Loading

Çocuklarda foliküler anjina tedavisi hakkında ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Çocukta bir anjina şüphesiyle doktorlara hitap etmek zorunludur, aslında uzmanlarda teşhis ve amaç için ya da yeterli tedavinin atanması için daha fazla fırsat vardır. Ebeveynlerin, bir çocukta foliküler anjinin, bakteriyel veya viral bir enfeksiyon durumunda meydana geldiğini hatırlaması gerekir. Bununla birlikte, orofarinkste kızarma ve plak da mononükleoz, stomatit ve difteri için karakteristiktir. Farklı etiyolojilere sahip hastalıklar, tedaviye farklı bir yaklaşım gerektirir.

Foliküler anjin, akut tonsillit tiplerinden biridir

Devlet polikliniklerinde, resepsiyon bir fabrika konveyörünü andırır: hasta başına saat spesifikasyonu 12 dakikadır ve sonunda doktor saatte 5 hasta alır. Doktorlar nadiren her bir ziyaretçinin sorunlarına derinlemesine bakmayı başarırlar, birçok konuyu tartışmak için yeterli zaman yoktur. Çocuk doktorları, bir yaşına kadar çocuk annelerine detaylı tavsiyelerde bulunurlar, çünkü bebek yaşlandıkça, çocuklara bakmanın inceliklerine odaklanmayı keserler. Ebeveynlerin modern ilaçlar ve analoglar, hastalığın olası komplikasyonları hakkında bir sürü soruya sahip olmaları şaşırtıcı değildir.

En sık boğaz ağrısı türleri:

Mavi dil

Basit tedavi ile hastalığın daha az ciddi varyantı. Çocuk boğazda ağrı ve yanma hissi hisseder, onu yutmaya zorlar. Beyazımsı kaplama ile mukus orofarenks hiperemik.

foliküler

Palatine bademcikler pürülan foliküller olarak görünürler, şişmiş ve kızarık lenfoid dokuların arka planına karşı dururlar. Genel zehirlenme belirtileri vardır.

Çoğu foliküler anjin, lenfadenit ile birlikte streptokok ile enfeksiyondan sonra gelişir.

lakün

Palatine bademciklerin lakunalarında sarı plak görünümünün karakteristiği. Şiddetli boğaz ağrısı, burun sesi.

Çocuk boğazda ve boyunda ağrıdan şikayet ederse, sıcaklığı yükselirse, iştah kötüleşirse, o zaman bölge çocuk doktorunu aramak gerekir. Daha az ciddi vakalarda, bir doktorla randevu almalı, orofarinksden bir bez alınmalıdır. KBB doktoruna danışmak gerekebilir.

Foliküler boğaz ağrısının gelişimi

Enfeksiyon, havadaki damlacıklar ile boğaza girer, ayrıca ortak tabaklar, havlular ve diğer hane temaslarını da kullanır. Yılın soğuk döneminde lenfatik sistemdeki yük artar. Virüs ve bakterilerle artan enfeksiyon riski. Doktor 3 yaşında bir çocukta bir boğaz ağrısı teşhisi konduysa, büyük olasılıkla enfeksiyon, anaokulunda veya bahçedeki hasta çocuklarla temastan kaynaklanıyordu.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri:

 • bademcik ve palatinlerin kızarması;
 • ağız mukozasının kuruluk hissi;
 • Sıcaklık birkaç gün boyunca 38 ° C'nin üzerindedir;
 • titreme, genel halsizlik, eklemlerde ağrı, baş ağrısı;
 • Zulüm, giderek artan boğazdaki ağrıyı kulağa verir;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi, palpasyondaki ağrıları;
 • iştah, kusma, ishal ihlali.

Lenfoid foliküller lenfositlerin, makrofajların ve diğer yerel bağışıklık faktörlerinin üretiminden sorumludur. Formasyonlar bademciklerin yapısına dahil edilmiştir ve farinksin arka duvarı boyunca dağılmıştır. Folikülün ortalama büyüklüğü bir darı tohumu ile. Bir defada değil, yavaş yavaş pusla doldurulurlar. Bir KBB doktorunda bir resepsiyonda farenjektomi, beyaz-sarı ya da grimsi renk oluşumu, faringeal halkasındaki değişiklikler bademcikler alanında ortaya çıkmasına izin verir.

Antibiyotikli çocuklarda foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotik ilaçlar çocuklara bir çocuk doktoru tarafından reçete edilmelidir. Doktor, hastalığın klinik tablosuna dayanarak antimikrobiyal ajanlar, boğazdan bir yayma ve genel bir kan testinin laboratuar testinin sonuçlarını seçer. Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı semptomları ve tedavisi enfeksiyöz ajana bağlıdır. Yeni jenerasyonun antibiyotikleri semptomları azaltır ve akut dönem süresini sadece bakteriyel boğaz ağrısı durumunda kısaltır. Viral enfeksiyonlar ile antibakteriyel ilaçlar yardımcı olmaz.

Çocuklarda ve yetişkinlerde akut bademcik iltihabı tedavisi, üç sınıf antibiyotik içeren maddeler kullanılarak gerçekleştirilir: penisilinler, sefalosporinler ve makrolidler. Aynı zamanda çocuk doktoru, evde küçük hastanın durumunu rahatlatan gargara, ayak banyoları ve diğer prosedürleri önermektedir.

Penisilinlerin, yutulduğunda iyi bir biyoyararlanımı vardır. Streptokokların gelişimini baskılamakla birlikte, beta-laktamaz bakterilerden korunmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, klavulanik asit ile birlikte almak gerekir. Hazırlıkların ticari isimleri: "Amoksiklav", "Augmentin", "Amoksisilin", "Flemoxin Solutab". Toksisitesi düşüktür, bağırsak mikroflorası üzerinde diğer antibiyotik gruplarına göre daha az etkiye sahiptirler.

Sefalosporinler akut tonsillitte de etkilidir. Bu grubun ticari isimleri: "Sefuroksim", "Sefotaksim". Makrolidler çocuklarda çeşitli anjina tiplerini tedavi etmek için kullanılır. Etkili ve düşük toksik ilaçlar - "Azitromisin" ve "Sumamed."

"Sumamed" ilacı, geniş bir antimikrobiyal etki spektrumu ve kısa bir giriş süresi nedeniyle popülerdir. 6 aydan büyük çocuklara toz ve sudan oluşan bir süspansiyon verilir. İlaç, 1 kg vücut ağırlığı başına ilacın 10 mg oranında hazırlanır. Doktor tarafından gösterilen, randevunun çokluğunu ve önceliğini gözlemleyerek, bir antibiyotik alın. İlaç talimatlarında bulunan üreticiler 3 gün boyunca günde bir kez ilacı içmeyi öneriyorlar.

Problemin çözümü, çocuklarda foliküler anjinin tedavisinden ziyade, bir değil, birkaç uzmanı görevlendirmek daha iyidir. Sadece çocuk doktoruna değil, aynı zamanda KBB doktoruna ve aynı zamanda pediatri bölümünün başına randevu alabilirsiniz. Bu tavsiyeye kulak veren ebeveynler, aynı çocuğun tedavisine yönelik yaklaşımlarda “insan faktörünün” etkisini görecektir.

Antibiyotik tedavisi, şemaya ve doktor tarafından belirlenen dozlara göre yapılmalıdır. Tıbbi uzmanlar, durumun iyileştirilmesinin antibiyotiğin ortadan kaldırılması için bir mazeret olmadığını sürekli olarak hatırlatırlar. Gerçek şu ki, enfeksiyonu önlemek için, ilacın konsantrasyonu kandaki belirli değerlere ulaşmalı ve bir süre korunmalıdır.

Foliküler boğaz ağrısı eşzamanlı tedavisi

Bazı antibiyotik türleri ile birlikte, bir çocuk sindirim sistemini korumak ve disbiyozu önlemek için reçete edilir. Bunlar yararlı mikroorganizmalar içeren probiyotikler Bifidumbacterin, Rotabiyotik Bebek, Bifiform, Lactobacterin'dir. Bu ilaçlar, antibiyotik alarak bağırsak mikroflorasına zarar veren hasarı nötralize edebilirler.

Termometrenin sütunu 38 ° C'nin üzerine çıktığında, ebeveynler ısıyı düşürmeye çalışırlar. 2 yıl 38,1-38,5 ° C üzerinde sıcaklığa düşürmek için bir çocukta bademcik durumlarda olmalıdır zaman nerede Şu çocuğa FK'lu hakkında bilgi. Merkezi sinir sistemi, kalp patolojileri zayıflığı belirtileri olan çocuklarda ısı izin vermeyin. Bir battaniye ile çocuğu kapsamaz havalandırın ve odada hava nemlendirme - ısıyı iyileştirilmesi için gerekli koşulları yaratmak için gereklidir.

Çocuklarda sıcaklığın düşürülmesi için ilaçlar parasetamol veya ibuprofen içerir. Mum, şurup veya tablet olabilir (Panadol, Efferalgan UPSA). Parasetamolün etkisi 2-4 saat içinde sona erer, gece de dahil olmak üzere daha sık verilmesi gerekir. Ancak ilacın günlük dozunu aşmak, alerjik reaksiyon gelişmesi, kusmanın ortaya çıkmasıyla tehlikelidir.

Ibuprofen eylemi daha uzun sürer - 6 ila 8 saat arasında. İlaç, çözünebilir tabletler, rektal fitiller, şuruplar şeklinde üretilir. Çocuklar mumlar ve şuruplar için daha uygundur. İlk 20 dakika sonra sıcaklığı düşürmeye başlar, ikincisi - uygulamadan 40 dakika sonra (mumlar daha uzun süre dayanır). Foliküler boğaz antihistaminiklerinin (Suprastin, Parlazin, Zodak, Tavegil) tedavisi sırasında orofarenkste iltihap ve şişliği hafifletmeye yardımcı olur.

Boğaz ağrısı için geleneksel tıp tarifleri

Bol içecek bir çocuğun durumunu iyileştirir, vücudunda su-alkali dengesini korur. Bebekler için ahududu reçeli veya ballı kireç çayı hazırlamanız, papatya infüzyonu, kalça suyu. Ahududu meyveleri ve bir böğürtlenin boğazının tedavisi için daha az değerli olmayan meyveler dondurulabilir veya kuruyabilir ve hastalık sırasında çay yapıp içebilir. Bu yüzden, ısınmaya karşı kararsız olan fitokimyasal bileşikler daha az tahrip olmuştur.

Kuşaktan kuşağa, boğaz ağrısını limonla (bir dilim limon çiğnemek) tedavi etmek için bir zhiharan reçetesi aktarılır. Küçük çocuklar öksürüp boğulur, böylece limonla çay verilir. Kataral hastalıklardan, çam içinde dilimlenmiş yeşil kozalaklardan boğaz ağrısından, şekerde infüzyona yardımcı olur. İğne yapraklı et suyu ile değiştirilebilir, ancak ısıtıldığında C vitamini imha edilir.

Bir mutfak tuzu veya kabartma tozu çözeltisi ile durulama ile bademcik foliküllerinden "çeker" iter. Irin kaynatma meşe kabuğu, okaliptüs yaprakları, aloe vera suyu seyreltilmiş kaynatma yardımcı olur. Bakterisidal eylem, kekik, St. John'un gargara garnitür bir infüzyonu vardır. Foliküler boğaz ağrısı tedavisi sırasında, çocuklar katı gıda, tahriş edici tadı ve koku ile birlikte verilmemelidir.

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı özellikleri

Foliküler boğaz ağrısının özellikleri nelerdir?

Akut enfeksiyöz hastalık - anjin - şiddetli hipotermiden ya da hasta bir kişiyle temastan sonra çocuklarda aniden gelişir. Akut bademcik iltihabının patomorfolojik sınıflandırmasına göre bunlardan dördü ve en yaygın foliküler bademcik iltihabıdır. Çocuklarda, hastalık kolayca farinksin rutin muayenesi ile teşhis edilir. Ebeveynler patolojinin karakteristik özelliklerini not edebilirler: palatine bademciklerde ve kızarıklıklarında güçlü bir artış, bademciklerin yüzeyinde pürülan nodüllerin oluşumu, küçük apseler şeklinde bir araya gelirler. Bu nedenle, çocuklarda foliküler anjin, ana inflamatuar değişikliklerin meydana geldiği bezlerin foliküllerini (lenf düğümlerini) etkiler.

Neden bir foliküler boğaz ağrısı geliştirir?

Çocuklarda, hastalık sadece akut solunum yolu viral enfeksiyonuna ikincidir ve çoğunlukla soğuk mevsimlerde teşhis edilir. 4 yaşına kadar çocuklar lenfoid doku eksikliği nedeniyle daha az sıklıkla anjinadan muzdariptir ve çoğu patoloji vakası okul çağında görülür.

Foliküler anjina bulaşıcı bir hastalıktır.

Patojeni less-hemolitik streptokok, daha seyrek olur - pnömokok, stafilokok. Bazen anjin, mantar ve virüslerden kaynaklanır, ancak pürülan süreçler, sadece lokal bağışıklığın zayıflamasıyla ilgili olarak bakteri florasının aktif olarak çoğalmasıyla gelişir.

Enfeksiyon, hastayla hava yoluyla temas halinde, bir yemek yerken ve yemek yedikten sonra ortaya çıkar. Ancak çocuklarda foliküler anjina vakalarının çoğu, bakterilerin kendi kronik enfeksiyon odaklarından bademcikler dokusuna girmesidir:

 • çürük dişler;
 • burnun iltihaplı sinüsleri;
 • kulağın etkilenen kısımları.

Birçok küçük hastada bademciklerde (kronik bademcik iltihabı) halihazırda bulunan bakteriler daha az bağışıklık, stres, hipotermi, sinirsel aşırı efor ve diğer elverişsiz durumlarla aktive olur ve anjinaya neden olur. Bazen foliküler anjin, çocuklarda nazofarenkste manipülasyondan sonra veya bademciklere kazara travmadan sonra, örneğin diş çıkarıldığında gelişir.

Foliküler boğaz ağrısının klinik görüntüsü nedir?

Çocuklarda foliküler anjina, bu patolojinin fotoğrafı ile karşılaştırıldığında, daha az yaygın olmayan lacunar anjinadan çok farklıdır. Dış semptomlar, millet taneciklerine benzer şekilde pürülan topların bademciklerin yüzeyinde yer alması ve lakunları (salmastralar üzerindeki oluklar) tıkaçlar şeklinde doldurmamasıdır. Bir hastalık ve kronik bademcik iltihabı gibi görünmüyor. Genellikle ikinci durumda, çocuklarda her zaman angina folikülerine neden olan, genel zehirlenmenin ifade edilen belirtileri yoktur. Bazı küçük hastalarda, genel rahatsızlık, hastalığın yerel belirtileri üzerinde hüküm sürmektedir ve şunlardan oluşmaktadır:

 • Yüksek vücut ısısı
 • Isı, titreme ardından
 • Baş ağrısı, halsizlik
 • Artan kalp atış hızı
 • Azalan iştah
 • Baş dönmesi, gözlerde kararıyor
 • Sinirlilik, ağlama, vb.

Lezyonun yakın bölgesinde anjinin semptomları yutma, baş dönmesi, boğazda kuruluk, kaşıntı ve bademciklerde karıncalanma hissi sırasında şiddetli ağrıya indirgenir. Çocuklarda, foliküler anjina her zaman bölgesel lenf düğümlerinde, bazen - kabızlık veya ishal, mide bulantısı bir artışa neden olur.

Dikkat lütfen! Çocuklarda herpes boğazının özellikleri ve tedavisi.

Yeterli tedavi uygulanırsa, hastalığın semptomları 7-8 gün sonra kaybolur. Ancak küçük bir çocukta pürülan süreçler özellikle foliküler anjinanın lacunar ile kombine edilmesi durumunda çok zor olabilir. Bademciklerdeki güçlü bir artış kusmaya, boğulma hissine neden olabilir, bu nedenle çocuklarda patoloji bazen tedavinin bir hastanede yapılmasını gerektirir.

paratonsillar intratonzillyarnym veya apse, sellülit boyun - Çocuklarda bademcik genellikle kulak enfeksiyonları, larenjit, lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyon ve bazen karmaşık hale gelir. Hastalık bu organların bulaşıcı bir hastalığı tarafından komplike ise, böbrek, eklem, kalp bölgesinde nahoş semptomlar gelişebilir. Bu nedenle, pürülanın aksine, pürülan anjin, antibakteriyel ilaçlar ile zorunlu ve acil tedavi gerektirir.

Hastalığı teşhis etmek için hangi yöntemler uygulanır?

Foliküler anjinin fotoğrafından bile, lacunar veya kataraldan ayırt edilmesi kolaydır. Fizik muayene doktor genellikle hızlı tanı yapar, ancak bazı durumlarda, (hastalık, tam kan sayımı, idrar etkeni için antikorların tespiti için, bakteriyel aşılama testi için test bademcik çubukla) netleştirmek için bir anket gerçekleştirdi. Foliküler anjinayı difteri, akut larenjit ve orofarenksin diğer bazı hastalıklarından ayırmak.

Foliküler tonsillit çocuklarda nasıl tedavi edilir?

Çocukluk döneminde, anjina ile birlikte, pürülan süreçler ile kombine, tedavi kapsamlı olmalı ve mutlaka antibiyotik içerir. Şiddetli olgularda, tabletler, tablet formunda veya süspansiyon formunda, hafif ve orta şiddetli akışlarla enjeksiyonlar şeklinde verilir. penisilinler (amoksisilin, sumamed, supraks, amoksiklav, sefaleksin, sefazolin, eritromisin, vs.) - Lechenieantibiotikami daha yaygın makrolitleri, sefalosporinler, en azından kullanılan. Bu ilaçlarla tedavinin seyri 3-7 gündür.

Tedavisi evde yapılan her yaştaki çocuklarda foliküler anjin, yardımcı ekipmanın atanmasını gerektirecektir. Bunlar şunları içerir:

 1. Sülfonamit ve pastiller şeklinde (Faringosept, sebedin, grammidin, septolete, orasept vs.) topikal kullanım için antiseptik.
 2. Antiseptik, anti-inflamatuar aerosoller (bioparoks, heksoral, tartum verde, miramistin).
 3. Lokal bağışıklığı arttırmak için kullanılan ilaçlar (bağışıklık, lysobact, IRS-19, ribomunil).
 4. papatya, adaçayı, propolis tentür, nergis, okaliptüs, romazulon ilaçlar, Malavi, akvirin, iodinol, klorheksidin sulu çözeltiler özler - gargara için araçlar.
 5. Yüksek vücut ısısında antipiretikler (panadol, cefecon, nise, nurofen).
 6. Antihistaminikler ödem ve vücudun güçlü zehirlenmesini önlemek için (zirtek, zodak, tavegil, klemastin).
 7. Rinit, otit ve diğer anjina komplikasyonlarının tedavisi için hazırlıklar (gerekirse).

Boğaz ağrısı tedavisi kesinlikle bir uzman tavsiyesi ile uyumludur. Sadece doktor terapi süresini ve yoğunluğunu belirler (dozaj, ilaç uygulama yöntemleri).

Antibiyotikler bittikten sonra bağırsak mikroflorasını düzeltmek için probiyotiklerle tedavi edilmelidir.

bademcik daha şiddetli patolojilerin kötüleşti değil için, ilaç, yatak istirahati ve yedek çalışma diyet çekilmesini geciktirmek tedavi geleneksel yöntemlerle bol ve makul kullanımını içmeye çocuğunuza vermek değil tavsiye edilir.

En rasyonel tedavi yönteminin seçimi, çocuk için tedavi seçiminde çok önemlidir. Videoda "Çocuklarda Angina" - rasyonel bir tedavi seçeneği. “Çocukta anjina tedavisi ve tanı yöntemini tartışır.

Antibiyotikli çocuklarda foliküler boğaz ağrısı semptomları ve tedavisi

Angina bademcik iltihabı ile birlikte bulaşıcı bir hastalıktır. Anjina belirtilerine bağlı olarak, 4 tip vardır:

Foliküler anjin herhangi bir yaşta bir kişiyi geçebilir. En yaygın hastalık 5-12 yaş arası çocuklarda görülür. Çocuğun bağışıklığı zayıfladığında, esas olarak kış mevsiminde veya mevsimde. Çocuklar için hastalık ne kadar tehlikeli ve nasıl tedavi edilir? Aşağıyı düşünün.

Böylece foliküler bir kargaşada dokunuşla iltihaplı bademcikler görünüp görünecek

Foliküler anjina nedir ve çocuk için ne kadar tehlikeli?

Foliküler anjin, lenf nodlarının inflamasyonu ve bademcikler veya beyaz ülserlerdeki pürülan çökellerin görünümü ile karakterize bir hastalıktır (bkz. Fotoğraf). Hastalığın seyrinin süresi, dokunun iltihaplı kısımlarındaki pürülan foliküllerin rengine bağlıdır. Beyaz veya soluk sarı olabilirler. Püstüller bazen bir maç başlığının boyutuna ulaşır.

Çocukta foliküler boğaz ağrısı tedavisi başlamazsa, iç organ lezyonları dahil olmak üzere komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Çocukların bu hastalığı tolere etmeleri çok daha zordur - sıcaklık 40 ° C'ye çıkabilir ve baş ağrısı vardır, ateşli bir durum gözlenir.

Bir çocukta anjin tedavisi zamanında ve doğru olması gerektiğini unutmayın, aksi alerji, kalbinde aksamalar, böbrekler, eklemler, kan damarları, romatoid artrit gibi hastalıkların oluşmasına sebebiyet verir kronik bademcik iltihabı, gelişme riski vardır. Bu nedenle çocuklarda foliküler boğaz ağrısının tedavisine özel dikkat gösterilmelidir.

Çocuklarda hastalığın nedenleri

Olguların% 90'ında çocuklarda foliküler anjinanın etken maddesi beta-hemolitik streptokoktur. Bu patojenik bakteriler amigdalayı aşağıdaki yollarla girer:

 • eksojen (dış ortamdan);
 • endojen (mikroplar zaten çocuğun vücudunda).

Ekzojen enfeksiyonla, mikroorganizmalar aşağıdaki yollarla bulaşır:

 • yemekle;
 • havadaki damlacıklar (hasta olan veya enfeksiyonun taşıyıcısı olan kişiyle temas);
 • iletişim-ev (kirli eller, kıyafetler, ortak kullanım nesneleri);
 • fekal-oral (kontamine yiyecek veya su);
 • travmatik (nazofarenksin mukoza zarının yaralanmaları ile).
Ekzojen enfeksiyon, temel hijyen kurallarına uyulmadan bile oluşabilir.

Enfeksiyonun endojen yolu, patojen içermeyen zayıflamış immünite ile ilişkilidir, hızla büyür ve çoğalır, bu da foliküller üzerinde pürülan inflamatuar bir süreç ile sonuçlanır. Foliküler anjina ile endojen enfeksiyon için elverişli koşullar şunlardır:

 • transfer edilen gerilmeler;
 • vücudun hipotermisi;
 • vitamin eksikliği;
 • ikinci el duman;
 • dengesiz beslenme;
 • Soğuk.

Çocuk foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı aşağıdaki belirtilere sahiptir:

 • hastalık aniden başlar;
 • Çocuğun iyiliği sürekli olarak kötüleşir;
 • Sıcaklık 40 ° C'ye ulaşır, uzun süre tutulur ve kalkmaz;
 • boğazda akut ağrı, yutma ile artar ve kulak bölgesine verir;
 • kuru öksürük;
Foliküler anjina ile çocuğun sağlığı keskin bir şekilde bozulur.
 • Boğazda kuruluk ve terleme görülür;
 • uyuşukluk;
 • vücuttaki zayıflık;
 • baş ağrısı;
 • mide rahatsızlığı (ishal, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı);
 • üşüme ve ateşli durum;
 • iştahsızlık;
 • kas ve eklemlerde ağrı;
 • Servikal lenf düğümlerinde bir artış.

Bir çocukta foliküler anjina, burun tıkanıklığı, konjonktivit, deri döküntüleri ile kendini gösterebilir. Bebeğin doğru teşhisi için doktora gösterilmelidir. Ağız boşluğu ve farinksin muayenesi sırasında şunları tespit edebilir:

 • larinksin ödem ve kızarıklığı;
 • palatine bademciklerde hem bireysel hem de eş zamanlı olarak artış;
 • larinksin arka duvarında sivilceler;
 • bademcikler yüzeyinde sarı veya beyaz pürülan tüberküloz.
Doğru teşhis etmek için, çocuk doktora gösterilmelidir.

Tanı yöntemleri

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri olduğunda, çocuk hemen çocuk doktoruna gösterilmelidir. İlk önce küçük bir hastanın ve burnunun boğazını inceleyen bir doktor doğru tanıyı koyabilecektir.

Görsel bir muayeneden sonra, bir uzman foliküler anjinaya benzer bir semptomla karakterize edilen hastalıkların varlığını dışlamalıdır:

 • difteri;
 • kronik bademcik iltihabı;
 • kızıl saç (okumak için şunu öneririz: boğaz çocuklarda kızıl ateş ile neye benzediğini - fotoğrafları ile belirtiler);
 • Enfeksiyöz mononükleoz (makalede ayrıntıları: çocuklarda ve fotoğraflarda enfeksiyöz mononükleoz belirtileri).

Bir doktorun herhangi bir şüphesi varsa, hastayı ek laboratuvar testlerine yönlendirir. En bilgilendirici olanlar:

 • Genel bir kan testi (eğer bir hastalık varsa, ESR ve beyaz kan hücreleri gibi göstergeler aşırı tahmin edilecek ve lökogram sola kaymış olacaktır);
 • faringoskopi (özel ayna kullanarak tıbbi muayene);
 • Nazofarenksden kızarmanın bakteriyel analizi;
 • bademciklerin yüzeyinden mukus swablarının analizi;
 • idrar tahlili (böbrek patolojilerinin alevlenmelerini tanımlamak için).
Video endoskoplu farmakoskopi

Tanı kalitesi sadece kesin tanıda değil, aynı zamanda foliküler boğaz tedavisinin etkinliğine de bağlıdır. Bu yüzden doktor çocuğu dikkatlice incelemelidir.

Tedavi özellikleri

Çocukluktaki pürülan anjinin, doktor reçetesine göre kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Ebeveynler herhangi bir “inisiyatif” göstermemelidir, çünkü yanlış tedavi ile foliküler anjin ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kural olarak, hastalık en az yedi gün sürer. Terapötik terapi genellikle evde yapılır. Küçük bir hastanın yaşı 3 yıldan azsa ve ayrıca komplikasyonlar söz konusu ise tedavi bir hastanede gerçekleşir.

antibiyotikler

Antibiyotikler sadece vücuda fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ona da zarar verir. Bu nedenle, birçok ebeveyn bebeklerini vermeye korkuyor.

Antibiyotik tedavisi sınırlı bir süre için gerçekleştirilir - alım gün sayısı doktor tarafından belirlenir. Hiçbir durumda çocuk daha iyi hissetmeye başlamış olsa bile ilacı almayı bırakmazsınız. Antibiyotik tedavisinin seyrinin kesilmesi hastalığın, endokarditin, glomerülonefritin alevlenmesine yol açabilir.

Foliküler anjinanın bakteriyel ajanları penisilin grubunun antibiyotiklerine çok duyarlıdır. Çocukların tedavisi için, aşağıdaki ilaçlara izin verilir:

3 yıla kadar olan çocuklara genellikle tabletler veya süspansiyonlar şeklinde temin edilebilen Flemoxin Solutab verilir. Çok nadir durumlarda çocuklara enjekte edilebilir antibiyotik uygulanır.

Üç günlük bir ilaç uygulamasından sonra, doktor terapinin etkinliğini değerlendirir. Gerekirse, terapinin süresini ayarlar veya antibiyotiği bir diğeriyle değiştirir.

Semptomatik tedavi için ilaçlar

Semptomatik tedaviyi hafife almayın, çünkü hızlı iyileşmeyi destekler.

Aşağıdaki tıbbi ürünler kullanılır:

 • ateş düşürücü - yüksek ateşle mücadele için (Ibuprofen, Nurofen, Panadol);
 • antialerjik (antihistaminikler) - bademciklerin ödemini hafifletmek için (Zorak, L-cet, Fenistil);
 • Vitamin ve mineral kompleksleri - vücudu güçlendirmek için;
 • immunocorrection için - Taktivin, Dekaris (okuma tavsiye: ilacın kullanımı hakkında "çocuklar için Decaris 50 mg");
 • antibiyotiklerin vücut üzerindeki zararlı etkilerini nötralize etmek - Linex;
 • sosudosuzhivayuschie - şişme ile mücadele için;
 • anestezikler - boğazda ağrıdan (genellikle şekerler şeklinde verilir, bu nedenle küçük çocuklar için uygun değildir).

Serbest bırakma formu hastanın yaşına bağlıdır. Bebekler için şurup veya mum kullanmak daha iyidir. İkincisi, kanın anında emilimi ile daha hızlı hareket eder.

Aerosoller (Hexoral, Chlorophyllipt, Ingalipt) sadece yetişkinler tarafından değil, aynı zamanda 3 yaşında olan çocuklar tarafından da kullanılabilir.

Hasta, antibiyotik ve diğer ilaçların tüm seyrini sonuna kadar bitirmeli ve birkaç günlük tedaviden sonra dramatik düzelme durumunda bile kesmemelidir. Tedavi sırasında hasta yatak istirahatine uymalı ve zihinsel ve fiziksel çalışmalara girmemelidir.

Fizyoterapi yöntemleri

Hastalığın akut semptomları ortadan kalktıktan sonra doktor hastayı fizyoterapiye yönlendirir. Şunları içerir:

 • lazer tedavisi;
 • Manyetik tedavisi;
 • elektroforezi;
 • ışıkla tedavi;
 • bademciklerin yüzeyinin ultraviyole ile ışınlanması;
 • kısa dalga ultraviyole ışıması.

Fizyoterapi dersi bir hafta veya daha fazladır. Eğer hasta yüksek ve sıcaksa veya bademciklerinde çok fazla irin varsa, bu tip tedavi kontrendikedir.

Cerrahi müdahale

Foliküler anjinin komplikasyonlarla ortaya çıkması halinde veya konservatif tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu kanıtlanmışsa, doktor tonsillektomiyi reçete eder. Bu tip ameliyatla bademcikler kaldırılır. Aşağıdaki durumlarda kullanılır:

 • foliküler anjin, kronik bir biçime geçti;
 • ilaç tedavisi işe yaramadı;
 • bademcikler o kadar arttı ki, hastanın serbestçe nefes almasına ve yutmasına izin vermezler;
 • irin patolojik birikimleri vardı;
 • Boğaz ağrısı zaten bir yıl için yedinci ise.

Ameliyattan önce hastaya lokal anestezi verilir. Tam iyileşme 1-2 hafta sonra ortaya çıkar. Tonsillektomi birçok kontraendikasyona sahiptir. Bunlar kardiyovasküler sistem ve böbrekler, hemofili, gebelik, vb.

Halk ilaçları

Geleneksel tıbbın yardımıyla, foliküler boğaz ağrısı sırasında hastanın sağlığını önemli ölçüde "iyileştirebilir". Enhalasyon, kompres ve durulama en sık kullanılır.

Haşlanmış patates ile ev yapımı inhalasyonlar çok etkilidir

İnhalasyonlar, haşlanmış patatesler kullanılarak gerçekleştirilir. Çözeltiye biraz rendelenmiş horseradish ekleyebilirsiniz. Etkili bir durulama yardımcısı hazırlamak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • bir bardak taze pancar ovmak;
 • 1 yemek kaşığı ekleyin. bir elma sirkesi kaşığı;
 • bir saat sonra pancarları sıkın;
 • sonuçtaki çözeltiyi bir boğazla durulayın.

Boğazınızı böyle bir yöntemle durulayın: 0,5 litre kaynamış suyu 2 tsp ile karıştırın. tuz ve 5-8 damla iyodin. Her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Bir sıkıştırmak için 2 çorba kaşığı karıştırın. bal, 50 gram votka ve 1 çorba kaşığı. aloe suyu. Sıkıştırma işleminden en az bir saat önce boynunuzdaki boynu tutun.

Çocuğun hastalığın bazı belirtileri ile başa çıkmasına yardımcı olmak için, limon ve balla bitkisel çaylar vermesi gerekir.

Foliküler boğaz ağrısı ile çok daha fazla sıvı içmek önemlidir

Ancak, pürülan anjinada halk yöntemlerini kullanarak, onların yardımıyla, hastalığın tedavi edilemeyeceğini hatırlamak gerekir. Onlar kapsamlı bir tedavinin sadece bir parçasıdır.

Çocuğun olası komplikasyonları

Aşırı veya yanlış tedavi gibi komplikasyonlara neden olabilir:

 • romatizma, artrit;
 • kan zehirlenmesi;
 • glomerulonefrit;
 • vaskülit;
 • böbrek ve kalp hastalığı.

Tonsillit - Bu folikülleri irin dolu çünkü, bademcikler kırmak ve peritonsiller apse neden olabilir bir komplikasyonudur. enfeksiyöz şok, sepsis, streptokok menenjit sendromu Lemierre: Tedavinin başlangıcından itibaren 5 gün oldu ve gelişme cereyan etmediği takdirde, daha tehlikeli sonuçlara doludur.

Deneyimli bir uzman, durumu yeterince değerlendirebilir, doğru tanı koyabilir ve etkili bir tedavi önerebilir.

Önleyici tedbirler

Enfeksiyon ve foliküler boğaz ağrısı daha fazla gelişme riskini azaltmak için, aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • Vitaminler ile bağışıklığı güçlendirmek ve sertleştirmek;
 • Foliküler boğaz ağrısının gelişmesini provoke eden enfeksiyöz hastalıkların (çürük, burun akıntısı, adenoidler) zamanında tedavi edilmesi;
 • Bir rüya ve uyanıklık modunu gözlemlemek, günde 6 saatten az olmamak;
 • Daha fazla taze meyve, sebze ve süt ürünleri var.

Enfeksiyondan kaçınmak için çocuğun sağlıksız kişilerle teması sınırlı olmalıdır. Salgının yüksekliğinde, halka açık yerlerin mümkün olduğunca nadiren ziyaret edilmesi ve kişisel hijyen kurallarının unutulmaması önemlidir.

Ailenin bir üyesi, bir foliküler boğaz ağrısına sahipse, iyileşmeden sonra, kullandığı tüm şeyleri ve nesneleri dezenfekte etmek gerekir. Bu tür önlemler enfeksiyonun diğer aile üyelerine yayılmasına izin vermeyecektir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısının klinik görüntüsü ve tedavisi

Foliküler boğaz ağrısı bir akut bulaşıcı hastalık. Çoğunlukla soğuk mevsimde, çocuk sıklıkla aşırı soğutulduğunda ve vitamin eksikliği yaşadığında oluşur.

Angina (akut bademcik iltihabı) toplamda 4 çeşidi vardır, foliküler anjina bunlardan biridir ve en yaygındır.

Hasta çocuk, karakteristik semptomların tüm kompleksine sahiptir. Hastalığın gelişim sebebi - patojenik mikroflora (bakteri), aktif olarak bademcikler içinde çoğalır, bu da iltihaplanmalarına, şişmesine ve eklenmesine neden olur. Çocuklarda foliküler boğaz ağrısının tedavisi makalede tartışılacaktır.

Çocuklarda catarrhal sinüs belirtileri ve tedavisi hakkında makalemizde okuyun.

Hastalığın özellikleri

Foliküler boğaz ağrısı bir akut inflamatuar süreç, lenfatik sisteme giren çeşitli bademcik gruplarının dahil olduğu.

Enflamasyon sadece bademciklerin mukozasını değil, aynı zamanda daha derindeki foliküllerini de etkiler.

Etkilenen bademciklerin şişmesi, yüzeyinde büyüklük, artış açıkça ifade edilen beyaz apseler, zamanla büyür, birbiriyle birleşir, pürülan bir apse oluşturur. Bu tür apselerin ortaya çıkması, bu türün hastalığının ana ayırt edici özelliği olarak kabul edilir.

Patoloji bağımsız (birincil) bir hastalık olarak gelişebilir, ancak çoğu zaman foliküler anjina, vücutta meydana gelen diğer bulaşıcı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar (örneğin, difteri).

Patojenler ve enfeksiyon yolları

Hastalığın etken maddesi bakteriyel mikroorganizmalar.

Aralarında en yaygın olanı streptococcus. Daha az sıklıkla foliküler bademcik iltihabının temel nedeni stafilokok, pnömokok ve diğer bakterilerdir.

Virüsün vektörüyle doğrudan temas yoluyla enfekte olabilirsiniz. (Havadan yöntem), ortak ev eşyalarını kullanırken, örneğin,iletişim-Ev).

Bununla birlikte, en yaygın enfeksiyon yöntemi içseldir; yani, bir çocuk hali hazırda vücutta herhangi bir şekilde enfeksiyon odakları varsa bulaşıcı hastalıklar, kronik bir formda ilerlemek (tedavi edilmemiş çürükler, burun sinüslerinin iltihabı, kulaklar).

Bebeğin bademciklerinde patojenik mikroorganizmaların mevcut olduğu durumlar vardır - patojenler (kronik bademcik iltihabında böyle bir durum gözlenir), bu durumda vücutta hafif bir olumsuz etki olsa bile çocuk hastalanır.

Foliküler anjina ile inkübasyon periyodu genellikle 24 saatten fazla sürmez, çünkü hastalık şiddetli seyreder, klinik bulguları hızla gelişir.

Viral bir boğaz ağrısı nedir? Cevap şu an buluyor.

nedenleri

Foliküler anjin gelişiminin temel nedeni patojenin organizmaya girmesi ve aktivasyonudır. Aşağıdaki patojenik mikrofloranın aktivitesinde bir artışa yol açabilir olumsuz faktörler:

 1. Sık görülen viral hastalıklara bağlı zayıf bağışıklık.
 2. Çocuğun olumsuz hava koşullarında aşırı soğutulması, soğuk yiyecek veya içeceklerin tüketilmesi, soğuk suda yıkanması.
 3. Enfeksiyonun yayıcısı ile temas kur, eşyalarını, bulaşıkları, oyuncakları kullan.
içeriğe ↑

Kimler risk altında?

En savunmasız çocuklar 4-7 yaş, özellikle de okula giden çocuklar, anaokulu.

4 yaşından küçük çocuklarda, hastalık daha az sıklıkla teşhis edilir. 1 yaş altı çocuklar neredeyse hiç acı çekmez foliküler anjina.

semptomataloji

Çocuklarda folliküler anjina - fotoğraf:

Hastalık var karakteristik klinik resim, Genel olarak ve yerel işaretlerle ifade edilir. Yerel aşağıdaki gibi belirtiler olarak kabul edilir:

 • artan bademcikler ve lenf düğümleri, onların acıları;
 • bademciklerin mukoza zarının kızarması;
 • Spesifik beyaz lekelerin yüzeylerinde oluşumu, pürülan içeriklerle dolu kabarcıklar.

K ortak özellikler şunlardır:

 1. Kötü sağlık, halsizlik, uyuşukluk.
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı.
 3. Vücut sıcaklığını yüksek değerlere (39 derece ve üstü) artırın. Böylece çocuk, ateş ve soğuk algısını alternatif olarak hissedebilir.
 4. Artan kalp hızı.
 5. Yutma sırasında artan, kötü sağlık, boğaz ağrısı ile ilişkili iştahsızlık,.
 6. Gözlerde koyulaşma.
 7. Değişen davranış (sinirlilik, kaprislik).
 8. Boğazda kuruluk ve boğulma.
 9. Dışkı rahatsızlıkları, bulantı (her durumda tezahür ettirilmez).
 10. Hiperhidroz.
 11. Uyku bozuklukları.
 12. Eklem bölgesinde ağrılı duyular, kalp.

Herpes boğaz ağrısı tedavisi için öneriler web sitemizde bulunabilir.

tanılama

en foliküler boğaz ağrısını açığa çıkarmak gibi tanı yöntemleri:

 • klinik tablonun değerlendirilmesi (semptomların bir kombinasyonu, hasta şikayetleri);
 • farenjektomi (farinksin mukoza zarının değerlendirilmesi);
 • Genel bir kan testi (hastanın nötrofil, eozinofiller, ESR düzeyinde bir artışı vardır).
içeriğe ↑

Olası komplikasyonlar

Foliküler boğaz ağrısı ile, çocuğun sağlık durumu genellikle hastalığın başlangıcından sonraki 7.-8. günlerde normalleşir (tabii ki tedaviye zamanında başlanmışsa).

Ancak, uygun tedavi mevcut değilse, hastalık çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir, gibi:

 1. Streptokokal menenjit.
 2. Eklem hastalıkları.
 3. Sepsis (pürülan içerikler kan içerisine girdiğinde enfekte olur).
 4. Vücudun genel kalıcı enfeksiyonu (bulaşıcı şok).
 5. Meniere sendromu (iç kulak iltihabı).
içeriğe ↑

tedavi

Tipik olarak, foliküler anjinası olan bir hasta, hastaneye yatırma gerekli değil.

Çocuk doktor tarafından sürekli izleme ihtiyacı olduğunda istisna son derece zor vakalardır.

Bununla birlikte, hastalığın ilk belirtilerine sahip olan bebek, hastalığı belirlemek için doktora gösterilmelidir. yeterli tedaviyi reçetelemek sadece doktor olabilir.

Çocukluk çağında artrit tedavisinde burada okuyun.

İlaç tedavisi

Çocuk tayin bir bütün kompleks ilaç alımı, içerir:

 • antibiyotikler: penisilinler (Flemoxin, Augmentin, Amoksiklav vb.) ve makrolidler (Sumamed, Azitrox, Hemomycin, vb.);
 • antibakteriyel ilaçlar;
 • antipiretikler (Panadol, Nurofen);
 • bağışıklığı güçlendirmek için ilaçlar;
 • antihistaminler;
 • vitaminler;
 • probiyotikler (Acipol, Bifidumbacterin);
 • yerel eylem ilaçları (spreyler, inhaler, emilim için tabletler).
içeriğe ↑

Geleneksel tıp

Halk tarifleri yaygın olarak kullanılmaktadır ek önlemler olarak evde foliküler boğaz ağrısı tedavisi için.

Bu tavsiyeleri ilaç tedavisi yerine kullanamazsınız, çünkü sadece bakterilerle (ilaç, antibiyotik, antibakteriyel ilaçlar) bakteriyel enfeksiyonu tedavi edebilirsiniz.

Semptomları hafifletmek için bebeğin limon ve bal ilavesiyle bitkisel çayları kullanması önerilir. bitkisel decoctions ile gargara, soda, tuzlu çözüm.

Önleyici tedbirler

için foliküler boğaz ağrısı gelişme riskini azaltmak Bu tavsiye:

 1. Hipotermiden kaçınırken bebeği menevişleme.
 2. Kırıntıların rasyonunu takip edin.
 3. Genellikle sokakta onunla yürürken, açık havada hareket etmenizi tavsiye ederiz.
 4. Bebeğin ağız boşluğunun sağlığını izlemek için, önleyici muayene için düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin.

Foliküler anjina ile etkilenir sadece amigdala mukozası değil, ama aynı zamanda daha derin alanları. Bademciklerin yüzeyinde, nihayetinde artma eğilimi gösteren spesifik püstüller oluşur.

bademcikler ağrılı hale gelmek. Hastalığın seyrinin ciddi bir yapısı vardır, ancak modern ilaçlar ve halk tarifleri yardımı ile başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Tedavi yoksa veya doğru seçilmemişse, olası komplikasyonlar, sağlık ve yaşam kırıntıları için tehlikeli. Patolojinin çok hoş olmayan belirtileri vardır, bu nedenle zaman içinde bunu önlemek daha iyidir.

Bir çocukta bronşiyal astımı nasıl tedavi edilir? Bununla ilgili makalemizden bilgi edinin.

Foliküler boğaz ağrısı - hastalık seyrinin özellikleri bu videoda:

Kendimizi ilaca girmemenizi rica ediyoruz. Doktora not al!

Çocuklarda foliküler anjina - tehlikeli bir hastalığın bariz belirtileri

Çocukluk çağında anjin ciddi bir bulaşıcı hastalık olarak kabul edilir. Özellikle çocuklarda foliküler anjina sık görülür, bunlardan biri bademcikteki artış ve pürülan içerikli folikül yüzeyindeki formasyonlardır.

Bu hastalık, stafilokok, streptokok veya pnömokokların neden olduğu bakteriyel enfeksiyonun olumsuz etkisinin sonucudur. Özellikle patojenik bakterilerin gelişmesi için elverişli koşullar çocuğun azalmış bağışıklığı veya aşırı soğumasına karşı oluşturulur.

Sıklıkla, bebeğin ebeveynleri stafilokok çubuklarının taşıyıcılarıdır. Kendilerini hasta etmeden, çocukları hanehalkı yolu ile enfekte ederler, bunun sonucu olarak anginas sürekli olarak tekrar eder ve kronik bir biçime geçer. Böyle bir durumda, enfeksiyonun vektörünü zamanında tanımlamak önemlidir (zorunlu analiz boğazdan bir yaymadır) ve antibiyotik tedavisi gerçekleştirir.

Hastalığın gelişimine predispoze olan faktörler arasında şunlar bulunabilir:

 • Dengesiz beslenme bozukluğu;
 • Rahatsız burun solunumu;
 • beriberi;
 • Kirli veya aşırı kirli havada uzun süre kalır.

olan semptomların

Foliküler boğaz ağrısı aşağıdaki ana belirtileri vardır:

 • Vücut ısısında 40 dereceye kadar keskin bir artış;
 • Submandibular lenf düğümlerinin artışı;
 • Şiddetli boğaz ağrısı, yiyecekleri yutmamayı (sonunda, iştahı belirgin ölçüde azaltır);
 • Genel esenliğin, baş ağrılarının bozulması;
 • Boğazda kızarıklık, sarı veya beyaz plak genişletilmiş ödemli bademcikler oluşumu ile.

Bu semptomların arka planı karşısında, hastalığın belirtileri ek olarak aşağıdaki gibi görünebilir:

 • Bulantı ve kusma;
 • Boğaz ağrısı;
 • Oral mukoza kuruluğu;
 • Nabızda artışlar;
 • Ağrılı eklemler;
 • Kulak ağrısında verilmesi;
 • Kalpteki ağrı;
 • Dışkıdaki gecikmeler.

Refahtaki bu tür değişiklikler çocuğun vücudunun ağır zehirlenmesine bağlıdır.

Klinik analizlerin gerçekleştirilmesinde kandaki lökositlerin korunmasının artışı ortaya çıkar.

Bebeğin seyri özellikleri

Hastalığın bebekler seyrinde foliküler tonsillit gelişimi ciddi bezlerinin şişmesi ve apseler yüzeyinde zaman son derece kısa bir süre oluşumu ile birleşir ile bir irinli folikülleri birleştirilecek. Bu nedenle, hemen aşırı tükürük salgılanması, yemeğin reddi, irrasyonel (çünkü kulak ve boğaz ağrı) ağlayan olarak kırıntısı davranışındaki bu tür değişikliklere dikkat etmelidir.

Hastalığın formları

Angina'ya Dr. Komarovsky'yi anlatıyor

Foliküler anjin, bademcik ve boğaz mukozasını etkileyen iltihap formlarından biridir. Diğer türleri şunlardır:

 1. Catarrhal boğaz ağrısı. Boğaz ağrısı, sıcaklık, zayıflık ve uyuşukluk, lenf düğümleri hafif bir inflamasyon hafif bir artış eşlik eder
 2. Lacunar Angina. Semptomlar folikülere benzer, ancak pus bademciklerin lakunalarında (oluklar) birikir.
 3. Fungal boğaz ağrısı. Maya gibi mantarlar neden olur. Akış, bademcikler üzerinde beyazımsı plak oluşumu ile lacunar anjina benzerdir.
 4. Diphtheria angina. Difteri basilinin yutulması nedeniyle gelişir ve en büyük tehlikedir. Boğulma saldırıları eşliğinde.

Olası komplikasyonlar

Çocukluk çağında foliküler anjin, zamanında tedavi olmadığında bademcik dokularında ciddi hasara ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Sepsis, Lemierre sendromu;
 • Enfeksiyöz şok;
 • Streptokokal menenjit;
 • Eklemlerin lezyonları (romatizma, artrit);
 • Böbreklerin ihlali, kalp.

Tıbbi yardım için nereye başvurulur?

Foliküler boğaz ağrısının tedavisinin başarısı doğrudan tedavi uzmanlarının zamanında yapılmasına bağlıdır. Eğer hastalık hemen inflamasyon şiddeti, genç hastanın yaşına rehberliğinde çocuğun durum ve tedavi rejimi seçecek değerlendirecek yerel çocuk doktoru, çağırmalıdır şüpheleniyorsanız.

Bir çocuğun doktor ziyaretini beklerken, böbrek ve kalp üzerinde artan bir yükten kaçınmak için yatak istirahati sağlamak ve düzenli olarak küçük bir hastaya zehirlenmeyi hafifletmek için sıcak bir içecek sunmak gerekir.

Bir ambulans aşağıdaki durumlarda belirtilir:

 • Artan sıcaklık 39 dereceden fazla ve antipiretik ajanların verimsizliği;
 • Zorlukla nefes alma;
 • Difteri geliştirmeye işaret eden grimsi filmin boğazındaki görünüm.

Tanı ölçütleri

Genellikle foliküler anjin tanısı submandibular lenf nodlarının görsel muayenesi ve palpasyonu ile doktora açılan yeterli klinik tablodur. Ek olarak, yüksek sıcaklıkta, ana gösterge ESR seviyesi olan genel bir kan testi tahsis edilebilir. Beyaz kan hücrelerinin sayısındaki artışın arka planına karşı 60 mm / saate çıkması, çevredeki paratonziller dokularda folikül ve enfeksiyonla dolu bir irin atılımının bir işareti olabilir.

Foliküler anjina tedavisinde varyantlar

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı, çocuğun durumu bir doktor tarafından izlenmesi şartıyla hem bir hastanede hem de evde tedavi edilebilir. İşlem başlatılmazsa ve terapi şeması doğru seçilirse, iyileşme 7-10 gün sonra gerçekleşir.

Bu anjina formunun tedavisi, enfeksiyonun etken maddesini yok eden zorunlu antibiyotik alımını gerektirir:

 • Sefalosporinler - Sefuroksim, Cefalixin grubunun hazırlanması;
 • Penisilin grubu anlamına gelir - Augmentin, Ampiox.

Ayrıca eritromisin veya flemoksin de reçete edilebilir. Antibiyotikler en az 7 gün içilir, bazen tedavi süresi 10 güne çıkar. Dozaj katılan doktor tarafından belirlenir. Küçük çocuklar için, bu ilaçlar süspansiyon şeklinde reçete edilir.

Sülfonamidler için (örneğin, Biseptol), bu durumda pratik olarak etkisizdirler.

Antibiyotik ile birlikte, tedavi rejimi uygulanır:

 • Antihistaminikler (Suprastin, Tavegil, Fenistil) antibiyotiğe karşı alerjileri önlemek ve ödemi kaldırmak için;
 • Antiviral ajanlar (Interferon, Viferon, Arbidol);
 • Gastrointestinal sistemin normal işleyişini destekleyen Probiyotikler (Linex, Bifidumbactrin);
 • Miramistine veya Tantum Verde şeklinde antibakteriyel aerosoller (asfiksi riski nedeniyle bir yaşın altındaki çocukların tedavisinde uygulanmaz);
 • Daha büyük çocuklar için reçete, rezorpsiyon için iltihaplı tabletler (örneğin, Pharyngocept);
 • Nemlendirici ve durulama nazofaringeal nazofarenks Aquamaris veya Aqualor (damlalardaki serbest bırakma şekli bebekler için en uygunudur);
 • Rinit vazokonstrüktif (Nazivin, Vibrocil) belirtilerini ortadan kaldırmak ve Protargol veya Derinat için terapötik amaçlar için sonra gömülü;
 • Antipiretikler (Parasetamol, Nurofen, Efferalgan). Büyük çocuklar şurup ve hap alacak, bebekler için, bebeklere rektal fitiller sunulmaktadır.

Evde, foliküler anjin, bir soda ve tuz, furatsilina çözeltisi kullanılarak muamele edilir ve durulanır (günde yaklaşık 8 kez).

Bu boğaz ağrısı formu için başka etkili bir ilaç iyot delesyonudur. Yumurtanın sağlıklı dokularına dokunmadan bademciklere hafifçe dokunan bir pamuklu çubuk üzerine uygulayarak özel bir çözüm Lugol satın alabilirsiniz.

Bir foliküler boğaz ağrısı olan bir çocuğun ilaç tedavisine ek olarak, daha sık içmelisiniz, limonlu sıcak çay, bitkisel şifalar, meyveleri içeren meyve suyu.

Foliküler anjinada kontrendikedir?

Çocuğa çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekler vermeyin, 38.5 derecenin altındaki sıcaklığı düşürün (göğüsler için 38 dereceye kadar düşürüldü), boğazını kararsız bir sıcaklıkta ısıtın. Püstüllerin kendiliğinden çıkarılması kesinlikle yasaktır.

rehabilitasyon

Foliküler bademcik çocuğun tam iyileşme için, hipotermi dışlamak, fiziksel hareketi en aza mineral ve vitamin kompleksleri, taze sıkılmış meyve suları canlandırıcı resepsiyon vermelidir sırasında bir ay, yaklaşık gerekiyor. Çocuğun sporla aktif olarak ilgilenmesi durumunda, sadece kontrol testlerini geçtikten sonra bir önceki eğitim ritmine geri dönmek mümkündür.

Önleme yöntemleri

Foliküler boğaz ağrısının önlenmesi, çocuğun bağışıklığını güçlendirmeyi amaçlayan çeşitli koruyucu önlemlerle desteklenir. Özellikle etkili olanları:

 • Düzenli ağız hijyeni.
 • Evde optimum mikro iklim parametreleri (nem, sıcaklık) ve temizlik sağlar (ideal olarak her gün ıslak temizlik yapılmalıdır). Isıtma dönemi boyunca, çocuk doktorları özel iyonlaştırıcılar ve hava nemlendiricilerin kullanılmasını tavsiye eder ve odaları düzenli olarak havalandırır.
 • Tüm organizmanın temperlenmesi. Serin ayak banyoları, mendil ile başlayabilirsiniz. Göğüsler, hava banyoları ile sertleştirilir ve suda yıkanır, bu sıcaklık yavaş yavaş sıcaktan soğuğa düşer.
 • Sabit fiziksel aktivite, spor.

Çocuk doktorlarına göre, bebeklerin küçük bir çığlık atması gerekiyor. Böylece çocuk bağlarını eğitiyor, boğazı güçlendiriyor. Daha büyük çocuklar için, onlar için etkili vajinal profilaksi vokal olur.

Çocuk, iltihabın gelişmesinden kurtulmuşsa, durumu normale döndürmek için mümkün olan en kısa zamanda. Doktor tanıyı doğrularsa, ilaçları kullanma zamanını, belirtilen dozu (yukarıdaki terapi şemasına odaklanabilirsiniz) göz önünde bulundurarak önerileri kesinlikle yerine getirmelisiniz. Bu durumda, tedavi bedenin olumsuz sonuçları olmadan hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Sürecin geciktirilmesi tehlikesi nedir?

 1. Çocuklarda folliküler anjinada bademciklerdeki akut enflamatuar süreç nedeniyle, ses telleri şişer ve kapanmaya son verir. Patolojinin uzun seyrinde, akut larenjit gelişir ve sonuçta alt solunum yollarında enfeksiyona bir tür bariyer olan bezlerin çıkarılmasıyla sonuçlanabilir.
 2. Ayrıca, angina, hem patojenik mikroorganizmalara hem de kendi hücrelerine antikor üretmeye başlayan bağışıklık sisteminin artan çalışmasını kışkırtır. Bu değişikliklerin bir sonucu tehlikeli otoimmün hastalıklardır.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde farenjit halk tedavisi gereçleri

Farenjit ile iltihaplanma süreci farinksin mukoza zarını kaplar. Çocuklarda ve yetişkinlerde patoloji semptomları, ciddi hipotermi veya soğuk gıda tüketiminden sonra ARVI, influenza ile enfeksiyon halinde ortaya çıkabilir.

Boğazda kuruluk

Boğazda kuruluk, belli bir enflamatuar veya enfeksiyöz sürecin bir semptomu veya vücudun dış uyaranlara bir cevabı olabilir. Boğazda kuruluk hissinin sadece lokal değil, aynı zamanda sistemik bir rahatsızlık da olabileceğine dikkat edilmelidir.