Loading

İlk üç aylık dönemde gebelikte angina

Angina, faringeal halka elemanlarının ve palatine bademciklerin iltihaplanmasının oluştuğu akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu patolojinin bir başka adı akut tonsillittir. Gebeliğin ilk üç ayında anjina oluşumu ciddi komplikasyonları tehdit etmekte ve hem kadın hem de bebeği için olumsuz bir sonuç doğurmaktadır.

nedenleri

Angina bulaşıcı bir hastalıktır. Olguların% 90'ında akut tonsillitin etken maddesi b-hemolitik streptokok grubu A'dır (BGCA). Daha az sıklıkla, muayene altın stafilokok, pnömokok veya diğer mikroorganizmaları açığa çıkarır. Sıklıkla anjinin suçlusu karışık bir patojen floradır (karışık enfeksiyon).

Angina da viral kökenli olabilir. Hastalığın etken maddeleri Coxsackie, herpes, adenovirüslerdir. Nadir durumlarda, Candida cinsinin maya benzeri mantarları, diğer patojenik mikroorganizmalar ile kombinasyon halinde bulunur.

Anjina gelişimi için risk faktörleri:

 • hipotermi;
 • bademcikler travması;
 • burun solunumunun ihlali;
 • kronik hastalıkların alevlenmesi, genel ve lokal bağışıklığın azalmasına neden olur;
 • ağız boşluğunda kronik inflamatuar süreçler (kronik tonsillit, diş çürüğü);
 • çevresel olarak elverişsiz bir bölgede yaşamak (kirli hava);
 • aşırı hava kuruluğu.

Hamilelik kendi içinde akut tonsillit gelişmesi için ciddi bir provoke faktördür. Bebeğin beklentisiyle, bir kadının bağışıklık sisteminin yüküyle başa çıktığı bilinmektedir. Vücudun savunmasının fizyolojik bir zayıflaması vardır. Bu arka plana karşı, boğaz ağrısı da dahil olmak üzere herhangi bir bulaşıcı süreç kolaylıkla ortaya çıkar. Çocuğun doğumundan sonra, çoğu durumda bağışıklık önümüzdeki 6 ay içinde geri yüklenir.

Angina gelişiminin mekanizmaları

Patojenik mikroorganizmaların penetrasyonu üst solunum yolu ile gerçekleşir. Enflamasyonun ana odak noktası, nazofarenksin lenfoid dokusunda oluşur. Sıklıkla anjina, akut solunum yolu viral enfeksiyonundan hemen sonra, bağışıklığın düzenli olarak azalması sonucu oluşur. SARS bilinen maddelerin çoğu oral mukoza koruyucu özelliklerini azaltmak ve bu bölgede diğer mikroorganizmaların nüfuz etmesini sağlamak.

BGSA en sık anjinada bulunan bir mikroorganizmadır. Bu bakteriler palatine bademciklerin yüzeyine ve ağız boşluğunun lenfoid dokusunun diğer elemanlarına sabitlenecek eşsiz özelliklere sahiptir. Streptococci, kişinin anjina semptomlarının ve komplikasyonlarının gelişimini provoke eden bu mikroorganizmaya karşı duyarlılığını arttıran spesifik bir toksin salgılar.

B-hemolitik streptokokun etkisi oral kavite ile sınırlı değildir. Kan dolaşımına giren toksinler tüm iç organların çalışmasını bozar. Maksimum etki, kardiyovasküler ve sinir sistemlerinin yanı sıra idrar yolunun organlarıdır. Kendi organizmalarına karşı çalışan agresif antikorların sentezine yol açan otoimmün süreçler tetiklenir. Streptokokal angina'nın tüm ciddi komplikasyonları şu şekilde gelişir: romatizma, glomerülonefrit, miyokardit ve diğerleri.

BGSA sadece angina değil, aynı zamanda kızıl ateşinin de etkenidir. Scarlet ateşi çocuklarda daha yaygındır. Hamile kadınlar, bir kural olarak, zaten bu hastalığa karşı bağışıklık var. Bir streptococcus ile tekrarlanan bir toplantıda, spesifik tonsillit gelişir. Hamilelik sırasında kırmızı ateş çok nadirdir.

Angina sadece eksojen (dış) değil, aynı zamanda endojen (internal) enfeksiyonda da gelişir. Kronik tonsillitli kadınlarda bu mümkündür. Vücudun koruyucu kuvvetlerindeki azalmanın arka planına karşı, kişinin kendi enfeksiyonunun aktivasyonu ve tüm anjina semptomlarının ortaya çıkması meydana gelir. Oldukça sık gebe kalmadan hemen sonra çok erken aşamalarda dahil gebeliğin ben üç aylık dönemde kronik bademcik iltihabı, şiddetlenir.

semptomlar

Anjina ile inkübasyon süresi 12 ila 72 saat arasında sürer ve hastalığın nedensel ajan tipine göre belirlenir. Hastalığın başlangıcı her zaman akuttur. Vücut ısısı yükselir, boğazda (özellikle yutulduğunda) güçlü bir ağrı vardır. Servikal lenf düğümleri artmaktadır. Anjina belirtilerinin şiddeti, hastalığın biçimine ve organizmanın genel reaktivitesine bağlı olacaktır.

Boğaz ağrısı birkaç çeşit vardır:

Mavi dil

 • ılımlı ateş;
 • genel halsizlik, titreme, halsizlik;
 • Boğazda terleme ve kuruluk;
 • Servikal lenf düğümlerinin artışı ve keskin ağrıları.

Catarrhal tonsillitis palatine tonsiller boyut olarak artmaktadır. Yaygın hiperemi (kızarıklık), şişme vardır. Bademciklerin yüzeyinde pürülan bir kaplama görülür. Hiperemi bez bademcikler sınırlı ya da yumuşak ve sert damak ve farenks arka duvarı yayılmış olabilir. Elbette olumlu, tüm belirtiler uygun tedavi ile 1-3 gün içinde kaybolur. Yetersiz tedavi durumunda, kataral anjini başka bir forma transfer etmek mümkündür.

foliküler

 • vücut ısısında 39 ° C ve üzerinde artış;
 • Genel zehirlenme belirtileri: zayıflık, titreme, baş ağrısı ve kas ağrıları;
 • yutulduğunda şiddetli ağrı;
 • yutmada zorluk;
 • Servikal lenf düğümlerinin artışı ve keskin ağrıları.

Foliküler anjina olan hamile bir kadının durumu önemli ölçüde bozulur. İnceleme sırasında genişlemiş ve şişmiş palatine bademcikler, yumuşak damak ve palatine kemerler görülebilir. Bademcikler üzerinde pürülan foliküller oluşur - küçük sarımsı veziküller. Foliküller açılır, ancak pürülan kaplama bademciklerin ötesine gitmez. İyileşme zamanında 5-7 gün sonra iyileşir.

lakün

Lacunar anjinası semptomları, hastalığın foliküler şeklinin tezahürlerine benzer. Bir kadının durumu şiddetlidir, vücut ısısı genellikle 40 ° C'ye yükselir. Bademciklerin yüzeyinde sarımsı pürülan bir kaplama ve ince bir film görülür. Plak bademciklerin ötesine geçmez ve bir spatula ile kolayca çıkarılır. Hastalığın süresi - 7 güne kadar.

fibrinli

Fibrinöz anjina hastalığın diğer formlarının bir komplikasyonu olarak gelişir. Kadının genel durumu kırılırsa, boğazda güçlü bir ağrı kalır. Purulent baskın, yumuşak ve sert damağa uzanan bademciklerin ötesine geçer. Belki de beynin kabuklarının yenilgisine kadar, hastalığın ilk günlerinde ciddi komplikasyonların gelişimi.

phlegmonous

Phlegmonöz bademcik iltihabı intrathonylar apsedir ve diğer akut tonsillit formlarının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Hamilelik sırasında çok nadirdir.

 • Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı, konuşmak;
 • başın zorla pozisyonu;
 • çiğneme kaslarının prizması (ağzını açma imkansızlığı);
 • yüksek vücut ısısı;
 • bölgesel lenf düğümlerinin ağrılılığı.

Flegmonöz anjina ile, lezyon, bir kural olarak, tek taraflı. Bademcik dokularının erimesi, ödem, dilin sağlıklı tarafa yer değiştirmesi vardır. Flegmonöz bademcik iltihabının gelişiminde predispozan faktörler sigara içmeyi içerir. Cerrahi tedavi: apse açılması ve kavitenin antibakteriyel ilaçlarla durulanması.

Gerpangina

Herpetik anjin, enterovirüslerden etkilendiğinde ortaya çıkar. Akut bademcik belirtilerin başlıca belirtileri sindirim sistemi (mide bulantısı, kusma, karın ağrısı) yenilgisini katılmak. Vücut sıcaklığındaki karakteristik artış 39-40 ° C'ye, vücudun genel zehirlenme belirtilerine işaret eder. Akış uygun. Yeterli tedavi ile iyileşme, hastalığın başlangıcından 3-5 gün sonra gerçekleşir.

Hamilelik komplikasyonları ve fetusun sonuçları

Çoğu bulaşıcı hastalık, mümkün olan en erken zamanda hamilelik sırasında ortaya çıkar. Çocuğun kavranışından kısa bir süre sonra, hormonal arka planda bir değişiklik ve vücudun savunmalarında doğal bir azalma söz konusudur. Bir kadının bir çocuğun doğmasına ve doğmasına izin vermek için bağışıklığın bastırılması gereklidir. Aksi takdirde, gelecekteki annenin organizması embriyoyu yabancı bir ajan olarak algılayacak ve bu da kaçınılmaz olarak düşükle sonuçlanacaktır.

Sıklıkla, anjin, önerilen menstürasyondaki gecikmeden önce bile 2-4 haftalık bir sürede ortaya çıkar. Bu dönemde birçok kadın hala hamileliğin başlangıcını bilmiyor ve rahatsızlığı çocuğun anlayışıyla birleştirmiyor. Çoğu zaman, gelecekteki anne, embriyonun gelişimini etkileyebilecek antibiyotikleri ve diğer güçlü ilaçları almaya başlar. Bu tedavi 4 haftaya kadar, spontan düşüklüğe veya fetusun doğuştan malformasyonlarının oluşmasına yol açabilir.

4-12 hafta içinde meydana gelen Angina, bir kadın ve bebeği için de çok uygun değildir. Bu süre zarfında, anne adayı genellikle onun değişmiş pozisyonunu bilir ve hamileliğin ilk aşamalarında yasaklanmış ilaçları almayacaktır. Ancak sadece uygun tedavi gebeliğin olumlu bir sonucunu garanti etmez. Embriyonun içine giren bakteri ve virüsler normal gelişimini bozabilir ve iç organların yaşamı ile bağdaşmaz hale gelebilir. Gebelik süresi kısaldıkça, fetüs için istenmeyen sonuç olasılığı artar.

Vücudun yüksek vücut ısısı ve genel zehirlenmesi - hamileliğin normal seyrini etkileyen başka olumsuz faktör. 37.5 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta artışın 12 haftaya kadar spontan abortus riskini önemli ölçüde artırdığı bilinmektedir. Hamileliğin kesilmesi, boğaz ağrısının ortasında veya iyileşmeden birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir.

Tüm olası risklere rağmen, erken yaşta angina yapay kürtaj için bir neden değildir. Hastalığın kadının durumunu nasıl etkileyeceğini önceden tahmin edin ve fetus imkansızdır. Birçok durumda, anjin bebek için önemli bir sonuç olmaksızın ortaya çıkar. Hamilelik bu durumda güvenli bir şekilde ilerler ve zamanında sağlıklı bir çocuğun doğumuyla sona erer.

Fetus üzerindeki yan etki riskini nasıl azaltabilirim?

 1. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce, hamilelik olmadığından emin olun - HCG'ye kan bağışında bulunun veya bir ev testi yapın. Bir çocuğu tasavvur eden kadınlar için geçerlidir.
 2. Hamileliği doğrularken, doktora başvurmadan herhangi bir ilaç almayın. İlk trimesterde birçok ilaç fetusun gelişimi için potansiyel olarak tehlikeli olarak yasaklanmıştır.
 3. Dikkatle, geleneksel tıp tekniklerine bakınız. Bazı bitkisel preparatlar hamileliğin erken aşamalarında düşüklüğe neden olabilir.
 4. Mevcut olan tüm ilaçları anjina (bol içme, yatak istirahati, vb.) Ile hafifletme araçlarını uygulamak.
 5. Eğer durum kötüleşirse ve kürtaj tehdidine dair belirtiler varsa (kanama, alt karın ağrısında), bir doktora danışmak şarttır.

Tedavi yöntemleri

Gebeliğin ilk üç ayında anjinin tedavisi bazı zorluklarla ilişkilidir. Şu anda, birçok ilaç kullanım için yasaklanmıştır. Bazı ilaçlar düşük yapmakta, bazıları ise fetal iç organların gelişiminde anomalilerin oluşmasına yol açabilmektedir. Hamileliğin ilk aşamalarında herhangi bir ilacın kabul edilmesi sadece bir doktorun anlaşması ile mümkündür.

Anjina tedavisi genellikle evde yapılır. Hastanede yatış sadece ciddi akut tonsillit formlarında ve komplikasyonların gelişmesinde (obstetrik dahil) endikedir. Nazofarenks antibakteriyel ilaçlarda inflamatuar süreci ortadan kaldırmak için reçete edilir. İlk trimesterde, penisilinler ve sefalosporinler embriyo için en güvenli olarak kullanmak mümkündür. Belirli bir ilacın seçimi, dozu ve alım süresi, anjin formu ve gelecekteki annenin durumunun şiddeti temelinde doktor tarafından belirlenir. Tedavinin seyri 5 ila 10 gün sürer.

Titreme ile şiddetli ateş, antipiretik ilaçlar (ibuprofen veya parasetamol) reçete edilir. Hamilelik sırasında aspirin yasaktır! Antipiretikler kesinlikle talimatlara uygun olmalı ve hiçbir durumda belirtilen dozu geçmemelidir. Parasetamol ve ibuprofen, hoş olmayan bir özelliğe sahiptir - hamileliğin ilk üç ayında düşük yapmışlardır. Bu nedenle bu ajanlar sadece 38,5 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında reçete edilir. Orta ateşte antipiretik ilaçlar kullanmadan yapabilirsiniz.

Lokal terapi için antiseptik spreyler veya emilim tabletleri kullanılır. Hamileliğin ilk üç ayında boğaz ağrısı ilaçları çok sınırlıdır. Lizobakt, Laripront, Miramistin ve diğer bazı ajanlar kullanım için yetkilidir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, bir doktora danışmak ve ilaç için talimatları okumak gereksiz değildir.

Hamileliğin ilk üç ayında, ilaç dışı tedaviye büyük önem verilmektedir. Anjina ile, aşağıdaki öneriler durumu kolaylaştırır:

 1. Daha fazla sıvı içirin: meyve içecekler, kompostolar, çay. İçecekler sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Sıcak içecek ağız mukozasını tahriş eder ve boğaz ağrısı ile durumu kötüleştirir.
 2. Sadece sindirilebilir gıda kullanın (tercihen mukoza zarını incitmeyecek şekilde tahıl ve patates püresi şeklinde). Tam iyileşene kadar baharatlı, tuzlu, baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
 3. Yüksek vücut sıcaklığında, yatakta kalın.
 4. Odayı havalandırmayı unutma.
 5. Odayı nemlendirin. Kuru hava nazofaringeal mukozayı tahriş eder ve iyileşmeyi yavaşlatır.
 6. Günlük ıslak temizlik hakkında unutma. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, eşinize veya diğer akrabalarınıza temizlik yapın.

Anginanın spesifik profilaksisi gelişmemiştir. Vücudun genel direncini artırmak için hamilelik boyunca rasyonel olarak yemeli, daha fazla ve genellikle açık havada hareket et. Kronik enfeksiyon odaklarını tedavi etmek için zaman zaman ağız boşluğunun durumunu yakından izlemek gerekir (çürük dişler dahil). Sonbahar-kış döneminde, bağışıklığı korumak için, özellikle hamile kadınlar için tasarlanmış karmaşık vitaminler alınması tavsiye edilir.

Gebe kadınlarda anjin: fetus için risk olmadan hastalığı nasıl tedavi edilir

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı zayıflar, bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski birçok kez artar. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri anjinadır: annede ciddi komplikasyonlara ve fetüste gelişimsel bozukluklara yol açabilir, bu nedenle bu yaygın hastalığı ciddiye almak önemlidir. Gebe kadınlarda "anjina" tanısı koyduysanız, bu hastalığı bebeği riske atmadan tedavi etmekten daha mı iyidir?

Anjinin ana belirtileri

Angina boğazda lenfadenoid doku iltihabı ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak, her boğaz ağrısı anjinin bir belirtisidir: ARI, akut solunum yolu enfeksiyonları ve gripte benzer belirtiler ortaya çıkar, bu nedenle doğru bir teşhis için bir doktora başvurmak gerekir.

Boğazda artan ağrıya ek olarak, anjin, aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Sıcaklıkta artış. Fetusun en büyük tehlikesini temsil eden güçlü bir ateştir: bu, düşükle sonuçlanan bir plasental abrupsiyona neden olabilir. Ek olarak, güçlü bir sıcaklık artışı nedeniyle, fetüsün oksijen açlığı mümkündür ve bu da telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olur.
 • Yutma güçlüğü, ses kısıklığı. Bu, anjini belirlediğiniz en yaygın semptomlardan biridir.
 • Zehirlenme nedeniyle genel halsizlik. Hiçbir durumda hastalık bacaklarda taşınamaz ve eğer boğazda ağrı varsa ve sıcaklıkta bir artış olursa, hemen harekete geçilmelidir.

Boğazları incelerken, doktor bademcikteki artışı değerlendirecek, plaketin üzerinde görünecek, hangi özel angina tipinin başa çıkacağını belirleyebilirsiniz. Akut anjina, genellikle, enflamatuar bir süreç gösteren submandibular lenf nodlarında bir artış ile birlikte görülür.

Hamile kadınlara tonsillit tedavisi nasıldır?

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Ana tedavi yöntemi - antibiyotiklerin atanmasını içeren antibakteriyel tedavi. Bugün, plasentaya fetüse nüfuz etmeyen ve fetüse zarar vermeyen bir dizi ilaç vardır, ancak sadece doktor tedavinin tam yolunu reçete edebilir ve bir dozaj reçete edebilir. Bu konuda kendi kendine tedavi çok tehlikelidir, çünkü bazı ilaç türleri malformasyonlara yol açabilir.

Penisilin grubunun antibiyotikleri Ampisilin, Amoksiklav ve diğer bazı ilaçlar gibi antibiyotiklerdir. Sefalosporinler (Sefazolin) ve Eritromisin de reçete edilebilir. Bazı durumlarda, Sumamed atanır. Hamileler için tetrasiklin grubu ve Levomisetin antibiyotikleri reçete edilmemektedir, çünkü bunlar fetus için tehlikelidir.

Sıcaklık yükseldiğinde, doğru önlemlerin alınması ve annenin ve çocuğun vücudunun sıcaktan etkilenmemesi önemlidir:

 • Aspirin kesinlikle yasaktır: kanın incelmesini teşvik eder, plasenta ve iç kanamanın parçalanmasını provoke eder.
 • Ancak, Paracetamol ve Panadol kullanabilirsiniz: Parasetamol hızlı bir şekilde sıcaklığı azaltır, ayrıca anne ve bebeğin vücudu üzerinde zararlı etkileri yoktur.

Ek bir yöntem yerel etkidir: bunlar çeşitli çözünme tabletleridir. Boğaz ağrısını hafifletmeye ve genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Bugün seçim yeterince geniştir: Strepsils, Dekatilen, buna ek olarak, farinksin sulanması için çeşitli spreyler kullanabilirsiniz. Aşırı ilaç kullanımını önlemek için sadece dozu sıkı takip etmek önemlidir. Zamanında ilaca ek olarak, diğer doktor önerilerini takip etmek önemlidir.

Hastalara yatak istirahati ve bol miktarda içecek verilir: bu nedenle, meyve içecekleri ve ekşi meyve suları mukoza zarlarını tahriş ettiğinden uygun değildir.

En iyi seçenek - sıcak (ama sıcak değil) süt ile bal, ayrıca zencefil çayı da içebilirsiniz. Diyete uymak önemlidir: Gıda sindirimi kolay ve besleyici olmalıdır. Bunlar başta sebze olmak üzere çeşitli çorbalar ve et suları, diyette proteinli yiyecek ve taze meyve bulunmalıdır. Yağlı yiyeceklerden kaçınmak daha iyidir. yavaş yavaş sindirilir ve iyileşmeyi yavaşlatırlar.

Gebe kadınlarda anjin tedavisinde geleneksel yöntemler

Tonsillit halk yöntemlerinin tedavisi

Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçları almakla birlikte, bebeğe zarar vermeyecek olan halk ilaçlarını kullanabilir, ancak hastalıkla baş etmede yardımcı olabilirsiniz. Bu prosedürler için birkaç seçenek vardır:

 1. En etkili yöntem - bir adaçayı veya papatya boğazının gargarası. İltihabı azaltmaya yardımcı olur, ağrıyı hafifletir ve genel durumu iyileştirir. Bitkisel şifalı otlar, zararsız ve fetusun zararsızdır.
 2. Dogrose suyunu içebilirsiniz: Bol miktarda C vitamini içerir ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Çok miktarda sıvının kullanılması toksinleri vücuttan temizler, böylece iyileşme daha hızlı gerçekleşir.
 3. Aspirin olmaksızın sıcaklığı azaltmak için, mendilleri su ve sirke ile kullanabilirsiniz: bu araç uzun bir süredir test edilmiş ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 4. Boğazınızı yıkamak için miramistin ve diğer antibiyotikleri değil, zayıf bir tuz veya kabartma tozu solüsyonu kullanabilirsiniz. Plakanın çıkarılmasına yardımcı olur ve durumu kolaylaştırır.

Hamile kadınlar için çeşitli termal prosedürlerin kontrendike olduğunu hatırlamak önemlidir: İlk trimesterde, sıcak ayak banyoları kendiliğinden düşüklüğe yol açabileceğinden kabul edilemez.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Ayrıca inhalasyon ve ısınma kompresyonları yapılamamaktadır. Yöntem seçiminde ana prensip, çocuğa ve anneye zarar vermek değildir, bu nedenle doktor tavsiyesini kesinlikle uygulamak önemlidir.

Bir yöntemi diğeriyle değiştiremezsiniz, örneğin, antibiyotik yerine homeopatik preparatlar alabilirsiniz. Doktor, anneye veya bebeğe zarar vermeyecek doğru ilaç dozunu reçete edecektir.

Anjina ve önleme ile olası komplikasyonlar

Hastayı aniden ortaya çıkabileceğinden ve sonuçları tahmin etmenin zor olabileceğinden, ziyareti uzun bir süre için doktora bırakmamak önemlidir. Boğaz ağrısı ve ateş olduğunda, işe gidemezsiniz: Evde kalmak ve bir doktora başvurmak daha iyidir. Çoğu durumda, anjina, hastanın iyileşmesi olmadan sonuçlanır, ancak bazen çeşitli olumsuz fenomenlere yol açar.

Bunlar arasında en güçlüsü kalp hastalığıdır: Vücut, antikorları geliştirerek hastalık ile mücadele eder ve bu da bedeni olumsuz etkileyebilir. Ayrıca anjinin komplikasyonu miyokardittir: kalp kasının iltihaplanması, hastalığın kendisinden birkaç hafta sonra kendini gösterebilir, eğer ayaklarınıza aktarırsanız ve doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları içmezseniz.

Ek olarak, bağ dokusunda enfeksiyon nedeniyle eklem hasarı mümkündür: romatizma şiddetli ağrıya ve sınırlı hareketliliğe neden olur. Cildin kızarıklığı olan eklemlerin şişmesi ve ağrılar dolaşıyor olabilir.

Tedavi uzun zaman alabilir, ilaç ve fizyoterapi almanız gerekecektir ve birçok yöntem gebelik sırasında uygulanamaz.

Fetus için en ciddi komplikasyon hipoksidir: oksijen eksikliğinden dolayı, çeşitli gelişimsel anomaliler ortaya çıkar, muhtemelen CNS hasarı.

Basit önleyici tedbirler, korkunç sonuçlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır:

 1. Hasta insanlarla temastan kaçınılması tavsiye edilir. Sezon dışı olarak kitlesel etkinliklere katılmamak, kalabalıklaşmamak ve toplu taşıma araçlarındaki seyahatleri en aza indirmek daha iyidir. Epidemiyolojik durum şehirde kötüleşirse, sokakta ve halka açık yerlerde gazlı bez giymekten çekinmemek daha iyidir.
 2. Bağışıklığı güçlendirmeye çalışmalısınız: C vitamini alarak ve taze meyve yiyerek hastalık riskini azaltır ve kendinize iyi bakmanız oldukça kolay olacaktır.
 3. Oral kavitede kronik enfeksiyon enfeksiyonlarına izin vermeyin: zaman içinde çürükleri tedavi etmeli ve kronik farenjitleri önlemelisiniz.

Gelecekte anne, sağlığına özel dikkat göstermelidir: Kendisine bakmak bebeğin sağlıklı doğmasına ve bulaşıcı hastalıkların sonuçlarının önlenmesine yardımcı olacaktır. Basit önlemler ve doktor tavsiyelerinin izlenmesi normal gelişmenin meyvelerini sağlayacaktır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Farklı zamanlarda hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik her kadının güzel dönemlerini ifade eder. Ancak böyle bir durum bademcik iltihabı görünümünü içeren çeşitli soğuk algınlığı tarafından gölgede kalabilir. Herkes, gebeliğin döneminde, bir kadının hormonal arka planının dramatik bir şekilde değiştiğini ve uzun bir süre için yeniden yapılandırıldığını gayet iyi anlar. Sonuç olarak, bağışıklık fonksiyonu çeşitli mikroplar tarafından zayıflatılır ve saldırıya uğrar. Eğer boğaz ağrısı varsa gelecekteki anne ne yapmalı? Bu durum fetus için ne kadar tehlikeli? Bu biraz anlamak için gerekli.

Boğaz ağrısı bilinen türleri

Angina larynx'i etkileyen bulaşıcı hastalıkları ifade eder. Genellikle streptokok ve stafilokok gibi bakteriler neden olur. Ama bunun başka tezahürleri var.

Hamilelik sırasında Angina çeşitli tiplere ayrılmıştır.

 1. Catarrhal formu. Bu boğaz ağrısı tipi en kolaylarından biri olarak kabul edilir. Hastalık bademcikler hafif bir kızarma, boğaz ağrısı ve terleme acı hissi ile karakterizedir. Sıcaklık artışı son derece nadirdir ve 37.5 dereceye ulaşır. Zamanında tedaviye başlamak çok önemlidir, aksi takdirde catarrhal angina hızlı bir şekilde diğer, daha şiddetli tiplere geçecektir. Hamile kadınlara Thuracilin çözeltisi, tuzlu su çözeltisi ve şifalı bitkilerin infüzyonu ile gargara yapılması önerilir. Prosedür mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Ayrıca tüm zararlı maddeleri vücuttan çıkarmak ve zehirlenmeyi önlemek için bol miktarda sıvı içmek de gereklidir.
 2. Foliküler form. Anjina'nın şiddetli bir tezahürü olarak kabul edilir. Tonsil foliküllerin yenilgisi ile karakterize edilmiştir. Ana semptomlar, pürülan birikintilerin oluşumu, bademciklerin şişmesi ve iltihabı, sıcaklıkta kırk dereceye kadar bir artışı içerir. Gebelik sırasında pürülan anjina, zorunlu antibiyotik alımını gerektirir.
 3. Lacunar formu. Bu hastalığın akut bir şeklidir. Bu tip hamile kadınlarda anjin, vücut boyunca yayılan güçlü bir inflamatuar süreç ile karakterizedir. Sonuç olarak, vücudun güçlü zehirlenmesi gözlenir. Artan salivasyon, yüksek vücut ısısı, boğazda şiddetli ağrı, bademcik kızarıklığı, beyazımsı veya sarımsı plağın görünümü şeklinde semptomlar eşlik eder. Hamile kadınlar mide bulantısı ve kusma yaşayabilir.
 4. Herpetik form. En tehlikeli hastalık türü olarak kabul edilir. Birçok sivilcenin arka duvarındaki görünüm ile karakterizedir. Tüm vücutta ateş, mide bulantısı, kusma ve ağrı var.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tehlikesi

Birçok kadın, hamilelik sırasında anjinin tehlikeli olup olmadığını soruyor. Soru oldukça ciddi ve buna cevap vermek de kesin olarak zor. Her organizma bireyseldir ve bağışıklık sisteminin nasıl işlediği net değildir. Bazı hamile kadınlar, anjin ve diğer soğuk algınlığın ona ve bebeğe zarar vermediğini iddia ediyorlar. Diğerlerinde, her şey tersidir.

Uzmanlar hamilelik sırasında boğaz ağrısı fetüsü ve gelecekteki anne için bir tehlike olduğuna inanıyoruz. Hastalığın en tehlikeli formları foliküler ve herpetik anjinadır. Herpes virüsü ve bakterileri, vücuda yayılan kan dolaşımına girer. Özellikle tüm organların rehine olduğu zaman, hamileliğin erken safhalarında anjina tehlikelidir.

Vücudun güçlü zehirlenmesi nedeniyle, aşağıdaki komplikasyonlar gelişir.

 • Şiddetli toksikoz.
 • Çocuk Düşürme.
 • Erken doğum.
 • Uteroda fetusda patolojilerin gelişimi.
 • Fetüsün solması.

Hastalığın tehlikesi sadece hamileliğin ilk üç aylık döneminde değil, aynı zamanda dönem boyuncadır.

Bu hastalık sadece gelecekteki bebeğe değil, kadının kendisine de zarar vermez. Aşağıdaki komplikasyonlar oluşabilir.

 • Miyokardit ve kalp yetmezliği.
 • Larinksin apsesi.
 • Septik bir karakterin zehirlenmesi.
 • Lenf düğümlerinin iltihaplanması.
 • Böbrek hastalığı.
 • Zayıf emek faaliyeti.

Erken gebelikte anjin tedavisi

Bir kadının gebeliğin ilk üç ayında bir anjina varsa, hemen bir doktor çağırmak veya bir ambulans çağırmak gereklidir. Erken dönemde, hastalık anne ve bebeği eşit derecede tehdit ediyor. Özellikle tehlikeli bir akut doğanın bademcik iltihabıdır.

Hastanın hastalığının ilk belirtileri ortaya çıktığında, bazı önemli tavsiyelere uyulmalıdır.

 1. Katı yatak istirahatına uygunluk.
 2. Çok fazla sıvı içiyor. Bir kadın sadece suyu değil, aynı zamanda çilek, komposto, çay ve bitkisel şifalı otlardan da sıcak meyveleri içebilir. Bu, vücudun dehidrasyonunun üstesinden gelmeye ve vücuttan zararlı maddeleri ve mikropları çıkarmaya yardımcı olacaktır.
 3. Çeşitli antimikrobiyal solüsyonlarla boğaz yıkayın. Hamile kullanabilirsiniz:
  papatya, calendula, adaçayı infüzyonları;
  furacilinin çözeltisi;
  tuzlu çözelti.

Ayrıca doktor muayenede bulunacak ve şikayetler hakkında hastaya danışacaktır. Bundan sonra, antibiyotik ve antihistaminiklerin de dahil olduğu bir tedaviyi reçete edecektir. Antibiyotikler sadece foliküler veya lacunar anjina ile reçete edilir. Gelecekte annenin viral bir doğa anjinası varsa, onları kabul etmek anlamsızdır. Sonra antiviral ilaçlar almak için tavsiye edilir. Genel olarak, Viferon takviyeleri, güvenli olduklarından reçete edilir.
İlk trimesterde çoğu antibiyotik kontrendikedir. Bu nedenle Amoxiclav, Flemoxin Solutab veya Sumamed atanır.

Geç gebelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

İkinci trimesterde hamilelikte angina artık ilk terimler kadar tehlikeli değil. Fetusun organları zaten tamamen oluşmuştur. Ve ayrıca bebek zaten plasenta korur. Tüm olumsuz etkiler koruyucu kabuk üzerine yansıtılır. Prematüre yaşlanma ve plasenta kalınlaşması gözlenir.

Sonuç olarak, çocuk oksijenden yoksundur ve bu da gelişimde bir yığılma yaratır. Gelecekte annenin hamileliğin ikinci trimesterinde angina gelişmesi durumunda, çocuğun görsel organın patolojisine sahip olması veya görme bozukluğu yaşanması olasıdır.

Gebeliğin üçüncü trimesterinde, anjin, bebeğin sinir sistemini etkileyebilir veya erken doğum sürecine yol açabilir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? İlk belirtilerle doktora gitmen gereken ilk şey. Bu komplikasyonları önlemek için yardımcı olacaktır. Hamile kadınlarda angina tedavisi içerir:

 1. Antibiyotiklerin alımı. Gebeliğin ikinci yarısında, bu ilaçlar bebeği çok fazla etkilemez. Tıpta, gebeliğin döneminde tehlikeli olmayan yeni bir jenerasyon antibiyotik geliştirilmiştir. Amoksiklav ve Sefaklor içerir. Boğaz ağrılarına karşı son derece etkili olan araçlar, gelecekteki annelere kontrendikedir.
 2. Vitamin komplekslerinin kullanımı. Bu çocuk vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken, çocuk vitamin eksikliği yaşayamayacaktır.
 3. Antiviral ajanların kullanımı. Bu tür fonlar herpes boğaz ağrısı içeren viral bir doğa anjinası için reçete edilir. Bu Viferon, Amiksin, Tsitovir-3, Anaferon ve Ergoferona şeklinde ilaçlar içerir.
 4. Antiseptik ajanların uygulanması. Oral kavitenin sulanması için güvenli preparatlar, Miramistin, Chlorhexidine'dir.
 5. Boğazınızı günde on defaya kadar durulayın. Mükemmel bir araç çay ağacının esansiyel yağıdır. Suya birkaç damla eklemek ve sonuçtaki solüsyonu bir boğazla yıkamak yeterlidir. Ayrıca soda, tuz veya otlar ile gargara yapabilirsiniz. Bu yöntemler hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.
 6. Antipiretiklerin kullanımı. Gelecekte anne otuz sekiz derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahipse, o zaman Paracetamol almak gerekir. Bu ilaç gebeliğin döneminde en güvenli olarak kabul edilir. Aspirin almak kesinlikle yasaktır. İlaçlara başvurmadan sıcaklığı düşürebilirsiniz. Bunu yapmak için ılık su ile silebilirsiniz. Soğuk banyo almayın, çünkü bu şekilde kan damarlarının spazmı neden olur. Alkol ve sirke ile silmek de yasaktır. Bütün bu fonlar geçicidir, fakat yavaş yavaş sıcaklık kendi kendine düşer.

Hamilelik sırasında angina tedavisi de bazı tavsiyelere uyumu içerir.

 • Katı yatak istirahatı. Birkaç gün boyunca, yataktan kalkmamak daha iyidir.
 • Dengeli beslenme. Diyet, tavuk çorbaları veya patates püresi şeklinde sıvı bir doğa tabaklarını içermelidir. Hafif sebze salataları ve meyveleri de yiyebilirsiniz. Bir kadın yemek istemiyorsa, günde sadece bir bardak süt içebilirsiniz.
 • Büyük miktarlarda sıvı kullanımı. Mükemmel bir araç maden suyu. Zararlı maddelerin ortadan kaldırılmasını sağlarken, tamamen sıvı vücuttan uzaklaşmaz.
 • Odayı havalandırın ve havayı günde birkaç kez nemlendirin.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı önlenmesi

Gebelik dönemindeki herhangi bir kadın, hastalığın neleri tedavi edeceğini bilmelidir. Ancak önleyici tedbirleri takip etmek en iyisidir.

 1. Dışarı çıkmadan önce, krem ​​Viferon veya oksolin merhem ile burun pasajları yağlamak gerekir.
 2. Vücuda gerekli vitamin ve mineralleri verin.
 3. Genellikle açık havada yürüyün.
 4. Sertleştirme prosedürlerini uygulayın. Yaz aylarında kum veya çakıl taşları üzerinde çıplak ayakla yürüyebilirsiniz. Ve kışın ılık su ile silin.
 5. Salgın sırasındaki kalabalık yerlerden kaçının.
 6. Ellerinizi yıkadığınızdan ve caddeden sonra sabunla yüzettiğinizden emin olun.

Bir kadın kendini iyi hissetmediğinde, hemen doktora gitmelisiniz.

Hamilelik sırasında Angina

Hamilelik sırasında, bir kadın anjin dahil, herhangi bir enfeksiyöz hastalık gelişebilir. Bir enfeksiyonun neden olduğu herhangi bir rahatsızlık fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Doğum Uzmanları uzun hatta çocuğun kadınların patolojide enfeksiyon sürecinde asemptomatik veya düşük belirti anlamlı telaffuz edilebileceğini tanıyoruz. Bu, mikroorganizmaların ve bunların toksinlerinin zarar verici etkisine daha duyarlı hale gelmeleriyle birlikte, fetal hücrelerin yoğun bir şekilde yeniden üretilmesiyle açıklanmaktadır.

onlar teratojen (fetüsü etkilediği kanıtlanmış) etkisi veya az anlaşılmış olduğundan gebe kadınlarda bulaşıcı hastalıkların bir özelliği, birçok ilaç kullanımına imkansızıdır.

Gelişiminde, fetus organların döşenmesi, gelişmesi ve nihai farklılaşmasına karşılık gelen aşamalardan geçer. Bu dönemler açısından şartlı olarak gebelik trimesterleri ile ilişkilidir. Angina'nın büyümesinin farklı aşamalarında fetusu nasıl etkileyebileceğini ve bu hastalığın her bir trimesterindeki özel tedavisini nasıl etkileyebileceğini düşünün.

İlk üç aylık dönem

Hamileliğin ilk aylarında, bir kadın her zamankinden daha fazla boğaz ağrısı alma riski taşır. Bu yoğun hormonal yeniden organizasyon, davranış değişikliği, hamilelik toksisitesi nedeniyle. Bu dönemde bir kadın hastalara maruz kaldığı tıbbi ve koruyucu kurumları sıklıkla ziyaret eder.

Aynı zamanda, ek strese neden olan çalışmaya devam ediyor. Protein ve vitaminlere olan ihtiyacı artar, ki bu her zaman tatmin olmaz. İmmün yetmezliğe gelince, genel olarak inandığı gibi hamile kadınların özelliği değildir. Sağlıklı bir hastada bağışıklık indeksleri genellikle normal aralıktadır.

Kadınlarda anjina belirtileri tipiktir: sıcaklık hızla yükselir, boğazda bir ağrı olur, zehirlenme belirtileri gelişir.

Hastalığın nedensel ajanı doğrudan fetus üzerinde etki etmez. Tehlikeli, iltihaplı bir kadının kanındaki toksinleridir. Ayrıca, hipoksi gelişimi sırasında (oksijen ve besin eksikliği).

Bir kadın gebeliğin ilk günlerinde anjina ile hastalanırsa, döllenmiş yumurtanın veya embriyonun ölümüne karar verilmez. Daha sonraki dönemlerde, plasenta oluşumu bozulur, birincil plasental yetmezlik gelişir. Daha sonra, fetal hipoksi, gelişmesinde gecikme, erken doğum ve gebeliğin diğer komplikasyonları ile karakterize olan ikincil yetersizliğe dönüşebilir.

Toksinlere maruz kalmanın, belirli bir organı işaretlemek için özellikle önemli olduğu durumlarda bile fetal deformiteler oluşabilir. Örneğin, beyin gelişimi (mikro veya hidrosefali), intrakraniyal kalsifikasyon ( "kemikleşme"), kalp hastalığı, uzuvların oluşumu bozukluklar ihlal edilmez.

İlk trimester, annenin hastalığına bağlı olarak gebeliğin sona ermesi, hastalıklar ve fetal gelişim bozuklukları açısından en tehlikelidir.

Ikinci üç aylık dönem

Gebe bir kadın gebeliğin ikinci trimesterinde anjina alırsa, en sık görülen komplikasyon plasenta yetmezliğidir. Sonuç olarak, fetüsün oksijen ve besinler ile beslenmesi bozulur, daha yavaş büyür ve daha da kötüleşir.

Bazı durumlarda, toksinlerin etkisi altında, doğmamış çocuğun gelişmekte olan gözleri etkilenir, koryoretinit, gelecekte bu komplikasyon körlüğe yol açabilir. Fetusun karaciğeri de acı çeker, dalak artar.

Çoğunlukla, polihidramnios gelişmesi vardır, spontan abortus, özellikle birkaç olumsuz faktörler (örneğin, TORCH enfeksiyonlarının arka planına karşı hamileliğin seyri) birleştirilirse, dışlanmaz.

Üçüncü üç aylık dönem

Son aylarda, gebelik anjinası gelişmekte olan çocuk üzerinde daha az etkiye sahiptir. İlk olarak, organları zaten büyük ölçüde oluşmuştur ve toksik maddelere karşı çok hassas değildir. İkincisi, iyi oluşmuş bir plasenta koruyucu rol oynar. Üçüncü olarak, fetüsün kendisi, kendi koruyucu faktörlerini geliştirerek belirli etkilere cevap verebilir.

Bununla birlikte, üçüncü trimesterde görülen anjina, fetoplasental yetmezliğe, fetüsün gecikmiş gelişmesine ve prematüre doğuma yol açabilir.

Öte yandan, kadının kendini daha çok acı çekiyor. Daha sıklıkla erken komplikasyonlar vardır: paratonzil apsesi, otitis, sinüzit ve diğerleri. Geç komplikasyonların gelişimi de mümkündür: kalp lezyonları, eklemler, böbrekler.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Çocuk taşırken boğaz ağrısının kendi kendine tedavisi kabul edilemez. Bu hastalığın ilk belirtilerini keşfeden bir kadın, yatak istirahatine uymalı ve evde bir doktor çağırmalıdır. Polikliniğe gidemez.

 • gün rejimi ve diyet;
 • antibakteriyel tedavi;
 • yerel antiseptik ilaçlar;
 • anti-inflamatuar, antipiretik, analjezik;
 • vitaminler.

Mod ve güç

Ateş döneminde, yatak istirahatine sıkı bir şekilde uyulması gereklidir. Sıcaklık azaldıktan sonra, sağlık durumu iyileşti, hasta daire etrafında hareket edebilir, ancak herhangi bir faaliyette bulunamaz. İyileşmeden en az 10 gün sonra kadının hala bir enfeksiyon kaynağı olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle, çocuklarla, yaşlılarla, zayıflamış insanlarla yakın teması sınırlandırmalı ya da tıbbi maske takmalıdır.

Daha fazla sıvı içmek arzu edilir. Uygun yeşil çay, yabani gül suyu, kurutulmuş meyvelerin tatlı olmayan kompostosu, limonlu zayıf siyah çay, ılık süt. Gıda, özellikle iyileşme döneminde, kalori yüksek olmalıdır. Eğer boğazdaki ağrı nedeniyle, bir kadın yiyemezse, et suyu, ekşi süt ürünleri tüketmeli, ancak 1-2 günden fazla olmamalı ve normal yemeğe geçmelidir. Bulaşıklar buharda pişirilmeli veya pişirilmeli, sıvı yulaf ezmesi, ezilmiş çorbalar, buhar pirzolaları, sebze püreleri yararlı olmalıdır.

Antibiyotik tedavisi

Hamilelik sırasında tüm antibiyotikler anjina ile alınamaz. İlk üç aylık dönemde, onların listesi oldukça sınırlıdır. Doktor, penisilin grubundan (fenoksimetilpenisilin, ampisilin, amoksisilin), ilacın amoxiclav enzimlerine karşı daha dirençli olan ilaçlar reçete edebilir. 4 kuşaktan sefalosporinler, örneğin, sefaleksin, sefaklor, sefotaksim, sefepim, izin verilir.

Gebe kadın ve makrolidlerin tedavisinde özellikle azitromisin tedavisinde kullanabilirsiniz. Kısa bir giriş süreci, bu çare hamile kadınlarda anjin için tercih edilen ilaçlardan biri yapar. Ağır vakalarda, pürülan komplikasyonların gelişmesiyle, örneğin meropenem gibi karbapenemleri kullanabilirsiniz.

Antibiyotiklerle tedavi her zaman fetus ve anne için potansiyel bir tehlike taşır, bu yüzden iyi bir uzman tarafından atanmalı, çizgiyi nasıl göreceklerini bilen, daha sonra antibiyotiklerden şüphelenilen fayda bu ilaçlara daha az zararlı olmaya başladı.

Ne yazık ki, bugüne kadar en çok çalışılan ve en güvenli olan fenoksimetilpenisilin her zaman anjinle yardımcı olmaz. Bu, bu ilaca mikrobik direnç gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

Topikal kullanım için antiseptik ilaçlar

İyileşmeyi hızlandırmak, semptomları kaldırmak, komplikasyon riskini azaltmak, anjinli hamile bir kadın yerel ilaçlar kullanmalıdır: spreyler, inhalasyonlar, durulama. İşte en etkili ve güvenli ilaçların listesi.

furatsilin - stafilokok, streptokok ve diğer en sık görülen patojenlere karşı aktif antimikrobiyal ajan. Tabletlerde ve çözelti halinde bulunur. Bir furatsilina çözeltisi hazırlamak için, 2 tablet ilacı bir bardak kaynar suya eritmeniz, serinlemek ve günde birkaç kez gargara yapmak zorundasınız. Hazırlanan çözeltiyi kullanmak daha uygundur.

klorheksidin - antiseptik, bademcikleri temizler ve dezenfekte eder, onlardan pürülan çökelleri temizler. Hazır karışık bir çözüm olarak mevcuttur. Boğazınızı durulamak için% 0,05 konsantrasyonda bir çözelti kullanmanız gerekir. Paket kullanmadan önce daha yüksek bir konsantrasyon gösteriyorsa (% 0.2 veya% 0.5), bu çözelti sırasıyla 1: 4 ve 1:10 oranında sıcak kaynamış su ile seyreltilmelidir.

Miramistin - Hamile kadınlarda tam olarak kullanım için son derece etkili modern antiseptik. İlacın, farenksin derinliğine püskürtülmesiyle, bir ağızlıklı uygun bir şişede mevcuttur. Bu sulama, gün içerisinde birkaç kez yapılabilir.

Ingalipt - Ayrıca timol, okaliptüs yağı ve nane içeren antimikrobiyal ilaç. Antibakteriyel etkiye ek olarak, analjezik ve anti-inflamatuar etkileri vardır. Etkilenen bademciklere uygulanması kolay olan uygun bir sprey formunda mevcuttur.

Chlorophyllipt - Okaliptüs yaprakları, antimikrobiyal, anti-inflamatuar, antiviral etkileri olan doğal bir preparattan özü. Bir durulama çözeltisi, bademciklerin yağlanması için bir yağ çözeltisi ve ayrıca emilim için tabletler formunda mevcuttur.

Ek yerel tedavi papatya, calendula, ıhlamur çiçeği ve dezenfektan etkisi olan diğer bitkilerin boğaz infüzyonu durulama olabilir.

İçinde bu gibi et suları almaya değmez, çünkü hamile bir kadının vücudu üzerindeki etkileri tahmin edilemez olabilir.

Diğer ilaçlar

Ateşi azaltmak için hamile bir kadın parasetamol alabilir. Boğazda şiddetli ağrı, şiddetli iltihap ve şişlik varsa, doktor ortopen gibi anti-enflamatuar ilaçları reçete edebilir. Ve elbette, hasta onun için reçete edilen vitaminleri almalıdır.

Hangi doktora başvurulur?

Hamile bir kadın anjina alırsa, evde yatakta kalması ve evde bir terapist veya aile doktoru çağırması gerekir. Gerekirse, bir bulaşıcı hastalık uzmanı konsültasyonu, bir KBB doktoru yapılır. Hastalığınızı gözlemleyen bir kadın doğum uzmanına rapor etmek de gereklidir.

Hamilelik sırasında ilaçların nasıl yazılacağı ve nasıl doğru bir şekilde alınabileceği hakkında bir video izleyin:

Anjin ve hamilelik

Bu üzücü, ama hamilelik sırasında, bekleyen anne çeşitli hastalıklardan bağışıklık değildir. Ve eğer yaşamın bu zor döneminde bir kadın ağrı ve boğaz ağrısı, baş ağrısı ve güç kaybı hissediyorsa ve bademcik kızarıklığının yüksek ateşi eşlik ediyorsa, bunların anjinin semptomları olduğu varsayılabilir. Tabii ki, bu hastalığın hamilelik sırasında tedavisi son derece arzu edilmez.

Makalenin içeriği:

Angina nedir?

Angina (veya akut bademcik iltihabı) bulaşıcı bir hastalıktır - bademciklerin akut iltihabıdır. Genellikle hasta bir kişiyle temas ettikten sonra vücuda giren veya yıkanmamış ürünleri (bulaşıkları) kullanan streptokok varlığından kaynaklanır.

Anginanın en güçlü semptomu (Latince'den çeviri - "boğma") - şiddetli ağrı, sarkma ve boğazda kuruluk. Bir boğaz ağrısı, bir kural olarak, ağrılı eklem, zayıflık, lenfatik submandibular düğümlerin iltihabı eşlik eder.

 • Catarrhal anjin için bademcikler ve palatinler üzerinde şişlik ve kızarıklık, ayrıca yüzeylerindeki mukuslar karakteristiktir.
 • Foliküler anjina ile, amygdala üzerindeki noktalar sarı-beyazdır.
 • Bademcikleri sarımsı bir kaplama filmi ile kaplarken lacunar anjinası hakkında konuşuyoruz.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı seyrinin özellikleri:

Hamilelik sırasında, kadının vücudu emzirme ve hamilelik sırasında daha adil seks belirtilir geçici fizyolojik bağışıklık yetmezliği nedeniyle çeşitli viral hastalıklara son derece duyarlıdır.

Bu, fetüsün reddedilme reaksiyonunu içerecek şekilde bağışıklığın bastırılmasından kaynaklanır.

Angina, çocuğun ve annenin sağlığı üzerinde daha iyi bir etkiye sahip olmamasına ek olarak, vücudun halihazırda savunulan savunmasını zayıflatır ve diğer hastalıklara karşı direncin azalmasına neden olur.

Hastalığın semptomatolojisi

Angina nadiren başka bir hastalık ile karıştırılabilir, ancak yine de semptomlarına dikkat etmektir.

Angina ana belirtileri şunlardır:

 • Iştah kaybı, titreme, halsizlik, yorgunluk;
 • Artan sıcaklık, terleme ve baş ağrısı;
 • Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • Bademciklerin kızarması, boğaz ağrısı ve yutma, bademciklerin genişlemesi ve üzerlerinde baskınların oluşması.

Anjinada tedavi olmaması eklemlerde, böbreklerde ve kalpte komplikasyonların görülme riskidir. Genellikle, anjina hamile kadınlarda katı yatak istirahati, bademciklere zarar vermeyen yiyecekler ve büyük miktarlarda sıcak içecekler görülür.

Anjin ve antibiyotik tedavisi için endikedir, ancak hamilelik sırasında, çoğu ilaç alınamaz, bu nedenle gelecek anneler için tedavi özel olmalıdır.

Angina hem anne hem de bebeğin sonuçlarıyla doludur, bu yüzden görünüşünün ilk belirtilerinde evde bir doktor çağırmalısınız.

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bu hastalık tehlikesi. Boğaz ağrısı sırasında fetusun kontrolü zorunludur.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı önlenmesi

Angina, diğer herhangi bir hastalık gibi, sonuçlarıyla savaşmaktan daha kolay önlenebilir. Gebelik planlamasında bile aktivitelerin önlenmesi ve vücudun savunmasını güçlendirmek önemlidir.

Boğaz ağrısı nasıl önlenir:

 • Hasta insanlarla temastan kaçının. Ayrıca, kişisel hijyen maddelerini ve aletlerini kullanmayınız;
 • Mümkün olduğu kadar sık ​​el yıkama, antibakteriyel sabun ile daha iyidir;
 • Grip, popülasyona saldırdığı bir zamanda, mukoza zarlarını oksolin merhemiyle yağlar ve yatmadan önce okaliptüs veya kalendula ile kaynatılır;
 • Bir ay içinde vitamin terapisi yapmak - bir ay içinde anne adaylarına özel multivitaminler almak;
 • Genellikle odayı havalandırır;
 • Evde hava dezenfeksiyonu için çay veya köknar ağacı, okaliptüs, portakal aromatik yağları kullanın;
 • Isıtıcıları kullanırken nemlendiriciler kullanın.

Hamilelik sırasında anjinin olası sonuçları:

Angina'nın tedavi edilmesi, intrakranial ve torakal bölgelerdeki ve ayrıca tüm vücutta enfeksiyonun yayılmasına katkıda bulunur. Hamile bir kadın için, o da tehlikelidir çünkü düşük yapmış olabilir.

Enfeksiyonun fetüsün oluşumu üzerindeki etkisi, uterus dolaşımını, zehirlenmeyi, oksijen açlığını, gecikmiş fetal gelişimi ve plasental abrupsiyonu ihlali gibi komplikasyonlarla kendini gösterebilir.

En tehlikeli hastalık gebeliğin ilk üç ayında anjinadır. Bu dönemden sonra, bebek tüm organları çoktan oluşturduğunda, enfeksiyon, kaba gelişimsel anomalilere neden olamamaktadır, ancak fetal hipoksinin olası gelişimi nedeniyle prematüre doğum riski artmaktadır.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Genellikle bademcik iltihabının gebelik seyrinde tedavisi, yaygın olarak inandığı gibi, kimyasalların kullanımını dışlar. Ancak birçok anne için, anjin, ateş, öksürük, burun akıntısı ve diğer rahatsızlıkların tedavisi çok önemlidir. Hastalığı nasıl durdurabilir ve aynı zamanda çocuğu uyuşturucuların olumsuz etkilerinden nasıl korur?

Yapılacak ilk şey doktorunuza gitmek!

Basit durulamalarla anjini tedavi edemezsiniz, antibiyotik tedavisi gerektirir. Fetus için korunan ve enfeksiyon için ölümcül olan aynı ilaçları reçete etmek için, sadece bir doktor olabilir.

Bir seçenek var - bir homeopat gitmek, ama bir uzman bir ziyaret mümkün değilse, o zaman bir bölge doktoru gelmeden önce aşağıdakileri yapmalıdır:

 1. Yatağa gir. Bacaklarınızdaki soğuk algınlığı tolere edemezsiniz. Bu komplikasyonlarla doludur.
 2. Yemek yemekten vazgeçme. Gıdaların özellikle C vitamini gibi protein ve vitamin bakımından zengin olması istenir.
 3. Bol miktarda sıcak sıvı iç (sıcak değil, sıcaktır), çünkü anjin sıcaklığı ile yükselen anne ve bebek sıvısı için gerekli vücuttan alır. Bir saatten az bir kupa yok. Bu gibi zamanlarda özellikle yararlı olan, kızarıklığı azaltan ve sıvı kaybını telafi eden tavuk suyudır.
 4. Sıcaklığı azaltın, mümkünse, doğal yollarla. Örneğin, ılık suyla süngerle siliniz. Ve unutmamalıyız ki, hamile kadınlar için aspirin ile sıcaklığı düşürmek, kategorik olarak kontrendikedir.
 5. Günde en az beş kez gargara Bir sıcak et suyu (infüzyon).

Boğaz ağrısı nedeni bakteriler veya viral bir enfeksiyon olabilir. Bademcik iltihabı olmaksızın kırmızı boğaz genellikle farenjitten bahseder. Angina ile bademciklerdeki bir artış ve bunlara beyaz kaplamanın görünümü gibi belirtilere ek olarak, sıcaklık da önemli ölçüde artmaktadır. Boğazdaki ağrı hala kronik bademcik iltihabına ve alevlenmesine neden olabilir. Her durumda, doğru bir teşhis için ve yetkili tedavi randevusu doktorunuza başvurmalıdır.

Hamilelik kabul edilemez olduğunda, bu gibi ilaçlar Durangin, Yoks, Aspirin, durulama için propolis ile Calendula tentür ve diğerleri.

Hamileler için boğaz ağrısı için güvenli ilaçlar:

 • Miramistin, Plasentadan nüfuz etmemeli ve kan emilmemelidir. Enjeksiyon veya durulama ile angina, farenjit için kullanılır, dilüsyon gerektirmez.
 • % 0.1 klorheksidin çözeltisi. Kana emilmemek, anjin ve farenjit ile mikropları yok etmek, durulama için kullanılır. Eksi - dişlere bir diş bırakır.
 • Eczane papatyası. Eylem - yumuşatıcı ve anti-inflamatuar. Mükemmel durulama yardımcısı.
 • Lugol'un çözümü Sıklıkla KBB doktorları tarafından akut anjinadaki gelecekteki annelere reçete edilir. Ürün hamile kadınlar için güvenlidir. Bileşimde - gliserin, iyot ve potasyum iyodür.
 • Bir boğazdaki bir ağrıdan, çoğunlukta, hamile kadınlara karşı pastiller kontrendik veya etkisizdir. itibaren emilim için tabletler Lysozyme (doğal bir enzim) temelinde oluşturulan doktorlar Laripront ve Lizobakt tarafından önerilmektedir.
 • Mükemmel bir araç - çay ağacı yağı (eterik, kozmetik değil). Bir bardak suya birkaç damla yağ damlatıp, boğaz ağrınızı durdurabilirsiniz.

Boğaz ağrısı tedavisinde halk yöntemleri:

 • Kabuğu ile birlikte birkaç limon öğütün. Tatmak için şeker. Karışımı karıştırın ve günde beş kez bir çay kaşığı alın;
 • Boğaz ile soda durulayın;
 • Bir bardak elma suyu üzerine soyulmuş sarımsak karanfilleri ince bir şekilde kırılır. Bir kaynatın ve yaklaşık beş dakika kaynatın, kapağını bir kap ile kapatın. Sıcak iç, küçük yudum. Bir gün için - en az üç bardak;
 • Elmayı ve soğanı rendeleyin. Bal iki yemek kaşığı ekleyin. Yarım çay kaşığı için günde üç kez alın.
 • Patatesleri üniforma içinde pişir. Suyu boşaltmadan, içine biraz terebentin damlatın. Günde üç kez, bir havluyla kaplı buharı soluyun;
 • Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı soda ve tuz dökerek, aynı beş damla iyot damlatılır. Her iki saatte bir karıştırın;
 • Bir bardak ılık suda bir çorba kaşığı propolis karıştırın. Her 60 dakikada bir karıştırın. Boğazdaki acıdan kurtulmak için gece yanağına bir parça propolis koy;
 • Yüz gram votkada iki çorba kaşığı büyük tuzu çözün. Bezleri bu solüsyonla altı kez her yarım saatte bir pamuklu çubukla yağlayın;
 • Althea'nın ılık bir enfüzyonu ile gargara (2 saat boyunca kaynar suda 500 ml ısrar eden 2 çorba kaşığı);
 • Bir litre sıcak bira ve bir bardak civanperçemi suyu karıştırın. Gargara ve günde en az üç kez bir yarım fincan içine alın;
 • Bir bardak kırmızı pancar suyu içinde, sirke ekleyin (bir çorba kaşığı). Boğaz ağrısını günde en az beş defa durulayın;
 • 100 g kurutulmuş yaban mersini, kapta 300 ml kaynama bırakılıncaya kadar 500 ml su içinde kaynatılır. Broth gargara;
 • Bir novokain (1.5 g), alkol (100 mi), mentol (2.5 g), anestezinin (1.5 g) bir karışımı ile, günde üç kez boynu yağlayın, sıcak bir fularla sarın.

Forumlardan geri bildirim ve öneriler

Arina:

Angina hamilelikte tehlikeli bir şeydir. Enfeksiyon ve böbrekler düşer ve bebek. Bazı halk tarifleri kaydedilemez. (Hemen Laura'ya koşmam gerekiyor, Bioparox kullandım - yardım ettim.) Ve ben bir dogrose suyu ve limonlu çay içtim.

aşk:

Her 15 dakikada bir furacil ile duruyorum. Görünüşe göre daha az acı veriyor. (((Çok endişeliyim.

Victoria:

Şimdi size boğaz ağrılarını tedavi etmenin yüzde yüz yolunu yazacağım! Limon asidi (yarım çay kaşığı daha az) yarım bir bardak ılık suda eritilir, günde beş kez durulanır ve her şey kaybolur! )) Kontrol edildi.

Angela:

Faydalı bilgiler Sadece kullanışlı gel. Heyhat! Bademcikler normal, ama boğazım acıyor, her şey kırmızı. Özellikle sağ tarafta. Halk ilaçları ile uğraşmaya çalışacağım.

Olga:

Kızlar, boğazım çok acıyor! Birkaç gün iyileştim. Soda-tuz-iyodin ve çözünmüş furatsilin ile durulandı. Her iki saatte. Şimdi her şey normal. Deneyin, bebeği antibiyotiklerle zehirlemekten daha iyidir.

Elena:

Doktora git! Kendi kendine ilaç verme!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Farklı yaştaki çocuklarda pürülan bademcik iltihabı (tonsillit) KBB doktoru ve çocuk hekiminin pratiğinde en sık görülen hastalıklardan biridir.

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.