Loading

Çocuklarda pürülan anjina: semptomlar, tipleri, tedavisi, komplikasyonlar

Ebeveynler genellikle angina'yı ARVI ile karıştırırlar. Bu rahatsızlıkların en meşhur tezahürü, yutulduğunda boğazda kızarıklık ve ağrıdır. Ancak, anjina çok daha tehlikelidir, çünkü ciddi komplikasyonlar verebilir ve oldukça farklı bir şekilde tedavi edilir. Diğer hastalıklardan nasıl farklı olduğunu anlamak önemlidir. Angina ile çocuk boğazda iltihaplıdır. Durulama ve spreylerle tedavi edilmek için işe yaramaz. Ana şey sadece ev prosedürlerine dayanarak zarar vermek değildir. Tam bir antibiyotik tedavisi için bir doktoru ziyaret etmek gereklidir.

Pürülan anjina nedir

Pürülan anjina veya akut bademcik iltihabı, dil kökünün yakınında bulunan bademciklerin iltihaplanmasıdır. Bademcikler (bademcikler), vücudun bağışıklık sisteminin organlarından biridir ve onu patojenik bakterilerin penetrasyonundan korurlar. Bunlar, sözde lenfoid dokudan oluşur, hücreleri (lenfositler) yabancı mikroorganizmaları tanıyabilir ve onları öldüren antikorlar üretebilir.

Çocuklarda pürülan bademcik iltihabı meydana geldiğinde, bademcikler işlevlerini durdurur ve enfeksiyon kan ve çeşitli organlara serbestçe nüfuz eder. o dondurma yiyor sonra sonbahar ya da kış aylarında yürürken donacak soğuk su içmek, bağışıklığın zayıflaması hipotermi neden olabilir, bu nedenle irinli bademcik çocukta daha yaygındır.

Bademcik bir çocukta genellikle 1 yıl sonra büyür, bu nedenle hemşirelik bebeklerinde pürülan boğaz ağrısı olmaz. Çoğunlukla 2-3 yaşından büyük çocuklarda görülür.

Pürülan boğaz ağrısı bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır (çoğunlukla streptokoklar, daha az sıklıkla stafilokoklar, klamidya). Hastalık farklı bir kökene sahip olabilir.

birincil anjin, sağlıklı bir çocuğun vücuduna giren bakterilerin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve bağımsız olarak gelişen bir hastalıktır.

ikincil pürülan anjina (semptomatik) mononükleoz, difteri, kızamığın belirtilerinden biri olarak ortaya çıkar.

özel - Belirli enfeksiyon türlerinden (gonokok, çubuk) kaynaklanır. Çocuklarda bu tip bir hastalık (örneğin, nekrotik purulent anjina) oldukça nadirdir. Fungal ve herpetik lezyonlar da olabilir.

Boğazın iltihaplanması, karakteristik belirtileri

Bademcik bademciklerinde sözde foliküller (beyaz kan hücreleri üretirler) ve lakuna (ölü mikropların ve lökositlerin atıldığı kanallar) vardır. Hastalığın başlangıç ​​aşaması, kataral anjinin (kızarma ve küçük bir palatine bademcik şişmesi ile ortaya çıkan iltihaplanmayan iltihaplanma) meydana gelmesidir. Eğer antibiyotik tedavisi yapmazsanız, daha derin dokular etkilenir, çocuklarda aşağıdaki tiplerde pürülan anjina vardır:

 1. Foliküler. İltihap folikülleri. Bademcikler şişer ve kızarır, yüzeylerinde sarımsı bir tabaka oluşur. Pürülan odaklar, çıkarılamayacak filmleri oluşturarak birleşebilir. Apse olabilir.
 2. Laküner. Lakulyada pürülan inflamatuar bir süreç oluşur. Bademcikler kızarır ve şişer. Enflamasyon komşu bölgelere uzanmamaktadır.
 3. Fibrinöz. Pürülan bir süreç bademciklerin tüm dokularına yayılır. Bu hastalık türü, foliküler ve lacunar anjinanın karmaşık bir şeklidir. Difteri içermeyen, ülser kalmadan kolayca çıkarılabilen sarımsı beyaz bir filmin bademciklerinin görünümü ile karakterizedir.
 4. Phlegmonous (apse). Apse oluşumu var. Amigdala yüzeyinde sarı bir leke var, ağızdan hoş olmayan bir koku var. Apsede bir artışla, kanda (sepsis) ve içinden ilerle - çeşitli organlara (beyin, kalp, böbrekler) girebilir ve kötüye gidebilir.

Hastalığın nedenleri

Bakteri enfeksiyonu hem hava kaynaklı hem de evsel yollarla gerçekleşir. Yani, bir çocuk, bakterileri içeren havayı soluyarak enfekte olabilir. Boğaz ağrısı olan bir kişiyi konuşurken, hapşırma ya da öksürdüğünde oraya varırlar. Ayrıca, hastanın tükürüğünün yanı sıra bir öpücüğün içine düştüğü mutfak eşyaları, banyo aksesuarları, oyuncak ve diğer eşyalarla da enfekte olabilirsiniz.

Oral kavitede diğer iltihaplı hastalıklarla çocuklarda provoke pürülan anjina (örneğin, diş çürüğü, diş etlerinin iltihabı). Kan yoluyla bakteriler, iltihaplı böbreklerdeki bademcikler içine girilebilir. Hasarlı cilt bölgelerinden streptokok ve diğer patojenleri almak mümkündür.

Katkıda bulunan faktörler bağışıklık, hipotermi, odada hijyen kurallarının ihlali ve kişisel hijyen kurallarının zayıflamasıdır. Pürülan boğaz ağrısının oluşması bademciklere travmadan sonra meydana gelebilir (örneğin balık kemiği veya sıcak yiyecek).

Video: boğaz ağrısı belirtileri ve sonuçları

Belirtileri ve Tedavisi

Pürülan işlemin gelişiminin kuluçka dönemi genellikle 5-7 gündür. Zayıflatılmış bir çocukta, semptomlar daha erken ortaya çıkabilir.

Hastalık, sıcaklıkta keskin bir artışla 38.5 ° -39 ° 'ye başlar. Vücudunda bir ürperti, bir ağrı, zayıflık var. Çocuk yutkunur ve konuşur. Yavaş yavaş ağrı, yoğunlaşırken bile yoğunlaşır ve hissedilir.

Semptomların şiddeti çocukta pürülan anjina tipine bağlıdır. Ana ek olarak, aşağıdaki belirtiler de görünebilir:

 • submaksiller lenf düğümlerinin şişmesi;
 • larinks ve boynun şişmesi;
 • baş ağrısı;
 • ses kaybı;
 • karın ağrısı, kusma, ishal;
 • kulaklarda ağrı;
 • bir rüyada horlama.

Buna ek olarak, bazen vücudun zehirlenmesi nedeniyle deride kızarıklıklar da vardır.

Angina ve ARVI arasındaki fark

ARVI'dan farklı olarak, pürülan tonsillit ile çocuk burun akıntısına sahip değildir. Hastalığın ana belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, karın ağrısıdır.

Not: Çocukta kırmızı bir boğaz varsa, burun akıntısı ve öksürük olurken, boğaz ağrısı değil, viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüslere karşı antibiyotikler güçsüzdür, bu nedenle ORVI'da atanmazlar veya atanmazlar ve yalnızca işaretlerin sadeleştirilmesi için aracıları kullanırlar. 1 hafta sonra virüs ölür, kendi kendine iyileşir.

Çocuklarda pürülan anjina kendiliğinden geçmez. Antibakteriyel tedavi uygulamıyorsanız, menenjit, miyokardit, piyelonefrit gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Genellikle, özellikle bebekler 2-5 yıl, anjinin komplikasyonu orta kulak iltihabı (otit) ve solunum yolu iltihabıdır. Basit catarrhal sinüs bile sonraki ciddi komplikasyonlarla kronik tonsillite geçebilir.

Antibiyotiklerle tedavi, hastalıkla hızlı bir şekilde baş edebilmenizi sağlar.

Video: Dr. Komarovsky: çocuklarda tonsillit

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Çocuğun benzer belirtileri (grip, kızamık, difteri, kızıl ateş) olduğu diğer hastalıklardan boğaz ağrısından ayırt etmek imkansızdır. Bu nedenle, eğer ateşi varsa, boğaz ağrısı şikayeti çeker, rinit olmamasına rağmen, tedaviye başlamadan önce bir doktor çağırmak gerekir. Çocuk bir çocuk doktoru veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Tanı koymak için, boğazın görsel muayenesi ve laboratuvar analiz yöntemleri kullanılır. Palpasyonla, submaksiller lenf düğümlerinin durumu belirlenir.

Pharyngoscope. Bir ön reflektör kullanarak boğaz muayenesi. Kızarıklık ve farenks ve bademcik pürülan alanlarının varlığının ödem derecesini incelemek sağlar farklı çocuklarda pürülan angina türleri (varlığı filmler, apseler lezyonlar ağız boşluğu bitişik kısımlarının) karakteristik özellikleri.

İdrar ve kanın genel analizi. Lökositlerin sayısını ve vücutta iltihaplanma sürecinin gelişme derecesini belirlemek için gerçekleştirilir.

Smearın mikroskobik incelemesi bademcikler ve farinksin yüzeyinden. Hastalığa neden olan mikropların türünü belirlemek için yapılır.

Bakteriyolojik tohumlama smear içeriği. En hassas oldukları antibiyotiği seçmek için bakteri türünü bulmayı sağlar.

Bademciklerin delinmesi Akut bademcik iltihabının boğazdaki diğer bakteriyel hastalıklardan ayırt edilmesi için gerekirse gerçekleştirilir.

Angina tedavisi

Tedavi çoğunlukla evde yapılır. Ve yatak istirahatine bağlı kalmak gereklidir. Hasta bir çocuk daha az 3 yaşında olması durumunda hastaneye kaldırılır, o yüksek sıcaklık (39 ° -40 °) aşağı düşmez, nefes almada zorluk, gıda yutma ve sıvılar bademcikler üzerinde bir apse bulundu yoktur, komplikasyonların gerçek bir tehdit var.

ilaç

Bir çocukta pürülan boğaz ağrısı komplikasyonlarının oluşmasını önlemek için antibiyotikler, iltihaplı bezler üzerindeki lokal etkiler, ağrılı semptomların giderilmesi için ilaçlar tedavi edilir.

Antibiyotiklerle tedavi

Penisilin bazlı ilaçlar (fenoksimetilpenisilin, amoksisilin) ​​kullanılır. Eğer Penisiline veya sumamed, azitromisin, eritromisin gibi başka bir grup antibakteriyel ajanlar (makrolidler), yeniden kullanmak antibiyotik tedavisine alerji anjina tekrarlama oluşumuna.

Hastalığın şiddetli formlarında veya tedavi için komplikasyonların ortaya çıkmasında, daha güçlü antibiyotikler (sefalosporinler) kullanılır.

Topikal preparatlarla tedavi

Bademcik yüzeyinin pustan temizlenmesini hızlandırmak için boğazda durulama, miramistin veya klorheksidinin antiseptik solüsyonları ile gerçekleştirilir. Antibiyotik içeren antiseptik aksiyonlu spreyler kullanılır: örneğin, heksoral, bioparoks.

Çocuklarda pürülan anjina ile boğaz ağrısı ve terleme ortadan kaldırmak için, emilim için tabletleri kullanabilirsiniz (sundurma, falimint). Analjezik, anti-enflamatuar ve antiseptik etkileri olan bileşenler içerirler.

uyarı: Çocuk hala nasıl gargara ve hapları nasıl emzireceğini bilmiyorsa, tedavi sadece spreyler ile yapılabilir. Ağız boşluğunu dezenfekte etmek için biraz ılık bir çay vermesi önerilir.

Semptomların giderilmesi

Bir hapı veya hapı yutması zor olan küçük çocuklar için ilaçlar şurup veya süspansiyon şeklinde verilir. Sıcaklığı azaltmak ve baş ağrısını ortadan kaldırmak için, çocuklara parasetamol (panadol) veya ibuprofen (nurofen) verilir.

Çocuğun yüksek ateşi varsa, soğuk eller ve ayaklar varsa, bu kan damarlarının spazmı nedeniyle kan dolaşımının ihlali anlamına gelir. Bu durumda antispazmodikler verilir: no-shpu veya drotaverin.

Atık ürünlerin kanda bakteri birikimi baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal sonuçlanan toksinler zehirlenme ve alerjik reaksiyonlar ortaya sonuçlanır. Bu nedenle, çocuğa antialerjik ilaçlar (suprastin, erius) verilir.

Antibiyotikler, vücuda girerek, sadece zararlı değil, aynı zamanda yararlı mikroflorayı (lactobacilli) de yok ederler. Çocuklarda pürülan anjinin tedavisi zamandan önce kesilirse, o zaman yararlı bakterilerin yokluğunun arka planına karşı, patojenik flora tekrar hızla çoğalır. Ayrıca, antibiyotik için bir bağımlılık olabilir, daha sonra daha güçlü bir ilaçla tedavi edilmesi gerekecektir. Bu nedenle, çocuğa bir antibiyotik vermek, temel kuralları takip etmelisiniz:

 • durumu normale dönmüş olsa bile almayı kesmeyin (kurs süresi doktor tarafından belirlenir);
 • Paralel olarak, bağırsak mikroflorasını (linex, bifidumbacterin) geri yüklemek için ilaç almak;
 • laktobasilin yokluğunda Candida mantarı hızla vücutta çoğaldığı için, doktor tarafından reçete edilen antifungal ilaçlar (nistatin ve diğerleri) vermek zorunludur.

Tıbbi tedavi ile birlikte fizyoterapötik prosedürler reçete edilir (UHF, elektroforez ve diğerleri).

Cerrahi tedavi

Bademcikler vücudun bağışıklık sisteminin çalışmasında önemli bir rol oynadığı için, bademciklerin alınması acil durumlarda kullanılır:

 • bademcikler şişer, böylece nefesi tıkarlar ve yiyecek ve sıvı alımını engellerler;
 • bir çocuk düzgün uyuyamaz, horlar, bir rüyada nefes almayı durdurmak mümkündür;
 • relapslar yılda 4 kez ve daha sık görülür;
 • komplikasyonlar ortaya çıkar (miyokardit, romatizma, böbrek hastalığı ve diğerleri).

Halk ilaçları kullanımı

Halk ilaçları evde pürülan boğaz ağrısı, boğazın arındırılması ve yumuşatılması, ağrılı duyuların giderilmesi işlemlerini gerçekleştirir.

Gargara yapmak için, çocuklar bir gazoz çözeltisi (1 bardak su için 1 çay kaşığı) ve ayrıca papatya, nergiz, okaliptüs, adaçayı infüzyonu kullanırlar. Boğazınızı pancar suyu, propolis tentürü (100 ml su için 5 damla tentür) ile durulayın.

İyi pürülan boğaz yumuşatır ve bal ile sıcak (değil sıcak) süt dezenfektan etkisi vardır.

Ebeveynler için öneriler

Pürülan boğaz ağrısını tedavi ederken, bebeği ılık sıvı veya yumuşak yiyecekle beslemek gerekir. Kullandığı diğer ev eşyalarının yanı sıra bireysel yemeklere de sahip olmalıydı.

Diyetten, suları da içeren, boğazı tahriş eden ve acıyı yoğunlaştıran tuzlu, asidik, baharatlı, çok tatlı yiyecekleri tamamen dışlamak gerekir. Odada sık sık ıslak temizlik yapılması gerekir, yeterince soğuk olmalı, hava kuru olmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısı ile, inhalasyonlar gibi termal prosedürleri uygulamak veya ısınma kompreslerini uygulamak kesinlikle yasaktır. Bu, pürülan enfeksiyonun daha da gelişmesine yol açacak, çeşitli organların bakteriyel tutulum riskini artıracaktır.

Püyü kazıyıp sıkıştıramazsınız, kendinizi Lugol çözeltisi, bal veya diğer araçlarla yağlayın. Bu şekilde mukoza zarına zarar vermek, oluşan kabukları sökmek ve ağrılı tahrişe neden olmak mümkündür. Herhangi bir prosedür sadece doktorun ofisinde yapılmalıdır.

Kendi kendine ilaç vermeyin ve bir çocuk doktoru randevusu almadan ilaç verin. Çocuklar için, bir bebek tarafından kontrendikasyonlar, yaş ve kilo dikkate alınarak bir doktor tarafından seçilir.

Önlenmesi için çocuğun soğuk su ile (yavaşça sıcaklığı 20 ° ye düşürerek) gargaraya girmesini öğretmesi önerilir. Yürüyüş sırasında su geçirmez ayakkabıların olması sağlanmalıdır.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Farklı yaştaki çocuklarda pürülan bademcik iltihabı (tonsillit) KBB doktoru ve çocuk hekiminin pratiğinde en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalığın bir çocukta tedavisi, hastalığın ciddi komplikasyonların gelişmesine ya da kronik bir aşamaya gelmesine neden olabileceğinden, kapsamlı ve zamanında olmalıdır.

Görünüm nedenleri

Hastalığın ana sebebi, solunum sırasında bebeğin bademciklerinin mukoza zarına düşen ve inflamatuar bir sürece neden olan bir grup piyojenik bakteridir (streptokok, stafilokok vb.). Bu aşağıdaki faktörler tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması;
 • düşük sıcaklıklara maruz kalma;
 • çevresel faktörler (gaz, toz, vb.);
 • gıdalarda vitamin ve mineral eksikliği;
 • psiko-duygusal aşırı yüklenme.

Çocuklarda pürülan anjina bademciklerdeki travmatik hasarlar ile gelişebilir veya mikroplar vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarından bademciğe girebilir.

semptomlar

Çocuklarda pürülan akut tonsillit, yaygın ve lokal belirtilerle kendini gösterir. Semptom, bebeğin yaşından, patojenin özelliklerinden ve eşlik eden hastalıklardan etkilenir.

Fotoğraf pürülan anjina üzerinde

Bir çocukta pürülan boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • yükselen sıcaklık, titreme, zayıflık;
 • Boğazda ağrı, yutma ile artar. Küçük bir hasta yemeyi reddeder.
 • bademciklerin ödemi, solunum problemlerine neden olabilir ve konuşma bir burun haline gelir;
 • lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir;
 • tükürük salgısını artırır;
 • Boğaz incelendiğinde bademcikler şişer, kızarır ve beyaz-sarımsı kaplamalarla kaplanır.

Kan testi endikasyonları akut inflamatuar süreç için karakteristiktir: lökosit sayısı artar, ESR artar, vb.

1-2 yaş çocuklarda pürülan boğaz ağrısının ayrı nüansları

 • bebeklerde anjinin ilk yılı nispeten azdır;
 • lokal semptomların genel belirtileri;
 • konvulsif nöbetler ve bilinç kaybı gelişebilir;
 • 1-2 yıl çocuk yemek yemeyi ve hızlı bir şekilde kilo vermeyi reddeder;
 • Enflamatuar süreç hızla diğer bademciklere yayılır;
 • genellikle ilk yıl bir çocuğun anjina ile gastrointestinal kanal lezyonları vardır: ishal, kusma, vb.

Tedavinin prensipleri

 • Bir çocukta pürülan boğaz ağrısının tedavisi kapsamlı olmalı ve olası komplikasyonları önlemeyi amaçlamalıdır.
 • Tedaviye antibakteriyel ilaçların atanmasıyla başlayın. İlk yıldaki hastalar için, meyve katkı maddeleri ile şurup şeklinde üretilen penisilin serisinin antibiyotikleri seçilmiştir. Penisilinlere alerjisi sefalosporinleri veya makrolidleri seçerken.
 • Sıcaklığı azaltmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için çocuk parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçları kullanır. Küçük çocuklar için bu ajanların rektal fitiller şeklinde kullanılması tercih edilir. Bu durumda, alerjik reaksiyon riski azalır, çünkü şuruplar ve tabletler aromatik katkı maddeleri içerir.
 • Lokal tedavi, rezorpsiyon için durulama, boğaz spreyleri ve pastillerden oluşur. Donanım inhalasyonlarını, şifalı bitki veya ilaçların şifrelerini kullanarak kullanabilirsiniz.
 • Hastalığın tedavisi yatak istirahati, koruyucu diyet ve büyük miktarda sıvı alma ile uyumu içerir.

Doktor yorumları

Bir çocukta pürülan anjina, bir bebek ve ailesi için ciddi bir testtir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaş kategorisine uygun ve zamanında olmalıdır. Yaşına bağlı angina tedavisinin bazı özelliklerine dikkat edin:

 • Durulama ile tedavi, 2-3 yıllık bir yaşamla başlar. Bu yaşa kadar, bebeğin bir bardaktan veya şişeden sulandırılmış bir papatya çiçeği suyu içerisinden içilmesi önerilebilir.
 • İyot ve tuza dayanan durulamalar, çocuklarda nadiren kullanılır, çünkü iyodine karşı alerjik reaksiyonların sayısı artar. Ayrıca, bu maddeler ağrının artmasına neden olan kuvvetle kuru farengeal mukozasıdır.
 • Terapi şemasındaki şişliği gidermek için genellikle antialerjik ilaçlar kullanılır. Fenistil damlalar hayatın ilk yılından itibaren çocuklar için uygundur.
 • Tedavi, antibiyotik alan arka plana karşı bağırsak mikroflorasını düzeltmek için probiyotikleri (Linex, vb.) Içerir.
 • Vitamin komplekslerinin anjina ile alınmasının yararları tartışmalıdır, ancak daha yüksek dozlarda C vitamini alınması tavsiye edilir.
 • Yaşamın ilk yılındaki çocuklar ve bağışıklığı azaltılmış hastalar, immünomodülatör etki (Wiferon, vb.) Ile antiviral süpozituvarlar reçete edilebilir.
 • Çoğu sprey ve pastil, sadece üç yıl sonra bebeklerde kullanım için izin verilir.

Pürülan boğaz ağrısının uygun tedavisi, bebeği hastalığın geçişinden kronik bir aşamaya kadar koruyacak ve ciddi komplikasyonların gelişmesine izin vermeyecektir.

Çocuklarda akut tonsillit nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Anjina (aksi halde akut tonsillit) palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir inflamasyondur. Çocuklar özellikle sonbahar-ilkbahar döneminde hastalıktan (vakaların% 75'ine kadar) etkilenirler. Yüksek komplikasyon riski nedeniyle, hastalığı zamanında tespit etmek ve çocuklarda pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Hastalığın nedenleri

Anjinin ana nedensel ajanı, A grubunun beta-hemolitik streptokokları, daha az sıklıkla C, G ve diğerleridir. Bakteriler, virüsler, mikoplazmalar, maya benzeri mantarlar, klamidya ile birlikte hastalığı kışkırtabilir.

İletim yolu hava kaynaklı. Nadiren, inflamasyon nedenleri, oral kavite ve nazofarenks kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığına bağlıdır: periodontal hastalık ve çürük, kronik tonsillit, pürülan sinüzit.

Provoke edici faktörler:

 • soğuk yiyecek ve içeceklerin kullanımı;
 • genel hipotermi;
 • bağışıklığın zayıflaması;
 • palatine bademciklere (nadiren) mekanik hasar.

Akut tonsillit tipleri ve çeşitleri

Köken olarak, aşağıdaki anjina türleri ayırt edilir:

 • birincil (banal) - bağımsız olarak gelişen akut iltihap;
 • sekonder (semptomatik) - hematopoetik sistemin (agranülositoz, akut lösemi, enfeksiyöz mononükleoz) hastalıklarında kızamık, difteri ve diğer enfeksiyonların arka planı gelişir;
 • Spesifik - spesifik infeksiyöz inflamasyon ile ortaya çıkar (ülserli-membranöz anjina, mantar anjina).

Bademciklerin lezyonlarının doğası gereği anjinleri ayırt eder:

 • mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fibrinli;
 • apse.

Catarrhal formu takviye olmadan ilerler. Kalan anjina formları, pürülan inflamasyona işaret eder.

Belirtiler ve belirtiler

Pürülan iltihaplanma ile, genel zehirlenme belirtileri (zehirlenme) kuvvetle telaffuz edilir, vücut tarafından serttir.

Purulent boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • yoğun boğaz ağrısı;
 • sıcaklık artışı (inflamasyonun şekline ve şiddetine bağlı olarak 37.5 ila 40 ° C);
 • titreme;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • alt sırt, eklemler, kas ağrıları ağrı;
 • iştah kaybı;
 • artan terleme;
 • yakın (alt çene) lenf düğümlerinin artışı ve keskin ağrıları;
 • bademcikler üzerinde sarımsı lekeler veya sürekli sarımsı-yeşil bir kaplama (pus).

Sıcaklığın keskin bir şekilde artması, bir çocuğun vazospazm ve ateşli kasılmalara neden olabilir.

Olası komplikasyonlar

Çocuklarda pürülan anjina, öngörülemeyen, yaşamı tehdit eden sonuçlara neden olur. Özellikle tehlikeli 10 yaşın altındaki çocuklar için bir hastalıktır.

Erken komplikasyonlara (hastalık sırasında ya da iyileşmeden hemen sonra) aşağıdakileri içerir:

 • akut pürülan otitis media;
 • pürülan sinüzit;
 • servikal lenfadenit;
 • bronşit.

En tehlikeli erken komplikasyonlar şunlardır:

 • paratonazil apsesi;
 • okidofarengeal apsesi.

Gelişimleri ile acil yatış gerekli. Apsenin cerrahi açılması, konservatif tedavi.

Daha sonraki dönemlerde, angina böbreklere, kalbe ve eklemlere zarar verir.

Eğer bir boğaz ağrısından şüphelenirseniz, çocuk bir çocuk doktoruna veya KBB doktoruna başvurmalıdır. Dar bir uzman (nefrolog, kardiyolog, romatolog) ortaya çıkan komplikasyonlarla ilgilenmelidir.

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Tanı için farenjektomi yapılır (pharynx'in görsel muayenesi). Not edilir:

 • belirgin hiperemi (kızarıklık) ve bademciklerin şişmesi, yumuşak damak, palatine arkın yakın bölgeleri;
 • yakın lenf düğümlerinin artmış ve şiddetli ağrıları;
 • bademcik, apse (flegmonöz anjina ile) üzerinde pürülan foliküller veya pürülan çökeller.

Tedavi yöntemleri

Tedavi bir hastanede ve ayakta tedavi ortamında yapılabilir. Hastaneye yatma zorunlu ise:

 1. çocuğun bağışıklık sistemi bozulur;
 2. hastanın yaşı 3 yıldan azdır;
 3. Enflamasyon şiddetli formda ortaya çıkar, komplikasyonlar gelişir.

Diğer durumlarda, evde de dahil olmak üzere tedavi yapılır:

 • antibiyotik almak;
 • lokal tedavi (durulama, aerosol kullanımı, emilim için tabletler);
 • semptomatik tedavi;
 • Romatizmal komplikasyonları önlemek için salisilat kullanımı.

Antibiyotik tedavisi

Penisilin grubu (Amoksisilin, Fenoksimetilpenisilin) ​​antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Penisiline alerjisi ve anjinin sık tekrarlaması durumunda, makrolid grubunun (Azitromisin, Sumamed) antibiyotikleri tavsiye edilir.

Penisilinler ve makrolidler etkili değilse sefalosporinler (sefazolin, seftriakson) tercih edilen ilaçlardır. Bir hastane koşullarında enjekte edilirler, şiddetli inflamasyon formları veya komplikasyonların gelişmesi için reçete edilirler.

Yerel tedavi

Yerel tedavi şunları içerir:

 • boğazın antibakteriyel ve antiseptik aerosollerle (Hexoral, Tantum Verde, Givalex, Bioparox) sulanması;
 • antiseptiklerle boğaz tıkanması (Miramistin, Klorheksidin, Sangviritrin);
 • tabletlerin antibakteriyel ve antiseptik, analjezik, anti-enflamatuar ve zarflama etkisiyle (Strepsils, Faringosept, Falimint, Grammidine) emilmesi.

Emzirmeyi ve tabletleri kızartmayı ve çözmeyi bilmeyen küçük çocuklar, sadece farinksin spreylerle sulanması önerilir.

Semptomatik tedavi

 1. sıcaklığın düşürülmesi - parasetamol (Panadol) ve ibuprofen (Nurofen) bazlı antipiretik maddeler;
 2. vazospazmın rahatlatılması için (yüksek sıcaklık ve eller ve ayaklar soğuk) - no nohut veya drotaverina hapı;
 3. zehirlenme belirtileri ortadan kaldırmak için - antialerjik ilaçlar (Zodak, Erius, Suprastin).
 4. Antibungal ajanlar (Nystatin, ketokonazole) - antibiyotik tedavisi arka plana karşı mantar enfeksiyonu gelişiminin önlenmesi için;
 5. bağırsak florasının normalleşmesi için - prebiyotikler ve probiyotikler (Linex, Bifi-Form).

Halk tedavisi

Halk ilaçları yardımcı tedavi için kullanılır. Angina ile savaşmanın en yaygın ev yöntemleri gargaralık yapıyor:

 • soda / tuzlu su çözeltisi (bir bardak su içinde bir çay kaşığı çözülür / su içinde çözülür, durulamalar günde 4 kez yapılır);
 • bitkisel infüzyonlar (papatya, okaliptüs, nergis, adaçayı);
 • propolis tentürü (100 ml ılık suda seyreltilmiş tentürün 5 damlası).

Küçük çocuk suları ya da sıcak çay gargara nasıl 30-60 dakikada bir verilmelidir bilmiyorum.

Fizyoterapötik prosedürler

Pürülan boğaz ağrısı reçete edildiğinde:

 • Bademcikler üzerinde UHF (lenf düğümlerinde önemli bir artış ile);
 • elektroforez ve mikrodalga tedavisi;
 • oksijen prosedürleri;
 • iğne yapraklı banyolar.

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon aşağıdaki durumlarda reçete edilir:

 • hastalığın karmaşık seyri;
 • çocuğun pürülan inflamasyonun sık relapslarına olan eğilimi.

Özel olarak seçilmiş fizik tedavi (uzun), derin nefes alan solunum egzersizleri önerilir.

Önleyici tedbirler

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi içerir:

 • süper soğutmaların bastırılması;
 • yerel ve genel sertleştirme;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • ağız boşluğunun ve nazofarenksin (çürük, periodontal hastalık, sinüzit, larenjit) kronik hastalıklarının tedavisi.

Purulent boğaz ağrısı, öngörülemeyen sonuçlara sahip tehlikeli bir hastalıktır. Cerrahi müdahaleye duyulan ihtiyaç, iç organların ciddi kronik hastalıklarına yol açabilir. Pürülan tonsillitin kendi kendine tedavisi kabul edilemez.

 1. Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. Bu durumda, ilacın dozları çocuğun yaşı ve ağırlığına bağlı olarak doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Ve kandaki antibiyotik konsantrasyonu kesin olarak belli bir süre korunmalıdır (rölyef olsa bile, öngörülen kursun kesilmesi yasaktır).
 2. Hastalığın tedavisi sırasında, kardiyovasküler ve boşaltım sisteminin durumu izlenmelidir.
 3. Kesinlikle yasaktır herhangi bir termal prosedürler (inhalasyon, kompresler). Sıcaklık patojenik flora yoğun olarak çoğalır, iltihap kötüleşir.
 4. Aktarılan pürülan boğaz ağrısından sonra, çocuk 30 gün boyunca dispensif gözlemdedir. Bu sürenin sonunda testler yapılır. Tüm göstergeler doğruysa, o zaman bir de-kayıt işlemi gerçekleştirilir. Bir sapma tespit edildiğinde, çocuk uygun uzmana gönderilir.

Komarovsky, boğaz ağrısını web sitemizde görebileceğiniz ayrı bir programa ayırdı.

Bir çocukta pürülan anjina: Evde tedavi (antibiyotikler, durulama, halk ilaçları)

Pürülan anjina gibi bir şey aslında, ilaç bilinmemektedir. Bu cümle sadece konuşma dilinde kullanılır ve teşhisde onu göremezsiniz.

Bilimsel terminolojiye göre, lacunar veya foliküler anjinanın arka planında gelişen bir tonsillittir. Hastalık açık bir semptomatoloji eşliğinde şiddetlidir ve hızlı ve yetkin bir tedavi gerektirir.

nedenleri

Hastalık bakterilerin aktivitesine bağlı olarak gelişir: streptokok, stafilokok, diplokok, pnömokok ve diğerleri. Çeşitli faktörleri provoke edebilir. Doktorlara göre, çocuklarda pürülan anjinin en yaygın nedenleri hastalıklar ve kötü yaşam koşullarıdır:

 • influenza, parainfluenza, adenovirüs virüsleri;
 • Vücudun genel ve lokal hipotermisi;
 • olumsuz çevresel durum: gaz kirliliği, hava kirliliği, kimyasal üretimin yanında yaşamak;
 • keskin iklim değişikliği;
 • sabit nemlilik;
 • intoksikasyon,
 • ultraviyole radyasyonun aşırı bolluğu;
 • dengesiz, yetersiz beslenme;
 • fiziksel ve duygusal yorgunluk;
 • azalmış bağışıklık;
 • burun boşluğunda, ağızda, paranazal sinüslerde sık inflamatuar süreçler.

Birçok ebeveyn, çocuğu enfeksiyon kaynağından korumak için pürülan anjinin nasıl bulaştığıyla ilgilenmektedir. Genellikle bakteriler bademciklerdeki çocuklara yiyecek ya da havadaki damlacıklar ile ulaşırlar.

Okul öncesi ve ilkokul çocukları diğerlerinden daha sık hastalanırlar. 1 yıla kadar, hastalık çok zor ve çok sayıda komplikasyon ile doludur. Klinik resmin ne kadar erken ortaya çıktığı, tedavinin ne kadar hızlı reçete edileceği ve iyileşmenin geleceği.

Kelimelerin kökeni. "Bademcik iltihabı" terimi Latince "tonsilla" ya döner - bademcikler; "Angina" - Latince "ango" - Sıkmak, sıkmak; "Pus" - Eski Slavonik "σῆψις" - çürümeye.

semptomataloji

Özenli ebeveynler, herhangi bir yaşta çok belirgin ve tahammül edilmeleri zor olduğundan, bir çocukta pürülan anjinin semptomlarını asla kaçırmazlar. Genel durumun kötüleşmesiyle gözlenebilirler, yürümeye başlayan çocuk (konuşmaya zaten sahip olan), mutlaka ağrı sendromlarından şikayetçi olacaktır. Teşhis, boğazın yüzeysel muayenesine ve sıcaklık ölçümüne yardımcı olacağını doğrulayın.

Hastalığın ana belirtileri:

 • Yutulduğunda şiddetli ağrı, kulağa (boğazda ağrı eşlik eden hastalıklar ve bunların tedavisi hakkında, burada okuyun);
 • iştahı kırar ve iştah açar, çocuk yemek yemeyi reddeder;
 • zayıf uyku;
 • baş ağrısı;
 • genel sağlık ani bozulma, halsizlik: uyuşukluk, sinirlilik, ilgisizlik, verimliliği azalttı;
 • genellikle bir çocuk pürülan anjinada yüksek sıcaklıkta gözlenir, 40 ° C'lik bir işarete ulaşır - bu nedenle enfeksiyon kendini gösterir;
 • Yalnızca, hastalığın kronik bir forma geçtiği bir dereceye kadar tetiklendiğinde, pürülan boğaz ağrısı için sıcaklığı yükseltmeyin;
 • cilt solgunluğu;
 • ateş, soğuk ter;
 • bademciklerin büyüklükte büyütülmesi, iki parlak kırmızı topu andıran çıkıntı yapar; yüzeylerinde tamamen kaplayan, ancak daha çok adacıklar şeklinde lokalize olan bir pururent scurf oluşur;
 • Özellikle alt çene altında incelenen lenf düğümlerinin büyümesi.

Bütün bu pürülan boğaz ağrısı belirtileri genellikle keskin ve birlikte ortaya çıkar. Rahatsızlığın başlangıcından ateşe kadar, sadece 2-3 saat sürebilir. Bu göstergeler çok bireysel olmasına rağmen. Teşhisin sadece laboratuarda mümkün olduğunu, birkaç testi geçtiğini doğrulayın. Sadece doktor onlardan sonra tedaviyi reçete edebilir.

Görüşler farklıdır. Pürülan boğaz ağrısının kuluçka dönemi hakkında birçok bakış açısı vardır. Bazıları, hastalığın 1 günlük enfeksiyon içerisinde tam anlamıyla gelişebileceğine inanmaktadır. Diğerleri en az 5 gün sürmesi gerektiğini savunuyorlar. Büyük olasılıkla, böyle bir yayılma çocuğun bağışıklık durumuna bağlıdır.

tanılama

Baştan itibaren pürülan anjinin seyri çok zor olduğundan, çocuk hemen yardım etmek ister. İlk adım, hastalığın diğer anjina ve ARVI formları ile ayrıştırılmasıdır. Bunun için terapist veya kulak burun boğaz uzmanı aşağıdaki muayeneleri yapar.

 1. Pharyngoscopy - pürülan boğaz ağrısı tanıma için ana tanı yöntemi.
 2. Hastalık anamnezinin değerlendirilmesi, şikayetler.
 3. tonsillerinden irin yayma testlerinin birkaç tip gönderilir: kültür ortamının aşılama mikroorganizma türlerini belirlemek için, belirli bir antibiyotiğe olan hassasiyetleri, beta-hemolitik streptokoku tespit etmek için hızlı antijenik testler kullanılır; PCR analizi, DNA'ları ile çeşitli mikroorganizmalar kurar.

Hastalığın klinik tablosunun şüpheli bir boğaz ağrısı ile doğrulanması için, doktor çocuğu genel kan ve idrar testlerine yönlendirebilir. Sadece sonuçlara tedavi önerildikten sonra ve ebeveynler başlangıçta antibiyotik olmadan yapmanın bir yolu olmadığını anlamalıdır.

Eğitim programı. Pürülan boğaz ağrısı teşhisi yapılırken, sıklıkla polimeraz zincir reaksiyonu olarak deşifre edilen PCR kullanılır.

tedavi

Çocuklarda sık sık hasta olsa bile ve ebeveynler doktorun onları son kez atadığını mükemmel bir şekilde hatırlasa bile, çocuklarda pürülan boğaz ağrısının kendiliğinden tedavisi şiddetle tavsiye edilmez.

Gerçek şu ki, enfeksiyon farklı mikroorganizmalar tarafından meydana gelebilir. Ve sadece bir pus smearinden ekim yapmak hangi antibiyotiğin hassas olduğunu belirleyebilir. Bu nedenle, tedavi sadece tanıdan sonra ve tüm uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

ilaç

Çocuğun hızlı bir şekilde pürülan anjini tedavi edemeyeceği anlaşılmalıdır. En aktif tedavi 3 gün bile işe yaramaz. En az 7 gün, en fazla 2 hafta. mikroorganizmalar sadece gizleyebilirsiniz: ilaçların alımı başlamasından sonra 2-3 gün önemli bir gelişme gelse bile, hata yapma (sıcaklık poveseleet çocuğu çökmek, yemeye başlar).

Bu nedenle, hastalığın ortadan kalkmış gibi görünse bile, tedaviyi durduramazsınız. Ne zaman doktorunuz size bu ilacı ya da bu ilacı içmeniz gerektiğini söyleyecektir - çok fazla ve yeni salgınlar ve komplikasyonlardan kaçınmak için çocuğunuza vermeye devam edecektir. Pürülan boğaz ağrısının klinik tablosu farklı olduğundan, tedavi her bir semptomun ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

antibiyotikler

 1. Augmentin, Amoksiklav, Ekoklav, Flemoklav Soljutab: En yaygın olarak klavulanik asit ile birlikte amoksilin oluşan gruptan çocuklarda pürülan angina antibiyotikler.
 2. Çocuğun penisiline karşı alerjisi varsa, makrolidler kullanılır: Sumamed, Hemomycin, Azitrox, Macropen.
 3. irinli bademcik çocuklarda Sefalosporinler nadiren uygulanır: sefaleksin (Apo-Tsefaleks, Kefeksin, Ospeksin), sefuroksim (Aksetin, Zinnat, Tsefurus), sefiksim (Supraks, Pantsef). Son jenerasyon Seftriaksonun sefalosporin sadece bir hastane ortamında uygulanır.
 4. Genellikle pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi en az bir hafta devam eder.
 5. Belki de bir sprey inhaleri formunda bilinen tüm Bioparox içeren antibiyotik ilaçların yerel kullanımı. Aktif maddesi fusafungin'dir.
 6. Bazen pürülan boğaz ağrısı, sülfonamid antimikrobiyalleri Biseptol, Bactrim tarafından kullanılır, fakat zayıftır, bakteriler nadiren onlara tepki gösterir. Uygulamadan 2-3 gün sonra gelişme olmazsa, daha güçlü ilaçlar reçete edilir.

durulama

Antibiyotiklere ek olarak, doktor genellikle çocuğa günde 6 defa kadar pürülan anjina ile nasıl gargara yapılacağını önerir:

 1. Lugol, son zamanlarda etkilenen boğazın sulanması için uygun bir sprey olarak mevcuttur. Bu ilacın bir çözümü bademcikleri yağlayabilir.
 2. Antimikrobiyal ve rejeneratif spreyler: Kamerun, Geksoral, Miramistin, Stopangin, Klorofilit.
 3. % 3 hidrojen peroksit.
 4. % 1 İyodinol.
 5. Potasyum permanganat.
 6. % 2 borik asit.
 7. Rotokan, Stomatophyte.
 8. Furacilin çözeltisi: Yarım bardak su için 1 tablet.
 9. Üçlü çözüm: iyot, sodyum klorür, kabartma tozu, su.

Genellikle gerçeği ile karmaşık irinli tonsillit tedavisinde üç yaşından küçük çocuklarda düzgün boğaz durulayın nasıl bilmiyorum ve bu süreçte ilacın belli bir miktar yutmak olabileceğini. İçeride uygulandığında çoğu sağlık için tehlikelidir. Bu nedenle, bu yaş için, her türlü şekerler tavsiye edilir: Seppteth, Pharyngept, Grammidin, Strepsils, Strepfen, Dr. Mom, Carmolis.

ateş düşürücü

Çocuklarda pürülan anjina, hastanın durumunu rahatlatmak için getirilmesi gereken yüksek bir sıcaklığa eşlik eder. Bu amaçla, antipiretik ilaçlar reçete edilir:

Bebekler için fitiller uygundur, 2-3 yıl içinde tatlı bir şurup verebilirsin. Antipiretik olarak aspirin sadece 12 yıl ile önerilir.

Halk ilaçları

Çocuğa pürülan anjina teşhisi konulduysa, evde tedavi sadece doktorun izni ile yapılmalıdır. Bu durumda en zararsız papatya suyu bile genel tedavi planına uymayabilir ve iyileşmeyi engelleyebilir. Genellikle halk ilaçları şifalı otlar gerektirir.

 • Bitkisel yağlar ile bitkilerin kaynatma ile gargara: deniz topalak yağı ile papatya, okaliptüs yağı ile calendula.
 • Ahududu, bal, limon, nane, köpek gülü, ıhlamur, kekik, kimyon veya anason ile çay.
 • Bal, tereyağı, çikolata ile ılık süt.
 • Bıldırcınların propolis çözümüyle tedavisi.

Sadece antibiyotiksiz pürülan boğaz ağrısının tedavisi imkansızdır. Bu, komplikasyonların gelişmesini ve en istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Tüm ebeveynler, çocuklara ne kadar uzun süren anjina sürdüğünü öğrenmek için sabırsızlanıyorlar, böylece hasta mümkün olan en kısa sürede işkenceyi bırakıyor. İyileşme sürecini hızlandırmak hastalık sırasında çocuğa yeterli bakım sağlar.

 1. Hastalığın, enfeksiyon kaynağı olabileceğinden, diğerlerinden izole edilmesi gerekir.
 2. Yatak istirahatı.
 3. Kaşıntılı ürünlerden hafif, tahriş edici olmayan bir diyet. Turşular, turşu, sigara, baharatlı baharatlar hariçtir.
 4. Vitamin tedavisi.
 5. Bol sıcak bir içecek.
 6. Boğazda hiçbir ısınma sıkıştırması olmamalıdır: mikroorganizmanın çoğalmasını ve enfeksiyonun daha da yayılmasını teşvik edecektir.

Bu bilgi sadece bir giriş olarak verilmiştir, ancak pratik eylem için bir rehber değildir. Sadece uzman bir doktor, bu durumdaki çocuklarda anjinin nasıl tedavi edileceğini doğru bir şekilde söyleyebilir, çünkü bu durum birbirinden çok farklı ve benzer değildir. Tavsiyesinin ardından, belirli bir hastalıktan sonra, alas nadir olmayan komplikasyonları önleyecektir.

komplikasyonlar

Aşırı ya da yetersiz tedavi bir takım komplikasyonlara yol açabilir. Pürülan boğaz ağrısının erken sonuçları bademciklerin yakınında bulunan doku ve organların enfeksiyonu ile ilişkilidir. Bunlar şunları içerir:

Bu hastalıklar acil tıbbi bakım gerektirir, ancak tedavi tamamen geçtikten sonra. Daha sonra çocuklarda pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları, hastalıktan bir ay sonra ortaya çıktı. Bu olabilir:

 • artrit;
 • romatizmal kalp hastalığı;
 • poststreptokokal glomerülonefrit.

Bu hastalıklar her zaman% 100 iyileşme sağlamayan çok uzun ve karmaşık bir tedavi gerektirir. Bir engelle bittikleri zamanlar vardır. Pürülan anjina, komplikasyon riski olan bir tedavi sürecine girmekten daha kolay önlenebilen bir hastalıktır. Profilaksi bu kadar çaba ve harcama gerektirmez. Onun hakkında her zaman hatırlamanız gerekiyor.

Referans için. Çocuklarda pürülan anjina, sıklıkla, yakın-modal selüloz dokusunda iltihaplanma lokalize olduğunda, başka bir tür anjina olan paratonsillar apseye akar. Bu olursa, yeni ilaçlarla yeni bir tedavi kursuna girmek zorunda kalacaksınız.

önleme

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının spesifik koruyucu önlemleri yoktur. Enfeksiyonu önlemek için, ebeveynlerin çocuğun sağlığına daha dikkatli olması gerekir. Doğru yaşam tarzına özen gösterilmesi ve temel hijyen kurallarına uyulması ve hastalığın önlenmesidir. Bu öğeler kesinlikle tüm yetişkinler tarafından bilinir, ancak bunların hepsini gerçekleştirmeye istekli değildir:

 1. Doğru beslenme.
 2. Tam dinlenme.
 3. Günün rejimine uygunluk.
 4. Aktif yaşam biçimi.
 5. Herhangi bir hastalığın zamanında teşhis ve tedavisi.
 6. Genel güçlendirme prosedürleri (sertleştirme, şarj etme).
 7. Spor yapmak.

Her yaştaki çocuklarda pürülan anjina çok zor ve her iki ebeveynden sabır ve sabır gerektirir. Kendi kendine aktivite ve ev deneyleri olmadan reçete edilen tedaviye bağlılık, komplikasyon olmaksızın iyileşmenin gerçek yoludur.

Bu sinsi hastalık, semptomların ilk sakinliğinde aynı antibiyotikleri terk ederseniz en beklenmedik sonuçlara yol açabilir. Bu, iki kötülüğün daha azının seçildiği, yani, tehlikeli bir enfeksiyonun tedavi edilemediği antibiyotik tedavisi olduğunda geçerlidir.

Yıkama kozmetiklerinin tehlikeleri hakkında çeşitli sonuçlar vardır. Ne yazık ki, tüm yeni mumyalar onları dinlemiyor. Şampuanların% 97'si tehlikeli bir madde olan Sodyum Lauril Sülfat (SLS) veya analoglarını kullanır. Bu kimyanın hem çocuklar hem de yetişkinlerin sağlığı üzerindeki etkisi hakkında birçok makale yazılmıştır. Okuyucularımızın talebi üzerine en popüler markaları test ettik.

Sonuçlar hayal kırıklığı yarattı - en çok tanıtılan şirketler bu en tehlikeli bileşenlerin varlığını gösterdi. Üreticilerin meşru haklarını ihlal etmemek için belirli markaları adlandıramayız. Tüm testlerden geçen tek şirket olan Mulsan Cosmetics firması 10 üzerinden 10 puan aldı. Her ilaç, tamamen güvenli ve hipoalerjenik olan doğal maddelerden yapılmıştır.

Kozmetik ürününüzün doğallığından şüphe duyuyorsanız, son kullanma tarihini kontrol edin, 10 ayı geçmemelidir. Kozmetik seçimi yapmaya yaklaşın, bu sizin ve çocuğunuz için önemlidir.

Çocuklarda pürülan anjina

Çocuklarda pürülan anjina - akut tabii ile karakterize edilen bir hastalık, bir enfeksiyöz etyolojisi, hızla gelişen ve yüzeyleri pürülan kitleler üzerinde oluşumu ile patolojik sürecin bademcikler bir kitle ile genellikle oldukça şiddetli zehirlenme sendromu. Nadiren daha nadiren pnömokok streptokok, stafilokok veya - Bu bulaşıcı hastalığın ana kaynağıdır, genellikle hasta bir çocuğa ya da destek ani nedeni irinli farenjit vermektedir. Bu hastalık için sıcaklık neredeyse her zaman yeterince yükselir, azaltmak zordur.

Pürülan anjina için antibiyotikler, bu enfeksiyonda kullanılan en önemli ilaçlara aittir ve önerilen dozajlarda ağırlık ve yaş ile reçete edilmelidir. Bu enfeksiyöz patoloji ile komplikasyonlar, kural olarak, yanlış veya yetersiz tedavi ile veya çocuklarda yeterince zayıflamış immün yanıt ile gelişir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın süreci, çocuğun organizmasının, özellikle okul öncesi ve okul eğitim kurumlarına devam ederken sürekli olarak karşı karşıya olduğu zararlı mikroorganizmalara direnme yeteneğine dayanır. 3 yaş ve üstü çocuklarda en sık teşhis edilen pürülan anjina, yaklaşık 10 yaşına kadar.

bebekler irinli bademcik çok nadir gelişir olmasına rağmen, oldukça zor gerçekleşir ve onun gelişimi için ana tetikleyici faktör kötü hijyen anne, bir tedavi meme, şişe düzeltmek için başarısızlık yanı sıra bulaşıcı hastalarla doğrudan temas vardır.

en sık streptokoklar tarafından temsil edilen irinli bademcik iltihabı, nedensel maddesi, stafilokok nadiren solunum yolu ile veya sindirim sistemi yoluyla bebek tarafından yutulur. Başlangıçta, ağızda bulunan ve vücudu koruma işlevini yerine getiren bademcikler tarafından yakalanır. Zayıf bağışıklık durumunda, bademcikler enfeksiyonun etken maddesiyle baş edemez ve çocuk hastalanır. Hastalığın da alçaltılmış bağışıklık oluşumu da soğuk mevsimlerde özellikle önemlidir, toplam vücut hipotermi, katkı, el hijyeni, hem de kullanım öncesinde ürünleri, örneğin diş eti iltihabı, stomatit, diş çürük gibi ağız boşluğu içindeki bir kronik enfeksiyon lezyonların varlığı düzensizlik. Çoğu zaman bu, örneğin piyelonefrit, deri lezyonları gibi vücutta çeşitli iltihaplı iltihaplı işlemlerin varlığına katkıda bulunabilir.

Patojenler gibi yaygın nesneleri kullanarak gerçekleştirilebilir olabilir hava veya öksürük, konuşma, hapşırma, öpüşme uyguladığı aerosol, ve kolları ve temas ev iletim yöntemi içermektedir, iki temel yolu, çocuğun vücut girebilir oyuncaklar, havlular, bulaşıklar.

Çok yönlü tanı testleri, ne zaman çocuk genellikle irinli anjina meydana geldiği tespit edilmiştir hemolitik streptokok olarak patojenin etkisi. Stafilokoklar ve karışık floranın bir varyantı gibi bazı mikroorganizmalar daha az sıklıkla izole edilir. Pürülan anjina gibi tehlikeli bir bulaşıcı hastalığın olası tüm patojenleri var olabilir ve bir kişinin derisinde normaldir. Hemolitik streptokok patojenik etkisi en iyi bilinen ve zarar verici etkisi streptokinaz, hemolisin, streptolizin dikkate alınarak bunlar arasında toksin çeşitli üretme aktivitesine bağlı olarak gelişir. Bu vücutta neden olur ve özellikle çocuk için oldukça ağır tolere zehirlenmesi sendromu geliştirir.

Çocukta pürülan boğaz ağrısı belirtileri ve belirtileri

2 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina genellikle lacunar ve foliküler gibi iki şekilde gelişebilir. angina tipik belirtileri folikül, ödem ve kolayca herhangi bir iz bırakmadan pürülan plak kaldırma olasılığı nedeniyle bademcikler boyutunda anlamlı artış açılması ile sonuçlanır, bademcik boşlukları irin laküner oluşumudur. Bademcik iltihabı ve folikül geçişle birlikte, derinlemesine bademcik lezyonlar ile karakterize edilen, ancak daha yüzeysel bulunur, bunların önemli şişme ve her iki tarafta amigdala tüm yüzeyini uyku moduna ayrı ayrı küçük prizler, olduğu gibi, aynı zamanda, bulunan pürülan plak ayrılması için yetersizlik. Nekrotik ve flegmon gibi formlar da vardır, ancak bunlar nadirdir ve irin ile dolu boşluklar olarak temsil edilir.

Çocukta 3 yıl ve diğer yaştaki çocuklarda pürülan anjina, patojenik mikroorganizma ile doğrudan enfeksiyon sürecinden 3-5 gün sonra kendini gösterir. Bununla birlikte, inkübasyon süresi, vücudun savunma mekanizmalarına doğrudan bağlı olan çok daha kısa olabilir. Çoğunlukla, birçok ebeveyn, çocuğun genellikle anjinaya neden olduğu bir andan endişe duymaktadır. Bu öncelikle bağışıklık sisteminin durumuna, bakterilerin patojenik etkilerine dayanma yeteneğine bağlıdır.

Başlangıçta, çocuklar zayıflıktan şikayet etmeye başlarlar, kaprisli, vızıltılı, yemek yemeyi reddederler, boğaz ağrısının oluşmasından şikayet ederler. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık hemen hemen eş zamanlı olarak yukarıdaki semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte ortaya çıkar ve çok çabuk oluşur. Ateş, 39-40 ° C gibi yüksek rakamlara ulaşarak, vücutta güçlü bir ürperti, bir ağrı ile birlikte olabilir. Kural olarak, bir çocukta 2 yıldır pürülan anjina, çok gelişmiş zehirlenme sendromu ile tolere etmek çok zordur.

Dahası, bademciklerdeki boğazda oldukça kısa bir süre içinde, sık sık yeşil renkte kirlilik içeren kirli beyaz veya kirli sarı leke, hoş olmayan bir kokuya neden olur. Çoğunlukla, çocuklar tamamen yemek yemeyi reddedebilir, hatta sert içebilirler, konuşmak çok acı verici olur, bazen kulağa ağrı kesilebilir. Ağız boşluğunu incelerken, hem bademcikler hem de palatine kemerler açısından parlak hiperemi vardır, ancak posterior faringeal duvarın tutulumu yoktur. Görünüşte bademcikler ödemli, büyüklükte büyütülmüş ve pürülan bir kaplama ile kaplanmıştır. Lacunar formu ile, dökülme yaygındır, birbiriyle birleşir, ancak bademciklerin yüzeyini asla terk etmez. Foliküler formda, sadece bademcikler, pürülan birikintiden etkilenir ve plak, füzyona eğilimli olmayan ayrı tıkaçlar şeklinde görselleştirilir. Bazen bademciklerden biri, foliküler formdan ve diğer lacunardan, reçete edilen tedavi şeklinde etkilenebilir, ancak bu hiçbir şekilde etkilemez.

Çoğu zaman 3 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina, çoğunlukla boyunda, alt çene yerleşimli lenf düğümlerinde bir artış ile ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu semptom, boyunda şişlik olan laringeal ödem gibi zorunlu değildir. Genellikle, küçük çocuklarda hastalık, karın ağrısı, ishal, kusma gibi birkaç atipik semptomla da ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan anjina, organizmalarında, asla unutamayacağınız oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar arasında, daha sonra gelişen piyelonefrit, stenoza larenjit, kalp krizi, miyokardit oluşumu ve daha sonra romatizma, paratonsillar apseler ile böbrek hasarı sayılabilir. Nadiren, ancak, çocuklarda sepsis vakaları gelişir.

Tıbbi uygulamada, genellikle, erken ve geç olarak, pürülan boğaz ağrısı komplikasyonlarını izole etmek gelenekseldir. Erken komplikasyonlar hastalık döneminde ortaya çıkar ve enfeksiyöz sürecin, örneğin orta kulak iltihabı, paratonzil apsesi gibi yakın yerleşimli dokulara yayılmasıyla temsil edilir. Geç komplikasyonlar iyileşmeden sonra 3 hafta veya daha sonra ortaya çıkar ve artrit, romatizmal kalp hastalığı, böbrek hasarı gibi patolojiler tarafından temsil edilir. Çoğu zaman, vücudun komplikasyonlar biçimindeki böyle bir reaksiyonu, zamansız başlatılmış doğru tedaviyle ya da hiç yokluğunda ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı teşhisi

virüslü ile olası bir temas kurarak, hem de tarafından laboratuvar tarafından gerçekleştirilen denetim ek yöntemler atama sırasında hastanın görsel inceleme, dikkatli tarih tarafından yürütülen Teşhis irinli anjina çocuklar.

Bir çocuğu muayene ederken, aşağıdaki belirtiler birkaç işarettir, eğer bulunursa, cerahatli boğaz ağrısı ön tanısı yapılır:

- Sıcaklığın ve belirgin sarhoşluk sendromunun keskin yükselişinin gelişmesiyle hastalığın hızlı başlangıcı;

- bademciklerin parlak hiperemi ve üzerlerinde pürülan bir kaplama oluşumu ile birlikte boğazda ani bir ağrı;

- Boyundaki genişlemiş lenf düğümleri.

Pürülan anjina hastalarının gelişmesiyle birlikte burun akıntısı, öksürük rahatsız edilmediği unutulmamalıdır. Patolojik süreç sadece ağız boşluğundaki bademcikleri etkiler. Her iki bademcik üzerinde pürülan çökellerin varlığı bu patoloji için zorunlu olarak kabul edilir.

En sık kullanılan laboratuvar tanı yöntemleri şunlardır:

- pürülan boğaz ağrısının gelişmesiyle, beyaz kan hücrelerinin veya lökositlerin sayısındaki bir artışın, artmış ESR'nin yanı sıra formüldeki çubukların sayısındaki bir artış ile genel kan testinin atanması;

- Bu teşhisi olan çocuk için genel bir idrar testinin, böbrek hasarı şeklinde pürülan boğaz ağrısının bir komplikasyonunu saptamak için reçete edilmesi zorunludur;

- Kanın biyokimyasal analizinde C-reaktif protein miktarında bir artış tespit edilir;

- Çocuklarda irinli farenjit teşhisi yeterince hızlı yöntemler özel olarak tasarlanmış testlerin yardımıyla hızlı tanı olarak kabul, ancak kullanımı nedeniyle düşük duyarlılık için negatif sonuç verme ihtimalinin farkında Orofarenksin sağ çit yapmak için çok önemlidir edilir;

- Pürülan boğaz ağrısının tanısında sıklıkla PCR yöntemi kullanılmamakla birlikte, yüksek hassasiyet ve doğruluk nedeniyle unutulmamalıdır, ancak çalışmanın sonucu sadece birkaç gün sonra elde edilebilir;

- kültür ekim veya orofarenks, yani bademcik yüzeyinden bez alınmasına dayanır bakteriyolojik bir yöntem, bir yöntem olup, bununla birlikte, gelişme pürülan tonsilit neden oldu, fakat, aynı zamanda bir ya da diğer antibakteriyel ilaçların duyarlılığını ortaya çıkarmak için patojenin sadece türünü belirlemek için, Aynı zamanda birkaç gün boyunca sonucu beklemeniz gerekir.

semptomlara enfeksiyonların yeterli sayıda buna benzer çünkü çocuklarda irinli tonsillit ayırıcı tanı daima iltihaplı bademcik iltihabı ile sonuçlanan zaman teşhis olmayabilir, oldukça dikkatli ve ihtiyatlı yapılmalıdır. Bu durum, aynı zamanda, sadece bir elle ve pürülan plağı bunun oluşumu ile lezyon bademcik, özelliği anjin Simanovsky Vincennes örneğin bademcikler üzerinde pürülan baskın, ortaya çıkardı hastalıklar için geçerlidir. Difteri da, yara yüzeyi bırakmadan kaldırmak için ona spatula ile aynı plak tek bademcik etkilenebilir mümkün değildir ve plak damakta yayılır. enfeksiyöz mononükleoz gibi bir hastalık, kan mononükleer hücreleri ve plazma hücrelerinin belirli bir analiz, hem de çocuklarda lenf düğümlerinin hemen hemen tüm gruplarda bir artış belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Oldukça sık irinli bademcik bademcikler bir mantar enfeksiyonu ile karışabilir, ancak orofarinksin neredeyse tüm yüzeyi hiçbir sıcaklık ve baskınlar sadece üzerlerinde bulunan, ancak olabilir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının klasik tedavisi

Pürülan anjinin evde veya hastanede tedavisi sıklıkla patolojinin şiddetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Ayrıca önemli olan çocuğun bağışıklık sisteminin genel durumu, yani herhangi bir bağışıklık yetmezliği varsa, çocuğun hastaneye yatırılması gerekir, çünkü bu gibi durumlarda komplikasyon riski çok yüksektir. Ayrıca, küçük çocuklar için durağan koşullarda boğaz ağrısı tedavisi uygulanması tavsiye edilir, yani 2 yaşında ve daha küçük bir çocukta pürülan anjina tespit edilirse, tıbbi personelin gözetiminde tedavi edilmesi en iyisidir.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi için aşağıdaki öneriler vardır:

- Özellikle yüksek sıcaklık reaksiyonu sırasında, patoloji gelişiminin ilk günlerinde yatak istirahatinin zorunlu olarak gözlenmesi;

- Yemekler yüksek kalorili, sıcak, en iyi buhar veya haşlanmış olmalı, baharatlı çeşniler eklenmeden, baharatlar, kızartılmış, tütsülenmiş, tuzlanmış;

- Çocuğun özellikle yüksek sıcaklıklarda zehirlenmenin maksimum etkisini azaltmak ve dehidrasyonu önlemek için sıcak çay, komposto, yabani gül suyu gibi büyük miktarda sıvı tükettiğinden emin olun;

- Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, olası komplikasyonların tedavisi ve önlenmesi için en önemli ilaçlardan biridir;

- Ayrıca çocuğun genel sağlığını kolaylaştırmak için semptomatik tedaviyi ihmal etmek imkansızdır.

Çocuklarda pürülan anjinin tedavisinde çok önemli bir nokta, durulamaların kullanımı, boğulma için özel drajelerin kullanılmasından oluşan boğazın uygun tedavisidir. Boğazın çeşitli antiseptiklerle tedavi edilmesi tavsiye edilmez, çünkü onların etkilerinin temeli, bademciklerin mukoza zarının bütünlüğünün bir ihlalidir, ki bu da iyileşme sürecini sıkılaştırır.

Durulama çözeltileri olarak, Miramistin, Iodinol, Furacilin gibi kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca bitkisel hammaddelerin bir kaynatılmasıyla, örneğin papatya, calenduladan da gargara yapabilirsiniz. irinli tonsillit tedavisi için lokal ajanlar genellikle Ingalipt, Proposol, Geksoral ve diğerleri gibi bu tür spreyler kullanılır gibi, ancak, 2 yaşın altındaki çocuklar yüzünden bronkospazm olası gelişmenin bunları kullanamaz unutulmamalıdır. Bioparox gibi topikal uygulama için iyi kanıtlanmış bir ilaç. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık her zaman yüksek rakamlara ulaşmak mümkün olduğundan antipiretik ilaçlar kullanmak için gereklidir. irinli bademcik genellikle bademcikler şişlik geliştiğinde yana, böyle Parlazin, Zodak, loratadin gibi farklı antihistaminikler, atama önerilir. Tonzilgon, bitkisel bir preparat, çok iyi kanıtlanmış, damlalarda mevcuttur ve kullanımı kolaydır.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, patojen üzerinde hareket edebilecekleri için zorunlu ilaçlardır. Bir grup antibakteriyel ilaç seçerken, pürülan bademcik iltihabının en sık nedeninin streptokok olduğu bilgisinden yola çıkılmalıdır. Çoğunlukla bakteriyolojik aşılama sonuçlarını beklemek mümkün değildir, çünkü bu uzun bir süreçtir ve tedaviyi hemen reçete etmek gereklidir. Bu nedenle, sıklıkla geniş bir etki spektrumuna sahip olan antibiyotiklere ait bir grup penisiline tercih edilir. Çocukların genellikle bir süspansiyon olarak almaları tavsiye edilir. Bir grup penisilin uygulamasının imkansızlığı durumunda, makrolidler veya sefalosporin serisi antibiyotikler reçete edilir. Eşzamanlı olarak antibiyotik almakla birlikte, probiyotiklerin, bağırsak sisteminin normal mikroflorasını koruyabilen ve disbiyoz gelişimini önleyebilen ilaçların kullanılması çok önemlidir. Bu ilaçlar Lineks, Bactisubtil, Lactobacterin, Bioflora içerir.

Doktor tarafından reçete edilen tedaviye tam uyumu 3-4 gün arasında, kural olarak, normal olarak normalize edilmeli, boğazdaki ağrı yavaş yavaş azalır. Hastalığın ilk semptomatolojisinin başlangıcından itibaren 8-10 gün içinde, çocuk tamamen iyileşir, ancak bu sadece doğru patojenetik tedavi sürecini geçerken olur.

Evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Cerahatli bademcik evde tedavi etmek yasak değildir, ancak biz oldukça bulaşıcıdır ve evler hala küçük çocuk veya hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ise, onların daha sonraki enfeksiyon ile dolu olduğunu unutmamak gerekir. Bunu önlemek için birkaç basit koşulun gözlenmesi gerekir:

- Hasta bir çocuk mutlaka ayrı bir odada, sağlıklı aile üyelerinin geri kalanından bir oda olmalıdır ve mümkün olduğu kadar onlarla iletişime geçmemeye çalışmalıdır;

- Onun için bireysel çatal bıçak takımı, yiyecek alacağı mutfak eşyaları ve havluları derhal ayırmak gerekir;

- Hastalık çeken anjinin bir çocuk olduğu oda, her gün havalandırılmalı, günde en az 2 kez nemlendirilmeli ve optimum sıcaklık ve nemin korunması gereklidir;

- Hastalık döneminde hasta çocuklarda, oyuncaklarla birlikte kullanılmamalıdır;

- Hasta bir çocuğa bakarken, sağlıklı bir kişiye maske takmanız tavsiye edilir.

- Özellikle yüksek ateşle birlikte semptomatolojinin ilk 24 saatinde, hasta yatağı ile hasta yatağının zorunlu olarak uyulması.

Tüm hastanede tedavi atanan ve evde kullanılabilir, ama biz uzun süreli ateş sırasında dehidratasyon gelişme devletin bozulması durumunda derhal tavsiye almalısınız ve mümkünse hastaneye çocuk olmak unutmamalıyız.

Genellikle pürülan boğaz ağrısı tedavisi 2 aşamaya ayrılır: patojenik ve semptomatiktir. Tedavinin patojenik aşaması, zorunlu randevu ve antibakteriyel ilaçların uygulanmasını içerir. Çocuk evde ise, hastanın yaşına bağlı olarak tablet veya süspansiyon şeklinde verilir. Kural olarak, çocuklar için 5-6 yıla kadar bu ilacın sıvı formu önerilir ve 6 yaşından büyük çocuklar ve tablet şeklinde uygulanabilir. en sık reçete penisilinler, bunlar geniş bir aktivite spektrumuna sahip olması ve pürülan bademcik iltihabı neden olabilir streptokoklar, stafilokoklar, pneumococci ve diğer mikroorganizmaların vücutta üretimini etkileyebilecek gibi. Penisilin veya almalarına izin vermez başka nedenlerle intolerans durumunda, sefalosporinler veya makrolitten kullanılması önerilir.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, sadece zararlı mikroorganizmaları etkileyebildikleri için reçete edilmelidir. Başvurularının süresi en az 5-7 gün olmalı ve çocuğun tedavi görmesi durumunda sadece ilgili hekimin bu sınırları belirlemelidir.

Semptomatik tedavi, bir çocukta pürülan anjinada ortaya çıkan tüm patolojik semptomları düzeltmeyi amaçladığı için, daha az önemli değildir. Örneğin, şurup hazırlanması Ibufen şeklinde öngörülen sıcaklık antipiretik azaltmak için. Bir çocukta pürülan anjinadaki sıcaklığın oldukça zor ve yavaş olduğu her zaman unutulmamalıdır. Ödemdeki bademciklerin giderilmesi için antihistaminikler alınması önerilir, örneğin Parlazin. Boğazın özel antiseptik çözeltilerle veya şifalı bitkilerle durulanması çok önemlidir, hatta sıradan kaynamış ılık su ile de yapmak mümkündür. Bu prosedür günde 4-5 defadan fazla tavsiye edilmez. Durulamadan sonra boğazın ilaç ile örneğin Ingalipt ya da Hexoral gibi bir sprey biçiminde işlenmesi iyidir. Bazen tedavi eden doktor, bileşimde bir antibiyotik içeren boğaz Bioparox spreyinin tedavisi için tavsiye edilebilir.

Ayrıca, çocuğa sıcak çay, meyve içecekleri, komposizyonlar şeklinde bol miktarda sıvı vermek de eşit derecede önemlidir. Çocuk reddederse onu yemeye zorlamayın. Boğazdaki ağrının düzgün bir şekilde tedavi edilmesiyle, çocuklarda bile dinlenmeye bırakılırlar, bırakacaklar ve çocuk normalde yemek yiyebileceklerdir. Bu bademcik mukoza ve epitelizasyon ihlali daha büyük tahriş katkıda gibi, hastanın pürülan bademcik iltihabı sunulan gıda, tuz ve baharatlar ilavesi olmadan, püresi veya rendelenmiş, hafif şeklinde, her zaman sıcak olduğundan emin olmak için gereklidir.

Çocuğun bağışıklık sisteminin enfekte olmuş bir mikrobiyal maddeye direnmesine yardımcı olmak için, tüm olası immünmodülatör ilaçların kullanılması tavsiye edilir.

Reçeteli antibiyotikler alarak, doktorun tüm önerilerine sıkı bir şekilde uyulması durumunda, tedavi mutlaka başarılı olacaktır ve çocuk hızlı bir şekilde iyileşebilecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit ile sıkıştırır

Farenjit ile kompresyon, ilaçlar, yatak istirahati almak gibi bir tedavi unsuru kadar önemlidir. Doğru, bir kompres koymak doğrudur - tam bir bilim. Bu prosedürün istenen sonucu getirmesi için, sadece ana tarifleri bilmek değil, aynı zamanda sıkıştırmak da mümkün.

Çocukta gevşek bademcik nedenleri ve tedavi yolları

Büyümüş, iltihaplı veya gevşek bademcikler hakkında konuşurken, nazofarenkste bulunan spesifik nazofaringeal veya palatine bademcikler anlamına gelir.