma sırasında acı veren duygular.
 • Kulakta verilen başın ağrılı görünüşü.
 • Uyku bozuklukları.
 • Artan terleme.
 • Kuvvetlerin düşüşü.
 • Sesteki timbre değişiklikleri, burun görünümü.
 • Kalbinde ağrı.
 • Kas-iskelet ve eklem dokuları.
 • Kendisini mide bulantısı, kusma, ishal şeklinde gösteren artan zehirlenme. Çocuklukta, bilinç karışıklığı olabilir.

Özellikle foliküler anjina bulguları on yaşın altındaki çocuklarda kendini göstermektedir. Çocukluk döneminde şiddetli hastalıkta, uyuşukluk, konvulsif durum, iştah ve ishal ihlali vardır. Semptomatik ilk üç günde çok belirgindir. Sıcaklık olmayan foliküler anjin son derece nadirdir. Sıcaklık artışı, serotonin, histamin gibi hormonların sentezinde bir bozulmaya bağlıdır.

Hasta yemek yemeyi ve içmeyi reddederse, o zaman susuz kalmaktadır. Üç veya dört gün sonra, sıcaklık düşer ve hastanın durumu iyileşir. Bu semptomatoloji uzun süre devam edebilir, çünkü ortalama foliküler boğaz ağrısı süresi on gündür.

Foliküler anjin, klinik olarak difteri ve enfeksiyöz bir doğanın mononükleozuna benzer. Bu hastalıklardan şüphe varsa, hasta acilen hastaneye yatırılır.

Foliküler bademcik iltihabı, özellikle ilk beş gün içinde akut bir form olduğunda, çok bulaşıcı olarak kabul edilir. Bu nedenle hasta hastaneye ya da evde tedavi edilerek ayrı bir odaya yerleştirilir.

Foliküler boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Angina ve sadece farinksin bölgesini etkilese de, hala tüm vücudu bir bütün olarak olumsuz etkilemektedir. Foliküler anjin, en tehlikeli tonsillit tiplerinden biri olarak kabul edilir, bu yüzden birçok komplikasyona neden olur.

 1. Piyelonefrit şeklinde böbrek hastalığı.
 2. Miyokardit şeklinde kalp hastalıkları.
 3. Artrit ve artrozun tezahürü.
 4. Sistemik lupus eritematozus, poliartrit ve hemorajik vaskülit şeklinde kollajenozun ortaya çıkışı.
 5. Karaciğer hastalıkları hepatit şeklinde.
 6. Kız ve erkeklerde adet döngüsünün ihlali.
 7. Daha fazla obezite.
 8. Kronik bir doğanın artan yorgunluğu.
 9. Cinsel arzunun azalması.
 10. Hormonal dengesizlik.

Çocuklukta hastalık, ensefalit, menenjit, otitis, miyokardit ve piyelonefrit yol açabilir.
Ayrıca foliküler bademcik iltihabı kokulu bademcik iltihabına da girebilir. Püstüler oluşumların atılımıyla, tüm yakın dokulara geçen bir apse oluşur. Sonuç olarak, hasta skar dokuları ve yapışıklıkların oluşmasıdır.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Evde ve hastanede tedavi güçlü antibiyotik kullanımını içerir. Genellikle çocukluk döneminde Amoxiclav veya Augmentin atar. Bebeğin bir dysbacteriosis yok, doktor Bifiform, Normabakt veya Linex reçete.

Burun akıntısı varsa, burnu yıkamak gerekir. İlk olarak, bebek burun pasajlarında saline ile sindirilir. Beş ila on dakika sonra, burnu bir deniz tuzu çözeltisiyle yıkayın. Aqualor veya Aquamaris şeklinde bir eczanede satın alınabilir veya evde yemek pişirilebilir.

Hastanede yüksek sıcaklığı kaldırmak için analgin ve dimedrol içeren litik karışımın enjeksiyonları reçete edilir. Evde, Parasetamol, Panadol veya Ibuprofen şurubu sıcaklığa düşürmek için alınır veya Cefekon mumları yerleştirilir.

Şişlik kaldırmak ve çocuklarda alerjik reaksiyon riskini azaltmak için, Suprastin, Tavegil, Zirtek veya Zodak şeklinde antihistaminikler kullanımını öneririz.

Bazı durumlarda, çocuk iltihaplı bademcik kaldırmak için cerrahi müdahale reçete edilir. Buraya dahil et.

 • Kronik tonsillitin dekompanse formu.
 • Alerjik reaksiyonların başlangıcı ile kronik bir doğanın tonsilliti.
 • Palatine bademciklerin hipertrofisine bağlı yutma ve solunum sürecinin bozulması.
 • Purulent foliküler anjina.
 • Yılda yedi ya da daha fazla kez kendini gösteren tonsillit.
 • Boğaz sonrası düzenli komplikasyonların oluşumu.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısında böyle belirgin belirtiler yoktur. Ancak, doktorun ziyareti ile gecikme yapmayın çünkü olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bir hastada foliküler boğaz ağrısı görülürse, tedavi hemen başlatılmalıdır. Ancak bundan önce, hastalığı enfeksiyöz mononükleoz, difteri ve herpetik boğaz ağrısından ayırmak için bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Bundan sonra, enfeksiyonu önlemek için hastanın diğer aile üyelerinden izole edilmesi gerekmektedir. Hastaya yatak istirahati ve hijyenik önlemlere uyması önerilir. Dehidrasyondan kaçınmak için, komposto, meyve içecekleri ve çay şeklinde çok miktarda sıvı içmek gerekir. Vücuttaki nemi korumak için maden suyu veya sodalı süt kullanın. Süt ve bitki ürünlerinin, haşlanmış sebze ve meyvelerin tüketimini ima eden sıkı bir diyete dikkat etmek gerekir. Gıdalar vitamin bakımından zengin olmalıdır.

Bir foliküler boğaz ağrısı ne kadar çabuk iyileşir? Bunun için, doktor geniş spektrumlu antibiyotiklerin yönetimini öngörmektedir. Tedavi için en iyi çareler Sumamed, Solutab, Cefalexin. Hastanın durumu iyileşmişse, bu onun kabulünü iptal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Tedavi kursu en az yedi gün sürmelidir.
Bir yetişkinin ateşi varsa, antipiretik ilaçlar alınmalıdır. Bu tabletlerde Parasetamol, Nurofen, Aspirin içerir.

Boğazdaki acı verici hisleri hafifletmek için hastaya bir rezorpsiyon tabletleri şeklinde lokal ilaçlar verilir. Faringosept, Grammidin içerir. Hızlı bir iyileşme için boğazın Geksoral, Miramistin şeklinde antiinflamatuar spreylerle sulanması önerilir.

Böyle bir tedavi üç gün içinde pozitif sonuç vermezse, antibiyotiği bir diğeriyle değiştirin. Bir yetişkinde disbiyozu önlemek için Lineks'e atanır.

Çoğunlukla dördüncü veya beşinci günde hasta iyi hisseder, ancak tedavi iptal edilmemelidir, aksi takdirde anjin belirtileri tekrar artmaya başlayacaktır.

Hastalığın karmaşık seyrinde, hastaya ultraviyole ışınlama, elektroforez, manyetoterapi ve inhalasyonlar şeklinde fizyoterapi uygulanmaktadır.

Eğer pürülan foliküler anjina varsa, o zaman bir operasyonel müdahale öngörülür. Ayrıca prosedür gösterilir:

 • bademciklerde önemli bir artış ile yutulması ve nefes almasını zorlaştırır;
 • ilaçların faydasız tedavisi ile.

Bugüne kadar KBB cerrahisi aşağıdaki yöntemleri kullanır.

 • Makas, ultrasonik veya kızılötesi neşter ile bademciklerin eksizyonu.
 • Radyofrekans ablasyonu. Bu prosedür bademciklerin boyutunu azaltmayı amaçlamaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisinde halk yöntemleri

Foliküler anjina halk yöntemleri yardımıyla nasıl tedavi edilir? En basit tedavi yöntemi boğazın yıkanmasını içerir. Bunun için kullanabilirsiniz.

 1. Calendula, papatya veya adaçayı şeklinde bitkisel şifalı otlar.
 2. Soda veya iyotlu tuz çözeltisi. Bir bardak kaynamış suda, bir kaşık dolusu soda, tuz ve üç damla iyot eklemeniz gerekir. Her şey iyice karıştırın ve günde altı kez kadar gargara.
 3. Furatsilina çözeltisi. İlacın iki bardağı kaynamış suya eklenir.

Ayrıca iç kullanım için araçları kullanabilirsiniz. Onlar için aşağıdakileri taşırlar.

 • Limon suyu alımı Bunu yapmak için bir limon alın ve meyve suyunu sıkın. Su ile karıştırabilir ve üç gün boyunca alabilirsin. Bir hastanın sindirim sistemi hastalıkları varsa, limon suyu içilmemelidir.
 • Propolis. Anjina'nın etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Bir gece propolis almak ve bütün gece uykusu için yanağa koymak gerekir. Uyuşma ve yanma şeklinde duyumlar olabilir, ama endişelenmeye değmez. Bu prosedürün üç ila beş gün içinde tekrarlanması önerilir.

Bu reçete uygun değilse, propolis bezlerinin tentürlerini günde 2 defaya kadar yağlayabilirsiniz.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi için öneriler

Foliküler anjine daha hızlı geçti ve komplikasyonlara neden olmadı, bazı önemli tavsiyelere uyulmalıdır.

 1. Zorunlu antibiyotik alımı. Foliküler anjin, bakterilerden kaynaklanır. Bu nedenle, antibakteriyel ajanların kullanımı olmadan, sadece tedavi edilemez. Onları sadece bir doktor reçete edebilir.
 2. Yardımcı araçların uygulanması. Boğaz ağrısı ile boğazınızı her gün altı ila on defaya kadar yıkamalısınız. Ayrıca antiseptik kullanmaya değer.
 3. Kompresyon, losyon ve inhalasyonları kullanmayı reddet. Bu tür prosedürler sadece incinebilir.
 4. Yatak istirahatına uygunluk. Üç ila beş gün içinde hastanın tam huzur sağlaması gerekiyor. Yürümek yok ve şu anda çalışma yapılamaz.
 5. Bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesi. Bu vitamin kompleksleri alımı, dengeli beslenme ve sertleştirme yardımcı olacaktır.

İlk belirtileri gösterirseniz, doktora bir ziyareti ertelememelisiniz. Foliküler anjin hem hasta hem de başkaları için çok tehlikelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı kompreslerle tedavi

Bademcik iltihabı, boğazda ağrı ve artmış vücut ısısı ile birlikte anjina denir. Anjina ile tedavi edici ısınma sıkıştırması, bu hastalığın etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk? - En iyi ipuçları, teknikler ve tarifler

Boğaz ağrısı genellikle uygun ve zamanında tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde kronik bir forma dönüşen farenjit sonucu oluşur.