Loading

Angina kronik tedavi

Kronik bademcik iltihabı bademciklerin kronik bir iltihabıdır.

Bademciklerin lenfatik dokusunun kalınlığındaki bu hastalık ile, bademciklerin koruyucu işlevinde bir azalmaya ve boyutlarında bir artışa neden olan sürekli bir bakteri enfeksiyonu varlığı vardır. Hastalık anjina şeklinde periyodik alevlenmeler ile akar. Ne yazık ki, kronik bademcik iltihabı da tehlikelidir çünkü vücuttaki sürekli enfeksiyon varlığı bağışıklığında bir azalmaya, sık solunum yolu ve diğer hastalıklara karşı bir eğilime neden olur. Bademciklerdeki belirgin bir artış, solunum, yutma ve ses ihlaline yol açar. Bu yüzden ihmal edilmiş vakalarda kronik bademcik iltihabı palatine bademciklerinin giderilmesinin bir göstergesidir. Çocuklukta hastalık daha yaygındır.

semptomlar

Akut ve kronik tonsillit semptomatolojide farklıdır. Aktif bir inflamatuar süreci gösteren akut anjinanın en canlı ve belirgin semptomları:

Hiperemi ve boğaz ödemi (boğazda kızarma)
Yutulduğunda şiddetli ağrı
Bademcikler üzerinde beyaz kaplama
Yüksek sıcaklık
Baş ağrısı ve kas ağrısı
Submandibular ve servikal lenf düğümlerinin artışı
Chills, zehirlenme

Bu semptomların en azından bazıları doktorun akut tonsilliti teşhis etmesine ve hastalığın seyrini belirlemesine izin verir. Anjinadan farklı olarak, kronik tonsillitin teşhis edilmesi daha zordur, çünkü asemptomatik olabilir, zaman zaman akut bir forma dönüşür. Bununla birlikte, bazen hastalığın kronik seyri klinik olarak belirgin formlara sahip olabilir.

Herpes, referans olarak tedavi edilen boğaz ağrıyor.

nedenleri

Kronik anjinanın ana nedeninin akut tonsillit olduğu düşünülmektedir. Bu nedene ek olarak, diğer faktörler hastalığın kronik formunun gelişimini etkileyebilir:

Komşu organlarda enfeksiyon odaklarının varlığı - çürük, adenoidler, sinüzit, rinit.

Sıklıkla nazal septuma bağlı gelişen nazal solunumun ihlali, poliplerin proliferasyonu

Bağışıklık sisteminin işleyişi azaldı.

Uzun süreli kronik bademcik iltihabı ile bademcikler enfeksiyona karşı direnç gösterme konusundaki temel yeteneklerini kaybederler. Kronik angina sık görülen farenjit, bronşit ve iç organların birçok hastalığının ana nedenidir; bunlardan en önemlisi romatizma, endokardit, sistemik lupus eritematozustur. Sürekli bir enfeksiyon odağının etkisi altında, kalp kusurları gelişebilir, gastrointestinal sistemin organları zarar görür. Bu, ilk bakışta zararsızdır, hastalık bir kişinin hayatının geri kalanında savaşmak zorunda kalacağı çok fazla sorun yaratabilir.

Nasıl tedavi edilir

Eğer ilk kez angina geliştirdiyseniz, hastalığın nasıl tedavi edileceğini doktora söyleyecektir. ENT sınavında bademciklerin yenilgisinin şiddeti ortaya çıkar ve özel ilaçlar atar. Çoğu zaman, çeşitli infüzyon bitkileri veya soda-tuz çözeltisi ile durulayın. Boğaz ağrısını tedavi etmekten çok, doktor her hasta bir organizmanın özelliklerine sahip olduğu için tanımlamalıdır. Sıklıkla, pürülan tıkaçlar, hastalığın seyri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olan bademciklerden yıkanır. Hastalar kronik anjinaya sahipse, tedavi en fazla alevlenme olduğunda, özellikle ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez yapılır. Kronik formda, mikroplar her zaman tonsil mukozasında bulunur, bu nedenle en küçük hipotermi alevlenmeyi tetikleyebilir.

Angina bulmuş hastalar, iltihabı hafifletmek, bağışıklığı geliştirmek ve virüslere karşı savaşmak için ilaç reçete edilir. Hastalığın kronik seyri vücudun her yerinde komplikasyonlara neden olabileceğinden, karmaşık terapinin kullanılması gerekir. Hastalar akut anjinaya sahipse, o zaman sadece doktor hastayı tedavi etmeye karar verir. Bazen bir dizi prosedürü yürütmek için hastaneye yatış gereklidir.

Çocuklarda en sık görülen anjina. Yetişkinler bademcik hastalıklarına daha az duyarlıdır, çünkü boğazda nadiren ağrı hissederler. Bir çocukta anjinada artmış vücut ısısı, bademcik ödemi, sıklıkla kulaklarında ağrı hissedilir. Çok acı verici duygular sadece genç hastalar için sorun olan boğazın tamamen durulanmasıyla giderilebilir. Genellikle tedavi için kullanılan özel iltihapları giderici özel pastil ve spreylerdir.

Insanların anlamı

Bir kıyma makinesinden geçmek için 350 gram aloe eklenir, 350 g ballı istiridye eklenir, 5 g için karanlık bir yerde ısrar edilir. 1 çorba kaşığı alın. l. Karışım bitene kadar yemeklerden 1 saat önce günde üç kez. Bu tedaviden sonra, kronik bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı artık rahatsız olmaz. (HLS 2001, No. 21 sayfa 19)

Angina ile birlikte, boğazdaki ağrı ortadan kalkana kadar Chaga infüzyonu (1: 5) ile gargara yapmak ve günde üç kez 30 g almak faydalıdır. Evdeki kronik bademcik iltihabı, burun deliğinin her bir burun deliğine düşürülmesi için infüzyonun nazofarenks içine çekilmesinden sonra, 5 damla infüzyondan kazılarak iyileştirilebilir. İşlem sabah ve akşam yapılmalıdır. Bademcikler daha iyi olacak ve boğaz ağzı geçecek

Chaga nasıl demlenir: huş mantarı soğuk suyla iyice yıkanır. Soğuk kaynamış suda ıslatın. İyi olgun bir chaga boğulmalı. Yumuşatma önce 5-8 saat chaga ısrar ediyorlar. Bir balta veya rendeleyin ile ezin. Chaga'nın 1 kısmı, mantarın infüze edildiği 5 kısım su ile dökülür ve 50 dereceye kadar ısıtılır. 2 gün ısrar edin, süzün. Bu infüzyon aylarca saklanabilir ve bozulmaz. (HLS 2002, No. 22, sayfa 17)

Sık anjina ile, tuz ile durulama iyi bir yardımcıdır. Her sabah dişlerinizi fırçaladıktan sonra, ağzınızı, dişlerinizi ve boğazınızı seyreltilmiş tuz ile ılık su ile durulayın: 1 çay kaşığı. bir bardak su üzerinde tuz. Durulamadan sonra, öksürüğü yapay olarak indüklemek gereklidir. Boğazdaki tuzdan, mukusun ve bununla birlikte mikropların ayrılması vardır. Boğazın bu şekilde sarkması sonsuza dek anjinden kurtulabilir. (Sağlıklı Tatiller 2003, No. 6, sayfa 5)

Belirtileri ve kronik boğaz ağrısı tedavisi

Kronik anjina, kulak burun boğazda en sık görülen enfeksiyöz alerjik hastalıktır. Nüfusun içinde, hastalığın yayılımı çocuklarda% 5-10 ve yetişkinlerde% 12-15'e ulaşmaktadır.

Patolojik sürecin gelişimi ve seyri kendi özelliklerine sahiptir. Çocukluktan başlayarak, hastalık tüm hayatı boyunca bir kişiye eşlik eder. Hastalık iddia edilen enfeksiyondan altı aydan 20 yıla kadar sürebilir.

Makalenin içeriği

Tedavi yöntemlerinden biri kriyoterapidir. Fitoterapötik tedavi de kullanılır.

Patoloji gelişimi

Lacunar oluşumlarında çeşitli mikroflora (saprofitik ve patojenik) ve çok katmanlı epitel bulunur. Durgun fenomenler, patojenik bir maddenin ve lenfoid dokunun hiperplazisinin yayılmasına yol açar.

Kronik bademcik iltihabı, vücut üzerindeki patojenik etkinin (virüsler, bakteriler) ve savunma mekanizmalarının tepkisinin bir sonucudur. Hastalığın ortaya çıkışı, lenfoid yapının (bademcikler) koruyucu-uyarlamalı kompleksinin çalışmasındaki rahatsızlıklara neden olur ve bu da iltihaplanma sürecinin yayılmasına ve şiddetlenmesine yol açar. Skar dokusu oluşumu, bademciklerin kendi kendini temizleme mekanizması bozulur. Bir problem var - bedenin nasıl iyileştirileceği ve kronik zehirlenmenin nasıl önleneceği.

Koruyucu mekanizmaların reaktivitesi yaşla birlikte azalır, organizmanın enfeksiyona karşı duyarlılığı artar. Patolojik sürecin seyrinin özgüllüğü değişir - asemptomatik ve gizli patoloji, koruyucu fonksiyonların tükenmesi, relapslara ve akut formdan kronik bir hastalığa geçişe yol açar.

semptomlar

Kronik tonsilliti kompanse ve dekompanse ayırt edin. Yaşlı kişilerde, patoloji nadiren nükseder, ancak kronik tonsillit belirtisi vardır.

Yapısal ve fonksiyonel değişiklikler:

 • bademciklerin azaltılması (görsel inceleme ile);
 • Badem foliküllerinin sayısında azalma;
 • lenfadenoid dokunun atrofisi ve bağının değiştirilmesi;
 • Lacunar oluşumlarının azaltılması ve azaltılması.

Ancak hücresel bağışıklığın ve hücresel direncin oluşumu, yaşam boyunca meydana gelir ve sadece kısmen kaybolur.

Kronik boğaz ağrısı belirtileri:

 • vücut ısısında (37.5 ° C'ye kadar) birkaç hafta ila 2-3 ay arasında değişen hafif bir değişiklik;
 • yılda iki kez veya daha fazla oluşan akut tonsillit;
 • genel halsizlik, sinirlilik, artan kaygı;
 • Kötü nefes;
 • rahatsızlık (boğazda kuruluk ve karıncalanma), boğazda ağrı;
 • kasık tıkanıklık sık sık ayrılması.

Submandibular lenf düğümlerinde artış var. Kulaklarda ağrı, subfebril ateş, aralıklı baş ağrısı veya migren belirtilmektedir. Faringoskopi ile nazofarenks ve larinkse geçiş ile birlikte mukus boğazında yaygın (diffüz) inflamasyon görülür.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik bir hastalıktan nasıl kurtulur? Kronik tonsillite karşı mücadelede ana prensip, vücudun genel direncinin ve lenfoid dokunun lokal immünitesinin güçlendirilmesi olmalıdır. Özellikle gençlerde (çocuklarda) antibakteriyel ilaçlar kullanmadan önce, kullanımlarının fizibilitesini analiz etmek gerekir. Birkaç uzman uzmana danışmak haklı çıkacaktır.

Kronik anjina, konservatif ve operatif yöntemlerle tedavi gerektirir. Bademciklerin koruyucu fonksiyonlarının restorasyonu doğrudan seçilen tedavi taktiğine (farmakolojik ilaç) ve bademcik durumuna bağlıdır.

Ameliyat tedavisi

Her zaman etkili olmadığı için tonsillektomi şeklindeki cerrahi tedavi anlamlılığını yitirmiştir. Bundan sonra immünoglobulin A'nın seviyesi azalır, viral enfeksiyon ve pnömoni gelişme riski artar. Cerrahi girişim endikasyonu, tekrarlayan seyreden hastalığın apsesidir. Yaşlılarda cerrahi tedavi yöntemi dahil değildir. Diğer durumlarda konservatif tedavi önerilir.

Konservatif tedavi

Konservatif tedavi gençlerde daha etkilidir. Yaşı olan hastalığın tedavisi zordur. Tedavinin geç etkisi vardır. Hastalığın seyrini incelemek, klinik tabloyu değerlendirmek, kronik anjinin nasıl tedavi edileceğini belirlemek. Başarıyla başarılı bir şekilde, antibakteriyel, anti-enflamatuar ve anestetik ilaçların (Oracet, Faringosept, Strepsils, Tonsilotren) kullanımı ile lokal terapiyi gösterir.

Kronik (streptokok) angina tedavisi:

 • Fizyoterapötik prosedürler (lazer tedavisi, çamur terapisi, parafinoterapi - submandibular lenf düğümleri alanı);
 • şifalı otlar inhalasyon infüzyonları (okaliptüs yaprakları) - 7-10 gün boyunca günlük olarak gerçekleştirilir;
 • işleme bademcikler - 10 prosedürleri yoluyla - yağlama yıkama kript bademcikler (antibiyotik solüsyonları, bal ve vahşi ile kombinasyon halinde Lugol çözeltisi, Lizobakta,% 0.5 çözelti Dioxydinum, kırlangıçotu ot özü, aloe jel, şurup, lavanta yağı ile suyu muz) gül gün;
 • Probiyotikler, antibiyotikler (makrolid - Rovamycinum) oral uygulaması (H, tentürler ginseng, altın kökü, Sibirya Ginseng, Schisandra tonzilgon imudon), immünomodülatörler ilaç ve bitki kaynaklı;
 • aerophytotherapy.

Her öğünden sonra bademciklerin temizlenmesi ve ağzın sterilize edilmesi için boğazın durulanması tavsiye edilir.

Tedavi yöntemlerinden biri, lenf dokusunda ultrasonik düşük frekanslı etki, organizmanın genel ve lokal reaktivitesinin aktive edilmesi, kan damarlarının geçirgenliğinin artırılmasıdır. "Tonzillor" aparatı kullanılır, seansların sayısı 10-12'dir Bu durumda, lacuna antiseptik kullanılarak yıkanır. 5-6 seanstan sonra kronik anjinin semptomlarındaki azalmanın ve durumun düzelmesi gözlenir.

Kronik boğaz ağrısı ultrason tedavisi kullanılır:

 1. kronik nonspesifik bademcik ultrasonik kavitasyon (yıkama) Klorheksidin ve (mide-bağırsak patoloji olmadan) Lizobakta çözeltisi kullanılarak bademcik uygulanır.
 2. Kronik vajinal bademcik iltihabı içinde Viferon ve bademciklerin yıkanması bir arada kullanın.
 3. Ultraphonoforez ile sikatrisyel değişikliklerde Lugol solüsyonu kullanılır.

Önemli! İlaç seçimi, hekim-fizyoterapist tarafından, ilacın farmakolojik özelliklerini ve patolojik sürecin seyrini dikkate alarak kulak burun boğaz uzmanı, alerji uzmanı, terapistin tavsiyelerini dikkate alarak belirlenir.

Kronik bademcik iltihabından başarıyla Dorokhov'daki bademciklerin kriyoterapisinden kurtulmayı sağlar.

Bademciklerin kriyodestest kullanımı ile konservatif tedavi, uzun süre remisyona ulaşmamızı sağlar ve yaşlı kişilerde kronik anjina tedavisi için en uygun yöntem olarak kabul edilir. Aynı zamanda, boğazdaki ağrı ve rahatsızlık kaybolur, boğazda "koma" hissi kaybolur, genel durum iyileşir. İade süresi kronik bir süreç için iyi bir gösterge olan 5-6 ay sürmektedir.

Dorokhov'a göre kriyoterapi, bağımsız bir tedavi yöntemi olarak ve karmaşık bir tedavi olarak kullanılmaktadır. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Kronik angina tedavisinde 30 ila 50 saniyede maruz kalma. Soğuk tedavi ağrısız, kansız, hasta kişi tarafından kolayca tolere edilir, rehabilitasyon döneminde yatış ve yatak istirahati gerektirmez, dokuların yumuşak rejenerasyonunu destekler.

Kronik (tipik) angina, semptomları ve hastalığın tedavisi, 6-10 ay içinde inflamatuar sürecin yeniden başlamasıyla bağlantılı olarak tekrarlanır.
bademciklerin fitoterapi ve kriyodestrit kullanımı ile.

Kronik bademcik iltihabının önlenmesi, genç yaşlardan başlayarak bağışıklığı güçlendirmek için amaçlı bir eylemdir. Streptokok anjina ortaya çıktığında, komplikasyonları önlemek ve daha sonra kronik bademcik iltihabının gelişmesiyle hastalığı kronik bir forma transfer etmek için yeterli ve zamanında tedaviye başvurulmalıdır.

Önemli! Kronik tonsillitten muzdarip Reconvalvesentam (iyileşmiş), yılda iki kezden fazla iyileşen anjina, yılda iki kez izlenmelidir.

Kronik boğaz ağrısı

Kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) - sık tekrarlama ve genel zehirlenme belirtileri olan palatine bezlerinin kalıcı iltihaplanması. Bu, Avicenna zamanından beri bilinen, dünyadaki en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Çocuklarda olguların insidansı% 13-15, erişkinler arasında ise% 7-11'dir. Enflamatuar sürecin görünümü ve seyri bir dizi özelliğe sahiptir. Bu onlar hakkında ve biz konuşacağız. Ayrıca, patolojik durumun semptomlarını ve tedavisini ayrıntılı olarak ele alalım.

Hastalığın gelişimi ve sonuçları

Kronik bademcik iltihabının nedenleri oldukça çeşitlidir, ancak çoğu zaman hastalığın gelişimi tedavi edilmemiş bir bademcik iltihabına yol açar. Akut inflamasyondan sonra hastalığın normal seyrinde, bademcikler halsizlik öncesi ile aynı yapıyı kazanırlar. Ancak zayıflamış bağışıklığı olan bazı vakalarda insan vücudu patolojik süreci tamamlama becerisini kaybeder ve kronik bir karakter kazanır. Bu nedenle, bezlerde, olumsuz faktörlerin etkisi altında sürekli şiddetlenen, iltihap odağı kalmaktadır.

bronşit, farenjit, endokardit, romatizmal ateş, kalp hastalığı: durgun enflamatuar proses, belki de solunum sistemi ve iç organların hastalıkların en yaygın nedenidir. Böylece, ilk bakışta zararsız, hastalık uzun bir süre ve sürekli olarak savaşılması gereken bir sürü sorun getirebilir.

semptomlar

Kronik anjina semptomları sıklıkla gelişir ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirir. Yavaş enflamatuar süreç vücut sıcaklığında 37.2-37.5 ° C'ye kadar, uzun süreli (bazen 4-6 aya kadar) artış gösterir, kuruluk ve boğaz ağrısına neden olur.

Ayrıca, diğer kronik anjin belirtileri vardır:

 • mukoza boğazının kızarması ve kalınlaşması;
 • bademciklerin yapısında değişiklik (gevşetme veya konsolidasyon);
 • Kalıcı zayıflık, artan yorgunluk, sinirlilik;
 • bademciklerin lacunalarında pürülan fişler veya sıvı irin;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi.

Yukarıdakilerden üç veya daha fazla işaretin varlığı, yavaş bir inflamasyon olasılığını gösterir.

Kronik anjina telafi veya dekompanse edilir. İlk durumda, etkilenen bademcikler işlevlerini yerine getirir ve tedaviye oldukça uygundurlar.

Yavaş bademcik iltihabı genellikle solunum yolu hastalıkları ve diğer patolojik süreçlerle komplike hale gelir.

tedavi

Kronik bir hastalığı nasıl tedavi edebilirim? Terapötik önlemlerin ana yönü, lokal ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi ve iltihap belirtilerinin ortadan kaldırılması olmalıdır. Bademcik iltihabı ile mücadele, konservatif ve cerrahi tedavi yöntemlerinin kullanımını içerir.

Konservatif tedavi

İlaç kullanımı, enflamatuar sürecin tedavisinde öncelikli bir aşamadır. Aynı zamanda, sadece ilaçlara odaklanmamalı. Terapi karmaşık ve çok yönlü olmalıdır.

antibiyotikler

Antibiyotikler anjinada kullanılan ana ilaç olarak kabul edilir, çünkü hastalığın patojenlerini doğrudan tahrip ederler. Aynı zamanda, penisilinler bademcik iltihabı için ana ilaç olmaya devam etmektedir. Uygun etkiye sahip olmadıkları veya alerjilere neden olmadıkları takdirde, diğer antibiyotikler tedavi rejimine dahil edilir.

Anjina tedavisi için, aşağıdaki ilaçlar sıklıkla kullanılır:

 • penisilinler - Fenoksimetilpenisilin, Augmentin, Ampisilin;
 • makrolidler - Klaritromisin, Azitromisin (Sumamed);
 • sefalosporinler - Sefuroksim.

Antibiyotik kullanımı zorunlu tıbbi tavsiye gerektirir. Çocuklarda ve hamile kadınlarda antimikrobiyal reçete özelliği onların katı dozaj ve kabul süresidir.

Anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar

Kronik anjinaya başka ne yapabilirsin? Bezler alanında zamanında ve yetkin bir tedavi olmadan belirgin bir inflamatuar süreç ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, steroid olmayan grubun antienflamatuar ilaçları, bademcik iltihabı belirtilerini ortadan kaldırmak için aktif olarak kullanılmaktadır:

 • parasetamol;
 • diklofenak;
 • indometasin;
 • nimesulid;
 • Naproksen.

Boğazdaki ağrıyı azaltır, sıcaklığı düşürür ve hastanın genel durumunu iyileştirir.

Topikal kullanım için ilaçlar

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, doğrudan iltihap odağı üzerinde etkili olan ilaçların kullanımını içerir. Lokal bir ilaç olarak, antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve antiseptik bileşenleri içeren çeşitli spreyler ve emilim tabletleri kullanılır:

 • aerosoller - Ingalipt, Stopangin, Hexoral;
 • lolipop - Travisil, Strepsils, Lizobakt, Pharingosept (Ambazon).

Daha iyi verim elde etmek için, çeşitli yerel preparasyon biçimlerini birleştirmek gerekir, çünkü spreyler daha güçlü fakat daha kısa bir aksiyona sahiptir ve pastiller ve pastiller 60 dakika boyunca çalışır.

Yemekten sonra yarım saat içinde yerel ilaçlar kullanmanız önerilir. Spreyler, mümkün olduğu kadar bölgeyi kapsayacak şekilde derin bir nefes üzerine püskürtülür.

soluk alma

Bademcik iltihabında inhalasyon, diğer terapötik önlemlerle eşit olarak kullanılır. İltihaplı bademcikleri olumlu etkiler ve iyileşmeyi hızlandırırlar. Prosedürler, bezleri iyi temizleyen ve dezenfekte eden bitkisel infüzyonlar ve antiseptik maddelerle gerçekleştirilir. Yerel preparatlar arasında, Miramistin ve Furacilin en etkili olanlardır. Çözeltileri işlemek için 1: 1 oranında sıcak su ile seyreltin.

Boğazın ödemini ortadan kaldırmak ve solunumu kolaylaştırmak için sodyum kromoglikat kullanın. Ürün bir sıvı içinde çözülür ve günde birkaç kez bir nebülizör aracılığıyla uygulanır. Alerjik reaksiyonlara eğilimli olarak, inhalasyonlar deniz tuzu veya maden suyu ile yapılır.

Şifalı bitkilerin iltihaplı bezleri üzerinde iyi etkiler: Papatya eczane, kadife çiçeği, adaçayı, okaliptüs. Bitkisel infüzyona birkaç damla uçucu yağ eklenebilir.

Düzgün seçilmiş araçlar, hastaları bademcik iltihabı semptomlarını hızla rahatlatabilir ve komplikasyonların gelişmesini engelleyebilir.

Boğaz durulama

Kronik tonsilliti tedavi etmenin bir başka harika yolu. Durulama, bademciği pus ve mikroplardan temizler, ağrı ve iltihaplanmayı giderir, mukoza zarını nemlendirir.

Prosedür için ilaçlar veya şifalı otlar infüzyonu kullanın. Boğazın sulanması için en popüler araç, birkaç damla tentür iyot ilavesiyle bir soda ve tuz çözeltisidir. Bu basit tarif, anjinin tüm semptomlarını hızla ortadan kaldırır.

Bademcik iltihabı için eczaneler en popüler olanlardır:

Durulama çözeltisinde, 2-3 damla uçucu yağ eklenebilir. Göz önüne alınan tüm ilaçlar patojenik mikrofloranın büyümesini engeller, iltihap ve ödemleri azaltır.

Diğer konservatif tedavi yöntemleri

İlaç tedavisine ek olarak, düşük frekanslı ultrason (ultrafonoforez) kullanılır. Lokal ve genel immünite aktive edilir, vasküler geçirgenlik geliştirilir.

Kronik anjin tedavisi için Tonsillor aparatı kullanılır. Bununla birlikte, lacuna antiseptik bir çözelti ile yıkanır. Durumda belirgin bir iyileşme 6-7 seanstan sonra kaydedilir, ancak genellikle 10-12 prosedürler reçete edilir.

Kronik tonsillitte, ultrason bir Lysobact veya Chlorhexidine çözeltisi ile gerçekleştirilir. Angina viral yapısında, Viferon kullanılır. Skar değişikliklerini azaltmak için, Lugol en sık tanıtıldı.

Kriyodestrit (soğuğa maruz kalma), boğazdaki ağrı ve hissi hafifletir, hastanın genel durumunu iyileştirir. İade süresi 6 aydan az olmamakta, bu da kronik bir form için çok iyidir.

Crotherapy bağımsız bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir veya karmaşık bir tedaviye dahil edilebilir. Etki lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedür kansız ve ağrısızdır, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve hastaneye yatmayı gerektirmez.

Halk ilaçları

Kronik anginada kürlenme, alternatif tıbbın tariflerine yardımcı olacaktır. İlaç tedavisine mükemmel bir katkı sunacak ve sağlığınıza zarar vermeyeceklerdir.

Bademcik iltihabı belirtileri ile mücadele etmek için en sık arıcılık, pancar suyu, yabani gül, limon, aloe suyu kullanın.

Tedavi için aşağıdaki tarifler kullanılır:

 • otlar, elma sirkesi, tuz, pancar suyu demetleri ile durulayın;
 • votka veya alkolün sıkıştırılması;
 • bal ile sıcak süt kullanımı.

Yavaşça eriyen bir boğaz ağzı ile bir kaşık bal tatlısı yemek için çok yararlıdır. Bu, bademcikleri pürülan çökellerden arındırmanıza, anestezi etmenize ve inflamasyonu azaltmanıza olanak tanır. Halk ilaçları ile tedavi doktor ile anlaşılmalıdır ve hiçbir şekilde ilaç ile değiştirilmelidir.

Ameliyat tedavisi

Dekompanse edilmiş bademcik iltihabı ile, sadece cerrahi operasyon hastanın durumunu iyileştirir. Uzun yıllar iltihaplanma belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Tonsillektomi (bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılması) en aşırı durumlarda uygulanır. Günümüzde bu tür bir müdahale artık yeterli değildir, çünkü yeterince etkili değildir ve bir komplikasyon riski ile ilişkilidir. Bu nedenle günümüzde lazer lacunotomi giderek artmaktadır - ultrason maruziyeti.

Ameliyatta kontrendikasyonlar:

 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • diabetes mellitus;
 • hamileliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemi;
 • tüberküloz.

Müdahalenin ardından, hastanın yılda iki kez doktora gitmesi ve profilaktik tıbbi muayeneye girmesi önerilir.

Kronik anjina şeklini tedavi etmek birincil iltihaptan çok daha zordur. Bu nedenle, bademcik iltihabının ilk semptomlarının bir doktora gitmesi ve yeterli tedaviye başlaması gerektiğinde. Patolojik süreci sonuna kadar iyileştirmek çok önemlidir. Bu, hastalığın kronik bir forma geçişini engelleyecek ve komplikasyon riskini azaltacaktır.

Kronik boğaz ağrısı tedavi edebilir miyim: daha tehlikeli hastalık

Anjina'nın belirtileri farklıdır. Buradaki formların sınıflandırılması oldukça kapsamlı, ancak bazı durumlarda şartlı. Boğaz ağrısının kolay bir aşaması daha ağır bir akıntıya dönüşebilir ve ikincil olanı sıklıkla birincil enfeksiyona eklenir, bu da hastalığın karışık formlarını oluşturur.

Enfeksiyon odakları tamamen ortadan kaldırılmazsa veya tedavi kendi başına başlarsa, orofarenks ve bezlerin patolojileri, birincil enfeksiyondan çok daha zor olan kronik formlara dönüşebilir.

Kronik boğaz ağrısı

Çoğu zaman orofarenksin iltihaplanması çoğu zaman kronik anjinin tezahüründen kaynaklanır. Hastalığın ikinci adı kronik bademcik iltihabıdır, ancak bu terim sadece fokal bademcik iltihabı için kullanılır.

Benzer bir patoloji ile enfeksiyon odakları zaman zaman ağız boşluğunda, zaman zaman mevcut olabilir, sonra solma, daha sonra ağırlaştırılmış olabilir.

Alevlenme periyotları, normal anjinadaki semptomlarına benzerdir, kalan süre, hastalığın neredeyse asemptomatik olmasıdır.

Kronik tonsillit nedir, videomuza bakınız:

 • Bakteriyel (tipik) anjina. Patojenler, streptokoklar, daha az sıklıkla stafilokok, spiroketler ve Pseudomonas aeruginosa'nın bir familyasıdır. Farklı bir özellik, pürülan oluşumların varlığıdır.
 • Candida tonsilliti. Patojenler patojenik mantarlardır. Ayırt edici özellik - geniş bir dağılım alanı, fungal plak altındaki müköz membranlar pratikte zarar görmez.
 • Viral bademcik iltihabı. Patojenler - grip, herpes, Epstein-Barr, adenovirüs virüsleri çeşitli. Ayırt edici bir özellik festerleme fişlerinin olmamasıdır; Bakteriyel boğaz ağrısından daha az şiddetli semptomlar.

Hastalığın nedenleri

 • Primer anjina komplikasyonu.
 • KBB hastalıklarının yetersiz tedavisi.
 • İmmün patolojiler.
 • Tedavi edilmeyen boğaz ağrısı, farenjit.
 • Kan hastalıkları.
 • Sistemik hastalıklar.

Provoke edici faktörler, risk grubu

Aşağıdaki faktörler kronik angina gelişmesine neden olur:

 • Üretim tehlikesi.
 • Komşu organlarda enfeksiyon varlığı.
 • Polipler.
 • Nazal solunum patolojisi.
 • Kötü ekoloji.

Belirtiler ve belirtiler

Kronik bademcik iltihabı için, farklı derecelerde semptom şiddeti ile hastalığın devam eden ve seyreden seyri tipiktir. Farklı aşamalar arasında keskin sınırlar yoktur, hastalığın tezahürlerinin kombinasyonu farklıdır.

Yetişkinlerde

 • Uzun zamandır boğazım ağrıyor.
 • Hastalığın nüksetmesi yılda 2 ila 3 kez ortaya çıkar.
 • Yorgunluk kronik bir form alır.
 • Artan uyku hali.
 • Alevlenme dönemlerinde sıcaklık göstergeleri artırıldı.
 • Bademciklerdeki ülserler (foliküller) yoğunlaşmış bir görünüme sahiptir.
 • Bezlerin üst tabakaları gevşek bir yapıya sahiptir.
 • Palatinler ve bezler arasındaki muhtemel yapıştırıcı süreçler.
 • Boyundaki lenf düğümleri büyütüldü.
 • Bademcikler üzerinde izler.

çocuklar

Yukarıdaki belirtilere göre, çocuklar şunları ekleyebilir:

tanılama

Kronik tonsillitin doğru teşhisi için hastanın konjugat hastalıklarını tanımlamak ve değerlendirmek gerekir. Doktor uygunlukları hakkında bilgilendirilmelidir, ayrıca rekürrens sıklığını ve tedavi için kullanılan ilaçların ismini açıklığa kavuşturmak önemlidir.

İlk randevuda, doktor hastanın boğazını dikkatli bir şekilde inceler, lenf düğümlerinin durumunu değerlendirir ve daha sonraki prosedürlere gönderir:

 • Bademcikler gelen smear (yardımıyla, enfeksiyon tipi oluşturulur).
 • Bir kanın genel veya ortak analizi (bir alevlenme sırasında olur).
 • Biyokimyasal kan testi (bezleri çıkarmadan önce gereklidir).
 • Sitolojik çalışmalar (tedavinin etkinliğini belirleme).
 • İdrar tahlili (toksik ve alerjik komplikasyonları tespit etmek için).
 • Bağışıklık çalışmaları.
 • Ek testler (eşlik eden hastalıklar ile).

Fotoğrafta, boğaz ağrısı farklı formları olan bir boğaz

tedavi

Kronik tonsilliti tedavi etmek, birincil enfeksiyondan çok daha zordur. Tedavinin etkinliği, etkilenen bezlerin durumuna ve seçilen tedavi taktiğine bağlıdır.

ilaç

 • Antibiyotikler tipik anjina için ana ilaçtır. İlaçlar öncelikle intravenöz olarak uygulanır. Penisilin en yaygın kullanılan ilaçtır, ancak alerjiler ve yeniden tedavi ile sefalosporinler ve bir grup makrolidler reçete edilir.
 • Probiyotikler (agresif antibiyotiklerin eşzamanlı uygulanması veya eş zamanlı mide problemleri için kullanılır).
 • Anestezik (şiddetli ağrı sendromu ile).
 • Antihistaminikler (şişkinliği azaltmak için).
 • İmmunostimulanlar (büyük ölçüde azaltılmış bağışıklık ile).
 • Boğaz hapları ve spreyleri.

Insanların anlamı

 • Bir kıyma makinesinden geçen aloe yapraklarına küçük bir bal eklenir. Elde edilen karışım birkaç gün Cahors'ta infüze edilir. Her yemekten bir saat önce bir kaşık dolusu alın.
 • Formalin buharı (solunduğunda). Formalin de gargara yapabilir.
 • Durulama için patates çiçeklerinin infüzyonu.
 • Bezleri işlemek için sodalı tuzlu su.
 • Ekinezyada su infüzyonu hem durulama hem de sıcak soluma için iyidir.
 • Boğazın iodinol ile yağlanması.
 • Taze pancar suyu, ağızdaki mikropların yayılmasını önler.
 • Arı ürünlerine dayanan durulamalar bağışıklık sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve iltihaplanmayı azaltır.
 • Ayrıca durulama calendula, papatya, horseradish, deniz topalak yağı gibi çok etkilidir.
 • Düzenli limon tüketimi.

fizyoterapi

Fizyoterapi yöntemleri kapsamlı bir tedavinin bir parçasıdır. Akut semptomları hafifletirken, aşağıdaki prosedürler reçete edilir:

 • KUF - bezlerin ışınlanması.
 • UHF - tedavi.
 • Tıbbi elektroforez.
 • Lazer tedavisi.
 • HF - manyetoterapi.
 • Kızılötesi ışınlama.

Kronik tonsillit ve bademcik iltihabı tedavisi özellikleri:

Cerrahi yöntemler

Cerrahi tedavi bezlerin kısmi veya tamamen çıkarılmasını hedeflemektedir. Bu tonsillektomi denir. İlaç kullanımı uygun sonuçlar vermediğinde, sadece bu karmaşık vakalarda uygulanır.

Ameliyat endikasyonları da iç organların patolojisidir.

Şu anda en yaygın olan boşlukların diseksiyonu ve onlardan pürülan tıkaçların çıkarılmasıdır.

Kriyocerrahi yöntemi yaygın olarak kullanılır - bezlerin sıvı nitrojen ile dondurulması.

Ameliyatta kontrendikasyonlar:

Sonsuza kadar hastalıktan kurtulabilir miyim?

Kronik anjinin kendine has özellikleri zor bir tedavidir, çünkü patojenik bakterileri tamamen yok etmek neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, yeni alevlenmelere ve mikropların daha fazla yayılmasına izin vermemek oldukça olasıdır.

Tamamen kronik kronik bademcik iltihabı kurtulmak olamaz.

Tehlikeli hastalıktan olası komplikasyonlar

Kronik anjina tehlikesi, arka planda, vücutta ciddi sistemik bozukluklara neden olan çeşitli hastalıklar geliştirebilir:

Önleyici tedbirler ve önlemler

Bu birincil anjin kronik bir aşamaya geçmedi, gerekli:

 • Sonuna kadar bakteriyel enfeksiyonları tedavi edin, enfeksiyonun uzun süre vücutta yerleşmesini önler.
 • Diş çürüğünü ortadan kaldırmak için zamanında orofarenksin travmasını önleyin.
 • Mümkünse deniz tatillerini ziyaret edin. Deniz hava ve deniz tuzu suyunun vücut üzerinde sağlıklı bir etkisi vardır.
 • Çalışma programını tam dinlenme ile dengelenecek şekilde programlayın.
 • Özellikle birincil enfeksiyondan sonra rehabilitasyon sırasında stresden kaçının.
 • Sigara içmeyi reddedin.
 • Doğru beslenme ve spor aktiviteleri ile bağışıklığı güçlendirir, ancak sadece bir alevlenme döneminde ve mağdurla sık sık temas halinde olan kronik anginanın bir belirtisidir. Hasta bir kişiyle iletişim kurarken, kapsamlı hijyeni unutmamak, bir pamuklu gazlı bez giymek ve hastanın bulunduğu odayı düzenli olarak temizlemek tavsiye edilir.

Tehlikeli olan, boğaz ağrısı sonrası gelişen anjinadır:

görünüm

Tedavi sonucu edinilen hastalığın reçetesine bağlıdır. Bir kişi tıbbi bir tesise gider, daha sonra tekrarlanan tezahürlerden kaçınma olasılığı artar.

Kronik anjinası olan hastalar sicile konulur ve sadece üç yıl sonra bir kişi bu hesaptan çıkarılabilir.

En önemli şey kendi kendine tedaviyi dışlamaktır. Bu sadece iyileşmeye yol açmaz, aynı zamanda pek çok komplikasyona neden olur. Doktorlar cerrahi prosedürleri önerirse,
ertelenemez. Sadece reçetesizlik ve tıbbi reçeteyle uyum, nüksetmeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Kronik boğaz ağrısı

Kronik anjina, nüksetmeye eğilimli olan palatine bademcikler sürecini içeren inflamatuar bir hastalıktır. KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biri. Toplam nüfusun% 10'undan fazlasında teşhis edildi. Gelişimin ana nedeni, akut boğaz ağrısının yanlış ve zamansız bir şekilde tedavisidir.

Kronik tonsillit türleri

Kronik bademcik iltihabı çeşitli nedenlerle gelişir. Ama yine de, ana tedavi edilmemiş bademcik iltihabı. Bu, doktorun yetersiz kalifikasyonu ya da ilaç tedavisi için tüm önerileri olan hastaya uyulmaması nedeniyle olur. İstatistiğe göre, anjina, antibiyotikleri kullanmayı bırakan, durumun düzelmesine ya da tedaviyi bağımsız olarak reçete eden kişilere kronikleşmektedir.

Normal olarak, bademciklerdeki bir akut enflamatuar sürecin ardından, tam iyileşme başlar. Çeşitli durumlar nedeniyle, patolojik sürecin tamamlanması gerçekleşmez, enfeksiyon organda kalır. Böylece hastalık önemli semptomlar olmadan yavaş bir form alır. Bir alevlenmede kronik bademcik iltihabı kendini gösterir bir akut tonsillit için tipiktir.

Patojenin türüne bağlı olarak, tonsillit üç tiptir:

 1. Bakteriyel. Streptococci, staphylococcus, intestinal ve psödomonas aeruginosa gibi orofarinks bakteri içine girme nedeniyle oluşur. Bu formda, süreç hemen hemen her zaman palatine bademcikler üzerinde lokalize edilir, gelişmiş durumlarda bunların ötesine geçer. Akut başlangıçlı değildir, semptomatoloji giderek artmaktadır. Bakteriyel anjina arasındaki ana fark, bezlerdeki pürülan odakların varlığıdır.
 2. Mantar. Esas olarak maya benzeri ve küf mantarlarının yutulmasıyla ortaya çıkar. İşlem net bir lokalizasyona sahip değildir, amigdala, ağız mukozası ve farinks etkilenir. Mantar anjinası için, beyazımsı adacıklar karakteristiktir, çıkarıldıklarında, ülserler ortaya çıkar.
 3. Virüs. Bunun nedeni virüslerin vücuda girmesidir (grip, herpes, adenovirüs, Epstein-Barr). Bu tür için, semptomlarda yıldırım hızlı bir artış ile tipik akut başlangıçlı. Viral boğaz ağrısı ile pürülan odaklar not edilmemiştir. Enflamasyon bademcikler, yumuşak damak, kemerler, dil, farinkse kadar uzanır. Hemen her zaman burun akıntısı ve öksürük eşlik ediyor. Çiçek, bir film şeklinde beyazımsıdır, çıkarıldığında mukoza zarı örtmez.

Viral ve fungal angina çoğu durumda kronik sürecin birincil kaynağıdır. Bu iki patolojiye akut fazda dikkat edilmemesi ve iltihabın ortadan kaldırılmaması durumunda, zaten halsiz hale gelen bir bakteriyel enfeksiyon meydana gelir. Viral ve fungal bademcik iltihabı kendileri nadiren kronikleşir, bu durum patojenin tüm vücudu (herpes, kandidiyazis) etkilediği durumlarda ortaya çıkar.

Akut tonsillitin uygunsuz tedavisine ek olarak, kronik bademcik iltihabı gelişmesi aşağıdakiler tarafından kolaylaştırılmaktadır:

 • Bademcikler (rinit, paranazal sinüslerin patolojisi, adenoidit, çürük, periodontitis) komşu organlarda yavaş inflamatuar odaklar;
 • burun solunumu ihlali (septumda eğrilik, travma, burun yolunda neoplazm);
 • diğer sistemik patolojiler;
 • vücudun savunmalarının zayıflaması.

Buna karşılık, daha düşük bağışıklık aşağıdakilere yol açar:

 • yanlış, dengesiz beslenme;
 • pasif yaşam tarzı;
 • hipotermi;
 • stres;
 • aşırı çalışma, aşırı fiziksel efor;
 • olumsuz çevre koşulları;
 • kötü çalışma koşulları;
 • Kötü alışkanlıklar.

Yaşamın ilk altı yılındaki çocuklar kronik anjinaya daha yatkındır. Bu bağışıklık sisteminin gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Nüfusun sosyal olarak serbest bırakılmış segmentleri ve aynı zamanda HIV statüsü olan kişiler risk altındadır.

Kronik boğaz ağrısı belirtileri

Bu derste kronik anjin iki şekilde ayrılır: kompanse ve dekompanse. Kompanse tonsillitle birlikte, bademcikler iltihaplanma sürecine rağmen ana işlevleriyle başa çıkmaktadır. Dekompanse edilen, bademciklerin, sadece enfeksiyonun odağı olan vücuttaki rollerini yerine getirmedikleri anlamına gelir. Bu aşamada kronik anjinin konservatif tedavisi etkin değildir, doktorlar cerrahi müdahaleye başvurur.

Bademcik sürecindeki halsizlik belirtilerinin belirgin bir karakteri yoktur. Kronik tonsillitin varlığı, doktorun görebileceği bademciklerdeki aşağıdaki yapısal değişikliklerle gösterilir:

 • Lenfadenoid doku atrofisi, bağ dokusu ile değiştirilir;
 • Organın yüzeyindeki lakun sayısını azaltır;
 • genişlemiş servikal lenf düğümleri;
 • foliküllerin sayısı azalır, yoğunlaşır;
 • bezler küçülür;
 • Kemerler ve bademcikler arasında yaralar ve yapışmalar var.

Hastanın kendini hissettiği halsiz bademcik iltihabı belirtileri ise şunları içerir:

 • boğazda hoş olmayan duyular, pershenie, birkaç aya kadar süren;
 • öksürük, özellikle geceleri;
 • ağızdan fetid kokusu;
 • vücut ısısında subfebrile göstergelere periyodik artış;
 • artan yorgunluk, uyuşukluk;
 • Hastalığın yılda birkaç kez alevlenmesi.

Relapslar çoğunlukla mevsimseldir. En ufak bir hipotermi akut bademcik iltihabına neden olabilir, bunun için aşağıdaki semptomatoloji özeldir:

 • boğazda akut ağrı, yutulduğunda daha kötü, sıklıkla kulak vererek;
 • ateş;
 • bedenin zehirlenmesi;
 • şiddetli halsizlik, baş dönmesi;
 • iştah kaybı.

Angina'yı bağımsız olarak tedavi etmek önerilmez. Hastalığın ilk belirtilerinde hemen bir doktora başvurmalısınız.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi

Kronik anjinin nasıl tedavi edileceğini anlamadan önce, tam bir patoloji teşhisi yapmalısınız. İlk şey, farenks, palpable servikal lenf düğümlerini incelemek, anamnez toplamaktır. Patojenleri açıklığa kavuşturmak için aşağıdaki laboratuvar testlerine neden olan etkenler atanmıştır:

 • Ekim için boğaz ve buruntan bir leke. Bu analiz ile patojen tipi belirlenir, ilaç ilaçlarına olan duyarlılığı belirlenir.
 • Klinik kan testi. Bu araştırmanın yapılması, hangi tip enfeksiyonların patolojiyi tetiklediği bilinecektir. Her anjin tipi, detaylı analizde kendine özgü bir resme sahiptir. Kan örneklemesi alevlenme döneminde gerçekleştirilir.
 • İdrarın genel analizi. Bu çalışma, boşaltım sisteminin işlevselliğini değerlendirmek için yapılmıştır.

Araştırmanın sonuçlarını aldıktan sonra, doktor bu durumda kronik tonsillitin nasıl tedavi edileceğine karar verecektir. Tamamen durgun süreçten kurtulmak mümkün değildir. Çoğunlukla süreç alevlenme ile tedavi edilir. Bademciklerde kronik odağı kaldırın ya da aktivitesini iki şekilde askıya alın: konservatif ve cerrahi olarak.

Konservatif yöntemler arasında sistemik ilaçlar, lokal prosedürler ve fizyoterapi yer alır.

ilaç

Kronik boğaz ağrısını cerrahi müdahale olmadan nasıl tedavi edersiniz, bu soru patolojiye giren herkes tarafından sorulur.

Hastalığa karşı mücadelede ana şey etiyotropik tedavidir, amacı hastalığın nedenini ortadan kaldırmaktır. Bu, üç ilaç grubunu içerir:

 1. Antibiyotikler. Bakteriyel kökenli kronik anjin için reçete edilir. Sefalosporinler (Seftriakson, Tsedeks), Makrolidler (Sumamed, Azitromisin), Amoksisilin (Augmentin, Ospamox) gruplarının preparatları kullanılmıştır. İşlemin ciddiyetine ve hastanın yaşına bağlı olarak ilaçlar, enjeksiyonlar halinde ve dahili olarak (tabletler, şuruplar) uygulanır.
 2. Antifungal. Tonsillomikoz için kullanılırlar. Fungisidal ve fungistatik özelliklere sahipler, patojenik mantarların gelişimini öldürürler ya da durdururlar. Antimikotik ilaçlar arasında, Nistatin, Flukonazol ve Levorin popülerdir.
 3. Antiviral. Vücuda giren ve inflamatuar süreci (Asiklovir, Isoprinosin) tetikleyen virüsleri ortadan kaldırın.

Etiyotropik terapiye ek olarak, kronik anjina ile mücadeledeki temel rol, vücudun savunma mekanizmalarını yeniden kurmaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için immünostimülatörler ve immünomodülatörler (Aflubirn, Anaferon) kullanılır.

Antibiyotiklerin ve bademciklerin kandidiyazının alınması sırasında, laktobasili içeren ilaçların uygulanması tavsiye edilir. İlk durumda, antimikrobiyal ajanların kullanımının arka planında ortaya çıkan disbakteriyozu önlemek için bu gereklidir. Fungal anjinada, probiyotikler çoğu durumda patolojinin gelişmesinin nedeni olan dengesizlikleri ortadan kaldırmak için kullanılır.

Yüksek sıcaklıkta antipiretik ajanlar kullanılır (Parasetamol, Nurofen, Nimesil). Hipertermi ortadan kaldırmaya ek olarak, bu ilaç grubunun belirgin bir anti-inflamatuar etkisi vardır.

Kronik bademcik iltihabının akut alevlenmesi sırasında amigdala şiddetli bir şekilde şişirilirse, yutulması zorlaşır, hatta bazen nefes alıp verirse, antihistaminikler reçete edilir (Fenistil, Eden, Citrine). Dokulardaki şişliklerin giderilmesine yardımcı olur, böylece boğazda açıklık artar.

Angina'nın kompleks tedavisi, doğrudan inflamasyonun odağında faaliyet gösteren lokal ilaçların kullanımını içerir. Bu grubun ürünleri aerosoller (Okaliptüs, Hexoral) ve pastiller (Pharyngosept, Septifril, Strepsils) formunda mevcuttur. Serbest bırakılma formundan bağımsız olarak, anti-enflamatuar, antiseptik, bazı analjezik özelliklere sahiptirler.

Boğaz durulama

Kronik anjina ile savaşmanın bir başka yolu boğazınızı yıkamaktır. Bu işlemden dolayı bademcikler irin ve mikroplardan arındırılır, mukoza zarı ıslatılır, iltihap gider.

Durulama için, evde kolayca hazırlanabilen farmasötik preparatları ve ürünleri kullanabilirsiniz. Halk şifacıların tarifleri arasında şunlar yer alıyor:

 • Bir bardak kaynamış suya, oda sıcaklığına soğutuldu, bir çay kaşığı tuz ilave edildi, bir miktar soda, birkaç damla iyot (5'e kadar değil). Her iki saatte bir gargara. Tuz iltihaplı şişliği giderir, soda - tahriş, iyot bakterisit özelliği vardır.
 • Eczane calendula veya papatya bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su ile doldurulur, infüzyon ve süzülür. Her saat uygulayın.

Eczaneler arasında şunlar vardır:

Bu tür ilaçların etkisi, patojenik mikrofloranın tahribatı olan enflamatuar ödemin giderilmesine yöneliktir.

Hazırlıklar ayrıca bir inhaler yardımıyla da uygulanır. Bu yöntem yeni, ancak KBB organlarının patolojisinin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yerel prosedürlerin inflamatuar süreci tamamen ortadan kaldırdığına dikkat edilmelidir, sadece anjinaya eşlik eden hoş olmayan semptomları giderirler. Tedavinin ana nedeni etiyolojik tedavidir.

fizyoterapi

Enflamatuar süreç bir gerileme durumunda ortadan kaldırıldığında, karmaşık tedavinin bir parçası olan fizyoterapi prosedürleri atanır. En sık atandı:

 • kızılötesi ışınlar tedavisi;
 • Manyetik tedavisi;
 • lazer;
 • fonoforezinin.

Ultraphonoforez, antiseptik solüsyonların bezlere baskı altında uygulandığı bir irrigatör olarak çalışır. Bu prosedürün yardımıyla püy ve patojen mikroorganizmalardan gelen lakunlar temizlenir, dokular yenilenir, yaraların miktarı azalır.

Kronik anjinada inflamasyonun azaldığı aşamada ısı ile topikal tedavidir. Basit ve ekonomik bir yol - yarı alkol veya votka sıkıştırır. Akut tonsillit ısınmaya karşı kontrendikedir.

cryolysis

Cryodestruction, kronik bademcik iltihabının konservatif tedavi yöntemlerini ifade eder. Başka bir deyişle, bademciklerin "dondurulması" denir.

İşlemden sonra hastanın durumu önemli ölçüde artar, şişlik azalır, ağrı sendromu kaybolur. "Lull" durumu altı aya kadar sürebilir. İşlemden sonra tekrarlanması tavsiye edilir.

Cerrahi yöntemler

Kronik anjinin dekompanse edilmiş şekliyle, bademcikler işlevlerini yerine getirmediklerinde, ana tedavi yöntemi cerrahi girişimdir.

Kontraendikasyonların tam teşhisi ve ekarte edilmesinden sonra, genel anestezi altında tonsillotomi (bademciklerin bir kısmının çıkarılması) veya tonsillektomi (bezlerin tamamen çıkarılması) gerçekleştirilir. Bu müdahale yöntemleri nadiren kullanılmaktadır, doktorlar genellikle lazer düzeltmesine başvurmaktadırlar.

Cerrahi müdahaleye kontrendikasyonlar:

 • diabetes mellitus;
 • bozulmuş kan pıhtılaşması;
 • tüberküloz;
 • böbrek yetmezliği;
 • İkinci ve üçüncü trimesterde hamilelik.

Ameliyattan sonra hastanın 6 ayda bir önleyici muayeneye gitmesi önerilir.

Kronik tonsillit komplikasyonları

Kronik anjinadan muzdarip insanlar genellikle bronşit, rinit, larenjit, sinüzit, pnömoni gibi üst solunum yolu hastalıkları ile hastalanırlar.

Ek olarak, tedavi edilmemiş veya sümüklü anjin pek çok patolojinin gelişmesine hizmet edebilir:

 • Romatizma, ardından eklem dokularının iltihaplanması ve tahrip edilmesi;
 • kalp kusurları;
 • perikardit;
 • sepsis;
 • menenjit;
 • orta kulak iltihabı;
 • cilt hastalıkları.

Bunun olmasını önlemek için, bir tıbbi kurumda yardım için ilk anjin belirtileri aranmalıdır.

önleme

Kronik bademcik iltihabının önlenmesi için ana önleyici tedbir, akut tonsillitin zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmesidir. İşlemin kronikleşmesine neden olmamak için, patolojinin ilk belirtilerinde bir KBB doktoruna başvurmak gerekir, tüm önerilerini dikkatlice uygulayın.

Ayrıca, vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirmek gereklidir:

 • tüm ürün gruplarının diyetini de içeren doğru, dengeli beslenme;
 • aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • tesislerde temizliğe uyun;
 • Alkol ve sigara içmeyi dışlamak;
 • spor için gitmek;
 • aşırı soğutma ve aşırı ısınmadan kaçının.

Kronik anjinin tedavisi zordur, ondan kurtulmaktan daha kolay önlenen patolojilere işaret eder. Bu, bademcik iltihabını bağımsız olarak tedavi etmeye çalışan tüm hastalar tarafından hatırlanmalıdır.

Kronik boğaz ağrısı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

 • Birkaç hafta, aylar boyunca boğaz ağrısı.
 • Yutulduğunda hoş olmayan duygular.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
 • Genellikle tekrarlayan anjina (yılda en az 2-3 kez).
 • Vücut ısısında subfebrile rakamlara (38 ° 'ye kadar) kadar artış.
 • Kronik yorgunluk, artan yorgunluk.
 • Terleme.

Komplikasyon yokluğunda kronik tonsillitin klinik tablosu bu semptomlarla sınırlıdır. Onların görünüşü tıbbi yardım almak ve tam teşekküllü bir tedavi düzenlemek için bir uzman gerektirir.

Kronik boğaz ağrısı teşhisi

Kulak burun boğaz uzmanı kronik bademcik iltihabı teşhisi ve tedavisi ile ilgilenir. Hastanın şikayetlerini dinler, anamnez toplar ve palatine bademcikleri inceler.


Kronik anjinada doktor aşağıdaki değişiklikleri belirleyecektir.:

 • Bademcikler içinde pürülan tıkaçlar.
 • Artan veya azaltılmış bademcikler.
 • Bademciklerin gevşek yüzeyi.
 • Palatine kemerin kenarlarının kızarıklık ve şişmesi.
 • Bademcikler ve palatinler arasındaki yapışmalar.
 • Submaksiller ve servikal bölgelerin lenf düğümlerinin büyütülmesi.

Tanıyı aydınlatmak için, inflamatuar sürecin şiddetini değerlendirmek için genel bir kan testi yapılır. Kronik anjinadan şüphelenilen komplikasyonlardan şüphelenilirse, hasta elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EchoCG), genel ve biyokimyasal idrar analizi ve bir dizi başka çalışma ile takip edilir.

Konservatif tedavi

Kronik anjina tedavisinde konservatif yöntemlerle başlanır. Genellikle bu, 1-2 yıla kadar süren ve hastaya net bir şekilde uyum gerektiren bir kurs terapisidir.

Kronik anjina tedavisinde temel ilaçlar ve yöntemler

Ne yazık ki, tüm hastalarda kronik anjinayı tedavi edebilen konservatif yöntemler yoktur. Semptomlar azalır, genel durum iyileşir, ancak inflamasyonun odak noktası devam eder.

Halk ilaçları ile tedavi

Hatta doktor çağrısı öncesinde birçok hasta boğaz ağrısı halk ilaçları ile tedavi başlar. Bu tür yöntemlerin oldukça etkili olmasına rağmen, konservatif tedavinin yanı sıra, bademciklerdeki enflamatuar odağı her zaman ortadan kaldırmaya yardımcı olmazlar. Dahası, sürecin zor seyrinde, geleneksel tıp sadece boğaz ağrısını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda komplikasyonların gelişmesine de katkıda bulunur.

Kronik anjina tedavisinde birçok hasta aşağıdaki yöntemleri kullanır.:

 • Orofarenks, sıcak bir papatya çözeltisi ile durulayın.
 • Benzer durulama, ancak bir tuz ve soda çözeltisi ile.
 • Elma sirkesi ile durulayın.
 • Bir yemek kaşığı propolisin seyreltildiği kaynar su ile tankın üstünde solunması.

Tüm bu yöntemleri kullanırken, boğaz ağrısını tedavi etmenize izin vermediklerini, ancak sadece hastalığın belirtilerini ortadan kaldırdıklarını hatırlamanız gerekir.

Cerrahi tedavi

Bugüne kadar, kronik anjini tedavi etmenin tek% 100'ü ameliyattır. Birçok hasta için bu gerçek bir testtir, çünkü az sayıda insan cerrahın neşterinden korkmaz. Ne yazık ki, ilaçların etkisizliği ile, onları anjina ile tedavi etmek tamamen anlamsızdır.

Tonsillektomi veya bademciklerin çıkarılması için cerrahi, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Süresi yarım saatten fazla değildir, ancak birçok yapışma ve yapışma varsa daha fazla olabilir. Bir hayli korkunç bir görünüme rağmen, operasyon çoğu hasta tarafından oldukça basit ve iyi tolere edilir.

Konservatif tedaviden farklı olarak, operasyon sadece inflamatuar odağı tamamen ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonların gelişmesini de önler.

Kronik boğaz ağrısı komplikasyonları

İnsan vücudunda, her şey birbiriyle bağlantılıdır ve küçük boyutlarına rağmen iltihaplı palatine bademcikler, tedavi edilmedikleri takdirde sağlığa önemli ölçüde zarar verebilirler.

Patolojik süreç farinksin komşu dokularına yayıldığında, paratonzillit ve tonsil apsesi gelişebilir. Her iki durum da pürülan komplikasyonlardır ve acil cerrahi bakım gerektirir.

Kronik boğaz ağrısını uzun süre tedavi etmiyorsanız ya da yanlış yapıyorsanız, zamanla toksik-alerjik bir karakter kazanır ve iç organlardan gelen ihlallere yol açar.

Gibi ciddi komplikasyonlar:

 • Romatizma, kalbe, eklemlere ve beyne verilen hasarlarla ilerleyen sistemik bir bağ dokusu hastalığıdır. Bu hastalığı tedavi etmek çok zordur, hormonal preparatlar bu amaçla kullanılır. Sıklıkla romatizma, kalp hastalığının ve sonraki kronik kalp yetmezliğinin gelişmesine yol açar.
 • Artrit veya eklem iltihabı.
 • Glomerülonefrit veya böbreklerin glomerüler aparatının iltihaplanması, artan basınca, şişmeye, kronik böbrek yetmezliğine yol açar.

Kronik anjina, zorunlu tedavi gerektiren yaygın bir hastalıktır. Bir doktora sadece zamanında erişim ve cerrahi tedavi dahil olmak üzere tam bir terapötik tedavi, enflamatuar süreci ortadan kaldırabilir, ciddi komplikasyonların gelişmesini önleyebilir ve normal ve sağlıklı bir hayata dönebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina, evde tedavi edilmek

Anjina, belirtiler ve tedaviBu hastalık bademcik iltihabı nedeniyle insanlarda görülür.Bulaşıcı hastalık hipotermi, soğuk içecekler yüzünden başlar. Ancak, bu hastalık bulaşıcı olduğundan, bulaşır ve havalanır.

Ilk doktor

Boğaz hastalığında lugol nasıl kullanılır?Çocukluğumuzdan tanıdığımız bir ilacın kimyasal formülü 1829 yılında oluşturuldu.Viral ve bakteriyel boğaz enfeksiyonları dikkatinizi gerektirir. KBB organlarının hastalıklarının tedavisi, sadece hoş olmayan semptomlarla mücadele etmek için değil, aynı zamanda patojeni ortadan kaldırmak için de kapsamlı ve yönlendirilmelidir.