Loading

Tipine bağlı anjina semptomatik

Anjina tipleri etiyolojik özelliklere ve farinks ve mukoza boğaz muayenesine göre sınıflandırılır. Onlara göre tedavi reçete edilir.

Bu hastalık nedir?

Angina ile gökyüzünün iltihabı oluşur, bademcikler. Enfeksiyöz allerjik patolojilere işaret eder. Antik doktorların yazılarında anlatıldığı gibi hastalık antik dünyadan beri bilinmektedir. Şu anda, yetişkinlerde ve çocuklarda farklı türde anjina vardır:

Anjina'nın mevcut başka bir sınıflandırması - hastalığa neden olan patojene bağlı olarak:

Hastalık birincil, ikincil ve spesifiktir. Birçok tür anjin, bakteriler, virüsler ve bazen mantarlar tarafından kışkırtır.

Hastalığın belirtileri

Yetişkinlerde ve çocukta hangi boğaz ağrısının olduğuna bakılmaksızın genel belirtiler vardır. Her durumda, kuluçka döneminin bitiminden sonra ortaya çıkarlar (1 ila 2 gün). Semptomlar şöyledir:

 1. Sağlık durumundaki keskin bozulma.
 2. Vücut ısısı artışı (bazı durumlarda 40 ° C'ye kadar). Bir kişi titremelerini endişelendirmeye başlar.
 3. Vücutta zehirlenme belirtileri kafada ağrı, ağrıyan kaslar ve eklemler, halsizlik.
 4. Boğazda yutkunma sırasında büyük ölçüde ağırlaşan dayanılmaz bir ağrı vardır. İkinci günde, tüm duyular maksimumlarına ulaşır.
 5. Boğazdaki ağrı nedeniyle, kişinin iştahı kötüleşir ve uyku rahatsız olur.
 6. Palpasyon sırasında, lenf düğümlerinin büyüklüğünde belirgin bir artış vardır. Her şeyden önce, submaksiller değişir.
 7. Bademcikler belirgin bir şekilde büyümüştür. Sarımsı renk tonunun nokta formasyonları ile kaplıdır. Bu semptom, foliküler anjina tipinde en belirgindir. Belki de bademciklerin örtülmesi pürülandır.
 8. Karmaşık akışla bademcik alanları erozyonlarla kaplıdır.

Tonsillit akut respiratuar hastalıktan farklıdır, çünkü yüksek sıcaklık 39 ° C'dir ve boğazda kuvvetli ağrı hissi görülür. Hasta yorgunluk geliştirir, konuşması, yiyecek çiğnemesi, yutması zordur. Bununla birlikte, ne tür bir anginanın olduğuna bağlı olarak, hastalık belirtileri önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

Uzmana hitap etmek acilen gerektiğinde

Bir uzmana acil tedavi aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • cildin ağartılması ve siyanotik renginin görünümü;
 • Bilincin keskin engellenmesi;
 • belirgin hipotermi;
 • anüri (olası bulaşıcı ve zehirli şok);
 • kan damarlarına verilen hasar ve kan pıhtılaşmasının ihlali;
 • geniş ağız açmanın imkansızlığı (paratonzillit belirtisi);
 • bel bölgesinde ve sternumda ağrı görünümü;
 • ders sürecinde ağrı;
 • idrar renginde bir değişiklik (bu işaret böbrek hasarını gösterebilir).

Bademcik iltihabının tehlikeli semptomlarının neler olduğunu bilmek gerekir, çünkü bazen bulaşıcı bir toksik şok belirtileri çok hızlı gelişebilir. Bu durumda, insanlar sadece acil önlemleri kaydedebilir. Boğaz ağrısı sınıflandırıldığında, doktor ön muayene ve teşhis muayenesi ile ilgilenir ve ardından gerekli tedaviyi reçete eder.

Angina, tiplerinde hızlı bir artış ile ilişkili olan anjina, hemen tedavi gerektirir. Sadece doktor tarafından belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

Catarrhal ve foliküler anjina bulguları

Hangi tür anjinaların geliştiğine bağlı olarak, patolojinin şekli kendi yolunda ilerler. Örneğin, catarrhal keskin başlar ve klinik aniden büyür. Vakaların büyük çoğunluğunda, bir kişi genel refahın arka planına karşı aniden bir rahatsızlık hisseder. Enflamasyonun ilk belirtilerinden biri, boğaz bölgesinde kuruluk ve şişliktir. Gelecekte, yutma sırasında buna ağrı eklenir. Zamanla kalıcı hale gelir.

Oral kavite ve farinks palatine bademciklerin klinik muayenesinde kırmızı ve şişmiş. Submandibuler lenf düğümleri büyük oranda büyümüştür. Onlara basıldığında, hasta ağrı hisseder. Çok çabuk, sıcaklık artar: hastalığın başlangıcından sadece birkaç saat sonra, 39 ° C'ye ve hatta daha yükseklere ulaşır.

Anjina catarrhal tipinin gelişmesiyle birlikte, bilinç karışıklığı olabilir. Bir kişi vücutta bir acı hisseder, titreme. Bazen migren ataklarını geliştirir.

Anjinin foliküler çeşitliliği daha ağırdır ve daha uzun sürer. Hayatı tehdit eden komplikasyonlar verir. Bu boğaz ağrısının ana semptomları eklem ağrısı ve genel halsizlik belirtileridir. Bunlar, catarrhal formdan çok daha yoğun ifade edilir. Bu belirtilere eklenir:

 • şiddetli baş ağrısı;
 • lenf düğümlerinin keskin ağrılılığı;
 • yumuşak damak hipertrofisi;
 • kan kompozisyonunda bir değişiklik (lökositlerin sayısında bir artış);
 • idrarda eritrosit ve protein görünümü.

Görüldüğünde, sarımsı foliküllerin görünümü fark edilir. Şişebilir ve açılabilirler. Bu işlem sonucunda, ağız boşluğunda beyaz bir kaplama oluşur. Bu tip anjina sadece bir hastanede tedavi edilmelidir. Hastanın sürekli klinik gözlem ihtiyacı vardır.

Lacunar ve fibrin

Böyle bir anjin, eşit derecede tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Her şeyden önce, sağlık durumunda gözle görülür bir bozulma vardır. Sıcaklık çok keskin bir şekilde yükselir ve bazen 40 ° C'ye ulaşabilir. Bu durum öncelikle çocuklar için çok tehlikelidir. Ayrıca, aşağıdaki belirtiler dikkat çeker:

 • Boğaz ve boğazda çok şiddetli ağrı;
 • şiddetli yutma bozuklukları;
 • kulaktaki ağrının ışınlanması;
 • mukus boğaz ve larinkste belirgin hiperemi;
 • bademciklerin mukoza zarında beyazımsı veya sarı bir kaplamanın varlığı.

Çocuklarda böyle bir hastalığın gelişmesi ile kusma mümkündür. Görünüşü vücudun zehirlenmesi ile ilişkilidir.

Hastalığın fibröz formunun gelişimine aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • Ağrılı öksürük eşliğinde boğazda terleme;
 • sabit yüksek vücut ısısı;
 • Vücudun artan zehirlenmesi ile ilişkili mide bulantısı, kusma ve kabızlık;
 • sıcak bir ritim bozukluğu.

Bademciklerin yenildiği yerde ülser ve ülserler sıklıkla oluşur. Hastalık çok hızlı gelişir. Bazen şiddetli vakalarda bilinç bozulabilir. Bademcikler üzerinde yavaş yavaş komşu dokulara yayılan beyazımsı bir kaplama görünür.

Doğru tanının konulması çok önemlidir, çünkü bazen benzer belirtiler difteri olarak gelişebilir. Difteri yanlış tedavi ölüme yol açabilir.

Herpetik ve phlegmonous

Bu tür anjina gelişiminin başlangıcında, influenza veya akut solunum yolu hastalığı belirtileri vardır. Bu tür belirtilerle kendini gösterir:

 • ciddi halsizlik;
 • vücutta şiddetli zayıflık;
 • artan sinirlilik;
 • titreme;
 • iştahta azalma;
 • burun mukozasının iltihabı;
 • boğazda ağrı;
 • artan tükürük.

Daha sonra, bademcikler, yumuşak damak, dil ve farinksin arka yüzeyinde küçük kabarcıklar görülür. Seröz sıvı ile doldurulur ve herpes ile döküntüye benzerler. Hastalığın şiddetli seyrinde diyare, kusma eşlik eder.

Bu hastalık türü, kuluçka süresinin 7 ila 14 gün arasında değişmesi ile karakterizedir. Karakteristik sıcaklıkta keskin bir artış - bazen 40 ° C'ye kadar Kanı analiz ederken, bulanık lökopeni ve lenfositoz not edilir.

Phlegmonous tonsillitis bademciklerin yakınında bulunan selülitin akut inflamasyonudur. Sıklıkla foliküler veya lacunar anjinanın bir komplikasyonudur. Karakteristik bir tezahür, boğaz bölgesinde çok acı verici bir ağrıdır. Bir insanın bazen sıvı almayı bile reddettiği çok güçlüdür. Ses değişir: burun olur.

Böyle bir hastanın konuşması belirsizdir. Başın özel pozisyonu karakteristiktir: kişi onu öne doğru yatırır. Bazen sıvı sindirim sırasında nazofarenksine girer. TMJ'nin sözleşmesi nedeniyle, kişi normal olarak ağzını açamaz.

Hoş olmayan bir aseton kokusu ağızdan çıkar. Çok miktarda tükürük tahsis edilir, ancak bir kişinin yutması çok zor ve boyun hareketlerinde yardımcı olur. Vücudun sıcaklığı keskin ve önemli ölçüde artar - bazen 40 ° C'ye kadar

Faringoskopi ile yumuşak damakta keskin bir şişlik vardır. Amigdalada apse formları. Açıldığında, yeşilimsi irin keskin hoş olmayan bir koku ile salgılanır. Apse açıklığı normal olarak ortaya çıkarsa, o zaman iyileşir ve iyileşir, sonra bir fistül oluşur. Hastanın durumu gelişiyor. Bununla birlikte, bazen apse açmak için ameliyat müdahalesi gerekebilir.

Ülseratif nekrotik

Bu genellikle toplam tükenme arka plan üzerinde ya da ağız boşluğu içinde nekrotik varlığında gelişir. Çoğunlukla çürük dişleri olan hastalarda olur. Genellikle bir kişinin durumu tatmin edicidir, vücut ısısı genellikle subfebrildir. Ağızdan büyük miktarda tükürük salınır, hoş olmayan, keskin bir koku oluşur.

Oral kavite ve farinks incelendiğinde, gri veya yeşilimsi renk nekrozu alanları göze çarpmaktadır. Çıkarıldıktan sonra, bir kanama yüzeyi belirir. Nekroz bölgelerini yırtırken, mukozal defektler oluşur. Süreci bu tür belirtiler eşlik eder:

 • bilincin engellenmesi;
 • Vücudun artan zehirlenmesi nedeniyle kusma;
 • kandaki lökosit sayısında belirgin artış;
 • Eritrosit sedimantasyon hızındaki artış.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent

Böyle bir hastalık, genellikle genç yaşta veya sindirim sistemi distrofisi, kaşeksi, radyasyon rahatsızlığı nedeniyle vücudun bağışıklık savunmasında bir azalma ile gelişir. Kural olarak, sadece bir taraf etkilenir, ancak bademciklerin ikili yenilgi vakaları da yaygındır. Genel durum genellikle sıcaklıkta hafif bir artışla tatmin edicidir.

Faringoskopi, grimsi veya sarımsı bir tonun bir filminin mukoza zarında varlığını gösterir. Bu plağın kıvamı hafiftir. Sıradan bir pamuklu çubuk kullanarak çıkarmak nispeten kolaydır. İlk aşamalarda bademciklerin yüzeyi ülser ile kaplıdır. Sığdır, ancak daha sonra derin dokular patolojik sürece dahil olur. Bazen sakız hastalığı gelişir.

Kurtarma, kural olarak 1-2 hafta içinde ortaya çıkar. Şiddetli vakalarda ağrılı süreci birkaç hafta geciktirmek mümkündür. Eğer pürülan bir enfeksiyon birleşirse, hastanın durumu kötüleşir, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir ve boğazda kuvvetli bir ağrı görülür. Bu boğaz ağrısı tipi daha uzun süreli tedavi gerektirir.

Yaygın anjin tipi ve semptomları

KBB doktorları, hastalığın seyrinin görünümü ve görüntüsü nedeniyle anjina türünü belirler. En iyi tedavi antibiyotik, durulama ve yatak istirahati alacak.

Angina, tüm yaş kategorileri için oldukça yaygın bir hastalıktır. İnsanlar çoğu kez% 60'ı çocuk olan 25-30 yaşlarına maruz kalmaktadır. Hem onlar hem de yetişkinler için hastalık tehlikeli formlar alabilir ve ciddi komplikasyonlarla doludur. Bu nedenlerden dolayı, birincil görevler doğru teşhis ve sonraki etkili tedavidir. Her durumda hastalığın kesin çeşitliliğini belirlemek önemlidir ve bu yazıda boğaz ağrısının ne tür olduğu tartışılacaktır.

tanım

"Angina" kelimesi, "sıkma", "sıkma" anlamına gelen Latince sözcüğü angere'den gelmektedir. Hastalığın klinik tablosuna her zaman bu semptomların eşlik etmemesi nedeniyle bu isim tam olarak doğru değildir. Tıpta anjin "akut bademcik iltihabı" (kelime tonsilae - bademcik) olarak adlandırılan ve ağırlıklı olarak palatin enflamasyonu ile karakterize edilen akut enfeksiyon hastalığı belirtmektedir ve bazı durumlarda, gırtlak, nazofarenks veya dil bademcik.

Zev, anjin tipine bağlı olarak

Hastalık bakteri, streptokoklar, pnömokoklar büyük çoğunluğu, ve daha az stafilokoklar neden olur. Çoğu zaman, daha önce ağız veya yutak mikroplarda pasif ve bunların aktivasyonu gibi güçlü aşırı soğumasını ya da ani sıcaklık değişiklikleri gibi dış faktörler, etkisi altında gerçekleşir. Ve ayrıca dışarıdan enfeksiyonu tanıtmak. Bazı durumlarda, kaynakları burun çürümelerinin karakteristiği olan diş çürümesi veya pürülan hastalıklar olarak hizmet edebilir.

Tüm anjina tipleri, aşağıdakileri içeren birtakım benzer semptomlara sahiptir:

 1. Sıcaklıkta artış.
 2. Boğaz veya yutma ile kendini gösteren boğaz ağrısı.
 3. Zayıflık ve halsizlik hissi.

Hastalığın gelişimi sırasında, lenf düğümlerinin boyutunda bir değişiklik olabilir, ayrıca bademciklerin kızarması ve bunlar üzerinde pürülan oluşumların görünümü olabilir. Bu ve diğer birçok semptomun, aşağıda tartışılacak olan çeşitli anjina tiplerinin karakteristik olabileceğine dikkat edilmelidir.

Aşağıdaki video, boğaz ağrısı nedenleri ve semptomları nihayet anlamak için yardımcı olacaktır:

sınıflandırma

Angina, sınıflandırmanın altında yatan özelliklere bağlı olarak türlere ayrılır. Tıp biliminde ve uygulamada ikincisi arasında en büyük uygulama IB yöntemleri ile alınmıştır. Soldatova, L.A. Lukovsky ve B.S. Başkalaşım. Bunlara dayanarak, Rus ve yabancı hekimler tarafından yapılan diğer çalışmaların yanı sıra, çeşitli türdeki anjinaları ayırt etmek gelenekseldir. Angina sınıflandırması, ikincisinin aşağıdaki özelliklerle ayrılmasını ima eder.

Oluşma zamanına bağlı olarak

 1. Birincil. İlk kez veya son benzer hastalıktan iki veya üç yıl sonra ortaya çıkarlar.
 2. Tekrarlanan. Son hastalıktan hemen sonra ortaya çıkarlar ve her 1-1.5 yılda bir tekrarlanırlar.

Hastalığın şiddeti

 1. Akciğerler.
 2. Ciddi ciddi.
 3. Ağır. Bunlar, örneğin, kusurlu anjin içerir.

Hastalığı etkileyen alanlara göre

 1. Nazofarenks.
 2. Guttural.
 3. Dil, ayrıca lingual bademciklerin anjinası olarak da bilinir.
 4. Amigdala. Bu tür genellikle akut solunum yolu enfeksiyonlarının veya griplerin devam etmesidir ve en yaygın olarak tıp pratiğinde yaygındır.

Her türlü

Günümüzde ENT uygulayıcıları arasında en yaygın kullanılanı, hastalığın seyrinin nedenleri ve örüntüsüne bağlı olarak anjina çeşitlerinin tanımlanması yöntemidir.

Bu videoda Doktor-lor Irina Shkolnikova size boğaz ağrısı ana türleri hakkında bilgi verecektir:

Catarrhal anjina

Bu hastalığın varlığı, havadaki damlacıklarla bulaşan veya diş çürüklerinin neden olduğu bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Hastalığın diğer formlarından biraz daha sık görülür ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en kolay semptomlardan biri olarak kabul edilir. Çocuklarda anjina tipleri, erişkinlerden daha şiddetli seyreden bir hastalık ile karakterize edilebilmesine rağmen, bu durumda semptomlar benzerdir.

 • yutulduğunda sürekli ağrı ve hafif bir boğazda terleme ve kuruluk hissi;
 • kural olarak, bademciklerin çift taraflı kızarması;
 • genel halsizlik.

Hastalık antibiyotiklerle, borik asit çözeltisiyle, çeşitli inhalasyonlarla tedavi edilir ve genellikle 3-4 gün sürer.

Bununla birlikte, tedavinin yokluğunda veya yetersiz kaliteyle, bu tip bademcik iltihabı daha şiddetli bir form kazanır ve larenjit olan ciddi bir komplikasyona neden olur. İkincisi, belki de her tür anjin için.

Lacunar Angina

Bu hastalık türü, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynağı ya hastanın kendisi ya da temas ettiği nesnelerdir.

Hastalık hızla gelişir, 40 ° C'ye kadar sıcaklıklarda keskin bir artış ile başlar.

Semptomların benzerliği ile ikincisi en çok çocuklarda belirgindir. Artan vücut ısısına ek olarak, aşağıdaki belirtiler de karakteristiktir:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • bademciklerin ödemi;
 • kusma, halsizlik, baş ağrısı ve mide bulantısı;
 • Lenf bezlerinin şişmesi ve lakuna bölgesinde sarı plak görünümü.

Hastalık 7-8 gün sürer ve güçlü antibiyotiklerle tedavi edilir. Hastalık da tehlikelidir çünkü konjonktivit, akut otitis media, nöbetler ve hatta boğulma şeklinde komplikasyonlara neden olabilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Bu tür anjin, önceki gibi olduğu gibi pürülan anlamına gelir. Tek fark, foliküler ve lacunar anjina ile pürülan oluşumların yeridir. İkinci durumda, bademciklerin çöküntüleri (lacunae) içinde ve eğer hastalığın foliküler formu mukoza yüzeyinde ise. Hasta, aynı zamanda hem hastalık formlarının varlığını da kurabilir. Lacunar anjinası semptomları daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkmasına rağmen, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı ayrılık şartlıdır.

Her iki boğaz ağrısı tipi için önerilen tedavi, antibiyotiklerle birlikte boğazda adaçayı soğanı veya soda-tuz çözeltisi ile durulanır. Yatak istirahatine, sıvı yiyeceklere ve büyük miktarlarda içmeye dikkat edin.

Olası komplikasyonlar peritonsiller irinli foliküllerine bir atılım olduğu apse, yanı sıra sepsis, menenjit, romatizma ve artrit sayılabilir.

Fibrinli tonsillit

Bu tür boğaz ağrısı belirtileri de lacunar ve foliküler anjina belirtilerine çok benzer.

Fibröz form, bir kural olarak, onların komplikasyonudur.

Fark, karakteristik sarı kaplamanın bademciklerin mukozası üzerinde lokalize olmaması, ancak ağız boşluğu boyunca yayılması gerçeğinde yatmaktadır. Hastalık, bir komplikasyon, iltihap ve sonraki beyin hasarının meydana gelmesi nedeniyle tehlikelidir.

Tedavi antibiyotikler, antiseptikler ve antihistaminikler (alerjiler varsa) ve ayrıca potasyum permanganat ile gerçekleştirilir.

Önerilen yatak istirahatı ve bol içki.

Phlegmonous tonsillit

Hastalık, selülozun çevreleyen bademciklerine düşen piyojenik grubun (streptococcus) mikropları tarafından başlatılır. Ayrıca bir intrathonylar apse olarak bilinir ve nispeten seyrek görülür.

Bir amigdala tamamen irin ile kaplıdır

Anjina'nın üç aşaması vardır:

 1. Ödem (bademcikleri çevreleyen dokularda lokalize olan şişlik ve kızarıklık).
 2. Sızma (etkilenen hücrelerin dokuları üzerinde birikme).
 3. Abscess (suppuration).

bademcik iltihabı neden olan madde, yaz-sonbahar dönemi üzerine düşer yaygın proliferasyon ve aktivasyon süresi ile karakterize edilen sözde Coxsackie virüsü. Hastalık, hava yoluyla, biraz daha az dışkıyla (yani kirli veya kontamine olmuş gıdalar, su, el ve ev eşyaları yoluyla) bir şekilde bulaşır. Çocuklar daha sık maruz kalmaktadır. Hastalığa ateş ve ateşte çok güçlü bir artış eşlik eder (39-40 ° C'ye kadar). Hastalığın bu belirtileri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • vücudun grip benzeri durumuna benzer;
 • karın şiddetli ağrı varlığı;
 • boğazda artan tükürük ve ağrı;
 • bademciklerin ve gökyüzünün yüzeyinde pürülan vesiküllerin görünümü;
 • lenf düğümlerinin şişmesi.

Hastalık 10 ila 14 gün sürer ve antipiretik ajanlarla antihistamin ve antiviral ilaçlar ile tedavi edilir. Yatak istirahatini gözlemlemeniz ve ayrıca B ve C vitaminleri ve içecekleri bakımından zengin olan büyük miktarlarda tüketmeniz tavsiye edilir.
Bu tip anjina, menenjit ve ensefalit olabilen komplikasyonlarla doludur.

Monosit anjina

İsmi sırasında hastanın monositozu göstermesi nedeniyle ismini almıştır. Bu, bir tür beyaz kan hücresi (lökosit) olan monositlerin kanındaki bir artıştır. Dalağın artması ve konsolidasyonu, ayrıca palpasyon sırasında duyarlılık kaybı vardır.

Hastalığın nedeni açık değildir.

Bugüne kadar, en yaygın teori, bu anjina formunun etken maddesinin, havada ya da temas yöntemleriyle bulaşan Epstein-Barr virüsü olmasıdır.

Hastalıklar esas olarak 10 ila 30 yaş arası kişiler tarafından etkilenir ve sıcaklıkta ani bir artışla 40 ° C ve üzerinde başlar. Diğer semptomlar arasında boğazda ağrı, lenf düğümlerinin genişlemesi ve sıkılaşması ve bademcikler üzerinde sarı bir kaplama oluşumu yer alır.

Tedavi antibiyotik ve intravenöz askorbik asit enjeksiyonu ile ve aynı zamanda strikninin subkütan enjeksiyonu ile yapılır. Etkili tedavi için bir ön koşul, yatak istirahatine uyulmasıdır.

Alerjik anjina

Bu durum, özellikle aşırı ekolojik bir durum söz konusu olduğunda, aşırı soğuk iklime sahip bölgeler veya çok gelişmiş endüstrinin bulunduğu bölgeler arasında organizmanın morbid bir reaksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu koşullar önemlidir, ancak bademcik iltihabı veya faringeal mukozanın yüzeyi şeklinde kendini gösteren hastalığın başlaması için gerekli değildir.
Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • bademcikler ve boğaz ağrısı;
 • servikal lenf düğümlerinde bir artış;
 • boğuk sesler, öksürme ve ağız kokusu.

Bu anjin tipi, ya bağımsız bir hastalık ya da eşlik eden soğuk ya da alerjik bozukluklar olarak gelişebilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından incinirler. Tedavi antibiyotikler ve fizik tedavi ile gerçekleştirilir ve sıklıkla palamin bademcikler alanında Lugol çözeltisi ile yağlama yapılır.

Hastalık, özellikle çocuklarda boğulma şeklinde komplikasyonlarla doludur.

Bu durumdan dolayı, çocuğun zaten herhangi bir dış uyarana alerjisi varsa, örneğin, yünlü veya havlulu kumaşlar, ekstra özen göstermeli ve bu maddeleri doğrudan temas alanından çıkarmalısınız. Bazı durumlarda, tedavi sonuçlarının yokluğunda ve hastanın durumunun kötüleşmesinde, cerrahi müdahale, bazen bademciklerin uzaklaştırılması gerekebilir.

Sonuç

Angina çoğu durumda tehlikeli bir hastalıktır. Komplikasyonlar şeklinde sonuçlarla doludur ve bu nedenle doğru teşhis ve tedavinin mümkün olduğu bir uzman tarafından zorunlu gözlem yapılmasını gerektirir.

 1. Doktora hemen adres.
 2. Reçeteli ilaçların kabulü. Genellikle antibiyotik olur.
 3. Yalıtım.
 4. Yatak istirahatı.

Phil, boğaz ağrısından hemen kurtulmanıza yardımcı olacak 5 basit adımı anlatacaktır:

Angina ve çeşitleri

Angina üst solunum yolu hastalığı, dahası, çok eski bir hastalıktır. Hipokrat, Avicenna ve diğer eski bilgeler-şifacıların yazılarında, hastanın "ölmekte olan" bir açıklaması bulunur. Adı Latince "ango" kelimesinden gelen hastalığa sahipti, bu da "boğulma, sıkma" anlamına geliyor. Bu, hastanın halsizlik başlangıcından hemen sonra hissettiği duygulardır.

Antik doktorlar anjinada boğulmadan hastaları kurtarmak için entübasyon (larinks veya trakeaya tüp yerleştirilmesi) ve trakeotomi (trakeada küçük bir operasyon) bile yapabilirler.

Yani anjin nedir? Bu akut bademcik iltihabı veya ilk olarak faringeal halkayı ve bademcikleri (bademcikler) etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu durumda, anjina (doktorlar buna "vulgar", yani sıradan) piyojenik mikroorganizmalardan kaynaklanır: stafilokok veya streptokoklar. Bununla birlikte, patojenler mantar, spiroketlerin simbiyozu ve iğ şeklindeki değnek, travma olabilir. Bütün bu patojenler, farklı tedavi gerektiren farklı tipte antibiyotiklerin kullanılmasına neden olan hastalığın farklı formlarına neden olurlar. Bununla birlikte, birincil belirtiler her tür hastalıkta benzer olabilir. Çoğu zaman hasta hisseder:

 • Yutma hareketlerini önleyen hedefte acı hissi. Ağrı, farklı bir doğaya sahip olabilir: hafif "çizik", "üzüntü" ten boğazdaki fiziksel engellilik hissine.
 • Ani bir soğuk algınlığı (veya ateş), ani sıcaklık artışı (bazen 41 ° C'ye kadar). Ağrı ve sıcaklık, enfeksiyondan sonraki ikinci gün kadar erken dönemde ortaya çıkabilir.
 • Genel halsizlik. Vücudun her yerinde, iktidarsızlık hissi (fiziksel), baş dönmesi, devamsız baş ağrıları, ağrı ve rahatsızlık, hastaya eşlik edebilir, ancak en çok rahatsızlığın başlangıcında belirgindir.
 • Popüler düşüncenin aksine, anjinin birçok formundaki öksürük, hastalığın başlangıcından sonraki ilk gün yok olabilir veya olmayabilir.

Yukarıda listelenen işaretlerden en az iki tanesinin bulunması durumunda, hasta hemen tıbbi yardım almalıdır: boğaz ağrısı hastalığın gerçek seyri kadar tehlikeli değil, daha sonraki komplikasyonlar kadar tehlikeli değildir.

Hastanın durumu yaşamı için korkuya neden olmazsa, bölge terapistleri genellikle penisilin grubunun tedavi için geniş bir etki spektrumu için antibiyotik reçete eder. Bununla birlikte, bakteri anjinalarının en sık ortaya çıkmasına rağmen, hastalığın nedensel etkisinin sadece streptokok olmadığı da unutulmamalıdır. Bu nedenle, antibiyotik reçete etmeden önce doktor, farzedenin nedenini saptamak ve en etkili ilaçları seçmek için farinks veya bademcikler yüzeyinden alınan bir yayma çalışması yapmalıdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Hastalığa neden olan patojene bağlı olarak doktorlar farklı ve boğaz ağrısının farklı formlarını ayırt eder:

 • Cathartic,
 • laküner,
 • foliküler,
 • apse,
 • fibrinöze,
 • Nekrotizan,
 • herpes,
 • Mantar.

Hastalığın her formunun tedavisi özel bir yaklaşım gerektirir ve hastalığın belirtileri farklıdır.

Catarrhal anjina

Bu, anjinin en kolay şeklidir, birçok doktor diğer, daha karmaşık ve şiddetli formların ilk aşamasını düşünür. Bunun belirtileri herkese aşinadır, ancak her hasta kişi kendi kompleksini göstermez. Çoğunlukla hastalık 1-2-3 belirtilerin varlığı ile karakterizedir. Hangi sinyaller catarrhal anjinin başlangıcını gösterebilir?

Catarrhal angina belirtileri

 • Zehirlenme ve genel halsizlik. Diğer formlardan farklı olarak, kataral lezyonlar ile ana klinik belirtilerden daha erken ortaya çıkarlar. Hasta zayıflık, hafif mide bulantısı hissedebilir.
 • Karındaki ağrı.
 • Genellikle çok güçlü olan baş ağrıları, hastalığın zamanında teşhis edilmemesi ve tedavisinin başlamaması durumunda ilerleyen ağrılardır.
 • Bademcik iltihabı. Çoğu zaman büyüklükte büyürler, parlak kırmızı bir renge sahiptirler, ancak pürülan akıntı yoktur. Nadir durumlarda, kolayca çıkarılabilen veya durulama ile çıkarılabilen ince bir film ile kaplanır. Bazen bezlerde çok küçük bir infiltrasyon vardır (kanlı veya lenfatik sekresyonların tıkanıklığı).
 • İltihaplanma ve farenks, dil, boğaz vb. Şişmesi. Bu durumda, hastanın "kuru boğaz" hissi vardır. Hasta terleme, yanma hissi veya yanma hissinden şikayetçidir. Tüm tatsız tezahürleri yuttuğunda, boğazda “şişlik” olur ve nefes almayı zorlaştırır. Öksürük görünmeyebilir.
 • Lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.
 • Hastalığın başlangıcından sonraki ikinci veya dördüncü günde, semptomlar maksimum seviyeye ulaşır, bir kişinin ateşi yükselir. Çoğu zaman, catarrhal anjinada, subfibril (37.5 ° yi geçmez), ancak bazen bir haftadan fazla sürer. Daha yüksek bir sıcaklık sepsis (sepsis) gelişimini gösterebilir (kandaki patojenlerin girişi), septisemi.

Genellikle, kataral anjinaya sahip bir kişinin durumu, hastalığın başlangıcından sonra 6-8. Günlerde iyileşmeye başlar, ancak sadece zamanında tedavi durumunda. Tedavinin yanlış veya tamamen yok edilmesi halinde, Katar daha şiddetli formlara dönüşebilir veya komplikasyonlara neden olabilir.

Catarrhal anjina tedavisi

Kataral anjinin dış görünümlerinin diğer formlardan belirgin bir şekilde farklı olmasına rağmen, doktor, patojeni tanımlamak için tedaviden önce hastaların boğazından ve bezlerinden bir çubuk sürmelidir. Smear incelendiğinde, hasta tüm tıbbi reçetelere uymak zorundadır.

 • Özellikle yüksek sıcaklıklarda yatak istirahatine dikkat edin.
 • Tıbbi ürünlerle reçetelenmiş ilaçların yanı sıra bitkisel süslemelerle (papatya, calendula, vb.) Karıştırın.
 • Genişlemiş lenf düğümleri ile gün boyunca ılık bir bandaj giyer ve geceleri bir ısınma kompresini (alkol, bal vb.) Yerleştirir.
 • Yutulduğunda boğazı yumuşatmak ve yutmak için "yumru" ortadan kaldırmak.
 • Bağışıklığı güçlendirmek için doktor vitaminleri ve immunoprotektörler tarafından reçete edilir.

Tıbbi istatistikler çoğu vakada akut tonsillitin akıntılı formunun nedensel ajanlarının stafil veya streptokok olduğunu belirtmektedir. Bu bakterilerin tehlikesi, insan vücudunun hücrelerini normal olarak işlev görme, onları zehirleme yeteneklerinden mahrum eden toksinler üretmesidir.

Kataral bademcik tedavisi için, bakteriyel nedenlerden dolayı, doktor antibiyotik penisilin veya sefalosporin serisi reçete edebilir.

Lacunar Angina

İstisnalar olmasına rağmen, Lacunar angina çoğu zaman kaldırılmış bademcikler (bezler) ile insanları etkiler. Enfeksiyöz olarak kabul edilir çünkü patojenleri streptokok, stafilokok ve adenovirüslerdir. Ağız boşluğundaki cerrahi operasyonlardan sonra, bazen de hipotermi, nem, kirli havaya uzun süre maruz kalma gibi nedenlerle diş hastalıkları ile gelişebilir. Hava yoluyla ve aynı zamanda temasla (daha sık - çocuklarda) ihanete uğramıştır.

Lacunar angina belirtileri

 • Dayanılmaz, yutulmasıyla büyük ölçüde güçlendirilen boğazda ağrı kesilir.
 • Bezlerde karakteristik pürülan kaplama. Hastalığın başında pürülanlar üzerindeki pürülan sarı-beyaz bireysel odaklar kolayca çıkarılır, daha sonra yoğun bir pürülan kaplama tüm bezleri kaplar.
 • Sıcaklıkta kritik seviyelere keskin bir artış.
 • Baldır kaslarında ağrı, alt sırt, vücut ağrıları.
 • Lenf düğümlerinde güçlü, kolayca görülebilir artış.

Özellikle ağır vakalarda, semptomlar kendini gösterir ve son derece keskin bir şekilde yoğunlaşır. 1-2 gün boyunca pürülan kaplama sadece bademcikleri değil, aynı zamanda tüm ağız boşluğunu da kapsayabilir. Hasta nazofarenksin şişmesine neden olur, yutma çok tehlikelidir ve hayatı tehlikeye sokabilir. Genel uyuşukluk, gözlerde keskin ağrı, taşikardi, şiddetli baş ağrısı, konvülsiyonlar geliştirir. Bu durum hastanın hayatını tehdit eder, bu nedenle acil tıbbi konsültasyon gerektirir, sıklıkla hastaneye yatırılır.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı, mevsimler değiştiğinde ortaya çıkan Rusya'daki en yaygın hastalıklardan biridir. Önceki formlarda olduğu gibi, bazen adenovirüsler tarafından, strepto veya stafilokoktan kaynaklanır. Akışı ilk olarak lacunar çeşidinin seyrini andırır ve sıklıkla iki anjin tipi hastayı aynı anda etkiler. Bununla birlikte, foliküler anjina ile, enfeksiyon folikülleri (bademcikler içinde lenf düğümleri) etkiler. Hastalık, küçük apseler ve bölgesel lenfadenit gelişimi (lenf düğümlerinin iltihabı) ile kendini gösterir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri:

 • Yutulduğunda, kurulukta, boğazda terleme, keskin, durmaksızın öksürüğe dönüşen ağrının görünümü.
 • Genel halsizlik, şiddetli ateş, uzamış, yüksek, kötü düşme sıcaklığı (38 ° -40 °).
 • Bademciklerin ödemi, beyaz, sarı veya yeşil tüberküller şeklinde nokta apselerinin görünümü.
 • Genel zehirlenme: baş ağrısı, halsizlik, vücut ağrıları.
 • Kabızlık, mide bulantısı.
 • Kalpte olası ağrı, kalp hızının ihlali.
 • Lenf düğümlerindeki en güçlü artış, hastanın kafasını çevirmesini veya yutma hareketlerini önlemesini sağlar.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik angina veya enterovirüs vesiküler farenjit, cocci'den değil, Coxsackie virüslerinden kaynaklanır. Daha sık küçük çocukları etkiler. Eğer zamansız tedavi, menenjit, ensefalit, kalp zarlarının iltihaplanması gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Virüs bulaşıcıdır, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Hastalık bazen "bacak-el-ağzı" olarak adlandırılır, çünkü enfeksiyon kirli ellerle bulaşabilir.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri:

 • Hızlı sıcaklık artışı.
 • Boğazda keskin, ilerleyici ağrı.
 • Yutak iltihabı, yutulduğunda ağrı.
 • (Herpetik oluşumu benzer hücre "torba" ya da küçük, sıvıyla doldurulmuş veziküllere) boğaz ve hava veziküllerin arka müteakip ülserasyon ile görünüm.
 • Sık sık: mide bulantısı, kusma.
 • Kaslarda ağrı.
 • Burun akıntısı, burun tıkanıklığı.

Phlegmonous tonsillit

Quinsy veya paratonzillit - (uzmanlar, sonraki aşama görüşüne göre ya) Şiddetli komplikasyonlar, zaman tedavi veya foliküler Laküner anjina olmamıştır. Çoğu zaman 2-3 gün boğaz ağrısı bayağı sonra gerçekleşir, ama bazen birincil bir hastalık olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman 15-40 yaş arasında insanlar, zamanında tedavi başlamamış etkiler. piyojenik organizmalar tonsil dokusunda enfekte tonsillerden nüfuz ettiğinde ortaya çıkar. Genellikle tek taraflı.

Flegmonöz boğaz ağrısı belirtileri

 • Boğazın bir tarafında keskin, tahammül edilebilen ağrı, yutma hareketlerini önler. Hasta içemiyor bile.
 • Yutmaya çalışırken sıvı gıdalar burundan sızabilir.
 • Nazal seslerin gelişimi, seslerin söylenmesindeki belirsizlikler.
 • Etkilenen taraftan kontraktürün gelişmesi (hareketlerin imkansızlığı). Hasta ağzını açamıyor, başını ağrılı bölgeye doğru eğmek zorunda kalıyor, boynunun dönüşüne karakteristik bir yön veriyor.
 • Ağızdan aseton kokusu ile keskin, pürülan,.
 • 5.-8. Günde, üst gökyüzünde belirgin bir çıkıntı görülür, ağrılı amigdalaya doğru kaymıştır.
 • Bademcikler altında bir apseyi (apse) oluşturmaya başlar, amigdalayı normal konumundan uzaklaştırır.
 • Abse olgunlaştıkça, zarı daha incedir, irin iyi görünür hale gelir. Bu durumda, ağızdaki tüm mukoza parlak kırmızı, şişmiş.
 • Hastanın genel durumu: zayıflık, baş ağrısı, sıcaklık (41 ° 'ye kadar), kaslarda ağrı, eklemler.

Flegmonöz boğaz ağrısı komplikasyonları

Aşırı veya yanlış reçete edilen tedavi, hastanın hayatını tehdit eden ciddi komplikasyonlara neden olabilir. En yaygın olanları şunlardır:

 • Diğer dokularda püyün penetrasyonu, boyundaki flegmonun (akut pürülan iltihaplanma) gelişimi, irin kaslara daha fazla nüfuz etmesi.
 • Enfeksiyonun kafatasının tabanına, beyin hasarına, menenjite, apse veya beynin trombozuna tırmanması.
 • Genel sepsis.

Phlegmonous tonsillitis, insan hayatını tehdit eden ve uzun, titiz bir tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır.

Fibrinli tonsillit

Fibrinöz anjina, lacunar veya foliküler anjinanın bir başka çeşididir. Etkilenen bölgelerdeki bir filmin oluşumundan dolayı adını almıştır. Birkaç saat içinde beklenmedik şekilde hızlı bir şekilde gelişir.

Belirtileri ve fibröz boğaz ağrısı tedavisi

 • Sıcaklıkta keskin bir artış, titreme.
 • Sıklıkla kulak içine giren boğaz ağrısının ani oluşumu.
 • Lenf düğümlerinin ağrılı genişlemesi.
 • Genel zehirlenme durumu: kusma, baş dönmesi, vücutta ağrı, bazen - bilinç karışıklığı.
 • Yumuşacık sarı-beyaz "adalar" bezlerinin görünüşü, hızla birleşerek bademciklerin tamamını ve bazen de çevreleyen dokuları kapsar.

Oldukça nadir durumlar, bir plağın görünümü hastanın genel sağlığını etkilemediğinde ortaya çıkar. Ancak bu durumda, yardımcı eylemlere ek olarak (durulama, ısınma), hastaya bir antibiyotik tedavisi gösterilir. Çoğu zaman, doktorlar Amoksisilin, Benzilpenisilin ve benzerlerini reçete eder.

Bu antibiyotikleri bir doktorun randevusu olmaksızın birkaç nedenden dolayı kullanmayın.

 • Yanlış seçilmiş bir ilaç, enfeksiyonu öldürmeyecek, ancak daha kararlı hale getirecektir.
 • Çok yüksek doz sağlık için ve bazen de hastanın ömrü için tehlikeli olabilir.
 • Çok düşük doz, mikroorganizmaların antibiyotiklere olan direncini arttırır. Bu durumda tedavi çok zor olabilir.

Fibrilöz anjina komplikasyonları flegmonöz çeşitlilikteki ile aynı olabilir.

Ülseratif nekrotizan anjina

"Anjin" ismine rağmen, hastalığa adenovirüs ve cocci değil, oldukça farklı patojenler neden olur. Hastalığın seyri de vulgar anjine çok benzemez.

Ülseratif nekrotik anjin genellikle zayıflamış bağışıklık temelinde gelişir. Patojeni ağızda şartlı patojen bir floradır. Bu, her kişinin ağzında patojenler dahil olmak üzere belirli sayıda mikroorganizmanın olduğu anlamına gelir. Ancak, sağlıklı bir insanın florası, tüm mikroorganizmaların dengeli bir halde olduğu ve herhangi bir hastalığa yol açmayacak şekilde dengelenir. Bağışıklık bozulduğunda, bazı organizmalar ölürken, diğerleri aktif olarak gelişmeye başlar ve hastalığa neden olur. Yani ülseratif-nekrotik anjina, iğ şeklindeki bir çubuk ve spiroketlerin bir simbiyozundan kaynaklanır. Çoğu zaman, kalp veya kronik hastalıkları olan, dişeti ve dişlerin durumunu izlemeyen kişiler, bir rahatsızlığa açıktır.

Ülseratif-nekrotik boğaz ağrısı belirtileri

 • Yutmada rahatsızlık hissi, çok belirgin değildir.
 • Ağızdan hoş olmayan-pürülan koku.
 • Etkilenen bademcik lenf düğümünde küçük bir artış.
 • Amigdalada siyah-yeşil plağın kademeli oluşumu. Çıkarıldığında, bezlerdeki kanama ülserleri açıkça görülebilir.

Dikkat lütfen! Zayıflık, boğaz ağrısı. Ülseratif nekrotik formu olan vulgar (olağan) angina'ya özgü sıcaklık ve diğer belirtiler yoktur! Angina Simanovsky-Plaut-Vincent (bu hastalık için başka bir isimdir) bir haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Tedavinin yokluğunda, durum kötüleşir, sıcaklık yükselir ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Pürülan lezyonlar tüm ağza gidebilir, diş kaybına yol açabilir, sepsis.

Tedavi için geniş profilaktik antibakteriyel ilaçlar, onarıcı ilaçlar reçete edilir. Hastalığın ortadan kaldırılmasında özellikle önemli bir rol yerel bir tedaviye sahiptir: yıkama, özel çözümler ile tedavi, eleme.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Bademcikler iltihaplandığında, boğazda kuvvetli bir sıkışma hissi vardır. Angina Latince'den şu şekilde tercüme edildi: sıkıştır, sıkıştır. Bir veya iki palatine bademciklerinin baskın lezyonu ile KBB organlarının enfeksiyöz hastalıkları olarak sınıflandırılır. Nazofarenksin lenfoid dokusunun inflamasyonu ile karakterizedir. Çocuklar, yetişkinlerden 10 yaşından daha sık hastalanırlar. Risk grubunda zayıflamış bağışıklık ve nazofarenksin kronik patolojileri olan yetişkinlerin tüm kategorileri vardır. Hastalığın salgınları sonbahar-ilkbahar döneminde ortaya çıkar.

Makalenin içeriği

nedenleri

Erişkinlerde akut bademcik iltihabının nedeni, temel olarak streptokoklar, stafilokoklar olmak üzere patojenik mikroorganizmalarla enfeksiyondur. Çok daha az sıklıkla, soluk spiroket, adenovirüs, mantar ile enfeksiyon meydana gelir. İnsanlar, havadaki damlacıklar ve hasta bir kişi tarafından kullanılan ev eşyaları yoluyla enfekte olurlar.

Genel hipotermi, ayakların ıslatılması, soğuk yiyecek veya su kullanımı, soğuk bir havuzda banyo yapmak, irritan mikro partiküllerin nazofarenksine girmek bademcik iltihabının gelişimini kışkırtır. Hastalık, faringeal kavite, burun, ağız (rinit, larenjit, frontal sinüs, sinüzit, çürük) enfeksiyonlarına karşı gelişebilir.

Akut tonsillitte çok yüksek bir bulaşma indeksi. Bu, sağlıklı insanların hastalar ile teması en aza indirmesi gerektiği anlamına gelir. Ve hasta bir kişiye bakarken, tüm karantina kurallarına uyun.

sınıflandırma

Anjin sınıflandırması bu prensibe göre gerçekleşir.

 1. şekiller:
  • birincil form - lenfoid farinks halkası etkilenir;
  • ikincil form - bademcikler nazofarenks ve sistemik kan hastalıklarının akut enfeksiyonlarında etkilenir;
  • Spesifik bir form - palatine bezleri belirli bir enfeksiyondan etkilenir (Simanovsky-Plaut-Vincent, mantarların neden olduğu iltihap).
 2. Lokalizasyon tek taraflı anjina ve bilateraldir. Sırasıyla bir veya iki bezin iltihabı ile karakterizedir.
 3. Yetişkinlerde aşağıdaki anjina türleri vardır:
  • catarrhal angina, aerojenik yayılır, başlangıç ​​ani, diğer tüm anjina türlerinden daha kolay ilerler;
  • Laküner formunun gelişiminde rol sadece aerojen iletim yolu oynar, ama kontamine eşyalarla temas. En sık görülen hastalık türleri catarrhal ve lacunar'dır;
  • Foliküler anjin, bademciklerin daha önceki bir tür takviyesinden farklıdır, çok ağır bir yoldur. Tedavi edilmezse, yüksek bir komplikasyon riski vardır;
  • Hortan anjinası, larenksin tüm yüzeyinde bulunan laringeal ventrikül ve lenf nodlarının lenfoid dokusunun inflamasyonu ile karakterizedir. Hortane anjina submukozal larenjit grubunun bir üyesidir;
  • Herpetik tipte enfeksiyon, beslenme yolu ile veya enfekte olmuş nazofaringeal akıntı yoluyla oluşur. Bu türün ana farkı, sıcak mevsimde (yaz, sonbahar) dağılımdır. Bu dönemde, Kosaka virüsü aktive edilir; bu, bu hastalık formunun etken maddesidir;
  • fibrozif anjin genellikle lacunar ve foliküler varyantın bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Daha az sıklıkla bağımsız bir hastalıktır. Diğer türlerden iki ana farklılık vardır: ağız boyunca yayılan ve beyindeki iltihaplanma riskinin yüksek olduğu sarı plak;
  • Phlegmonous tonsillitis veya paratonzillit yetişkinlerde çocuklardan daha fazla görülür. Çoğunlukla 20 ila 40 yaş arası genç yaştaki hastalar. Sıklıkla, intratonsillar apse diğer patoloji tiplerinin bir komplikasyonu olarak gelişir;
  • ülseratif-membranöz formu, esas olarak HIV ile enfekte kişilerde ve B ve C vitaminleri yüksek olan kişilerde nadirdir;
  • sifiliz anjinası - sifilizin tezahürlerinden biri, uzun bir durgun süreç ile karakterizedir. Tedavisi çok zor.
 4. Anjina atipik (izole) tipleri:
  • fungal atipik form Candida'nın maya benzeri mantarlarının etkisi altında gelişir;
  • ülseratif nekrotik formun nedensel maddesi spiroket ve iğ şeklindeki çubuktur;
  • intratonsillar apse veya flegmonöz form arasındaki ana fark, nedeni sadece patojenik mikrofloranın aktivitesi değil, aynı zamanda larinksin travması olabilir;
  • laringeal anjina tüm lenfoid dokuları etkilediği için diğer tüm tiplerden farklıdır, diğer inflamasyon türleri sadece larinksin mukoza zarını etkiler. Enfeksiyona ek olarak, hastalık larenksin bir yanığının arka planında ortaya çıkabilir.

semptomataloji

Enfeksiyon anından ilk semptomların ortaya çıkmasına kadar 10 ila 72 saat arasında geçer. Akut dönem süresi bir haftaya kadardır. Hastalık, atipik: vücutta aşırı kalınlık, kemiklerde ağrı, şiddetli kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı hariç olmak üzere, tüm tipler için hemen hemen aynı başlar. Bir süre sonra, sıcaklık yükselir, hasta titriyor, terliyor, yutma zorluğu, bademcikler üzerinde şişme. Semptomlar akut tonsillit tiplerine bağlıdır.

 1. Yetişkinlerde catarrhal anjinası çocuklardan daha kolaydır. Semptomlara öncülük eden: Boğazda kuruluk ve terleme hissi, baskı karakterinin acısı, yutma ile artma, bezlerin kızarıklığı ve her iki tarafta şişlik olmadan kabarma, zehirlenme. Sıcaklık normal veya 39 dereceye çıkar. Prognoz: Semptomoloji 2-3 gün içinde azalır veya hastalığın ortaya çıkışının ilk saatlerinden itibaren tedavi edilmezse komplikasyonların gelişmesi.
 2. Laküner seçeneklerinin belirtiler birkaç saat içinde hızla görünür: boğazdaki şiddetli ağrı, bez şiddetli şişme, şiddetli zehirlenme (şiddetli kas, baş ağrısı, eklem ağrısı, kusma, titreme, kırgınlık), ateş, boşlukları submandibuler lenf sarımsı plaket iltihabı. Prognoz: Eğer patolojinin tedavisi zamanında planlanırsa, o zaman belirtileri 2-5 gün sonra kaybolur.
 3. Foliküler anjin, pürülan türlere refere eder. Gelişimi 40 dereceye varan bir sıcaklık artışı ile keskin bir şekilde meydana gelir, bu da yıkılması güçtür, boğazda dayanılmaz ağrı, kulak içine verilmesi, zehirlenme, servikal lenf düğümlerinin iltihaplanmasıdır. 2-3 günde, bezlerin hiperemi ve foliküllerin takviyesi vardır. Pürülan odaklar birkaç gün içinde bağımsız olarak açılır, onlardan sonra yara izleri vardır. Karakteristik bir özellik, ortalama 12 mm / saat hızla 60 mm / saa ulaşabilen kan ROE göstergesidir. Prognoz: Bir haftada iyileşme veya ciddi sonuçlar (sepsis, romatizma, menenjit, diğerleri).
 4. Herpetik tipte hastalığın başlıca belirtileri şunlardır: boğazda ağrı, salivasyon, karın ağrısı, ateş, boynun önündeki lenf düğümlerinde artış. Bezlerde ve gökyüzünde, 3-4 gün sonra patlayan kırmızımsı seröz veziküller görülür. Çocuklar yetişkinlerden daha sık hastalanırlar. Prognoz: zamanında tedavi iyileşme sağlayacaktır, aksi takdirde ensefalit, menenjit, miyokardit şeklinde ciddi komplikasyonlar ortaya çıkacaktır.
 5. Fibröz bademcik iltihabının semptomatolojisi, oral mukoza üzerinde sarı bir kaplama dışında, foliküler veya lacunar tipinin belirtilerine benzerdir. Prognoz: iyileşme, zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilirse veya beynin iltihaplanması şeklinde sonuçlanırsa.
 6. Gural anjina aşağıdaki tiplere ayrılır:
  • Ödemli larenjit - larengeal mukoza şişer, gri veya sarı bir kaplama ile kaplanır;
  • infiltratif larenjit - güçlü bir kalınlaşma ve mukoza hiperemi vardır;
  • flegmonöz larenjit - mukoza genel inflamasyonunun arka planına karşı larinksin herhangi bir yerinde bir apse gelişir.

Laringeal boğaz ağrısı: boğazda hafif ve kuru hassasiyet, tek taraflı ödem, tek folikül iltihabı, mukozada sarımsı kaplama. Solunum ve sıcaklık normaldir, seste hiçbir değişiklik yoktur.

Laringeal bademcik iltihabı şiddetli seyreden: zehirlenme, ateş, ses kısıklığı, lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları, nefes darlığı, yutulduğunda ağrı.

 1. Fertil form, bademciklerin tek taraflı yenilgisinde, sesin yokluğunda, gök ve salgı bezlerinin şiddetli hiperemisinde, ağızdan hoş olmayan bir koku, pürülan içerikli bir odak oluşumunda diğerlerinden farklıdır. Pürülan odak sadece ameliyatla açılır. Prognoz: yeterli tedavi yoksa, hastanın hayatını tehdit eden sonuçlar olabilir (boyun ya da beyin apsesi, menenjit, sepsis).
 2. Ulceromembranose tip normal veya düşük dereceli ateş, lenfadenopati, aşırı tükürük, ağrı boğazda, bademcik gri veya sarı kaplama, çürüme ağız kokusu ve nekroz bezleri paratonsillar nekroz ile karakterize edilir. Prognoz: Komplikasyon olmadan bir ila birkaç hafta arasında yavaş akış.
 3. Nekrotik form, hastanın bilincinin, çok yüksek sıcaklığın karışmasına kadar belirgin semptomlarla karakterizedir. Bezlerdeki plak düzensizdir. Bazen etkilenen odaklar fibrin ile sıkılır, çıkarıldıktan sonra, bir kanama yarası vardır. Prognoz: 1-3 haftada düzelme, amygdala yüzeyinde erozyon oluşur.
 4. Semptomların döküntüsü olan sifilitik anjina stomatit ve soğuk algınlığına benzemektedir: dilde, mukus farenks ve bezler papüller, püstüller veya eritemdir. Yetişkinlerde sifilitik anjin, aşağıdaki tiplere ayrılır:
  • papüler tip;
  • püstüler ülseratif;
  • eritemli.

Sifilitik anjin, hafif bir influenza veya ARVI formuna benzeyen, bulanık bir klinik tabloyla karakterizedir. Hastalık bir iki ay sürer. Tüm kuluçka dönemi boyunca, semptomatolojisi yoktur ve sadece dönem sonuna kadar damak kemerinin hafif bir şekilde kızarması ve bezlerde bir artış görülür. Bir buçuk ila iki ay sonra, bir bademcik iltihaplanır ve büyük ölçüde büyür, üzerinde sifiloma (sert chancre) görünür. Lenf düğümleri önemli ölçüde artmaktadır, ancak bu aşamada incitmeyin.

Prognoz: çok kademeli terapi ile uzun süreli durgun akış. Tedavi yapılmazsa, merkezi sinir sistemi ve iç organlarda, dilin iltihaplanması (sifilitik glossit) ciddi hasara yol açabilir.

Tanı ve tedavi

Akut tonsillit tanısı aşağıdaki verilere dayanmaktadır:

 • ağız boşluğunun görsel muayenesi;
 • laringoskopi, farenoskopi;
 • anamnez koleksiyonu;
 • hastanın şikayetleri;
 • ortak bir kan testi;
 • Boğazdan bakteriyolojik ekim, patojen tipini belirlemeyi sağlar;
 • belirli örnekler;
 • tartışmalı durumlarda, manyetik rezonans görüntüleme gösterilir.

Akut bademcik difteri, frengi, bademcik tümörler, tüberküloz ülser, kan sistemik hastalık, yani tanı ayırt etmek için ihtiyacı gibi semptomlar gibi tehlikeli hastalıklar benzerdir. Teşhisi ayırt etmek ek özel muayenelere (bakposev, örnekler) izin verir.

Sifilitik anjina, bir uzman tarafından bez üzerinde katı bir değişiklik olması durumunda kolayca tanınır. Bu formdan şüphelenildiğinde, sifilizin kanı mutlaka incelenir. nekrotik, kataral, herpetik düzenlemede, tüberküloz, yutak tümörü, travmatik ülser, shankriformnoy piyoderma, aftöz stomatit dan ayırt eder.

tedavi

Her türlü akut tonsillitin tedavisi, aşağıdaki şemaya indirgenir:

 • yatak istirahati;
 • uygun beslenme, bol içecek;
 • lokal tedavi: salin ve antibakteriyel ilaçlarla durulama, kompresler, spreyler;
 • zorunlu olarak tedavide enjekte edilebilir veya tabletli antibiyotikler;
 • semptomatik tedavi: antipiretik, vitaminler, bitkisel kaynatma.

Akut tonsillit, kendi kendine ilaç tedavisine izin verilmeyen ciddi bir hastalıktır. Bir uzmanla görüşmek zorunludur.

Bazı angina tipleri tedavi etmek çok zordur. Örneğin, sifilitik tip tedavi etmek zordur, ancak bu, tedaviye girmeniz gerekmediği anlamına gelmez. Hemen her durumda, cerrahi olarak kaldırılan flegmon haricinde, konservatif önlemler alınabilir.

Komplikasyonlar ve önleme

apseleri, romatizma, beyin, lenfadenit, artrit, toksik şok sendromu, apandisit, flegmon, gırtlak ödemi, sepsis iltihabı: Geç başlamış tedavi, etkilere yol açabilir. Sifilitik bir varyant ile CNS, kemikler, böbrekler ve karaciğer etkilenir.

Akut bademcik iltihabı, beyin veya sepsis iltihabı ile komplike hale gelir ve ölümcül olabilir.

Akut tonsillitin önlenmesi kişisel hijyen kurallarına uymaktır. Hastanın eşyalarını ve hijyen araçlarını kullanmayın, her temastan sonra ellerinizi iyice yıkamanız gerekir. Enfekte bir kişiyle cinsel ilişki, mekanik kontrasepsiyon ile korunmalıdır. Hamile kadınlar Wasserman'ın tepkisine üç kez kan bağışı yapmalıdır. Ekipte ve ailede hasta kişi ile olabildiğince az temas kurmanız gerekir.

Karmaşık bir konuda, anjin nedir ve nasıl tedavi edilir sadece bir uzman tarafından anlaşılabilir. Bu hastalığın ilk belirtilerinde KBB doktoru ziyaretini geciktirmeyin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır.

Potasyum permanganat ile boğaz ağrısı nasıl durulanır

Potasyum permanganat basitçe "potasyum permanganat" olarak adlandırılır. Bu toz herhangi bir evde ilaç dolabında bulunabilir.Manganez belirgin bir antimikrobiyal, antiseptik ve büzücü özelliğe sahiptir.