Loading

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

"Anjin" terimi, antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir, günümüze kadar orofarenksin birçok patolojik değişmesi, ortak semptomları vardır, fakat etiyolojide ve seyrinde farklılaşır, onunla ilişkilidir. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Geleneksel sınıflandırmaya göre, hastalık üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve spesifik anjina. Belirgin mevsimlik bir karaktere sahiptirler: soğuk mevsimde sıklık tepe noktaları ve havanın neminin arttığı dönemler görülür.

Hastalık tehlikelidir, çünkü kalp, böbrek ve diğer organlarda ciddi patolojik süreçlere yol açabilir, bu yüzden zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Anjina için risk grubu, çocuk ve ağız boşluğu ve burun çürüğü, periodontitis, sinüzit, adenoidler çeşitli hastalıkları olan kişiler içerir.

Boğaz ağrısı nedenleri

Anjina'nın en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokoktur (tüm vakaların% 90'ına kadar). Daha az sıklıkla (% 8'e kadar), boğaz ağrısının nedeni altın stafilokok aureustur. Enfeksiyonun kaynağı bir hasta veya bir taşıyıcı olabilir. Enfeksiyon, genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Enfeksiyondan sonra, kişi kendini iyi hissetmez, zayıftır, vücut ısısı yükselir, boğazda karakteristik bir ağrı vardır, bu da yutma ile artar. Bademcikler kızardı, şişti. Bölgesel lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır.

Angina belirtileri

Genellikle ilk acı verici duygular enfeksiyon anından iki gün sonra ortaya çıkar. Bu hastalığın başlangıcı ARI veya ARVI ile karıştırılabilir.

Erişkinlerde anjina aniden ortaya çıkar, karakteristik semptomlarla birlikte - üşüme, baş ağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrılar ve yutmadaki güçlükler. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Vücut ısısı 38-40 C'ye yükselir, febril ateşi denir. Yeterli tedavi uygulanırsa, ateş 2-6 gün sürer. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Primer angina yutma sırasında bilateral ağrı belirtisi ile karakterizedir.

Erişkinlerde boğaz ağrısının ana belirtileri, hastalığın varlığından şüphe edilebilir:

 • 38-39 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • boğazda keskin ve şiddetli ağrı, yutulduğunda daha kötü;
 • genel halsizlik, halsizlik;
 • eklemlerde ağrı;
 • boyunda bulunan lenf düğümlerinde bir artış;
 • parlak kırmızı rengin ilk günlerinde palatine kemer, dil, bademcikler ve bazen yumuşak damak;
 • bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.

Paratonzillit ve paratonzil apsesi anjinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Uygunsuz tedavi ile veya genel olarak böyle bir rahatsızlığın yokluğunda kronik bir form kazanır. Evde anjina tedavisinde birçok insan hastalığın popüler tedavisini kullanmayı tercih eder, ancak bu doğru değildir, çünkü benzer belirtilerin çok daha ciddi hastalıkları vardır.

sınıflandırma

Ateş, zehirlenme ve faringoskopik resmin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

 1. Mavi dil. Tipik olarak, bademcikler genellikle yüzey hasarı. Sarhoş belirtileri orta derecede ifade edilir. Vücut ısısı subfebrildir. Kan değişiklikleri yoktur veya önemsizdir. Faringoskopi ile, yumuşak ve sert damak, farinksin arka duvarını içine alan bir parlak dağınık hiperemi görülür. Daha az sıklıkla, hiperemi bademcikler ve palatine kemer ile sınırlıdır. Bademcikler esas olarak infiltrasyon ve şişlik nedeniyle artmaktadır. Hastalık 1-2 gün sürer, bundan sonra farenksdeki iltihaplanma olayları ya da hastalığın başka bir formunu (lacunar ya da foliküler) geliştirir.
 2. Laküner. Hastalığın başlangıcı ve yaygın semptomları foliküler anjinadaki ile aynıdır. Daha sıklıkla lacunar anjin, folikülerden daha ağır ilerler. Bu tür Faringoskopicheskaya resim sıkışık büyütülmüş bademcik adalar sarımsı-beyaz çiçek, ilk boşluklar ağızlarında sınırlı ve daha sonra daha geniş bir amigdala kaplama yüzeyi üzerinde bulunması tarafından karakterize edilmektedir. Bazen, ayrı plak lekeleri birleşir ve onu terk etmeden amigdala'nın daha büyük veya daha az bir kısmını örter.
 3. Foliküler. Genel belirtiler yaklaşık olarak lacunardaki gibidir. Sarımsı-beyaz noktalar şeklinde hipersemik (kızarık) ve şişmiş bademcikler yüzeyinde çıkıntı yapan foliküllerin eklenmesiyle kendini gösterir. Submandibular lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır. Hastalığın süresi, lacunar anjinada olduğu gibi, 4-5 gün.

Belli bir boğaz ağrısının nasıl ve nasıl tedavi edileceği ilçe doktoruna teşhis ve hasta muayenesinden sonra bahsedecektir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Hızlı bir iyileşme için, anjinin karmaşık tedavisi önerilmekte, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, hastalığın semptomlarının hafifletilmesi, daha fazla gelişiminin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Anjina tedavisinde ana kurallardan biri - yatak istirahati. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. En az beş gün sürmeli ve ciddi durumlarda - on güne kadar. Standart diyet, iltihaplı bademciklere zarar vermeyen yiyecekleri içerir - et suyu, patates püresi, porselen. İçeceğin bol olması önemlidir. Süt, meyve suları (taze hazırlanmış), alkali maden suyu içebilirsiniz.

Yetişkinlerde tedavinin temeli antibakteriyel tedavidir. Antibiyotikler, muayene ve ayrıntılı sorgulamadan sonra doktor tarafından reçete edilir. Etiyotropik tedavi olarak, hastaya, sülfonamid, antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçlar, lokal ve sistemik eylemler reçete edilir. Tedavinin süresi 5-7 gündür. Antibiyotiklerle tedaviden sonra, yetişkinlere bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar reçete edilir.

Lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyonu ile ısınma prosedürleri kullanılabilir: kuru ısı, fizyoterapi. Evde anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için hafifçe tedavi etmeyin - bir uzmanın önerilerine güvenin.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısının evde tedavi edilmesinin ana koşulu, ilk semptomların ortaya çıktığı andan ve vücut ısısı normale dönene kadar, hasta kişi yatak istirahatine uymak zorundadır. Bol miktarda sıcak içecek (ballı süt, limonlu çay), hafif et suyu, sıvı lapası, jöle öneririz.

Halk ilaçları ana tedaviye iyi bir katkı olabilir:

 1. Calendula'nın çiçeksi, muz yaprakları, pelin otu - hepsi eşit olarak. Karışımın 1 çorba kaşığı, 1 su bardağı kaynar su dökün, 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın, süzün. Her 2 saatte bir sıcak çözelti ile gargara.
 2. Soğanların başını temizleyin, bir kıyma makinesinden geçirin ve hemen meyve suyunu sıkın. Günde 3-4 kez 1 tatlı kaşığı taze meyve suyu alın.
 3. Bir bardak kaynamış ve ılık su üzerine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda ve üç damla iyot ekledim. Boğazımı sıcak bir solüsyonla yıkarım.
 4. Bir bardak sade su üzerine, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi dökün (elma sirkesi miktarını azaltabilir veya azaltabilirsiniz). Ve bu bileşimin her 1-2 saatte olabildiğince sık gargara yapması gerekiyor.
 5. Patatesleri "tekdüze bir şekilde" kaynatın ve 5-10 dakika boyunca soluyun ve daha sonra patatesleri kaynadıktan sonra süzülen sudan boğazda sıcak bir kompres yapın.

Tek bağımsız tedavi yöntemi olarak, halk yöntemleri uygun değildir. Antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan, anjin iyileştirilemez.

Gargara mı?

Ağrıyı gidermek ve bademcik iltihabını hafifletmek çeşitli çözümlerle boğuşarak kolaylaştırılır. Bunu yapmak için eczane ürünlerini kullanabilirsiniz:

Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir.

Anjina: belirtiler, tedavi

Makalenin içeriği

 • Anjina: belirtiler, tedavi
 • Semptomlar, tedavi, boğaz ağrısı komplikasyonları
 • Angina: nedenleri ve tedavisi

Angina belirtileri

Diğer herhangi bir hastalık gibi, anjinin birtakım semptomları vardır: • çocuğun boğaz ağrısı vardır, yutma zorluğundan şikayet edebilir;
 • acı bazen kulaklara verir;
 • çocuk yemek yemeyi reddeder;
 • uyuşukluğun zayıflığı gözlenir;
 • Bir çocuğun boğazını incelerken, kırmızı, genişlemiş bezleri gözlemleyebilirsiniz, üzerlerinde beyaz bir kaplama görünebilir;
 • sıcaklık 40 dereceye çıkar;
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, sık sık ses kaybı olur.

Ne tür anjin var?

Foliküler boğaz ağrısı hızla ortaya çıkar, sıcaklıkta 38 dereceye kadar hızlı bir artış, boğazda kuvvetli bir ağrı, palpasyon artışında ağrılı lenf düğümleri vardır. Bademcikler üzerinde, hastalığın 5. gününde açılmış olan beyaz veya sarı takviyeleri görülebilir, bundan sonra sıcaklık düşmeye başlar ve çocuğun durumu iyileşir.

Catarrhal anjina. Bu en yaygın anjina formudur. Vücut sıcaklığında hafif bir artış, boğazda kuruluk, kızarıklık ile oldukça hafif bir biçimde akar. Hastalık 5 günden fazla sürmez.

Lacunar Angina foliküler ile aynı semptomlara sahiptir, ancak en akutudur. Bademciklerin lakunada beyaz ve sarı plak gözlenebilir. Plak kolayca çıkarılır ve kanama yara bırakmaz. Anjinin lacunar formu, difteri dışarıda bırakmak için boğazdan bir yayma şeklinde ek tanı gerektirir. Eğer smearda bir diphiteritik değnek bulunursa, bu çocuk enfeksiyon hastalıkları departmanına acilen hastaneye kaldırılır.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Angina farklı bir kökene sahiptir: bakteriyel, viral veya herpetik. Vücut ısısı 38.5 derecenin üzerindeyse, çocuğa parasetamol veya ibuprofen gibi ateş düşürücü ilaçlar verilmelidir.

Olası komplikasyonları önlemek ve zamanında tedaviye başlamak için bir doktor çağırmak da faydalıdır. Anjina başlangıcı ile, türünden bağımsız olarak, gargaralaşmaya başlamalısınız. Papatya, St John's wort veya adaçayı suyu ile gargara. Bir çocuk sıcak bir içecek vermelidir.

Hasta bir çocuk ayrı bir bulaşık, oyuncak ve bir havlu olmalıdır. Oda genellikle havalandırmalı ve günde en az iki kez ıslak temizlik yapmalıdır. Çocuğun küçük porsiyonlarda küçük çorbalar ve tahıllar yemesi, çocuğa sıcak ve zayıf doğranmış bir yiyecek vermemesi gerekir.

Anjina'nın pürülan bir komplikasyonu ile, antibiyotik reçete etmek rasyoneldir. Bir çocuk muayene edildikten sonra sadece bir doktor tarafından atanırlar. Antibiyotikler ders tarafından alınmalıdır.

Anjina: Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina semptomları, tipleri ve tedavisi

Angina (akut bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı ile akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bademcikler bir kişinin soluduğu bakterileri ve virüsleri yakalar, bademciklerdeki bağışıklık hücreleri ve antikorları boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına yakalanmalarını ve onları önlemelerini sağlar. Angina temel olarak okul öncesi ve okul çağındaki 3 ila 14 yaş arası çocuklar ve 35-40 yaş arası yetişkinlerdir. Üç yaşına kadar erken çocukluk döneminde olan bebeklerde ve çocuklarda, ayrıca 50 yaşından büyüklerde, anjina nadirdir.

Boğaz ağrısı nedenleri

3 yaşından itibaren çocuklarda anjina gelişmesinin ana nedenleri ve yetişkinler mikroorganizmalardır - A grubunun β-hemolitik streptokokları. boğaz ağrısından yaygın nedeni aureus olabilir. Çok az anjin nedeni bir adenovirüs, Coxsackie A virüsleri, Candida cinsinin ve diğer mikroorganizmaların mantar olduğunu.

bademcik kabuk (bunlar boğaz girişinin tarafında yer alan ve açık ağzına bakarsak, açıkça görülebilir edilir) mukozasında maddenin nüfuz olmayan damlalar ya da (su ve / veya gıda ile) sindirim yol meydana gelir.

Bazı durumlarda, farenks içinde bulunan ve hastalığa neden olmayan mikroplar, örneğin, ortam sıcaklığında soğutma veya ani dalgalanmalar gibi bazı elverişsiz koşulların etkisi altında aktive edilir. Bazı çocuklar ayaklarını ıslatmaya, bir bardak soğuk süt içmeye ya da hemen anjinle hastalandıklarından dondurma yemeye yeter.

Yetişkinlerde sık anjin hastalığı ağız (çürüme dişler) da, örneğin burun nefes rahatsız edildiği Burun ve paranasal sinüslerdeki pürülan enflamatuar süreçler, maksiller sinüzit ile ilişkili olabilir ve. tehlikeli ortamlarda, kötü beslenme, vitamin eksikliği çalışma - Ayrıca yetişkinlerde boğaz ağrısı kötü alışkanlıklar (sigara, alkol kullanımı), diğer olumsuz koşullara katkıda bulunabilir neden olur.

Difteri, kızıl, enfeksiyöz mononükleoz, tüberküloz: Buna ek olarak, enfeksiyon hastalıkları ve sistem, anjina (anjin spesifik) olabilir belirtileri ya da komplikasyonların birinin bir dizi vardır.

Angina belirtileri

Her birinin kendine özgü özellikleri olan çeşitli anjina türleri vardır: semptomlar, işaretler ve tedavi yöntemleri. Anjinin klinik belirtileri, doku hasarının derecesine ve patojen tipine bağlıdır. Lokal ve genel semptomları tahsis edin. Lokal semptomlara, angina her türlü ortak bir rahatsızlık veya ağrı boğazda, genellikle oldukça keskin, kötü yutma boynuna yakın alt çene altında hissedilebilir lenf düğümleri içerir. Boğaz ağrısı yaygın belirtileri - halsizlik, halsizlik, ateş 39-40 ° C, üşüme; kaslarda, eklemlerde, kalp bölgesinde olası ağrı.

Çocukta angina belirtileri. Küçük çocuklarda, bademcik ve farinks arka duvarının kızarıklık ek olarak, bu tür değil yeme, kulaklarda ağrı, bulantı ve karın ağrısı, gevşek dışkı görünüm, nöbetlerin sıklığı olarak da semptomlarla karakterize. Çocuğun ağlaması, kaprislidir, uykusuzluk, çocuk veya halsizlik veya artmış eksitabilite ile ilgili problemler vardır. Çoğunlukla, çocuklarda angina, otitis ve rinit tezahürleri eşlik eder.

Anjina semptomları soğuk algınlığına çok benzer, ancak anjin daha kötüdür, boğaz ağrısı daha şiddetlidir, hastalık süresi genellikle 5-7 gün arasında daha uzundur.

Palatine bademciklerin hasar derecesine bağlı olarak, çeşitli anjina türleri ayırt edilir:

 • mavi dil (bademciklerin mukoza zarının yenilgisi), anjinin en kolay şekli;
 • pürülan lacunar (lacunaz aparatının, lakunada lakuna ve pus oluşumu ile dahil edilmesi);
 • pürülan foliküler (lenfoid foliküllerin iltihabı);
 • fibröz, flegmonöz, ülseratif-nekrotik ve karışık formlar.

Farklı patojenler ile karakterize olan çeşitli anjina türleri vardır. Yani, örneğin, eğer pürülan anjina ajanı streptococcus ise, o zaman anjina stafilokok - stafilokokal ve benzeri ile streptokokal olarak adlandırılır.

Bir veya iki bademciğin iltihaplanmadığına bağlı olarak, boğaz ağrısı bir ve / veya iki taraflı olabilir. Birçok durumda, angina farenjit ile birleştirilir - posterior farryngeal duvarın iltihabı, lingual bademcikler, palatine sırtlar, vb.

Angina, özellikle küçük çocuklar için başkalarına bulaşıcıdır, bu nedenle hastayı izole etmeli ve ona ayrı bir çatal bıçak takımı ve bakım ürünü sağlamalısınız.

tanılama

Anjina tanısı, hastalığın klinik semptomlarına dayanmaktadır. Kural olarak, bir tanı konması için, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı tipinin belirlendiği bir doktorun boğaz muayenesini yaptırması yeterlidir. Kan - nötrofilik lökositozun klinik analizinde ılımlı bıçak gövdesi sola kayması, yükselmiş ESR. L-hemolitik streptokokun varlığı da ASL-O (antistreptolisin-O) tayini ile doğrulanmaktadır.

Boğazdan yayılan smearın bakteriyolojik incelemesi, anjinin patojenini tanımlamak için gereklidir, fakat problem, sonucun 3 ila 5 gün arasında daha sık beklenmesidir. Ve antibiyotikler (özellikle çocuklarda), belirli kriterlerin doktorlar streptokok enfeksiyonu olasılığını değerlendirmek, böylece vücut ısısı 38 ° C, hiçbir öksürük ve burun akıntısı, bademcik şiş, parlak kırmızı üzerindeyse, ya da plaket ve tedaviyi geciktirmek vermemek için Özellikle alt çene altında yer alan bölgesel lenf nodları palpasyonda büyür ve ağrılı olur, daha sonra ekim sonuçlarını beklemeden antibiyotik tedavisi yapılır.

Catarrhal anjina

Diğer formlardan daha sık olarak, esas olarak palatine bademciklerin yüzeysel bir lezyonu olarak kendini gösteren kataral anjina vardır. Catarrhal anjin daha yavaş akar ve nadiren bağımsız bir hastalık meydana gelir. Bu anjina formunda iltihaplanma süreci sadece palatine bademciklerin mukozası ve palatine kemerin kenarları ile sınırlıdır - bunların şişmesi ve kızarıklıkları not edilir. Yaygın belirtiler makul: genel durumu çocuklarda 38.0 ° çıkabilir, tatmin edici olabilir, ancak tezahür zehirlenmesi, letarji, yorgunluk, subfebril vücut sıcaklığının artması (37-37,5 ° C) olan, bozulabilir S. Boğazda yutma, terleme ve kuruluk hissi var. Dil genellikle kuru, kaplıdır, lenf düğümlerinde hafif bir artış olur. Nadir durumlarda, catarrhal anjin daha şiddetli ilerler. Çocukluk çağında çoğu klinik bulgu yetişkinlere göre daha belirgindir.

Kanın klinik analizinde hafif bir nötrofilik lökositoz (7-9 · 10 9 / L) ve solda küçük bir kayma görülür ve 18-20 mm / s'lik bir ESR görülür.

Hastalığın süresi 3-5 gündür, bundan sonra iki olası seçenek vardır: ya farenkseki iltihaplar azalır, ya da anjin daha şiddetli formda foliküler ya da lakünaya geçer. Hastalığın diğer klinik formlarından gelen kataral anjina nispeten kolay akışın farklı olmasına rağmen, ciddi komplikasyonlar geliştikten sonra bile unutulmamalıdır.

Foliküler (pürülan) anjina

Foliküler anjina da denir irinli ve 38-39 ° C'ye yükselen sıcaklık ile akut olarak başlar, ancak bazen subfebril olabilir. Yutulduğunda boğazda kuvvetli bir ağrı vardır, bu da kulağa verilir. Artan salivasyon olabilir - bu şiddetli boğaz ağrısına ve bunun nedeni tükürüğü yutmamasına bağlıdır. Alt çene ve oksiputun altında genişlemiş lenf nodları problanabilir, palpasyonda ağrılıdır. Belirtilen sarhoşluk, baş ağrısı, halsizlik, ateş, titreme, bazen sırt ve eklemlerde ağrı var.

Kızarık ve şişmiş bademcikler üzerinde foliküller (tıkaçlar) oluşur. folikülleri - bunlar sarımsı veya beyazımsı noktalar olup, yüzey üzerinde bademcikler (taneler, 3 mm'ye kadar iğne başı büyüklüğü), gri-sarı irin ile doldurulur. Bu pürülan foliküller boğazı incelerken açıkça görülebilir ve palatine bademciklerin yüzeyindeki "yıldızlı gökyüzünün" bir resmini oluştururlar. Hastalığın başlangıcından üç ila dört gün sonra, fişler açılır, bundan sonra sıcaklık azalır ve durum iyileşir. Ülser bölgesinde küçük yaralar (erozyon) vardır.

Yetişkinlerde, dışkı gecikebilir, taşikardi, kalpte ağrı görünebilir. Çocuklarda - iştah, bulantı, kusma, gevşek dışkı ihlali. Fakir insanlar ve sağlıksız olan kişilerde bayılma gözlemlenebilir.

Kanın kısmında nötrofilik lökositoz, solda bir bıçak kayması, ESR'de artış, idrarda protein izleri olabilir.

Hastalık yaklaşık bir hafta sürer.

Lacunar (pürülan) anjina

Semptomlar anjin semptomların benzer laküner formu foliküler bademcik: Hastalık 38-39,0 ° C, baş ağrısı, lenf düğümleri, yutma güçlüğü, eklem ağrısı, akut yüksek sıcaklık başlar, ancak şekil daha şiddetlidir. Enflamatuar süreç bademcik dokusunun yüzeyinde olduğu gibi ilerler ve pürülan akıntı lakunada lokalize olur. Foliküler ve lacunar anjina semptomları arasındaki ana fark, genişletilmiş bademciklerde pürülan birikimin lokalizasyonudur. Foliküler formda, bezlerin foliküllerinde pürülan tıkaçlar ortaya çıkar, lacunarda - palatine bademciklerin kanalları etkilenir.

Çocuklarda Lacunar angina özel bir tehlike arz eder, çünkü sıklıkla bademciklerin güçlü bir iltihaplanması eşlik eder, bu da nefes almayı zorlaştırabilir ve bazen tamamen bloke edebilir. Bu sürecin ana nedenleri üst solunum yolunun özel yapısıdır. Ayrıca, yüksek sıcaklık ve zehirlenme nedeniyle çocuk nöbet geçirebilir. Servikal lenf düğümleri artar ve incinir.

Kan analizinde, artan lökosit içeriği, artmış ESR.

Mantar anjina

Genellikle küçük çocuklarda bulunur. Genellikle sonbahar ve kış aylarında kaydedilir. Akut olarak başlar, sıcaklık 37.5-38 ° C'ye yükselir, ancak genellikle subfebrildir. İnceleme sırasında bademciklerin, parlak beyaz, gevşek, pıhtı benzeri kaplamaların kolayca çıkarılabilen bir miktar ve hafif bir kızarması vardır. Baskınlar 5-7. Günde ortadan kayboluyor. Maya hücrelerinin sürüntüleri, pamukçuk mantarı ve bakteri florası miselleri smearlerde bulunur.

Kızıl saçlı Angina

Çocuklarda çorak nezlesi olan yetişkinlerde boğaz ağrısı insidansı arasında ilişki kurulmuştur. Kızıl ötesi ateş insidansında, artan boğaz ağrısı insidansı vardır. Farenkseki inflamatuar değişiklikler genellikle döküntünün ortaya çıkmasından önce gelişir. Scarlet ateşinin etken maddesi hemolitik streptokok grubu A'dır. Enfeksiyonun bulaşması genellikle 2 ila 7 yaş arası en duyarlı çocuklar olan havadaki damlacıklardır.

Hastalık yutulduğunda sıcaklık, halsizlik, baş ağrısı ve boğaz ağrısı ile akut olarak başlar. Şiddetli zehirlenme ile tekrarlayan kusma meydana gelir. Scarlet ateşi olan angina sabit ve tipik bir semptomdur. Bazen mukozaları soluk gökyüzünün arka plan üzerinde iltihabı açık bir sınır bölgeleri vardır sert damak, uzanan, Canlı hiperemi faringeal mukoza ( "çenesi yanan") ile karakterize edilir. Patates bademcikler şişmiş, grimsi kirli bir plaketle kaplıdır. Bu difteri aksine, sürekli bir karakter değildir ve kolayca çıkarılabilir. Plaklar palatine kemer, yumuşak damak, dil, ağzın alt kısmına yayılabilir.

Viral ve bakteriyel (pürülan) anjina arasındaki fark

Hastalık genellikle boğaz ağrısı olan çocuklarda, bir virüs neden olur, aşağıdaki belirtiler mevcuttur: öksürük, burun akıntısı, bademcik, boğaz görünür mukus arkasındaki, konjonktivit genellikle gözlenmektedir, kırmızıdır. yumuşak damak viral anjin, yutağın arka duvarında kolları, dil, bademcik ve nadiren palatinal zaman, bir toplu iğne başı kırmızımsı kabarcıkların boyutunu küçük ortaya koymaktadır. Birkaç gün sonra, vesiküller yüzeysel, hızlı iyileşen erozyonları geride bırakarak ya da önceki takviye olmaksızın tersine gelişim geçirirler. Viral boğaz ağrısının nedeni influenza, parainfluenza, rinovirüs, koronavirüs, adenovirüstür.

Pürülan boğaz ağrısının etken maddeleri bakteri: streptokok ve stafilokoklardır. Streptokok anjina, öksürük ve burun akıntısının viral yokluğundan farklıdır. Viralden en önemli fark bademcikler üzerinde beyaz bir dokunuşun varlığıdır.

Viral veya bakteriyel olsun, anjina inkübasyon süresi 5-7 gün arasındadır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Komplikasyonlar streptokok anjinada daha sık görülür ve genellikle hastalığın 4-6. Gününde ortaya çıkan ve genellikle 2-3 hafta sonra gelişen genel olayları içerir:

 • lokal komplikasyonlar - sinüzit, orta kulak iltihabı, servikal lenfadenit;
 • yaygın komplikasyonlar - akut glomerülonefrit (böbrek hasarı), hemorajik vaskülit.

Bazen akıntılı anjina akan bile olsa, kalp hasarı (kalpte romatizma, miyokardit) görülebilir. Kalpteki ağrı, nefes darlığı ve aritmi gibi belirtiler oluşabilir. Bu komplikasyonlar çoğu zaman bir kişinin hastalığı "ayakları üzerinde" aktardığı durumlarda kendini gösterir. Bu nedenle, anjina tedavisinde son derece önemli bir an, yatak istirahati ile uyumluluktur.

Önleme anjina zamanında ve yeterli bir tedavidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi genellikle evde yapılır ve sadece hastalığın şiddetli seyrinde - bulaşıcı bir hastanede yapılır.

Her türlü anjin tedavisinin ilkesi farklıdır. Örneğin, bir virüsün neden olduğu kataral tonsillit tedavisi, viral boğaz ağrısı genellikle kendi kendine geçtiği için hastalığın semptomlarını hafifletmektir. Bu durumda, hastalığın belirtileri hafifletmek için tavsiye edilir: tuzlu su ile gargara veya furacilin, bol bir sıcak içecek bir çözüm. Hastalığın nedeni strep boğaz ise, o zaman pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirir.

İlaç dışı tedavi. İlk günlerde katı yatak istirahatı, ve daha sonra - fiziksel aktivite kısıtlaması olan bir ev modu. Bu komplikasyonları önlemek için gereklidir.

Hasta bir çocuk ya da bir yetişkine, başkalarıyla olan iletişimi sınırlamak için mümkün olduğunca ayrı bir yemek, bir havlu verilmelidir. tavsiye bol sıcak içecek (meyve asidik olmayan sular, çay, gül kalçaları, kurutulmuş meyvelerden komposto, gazsız maden suyu, jöle). Gıda iltihaplı bademcik zarar vermez şey izin ki, iyi nazik, tahriş etmeyen vb sebze, püre haline getirilmiş patates püresi, sebze ya da tavuk suyu, lapası buhar pirzola gibi gıdalar başta olmak üzere süt sebze, vitaminler açısından zengin, Keskin, sert, sıcak veya soğuk yiyecekler vermeyin.

Anjina için antibiyotikler

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçların atanmasıyla başlar. Antibakteriyel ilaçların seçimi, hastalığın şiddetine ve komplikasyonların tehdidine bağlıdır. Tedavi için, antibiyotikler yaş dozlarında uygulanır. Patojenin antibiyotiklere duyarlılığını dikkate alarak çeşitli bakteriyel anjina antibiyotikleri kullanılır. Acil durumlarda geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler atanır (Amoksisilin, Flemoxin-Solutab).

Bebekler için meyve katkı maddeleri ile şurup şeklinde üretilen penisilin serisinden antibiyotik seçilmektedir. Akut streptokok anjina, Fenoksimetilpenisilin, Ospen. Penisiline alerjisi sefalosporinleri veya makrolidleri (Azitromisin, Sumamed) seçerken.

Sıcaklığı azaltmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için çocuk parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçları kullanır. Küçük çocuklar için bu ajanların rektal fitiller şeklinde kullanılması tercih edilir. Bu durumda, alerjik reaksiyon riski azalır, çünkü şuruplar ve tabletler aromatik katkı maddeleri içerir.

İyileşme genellikle zehirlenme, genel durumda bir düzelme ile birlikte gelir. Bununla birlikte, antibiyotiklerle tedavi, üç ila beş gün daha devam etmelidir.

Bir çocukta pürülan anjina, bir bebek ve ailesi için ciddi bir testtir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaşına uygun ve zamanında olmalıdır.

Sistemik antibiyotik tedavisi, çok çeşitli etkilere sahip antimikrobiyal ilaçların lokal uygulaması ile birleştirilmelidir. Böyle Geksoral, Ingallipt, Geksasprey, Tantum Verde ve diğerleri gibi Faringosept, Stopangin, Strepsils, Grammidin ve spreyler, - emilebilir tabletleri ve pastilleri kullanabilirsiniz angina ile büyük çocuklarda. Çoğu sprey ve pastil, sadece üç yıl sonra çocuklarda kullanım için izin verilir.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

İnhalasyon Aerosol, antibakteriyel antiseptik ve anti-enflamatuar kullanım çözeltileri ile sık gargara iyileşme sürecini hızlandırmak ve yerel belirtileri azaltır.

Gargaralar yetişkinler ve büyük çocuklar için mümkündür. farmasötik ot (papatya, okaliptüs, muz, nergis), ilaç olarak uygun durulama için - (FRC çözeltisi Miramistin,% 1 alkol çözeltisi chlorophyllipt, Lugol) tarafından hazırlanabilir soda, tuz ve iyodin ile çözümler boğaz durulama evde. Alerjik reaksiyonların gelişmesini önlemek için, iyot bazlı durulama çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Ayrıca, pancar suyu, seyreltilmiş limon suyu, seyreltilmiş elma sirkesi, güçlü çay ile boğazınızı da durulayabilirsiniz.

İlaca, farenksın derin kısımlarına ulaşıldı, durulama sırasında baş kuvvetlice geri atılmalıdır.

Transfer edilen anjina, özellikle yetersiz tedavi ile bademciklerde kronik bir inflamatuar sürecin oluşmasına öncülük eden bir faktördür. anjina sırayla, şiddetli komplikasyon riskini artırır fazla yılda 2 kez tekrarlanan zaman kronik tonsillit Hakkında durumlarda söylüyorlar. Özellikle çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi kapsamlı olmalı ve sıkı doktor kontrolü altında olmalıdır.

boğaz ağrısı

Bu nedir?

Bir hastalık olarak, anjina antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir. Terimin kendisi Latince kelimeden geliyor angere - Sıkıştırın. Orofarinkste birçok patolojik değişiklik bu hastalık ile ilişkilidir. Etiyolojide farklılık göstermelerine rağmen, ortak semptomları paylaşırlar ve anjinaya girerler.

boğaz ağrısı - lenfadenoid faringeal halkanın bileşenlerinin akut iltihabı ile karakterize edilen yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalığın bu lokal tezahürü özellikle bademcikler ile ilgilidir.

Patogenez (ne olur)

Enflamasyonun birincil odağı orofarenksin lenfoid dokusunda meydana gelir, bademcikler streptococcus'un bir dizi antijenik yapısı ile akin lenfoid dokudan dolayı hasar görür. Mikrobiyal aktivitenin bir ürünü olan toksinler, kan dolaşımına girerek sinir ve kardiyovasküler sistemlere zarar verir. Bu nedenle, anjin, sadece orofarenks dokularına lokal hasar ile değil, aynı zamanda hastanın genel durumunda bozulma ile karakterize edilir.

Hastalığın kuluçka süresi 10-12 saat ila 2-3 gündür. yutulduğunda hastalığın akut başlangıcı, ateş, titreme ve ağrı ile karakterize edilir. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Genel kabul görmüş sınıflamaya göre, anjin üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve özel.

Birincil tonsillit, farinksin sadece lenfadenoid halkasının lezyonu bulguları olan akut enflamatuar hastalıklar olan sıradan, basit veya trivial anjini içerir.

Sekonder semptomatik anjinadır. Bu bademcikler ile yenilgi içerir kızıl ateş, difteri, Enfeksiyöz mononükleoz ve diğer akut bulaşıcı hastalıklar. İkincil bademcik iltihabı da kan hastalıklarında lezyonlar içerir - lösemi, agranülositoz ve diğerleri.

Üçüncü tip, spesifik enfeksiyonların neden olduğu hastalıkları içerir - mantar anjina, angina Simanovsky-Plaut-Vincent.

Birincil bademcik iltihabı

Primer anjin, üst solunum yollarının en sık görülen hastalıklarından biridir. Çoğu zaman, hastalık çoğunlukla 35 yaşına kadar olan çocukları ve gençleri etkiler, mevsimsel epidemiler olabilir. Epidemiler şehirlerde daha sık görülür, çünkü hastalığın kaynağı enfekte bir kişidir, büyük bir popülasyon yoğunluğu hastalığın yayılmasına katkıda bulunur.

Çoğu durumda primer anjinaya neden olan virüs, A grubunun ß-hemolitik streptokokları. Ayrıca, patojenler olabilir Staphylococcus aureus veya pnömokok. Ancak hastalığın% 85'inde kesin olarak streptococci ile enfekte olduğunda ortaya çıkar. Bu enfeksiyonların taşıyıcıları, dış çevreye, havadan, temas ve beslenme yollarının yanı sıra hava yoluyla bulaşan çok sayıda patojen salmaktadır. Streptokok grubunun, özellikle de çocuklukta bir kişinin en duyarlı olduğu yer budur.

İkincil ve spesifik anjina

İkincil angina diğer enfeksiyöz lezyonlarda eşlik eden bir hastalık olarak gelişir. Primer anjin gibi, lenfatik faringeal halkanın ya da bireysel elementlerinin, sıklıkla bademciklerin akut inflamasyondur.

Angina gibi hastalıklar ile oluşur kızamık, kızıl ateş, difteri, adenoviral ve herpetik enfeksiyon, frengi ve diğerleri. Sekonder gruba, aynı zamanda ortaya çıkan anjina grubu da dahildir. agranülositoz ve lösemi. Sekonder formda anjina semptomları ve seyri neredeyse anjinadan farklı değildir, fakat diğer hastalıkların arka planına karşı daha belirgin semptomlar ve bir ciddiyet şekli vardır.

Spesifik boğaz ağrılarına streptokoklar değil, diğer patojenler neden olur. Buna bağlı olarak, klinik tablo ve hastalığın tedavisi değişir. Bu tür hastalıklar vücudun koruyucu işlevlerindeki azalmanın, sık antibiyotik kullanımının, tükenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Mantar anjina Özellikle kronik tonsillitte antibakteriyel ilaçlarla uzun süreli tedaviden sonra, diğer hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Anjina'nın etken maddeleri, cinsin maya benzeri mantarlarıdır. Candida albicans, Çoğu durumda patolojik koklar onları birleştirir. Daha sıklıkla hastalık erken yaşta çocuklarda görülür.

Mantar kökenli anjinin semptomları çok az belirgindir. Çok zayıf zehirlenme gözlemlendiği için hastanın genel durumu pratik olarak acı çekmez. Nadir durumlarda, düşük dereceli ateş ve hafif bir baş ağrısı, bazen zayıflık hissi olabilir. Lokal semptomlar boğazda hafif bir hiperemi ve boğazda orta derecede ağrı ile sınırlıdır. Ama acı hiç olmayabilir. Az miktarda lenf düğümleri, palpasyonla birlikte, neredeyse ağrılı değildir. Bu hastalık, bademcikler üzerinde beyaz veya sarı-beyaz bir kaplamanın, yanakların ve dilin mukus zarının varlığı ile karakterizedir. Baskın nokta veya adacık şeklinde dağıtılır, kolayca kaldırılır.

Ülseratif film anjina veya angina Simanovsky-Plaut-Vincent aynı zamanda spesifik bir anjinaya atıfta bulunur. Hastalığın etken maddeleri, Vincent'ın iğ şeklindeki Plaut-Vincent spiroketidir. Bağışıklık sistemi bozukluğu, hipovitaminozis, kronik zehirlenme, zayıflatılmış ve zayıflamış organizmaları yeterli koruyucu fonksiyona sahip olmayan, en sık etkilenen hastalar. Bu hastalık bademciklerin tek taraflı olarak yok edilmesi ile karakterizedir.

İlk gün, Simanovsky-Plaut-Vincent agnine, etkilenen amygdala, grimsi-beyaz veya yeşilimsi-kirli renkte küf veya film plak oluşumu ile kendini gösterir. Çıkarıldıktan sonra tekrar bir çiçekle kaplanan bir kanama yüzeyi kalır. 4-5 gün sonra, etkilenen bölgede bir krater ülseri gelişir ve bu da kusur bırakmadan iyileşir. Ülserler, palatine kemerleri ve yumuşak damakları etkileyebilir.

Anjina'nın ana semptomları neredeyse yok. Yerel belirtiler hariç, zehirlenme, ateş belirtisi yok, sadece bölgesel bir artış var lenf düğümleri. Bir laboratuvar kanı testi sadece küçük bir nötrofilik lökositoz ortaya çıkarır.

Anjina sınıflandırması

Hasar derecesine bağlı olarak, anjin birkaç türe ayrılır. Hastalığın tanımı da, lezyonların doğasına ve dolayısıyla izole edilmesine bağlıdır. mavi dil, foliküler, lacunary ve irinli veya nekrotik boğaz ağrısı. Yaygın tezahürler de hastalığın hafif, orta ve şiddetli formlarına ayrılır. Faringoskopik resim ve bazı semptomların şiddeti, anjinin sınıflandırılmasına bağlıdır. Bazı durumlarda, hastalığın seyrinin şiddeti sınıfa bağlıdır.

Catarrhal anjina bademciklere yüzeysel hasar ile karakterize edilir. Faringoskopi ile, bademciklerin şişmesi, parlak dağınık hiperemi vardır. Hastada düşük dereceli ateş (37.0-37.5 "C), kanda küçük değişiklikler ve zayıf bir şekilde belirtilmiş zehirlenme belirtileri vardır. Hastalığın tahıl anjinaları 1-2 gün sürer, bundan sonra anjin semptomları kaybolur veya hastalık başka bir şekle dönüşür.

Lacunar Angina bademcikler alanında bademciklerin yenilgisi ile karakterizedir. Pharyngoscopy, belirgin kızarma, bademciklerin şişmesi ve lakunanın genişlemesini gösterir. Bademcikler üzerinde bademcikler bulunur. Lakunanın fibro-pürülan içeriklerinden oluşur, küçük odaklar veya bir film şeklinde olabilir. bu sarımsı beyaz kaplama Kanama izleri bırakmadan kolayca çıkarılır ve sadece sınırları aşmayan bademcikler üzerinde lokalize olur. Bu formda, catarrhal sinüs diğerlerine göre daha sık geçer.

Foliküler boğaz ağrısı "Yıldızlı gökyüzü" - epitel kapağında, foliküllerin folikülleri aracılığıyla translucence belirgin bir resmi vardır. Bu formun karakteristiği bademciklerin foliküler aparatının yenilgisidir. Muayene, bademciklerin derin bir yenilgisini ortaya çıkarır, hipertrofile, ödemli, beyazımsı-sarı küçük formasyonlar formuna sahip, takviye edilmiş foliküller ile kaplıdır.

Bir hastada foliküler ve lacunar anjina varsa daha belirgin olur. sarhoşluk, vücut ısısı 39-40 "C'ye yükselir. Bu nedenle, anjinin ana semptomları genel halsizlik, baş ağrısı, kalpte ağrı, kaslar ve eklemler ile desteklenir. Kan lökositozunda laboratuar araştırmalarında ortaya çıkan ve idrarda protein izleri, eritrositler.

Nekrotizan anjina Hastalığın diğer formlarından daha şiddetli bir seyir ve daha belirgin semptomlarla farklıdır. Hastalığın bu formu ile, faringoskopi, mukoza zarının içinde bir çiçeklenme ile kaplı bademcikler üzerindeki etkilenen alanları tespit eder. Yeşilimsi-sarı veya gri renkli düzensiz bir yüzeye sahiptir. Bu tür alanlar zorlaşır ve çıkarıldıktan sonra yüzey kanar. Nekrotik alanların reddedilmesinden sonra, bademciklerin dokularında derin kusurlar kalır. Çoğunlukla nekroz dilin üzerinde, farinksin arka duvarı ve daha fazlası üzerinde yayılır.

Anjina nekrotik formu belirtileri hastanın genel durumunu kötüleştirir, kalıcıdır ateş, sık sık kusma, konfüzyon, yüksek ateş. Laboratuvarda yapılan kan testleri, lökositozun belirgin olduğunu, lökosit formülünün sola kaymasını ve nörofili olduğunu göstermektedir. Hastalığın bu formu daha sık komplikasyonlara yol açar.

Boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığa yatkınlığın nedenleri lokal ve genel hipotermi, tozlu ve gazlı atmosfer, binaların aşırı kuruması, bağışıklığın azaltılması, vb. Olabilir. Çoğu durumda, angina sonra gelişir SARS, Solunum yolundaki epitelyumun koruyucu fonksiyonlarını azaltarak enfeksiyon yolunu açar.

Anjina teşhisi

Eğer şüpheleniyorsanız Streptococcal Angina, Klinik tabloya, faringoskopiye ve laboratuvar çalışmalarına göre doğru tanı konur. Patojeni açıklığa kavuşturmak için anjin tanısı, yani orofarenksden ekim yapan mukusun bakteriyolojik ve serolojik laboratuvar çalışmalarıdır. Tüm bu veriler hastalığın sınıfını ve etkili tedavi amacını belirlemek için gereklidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Primer boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi hafif aşamalarda ve hastalığın komplike olmayan formlarında ayaktan tedavi edilir. Hastalığın ciddi bir seyri durumunda, hasta enfeksiyöz bölümde mutlaka hastaneye yatırılır. Reçeteli ilaç tedavisi, yerel tedavi, korunma diyet, bol içki. Tedavide kullanılan başlıca ilaçlar, 5-7 gün boyunca kurs tarafından önerilen antibakteriyel ilaçlardır. Antibiyotik tedavisi fenoksimetilpenisilin veya amoksisilin klavulanik asit, sefalosporinler, makrolidler, örneğin eritromisin ve sülfonamidler de reçete edilebilir.

Boğazın lokal tedavisi, antiseptik solüsyonlar kullanılarak durulamalarla gerçekleştirilebilir. furatsilin, aynı özelliklere sahip bitkisel şifalı bitkilerin yanı sıra - papatya, calendula, St. John's wort. Ayrıca bademciklerin bu gibi ilaçlarla sulanması kameton, ingalipt, sebidin. Topikal kullanım ve fuzafunzhin kullanımı için ambazone, gramicidin ve diğerleri. Durulamalar, foliküler boğaz ağrısını ayırt eden pürülan akıntıları gidermek için etkilidir.

Tedavinin önleyici tedbirlere uyması çok önemlidir. Hastayı izole etmek gerekir, böylece enfeksiyon hasta ile temas halinde olan kişiler arasında yayılmamalıdır. Hastalığı önlemek için, organizmanın temperlenmesi, toz, duman, havadaki aşırı kuruluk gibi tahrişleri ortadan kaldırmak için tavsiye edilir. Örneğin kronik bir enfeksiyonun odaklarını ortadan kaldırmak gereklidir. diş çürümesi, sinüzit.

Tedavinin prognozuna gelince, kataral tonsillonsta, tedavi prognozu her durumda uygundur. Özellikle hızlı hastalık zamanında başlamış tedavi ile geçer. Foliküler ve lacunar anjinin tedavisi için uygun bir prognoz. Ama gelişmeye yol açabilirler kronik bademcik iltihabı. Şiddetli komplikasyonlar, herhangi bir karmaşıklıktaki transfer edilen nekrotik anjinadan kaynaklanır. Çoğu zaman bu tür komplikasyonlar romatizma ve glomerülonefrit.

Spesifik bir formun anjina tedavisi

Fungal angina, her şeyden önce, daha önce reçete edilen antibakteriyel ilaçların ortadan kaldırılmasını gerektirir. Tedavi kursları yürütmek nistatin, Levorinum bademciklerin aynı ilaçlarla yıkanmasıyla birlikte. Takviye terapisi ve vitamin B ve C, K. atandı Hastalık, uzun bir nüks ile seyreder, sık relapslar mümkündür, bu nedenle bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması tavsiye edilir.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent tedavisi lokal olarak gerçekleştirilir. Durulamalar% 0,1 çözeltilerle reçete edilir. etacridin laktat ve potasyum permanganat, bazen zayıf bir hidrojen peroksit çözeltisiyle. Ülserlerden etkilenen mukus,% 2'lik metilen mavisi veya% 1'lik borik asit çözeltisini yağlar. Uzun süreli akışla, antibakteriyel tedavi esas olarak reçete edilir. penisilinler.

Çocuklarda angina tedavisi

Her şeyden önce, ebeveynler anjinanın ciddi bir hastalık olduğunun farkına varmalıdır ve her halükarda tedavi evde uygulanamaz, çocuğun bir doktor tarafından ön muayenesi yapılmadan ve uygun ilaçların reçete edilmesine gerek kalmaz. Çocuklarda angina tedavisine başlamadan önce, bir takım testlerden geçmek için tanılama yapmak gerekir. Anjinadan şüphelenildiğinde, çocuk ağız ve burundan sürüntü alır, idrar ve kan testleri yapılır. Diğer bulaşıcı hastalıkların dışlanması önemlidir.

Uygun anjina formları ile, çocuk antibiyotik reçete edilir, çünkü bu tür bir tedavinin yokluğu sonraki komplikasyonlar açısından tehlikeli olabilir. Yani, boğaz ağrısı, kalp, karaciğer, böbreklerin işlevlerini ihlal edebilir. Çoğu zaman, doktorlar çocuklara tatsız bir tada sahip olmayan tabletler şeklinde antibiyotik almaları için reçete ederler ve bu nedenle bir çocuğun bu ilaçları vermesi kolaydır.

Doktor, hastalığın şiddeti ile yönlendirilen antibiyotiklerin atanmasını öngörür. Temel olarak, anjin tedavisinin antibiyotiklerle tedavisi beş ila yedi gün sürmektedir. Hastalığın şekli çok şiddetli ise, antibiyotik almak bazen daha uzun sürer. Kural olarak, üçüncü günde çocuğun sıcaklığı normalleşir ve hastanın genel iyiliği daha iyi olur. Ancak, anjinaları antibiyotikli çocuklarda tedavi ederken, bu tür ilaçların uygulanmasının çocuğun vücudundaki mikroflorayı önemli ölçüde bozduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak, antibiyotiklere paralel olarak, doktor, kural olarak, florayı restore eden ilaçların uygulanmasını öngörür. Boğaz ağrısı genel tedavi alerjik reaksiyonları önlemek için de ilaç alıyor suprastin, Tavegil® ve diğerleri.

Kural olarak, çocuklarda boğaz ağrısı ortak bir soğuk eşlik, bu nedenle, bebeğin durumunu hafifletmek için, aynı zamanda burun damlaları, farenks sulaması için spreyler reçete etmek için de gereklidir.

Bir anjinaya, çok miktarda içmeye sahip bir çocuk sağlamak çok önemlidir. Bu durumda, bebeğin sıcak ve ekşi meyve suları, kompostolar, soğumaları içmesi arzu edilir. Bu durumda, ideal uygun yabanmersini ve kızılcık meyvesi, kartopu çiçeği, dogrose, siyah frenk üzümü kompostosu. Sebze ve meyvelerden daha az yararlı ve taze meyve suları yok, çünkü anjina gövdesi ile vitamin rezervinin yenilenmesi gerekiyor. Ancak boğaz ağrısı için en uygun içecek, farklı meyvelerden elde edilen, ince bir jöledir. Çocuk, soda, yağ ve maden suyu, balıkların doğal et suyu, püre, sebze ilavesiyle faydalı ve ılık süt olacaktır. Bu arada, hastalığın akut döneminde gıdadan, çocuklar, kural olarak, hiç reddetme ya da çok az yiyin. Doktorların çocukları şu anda yemeye zorlamaları tavsiye edilmez - sadece bol miktarda içki içmek en iyisidir.

Ek olarak, çocuklarda anjina tedavisinin ilk ve en zorlu günlerinde, çocuklara yatak istirahatı ile uyum sağlama fırsatı sunulması arzu edilir. Çocuk aktif hale gelirse bunu başarmak en zordur. Yine de, onunla yatakta oynamak ve ona kitap okumak, ebeveynler arzulananı elde edebilecek ve iyileşme sürecini hızlandırabilecektir.

Boğaz ağrısı halk ilaçları tedavisi

Ayrıca, tahammülsüz bir hastalıktan kurtulmak için ek yollar olarak kullanılabilen halk ilaçları ile anjin tedavisi için birçok yöntem vardır. Çocuklarda angina tedavisi için başvurabilirsiniz. propolis, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde bile çok etkilidir. Propolis çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Yani, tamam. propolis tentürü, Propolisin sıvı halde kullanılmasına izin verir. Bu durumda, tentürü kullanarak, boğazın etkilenen yerlerini yağlayabilirsiniz. Muhtemelen, böyle bir prosedür çocuk için hoş olmayacaktır, çünkü tüm propolis biraz yanık olabilir. Ancak, anjinin evde böyle bir tedavisi çok etkili olacak ve boğaz ağrısından hızlı bir şekilde kurtulacaktır. Bir propolis tentürü yapmak için, önce 20 g propolis ile 100 g alkol karıştırın ve bu işlem öncelikle iyice ezilmelidir. Ürünün kalitatif olarak öğütülmesi için, önceden dondurulabilir ve bu şekilde bir çekiçle ezilebilir. Tentür iki hafta boyunca hazırlanırken karanlık bir yerde tutulmalıdır.

Angina'yı propolisle tedavi etmenin bir başka yolu da, çare olarak bilinen ilacın çiğnenmesidir. Yedikten sonra, propolis (yaklaşık 2 gram almak için yeterli) çiğnemek gerekir. Prosedür günde üç kez tekrarlanmalı ve propolis iyi ve gerçek ise, o zaman ağızda biraz yanacaktır. Böyle bir duyum yoksa, tedavinin etkisi olmayacaktır.

Evde boğaz ağrısı tedavisi için, limon ile tedavi de uygundur. Bunun için üç büyük limon suyu hazırlanır. Her akşam, üç gün boyunca bir bardak taze meyve suyu içmelisiniz. Bu araç iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Genellikle çocuklarda angina tedavisi için ortak iyot. İyot yardımı ile pürülan boğaz ağrısı, hastalığın kronik formunun etkili bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür. Bunu yapmak için pamuklu çubuk kullanmanız yeterlidir. iltihaplı bademcikler iyot.

soluk alma - Çocuklarda angina tedavisi için sık sık kullanılan bir ev ilaç. Bu işlem için, inhalasyon sıvısı ile doldurulmuş bir havza ve havza üzerinde çocuğun kafasını eğerek bir süre için kapatılması gereken bir havlu uygun olacaktır. Solunduğunda solunduğunda, nefesinizi birkaç saniye boyunca tutmak gerekir. Soluma için, papatya, adaçayı suyu yapar. Sıcak suya birkaç damla propolis de ekleyebilirsiniz. İnhalasyon sıvısının sıcak olması önemlidir. Birkaç seanstan sonra çocuk daha iyi hissedecektir.

Angina ile boğaz ağrısı tedavisi için başka bir halk ilaç elecampane bir infüzyonudur. Bu infüzyonu hazırlamak için 50 gram elecampane kökü almak, yarım litre votka dökmek ve üç gün boyunca ısrar etmek gerekir. İnfüzyonun nasıl hazırlandığı alanı, bir çay kaşığı tabanı boğazın içine dökülür, böylece sıvı her iki bezi de kaplar. Biraz öksürebilirsin, böylece infüzyon emilir. İşlemden sonra konuşmamak çok arzu edilir. Bu tür eylemler günde birkaç kez tekrarlanmalıdır.

Boğaz ağrısı olan taze soğan suyu, günde birkaç kez bir çay kaşığı alır. Ayrıca soğan, bal ve elmadan bir lapa yapabilir ve günde birkaç kez 3 çay kaşığı alabilirsin.

Boğaz ağrısı ile boğaz ağrısının tedavisi

Ayrıca, boğaz ağrısı ile, boğazın düzenli durulanması çeşitli yollarla gösterilir. Boğazın durulanması sürecinin zaten iki yaşından itibaren çocuk için mevcut olduğuna inanılmaktadır. Tabii ki, vb eğlenceli bir oyun haline sürecini açmak için, onunla gargara, örneğin, bazı hileler uygulamak için, gargara bebek öğretmek Bu eylemin başarılı bir şekilde yerine getirilmesi için çocuğu mutlaka övmek de önemlidir.

Boğaz ağrısı ile boğaz çalkalayın, çocuk için mümkün olduğu kadar sık ​​olarak yapılabilir. Evde bir boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır gargara için en yaygın çözümleri, bu otlar decoctions (adaçayı takım elbise, okaliptüs, papatya) değil, güçlü çözüm potasyum permanganat, hidrojen peroksit, furatsilina. Buna ek olarak, bir kaynatma soğan deri (su yarım litre başına üç çay kaşığı), sarımsak özü gargara (ezilmiş sarımsak basın, oda sıcaklığında, 100 ml su ile beş saat 100 g) kullanılması önerilir. Pancar suyu da çocuğu gargara için uygundur, bir rende üzerinde pancar rendeleyin ve hangi sirke bir çorba kaşığı eklenir üzere, meyve suyu sıkmak gerekiyor. Buna ek olarak, boğazın durulanması için mükemmel bir vasıta, meyve suyunun ya da muzun infüzyonudur. Sulu Kalanchoe, su ile ikiye seyreltilmiş. Çocuklar sadece ılık su ve balla kapışmayı severler. Ayrıca, çocuğun yanlışlıkla biraz yutarsa ​​tüm bu çözümler ve et suları tehlikeli değildir.
gargara sıvı.

Boğaz ağrısı kompreslerle tedavi

kompres sadece rahatsızlığı gidermek için değil, aynı zamanda ağrıdan kurtulmak için, aynı zamanda diğer boğaz ağrısının diğer semptomlarını hızla atlatmak için de yardımcı olur. Kompresyon yapmak için birçok halk tarifleri vardır. Bu nedenle, boğazda şiddetli ağrı ile, kraker ve sarımsak bir kompres yapılması tavsiye edilir. Peksimet, kaynar su ile dökülmeli ve ezilmiş sarımsak kafasını ekleyiniz. Peksimet su ile emprenye edildikten sonra, kütlenin daha önce su boşaltılmış olduğu depoya aktarılır. Dolu çorap boğaza uygulanır ve ağrı geçene kadar tutulur. Böyle birkaç kompresin ardından, anjina tamamen geri döner.

Ayrıca kompres için ocaktan kül kullanılması tavsiye edilir. Önceki tarifi, kül bisküvi ile değiştirerek kullanabilirsiniz. Bu tip kompresler ağrıyı çok çabuk rahatlatır.

Çocuğun boğazına her iki saatte bir yeni yapraklarla değiştirilmesi gereken lahana yaprakları uygulanabilir. Boğazın üst kısmında bir yün atkı atmanız gerekiyor. Etkisini güçlendirmek için, lahana yapraklarından boğazına bir yulaf ezmesi uygulanır.

Çocuklarda Angina

boğaz ağrısı Çocuğun farinksin bademciklerinden muzdarip olduğu akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu hastalığın çeşitli çeşitleri vardır: boğaz ağrısı Mavi dil, foliküler, tekneli tavan, mantar, difteri.

en catarrhal anjina Hasta nispeten düşük bir sıcaklığa sahiptir, çocuk hasta ve halsiz hisseder, yuturken ağrı hissinden şikayet eder. Kataral anjina ile küçük bir enflamatuar süreç ve buna bağlı olarak lenf nodlarının hassasiyeti dikkat çeker. Kural olarak, anjina catarrhal formunun tedavisinde, antibiyotik kullanımı uygulanmaz.

en foliküler anjina ve tekneli tavan yutkunmada zorlukların yanı sıra ağrı vardır. Buna ek olarak, çocuk üşüme neden olur, başı ağrır ve sıcaklık önemli ölçüde artar. Lenf düğümleri artar, genel halsizlik hissi vardır, zehirlenme belirtileri, sırt ve eklemlerde ağrı vardır.

Çocuk hasta ise foliküler boğaz ağrısı, sonra bademcikler hemen kızarır ve artar, sarımsı beyaz renkte yuvarlak noktalar gösterirler. Beyaz kaplama Hastalığın lacunar formu olduğunda ortaya çıkar. Bu iki anjin tipi ile, bir çocuğun bir resepsiyona reçete etmesi gerekir. antibiyotikler. Bu tür ilaçların doğru tedavisi ile, birkaç gün sonra inflamasyon azalır. Boğazın bu tür şekilleri yatak istirahatı ile tedavi edilmelidir, aksi takdirde komplikasyon riski artar.

Mantar anjina Etken madde - maya benzeri bir mantarın etkisiyle oluşur. Hastalığın bu formu genellikle çok uzun ve yanlış antibiyotik tedavisinin bir sonucu olarak gelişir. Hastalığın tüm semptomları, anjina lacunar formuna benzer.

Bir başka hastalık türü - difteri anjina, Bu, hastalığın en tehlikeli şekli olarak kabul edilir. Bu durumda, hastalığın nedensel ajanı - difteri bacillus. Hasta çocuk tezahürleri astım atakları, Bu nedenle hasta uzmanlar tarafından sürekli denetlenmelidir.

Anjin tedavisi için bir tedavi atarken, doktor tam olarak ne gibi bir form almalı ve tedavi kompleksi düzeltmelidir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Boğaz ağrısı komplikasyonları erken veya geç olabilir. İlk durumda, bunlar hastalık sırasında ortaya çıkan hastalıklardır, iltihapların yakın organlara yayılmasından kaynaklanır. Bu tür komplikasyonlar peritonit, sinüzit, otitis, paratonazil apsesi vb. Anjina'nın geç dönem komplikasyonları 3-4 hafta sonra ortaya çıkan, enfeksiyöz ve alerjik kökenli olan hastalıklardır. romatizmal ateş, romatizmal kardit, poststreptokokal glomerülonefrit.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuk spreyine 1-3 yaş arası çocuğa bir boğaz tedavisi

1 yaşından büyük çocuklar için boğaz spreyi çocuk doktoru ile birlikte seçilmeli ve hiçbir şekilde kendi kendine ilaç kullanmamalıdır. Küçük çocuklar, bakteri ve virüslerin etkisine çok duyarlıdır, çoğu kez boğaz ve nazofarenks lezyonu vardır.

Bebeklerde anjin

Angina, bebek çocuk hastalığı için nahoş ve çok tehlikeli olarak adlandırılır. SARS'ın tersine, bunun özel bir yaklaşım ve uygun seçilmiş bir tedavi yöntemi gerektirdiği anlaşılmalıdır.