Loading

Foliküler anjin bulaşıcı mıdır değil mi?

Angina, çeşitli bakterilerin veya virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olarak adlandırılır. En yaygın patojenler stafilokok veya streptokok bakterilerdir. Bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak, hastalık hafif bir şekilde ilerleyebilir, boğazda kırmızılaşma ile sınırlıdır ve bademciklerde pürülan formasyonlarla komplike hale gelir. Bu bağlamda, boğazın foliküler formu izole edilir. Hastalığın bu formunun temel farkı, bezlerdeki iltihabın varlığını gösteren pürülan odakların varlığıdır.

Makalenin içeriği

Hastalığın nedenleri

Hastalığın temel nedenidir hemolitik streptokok, daha az sıklıkla hastalığın nedeni stafilokok ve E. coli'dir. Bademcikler üzerinde bakteri birkaç şekilde alabilirsiniz:

 • dışarıdan larinks mukozasına giren havadaki damlacıklar;
 • Enfeksiyon, vücutta bulunan çeşitli iltihaplanma odaklarından bulaşan kan ile birlikte.

Angina invulevrable mi? Tabii ki evet. Ancak çoğu zaman hastalığın nedeni, hipotermi veya bağışıklığın keskin bir şekilde zayıflamasına neden olabilen diğer faktörlerdir. Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azaltılması enfeksiyonun aktivasyonunu tetikler. Sonuçta, çoğu zaman insan vücudunda, elverişsiz koşullar altında, inaktif bir aşamada olan patojenik mikroorganizmalar vardır. Kronik bademcik iltihabı, bademciklerde sürekli streptokok varlığının nedenlerinden biridir. Bu nedenle, anjinin gelişmesini önlemek için nazofaringeal hastalıkların doğru ve zamanında tedavisinin yapılması son derece önemlidir.

Önemli! Kronik bademcik iltihabı, yetişkinlerde bakteriyel boğaz ağrısının ana nedenidir.

Vücudun savunma sistemi için elverişsiz olan faktörleri sıralayalım ve patojenik bakterilerin aktivasyonuna neden olabiliriz:

 • kötü alışkanlıklar;
 • hipotermi;
 • son viral veya bakteriyel enfeksiyonlar;
 • sağlıksız yaşam tarzı.

Çoğunlukla foliküler anjina çocuklardan etkilenir, ayrıca yaşlılar ve bağışıklığı zayıflamış olanlar için de bulaşıcıdır. Bu listede ayrıca kronik bademcik iltihabı, hamile kadınlar, yakın zamanda kemoterapi veya cerrahi geçirmiş kişiler de bulunmaktadır.

Boğaz ağrısı iletim yolları

Bu hastalık, havadaki damlacıkların yanı sıra viral ve bakteriyel enfeksiyonların çoğunda bulaşır. Bu nedenle, anjin son derece bulaşıcıdır. Angina sık sık öksürük ve burun akıntısı gibi belirtilerden yoksun olmasına rağmen, hastanın tükürük çok sayıda patojenik mikroorganizmalar içerir. Bu nedenle enfeksiyon, ortak mutfak eşyaları, hijyen maddeleri, yiyecekler, öpücükler yoluyla bulaşır.

Tamamen hastalığı duramazlar Ancak bu yollar anjina, bu nedenle, bağışıklık sistemi henüz yeni enfeksiyon sahibi olmayan çocuklarda daha yaygındır. Yetişkin genellikle hasta, bademcik iltihabı veya iltihaba diğer bakteriyel odaklarından göç kronik hastalıkların, alevlenme elde edilen foliküler bademcik iltihabı.

Önemli! Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan bir kişi hastalığa daha yatkındır.

Hastalığın belirtileri

Bu hastalığın kuluçka dönemi, genellikle enfeksiyon taşıyıcısı ile temastan birkaç gün sonra gerçekleşir. Hipoterminin bir sonucu olarak veya bağışıklığı zayıflatan diğer faktörlerin varlığında, inkübasyon süresi bir veya iki güne düşer, çünkü enfeksiyon çok hızlı bir şekilde iletilir.

Klinik tabloya gelince, yetişkinlerde bakteri anjina semptomları çocuklardan daha belirgindir. En sık görülen semptomlar şunlardır:

 • hastalığın hızlı gelişimi;
 • boğazda ağrı, yutma ile şiddetlenir;
 • ses kısıklığı;
 • iştahsızlık;
 • vücut ısısında önemli artış;
 • halsizlik, baş ağrısı;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Ortalama olarak, hastalık bir hafta sürer. Foliküler anjina her zaman vücut sıcaklığındaki önemli bir artış eşlik eder. Kanın klinik analizini analiz ederseniz, hastalık sırasında lökositlerde keskin bir artış olurken, eritrosit sedimantasyon hızında da belirgin bir artış olur.

Görsel bir incelemeden sonra, bademcik dokularının şişmesi ve boğazda kuvvetli bir kızarma gözlenir. Bademciklerin yüzeyleri sarı ve grimsi beyaz pürülan formasyonlarla kaplıdır. Hastalığın daha da gelişmesi, foliküllerin rüptürünü ve bademcikler üzerinde beyaz bir kaplamanın ortaya çıkmasına neden olur.

Bakteriyel boğaz ağrısının uygun şekilde tedavi edilmesi, antibiyotik tedavisinin yanı sıra, durumu hafifletmeyi ve vücut ısısını düşürmeyi amaçlayan semptomatik tedaviyi de içerir.

Önemli! Semptomların ortadan kalkması ve vücut sıcaklığının normalleşmesiyle birlikte, hastalık artık bulaşıcı değildir.

Çoğu zaman, semptomların giderilmesi, tedavinin başlamasından birkaç gün sonra beklenebilir. Çözülmemiş bağışıklık sistemi olan erişkinlerde iyileşme zaten beşinci altıncı günde, çocuklar yedi ila on gün boyunca hasta olabilirler.

Önemli! Boğaz ağrısının uygunsuz veya zamansız tedavisi genellikle komplikasyonlara neden olur!

Olası komplikasyonlar ve hastalığın teşhis yöntemleri

Anginaya neden olan virüsün sadece hamile kadınlar için tehlikeli olduğu bilinmektedir, çünkü hastalığın sonucu olarak vücudun yüksek oranda zehirlenmesi fetüse zarar vermeyebilir. Bununla birlikte, anjin herhangi bir kişi için komplikasyonları için tehlikelidir. Daha sıklıkla, tedavinin zamansız ya da hiç olmadığı durumlarda bu tür komplikasyonlar ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda, patojenik mikroorganizmalar sadece salgı bezlerinde gelişimlerine devam etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer organ ve dokuların iltihaplanmasının başlangıcını da tetikleyebilir.

Pratikte görüldüğü gibi, tanı konulduğunda genellikle zorluk yoktur. Çoğu zaman hasta bağımsız olarak angina tanısı koyar. Hastalığın en bilgilendirici belirtileri şunlardır:

 • karakteristik klinik belirtiler;
 • hastanın şikayetleri;
 • nazofarenksin mukoza zarının incelenmesi.

Ayrıca, doğru teşhisi koyarken, bir klinik kan testi ve bademcikler yüzeyinden bulaşma gibi laboratuvar testleri oldukça bilgilendiricidir.

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Bağımsız olarak, bir doktora danışmaksızın, hastalığın semptomlarının hafifletilmesini kolaylaştıran sadece tedavi edici olmayan tedavi yöntemlerinin kullanılmasına izin verilir.

Önemli! Bakteriyel boğaz ağrısının kendi kendine tedavisi, yüksek komplikasyon olasılığı nedeniyle tehlikelidir.

Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatırlamak da önemlidir, bu nedenle küçük çocuklar ve zayıf bağışıklığı olan kişiler hastadan mümkün olduğunca izole edilmelidir. Anjinada antibiyotik kullanımına ek olarak alternatif tedavi yoktur. Bununla birlikte, hastalığın ilk belirtisinde veya koruyucu bir önlem olarak, aşağıdaki öneriler kullanılabilir:

 • yatak istirahatine uymak;
 • herhangi bir biçimde büyük miktarlarda sıvı tüketin;
 • Diyet, hafif ve az yağlı yiyecekler yiyin.

Alkali maden suyu, sıcak ve bol içecek, vitamin diyeti, dinlenme - tüm bunlar hızlı bir iyileşmeyi destekleyecek ve komplikasyon olasılığını önemli ölçüde azaltacaktır.

Anjina tedavisi için preparatlar

Angina bulaşıcıdır, çünkü sadece hava yoluyla değil, aynı zamanda iç hatlarla da bulaşır. Bu nedenle, hastalığa karşı korunmanın etkili bir yolu yoktur. Foliküler boğaz ağrısı, zorunlu antibiyotik kullanımı ile kapsamlı olarak tedavi edilmelidir. Streptokok enfeksiyonunu ortadan kaldırmanın tek yolu bu.

Minimum antibiyotik tedavisi genellikle beş ila yedi gündür. Anjinayı bulaşıcı olmadığından ve hastalığın ana semptomları ortadan kalktıktan sonra bile, antibiyotik tedavisini azaltmak ya da kesmek imkansızdır.

Önemli! Antibiyotik tedavisinin seyri, hastalığın semptomları tamamen ortadan kalktığında bile bağımsız olarak hasta tarafından iptal edilemez.

Etkili araçlar, toparlanmanın hızlandırılması gariptir. Sonuçta, bu prosedür pürülan folikülleri çıkarmak, plak kaldırmak ve lokal semptomları azaltmak mümkün.

Foliküler tonsillit ve bulaşıcı ise kaç gün var?

Foliküler boğaz ağrısı çok bulaşıcıdır. Bulaşıcılık ile, hastalığın diğer formlarından farklı değildir - katarr ve laküner: birçok durumda, hasta ile iletişim kurduktan sonra, enfeksiyon meydana gelir.

Foliküler anjinaya sahip bir hasta, başkaları için yüksek bir epidemiyolojik tehlikeyi temsil eder ve şu an için, hastalığın akut seyri diğer insanlardan tamamen izole edilmelidir.

Foliküler boğaz ağrısı üç ana yolla bulaşır:

 1. Havadan;
 2. İletişim-hane - giyim ve ev eşyaları aracılığıyla;
 3. Besin - gıda yoluyla.

Ana olan ilk, havadan. Bu, bir hasta boğaz ağrısı ile doğrudan temas etmeden bile, sadece onunla aynı odada bulunmanın bile, enfekte olmanızın muhtemel olduğu anlamına gelir.

Kalabalık yerlerde - ofis, ulaşım, mağaza - boğaz ağrısı olma riski oldukça yüksektir

Foliküler boğaz ağrısı kaç gündür?

Angina'nın bulaşıcı olduğu dönemin uzunluğu, onunla yapılan tedavinin etkinliğine bağlıdır. Genel olarak, foliküler boğaz ağrısı, bıldırcın etkeni olan maddeyi koruduğu kadar bulaşıcıdır.

Hastaya antibiyotik verilirse ve aynı zamanda durumu belirgin şekilde iyileşirse, ilacı almanın başlamasından 1-2 gün sonra hastalık bulaşıcı hale gelir. Gerçek şu ki, gerçekten etkili antibiyotikler alırken, patojenin yıkımı, bazen daha fazla olmak üzere, 12-18 saat içinde gerçekleşir. Bundan sonra, sadece sekonder semptomlar boğazda kalır - bademcik iltihabı, ülserler - bulaşıcılığı etkilemez ve sadece hastanın durumunu belirler. Hastalığın etken maddesi yok edildiğinde, foliküler anjinanın kendisi artık bulaşıcı değildir.

Foliküler anjin, hasta kötü hissettiği sürece bulaşıcıdır. Vücuttaki anjina uyarısının artık aktif olmadığını ve hapşırma veya öksürmeyle yayıldığını gösteren sağlık durumunun normalleşmesidir. Yani, hasta, antibiyotik almanın arka planına karşı durumun önemli bir rahatladığını hissettiğinde, hastalık zaten bulaşıcı olarak kabul edilemez.

Hasta bir anjin kötü hissederken, onunla temasa geçmek sadece onunla ilgilenenler olmalıdır.

De jure foliküler anjina, tedavinin sonuna kadar bulaşıcıdır. Antibiyotik tedavisinin olağan seyri 10-12 gün sürdüğü için (ancak 7'den az olmamak kaydıyla), bu süre yetişkinlerin hastane çarşafları yazması ve çocukların bir anaokuluna veya okula götürülmemesidir. Resmi olarak, hasta tedaviyi tamamlama sertifikası aldıktan sonra bulaşıcı olarak kabul edilir.

Kullanılan antibiyotik etkili değilse ve hastanın durumu değişmezse, hastalık bulaşıcı kalır. Patojen üzerinde ilaç işe yaramadı ve bademciklerin dokularında, ağızda bulunan ve ağızda bulunan mukusda yüksek konsantrasyonlarda depolandı. Bu durumda, foliküler anjin çok uzun süre bulaşıcıdır, hastanın ne kadar süreyle başka bir antibiyotik için reçete aldığı, aldığı, içtiği ve durumu daha iyi hale geldiği görülmektedir. Yeterli hızda, bu yaklaşık 2-3 gün sürer.

Bu, standart antibiyotik penisilin serisinin - amoksisilin, ampisilin, fenoksimetilpenisilin - sefalosporinlerin ve makrolidlerin (eritromisin ve azitromisin dahil) tedavisi için geçerlidir. Bicillin kullanırken, durum farklıdır - bu ilaçlar yavaş, ama çok uzun hareket eder. Onları tedavi ederken, foliküler tonsillit 4-5 gün ve hatta daha bulaşıcı olabilir.Eğer antibiyotikler hastalık ile alınmazsa, hasta normal sağlık durumuna kavuşana kadar hastalığın akut fazı boyunca bulaşıcı kalır. Tipik olarak, sistemik antibiyotik tedavisi olmayan foliküler anjina çocuklarda 10-14 gün sürer, üç haftaya kadar, aynı zamanda bulaşıcıdır.

Dahası, antibiyotiklerle tedavi edilmeden, enfeksiyon kronik bir form haline gelebilir. Bu durumda Angina olmayacak, ancak hasta patojenin sabit bir taşıyıcısı olarak kalacak ve neredeyse her zaman diğerlerine epidemiyolojik bir tehlike oluşturacaktır. Streptococcus ya da patojenik bezlerin içindeki stafilokok suşları sürekli olacaktır ve tükürük ile yayılarak diğer sağlıklı insanların bedenlerine girebilirler. Bu nedenle, belirli bir olasılıkla, kronik bademcik iltihabı olan bir hasta anjina ile enfeksiyon kaynağıdır.

Angina başkalarına karşı hassastır ve nasıl yayılır?

Bademcikler boğazın arka kısmında bulunan bezlerdir.

Ağız yoluyla vücuda giren mikroorganizmaları öldüren lökositler içerirler.

Eğer bademcik bulaşırsa, şişer, kızarır ve ağrılı hale gelir, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan anjina (veya akut tonsillit) ile sonuçlanır.

Bazen angina sinüzit ve bronşit gibi diğer hastalıklara yol açar.

Yaygın anjin belirtileri şunlardır:

 • ateş;
 • kulakta ağrı;
 • baş ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı.

Anjin başkalarına bulaşır mı, değil mi? Evet, boğaz ağrısı kişiden kişiye bulaşır. Neden ve nasıl oluyor? Anjina hastası olan bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğü zaman, çok fazla patojenik bakteri ya da virüsleri havaya “püskürtür”. Bir ayna, bir bardak ya da hasta bir kişinin plakasını kullanırken bile, boğaz ağrısı olabilir.

Angina virüs ve bakterilerden kaynaklanabilir.

 • Viral bir boğaz ağrısı için Cure bir haftadan fazla sürer.
 • Bakteriyel anjin daha az sürer ve birkaç gün sürer.

"Başkaları için bulaşıcı anjin" sorusunu cevaplamak, viral anjinin bakteriyelden daha bulaşıcı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, bağışıklık sisteminin virüsleri yok etmek için daha fazla zaman almasından kaynaklanmaktadır. Hem havada hem de fekal-oral yollarla bulaşabilir. Doktorunuz, anket veya çeşitli testler temelinde sahip olduğunuz hangi anjina türünü teşhis edebilecektir.

Foliküler boğaz ağrısı ve kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz?

Foliküler anjin, bademciklerin mukus foliküllerini örten mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Kural olarak, bu hastalık 10-25 yaş arası insanları etkiler. Nadiren, küçük çocuklarda ve yaşlılarda foliküler anjin ortaya çıkar.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • titreme;
 • yüksek sıcaklık;
 • vücutta bir ağrı;
 • boğaz ağrısı;
 • kulak ve boyunda ağrı;
 • bademcikler görüntülerken, onlar sarımsı veya beyaz kaplama ve beyaz püstül ile, kırmızı ve iltihaplı olması muhtemeldir.

Ağızdan hoş olmayan koku, yutma problemleri de foliküler boğaz ağrısı ile ilişkilidir.

Hasta çocuklar genellikle bulantı, kusma ve karın ağrısından şikayet ederler.

Sadece hastalar değil, akrabaları da foliküler bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını merak etmektedir.

Bu tür boğaz ağrısı gerçekten bulaşıcıdır.

Hastalık, esas olarak doğrudan temas yoluyla (örneğin bir öpücükle) ya da havadaki damlacıklar (öksürme ve hapşırma) yoluyla yayılır.

Boğaz ağrısı çok bulaşıcı ve kişi hastalığa yol açan havadaki en küçük damlacıkları göremese de, bazı önlemler alabilirsiniz:

 • Ellerinizi sık sık yıkayın, çünkü ellerinizdeki bakteriler ve virüsler yemek sırasında ağız yoluyla vücuda girebilir.
 • Bardak, tabak, kaşık, diş fırçası vs. angina olan bir kişi. Boğaz ağrınız varsa, bulaşıkları ve kişisel eşyalarınızı ayrı ayrı saklayın, böylece yanlışlıkla başkaları tarafından alınmaz.
 • Bakteriyel anjina hastalığınız varsa, antibiyotiklerle tedaviye başladıktan sonra diş fırçasını değiştirin ve daha önce kullandığınız bulaşıkları dikkatlice yıkayın. Foliküler boğaz ağrısının bulaşıcı olup olmadığını ve kendinize tekrar bulaşmak istemediğini sorduğunuz cevabı zaten biliyorsunuz.
 • Bolca su iç. Su, boğazın kurumasını önler, böylece bakteriler ve uygun koşullara sahip virüslerden yoksun kalır.
 • Günlük kullanım boğaz için bir durulama durulama, bu enfeksiyonu önlemek için yardımcı olur.

Sürekli enfeksiyon korkusunda kalmaya gerek yoktur. Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısının zamanında tedavi edilmesi ve ayrıca önlemlere uyulması bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Yinelenen bademcik iltihabından muzdarip olursanız, doktor bademcik kaldırmanızı tavsiye edebilir.

Anjina invaziv midir ve başka bir kişiye nasıl bulaşır?

Boğaz ağrısı gibi bir hastalık, sıklıkla görülür. Sık sık bu tür bir hastalıktan muzdarip çocuk veya güçlü bir zayıflamış bağışıklık fonksiyonu olan kişilerdir. Bu hastalıktan muzdarip olmayan pek çok insan şu soruyla ilgilenmektedir: boğaz ağrısı bulaşıcı mıdır? Pratikte, farklı patojenlerin neden olduğu birçok çeşidi vardır. Bu nedenle, hastalığın nasıl bulaştığını bilmek önemlidir.

Angina nedenleri

Anjinaya neden olan birçok faktör vardır. Bazıları çok zararsızdır, ancak diğerleri son derece tehlikeli kabul edilir ve olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Hastalığın gelişmesinin ana nedenleri aşağıdaki gibidir.

 1. Mikropların penetrasyonu. Çoğunlukla larinksin mukoza zarı, streptokok ve stafilokok şeklinde bakterileri etkiler. Ayrıca, hastalığın kaynağı viral ve fungal bir enfeksiyon olabilir. Örneğin, herpes ağrısına alışılmadık bir Coxsackie virüsü neden olur ve hastalığın fungal türü Candida türlerinin mantarlarının katılımı olmadan geçmez.
 2. Sonuç olarak ortaya çıkan bağışıklık fonksiyonunun zayıflaması:
  zayıf ekoloji;
  hipotermi veya vücudun aşırı ısınması;
  keskin sıcaklık düşüşü;
  beriberiye giden dengesiz beslenme;
  alerjik reaksiyonlar;
  ağız boşluğunun mukoza zarlarının mekanik yaralanması;
  pürülan bir yaranın oluşumu;
  akut tipte hastalıkların oluşumu;
  kan hastalıkları.

Boğaz ağrısını başka birine iletme yolları

Çoğu insan, anjinin havadaki damlacıklar tarafından iletilip iletilmediğini ve bunu nasıl alabileceğinizi merak eder.
Hastalığa en hassas olanlar okul öncesi ve okul çağındaki çocuklardır. İstatistiklere göre, anjinli yetişkinler daha az acı çekiyor. Torasik boğaz, anneden bulaşan geçici bağışıklık varlığı nedeniyle atlanır. Ancak bazı durumlarda hastalık, on iki aylık olanları, suni beslenmeyle doğan çocukları etkileyebilir.

Virüsün bulaşmasının birkaç yolu vardır.

 • Hava damlası yöntemi. Bu tip bulaşma en yaygın olarak kabul edilir. Konuşurken, hapşırırken, öksürdüğünde veya öperken bir hastadan enfekte olabilirsiniz. Genellikle boğaz ağrısı havadaki damlacıklar ile bulaştığı için anaokullarında veya okullarda bulaşıcı hastalıkların salgınları vardır. Mükemmel önleme, hijyen önlemlerinin alınması ve bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesi olacaktır. Hastanın bulunduğu odada, günlük ıslak temizlik ve odayı havalandırmanız gerekir.
 • Iletişim yöntemi. Enfeksiyon, ortak şeyler ve gereçler kullanıldığında temas sırasında kişiden kişiye bulaşır. Anjin hastalığından muzdarip olanlar geçici olarak kendi kişisel hijyen ve eşyaları için kendi setlerine sahip olmalıdır. Yatakların mümkün olduğunca sık değiştirilmesi tavsiye edilir. Dezenfektanların kullanımı ile günlük temizlik yapılmalıdır.
 • Beslenme yolu. Enfeksiyonun vücuda girmesi enfekte olmuş yiyecekler yoluyla gerçekleşir. Genellikle ısıl işlem görmemiş olan yemeklerde mikroplar gizlenir. Tehlikeli, süt ve et yemekleri, bu yüzden riskli ve şüpheli kuruluşlarda yemek etmeyin.
 • Kendinden enfeksiyon. Bu yöntem, vücutta uzun bir uyku virüsü ile karakterizedir. Bir insanın diş problemleri, bademcik iltihabı veya sinüzit şeklinde kronik hastalığı varsa bu durumlarda boğaz ağrısı olabilir. Bağışıklık işlevi zayıfladığı anda, bakteriler yoğunlaşmaya başlar.

Boğazın cinsel yolla bulaşıp iletilmediğini anlamak da faydalıdır. Cinsel ilişki sırasında enfeksiyonun imkansız olduğu, çünkü tüm patojenlerin farinkste yaşadığı konusunda kesin bir görüş vardır. Ama hiç kimse oral seks hakkında konuşmuyor. Bakteriler veya virüsler genital bölgelere sakin bir şekilde yerleşebilir ve vajinal seks vücudun içine girebilir ve kesinlikle başka hastalıklara neden olabilir. Ancak hastalığın zamanında, hastaya katı bir yatak istirahati olması gerektiğinden, cinsel ilişkiden vazgeçilmesi tavsiye edilir. Aşırı durumlarda, prezervatif şeklinde kontrasepsiyon engelleyici yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı tipleri ve bulaşma yolları


Bir anjinanın bulaşıcı olup olmadığını anlamak için, hastalığın hangi formlarının bulunduğunu bilmeniz gerekir. Buraya dahil et.

 1. Purulent boğaz ağrısı. Bu hastalık türü en rahatsız edici ve tedavi edilmesi zor olarak kabul edilir. Soru net bir cevap verilmişse, pürülan anjina bulaşıcıdır. Bu tip boğaz ve bademcikler üzerinde sarımsı bir kaplama oluşumu ile karakterizedir. Pürülan boğaz ağrısı ilk beş gün içinde akut bir dönem olduğunda bulaşıcıdır.
  Pürülan anjina nasıl bulaşır? Aktarım yolları, herhangi bir hastalık türü ile aynıdır. Hava damlası ve temas yolu ile iletilir. Hasta bir kişiye yakın hastalığa yakalanmaktan kaçınmak için, bir maske takmanız ve kesinlikle kişisel şeyler kullanmanız gerekir.
 2. Lacunar Angina. Bir tür pürülan boğaz ağrısı anlamına gelir. Bademcik içerikli bademcikler tübüllerini doldurarak karakterize edilmiştir. Uygun önlemler alındığı takdirde tedavi edilmesi yeterince kolaydır.
 3. Foliküler anjina. Tedavi başlandıysa, lacunar formu hızla foliküler forma geçer. Pürülan sivilce bademciklerin folikülleri üzerinde bulunur. Kan damarları yüzeye yakındır. Sonuç olarak, kan dolaşımı artar ve enfeksiyonun vücut boyunca yayılma olasılığı artar.
  Foliküler boğaz ağrısı mıdır? Bu tip anjin sadece bulaşıcı değildir, aynı zamanda komplikasyonlar açısından da bir tehlikedir. Foliküler anjina ateş, ateş ve şiddetli boğaz ağrısı ile karakterizedir. Komplikasyonlar kulağa ve nazofarengeal bölgeye gidebilir.
 4. Reflü boğaz ağrısı. Pürülan boğaz ağrısının en tehlikeli türü olarak kabul edilir. Pürülan deşarj tamamen bademcikler kapsar. Böyle bir boğaz ağrısı sadece hasta bir kişiyle yakın temas yoluyla bulaşmaz. Hapşırırken veya öksürdüğünde, virüsler nesnelerin üzerine yerleşir. Hava ılık ve kuru ise, aktif olarak çoğalırlar ve odada bulunan kişiye geçer. Böyle bir durum acil yatış ve cerrahi müdahale gerektirir.
 5. Catarrhal boğaz ağrısı. Hastalığın bu formu en kolay şeklidir. Bu tip bir boğaz ağrısı olabilir mi? Hasta biriyle konuşma sırasında, hapşırma veya öksürme ile mümkündür. Genellikle sıcaklıkta güçlü bir artış olmadan oluşur.
 6. Viral anjin. Bu hastalık virüslerden kaynaklanır. Sempmatoloji, kataral tipine benzerdir. Ancak çoğu zaman enfeksiyon kışın gerçekleşir. Havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Boğazın bulaşıcı olup olmadığını anlamak için doktora başvurmalısınız. Transfer yöntemleriyle ilgili ayrıntılı olarak konuşacak ve diğer insanlara bulaşmaması için hangi önlemlerin alınması gerektiğini açıklayacaktır.

Başka bir soru, boğaz ağrısının kaç gündür. Bu hastalık çok bulaşıcı olarak kabul edilir ve enfeksiyon ilk günden beşinci güne kadar ortaya çıkabilir. Bir hastayla iletişim kurarken, yüksek olasılıklı bir anjina alabilirsiniz. Bu odadaki sıcak ve kuru hava ile kolaylaştırılabilir.

Eğer anjinanın bir kişiden nasıl geçtiğini anlarsanız, o zaman gerekli ve hastalığa karşı önlemleri bilir. Üç ila yedi gün sürebilen tüm akut dönemde boğaz ağrısı olabileceğine inanılmaktadır.

Boğazın bulaşıcı türü, türüne güvenerek nasıl belirlenebilir. Örneğin, catarrhal ve lacunar formu hastalığın en kolay tezahürüdür, bu nedenle enfeksiyon ilk iki günde ortaya çıkar. Diğer durumlarda, boğaz ağrısının bulaşıcı olduğu süre, tedavinin ne kadar erken başladığına bağlı olacaktır. Zamanında antibiyotik uygulaması ile hastalık ile enfeksiyon üç güne indirilir.

Çocukluk çağında Angina: ihtiyati tedbirler

Genellikle, on yaşın altındaki çocuklar anjinadan muzdariptir. Bu nedenle, virüs çocuktan çocuğa ve elbette bir yetişkinden kolaylıkla bulaşabilir. Çocuklarda boğaz ağrısı ile enfeksiyon olasılığı, ebeveyninin hasta olması durumunda yükselir, çünkü aynı odada olması gerekir.

Doğal olarak, bir çocuğu enfeksiyona maruz bırakmamak için en iyi yol başka bir dairede olmaktır. Ama ya böyle bir olasılık yoksa? Angina nasıl yakalanamaz? Kendinizi mikroplardan korumak için birkaç öneride bulunmanız gerekir.

 • Bir gazlı bez sarın.
 • Odayı olabildiğince sık havalandırın ve havayı da nemlendirin.
 • Oxolin merhem, propolis tentürü veya interferon şeklinde yerel koruma kullanın.
 • Elleri düzenli olarak sabun ve suyla yıkayın.
 • Nadiren hasta bir kişiyle nasıl temas kurabilirim.
 • Kişisel eşyalarını al.

Foliküler veya balgam boğaz ağrısı ile enfekte olmamak için, şifalı otlar veya soda-tuz çözeltileri infüzyonları ile önleyici ağız durulama yapmak gereklidir. Enfeksiyonun bağışıklık fonksiyonunun ciddi şekilde zayıfladığı bir organizmada geliştiğini unutmayın. Bu tür önleyici tedbirler hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yapılmalıdır.

Bademcik iltihabı ve enfeksiyon bulaşma yolları

Angina, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen viral hastalıkları ifade eder. Angina veya akut tonsillit ciddi bir hastalıktır ve zamanında tedavi edilmezse komplikasyonların gelişmesine yol açar.

Bu hastalığın gelişim nedenleri, esas olarak insan vücuduna giren ve palatine bademciklere yerleşen virüsler ve bakterilerdir. Ailenin rahatsızlığı varsa, o zaman istemeden soru ortaya çıkar, fakat boğaz ağrılı bulaşıcı mıdır, değil mi? Angina'nın nasıl bulaştığını ve ne anlama geldiğini anlamak için bu hastalığı ayrıntılı olarak ele alın.

Tonsillit veya angina aşağıdaki tiplere ayrılır:

Catarrhal angina bu hastalığın en kolay türüdür. İnsan vücudunun catarrhal formunun gelişimi, hastalığın hafif bir semptomatolojisinin tezahürüne bağlı olduğu zamandır. Ancak komplikasyon derecesi, hastalığın nedensel ajan tipine bağlıdır.

Catarrhal tonsillitis virüs veya mantar parazitlerinden kaynaklanabilir. Hastalığın nedeni bakteriler ise, o zaman zaten foliküler veya lacunar angina gibi ciddi bir hastalıktır. Virüslerin neden olduğu hastalığın akıntılı görünümü bulaşıcıdır ve başkalarına bulaşabilir. Mantarlar başkaları için asgari bir enfeksiyon riskine sahiptir.

Foliküler anjin, bakterilerden kaynaklanır, bu nedenle bu tür rahatsızlık, karmaşık sızıntı formlarından kaynaklanır. Enfeksiyöz anjinanın foliküler olup olmadığı sorusuyla, bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz. Başkalarına bulaşır, bu yüzden bir hasta kişi ve sağlıklı insanlar arasındaki iletişimden kaçınmak önemlidir.

Foliküler anjin, toplam iktidarsızlığa kadar iyilik halinin bozulmasından kaynaklanır, sıcaklık da artar ve boğazda ağrı görülür. Foliküler boğaz ağrısı çok tehlikeli bir rahatsızlıktır, çünkü tedavinin yokluğunda bademciklerin daha sonraki komplikasyonları vardır.

Lacunar angina foliküler ile ortak belirtilere sahiptir, sadece daha şiddetli bir percolasyon formundan kaynaklanır. Lacunar formunda, bademciklerin boşluğunda pürülan bir bileşim birikimi ve bunun ardından oral mukoza boyunca yayılması vardır.

Foliküler ve lacunar anjinin hala bir adı vardır - pürülan bademcik iltihabıdır, çünkü bu tür hastalıkları belirleyen ana belirtiler bademciklerin desteklenmesidir.

Pürülan boğaz ağrısı mı var, değil mi? Tabii ki, pürülan anjina bulaşıcıdır, çünkü streptokok veya stafilokoktan kaynaklanır.

Enfeksiyonların bulaşma yolları

Bademcik iltihabının bulaşıcı bir hastalık olduğunu bilerek, anjinin nasıl bulaştığını öğrenmelisiniz. Bu hastalığa yakalanmak için iki ana yol vardır:

Daha sık olmamakla birlikte, sağlıklı bir insan bu hastalık ile hava yoluyla damlacık yoluyla bulaşabilir. Bakteriler, konuşurken, hapşırma veya öksürme sırasında hastadan sağlıklı bir kişiye yayılır. Bir öpücük, sağlıklı bir kişinin enfekte olacağına dair% 100 bir işarettir. Bakteriler havaya girer ve birkaç metre boyunca uçarlar.

Eğer hasta bir kişi ile uzun süre kapalı bir odada iseniz pürülan boğaz ağrısı sözleşmesi riskini artırdı. Sonuçta, bu durumda, havadaki bakterilerin sayısı her saniye artar ve diğerlerinin kontaminasyon olasılığını arttırır.

Temas yolu üzerinde enfeksiyon olasılığı minimaldir, ancak hala mevcuttur. Hasta bir insanın yediği bir yemeğin yemesi halinde enfekte olabilirsiniz. Ayrıca bakteri taşıyıcıları, hijyen maddeleri ve hatta bazen kıyafetlerdir. Hasta bir kişiden enfekte olmak oldukça kolaydır, bu nedenle bir süreliğine diğerlerinden izole edilmesi tavsiye edilir. Hastayı izole etmenin ne kadar sürdüğünü veya enfeksiyon riskinin kaç gün azaldığını daha sonra öğreniriz.

Kaç gün hasta olabilirsiniz?

Biz pürülan anjinin nasıl bulaştığını öğrendik, bu yüzden enfeksiyondan kaç gün sonra, anjin, diğerleri için ve özellikle çocuklar için tehlikeli olmayı keser. Sözde bulaşıcı dönem kaç gün sürer, enfeksiyon yoluna bağlıdır. Hastalık hava yoluyla veya temasla tetiklenirse, 7 gün sonra bir kişi bulaşıcı olmayı bırakır.

Hastalığın gelişimi, vücutta uzun zamandır var olan bakteriler yoluyla ortaya çıktığı zaman, bir kişinin kaç gün bulaşıcı olduğu sorusuna cevap vermek zordur. Tam iyileşme teşhisi konulana kadar enfeksiyon tehdidi devam eder. Bu nedenle, bulaşma süresi esas olarak tedavinin ne kadar süreceğine bağlıdır.

Bir insanın bu hastalığa yakalanma süresi veya bu hastalık türü ne kadar süreyle enfeksiyon yoluna ve tedavi süresine bağlıdır. Sağlıklı bir kişi, tüm tedavi süresince veya herhangi bir aşamasında herhangi bir boğaz ağrısından enfekte olabilir.

Diğer şeylerin yanı sıra, enfeksiyöz anjinanın, bir doktora danışmadan hastalığın tedavisi bağımsız olarak gerçekleştirilirse, semptomlarının ortadan kalkmasından sonra bile kaldığını unutmamak önemlidir. Kendi kendine ilaç tedavisi, hastalığın sahte tedavisini amaçlayan çeşitli aktivitelerden oluşan bir komplekstir. Bu angina tedavisi ile, sadece durumun kötüleşmesi değil, aynı zamanda sonuçların ağırlaşması da gözlenir. Sonuçta, sadece hastanın sağlığı değil, aynı zamanda çevredeki insanlar ve çocuklar da tehdit altındadır.

Dr. Komarovsky'den faydalı bilgiler

Angina tehlikeli bir hastalıktır, ancak bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmadığı ya da tersine koruyucu etkisinin azaldığı, çocuklar ve emeklilik yaşındaki insanlar için en büyük tehlikedir.

Komarovsky, enfeksiyöz anjinin kaç gününe dair yararlı tavsiyeler verir:

 • Kuluçka dönemi ilk semptomların ortaya çıkmasından 5 gün sonra devam eder, bu nedenle bu süre boyunca hastalık en tehlikeli olanıdır.
 • Yeterli tedaviye sahip ev karantinasının süresi en az 7 gün olmalı, bundan sonra hasta başkalarıyla iletişime geçebilir.
 • Uygun tedavi, 4-5 gün içinde ortaya çıkan iyi oluşu iyileştirir
 • Doktor tam iyileşmeyi doğrulayana kadar aynı zamanda tedaviyi bırakmak yasaktır.
 • Hastalığın semptomları içkin olsa da, enfeksiyonlarından kaçınmak için başkalarına başvurulmaması önerilir.
 • Bakterilerin hava yoluna yayılabileceği mesafe 2 metredir. Bu nedenle, hastalığı sağlıklı bir kişiye yakalamak için yeterince kolaydır
 • Kendinizi başkalarından korumanın bir yolu yoksa, o zaman bir pamuklu gazlı bez giyinmelisiniz.
 • Angina çocuklar için çok tehlikelidir, çünkü zamansız tedavi hastalığın komplikasyonuna neden olur ve bu da sonuçlara neden olur:
 1. kronik bademcik iltihabına akan hastalık
 2. Kulak iltihabı
 3. kalp üzerinde çeşitli komplikasyonlar
 4. böbrek hastalığı
 5. menenjit gelişimi

Pürülan anjina hamile kadınlar için tehlikelidir, çünkü hastalığın komplikasyonları bebeğin yanı sıra gelecekteki annenin sağlığına da bulaşır.

Anjina ile enfekte olmamanın en iyi yolu, vitaminlerin sürekli olarak alınmasını, doğru beslenme, spor ve sertleşmeyi içeren önleme yapmaktır. Bağışıklığınızdan eminseniz hasta insanlardan korkmanıza gerek yoktur.

Foliküler boğaz ağrısı mı

Angina invulevrable mi?

Tonsillit dünyanın en yaygın hastalıklarından biri olarak kabul edilir. Her iki cinsiyetten, tüm yaş ve sosyal gruplardan temsilcileri etkiler, genellikle hoş olmayan sonuçlara ve solunumsal patolojilerin gelişmesine yol açar. Bu nedenle insanlar boğaz ağrısının bulaşıcı olup olmadığı ve hangi yollarla bulaştığı ile ilgilenmektedir. Bu tür bademcik iltihabı özelliklerini bilerek, enfeksiyonu önleyebilir veya önceden etkili bir şekilde önlenebilirsiniz.

Diğerleri için enfeksiyöz anjina?

Tarif edilen enflamatuar patoloji, sırasıyla bulaşıcı hastalıklara işaret eder, yüksek derecede bulaşıcılığa (bulaşıcılık) sahiptir.

Bademcillitin özellikle çocukluktan beri ona yatkın olan, bağışıklığı zayıflamış veya anjinaya neden olan çeşitli faktörlere yatkın olan insanlarda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu durumlar patolojinin gelişiminde rol oynamaktadır, ancak patojenler ve mikroorganizmalar - virüsler, bakteriler ve mantarlar - patojenlerdir. Hasta bir kişiden sağlıklı bir şekilde çeşitli yollarla bulaşabilirler, bu nedenle bademcik iltihabı kesinlikle çok bulaşıcı bir hastalıktır. Bazen epidemik önem kazanabilir, örneğin, sınırlı alanlarda işbirliği yapan küçük gruplarda.

Catarrhal sinüzit var mıdır?

Göz önüne alınan bademcik iltihabı formu, patolojinin seyrinin en kolay varyantlarını ifade eder. Sadece bademciklerin yüzey bölgesi iltihaplı, pürülan süreçler yoktur. Catarrtalik tonsillit tedavisi zamanla başlanırsa, ilerlemesini ve diğer hastalık tiplerine geçişini önlemek kolaydır.

Tedavi kolaylığı ve hafif semptomlara rağmen, özellikle de virüsün enflamatuar süreçlerin nedensel ajanı olduğu durumlarda sunulan bademcik iltihabı da çok bulaşıcıdır. Böyle bir boğaz ağrısı örneğin öksürdüğü zaman havadaki damlacıklar tarafından iletilir. Kataral tonsillitin günlük bulaşma durumları bilinmektedir. Kural olarak, bir hastayla birlikte yaşadıkları zaman, ortak ev eşyalarını, eşyaları kullanarak ortaya çıkarlar.

Lacunar Angina mı?

Bu tip hastalık ihmal edilen kataral tonsillitin mantıklı bir devamıdır. Bademciklerin virüslerinin, bakterilerinin veya mantarlarının yenilmesi ile karakterizedir. Kolayca çıkarılabilen grimsi beyaz veya sarı gevşek bir plak oluştururlar. Mukoza zarları lakuna hala bozulmadan kalır, ancak etkin olmayan süreçler komşu sağlıklı dokulara yayılmaya başlar.

Açıklanan boğaz ağrısı bulaşıcıdır ve daha hızlı ve daha kolay aktarılır. Mesele, bir baskın baskısında, bulaşıcılık parametrelerinin yüksek olduğu ve büyük konsantrasyonda biriken patojenik hücrelerin birikmesidir. Öksürdüğünde, nesneler üzerine yerleşirler ve uzun süre yaşayabilirler.

Pürülan foliküler anjina kontamine mi?

Lacunar tonsillit hızla ilerler ve sıklıkla foliküler forma geçer. Bunun için, bademciklerin mukoza zarlarında meydana gelen hasar, pürülan içerikli çok sayıda küçük veziküllerin oluşumunda tuhaftır. Foliküller bağımsız olarak patlar, tükürük patojenik bileşiklerle emdirilir. Hasta nefes alırken bile yüksek konsantrasyonlarda çevreye salınır.

Böylelikle, foliküler pürülan anjina hava kaynaklı, ev içi ve iletişim yöntemleriyle bulaşan en bulaşıcı hastalıktır. Patojenler, taşıyıcı olmadan uzun süre kalabilir ve yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanabilir.

Angina başkalarına karşı hassastır ve nasıl yayılır?

Bademcikler boğazın arka kısmında bulunan bezlerdir.

Ağız yoluyla vücuda giren mikroorganizmaları öldüren lökositler içerirler.

Eğer bademcik bulaşırsa, şişer, kızarır ve ağrılı hale gelir, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan anjina (veya akut tonsillit) ile sonuçlanır.

Bazen angina sinüzit ve bronşit gibi diğer hastalıklara yol açar.

Yaygın anjin belirtileri şunlardır:

 • ateş;
 • kulakta ağrı;
 • baş ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı.

Anjin başkalarına bulaşır mı, değil mi? Evet, boğaz ağrısı kişiden kişiye bulaşır. Neden ve nasıl oluyor? Anjina hastası olan bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğü zaman, çok fazla patojenik bakteri ya da virüsleri havaya “püskürtür”. Bir ayna, bir bardak ya da hasta bir kişinin plakasını kullanırken bile, boğaz ağrısı olabilir.

Angina virüs ve bakterilerden kaynaklanabilir.

 • Viral bir boğaz ağrısı için Cure bir haftadan fazla sürer.
 • Bakteriyel anjin daha az sürer ve birkaç gün sürer.

"Başkaları için bulaşıcı anjin" sorusunu cevaplamak, viral anjinin bakteriyelden daha bulaşıcı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, bağışıklık sisteminin virüsleri yok etmek için daha fazla zaman almasından kaynaklanmaktadır. Hem havada hem de fekal-oral yollarla bulaşabilir. Doktorunuz, anket veya çeşitli testler temelinde sahip olduğunuz hangi anjina türünü teşhis edebilecektir.

Foliküler boğaz ağrısı ve kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz?

Foliküler anjin, bademciklerin mukus foliküllerini örten mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Kural olarak, bu hastalık 10-25 yaş arası insanları etkiler. Nadiren, küçük çocuklarda ve yaşlılarda foliküler anjin ortaya çıkar.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • titreme;
 • yüksek sıcaklık;
 • vücutta bir ağrı;
 • boğaz ağrısı;
 • kulak ve boyunda ağrı;
 • bademcikler görüntülerken, onlar sarımsı veya beyaz kaplama ve beyaz püstül ile, kırmızı ve iltihaplı olması muhtemeldir.

Ağızdan hoş olmayan koku, yutma problemleri de foliküler boğaz ağrısı ile ilişkilidir.

Hasta çocuklar genellikle bulantı, kusma ve karın ağrısından şikayet ederler.

Sadece hastalar değil, akrabaları da foliküler bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını merak etmektedir.

Bu tür boğaz ağrısı gerçekten bulaşıcıdır.

Hastalık, esas olarak doğrudan temas yoluyla (örneğin bir öpücükle) ya da havadaki damlacıklar (öksürme ve hapşırma) yoluyla yayılır.

Boğaz ağrısı çok bulaşıcı ve kişi hastalığa yol açan havadaki en küçük damlacıkları göremese de, bazı önlemler alabilirsiniz:

 • Ellerinizi sık sık yıkayın, çünkü ellerinizdeki bakteriler ve virüsler yemek sırasında ağız yoluyla vücuda girebilir.
 • Bardak, tabak, kaşık, diş fırçası vs. angina olan bir kişi. Boğaz ağrınız varsa, bulaşıkları ve kişisel eşyalarınızı ayrı ayrı saklayın, böylece yanlışlıkla başkaları tarafından alınmaz.
 • Bakteriyel anjina hastalığınız varsa, antibiyotiklerle tedaviye başladıktan sonra diş fırçasını değiştirin ve daha önce kullandığınız bulaşıkları dikkatlice yıkayın. Foliküler boğaz ağrısının bulaşıcı olup olmadığını ve kendinize tekrar bulaşmak istemediğini sorduğunuz cevabı zaten biliyorsunuz.
 • Bolca su iç. Su, boğazın kurumasını önler, böylece bakteriler ve uygun koşullara sahip virüslerden yoksun kalır.
 • Günlük kullanım boğaz için bir durulama durulama, bu enfeksiyonu önlemek için yardımcı olur.

Sürekli enfeksiyon korkusunda kalmaya gerek yoktur. Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısının zamanında tedavi edilmesi ve ayrıca önlemlere uyulması bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Yinelenen bademcik iltihabından muzdarip olursanız, doktor bademcik kaldırmanızı tavsiye edebilir.

Angina invulevrable: başkalarına aktarıldığı gibi

Anjina invaziv midir, angina nasıl bulaşır ve enfeksiyonu önlemek için neler yapılabilir - bu tıp forumlarında okuyabileceğiniz çok sorundur.

Kişiler hastalanmayı sevmez, kişisel veya aile nedenlerinden dolayı, birkaç gün boyunca hastalık iznini almanız gerektiğinde bu vakaları saymaz.

Kimse akrabalarını sağlıksız görmek veya kendilerini hasta etmek istemez.

Bu nedenle, anjina ile enfekte olmanın yolu herkese bilmeye değerdir - hastalığın önlenmesi bir salgın sırasında bile sağlıklı kalmaya yardımcı olur veya en azından enfeksiyonun önlenmemesi durumunda hastalığın seyrini kolaylaştırır. Başkaları için enfeksiyöz anjin anlayacağız.

Angina - bu hastalık nedir

Foliküler anjin, üst solunum yollarının en yaygın bulaşıcı hastalıklarından biridir. Boğaz ağrısı nedeniyle hasta bir kişiden ya da kullandığı nesnelerden enfekte olabilirsiniz. Anjina'nın nedensel ajanları bakteri ve virüsdür:

 • stafilokok;
 • streptokoklar;
 • spiroketler;
 • Mantar enfeksiyonları;
 • Adenovirüsler.

Bademciklerdeki iltihaplanma lokalizedir. Başlangıçta şişer ve kızarırlar, sonra bir insana rahatsızlık vermeye başlarlar - yutulduğunda ağrı olur.

Bademciklerin yüzeyinde irin birikebilir, beyaz veya sarımsı bir kaplama oluşturur. Hastalık stres, kronik uyku eksikliği, aşırı çalışma veya hipotermi gibi faktörlerin etkisi altında gelişebilir. Sıklıkla, bu hastalık ARVI veya ARI bir sonucudur.

Foliküler tonsillit, iç organlara, kalbe, kas iskelet sistemine çok sayıda komplikasyon verebilir. Bakterilerin neden olduğu anjinaları tedavi etmek için antibiyotiklere ihtiyacınız vardır. Viral anjin, antiviral ajanlar ile tedavi edilir. Tüm durumlarda yatak istirahati zorunludur.

Dört çeşit anjina vardır:

 1. Catarrhal - sadece bademciklerin yüzeyini etkileyen en kolay form. Hasta kuruluk ve boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik şikayet ediyor, ancak sıcaklık subfebrile kalabilir.
 2. Lacunar tonsillit - bademcikler bir plak oluştururlar, vücut ısısı keskin bir şekilde 39-40 dereceye çıkar. Hasta ağrıyan eklem ve kaslardan şikayetçidir.
 3. Foliküler - adında bademcik birikmiş pus üzerinde foliküller olarak, adını aldı. Bu nedenle, bu form genellikle pürülan anjina denir. Boğaz çok acı verir, vücut ısısı artar, hasta ateşlidir.
 4. Ülseratif-ateş-sıcaklık, ağrı ve iltihaplanma sürecinin diğer semptomları yoktur, bademcikler, altta yatan ülserlerin oluştuğu, karakteristik gri bir kaplama ile kaplanır.

Herhangi bir enfeksiyöz hastalık anjinası, başka bir kişiden enfekte olabilir.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyon yolları

Angina, havadaki damlacıklar tarafından bir kişiden diğerine doğrudan temas, öpücük veya el sıkışma, ev eşyaları ve aynı zamanda çok hızlı bir şekilde iletilir.

Bir kişi, bulaşıcı boğaz ağrılı bulaşıcı olduğunu düşünürken, hastalık hava damlacıkları tarafından bulaşır ve önleme gerekiyorsa, enfeksiyon zaten vücuda nüfuz eder.

Anjin henüz nasıl bulaştı? Erişkinlerin enfeksiyonu sıklıkla stafilokok veya streptokoklarla enfekte olmuş gıdalar aracılığıyla ortaya çıkar. Hasta biriyle iletişime geçemezsiniz, ancak yemek yemeyi ya da evde onunla yemek yerseniz hala boğaz ağrınız olur.

Peki, pürülan anjina nasıl bulaşır? Bu hastalık neredeyse her zaman öksürük ve hapşırma ile eşlik eder. Aynı zamanda, bakteriler hasta kişiden küçük çaplı tükürük, balgam ve hava dağılımı ile birlikte birkaç metre yarıçap içinde. Aktiviteleri birkaç saat daha kurtarabilirler.

Birbirinden belli bir mesafede sıradan konuşmalarda bile, yetişkinlerin enfeksiyonu mümkündür. Bu durumda en iyi korunma - pamuk-gazlı bandaj. Ancak giymek hasta bir adam olmalı, sağlıklı bir insan olmamalı ve her dört saatte bir değiştirmeyi unutmamalı. Kullanılan sargı silinir veya atılır.

Evin boğaz ağrısı varsa, o zaman izole edilmelidir, ayrı yemekler, yatak çarşafları, havlular ile sağlanmalı ve tüm bu maddelerin yıkanıp düzenli ve iyice yıkandığından emin olunmalıdır. Aynı şey yemek için de geçerlidir, aksi takdirde boğaz ağrısı olup olmadığı sorusuna çok hızlı bir şekilde cevap alabilirsiniz.

Bazen yetişkinlerde anjina, bir kişi zaten enfekte olmasına rağmen uzun görünmez - bağışıklık sistemi çok güçlü ise bu olur. Böyle bir kişiden enfekte olabilirsiniz, dışarıdan da olsa, anjin hiçbir şekilde kendini göstermeyecektir.

Bu nedenle, soğuk mevsimde, önleme ve önlemler zorunludur - diğer insanlarla olan iletişimi azaltmak ve başka insanların şeylerini kullanmamak daha iyidir.

Boğaz ağrısı kaç gün

Pürülan anjina bulaşıcıdır, kurulur. Hasta bir kişiyle temastan kaçınamazsanız, ne kadar süre enfekte olabileceğinizi öğrenmek için kalır. En tehlikeli, hastalığın ilk günleridir. Bakteriler ve virüsler aktif olarak çoğalır, hastalık ilerler ve antibiyotikler alınsa bile tedavi henüz yeterli değildir.

Hasta ile ne kadar iletişim kurmamalıyım? 4-5 günden az değil. Ama sonra boğaz ağrısı olabilir, bu yüzden kendiniz için kontrol etmeyin, yatağa yatmak, gargara yapmak ve antibiyotik almak istemiyorsanız, bulaşıcı ya da değil.

Üç hafta içinde, hasta başkalarına tehlike oluşturur, çünkü eğer bir olasılık varsa, bu süre boyunca ona yaklaşmamalıdır.

Boğaz ağrısı cinsel yoldan geçip geçmediği - çok sık doktorlara bir soru sordu. Mantıklı olarak cevaplamak için düşünmek yeterlidir.

Cinsel bir ilişki varsa, insanlar birbirlerine çok yakındır - kucaklamak, öpmek. Aynı hijyen maddelerini kullanması da aynı yatakta kalmaktır. Bu% 100 angina kontraksiyon şansı.

Önleyici tedbirler ve önlemler

Eğer sevilen biri veya evden birisinin bir foliküler boğaz ağrısı teşhisi konması halinde, bu tür basit önlemler alarak kendinizi hastalıktan koruyabilirsiniz:

 1. Pamuklu gazlı bez giyin.
 2. Mümkün olduğunca sık odayı havalandırın.
 3. Oksolen merhem ve diğer antiviral profilaksiyi kullanın.
 4. Mümkün olduğunca sık elinize sabun ve su ile yıkayınız.
 5. Hasta ile teması en aza indirin ve kişisel eşyalarını kullanmayın.

Foliküler anjin iyileşmesi birkaç hafta sürecek tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle, enfeksiyonu önlemek için her türlü çabayı sarfetmek daha iyidir. Bu önleyici gargarada çok iyi. En basit tarif, bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuzun çözülmesidir.

Ayrıca boğazın, muz ya da papatya süslemelerinin durulanması için tavsiye edilir. Foliküler bademcik iltihabı gelişirse, zaten enfekte olmuş insanları da tedavi için kullanabilirler. Dişlerin durumunu izlemek, çürükleri zamanında tedavi etmek, sertleşme, vitaminler ve kötü alışkanlıkların reddedilmesi ile bağışıklığı donmamak ve güçlendirmemek önemlidir. Bu yazıda videoda angina hakkında bir çok ilginç bilgi var.

Foliküler boğaz ağrısı ve nasıl bulaşır?

Foliküler anjina bakteriyel bir hastalıktır, bu yüzden hasta etraftaki herkese bulaşıcıdır. Angina temel olarak hava yoluyla ve iç hatlarla bulaşır. Hastalığın yayılmasını önlemek için, hasta diğerlerinden izole edilmelidir.

Foliküler anjina bulaşır mı

Angina enfeksiyonun etken maddesi olarak sınıflandırılır, en zor olanı pürülandır. Karakteristik özelliği boğazda beyaz veya pürülan bir plak olup, foliküler anjinle bademciklerin folikülleri üzerinde yer alır. Hastalık tehlikelidir, çünkü bademciklerin kan damarları yüzeyde yer aldığından, vücudun her tarafındaki enfeksiyonun hızlı yayılma riski vardır. Zamansız ve yanlış tedavi durumunda, hasta vücudun genel zehirlenmesi ve nazofarenks ve kulaklara verilen en güçlü ağrı duyumları ile tehdit edilir.

Hastalık tanımlanabilir ve evde bulunabilir, çünkü karakteristik belirtileri vardır:

 1. yüksek vücut ısısı;
 2. ateş;
 3. bedenin zehirlenmesi;
 4. boğazda hızlı ağrı;
 5. kas ağrısı;
 6. baş ağrısı;
 7. açısal maksiller lenf düğümleri büyük ölçüde büyüklüğünde artar, palpasyonla hasta ağır ağrı hisseder;
 8. Bazen deri döküntüleri vardır.

Bu belirtilerle foliküler tonsillitin bir miktar tedavi gerektirdiğinden hemen bir doktora görünmeniz gerekir. Teşhisi doğrulamak için doktor analiz için kan vermenizi tavsiye eder. Çalışma belirgin bir lökositoz gösteriyorsa - tanı doğrulandı.

Foliküler boğaz ağrısının özelliklerinden biri boğazdaki özel acıdır. İlk olarak, sadece yutulduğunda tezahür edebilirler, ancak zamanla büyürler ve dayanılmaz hale gelirler. Görme muayenesinde doktor bademciklerde büyüklük, şişme, kızarma gibi güçlü bir artışa dikkat çeker. Hastalığın ana tehlikesi, sadece bademcikler üzerinde lokalize olmasına rağmen, sürekli boyutta artış göstermesine rağmen, apse şeklinde pürülan foliküllerde yatmaktadır.

Bu süreç kontrol edilmezse, kanın genel bir enfeksiyonuna yol açabilir.

Hastalık başkalarına tehlikeli midir?

Açıkça, foliküler anjin başkalarına bulaşır ve tedavi kapalı bir infeksiyon bölümünde gerçekleştirilmelidir. Eğer hasta nispeten iyi hissediyorsa, herhangi bir komplikasyon olmazsa, ev tedavisine izin verilir, ancak tüm güvenlik kurallarına uyulursa, sıkı bir inkübasyon rejimine dikkat edilmelidir. Hasta nihayet iyileşene kadar hastalığın bulaştığını düşünmeye değer. Birçok doktor, ilk semptomların ortaya çıkmasından sonraki beşinci günde foliküler anjinanın başkalarına bulaşmadığını kabul eder, ancak bu güvencelerin% 100'ü değildir. Kuluçka dönemi iki günden fazla değildir, ancak ilk belirtilerin ortaya çıktığı zamandan bulaşıcıdır. Angina hastalığın başlangıcından 3 ila 5 gün sonra en bulaşıcıdır, patojenler havaya iki metreye kadar yayılabilirler, böylece hastanın ayrı bir odada izole edilmesi tavsiye edilir.

Ev tedavisi yapılırsa, anjin tüm aile üyeleri için bulaşıcı olduğunu unutmayın. Kişisel hijyen kurallarına uymak, hastaya kişisel eşyaları, havluları vb. Vermek önemlidir.

İyileştirmeler ne zaman geliyor?

Uygun tedavi ve hastanın tüm önerilerine riayet edilmesi ile iyileşme genellikle 5-7 gün içinde gerçekleşir. Her durumda, hastanın ne kadar iyi hissettiği önemli değil, tedaviyi bırakmamalı, işine ya da okula gidelim. Bu dönemde bile, boğaz ağrısı başkalarına bulaşıcı olabilir, sağlığınıza ve yakınlarınıza dikkat edin!

İyileşme döneminde yatak istirahatini gözlemlediğinizden emin olun. Bağışıklık zayıftır, enfeksiyon ile herhangi bir temas halinde, tekrar enfeksiyon ve komplikasyon riski vardır.. Genel olarak, komplikasyonsuz foliküler anjina en az 10-14 gün boyunca tedavi edilmelidir, hepsi de hastalığın seyrine bağlıdır.

Olası komplikasyonlar

Tedavi başlangıcından 5-6 gün sonra gözlenen herhangi bir gelişme yoksa, bu durum etkisiz olduğunu gösterebilir. Foliküler boğaz ağrısının komplikasyonları, tedavinin geç başlangıçlı olması ve yanlış seçilmiş ilaçların kullanılması durumunda olabilir. Bu hastalık ile ilişkilendirilebilecek başlıca komplikasyonlardan aşağıdakileri not edebiliriz:

 • paratonazil apsesi;
 • streptokokal menenjit;
 • zehirli şok;
 • glomerülonefrit.

Peripetal dokularda pus varsa, kan enfeksiyonu oluşabilir.

Foliküler anjin, sadece hastanın kendisi için değil, çevredeki tüm insanlar için de tehlikeli olan karmaşık bir hastalıktır. Tedaviye ve belirtilere karşı dikkatli olun, hastalığa başlama! Foliküler tonsilliti zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edin. Sadece bu yolla komplikasyonları önler ve hastalığınızdan hızla kurtulur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda bademcikler iltihabı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Bademcikler veya bademcikler koruyucu bir işlev yapan lenfoid dokulardır. Büyük miktarlarda lenfositler içerirler, bu da zararlı mikroorganizmaların hava solumasıyla vücuda girmesini önler.

Çocukta eksudatif otit ve tedavisinin özellikleri

Otitis, farklı yaşlardaki çocuklarda görülen en yaygın hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Patolojinin seyri çeşitli aşamalardan geçebilir ve bağışıklık sisteminin durumuna, işitme cihazının yapısının özelliklerine ve alerjik reaksiyonların varlığına bağlıdır.