Loading

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Spesifik doku lezyonlarına bağlı olarak, anjina, kataral, nekrotik, pürülan, herpetik olarak ayrılır.

Bu türlerin her biri benzer semptomlara sahiptir, ancak aynı zamanda tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bazı özelliklerde farklılık gösterir. Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

sınıflandırma

Sınıflandırma ile, pürülan anjina diye bir şey yoktur. Soldatenka IB sınıflamasına göre Tonsillit (boğaz ağrısı) ayrılır:

 1. Akut tonsillit (burada catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-nekrotik angina).
 2. Kronik bademcik iltihabı (iki formu birbirinden ayırın, kronik bademcik iltihabı ve kombine ve dekompanse edilmiş formu).

Pürülan anjina öncelikle akut bademcik iltihabı (lacunar veya foliküler form) gösterir. Bu, bademcikler incelendiğinde, yüzeylerinde bademciklerin lakunlarında sıvı püranın yanı sıra pürülan filmlerin görülebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birbirinden pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Bu hastalığın 3 şekli vardır:

 1. Foliküler. Püy birikimi, küçük noktalar şeklinde epitelden görülebildiğinde, pürülan boğaz ağrısının en kolay şeklidir. Genellikle, foliküler boğaz ağrısı nadiren sıcaklık olmadan çalışır.
 2. Laküner. Bu durumda, lacuna pus ile doldurulur, bu nedenle, bademcikler üzerinde, orijinal bir desen noktalar değil, ışık şeritleri oluşur.
 3. Apse. Amigdalanın pürülan erimesi burada gerçekleştiği için hastalığın tedavi edilmesini gerektiren hastalıkların en şiddetli formlarından biridir.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı tedavisi doğrudan belirtilerin ve rahatsızlık formuna bağlı olacaktır.

nedenleri

çoğu durumda pürülan anjin, bu patojen septik boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 60-80 bulunan β-hemolitik streptokok A grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu uzman hala anjinayı streptokok enfeksiyöz hastalıklara atfetme eğilimindedir. Bununla birlikte, pürülokok ve pnömokok kökenli pürülan anjina olasılığı göz ardı edilmemiştir. Anjina leafereletic etiyolojisinin de tanımları vardır.

Enfeksiyon kaynağı - boğaz ağrısı olan veya streptokok taşıyan sağlıklı kişiler. Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Tabii ki, evet, eğer hijyen kurallarına uymuyorsanız ve hasta kişiyle temas kurduğunuzda koruyucu bir giyinme yapmıyorsanız.

Her zaman palatine bademciklerin (lacunae) özel girintilerinde mikroplar vardır. Normal bağışıklıkla hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, bulaşıcı sürecin başlamasına neden olan bir dizi faktör vardır:

 1. Vücudu alt soğutma, ani sıcaklık değişimleri, soğuk içecek ve yiyecek.
 2. Daha fazla enfeksiyon ile palatine bademcikler mekanik hasar.
 3. Avitaminosis, yakın yapıların eşlik eden inflamatuar hastalıkların varlığı.
 4. Streptokok enfeksiyonunun vücuda aktarılması.
 5. İmmün yetmezlik, bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıklar.
 6. Bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun ağzına sindirilmesi.

Bu durumlarda, tüm vücudun koruyucu kuvvetleri azaltılır ve her şeyden önce bademciklerde görülür. Süreç başladığında, patojenik mikroflora bademciklerin derinlerine nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur - anjin. Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir ve bunun için antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığı, hemen aşağıda ele alınacaktır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan anjina durumunda, yetişkinlerde semptomlar, enfeksiyon sürecinin biçimine ve ihmaline bağlı olarak değişen derecelerde ciddiyete sahip olabilir. Ayrıca, angina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan sızıntı yapabilir. Bu durumda, ana ve belirleyici belirtiler boğazda ağrı, bademciklerin görünüşündeki değişimlerdir: kızarıklık, mukozada şişme, püstül ve bademciklerdeki plak.

Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde pürülan anjina, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir (bkz. Fotoğraf):

 • hastalığın akut başlangıcı: 40 C'ye ve hatta daha yüksek sıcaklığa;
 • ateş;
 • belirgin zehirlenme (baş ağrısı, iştahsızlık, güçlü zayıflık);
 • boğazda akut ağrı, en çok yiyecek ve tükürük yutulduğunda hissedilir;
 • submaksiller lenf düğümlerinin morbiditesi ve inflamasyonu;
 • palatine bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dilin şişmesi ve kızarıklığı;
 • boyun şişmesi;
 • ciltte döküntüler;
 • karın ağrısı;
 • pürülan odakların varlığı, bademcikler üzerindeki baskınlar, mukoza zarını incitmeden tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

Pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 ila 5 gün arasında olabilir. Hastalığın semptomları yeterince hızlı görünür ve ilk belirtilerden biri, kural olarak, bir soğuk algınlığı ve ardından şiddetli bir ateştir. Karakteristik bir özellik, boğazda ağrı hissinin giderek artmasıdır, yutkunma ile ilişkili olsun olmasın, basit bir rahatsızlık hissinden şiddetli ağrıya kadar baş etmeye başlar.

Hastalığın pürülan formunun tedavisi, kendisini tüm rahatsızlıklarda ortak olan bir kurala dönüştürür: daha erken başlarsa, iyileşme ne kadar erken olursa komplikasyonlar o kadar az olur. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, ilk belirtilerinin ortaya çıkması için önlemler alınmalıdır.

Purulent angina resimleri

Pürülan anjin nasıl görünür, detaylı fotoğrafları sunarız.

etkileri

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

Erişkinlerde anjin tedavisinin yaklaşık şeması şöyledir:

 1. Hastalığın akut döneminde, hastaya diğer kişilerle sınırlı temas halinde ve dinlenme dinamiğine uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tedavi antibiyotik almadan nadiren yapılır. Yetişkin öngörülen penisilin grubu antibiyotikler: İlk amoksisilin, sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü kuşak (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin).
 3. Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.
 4. Yüksek ateş veya şiddetli ağrı durumunda, hastanın durumunu hafifletmek için ibuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılması önerilir.
 5. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).
 6. Antihistaminikler. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.
 7. Gıdalar zengin, vitamin bakımından zengin olmalı, ancak ana kural tahriş edici faktörlerin yokluğudur. Tüm yemekler sıcak, püre, yarı sıvı, baharatsız ve baharatlı soslar eşliğinde servis edilir.
 8. Ağır içme gösterilir.

Boğaz ağrısına başlarsanız çok ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Gargara mı?

Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.

Halk yollarından bir çift:

 1. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.
 2. Bir bardak ılık suda, malzemeler tamamen çözünene kadar bir çay kaşığı tuz, bir pişirme kabı ve 5 damla iyot karışımı ekleyin.
 3. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

Durulamalar boğazda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

antibiyotikler

Çoğu zaman, uzmanlar penisilin ilaçlarını reçeteler. Vücutta mükemmel şekilde emilirler, bakteriyostatik ve bakterisit karakteristiklerini belirtirler.

Hastalar yarı-sentetik bir antibiyotik olan amoksisilin, sefaleksin Sumamed, Tsefazamin veya makrolid ilaçlar atanabilir sefalosporin grubunun bir antibiyotik reçete. Tedavi için ayrıca Klindamisin, Fenoksimetilpenisilin, Eritromisin kullanın.

Uygun bir ilaç seçin, dozu reçete edin ve sadece doktorun girmesi gereken kabul süresini belirleyin. Hastalığın semptomları önemli ölçüde azalmış olsa bile, antibiyotik tedavisini sonlandırmak önemlidir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Streptokokal tonsillit enfeksiyonu kurulduğunda, evde boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisini içermelidir. İlaç ve dozu bir doktor tarafından reçete edilir.

 1. Doğal propolis, her yemekten ve durulamadan sonra emilmeli veya çiğnenmelidir. Günlük kullanımda, her bir parçayı 20-30 dakika boyunca çözen, birden fazla çay kaşığı propolis kullanmayın.
 2. Papatya, calendula'nın et suyu. Boğazı rahatlatırlar, boğazda tahriş, kaşıntı ve rahatsızlık çıkarırlar. Onlar halk ilaçları olarak kabul edilir, ancak bu bitkiler yaygın olarak kullanılan ve resmi ilaçlardır. Onları dekonksiyonla durulamak, hastanın durumunu iyileştiren, boğazın semptomlarının şiddetini azaltan, irin çıkarılmasını teşvik eder.
 3. Tuz, soda çözeltileri. Durulama, inhalasyon, kompres için kullanılır. Sıcak davranırlar, patojenik mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortam yaratırlar, balgamı mukus boğazının duvarlarından ayırırlar.
 4. Furatsilin. Durulama, boğaz sulaması için bir çözüm olarak kullanılır. Anjina bakteriyel yapısının en yaygın patojenlerine karşı aktiftir.

Halk tarifleri sadece semptomları rahatlatmak için kullanılabilir, anjini tedavi edemezler.

önleme

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Purulent boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Angina veya akut tonsillit, bademciklerin dokularını etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalık olarak adlandırılır. Patomorfolojik sınıflandırmaya göre, bu hastalık çeşitli formlarda ortaya çıkabilir: catarrhal, foliküler, lacunar ve nekrotik. Son 3 form, bademcikler üzerinde pürülan bir akıntının varlığı ile ilkinden farklıdır, çünkü halkın içinde ortak bir adla - pürülan anjina ile birleşmişlerdir.

Akut tonsillitin etyolojisi

Hastalığın nedeni bakteriyel bir enfeksiyondur. Patojen bademciklere dışarıdan veya vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarından girer. Akut bademcik iltihabının çok sayıdaki sayısı, A grubunun β-hemolitik streptokoku olarak adlandırılan bir bakteriden kaynaklanır ve hastalığın sadece% 20'sinde stafilokok ve bunların streptokoklarla birlikteliğinden kaynaklanır.

Purulent boğaz ağrısı için risk faktörleri şunlardır:

 • vücut genel veya yerel hipotermi (boğaz bölgesinde);
 • azalmış bağışıklık durumu;
 • sıcaklıkta keskin değişiklikler;
 • toz ve gaz kirliliği, aşırı hava kuruluğu;
 • Kötü alışkanlıklar (sigara).

epidemioloji

Akut tonsillit, üst solunum yollarının en sık görülen hastalıklarından biridir. Özellikle 5 yaşından büyük ve çalışma yaşındaki yetişkinleri etkiler. Hastalığın belirgin bir mevsimselliği vardır - sonbahar mevsiminde en yüksek insidans düşer.

Enfeksiyon kaynağı, boğaz ağrısı olan bir kişinin yanı sıra asemptomatik streptococcus taşıyıcısıdır. Ana iletim yolu havadadır, ancak hem hane halkının (yani, hanehalkı eşyalar aracılığıyla) hem de beslenmenin (gıda ile) mekanizmalarının rolü dışlanmamaktadır. Bu oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur, özellikle çocuklarda ve ağız boşluğunda kronik enfeksiyon odakları olan kişilerde yüksek oranda duyarlılık görülür.

Akut tonsillit belirtileri

Bu hastalık genellikle akut başlar ve oldukça sert ilerler. Kuluçka dönemi (enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar) 1-2 gündür. Ön planda, vücudun genel zehirlenmesi belirtileridir:

 • şiddetli zayıflık;
 • uyuşukluk;
 • iştahın bozulması;
 • ateşli hane sıcaklık artışı (38-40 C);
 • terleme;
 • kas ve eklemlerde ağrı.

Sarhoşluk sendromunun zemini karşısında, hastanın başlangıçta kasıtsız boğaz ağrısı vardır, ancak zamanla daha güçlü hale gelmekte ve hastalığın başlangıcından en fazla 3-4 gün geçmektedir. Bu aşamada ağrılar ifade edilir, hastaları hem gündüz hem gece rahatsız eder, uykuyu engeller ve yutmayı imkansız kılar - hasta yiyemez.

Sıklıkla bölgesel lenf düğümlerinin iltihaplanması söz konusudur - büyüklükleri artar, yutulduğunda incinir, onlara dokunulduğunda acı verir.

tanılama

Akut tonsillit tanısı hastanın şikayetleri (karakteristik bir klinik tablo), anamnez (akut başlangıçlı) ve orofaringeal-faringoskopi verisine dayanmaktadır. Bu çalışma ile, doktor hastasındaki pürülan anjina şeklini belirleyecektir:

 • foliküler (bademcikler, büyütülmüş şişmiş keskin hiperemik olan, kendi yüzeyi üzerinde çapı 2-3 mm beyaz ve sarı oluşumu işlenen - iltihaplanmış foliküller bu oluşumlar kendiliğinden açılan, bademcik pürülan yüzeyinde plak oluşturucu);
 • laküner (bademcik parlak hiperemik, ödemli, boşluklar onların, bu filmler kolay ve tamamen bir spatula vasıtası ile alınır, onlar bu boşluklar ötesinde konuşma bademcikler yüzeyinde küçük cepler ya da filmin oluşturulması, bir pürülan doğanın bir içeriği olan genişletilmiş);
 • nekrotik (hiperemik bademcik ve önemli ölçüde şişmiş, kepekli kirli-yeşil derin kanama kusur olduğu kaldırılması ile, ya da gri renkli, nekroz, gırtlak, küçük dil uzanan, tonsil ötesine uzanabilir).

Genel bir kan testi, lökositlerin sayısında bir artışa, lökosit formülü sola kaymaya, bazen de 40-50 mm / saate kadar ESR'de bir artış gösterecektir.

Bademciklerin yenilgisinin mutlaka birincil olmayabileceğini bilmek önemlidir - bazı durumlarda difteri ve enfeksiyöz mononükleoz gibi ciddi bulaşıcı hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Şüpheli durumlarda, hastaya bademciklerin yüzeyinden alınan plağın patojen veya bakteriyolojik incelemesini belirlemek için spesifik kan testleri yapılabilir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hasta bir enfeksiyöz yatan hastaya yatırılabilir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi sadece bir doktor gözetiminde yapılmalıdır! Yetersiz ve zamansız başlayan tedavi, ölümcül bir sonucu bile beraberinde getirebilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Akut tonsillit tedavisi sadece halk tıbbı kabul edilemez!

Akut bademcik iltihabı genellikle şiddetli zehirlenme ile ortaya çıktığından, hastalığın akut döneminde hastaya başkalarıyla sınırlı temas ve ses dinlenmeye uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.

İltihaplı mukozanın travmatizasyonunu önlemek için, hastalığın süresi boyunca hasta tarafından tüketilen yiyecek yumuşak ve ılık olmalı ve hastanın vücudunun bağışıklık durumunu güçlendirmelidir - vitaminli. Toksinler hastanın daha hızlı kaldırılmasına yönelik bakış aşırı ısı şeklinde tabii içme, gösterir olarak: Gaz olmadan meyve ve sebze meyve içecekleri, limon, süt, bal, alkali maden suyu ile yeşil çay - bu içecekler neredeyse anjin ile hastanın diyetin temeli haline gelmiştir.

(-.. tablet haline getirilmiş bir şekilde, yani ağız yoluyla) ve / veya parenteral (enjeksiyon ve infüzyonu) ilaç tedavisi, örneğin durulama gibi tedavi yöntemlerini ve sulama ağızdan antiseptik çözeltiler, inhalasyon ilaçları oral ilaçların uygulanmasını kapsar.

Akut tonsillitin tedavisinin ana bileşeni, her zaman antibiyotik tedavisidir. bakteriyel enfeksiyon hayati organlara tonsillerden yayılabilir, çünkü olamaz veri noktasını görmezden - kalbi ve böbrekleri. Avantajlı bir şekilde kullanılan amoksisilin-klavulanat (Amoksiklav, Augmentin), penisilin, kuşakların sefalosporinler II-III (sefuroksim Zinnat, seftriakson, sefiksim) ve makrolidler (azitromisin, eritromisin). Antibiyotik vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra 3 gün içinde alınmalıdır ve bu sürenin sonunda ilaç iptal edilebilir.

Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.

- Bu ilaçların çoktur ve her doktor bazı çok sevdiği araçları almak zorundadır Dekatilen, Trachisan Neo-anjina Ingalipt, Faringosept, Septolete, Tantum Verde, Kameton: Ayrıca Bioparox antienflamatuar ve analjezik özelliklere sahip, topikal spreyler ve pastilleri atanabilir anjin tedavisi için.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile gargara da mantıklı. Bu amaçla, çeşitli antiseptikler (furatsillin, Stomatidin, klorofililpt alkol), bitkisel çay (papatya, dönüşler) kullanın. Bu hastalık ile ne kadar garipleşirseniz, etki o kadar çok belirgindir. Günde 3-4 durulama anlamsız, en az saatte bir, daha iyi ve her 30 dakikada bir gargara yapmak önemlidir. Kullanılan çözümler değiştirilebilir.

Lugol'un çözeltisi ya da popüler Lugol içinde, pürülan anjina da sıklıkla kullanılır. Durulama için bir çözelti olarak kullanılmaz, ancak pürülan filmleri onlardan çıkarırken pamuklu çubukla bademciklere doğrudan uygulanır. Lugol'e ek olarak, bu amaç için bir Klorofililtil yağ çözeltisi kullanılabilir.

Soluma pürülan anjin daha az alakalı, ama tuz iltihaplı mukoza yumuşatmak ve balgam çıkarmanın arttırılması alkali maden suyu, otlar veya antiseptik çözeltiler kullanılarak edilerek.

Bademcik ödemini azaltmak için hastaya antihistaminikler (Aleron, Erius, Zodak) reçete edilebilir.

Bölgesel lenfadenit lenf alanı öngörülen sıcak kompres düğümleri (örneğin, poluspirtovoy) ve durumunda (bir antibiyotik, anti-alerjik, anti-enflamatuar ajanlar, antiseptik çözeltiler ve Dimexidum içerebilir) ilaç sıkıştırır.

İyileşme aşamasında hasta, fizyoterapötik prosedürler - tonsil alanında UHF, elektroforez gösterilir.

Akut tonsillit komplikasyonları

Yetersiz veya zamansız tedavi ile, pürülan boğaz ağrısı, geleneksel olarak erken ve geç olanlara ayrılan bir takım komplikasyonlara neden olabilir.

Erken olanlar, bademciklere komşu olan organlara ve dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır. Bu paratonsillar apse, otitis, sinüzit, bölgesel lenf düğümlerinin pürülan lenfadeniti. Bu koşullar acil tedavi gerektirir ve genellikle iz bırakmadan geçer.

Daha sonraki komplikasyonlar genellikle akut tonsillitten sonra 3-4 hafta sonra ortaya çıkar. Bunlar romatizmal kalp hastalığı (defekt oluşumu), post-streptokokkal glomerülonefrit, artriti içerir. Bu hastalıklar uzun, bazen ömür boyu tedavi gerektirir ve hastanın maluliyetine yol açabilir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hastaya mümkün olduğunca izole edilmeli, ona bireysel yemekler ve kişisel hijyen ürünleri sunulmalıdır. Ek olarak, hastanın bulunduğu odaya düzenli olarak havalandırılması ve ıslak bir şekilde temizlenmesi gereklidir.

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin insanlarda ortaya çıkmasının en yaygın nedeni, streptokok bakterilerin saldırısıdır.

Pürülan anjina oldukça hızlı gelişir, çünkü bakteriler vücudu birkaç dakika içinde etkiler. Bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesini nasıl önleyeceğinizi size anlatacak bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Hastalığın Nedenleri ve Belirtileri

Bademcikler üzerinde pürülan mevduat - pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan boğaz ağrısı ana patojenleri streptococcus ve pneumococcal virüsleridir. Bir kişi vücuda girdiğinde, virüs vücudun doğal bir filtresi olan bademciklerden geçer.

Hücreleri çeşitli patojen mikroorganizmalarda tutulurlar ve pürülan boğaz ağrısının gelişmesine yol açan patojenik mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğrarlar.

Uzmanlar, hastalığın gelişimini provoke edebilecek bazı olumsuz faktörleri tanımlarlar:

 1. sağlıksız koşullarda insan yerleşimi
 2. Ciddi hastalıklar veya yetersiz beslenme sonucu vücudun koruyucu işlevlerinde azalma
 3. yıkanmamış veya ısıl işlem görmemiş gıdaların tüketimi
 4. Diş etlerinin ve dişlerin değişen karmaşıklığı hastalıkları
 5. sinüs tıkanıklığına bağlı burun içinden normal nefes almayı engelleyen KBB organlarının patolojisi
 6. şiddetli hipotermi
 7. uzun süre tozlu bir yerde olmak
 8. Sigara ve alkolizm gibi alışkanlıkların kötüye kullanılması

Sıklıkla, daha önce tonsil yaralanması olan hastalarda angina gelişir. Ek olarak, daha önce bademcik iltihabı geçirmiş olan hastalarda bu tür bir patoloji teşhis edilebilir, ancak bazıları korunmuştur.

Hasta, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden yaklaşık bir hafta sonra pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerini fark etmeye başlar, ancak bazı durumlarda kuluçka süresi çok daha az olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Pürülan tonsillitin en tipik semptomları aşağıdaki semptomlardır:

 • lenf düğümlerinin hassasiyetinde artış
 • Boğaz bölgesinde ağrı görünümü
 • boyunda ciddi şişlik
 • eklemlerde ağrıların görünümü
 • vücut ısısı yükselişi
 • ciltte döküntü oluşumu
 • bezler üzerinde beyaz kaplama
 • yuturken ağrı ve ter görünümünü
 • genel esenlikte bozulma
 • şiddetli tıkanıklık
 • burun boşluğundan öksürük ve akıntı

Bu belirtiler ortaya çıktığında, en kısa zamanda bir uzmandan yardım almanız gerekir. Pürülan anjinin, bir doktorun gözetiminde yapılması gereken karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Herhangi bir kendi kendine ilaçlama, tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilir;

Patolojinin tedavi prensipleri

Purulent boğaz ağrısı ciddi bir hastalıktır, bu nedenle tedavi kapsamlı olmalıdır!

Evde patolojiye başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekir. Hastanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak, doğru tanı koyacaktır ve en etkili tedaviyi reçete edecektir.

Evde pürülan bademcik iltihabının giderilmesi, bir doktorun tüm önerilerine ve randevularına uyulmasını gerektirir. Reçeteli rejimi ve diyetini sürdürmek, ilaç tedavisi yapmak ve en basit fizyoterapi türlerini uygulamak önemlidir.

Böyle bir hastalığın tedavisi, vücut ısısı azalıncaya ve hastalığın akut evresinin semptomları ortadan kalkıncaya kadar yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Ayrıca her gün, hastanın bulunduğu odanın ıslak temizliği ve havalandırması yapılmalıdır.

Hasta ayrı bir yemek yemesi ve aşağıdaki kurallara uyması gerekir:

 • Küçük porsiyonlarda gün boyunca yiyecek alın, ancak çoğu zaman
 • En iyi seçenek sıvı veya yarı sıvı gıdadır
 • Pişmiş yemekler sıcak olmalı, soğuk değil, sıcak olmalıdır.

Evde pürülan boğaz ağrısı ilaç tedavisi antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik ilaçlar ve vitaminler kullanılarak yapılır. Bu hastalığa karşı mücadelede son yer alınmamakta ve ulusal terapi araçları kullanılmamaktadır.

İlaç tedavisi

Boğaz için sprey - pürülan anjina için etkili ve kullanışlı bir araç

Pürülan bademcik iltihabı ile ana semptom yüksek vücut ısısıdır, bu nedenle antipiretik ilaçların alımı reçete edilir.

Bu ilaçları almak sadece termometre 38 derecenin üzerinde gösteriyorsa gereklidir. Vücut ısısını azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • parasetamol
 • ibuprofen
 • Asetilsalisilik asit
 • Panadol

Pürülan anjinaya boğazda ağrı ve bezlerde bir plak oluşumu eşlik eder. Bu semptomatolojiyi ortadan kaldırmak için, bir sprey ve durulama çözeltileri formunda emilim tabletleri, antiseptikler kullanılması tavsiye edilir.

İyi bir etki, aşağıdaki lokal antiseptiklerin tablet şeklinde kullanılmasıdır:

Bu gibi ilaçların yardımıyla sadece patojenik ortamın daha fazla çoğalmasını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz bölgesinde ağrıyı giderir.

Pürülan boğaz boğazından gelen spreyler hoş olmayan semptomları giderebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bu patolojinin tedavisi için daha sık olarak, sprey şeklinde aşağıdaki ilaçlar atanır:

Pürülan oluşumları kaldırmak ve boğazı dezenfekte etmek için, bir peroksit ve Dentastin çözeltisi kullanılarak mukozal tedavi yapmak mümkündür.

Hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmak, durulama için antiseptiklerin yardımıyla mümkündür.

Rotokan ve Chlorophyllipt gibi iyi bir etki, günde birkaç kez boğazla tedavi edilmesi gereken bir ilaçtır.

Hastalığın tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotikler hastalığın tedavisinin temelini oluşturur!

Pürülan hastalığın tedavisi bir uzman tayin antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılır.

Bakterilere karşı en etkili olanı 10 gün içinde alınması gereken penisilin ajanlarıdır.

Pürülan anjina ile mücadelede, penisilin grubunun aşağıdaki antibiyotikler kullanılabilir:

Amoksisilin, sentetik kökenli penisilin türevidir ve bununla tedavi, bakterinin ölümüne neden olmaz, ancak sadece daha fazla büyümesini engeller.

Sefalosporin grubunun antibakteriyel ajanları kimyasal kompozisyonları ile penisilin preparatlarını andırır. Böyle bir ilaç, Cefalexin gibi, bakteri yaşamı için önemli olan hücre duvarının oluşumuna engel oluşturur. Bunun bir sonucu, patojen mikroorganizmaların hızlı ölümü ve hastanın iyileşmesidir.

Hastanın penisilin ve türevlerine karşı alerjisi varsa, hastaya Eritromisin ve Tetrasiklin verilir.

Eritromisin, çeşitli bakteri türlerine karşı mücadelede yardımcı olan geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. Böyle bir ilacın antibakteriyel aktivitesi penisilin ile aynıdır, bu nedenle hoşgörüsüzlüğü olan kişiler için iyi bir alternatif olarak kabul edilir.

Tetrasiklin, bakterilerin daha fazla çoğalmasını önleyen protein sentezi üzerinde yıkıcı bir etki yapar. Bu antibakteriyel ilaç, penisilin intoleransı olan hastalarda bakteriyel enfeksiyonların çoğunu ortadan kaldırmak için reçete edilir.

Çoğu zaman pürülan tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibiyotikler reçete edilir:

 • eritromisin
 • klindamisin
 • amoksisilin
 • klaritromisin
 • diş hekimleri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi spreyler şeklinde antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilebilir. Böyle etkili bir ilaç, yerel bir etkiye sahip olan Bioparox'dur. Bu antibakteriyel ajan genellikle antibiyotiklerin iç alımı istenmeyen olduğunda, gebelikte pürülan tonsillit tedavisi için reçete edilir.

Hastalık halinde solunum

Önemli! Artmış vücut ısısında, inhalasyon yasaktır.

Akut anjina için etkili bir tedavi prosedürü inhalasyon olup, hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletmek mümkündür. Bu gibi prosedürlerin gerçekleştirilmesinde, antiseptik maddeler genellikle, örneğin birkaç damla iyot ilavesiyle bir soda çözeltisi kullanılır. Ek olarak, hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve bir Klorheksidin solüsyonu ile inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ev inhalasyonunun gerçekleştirilmesi için basit ve kanıtlanmış bir yöntem, buharların haşlanmış patateslerden solunması prosedürüdür. Bu tür bir inhalasyon için hasta, kök sebzeler ile tencerenin üzerine eğilmeli, başını bir havluyla örtmeli ve buharları solumalıdır. Bu prosedür hastanın durumu hafiflene kadar günde birkaç kez önerilir. Pürülan boğaz ağrısına genellikle vücut sıcaklığındaki bir artış eşlik eder ve bu durumla, inhalasyonlar kontrendikedir.

Bu prosedürü, arteriyel basınç ve kardiyovasküler sistemin çalışması ile ilgili sorunları olan kişilere karşı dikkatli bir şekilde yürütmek gerekir.

Evde anjina tedavisinde, inhalasyonlar tıbbi decoctions ve ilaçlar ile bir nebülizör ile yapılabilir. Bu prosedürler için, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

Tonzillon N gibi bir homeopatik ilacın kullanımı ile inhalasyon ile iyi bir etki verilir.

Patolojide sıkıştırır

Pürülan boğaz ağrısı ile ısınma, boğazda ağrıyı ortadan kaldırabileceğiniz, yararlı ve etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Maksimum etkiyi elde etmek için, bu tür bir prosedürün belirli kurallara uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir.

Isınma sıkıştırmayı ayarlamayı reddetmek aşağıdaki durumlarda olacaktır:

 1. ciltte alerjik ve püstüler döküntülerin görünümü
 2. kardiyovasküler sistem patolojilerinin saptanması
 3. Kompresyon bölgesinde cildin bütünlüğünün ihlali
 4. hastada tromboflebit varlığı veya kanama eğilimi
 5. akut dönemde enfeksiyöz hastalıkların varlığı

Hastanın ateşi varsa, pürülan boğaz ağrısına kompres koymasına izin verilmediği unutulmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısını evde tedavi etmek için çeşitli çözümlere dayanarak kompresler yapabilirsiniz. En sık olarak aşağıdaki şemaya göre ayarlanmış alkol veya votka kompresleri kullanılır:

 • Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve çözelti içinde ıslatılır
 • hafifçe sıkın ve cilde uygulayın
 • Üstte bir muşamba, bir pamuklu yün tabakası koymak ve bir mendil veya eşarp ile bir kompres yeri sarın

Evde votka veya alkol yoksa, tuz çözeltisi ile bir kompres hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 ml ılık suda 20 gram sofra tuzu çözülür ve sonuçta elde edilen çözelti işlem için kullanılır.

Geleneksel terapi yöntemleri

Gargara - pürülan boğaz ağrısı için zorunlu bir prosedür

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi, hem ilaç tedavisi, hem de halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. Daha önceki tedavinin başladığını hatırlamak önemlidir, tehlikeli komplikasyonların gelişmesinden kaçınmanın şansı o kadar yüksektir.

Geleneksel tıp, bakteriyel bir etkiye sahip olan bitkisel infüzyonlar ve et suyunun yardımı ile böyle bir hastalığı tedavi eder:

 • Propolis, anjina ile mücadelede etkili bir halk ilacı olarak kabul edilir, bu da hastalığın herhangi bir aşamasında durumu hafifletmeye yardımcı olur. Küçük bir propolis parçasını almalısın, ağzına koy ve yavaşça çiğnemelisin. Halk tedavisinin olumlu bir etkisinin elde edilmesi, ancak dilin uyuşukluk hissi ve yanma hissine neden olan kalite propolisin yardımı ile mümkündür.
 • Pürülan anjinin tedavisi için basit ve kanıtlanmış bir halk yolu, salin ile durulanır. Böyle bir prosedürü bir bardak ılık suda yürütmek için 2-5 yemek kaşığı deniz veya sıradan tuzu çözün. Böyle bir çözüm ile Gargara mümkün olduğunca sık tavsiye edilir, bu hastanın iyileşmesini hızlandıracak.
 • Lahana turşusu suyu dezenfekte edici bir etkiye sahiptir ve pürülan yaraların iyileşmesini hızlandırır, bu nedenle anjin ile gargara tavsiye edilir.
 • Doğal antibiyotik sarımsak olup, en karmaşık formda bademcik iltihabından kurtulmak mümkündür. Bir sarımsak sarımsakını bir bardak ılık sütün içine sıkabilir ve karışımı küçük yudumlarda içebilirsiniz. Ayrıca sarımsağı süzme peynirle karıştırmak ve bu tür bir tıbbi karışımı yemek tavsiye edilir.

Pürülan boğaz ağrısı, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Etkili terapinin yokluğunda bakteriler, örneğin, burun kulakları veya sinüsleri gibi başka organlara girerler.

Çoğu zaman, pürülan bademcik iltihabından sonraki komplikasyonlar, hastalığın tedavi edilmemesi durumunda gelişir.

Tehlikeli etkiler, horlama görünümünü ve hatta nefes almayı durdurmayı içerebilir. Pürülan boğaz ağrısının yokluğunda parathonsillar apse veya menenjit gelişebilir. Buna ek olarak, akciğerlere inhalasyon sırasında irin penetrasyonu ve enfeksiyonu mümkündür. Vücudun bu patolojik durumunun sonucu pnömoni gelişmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Sorularınız

Soru: Yetişkinlerde pürülan anjina tedavisi nedir?

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı, mikroplara neden olan patojenlere ölümcül davranan antibiyotiklerle tedavi edilir. Vakaların büyük çoğunluğunda, anjin, hemolitik streptokok tip A veya stafilokoktan kaynaklanır. Bu, tedavinin streptokok ve stafilokokları etkili bir şekilde öldüren antibiyotiklerle yapılması gerektiği anlamına gelir. Bu antibiyotikler arasında korunmuş penisilinler, makrolidler, sefalosporinler, tetrasiklinler ve florokinolonlar bulunur.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı Solunum yolu hastalıklarına ait gruba ait olan ve genel toksikolojik klinik belirtilerin çok şiddetli seyrinin yanı sıra karmaşık formlar geliştirme eğilimi ile karakterize özel olarak enfeksiyöz-bakteriyel bir patolojidir.

Amigdalanın iltihaplı anjinada enflamatuar sürecinin bir tür provokatör olarak, insan vücudunun azalmış immünolojik aktivitesinin arka planına karşı büyük bir patojenik mikroorganizma konsantrasyonunun varlığının bir kombinasyonu vardır. Çoğu durumda, bir yetişkinde pürülan boğaz ağrısı patojenleri bulaşıcı enfeksiyonlar olarak sınıflandırılır, bu nedenle bu patolojinin aktif bir klinik formundan muzdarip bir kişi başkalarına epidemiyolojik bir tehlike gösterir.

purulent patogenezi yetişkinlerde bademcik ve çocuk mikroorganizmaların patojenik eylem da bağlı değil, aynı zamanda çevre, sigara, travma bademcik, sık hipotermi bölüm yanı sıra bağışıklık aktivitesinin ihlalleri çevresel refahı ihlali şeklinde adlandırılan predispozan faktörlerin varlığı insan aparatı. düşük sıcaklık reaksiyonu ve artan nem bir arada olduğunda epidemiyolojik istatistiklerin göstergelere göre, erişkinlerde süpüratif tonsillit maksimum sıklığı, sonbahar ve ilkbaharda yağmur mevsiminde gerçekleşir.

Ancak, yetişkinlerde patolojik olarak pürülan anjina, çocuklarda olduğu gibi, çeşitli biçimlere ayrılır. Bu nedenle, en şiddetli klinik varyant anjin pürülan apse belirgin obscheintoksikatsionnym sendromu ile birlikte ve boyun ödem yumuşak dokuların hızlı bir yükseliş ve bunun bir sonucu olarak yatkın olan - asfiksi. Angina of catarrhal formu pürülan ait değildir, bu nedenle iyileşme için en uygun prognoza sahiptir. foliküler tonsillitte için erişkinlerde lenfadenitin semptomların gelişmesi ile bölgesel lenf toplayıcıları boyun patojenik hastalık sürecinin tutulumu ile karakterizedir. Zor tedavisinde pürülan düzenlemesi düzenli özel enstrümantal yöntem çıkarılmalıdır bademcikler plak oluşumu beyazımsı bir yüzey ile karakterize edilir laküner anjin vardır. Saf formda, klinik ve morfolojik biçimlerin her Çoğu durumda uzmanları angina KBB profil kayıt karışık irinli klinik formları nadirdir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı nedenleri

KBB patolojilerin alanında Bazı uzmanlar yetişkinlerde pürülan bademcik iltihabı tek olası madde hastalığın aktif klinik döneminde laboratuar yöntemleriyle tanımlanan vakaların yaklaşık% 80'i olan beta-hemolitik streptokok grup A, bir tür olduğuna inanıyoruz. önde gelen pozisyonları da dahil patojenlerin çeşitli, Derneği tarafından erişkinlerde gelişme irinli tonsillit gibi provokatornyh mekanizmalar sadece beta hemolitik streptokok alınır Son bilimsel bakteriyoloji sona sonuçlar, aynı zamanda hemolize Stafilokok aureus, mantar ve hatta viral partiküller. Pürülan boğaz ağrısının viral temsilcileri arasında adenovirüsler belirtilmelidir.

Her zaman bu patoloji, hasta sağlığı patojen iletimi ile ilişkili gelişim olan, episodik (otomatik enfeksiyonunda meydana gelir) ve salgın Yetişkinlerde epidemiyolojik ilkeler pürülan bademcik iltihabı göre farklılık gösterir. bu hastalıktan muzdarip hastalar artmış risk altındadır bu nedenle bazı durumlarda, yetişkinlerde irinli tonsillit komplikasyonlar, kronik tonsillit alevlenmesi bir arka planı ortaya çıkar.

Bir yetişkin vücuduna pürülan boğaz ağrısı patojeni girişi hem eksojen hem de endojen olarak gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, bir kişinin eksojen enfeksiyonu, kontamine havanın yutulması veya solunmasıyla gerçekleştirilir. Bir yetişkinin pürülan anjina ile endojen enfeksiyon yolu, insan bağışıklık sisteminin fonksiyonu azaldığında ortaya çıkan fırsatçı patojenlerin aktive edilmesiyle gerçekleştirilir. Bademcik iltihabı gibi kronik patolojiden muzdarip tüm hastalarda pürülan anjina gelişiminin endojen yolu gözlenir.

geliştirme irinli tonsillit patogenetik mekanizmaları arasında çevre koşullarında yetişkin soğuk ve keskin mevsimsel dalgalanmalar adaptif yeteneklerini düşüş dikkat edilmelidir. Buna ek olarak, vitamin arka plan üzerinde ürünlerin protein kökenli diyette yaygınlığı gibi insan gıda rejiminin ihlali eksikliği irinli bademcik iltihabı gelişmesine katkıda bulunur. olumlu yutak bademcikler inflamatuar değişikliklerin gelişimini etkileyen bir orjinal arka plan durumları gibi, travma bademcik işaretli limfatiko-hiperplastik Yapı gövde, bozulmuş sinir düzenleme süreçleri, ağız ve yakın burun sinüslerde kronik bulaşıcı bakteriyel yataklarının varlığı, bozulmuş burun nefes.

bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı: fotoğraflar

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının ilk belirtileri

İlk klinik veya laboratuar belirteçler pürülan anjina hastanın görünümü süresi genellikle en fazla iki gün değil, ilk gün kapama patojen inkübasyon aşamasında üzerine düşer, ve genellikle yaklaşık on saattir. Pürülan tonsillitin klinik belirteçlerinin bir kısmı oldukça patognomoniktir, ancak hastalığın ilk belirtileri genel toksoksik semptomlarla maskelenir.

Hastalığın spesifik ilk belirtilerine boğazda, özellikle yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları geliştiğinde ağrılı bir rahatsızlık verir. Yutulurken boğaz çıkıntısı ile boğaz projeksiyonunda rahatsızlık ağrısı yutulurken, bazı hastalar duyularını “boğazda koma” olarak tanımlamakta ve bu da yutmayı zorlaştırmaktadır. Yukarıda belirtilen ilk pürülan boğaz boğazının gelişmesi, patojenik patojenlerle ilk temasın palatine bademcikler olmasıdır. Dikkate değer bir gerçek, hastalığın bulaşıcı-viral yapısında, boğazda ağrı gibi, ilk boğaz ağrısı belirtisinin ortaya çıkmasının, bakteriyel oluşumdan daha erken gerçekleşmesidir. Erişkinlerde pürülan boğaz ağrısının patomorfolojik ilk belirtileri arasında bademciklerin yaygın hiperemi, şişlik ve hipertrofisi dikkate alınmalıdır. Boğazdaki acı verici duygular, özellikle ilaçların yetişkinlerde pürülan boğaz boğazından zamanında reçete edilmediği durumlarda iltihaplı ödem büyümesi ile artar.

Erişkinlerde pürülan boğaz ağrısının böyle bir ilk patojenik belirtecinin, hipertrofi ve bademciklerin hiperemi olarak gelişimi, hastalığın iltihaplı doğasının geri çevrilemez bir kanıtıdır. Bazı hastalarda, bademciklerin hiperemi ve hipertrofisi, erişkinlerde pürülan anjinada antibiyotik kullanıldığında giderek artan bir şekilde görülen ağrı gelişimini aşmaktadır.

Yetişkinlerde irinli tonsillit patogenezinde erken dönemden itibaren nedeniyle patojenlerin onların iltihabı nedeniyle limfagennogo yayılmasına limfadenopatiyaregionarnyh lenf koleksiyoncuları geliştirir. Lenf düğümlerinin ana faaliyet uygulama spesifik olmayan insan patojenlerden organizma, servikal lenf toplayıcılar grubu, birinci tepki patojenler dahil edilmesi için birincil patojenik reaksiyonlar geliştirilmesidir. bir yetişkin ağzında patojenlerin yüksek bir konsantrasyon ile temas ettikten sonra, klinik olarak da oldukça büyük bir boyuta sahip olabilir ki bunların telafi hipertrofi ortaya lenf düğümleri, koruma fonksiyonları aktivasyonunu geliştirir. Dikkate değer bir gerçek, bir antibakteriyel ilacın pürülan boğazdan erişkinlere kadar zamanında reçete edildiği ve bölgesel lenfadenopatinin oldukça hızlı bir şekilde durdurulduğu durumdur.

bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı fotoğrafı

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Erişkinlerde anjina seyrinin en sık görülen klinik varyantı, kataraldır ve burada nispeten az klinik semptomatolojiye sahip olan bademciklerin enflamatuvar yenilgisinin belirgin patomorfolojik belirtileri not edilir. Vücudun anjina'nın kataral şekli ile olan piretik hipererjik reaksiyonu giderek subfebrildir ve hastalığın klinik semptomlarının toplam süresi birkaç gündür. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısından ilaç alırken, komplikasyonların yokluğu ile birlikte inflamasyonun klinik ve enstrümantal belirteçleri hızla azalır.

daha derin bir inflamatuar doku hasarı en folikül gelişimi ile lenfoproliferatif bademcikler, özellikle yutma anında, keskin kırıklık yoğun pireticheskoy reaksiyonu olarak telaffuz faringeal ağrı gösterir obscheintoksikatsionnyh ifade, içinde varlığıyla karakterize yetişkinlerde angina klinik formu görülmektedir. Klinik orta kulak iltihabı, ateş gelişimi ile birlikte foliküler bademcik klinik formunda boğazda genellikle enflamatuar patolojik değişiklikler. şikayeti olan bir hasta foliküler tonsillit Görsel muayene, yüzeyler oluşturulur beyaz sarı irinli folikülleri karakteri dot genişlemiş, şişmiş bademcik farenks tespiti vardır. Yetişkinlerde foliküler bademcik klinik formu için bölgesel lenfadenopati kliniğe gelişimi ile ilişkili vakaların neredeyse% 80'dir. ortalama en fazla yedi daha günlerde klinik belirti süresi koşuluyla yetişkinlerde irinli tonsillit öngörülen antibiyotiklerin ilk günlerinden.

yetişkinlerde laküner bademcik iltihabı klinik-patolojik mekanizmalar neredeyse tüm mukozayı etkileyen büyük boşluklar oluşması bademcik yüzeyi üzerinde, birleşme-enflamatuar pürülan lezyonlar gibidir. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı lacunar klinik formunun gelişiminin patogenezinin başlangıcında, irin parlak sarı bir renge sahiptir ve daha sonra gri-sarı renktedir. Pürülan boğaz ağrısının bu klinik formu ile, bilateral lokalizasyon palatine bademcikler bir lezyonu vardır. Lacunar angina'nın ayırt edici bir özelliği, pürülan örtüşen enstrümantal yöntemin engelsiz olarak çıkarılması olasılığı olarak kabul edilir.

Ateşsiz erişkinlerde pürülan boğaz ağrısı

Ateşi olmayan erişkinlerde pürülan boğaz ağrısının akışı, bu patolojinin atipik klinik bir varyantı olarak kabul edilir ve uygulamada, özellikle de enfeksiyöz genezi göz önüne alındığında, çok nadirdir. örneğin beta-hemolitik streptokok veya sözde Staphylococcus aureus gibi patojenleri Sindirildiğinde bir yetişkin olmadan geliştirme pürülan anjina sıcaklık reaksiyonu görülmektedir. Bu patojenik mikroorganizma temsilcileri, Gram-pozitif bakteriyel flora kategorisine aittir ve vakaların% 25'inde solunum yolunun proksimal bölümlerinde sürekli olarak mevcut olan fırsatçı patojenleri ifade eder. bir yetişkinin vücut özellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ilgili herhangi bir dengesizlik, olduğunda, koruma immünolojik yöntemler kaçınılmaz sıcaklık olmadan irinli tonsillit gelişimi için plan olan ihlal edilmektedir.

Uzmanlar KBB profili doğrudan bademcikler ve stafilokok mukozasını saldırır streptokok bitki örtüsü ile sözde karışık enfeksiyon varlığı kolaylık yetişkin irinli anjin gelişimi, insan bağışıklık sisteminin fonksiyonunu zayıflar konusunda mutabıktır. Çok sık aktivasyon sıcaklığı olmayan gelişme pürülan anjina kronik enfeksiyon ve paranazal sinüslerde lokalize inflamatuar odaklar, çürük etkilenen diş teşvik eder. Yetişkinlerde ateş olmadan irinli bademcik iltihabı gelişmesine katkıda bulunan faktörler de bademcik iltihabı, rinosinüzit, orofaringeal kandidiyazis gibi böyle kronik hastalıkların sağlanmasını, hem de sifiliz bulaşma türlerinden belirli türlerde içermelidir.

Erişkinlerde sıcaklık olmaksızın pürülan boğaz ağrısının en yaygın klinik varyantı, enflamatuar sürecin sadece faringeal mukozanın yüzeysel tabakalarını etkilediği kataraldır. Vücudun tamamen normal bir piretik reaksiyonunun arka planına karşı, yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının belirtileri, boğazda terleme ve kuruluk olarak kabul edilir, bunların yoğunluğu yutma ile artar ve parotis bölgesine yayılır. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının en patognomonik klinik kriteri, sıcaklık artışı olmadan ilerleyen, hiperemi ve pürülan incrustasyon şeklinde farengeal bademciklerdeki patomorfolojik değişikliklerin varlığıdır.

Teşhisi doğrulamak için, bir kulak burun boğaz doktorunun ilk görevi, hastalığın tarihini değerlendirmek ve boğazın kapsamlı bir görsel muayenesini yapmaktır. Aynı erişkinde sık olmayan pürülan boğaz ağrısı boğazlarının görüldüğü bir durumda, patojeni doğrudan tanımlamak için bir dizi spesifik laboratuvar testi gerekmektedir. Bu teknik, cildin sıcaklık reaksiyonu olmadan atipik olarak ilerleyen erişkinlere pürülan boğaz boğazından en etkili ilacı seçmenize izin verir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı teşhisi

hastalığın klinik ve patolojik formu yanı sıra patolojik değişikliklerin gelişme evresini belirlemek için ayrıca teşhis "irinli bademcik iltihabı" doğrulamak, bunlarla için anlamlı değil, tüm olası tanı yöntemleri kullanılmalıdır. Tanı analizinde birincisi, hastanın ilk klinik muayenesinin verilerinin değerlendirilmesidir. Bu nedenle, doktorun görevi laboratuvar öncesi aşamada pürülan anjinadan muzdarip bir hastanın durumunun şiddetini analiz etmektir. Bu yöntem ayrıca, hastalığın klinik semptom kompleksinin ortaya çıkmasıyla ilgili şikayetlerin ve anamnestik özelliklerin dikkatli bir şekilde toplanmasını da içerir. İlk başvurudan önce, nitelikli medikal ve diagnostik yardım almak için önce boğaz ağrısı olan hastanın kullandığı tüm tedavi yöntemlerini öğrenmek gerekir.

pürülan angina şüphelenilen varlığı ile hastanın primer görsel inceleme palpasyon yumuşak doku servikal, oksipital ve parotid bölgeler ve pharyngoscope, yumuşak damağın ima değerlendirme mukoza, yutak duvarı, sakızlar ve kesinlikle tonsillerdir gerekiyordu. Teşhis görsel işaretçi pürülan anjina yetişkin insan tonsil hipertrofisi algılama ve orofarenks mukoza zarının şişme ve tamamen mukozaları kapak veya adacık türüne yerleştirilmiş olabilir pürülan saldırıları varlığıdır.

angina, klinik ve histopatoloji pürülan formu belirlemek için, boşlukların inceleyebilir ve iyice öncelikle lenfoid doku ince granüller çok sayıda şekillendirme gibi pürülan anjin patolojik değişiklikler meydana yutak, arka duvar kontrol edilmelidir. inceleme yöntemleri göğüs orofarinks perküsyon ve oskültasyonun kullanılması yanı sıra, streptokok patojenik bitki miyokarda tropizmi çünkü hemodinamik parametrelerin değerlendirilmesi haricinde olmalıdır solunum yolu uzak kısımlarında enflamatuar lezyonlar anjina yayılımı olarak pürülan komplikasyonlarının mevcudiyetini hariç tutmak için.

enflamatuar markerleri, aynı zamanda viral nitelikte enfeksiyon hastalıklarında meydana lenfositoz, bir göstergelerini dışlamak için de pürülan anjina, genel klinik kan testleri kullanılacak şüphesi varsa standart laboratuar tanısal yöntemler arasında. pürülan angina temel bağlantı tanı patojen ve uygun tıbbi düzeltme şemaları daha ileri seçim tanımlanması için besleyici ortam üzerinde bakteriyolojik tohumlama biyomateryal orofaringeal olup.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının klasik tedavisi

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi için standart protokoller, bu patolojinin seyrinin karmaşık varyantlarından bahsetmek yerine, her durumda antibakteriyel ajanların kullanımını içerir. Yetişkinlerde anjina varyantının tıbbi olarak düzeltilmesi için en uygun olanı, kataraldır, çünkü durulama çözeltileri şeklinde lokal kullanımın tıbbi ajanları kullanılmaktadır. Bir foliküler veya lacunar pürülan boğaz ağrısı formunda yetişkin bir hastada gelişme durumunda, antibakteriyel ve diğer farmakolojik ajanların kullanımı kesinlikle belirtilir.

Hafif angina antibakteriyel ilaçların verimsiz ve yersiz kullanımı antibiyotik kullanıldığında, çünkü farmakolojik etkinin tam olmaması son derece istenmeyen bir madde ile tekrar temas dirençli klinik formlarının geliştirilmesi neden olabilir. Klinik pürülan bademcik başlangıcında güvenilir neden olan ajanı tanımlamak için mümkün olduğu göz önüne alındığında, bir sözde ampirik antibiyotik tayin için tavsiye edilir farmakolojik etkisi geniş bir yelpazede olan ilaçların kullanılmasını içerir.

Kulak burun boğaz uzmanı pratiğinde en yaygın olanı, penisilin grubunun antibakteriyel ajanları olup, streptokok florasının temsilcileri karşısında belirgin bir inhibitör aktivite gösterir. antibakteriyel ilaç düzeltme süresi klinik ve laboratuvar belirteçleri tam normalizasyon göre belirlenir, ancak kadar en az yedi gün ila 4 milyon arasında bir günlük dozda, tercihen parenteral kullanım Augmentin şekli.

Ne yazık ki, şu anda yetişkinlerde pürülan bademcik iltihabı patojenlerine dirençli formlar geliştirmektedir, bu yüzden, kulak burun boğaz hangi oldukça sık 1 g ortalama günlük dozda Cefazolin Seftriakson sefalosporinler gibi ilaçlar ya da parenteral olarak öngörülen bağlantılı olarak, penisilin kullanılması olumlu bir sonuç elde yok genellikle Sefalosporin serisinin antibakteriyel ilaçların farmakolojik aktivitesinin yokluğunda, ilaç tedavisi, ka ile ilgili ilaçlar ile takviye edilmelidir Makrolidler, günlük dozu yaklaşık 2 g'dır.

İlacın vazgeçilmez bileşeni etkisi alerjik bileşeninin iltihabik süreç ve kabartma aktivitesinin azaltılması hedeflenmektedir pürülan anjina antihistaminler olarak kabul edilir rejimleri. Şu anda, farmakolojik firmalar uyku hali şeklinde yan reaksiyonlardan yoksun çok sayıda çeşitli antihistaminikler geliştirmişlerdir, bu yüzden aktif bir yaşam tarzına öncülük eden yetişkinler tarafından kullanılmasına izin verilmektedir.

Evde yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Enfeksiyöz hastanenin dışındaki pürülan boğaz ağrısının tedavisi sadece hafif dereceli klinik ve laboratuvar enflamasyon belirteçleri durumunda mümkündür. Sentetik kökenli ilaçlara ek olarak oldukça erişkinlerde irinli tonsillit tedavisinde iyi bir araç faaliyetlerinin spesifik olmayan doğası kullanılmasıdır. Örneğin, yeme veya dengeli bir gece uykusu, düzeltilmesi gibi etkinlikler tabii ki, tek başına değil, ancak, genel sağlığı iyileştirmek ve dolaylı insan bağışıklık sisteminin fonksiyonunu etkileyebilir, irinli tonsilit aktif inflamatuar süreçler sırasında hastanın tamamen iyileştiğini yol açabilir.

Yetişkinlerde purulent için bademcik hep sendromu obscheintoksikatsionnogo geliştirme, hasta fiziksel aktivite dolu minimizasyonuyla yatak istirahati uygun olmalıdır hastalığın klinik faz bütün eşlik eder çünkü. çoğu durumda irinli bademcik viral kökenli olduğu için, evde kendi tedavi sıhhi ve hijyenik standartlara uygun arka planı yapılmalı, ana unsuru odanın sık havalandırma, karantina ve dezenfektanlarla sık ıslak temizlik gerçekleşmesidir.

irinli anjin muzdarip bir hastanın yeme düzeltilmesi, boğazda rahatsızlık ve mukoza yüzeyi üzerinde mikro-çatlakların gelişimini tetikleyebilir tam dışlama kaba lif katı gıda alımını varsayar. Hastanın günlük menüsü, C Grubu vitaminler veya özel olarak hazırlanmış vitaminli içecekler içeren ürünlerle zenginleştirilmelidir.

Yüksek sıcaklık, reaksiyon, patojenik mikroorganizmaların üreme ve enflamatuar sürecin amplifikasyonunun bir sonucu olarak aktive tetikleyici olarak KBB Uzmanları, alkol ısınma boynuna sıkıştıran, çeşitli kullanımı ile son derece olumsuz bir tutum profil. Çoğu zaman, uzmanlar kompres ısınma kullanımı ile ilişkilidir yetişkinlerde irinli bademcik iltihabı, bölgesel lenfadenitin erken gelişmesini kaydetti.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının önlenmesi

Pürülan boğaz ağrısı gelişimini önlemek için, bu spesifik patolojinin gelişiminin patogenezinin özelliklerini bilmek gereklidir. Dolayısıyla, bir kişinin enfeksiyonu, hasta bir kişiye yakınlığı ve kendi kendini kirletmesinin bir sonucu olarak görülebilir. Çoğu uzman, normalde işleyen bir bağışıklık aparatına sahip bir kişide pürülan boğaz ağrısının gelişmesinin kurallar için bir istisna olduğunu kabul eder, bu nedenle ana önleyici tedbir, bağışıklığı güçlendirmenin haklı olarak kabul edilebilir.

Her yetişkin insan, yaşam koşullarına bakılmaksızın, hem bireysel hem de genelleştirilmiş sağlık ve hijyen standartlarını düzenli olarak gözlemlemelidir. Erişkin üyelerinden birinin bir aile grubunda pürülan bir boğaz ağrısı belirtileri gösterdiği bir durumda, enfeksiyonun olası bir salgın yayılmasını önlemek için hemen karantina önlemleri alınmalıdır.

Buna ek olarak, genel olarak bilinen bir gerçektir yetişkinlerde bu pürülan bademcik iltihabı vakalarının yaklaşık% 90 orofarenks yakın lokalizasyonu ile kronik enflamatuar lezyonlar mevcut arka plan üzerinde geliştirmektir ve enfeksiyon süreci hem spesifik (sifilis, helmint) olabilir ve özgül olmayan karakter. Örneğin, çocukluğunda adenoidektomi geçiren kişiler, erişkin dönemde nadiren pürülan anjinadan muzdariptir.

Yetişkin döneminde yerel koruyucu önlemler, soğuk içeceklerin sistematik kullanımına kadar sertleştirme prosedürlerinin uygulanmasını içerir. bir hastanın laboratuar yöntemleri ile teyit edildiğinde sekonder bağışıklık bağışıklık uyarıcılar tipi timalin, Bronhoimmunala uygulama şeklinde farmakolojik türün angina pürülan önleme izin verilir.

Aynı kişide sık tekrarlayan boğaz ağrısı gelişiminin görüldüğü bir durumda, immünologlar spesifik bikillin profilaksisine izin verirler.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı - hangi doktor yardımcı olacaktır? Eğer bir yetişkinde boğaz ağrısının geliştiğinden şüpheleniyorsanız ya da bundan şüpheleniyorsanız, bu tür doktorlardan bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı, bir kulak burun boğaz uzmanı olarak tavsiye almalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Soda ve tuz ile gargara yapmak için etkili yemek tariflerinin gözden geçirilmesi

Boğazdaki ağrı herkese aşinadır, çünkü solunum yolu enfeksiyonlarının vücuda girmesi şeklindeki nazofarenksidir. Boğaz ağrısı, pek hoş olmayan duyumlar verir: terleme, terleme, ağrılı boğaz sesi.

Ateşsiz boğaz ağrısı mıdır?

Pürülan anjina, hem yetişkinler hem de çocuklar arasında yaygın bir patolojidir. Onun sıçrama sonbahar ve ilkbaharda düşer. Nüfusun yaklaşık yüzde 15'i bu teşhisi göstermektedir.