Loading

Çocuklarda ve yetişkinlerde herpes boğaz ağrısı nasıl ve ne tedavi edilir?

Herpetik boğaz ağrısının tedavisi, semptomatik tedavi ve hastanın hastalığın etken maddesine karşı bağışıklık geliştirdiği ve enfeksiyonun kendisini baskıladığı dönem boyunca hastanın desteğinden oluşur. Herpes boğaz boğazının tedavisi için özel yöntemler ve yöntemler bugün için geliştirilmemiştir, bu nedenle iyileşmeyi onunla hızlandırmak imkansızdır. Aynı zamanda, hastalığın uygun bir şekilde tedavi edilmesi genellikle sonuç vermeden sona erer, bundan sonra hasta uzun süreli (genellikle ömür boyu) bağışıklığı sürdürür.

Herpes boğazının hem çocuklarda hem de yetişkinlerde tedavisi evde yapılır. Sadece ciddi semptomların ortaya çıkması ve komplikasyon riskinin olduğu nadir durumlarda hastanın hastaneye yatırılması gereklidir.

Herpes boğaz ağrısı tedavisinde amaç ve hedefler

Herpes boğaz ağrısı tedavisi öncelikle akut dönemde hastanın durumunu hafifletmeye yöneliktir. Hastalığın kendisine çoğu vakada ateş, şiddetli boğaz ağrısı, halsizlik, sindirim bozuklukları eşlik eder. Tedavinin kendisi, herpesin belirli bir hastada boğazının neden olduğu semptomlara bağlıdır.

Herpetik boğaz ağrısının çocuklarda tedavisi de hastalığın çeşitli komplikasyonlarına karşı bir savunmadır. Bu, özellikle herpangina'nın tehlikeli sonuçlarını geliştiren yaşamın ilk üç yılındaki çocuklar için geçerlidir.

Aynı zamanda, herpes boğaz ağrısı tedavisi viral enfeksiyonun doğrudan kontrolünü ima etmez. Hastalığın nedensel ajanının çoğalmasını imha etmesine veya en azından içermesine izin veren fonlar, günümüzde mevcut değildir ve sadece vücudun bağışıklık sistemi enfeksiyonla başa çıkabilir. Bu kuralı anlamak, hastayı antivirüs olarak tanıtılan fonları satın almayacak, ancak gerçekte istenen sonuca sahip değildir.

Yaygın popülaritesi ile, herpes boğaz ağrısı Groprinosin etkinliğini desteklemek için hiçbir kanıt yoktur

Herpetik boğaz ağrısı tedavisinin bu hastalığı unutması 2-3 gün bekleyeceğini düşünmeyin. Hastalığın nedensel etkeni bedenin kendisi tarafından ortadan kaldırılıncaya kadar sadece bir süre için hastanın az veya çok normal durumunu sağlayacaktır.

Tedavide eylem dizisi

Herpes boğaz ağrısı seyrini dikkate alarak, aşağıdaki plana göre tedavi etmek gereklidir:

 1. Sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında, antipiretik ajanlar kullanılır;
 2. Paralel olarak, hastaya sınırsız miktarda pratik olarak bol miktarda içki verilir. Hasta bir çocuk, en sevdiği içecekleri pişirmek ve satın almak için, mümkün olduğu kadar çok içki içmeye ikna edilmelidir. Bol miktarda içecek olmadan, antipiretik ajanların etkinliği düşük olacaktır ve yüksek olasılıkla ciddi zehirlenme belirtileri de ortaya çıkacaktır;
 3. Hastalığın ikinci gününde, boğazda ağrı gelişimi ile birlikte çeşitli analjezik ve anti-inflamatuar ilaçlar kullanılmaya başlanır. Bunların listesi aşağıda verilmiştir;
 4. Eğer burun akıntısı olan burun akıntısı burun tıkanıklığına ve burun nefeslerinin bozulmasına yol açarsa, nazal vazokonstrüktif veya antihistamin damlaları ve spreyleri kullanılır. Onları yatmadan önce gömün, böylece hasta normalde dinlenebilir. Özellikle çocuklar için bunları kullanmak her zaman tehlikelidir;
 5. Üçüncü günde, sıcaklıkta tekrarlanan bir artış genellikle geliştiğinde, antipiretik ajanlar kullanılır;
 6. Hastalık boyunca, boğaz, mukoza zarlarını nemlendirmek ve onları kurumaya karşı korumak için basit tuz ve soda çözeltilerinin yanı sıra, soğumalara ve bitkilerin infüzyonlarına dayanan anti-enflamatuar çözeltiler ile durulamak için yararlıdır.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için, St. John's wort acıyı hafifletmek için boğazı sulandırır.

Tüm fonlar sadece gerekirse uygulanır. Sadece antipiretikler içilmemelidir çünkü halsizlik hissedilir, ancak sıcaklık 38 ° C'de tutulur. Tüm yollar sadece semptomları durdurmak ve zayıflatmak için izin verir ve semptomlar tolere edilebilir ise, uygun ilaçları uygulamak için gerek yoktur.

Hastalık, menenjit - konvülsiyonlar, bilinç kaybı, çiğneme kaslarının spazmları - yanı sıra kalpte veya böbrekte ağrı gelişirse, hasta bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Bu tür semptomlar, ilgili organların viral hasarını ifade eder ve hastalığın komplikasyonlarına yönelik olarak zarar verici olabilir. Bu kuralı, 2 yaşın altındaki çocuklar ve farklı immün yetmezlik formları olan yetişkinler için gözlemlemek özellikle önemlidir.

Herpetik bir boğaz ağrısı tedavi etmek için?

Herpes angina ile sıcaklığı azaltmak için standart antipiretikler - Nurofen, Parasetamol, Efferalgan - kullanılır. Yetişkinleri tedavi ederken, Aspirin kullanabilirsiniz, ancak daha güvenli araçlarla değiştirilmesi istenebilir.

Boğazda geçici rahatlama veya ağrı hafiflemesi için:

 • Çözeltileri anestetiklerle durulayın -% 2'lik lidokain çözeltisi, Teraflu Lar;
 • Emici haplar ve şekerler - Strepsils Plus, Hexoral Tabs, anestezi ile Grammidin Neo, Tantum Verde, Teraflu Lar ve diğerleri;
 • Farinks - Teraflu Lar, Tantum Verde sulama için spreyler.

Bunlar arasında en etkili çözüm, birkaç saat boyunca tam anestezi sağlayan lidokaindir.

3 yaşından küçük çocuklarda herpetik bademcik iltihabı tedavisinde gargara yapamazsınız, çünkü çocuğun kendisi farinksin kaslarını yeterince kontrol edemez ve prosedürü yerine getiremez. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için spreyleri kullanmaları yeterlidir.

Anti-inflamatuar ajanlar olarak, Tantum-Verde'nin çeşitli formları - sprey, durulama çözeltisi, tabletler - ve anti-enflamatuar etkiye sahip çeşitli bitkilerin dekompozisyonları kullanılabilir. Nadir durumlarda, hastalık Claritin ve Suprastin gibi sistemik antienflamatuar ilaçların kullanımını gerektirebilir, ancak sadece bir doktor tarafından reçete edilir ve sadece gerekirse.

Soğuk boğaz ağrısı olan soğuk algınlığı ile mücadele etmek için Naphthyzine, Galazoline, Nazol, Nasol Baby ve Nazole Kids kullanılabilir. Otrivin Bebek. Eğer hasta yeterince içmezse, burnundaki mukus kuruyabilir ve bu durumda nemlendirici solüsyonlar kullanarak - deniz suyuna dayalı basit tuz çözeltileri. Hasta aşırı miktarda içerse, burun mukozası kurumaz.

Çoğu durumda, boğazın salin ile yıkanması, mukoza zarlarının normal nemlendirilmesi için yeterlidir. Bu amaçlar için daha pahalı araçların kullanımı gereksizdir.

Basit bir tuz çözeltisi, boğazdaki ağrı tolere edilebilir ise, çeşitli anti-enflamatuar bileşiklerin yerine gargara olabilir. Böyle bir araç çok ucuz ve uygun maliyetlidir (bir bardak su içinde bir çay kaşığı soda çözülür), ancak farinks ve bademciklerin mukoza zarını etkili bir şekilde nemlendirir.

Farinkste döküntü ile ne yapmalı?

Herpes boğaz ağrısı ile vezikül kaldırmak için hiçbir önlem gerekli değildir. Onları delme veya yırtma girişimleri sadece artmış ağrıya ve bir bakteriyel enfeksiyon ile enfeksiyon riskine yol açacaktır. Hastalığın seyrinin zamanlaması üzerinde, bu prosedürler etkilemeyecek, hastanın durumunu hafifletmeyecektir.

Veziküller kendileri yaklaşık 4 günlük hastalık için açılacaktır. Bundan sonra, yerlerinde oluşan ülserler, damak veya yutak yüzeyinde herhangi bir kusur oluşturmadan kabuklanıp iyileşirler.

Tedavi rejimi

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi için hasta için yatak istirahatı ile olmalıdır. Hastanın çoğu zaman harcadığı bir odada normal sıcaklık (19-21 ° C) ve havanın nemi (% 50-70) korunur, hastanın kendisi sıcak ve rahat olacak şekilde giyinmelidir.

Boğazdaki şiddetli ağrı döneminde, hastanın yumuşak, püre benzeri veya yağlı yemekler hazırlaması gerekir. Hastalık Pevsnera sisteminde 13 numaralı diyet gözlendiğinde, ayrı ayrı inceledik...

Herpes boğaz ağrısı olan bir hasta için muz püresi

Hasta, özellikle küçük bir çocuk söz konusu olduğunda, yemeye zorlanmamalıdır. İştahsızlık durumunda, zorla besleme, sindirim bozukluklarının gelişmesine ve durumun kötüleşmesine yol açabilir. Hasta yemek istemiyorsa, düzensiz bırakılabilir ve bırakılmalıdır.

Herpes angina ile içilmesi istenen su, çaylar, kompostolar, oda sıcaklığının sularıdır. Sıcak ve sıcak içecek, farinksin mukoza zarlarının tahrişine bağlı olarak kontrendikedir.

Herpes angina ile yüzebilir ve başınızı yıkayabilirsiniz, ancak banyoya ve dumana gitmek kesinlikle yasaktır.

İyileşme sırasında, hastanın iyiliği geliştiğinde, iyi havalar sağlayarak dışarıda yürüyebilir. Sıcaklık düşüşünün subfebril değerleriyle, hasta normal bir yaşam sürdürebilir, sadece diğer insanlarla iletişimi sınırlayabilir.

Tedavi ne kadar sürer?

Herpes boğaz ağrısı çoğu hastada 8-10 gün içinde gerçekleşir. Bu durumda, farklı ilaçların kullanılması daha az gereklidir:

 • Antipiretikler genellikle, sıcaklık, subfebril değerlerine düştüğünde, 4-5 gün gibi erken bir zamanda gerekli değildir;
 • Boğaz için analjezikler ve anti-inflamatuar ilaçlar 5-6 gün sürmelidir. 6. günde, genellikle tüm kesecikler açılır ve yerlerinde kalan yaralar kabuklarla kaplanır, boğazdaki ağrı o kadar zayıflar ki, hastaya yemek ve içmek için müdahale etmezler;
 • Soğuk algınlığı ilaçları, ilaç rinitinin gelişmesini önlemek için 5 ardışık günden fazla kullanılmaz.

Nazolom, yatmadan önce kullanmak için mantıklıdır, normalde temizlenmiş bir burun ile rahatlamak için

6-7. Günde hasta zaten normal yiyecekler yiyebilir. İlaçların bu zamanda kullanımı tamamlanır, genel tedavi rejimi hastanın durumunun tamamen normale döndürülmesine. Başka bir 10-14 gün boyunca hasta karantinada olmalıdır: çocuk çocuk gruplarını, okulu veya bahçeyi ziyaret etmemelidir, yetişkinler işe gitmeyebilir.

Bu hastalığı veya hastalığı tedavi etmek imkansız mı?

Birçok hasta (özellikle de hasta çocukların ebeveynleri), herpes boğaz ağrısı ile iyileşmenin hızlandırılamayacağı fikrini kabul edemez ve tedavinin şartlarını kısaltacak tedavi yöntemleri ve yöntemleri bulmaya çalışırlar. Bu ilaçların bazıları işe yaramaz, aynı zamanda güvenlidir ve plasebo olarak kullanılır. Diğer ilaçlar yan etkilerinden dolayı zararlı olabilirler ve herpes boğazının bunları yetişkinlerde ve çocuklarda boğazlanması kabul edilemez.

Herpetik bademcik iltihabını aşağıdaki gibi tedavi etmek kesinlikle gerekli değildir:

 • Asiklovir, Valasiklovir ve diğer anti-herpetik ajanlar. onlar yaratıcısı veya hastalığın seyri ya üzerinde hiçbir etkisi olmadığı için Herpes anjina bu fonların karşı etkilidir herpes virüslerinin neden olduğu, ve değildir. Öte yandan, bu ilaçlar genellikle çok ağır yan etkilere neden olurlar. Ayrı bir makalede ayrıntılı olarak anlatılıyor...
 • Çeşitli evrensel antiviral ve immünmodüle edici ajanlar. Herpetik boğaz ağrısından etkililiği kanıtlanmamıştır ve sadece bir plasebo olarak kabul edilebilirler. Bu gövde (Citovir-3 Immunal), diğerlerinde ise (örneğin, Anaferon) interferon birden aktivatörleri, oral interferon alınması için araçları içeren;
 • Bir kuvars lamba - bu çare herpangina tedavisinde yararsız ve tehlikelidir;
 • İnhalasyonlar - eğer buhar ise, o zaman vücutta enfeksiyonun yayılmasını teşvik ederler, fakat herhangi bir terapötik etki göstermezler. inhalasyon nebulizatör, çiftler mukoza boğaz membran ve üzerine çökeltilen ise, benzer şekilde, herhangi bir etkiye sahip
 • Boğazın ısısı ve kompresler - inhalasyonlara benzer.

Bir moda nebulizer çok katı görünüyor, ancak herpes boğaz ağrısı etkisi sağlamaz

Unutmayın: Çocuklarda herpetik boğaz ağrısını tedavi ve yetişkinler semptomatik daha, bir doktor ataması gerektiğini diğer bazı araçlar gerekiyorsa. Evde hastaya bağımsız olarak denemek mümkün değildir.

 • Hastanın durumunu rahatlatmak için herpes boğaz ağrısı semptomatik tedavi ile tedavi edin;
 • Bu hastalıktan iyileşmeyi hızlandırmak için hiçbir yol yoktur;
 • İç organlara ve beyine ciddi hasar belirtileri bir doktor tarafından muayene edilmesi gerektiğinde;
 • Tedavi kendisi genellikle 5-6 gün sürer ve hasta çok hasta hissettiğinde günlerde yatak istirahati uygunluk açısından sağlar.

Herpes boğaz ağrısı, ne yapılır ve evde nasıl tedavi edilir?

Herpes boğaz ağrısı, enterovirüs enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Angina, viral bir genesis - bademcik iltihabı, herpes virüsü ile ilgisi olmamasına rağmen herpetik olarak adlandırılacaktır. Adı, mukusun herpetik lezyonları olan döküntülerin benzerliğinden ve boğaz hastalığında ağrı semptomlarının tanımlanmasının genelleştirilmesi nedeniyle elde edildi.

Herpes boğazının seyrinin her zaman akut bir formu vardır ve hastalığın gelişimi ve sonuçları belirli belirleyici faktörlere bağlı olacaktır: bağışıklığın yoğunluğu, virüsün virülansı ve çevredeki epidemiyolojik durum.

Basit kelimelerle nedir?

Herpes boğaz ağrısı, sıcaklıkta keskin bir yükselme, tipik şiddetli ateş, farenksin iltihabı, ağızda görünüm ve iyi işaretlenmiş ve çok ağrılı keseciklerin ağız boşluğunda ortaya çıkan viral bir hastalıktır. Çoğu durumda hastalık, insanlarda iyileşmeden sonra, çocuklarda gelişir, kalıcı bağışıklık gelişir, bu nedenle tekrarlanan enfeksiyon vakaları çok nadirdir.

Şu anda bu hastalık için spesifik tedaviler yoktur ve bu nedenle tedavi, hastalığın akut periyodu sırasında semptomları hafifletmek ve rahatlatmaktır. Çoğu durumda prognoz elverişlidir: hemen hemen tüm hastalar herhangi bir komplikasyon olmaksızın iyileşir, ancak istisnalar vardır. Bu nedenle, herpes yaşamın ilk yılındaki boğaz ağrısı, ayrıca bağışıklık yetmezliği olan hastalarda ölümcül olabilir.

Hastalığın gelişim nedenleri

Herpes boğazının tüm nedenleri, A ve B gruplarının Coxsackie enterovirus (ECHO) aktivasyonundan kaynaklanır. Provokatif faktörler şunlardır:

 • sezon - yaz ve sonbahar başında virüs aktive edilir;
 • grip;
 • herpes virüsü (çok nadiren);
 • azalmış bağışıklık;
 • bağırsak enfeksiyonları;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • hipotermi;
 • ıslak ayaklar;
 • Aşırı dondurma;
 • bol miktarda buzlu su;
 • sık stres.

Herpes boğazında bir yaşın altındaki boğazda nadiren görülür, ancak bu olursa, komplikasyonları önlemek imkansızdır. Çoğu zaman, bu tanı 4 ila 14 yaşlarında yapılır. Bu dönemde çevre dünya ile aktif bir tanışma başlıyor ve anaokulu ve okulu ziyaret etmek kırılgan organizma için büyük bir stres.

Bu, bu hastalığın en yaygın nedenidir. Onun yaşla ilgili özelliği, çocuğun daha büyük, boğaz ağrısı daha zor olmasıdır.

semptomlar

Herpes boğaz ağrısı ani bir ani sıcaklık artışı ile 38-39 ° C arasında başlar ve hastanın durumunun kötüleşmesi ile başlar. Hastalığın ilk saatlerinde zayıflık, sinirlilik, halsizlik, boğazda kızarmaya başlar, içinde bir terleme hissi vardır, ama hala acı yoktur.

Yavaş yavaş, herpes boğazının tipik semptomları çocuk veya yetişkinlerde gelişmeye başlar (bkz. Fotoğraf):

 1. Yüksek sıcaklık - 40 ° C'ye kadar;
 2. Yeme sırasında kötüleşen şiddetli boğaz ağrısı;
 3. Burun akıntısı ve öksürük;
 4. Alt çene altında ve kulakların yanında lenf düğümlerinin genişlemesi.

Bu semptom kompleksi hemen hemen tüm hastalarda görülür. Nadir durumlarda, yetişkinlerde herpes boğaz ağrısı, ağız ve yutak mukoza zarının iltihabı ile, döküntü olmadan akabilir. Tam tersine, çocuklarda herpes boğaz ağrısı belirtileri, çeşitli organların viral hasarına tanıklık eden standart semptomlara eklenir:

 1. Kaslarda ağrı;
 2. Kalpteki ağrı;
 3. Sindirim bozuklukları, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal;
 4. Lomber bölgede ağrı - piyelonefrit bir işareti olarak;
 5. Sadece bir gözde konjonktivit;
 6. Konvülsiyonlar, çiğneme kaslarının trastizmi, Kernig sendromu, bilinç bulanıklığı - menenjit veya ensefalit bulguları;
 7. Ciltte erüpsiyonlar - herpes boğaz ağrısı ile daha sık el ve ayaklarda daha sık görülür - gövdede.

Yetişkinlerde, herpes boğaz ağrısı belirtileri nadiren görülür. Çocuklar için daha tipikler ve daha küçük olan çocuk, gelişmesi daha olasıdır. Eğer bunlardan herhangi biri çok fazla kendini gösterirse (örneğin, çocuğun kalbi sürekli olarak ağrıyorsa, konvülsiyonlar var), hastaya hastalığın ciddi sonuçlarını önlemek için tavsiye ve önlem almak için doktora gösterilmelidir.

Gelişimin aşamaları

Semptomatik herpaginlerin gelişim evreleri:

 • İlk iki gün, viral bir enfeksiyonun yaygın semptomları ile karakterize edilir (hipertermi, boğaz ağrısı, genel rahatsızlık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı).
 • Ağız mukozası üzerindeki semptomların başlangıcından 2-3 gün sonra, yumuşak damak, bademcikler, farinksin arkası, parlak kırmızı renkli veziküller görülür. Bir günde saydam hale gelirler - seröz eksüdalı beyaz, kırmızı bir corolla (1 - 2 mm boyutlarında), herpetik döküntüye benzerlik ile sınırlanmıştır. Sıcaklık biraz düştü, ama tutar. Miyalji gelişir, boğazda dikiş, ishal.
 • Hastalığın üçüncü gününde bir piretik ateş (39 - 41 ° C) eşlik eder. Durum kötüleşir, ağrılı semptomlar büyür.
 • 4. günde, birkaç saat sonra (2 ila 3 saat ila 24 saat arası), papüller açılmış olan veziküllerin safhasına geçer (sıcaklık hafifçe azalır). Çok acı veren yaralar var. Hastalık ne kadar karmaşıksa, o kadar çok olurlar. Ortalama olarak, miktar 5 ila 12 veziküller, komplikasyonlarla birlikte - 20'dir. Bazen veziküller birleşerek büyük odaklar oluştururlar.
 • İşlemin 5.-6. Gününde, yaralar kabuk oluşumu ile kurur, hastalığın durumu daha iyi olur, organizmanın zehirlenme belirtileri zayıflar. Bakteriyel mikrofloranın sürece dahil olması durumunda, veziküller ülserat ve erozyon meydana gelir.
 • Hastalığın 7-8. Gününde elverişli bir seyir izlenirse, farenjit (mukoza boğazında iltihaplanma) belirtileri azalır, kabuklar yıkanır, mukoza yeniden canlanır ve bir önceki lezyonun izleri gözlenmez.

Hastalığın başlangıcından 10 gün sonra, lenf düğümleri ağrılıdır. Enflamasyonu ikinci haftada kaybolur (hastalığın 14-16 günü).

Herpes boğaz ağrısı: çocuklardan ve yetişkinlerden fotoğraflar

En karakteristik klinik belirtiler şunlardır:

 • Farinksin, bademciklerin ve boğazın arka duvarının hiperemi (kızarma);
 • Hastalığın ilk günlerinde küçük kırmızı noktalar şeklinde karakteristik döküntüler ve şeffaf kesecikler - 3-5 günlük hastalıkta.

Aşağıdaki fotoğraf, insanda herpes boğaz ağrısı olan boğazı göstermektedir:

tanılama

Tipik bir hastalık formunun geliştirilmesi ile doktor, tanı ve test kullanmadan tanıyı düzeltebilir. Muayene sırasında ağızda döküntüler tespit edilir. Kan testinde, vücuttaki iltihaplanma sürecini gösteren beyaz kan hücrelerinin miktarı biraz artar.

Laboratuar araştırma yöntemlerine diğer patolojilere karşılık gelen işaretlerin varlığına başvurulmuştur. Aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 1. İmmünoenzim analizi (ELISA yöntemi). Bağışıklık reaksiyonunun bir sonucu olarak, hastanın antikor miktarının 4 katında bir artış olduğu bulunmuştur.
 2. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR metodu). Nazofarenksden alınan yayma ve kızarmayı inceleyin. Yöntem, patojen tipini belirlemeyi sağlar.

Teşhisi açıklığa kavuşturmak, uzmanlarla aşağıdaki gibi danışmak:

 1. Nefroloji. İdrardaki değişikliklerin varlığı, örneğin piyelonefrit gibi diğer hastalıkların teşhis ve dışlanmasının açıklığa kavuşturulmasını gerektirir.
 2. Kardiyolog. Kalpteki acı verici duygular sayesinde, bir kardiyolog için kalbin patolojilerini dışlamak için incelemeler gereklidir.
 3. Nörolog. Beyin lezyonlarını dışlamak için konsültasyon yapılır.

Son teşhis için, ya etken maddenin keseciklerin muhtevasından izole edilmesi ya da vücutta Coxsackie virüsüne karşı antikorların saptanması gereklidir.

Herpes boğaz ağrısı: ev tedavisi

Şu anda, hastalığı hızla ve kalıcı olarak ortadan kaldıracak bir ilaç henüz geliştirmemiştir. O zaman çocuklarda herpes boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Eğer ortaya çıkarsa, genel tedavi semptomları azaltmak ve nedeni ortadan kaldırmaktır.

Semptomatik tedavi oldukça karmaşıktır ve aşağıdaki önerileri içerir:

 1. Herpes boğazının tedavisinde çok önemli anlar, ağız çalkalamalarının atanmasıdır, çünkü erozyon sırasında, iyileşme sürecini komplike hale getirip geciktirebilen bakteriyel enfeksiyonların yüksek bir riski vardır. Çoğunlukla papatya, adaçayı, nergis suyu kullanırdı. Bütün pişirilmiş et suları, daha fazla ağrı sendromunu şiddetlendirmemek için sıcak olmamalıdır. Bebeklerde ağız boşluğu iğnesi olmayan bir şırınga ile tedavi edilir. Ayrıca, meşe kabuğunun mükemmel bir antiseptik olarak kaynatılmasının iyi bir şekilde kanıtlandığı kanıtlanmıştır.
 2. Orofarinkste ödem gelişimi ile birlikte, Suprastin, Diazolin, Loratadin ve diğerlerini içeren antihistaminikler reçete edilir.
 3. Parasetamol, Panadol, Ibufen şeklinde vücut ısısında artışa sahip antipiretik ilaçların atanması. Bunu yaparken, çocuklarda termometre üzerindeki işaret 38 ° C'yi aştığında ve 38,5 ° C'nin üzerindeki yetişkinlerde sıcaklığın düşürülmesi gerektiği unutulmamalıdır.
 4. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak ve ayrıca Geksoral, Ingalipt gibi spreyler gibi bakteriyel flora ile ikincil enfeksiyona karşı ek koruma sağlamak iyidir.
 5. Herpes anjinadaki asiklovir, ağızda bulunan döküntülerin elementleri üzerinde bir merhem olarak sadece bir salım biçimi olarak kullanılabilir.
 6. Bu prosedürler orofarenkseki süreçlerin akışını daha da kötüleştirdiği için ısınma ve ısınma baskılarının atanmasını yasaklamıştır.
 7. Bağışıklık sisteminin hastalıkla başa çıkmasına yardımcı olabilecek ajanlar olarak, bağışıklık düzenleyici ilaçlar çoğunlukla, örneğin, Bağışıklıktır.
 8. Ayrıca immün sistemi uyarıcı etkilere sahip antiviral ilaçlar, ek koruma aracı olarak 3 yaşına kadar olan çocuklar için iyidir.
 9. Her türlü boğaz ağrısı için antibiyotikler, her türlü bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi gibi komplikasyonların gelişmesi durumunda reçete edilmelidir. Çoğu zaman, sekonder enfeksiyonun bu patolojisinde tabakalaşma ile bir grup makrolid kullanılır.

Evde gözlemlenmesi önerilen ana noktalardan aşağıdakiler vurgulanmalıdır:

 1. Herpes boğazının virüsü tarafından oluşturulan toksinlerin vücuttan yoğun bir şekilde uzaklaştırılması için büyük hacimli sıvıların atanması. Hastanın ciddi bir durumu durumunda, Hemodeza, Reopoliglyukin uygun hacimlerde intravenöz damla damla şeklinde detoksifikasyon tedavisi reçete etmek için gereklidir. Ancak, her zaman seröz menenjit şüphesi durumunda, tüketilen sıvının miktarını sınırlamak gerekir, çünkü bu, serebral ödem ve ölümle sonuçlanabilir. Bu durumda, aksine, diüretik ilaçların kullanılmasını tavsiye etmek gerekir.
 2. Yatak istirahati ile randevu ve zorunlu uyum, virüsün ciddi komplikasyonları riski nedeniyle, tam iyileşmeden önce hastalar için arzu edilir.
 3. Gıda zenginleştirilmiş, çeşitli, kalori yüksek olmalıdır. Kullanılması çok ağrılı olmamak için püre ya da cıvıl cıvıl bir duruma ovulması tavsiye edilir.
 4. Herpes simpleksinde bir tablet formunda asiklovir de gerekli bir preparat değildir, çünkü herpes virüsünü etkiler ve Coxsackie virüsünü etkilemez.

Hangi doktor yardım edecek? Hastalığın gelişmesinden şüpheleniyorsanız, bu tür doktorlardan bulaşıcı hastalık uzmanı, bir terapist olarak tavsiyede bulunmalısınız.

Güç kaynağı

Bir çocuk hastalığın ilk günlerinde yemeyi reddedebilir. Yiyecekleri zorlayarak içine itmeyin. Bu, boğazda rahatsızlığın yanı sıra vücudun zehirlenmesine normal bir reaksiyonudur. Bağışıklığımızın% 70'i bağırsaklarda.

viral enfeksiyon bağışıklık sırasında Boş bağırsak hızla hastalıkla başa çıkmak için yardımcı olur ve o istemezse bu nedenle bebeğinizi besleme yok: Çocukların çok sezgisel vardır ve onların arzularına dinlemek gerekir. Bebek tamirde olduğunda, yakalayacak. (Patates püresi, tahıl, çorba, muz) boğazını zarar vermez hasta olmayan sert yiyecekleri sunun. Yiyecekler sıcak olmamalıdır. Aynı zamanda, soğuk yiyecek almak için kontrendikasyon yoktur. Herhangi bir anjina için iyi bir seçenek - yanmış şekerden favori bir şeker.

Bu doğal bir antiseptik, karamel boğaz yumuşatan bir tükürük ilave oluşmasına yol açar, emme, boşa kuvvetler glikoz hızlı iyileşme için gerekli olan ve şeker canlandıran.

komplikasyonlar

Herpagina'nın en büyük tehlikesi sinir sistemi içindir. Bunun tehlikeli bir sonucu, küçük çocuklar için ölümcül bir tehdit taşıyan seröz menenjittir.

Diğer komplikasyonlar şunlardır:

 • febril konvülsiyonlar;
 • karaciğer hasarı;
 • kas dokusunun nekrozu;
 • açık yeşil;
 • romatizma;
 • miyokardit.

Hastalık nasıl önlenir?

Özel önleyici tedbirler yoktur. Herhangi bir kişi bir virüsü enfekte edebilir, ancak hastalığın seyrinin şiddeti büyük ölçüde bağışıklığının gücüne bağlıdır.

Bazı durumlarda, herpes boğaz ağrısı bademcik ve düşük sıcaklıkta hafif iltihaplanma dışında hemen hemen hiç belirtisi yoktur. Bu nedenle doğal korumanın güçlendirilmesine dikkat edilmelidir. Sıklıkla bağışıklık, diğer hastalıkların ilaçlarıyla tedaviyi zayıflatır. Sonuç olarak, vücut büyük ölçüde doğru olayı bekleyen patojenlere dayanma yeteneğini kaybeder. Böyle bir durumda, halka açık yerlere ziyaretleri sınırlandırmalı ve kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Herpes yaralarının tedavisinde kişisel hijyen kurallarının ihlali, genellikle hastalığın yayılmasına ve çevreleyen insanlara neden olur. Bunu önlemek için hastaya ayrı bir bulaşıklık, havlu vb. Ayrıca, hastanın odasının günde en az 1-2 kez havalandırılması ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Herpes boğaz ağrısı ve belirtileri | Herpes boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

"Herpes boğaz ağrısı" kavramı tamamen doğru değildir. Boğazda, muhtemelen bademciklerin şişmesi ve herpes döküntüsü - sıvı ile kabarcıklar halinde, enflamatuar süreçlerin bir kompleksi anlamına gelir. Bu hastalık çok nadirdir. Herpes boğaz ağrısı tedavisi nasıl, terapist söyleyecektir. Ve size evde hastalık ile nasıl başa çıkacağınızı söyleyeceğiz.

Boğaz ağrısı herpes şeklinde belirtileri

Hastalığın ana belirtileri:

Herpes "angina" çok keskin başlar, kelimenin tam anlamıyla yarım saat içinde hasta olur;

vücut sıcaklığında keskin bir sıçrama eşliğinde - 39-40C;

boğazda ağrı güçlü ya da tamamen yok;

febril durum süresi - 6-7 güne kadar;

mukus kızarması kesinlikle telaffuz edilmez;

boğazda veziküllerin varlığı;

kabarcıkların patlamasından, bir sifil tahsis edilir;

Baloncukların ülseri ve erozyonlar oluştuktan sonra;

Aynı zamanda, karın ağrısı da oluşabilir (hastalık bağırsak enfeksiyonlarından kaynaklanıyorsa);

Herpes boğaz ağrısı belirtisi olarak kusma.

Ergenlerde ve yetişkinlerde, birincil herpes enfeksiyonu boğaz ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Bademcikler ihale edilebilir ve "akut farenjit" e benzeyen beyazımsı bir madde ile kaplanabilir. Bademciklerin şişmesi ve ağrıları yutma güçlüğüne yol açabilir. Bazen herpes boğaz ağrısı olan kabarcıklar ağızda mevcut olabilir. Normal bir bağışıklık sistemi olan kişilerde (bağışıklık sistemi yetersiz), sıcaklık yakında duracak ve vücudun kendisi kendini iyileştirecektir.

Çocukluk çağı herpes boğaz ağrısı belirtileri

Herpes boğaz ağrısı akut, viral kaynaklı, spontan bir hastalıktır ve sıklıkla çocuklarda bulunur. Etkilenen çocuklar genellikle oral ülser ve yüksek ateş şikayetleri. Bu enterovirüs Coxsackie ailesine ait bir dizi virüs nedeniyle.

Hastalık yüksek ateşle gelişir. Çocuklar boğaz ağrısından şikayet ederler. Daha sonra boğaz ve gökyüzünün (ve enanthem olarak adlandırılan) arka kısmında veziküller (vesiküller) veya ülserler geliştirir. Çocuklar, özellikle küçük çocuklar, ağrılar yüzünden yemek yemeyi ve içmeyi reddedebilirler ve dehidratasyon belirtileri geliştirme riski altındadırlar.

Genellikle, çocuklar aşağıdaki semptomlara sahiptir:

Küçük kabarcıklar ve ülserler yumuşak damak, dil, bademcikler, farinksi kaplayabilir. Bu kabarcıklar bir haftaya kadar ağızda olabilir;

Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi (lenfadenopati),

Bir döküntü olabilir.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı klinik özellikleri

Çoğu zaman, herpes boğaz ağrısı bebekleri ve küçük çocukları etkiler.

Genellikle yaz aylarında olur

Kural olarak, fekal-oral yoldan veya hava damlacıklarının yayılması yoluyla yayılır.

Yorgunluk tedaviden yaklaşık üç ila dört gün sonra sürecektir.

Herpes anjin belirtileri boyun boğaz ağrısı, baş ağrısı, iştah kaybı ve sık ağrı ile ateşin ani başlangıçlı sayılabilir. Ortalama olarak, herpes anjina (ama bazen yirmi kadar) çapı grimsi formu topaklar halinde 1 ila 2 mm ve kırmızı bir daire ile kabarcıklar dönüşebilir dört beş küçük ülserler gözlendi ve 24 saat içinde, onlar küçük ülserler nadiren fazla 5'tir haline Bir ila yedi gün arasında kürlenen çapı mm.

Herpes anjin belirtileri olan çocuklar, genellikle dengesiz hale ve sinirli ve içmek ve yutmak, yiyecek bir şey istemiyor ve lenf nodları ve ateş şişlik. Bazen bu çocuklar hastaneye yatırılmak zorunda kaldıkları için çok susarlar.

Herpes boğaz ağrısı tanı işaretleri

Bu bir klinik tanı olduğundan, belirli laboratuvar testlerinin yapılması gerekmektedir. Bazı hastalar (örneğin hastanede ya da zayıflamış bağışıklıkla) burun ya da boğazdan toplanan viral çalışmaları yapabilir. Bu örneklerden yapılan virüs çalışmaları uzun zaman almaktadır ve bir kural olarak, herpes boğazının belirtileri virüs tespitinden çok önce saptanacaktır. İstenirse Coxsackie'ye karşı antikorlar ölçülebilir.

Bir çocukta herpes boğazının belirtilerini nasıl bağımsız olarak tespit edebilirim? Hastalık çocuklarda görülür her zaman, onlar boğaz ağrısı ya da ağızda rahatsızlık şikayetçi, bir el feneri alıp çocuğunuzun boğazına bak. Muhtemelen ülserleri ağızda ve boğazda göreceksiniz. Genellikle kırmızı renkte bir çerçevede bulunurlar ve beyaz veya gri yollara sahiptirler. Bunlar 2 ila 4 mm, olan ve bebek ağız arka altı adet arasında bir miktarda ve yumuşak damak (gökyüzünün arka kısmı) üzerine sahip olabilir. Yaralar çok şiddetli ağrıya yol açabilir. Avuç içlerine ve ayak tabanlarına yakından bakın, bu tür hasarların veya ülserlerin de orada olduğunu görebilirsiniz.

anjina çocuğunuzun kusma, ishal, nefes darlığı, kasılmalar (nöbetler), her türlü oküler belirtiler, ense sertliği ve şiddetli baş ağrısı, ağızda ve deride ve uyuşukluk üzerinde ülserler görünebilir zaman, sonra hemen bir ambulans çağırmak zorunda ya tedavi eden çocuk doktorunuz.

Herpes boğaz ağrısı tedavisi özellikleri

Angina nasıl tedavi edilir, doktor terapistini çözer. Ancak hastalık için spesifik bir tedavi yoktur. Genellikle, topikal preparatlarla tedavi edilirler - antipiretik ilaçlar, antiseptikler, lokal anestezi, immünomodülatörler. Nadir durumlarda, antiviral ilaçlar reçete - Asiklovir, vb. Bakteri enfeksiyonu durumunda, antibiyotikler reçete edilir.

Bu tür anjinayı antiviral ilaçlarla tedavi etmek nasıl?

Asiklovir ve Valacyclovir onlara benzer, famsiklovir ve Pensiklovir herpes anjin tedavisi için tercih edilen ilk basamak ilaçlardır. Asiklovir lokal, intravenöz ve dahili kullanıma uygundur. Valacyclovir ve famsiklovir sadece yerel formda herpes anjin tedavisi için kullanılabilir. Ne yazık ki, asiklovirin sadece% 10-20'si oral yoldan alındığında emilir. Bunun aksine, herpes anjinin tedavisinde valasiklovir sindirilebilirlik,% 80 ilaç emilir ve karaciğer tarafından asiklovir dönüştürülür.

Vibarabiner, herpes boğazının tedavisi için en yeni antiviral ilaçlardan biridir. Asiklovir'den daha az güvenlidir ve sadece herpes boğaz ağrısı için bir tedavi olarak bir masse şeklinde kullanılır.

Foscarnet, toksisitesi nedeniyle sadece hayatı tehdit eden enfeksiyonlarda kullanılan yeni bir anti-herpes ilacıdır. Şu anda, Foscarnet, eğer Acyclovir işe yaramıyorsa, ciddi bir enfeksiyon meydana gelirse, herpes boğazının tedavisinde kullanılır.

Çocukluk çağı herpes boğaz ağrısı tedavisi

Hastalığın tedavisi diğer virüslerin çoğuyla aynıdır. Böyle asetaminofen veya ibuprofen gibi ısı ve ağrı kullanarak ateş düşürücü, denetleme ateş ve rahatsızlık gibi viskoz lidokain, birinci basamak gibi ağrı kesiciler, rahatlatmak için. Çocuklarda Herpes boğaz ağrısı tedavisinde Aspirin yüksek asit ile sıcak içeceklerin yanı sıra, kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, herpes anjina önemli yeterli sıvı alımının tedavisinde, yutma ile sıcaklık ve ağrı.

Herpes angina için Narodaya ilaç

Evde tedavi yöntemlerini seçeceğiniz zaman, hastalığın seyrinin tüm özelliklerini hesaba katmayı unutmayın:

yüksek sıcaklık nedeniyle, hasta sıklıkla terler ve cildinden buharlaşma artar. Bunu yapmak için çok fazla sıvıya ihtiyacı var. Sadece dehidrasyonu ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda tüm toksinleri hastanın vücudundan çıkarmak için de gereklidir. Durumu kolaylaştırmak için su, çay, meyve suları içmek daha gereklidir, meyve-meyve jöle yemek iyidir;

Gıdaya gelince, sıvı olmalı, böylece çiğnenmesi gerekmez, baharatlı, füme, baharatsız;

Çeşitli bitkilerin et suyu ile gargara yapmak iyidir. Örneğin, papatya, calendula, adaçayı demleyebilirsin. Sadece boğazdaki ağrıyı hafifletmeye değil, aynı zamanda enfeksiyonla mücadele etmeye de yardımcı olurlar. Daha büyük bir etki için boğaz mümkün olduğunca sık durulanır;

uçuk boğazını uçucu yağlarla inhalasyonların kullanımı ile tedavi etmek mümkündür. Mükemmel bir antimikrobiyal araç yağlardır, örneğin, köknar ve okaliptüs yağı kullanılabilir;

Sıcaklık 5 gün sürerse, hemen yere düşürmeyin. Bu bir tepki ve aynı zamanda herpes boğaz ağrısı ile organizmanın mücadelesidir. Termometre hastanın sıcaklığının 38'i aşmaya başladığını gösterdiğinde parasetamol veya başka bir antipiretik içebilirsiniz.

Daha önce suyla seyreltilmiş sirke ile hastanın vücudunu silebilirsiniz. Isıyı düşürmek için de iyi bir araçtır;

Alnında soğuk suya batırılmış bir mendil koyabilirsiniz.

Çok yüksek bir konsantrasyonda kullanılması halinde bazı bileşenler ciddi yan etkileri olabilir çünkü herpes anjina tedavisi bu tür her zaman, yalnızca birinci basamak çocuk doktoru amacıyla kullanılması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Herpes boğaz ağrısı görünümü ve önlenmesi nedenleri

Gırtlaktaki herpes, Coxsackie virüsüne bağlı olarak gelişir, çünkü ilk olarak Coxsackie, New York adında bir şehirde izole edilmiştir. Herpes boğaz ağrısı genellikle 3 ila 10 yaşlarındaki bir çocukta, genellikle de büyük çocuklarda görülür ve yetişkinler de bu çok bulaşıcı virüsü alabilirler.

Enfeksiyon nedenleri sıklıkla fekal-oral yoldur. Yani, temel hijyen kurallarına uyulmaması veya hasta bir kişiyle temasa geçilmesi.

Angina'yı provoke eden faktörler de vardır:

Herpes boğaz ağrısı - çocuklarda fotoğraflar, belirtiler ve tedavi, ilaçlar

Hızlı sayfa gezinme

Herpes boğazının klinik özelliği, ağız boşluğunun ve bademciklerin mukoza zarında ağrılı papüllerin ortaya çıkmasıdır.

Hastalık aynı zamanda epigastrik bölgede ateş, dispepsi ve ağrı ile kendini gösterir. Herpes boğaz ağrısı ilk olarak 20. yüzyılın başlarında tanımlanmıştır ve nedenleri, semptomları ve ilaçlarla tedavisi bu yazıda tanımlanmıştır.

Herpes boğaz ağrısı: ne var?

Herpes boğaz ağrısı (bkz. Fotoğraf) akut bulaşıcı hastalıklara işaret eder. Patojenlerinin karmaşık seyrinde sadece mukoza zarlarını değil, aynı zamanda diğer dokuları da (sinir, kas, iç organlar) etkileyebilir.

Hastalığın diğer isimleri aftöz farenjit, herpangina, herpetik bademcik iltihabı, enterovirüs farenjitidir.

Herpes boğazının nedeni mikroorganizmalardır - Coxsackie virüsleri (daha sıklıkla grup A, daha az sıklıkla B). Aftöz farenjit kolayca bir kişiden diğerine geçer. Düzgün bir önleme ve uygun zamanında tedavi olmaksızın, patoloji nüfus arasında hızla yayılır ve salgının salgınlarına yol açabilir.

Enfeksiyondan sonraki ilk haftada virüs en çok aktiftir ve enfeksiyon havada ve temasla daha az sıklıkla fekal ve zooantroprop ile oluşur. Virüs bu zamanda aktif hale geldiğinden, insidansı yaz ve sonbaharda daha yüksektir. Herpes boğaz ağrısı da gribin bir sonucu olabilir.

Risk altında birincil ve okul öncesi çağındaki çocuklar, aralarındaki insidans oranı özellikle yüksektir. Enfeksiyon aynı zamanda çocukluğunda herpagina hastalığından muzdarip olmayan yetişkinleri ve zayıf bağışıklığı olan kişileri de etkiler.

Herpes boğazının ilk belirtileri

çocuklarda herpes boğaz ağrısı fotoğrafları

Semptomatik herbağanlar, ağızda ve boğazda iltihaplı papüllerin görünümünü ve vücudun genel zehirlenmesinin tezahürünü içerir. Herpes boğazının ilk belirtileri şöyledir:

 1. Sıcaklık 38.5-40 ° C'ye yükselir;
 2. Posterior yutak duvarının gökyüzü, dil ve mukozası kırmızı, küçük nodüller veya papüller döner, çapı 3 mm kadar görünür;
 3. Bazen karnında kusma ve spastik ağrı vardır.

Herpes boğaz ağrısı belirtileri, fotoğraf

boğazda kızarıklıkların fotoğraf

Herpes boğaz fotoğrafı

Hastalık geliştikçe, nodüller bulanık bir sıvı ile dolu kabarcıklar haline gelir. Papüllerin sayısı genellikle 20'yi aşmaz. Semptomlar şunları içerir:

 • yutulduğunda ağrı;
 • boğazda kaşıntı;
 • çene lenf düğümlerinde ve çene altında bir artış;
 • artan tükürük.

Spontan diseksiyondan sonra, veziküller mukoza zarındaki fibrin oluşumuna bağlı olarak gri-beyaz olan yaralara dönüşür. Eroziv elementler hastalığın başlangıcından 1-2 hafta sonra kaybolur.

Herpes boğaz ağrısı ile sıcaklık ne kadar tutuyor? 3-4 gün boyunca yüksek kalır, bundan sonra düşer. Hastalığın süresi iki haftadır.

Komplikasyon olmaması durumunda, herpetik bademcik iltihabı tam iyileşme ile sonuçlanır, çoğu durumda virüs taşıyıcılığı korunur.

Herpes boğaz ağrısı ile komplikasyonlar olabilir:

 • Seröz menenjit - tezahürlerinden biri yüz kaslarının bozulmasıdır;
 • Miyokardit - kalp kasının iltihabı - EKG'de tespit edilir, yeterli tedavi 2-3 hafta sonra kaybolur, terapi kronik bir form haline gelir;
 • Karaciğer patolojisi;
 • Kas dokusunun nekrozu.

Dikkat lütfen! Seröz menenjit küçük çocuklar için ciddi bir tehlike taşır ve sıklıkla ölüme yol açar. Bu nedenle, herpes boğazının ilk belirtilerinde, çocuk bir doktora danışmalıdır.

tanılama

Herpes boğazının teşhisi, hastayı incelemek, şikayetleri ve semptomları değerlendirmek, kan ve mukozal deşarjın virolojik ve serolojik laboratuar testlerini içerir. Genel bir kan testi, ESR ve lökositlerin sayısında bir artış olduğunu gösterir.

ARVI, influenza ve bağırsak dispepsisi ile ayırıcı tanılar önemlidir, çünkü bu hastalıklar için tedavi rejimleri ve herpanginler farklıdır.

 • Herpes boğazının karakteristik bir özelliği, bu patolojilerin aksine papüler döküntüler.

Herpes boğaz ağrısı, uyuşturucu tedavisi

Erişkinlerde herpes boğaz ağrısı ile tedavi, genellikle bakteriler tarafından değil, bir virüsün neden olduğu antimikrobiyallerin kullanımını içermez. Terapide, erozyonun iyileştirilmesi için yerel ilaçlar ve semptomatik fenomenleri aşmak için ilaçlar kullanılır:

 • Analjezik etkisi olan çözeltiler veya spreyler - Ingalipt, Hexoral, Lugol;
 • Antiseptiklerle Sulama - Miramistin, Furacilin çözeltisi, klorheksidin;
 • Antipiretikler - Parasetamol, Ibuprofen;
 • Diazolin, Suprastin, Claritin - boğaz şişmesi giderilmesi için antihistaminikler.

Antiviral ilaçlar zayıflatılmış bağışıklık, komplikasyonların gelişimi ve herpes boğaz ağrısının şiddetli seyri ile reçete edilir. Asiklovir - bu fonların en yaygın, bir haftalık bir ders reçete edilir.

Virüsle savaşmaya yönelik diğer ilaçlar - Viferon, Cytovir, Isoprinoside, Cycloferon, Genferon. Lokal tedavi için antiviral merhemler kullanılır - mukus boğazını tedavi ederler.

Herpes boğaz ağrısı için antibiyotik tedavisi sadece bakteriyel enfeksiyon durumunda endikedir. İlaçlar mikrop türüne ve belirli bir maddeye olan duyarlılığına bağlı olarak seçilir.

Halk ilaçları, Herpes boğaz ağrısı tedavisini tamamlayabilir:

 • meşe, papatya, adaçayı, calendula kabuğu süslemeleri - günde 2-3 kez gargara;
 • propolis alkol tentürü - bu yaralarla yağlanır;
 • su ile seyreltilmiş aloe suyu 1: 1 - durulama için;
 • pancar suyu - boğaz ve ağız sulaması için kullanılır;
 • Yenilebilir tuz veya soda çözeltisi - durulama için.

Fizyoterapi yöntemleri:

 • elektroforezi;
 • UHF lenf düğümleri;
 • Soluma, boyun ve boğazda uygulamalar ve sıkıştırır.

Herpes boğaz ağrısı çocuklarda - semptomlar ve tedavi

çocuk fotoğrafında herpes boğaz ağrısı tedavisi

Çocukluk döneminde, herpes boğaz ağrısı sözleşmesi riski daha yüksektir, bu nedenle patoloji çocukluk çağı hastalığı olarak sınıflandırılır. Hasta çocukların ana grubu okul öncesi çocuklar ve küçük okul çocuklarıdır.

Bebekler, annelerinin sütünden yeterince ek antikor aldıklarından, nadiren herpanginadan muzdariptirler. 1-3 yaş arası bebekler bu patolojiyi en çok çeker.

Çocuk hastalıkları için risk faktörü, diğer hastalıklara bağlı olarak şekillendirilmemiş veya zayıflamış bağışıklıktır. Ek bir sebep duygusal aşırı yüklenme ve strestir.

Çocukların tedavisinde boğaz ağrısı bebeğin, sinir, kardiyovasküler ve üriner sistemin durumuna paralel gözlem ile bir hastanede gerçekleştirilir herpes ile komplike olduğunda - Vücudun bu alanlar Coxsackie virüsünün yenilgiye maruz.

Çocuklar için antibiyotikler, sadece sekonder bakteriyel enfeksiyon gelişmesi ile reçete edilir.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı tedavisi taktikleri şunlardır:

 1. Antiviral ajanlar - Asiklovir, Viferon veya diğerleri - tabletlerde ve intravenöz komplikasyonlar ile. Lokal olarak kullanılan merhemler, spreyler ve yaraları yağlamak ve gargaralamak için çözümler.
 2. Parasetamol ve ibuprofen bazlı antipiretik ajanlar, termometredeki işaret 38 ° C'yi aşarsa belirtilir. Çocuğun bireysel bir sıcaklık tahammülsüzlüğü varsa, bu ilaçlar 37.5 ° C'de verilebilir.
 3. Alerjilere karşı ilaçlar, boğazın şişmesini ve kızarmasını azaltır.
 4. Immunostimulantlar vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur - Citovir-3, Immunoriks, Immunal.
 5. Antiviral merhemler dışında lokal anestezi ve antiseptik etkisi olan spreyler kullanılmıştır - Kamerun, Ingalipt, Hexoral.

Çocuğunuzun ateşi varsa, sıcaklık mücadelede ilave asistanlar o (sadece odasında ıslak havlu dışarı yayılabilir) havada odası ve nemi anlatıyorsun. Çocuk antipiretiklerinden en popüler ve etkili süspansiyon Panadol, Nurofen fitilleridir. Ateşli kasılmalarla derhal doktora başvurunuz.

Çocuklarda herpes farenjit tedavisi sırasında gözlemlemek için önemli olan diğer öneriler:

 • bol sıcak içecek - kuru meyveler, güçlü çay, bal ile süt;
 • ovuşturulmuş veya sıvı gıda - mukozaya zarar vermemek için;
 • günde 5-6 kez küçük porsiyonlarda yemek;
 • keskin, yağlı, tuzlu, asidik ve çiğ yiyecekleri yasaklar.

Herpes boğazının önlenmesi

Aşağıdaki önlemler, herpangina ile enfeksiyon riskini azaltmaya izin verir:

 • Enfekte kişilerle herhangi bir temas dışlanmalı veya en aza indirilmelidir;
 • salgın sırasında sadece herpes boğazında değil, aynı zamanda influenza, ARI'de de toplu taşıma ve diğer halka açık yerlerde kalmanın dışlanması önemlidir;
 • Hasta bir yetişkin veya çocuğun karantinada olması gerekir.

Herpes boğazının önlenmesinde vitamin ve restoratif araçlar, sertleşme, tam uyku ve dinlenme önemlidir. Enfeksiyon durumunda bile güçlü bağışıklık, hastalık ile daha çabuk başa çıkacaktır. Herpetik bademcik iltihabına maruz kalanlarda, tekrarlama riski çok düşüktür.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir ve nedenleri nelerdir?

Herpes boğaz ağrısı çocuklarda veya vesiküler farenjit palatine, tubal ve farengeal bademcikler bölgesinde lokalize viral doğanın akut enfeksiyöz bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık 2 ila 10 yaş arası çocuklarda teşhis edilir. Göğüsler, kural olarak, herpes boğazından etkilenmezler, çünkü maternal (pasif) bağışıklık ile güvenilir bir şekilde korunurlar. Aktarılan hastalıktan sonra, vücut yaşamı boyunca devam eden bu tip virüslere karşı kalıcı bir bağışıklık geliştirir.

Herpes çocuklarda boğaz ağrısı - enfeksiyon bulaşma yolları

Herpes boğazının herpes virüsü ile ilgisi yoktur. Bu isim, hastalığın semptomlarından birinin, herpes stomatitinde bir döküntüye benzeyen karakteristik bir kabarma döküntüsü olması nedeniyle günlük hayatta kullanılmaktadır.

Tıpta, bu hastalığa herpangina, vesiküler veya aftöz farenjit denir. Anjina'nın nedensel maddesi, bağırsaktaki Coxsackie virüsleri veya ECHO'nun enterovirüsleridir, taşıyıcı hasta bir insan veya bir virüs taşıyıcısıdır.

Enfeksiyonun bulaşmasının başlıca yolları:
 • temas-ev - virüs bir öpücük, tükürük veya nazofarenks salgıları ile temas, kirli eller, ev eşyaları (giysi, oyuncak, gereçler) yoluyla iletilir;
 • Hava yoluyla bulaşan bir enfeksiyon bulaşıcı veya öksürdüğü zaman virüsle enfekte olur.

Hastalık esas olarak çocuk ve ergenleri, özellikle 8-10 yaşlarındaki enfeksiyona yatkınlığı etkiler. Herpes boğazında yetişkinlerde boğaz, çocuklardan daha kolaydır. Ancak, istisnalar vardır. Örneğin, şiddetli formda hastalık zayıf bağışıklığı olan hastalarda ortaya çıkar.

Çocuk gruplarında, sonbahar-yaz mevsiminde herbağırsak salgını salgını görülür; bunlar, şu anki haliyle, respiratuar viral enfeksiyonları andırır.

nedenleri

Enfeksiyonun ana nedeni, patojenler (Coxsackie virüs grubu A veya B, echovirüsler) ile doğrudan enfeksiyondur. Çok nadiren, enfeksiyon kaynağı sitomegalovirüs veya Epstein-Barra virüsüdür. Bu durumda, anjina atipik olarak ortaya çıkar ve daha sıklıkla çocukları değil, popülasyonun yetişkin kategorisini etkiler.

Bağışıklığın azalmasına ve enfeksiyon gelişmesine katkıda bulunan provoke edici faktörler, aşağıdakilere katkıda bulunur:

 • vücudun hipotermisi;
 • sık soğuk algınlığı (ARI, ARVI, grip);
 • yetersiz ve dengesiz beslenme;
 • vitamin eksikliği (beriberi);
 • KBB organları ve solunum sistemi ile ilişkili kronik hastalıklar;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • bağırsak enfeksiyonları;
 • şiddetli stres faktörleri.

Çoğu zaman, hastalık anaokuluna veya okula gitmeye başlayan çocuklarda teşhis edilir. Yeni koşullara ve kolektiflere uyum sırasında çocuk, kırılgan bir organizmanın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen şiddetli stres yaşamaktadır. Sonuç olarak, bu dönemde bebek soğuk ve viral enfeksiyonlara özellikle duyarlıdır.

Enfekte olduğunda, virüs ilk olarak solunum organlarının mukoza dokularına nüfuz eder, lenf düğümlerine ve sindirim yolunun ilk bölümlerine, vücudun her yerinde yıldırım hızıyla taşındığı yerden sokulur. Enfeksiyondan sonraki kuluçka dönemi 2 ila 14 gündür. Ne yazık ki bugüne kadar hastalığa karşı koruyabilecek bir aşı oluşturulmadı.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı belirtileri

İnkübasyon periyodunun sonunda vesiküler farenjit ani bir şekilde başlar ve ani bir sıcaklık artışı ile başlar. Akut dönem ortalama 3 ila 5 gündür.

Internet üzerinde niş siteler yerleştirilen hastalığın Fotoğraflar, benzer semptomlar (herpes yaraları veya normal anjina) ile anjina herpes enfeksiyonları ayırt etmenizi sağlar patlama, karakterinin bir görsel sunum sağlamak. Çocuklarda Herpes boğaz ağrısı ana özelliği - herpes belirtileri için dıştan benzer vücut üzerinde döküntü eksik, kabarcık veziküller, bademcikler mukoza görünür.

Semptomların şiddetine bağlı olarak, hastalığın seyri çeşitli aşamalara ayrılabilir:
 • Gün 1-40 ° C ve daha yüksek bir keskin sıcaklık yükselmesi, boğaz ağrısı, aşırı tükürük, halsizlik ve kırıklık, baş ağrısı, kas ağrısı, hassaslık ve lenf düğümlerinin miktarında bir artış hissi.
 • 2. Gün - görünür ve boğazda ağrı yükseltmek, yutak ödemli olur onun mukoza kırmızı papüller 2-3 mm çaplı, işaretlenmiş sindirim bozuklukları, karın ağrısı, bulantı, kusma, sıcaklık hafif bir düşüş arka planında iştahsızlık üretti.
 • 3 Gün - tekrarlanan sıcaklık atlama ile gözlenen bozulma, kırmızı papüller boğaz seröz içerikle dolu spesifik veziküllerin dönüştü, şiddetli rahatsızlık (ağrı ve yanma hissi) yol açar.
 • 4 gün - veziküller onların yerine küçük yaralar çabuk kabuklu ve gri-beyaz kaplama, sıcaklık düşer, ateş Recedes, zehirlenme belirtileri azalır vardır, içindekiler sürümü ile, açıldı.
 • 5. günde - boğazdaki ağrı yavaş yavaş zayıflar, ancak yiyecek almak hala zor, subfebril sıcaklığı kalır.
 • 6. gün - hastanın genel durumu yavaş yavaş iyileşir, dispeptik semptomlar kaybolur, sıcaklık normale döner.
 • 7. gün - boğaz geçişinde acı duyular, tüm döküntüler kaybolur, iştah görünür, enfeksiyonun ikincil belirtileri kaybolur (zayıflık, sindirim bozuklukları).
 • 8. günde, beyazımsı plak, faringeal mukozanın şişmesi kaybolur, lenf bezlerinin iltihaplanması ve ağrıları geçer, hastanın durumu tamamen normalleşir.

Herpes boğazında boğazda kaç gün kalır? Vücudun yüksek sıcaklık ve genel zehirlenmesi ile hastalığın akut formu ortalama 3-4 gün sürer, sonra belirtilerin şiddeti azalır. Mukus boğazındaki erozyon hastalığının 6.-7. Gününe kadar iyileşme sağlanır, hasta iyileşir.

Ancak, solunum yolu bulguları mevcut olduğunda ve boğazda karakteristik döküntüler olmadığında, sivri semptomlarla birlikte atipik anjina vakaları da vardır. Bazen her 2-3 günde bir tekrarlanan döküntü, sıcaklığın artması ve vücudun diğer zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, hastalığın dalgalı bir seyri vardır.

Tüm semptomların tamamen ortadan kalkmasından sonra bile, hasta, 7-10 gün boyunca enfeksiyonun aktif taşıyıcısı olmaya devam eder, bu nedenle tüm bu süre boyunca, karantinaya, okula ve okul öncesi olanaklarına, halkın büyük bir kalabalık kitlesine gitmemesine dikkat etmek gerekir. Zayıf bağışıklığı olan çocuklarda ve erişkinlerde, döküntüler tekrar ortaya çıkabilir, bazen hastalık üç kat daha şiddetlenir. Bu durumda iyileşme süreci ertelenir.

Olası komplikasyonlar

Bir çocukta herpes angina'nın sıcaklığı, küçük çocuklarda febril konvülziyonlara neden olabilecek yüksek değerlere yol açabilir. Fakat en büyük tehlike sinir sistemi için vesiküler farenjittir. Zayıf bağışıklığı olan hastalarda, hastalığın sonucu ölümcül (özellikle küçük çocuklarda), ensefalit veya seröz menenjit olabilir.

Herpagina'nın diğer komplikasyonları arasında kalp kası (miyokardit) hasarı, karaciğer ve böbreklerin ihlali ve ardından yeşim, hepatit gelişmesi yer alır. Hastalığın arka planında kas dokusunun nekrozu gelişebilir ve romatizma belirtileri ortaya çıkabilir.

Kural olarak, komplikasyonlar hastalığın akut döneminde bile ortaya çıkar. Örneğin, şiddetli baş ağrıları, kas spazmları, bozulmuş koordinasyon, bilinç kaybı sinir sisteminin bir lezyonunu ve menenjit gelişmesi riskini ve kalpte ağrı kalp kasının bir yenilgisini gösterir.

Hastalığın tedavisinde Doktor Komarovsky

Komarovsky çocuklarda herpes boğaz ağrısı hakkında zamanında tanı ve tedavi olmadan ciddi sonuçlara yol açabilecek sinsi bir hastalık olarak yanıt verir. Bu nedenle, ilk alarma işaretlerinin ortaya çıkmasında, hemen evde bir doktor çağırmak çok önemlidir. Hastalık oldukça bulaşıcıdır, dolayısıyla hastalanan bir çocuk veya yetişkin izole edilmelidir.

Kalp ve sinir sistemindeki komplikasyonların semptomlarının eşlik ettiği şiddetli aftöz tonsillit formları hastanede uygun uzmanların (kardiyolog, nörolog) katılımıyla tedavi edilmelidir.

tanılama

Herpes boğazının ana semptomu bir balon döküntüsü olduğu için, hastanın muayenesi sırasında bir çocuk doktoru veya bir terapistin teşhis edebilmesi kolaydır. Ön bulguları onaylamak için aşağıdaki sınavlar yazılır:

 1. kan testi (genel klinik);
 2. Virüs tipini belirlemek için vezikül içeriğinin serolojik incelemesi;
 3. PCR, farengeal swablarla (hastalığın ilk 5 gününde yapılan) virolojik bir çalışmadır;
 4. ELISA yöntemi, kandaki antikor sayısındaki bir artışı tespit edebilir.

Ayrıca, herpes boğaz ağrısı benzer semptomlar (herpetik stomatit, bademcik iltihabı, pamukçuk, su çiçeği) ile diğer hastalıklardan ayırt edilmelidir. Hekim, klinik resmin özelliklerini dikkate almalı, vysypnyh elementlerinin ve diğer ilişkili semptomların görünümüne, doğasına ve konumuna dikkat etmelidir.

Vesiküler farenjit ile vücutta veya deride kızarıklık yok, mukoza zarında kanama ve kızarıklık yok, ancak karın, mide bulantısı, kusma veya dışkıda kızarıklık var. Sadece tanıyı netleştirdikten sonra doktor doğru tedaviyi reçete edebilir ve ebeveynlere çocuklarda herpes boğazını nasıl tedavi edeceğini bildirebilir.

tedavi

Enfeksiyöz bir hastalığın nedensel etkeni yok etme amaçlı özel tedavi mevcut değildir. Bu durumda antibiyotikler etkisizdirler, herpes boğazının arka planına karşı ikincil bir bakteriyel enfeksiyon geliştiğinde, sadece eşlik eden komplikasyonlarla birlikte reçete edilirler.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir ve ilaç, durulama ve vitamin tedavisi kullanımını içerir.

müstahzarlar

Asiklovir gibi antiviral ajanların kullanımı, herpes simplex virüsünü etkiledikleri için istenen etkiyi vermez ve hastalığın etken maddesi Coxsackie virüsüdür. Ancak bazen bu ilaç ağız boşluğunda kabarcık döküntülerini tedavi etmek için bir merhem şeklinde reçete edilir. Ciddi durumlarda, doktor Viferon, Cycloferon (damla veya tablet şeklinde) reçete edebilir.

Vesiküler farenjit için tedavi rejimi aşağıdaki ilaçları içerir:

 • Topikal antiseptikler (spreyler Geksoral, Ingalipt, Tantum Verde, Hrorofillipt) - epitelizasyona ve mukozal iyileşme sürecini hızlandırmak antiseptik ve koruyucu etki sağlamak için yardımcı boğazında ağrı gidermek. Boğazın tedavisi için şiddetli bir ağrı sendromu ile% 2'lik bir lidokain solüsyonu kullanılır.
 • Yüksek ateşi azaltmak için antipiretikler (Kalpol, Efferalgan, Panadol, Ibuprofen) gereklidir.
 • İmmünomodülatörler (İmmün, Cytovir, Imudon) bağışıklık sisteminin işlevlerini ve vücudun enfeksiyona karşı direncini korumak için gereklidir.
 • Antihistaminikler (Tavegil, Suprastin, Diazolin, Fenistil) klinik semptomları hafifletmek ve alerjik reaksiyonları önlemek için reçete edilir.

kabarcıklar açtıktan sonra ağız boşluğu içinde iyileşme ve geri kazanım mukoza hızlandıran veya Faringosept, Sebidin, daha antiseptik sağlanması ve yumuşatıcı etki tablet çözülür Pantenol sprey, Vinizol kullanılabilir.

durulama

Gargara, karmaşık tedavinin önemli bir aşamasıdır. Bu prosedür gereklidir, çünkü veziküller açıldıktan sonra patojen mikrofloranın penetrasyonuna açık erozyonlar vardır. Antiseptik tedavi yapılmazsa, ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesiyle ilişkili komplikasyonların olasılığı iyidir.

Bir bitki bazlı anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere (papatya, nergis, adaçayı, meşe kabukları, civan perçeminden, okaliptüs) hazırlanması için Broth durulama. Önemli olan - sıcak olarak, inflamatuar sürecin ve ağrı amplifikasyonu sebep olabilir, sıcaklık gözlemlemek ve işlemden önce suyu soğutmak için.

Soda ve hidrojen peroksit, Furacillin, Stomatidin bir çözüm ile gargara yapabilirsiniz. Boğazlarını kendiliğinden durduramayacak küçük çocuklarda, prosedür, bir iğne olmayan bir şırınga kullanılarak gerçekleştirilir ve ağız boşluğunun antiseptik bir çözelti ile yıkanması sağlanır.

Fizyoterapötik prosedürler

Akut semptomlar düzeldikten sonra, hasta, dokuların epitelizasyon işlemlerini hızlandıran fizyoterapik prosedürler için bir kurs reçete eder. UVV seansları yapın, mukoza zarlarının rejenerasyonunu hızlandıran bir helyum-neon lazerin radyasyonunu kullanın.

Ancak herpes simplex ile bazı manipülasyonlar kontrendikedir. Örneğin, ısıtma prosedürleri (inhalasyonlar, kompresler) hariç tutulmaktadır, çünkü bunlar sadece inflamatuar sürecin yoğunluğunu arttırmaktadır.

Diğer öneriler

Hastalığın ilk günlerinde hasta yatak istirahatine uymalıdır. İyileşmenin tamamlanması için, çocuğu daha önce herpes boğazına sahip olmayan diğer çocuklardan ve aile üyelerinden ayırmak gerekir. Oda günde birkaç kez havalandırılmalı ve günlük ıslak temizlik yapılmalıdır.

Toksinlerin eliminasyonunu hızlandırmak için hastanın daha fazla sıvı içmesi gerekir. İçme sıcak olmalı, mukus boğazını tahriş etmemelidir. Bu nedenle, herhangi bir soğuk veya gazlı içecek hariçtir. Sıcak yeşil veya bitkisel çay, yabani gül suyu, meyve suları, su ile seyreltilmiş meyve içecekleri ve diğer vitamin içecekleri verebilirsiniz. Ancak seröz menenjit şüphesi varsa, serebral ödem riski arttıkça tüketilen sıvının miktarı önemli ölçüde azalır.

Hastanın beslenmesi yüksek kalorili, çeşitli ve güçlendirilmiş olmalıdır. Yiyecekler püreli veya püre haline getirilmelidir, çünkü boğazda kızarıklık veya erozyonlar nedeniyle çocuk yutmaya başlar. Hastalık sırasında protein omletleri, sebze ve meyve püreleri, et sufle, az yağlı et suyu ve diğer hafif yemeklerin hazırlanması gerekir. Yiyecekler kızartılmış, yağlı, baharatlı, biberli veya diğer tahriş edici baharatlarla terbiyeli olmamalıdır.

önleme

Herpes boğazını önlemek için çocuğun temperlenmesi, doğru çalışma şeklini gözlemlemesi ve dinlenmeniz, hijyen kurallarına ve hijyen kurallarına dikkatlice uymanız tavsiye edilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için multivitamin kompleksleri ve immünomodülatörlerin alınması, doğru beslenme, yeni hasta veya hasta insanlarla temastan kaçınılması önerilir. Bebeğin sağlığını güçlendirmek, restoratif masajlar, fizyoterapi egzersizleri, temiz havadaki spor aktivitelerine yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit nasıl tedavi edilir: geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olmak


larenjit Larinksin iltihaplanması. Bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde ve bağımsız bir hastalık olduğunda, bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Pürülan boğaz ağzı ile gargara yapmaktan daha fazlası: araçlara ve etkili yemek tariflerine genel bakış

Purulent boğaz ağrısı, yaygın, nahoş bir hastalıktır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda güçlü bir inflamatuar bademcik hastalığı sürecinde ortaya çıkar.