Loading

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin insanlarda ortaya çıkmasının en yaygın nedeni, streptokok bakterilerin saldırısıdır.

Pürülan anjina oldukça hızlı gelişir, çünkü bakteriler vücudu birkaç dakika içinde etkiler. Bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesini nasıl önleyeceğinizi size anlatacak bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Hastalığın Nedenleri ve Belirtileri

Bademcikler üzerinde pürülan mevduat - pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan boğaz ağrısı ana patojenleri streptococcus ve pneumococcal virüsleridir. Bir kişi vücuda girdiğinde, virüs vücudun doğal bir filtresi olan bademciklerden geçer.

Hücreleri çeşitli patojen mikroorganizmalarda tutulurlar ve pürülan boğaz ağrısının gelişmesine yol açan patojenik mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğrarlar.

Uzmanlar, hastalığın gelişimini provoke edebilecek bazı olumsuz faktörleri tanımlarlar:

 1. sağlıksız koşullarda insan yerleşimi
 2. Ciddi hastalıklar veya yetersiz beslenme sonucu vücudun koruyucu işlevlerinde azalma
 3. yıkanmamış veya ısıl işlem görmemiş gıdaların tüketimi
 4. Diş etlerinin ve dişlerin değişen karmaşıklığı hastalıkları
 5. sinüs tıkanıklığına bağlı burun içinden normal nefes almayı engelleyen KBB organlarının patolojisi
 6. şiddetli hipotermi
 7. uzun süre tozlu bir yerde olmak
 8. Sigara ve alkolizm gibi alışkanlıkların kötüye kullanılması

Sıklıkla, daha önce tonsil yaralanması olan hastalarda angina gelişir. Ek olarak, daha önce bademcik iltihabı geçirmiş olan hastalarda bu tür bir patoloji teşhis edilebilir, ancak bazıları korunmuştur.

Hasta, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden yaklaşık bir hafta sonra pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerini fark etmeye başlar, ancak bazı durumlarda kuluçka süresi çok daha az olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Pürülan tonsillitin en tipik semptomları aşağıdaki semptomlardır:

 • lenf düğümlerinin hassasiyetinde artış
 • Boğaz bölgesinde ağrı görünümü
 • boyunda ciddi şişlik
 • eklemlerde ağrıların görünümü
 • vücut ısısı yükselişi
 • ciltte döküntü oluşumu
 • bezler üzerinde beyaz kaplama
 • yuturken ağrı ve ter görünümünü
 • genel esenlikte bozulma
 • şiddetli tıkanıklık
 • burun boşluğundan öksürük ve akıntı

Bu belirtiler ortaya çıktığında, en kısa zamanda bir uzmandan yardım almanız gerekir. Pürülan anjinin, bir doktorun gözetiminde yapılması gereken karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Herhangi bir kendi kendine ilaçlama, tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilir;

Patolojinin tedavi prensipleri

Purulent boğaz ağrısı ciddi bir hastalıktır, bu nedenle tedavi kapsamlı olmalıdır!

Evde patolojiye başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekir. Hastanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak, doğru tanı koyacaktır ve en etkili tedaviyi reçete edecektir.

Evde pürülan bademcik iltihabının giderilmesi, bir doktorun tüm önerilerine ve randevularına uyulmasını gerektirir. Reçeteli rejimi ve diyetini sürdürmek, ilaç tedavisi yapmak ve en basit fizyoterapi türlerini uygulamak önemlidir.

Böyle bir hastalığın tedavisi, vücut ısısı azalıncaya ve hastalığın akut evresinin semptomları ortadan kalkıncaya kadar yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Ayrıca her gün, hastanın bulunduğu odanın ıslak temizliği ve havalandırması yapılmalıdır.

Hasta ayrı bir yemek yemesi ve aşağıdaki kurallara uyması gerekir:

 • Küçük porsiyonlarda gün boyunca yiyecek alın, ancak çoğu zaman
 • En iyi seçenek sıvı veya yarı sıvı gıdadır
 • Pişmiş yemekler sıcak olmalı, soğuk değil, sıcak olmalıdır.

Evde pürülan boğaz ağrısı ilaç tedavisi antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik ilaçlar ve vitaminler kullanılarak yapılır. Bu hastalığa karşı mücadelede son yer alınmamakta ve ulusal terapi araçları kullanılmamaktadır.

İlaç tedavisi

Boğaz için sprey - pürülan anjina için etkili ve kullanışlı bir araç

Pürülan bademcik iltihabı ile ana semptom yüksek vücut ısısıdır, bu nedenle antipiretik ilaçların alımı reçete edilir.

Bu ilaçları almak sadece termometre 38 derecenin üzerinde gösteriyorsa gereklidir. Vücut ısısını azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • parasetamol
 • ibuprofen
 • Asetilsalisilik asit
 • Panadol

Pürülan anjinaya boğazda ağrı ve bezlerde bir plak oluşumu eşlik eder. Bu semptomatolojiyi ortadan kaldırmak için, bir sprey ve durulama çözeltileri formunda emilim tabletleri, antiseptikler kullanılması tavsiye edilir.

İyi bir etki, aşağıdaki lokal antiseptiklerin tablet şeklinde kullanılmasıdır:

Bu gibi ilaçların yardımıyla sadece patojenik ortamın daha fazla çoğalmasını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz bölgesinde ağrıyı giderir.

Pürülan boğaz boğazından gelen spreyler hoş olmayan semptomları giderebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bu patolojinin tedavisi için daha sık olarak, sprey şeklinde aşağıdaki ilaçlar atanır:

Pürülan oluşumları kaldırmak ve boğazı dezenfekte etmek için, bir peroksit ve Dentastin çözeltisi kullanılarak mukozal tedavi yapmak mümkündür.

Hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmak, durulama için antiseptiklerin yardımıyla mümkündür.

Rotokan ve Chlorophyllipt gibi iyi bir etki, günde birkaç kez boğazla tedavi edilmesi gereken bir ilaçtır.

Hastalığın tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotikler hastalığın tedavisinin temelini oluşturur!

Pürülan hastalığın tedavisi bir uzman tayin antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılır.

Bakterilere karşı en etkili olanı 10 gün içinde alınması gereken penisilin ajanlarıdır.

Pürülan anjina ile mücadelede, penisilin grubunun aşağıdaki antibiyotikler kullanılabilir:

Amoksisilin, sentetik kökenli penisilin türevidir ve bununla tedavi, bakterinin ölümüne neden olmaz, ancak sadece daha fazla büyümesini engeller.

Sefalosporin grubunun antibakteriyel ajanları kimyasal kompozisyonları ile penisilin preparatlarını andırır. Böyle bir ilaç, Cefalexin gibi, bakteri yaşamı için önemli olan hücre duvarının oluşumuna engel oluşturur. Bunun bir sonucu, patojen mikroorganizmaların hızlı ölümü ve hastanın iyileşmesidir.

Hastanın penisilin ve türevlerine karşı alerjisi varsa, hastaya Eritromisin ve Tetrasiklin verilir.

Eritromisin, çeşitli bakteri türlerine karşı mücadelede yardımcı olan geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. Böyle bir ilacın antibakteriyel aktivitesi penisilin ile aynıdır, bu nedenle hoşgörüsüzlüğü olan kişiler için iyi bir alternatif olarak kabul edilir.

Tetrasiklin, bakterilerin daha fazla çoğalmasını önleyen protein sentezi üzerinde yıkıcı bir etki yapar. Bu antibakteriyel ilaç, penisilin intoleransı olan hastalarda bakteriyel enfeksiyonların çoğunu ortadan kaldırmak için reçete edilir.

Çoğu zaman pürülan tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibiyotikler reçete edilir:

 • eritromisin
 • klindamisin
 • amoksisilin
 • klaritromisin
 • diş hekimleri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi spreyler şeklinde antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilebilir. Böyle etkili bir ilaç, yerel bir etkiye sahip olan Bioparox'dur. Bu antibakteriyel ajan genellikle antibiyotiklerin iç alımı istenmeyen olduğunda, gebelikte pürülan tonsillit tedavisi için reçete edilir.

Hastalık halinde solunum

Önemli! Artmış vücut ısısında, inhalasyon yasaktır.

Akut anjina için etkili bir tedavi prosedürü inhalasyon olup, hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletmek mümkündür. Bu gibi prosedürlerin gerçekleştirilmesinde, antiseptik maddeler genellikle, örneğin birkaç damla iyot ilavesiyle bir soda çözeltisi kullanılır. Ek olarak, hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve bir Klorheksidin solüsyonu ile inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ev inhalasyonunun gerçekleştirilmesi için basit ve kanıtlanmış bir yöntem, buharların haşlanmış patateslerden solunması prosedürüdür. Bu tür bir inhalasyon için hasta, kök sebzeler ile tencerenin üzerine eğilmeli, başını bir havluyla örtmeli ve buharları solumalıdır. Bu prosedür hastanın durumu hafiflene kadar günde birkaç kez önerilir. Pürülan boğaz ağrısına genellikle vücut sıcaklığındaki bir artış eşlik eder ve bu durumla, inhalasyonlar kontrendikedir.

Bu prosedürü, arteriyel basınç ve kardiyovasküler sistemin çalışması ile ilgili sorunları olan kişilere karşı dikkatli bir şekilde yürütmek gerekir.

Evde anjina tedavisinde, inhalasyonlar tıbbi decoctions ve ilaçlar ile bir nebülizör ile yapılabilir. Bu prosedürler için, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

Tonzillon N gibi bir homeopatik ilacın kullanımı ile inhalasyon ile iyi bir etki verilir.

Patolojide sıkıştırır

Pürülan boğaz ağrısı ile ısınma, boğazda ağrıyı ortadan kaldırabileceğiniz, yararlı ve etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Maksimum etkiyi elde etmek için, bu tür bir prosedürün belirli kurallara uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir.

Isınma sıkıştırmayı ayarlamayı reddetmek aşağıdaki durumlarda olacaktır:

 1. ciltte alerjik ve püstüler döküntülerin görünümü
 2. kardiyovasküler sistem patolojilerinin saptanması
 3. Kompresyon bölgesinde cildin bütünlüğünün ihlali
 4. hastada tromboflebit varlığı veya kanama eğilimi
 5. akut dönemde enfeksiyöz hastalıkların varlığı

Hastanın ateşi varsa, pürülan boğaz ağrısına kompres koymasına izin verilmediği unutulmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısını evde tedavi etmek için çeşitli çözümlere dayanarak kompresler yapabilirsiniz. En sık olarak aşağıdaki şemaya göre ayarlanmış alkol veya votka kompresleri kullanılır:

 • Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve çözelti içinde ıslatılır
 • hafifçe sıkın ve cilde uygulayın
 • Üstte bir muşamba, bir pamuklu yün tabakası koymak ve bir mendil veya eşarp ile bir kompres yeri sarın

Evde votka veya alkol yoksa, tuz çözeltisi ile bir kompres hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 ml ılık suda 20 gram sofra tuzu çözülür ve sonuçta elde edilen çözelti işlem için kullanılır.

Geleneksel terapi yöntemleri

Gargara - pürülan boğaz ağrısı için zorunlu bir prosedür

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi, hem ilaç tedavisi, hem de halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. Daha önceki tedavinin başladığını hatırlamak önemlidir, tehlikeli komplikasyonların gelişmesinden kaçınmanın şansı o kadar yüksektir.

Geleneksel tıp, bakteriyel bir etkiye sahip olan bitkisel infüzyonlar ve et suyunun yardımı ile böyle bir hastalığı tedavi eder:

 • Propolis, anjina ile mücadelede etkili bir halk ilacı olarak kabul edilir, bu da hastalığın herhangi bir aşamasında durumu hafifletmeye yardımcı olur. Küçük bir propolis parçasını almalısın, ağzına koy ve yavaşça çiğnemelisin. Halk tedavisinin olumlu bir etkisinin elde edilmesi, ancak dilin uyuşukluk hissi ve yanma hissine neden olan kalite propolisin yardımı ile mümkündür.
 • Pürülan anjinin tedavisi için basit ve kanıtlanmış bir halk yolu, salin ile durulanır. Böyle bir prosedürü bir bardak ılık suda yürütmek için 2-5 yemek kaşığı deniz veya sıradan tuzu çözün. Böyle bir çözüm ile Gargara mümkün olduğunca sık tavsiye edilir, bu hastanın iyileşmesini hızlandıracak.
 • Lahana turşusu suyu dezenfekte edici bir etkiye sahiptir ve pürülan yaraların iyileşmesini hızlandırır, bu nedenle anjin ile gargara tavsiye edilir.
 • Doğal antibiyotik sarımsak olup, en karmaşık formda bademcik iltihabından kurtulmak mümkündür. Bir sarımsak sarımsakını bir bardak ılık sütün içine sıkabilir ve karışımı küçük yudumlarda içebilirsiniz. Ayrıca sarımsağı süzme peynirle karıştırmak ve bu tür bir tıbbi karışımı yemek tavsiye edilir.

Pürülan boğaz ağrısı, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Etkili terapinin yokluğunda bakteriler, örneğin, burun kulakları veya sinüsleri gibi başka organlara girerler.

Çoğu zaman, pürülan bademcik iltihabından sonraki komplikasyonlar, hastalığın tedavi edilmemesi durumunda gelişir.

Tehlikeli etkiler, horlama görünümünü ve hatta nefes almayı durdurmayı içerebilir. Pürülan boğaz ağrısının yokluğunda parathonsillar apse veya menenjit gelişebilir. Buna ek olarak, akciğerlere inhalasyon sırasında irin penetrasyonu ve enfeksiyonu mümkündür. Vücudun bu patolojik durumunun sonucu pnömoni gelişmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Pürülan anjina, bakteri ve virüsler, esas olarak streptokokal grupların azalmış bağışıklığın bir arka planına karşı neden olur. Elbette, uygun terapinin yokluğunda kronik hastalıklara yol açmaktadır. Pürülan boğaz ağrısı ve uygun profilaksinin hızlı tedavisi, uzun süreli remisyona veya tam iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Nasıl tanımak

Hastalığın teşhisi bir doktor tarafından, genel olarak boğaz muayenesi ve anamnez toplanması ile yapılır. Ayrıca hastalığı kendiniz de tanıyabilirsiniz.

Bir boğaz ağrısı sırasında, bezlerde belirgin bir baskın

7 boğaz ağrısı güvenilir belirtileri:

 1. Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı.
 2. Gökyüzünde ve bademciklerdeki plak.
 3. Boğazın kızarıklığı.
 4. Sıcaklık 38-39 derece, nadiren 40-41 derece.
 5. Submandibuler lenf düğümlerinin şişmesi.
 6. Zayıflık, ilgisizlik.
 7. Öksürük katılabilir.

Sadece kombinasyon halinde, bu semptomlar hastalığın varlığını gösterir. Tek bir işaret basit bir SARS gösterir.

şekil

Dört forma ayrılmıştır. Her biri için yaklaşım ve tedavi, otorinolarengolog tarafından kişisel olarak seçilmiştir.

 1. Apse. Boyun ve bezlerin şiddetli şişmesi ile karakterizedir. Yüksek vücut ısısı (40 dereceye kadar) ile birlikte yoğun bir şekilde akar. Acil yatış gerektirir.
 2. Laküner. Bademcikler üzerinde, örneğin Tonsillor-M aparatı ile cerrahi olarak çıkarılmış beyaz bir kaplama vardır.
 3. Mavi dil. Tek başına, belirli bir tehlike yoktur. Hasta boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü şikayet ediyor. Muayene sırasında damak ve bademciklerin görünür bir hiperemi (kızarma) vardır.
 4. Foliküler. Başlatılan form catarrhal. Boğazda güçlü bir tümör tarafından karakterize lenf düğümlerinde bir artış. Lezyon bölgesinde pürülan beyaz noktalar bulunur.

nedenleri

Herhangi bir mikrobik hastalık gibi, hijyen kurallarına uyulmamasından dolayı anjin ortaya çıkabilir. Dikkatli dişler, ağız bakımı eksikliği risk faktörleridir.

Kulak-boğaz-burun sistemi yakından ilişkili olduğundan, otit, sinüzit ile tedavi edilmez, aynı zamanda hastalığın da sebebidir. Azalmış bağışıklık, hipotermi - bir yetişkinde pürülan anjinin gelişmesine neden olur. Ayrıca zaten hasta bir kişi ile doğrudan temas.

İlk belirtilerle ne yapmalı?

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi sırasında, temel bir kural var - zarar vermeyin. Kendinize ilk yardım sağlamak için, bunun olduğundan emin olmanız gerekir.

Bir doktor ziyareti öncesinde neler yapılmalıdır?

 • taslakları ortadan kaldırmak;
 • Tedavinin ana kuralı, hastalık bulaşıcı olduğundan, hane halkıyla teması en aza indirmektir;
 • Soğuk içecekler içmeyin, çünkü bademcik iltihabı ve şişme artar;
 • doğal antibiyotik ilavesi ile daha ılık sıvı - limon, bal, zencefil;
 • Dilim ve yer soğan ve sarımsak.

Doktor önerileri

Muayene edildikten ve uygun testlerin toplanmasından sonra, KBB doktoru antibakteriyel tedavi önerecektir ve pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi size soracaktır. Yerel eylem çözümleri ile uğraşmaya başlayın: Furacilin, Miramistin ve Chlorhexidine.

Amoksisilin, Flemoksin Soljutab, Seftriakson: Vücudun mikroplar antibiyotikler, dirençli streptokok grupları alıyor mücadele etmek. Randevu almadan önce, doktor bakteri kültürü için bir kan testi yapmalıdır. Bu, ilacın doğru reçete edildiğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Ve ayrıca alerjik bir test koydu. İlacın bileşenlerine alerjisi garanti etmez.

Ev yöntemleri

Evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğine dair birçok ipucu var. Tarifler hakkındaki görüş herkes için farklı, bazı yardımlar, bazıları değil. İdeal olarak, ilaç tedavisi ile birlikte tavsiye kullanılır.

limon

Kabukta biriken kir ve yağdan sabun ve meyve ile iyice yıkayınız. Yuvarlak dilimlere kesin, 2-3 çay kaşığı ekleyin. şeker. İlaç hazır! Lobulları çözmek ya da lezzetle çiğnemek için. İşlemden sonra, boğazınızı 30 dakika boyunca yemeyin veya yıkamayın.

Bu limonlu yetişkin çay irinli tonsillit tedavisinde yardımcı olur ve sadece ısı şeklinde hiçbir katkı maddesi olmadan sıcak su ile doldurun ve içebilirsiniz. Alerjilerin yokluğunda 1-2 meyve tüketilmesi tavsiye edilir.

Lahana suyu

Lahanayı rendeleyin ve sıkın. 40 dakika bekletin, ardından suyu tahliye edin. Günde 2-3 kez Gargara, biraz ısınıyor. Genel bir restoratif olarak - günde 50 ml meyve suyu içirin.

süt

Sütü önceden 40-45 dereceye ısıtın. İki çay kaşığı bal ve bir yarım kaşık tereyağı ekleyin. Sabah ve akşam bir bardak içer. Bal ve süt, iyileşme hızını etkileyecek bağışıklığı hızlı bir şekilde geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Calamus kökü

Kökleri 2-3 cm parçalar halinde kesin ve günde 5 defa çiğneyin.

Durulama suyunu hazırlayın: 1 çorba kaşığı. l. kıyılmış kökü ayırın, bir bardak su dökün, kaynatın ve 20 dakika pişirin, sonra 20 dakika daha ısıtın, süzün. Hazırlanmış bir çözüm, günde 4-5 kez gargara.

Pancar Suyu

Rende pancar rendeleyin, ortaya çıkan kekin suyunu sıkın. İstenirse,% 6 sirke bir yemek kaşığı ekleyin, su ile seyreltin. Elma suyu ile karıştırılmışsa, çare boğazda öksürük ve terden kurtulmaya yardımcı olur. Gargara günde 3-4 kez.

Gözlüklerin 3 numaralı kuralı

 1. İlk barda, bir çorba kaşığı soda seyreltin.
 2. İkinci olarak - bir çorba kaşığı tuz.
 3. Üçüncü olarak 3-5 damla iyot ekleyin.

Gargara birer birer. İlk olarak, bademcik yumuşatmak için bir soda çözüm. Sonra salin - mikropları öldürür. Sonunda, yeni bakterilerin gelişmesini önlemek için iyot ile durulayın.

Çözelti için Reçete: bir bardak ılık suya bir çay kaşığı soda ekleyin. Kural olarak, çoğu için zararsızdır, bu yüzden boğazınızı günde 6-8 kez durulayın.

Mukoza boğazını abartmamak için dozajı izleyin.

Otlar ve et suyu

Bir bardak kaynayan su 2-3 yemek kaşığı ot dökün, her zaman 10-15 dakika boyunca bir kapakla kapatın. Sadece çok kullanışlı özellikler suya geçecektir.

Bu tür prosedürler için uygundur:

Decoctions günde 2 kez 50 ml veya 3-4 kez gargara sarhoş olabilir. Ancak uygulamadan önce bir doktora danışın. Olası alerjik reaksiyonlar!

Soğan ve sarımsak

Süzme suyu ve bir soğan ve beş diş sarımsak, 1 yemek kaşığı ile karıştırın. l. bal ve 1 tatlı kaşığı. eritilmiş tereyağı. Günde 5 kez alın.

Dozu aşmayın, çünkü bu ilacın aşırı kullanımı midenin duvarlarını olumsuz yönde etkiler.

Uçucu Yağlar

Okaliptüs veya çay ağacının yaklaşık 2-3 damla uçucu yağını bir bardak ılık suya ilave etmeniz önerilir. Yemeklerden sonra günde 3 kez Gargara.

Alerjik reaksiyonlar mümkün olduğundan bu halk ilaçları dikkatle kullanılır.

önleme

Merak etmemek için: pürülan boğaz ağrısının ne ve nasıl tedavi edileceğini - önleme konusunda hatırlamanız gerekir. Bu hastalık geliştirme riskini azaltır:

 1. Sonbahar-kış döneminde doğru kıyafet seçimi. Bazı şeylerde soğuk olmamalı, sıcak olmamalıdır. İyice terledikten sonra, bir kişi kışın hastalıklardan donmaya oranla daha hassastır.
 2. Taslaklardan kaçının.
 3. Yemeğine dikkat et. Kaliteli ve sağlıklı besinler yiyerek bağışıklığı artırın.
 4. Otorinolaringologu düzenli olarak ziyaret edin.
 5. İyileşene kadar enfekte kişilerle temastan kaçının.
 6. Eşzamanlı anjina hastalıklarını tedavi etmek için zamanında.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir?

Pürülan boğaz ağrısı - patojenik mikroorganizmaların aktivitesinin komplikasyonu ile komplike olan bezlerin (palatine bademcikler), sıklıkla tehlikeli bir ajan olarak streptokoklardır. Pus, hastalığın seyrini önemli ölçüde karmaşıklaştırır, bu nedenle, doktorların yardımına başvurmadan hastalığı bağımsız olarak tedavi etmek imkansızdır. Genellikle tanıdan sonra, doktorlar hastaya tedavi için hastaya gönderilir, ciddi durumlarda hastaneye yatış için ayrılırlar. Soru evde nasıl tedavi göreceğinizdir. Evde tedaviyi daha etkili hale getirmek için bir sürü hile var. Doktorunuza reçete ettiğiniz şemaya göre tedavi edilmek şartıyla.

Hastalığın pürülan yolu düzenli

Angina genellikle zayıf ve bağışıklığı ile kolayca oluşur. Birçok patojenik organizmanın etkisi, bu tür bir arka plana karşı özellikle tehlikeli hale gelir ve aynı zamanda bu tür koşullar çoğalır ve rahatça var olmalarını sağlar. İstisna ve mantar yok: İhmal edilmiş anjina genellikle mantar kültürlerinin aktivasyonundan sonra, ağız boşluğundaki pamukçukun görünümünü provoke ederek kötüleşir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Patojenik organizmalar nereye alınır? Onlar görünebilir sadece saf yeterli meyve, hijyen kurallarının ihlali, aynı zamanda diş problemleri (iltihabı, diş çürümesi, yetersiz tedavi dişler), sinüs hastalıkları, kulaklar, vb gelişiminde yiyerek

Ek olarak, hastalığın başlangıcı için diğer çok yaygın nedenler vardır:

 • hipotermi;
 • Solunum yollarının viral enfeksiyonu;
 • Hasta bir kişi ile doğrudan temas.

Angina, viral ve bakteriyel bir çok hastalık gibi, benzer semptomlara sahiptir, fakat aynı zamanda hastalığın spesifik belirtileri de vardır. Onları kolayca hatırlayın:

 1. Boğazda yoğun ağrı;
 2. Yutma ile yutma, yeme;
 3. Birkaç gün süren yüksek sıcaklık;
 4. Artan ve ağrılı lenf düğümleri (özellikle - çene altında bulunan);
 5. Boğazda kızarıklık, şişlik ve bademciklerde artış ile birlikte görülür.
 6. Bademcikler üzerinde Gnojnichki;
 7. Zayıflık ve halsizlik, baş ağrısı.

Genellikle angina ile pürülan oluşumlar kolayca açılır, farinks ve bademciklerin mukoza yüzeyinde herhangi bir hasar bırakmaz (bu, anjini benzer bir difteri- den ayırmayı mümkün kılan spesifik bir özelliktir). Bununla birlikte, pürülan oluşumların daha derin olabileceği durumlar vardır. Sonra bir otopsi gereklidir, ancak sadece deneyimli bir doktor steril koşullar altında yapabilir.

Cerahatli bademcik sebebiyle mikroorganizmaların önemli toksisite etkinliğine böbreklerin ve kalbin normal çalışma rahatsız olduğunda, kas ve eklemlerin hastalığı provoke yanı sıra ciddi dehidratasyon başlayacak, böbrek ve kardiyovasküler sistem üzerinde komplikasyonları verebilir. sepsis - Şiddetli olgularda ortaya çıkan komplikasyonlar, ayrıca menenjit, apse, bazen olabilir.

Neden doktora gitmem gerekiyor?

Cerahatli bademcik antibiyotikler olmadan tedavi edilebilir. neredeyse anında, patojenik mikroorganizmaların gelişmesini durdurmak bazı bakterileri yok etmek ve hastalığın diğer organlara geçmedi bu yüzden, onlara insan vücudunu, başka geliştirmek "dezenfekte" için bir yer vermeyen böyle güçlü bir halk çare, olamaz. o bademcik iltihabı irinli söz konusu olduğunda, hızla ve şiddetle ilerler. "Purulent" tanımı beden ve ambulansın düşük direnç son derece etkili bir araç gerekmez diyor. Bu araçlar antibiyotiklerdir.

Uyuşturucu satın alabileceğinizi iddia edebilirsiniz. İlaç reçete ederek, doktorunuz anayasanınızı, yaşınızı, bireysel endikasyonların varlığını, kronik hastalıkları, viral bir hastalığın seyrini vb. Dikkate alır. Kursun farklı bir süresini tayin edebilir. Ek olarak, antibiyotikler, etkiledikleri mikroorganizma türlerinin yanı sıra antibiyotik aldıktan sonra ortaya çıkan yan etkilerde de farklılık gösterir. Gebelik veya emzirme döneminde belirli bir duruma tedavi denir.

Emziren doktorlar çocuğu anneden izole etmeye kalkmadan önce, bebek yapay beslemeye aktarıldı, şimdi doğal beslemeyi kesintiye uğratmadan tedavi edilmesi için bir fırsat var. Bunu yapmak için, koruyucu süt antibiyotikler reçete edilir, bu da anne sütünde yerleşmeyebilir veya hafifçe mevcut olmayabilir. Bu nüansın dezavantajları vardır - bu tür antibiyotikler geleneksel antibiyotik gruplarına kıyasla daha az etkili olabilir veya daha uzun tedavi gerektirebilir. Bir çocuk için, bu tür antibiyotiklerden kaynaklanan zarar minimumdur, bebeklerin anne ile duygusal ve fiziksel olarak temas etmemesi ve olağan beslenme tipinin ihlaline maruz kalması çok daha zordur. Yapay beslenmeye aktarım aşamalı olarak ve sadece aşırı zorunluluk halinde yapılmalıdır.

Hamilelik gelince, gelecekteki küçük adamın hayatının temeli atıldığında, ilk üç aylık dönemde antibiyotik kullanmak son derece istenmeyen bir durumdur.

Gördüğünüz gibi, ilacı reçete ettiğinizde doktor-terapist hayatınız ve sağlığınız için büyük bir sorumluluktur, bu yüzden doğru ilacı seçmek için uzmanla görüşmeniz gerekir.

Biz evde pürülan anjina tedavi ediyoruz

Bir doktor anjin tanısı ve atanmasından sonra, yatak istirahati gözlemleyerek evde tedavi edilebilir. Vücut çok zayıf olduğundan, fiziksel aktivite istenmeyen bir şekilde kalbi, böbrekleri, kasları ve eklemleri yükler.

Biz evde pürülan anjina tedavi ediyoruz

Pürülan boğaz ağrısı ile ne yapılabilir:

 • Çok soğuk veya çok sıcak yemek yiyin;
 • Kuru yeyin, katı parçalar içeren yiyecekler yiyin (yutulduğunda ağrı yaratabilir);
 • Baharatlı, baharatlı, salamuralı yemekleri yiyin, baharatları hariç tutun;
 • Boğazda sıkıştırmak;
 • İşe git, aşırı fiziksel aktivite yap;
 • Antibiyotik almayın. Purulent boğaz ağrısı kendi kendine geçmez.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile ne yapabilirim:

 • Hasta cömert bir ılık içecek almalıdır (her halükarda sıcak imkansızdır, bu sadece anjinin seyrini kötüleştirecek ve acı verici hisleri artıracaktır);
 • Gerginizi günde birkaç kez durulayın;
 • Klimalı oda, hastalığın uzaması için dışarı çıkın. Düzenli olarak hava.
 • Bir diyete dikkat edin: gıda patates püresi gibi bir mantar olmalıdır. Hafif çorbalar, et suları katı maddeler içermez.
 • Doğal katkı maddeleri (kekik, nane, limon) ile çayları kullanın, bu direnci artırır ve su dengesini geri kazandırmaya yardımcı olur.
 • Boğazınızı sıcak tutmaya çalışın, aynı anda sıkıştırmayın!

id = "eow-title" class = "izlemek-title" dir = "ltr" title = "tedavi anginu.tonzillit.doma"> şekilde tonsillit (irinli anjina) Treat

Halk ilaçları bağışıklığı artırmak ve başarılı bir şekilde bu sorunla başa çıkmak ağız hijyeni ve boğaz doğaçlama araçları korumak için gerekli vitaminler ile vücut doyurabilecek yardımcı olur. Bu hilelerin çoğu, viral soğuk algınlığında yaygın olarak kullanılır ve çoğumuza aşinadır.

Bu kullanışlı numaraları hatırlayalım:

 1. Limon emilimi. Son derece zor olmasına rağmen etkili bir çare. Bir dilim limon alın ve tüm suyu emmeye çalışırken, yaklaşık 5 dakika boyunca ağzınızda tutun. En sert için, bir yumru çiğnemek ve yutmak için teklif edilir. C vitamini içeriği yüksek, antiseptik etkisi.
 2. Propolis'in dağılması. Doğal propolise benzer bir limon dilimi ağızda tutulur, onu çiğneyebilirsiniz. Boğazdaki ağrıları yumuşatır, mikroplara karşı savaşır, iltihabı hafifletir.
 3. Bezlerin antienflamatuar ajanlarla tedavisi. Halk hikmeti eski usulde kerosen kullanılmasını önerir, ancak bu amaçla Lugol da yaklaşır. Çay ağacı yağı da önerilir.
 4. Soluma. Boğaz ağrısı işkence olmadan sorunu çözmeye yardımcı olur. Bunu yapmak için önceden hazırlanmış karışımı alın, kaynatın. Karışım hafifçe soğuduktan sonra, buhar yanık bırakmaz, kalın bir halı veya battaniyeyle örtün ve buharı soluyun. Daha uygar yöntem, ayrı bir su ısıtıcısı sıcak sıvı sunar ve önceden hazırlanmış bir kağıt boru sonra buhar (değil haşlanmaya, ancak tolere edilebilir) nefes. Bu amaçlar için kağıt, yumuşatmamak için yoğun bir şekilde alınır. Teneffüs kullanımı için araçlar:
 5. bir soda çözeltisi;
 6. okaliptüs yağları, adaçayı, nane (ayrı ve kombinasyon halinde);
 7. calendula, papatya, nane, adaçayı infüzyonu.
 8. İyot ilavesiyle soda ve / veya tuz çözeltileri ile durulanır. Durulama için, ayrıca calendula, papatya, adaçayı kullanabilirsiniz. Her saat boğazın ilk günlerini durulayın, sonra günde 3-4 kez prosedürü uygulayabilirsiniz.
 9. Vitaminli çaylar. nane, kekik, adaçayı, vprikusku ahududu reçel veya bal ile yapılan çay, vitaminler ile vücut şarj içmek için. Tedavi lezzetli olabilir!

İnhalasyonları gerçekleştirmeden önce, bezleri evde tedavi ederek bir doktora danışın. İçeriği alerjiye neden olan tarifleri kullanmayın. Diğer yemek tarifleri ve et suyunun nasıl hazırlanacağı hakkında bilgi için makale arıyoruz.

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Enfeksiyöz bir hastalık olan pürülan boğaz ağrısı, iltihaplı süreçlerin tezahürlerinin ilk belirtilerini tedavi etmeye başlamak gerekir. Tıbbi uygulamada hastalığa akut tonsillit denir. Artan morbidite, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde, hava neminde artışla karakterize olan bir hastalıktır. Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi bir doktor tarafından reçete edilen antibakteriyel ve antiviral ilaçların yardımı ile yapılmalıdır ve geleneksel tıp yöntemleri oldukça uygundur.

Genel konular

Hastalığın nedensel maddesi bir grup stafilokok ve streptokok mikroorganizmalardır. Palatine bademcikler alanında, yumuşak damak ve faringeal mukoza dokuları üzerinde inflamatuar odaklar oluşur. Pürülan anjina, hastalığın ciddi bir seyri ve tüm organizmanın ciddi zehirlenmesi ile karakterizedir. Bakteriyel enfeksiyonun ortadan kaldırılması için zamanla başlatılan tedavi, otitis, menenjit, romatizma ve miyokardit tarafından komplike hale getirilebilir.

Pürülan boğaz ağrısını basitten ayıran nedir?

Pürülan bademcik iltihabı (akut tonsillit) foliküler, laküner ve flegmonöz bir forma sahiptir. Uygulamada, her türlü akut bademcik iltihabı süreci geliştikçe, bir hastalığın birbirinden farklı fazlarıdır. Catarrhal tonsillitis hastalığın basit ve yaygın bir formu olarak adlandırılabilir. Pürülan anjini basitden ayıran nedir? Basit anjina ile iltihaplanma, tonsil mukozasının sadece üst katmanları ile ilgilidir, derin lezyonlara neden olmaksızın, kronik bir formu yoktur. lenfoid oluşumlarda angina pürülan formları görünür pus oluşumu noktası (foliküler formu), sıvı pus (laküner formu) ya da tam kapsama tabakası pürülan bademcik (apse şekilde) küçük bir boşluk.

Pürülan boğaz ağrısı mıdır?

Ana iletim yolu hava kaynaklı. Hasta bir kişi ile doğrudan temas halinde, soru ortaya çıkıyor: pürülan anjina bulaşıcı mı? Yansıma sırasında - öpücükler, el sıkışmaları, ortak ev eşyaları, çok hızlı bir şekilde enfeksiyonu ve enflamatuar sürecin gelişmesine neden olur.

Boğaz ağrısının ortaya çıkmasının başka bir yolu da kendi kendine enfeksiyon olasılığıdır. Badem lakunası, belli bir miktar tehlikeli bakteri içerir, bağışıklık sisteminin işlevselliğinde bir azalma olur, aktivasyonu olur, ağrı ve püstüler oluşumlar ortaya çıkar. İnsan, pürülan boğaz ağrısının oluşumunda provoke bir faktördür.

Purulent boğaz ağrısı ile sıcaklık ne kadardır?

Anjina ile inflamatuar süreç eşlik eder:

 • subfebril (38C);
 • febril (39C);
 • piretik (40 ° C'ye kadar);
 • hiperpyretik (40 ° C'den fazla) sıcaklık.

Basit bir anjin tipi, sıcaklıkta 38 ° C'ye kadar bir artışla oluşur, süreç 3 güne kadar sürer. Sıcaklık, pürülan anjina ile biraz uzar - 5 güne kadar, piretik indeksler görülür. 40C'nin üzerinde bir sıcaklık artışı ve 5 günden daha uzun bir süre, komplikasyonları ve uygun olmayan tedaviyi gösterir.

Evde pürülan anjina koşullarını nasıl belirlenir

Akut soğuk algınlığının tüm semptomları ve boğazda beyaz çökeltilerin varlığı ile birlikte rinit yokluğu için boğaz ağrısı bir dizi başka akut solunum yolu hastalığından salgılanır. Evin pürülan anjina koşullarını belirlemek, aynaya geniş açık ağızlı parlak ışıkta bakılabilir. Bademcikler çok kırmızı ve beyazımsı çiçeklerle kaplıysa, yutkunma hareketleri yapmak çok acı vericidir, hastalığın anjina olduğundan emin olmalısınız.

Purulent angina nasıl görünüyor?

Pürülan lezyon tiplerine bağlı olarak, angina ile boğaz boşluğu farklı görünür. Foliküler bademcik iltihabı şişmiş ve kuvvetli şekilde kızarmışken, mukus açıkça görülebilen küçük, yuvarlak apselerdir. Beyaz ya da bej, darıya biraz benzerler. Püstüler oluşumlar ilerler, boyut olarak artar.

Pürülan anjin, lacunar formda nasıl görünür? Bez bölgesinde, özellikle de lakuna bölgesinde, şişmiş lenfoid formasyonlarında açıkça görülebilen bir tür mini kraterler üzerinde beyaz bir kaplama gözlenir. Zamanla, pus lacuna'yı eziyor ve tüm yüzeye yayılıyor, medikal aletlerin yardımıyla kolayca çıkarılabilen sarımsı bir plak oluşturur.

Flegmonöz (pürülan-nekrotik) anjina ile lenfoid dokunun yüzeyi sarı-gri filmlerle kaplıdır, özellikle sağlam dokuların arka planı ile zıttır. Film oldukça yumuşak, pamuklu bir bezle kolayca çıkarılabilir, bunun altında bir peptik ülser ortaya çıkar. Nekrotik sürecin derinliğine yayılmasıyla lezyonun yeri kanamaya başlar.

İlgili işaretler

Anjina inkübasyon süresinin süresi 2 - 4 gündür. En karakteristik işaret, boğazdaki basit ağrılardan, genellikle yutma süreciyle ilişkili olan ciddi ağrılardan, artan ağrıdır. Genişlemiş, kırmızı bademcikler pürülan oluşumlar veya beyaz mevduat alanları ile. Pürülan boğaz ağrısının eşlik eden bulguları, ateş, şiddetli titreme, yüksek sıcaklıklı ateş ile 39-40 ° C arasındadır. Ağrı ve mandibular lenf düğümlerinde bir artış var. Vücudun genel zehirlenmesi belirtileri ile baş ağrısı, halsizlik ve iştah kaybı vardır. Semptomların şiddeti, hastalığın biçimine ve enfeksiyonun tedavisindeki doğruluğa bağlıdır.

nedenleri

Pürülan boğaz ağrısına bağlı enfeksiyon esas olarak betta-hemolitik streptokokların "A" grubundan kaynaklanır (% 80'e kadar). Stafilokok ve pnömokok patojenleri ile enfeksiyon olasılığı göz ardı edilmemiştir. Temas enfeksiyonu durumunda, bakteriyel mikroorganizmalar hasta bir kişinin basit nefes almasından bile havaya yayılır.

Enflamatuar sürecin ana nedeni herhangi bir soğuktur. Süper soğutulduğunda, mukus bezleri büzülür ve badem lakunalarında bulunan bakteri florasının yeniden üretilmesi için rahat ve besleyici bir ortam sunar. Enfeksiyon gelişimini tetikleyen faktörler vardır:

 • Soğuk içecekler, yaz sıcağında dondurma, keskin bir sıcaklık farkı ve toplam hipotermi;
 • Bezlere herhangi bir mekanik hasar;
 • inflamatuar sürecin nazofarenksinde varlığı, avitaminoz;
 • ağızda hastalığın varlığı - çürük, mantar enfeksiyonu.

ARI nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflatılır ve bademciklerin koruyucu özelliği azalır. Zararlı mikrofloranın bezlere girmesi başlar, iltihap gelişir - pürülan anjina.

Eczacılık ile ev tedavisi

Herhangi bir pürülan hastalık için tedavinin temeli antibiyotiktir. Tam bir ilaç almak çok önemlidir. İlaçlarla ev tedavisi, yerel terapinin atanmasını içerir:

 • durulama;
 • yerel öneme sahip antimikrobiyal maddeler;
 • ağrıyı azaltan, iyileşme sürecini hızlandıran ilaçlar.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde önemlidir, zaman kaybetmeyin ve tedaviye mümkün olduğunca erken başlayın. Daha sonra tedaviye başlanması komplikasyonlarla doludur: servikal bölgede apse, flegmon, kardiyovasküler patoloji, eklem ve böbrek hastalıkları.

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Antibakteriyel ilaçların amacı, pürülan anjina ve tıkanma komplikasyonları ile inflamasyonun hızlı bir şekilde giderilmesine katkıda bulunur. Amoksisilin, Tsefalodroksila, sefuroksim, Amoksiklava, Fugmentina, eritromisin ve klaritromisin: Normalde, penisilin antibiyotik alımı etkileri geniş bir yelpazede önerilir. Sıcaklık normal olduğunda, ilaç en az 3 gün daha alınır. hataları irinli anjin içinde antibiyotik kesintiye ve ilaçların dozlarını azaltarak yapmayın, hastalık kronik bademcik iltihabı, romatizma, böbrek iltihabı ile karmaşık olabilir. Topikal preparat olan antibiyotik Bioparox ile tedavi ile iyi sonuçlar elde edilir. İlaç, bakteriyel florayı doğrudan enflamatuar odağın bulunduğu bölgede öldürür.

enjeksiyonlar

Kural olarak, pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için antibakteriyel ilaçların kas içinden uygulanması öngörülmüştür. oral uygulama zor. Penisilin ve onun türevleri Ampicilin kullanılır. Bununla birlikte, patojenik bakterilerin yok edilmesine ek olarak, bu ilaçların bağırsak mikroflorası üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Bu ilaçlarla yapılan enjeksiyonlar genellikle sabahları ve akşamları yapılır. penisilin, ampisilin, siprofloksasin dizayn enjeksiyonlar, hazırlık, streptokoklar, stafilokoklar ve pnömokoklarm daha etkili şekilde yok edilmesine dirençli bakteri yapımında. Ilacın dozu, bir doktor tarafından reçete edilir, genellikle 0.2 g, ancak komplikasyonları ile 0,4 g ulaşır.İnfeksiyon günde iki kez konur.

Anti-inflamatuar etkisi enjeksiyonlar Mowalis verir, ilacın hastalığın hafif bir formu ile atanan analgeziruyuschim ve antipiretik özellikleri vardır. Diklofenak enjeksiyonları ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve kullanımdan önce sıcaklıkta hızlı bir düşüşe katkıda bulunur, solüsyon ile ampul ısıtılmalıdır. Uygulamanın periyodikliği - günde bir kez ve 5 günden fazla değil.

tabletler

özel tabletlerin Erimesi - Travis, Lizobakta, Neoangina, Faringosept ve diğerleri, boğaz azalma acıyı yardımcı olur. antihistaminler kullanımı - Tavegilum, Claritin, Erius, hem de parasetamol ve Nurafena, ağrı ve şişmesi bir azalma sağlar vücutta zehirlenme süreçlerini azaltmaktadır.

Pürülan boğaz ağrısı için sprey

Anestezi ve anti-inflamatuar maddelerin bileşimi ile spreylerin kullanımı, iltihap ve ağrıyı giderir. İlaçlar bir doktor tarafından seçilir, en sık önerilen kullanım:

 • "Hexorol, onun zarflama ve hemostatik özellikleri 12 saat boyunca geçerlidir. Hamileliğin ve küçük çocukların ilk aşamasında önerilmemektedir;
 • Bileşenler ile "Joksa" - iyot, çığ, aplantoin. Sulama, diğer yerel tesislerle kullanılmayan her 3 ila 4 saatte bir yapılır;
 • Zararlı bakterilerin aktif tahribatını sağlayan "Novosape Forte". İlaç kullanmak beş günden fazla, günde 3 - 4 kez olamaz. Küçük çocuklarda kontrendikedir, hamilelik ve emzirme döneminde kadınlar, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar;
 • "Stopangina", heksadin, tirotrikin ve benzokain içeriği ile. En etkili ve etkili araç olan sulama, yemekten sonra günde 4-5 kez daha fazla üretilmez.

Bağışıklığı güçlendiren ilaçlar

Vücudun bağışıklık sistemini destekler ve tedavi sürecinde nyxes Derinata'yı sağlar. İlacın immünomodülatör özellikleri vardır, antibiyotik ilaçlarla birlikte kullanılır ve bağımsız olarak yan etkisi yoktur. Bağışıklığı güçlendirmek için kullanılan ilaçlar, vücudun savunma çürütme döneminde bulaşıcı hastalıklara direnmesine yardımcı olur. Imudon kullanarak enflamatuar süreci ortadan kaldırır ve mukoza boğazını herhangi bir bakteriyel ve viral enfeksiyondan korur.

Bir bitki tabanına sahip olan (köpek gülü, ginseng kökü, eleutherococcus) immün uyarıcıları kullanırken, ilacın büyük dozlarının aşırı bir yük uygulayacağı ve bağışıklık sistemini tüketebileceği dikkate alınmalıdır.

Pürülan bir anginada bir boğaz yaymaktan

Boğazın uzun ve sert bir nesneyi küçük bir çapla (kalem, cımbız) yağlamak için ucu bandaj veya gazlı bezle sarılır. Tampon, ilaca emprenye edilmiş, bademcikler tarafından bolca yağlanır. Pürülan anjina ile, neredeyse yarım yüzyıldır tıbbi uygulamada kullanılan bir ilaç olan Ingaliptum ile boğazını temizleyebilirsiniz. Tıbbi ilaç, birçok patojenik bakteriyi etkin bir şekilde baskılayan bir tıbbi kompleks kompleksi içerir. Tek kontrendikasyon 3 yaşın altındaki çocuklardır. Bebekler için daha yumuşak bir ilaç olan Lugol uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde ev yöntemleri

Pürülan boğaz ağrısı için ev terapisi, bağışıklık sistemini düzeltmeyi ve bedeni güçlendirmeyi amaçlamalıdır. En gelişmiş ilaçların kabul edilmesi, günlük rutini yatak istirahati ve güçlü, uzun bir uyku, bol miktarda bir içeceğin dengeli beslenmesi ile gözlemlemeden beklenen etkiyi vermeyecektir. Herhangi bir fiziksel efor ve stresli durumdan kaçınılmalıdır. Pürülan boğaz ağrısının ev tedavisi yöntemleri zorunlu durulama, kompres ve inhalasyonlardır.

durulama

Durulama prosedürleri için, soda veya tuzun su çözeltileri kullanılır - 0.25 litre ılık su için 1 çay kaşığı. Durulama balgamı temizlemeye yardımcı olur, bakteriyel flora için elverişsiz bir ortam oluşturur. Furatsilina çözeltisi aktif olarak pürülan anjina patojenleri üzerinde etkilidir. Klorofililptin% 1 alkol solüsyonu (200 ml ılık su başına 1 çay kaşığı) uygulayın, öğün aralarında 3-4 işlem arasında okşamayın. Ayrıca, anjina tedavisinde iyot çözeltileri (1 tatlı kaşığı tuzlu su başına 1 yemek kaşığı) geniş bir dağılıma sahiptir. Bir hafta boyunca günde 3 kez iyot ile durulayın.

soluk alma

Hastanın durumunda önemli ölçüde rahatlama inhalasyon ile sağlanabilir. İşlemi gerçekleştirmenin en kanıtlanmış yolu, haşlanmış patateslerin üzerine bir tencerenin üzerine nasıl nefes verileceği yoktur. Ancak, pürülan anjina ile, sıcaklıkta önemli bir artış olur ve sıcak inhalasyonları tutmak kontrendikedir. Bu tür prosedürler, tansiyon sorunları olan hastalar için tavsiye edilmez. Bir nebülizörün tıbbi et suyu ve ilaç çözeltileri ile kullanılması daha iyidir: Dioksin, Klorofilkil, Miramistin. Homeopatik ilaç Tonsilgon H ile yapılan inhalasyonlar da iyi iyileştirici özelliklere sahiptir.

kompres

Angina ile servikal bölgenin ısıtılması gereklidir ve iyi sonuçlar verir. Ancak hatırlamak önemlidir - yüksek sıcaklık, kompresler için bir yasaklamadır. Pürülan anjinaya sahip hastalar sıklıkla votka kompreslerini kullanırlar: gazlı bez tabakaları alkol solüsyonunda ıslatılır, hafifçe dışarı çıkarılır ve üste, selofan, pamuk yünü tabakası, sıcak bir fular üzerine uygulanır. Votka eksikliği için, bir tuz çözeltisi uygulayın: 1 çorba kaşığı. Bir bardak sıcak su üzerinde bir kaşık dolusu tuz. Kompresin yapım tekniği aynıdır, prosedürü gece yapmak daha iyidir.

Halk ilaçları

Halk ilaçları yardımıyla, bademcikler üzerindeki inflamatuar sürecin ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatmak mümkündür. Zamanla test edilen halk ilaçları, ağrıyı azaltacak ve vücudun tonunu artıracaktır.

Pürülan boğaz ağrısı gelen gazyağı

Önerilen dozları kesinlikle uygulamak, anjin tedavisi için gazyağı kullanın. Yağ ürünü çok zehirlidir, küçük bir doz aşımı bile laringeal mukozanın yanmasına ve tüm organizmanın zehirlenmesine neden olabilir. Eczanelerde, saflaştırılmış bir ürün satılır, durulama solüsyonları için bir bileşen olarak kullanılır: 0,5 litre ılık su 3 tatlı kaşığı soda ve 1 çorba kaşığı koyun. Filtre edilmiş kerosenin kaşığı, çözeltinin sıcaklığını 38 ° C'ye getirin ve prosedürü günde 3-4 kez yapın. Bir haftadan uzun süre kerosen kullanılması ve şiddetli pürülan komplikasyon durumunda kullanılması önerilmez.

Pürülan anjinada hidrojen peroksit

Eczacılık zincirlerinde% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisi satılmaktadır. İlaç, sıhhi hijyenik ve yardımcı araçlar olarak, boğazını durulamak için kullanılır: 1 çorba kaşığı. kaşık peroksit 1 bardak ılık su içine. İşlem, öğün aralarında 3 ila 5 kez yapılır, çözelti iyice karıştırılmalıdır. Pürülan anjinaya sahip hidrojen peroksit, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılamaz, özellikle tehlikeli bir çözeltinin yudumunu alabilir.

Soğan ve soğan kabuğu

Hastalık pürülan anjina olduğunda, fitoktit ve antiseptik özelliklere sahip olan soğan suyundan içilmesi tavsiye edilir. Suyu, beyaz soğanların silinmiş kafalarından birinden sıkılır ve hemen içilir. Prosedür günde 4 kez tekrarlanır, bir saat boyunca içip yiyemezsiniz. Soğan ezmesi yapabilir ve balla eşit oranlarda karıştırabilirsiniz, ilaç hemen yemekten sonra alınır. Muamele sürecinde sadece soğanlar değil, soğan kabukları da kullanılır: 2 yemek kaşığı suya (0,5 l) dökülür. Rendelenmiş kabukları kaşıkla ve iki dakika pişirin, bir saat ısrar et. Filtrelenmiş çözelti, durulama yardımcı maddesi olarak kullanılır.

Aloe suyu

Aloe, ilacın hazırlanmasından önce, bitkinin bir hafta boyunca sulanmaması için dikkate değer iyileştirici özelliklere sahiptir. Aloe suyundan bir tıbbi ürün elde etmek için: bir cam kavanozda karıştırın, ince kıyılmış bitki erimiş balla ikiye ayrılır. Karanlıkta üç gün boyunca soğumaya bırakın. Tülbentten süzün, süzün, hazneler iyice sıkılır. Bir şurup şeklinde bir ilaç ortaya çıkar, çocuklara ve yetişkinlere tavsiye edilir. Buna göre alınır - Günde 3 kez 1 çay kaşığı ve 1 yemek kaşığı.

Purulent boğaz ağrısı ile Soda

Durulama çözeltilerinde soda kullanımı antibakteriyel tedavinin etkisini arttırır. Maddenin özellikleri hastalıklı bezlerin iyileşmesine katkıda bulunur. Çok önemlidir, pürülan anjinin içindeki soda çözeltisi, 36C - 36.6C'den yüksek olmamalıdır. 38 ° C'nin üzerinde bir çözelti ile durulama farenkseki hasarı arttırır, hatta termal yanığın oluşumuna neden olabilir. Aynı zamanda, oda sıcaklığında bir çözelti ile durulandığında, ağrı semptomları önemli ölçüde azalır.

Pürülan boğaz ağrısı ile bal

Anjina'nın bal kullanımı ile tedavisi, ürünün belirgin bakterisit ve anti-inflamatuar özellikleri ile ilişkilidir. Pürülan anjinli bal, irritatif ve iltihaplı mukoza ile hastalığın başında kullanılmamalıdır. Güçlü alerjik özellikleri nedeniyle küçük çocuklar ve hamile kadınlar için bal kullanılması tavsiye edilmez. Akut ağrı biraz azaldığında, günde 3 defadan fazla yemekten hemen sonra ürünün bir çay kaşığı alabilir. Camına 1 çay kaşığı ekleyerek sıradan bal ve bitkisel çayları seyreltmek iyidir. Etkili durulama, bal bileşenleri ile inhalasyon ve sıkıştırır.

limon

Boğaz ağrısı vakalarında limon suyu güçlendirici ve semptomatik bir etkiye sahiptir. Hastalığın başında zedra ile birlikte küçük bir dilim limonun çözülmesi yararlıdır, ilk önce şekere daldırın. Limon suyu durulama için kullanılır: 2 yemek kaşığı. Yarım bardak sıcak su için meyve suyu kaşığı, prosedür, genellikle günde 6-8 kez yapılabilir. Limon suyu ve bal karışımı (1x2), bademcik yağlarını yağlayabilir, pürülan tıkaçları yumuşatmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde iyot kullanımı bademcikler üzerinde çok büyük bir irin büyümesi ile doğrulanır. İlaç bakteriyel flora üzerinde bir depresan etkisi vardır. Bezleri iyotla yağlamak, tamamen beyazlatmak ve beyazımsı kaplamayı çıkarmak önemlidir. İşlem, alkol konsantrasyonu nedeniyle bir mukus yanması elde edilebildiğinden 3 kez ve daha fazla yapılmamaktadır. Doktorlar bu yöntemi önermez, ancak olumlu bir etki sağlar. İyot, soda ve tuzlu suyla durulama solüsyonlarına (2 -3 damla) ilave edilir.

Pürülan boğaz ağrısı olan süt

Süt ürünü, analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bir biyostimülatördür. Pürülan boğaz ağzı ve esansı olan sütler iltihabın başlangıcında içmek için faydalıdır: bir bardak ılık sütte (45C) 1 tatlı kaşığı tereyağı ve bal ekleyin. Günde 3 ila 4 kez yavaşça bir içecek içirin. Yerel belirtileri durdurmak için, sodalı süt içirin: bir bardak ılık sütte 0,5 çay kaşığı ekleyin ve yavaşça içirin. Hastalığın akut dönemlerinde günde 4-5 kez içilir.

Diğer geleneksel tıp

Geleneksel tıp yöntemleri, boğaz ağrısının ve bakterisit özelliklere sahip bitkilerin infüzyonlarının tedavisine dayanmaktadır. Durulama ve inhalasyon için kullanılırlar:

 • 2 yemek kaşığı. limon çiçeği ve 1 çorba kaşığı kaşıklar. bir kaşık papatya tarlası 0.25 litre kaynar su demlendi ve yarım saat ısrar ediyor;
 • 2 yemek kaşığı. Ahududu kaşık kaşığı kaynar su 0,25 litre, yarım saat için demlemek izin;
 • pancarda (250g) 1 yemek kaşığı ekleyin. elma sirkesi kaşığı, demeleyin, sonra sıkın. Durulama için kullanılır;
 • Çay mantarının saatlik durulanması 5-10 dakika sürerken, bir günde anjin belirtileri kaybolur.

Angina tedavisi için diğer geleneksel tıp otlar civanperçemi, adaçayı, St John's wort ve kekik içerir. Genellikle standart uygulayın: 1 çorba kaşığı. 0.25 litre kaynar suya bir kaşık çimen.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kan ile anjina için tehlikeli nedir?

Angina'nın bulaşıcı hastalığı herkese tanıdık geliyor - boğaz ağrısı, ateş ve genel halsizlik her şeyi yaşadı. Bu hastalık genellikle bir doktora danışmadan evde tedavi edilir.