Loading

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.

Herpangina, A virüsleri 10, 8, 2-6 serovar çocuk veya yetişkin Coxsackie virüsü grubunun vücuda nüfuz etmesine bağlı nadiren ENDF-virüs ve Coxsackie virüsü, grup B

Okul öncesi, genç ve ortaokul çağındaki çocuklar daha sık hastalanır. Birçok durumda yetişkinler çocuklardan ailede enfekte olurlar. Herpangin kirli eller, oyuncaklar, biberonlar ve meme uçları, gıda yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Hastalık üç yaşın altındaki çocuklar için en şiddetlidir. Emzirilen bebekler, yaşamın ilk aylarında, herpes formundaki bademcik iltihabını nadiren ortaya çıkarırlar.

nedenleri

Herpetik angina neden ortaya çıkıyor ve nedir? Patojen Coxsackie virüsü - havadaki damlacıklar yoluyla bulaşmış gıdalar (meyve, sebze, süt), fekal-oral yolla bulaşır. Çoğu zaman, yaz aylarında insidansı artar.

Mukoza nazofarenksine girerken, Coxsackie virüsü, yoğun olarak çoğaldığı bağırsaklara ve lenf düğümlerine nüfuz eder. Hastalığın üçüncü gününde, kanda kritik sayıda virüs bulunur. Bu, hastanın genel şiddetli durumunu belirleyen sinir ve kas dokusuna erişmelerini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 2 ila 10 gündür (genellikle 3 ila 4 gündür). Hastalık her zaman aşağıdaki semptomlarla akut ve şiddetli bir şekilde başlar:

 • vücut ısısında artış (bazen 40 - 41 ° C'ye kadar);
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • orofarinksin mukoza zarında değişiklikler;
 • yutulduğunda ağrı.

Yetişkinlerde ayırt edici belirti boğaz, bademcikler, yumuşak damak, dil, seröz kırmızımsı (ışık, değil bulutlu) herpetik lezyonlar benzeyen içeriği ile küçük veziküllerin ağzının önünde arkasında anjina herpetik ortaya çıkmasıdır.

Zamanla, lekeler hastaya büyük rahatsızlık veren ülserler oluşturur, çünkü bunlar çok ağrılıdır. Sonra, yaralar seröz bir dolguya sahip olan veziküllere dönüşür. Patlar ve ülserler oluştururlar. Kural olarak, 5 ila 20 parça arasında numaralar. Bazı durumlarda veziküller birleşebilir, bu da mukus boğazında ve ağız boşluğunda oldukça büyük lezyonlara yol açar.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuğun bir uzman tarafından muayene edilmesi çok önemlidir, çünkü hastalığın ilk gününde semptomlar griple çok benzerdir. Bunlar şunları içerir:

 • titreme;
 • burun akıntısı;
 • halsizlik, ciddi halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • iştah kaybı;
 • çok yüksek sıcaklık.

Herpes boğaz ağrısı lokal tezahürü aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Gün boyunca ağız boşluğunun anatomik oluşumlarının mukoz membranlarının kızarması (bademcikler, palatinler, yumuşak damak ve dil).
 2. Ağrılı mukozada papüllerin görünümü, kızarıklıktan 24 saat sonra.
 3. Gelecekte, diseksiyon sonrası aftöz ülser bırakan veziküllerin (48 saat içinde) oluşumu.
 4. Ani eroziv lezyonlarda, kıtanın izdüşümünden sonra oluşumu.
 5. Lenfadenopatinin tezahürü (parotis, submandibular ve servikal bölgede).
 6. Uzun süreli akışla, ellerde ve ayaklarda karakteristik döküntüler görülür.

Hastalığın silinmiş bir şekliyle, sadece orofarinks etkilenebilir. Zayıf bağışıklık durumunda, herpangina dalgalı akar. Şiddetli semptomatoloji 2-3 gün bir dizi ile gözlenir. Tipik bir kursta, çocuklarda herpes boğaz ağrısı bir hafta içinde durgunluk devam ediyor.

Herpes boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde nasıl görünür, detaylı fotoğrafları görmek için sunar:

tanılama

Herpetik bir boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi anlamaya başlamadan önce, doğru bir şekilde teşhis etmeniz gerekir. Bu amaçla virolojik ve serolojik incelemeler teslim edilir:

 • Serolojik araştırmalar özel sera kullanımını içerir. Hastalığın başlangıcında toplanırlar ve daha sonra 2 hafta sonra. Bu analizin amacı, antikor titresinin büyüme seviyesini düzeltmektir.
 • Virolojik araştırma, farengeal sürüntülerin teslim edilmesini içerir. Bu materyal hastalığın seyrinden en geç 3-5 gün sonra verilir.

En güvenilir ve kanıtlanmış teşhis yöntemi, florokrom antikorlarının saptanmasına dayanan immünofloresandır.

komplikasyonlar

Hastalığın patojenleri, kanın içine girerek, vücudun her tarafına hızla yayılabilir ve bu da bazı ciddi sonuçlara neden olabilir:

 • Menenjit - beyin ve omurilik zarlarında inflamatuar bir süreç;
 • ensefalit - beynin belirli bölgelerinde iltihap;
 • miyokardit - kalp kasının güçlü bir inflamasyonu.

Bu nedenle, herpetik boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora danışmak ve tedavi faaliyetlerine başlamaktan çekinmemelidir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Bir yetişkin herpes boğaz ağrısı ile teşhis edilirse, karmaşık tedavi, hastanın genel, yerel tedavi izolasyonunu içerir. Hastanın oral mukozanın tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Genel olarak, yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir:

 1. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ajanlar reçete edilir (Parasetamol veya Ibuprofen).
 2. şişlik ve mukoza kızarıklık kaldırmak ve nefes kolaylaştırmak için antihistaminik kullanımını gösterir ( "Claritin", "Fenkarol", "Suprastin", "Diazolin").
 3. Ağrı hissi azaltmak için ağızda emilmesi için çeşitli pastiller ve pastilleri almak ( "Faringosept", "Strepsils", "teras") Antiseptik ve bakterisit etkiye sahiptirler.
 4. Ayrıca ağız boşluğunun veya burnunun, interferon bazlı lokal preparatlarla sulanması, boğazın Asiklovir ve İnterferon merhemleriyle yağlanması durumunda iyi bir etki gözlenir.
 5. Akılcı bir diyetin düzenlenmesi ve immünomodülatörlerin (imudon, immün, vb.) Tedavisine genel ve lokal tedaviden sonra sağlanmalıdır.
 6. İnhalasyonlar ve kompresler kullanmak kabul edilemez, çünkü ısı etkisi, viremi (virüsün yayılması) yoğunlaşmasına yol açan kan dolaşımını arttırır.
 7. Herpanginlerin tedavisinde antibiyotikler faydasızdır, çünkü aktif bileşenleri bakterilere karşı etkilidir, ancak virüslere karşı güçsüzdür. Bu nedenle, enfeksiyonun neden olan etkenini belirlemek çok önemlidir. Coxsackie ve ECHO virüsleri spesifik morfolojiye, antijenik yapıya, biyokimyasal özelliklere sahiptir.

Enflamasyon odakları sürekli travmatize olduğundan, en az iki hafta boyunca iyileşme gerçekleşir. Oral ilaçların etkinliğini arttırmak ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak için nazofarenksin ultrasonu, helyum-neon lazeri gibi işlemler önerilmektedir.

Gargara mı?

Boğazdaki ağrı, bu yöntemlerle iyi bir şekilde giderilir:

 • meşe kabuğu, adaçayı soğanı ile boğaz gargarası;
 • Geksoral, Joks, Tantum Verde, Cameton tarafından boğazın sulanması;
 • Pharynx Lugol, propolis tentür bir çözüm, Chlorfilliptom tedavisi;
 • calendula tentürü, okaliptüs bir çözüm ile gargara;
 • pastillerin emilimi, rahatsız edici ve sarsıcı bir etki ile tabletler;
 • farinksin sodyum tetraborat çözeltisi ile gliserin, Castellani sıvı, lidokain çözeltisi% 2 üzerinde işlenmesi.

İnhalasyon yapmak kesinlikle yasaktır, herpes boğaz ağrısı gibi bir enfeksiyonla sıkışır. Tüm bu ilaçlar antiseptik, zarflama ve analjezik etkiye sahiptir.

Çocuklarda angina tedavisi: Dr. Komarovsky

Çocuklarda herpetik anjina evde tedavi edilir. Hasta bir çocuk sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Doktor ağzın antiseptik durulama, bol bir sıcak içecek reçete. Sıcaklığı azaltmak için ateş düşürücü maddeler kullanılır ve boğazda ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılır. Hastalığa bir virüs neden olduğundan, tedavide antiviral tedavi kullanmak mümkündür.

Anjina tedavisi hakkında daha fazla bilgi popüler çocuk doktoru Dr. Komarovsky ile bir video izleyerek bulunabilir:

Hasta çocuğa yatak istirahati tahsis edilirken, odanın nemlendirilmesi ve havalandırılması gerekli ve aynı zamanda bol miktarda içme rejimi de gözlemlenmelidir. Ayrıca, boğaz ağrısına karşı savaşmaya yardımcı olan önemli bir çözüm düzenli gargaralıktır. Bu pürülan oluşumları ve mikropları temizlemeye yardımcı olur, bademciklerin şişmesini giderir, enfeksiyonu "nötralize eder" ve hızlı bir iyileşmeye yol açar.

Prognoz ve önleme

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı

Herpes boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı, KBB organlarında görülen yaygın semptomlardan biridir. Bu gibi şikayetlerin nedeni herpetik anjin olabilir. Patoloji bulaşıcı hastalıklara işaret eder, doğada bulaşıcıdır ve mevsimsel bir epizodisiteye sahiptir. Bu hastalık için birçok eş anlamlı vardır: veziküler, aftöz farenjit, herpetik, ülser boğaz ağrısı, vb.

Çocuklar 3 ila 10 yaş arasında daha sık görülür. Çoğu hasta bu yaşta hastalıktan muzdariptir, bundan sonra kalıcı bağışıklık oluşur. Bu nedenle, istatistiklere göre, herpangina'nın yetişkin popülasyonu daha az yaygındır.

Bu patolojinin adı tamamen doğru değildir, çünkü hastanın vücudunda meydana gelen değişikliklere uymaz. "Anjin" (veya akut bademcik iltihabı) terimi genellikle bademciklerin iltihaplanma süreciyle ilişkili bir hastalık olarak adlandırılır. Bu, palatine kemerlerin ötesine geçmeyen ve sadece lenfoid doku alanında lokalize olan izole bir işlemdir. Herpangina, hem orofarenks hem de ağız boşluğunun mukoz membranı boyunca yayılır ve bademciklerin lokal tutulumu ile sınırlı değildir.

"Angina" hastalığı, klinik tablonun bakteriyel bademcik iltihabı ile büyük benzerliğinden dolayı elde edildi. "Herpetik" ismi, herpes virüsünün tezahürüne benzer şekilde, vysypnyh elementlerinin varlığıyla ilişkilidir.

Patojenler ve enfeksiyon bulaşma yolları

Herpetik yenilgi ile ilgisi yok. Hastalığın etken maddesi bir enterovirüs enfeksiyonu olup, Coxsackie A virüsü (2-6 veya 8-10 serotip), daha az sıklıkla B grubunda ve ayrıca ECHO virüsü ile temsil edilir.


Enterovirüs Coxsackie, herpaginlerin ana nedensel ajanı

Enfeksiyon için giriş kapıları üst solunum yolu ve gastrointestinal sistemdir. Etken madde vücuda aşağıdaki şekillerde nüfuz eder:

 • hava damlası;
 • beslenme (oral fekal);
 • temas (kirli eller, oyuncaklar);
 • su yoluyla.

Enfeksiyon hasta bir insandan enfekte, daha az sıklıkla - hayvanlardan (domuzlar bu hastalığın taşıyıcılarıdır). İyileştikten sonra bile, sağlıklı bir kişi patojeni çevreye ayırabilir (3 ila 4 hafta).

Yaz-sonbahar döneminde daha sık bir hastalık vardır. Enfeksiyonun çok bulaşıcı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, tüm kolektiflerde veya hasta herpetik boğaz ağrısıyla temasın olduğu ailelerde salgınlar olabilir. Vücuttaki transfer edilen hastalıktan sonra kalıcı bir bağışıklık vardır. Ancak, verilen virüsün farklı suşları olduğundan, enfeksiyon mümkündür, ancak farklı bir türdür. Hastalık tekrarlanmaz ve kronik bir seyri yoktur.

Enfeksiyon nasıl ortaya çıkıyor?

Yetişkinlerde herpetik anjin, çocuklara göre daha az ciddi zehirlenme ile oluşur.

Kuluçka dönemi bir ila iki hafta sürer. Enfeksiyondan 3-7 gün sonra, patojen kanın içine nüfuz eder ve vücut boyunca yayılır. Kural olarak, bu dönemden önce klinik olarak hastalık hiçbir şekilde kendini göstermez.


Sıcaklık yükseldikten 2 ila 3 gün sonra boğazda noktalı bir döküntü nasıl oluşur

İlk haftanın sonunda herpetik angina semptomları var, ARVI'deki yakınmalara benzer:

 • sıcaklık yükselir, oldukça yüksek rakamlarla karakterizedir (39 - 41 ° C);
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • vücutta ağrıyan;
 • baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • burun akıntısı;
 • öksürük;
 • submaksiller, servikal, arka-arka lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • bulantı, kusma ve ishal mümkündür.

Enterovirüs hemen hemen her zaman gastrointestinal sistemin bir bozukluğu olarak kendini gösterdiği için, bu hastalığı bakteriyel lezyonlar, gıda zehirlenmesi ile ilişkili bir enfeksiyona sokmamak önemlidir.

Ayrıca okuyun:
Angina çocuklara nasıl bulaşır
Gebe kadınlarda boğaz ağrısı tedavisi

Bundan 2 - 3 gün sonra, kırmızımsı punktat döküntüleri, fareye, ağızda, gökyüzünde, ağızda mukus boşluğunda görülür. Birkaç (3 - 7 parça) olabilirler ve şiddetli vakalarda 20'ye kadar gözlemlenirler. Hasta boğazda çok şiddetli ağrı nedeniyle rahatsız olur, sıvı gıda ve suyu bile yutması zordur. Β-hemolitik streptokokların neden olduğu anjinadan farklı olarak, bir hasta farenksde "koma" hissinden şikayetçiyse, herpesvirüs enfeksiyonu kendini gösterir çünkü yanma hissi ortaya çıkar.

Sıcaklık atlayışından sonraki gün, kural olarak, rakamlar düşer, ancak yüksek seviyede kalır. Noktasal döküntüler berrak bir sıvı ile doldurulmuş veziküllere dönüşür, boğaz kırmızısı olmaya devam eder.

Bu patoloji için, iki yükselme vardır, sıcaklıkta bir tepe, ikincisi 3 ila 4. Günlerde görülür. Bakteriyel orijin anjina ya da diğer etiyolojiler için, bu tür belirtiler ayırıcı tanı açısından çok önemli olan karakteristik değildir.


Ve bu, beyazımsı bir kaplama ile kaplı kabarcıkların bir resmi

İkinci sıçrama genellikle ilkinden daha yüksektir, bu aşama hastaların kalanını tolere edebilmeleri için daha zordur.

Veziküller açılır ve kendiliğinden beyazımsı bir kaplama ile kaplanmış ve bir hiperemi çemberi ile çevrelenmiş yaralar açılır. Çözülmüş olan veziküller birbirleriyle birleşerek daha geniş elementler oluşturabilirler. Birkaç gün sonra, yerlerinde kabuklar ortaya çıkıyor.

Hastalığın başlangıcından 5 - 6 gün sonra hastanın durumu iyileşmeye başlar, kabuklar düşer. 8-10. Günlerde lenf düğümlerinin yanlarındaki inflamatuar belirtiler azalır. Yetişkinlerde herpes boğaz ağrısı belirtileri 7-8 gün arası ve 8-10 yaş arası çocuklarda geçer.

Genç hastalarda hastalığın özelliklerine "Çocuklarda Herpetic angina" makalesinde bulunabilir.

Tek başına, diğer enterovirüs enfeksiyonları gibi hastalık tehlikeli değildir. Erişkinlerde herpes boğaz ağrısı genellikle sonuç vermeden geçer ve hasta tamamen iyileşir.

Ancak bazı durumlarda, vücuttaki çeşitli dokuların yenilmesi ile ilişkili ciddi komplikasyonlar vardır:

 • miyokardit;
 • ensefalit;
 • menenjit;
 • piyelonefrit;
 • mikrobiyel floranın bağlanması.

Bu işlemlerin nedenleri, bağışıklık yetmezliği, vücudun bağışıklık yetmezliği durumlarında azalır. HIV ile enfekte hastalarda ölümcül bir sonuç mümkündür.

Ne karıştırmamak ve nasıl teşhis edileceği ile

Hastalığın klinik seyri, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, influenza, herpetik stomatit, su çiçeği, diş eti iltihabı, bağırsak enfeksiyonları, foliküler boğaz ağrısı vb. Gibi hastalıklarda görülen tabloya benzerdir.

Doğru teşhisi kurmak için birçok faktörün hesaba katılması gerekmektedir:

Catarrhal anjina nasıl tedavi edilir

 • Herpetik boğaz ağrısı olan bir hasta ile temas varlığı;
 • 2 haftaya kadar inkübasyon süresi;
 • bir kesecik haline dönüşen ve ardından erozyona dönüşen bir tutam ağzın ağzında varlığı;
 • diğer işlemlerde olduğu gibi mukoza kanaması olmaz;
 • Vysypnyh elementlerinin el ve ayaklarda görünümü (daha sıklıkla çocuklarda);
 • iki sıcaklık zirvesi (diğer enfeksiyon tipleri için bu nadir görülen bir durumdur);
 • Hastalığın seyrinin süresi, bakteriyel boğaz ağrısından biraz daha uzundur;
 • mevsimsellik (yaz veya sonbahar dönemi);
 • Gıda zehirlenmesi veya mikrobiyal enfeksiyon için sindirim sisteminden hüsrana uğramayın.

Hastalığın klasik seyri durumunda, deneyimli bir uzman için tanı, komplikasyonlara neden olmaz. Zor durumlarda, hasta aşağıdaki ek araştırma yöntemlerine tabi tutulur:

Polimeraz zincir reaksiyonu (virolojik muayene). Malzeme, farinksin mukus boşluğunun lekeleri veya yıkamaları yardımıyla alınır. Sonuç, sadece hastalığın başlangıcından sonraki ilk 5 gün içinde PCR durumunda doğru olacaktır.

Komplement fiksasyon reaksiyonu, dolaylı hemaglutinasyon reaksiyonu, nötralizasyon reaksiyonu serumun analiz edildiği serolojik bir testtir. Çit, hastalığın en başında ve 3 haftada üretilir. Bu süre zarfında antikor titresinin büyümesini değerlendirin.

Floresan yöntemi - virüsün türünü belirler, kan serumu kullanır.

Terapötik yaklaşımın prensipleri

Komplike olmayan formda yetişkinlerde herpes boğazının tedavisi özellikle karmaşık değildir ve herhangi bir enterovirüs enfeksiyonunun tedavisine benzerdir.

Hastalığın çok bulaşıcı olması nedeniyle hastanın izolasyonu gereklidir. Hastaya ayrı mutfak eşyaları ve kişisel hijyen malzemeleri verilir. Enfeksiyon sürecinin seyri şiddetli ise - yatak istirahati yazın.

Terapide en önemli şey bol miktarda içmektir. Sıvı, toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve terleme veya ishal sırasında gidilen nemi kaybeder. Meyve suları, meyveli içecekler, kompostolar, su içebilirsiniz. İçeceğin oda sıcaklığında olması önemlidir (sıcak ve çok soğuk bir çözelti, faringeal mukozayı tahriş eder).


Vücuttaki sıvı miktarını geri kazanmak ve toksinleri gidermek için bol miktarda içecek gerekir.

Gıda sıvı veya yarı sıvı olmalı, kolay sindirilebilir ve takviye edilmelidir. Yüksek kalorili yiyecekler yemeyin. Et ve balık sadece kıyma, buharlama şeklinde kullanılır. Sebzeler ve meyveler ham halde verilmez. Hasta genellikle küçük porsiyonlarda beslenir (günde 5-7 kez). Pevzner № 13 için diyet masası.

Coxsackie virüsüne karşı özel preparatlar mevcut değildir. Patojen vücudun hücrelerine nüfuz ve çoğalmaya orada başladı ve hasta ciddi hastalık ve komplikasyonların sahiptir, o zaman sadece enfeksiyon belirli bir tip karşı antikor oluşturacak beklemek gerekir, ve viral parçacıkların kalıntıları imha. Yetişkinlerde bu, 7-8 gün arasında, çocuklarda - 8 - 10 arasında olabilir.

Bundan sonra, yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi çoğunlukla semptomatiktir:

 • Antipiretik, non-steroidal anti-inflamatuar (Nurofen, Parasetamol, Efferalgan).
 • Papatya, adaçayı, calendula, kabartma tozu çözeltisi ile gargara. Bu ilaçların dezenfektan özellikleri vardır, ikincil mikrobiyel floranın bağlanmasını önler. Ayrıca iltihabı rahatlatır, ağrıyı azaltır. Salin hipertansif solüsyonları kullanmak gerekmez, tahriş eder ve iltihaplı mukozalar.
 • Analjezikler (Geksoral Tubbs, Tantum - Verde Terflu Lar Trachisan, Septolete, lidokain, tetrakain).
 • Belirgin bir alerjik bileşenin varlığında antihistaminikler reçete edilebilir (Suprastin, Tavegil, Claritin).

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir, burada okuyabilirsiniz.

Boğazın sulanması için antiseptiklerin kullanımı, farenksin zelenka veya Lugol çözeltisi ile yağlanması hakkında çeşitli görüşler vardır. Uygulamada, bu önlemlerin etkisiz olduğu ve mukoza için travmatik olduğu kanıtlanmıştır, bu nedenle bu hastaların herpetik anjina ile tedavi edilmesi önerilmez.

Enfeksiyonun herpes virüsü ile hiçbir ilgisi yoktur, bu yüzden Asiklovir ve bu grupla ilgili diğer ilaçlar tamamen işe yaramaz.

Bu patolojide inhalasyonlar ve ısınma kompresleri kabul edilemezdir. Isı kullanımını içeren tüm yöntemler, kan dolaşımını iyileştirmeye, bu bölgenin damarlarını genişletmeye dayanmaktadır. Bu prosedürleri belirli bir durumda kullanırken, viral enfeksiyon vücudun etrafında daha aktif yayılmaya başlar ki bu da hastalığın seyrini ve seyrini kötüleştirir.

Bu patolojide ultraviyole ile ışınlama etkisizdir ve yanma olasılığı oldukça yüksektir.

Özetle, karışık içme, antipiretik ve lokal anestetiklerin hastalığın basit olmayan formları için ana tedavi olduğu belirtilebilir.

Önleme hakkında unutma

Enfeksiyon ile enfeksiyonu önlemek için zamanında önleme yapılması gerekmektedir. Bu konuda özel önlemler bulunmamaktadır. Doğru yerseniz Ama, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, fiziksel egzersiz, dinlenme ve uyku ve evlerde ve işyerlerinde sıhhi kurallara uymak, bulaşıcı hastalarla temas etmek istedim zaman meşgul, hastalığın ortaya çıkmasını önlemek mümkündür.

Herpetik boğaz ağrısı: yetişkinlerde herpangina fotoğrafı ve tedavisi

Herpetik anjin, aşağıdaki tezahürlerin eşlik ettiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır:

 • vücut ısısında değişiklik,
 • farenjit,
 • disfaji veya yutma bozuklukları,
 • karın ağrısı
 • Bazı durumlarda, olası kusma ve mide bulantısı.

Herpagina yumuşak damak veya farinksin arkasındaki döküntülerin sebebidir. Bir süre sonra bu ülserler özellikle mukoza bağışıklığı olan erişkinlerde bu mukoza zarlarında ortaya çıkarlar.

Hastalık nedir?

Herpetik anjin, başka isimlere sahiptir:

 1. aft / vesiküler farenjit,
 2. herpetik bademcik iltihabı
 3. gerpangina.

Yetişkinlerdeki bu tip bademcik iltihabı, coxsackie enterovirüs ve ECHO virüsünden kaynaklanan palatine bademciklerin iltihaplanmasına neden olur. Bu patojenler, çevredeki ortamda büyük miktarlarda bulunur.

Yetişkinlerde, herpangina ılımlı bir şiddette görülür. Çocuklarda, hastalık genellikle üç yıla kadar tespit edilir. Hayatın ilk aylarında, bir kişi pratikte hasta değildir, çünkü annenin sütünden gelen antikorları vardır. Başka bir deyişle, bu tür hastalıklara karşı pasif bağışıklık sağlanır.

Etken madde, havadaki damlacıklar tarafından, yani bir konuşma veya hapşırma sırasında (fotoğrafta) iletilir. Bazen fekal-oral iletim mümkündür. Bu tip bir enfeksiyonla, patojen meme uçları, oyuncaklar, kirli eller veya yiyecek yoluyla bulaşır.

İnsanları kurtarma, yani, mutabakatlar da bir enfeksiyon kaynağı olarak kabul edilir. Bu, virüsün üç veya dört hafta daha salgıladığı gerçeği ile açıklanabilir.

Modern tıp yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı mevsimsel aktivasyonu gösterir. Zirve insidansının her zaman haziran-eylül ayları arasında olduğu tespit edilmiştir.

Bu tür anjina için yüksek düzeyde bir bulaşıcılık ile karakterize edilir, bu nedenle sonbahar-yaz döneminde hastalık genellikle ailelerde ve iş kollarında oluşur.

Herpetik boğaz ağrısının etken maddesi insan vücuduna nazofarenksin mukoza zarından girdiğinde, bağırsağın lenf düğümlerine hızlı bir şekilde nüfuz eder (fotoğrafta).

Bağırsak lenf düğümlerinde, virüsün hızlı çoğalması başlar, daha sonra kan dolaşımına girer, bu da viremi gibi spesifik bir durumun oluşmasına katkıda bulunur.

Virüs altında, bilim adamları, virüsün kan dolaşımında bulunduğu özel bir durum anlamına gelir; bu da, hasta kişinin vücudu boyunca kısa sürede yayılmasını sağlar.

Daha fazla yayılma, viral patojenlerin özelliklerinin yanı sıra, insan vücudunun bireysel koruyucu özelliklerinden kaynaklanır.

Viral patojenler vücuda yayıldıklarında, belli alanlarda sabitlenirler, bunun sonucu olarak çok sayıda inflamatuar distrofik ve nekrotik karakter gelişir.

Enterovirüsler ECHO ve Coxsackie, yüksek derecede bir tropizme sahiptir, yani en savunmasız yerleri seçme özelliği vardır. Çoğu zaman etkilenir:

 • mukoza zarları
 • sinir dokusu
 • kaslar (miyokardiyum dahil).

Bazı durumlarda, zaten gelişmekte olan bir grip veya adenovirüs enfeksiyonu olduğunda lezyon ortaya çıkar. Hastalıktan belirli bir süre sonra, yetişkinlerde, virüsün bu türüyle ilişkili olarak stabil bir bağışıklık formu gelişir.

Bununla birlikte, başka bir suşun bir virüsü ile ikincil bir enfeksiyon varsa, herpangina yeniden ortaya çıkabilir.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Hastalığın kuluçka dönemi yaklaşık 7-14 gündür. Bilindiği gibi, kuluçka süresi, mikrobiyal maddenin vücuda giriş anı ile hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıktığı an arasındaki zaman aralığıdır.

Herpetik anjin gripe benzer. Böylece kişi aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • bir zayıflık var,
 • kırgınlık,
 • iştah azaldı.

Buna ek olarak, başka bir anahtar tezahür var - sıcaklığın 40 dereceye yükseldiği güçlü bir ateş.

Hastalık geliştikçe, kişi acı çekmeye başlar:

 1. kaslarda ve uzuvlarda ağrı,
 2. sırt ve karın rahatsızlığı,
 3. kusma ve mide bulantısı,
 4. baş ağrısı,
 5. ishal.

Genellikle yetişkinlerde ek semptomlar kaydedilir:

 • boğazda ağrı ve yutma,
 • güçlü salivasyon,
 • öksürük
 • burun akıntısı.

Çoğu durumda herpetik bademcik iltihabı, lokal değişikliklerin aktif olarak alevlenmesiyle ifade edilir. Örneğin, ilk 24 saat içinde bir kişi, küçük boyuttaki papüllerin palatine ait kırmızılaşmış mukoza zarlarında, ağız boşluğunda bademcikler, dil ve gökyüzü üzerinde oluştuğunu fark eder. Papüller, cildin üzerinde yükselen küçük bir döküntüdür.

Zamanla, papüller veziküllere, yani vezikül tipi keseciklere dönüşmeye başlar. Çaptaki damarlar 5 milimetreye ulaşır, boşlukları içinde seröz bir içerik vardır.

Birkaç gün sonra, ortaya çıkan kabarcıklar kitlesel açılmaya başlar ve yerlerinde kızarıklıkla çevrili gri-beyaz ülserler kalır.

Bu tür ülserlerin kendi aralarında birleştiği durumlar vardır, bu da yüzey kusurlarının drenaj görünümünü ortaya çıkarır. Mukozada, ciddi bir rahatsızlık ile karakterize edilen ve hasta bir kişinin yiyecek ve içecek tüketiminde azalmaya neden olan erozyonlar vardır.

Ek olarak, herpetik anjine, bilateral parotis, submaksiller ve servikal lenfadenopatide bir kişinin gelişimi eşlik edebilir. Bu durum, bu bölgelerdeki lenf düğümlerindeki artışla karakterizedir.

mukozasında belirgin kusurlar yokluğunda orofarinkste kataral değişikliklerin gelişmesinde ifade edilir silinmiş semptomları başlayabilir bunun tipik belirtileri ile aynı zaman herpetik anjin anda.

Bir kişi bağışıklığı zayıflattıysa, herpetik püskürmeler çoğu zaman birkaç gün aralıklarla dalgalı görünebilir. Bu durumda, döküntü, zehirlenme belirtileri ile birlikte ateşe eşlik eder.

Bazen yetişkinlerde herpetik tipte, distal kısımların yanı sıra gövdede, uzuvlarda papüler bir döküntü eşlik eder.

3-5 gün, ağızda 6-7 gün etkilenen bölgelerde mukozal epitel görünümü ile Hastaları iyileştirmek, yani epitelizasyon başladıktan sonra hastalığın tipik formunda, ateş azalır.

Herpetik boğaz ağrısına bağlı posterior faringeal duvarın yenilgisi fotoğrafta görülür.

Hastalığın teşhisi

Herpetik boğaz ağrısı ile ilgili sonuç, çeşitli çalışmalar temelinde doktor tarafından belirlenir. Öncelikle virolojik ve serolojik testler yapılır.

Virolojik muayenenin yapıldığı materyal, hastalığın başlangıcından sonraki ilk 5 gün içinde hasta kişiden alınan farengeal swablardır.

Serolojik araştırmalar, hastalığın ilk günlerinde çekilen ve tekrar 2-3 hafta sonra çekilen serumun çalışmasına dayanır. En bilgilendirici tanı yöntemi immünofloresan yöntemidir.

Ayırıcı tanıda, hastayla ilgili aşağıdaki bilgiler dikkate alınır:

 1. hasta bir kişinin yaşı,
 2. Mevsimsellik nedeniyle hastalığın özellikleri,
 3. Ağız boşluğu ortamında döküntü elemanlarının lokalizasyonu.

Herpetik anjin yüzünde döküntü görünümü ile eşlik etmez. Ayrıca diş eti iltihabı ve müköz kanama eksikliği vardır. Çoğu durumda, herpangina, diyafram miyalji nedeniyle karın ağrısı gibi belirtiler vardır.

Herpaginlerin ana tanı yöntemleri şunlardır:

 • kan testi
 • Nazofarenksin yayılmasını veya yıkanmasını inceleyerek patojenin belirlenmesi.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Herpetik anjin, karmaşık ve semptomatik tedavinin uygulanmasını içerir. Her şeyden önce, hasta kişi maksimum izolasyon ve yatak istirahatı gösterilir. Hem genel hem de lokal terapi uygulamak gerekir.

Hasta sürekli bolca içmeli. Gıda ürünleri, sıvı veya yarı sıvı halde, ağız mukozasında ek tahriş tehdidini ortadan kaldıracak şekilde sunulur.

Doktor bu tür fonları atar:

 1. hipo-duyarlaştırıcı ilaçlar: Diazolin, Claritin,
 2. immünomodülatörler: Imudon, Immunol,
 3. antipiretik eylemin preparatları - İbuprofen ve diğerleri.

Sekonder enfeksiyonu önlemek için ilaçlarla uğraşmanın yanı sıra oral antiseptikler de kullanılmalıdır. Ayrıca, şifalı otların, örneğin meşe, adaçayı veya kadife ağacının kabuklarının alınmasını da almak yararlıdır.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi, arka faringeal duvar ve bademcikler ilaçları ile tedavi de dahil olmak üzere, meydana gelir. Ek olarak, antiseptik ve analjezik etkiye sahip yerel olarak kullanılan aerosoller. Bu tür ilaçlar, bir terapötik etki sağlayan mukoza zarlarını sarmaktadır.

Herpaginlerin tedavisinde inhalasyon ve kompreslerin kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu terapötik prosedürler, ısı etkisinde bir artışa yol açar ve bu da kan dolaşımını uyarır. Böylece virüs aktive edilir ve insan vücudu boyunca kanla yayılmaya başlar.

Herpes boğaz ağrısı tipik belirtiler varsa. Seröz menenjit olmadığından emin olmak için bir terapiste danışmak gerekir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi de bir nörolog ve nefrolog ile ön konsültasyon gerektirir.

Önceki bir herpetik boğaz ağrısı sonrası komplikasyon olasılığı

Şiddetli herpetik boğaz ağrısında enfeksiyonun genelleşmesi meydana gelebilir. Yetişkinlerde, çoğu durumda, durumun kötüleşmesine de katkıda bulunan yetersiz bir reaktivite derecesidir.

Enfeksiyonun genellemesi, virüslerin diğer organlara yayılması gerçeğinde yatmaktadır, bu da aşağıdaki gibi komplikasyonlara yol açmaktadır:

 1. ensefalit,
 2. piyelonefrit - böbrek hasarı,
 3. Seröz menenjit, beynin iltihaplanmasıdır.
 4. miyokardit enfeksiyöz bir kalp hastalığıdır
 5. hemorajik konjonktivit - gözlerin konjonktivanın kanaması iltihabı.

Menenjitli bir herpangina varsa, o zaman klinik resim çiğneme kaslarının trisusu ve aynı zamanda sert boyun kasları tarafından komplike hale gelir.

Kural olarak, yetkili ve zamanında tedaviden sonra doktor uygun bir prognoz yapar. Bir miyokardit varsa - tahmin aşağı doğru tartılır. Herpetik boğaz ağrısının tüm komplikasyonları, bu makaledeki videoda ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi acil tıbbi müdahale gerektirir.

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar ve tedavi

Herpetik bademcik iltihabı özellikle sonbahar ve ilkbaharda insanları etkileyen viral enfeksiyon türlerinden biridir. Bu tip boğaz ağrısı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gelişebilir, ancak bu kategorilerdeki semptomlar ve tedavi farklı olacaktır.

Yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı

Erişkinlerde göz önüne alınan hastalığın inkübasyon süresi 14 gündür - bu süre sonunda hasta herpetik boğaz ağrısının karakteristik semptomlarını deneyimlemeye başlar.

Boğaz ağrısı gelişimi belirtileri

İlk olarak, hasta boğazda oldukça güçlü bir ağrı hisseder - bu, söz konusu hastalığın ana belirtisi olarak kabul edilir. Ağrı hemen şiddetli olabilir, ancak bazı durumlarda, herpetik angina boğazda küçük bir terleme ve koma hissi ile başlar ve sadece daha sonra ağrı sendromu ortaya çıkar.

Birçok grip belirtisi olarak bu belirti alıp büyük bir hatadır belirli ilaçları düzenli başlar - İkinci hastalar hemen tüm vücutta ortaya ağrıları dikkat edin.

Üçüncü olarak, hasta baş ağrısı ve uykusuzluk şikayet ediyor. ve zaten bu belirtiler sinirlilik ve aşırı sinirlilik yol açar. Bu arada, baş ağrısı her zamanki ağrı kesiciler tarafından yok edilmez ve uykusuzluk, kısa süreli bir etki olsa da, hipnotik ilaçları aldıktan sonra bile rahatsız olmaya devam eder.

Lütfen not:Yukarıdaki tüm belirtiler grip gelişmesi ile karıştırılabilir, ancak birkaç gün içinde (en fazla 3) herpetik boğaz ağrısının karakteristik belirtileri de vardır.

Yetişkinlerde Herpes boğaz ağrısı Karakteristik belirtiler:

 • vücut ısısında kritik seviyelere keskin bir artış;
 • ağırlaştırılmış bir boğaz ağrısı. Hasta sıvı gıdaları bile yutmaz;
 • farinksin arkasında, bir gün içinde keseciklere ve küçük yaralara dönüşmeye başlayan küçük kırmızı noktalı küçük döküntüler olacaktır.

Erişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Tek başına, anjina hastaya çok az sorun verir, ancak semptomları hayatın alışkanlık ritmini bozar, dolayısıyla söz konusu hastalığın tedavi rejimini seçer, önce semptomları kaldırmalısınız. Genellikle, ödevler şöyledir:

 1. Antihistaminikler ve duyarsızlaştırıcı ilaçlar - Suprastin, Diazolin. Bu ilaçlar, farenksin şişmesini hızla ortadan kaldırır, genel sağlığı kolaylaştırır ve farinkste ağrının şiddetini azaltır.
 2. Antiülser ilaçlar - Asiklovir, Viferon. Farinksin arka duvarında oluşan kızarıklık ve yaralarla yağlanır ve bu da iyileşmelerini hızlı hale getirir.
 3. Vitamin - VS hastaların vitamin kompleksi hazırlıklar son derece kullanışlı ve vitaminler açısından zengin olduğunu anlamamız gerekir, gıdalar çalışmıyor vücutta bu maddelerin kaynağı oluşturan, böylece tayin doktor vitamini kompleksi desteklemek için emin olmak için.

Herpes boğaz ağrısı olan bir hastaya bolca bir içecek vermek ve doğru beslenmeyi seçmek çok önemlidir, bunun içinde sadece orta dereceli hafif yiyecekler bulunacaktır.

Lütfen not:Söz konusu hastalık viral bir etiyolojiye sahip olduğundan, doktorlar antibiyotikleri reçete etmeyi uygun bulmamaktadır. Bu ilaçlar, sadece herpetik boğaz ağrısının (4 günden fazla) uzun süreli seyrinde etkili olacaktır - bu, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir.

Yetişkinlerde herpetik tonsillit Halk tedavi

Tabii ki, halk tıbbında, herpetik boğaz ağrısı karşı tıbbi ilaçlar hazırlamak yardımcı olacak birçok yemek tarifleri vardır. İşte sadece en yaygın ve etkili olanları:

 1. Propolis tentürü. Kendi başına hazırlanabilir (100 ml alkol için 10-30 g propolis koymak ve yaklaşık 10 gün ısrar etmek) veya eczaneden satın alabilirsiniz. Posterior farryngeal duvarın etkilenen kısımlarını tedavi etmek için bu aracı kullanın - yaralar çabuk iyileşir, yutulduğunda ağrı kaybolur, ancak işlem sırasında hasta birkaç dakika hisseder ve yanma hissi verir.
 2. Pancar infüzyonu. Kırmızı pancarın küçük bir rende üzerine rendelenmesi ve 1: 1 oranında kaynayan su ile püre dökülmesi gereklidir. 6 saat boyunca infüze edilir ve 2-3 saat boyunca her 2 saatte bir boğazınızı yıkardı. Pancar infüzyonu, enflamatuar süreçten hızlı bir şekilde kurtulmaya ve yutulduğunda ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.
 3. Sarımsak ile sıkıştırın. Boğaz ağrısı olduğunda Herpangina basit wrap kaldırın: Onlara temizlenmeli ve ezilmiş sarımsak baş eklemek ve ağırlık tamamen böylece tüm kaynar su dökmek için, sıradan bisküvi bir avuç almak "boğuldu." Bisküviler su ile ıslatıldıktan sonra, çabucak süzülmeli ve elde edilen maddeyi pamuklu çoraplara koyup boğaza tutturmalısınız. Kompres tamamen soğuyana kadar sürer, ancak aşırı yanmaya izin vermemelisiniz.
 4. Lahanadan sıkıştır. Boğazına basitçe tatbik edilen ve bir fularla sabitlenen bir beyaz lahana yaprağı alacaktır. Lahana yaprağı sadece lahana yaprağı doğrayın ve boğaz uygulanan bulamaç şeklinde, ısıyı almaya ve yutma sırasında ağrı kurtulmak ve böyle bir kompres etkisini artırmak için yapabiliyor.

Herpetik boğaz ağrısı olası komplikasyonları

Birçok hasta anjinayı bağımsız olarak tedavi etmeyi tercih eder, ancak bu hastalığın birçok türü vardır ve her biri için bireysel tedavi vardır. Herpetik boğaz ağrısı yanlış veya hatta tamamen ihmal edilirse, ciddi komplikasyonlar beklenebilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklarda herpetik anjin

Genel olarak, göz önüne alınan hastalık, çocuklukta tam olarak ortaya çıkmaktadır - istatistiklere göre, 3-10 yaş arası çocuklarda herpetik anjina teşhisi konmuştur. Böyle bir hastalığın gelişiminin nedeni, hasta bir kişiden ya da bir virüs taşıyıcısından yayılan Coxsackie virüsü ile enfeksiyondur. Enfeksiyon hava yolu ile, temas eden kişi ya da beslenme yolu ile gerçekleşir. Herpetik boğaz ağrısının gelişimine katkıda bulunmak, çocuğun hipotermisi, bağışıklığın azaltılması, soğuk içecek ve bulaşıkların kullanılması olabilir.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuklukta hastalığın başlangıcı her zaman ani, serttir. Herpetik anjinin en başında grip belirtilerine benzer belirtiler vardır:

 • vücut sıcaklığını kritik seviyelere çıkarır;
 • Çocuk kas ve ağrılarda ağrıdan şikayetçidir;
 • baş ağrısı ve hafif baş dönmesi şikayetleri;
 • Hastanın iştahı azalır, bazı çocuklar hiç yemeyi reddeder;
 • Genellikle herpetik boğaz ağrısı gelişen bir çocuk karın ağrısı, bulantı ve kusma ile sorunludur;
 • hızlı bir şekilde boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük var.

Tam anlamıyla Hastalığın ilk günü kırmızı döküntü görünür ve hızlı bir şekilde küçük knot içine dejenere ve sıvı içeriği ile kabarcıklar boğaz, üst damak ve posterior faringeal duvarda bademcikler, şişmesi. Birkaç gün sonra bu aynı kabarcıklar çocuk şiddetli ağrıya neden aşındırıcı ülser, dönüşür - Hastalar yiyecek ve içecek tamamen reddetme, onu aşırı tükürük salgılanması görünebilir bu yüzden, hatta kendi tükürük yutmak zordur.

Mukus boğazında ve ağız boşluğunda gözle görülür değişikliklere ek olarak, submandibular ve servikal lenf düğümlerinde de bir artış vardır - bu, herpes boğaz ağrısının karakteristik bir işareti olarak kabul edilir.

Lütfen not: eğer herpetik anjin normal formda meydana gelirse, hasta çocuğun vücudunun sıcaklığı hastalığın 4.-5. gününde normalleştirilir ve yaralar bir hafta içinde geçer. Ancak bir çocuğun bağışıklığı zayıflarsa, söz konusu hastalığın karakteristik semptomları, görünüşte tam iyileşmeden 2-3 gün sonra geri dönebilir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Kural olarak, herpetik bir boğaz ağrısıyla, çocuk bir sağlık kurumuna yerleştirilmez ve terapi ayaktan hastaya uygulanır. Küçük bir hastanın tam muayenesinden sonra doktor bireysel randevuları yapar. Çoğu zaman, herpetik boğaz ağrısı tedavisinde, aşağıdaki ilaç gruplarına reçete edilir:

 • antiviral;
 • ateş;
 • immünomodülatörler;
 • antialerjik;
 • yerel tedavi;
 • fizyoterapötik prosedürler.

Herpetik anjin için antibakteriyel ajanlar reçete edilmemiştir, çünkü bu hastalık viral bir etiyolojiye sahiptir ve antibiyotikler bu patojenler üzerinde etkili değildir. Oral kavitenin ve farenksin lökosit interferon ile düzenli olarak irrigasyonuyla çok iyi bir etki verilir ve hala mukus pharynx'i merhem Acyclovir veya Viferon ile tedavi etmek mümkündür.

Çocuğun 38. 5 dereceyi aşan vücut sıcaklığı varsa, antipiretik ilaçlar vermesi önerilir - örneğin İbuprofen veya Parasetamol. Vücut ısısı belirtilen rakamlardan daha düşükse, yapılacak hiçbir şey yoktur - yüksek sıcaklık herpes boğaz virüsü ile mücadele etmektedir.

Lütfen not:Furacilin, Miramistin veya Biocide gibi spesifik antiseptik yollarla gargara yapmak gereklidir. Bu, ikincil bir enfeksiyonun bağlanmasını önleyecektir. Çocuk bağımsız olarak nasıl gargara yapılacağını bilmiyorsa, o zaman bu ilaçlar boğazını sulayabilir.

Pediatrik pratiğinde herpetik anjina ile topikal preparatlar da kullanılır - örneğin, Ingalipt, Angina ve Gevalax aerosolleri antiseptik, analjezik ve zarflayıcı etkilere sahiptir. Ve farinksin ultraviyole ışınlaması, mukozada erozyon ve ülserlerin hızlı iyileşmesini sağlar.

Lütfen not:Bir çocukta herpetik boğaz ağrısı tedavisinde inhalasyon ve kompresler kullanılmamalıdır. İlk olarak, bu prosedürler vücut sıcaklığındaki bir artışı tetikleyebilir. İkincisi, virüsün daha geniş yayılmasına bir "itme" veren bu termal prosedürlerdir.

Hasta bir çocuğun bakımı için genel öneriler

Herpetik yara olan bir çocuk, yutması zor olduğu için genellikle yiyecekleri reddeder. Ama sonuçta, ilaçları alır ve vücudun güçlü olması gerekir, böylece bağışıklık tamamen zayıflamaz ve hastalıkla savaşmaya devam eder! Bu nedenle, ebeveynler, aşağıdaki dönemleri içeren hastalık dönemi için bir diyet geliştirmek için çocuk doktoruyla birlikte çalışmalıdır:

 • Gıda ya sıvı ya da püre olmalıdır;
 • Yiyecek, yiyecek ve içeceklerin sıcaklığı ortalama - sıcak veya soğuk yiyeceklere izin vermemelisiniz;
 • Hastalığın akut seyri sırasında yiyecek hafif olmalı, ancak aynı zamanda besleyici olmalıdır - zayıflamış organizmayı aşırı yüklemeyin;
 • Herpetik boğaz ağrısı için ideal yemek tavuk suyu olacak - sıvı, vücut için ağır değil, besleyici; Süt ürünleri hasta bir çocuğun diyetine eklenebilir, ancak sadece kusma ve ishal yoksa;
 • Hasta bir çocuğa turşu, tuzlanmış ve tütsülenmiş ürünler vermek kesinlikle yasaktır.

arka planı Herpangina çocuk ishal ve kusmayı eziyet edebilir Yani, bol içme sağlamak için gereklidir - kalça meyve içecekleri, meyve içecekleri, jöle, et suyu yapmaya izin verdi.

, Herpes anjin ile hasta çocuğun izole eşyaları ayrı bir set ile onu sağlayacak ve tamamen sağlıklı aile üyeleri ile herhangi bir temas dışlamak için emin olun - Hastalığın viral etiyolojiye hakkında unutma.

Tıbbi bitkilerin bir kaynatılmasında bebek gargarası yapmak her 2 saatte bir önemlidir. Bunun için okaliptüs, papatya, adaçayı, calendula kullanabilirsiniz. Tek nokta, çocuğun söz konusu bitkilerden herhangi birine karşı alerjisi olup olmadığını önceden tespit etmektir, böylece sağlığının durumunu daha da kötüleştirmemek.

Herpetik anjin, iyi tedavi edilebilen oldukça yaygın bir viral hastalık türüdür. Asıl önemli olan, bir doktorun reçetelerini ve önerilerini kesinlikle uygulamaktır - bu, komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Tsygankova Yana Aleksandrovna, tıbbi yorumcu, en yüksek yeterlilik kategorisinin terapisti

Toplam 6,571 görüntüleme, 25 görüntülenme bugün

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik bademcik iltihabı - virüs tip Coxsackie veya akut başlangıcı ile karakterize ECHO virüslerin neden olduğu enfeksiyona bağlı bir hastalık, ateşli sendromu geliştirme, boğaz ağrısı orofarenks lezyonlar neden. Bir hastalıktaki en bariz tanısal semptomlardan biri, ağız boşluğunun posterior duvarının mukozasındaki vesiküler tipte karakteristik döküntülerin saptanmasıdır.

Herpes boğaz ağrısı genellikle sonbaharda ve mevsimselliği hakkında konuşabilen yaz aylarında teşhis edilir. Herpes anjin yakalanma riski oldukça sık ilişkili bir hastalık olarak veya başka bir enfeksiyonun şu anki arka planda bir komplikasyonu olarak katılabilir, özellikle şiddetli enfeksiyonlar sonrası bağışıklık sistemi zayıflamış, sabit stresle, bir yetişkin ve bir çocuk sahibi. Bu hastalığın prognozu daha sık olumlu, ancak, herpes anjin komplikasyonları hastanın gelecekteki sağlığı için ve genellikle hayatının oldukça tehlikelidir. Bu hastalığın nedensel ajanı haline gelen virüsün türüne bağlı olarak bağışıklığın karakteristik bir oluşumudur.

Herpetik boğaz ağrısı nedenleri

Viral herbetik bademcik iltihabı 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda daha sık teşhis edilir, ancak hastalık ve erişkin vakaları nadir değildir. Bir çocuk bu yaş aralığından daha az olduğunda, genellikle ağır bir akım gözlemlenir. Bebekler oldukça seyrek hastalanırlar, çünkü doğumdan sonra bir süre vücutta kalan maternal antikorlar biçiminde korunurlar. Bir yetişkinde herpetik anjin, komplikasyonlar ve uzun bir iyileşme periyodu ile de ortaya çıkabilir.

A ve B A virüsü nadiren hastalığın doğrudan bir kaynağıdır ECHO-virüs, kan serumunda izole edilir en sık izole grubu: Herpangina enfeksiyon ve iki grup ile ilişkili insan vücudu Coxsackie virüslerin yayılmasını neden. Bu virüs türü çevrede çok yaygındır. Patojenin hemen bulaşma yolu hava kaynaklıdır, bu da özellikle bulaşıcı hastalıklar ile ilgili gruplarda yüksek bulaşıcı bir kabiliyete ve hızlı yayılmasına neden olur. Konuşurken öksürük sırasında tükürük damlacıkları yoluyla, vücuda girdikten virüs, anında burun ve boğazda mukoza zarını nüfuz eder ve daha sonra ilgili belirtilere sebep, vücuda yayılır. Biz oyuncaklar, emzik, yıkanmamış eller yoluyla özellikle çocukların takımda da gereken yerdir bulaşma fekal-oral yolla, yaklaşık unutmamalıyız. Bazı çalışmalara göre, virüsün bulaşma iletişim yöntemi de izole edilmiştir.

Hastalığın kaynağı, herpes boğaz ağrısı virüsü ya da bu tip mikroorganizmanın taşıyıcısı olan bir kişidir, hayvanlar çok nadiren bir yetişkin ya da çocuğun hastalığına neden olur. Ortalama 1 hafta iyileştikten sonra, kişinin bu patojeni çevreye yaydığı ve bu da enfeksiyonun yayılmasının ön koşulu olduğu belirlenmiştir. Çoğunlukla, çocuklarda herpetik anjina, ziyaret ettikleri grupta salgın hastalıktır. Gönderilen herpetik anginadan kaynaklanan sıklıkla görülen ciddi komplikasyonlar, verilen virüsün kas dokularına, mukus ve sinir dokusuna yüksek derecede tropizmden kaynaklanır.

Bu tip bir patojen için aşı geliştirilmemiştir. Hastalarla temas halinde tüm küçük çocuklara gama globüline girmeleri önerilir.

Hastalığın patojenezi nazofarinks mukoza yoluyla bir yetişkin ya da çocuk gövdesinde patojenin penetrasyon aşamasına izole edilir, aktif üretir öncelikle bağırsak lenf gövde parçaları, daha da hızlı göç sonraki aşamada gelişimine yol açar kan akışı içine geçer - viremi, vücuda herpetik angina'nın etken maddesinin penetrasyonu ve yayılmasıdır. virüs, birçok önemli organ ve dokuları nüfuz dokuların veya organların kadar iltihap oluşumunu, nekroz bölümlerini teşvik edebilen beri Daha sonra hastalığın ortaya çıkışından sırasında, insan vücudunun bağışıklık savunması doğrudan bağlıdır.

herpetik boğaz ağrısı: bir çocuğun fotoğrafı

Belirtileri ve herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Viral herpetik anjin, belirtileri için tipik olan aşağıdaki ile karakterizedir:

- vücut ısısında 39 ° C'ye hızlı bir artış ile karakterize ani keskin başlangıç;

- Ağır intoksikasyon sendromunun gelişimi;

- Orofarinkste iltihaplı bir reaksiyon, şiddetli ağrı ile birlikte yutkunmada zorluklara yol açar;

- Yumuşak damak, posterior faringeal duvar, dil veziküler elemanların varlığı.

Yukarıdaki belirtilerin o hastalık için hepsi çok sayıda viral enfeksiyonlara benzer, ancak daha yakından incelendiğinde yetişkin ya da çocuk üzerinde semptomların hastalığı, doktor yardımcı olmalıdır ağız boşluğu belirlenen veziküler elemanları, tanı bir hata yapmadığını görülebilir.

İnsan patojenin organizma içine doğrudan giriş 1 ila 2 hafta ortalama süren herpes anjin en erken belirti ve semptomları tanımlamak için zaman periyodu. Hastalığın başlangıcı herhangi bir viral enfeksiyon ile benzer klinik belirtiler ve bulantı veya kusmanın eşlik ettiği karın ağrısı, ilgili gövde, baş ağrısı, genellikle hastalar olarak bir 39 ° C, ağrıları sıcaklık artışı ve halsizlik, ile karakterize edilir. Belli bir süre sonra, sık sık öksürme, tükürük, yemek, burun tıkanıklığı yutulması sırasında şiddetli ağrı ortaya çıkar. bademcik arka hiperemik mukozasına yutak bakıldığı zaman, damak kemerler, dil, küçük papüller sayıda kaydeder yaklaşık 2 gün sonra yaklaşık beyaz taç hiperemi ile ülser aynı küçük erozyonlar oluşturmak üzere seröz içeriği ile veziküller. Döküntülerin yaklaşık miktarı genellikle 5 ila 20 parça arasında değişir. Orofarenksin mukoza zarında hatırı sayılır çaplı eroziv kavitelerin oluşumu ile birbirleriyle birleşebilirler. Listelenen tüm unsurlar ve yiyecekleri yuturken ağrının doğasını belirler ve bu da genellikle herhangi bir yiyecek yemeyi reddetmesine yol açar. Bunun yanı sıra genellikle boyun bulunan lenf düğümlerinde bir artış ortaya çıkardı, özellikle elle muayene ile, morbidite tezahür alt çene, parotid bölgesi.

Sıklıkla, hastalık silinmiş bir klinik formda, yani, bir yetişkin ya da çocuğun iyi bağışıklık durumuna bağlı olabilen, ağız boşluğundaki herpetik elemanların görünümü olmadan meydana gelebilir. Böyle bir durumda, herpetik bir boğaz boğazını doğru bir şekilde teşhis etmek oldukça zordur, ancak yakın geçmişte bir hastayla temas kurarsanız, enfeksiyon olduğunu düşünebilirsiniz.

Bazen çocuklarda herpes boğaz ağrısı dalgalı bir seyir alabilir bağışıklık tepkisi bir kez daha sıcaklık ve zehirlenme belirtileri yükselterek ardından her 3 günde podsypaniem veziküler unsurları karakterize azalmıştır. Sadece ağız mukozasında değil, aynı zamanda gövdede, ayak bölgesinde, fırçalarda döküntüler kaydedildi.

herpetik boğaz ağrısı: bir yetişkin fotoğrafları

Erişkinlerde herpetik anjinanın bir çocuk kadar şiddetli olabileceği ve vücudun savunma mekanizmasının patojene reaksiyonunun burada önemli bir rol oynadığı belirtilmelidir. Özellikle ilk dönemlerinde oldukça tehlikeli enfeksiyon Herpangina hamile kadınlar, annenin zehirlenme ortaya çıkan sonuçta kürtaj veya çeşitli mengene gelişme nedenleri fetüsün, düzgün büyüme ve gelişmesini önlediği. Daha sonraki dönemlerde, bu hastalık genellikle erken doğuma yol açar.

3-5 gün enfeksiyon işlemi sıcaklığın bir çözünürlükte, genellikle yara aşınmış alanlar veziküllerin görünümü sonra 1 hafta sonra gözlemlenen düşer ve yüzeylerinde ince kabuklar ile oluşumu eşlik. Bununla birlikte, meydana gelen çok sık anjin ve herpes komplikasyonları zaman vücut ve menenjit, miyokardit, ensefalit, piyelonefrit, vesikülün aşınmış yüzey üzerinde de mümkündür üreme sekonder bakteriyel enfeksiyon gibi düşük bağışıklık için yayma enfeksiyon süreci.

Herpetik boğaz ağrısı tanısı

Nedeniyle viral herpetik semptomların anjina ve yutak lezyonları ile ortaya çıkan diğer pek çok enfeksiyon çok benzer şikayet olması, opsiyon tanı sadece tek doğru olduğunu elementlerin rağmen belirli doğa olmaz ağız boşluğunda lezyonların varlığına dayanmaktadır. Aşağıdaki laboratuar testlerini yapmak gereklidir:

- Beyaz kan hücrelerinin sayısındaki küçük bir artışın kaydedilebileceği genel bir kan testi, ancak bu semptom her zaman gözlenmez;

- yukarıdaki belirtilerin başlangıcının ilk 5 gün için malzeme çekerken adlandırılan viral yanıtları, nazofarenks nazofarenks swablardan smear bir çalışmaya dayanmaktadır, yani, polimeraz zincir reaksiyonu, kullanımı ile patojen herpetik boğaz ağrısı tespit Ancak elde edilen sonuç bir olacaktır;

- Bir flüoresan yöntem kullanılarak, özel flüoresein ile işaretlenmiş tanısal serumların kullanımına dayanan hastanın vücudunda spesifik bir virüs tipi belirlenebilir;

- aynı zamanda, bir enfeksiyonun başlangıcında antikor titerlerinde bir artış ve yaklaşık 3 hafta sonra gösterir tamamlayıcı sabitlemeyi dolaylı hemaglütinasyon reaksiyonu ve nötrleştirme reaksiyonu içerir serolojik testleri, kullanılır.

Daha önce bahsedildiği gibi, diğer enfeksiyonlar ile herpetik anjin ayırıcı tanısı ancak, her zaman 2 hafta, yaz, sonbahar hastalığın tercihli tanısına kadar süren kuluçka döneminin zamanlaması hakkında unutmak, aile veya takımda enfeksiyon hastalarla dikkate temasların varlığı değil almalı, zor olabilir. boğaz ve ısı ağrısı şikayetiyle çocuk ya da yetişkin dikkatli bir muayene, herpetik boğaz ağrısı olası gelişimi için uyanık olmalıdır çırpıcı hiperemi ile seröz içerikli veziküller şeklinde ağız boşluğunda karakteristik döküntü kaçırmamak. Bu döküntü elemanlar etkilenmez enfeksiyonu olan kişi, diş eti iltihabı tipik dişeti iltihaplanmasına olduğu unutulmamalıdır orofarinkste mukozasında kanama yoktur. Ayrıca hatırlanmasında fayda vardır ki herpes anjina hastaları karın bölgesinde ağrı ve gıda zehirlenmesi gelişimi hakkında yanlış fikre rastlamak olabilir dışkı ihlali konusunda genellikle endişe zaman.

Bu enfeksiyona çok klinik içindeki ve aşağı olan diğer hastalıklar pamukçuk, suçiçeği, herpetik stomatit, herhangi bir kimyasal reaktifler kullanılması, anjiyoödem kaynaklanan ağızdan tahriş içerir. muayenede, hastanın oldukça sık, örneğin aseptik menenjit olarak herpes anjin ciddi komplikasyonlar, geliştirmek kalp, böbrek ve tahmin ve ufak belirtilerden ilk işareti ve uygun profesyonel danışmanlık reçete ihtiyacını zarar olduğu unutulmamalıdır.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Her iki yetişkin ve çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisinde temel ilkeleri özelliklerini ve bunların kaldırılmasını meydana gelen reaksiyonları azaltmaya yönelik kuşkusuz semptomatik tedavi yanı sıra hızlı bir toparlanma yol açan hastanın vücudunun koruyucu güçlerini geliştiren bir restoratif tedavi sayılabilir.

geçici olarak enfeksiyon bulaşmış bu tip, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel bakım ürünleri, toksinlerin hızla ortadan kaldırılması için çok sayıda sıvı alımı, vitaminler için yatak istirahati, ara sıra havalandırma, hasta seçimi uyumunu izole etmek emin olun. Hastanın hafif veya orta şiddette olarak kabul edilirse, o anlamda ifadesi intravenöz damla infüzyon yapmak ve tercihen sıcak çay içmez, infüzyonları, çeşitli bitki çayları kullanımını kuşburnu. Gıda bağlı yutma elemanlarını ve ağrı meydana yutak mukoza lezyonları, sıvı veya yarı-sıvı kıvam olmalıdır.

Herpetik angina tedavisinde kullanılan tıbbi preparatlar şunlardır:

1. tabletler, fitiller veya şurup (Ibuphen, Parasetamol) şeklinde ateş veya ateş düşürücü anlamına gelir;

2. Mukoza zarlarının şişmesini, döküntülerin ortaya çıkan elemanlarının arka planına karşı hafifçe azaltabilen Antialerjik (Diazolin, Suprastin, Tavegil);

3. İmmünomodüle etme (İmmünal);

4. 3 yaşın altındaki çocukların tedavisinde zorunlu olan antiviral ilaçlar (Interferon, Viferon).

Elementler meydana gelen erken epitelizasyonu sağlamak boğaz ağrısı belirtileri rahatlatacak genel tedavi değil, aynı zamanda yerel, sadece yürütmek Herpangina çok önemlidir. İlk olarak sulama orofaringeal mukozayı hizmet veren farklı antiseptik, keratoplaticheskimi, proteolitik enzimler, örneğin,% 0.1, tripsin veya kimotripsin çözeltisi veya otlar adaçayı, papatya, okaliptüs, işleme mukoza Lugol çözeltisi, propolis tentür decoctions kullanın. Çok küçük çocuklar ağzı bir şırınga ile sulandırır. Bu prosedür, birleştirmek ve antiseptik özellikler ve ağrıyı azaltmak mümkün olan, aerosol formülasyonları (Ingalipt, Geksoral), her türlü kullanılması önerilir sonra. Bunlar ağızda aynı özelliklere ve özel pastil var. Eh böyle ultraviyole ışınlama ve helyum-neon kullanımına dayalı lazer ışığının uygulama olarak fizyoterapi kanıtlanmıştır. Yerel medya, yani merhem olarak Acyclovir kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Antibiyotiklerin kullanımı, ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun bağlanma varyantı olan herpetik bademcik iltihabının kompleks tedavisinde uzun süreli bir iyileşme olmadan mümkün olur. Penicillin grubu Macrolides'den 5-7 güne kadar süren ilaçların reçetelenmesi tavsiye edilir.

yaşı ne olursa olsun, hasta ve tüm iletişim kişilik 2 haftalık bir süre için karantina yüklenmesi tavsiye Herpangina halk arasında virüsün yayılmasını önlemek için, binanın dezenfeksiyon yürütmek emin olun. Kurtarma çoğu durumda gerçekleşir. sürecin genelleme, bu etkilenen organ sistemleri, ağırlıklandırma ki, komplikasyonlar bir yaşın altındaki çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda mümkündür. Hastalık Herpangina gıda endüstrisinde işçilere, çocuk okul öncesi ve okul eğitiminde, öğretmen, hemşire durumunda, hem de enfeksiyonu önlemek için bu hastalığı olan hastalar ile temas kurulması ise işten bunları kaldırmak için 2 haftalık bir süre için önerilir.

Herpetik angina - hangi doktor yardımcı olacaktır? Bu enfeksiyöz hastalık varsa veya sadece şüpheli bir gelişme varsa, bu tür doktorlardan bir bulaşıcı hastalık uzmanı, bir terapist olarak yardım almalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Daha hamilelikte boğaz tedavisi mümkündür

Hamilelikten uzak insanlar, gebe kadınlardaki boğaz hastalığını tedavi etme probleminin çok abartılı olduğunu düşünebilir, çünkü boğaz çoğu insanda sık sık acı verir ve bu acıyı hafifletmek çok zor değildir.

Boğaz ağrısı durumunda Thuracilin ile gargara: çözüm ve durulama prosedürü hazırlanması

Furacilin, belirgin bir antimikrobiyal etki ile oldukça popüler bir ilaçtır. Yaygın olarak ve sık sık dış kullanım için ilacın yanı sıra çeşitli bulaşıcı hastalıklar için mukoza zarlarının tedavisi için kullanılır.