Loading

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.

Herpangina, A virüsleri 10, 8, 2-6 serovar çocuk veya yetişkin Coxsackie virüsü grubunun vücuda nüfuz etmesine bağlı nadiren ENDF-virüs ve Coxsackie virüsü, grup B

Okul öncesi, genç ve ortaokul çağındaki çocuklar daha sık hastalanır. Birçok durumda yetişkinler çocuklardan ailede enfekte olurlar. Herpangin kirli eller, oyuncaklar, biberonlar ve meme uçları, gıda yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Hastalık üç yaşın altındaki çocuklar için en şiddetlidir. Emzirilen bebekler, yaşamın ilk aylarında, herpes formundaki bademcik iltihabını nadiren ortaya çıkarırlar.

nedenleri

Herpetik angina neden ortaya çıkıyor ve nedir? Patojen Coxsackie virüsü - havadaki damlacıklar yoluyla bulaşmış gıdalar (meyve, sebze, süt), fekal-oral yolla bulaşır. Çoğu zaman, yaz aylarında insidansı artar.

Mukoza nazofarenksine girerken, Coxsackie virüsü, yoğun olarak çoğaldığı bağırsaklara ve lenf düğümlerine nüfuz eder. Hastalığın üçüncü gününde, kanda kritik sayıda virüs bulunur. Bu, hastanın genel şiddetli durumunu belirleyen sinir ve kas dokusuna erişmelerini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 2 ila 10 gündür (genellikle 3 ila 4 gündür). Hastalık her zaman aşağıdaki semptomlarla akut ve şiddetli bir şekilde başlar:

 • vücut ısısında artış (bazen 40 - 41 ° C'ye kadar);
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • orofarinksin mukoza zarında değişiklikler;
 • yutulduğunda ağrı.

Yetişkinlerde ayırt edici belirti boğaz, bademcikler, yumuşak damak, dil, seröz kırmızımsı (ışık, değil bulutlu) herpetik lezyonlar benzeyen içeriği ile küçük veziküllerin ağzının önünde arkasında anjina herpetik ortaya çıkmasıdır.

Zamanla, lekeler hastaya büyük rahatsızlık veren ülserler oluşturur, çünkü bunlar çok ağrılıdır. Sonra, yaralar seröz bir dolguya sahip olan veziküllere dönüşür. Patlar ve ülserler oluştururlar. Kural olarak, 5 ila 20 parça arasında numaralar. Bazı durumlarda veziküller birleşebilir, bu da mukus boğazında ve ağız boşluğunda oldukça büyük lezyonlara yol açar.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuğun bir uzman tarafından muayene edilmesi çok önemlidir, çünkü hastalığın ilk gününde semptomlar griple çok benzerdir. Bunlar şunları içerir:

 • titreme;
 • burun akıntısı;
 • halsizlik, ciddi halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • iştah kaybı;
 • çok yüksek sıcaklık.

Herpes boğaz ağrısı lokal tezahürü aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Gün boyunca ağız boşluğunun anatomik oluşumlarının mukoz membranlarının kızarması (bademcikler, palatinler, yumuşak damak ve dil).
 2. Ağrılı mukozada papüllerin görünümü, kızarıklıktan 24 saat sonra.
 3. Gelecekte, diseksiyon sonrası aftöz ülser bırakan veziküllerin (48 saat içinde) oluşumu.
 4. Ani eroziv lezyonlarda, kıtanın izdüşümünden sonra oluşumu.
 5. Lenfadenopatinin tezahürü (parotis, submandibular ve servikal bölgede).
 6. Uzun süreli akışla, ellerde ve ayaklarda karakteristik döküntüler görülür.

Hastalığın silinmiş bir şekliyle, sadece orofarinks etkilenebilir. Zayıf bağışıklık durumunda, herpangina dalgalı akar. Şiddetli semptomatoloji 2-3 gün bir dizi ile gözlenir. Tipik bir kursta, çocuklarda herpes boğaz ağrısı bir hafta içinde durgunluk devam ediyor.

Herpes boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde nasıl görünür, detaylı fotoğrafları görmek için sunar:

tanılama

Herpetik bir boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi anlamaya başlamadan önce, doğru bir şekilde teşhis etmeniz gerekir. Bu amaçla virolojik ve serolojik incelemeler teslim edilir:

 • Serolojik araştırmalar özel sera kullanımını içerir. Hastalığın başlangıcında toplanırlar ve daha sonra 2 hafta sonra. Bu analizin amacı, antikor titresinin büyüme seviyesini düzeltmektir.
 • Virolojik araştırma, farengeal sürüntülerin teslim edilmesini içerir. Bu materyal hastalığın seyrinden en geç 3-5 gün sonra verilir.

En güvenilir ve kanıtlanmış teşhis yöntemi, florokrom antikorlarının saptanmasına dayanan immünofloresandır.

komplikasyonlar

Hastalığın patojenleri, kanın içine girerek, vücudun her tarafına hızla yayılabilir ve bu da bazı ciddi sonuçlara neden olabilir:

 • Menenjit - beyin ve omurilik zarlarında inflamatuar bir süreç;
 • ensefalit - beynin belirli bölgelerinde iltihap;
 • miyokardit - kalp kasının güçlü bir inflamasyonu.

Bu nedenle, herpetik boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora danışmak ve tedavi faaliyetlerine başlamaktan çekinmemelidir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Bir yetişkin herpes boğaz ağrısı ile teşhis edilirse, karmaşık tedavi, hastanın genel, yerel tedavi izolasyonunu içerir. Hastanın oral mukozanın tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Genel olarak, yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir:

 1. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ajanlar reçete edilir (Parasetamol veya Ibuprofen).
 2. şişlik ve mukoza kızarıklık kaldırmak ve nefes kolaylaştırmak için antihistaminik kullanımını gösterir ( "Claritin", "Fenkarol", "Suprastin", "Diazolin").
 3. Ağrı hissi azaltmak için ağızda emilmesi için çeşitli pastiller ve pastilleri almak ( "Faringosept", "Strepsils", "teras") Antiseptik ve bakterisit etkiye sahiptirler.
 4. Ayrıca ağız boşluğunun veya burnunun, interferon bazlı lokal preparatlarla sulanması, boğazın Asiklovir ve İnterferon merhemleriyle yağlanması durumunda iyi bir etki gözlenir.
 5. Akılcı bir diyetin düzenlenmesi ve immünomodülatörlerin (imudon, immün, vb.) Tedavisine genel ve lokal tedaviden sonra sağlanmalıdır.
 6. İnhalasyonlar ve kompresler kullanmak kabul edilemez, çünkü ısı etkisi, viremi (virüsün yayılması) yoğunlaşmasına yol açan kan dolaşımını arttırır.
 7. Herpanginlerin tedavisinde antibiyotikler faydasızdır, çünkü aktif bileşenleri bakterilere karşı etkilidir, ancak virüslere karşı güçsüzdür. Bu nedenle, enfeksiyonun neden olan etkenini belirlemek çok önemlidir. Coxsackie ve ECHO virüsleri spesifik morfolojiye, antijenik yapıya, biyokimyasal özelliklere sahiptir.

Enflamasyon odakları sürekli travmatize olduğundan, en az iki hafta boyunca iyileşme gerçekleşir. Oral ilaçların etkinliğini arttırmak ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak için nazofarenksin ultrasonu, helyum-neon lazeri gibi işlemler önerilmektedir.

Gargara mı?

Boğazdaki ağrı, bu yöntemlerle iyi bir şekilde giderilir:

 • meşe kabuğu, adaçayı soğanı ile boğaz gargarası;
 • Geksoral, Joks, Tantum Verde, Cameton tarafından boğazın sulanması;
 • Pharynx Lugol, propolis tentür bir çözüm, Chlorfilliptom tedavisi;
 • calendula tentürü, okaliptüs bir çözüm ile gargara;
 • pastillerin emilimi, rahatsız edici ve sarsıcı bir etki ile tabletler;
 • farinksin sodyum tetraborat çözeltisi ile gliserin, Castellani sıvı, lidokain çözeltisi% 2 üzerinde işlenmesi.

İnhalasyon yapmak kesinlikle yasaktır, herpes boğaz ağrısı gibi bir enfeksiyonla sıkışır. Tüm bu ilaçlar antiseptik, zarflama ve analjezik etkiye sahiptir.

Çocuklarda angina tedavisi: Dr. Komarovsky

Çocuklarda herpetik anjina evde tedavi edilir. Hasta bir çocuk sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Doktor ağzın antiseptik durulama, bol bir sıcak içecek reçete. Sıcaklığı azaltmak için ateş düşürücü maddeler kullanılır ve boğazda ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılır. Hastalığa bir virüs neden olduğundan, tedavide antiviral tedavi kullanmak mümkündür.

Anjina tedavisi hakkında daha fazla bilgi popüler çocuk doktoru Dr. Komarovsky ile bir video izleyerek bulunabilir:

Hasta çocuğa yatak istirahati tahsis edilirken, odanın nemlendirilmesi ve havalandırılması gerekli ve aynı zamanda bol miktarda içme rejimi de gözlemlenmelidir. Ayrıca, boğaz ağrısına karşı savaşmaya yardımcı olan önemli bir çözüm düzenli gargaralıktır. Bu pürülan oluşumları ve mikropları temizlemeye yardımcı olur, bademciklerin şişmesini giderir, enfeksiyonu "nötralize eder" ve hızlı bir iyileşmeye yol açar.

Prognoz ve önleme

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Angina herpetica

Herpetik anjina (vesiküler farenjit, aftöz farenjit, ülserli boğaz ağrısı) -, viral bir doğa akut enfeksiyon hastalığı, önemli bir ateşle, faranjitle yutma güçlüğü ile birlikte meydana gelen. Karakteristik bir özelliği yumuşak damak ve sıvı (veziküller) ile doldurulmuş ince kabarcıkların yutağın arka çeperine mukozasına varlığı erozyonlar oluşumu ile ülserasyona eğilimlidir.

Dikkat lütfen! Şok edici içeriğin bir fotoğrafı.
Görüntülemek için linke tıklayın.

Nedenleri ve risk faktörleri

Herpetik boğaz ağrısının etken maddeleri Coxsackie virüsleri veya ECHO'dur. Enfeksiyon, hava kaynaklı veya fekal-oral yolla insandan insana bulaşır. Literatürde, hasta hayvanlardan insan enfeksiyonu vakaları (örneğin, domuzlar) tarif edilmiştir. Hastalık oldukça bulaşıcıdır.

Herpetik anjin, morbiditenin mevsimselliği ile karakterize edilir (yaz-sonbahar döneminde pik şelalesi); Sıklıkla akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. Aktarılan anjinadan sonra, kararlı bağışıklık oluşur, ancak sadece buna neden olan virüsün spesifik bir suşuna neden olur. Başka bir suş herpes boğaz ağrısı ile enfekte ise, tekrar hasta alabilirsiniz.

Aşamaları

Herpetik bademcik iltihabı sırasında, birkaç aşama (dönem) ayırt edilir:

 1. Latent (inkübasyon) dönemi. Enfeksiyondan 7-14 gün sonra devam eder. Bu dönemde, virüs vücutta çoğalır, ancak enfeksiyonun klinik belirtileri not edilmez.
 2. Prodromal dönem. Karakteristik grip benzeri sendromun klinik görüntüsünün gelişmesidir.
 3. Salıncak dönemi. Hastanın genel durumu kötüleşir, farenksin arka duvarında karakteristik herpetik patlamalar vardır.
 4. Iyileşme dönemi (iyileşme). Faringeal mukozada ülserlerin kademeli olarak epitelleşmesi vardır, durum iyileşir.

semptomlar

Herpetik anjina keskin bir şekilde ortaya çıkar. İlk belirtiler şunlardır:

 • belirgin genel zayıflık;
 • iştahsızlık;
 • baş ağrısı, kas ağrısı;
 • sinirlilik;
 • artan vücut ısısı;
 • salya akışı;
 • boğaz ağrısı;
 • burun akıntısı.

Karakteristik bir özelliği yumuşak damak ve sıvı (veziküller) ile doldurulmuş ince kabarcıkların yutağın arka çeperine mukozasında herpetik boğaz varlığı erozyonlar oluşumu ile ülserasyona eğilimlidir.

Yerel değişiklikler hızla büyüyor. Zaten dil üzerindeki hiperemik mukoza başlangıcından itibaren ilk saatlerinde, yumuşak damak ve bademciklerin palatin kemerler biraz küçük yoğun papüller (nodüller) yükselen görünür. Yavaş yavaş çapta artar, seröz sıvı ile dolu bir boşluk oluşur - veziküller oluşur. 24-48 saat sonra veziküller, kırmızı bir taç ile çevrelenmiş, grimsi-beyaz renkli küçük yaraların oluşumuyla açılır. Bireysel yaralar, önemli bir yüzey hatası oluşturarak birleşebilir. Açılan vesiküllerin bulunduğu yerdeki eroziv yüzey çok ağrılıdır - bu nedenle hastalar sadece yiyecekleri değil, aynı zamanda içmeyi de reddederler.

Submandibular, servikal ve parotis lenf nodlarında (lenfadenopati) bir artış vardır. Hastalar genellikle, karındaki ağrıdan şikayet ederler, bunun sonucu diyaframın kas ağrısı (miyalji) ile ilişkilidir.

Hastalığın komplike olmayan seyrinde ateş ve zehirlenme 3 ila 5 gün sürmektedir. Oral mukozanın erozyonlarının epitelizasyon süreçleri 6-7 gün sonra başlar.

Zayıf bağışıklığı olan hastalarda, hastalık dalgalı bir seyir izleyebilir. Her 2-3 günde bir tekrarlanan tekrarlanan herpetik patlamalar ile karakterizedir.

Şiddetli herpetik boğaz ağrısında, gövdede, ellerde ve ayaklarda vesiküler döküntü görülür.

tanılama

Herpetik boğaz ağrısı ön tanısı, karakteristik bir klinik tabloya göre yapılır. Doğru teşhis için laboratuvar testleri gereklidir:

 • serolojik. Kan serumundaki antikor titresindeki bir artış tespitine dayanır. Bunu yapmak için hasta, hastalığın ilk günlerinde ve 2-3 hafta sonra kan alınır;
 • virolojik. Amacı, hastalığın ilk 5 günü içinde alınması gereken faringeal kızarmadır.
 • immünofloresan yöntemi. Bu, bu durumda en bilgilendirici çalışmadır.

Herpetik boğaz ağrısının etken maddeleri Coxsackie virüsleri veya ECHO'dur. Enfeksiyon, hava kaynaklı veya fekal-oral yolla insandan insana bulaşır.

tedavi

Tedavi semptomatiktir. Antipiretik ve antihistaminikler reçete edilir. Gerekli topikal tedavi: etki koruyucu antiseptik, keratoplastik, analjezik, anti-virütik, proteolitik, mukozal preparatlar oral sulama.

Aşındırıcı yüzeylerin epitelizasyon sürecini hızlandırmak için, helyum neon lazer veya ultraviyole ile ışınlama gösterilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyonun önlenmesi için bakterisidal ajanların lokal kullanımı doğrulanmaktadır. Vücudun genel direncini artırmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için, immünomodülatörler reçete edilebilir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde önemli bir rol düzgün düzenlenmiş bir diyete sahiptir. Dietoterapinin amacı hasarlı mukoza zarının termal, mekanik ve kimyasal korumasını tam ve dengeli bir diyetle sağlamaktır. Doğru düzenlenmiş beslenme, enflamasyonu azaltmak ve ülseratif lezyonların epitelleşmesini hızlandırmak için koşullar yaratmalıdır.

Herpetik bademcik iltihabı prognozu olumludur, hastalık iyileşme ile sonuçlanır. Ancak komplikasyonlar mümkündür.

Olası sonuçlar ve komplikasyonlar

Herpetik bademcik iltihabına karşı bağışıklığı azalmış olan hastalarda, viremi gelişebilir, bu da enfeksiyonun genelleşmesine yol açar ve aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir:

 • hemorajik konjonktivit;
 • miyokardit;
 • piyelonefrit;
 • menenjit;
 • ensefalit.

görünüm

Herpetik bademcik iltihabı prognozu olumludur, hastalık iyileşme ile sonuçlanır. Komplikasyonlara katılırken prognoz kötüleşir.

önleme

Herpetik boğaz ağrısının spesifik aşı önlenmesi, hastalığa neden olan ECHO ve Coxsackie virüslerinin çok sayıda serotipine bağlı olarak gerçekleştirilmez.

Önleyici tedbirler, hastalığın merkezinde yer alan her tür solunum yolu enfeksiyonları için standarttır: dezenfektanlarla sık sık yapılan ıslak temizlik, sık sık havalandırma ve odanın periyodik olarak kesilmesi.

Muhtemel enfeksiyonu önlemek amacıyla hastalarla temas halinde olan çocuklar gama globulin kullanımını gösterdi. Çocuk takımlarında karantina atandı ve bu da enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemeye yardımcı oldu.

Makalenin konusunu YouTube videosu:

Eğitim: Taşkent Devlet Tıp Enstitüsü'nden mezun oldu. Tekrar tekrar mesleki beceri geliştirme kursları geçti.

İş deneyimi: şehir doğum hastanesinin anestezist-resusitatörü, hemodiyaliz bölümünün resusitatörü.

Bilgi genelleştirilmiştir ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hastalığın ilk belirtilerinde, bir doktora danışın. Kendi kendine tedavi sağlık için tehlikelidir!

Avustralya'nın 74 yaşındaki sakini James Harrison, yaklaşık 1000 kez kan bağışçısı oldu. Antikorları şiddetli anemili yenidoğanlara yardımcı olan nadir bir kan grubudur. Böylece, Avustralya yaklaşık iki milyon çocuğu kurtardı.

Araştırmaya göre, haftada birkaç bardak bira veya şarap içen kadınların meme kanseri gelişme riski artmıştır.

İnsan beyninin ağırlığı, toplam vücut ağırlığının yaklaşık% 2'sidir, ancak kanın içine giren oksijenin yaklaşık% 20'sini tüketir. Bu gerçek, insan beyninin oksijen eksikliğinden kaynaklanan hasara çok hassas olmasını sağlar.

Böyle nesnelerin kompulsif alınımının da çok ilginç tıbbi sendromları vardır. 2500 yabancı cismin mani mustarip bir hastanın midesinde tespit edildi.

Öksürük ilacı "Terpinkod", tıbbi özelliklerinden dolayı, satışlardaki liderlerden biridir.

Bir kimseye uymayan bir iş, ruhsallığına, işsizliğe oranla çok daha fazla zarar verir.

En nadir görülen hastalık Kuru hastalığıdır. Sadece Yeni Gine'deki Fores kabilesinin temsilcileri hasta. Hasta gülmekten öldü. Hastalığın nedeninin insan beyninin yemeğidir olduğuna inanılmaktadır.

Amerikalı bilim adamları fareler üzerinde deneyler yapmış ve karpuz suyunun kan damarlarının arterioskleroz gelişimini önlediği sonucuna varmışlardır. Bir grup fare sıradan su içti ve ikinci - karpuz suyu. Sonuç olarak, ikinci grubun damarları kolesterol plaklarından arınmıştı.

Bir kıçtan düşmek, boynunu bir attan düşmekten daha çok kıstırıyor. Sadece bu ifadeyi çürütmeye çalışmayın.

Esneme, vücudu oksijenle zenginleştiriyordu. Ancak, bu görüş reddedildi. Bilim adamları, bir kişinin esnemeyi, bir kişinin beynini soğuttuğu ve performansını artırdığını kanıtladı.

Bir adamın mide, yabancı cisimlerle ve tıbbi müdahale olmadan iyi bir şekilde baş eder. Mide suyunun bile bozuk paraları çözdüğü bilinmektedir.

Çoğu zaman antidepresan alan bir kişi yine depresyondan muzdarip olacaktır. Bir kişi depresyonla başa çıkmışsa, bu durumu sonsuza dek unutmak için her türlü şansı vardır.

Hastayı çıkarmak için, doktorlar genellikle çok uzaklara giderler. Yani, örneğin, 1954'den 1994 gg'ye kadar olan dönemde belirli bir Charles Jensen. Neoplazmları çıkarmak için 900'den fazla operasyondan sağ kurtuldu.

Dört dilim kara çikolatada yaklaşık iki yüz kalori bulunur. Eğer iyi olmak istemiyorsanız, günde ikiden fazla parça yememek daha iyidir.

Düzenli kahvaltı için kullanılan insanlar, obezite muzdarip daha az olasıdır.

Bir kadının her yaşta güzel olabileceğine inanıyoruz. Ne de olsa yaş, yaşanılan yıl sayısı değildir. Yaş, vücudun fiziksel halidir.

Çocuklarda herpetik anjin

Çocuklarda herpetik anjin - Coxsackie ve ECHO virüslerinin neden olduğu farengeal lenfoid dokuda akut, viral kaynaklı hasar. Çocuklarda Herpangina bir sıcaklık yükselişi, boğaz ağrısı, lenfadenopati, hiperemi boğaz, bademcikler üzerinde veziküler patlamalar ve erozyonlar ve boğazın arka ile oluşur. Herpangina çocuklar muayene veri boğazda, nazofarengeal bezlerden virolojik ve serolojik testler temelinde pediatrik kulak burun boğaz uzmanı teşhis. Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi, antiviral, antipiretik, duyarsızlaştırıcı ilaçlar; ağız mukozasının lokal tedavisi, UFO.

Çocuklarda herpetik anjin

Herpangina çocuklar (gerpangina, herpetik bademcik, vezikül veya aftöz farenjit) - enterovirusler Coxsackie veya ECHO neden bademcikler seröz iltihabı. Çocuklarda herpetik anjina, sporadik hastalıklar veya salgın salgınlarla karakterize olabilir. Pediatri ve pediatrik otorinolaringolojide, okul öncesi ve ilkokul çocuklarında (3-10 yaş) herpetik anjina baskındır; En şiddetli herpagina 3 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Yaşamın ilk aylarındaki çocuklarda, herpetik angina daha az sıklıkta görülür, bu anne sütüyle (pasif bağışıklık) birlikte anneden gelen antikorların üretilmesine bağlıdır.

Herpangina çocuk izole edilmiş formda ya da aynı zamanda bu virüslerin neden olduğu seröz enteroviral menenjit, ensefalit, epidemik miyalji, miyelit, ile kombinasyon halinde ortaya çıkabilir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı nedenleri

Çocuklarda Herpangina Pikornaviridae ailesi ile ilgili enterovirüs neden olduğu viral hastalıkların sayısını ifade eder - (çoğu virüs 2-6, 8 ve 10 serovar) koksakivirüs grup A, koksaki B grubu (serotipami1-5) veya ECHO-virüs (3, 6, 9 25).

patojenlerin bulaşma mekanizması - hava (hapşırma, öksürme veya konuşarak), en azından dışkı-ağız ya da (nazofaringeal salgılarını) iletişim yolları (gıda, meme, oyuncak, kirli eller ve benzeri ile).. Ana doğal rezervuar bir virüs taşıyıcısı veya hasta bir kişidir, daha az sıklıkla enfeksiyon evcil hayvanlardan meydana gelir. Reconvalvescents ayrıca enfeksiyon kaynağı olarak da kullanılabilir, çünkü 3-4 hafta içinde virüsü salgılarlar. Çocuklarda herpes boğaz ağrısı görülme sıklığı Haziran-Eylül ayları arasındadır. Yaz ve sonbahar genellikle aile ya da organize gruplar (kampları, çocuk yuvaları, okul sınıfları) içinde çocuklarda herpes boğaz ağrısı salgından işaretlenmiştir yüzden hastalık son derece bulaşıcıdır.

burun ve boğaz mukoza zarı tarafından vücuda nüfuz eden, çocuklarda herpes bademcik etkeni cins aktif bağırsak lenf düğümlerine, düşmek ve sonra viremi gelişimini neden kana nüfuz. Viral patojenlerin sonraki yayılımı, özellikleri ve çocuğun organizmasının koruyucu mekanizmalarının durumu ile belirlenir. Kan dolaşımı ile birlikte, virüsler vücutta taşınır, belirli dokularda kendilerini sabitler, bu da onların içinde inflamatuar, distrofik ve nekrotik süreçlere neden olur. Coxsackie ve ECHO enterovirüsleri mukoz membranlar, kaslar (miyokardiyum dahil) ve nöral doku için yüksek bir tropizme sahiptir.

Çoğunlukla, çocuklarda herpetik anjin, influenza veya adenovirüs enfeksiyonunun bir arka planına karşı gelişir. Transfer edilen herpetik boğaz ağrısından sonra, çocuklar virüsün bu türüne karşı kalıcı bir bağışıklık geliştirir, ancak başka bir virüs türü enfekte olursa yine bir herpangina olabilir.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Enfeksiyonun latent dönemi 7 ila 14 gündür. Çocuklarda herpetik anjin, grip benzeri bir sendromla başlar: halsizlik, halsizlik, iştah kaybı. Yüksek ateş (39-40 ° C'ye kadar), ekstremite kasları, sırt, karın ağrıları ile karakterize edilir; baş ağrısı, kusma, ishal. Ortak semptomların ardından, boğazda ağrı, tükürük, yutmada ağrı, akut rinit, öksürük vardır.

Çocuklarda herpesetik anjina ile lokal değişiklikler hızla artmaktadır. Zaten ağızda hiperemik bademcikler mukoza, palatin kemerler, dil, damak arka plan üzerinde ilk iki gün içinde seröz içerikleri ile dolu hızla 5 mm çapında veziküllerin dönüşür küçük papüller tespit edilir. 1-2 gün sonra, veziküller açılır ve onların yerinde beyaz-gri yaralar oluşur, bir hiperemi corolla ile çevrili. Bazen yaralar birleştirilerek yüzeysel drenaj defektlerine dönüşür. Ortaya çıkan mukoza aşınması keskin bir acı verir ve bu bağlamda çocuklar yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Çocuklarda herpetik anjinada bilateral submaksiller, servikal ve parotis lenfadenopati vardır.

Çocuklarda tipik herpetik angina formları ile birlikte, sadece orofarinkste, mukozal defektler olmaksızın, kataral değişiklikler ile karakterize edilen silinmiş belirtileri görebiliyorum. Zayıflamış bağışıklığı olan çocuklarda, döküntüler 2-3 günde bir dalga boylu olabilir, bu da ateşin tekrar başlaması ve zehirlenme belirtileri ile birlikte olur. Bazı durumlarda, herpetik anjina ile çocuk, bacaklarda ve gövdenin distal kısımlarında papüler ve vesiküler döküntü vardır.

Tipik vakalarda, çocuklarda herpetik anjinadaki ateş 3-5 gün içinde düşer ve ağız ve boğazdaki mukoza zarındaki defektler 6-7 gün sonra epitelize edilir. menenjit, ensefalit, miyokardit, piyelonefrit, hemorajik konjonktivit düşük reaktivite veya yüksek viremi olası genelleme enetrovirusnoy enfeksiyonu anda.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı teşhisi

Çocuklarda tipik bir herpesiyal boğaz ağrısı kliniğinde, çocuk doktoru veya çocuk kulak burun boğaz uzmanı, ek laboratuvar muayenesi olmadan bile doğru tanı koyabilir. boğazdan inceledi ve pharyngoscope tipik herpetik anjina lokalizasyonu (yutak arka duvarı, bademcikler, yumuşak damak) ve lezyon görünümünü (papüller veziküller, ülserler) bulguladığında. Genel kan testinde küçük bir lökositoz ortaya çıkar.

Çocuklarda herpetik anjinin nedensel ajanlarını tanımlamak için virolojik ve serolojik araştırma yöntemleri kullanılır. Nazofarenksdeki floş ve swablar PCR metodu ile incelenir; ELISA yardımıyla, 4 ve daha fazla kez enterovirüslere karşı antikor titresinde bir artış tespit edilir.

Seröz menenjiti dışlamak için, bir çocuğun nöroloğu incelenmelidir; Kalpten şikayetler ile bir pediyatrik kardiyolog danışılır; Çocuk nefrolog - idrar genel analizi değişiklikleri tespit edilmesi durumunda.

Çocuklarda herpetik anjin ağız boşluğu (herpetik stomatit, orofarenks, pamukçuk, kimyasal irritasyon), tavuk çiçeği diğer aftöz hastalıklarından ayırt edilmelidir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Herpetik boğaz ağrısının kompleks tedavisi hasta çocukların, genel ve lokal tedavinin izolasyonunu içerir. Çocuğun, ağız mukozasının tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Herpangina çocuk Hipo-hassaslaştırma (loratadin, mebhidrolin, hifenadina), antipiretik ilaçlar (ibuprofen, nimesulid), immünomodülatörler reçete edildiğinde. saatlik antiseptikler (furacilin, miramistinom) ve arka yutak duvar işleme maddeleri ve bademcik ve ardından bitkiler (calendula, adaçayı, okaliptüs, meşe kabuğu) decoctions gargara, tavsiye edilen oral antiseptikler katman ikincil bakteriyel enfeksiyonu önlemek için. Herpetik boğazda, çocuklara analjezik, antiseptik, zarflama etkileri olan topikal aerosoller verilir.

İyi terapötik etki endonasal / endofaringealnoy instilasyon lökosit interferon tedavi oral mukoza, antiviral merhem elde edilir (asiklovir ve diğ.). aşındırıcı mukozal kusurların epitelizasyonu teşvik etmek amacıyla UVR'nin nazofarenks önerilir.

Çocuklarda inhalasyon ve kompres yapmak için herpetik boğazda kategorik olarak kabul edilemez, çünkü ısı kan dolaşımını artırır ve virüslerin vücuda yayılmasını teşvik eder.

Çocuklarda herpesus boğazının prognozu ve önlenmesi

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Özel aşı önleme sağlanmamıştır; Hasta herpetik boğaz ağrısı ile temas halinde olan çocuklara spesifik bir gama globulin verilir. Spesifik olmayan ölçümler, hastalıklı çocukların zamanında tespiti ve izolasyonunu hedefleyerek çocuğun vücudunun reaktivitesini arttırmayı amaçlamaktadır.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik bademcik iltihabı - virüs tip Coxsackie veya akut başlangıcı ile karakterize ECHO virüslerin neden olduğu enfeksiyona bağlı bir hastalık, ateşli sendromu geliştirme, boğaz ağrısı orofarenks lezyonlar neden. Bir hastalıktaki en bariz tanısal semptomlardan biri, ağız boşluğunun posterior duvarının mukozasındaki vesiküler tipte karakteristik döküntülerin saptanmasıdır.

Herpes boğaz ağrısı genellikle sonbaharda ve mevsimselliği hakkında konuşabilen yaz aylarında teşhis edilir. Herpes anjin yakalanma riski oldukça sık ilişkili bir hastalık olarak veya başka bir enfeksiyonun şu anki arka planda bir komplikasyonu olarak katılabilir, özellikle şiddetli enfeksiyonlar sonrası bağışıklık sistemi zayıflamış, sabit stresle, bir yetişkin ve bir çocuk sahibi. Bu hastalığın prognozu daha sık olumlu, ancak, herpes anjin komplikasyonları hastanın gelecekteki sağlığı için ve genellikle hayatının oldukça tehlikelidir. Bu hastalığın nedensel ajanı haline gelen virüsün türüne bağlı olarak bağışıklığın karakteristik bir oluşumudur.

Herpetik boğaz ağrısı nedenleri

Viral herbetik bademcik iltihabı 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda daha sık teşhis edilir, ancak hastalık ve erişkin vakaları nadir değildir. Bir çocuk bu yaş aralığından daha az olduğunda, genellikle ağır bir akım gözlemlenir. Bebekler oldukça seyrek hastalanırlar, çünkü doğumdan sonra bir süre vücutta kalan maternal antikorlar biçiminde korunurlar. Bir yetişkinde herpetik anjin, komplikasyonlar ve uzun bir iyileşme periyodu ile de ortaya çıkabilir.

A ve B A virüsü nadiren hastalığın doğrudan bir kaynağıdır ECHO-virüs, kan serumunda izole edilir en sık izole grubu: Herpangina enfeksiyon ve iki grup ile ilişkili insan vücudu Coxsackie virüslerin yayılmasını neden. Bu virüs türü çevrede çok yaygındır. Patojenin hemen bulaşma yolu hava kaynaklıdır, bu da özellikle bulaşıcı hastalıklar ile ilgili gruplarda yüksek bulaşıcı bir kabiliyete ve hızlı yayılmasına neden olur. Konuşurken öksürük sırasında tükürük damlacıkları yoluyla, vücuda girdikten virüs, anında burun ve boğazda mukoza zarını nüfuz eder ve daha sonra ilgili belirtilere sebep, vücuda yayılır. Biz oyuncaklar, emzik, yıkanmamış eller yoluyla özellikle çocukların takımda da gereken yerdir bulaşma fekal-oral yolla, yaklaşık unutmamalıyız. Bazı çalışmalara göre, virüsün bulaşma iletişim yöntemi de izole edilmiştir.

Hastalığın kaynağı, herpes boğaz ağrısı virüsü ya da bu tip mikroorganizmanın taşıyıcısı olan bir kişidir, hayvanlar çok nadiren bir yetişkin ya da çocuğun hastalığına neden olur. Ortalama 1 hafta iyileştikten sonra, kişinin bu patojeni çevreye yaydığı ve bu da enfeksiyonun yayılmasının ön koşulu olduğu belirlenmiştir. Çoğunlukla, çocuklarda herpetik anjina, ziyaret ettikleri grupta salgın hastalıktır. Gönderilen herpetik anginadan kaynaklanan sıklıkla görülen ciddi komplikasyonlar, verilen virüsün kas dokularına, mukus ve sinir dokusuna yüksek derecede tropizmden kaynaklanır.

Bu tip bir patojen için aşı geliştirilmemiştir. Hastalarla temas halinde tüm küçük çocuklara gama globüline girmeleri önerilir.

Hastalığın patojenezi nazofarinks mukoza yoluyla bir yetişkin ya da çocuk gövdesinde patojenin penetrasyon aşamasına izole edilir, aktif üretir öncelikle bağırsak lenf gövde parçaları, daha da hızlı göç sonraki aşamada gelişimine yol açar kan akışı içine geçer - viremi, vücuda herpetik angina'nın etken maddesinin penetrasyonu ve yayılmasıdır. virüs, birçok önemli organ ve dokuları nüfuz dokuların veya organların kadar iltihap oluşumunu, nekroz bölümlerini teşvik edebilen beri Daha sonra hastalığın ortaya çıkışından sırasında, insan vücudunun bağışıklık savunması doğrudan bağlıdır.

herpetik boğaz ağrısı: bir çocuğun fotoğrafı

Belirtileri ve herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Viral herpetik anjin, belirtileri için tipik olan aşağıdaki ile karakterizedir:

- vücut ısısında 39 ° C'ye hızlı bir artış ile karakterize ani keskin başlangıç;

- Ağır intoksikasyon sendromunun gelişimi;

- Orofarinkste iltihaplı bir reaksiyon, şiddetli ağrı ile birlikte yutkunmada zorluklara yol açar;

- Yumuşak damak, posterior faringeal duvar, dil veziküler elemanların varlığı.

Yukarıdaki belirtilerin o hastalık için hepsi çok sayıda viral enfeksiyonlara benzer, ancak daha yakından incelendiğinde yetişkin ya da çocuk üzerinde semptomların hastalığı, doktor yardımcı olmalıdır ağız boşluğu belirlenen veziküler elemanları, tanı bir hata yapmadığını görülebilir.

İnsan patojenin organizma içine doğrudan giriş 1 ila 2 hafta ortalama süren herpes anjin en erken belirti ve semptomları tanımlamak için zaman periyodu. Hastalığın başlangıcı herhangi bir viral enfeksiyon ile benzer klinik belirtiler ve bulantı veya kusmanın eşlik ettiği karın ağrısı, ilgili gövde, baş ağrısı, genellikle hastalar olarak bir 39 ° C, ağrıları sıcaklık artışı ve halsizlik, ile karakterize edilir. Belli bir süre sonra, sık sık öksürme, tükürük, yemek, burun tıkanıklığı yutulması sırasında şiddetli ağrı ortaya çıkar. bademcik arka hiperemik mukozasına yutak bakıldığı zaman, damak kemerler, dil, küçük papüller sayıda kaydeder yaklaşık 2 gün sonra yaklaşık beyaz taç hiperemi ile ülser aynı küçük erozyonlar oluşturmak üzere seröz içeriği ile veziküller. Döküntülerin yaklaşık miktarı genellikle 5 ila 20 parça arasında değişir. Orofarenksin mukoza zarında hatırı sayılır çaplı eroziv kavitelerin oluşumu ile birbirleriyle birleşebilirler. Listelenen tüm unsurlar ve yiyecekleri yuturken ağrının doğasını belirler ve bu da genellikle herhangi bir yiyecek yemeyi reddetmesine yol açar. Bunun yanı sıra genellikle boyun bulunan lenf düğümlerinde bir artış ortaya çıkardı, özellikle elle muayene ile, morbidite tezahür alt çene, parotid bölgesi.

Sıklıkla, hastalık silinmiş bir klinik formda, yani, bir yetişkin ya da çocuğun iyi bağışıklık durumuna bağlı olabilen, ağız boşluğundaki herpetik elemanların görünümü olmadan meydana gelebilir. Böyle bir durumda, herpetik bir boğaz boğazını doğru bir şekilde teşhis etmek oldukça zordur, ancak yakın geçmişte bir hastayla temas kurarsanız, enfeksiyon olduğunu düşünebilirsiniz.

Bazen çocuklarda herpes boğaz ağrısı dalgalı bir seyir alabilir bağışıklık tepkisi bir kez daha sıcaklık ve zehirlenme belirtileri yükselterek ardından her 3 günde podsypaniem veziküler unsurları karakterize azalmıştır. Sadece ağız mukozasında değil, aynı zamanda gövdede, ayak bölgesinde, fırçalarda döküntüler kaydedildi.

herpetik boğaz ağrısı: bir yetişkin fotoğrafları

Erişkinlerde herpetik anjinanın bir çocuk kadar şiddetli olabileceği ve vücudun savunma mekanizmasının patojene reaksiyonunun burada önemli bir rol oynadığı belirtilmelidir. Özellikle ilk dönemlerinde oldukça tehlikeli enfeksiyon Herpangina hamile kadınlar, annenin zehirlenme ortaya çıkan sonuçta kürtaj veya çeşitli mengene gelişme nedenleri fetüsün, düzgün büyüme ve gelişmesini önlediği. Daha sonraki dönemlerde, bu hastalık genellikle erken doğuma yol açar.

3-5 gün enfeksiyon işlemi sıcaklığın bir çözünürlükte, genellikle yara aşınmış alanlar veziküllerin görünümü sonra 1 hafta sonra gözlemlenen düşer ve yüzeylerinde ince kabuklar ile oluşumu eşlik. Bununla birlikte, meydana gelen çok sık anjin ve herpes komplikasyonları zaman vücut ve menenjit, miyokardit, ensefalit, piyelonefrit, vesikülün aşınmış yüzey üzerinde de mümkündür üreme sekonder bakteriyel enfeksiyon gibi düşük bağışıklık için yayma enfeksiyon süreci.

Herpetik boğaz ağrısı tanısı

Nedeniyle viral herpetik semptomların anjina ve yutak lezyonları ile ortaya çıkan diğer pek çok enfeksiyon çok benzer şikayet olması, opsiyon tanı sadece tek doğru olduğunu elementlerin rağmen belirli doğa olmaz ağız boşluğunda lezyonların varlığına dayanmaktadır. Aşağıdaki laboratuar testlerini yapmak gereklidir:

- Beyaz kan hücrelerinin sayısındaki küçük bir artışın kaydedilebileceği genel bir kan testi, ancak bu semptom her zaman gözlenmez;

- yukarıdaki belirtilerin başlangıcının ilk 5 gün için malzeme çekerken adlandırılan viral yanıtları, nazofarenks nazofarenks swablardan smear bir çalışmaya dayanmaktadır, yani, polimeraz zincir reaksiyonu, kullanımı ile patojen herpetik boğaz ağrısı tespit Ancak elde edilen sonuç bir olacaktır;

- Bir flüoresan yöntem kullanılarak, özel flüoresein ile işaretlenmiş tanısal serumların kullanımına dayanan hastanın vücudunda spesifik bir virüs tipi belirlenebilir;

- aynı zamanda, bir enfeksiyonun başlangıcında antikor titerlerinde bir artış ve yaklaşık 3 hafta sonra gösterir tamamlayıcı sabitlemeyi dolaylı hemaglütinasyon reaksiyonu ve nötrleştirme reaksiyonu içerir serolojik testleri, kullanılır.

Daha önce bahsedildiği gibi, diğer enfeksiyonlar ile herpetik anjin ayırıcı tanısı ancak, her zaman 2 hafta, yaz, sonbahar hastalığın tercihli tanısına kadar süren kuluçka döneminin zamanlaması hakkında unutmak, aile veya takımda enfeksiyon hastalarla dikkate temasların varlığı değil almalı, zor olabilir. boğaz ve ısı ağrısı şikayetiyle çocuk ya da yetişkin dikkatli bir muayene, herpetik boğaz ağrısı olası gelişimi için uyanık olmalıdır çırpıcı hiperemi ile seröz içerikli veziküller şeklinde ağız boşluğunda karakteristik döküntü kaçırmamak. Bu döküntü elemanlar etkilenmez enfeksiyonu olan kişi, diş eti iltihabı tipik dişeti iltihaplanmasına olduğu unutulmamalıdır orofarinkste mukozasında kanama yoktur. Ayrıca hatırlanmasında fayda vardır ki herpes anjina hastaları karın bölgesinde ağrı ve gıda zehirlenmesi gelişimi hakkında yanlış fikre rastlamak olabilir dışkı ihlali konusunda genellikle endişe zaman.

Bu enfeksiyona çok klinik içindeki ve aşağı olan diğer hastalıklar pamukçuk, suçiçeği, herpetik stomatit, herhangi bir kimyasal reaktifler kullanılması, anjiyoödem kaynaklanan ağızdan tahriş içerir. muayenede, hastanın oldukça sık, örneğin aseptik menenjit olarak herpes anjin ciddi komplikasyonlar, geliştirmek kalp, böbrek ve tahmin ve ufak belirtilerden ilk işareti ve uygun profesyonel danışmanlık reçete ihtiyacını zarar olduğu unutulmamalıdır.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Her iki yetişkin ve çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisinde temel ilkeleri özelliklerini ve bunların kaldırılmasını meydana gelen reaksiyonları azaltmaya yönelik kuşkusuz semptomatik tedavi yanı sıra hızlı bir toparlanma yol açan hastanın vücudunun koruyucu güçlerini geliştiren bir restoratif tedavi sayılabilir.

geçici olarak enfeksiyon bulaşmış bu tip, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel bakım ürünleri, toksinlerin hızla ortadan kaldırılması için çok sayıda sıvı alımı, vitaminler için yatak istirahati, ara sıra havalandırma, hasta seçimi uyumunu izole etmek emin olun. Hastanın hafif veya orta şiddette olarak kabul edilirse, o anlamda ifadesi intravenöz damla infüzyon yapmak ve tercihen sıcak çay içmez, infüzyonları, çeşitli bitki çayları kullanımını kuşburnu. Gıda bağlı yutma elemanlarını ve ağrı meydana yutak mukoza lezyonları, sıvı veya yarı-sıvı kıvam olmalıdır.

Herpetik angina tedavisinde kullanılan tıbbi preparatlar şunlardır:

1. tabletler, fitiller veya şurup (Ibuphen, Parasetamol) şeklinde ateş veya ateş düşürücü anlamına gelir;

2. Mukoza zarlarının şişmesini, döküntülerin ortaya çıkan elemanlarının arka planına karşı hafifçe azaltabilen Antialerjik (Diazolin, Suprastin, Tavegil);

3. İmmünomodüle etme (İmmünal);

4. 3 yaşın altındaki çocukların tedavisinde zorunlu olan antiviral ilaçlar (Interferon, Viferon).

Elementler meydana gelen erken epitelizasyonu sağlamak boğaz ağrısı belirtileri rahatlatacak genel tedavi değil, aynı zamanda yerel, sadece yürütmek Herpangina çok önemlidir. İlk olarak sulama orofaringeal mukozayı hizmet veren farklı antiseptik, keratoplaticheskimi, proteolitik enzimler, örneğin,% 0.1, tripsin veya kimotripsin çözeltisi veya otlar adaçayı, papatya, okaliptüs, işleme mukoza Lugol çözeltisi, propolis tentür decoctions kullanın. Çok küçük çocuklar ağzı bir şırınga ile sulandırır. Bu prosedür, birleştirmek ve antiseptik özellikler ve ağrıyı azaltmak mümkün olan, aerosol formülasyonları (Ingalipt, Geksoral), her türlü kullanılması önerilir sonra. Bunlar ağızda aynı özelliklere ve özel pastil var. Eh böyle ultraviyole ışınlama ve helyum-neon kullanımına dayalı lazer ışığının uygulama olarak fizyoterapi kanıtlanmıştır. Yerel medya, yani merhem olarak Acyclovir kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Antibiyotiklerin kullanımı, ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun bağlanma varyantı olan herpetik bademcik iltihabının kompleks tedavisinde uzun süreli bir iyileşme olmadan mümkün olur. Penicillin grubu Macrolides'den 5-7 güne kadar süren ilaçların reçetelenmesi tavsiye edilir.

yaşı ne olursa olsun, hasta ve tüm iletişim kişilik 2 haftalık bir süre için karantina yüklenmesi tavsiye Herpangina halk arasında virüsün yayılmasını önlemek için, binanın dezenfeksiyon yürütmek emin olun. Kurtarma çoğu durumda gerçekleşir. sürecin genelleme, bu etkilenen organ sistemleri, ağırlıklandırma ki, komplikasyonlar bir yaşın altındaki çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda mümkündür. Hastalık Herpangina gıda endüstrisinde işçilere, çocuk okul öncesi ve okul eğitiminde, öğretmen, hemşire durumunda, hem de enfeksiyonu önlemek için bu hastalığı olan hastalar ile temas kurulması ise işten bunları kaldırmak için 2 haftalık bir süre için önerilir.

Herpetik angina - hangi doktor yardımcı olacaktır? Bu enfeksiyöz hastalık varsa veya sadece şüpheli bir gelişme varsa, bu tür doktorlardan bir bulaşıcı hastalık uzmanı, bir terapist olarak yardım almalısınız.

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar ve tedavi

Herpetik bademcik iltihabı özellikle sonbahar ve ilkbaharda insanları etkileyen viral enfeksiyon türlerinden biridir. Bu tip boğaz ağrısı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gelişebilir, ancak bu kategorilerdeki semptomlar ve tedavi farklı olacaktır.

Yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı

Erişkinlerde göz önüne alınan hastalığın inkübasyon süresi 14 gündür - bu süre sonunda hasta herpetik boğaz ağrısının karakteristik semptomlarını deneyimlemeye başlar.

Boğaz ağrısı gelişimi belirtileri

İlk olarak, hasta boğazda oldukça güçlü bir ağrı hisseder - bu, söz konusu hastalığın ana belirtisi olarak kabul edilir. Ağrı hemen şiddetli olabilir, ancak bazı durumlarda, herpetik angina boğazda küçük bir terleme ve koma hissi ile başlar ve sadece daha sonra ağrı sendromu ortaya çıkar.

Birçok grip belirtisi olarak bu belirti alıp büyük bir hatadır belirli ilaçları düzenli başlar - İkinci hastalar hemen tüm vücutta ortaya ağrıları dikkat edin.

Üçüncü olarak, hasta baş ağrısı ve uykusuzluktan şikayetçidir ve zaten bu semptomlar sinirlilik ve aşırı sinirlilik yaratır. Bu arada, baş ağrısı her zamanki ağrı kesiciler tarafından yok edilmez ve uykusuzluk, kısa süreli bir etki olsa da, hipnotik ilaçları aldıktan sonra bile rahatsız olmaya devam eder.

Lütfen not: Yukarıdaki tüm belirtiler grip gelişmesi ile karıştırılabilir, ancak birkaç gün içinde (en fazla 3) herpetik boğaz ağrısının karakteristik belirtileri de vardır.

Yetişkinlerde Herpes boğaz ağrısı Karakteristik belirtiler:

 • vücut ısısında kritik seviyelere keskin bir artış;
 • Boğazda artan ağrı, hasta sıvı gıdaları bile yutmaz;
 • farinksin arkasında, bir gün içinde keseciklere ve küçük yaralara dönüşmeye başlayan küçük kırmızı noktalı küçük döküntüler olacaktır.

Erişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Tek başına, anjina hastaya çok az sorun verir, ancak semptomları hayatın alışkanlık ritmini bozar, dolayısıyla söz konusu hastalığın tedavi rejimini seçer, önce semptomları kaldırmalısınız. Genellikle, ödevler şöyledir:

 1. Antihistaminikler ve duyarsızlaştırıcı ilaçlar - Suprastin, Diazolin. Bu ilaçlar, farenksin şişmesini hızla ortadan kaldırır, genel sağlığı kolaylaştırır ve farinkste ağrının şiddetini azaltır.
 2. Antiülser ilaçlar - Asiklovir, Viferon. Farinksin arka duvarında oluşan kızarıklık ve yaralarla yağlanır ve bu da iyileşmelerini hızlı hale getirir.
 3. Vitamin - vitamin B ve C Hastalarının karmaşık hazırlıklar son derece kullanışlı ve vitaminler açısından zengin olduğunu anlamalısınız, gıdalar çalışmıyor vücutta bu maddelerin arzı telafi etmek, böylece tayin doktor vitamini kompleksi desteklemek emin olun.

Herpes boğaz ağrısı olan bir hastaya bolca bir içecek vermek ve doğru beslenmeyi seçmek çok önemlidir, bunun içinde sadece orta dereceli hafif yiyecekler bulunacaktır.

Lütfen not: Söz konusu hastalık viral bir etiyolojiye sahip olduğundan, doktorlar antibiyotikleri reçete etmeyi uygun bulmamaktadır. Bu ilaçlar, sadece herpetik boğaz ağrısının (4 günden fazla) uzun süreli seyrinde etkili olacaktır - bu, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir.

Yetişkinlerde herpetik tonsillit Halk tedavi

Tabii ki, halk tıbbında, herpetik boğaz ağrısı karşı tıbbi ilaçlar hazırlamak yardımcı olacak birçok yemek tarifleri vardır. İşte sadece en yaygın ve etkili olanları:

 1. Propolis tentürü. Kendi başına hazırlanabilir (100 ml alkol için 10-30 g propolis koymak ve yaklaşık 10 gün ısrar etmek) veya eczaneden satın alabilirsiniz. Posterior farryngeal duvarın etkilenen kısımlarını tedavi etmek için bu aracı kullanın - yaralar çabuk iyileşir, yutulduğunda ağrı kaybolur, ancak işlem sırasında hasta birkaç dakika hisseder ve yanma hissi verir.
 2. Pancar infüzyonu. Kırmızı pancarın küçük bir rende üzerine rendelenmesi ve 1: 1 oranında kaynayan su ile püre dökülmesi gereklidir. 6 saat boyunca infüze edilir ve 2-3 saat boyunca her 2 saatte bir boğazınızı yıkardı. Pancar infüzyonu, enflamatuar süreçten hızlı bir şekilde kurtulmaya ve yutulduğunda ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.
 3. Sarımsak ile sıkıştırın. Boğaz ağrısı olduğunda Herpangina basit wrap kaldırın: Onlara temizlenmeli ve ezilmiş sarımsak baş eklemek ve ağırlık tamamen böylece tüm kaynar su dökmek için, sıradan bisküvi bir avuç almak "boğuldu." Bisküviler su ile ıslatıldıktan sonra, çabucak süzülmeli ve elde edilen maddeyi pamuklu çoraplara koyup boğaza tutturmalısınız. Kompres tamamen soğuyana kadar sürer, ancak aşırı yanmaya izin vermemelisiniz.
 4. Lahanadan sıkıştır. Boğazına basitçe tatbik edilen ve bir fularla sabitlenen bir beyaz lahana yaprağı alacaktır. Lahana yaprağı sadece lahana yaprağı doğrayın ve boğaz uygulanan bulamaç şeklinde, ısıyı almaya ve yutma sırasında ağrı kurtulmak ve böyle bir kompres etkisini artırmak için yapabiliyor.

Herpetik boğaz ağrısı olası komplikasyonları

Birçok hasta anjinayı bağımsız olarak tedavi etmeyi tercih eder, ancak bu hastalığın birçok türü vardır ve her biri için bireysel tedavi vardır. Herpetik boğaz ağrısı yanlış veya hatta tamamen ihmal edilirse, ciddi komplikasyonlar beklenebilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklarda herpetik anjin

Genel olarak, göz önüne alınan hastalık, çocuklukta tam olarak ortaya çıkmaktadır - istatistiklere göre, 3-10 yaş arası çocuklarda herpetik anjina teşhisi konmuştur. Böyle bir hastalığın gelişiminin nedeni, hasta bir kişiden ya da bir virüs taşıyıcısından yayılan Coxsackie virüsü ile enfeksiyondur. Enfeksiyon hava yolu ile, temas eden kişi ya da beslenme yolu ile gerçekleşir. Herpetik boğaz ağrısının gelişimine katkıda bulunmak, çocuğun hipotermisi, bağışıklığın azaltılması, soğuk içecek ve bulaşıkların kullanılması olabilir.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuklukta hastalığın başlangıcı her zaman ani, serttir. Herpetik anjinin en başında grip belirtilerine benzer belirtiler vardır:

 • vücut sıcaklığını kritik seviyelere çıkarır;
 • Çocuk kas ve ağrılarda ağrıdan şikayetçidir;
 • baş ağrısı ve hafif baş dönmesi şikayetleri;
 • Hastanın iştahı azalır, bazı çocuklar hiç yemeyi reddeder;
 • Genellikle herpetik boğaz ağrısı gelişen bir çocuk karın ağrısı, bulantı ve kusma ile sorunludur;
 • hızlı bir şekilde boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük var.

Tam anlamıyla Hastalığın ilk günü kırmızı döküntü görünür ve hızlı bir şekilde küçük knot içine dejenere ve sıvı içeriği ile kabarcıklar boğaz, üst damak ve posterior faringeal duvarda bademcikler, şişmesi. Birkaç gün sonra bu aynı kabarcıklar çocuk şiddetli ağrıya neden aşındırıcı ülser, dönüşür - Hastalar yiyecek ve içecek tamamen reddetme, onu aşırı tükürük salgılanması görünebilir bu yüzden, hatta kendi tükürük yutmak zordur.

Mukus boğazında ve ağız boşluğunda gözle görülür değişikliklere ek olarak, submandibular ve servikal lenf düğümlerinde de bir artış vardır - bu, herpes boğaz ağrısının karakteristik bir işareti olarak kabul edilir.

Lütfen not: eğer herpetik anjin normal formda meydana gelirse, hasta çocuğun vücudunun sıcaklığı hastalığın 4.-5. gününde normalleştirilir ve yaralar bir hafta içinde geçer. Ancak bir çocuğun bağışıklığı zayıflarsa, söz konusu hastalığın karakteristik semptomları, görünüşte tam iyileşmeden 2-3 gün sonra geri dönebilir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Kural olarak, herpetik bir boğaz ağrısıyla, çocuk bir sağlık kurumuna yerleştirilmez ve terapi ayaktan hastaya uygulanır. Küçük bir hastanın tam muayenesinden sonra doktor bireysel randevuları yapar. Çoğu zaman, herpetik boğaz ağrısı tedavisinde, aşağıdaki ilaç gruplarına reçete edilir:

Herpetik anjin için antibakteriyel ajanlar reçete edilmemiştir, çünkü bu hastalık viral bir etiyolojiye sahiptir ve antibiyotikler bu patojenler üzerinde etkili değildir. Oral kavitenin ve farenksin lökosit interferon ile düzenli olarak irrigasyonuyla çok iyi bir etki verilir ve hala mukus pharynx'i merhem Acyclovir veya Viferon ile tedavi etmek mümkündür.

Çocuğun 38. 5 dereceyi aşan vücut sıcaklığı varsa, antipiretik ilaçlar vermesi önerilir - örneğin İbuprofen veya Parasetamol. Vücut ısısı belirtilen rakamlardan daha düşükse, yapılacak hiçbir şey yoktur - yüksek sıcaklık herpes boğaz virüsü ile mücadele etmektedir.

Lütfen not: Furacilin, Miramistin veya Biocide gibi spesifik antiseptik yollarla gargara yapmak gereklidir. Bu, ikincil bir enfeksiyonun bağlanmasını önleyecektir. Çocuk bağımsız olarak nasıl gargara yapılacağını bilmiyorsa, o zaman bu ilaçlar boğazını sulayabilir.

Pediatrik pratiğinde herpetik anjina ile topikal preparatlar da kullanılır - örneğin, Ingalipt, Angina ve Gevalax aerosolleri antiseptik, analjezik ve zarflayıcı etkilere sahiptir. Ve farinksin ultraviyole ışınlaması, mukozada erozyon ve ülserlerin hızlı iyileşmesini sağlar.

Lütfen not: Bir çocukta herpetik boğaz ağrısı tedavisinde inhalasyon ve kompresler kullanılmamalıdır. İlk olarak, bu prosedürler vücut sıcaklığındaki bir artışı tetikleyebilir. İkincisi, virüsün daha geniş yayılmasına bir "itme" veren bu termal prosedürlerdir.

Hasta bir çocuğun bakımı için genel öneriler

Herpetik yara olan bir çocuk, yutması zor olduğu için genellikle yiyecekleri reddeder. Ama sonuçta, ilaçları alır ve vücudun güçlü olması gerekir, böylece bağışıklık tamamen zayıflamaz ve hastalıkla savaşmaya devam eder! Bu nedenle, ebeveynler, aşağıdaki dönemleri içeren hastalık dönemi için bir diyet geliştirmek için çocuk doktoruyla birlikte çalışmalıdır:

 • Gıda ya sıvı ya da püre olmalıdır;
 • Yiyecek, yiyecek ve içeceklerin sıcaklığı ortalama - sıcak veya soğuk yiyeceklere izin vermemelisiniz;
 • Hastalığın akut seyri sırasında yiyecek hafif olmalı, ancak aynı zamanda besleyici olmalıdır - zayıflamış organizmayı aşırı yüklemeyin;
 • Herpetik boğaz ağrısı için ideal yemek tavuk suyu olacak - sıvı, vücut için ağır değil, besleyici; Süt ürünleri hasta bir çocuğun diyetine eklenebilir, ancak sadece kusma ve ishal yoksa;
 • Hasta bir çocuğa turşu, tuzlanmış ve tütsülenmiş ürünler vermek kesinlikle yasaktır.

arka planı Herpangina çocuk ishal ve kusmayı eziyet edebilir Yani, bol içme sağlamak için gereklidir - kalça meyve içecekleri, meyve içecekleri, jöle, et suyu yapmaya izin verdi.

, Herpes anjin ile hasta çocuğun izole eşyaları ayrı bir set ile onu sağlayacak ve tamamen sağlıklı aile üyeleri ile herhangi bir temas dışlamak için emin olun - Hastalığın viral etiyolojiye hakkında unutma.

Tıbbi bitkilerin bir kaynatılmasında bebek gargarası yapmak her 2 saatte bir önemlidir. Bunun için okaliptüs, papatya, adaçayı, calendula kullanabilirsiniz. Tek nokta, çocuğun söz konusu bitkilerden herhangi birine karşı alerjisi olup olmadığını önceden tespit etmektir, böylece sağlığının durumunu daha da kötüleştirmemek.

Herpetik anjin, iyi tedavi edilebilen oldukça yaygın bir viral hastalık türüdür. Asıl önemli olan, bir doktorun reçetelerini ve önerilerini kesinlikle uygulamaktır - bu, komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Tsygankova Yana Aleksandrovna, tıbbi yorumcu, en yüksek yeterlilik kategorisinin terapisti

Toplam 17,183 görüntüleme, 8 görüntülenme bugün

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Larenjit için optimal tedavi: genel bakış

Larenjit karşı bir ilaç, hastalıktan tamamen kurtulmak için olası değildir, çünkü çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Karmaşık kombine araçlar bile tedavinin tamamında larenjit gelişiminin bütün yönlerini kapsamamaktadır, fizyoterapi, ses hijyeni, beslenme ve çevre önemli bir rol oynamaktadır.