Loading

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Farklı yaştaki çocuklarda pürülan bademcik iltihabı (tonsillit) KBB doktoru ve çocuk hekiminin pratiğinde en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalığın bir çocukta tedavisi, hastalığın ciddi komplikasyonların gelişmesine ya da kronik bir aşamaya gelmesine neden olabileceğinden, kapsamlı ve zamanında olmalıdır.

Görünüm nedenleri

Hastalığın ana sebebi, solunum sırasında bebeğin bademciklerinin mukoza zarına düşen ve inflamatuar bir sürece neden olan bir grup piyojenik bakteridir (streptokok, stafilokok vb.). Bu aşağıdaki faktörler tarafından kolaylaştırılmıştır:

 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması;
 • düşük sıcaklıklara maruz kalma;
 • çevresel faktörler (gaz, toz, vb.);
 • gıdalarda vitamin ve mineral eksikliği;
 • psiko-duygusal aşırı yüklenme.

Çocuklarda pürülan anjina bademciklerdeki travmatik hasarlar ile gelişebilir veya mikroplar vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarından bademciğe girebilir.

semptomlar

Çocuklarda pürülan akut tonsillit, yaygın ve lokal belirtilerle kendini gösterir. Semptom, bebeğin yaşından, patojenin özelliklerinden ve eşlik eden hastalıklardan etkilenir.

Fotoğraf pürülan anjina üzerinde

Bir çocukta pürülan boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • yükselen sıcaklık, titreme, zayıflık;
 • Boğazda ağrı, yutma ile artar. Küçük bir hasta yemeyi reddeder.
 • bademciklerin ödemi, solunum problemlerine neden olabilir ve konuşma bir burun haline gelir;
 • lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir;
 • tükürük salgısını artırır;
 • Boğaz incelendiğinde bademcikler şişer, kızarır ve beyaz-sarımsı kaplamalarla kaplanır.

Kan testi endikasyonları akut inflamatuar süreç için karakteristiktir: lökosit sayısı artar, ESR artar, vb.

1-2 yaş çocuklarda pürülan boğaz ağrısının ayrı nüansları

 • bebeklerde anjinin ilk yılı nispeten azdır;
 • lokal semptomların genel belirtileri;
 • konvulsif nöbetler ve bilinç kaybı gelişebilir;
 • 1-2 yıl çocuk yemek yemeyi ve hızlı bir şekilde kilo vermeyi reddeder;
 • Enflamatuar süreç hızla diğer bademciklere yayılır;
 • genellikle ilk yıl bir çocuğun anjina ile gastrointestinal kanal lezyonları vardır: ishal, kusma, vb.

Tedavinin prensipleri

 • Bir çocukta pürülan boğaz ağrısının tedavisi kapsamlı olmalı ve olası komplikasyonları önlemeyi amaçlamalıdır.
 • Tedaviye antibakteriyel ilaçların atanmasıyla başlayın. İlk yıldaki hastalar için, meyve katkı maddeleri ile şurup şeklinde üretilen penisilin serisinin antibiyotikleri seçilmiştir. Penisilinlere alerjisi sefalosporinleri veya makrolidleri seçerken.
 • Sıcaklığı azaltmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için çocuk parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçları kullanır. Küçük çocuklar için bu ajanların rektal fitiller şeklinde kullanılması tercih edilir. Bu durumda, alerjik reaksiyon riski azalır, çünkü şuruplar ve tabletler aromatik katkı maddeleri içerir.
 • Lokal tedavi, rezorpsiyon için durulama, boğaz spreyleri ve pastillerden oluşur. Donanım inhalasyonlarını, şifalı bitki veya ilaçların şifrelerini kullanarak kullanabilirsiniz.
 • Hastalığın tedavisi yatak istirahati, koruyucu diyet ve büyük miktarda sıvı alma ile uyumu içerir.

Doktor yorumları

Bir çocukta pürülan anjina, bir bebek ve ailesi için ciddi bir testtir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaş kategorisine uygun ve zamanında olmalıdır. Yaşına bağlı angina tedavisinin bazı özelliklerine dikkat edin:

 • Durulama ile tedavi, 2-3 yıllık bir yaşamla başlar. Bu yaşa kadar, bebeğin bir bardaktan veya şişeden sulandırılmış bir papatya çiçeği suyu içerisinden içilmesi önerilebilir.
 • İyot ve tuza dayanan durulamalar, çocuklarda nadiren kullanılır, çünkü iyodine karşı alerjik reaksiyonların sayısı artar. Ayrıca, bu maddeler ağrının artmasına neden olan kuvvetle kuru farengeal mukozasıdır.
 • Terapi şemasındaki şişliği gidermek için genellikle antialerjik ilaçlar kullanılır. Fenistil damlalar hayatın ilk yılından itibaren çocuklar için uygundur.
 • Tedavi, antibiyotik alan arka plana karşı bağırsak mikroflorasını düzeltmek için probiyotikleri (Linex, vb.) Içerir.
 • Vitamin komplekslerinin anjina ile alınmasının yararları tartışmalıdır, ancak daha yüksek dozlarda C vitamini alınması tavsiye edilir.
 • Yaşamın ilk yılındaki çocuklar ve bağışıklığı azaltılmış hastalar, immünomodülatör etki (Wiferon, vb.) Ile antiviral süpozituvarlar reçete edilebilir.
 • Çoğu sprey ve pastil, sadece üç yıl sonra bebeklerde kullanım için izin verilir.

Pürülan boğaz ağrısının uygun tedavisi, bebeği hastalığın geçişinden kronik bir aşamaya kadar koruyacak ve ciddi komplikasyonların gelişmesine izin vermeyecektir.

Çocuklarda pürülan anjina: semptomlar, tipleri, tedavisi, komplikasyonlar

Ebeveynler genellikle angina'yı ARVI ile karıştırırlar. Bu rahatsızlıkların en meşhur tezahürü, yutulduğunda boğazda kızarıklık ve ağrıdır. Ancak, anjina çok daha tehlikelidir, çünkü ciddi komplikasyonlar verebilir ve oldukça farklı bir şekilde tedavi edilir. Diğer hastalıklardan nasıl farklı olduğunu anlamak önemlidir. Angina ile çocuk boğazda iltihaplıdır. Durulama ve spreylerle tedavi edilmek için işe yaramaz. Ana şey sadece ev prosedürlerine dayanarak zarar vermek değildir. Tam bir antibiyotik tedavisi için bir doktoru ziyaret etmek gereklidir.

Pürülan anjina nedir

Pürülan anjina veya akut bademcik iltihabı, dil kökünün yakınında bulunan bademciklerin iltihaplanmasıdır. Bademcikler (bademcikler), vücudun bağışıklık sisteminin organlarından biridir ve onu patojenik bakterilerin penetrasyonundan korurlar. Bunlar, sözde lenfoid dokudan oluşur, hücreleri (lenfositler) yabancı mikroorganizmaları tanıyabilir ve onları öldüren antikorlar üretebilir.

Çocuklarda pürülan bademcik iltihabı meydana geldiğinde, bademcikler işlevlerini durdurur ve enfeksiyon kan ve çeşitli organlara serbestçe nüfuz eder. o dondurma yiyor sonra sonbahar ya da kış aylarında yürürken donacak soğuk su içmek, bağışıklığın zayıflaması hipotermi neden olabilir, bu nedenle irinli bademcik çocukta daha yaygındır.

Bademcik bir çocukta genellikle 1 yıl sonra büyür, bu nedenle hemşirelik bebeklerinde pürülan boğaz ağrısı olmaz. Çoğunlukla 2-3 yaşından büyük çocuklarda görülür.

Pürülan boğaz ağrısı bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır (çoğunlukla streptokoklar, daha az sıklıkla stafilokoklar, klamidya). Hastalık farklı bir kökene sahip olabilir.

birincil anjin, sağlıklı bir çocuğun vücuduna giren bakterilerin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve bağımsız olarak gelişen bir hastalıktır.

ikincil pürülan anjina (semptomatik) mononükleoz, difteri, kızamığın belirtilerinden biri olarak ortaya çıkar.

özel - Belirli enfeksiyon türlerinden (gonokok, çubuk) kaynaklanır. Çocuklarda bu tip bir hastalık (örneğin, nekrotik purulent anjina) oldukça nadirdir. Fungal ve herpetik lezyonlar da olabilir.

Boğazın iltihaplanması, karakteristik belirtileri

Bademcik bademciklerinde sözde foliküller (beyaz kan hücreleri üretirler) ve lakuna (ölü mikropların ve lökositlerin atıldığı kanallar) vardır. Hastalığın başlangıç ​​aşaması, kataral anjinin (kızarma ve küçük bir palatine bademcik şişmesi ile ortaya çıkan iltihaplanmayan iltihaplanma) meydana gelmesidir. Eğer antibiyotik tedavisi yapmazsanız, daha derin dokular etkilenir, çocuklarda aşağıdaki tiplerde pürülan anjina vardır:

 1. Foliküler. İltihap folikülleri. Bademcikler şişer ve kızarır, yüzeylerinde sarımsı bir tabaka oluşur. Pürülan odaklar, çıkarılamayacak filmleri oluşturarak birleşebilir. Apse olabilir.
 2. Laküner. Lakulyada pürülan inflamatuar bir süreç oluşur. Bademcikler kızarır ve şişer. Enflamasyon komşu bölgelere uzanmamaktadır.
 3. Fibrinöz. Pürülan bir süreç bademciklerin tüm dokularına yayılır. Bu hastalık türü, foliküler ve lacunar anjinanın karmaşık bir şeklidir. Difteri içermeyen, ülser kalmadan kolayca çıkarılabilen sarımsı beyaz bir filmin bademciklerinin görünümü ile karakterizedir.
 4. Phlegmonous (apse). Apse oluşumu var. Amigdala yüzeyinde sarı bir leke var, ağızdan hoş olmayan bir koku var. Apsede bir artışla, kanda (sepsis) ve içinden ilerle - çeşitli organlara (beyin, kalp, böbrekler) girebilir ve kötüye gidebilir.

Hastalığın nedenleri

Bakteri enfeksiyonu hem hava kaynaklı hem de evsel yollarla gerçekleşir. Yani, bir çocuk, bakterileri içeren havayı soluyarak enfekte olabilir. Boğaz ağrısı olan bir kişiyi konuşurken, hapşırma ya da öksürdüğünde oraya varırlar. Ayrıca, hastanın tükürüğünün yanı sıra bir öpücüğün içine düştüğü mutfak eşyaları, banyo aksesuarları, oyuncak ve diğer eşyalarla da enfekte olabilirsiniz.

Oral kavitede diğer iltihaplı hastalıklarla çocuklarda provoke pürülan anjina (örneğin, diş çürüğü, diş etlerinin iltihabı). Kan yoluyla bakteriler, iltihaplı böbreklerdeki bademcikler içine girilebilir. Hasarlı cilt bölgelerinden streptokok ve diğer patojenleri almak mümkündür.

Katkıda bulunan faktörler bağışıklık, hipotermi, odada hijyen kurallarının ihlali ve kişisel hijyen kurallarının zayıflamasıdır. Pürülan boğaz ağrısının oluşması bademciklere travmadan sonra meydana gelebilir (örneğin balık kemiği veya sıcak yiyecek).

Video: boğaz ağrısı belirtileri ve sonuçları

Belirtileri ve Tedavisi

Pürülan işlemin gelişiminin kuluçka dönemi genellikle 5-7 gündür. Zayıflatılmış bir çocukta, semptomlar daha erken ortaya çıkabilir.

Hastalık, sıcaklıkta keskin bir artışla 38.5 ° -39 ° 'ye başlar. Vücudunda bir ürperti, bir ağrı, zayıflık var. Çocuk yutkunur ve konuşur. Yavaş yavaş ağrı, yoğunlaşırken bile yoğunlaşır ve hissedilir.

Semptomların şiddeti çocukta pürülan anjina tipine bağlıdır. Ana ek olarak, aşağıdaki belirtiler de görünebilir:

 • submaksiller lenf düğümlerinin şişmesi;
 • larinks ve boynun şişmesi;
 • baş ağrısı;
 • ses kaybı;
 • karın ağrısı, kusma, ishal;
 • kulaklarda ağrı;
 • bir rüyada horlama.

Buna ek olarak, bazen vücudun zehirlenmesi nedeniyle deride kızarıklıklar da vardır.

Angina ve ARVI arasındaki fark

ARVI'dan farklı olarak, pürülan tonsillit ile çocuk burun akıntısına sahip değildir. Hastalığın ana belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, karın ağrısıdır.

Not: Çocukta kırmızı bir boğaz varsa, burun akıntısı ve öksürük olurken, boğaz ağrısı değil, viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüslere karşı antibiyotikler güçsüzdür, bu nedenle ORVI'da atanmazlar veya atanmazlar ve yalnızca işaretlerin sadeleştirilmesi için aracıları kullanırlar. 1 hafta sonra virüs ölür, kendi kendine iyileşir.

Çocuklarda pürülan anjina kendiliğinden geçmez. Antibakteriyel tedavi uygulamıyorsanız, menenjit, miyokardit, piyelonefrit gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Genellikle, özellikle bebekler 2-5 yıl, anjinin komplikasyonu orta kulak iltihabı (otit) ve solunum yolu iltihabıdır. Basit catarrhal sinüs bile sonraki ciddi komplikasyonlarla kronik tonsillite geçebilir.

Antibiyotiklerle tedavi, hastalıkla hızlı bir şekilde baş edebilmenizi sağlar.

Video: Dr. Komarovsky: çocuklarda tonsillit

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Çocuğun benzer belirtileri (grip, kızamık, difteri, kızıl ateş) olduğu diğer hastalıklardan boğaz ağrısından ayırt etmek imkansızdır. Bu nedenle, eğer ateşi varsa, boğaz ağrısı şikayeti çeker, rinit olmamasına rağmen, tedaviye başlamadan önce bir doktor çağırmak gerekir. Çocuk bir çocuk doktoru veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Tanı koymak için, boğazın görsel muayenesi ve laboratuvar analiz yöntemleri kullanılır. Palpasyonla, submaksiller lenf düğümlerinin durumu belirlenir.

Pharyngoscope. Bir ön reflektör kullanarak boğaz muayenesi. Kızarıklık ve farenks ve bademcik pürülan alanlarının varlığının ödem derecesini incelemek sağlar farklı çocuklarda pürülan angina türleri (varlığı filmler, apseler lezyonlar ağız boşluğu bitişik kısımlarının) karakteristik özellikleri.

İdrar ve kanın genel analizi. Lökositlerin sayısını ve vücutta iltihaplanma sürecinin gelişme derecesini belirlemek için gerçekleştirilir.

Smearın mikroskobik incelemesi bademcikler ve farinksin yüzeyinden. Hastalığa neden olan mikropların türünü belirlemek için yapılır.

Bakteriyolojik tohumlama smear içeriği. En hassas oldukları antibiyotiği seçmek için bakteri türünü bulmayı sağlar.

Bademciklerin delinmesi Akut bademcik iltihabının boğazdaki diğer bakteriyel hastalıklardan ayırt edilmesi için gerekirse gerçekleştirilir.

Angina tedavisi

Tedavi çoğunlukla evde yapılır. Ve yatak istirahatine bağlı kalmak gereklidir. Hasta bir çocuk daha az 3 yaşında olması durumunda hastaneye kaldırılır, o yüksek sıcaklık (39 ° -40 °) aşağı düşmez, nefes almada zorluk, gıda yutma ve sıvılar bademcikler üzerinde bir apse bulundu yoktur, komplikasyonların gerçek bir tehdit var.

ilaç

Bir çocukta pürülan boğaz ağrısı komplikasyonlarının oluşmasını önlemek için antibiyotikler, iltihaplı bezler üzerindeki lokal etkiler, ağrılı semptomların giderilmesi için ilaçlar tedavi edilir.

Antibiyotiklerle tedavi

Penisilin bazlı ilaçlar (fenoksimetilpenisilin, amoksisilin) ​​kullanılır. Eğer Penisiline veya sumamed, azitromisin, eritromisin gibi başka bir grup antibakteriyel ajanlar (makrolidler), yeniden kullanmak antibiyotik tedavisine alerji anjina tekrarlama oluşumuna.

Hastalığın şiddetli formlarında veya tedavi için komplikasyonların ortaya çıkmasında, daha güçlü antibiyotikler (sefalosporinler) kullanılır.

Topikal preparatlarla tedavi

Bademcik yüzeyinin pustan temizlenmesini hızlandırmak için boğazda durulama, miramistin veya klorheksidinin antiseptik solüsyonları ile gerçekleştirilir. Antibiyotik içeren antiseptik aksiyonlu spreyler kullanılır: örneğin, heksoral, bioparoks.

Çocuklarda pürülan anjina ile boğaz ağrısı ve terleme ortadan kaldırmak için, emilim için tabletleri kullanabilirsiniz (sundurma, falimint). Analjezik, anti-enflamatuar ve antiseptik etkileri olan bileşenler içerirler.

uyarı: Çocuk hala nasıl gargara ve hapları nasıl emzireceğini bilmiyorsa, tedavi sadece spreyler ile yapılabilir. Ağız boşluğunu dezenfekte etmek için biraz ılık bir çay vermesi önerilir.

Semptomların giderilmesi

Bir hapı veya hapı yutması zor olan küçük çocuklar için ilaçlar şurup veya süspansiyon şeklinde verilir. Sıcaklığı azaltmak ve baş ağrısını ortadan kaldırmak için, çocuklara parasetamol (panadol) veya ibuprofen (nurofen) verilir.

Çocuğun yüksek ateşi varsa, soğuk eller ve ayaklar varsa, bu kan damarlarının spazmı nedeniyle kan dolaşımının ihlali anlamına gelir. Bu durumda antispazmodikler verilir: no-shpu veya drotaverin.

Atık ürünlerin kanda bakteri birikimi baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal sonuçlanan toksinler zehirlenme ve alerjik reaksiyonlar ortaya sonuçlanır. Bu nedenle, çocuğa antialerjik ilaçlar (suprastin, erius) verilir.

Antibiyotikler, vücuda girerek, sadece zararlı değil, aynı zamanda yararlı mikroflorayı (lactobacilli) de yok ederler. Çocuklarda pürülan anjinin tedavisi zamandan önce kesilirse, o zaman yararlı bakterilerin yokluğunun arka planına karşı, patojenik flora tekrar hızla çoğalır. Ayrıca, antibiyotik için bir bağımlılık olabilir, daha sonra daha güçlü bir ilaçla tedavi edilmesi gerekecektir. Bu nedenle, çocuğa bir antibiyotik vermek, temel kuralları takip etmelisiniz:

 • durumu normale dönmüş olsa bile almayı kesmeyin (kurs süresi doktor tarafından belirlenir);
 • Paralel olarak, bağırsak mikroflorasını (linex, bifidumbacterin) geri yüklemek için ilaç almak;
 • laktobasilin yokluğunda Candida mantarı hızla vücutta çoğaldığı için, doktor tarafından reçete edilen antifungal ilaçlar (nistatin ve diğerleri) vermek zorunludur.

Tıbbi tedavi ile birlikte fizyoterapötik prosedürler reçete edilir (UHF, elektroforez ve diğerleri).

Cerrahi tedavi

Bademcikler vücudun bağışıklık sisteminin çalışmasında önemli bir rol oynadığı için, bademciklerin alınması acil durumlarda kullanılır:

 • bademcikler şişer, böylece nefesi tıkarlar ve yiyecek ve sıvı alımını engellerler;
 • bir çocuk düzgün uyuyamaz, horlar, bir rüyada nefes almayı durdurmak mümkündür;
 • relapslar yılda 4 kez ve daha sık görülür;
 • komplikasyonlar ortaya çıkar (miyokardit, romatizma, böbrek hastalığı ve diğerleri).

Halk ilaçları kullanımı

Halk ilaçları evde pürülan boğaz ağrısı, boğazın arındırılması ve yumuşatılması, ağrılı duyuların giderilmesi işlemlerini gerçekleştirir.

Gargara yapmak için, çocuklar bir gazoz çözeltisi (1 bardak su için 1 çay kaşığı) ve ayrıca papatya, nergiz, okaliptüs, adaçayı infüzyonu kullanırlar. Boğazınızı pancar suyu, propolis tentürü (100 ml su için 5 damla tentür) ile durulayın.

İyi pürülan boğaz yumuşatır ve bal ile sıcak (değil sıcak) süt dezenfektan etkisi vardır.

Ebeveynler için öneriler

Pürülan boğaz ağrısını tedavi ederken, bebeği ılık sıvı veya yumuşak yiyecekle beslemek gerekir. Kullandığı diğer ev eşyalarının yanı sıra bireysel yemeklere de sahip olmalıydı.

Diyetten, suları da içeren, boğazı tahriş eden ve acıyı yoğunlaştıran tuzlu, asidik, baharatlı, çok tatlı yiyecekleri tamamen dışlamak gerekir. Odada sık sık ıslak temizlik yapılması gerekir, yeterince soğuk olmalı, hava kuru olmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısı ile, inhalasyonlar gibi termal prosedürleri uygulamak veya ısınma kompreslerini uygulamak kesinlikle yasaktır. Bu, pürülan enfeksiyonun daha da gelişmesine yol açacak, çeşitli organların bakteriyel tutulum riskini artıracaktır.

Püyü kazıyıp sıkıştıramazsınız, kendinizi Lugol çözeltisi, bal veya diğer araçlarla yağlayın. Bu şekilde mukoza zarına zarar vermek, oluşan kabukları sökmek ve ağrılı tahrişe neden olmak mümkündür. Herhangi bir prosedür sadece doktorun ofisinde yapılmalıdır.

Kendi kendine ilaç vermeyin ve bir çocuk doktoru randevusu almadan ilaç verin. Çocuklar için, bir bebek tarafından kontrendikasyonlar, yaş ve kilo dikkate alınarak bir doktor tarafından seçilir.

Önlenmesi için çocuğun soğuk su ile (yavaşça sıcaklığı 20 ° ye düşürerek) gargaraya girmesini öğretmesi önerilir. Yürüyüş sırasında su geçirmez ayakkabıların olması sağlanmalıdır.

Evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri ve tedavisi

Akut bademcik iltihabı, bademciklerde pürülan plakın ortaya çıkmasıyla birlikte, oldukça şiddetli bir seyir izlemektedir. Hasta çocuk son derece hasta hisseder. Tüm olumsuz belirtileri ortadan kaldırmak için yeterli tedaviyi gerektirir. Semptomlar nelerdir, evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir - bu sorular birçok ebeveyn tarafından sorulur.

nedenleri

Çoğu zaman pürülan anjina veya akut bademcik iltihabı, b-hemolitik streptokoklara neden olur. Bu hastalığın tüm vakalarının yaklaşık% 80'i bu mikroorganizmadan kaynaklanmaktadır. Pürülan boğaz ağrısının gelişmesi de stafilokok florası ile enfeksiyona yol açar. Olguların yaklaşık% 10'una neden olur. Anaerobik mikroorganizmalar ve hemofilik çubuk için kalan hesap.

Bir bebeğin akut tonsillit gelişmesi neredeyse imkansızdır. Bu bademciklerin anatomik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Onların nihai oluşumu sadece 2 yıl içinde gerçekleşir.

Meme bebekleri ayrıca, boğaz ağrısı ile enfeksiyondan koruyan koruyucu maternal antikorlar alırlar. Genellikle, ilk hastalıklar 3 yaş ve üstü çocuklarda kayıtlıdır.

Kuluçka dönemi

Hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkmasından önce vücuda girdikten sonra, genellikle biraz zaman alır. Bu süre inkübasyon denir. Bakteriyel pürülan anjina için, genellikle 5-10 gün arasında değişir. Anaerobik mikroorganizmaların neden olduğu bazı hastalık biçimleriyle, kuluçka süresi yaklaşık iki hafta olabilir.

semptomlar

Prodromal periyodun tamamlanmasından sonra, vücut içinde mikropların sayısında çoklu bir artış olduğunda, hastalığın spesifik klinik belirtileri ortaya çıkar. İfadelerinin derecesi farklı olabilir. Doğrudan yerel bağışıklık düzeyine, bebeğin yaşına ve aynı zamanda eşlik eden kronik hastalıkların varlığına bağlıdır.

Çoğu zaman, anjina lokal hipotermiden sonra veya başka bir solunum yolu enfeksiyonunun komplikasyonu olarak gelişir. Bazı durumlarda, semptomlar virüs tarafından ilk enfeksiyonda ortaya çıkabilir. İltihaplı bademciklerde, stafilokokal veya streptokokal flora kolayca gelişir ve bu da anjinin daha da gelişmesine neden olur.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri şunlardır:

Artan vücut ısısı. Genellikle 38 ila 40 derece büyür. Bu arka plana karşı, ateş veya güçlü bir ürperti var. Pürülan anjina genellikle yüksek vücut ısısına sahip şiddetli bir akım ile karakterizedir. Bu semptom yeni doğmuş ve bir yaşında bir çocukta en tehlikelidir.

 • Yutulduğunda ağrı. Boğaz ve orofarenksin içinden geçen herhangi bir gıda, ağrının ortaya çıkmasına neden olur. Soğuk ve sıcak içecekler sadece ağrı sendromunu güçlendirir.
 • Boğazın kızarıklığı ve bademcikler üzerinde pürülan bir birikimin varlığı. Palatine, boyut olarak bir miktar artmakta ve şişmektedir. Bunun bir sonucu olarak, kulübeye giriş önemli ölçüde daraltılmıştır.
 • Servikal, oksipital ve parotis lenf nodlarının artması. Sıkıştırıldılar. Lymphonoduses cilde kuvvetle lehimlenmiştir. Bazı durumlarda, görsel inceleme ile, lenf düğümleri, cildin yüzeyinin üzerine kuvvetli bir şekilde çıkıntı yapar ve iyi ayırt edilir.
 • Şiddetli zayıflık ve iştahsızlık. Çocuklar neredeyse yemek yemeyi reddediyor. Çocuklar daha kaprisli olurlar. Hastalığın ilk günlerinde, diğerlerine uyuşukluk ve ilgisizlik büyük ölçüde artmaktadır.

Boğaz ağrısı neye benziyor?

Pürülan anjina aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • Bademciklerin şişmesi ve genişlemesi. İki katına kadar büyüyebilirler. Bademcikler yoğun, parlak kırmızı olur. Bir kaşık ya da spatulaya dokunmaya çalışırken çok fazla acı var.
 • Bir pürülan yatağın görünüşü. Genellikle bademciklerin dış yüzeyinde bulunur.

Şiddetli hastalıkta veya kangrenli anjina pus şeklinde de olabilir. Şaşkın bademcik yuvarlaklaşır, diğer taraftaki benzerlerinden çok daha büyüktür. Pürülan plağın yüzeyden ayrılması zordur ve açık sarı bir renge sahiptir.

 • Güçlü koku. Bademciklere dokunmaya çalışırken, pusun dışarı çıkışı meydana gelebilir. Yıkıcı bir kokuya sahiptir ve genellikle küçük miktarlarda ortaya çıkar.
 • Palatine kemerin şişmesi ve ödemi. Normal olarak, bu oluşumların fark edilmesi neredeyse imkansızdır. İltihaplanma sırasında, palatin kemerleri parlak kırmızıya dönüşür ve farinksin girişine kuvvetlice asılır.
 • Damakların ödemi. Parlak kırmızı olur. Damakta bir spatula ile dokunma girişimleri artmış kanama ile sonuçlanır.

Sıcaklık ne kadar sürer?

Pürülan anjina oldukça şiddetli bir seyir ile karakterizedir. Genellikle vücut ısısı 4-5 gün boyunca devam eder. İlk birkaç günde hızla 38-40 dereceye çıkar. Takip eden günlerde vücut ısısı kademeli olarak subfebril değerlerine düşer. Tam normalleşme, hastalığın ilk haftasının sonunda gerçekleşir.

tanılama

Boğazın ilk belirtileri olduğunda ya da yutulduğunda artan acıların varlığı ile birlikte her zaman bebek doktoru göstermelidir.

Doktor klinik muayene yapacak. Bu çocukta akut tonsillit varlığını ortaya çıkaracaktır. Bademcikler üzerinde pürülan plağın ortaya çıkmasına neden olan sebebin açıklığa kavuşturulması için, doktor ek testler yapılmasını tavsiye edecektir.

Akut pürülan tonsilliti olan tüm çocuklar için bir kan testi yapılır.

Durumun ciddiyetini belirlemeye yardımcı olur ve ayrıca hastalığın viral veya bakteriyel yapısını oluşturur.

Pürülan boğaz ağrısı ile, toplam lökosit sayısı artar. Bıçak nötrofillerinin seviyesi artar ve lenfositler bir miktar azalır. Anjin için hızlandırılmış ESR de karakteristiktir.

İlk başvuru sırasında bile doktor bebekten bir çubukla alacaktır. Bu, hastalığın nedensel ajanını doğru bir şekilde belirlemek için gerekli olacaktır. Akut tonsillitli tüm çocuklar için böyle bir çalışma zorunludur. Laboratuvarda, hastalığın nedensel ajanı belirlenecektir: bir virüs, bir bakteri veya mantar. Bu analiz ayrıca tehlikeli çocukluk çağı hastalıklarını dışlamanıza da izin verir: difteri, kızıl ateş (semptomlar benzerdir).

komplikasyonlar

Pürülan anjina, çeşitli komplikasyonların gelişmesi nedeniyle tehlikelidir. Hem hastalıkların ilk günlerinde hem de birkaç ay veya yıl sonra ortaya çıkabilirler. Şiddetli vakalarda, irin diğer organlara akar ve lenfatik damarlardan yayılır. Bu, pürülan apselerin ve hatta flegmonun gelişmesine yol açar. Eğer irin mediastene girerse, iç organlarda iltihaplanma süreci başlayacaktır.

En ciddi komplikasyon sepsistir. Bu kan dolaşımı boyunca bakterilerin yayılması. Bu durumda mikroplar neredeyse tüm iç organlara düşer.

Sonuç olarak, bu durum kan basıncında düşüşe ve septik şok gelişmesine yol açar. Sadece yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirilebilen yoğun tedavi gerektirir.

Uzun süreli komplikasyonlar arasında, böbreklerde veya kalp kasında inflamasyon ve hasar en yaygın olanıdır. Çocukluk döneminde pürülan boğaz ağrısı olan bazı çocuklar, ergenlik çağında, doktorlar kronik piyelonefrit veya miyokarditi saptarlar.

Bu devletler oldukça zor. Bu gibi durumlarda nefrolog ve kardiyolog danışması kesinlikle gereklidir.

tedavi

Hızlı bir şekilde pürülan boğaz ağrısı işe yaramaz. Genellikle terapi yaklaşık 10-14 gün sürer. Bu süre zarfında, vücut tamamen bakterilerden arındırılır, bağışıklık sistemi normalleşir ve tüm istenmeyen belirtiler ortadan kalkar.

Boğaz ağrısı ile başa çıkmak için tüm tıbbi prosedürleri kullanmalısınız. Akut tonsillit tedavisinde basit bir günlük rejim ve beslenme bile çok önemli bir rol oynamaktadır.

Purulent boğaz ağrısı karmaşık tedavisi içerir:

 • Antibakteriyel ajanların kullanımı. Çocuğun vücudundan patojenik bakterileri tamamen ortadan kaldırmak için gereklidirler. 7-10 gün için tayin edildi. Antibiyotik tedavisinden önce ve tedavinin başlangıcından sonraki yedinci günde, genel bir kan testi mutlaka izlenir. Bu, ilaçların kullanımı üzerinde bir etki olup olmadığını bilmek için yardımcı olur.
 • Antipiretiklerin randevusu. Sadece sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında kullanılırlar. Bebekler için parasetamol veya ibuprofen bazlı müstahzarlar optimaldir. Bu fonlar sürekli bir kabul için atanmadı. Genellikle ateşli hastalıklar, hastalığın ilk günleri için yeterlidir, çünkü sıcaklık düşük dereceli değerleri aşmaz.
 • İyileştirme durulamaları. Günde 3-4 kez yapılır. Üç yaşın üzerindeki çocuklar için uygundur. Bu yaşta çocuk, ilacı birkaç dakika süreyle yutmamalıdır. Durulama için bir çare olarak, peroksit veya adaçayı, ayrıca hidrojen peroksit veya "Dioksidin" ile bir çözelti hazırlanır.
 • Pürülan birikintiyi bademciklerden uzaklaştırmak yasaktır. Bademcikler bu şekilde davranmak buna değmez. Bu, iltihaplı mukozanın ayrıca travmatize edilmesine ve ayrıca maruz kalan yüzeylerde enfeksiyona yol açabilir.
 • Antihistaminikler. Boğaz, bademcik ve palatine kemiğin belirgin ödemelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 5-7 gün ara verilir, genellikle günde 1-2 kez alınırlar. Çocuklar için uygun araçlar onaylanmıştır. Bunlar Claritin, Suprastin, Loratadin ve diğerleridir.
 • Sıcak, bol içecek. İçecekler çok fazla askorbik asit içeriyorsa çok iyidir. Bunun için kızılcık, lingonberries, limon, kara kuş üzümü mükemmel uyum sağlayacaktır. Ev yapımı meyve içecekleri ve kompostolarının yanı sıra ballı çay da iyi bir sıvı ve C vitamini kaynağı olacaktır.

Böyle bir içecek, hasta organizmadan gelen bakteriyel toksinleri yok etmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

 • Polivitaminik kompleksler. İçlerinde bulunan çok sayıda mikro elementler ve vitaminler, mukavemetini iyileştirmeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.
 • Nazik yeme. Tüm yemekler rahat bir sıcaklıkta olmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklere izin vermeyin. Yiyecekler nazik bir şekilde pişirilmelidir: fırında pişir, güveçte ya da bir çift için pişirin. Servis edilmeden önce, ürünler bir karıştırıcı ile öğütülmeli veya ezilmelidir.
 • Yatak istirahatı.

Bebek hızlı bir şekilde iyileşti ve gelecekte hastalığın tehlikeli komplikasyonlarını geliştirmedi, yüksek sıcaklığın tüm döneminde yatakta olmalıydı.

Genellikle bu süre 4-5 günden az değildir.

 • Aktif yürüyüşlerin sınırlandırılması. Boğaz ağrısı sırasında bebeğin yürümesi sadece vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra olmalıdır. Yürüme, hastalığın başlangıcından sonraki ilk hafta sonuna kadar devam ettirilebilir. Onlar için, sıcak ve rahat kıyafetler seçmelisiniz. Boynunuzu sıcak bir fularla örtmek daha iyidir.
 • Boyunda ısınma sıkıştırması kullanmayın. Bu, diğer organlara pürülan iltihap yayılmasına yol açabilir. Sıklıkla ısınma kompreslerinin kullanımı, apse ve lenfadenit gelişimini desteklemiştir.

antibiyotikler

Pürülan anjina formlarını tedavi etmek için çeşitli antibakteriyel ilaçlar uygulanır. Çok çeşitli etkinliklere sahip fonlara tercih edilir. Çeşitli patojen gruplarıyla etkili bir şekilde başa çıkmışlardır. Antibiyotikler genellikle 7-10 gün boyunca reçete edilir.

Öngörülen antibakteriyel ajanın etkinliğinin ilk kontrolü, hastalığın başlangıcından 3-4 gün boyunca gerçekleştirilir. Evde bağımsız olarak kolayca yapılabilir. Bu zamana kadar, uyuşturucu almanın arka planı karşısında, bebek vücut ısısını normalize etmeli veya önemli ölçüde azaltmalı ve aynı zamanda boğazda ağrıyı azaltmalıdır.

Pürülan baskınlar 5-7 güne kadar ağızda kalabilir. Hastalığın karmaşık seyrinde - iki haftaya kadar bile. Antibiyotik almanın etkinliğinin ikinci kontrolü, hastalığın yedinci gününde gerçekleştirilir. Bu amaçla genel bir kan testi yapılır. Azalmış lökositoz ve ESR, yanı sıra artan sayıda bıçak nötrofilleri.

Pürülan anjina tedavisi için antibakteriyel ilaçlar arasında, aşağıdakiler özellikle popülerdir:

· Klavulanik asit korumalı penisilinler. 7-10 gün için tayin edildi. Bunlar "Amoksiklav", "Augmentin", "Ecoclave", "Flemoklav", "Solutab" ve diğerleridir.

Çocuklarda pürülan anjinin nasıl ve nasıl tedavi edilir?

En tatsız solunum hastalıklarından biriyle - pürülan anjina - çoğu çocukluktan bilinir. İlk belirtileri zehirlenme ile kolayca karışır, bazen hastalık kusma ve yüksek ateşle başlar. Anjina ile hastaneye yatma isteğe bağlıdır, ancak bazen çocuk doktoru yatarak tedavi konusunda ısrar eder. Çoğu zaman, ebeveynler bu tavsiyeyi reddederler, çünkü bulaşıcı hastalık bölümüne böyle bir rahatsızlık verirler ve orada başka bir şeyle enfekte olabilirsiniz. Çocuğa bu kötü ve kuşkusuz, ebeveyn bakım gerektirir, bu nedenle ev koşullarında çocuklarda bir pürülan anjin tedavisi - daha yaygın bir uygulama.

Angina hakkında biraz

"Pürülan anjina" ifadesi altında, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bademcik iltihabı olarak anlaşılmalıdır. Bu hastalık, bezlerin tüm yüzeyinde beyaz pürülan lekeler veya tıkaçların varlığı ile karakterizedir. Lenfoid doku şişer, çocuğun larinkste hiperemi vardır. Boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • mide bulantısı ve kusma;
 • yüksek vücut ısısı - 39.5-40 C;
 • boğazda ağrı kesilmesi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • bademcikler genişletilmiş, kırmızı ve gevrek, beyaz eksüda ile kaplı;
 • artan tonsil lenf nodları;
 • diğer akıntılı semptomların yokluğu - burun akıntısı, öksürük, vb.
 • genel halsizlik, ciddi yorgunluk.

Palatine bademciklerin pürülan enflamasyonu genellikle streptokok ve stafilokokların bakteriyel büyümesinin arka planında ortaya çıkar. Az yaygın virüsler ve mantarların neden olduğu anjinadır.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Kısa bir süre içinde akut tonsilliti tedavi etmek için antibiyotik tedavisine dönmelisiniz. Kendimizi yerel ilaçlarla sınırlar ve sadece durulanırsa, hastalık sadece birkaç hafta sonra geri çekilir. Bu uzun süreli tedavi, ciddi komplikasyonların gelişimini tehdit ediyor.

Kalp, eklem ve idrar sistemi anjina, çoğunlukla - böbreklerin etkilerinden en çok acı çeker. Sorun, anjina ile mücadelede bağışıklık sisteminin, bu organlar üzerinde zararlı bir etkiye sahip olmasıdır, çünkü onları anjinin nedensel ajanları olarak tanır.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi karmaşık olmalıdır. Uyulması gereken ana kurallardan biri yatak istirahati ile uyuşmasıdır. Bu hızlı bir iyileşme için bir ön koşul. Temel tedavi önlemleri:

 • antibiyotik tedavisi. Anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için bir antibiyotik almanız gerekir. Yaklaşık 5-7 gün içinde bademcikler içinde pürülan tıkanıklık ve ağrı kurtulmak yardımcı olacaktır;
 • antiseptik etki. Durulama, emilim için tabletler, spreyler dezenfeksiyon ve anestezi için tasarlanmıştır. Pürülan eksüdadan bademciklerin daha hızlı temizlenmesine katkıda bulunurlar;
 • bol sıcak içecek. Boğaz ağrısı sırasında mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmeniz gerekir. Bu, ağrıyı hafifletmeye, bezleri tıkanıklıklardan arındırmaya, iltihapları gidermeye ve enfeksiyonu hızla üriner sistemden çıkarmaya yardımcı olur;
 • ateş düşürücü. Ne söylenebilirse, uzun süreli ateş sadece yararlı değil, aynı zamanda çocuğun organizması için de tehlikeli değildir. Anjina ile, ısı Nurofen, çocuk Parasetamol veya Ibuprofen, Animaldin rektal fitiller (dimitrol ile analgin) tarafından aşağı getirilmelidir;

Bu terapötik yaklaşım sayesinde, çocuklarda pürülan boğaz ağrısının etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Tüm reçeteleri takip ederseniz ve aynı zamanda antibiyotikleri günlük olarak alıyorsanız, hastalık 4-5. Birincisi, sıcaklık düşecek ve yutulduğunda ağrı ortadan kalkacak ve bademcikler nihayetinde tıkaçlardan arındırıldığında tamamen yok olacaktır.

antibiyotikler

Herhangi bir antibakteriyel ajan yönünde doğru seçim yapmak için bebeğin farenksinden bir bezle alınması önerilir. Bu, patojen türünün belirlenmesine ve aktif bir antibiyotiğin seçilmesine yardımcı olacaktır. Angina sadece bakteriler tarafından değil, aynı zamanda mantarlar ve virüsler tarafından da tetiklenebilir ve bu durumlarda antibiyotik tedavisi her zaman uygun değildir.

Küçük çocuklarda akut bademcik iltihabında, çoğunlukla aşağıdaki antibiyotik grupları reçete edilir: penisilinler, sefalosporinler, makrolidler. Bu grupların kısa açıklaması:

 1. Penisilin preparatları, örneğin, Amoxil K, Augmentin, iyi bir şeydir, çünkü herhangi bir zamanda, bir yemeğe eklenmeden alınabilirler. Bununla birlikte, çoğunlukla, genellikle anjinin nedeni olan streptokoklara karşı aktiftirler.
 2. Makrolidlerin ayrıca önemli avantajları vardır - çocuklara penisilin serisinin tolere edilmemesi halinde reçete edilir. Ek olarak, bu ilaçların aktif maddeleri, dokularda birikir ve bu da tedavinin gidişini yarıya indirmenize izin verir. En popüler ilaçlar Sumamed, Azitromisin.
 3. Sefalosporinler, çeşitli patojenlere karşı yüksek aktiviteye sahip geniş spektrumlu antibiyotiklerdir. Bunlar arasında pnömokok, stafilokok, streptokok vardır.

durulama

Antiseptik çözümler, bir değişikliğe gitmek için mümkün olan en kısa zamanda yardımcı olur, bu nedenle düzenli ve sık gargara yapmak çok önemlidir. Hazır çözümler satın almak gerekli değildir, çünkü en iyi dezenfektan düzenli bir tuzlu su çözeltisidir. Evde durulama şu şekilde gerçekleştirilir:

 • bir bardak sıcak (sıcak değil!) su içinde, yarım tsp çözünmesi gereklidir. soda ve çok fazla tuz. Birkaç damla iyot eklemek zarar vermez;
 • Bu çözüm ile gargara, özellikle hastalığın ilk günlerinde, her saat gereklidir;
 • Eğer pürülan tıkaçlar yıkanmazsa, ancak yüksek sıcaklık yoksa, bunları mekanik olarak çıkarmaya çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için, endeksi ve orta parmakları bir bandajla sarın, antiseptik bir çözelti içine batırın ve bademciklerle silin. Bu yöntem özellikle, nasıl gargara yapılacağını bilmeyen küçük çocuklar için bezlerin temizlenmesi için önemlidir.

Soda ve tuz yerine, furacilinin tabletini suda çözünebilir veya hazır kreatid solüsyonlarını (örneğin Klorofilylpt veya Givalex) kullanabilirsiniz. Sıklıkla, iyice ve iyice durulamak gerekir, böylece antiseptik, bademciklerin yüzeyinde mümkün olduğunca fazla olur.

Rezorpsiyon ve spreyler için tabletler

Öksürük ve boğaz ağrısından büyük miktarda pastil vardır. Hepsi farklı bileşime sahiptir - sebze, antiseptik, antibakteriyel. Anjina tedavisi için iki tür şeker kullanılır: antibiyotik ve antiseptik. Bitkisel esansiyel yağlara dayanan tabletler için, zengin bir tıbbi ve doğal bileşime sahip olmalarına rağmen, boğazdaki kesme ağrısıyla baş edememektedirler.

Akut tonsillit tedavisi için Candy Septéfril, Decatilen, Trachisan, Travisil, Strepsils vb. Uygundur. Üç yaşına kadar olan çocuklarda olduğu gibi, en sık olarak Sprey kullanmaları önerilir, örneğin Oracept veya Hexaspre.

Anjina hızlı bir şekilde tedavi etmek neden bu kadar önemlidir?

Palatine bademciklerin durumu, çocuğun organizmasının sağlığı için büyük önem taşır, çünkü lenfoid dokular bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Eğer anjin uzun süre tedavi edilirse, bademciklerin bozulmamış bir görünüm almamaları ve genişlemiş olmaları riski vardır. Friable bezleri yerel bağışıklığı azaltır ve bakteriler için verimli bir üreme alanı haline gelir. Bu, kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalığın gelişmesine yol açar ve bu hastalık genellikle akut aşamaya geçer.

Boğaz ağrısı hızlı tedavi amaçları:

 • yutulduğunda acı veren duygular gider;
 • pürülan konsantrasyonları yok eder;
 • vücut ısısı normal seviyelere indirilir;
 • bademcikler azalır, kızarıklık ve iltihaplanma artık gözlenmez;
 • bademciklerin iltihaplı iltihaplanmasının nüksetmesini önler;
 • Kalp, eklem, böbreklerde komplikasyon riskini azaltır.

Çocuk yılda 3-4 kez bademcik iltihabı hasta ise, tonsillektomi reçete - bademcikler cerrahi olarak çıkarılması. Bununla birlikte, bilindiği gibi, insan vücudunda tek bir gereksiz organ yoktur. Bir yetişkinin görevi bebeğin bezlerini sağlıklı tutmaktır, çünkü lenfoid doku solunum yolu enfeksiyonlarına bir engel teşkil eder.

Purulent boğaz ağrısı, yüksek ateş, boğazda ağrı kesilmesi ve bademcikler üzerinde pürülan eksüda görünümü ile birlikte ciddi bir hastalıktır. Yetkili bir terapötik yaklaşım evde bir akut tonsillit çocuğunu hızlı bir şekilde tedavi etmenizi sağlar. Eğer hastalığa kendiniz izin verirseniz ve antibiyotik almayı reddederseniz, bebeğin hayati organlarının çalışmasına zarar verebilir.

Bir çocukta pürülan anjina: Evde tedavi (antibiyotikler, durulama, halk ilaçları)

Pürülan anjina gibi bir şey aslında, ilaç bilinmemektedir. Bu cümle sadece konuşma dilinde kullanılır ve teşhisde onu göremezsiniz.

Bilimsel terminolojiye göre, lacunar veya foliküler anjinanın arka planında gelişen bir tonsillittir. Hastalık açık bir semptomatoloji eşliğinde şiddetlidir ve hızlı ve yetkin bir tedavi gerektirir.

nedenleri

Hastalık bakterilerin aktivitesine bağlı olarak gelişir: streptokok, stafilokok, diplokok, pnömokok ve diğerleri. Çeşitli faktörleri provoke edebilir. Doktorlara göre, çocuklarda pürülan anjinin en yaygın nedenleri hastalıklar ve kötü yaşam koşullarıdır:

 • influenza, parainfluenza, adenovirüs virüsleri;
 • Vücudun genel ve lokal hipotermisi;
 • olumsuz çevresel durum: gaz kirliliği, hava kirliliği, kimyasal üretimin yanında yaşamak;
 • keskin iklim değişikliği;
 • sabit nemlilik;
 • intoksikasyon,
 • ultraviyole radyasyonun aşırı bolluğu;
 • dengesiz, yetersiz beslenme;
 • fiziksel ve duygusal yorgunluk;
 • azalmış bağışıklık;
 • burun boşluğunda, ağızda, paranazal sinüslerde sık inflamatuar süreçler.

Birçok ebeveyn, çocuğu enfeksiyon kaynağından korumak için pürülan anjinin nasıl bulaştığıyla ilgilenmektedir. Genellikle bakteriler bademciklerdeki çocuklara yiyecek ya da havadaki damlacıklar ile ulaşırlar.

Okul öncesi ve ilkokul çocukları diğerlerinden daha sık hastalanırlar. 1 yıla kadar, hastalık çok zor ve çok sayıda komplikasyon ile doludur. Klinik resmin ne kadar erken ortaya çıktığı, tedavinin ne kadar hızlı reçete edileceği ve iyileşmenin geleceği.

Kelimelerin kökeni. "Bademcik iltihabı" terimi Latince "tonsilla" ya döner - bademcikler; "Angina" - Latince "ango" - Sıkmak, sıkmak; "Pus" - Eski Slavonik "σῆψις" - çürümeye.

semptomataloji

Özenli ebeveynler, herhangi bir yaşta çok belirgin ve tahammül edilmeleri zor olduğundan, bir çocukta pürülan anjinin semptomlarını asla kaçırmazlar. Genel durumun kötüleşmesiyle gözlenebilirler, yürümeye başlayan çocuk (konuşmaya zaten sahip olan), mutlaka ağrı sendromlarından şikayetçi olacaktır. Teşhis, boğazın yüzeysel muayenesine ve sıcaklık ölçümüne yardımcı olacağını doğrulayın.

Hastalığın ana belirtileri:

 • Yutulduğunda şiddetli ağrı, kulağa (boğazda ağrı eşlik eden hastalıklar ve bunların tedavisi hakkında, burada okuyun);
 • iştahı kırar ve iştah açar, çocuk yemek yemeyi reddeder;
 • zayıf uyku;
 • baş ağrısı;
 • genel sağlık ani bozulma, halsizlik: uyuşukluk, sinirlilik, ilgisizlik, verimliliği azalttı;
 • genellikle bir çocuk pürülan anjinada yüksek sıcaklıkta gözlenir, 40 ° C'lik bir işarete ulaşır - bu nedenle enfeksiyon kendini gösterir;
 • Yalnızca, hastalığın kronik bir forma geçtiği bir dereceye kadar tetiklendiğinde, pürülan boğaz ağrısı için sıcaklığı yükseltmeyin;
 • cilt solgunluğu;
 • ateş, soğuk ter;
 • bademciklerin büyüklükte büyütülmesi, iki parlak kırmızı topu andıran çıkıntı yapar; yüzeylerinde tamamen kaplayan, ancak daha çok adacıklar şeklinde lokalize olan bir pururent scurf oluşur;
 • Özellikle alt çene altında incelenen lenf düğümlerinin büyümesi.

Bütün bu pürülan boğaz ağrısı belirtileri genellikle keskin ve birlikte ortaya çıkar. Rahatsızlığın başlangıcından ateşe kadar, sadece 2-3 saat sürebilir. Bu göstergeler çok bireysel olmasına rağmen. Teşhisin sadece laboratuarda mümkün olduğunu, birkaç testi geçtiğini doğrulayın. Sadece doktor onlardan sonra tedaviyi reçete edebilir.

Görüşler farklıdır. Pürülan boğaz ağrısının kuluçka dönemi hakkında birçok bakış açısı vardır. Bazıları, hastalığın 1 günlük enfeksiyon içerisinde tam anlamıyla gelişebileceğine inanmaktadır. Diğerleri en az 5 gün sürmesi gerektiğini savunuyorlar. Büyük olasılıkla, böyle bir yayılma çocuğun bağışıklık durumuna bağlıdır.

tanılama

Baştan itibaren pürülan anjinin seyri çok zor olduğundan, çocuk hemen yardım etmek ister. İlk adım, hastalığın diğer anjina ve ARVI formları ile ayrıştırılmasıdır. Bunun için terapist veya kulak burun boğaz uzmanı aşağıdaki muayeneleri yapar.

 1. Pharyngoscopy - pürülan boğaz ağrısı tanıma için ana tanı yöntemi.
 2. Hastalık anamnezinin değerlendirilmesi, şikayetler.
 3. tonsillerinden irin yayma testlerinin birkaç tip gönderilir: kültür ortamının aşılama mikroorganizma türlerini belirlemek için, belirli bir antibiyotiğe olan hassasiyetleri, beta-hemolitik streptokoku tespit etmek için hızlı antijenik testler kullanılır; PCR analizi, DNA'ları ile çeşitli mikroorganizmalar kurar.

Hastalığın klinik tablosunun şüpheli bir boğaz ağrısı ile doğrulanması için, doktor çocuğu genel kan ve idrar testlerine yönlendirebilir. Sadece sonuçlara tedavi önerildikten sonra ve ebeveynler başlangıçta antibiyotik olmadan yapmanın bir yolu olmadığını anlamalıdır.

Eğitim programı. Pürülan boğaz ağrısı teşhisi yapılırken, sıklıkla polimeraz zincir reaksiyonu olarak deşifre edilen PCR kullanılır.

tedavi

Çocuklarda sık sık hasta olsa bile ve ebeveynler doktorun onları son kez atadığını mükemmel bir şekilde hatırlasa bile, çocuklarda pürülan boğaz ağrısının kendiliğinden tedavisi şiddetle tavsiye edilmez.

Gerçek şu ki, enfeksiyon farklı mikroorganizmalar tarafından meydana gelebilir. Ve sadece bir pus smearinden ekim yapmak hangi antibiyotiğin hassas olduğunu belirleyebilir. Bu nedenle, tedavi sadece tanıdan sonra ve tüm uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

ilaç

Çocuğun hızlı bir şekilde pürülan anjini tedavi edemeyeceği anlaşılmalıdır. En aktif tedavi 3 gün bile işe yaramaz. En az 7 gün, en fazla 2 hafta. mikroorganizmalar sadece gizleyebilirsiniz: ilaçların alımı başlamasından sonra 2-3 gün önemli bir gelişme gelse bile, hata yapma (sıcaklık poveseleet çocuğu çökmek, yemeye başlar).

Bu nedenle, hastalığın ortadan kalkmış gibi görünse bile, tedaviyi durduramazsınız. Ne zaman doktorunuz size bu ilacı ya da bu ilacı içmeniz gerektiğini söyleyecektir - çok fazla ve yeni salgınlar ve komplikasyonlardan kaçınmak için çocuğunuza vermeye devam edecektir. Pürülan boğaz ağrısının klinik tablosu farklı olduğundan, tedavi her bir semptomun ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

antibiyotikler

 1. Augmentin, Amoksiklav, Ekoklav, Flemoklav Soljutab: En yaygın olarak klavulanik asit ile birlikte amoksilin oluşan gruptan çocuklarda pürülan angina antibiyotikler.
 2. Çocuğun penisiline karşı alerjisi varsa, makrolidler kullanılır: Sumamed, Hemomycin, Azitrox, Macropen.
 3. irinli bademcik çocuklarda Sefalosporinler nadiren uygulanır: sefaleksin (Apo-Tsefaleks, Kefeksin, Ospeksin), sefuroksim (Aksetin, Zinnat, Tsefurus), sefiksim (Supraks, Pantsef). Son jenerasyon Seftriaksonun sefalosporin sadece bir hastane ortamında uygulanır.
 4. Genellikle pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi en az bir hafta devam eder.
 5. Belki de bir sprey inhaleri formunda bilinen tüm Bioparox içeren antibiyotik ilaçların yerel kullanımı. Aktif maddesi fusafungin'dir.
 6. Bazen pürülan boğaz ağrısı, sülfonamid antimikrobiyalleri Biseptol, Bactrim tarafından kullanılır, fakat zayıftır, bakteriler nadiren onlara tepki gösterir. Uygulamadan 2-3 gün sonra gelişme olmazsa, daha güçlü ilaçlar reçete edilir.

durulama

Antibiyotiklere ek olarak, doktor genellikle çocuğa günde 6 defa kadar pürülan anjina ile nasıl gargara yapılacağını önerir:

 1. Lugol, son zamanlarda etkilenen boğazın sulanması için uygun bir sprey olarak mevcuttur. Bu ilacın bir çözümü bademcikleri yağlayabilir.
 2. Antimikrobiyal ve rejeneratif spreyler: Kamerun, Geksoral, Miramistin, Stopangin, Klorofilit.
 3. % 3 hidrojen peroksit.
 4. % 1 İyodinol.
 5. Potasyum permanganat.
 6. % 2 borik asit.
 7. Rotokan, Stomatophyte.
 8. Furacilin çözeltisi: Yarım bardak su için 1 tablet.
 9. Üçlü çözüm: iyot, sodyum klorür, kabartma tozu, su.

Genellikle gerçeği ile karmaşık irinli tonsillit tedavisinde üç yaşından küçük çocuklarda düzgün boğaz durulayın nasıl bilmiyorum ve bu süreçte ilacın belli bir miktar yutmak olabileceğini. İçeride uygulandığında çoğu sağlık için tehlikelidir. Bu nedenle, bu yaş için, her türlü şekerler tavsiye edilir: Seppteth, Pharyngept, Grammidin, Strepsils, Strepfen, Dr. Mom, Carmolis.

ateş düşürücü

Çocuklarda pürülan anjina, hastanın durumunu rahatlatmak için getirilmesi gereken yüksek bir sıcaklığa eşlik eder. Bu amaçla, antipiretik ilaçlar reçete edilir:

Bebekler için fitiller uygundur, 2-3 yıl içinde tatlı bir şurup verebilirsin. Antipiretik olarak aspirin sadece 12 yıl ile önerilir.

Halk ilaçları

Çocuğa pürülan anjina teşhisi konulduysa, evde tedavi sadece doktorun izni ile yapılmalıdır. Bu durumda en zararsız papatya suyu bile genel tedavi planına uymayabilir ve iyileşmeyi engelleyebilir. Genellikle halk ilaçları şifalı otlar gerektirir.

 • Bitkisel yağlar ile bitkilerin kaynatma ile gargara: deniz topalak yağı ile papatya, okaliptüs yağı ile calendula.
 • Ahududu, bal, limon, nane, köpek gülü, ıhlamur, kekik, kimyon veya anason ile çay.
 • Bal, tereyağı, çikolata ile ılık süt.
 • Bıldırcınların propolis çözümüyle tedavisi.

Sadece antibiyotiksiz pürülan boğaz ağrısının tedavisi imkansızdır. Bu, komplikasyonların gelişmesini ve en istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Tüm ebeveynler, çocuklara ne kadar uzun süren anjina sürdüğünü öğrenmek için sabırsızlanıyorlar, böylece hasta mümkün olan en kısa sürede işkenceyi bırakıyor. İyileşme sürecini hızlandırmak hastalık sırasında çocuğa yeterli bakım sağlar.

 1. Hastalığın, enfeksiyon kaynağı olabileceğinden, diğerlerinden izole edilmesi gerekir.
 2. Yatak istirahatı.
 3. Kaşıntılı ürünlerden hafif, tahriş edici olmayan bir diyet. Turşular, turşu, sigara, baharatlı baharatlar hariçtir.
 4. Vitamin tedavisi.
 5. Bol sıcak bir içecek.
 6. Boğazda hiçbir ısınma sıkıştırması olmamalıdır: mikroorganizmanın çoğalmasını ve enfeksiyonun daha da yayılmasını teşvik edecektir.

Bu bilgi sadece bir giriş olarak verilmiştir, ancak pratik eylem için bir rehber değildir. Sadece uzman bir doktor, bu durumdaki çocuklarda anjinin nasıl tedavi edileceğini doğru bir şekilde söyleyebilir, çünkü bu durum birbirinden çok farklı ve benzer değildir. Tavsiyesinin ardından, belirli bir hastalıktan sonra, alas nadir olmayan komplikasyonları önleyecektir.

komplikasyonlar

Aşırı ya da yetersiz tedavi bir takım komplikasyonlara yol açabilir. Pürülan boğaz ağrısının erken sonuçları bademciklerin yakınında bulunan doku ve organların enfeksiyonu ile ilişkilidir. Bunlar şunları içerir:

Bu hastalıklar acil tıbbi bakım gerektirir, ancak tedavi tamamen geçtikten sonra. Daha sonra çocuklarda pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları, hastalıktan bir ay sonra ortaya çıktı. Bu olabilir:

 • artrit;
 • romatizmal kalp hastalığı;
 • poststreptokokal glomerülonefrit.

Bu hastalıklar her zaman% 100 iyileşme sağlamayan çok uzun ve karmaşık bir tedavi gerektirir. Bir engelle bittikleri zamanlar vardır. Pürülan anjina, komplikasyon riski olan bir tedavi sürecine girmekten daha kolay önlenebilen bir hastalıktır. Profilaksi bu kadar çaba ve harcama gerektirmez. Onun hakkında her zaman hatırlamanız gerekiyor.

Referans için. Çocuklarda pürülan anjina, sıklıkla, yakın-modal selüloz dokusunda iltihaplanma lokalize olduğunda, başka bir tür anjina olan paratonsillar apseye akar. Bu olursa, yeni ilaçlarla yeni bir tedavi kursuna girmek zorunda kalacaksınız.

önleme

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının spesifik koruyucu önlemleri yoktur. Enfeksiyonu önlemek için, ebeveynlerin çocuğun sağlığına daha dikkatli olması gerekir. Doğru yaşam tarzına özen gösterilmesi ve temel hijyen kurallarına uyulması ve hastalığın önlenmesidir. Bu öğeler kesinlikle tüm yetişkinler tarafından bilinir, ancak bunların hepsini gerçekleştirmeye istekli değildir:

 1. Doğru beslenme.
 2. Tam dinlenme.
 3. Günün rejimine uygunluk.
 4. Aktif yaşam biçimi.
 5. Herhangi bir hastalığın zamanında teşhis ve tedavisi.
 6. Genel güçlendirme prosedürleri (sertleştirme, şarj etme).
 7. Spor yapmak.

Her yaştaki çocuklarda pürülan anjina çok zor ve her iki ebeveynden sabır ve sabır gerektirir. Kendi kendine aktivite ve ev deneyleri olmadan reçete edilen tedaviye bağlılık, komplikasyon olmaksızın iyileşmenin gerçek yoludur.

Bu sinsi hastalık, semptomların ilk sakinliğinde aynı antibiyotikleri terk ederseniz en beklenmedik sonuçlara yol açabilir. Bu, iki kötülüğün daha azının seçildiği, yani, tehlikeli bir enfeksiyonun tedavi edilemediği antibiyotik tedavisi olduğunda geçerlidir.

Yıkama kozmetiklerinin tehlikeleri hakkında çeşitli sonuçlar vardır. Ne yazık ki, tüm yeni mumyalar onları dinlemiyor. Şampuanların% 97'si tehlikeli bir madde olan Sodyum Lauril Sülfat (SLS) veya analoglarını kullanır. Bu kimyanın hem çocuklar hem de yetişkinlerin sağlığı üzerindeki etkisi hakkında birçok makale yazılmıştır. Okuyucularımızın talebi üzerine en popüler markaları test ettik.

Sonuçlar hayal kırıklığı yarattı - en çok tanıtılan şirketler bu en tehlikeli bileşenlerin varlığını gösterdi. Üreticilerin meşru haklarını ihlal etmemek için belirli markaları adlandıramayız. Tüm testlerden geçen tek şirket olan Mulsan Cosmetics firması 10 üzerinden 10 puan aldı. Her ilaç, tamamen güvenli ve hipoalerjenik olan doğal maddelerden yapılmıştır.

Kozmetik ürününüzün doğallığından şüphe duyuyorsanız, son kullanma tarihini kontrol edin, 10 ayı geçmemelidir. Kozmetik seçimi yapmaya yaklaşın, bu sizin ve çocuğunuz için önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yedikten sonra boğazda koma hissi

Yutma eylemi sırasında ortaya çıkan rahatsızlık hissi, bireysel organ ve sistemlerin işleyişindeki başarısızlıkların varlığına işaret etmektedir. Yedikten sonra boğazda yumru, yanma, basınç, ağrı ve boğulma ile birlikte olabilir.

Nasıl bir nergis zambağı ile gargara - reçeteli ilaçlar ve kullanım yöntemleri

Makalede, bir kalsül tentürü ile nasıl gargara yapılacağını, buna dayalı olarak alkolik ve sulu bileşiklerin hazırlanması yöntemlerini tartışıyoruz.