Loading

Tehlikeli olan anginadır: Kalbinde bir komplikasyon

Oldukça rahatsız edici bir hastalık olan anjina, kalpteki komplikasyonlar, sonrasında bedeni etkileyen sonuçlardan sadece bir tanesidir. Hastalığın semptomlarını giderdikten sonra (sıcaklık azalır, boğazda ağrı kaybolur, vb.) Uzun zamandır beklenen bir rahatlama gelir. Bununla birlikte, pek çoğu, tehdidin hastalığın kendisinde değil, sonuçlarında gizlendiğinden şüphe etmemektedir. Bademcik iltihabının sonuçları, kişinin antibiyotiklerle tedavi edilmesinden birkaç gün sonra ortaya çıkabilir ve iyileşir. Bireysel sonuçlar tedaviden sonraki iki-üç haftalık aradan sonra ortaya çıkabilir.

Anjina komplikasyonları iki kategoriye ayrılır:

Onların gelişimi, yapılan tedavinin okuryazarlığı ve güncelliğinden, bağışıklık sisteminin hareketliliğinden, genel olarak sağlık düzeyinden, belirli organların hastalıklarının varlığından etkilenir. Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi, komplikasyonlar genellikle vücudun en zayıf ve hassas kısımlarının görünümünü belirler. Bir hastada anjina komplikasyonları şeklindeki etki beklenmedik şekilde ortaya çıkabilir.

Lokal komplikasyonlar lokalize olduğunda?

Bir yerel doğanın bademcik iltihabının sonuçları, yakın organların etkilendiği organizmanın tepkileri şeklinde kendini gösterebilir. Bu nedenle, değişiklik sırasında, boğazdaki ve yakındaki bölümlerdeki tüm değişiklikleri not etmek önemlidir.

Otitis, anjinin olası komplikasyonları listesinde 1 numaradır. Şiddetli öksürüğün bir parçası olarak, farinksin bulunduğu bölgeden gelen enfeksiyon östaki borusunun (farenks ve orta kulak arasındaki kanal) boşluğunu harekete geçirmek için kulağa yönlendirilir. Ortalama bir otitin başlangıcı, hastalığın herhangi bir aşaması olabilir: hem zirve hem de iyileşme periyodu. Bununla birlikte, bademcik iltihabının belirgin belirtileri ile kulakta yayılan ağrı, her zaman otitin başlangıcı anlamına gelmez.

Herhangi bir bademcik iltihabında, lenfadenit, submandibular lenf nodlarında bir artış vardır. Ancak lenfatik sistemin inflamasyonu hem boyun hem de köprücük kemiğine nüfuz edebilir. Lenfadenit konservatif tedavi ile kolayca elimine edilir, ancak lenf nodlarının eklenmesiyle, cerrahi bir prosedür belirtilir.

Bu komplikasyon, sıklıkla ortaya çıkmasa da, ciddi endişeleri beraberinde getirir. Bu nedenle, onu geciktirmemek daha iyidir. Catarrhal formu ile, genellikle bademcik iltihabı meydana gelmez. Bezlerin şiddetli şişmesi ses tellerini alarak laringeal giriş bölgesine gidebilir.

Önemli: Bu patolojide nefes almada hızla ilerleyen zorluklar, şişliklerin gırtlağa geçişini ve hastanın yaşamı için tehdit edici bir durumun ortaya çıktığını göstermektedir!

Bademcik iltihabı

Hastalığın sık atakları ya da şiddetli seyri, kalıcı bir bademcik iltihabı (bezlerin dokusunda bir artış) gelişiminin arka planıdır. Aşırı büyümüş bezlerin derecesine göre, doktor ilaç veya cerrahi tedaviyi reçete eder.

5-6 yaşın altındaki çocuklarda posterior faringeal yüzeye (retrofarangeal abse) pürülan odaklanma meydana gelebilir. Bu bölgedeki çocuklar lenf düğümlerine sahip olduklarından ve sonradan kendi kendine ayrılırlar. Çocuklarda bademcik iltihabının ardından ortaya çıkan komplikasyonların lokal belirtileri, paratonsillar apsede ifade edilebilir. Bu durumda, boynun dokularında bir takviye yayılımı vardır. Bir başka tehlikeli komplikasyon ise, bacağın derin bölümlerinin iltihaplanma süreci ve mediastene irin inmesi ile yakalanan mediastenittir.

Ortak komplikasyonlar nelerdir?

Boğaz ağrısının arka planında lokal olarak ortaya çıkan komplikasyonlar, bütünsel olarak bademcik iltihabının neden olabileceği ile kıyaslandığında daha az zararlıdır. Sonuçta, anjin hedef vital organlarını seçebilir:

 • böbrek;
 • kalp;
 • beyin yapıları;
 • eklem aparatı;
 • tamamen organizma (sepsis ile).

Anjin sonrası kalp, patolojinin belirtilerini göstermeye başlayabilir, somut bir iyileşme anından birkaç hafta sonra olabilir. Hastalık dönemi boyunca, vücut patojeni nötralize etmek için antikorlar üretir. Bazı durumlarda, bağ doku proteinlerini tahrip ederek kendi organları için düşman olabilirler. Bu otoimmün fenomen romatizma denir. Patoloji genellikle kronik tonsillitli hastalarda görülür. Fakat vakaların yaklaşık% 10'unda, romatizma ilk kez bu hastalıktan rahatsız olan kişidir.

Bademcik iltihabından gelen kalp üzerindeki romatizma etkileri, üç aydan bir yıla kadar bir sürede gelişen kazanılmış kalp kapak defektlerine neden olabilir.

semptomlar angina sonra, kalp ritim bozukluğu, siyanoz ekstremitelerle ödem, nefes darlığı gibi görünür, bunlar miyokard inflamatuar işlemine başlamadan bir sinyal, miyokardit vardır. Miyokarditin ciddi aşamasında, yüksek t, aritmi vardır. Sonuç olarak, hasta tromboemboliye sahip olabilir.

Romatizma, kalbin bağ dokusu hücrelerine sadece zarar vermek değildir. Çocuklarda ve erişkinlerde boğaz ağrılarından kaynaklanan eşit derecede önemli bir komplikasyon belirtisi, eklemlerin ihlalidir.

Romatoid eklemler aşağıdakilerle karakterizedir:

 • şişlik, kızarıklık, dolaşan ağrı;
 • büyük simetrik eklemlerin dalga benzeri hasarları (dirseklerde, dizlerde vb.);
 • ateşli durum.

Son derece nadir görülen bir komplikasyon septik artrittir. Hasarlı eklem bölgesinde bakterilerin varlığını ortaya çıkarır. Hasta, tonsillit için antibiyotik tedavisine girmeyi reddederse ortaya çıkabilir.

Böbreklerin, ikinci popülasyonda, yetişkin popülasyonda anjina sonrası komplikasyonlara en duyarlı olduğu düşünülmektedir. Bir hafta veya iki hafta sonra bademcik iltihabı, piyelonefrit (iltihaplı böbrek dokusu) veya glomerülonefrit (iltihaplı böbrek glomerülleri) olabilir. İkincisi komplikasyonlar şeklinde son derece nadirdir.

Böbreklerdeki iltihapların başlangıcında semptomları işaret edebilir: yüksek ateş (ateş düşürücüden düşmemek), arkada ağrı, şiddetli zehirlenme. Bir tehdit, inflamasyonun irin ve böbrek yetmezliğinin ortaya çıktığı bir aşamaya geçişidir.

Çocuklarda ve paratonazil apsesi gibi zayıf bağışıklık komplikasyonları olan hastalarda görülen çok nadir vakalar, beyindeki kan yoluyla enfeksiyonun yayılmasına neden olur. Menenjit (beyin zarlarının iltihabı) klinik olarak zayıflık, soluk ve şişmiş cilt, nefes darlığı, şiddetli baş ağrıları, ateş ile kendini gösterir. Menenjitin karakteristik özelliği, dudakların siyanotik kenarıdır. Menenjitle ilişkili korkular doktor çağırmak için ciddi bir neden olarak hizmet eder.

Anjin sonrası tüm sonuçların en tehlikeli. Akut formda sepsis, hastalığın catarrhal formu sabit olduğunda bile gelişebilir. Enfeksiyon vücut boyunca kan dolaşımına yayıldığında, bezler pus boyunca delerken hastanın durumu ciddi şekilde kötüleşir.

Komplikasyonların gelişimi nasıl önlenir?

Bazı kurallara uyulursa, anjin sonrası yukarıdaki etkilerden herhangi biri önlenebilir:

 1. Yatak istirahatini gözlemleyerek, sadece sağlığınızı daha hızlı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda komplikasyonları da önleyebilirsiniz.
 2. Gerekli antibiyotik tedavisi! Bu, doktorun reçete zamanından önce tamamlanmamalıdır, çünkü antibiyotikler doğrudan enfeksiyonun etken maddesi ile savaşmakta, bu da gargara ve halk tedavisi yöntemlerine yol açmayacaktır. Zehirlenmeyi ve vücuda zarar vermeyi azaltmak için bolca içmeye yardımcı olur.
 3. Anjina gelişimi öncesinde vitamin kursu ve fiziksel aktivite, hastalık ile daha kolay başa çıkmaya ve sonuçları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
 4. Önleyici bakım sağlanmalı ve hastalıktan sonra iyileşme sağlanmalıdır. Tekrarlayan boğaz ağrısı daha şiddetli ve öngörülemeyen bir karakter alabilir.

Başlangıçta, antibiyotik tedavisinin başlamasının, vücudun hastalığın üstesinden gelmesine yardımcı olacağına ve anjin sonrası ikincil enfeksiyonların gelişmesi için herhangi bir şans bırakmayacağını unutmayın.

Kendinize iyi bakın, sadece boğazın değil, diğer organların da en küçük değişikliklerine tepki verin.

Angina kalbi nasıl etkiler?

Pek çok insan tek başına angina (akut bademcik iltihabı) tedavisi görür ya da hiç tedavi edilmez, bu patolojinin ciddiyetini ya da olası sonuçlarını tahmin edemez. Eğer baştan sona kadar tam zamanında yapılan yetkin tedavi reçete edilirse, anjina sonrası ciddi komplikasyonlar gelişmez. Bademcik iltihabından sonra belirli faktörlerin etkisi altında, tedavisi çok daha karmaşık ve altta yatan hastalığa göre daha uzun olan birçok ciddi komplikasyon gelişebilir. Neden komplikasyonlar gelişir ve nasıl önlenebilir?

Makalenin içeriği

Anjin nedenleri ve sonuçları

Bademcik iltihabının nedeni, mikropların, nazofarenksin mukoza zarındaki patolojik etkisidir, ki bu da risk faktörlerinin etkisi altında meydana gelir:

 • taslakta adam kal, iklimlendirme altında;
 • vücudun hipotermisi;
 • soğuk yiyecek veya içecek içmek;
 • soğuk suda uzun süreli kalmak;
 • Bir boğaz yaralanmasından sonra iltihap gelişebilir;
 • bağışıklık sistemi hastalıkları;
 • endokrin ve kardiyovasküler sistemin kronik şiddetli patolojisi;
 • alerjik mikropartiküllerin mukoza üzerinde etkisi.

Anjina'nın nedensel ajanları virüs olabilir:

 • adenovirüs;
 • enterovirüs;
 • rinovirüs;
 • herpes virüsü;
 • influenza virüsü ve parainfluenza;
 • mononükleoz virüsü;
 • solunum sinsityal virüsü.
 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • spiroketler;
 • hemofili influenzae;
 • Corynebacterium;
 • Yersinia.

Candida cinsinin mantarları, esas olarak uzun süreli antibakteriyel ilaç kullanımından sonra hastalığın etken maddesidir. Hastalığın viral formu daha sık oluşur, esas olarak insan herpes virüsünün neden olur. Bakteriyel form beta-hemolitik streptokokların etkisi altında daha sık gelişir.

Mikroplar vücut üzerindeki patolojik etkilerine başladığında, yanıt olarak insan bağışıklığı, mikroplara saldıran antikorlar üretir. Sorun, diğer patojenlerin aksine, hemolitik streptokokların, bakterilerin insan vücuduna mükemmel uyum gösterdiği ve bağışıklık hücreleri tarafından tanınmadığı antijenlere sahip olmasıdır.

Antijenler vücudumuzun hücrelerine benzer yapıdadırlar, bu yüzden mikroplarla mücadelede, bağışıklık, bakterilere ek olarak kendi hücrelerini yok eder.

Belli koşullar altında, bu ciddi sonuçlara yol açar.

Anjin sonrası komplikasyonlar bir şekilde bağışıklık durumu ve üstlenilen tedavi ile ilgilidir:

 • tedaviye zamanında başlanmamış;
 • okuma yazma bilmeyen tıbbi kompleks;
 • uygunsuz seçilmiş antibakteriyel maddeler;
 • bitmemiş tedavi;
 • organizmanın direnci ve reaktivitesinde azalma;
 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması.

Akut tonsillitin sonuçları

Anjin sonrası komplikasyonlar iki kategoriye ayrılır: yerel ve genel.

 1. Lokal komplikasyonlar: apse, orta kulak iltihabı, flegmon, laringeal ödem, bezlerden kanama. Bu kategorinin sonuçları, gitmeyecekleri açık bir lokalizasyona sahiptir. Zamanında yardım ile sonuç olumludur.
 2. Sistemik komplikasyonlar, bakteriyel antijenleri ve immün antikorları içeren bir immünolojik reaksiyon zinciri ile karakterizedir. Bu süreçlerin bir sonucu olarak, hayati organlar etkilenir: kalp, eklemler, kan damarları, böbrekler, kan, beyin. En şiddetli organik lezyonlar: Kan zehirlenmesi, menenjit, beyin apsesi, glomerulonefrit, romatizmal ateş, apandisit, perikardit.

Anjina'nın en tehlikeli lokal komplikasyonu laringeal ödemdir.

Kalbe giden tehlike

Boğazdan sonra, kalp üzerindeki etkiler, altta yatan hastalığın semptomları ortadan kalktıktan 1-4 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Kalbin en sık görülen komplikasyonu kronik bademcik iltiğidir. Aşağıdaki kardiyak patolojiler ortaya çıkabilir:

 • Romatizmaya streptococci neden olur, birçok organda, sıklıkla kalp ve eklemlerde bir inflamatuar otoimmün reaksiyon ile karakterizedir. Romatizma ile hücreler ve dokular, bağışıklık hücreleri tarafından düşman mikroorganizmalar olarak algılanır. Böyle bir spesifik reaksiyon, hastalığın ciddi ve kronik bir seyrini verir;
 • miyokardit - kalp kasının iltihabı;
 • perikardit - perikardiyum yapraklarının iltihabı (viseral ve paryetal);
 • aritmi - kalbin ritmi ihlali, vücudun çalışmasında kesintiler;
 • kalp kapakçıkları çalışmalarındaki bozukluklara, kusurlara yol açan,
 • miyokarditin arka planda tromboembolizm.

Daha sıklıkla bu hastalıklar üç yaşından ve 40 yaşına kadar yetişkinlerden muzdariptir.

Angina'nın kalbe verdiği komplikasyonların ana belirtileri:

 • kalpte romatizmal sabit ağrı ve sesler;
 • nefes darlığı, fiziksel zorlama ile artan;
 • ekstremitelerin şişmesi. Bacaklardaki sürekli şişlik, kalp yetmezliğinin gelişimini gösterir;
 • cildin siyanozu;
 • hızlı yorgunluk, azaltılmış verimlilik, halsizlik, terleme;
 • subfebril'e periyodik sıcaklık artışı;
 • hızlı darbe;
 • cildin solgunluğu.

Tedavi ve önleme

Anjin sonrası komplikasyonlar bir hastanede tedavi edilir, bu durumda kendi kendine ilaç tedavisi ve evde tedavi tamamen dışlanır.

Anjina'nın kalbe verdiği etkilerin zamansal tedavisi, yaşamı tehdit eden koşulların gelişmesine yol açabilir.

Kompleks terapi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. Hastaya iki aya kadar uzun katı yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tuzlu yiyeceklerin kısıtlanması, sıvıların, vitaminlerin, proteinlerin tüketilmesiyle dengeli bir diyet.
 3. Antibiyotik tedavisi, enfeksiyonun nedensel etkeni ile mücadele etmeyi amaçlamaktadır.
 4. Nonsteroid ilaçlar, antihistaminikler, glukokortikoidler, inflamasyonu ve ağrı sendromunu hafifletmek için reçete edilir, vücut ısısını normale getirir.
 5. Potasyum preparatları metabolik süreçleri iyileştirir, hasarlı miyokardda rejenerasyonu hızlandırır.
 6. Semptomatik tedavi kompleksi antiaritmik ilaçlar, antikoagülanlar, vitaminler, anestezikler içerir.

Yarım yıl veya daha önce anjina karşı kalp hastalıklarının tedavi süresi. Tedavinin amacı normal kardiyak aktivitenin restorasyonu. Her 3 ayda bir hastanın takip muayenesi yapılması gerekir.

Angina'nın kalbe olumsuz bir etkisi vardır. tonsillit sonrası kalp hastalığı gelişimini önlemek için, tedavinin her aşamasında geçmesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için prosedürü atlamak için değil, tüm doktor tavsiyesi yürütmek, altta yatan hastalığı tedavi için zaman gerek.

Angina ile kalp ağrısı

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar: Erişkinlerde semptomlar ve sonuçlar

Bir kişi anjinanın zararsız bir hastalık olduğunu düşünürse, bu kişi çok yanlıştır. Anjina komplikasyonları çok ciddi bir sonuç verir.

Ateş, boğaz ağrısı, vücudun genel zayıflığı - tüm bu semptomlar uzun süredir devam ettiği için tüm bunlar tolere edilebilir.

Bu hastalıkta anjina ve anjinadan çok daha tehlikeli komplikasyonlar ve vücutta oluşan immünolojik ve biyokimyasal süreçlerin sayısı.

Streptokoklar hastalığa neden olabilir - patojenik mikroorganizmalar, vücudun görünümü en olumsuz sonuçlara yol açar ve anjinadan sonra komplikasyonlar ortaya çıkarır.

Anjinada neden komplikasyonlar oluyor?

Anjinadan sonraki komplikasyonlar, insan vücudunun bir otoimmün reaksiyonudur. İnsanların bağışıklığı, yabancı kaynaklı yutulan ajanların, antikor üretmeye başlaması için tasarlanmıştır.

Bu antikorlar misyonu mikrobiyal antijenlerin yıkımı olan proteinlerdir. Streptococcus yapısında, kalp kasının, eklemlerin, karaciğerin, böbreklerin ve diğer organların antijenlerini andıran bir antijen kompleksi vardır.

Başka bir deyişle, insan bağışıklığı “yabancılar” ı “kendi” lerinden ayırt edemez ve bazen kendi dokularına saldırmaya başlar. Böylece anjina ile komplikasyonlar var. Anjin sonrası zorluklar ve komplikasyonlar neler olabilir?

Angina'dan gelen tüm komplikasyonlar iki büyük gruba ayrılır: yerel ve genel. Anjina sonrası lokal komplikasyonlar ve problemler nazofarenks dokularındaki lokal değişikliklerden kaynaklanır. Hasta için genellikle ciddi bir tehdit taşımamaktadır, ancak tedaviye hala ihtiyaç duyulmaktadır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinadan kaynaklanan yaygın komplikasyonlar ve problemler, antikorların ve antijenlerin rol aldığı bazı immünolojik reaksiyonları tetikler.

Bu mekanizmalar eklemlerin (romatizma, artrit), kalp, böbreklerin etkilendiğine yol açmaktadır. Sonuçların çoğu tahmin edilemez olabilir.

Kalbe anjina komplikasyonları

Kalbin romatizması - angina'nın bu komplikasyonu çok sık provoke ediyor. Romatizmaya vücuttaki tüm bağ dokulara verilen hasar eşlik eder, ancak genellikle sürecin lokalizasyonu tam olarak kalpte gerçekleşir.

Anjinadan sonra kalbin yenilgisi, bir kural olarak, bir kişinin kalp kası defektlerinin engelliliğine ve gelişmesine yol açtığı için, çok tehlikeli bir patolojidir.

Çoğu zaman anjinadan sonra ortaya çıkan kalbin romatizması, çocukları 5 ila 15 yıl arasında etkiler. Ve anjina'nın böyle bir komplikasyonu, daha önce kalp problemleri yaşamamış olan bir kişiyi kışkırtabilir.

Kalbin romatizması aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 1. genel durumun bozulması;
 2. eklemler ve özellikle bacaklar acıyor;
 3. keskin bir şekilde vücut ısısını artırır;
 4. kalbinde acı var;
 5. kalp atışını değiştirir (taşikardi);
 6. hasta hızla zayıflar.

Miyokardit, anjina sonrası romatizmanın eşlik ettiği kalp kasının iltihaplanmasıdır. Bununla birlikte, vücut ısısı bazen normal aralıkta kalır ve bu da anjinin zaman içinde komplikasyonlarından şüphelenmemizi engeller.

Hastalığın sonucu, tromboembolizm gelişmesi ile birlikte damarlardaki kan pıhtılarının oluşmasıdır. Eğer romatizma kalp kasının iç tabakasını etkiliyorsa, anjinadan sonra endokardit oluşabilir.

Bu hastalığın belirtileri nelerdir?

 • Hasta genellikle kanamaya sahiptir.
 • Parmakların eklemleri daha kalınlaşır.
 • Şişkinlikleri.
 • Artan vücut ısısı.
 • Kalp yetmezliği belirtileri.

Çok geçmeden, kalpte ağrı vardır, bu yüzden sıklıkla hastalığın kardiyolojik bağlantısı çok geç bir şekilde kurulur. İşlem devam ederse, anjinadan sonra başka komplikasyonlar vardır.

Kalp kasının romatizmasının kalp kapakçık kusurlarının hızlı oluşması nedeniyle tehlikeli olduğu unutulmamalıdır. Romatizma perikardiyi etkileyebilir ve daha sonra başka bir hastalık gelişir - perikardit.

Buna karşılık, perikardit kuru veya eksüda olabilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda kuru perikardit belirtileri:

 1. Kalpteki kuvvetli ağrılar, hareket, öksürük ve derin ilham ile daha kötüdür.
 2. Yüksek vücut ısısı.
 3. Titreme.
 4. Ağrı sol tarafta verir.

Kalp poşetindeki eksüdatif perikardit, sıvı fazlalığı yarattığı için, hasta yemek borusu, kalp ve diğer organları sıkıyor. Burada sıcaklık olmadan bazen anjina gelişebileceğini vurgulamak önemlidir ve bu nokta dikkate alınmalıdır.

Bademcik iltihabı ile yutulduğunda ağrı, nefes darlığı olabilir.

Angina komplikasyonları böbreklere ne verir

Anjina böbrek komplikasyonları hakkında şunları verir: glomerülonefrit, piyelonefrit. Böbrek, boğazdan komplikasyonları alan, kalpten sonraki ikinci organdır. Genellikle, sonuçlar bademcik iltihabından 1-2 hafta sonra ortaya çıkabilir.

Pyelonefrit, renal pelvis lezyonu ile karakterizedir. Genellikle bir böbrek çeker, ancak bilateral inflamasyon da mümkündür.

 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • ateş;
 • sırt ağrısı;
 • tuvalete gitmek için sık sık dürtü.

Glomerülonefritin artmış kan basıncı, idrarda kan bulunması, şişmesi eşlik eder. Her iki hastalık da hastanede hastaneye yatış ve karmaşık tedavi gerektirir.

Angina komplikasyonları eklemlerde ne verir

Tonsillit sonrası, yetişkinler ve çocuklar genellikle eklemlerden etkilenir. Romatizma gibi artrit, romatizmal bir bileşene sahiptir. Hasta aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 1. büyüklükteki eklemlerin şişmesi ve genişlemesi;
 2. hareket sırasında ve sakin bir halde ağrı;
 3. Eklemler üzerinde cildin hiperemi ve şişmesi.

Çoğu zaman, alt ekstremite eklemleri (ayak bilekleri, dizler). Büyük olasılıkla, bu "ayaklara aktarılan angina" ifadesine neden oldu. Bu arada, romatizmal atakta, küçük el eklemleri, dirsekler ve diğer artikülasyonlar görülür.

Bazen bademcik iltihabından sonra, bir ek iltihaplı olabilir, ancak anjinin bu komplikasyonu çok nadirdir.

Sepsis - zor ve tehlikeli bir hastalık da bademcik iltihabından sonra gelişebilir.

Anjina lokal komplikasyonları

Boğaz ağrısı komplikasyonları da otitis media gibi yerel verebilir. Genellikle bu durum, kataral tonsillitten sonra kaydedilir. Bununla birlikte, hastalığın diğer formları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda benzer sonuçlara neden olabilir.

Orta kulak otit tipik iltihabı ve ilgili patolojik süreç ve timpanik membran için.

Enflamasyon aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • artan vücut ısısı;
 • kulakta lumbago ile şiddetli ağrı;
 • genel sağlık bozulumu;
 • işitme kaybını azaltın veya hatta tamamlayın.

Anjin komplikasyonu mastoidit formunda olabilir - mastoid sürecinin iltihabı. Hastalığın klinik tablosu otit belirtilerine benzer, ancak atartanın arkasında ağrı lokalizasyonu gerçekleşir.

Angina'nın başka hangi komplikasyonları kışkırtabilir?

 1. Apse ve flegmon lifi.
 2. Pnömoni gelişimi.
 3. Larinksin ödemi.

Ve bu yetişkinlerde ve çocuklarda ortaya çıkabilecek anjinin tüm komplikasyonları değildir.

Bir pürülan veya foliküler bademcik iltihabından sonra, flegmon veya peripendritik selülit apsesi oluşabilir.

Phlegmon, yaygın bir iltihaptır. Apse net sınırlarla karakterize edilir. Yine de, bu iki patolojik durumun klinik tablosu aynıdır:

 • Şiddetli boğaz ağrısı.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi.
 • Artan vücut ısısı.

Yutma süreci o kadar ağrılı hale gelir ki, hasta çeneyi sıkı sıkıya sıkıştırmaya zorlanır. Apse ve flegmon tedavisi sadece cerrahidir. Aksi halde, pürülan içeriklerin salınmasını sağlamak için bir yol yoktur.

Anjinadan komplikasyonlar çok sayıdadır, larinksin şişmesini içerir. Aktarılan bademcik iltihabından sonraki ilk aşamada ses değişebilir. Hasta boğazını tüm gücüyle temizlemeye çalışır, ancak başarılı olmaz.

Daha sonra şişlik daha da kötüleşir ve nefes almayı zorlaştırır. İlk başta hasta nefes almakta zorlanır, daha sonra komplikasyonlar görülür ve ekshalasyon yapılır.

Anjinadaki bu tür komplikasyonlar, genellikle ölüme neden olduğu için çok tehlikelidir.

Phlegmonous hastalık genellikle bademciklerden kanama gelişmesine yol açar. Damarlar hasar görürse palatine bademcikleri beslerlerse oluşabilirler.

Anjinadaki bu tür komplikasyonlar, hastanın derhal hastaneye yatırılmasını gerektirir.

Anjina komplikasyonları nasıl önlenir

Angina komplikasyonları çok sık verir, ancak bunlar önlenebilir ve bu nedenle tüm insanların aşağıdaki önerilere uyması gerekir:

 1. Anjina ile komplikasyonları önlemek için hasta yatak istirahatinde tutulmalıdır. Ve bu kuralı takip etmek için vücut ısısı normal olduğunda bile gereklidir, ancak orofarinkste hala bazı değişiklikler vardı.
 2. Bademcik iltihabı tedavi etmek için zamanında ve yeterli bir şekilde gereklidir. Lokal terapi, sık boğaz durulamalarından ve aerosol antiseptiklerin kullanılmasından oluşmalıdır.
 3. Etkilenen bademciklerin düzenli olarak yağlanması gerekir.
 4. İlaçlar hastalığın nedenine uygun olarak alınmalıdır (antiviral, antibakteriyel).
 5. Hasta olabildiğince çok sıcak veya sıcak sıvı içmelidir.
 6. Hastalık düzeldikten sonra, bir süre için fiziksel aktiviteyi sınırlamak ve aşırı soğumadan kaçınmak gerekir.
 7. Hastalığı önlemek için bağışıklığını sürekli arttırmak gerekir. Bu, yabani gülün ve ballı balığın et suyu olan doğal immünomodülatörlerin alınmasını gerektirir.

Bu öneriler hastalıktan yaklaşık bir ay sonra yapılmalıdır, aksi takdirde anjinin komplikasyonu gerekli olacaktır.

Bademcik iltihabı geçirdikten sonra, hasta doktoruyla bir süre gözlemlenmeli ve periyodik olarak analiz için kan vermelidir. Tüm organ ve sistemlerin işlevselliğini kontrol etmek için laboratuvar testleri gereklidir. Tüm bu yazı, bu makaledeki videoda renkli ve ayrıntılı.

Ana sayfa> Boğaz hastalıkları> Boğaz ağrısı ve kalp: Hastalığın ciddi sonuçları

Anjin ve kalp: hastalığın ciddi sonuçları

Angina sadece kalpte değil, aynı zamanda böbrekler, damarlar ve eklemlerde de komplikasyonlara neden olabilir.

Angina ve kalp - birbirleriyle bir ilgisi var gibi görünebilir, çünkü bademcik iltihabı ile bademcikler etkilenir ve kalp göğüsten çok uzaktır. Ama aslında, her şey çok basit değildir ve ilk bakışta böyle küçük bir hastalık, vücudun birçok organının ve sisteminin işleyişinde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Ve çoğu durumda, komplikasyonlar, aktarılan anjinayla bağlantı kuramıyor gibi görünmektedir, bu da sağlıkla daha büyük sorunlara neden olabilir.

Bu yazıda, anjinin kalbi nasıl etkilediği, yani ortaya çıkabilecek spesifik hastalıkları ve tezahürlerini ele alacağız.

Komplikasyonların nedenleri

Anginanın kalbe olan etkisi kişinin yaşına veya cinsiyetine bağlı değildir ve bazı durumlarda o zamana kadar kalp ile ilgili herhangi bir şüphe duyulmamaktadır.

Bu nedenlerle kalp ile ilgili sorunlar var:

 1. Genetik yatkınlık. stres, sıhhi normlara uyumsuzluk, yetersiz beslenme.
 2. Boğaz ağrısı yanlış tedavi - yetersiz antibiyotik dozaj (. Boğaz ağrısı için antibiyotik nasıl seçilir bakınız) Veya tedavi süresince süresini azaltmak, daha az agresif hale mikrop sonlandırmanıza, ama sadece derisini zarar mümkün değildir. Sonuç olarak, bademciklerde virüs tamamen yok edilmez ve içlerinde dolaşan kan ve lenf damarlarına girer ve 10-14 gün sonra anjinadan sonra kalp ağrıları ve ayrıca damarların iltihaplanması meydana gelebilir.
 3. Etken maddenin yapısının özellikleri - Angina'nın nedensel ajanları olan yaklaşık 80 virüs bilinmektedir. Fakat sadece 10 tanesi “romatolojik”, yani yapılarında böbreklerin dokularına, eklemlerin kalbe ve kabuklarına benzer. Onlar girdikten sonra vücudun bağışıklık sistemi bunları ayırt etmek ve böylece otoimmün süreç yukarıdaki organlarında iltihaplanma eşlik geliştirilmesi, korunması geliştirmek edemiyor.

Kalbin hastalıkları - angina etkileri

Anjin sonrası kalbin komplikasyonu mümkün olan en elverişsizdir. Sonuçta, genellikle bu gibi durumlarda daha önce oldukça sağlıklı gençlerin bir sakatlığı vardır.

Bu nedenle anjin, kalbi, ek laboratuar ve enstrümantal çalışmalar yürütmek konusunda ısrar ederse çok önemlidir.

Angina kalbi etkiler - kalp kalbin çeşitli iltihaplarının ortaya çıkmasını ve sadece kalbi değil, vücudun diğer kısımlarını da etkileyen sistemik hastalıkları ortaya çıkarır.

Transfer edilen bademcik iltihabından sonra, bu tür hastalıklar ortaya çıkabilir:

 1. Endokardit - anjina kalbin ağrımasından sonra kalbin iç kabuğunun bir lezyonudur. Hastalık soğuk algınlığı ve ateş, artan yorgunluk, vücut sıcaklığı 38 ° C'den fazla, eklem ağrısı gösterir. Endokardit ile dalak boyutu artar, cilt kuru ve ılıktır. Ayrıca kalpte sesler duyulur, kalp yetmezliği ve bazı durumlarda uzuv iskemisi ve hemorajik döküntü, avuç içi ve ayak tabanlarında yaralar vardır. Endokarditin arka planında, kalp defektleri gelişebilir - aort veya mitral stenoz, aort yetmezliği. Nefes darlığı, göğüs ağrısı, bacaklarda şişlik, öksürük, çarpıntı ve karaciğerin büyümesini gösterirler.
 2. Ayrıca, boğaz ağrısı sonrası, kalbin komplikasyonu, miyokardit şeklinde kendini gösterebilir. İlk belirtiler boğaz ağrısı acı sonra birkaç hafta içinde görünür, benim ağrıyan kalp veya paroksismal karakteri, eklem ağrısı ve düzensiz kalp atışı bir zayıflık ve yorgunluk, eforla gelen nefes darlığı, ağrı vardır. Ek olarak, genellikle hızlı veya aritmik bir nabız, kan basıncında bir azalma ve kalbin büyüklüğü artar.
 3. Kalp anjina sonra komplikasyon kalp dış perikardit iltihabı olarak ortaya çıkar. nefes darlığı, baş dönmesi, hafif ateş, pek çok saat sürer ve sol omuza yayılabilir merkezinde, ayak, ağırlık ve ağrı, şişme darlığı ortaya çıkması ile karakterize olan bir hastalık için, kol ya da boyun. Yüzüstü pozisyonda, inhalasyon ve yutma hareketlerinde ağrı daha da güçlenir.
 4. Ertelenen anjina ve arka planda ortaya çıkan kalp komplikasyonları romatizmanın gelişmesine neden olur. Farklı organlardaki bağ dokularının inflamasyonunu gösteren sistemik bir hastalıktır. İlk belirtiler hastalığın 2-3 hafta sonra kendini hissettirir, eklemlerdeki zayıflık ve ağrı, subfebril ısısı ve genellikle çoğu insan bu fenomenlere dikkat etmemektedir. Daha sonra artrit ortaya çıkar ve daha sonra anksiyete olur, çünkü eklemlerdeki ağrı artar ve aniden ortaya çıkabilir ve aniden kaybolur. Romatizma ile kalp atım hızı ve nabzı bozulur, nefes darlığı ve kalpte ağrı görülür.

Önemli! Birinci ve ikinci romatizmal ataklar arasında, haftalar hatta yıllar geçebilir, ancak bu, hastalığın kendi başına kaybolduğu anlamına gelmez.

Buna ek olarak, kalp anjina ile ağrılar, aynı zamanda, kalp zarlarından birinin romatizması ve iltihabı vardır. Daha sonra romatizmal miyokardit veya romatizmal miyokardit, vb.

Ek olarak, yukarıdaki kalp hastalıklarının arka planına karşı, anjinin kalbe olan etkisi netleşir; mitral, aortik, triküspit kapak.

Hastalıkların karakteristik belirtileri:

Kalpteki sesler ve ağrı, ılık kuru cilt, genişlemiş dalak, nefes darlığı, bacaklarda şişme

Kalbin büyüklüğünü arttırmak, kan basıncını düşürmek, nabız atışını değiştirmek, kalpte ağrı

Komplikasyonları nasıl önlerim?

Kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemek için, en hafif semptomlarla bile, herhangi bir anjina, önceden seçilmiş ilaçlar ve halk yöntemleri ile sonuna kadar tedavi edilmelidir. Semptomatik tedavi için kullanılan bileşenlerin çoğunun fiyatı ihmal edilebilir ve bu da anjina ile etkili bir şekilde savaşmayı mümkün kılar.

Hastalığın tedavisi için talimatlar:

 • Bir dizi penisilin veya sefalosporin ile antibiyotik tedavisi;
 • Yatak istirahati;
 • Bol sıcak içecek;
 • ateş;
 • inhalasyon;
 • Bademciklerin sulanması ve yağlanması;
 • Boğazını çalkala.

Boğazın teneffüs edilmesi ve boğulması için kendi hazırladığınız ürünleri kullanabilirsiniz. Bu amaçlar için, bir soda-iyodin çözeltisi, otlar, furakilin, klorofilkil veya hidrojen peroksitin dekompozisyonları uygundur. Bu ilaçlar bademcik iltihabında ve pusun yüzeylerinden çıkarılmasında etkilidir.

Vücudunda parazitler var mı?

Temizlik ve ev işleri yapmak parazitleri "almak" için çok kolaydır, çünkü özellikle evcil hayvanlarınız varsa onlarla temas kaçınılmazdır.

Vücudun parazit görünümü belirtileri olabilir:

 • sık soğuk algınlığı, soğuk algınlığı, boğaz, öksürük
 • soğukta ortaya çıkan alerjiler, gözlerin kızarıklığı
 • cilt alerjisi, kaşıntı, egzama
 • siğiller ve papillomlar
 • Baş ağrısı, iç organlarda çeşitli ağrı ve spazmlar

Sık sık rahatsızlık hissediyorsanız, sadece ihtiyacınız var vücudu temizlemek. Nasıl yapmalı, parazitolog Dr. Rykov'un önerilerini okuyun.

Bu makaleye eklenen fotoğraflardan ve videolardan, anjinin ihmalkar tedavisinin doğasındaki tehlikeler, kalbin hangi hastalıklarının komplikasyonlar olarak ortaya çıkabileceğini ve kendilerini nasıl ortaya çıkardıklarını öğrendik.

Angina kalbi nasıl etkiler?

Pek çok insan tek başına angina (akut bademcik iltihabı) tedavisi görür ya da hiç tedavi edilmez, bu patolojinin ciddiyetini ya da olası sonuçlarını tahmin edemez. Eğer baştan sona kadar tam zamanında yapılan yetkin tedavi reçete edilirse, anjina sonrası ciddi komplikasyonlar gelişmez. Bademcik iltihabından sonra belirli faktörlerin etkisi altında, tedavisi çok daha karmaşık ve altta yatan hastalığa göre daha uzun olan birçok ciddi komplikasyon gelişebilir. Neden komplikasyonlar gelişir ve nasıl önlenebilir?

Anjin nedenleri ve sonuçları

Bademcik iltihabının nedeni, mikropların, nazofarenksin mukoza zarındaki patolojik etkisidir, ki bu da risk faktörlerinin etkisi altında meydana gelir:

 • taslakta adam kal, iklimlendirme altında;
 • vücudun hipotermisi;
 • soğuk yiyecek veya içecek içmek;
 • soğuk suda uzun süreli kalmak;
 • Bir boğaz yaralanmasından sonra iltihap gelişebilir;
 • bağışıklık sistemi hastalıkları;
 • endokrin ve kardiyovasküler sistemin kronik şiddetli patolojisi;
 • alerjik mikropartiküllerin mukoza üzerinde etkisi.

Anjina'nın nedensel ajanları virüs olabilir:

 • adenovirüs;
 • enterovirüs;
 • rinovirüs;
 • herpes virüsü;
 • influenza virüsü ve parainfluenza;
 • mononükleoz virüsü;
 • solunum sinsityal virüsü.
 • streptokoklar;
 • stafilokok;
 • spiroketler;
 • hemofili influenzae;
 • Corynebacterium;
 • Yersinia.

Candida cinsinin mantarları, esas olarak uzun süreli antibakteriyel ilaç kullanımından sonra hastalığın etken maddesidir. Hastalığın viral formu daha sık oluşur, esas olarak insan herpes virüsünün neden olur. Bakteriyel form beta-hemolitik streptokokların etkisi altında daha sık gelişir.

Mikroplar vücut üzerindeki patolojik etkilerine başladığında, yanıt olarak insan bağışıklığı, mikroplara saldıran antikorlar üretir. Sorun, diğer patojenlerin aksine, hemolitik streptokokların, bakterilerin insan vücuduna mükemmel uyum gösterdiği ve bağışıklık hücreleri tarafından tanınmadığı antijenlere sahip olmasıdır.

Antijenler vücudumuzun hücrelerine benzer yapıdadırlar, bu yüzden mikroplarla mücadelede, bağışıklık, bakterilere ek olarak kendi hücrelerini yok eder.

Belli koşullar altında, bu ciddi sonuçlara yol açar.

Anjin sonrası komplikasyonlar bir şekilde bağışıklık durumu ve üstlenilen tedavi ile ilgilidir:

 • tedaviye zamanında başlanmamış;
 • okuma yazma bilmeyen tıbbi kompleks;
 • uygunsuz seçilmiş antibakteriyel maddeler;
 • bitmemiş tedavi;
 • organizmanın direnci ve reaktivitesinde azalma;
 • genel ve yerel bağışıklığın azaltılması.

Akut tonsillitin sonuçları

Anjin sonrası komplikasyonlar iki kategoriye ayrılır: yerel ve genel.

 1. Lokal komplikasyonlar: apse, orta kulak iltihabı, flegmon, laringeal ödem, bezlerden kanama. Bu kategorinin sonuçları, gitmeyecekleri açık bir lokalizasyona sahiptir. Zamanında yardım ile sonuç olumludur.
 2. Sistemik komplikasyonlar, bakteriyel antijenleri ve immün antikorları içeren bir immünolojik reaksiyon zinciri ile karakterizedir. Bu süreçlerin bir sonucu olarak, hayati organlar etkilenir: kalp, eklemler, kan damarları, böbrekler, kan, beyin. En şiddetli organik lezyonlar: Kan zehirlenmesi, menenjit, beyin apsesi, glomerulonefrit, romatizmal ateş, apandisit, perikardit.

Anjina'nın en tehlikeli lokal komplikasyonu laringeal ödemdir.

Kalbe giden tehlike

Boğazdan sonra, kalp üzerindeki etkiler, altta yatan hastalığın semptomları ortadan kalktıktan 1-4 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Kalbin en sık görülen komplikasyonu kronik bademcik iltiğidir. Aşağıdaki kardiyak patolojiler ortaya çıkabilir:

 • Romatizmaya streptococci neden olur, birçok organda, sıklıkla kalp ve eklemlerde bir inflamatuar otoimmün reaksiyon ile karakterizedir. Romatizma ile hücreler ve dokular, bağışıklık hücreleri tarafından düşman mikroorganizmalar olarak algılanır. Böyle bir spesifik reaksiyon, hastalığın ciddi ve kronik bir seyrini verir;
 • miyokardit - kalp kasının iltihabı;
 • perikardit - perikardiyum yapraklarının iltihabı (viseral ve paryetal);
 • aritmi - kalbin ritmi ihlali, vücudun çalışmasında kesintiler;
 • kalp kapakçıkları çalışmalarındaki bozukluklara, kusurlara yol açan,
 • miyokarditin arka planda tromboembolizm.

Daha sıklıkla bu hastalıklar üç yaşından ve 40 yaşına kadar yetişkinlerden muzdariptir.

Angina'nın kalbe verdiği komplikasyonların ana belirtileri:

 • kalpte romatizmal sabit ağrı ve sesler;
 • nefes darlığı, fiziksel zorlama ile artan;
 • ekstremitelerin şişmesi. Bacaklardaki sürekli şişlik, kalp yetmezliğinin gelişimini gösterir;
 • cildin siyanozu;
 • hızlı yorgunluk, azaltılmış verimlilik, halsizlik, terleme;
 • subfebril'e periyodik sıcaklık artışı;
 • hızlı darbe;
 • cildin solgunluğu.

Tedavi ve önleme

Anjin sonrası komplikasyonlar bir hastanede tedavi edilir, bu durumda kendi kendine ilaç tedavisi ve evde tedavi tamamen dışlanır.

Anjina'nın kalbe verdiği etkilerin zamansal tedavisi, yaşamı tehdit eden koşulların gelişmesine yol açabilir.

Kompleks terapi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 1. Hastaya iki aya kadar uzun katı yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tuzlu yiyeceklerin kısıtlanması, sıvıların, vitaminlerin, proteinlerin tüketilmesiyle dengeli bir diyet.
 3. Antibiyotik tedavisi, enfeksiyonun nedensel etkeni ile mücadele etmeyi amaçlamaktadır.
 4. Nonsteroid ilaçlar, antihistaminikler, glukokortikoidler, inflamasyonu ve ağrı sendromunu hafifletmek için reçete edilir, vücut ısısını normale getirir.
 5. Potasyum preparatları metabolik süreçleri iyileştirir, hasarlı miyokardda rejenerasyonu hızlandırır.
 6. Semptomatik tedavi kompleksi antiaritmik ilaçlar, antikoagülanlar, vitaminler, anestezikler içerir.

Yarım yıl veya daha önce anjina karşı kalp hastalıklarının tedavi süresi. Tedavinin amacı normal kardiyak aktivitenin restorasyonu. Her 3 ayda bir hastanın takip muayenesi yapılması gerekir.

Angina'nın kalbe olumsuz bir etkisi vardır. tonsillit sonrası kalp hastalığı gelişimini önlemek için, tedavinin her aşamasında geçmesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için prosedürü atlamak için değil, tüm doktor tavsiyesi yürütmek, altta yatan hastalığı tedavi için zaman gerek.

Yazar: Angelina Elena

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

Anjina ile komplikasyonlar ve sonuçları

Bu hastalığın klasik anlamda angina bulunup nedeni hemolitik Streptokok grup A - (neredeyse her zaman) uzun zamandır bu fırsatçı organizma Üst solunum yolları ve farenks mukozasında bulunur. hastalığın sadece şu anda oluştuğunda tetikleyiciler etkilenen vücut - hipotermi, strese maruz kalma sonucu zayıflatılmış bağışıklık (fiziksel veya psikolojik), bir viral enfeksiyon.

Bu ifade, akut tonsilit için de geçerlidir, ve burun ve boğaz etken madde bir yayma kronik tonsillitin alevlenme geliştirilmesi, bu nedenle saptanması için tedavi atanmasını gerektirmez - bademcik iltihabı belirtileri değil, vücudun genel ve lokal bağışıklık yeterlidir ve hedef tedavi gerekli değilse. Bu durumda tamamen farklı bir durum ortaya çıkar. Hasta angina herhangi bir belirti olduğunda - hastalık ne olursa olsun (kataral, foliküler, laküner anjina) şeklinde en az 5-7 gün bakteri öldürücü terapinin zorunlu bir atama olmalıdır. Hastalığın komplikasyonları geliştirme aksi riski - Hastanın durumu önemli ölçüde antibiyotik tedavisi ve yatak istirahati 2-3 gün sonra iyileşme zaman Prescribed tedavi bile kesilmemelidir.

Lokal komplikasyonlar ve erken sonuçları

Anjina lokal komplikasyonları sıklıkla paratonil apsenin gelişmesiyle ortaya çıkar - pharynx enflamasyonlarının arkasında yer alan selülit. Hastalığın gelişiminin bu varyantı ile şiddetli sepsis olasılığı yüksektir ve etkili tedavi sadece uzun süreli antibiyotik tedavisinin değil aynı zamanda cerrahi tedavinin de uygulanmasını gerektirecektir. Anginanın lokal komplikasyonları, altta yatan hastalığın semptomlarının azalmasından hemen sonra gelişir - "ışık aralığı" nadiren 2-3 günden fazla sürer ve hasta bir kulak burun boğaz doktorundan yardım ister. Ayrıca, sepsis komplikasyonlarının arka planına karşı enfeksiyöz endokardit gelişebilir - kalp kapakçıklarında septik hasar. Bu hastalık meydana gelirse, streptococcus kalpteki bir kan akımıyla taşınır, valflerine yerleşir, onları tamamen yok eder - hastalığın sonucu kazanılmış kalp hastalığının oluşumu haline gelir. Bu durumda, aort kalpten ayrılma noktasında bulunan aort kapakçıkları sıklıkla etkilenir.

Transfer edilen anjinin geç sonuçları

Hastanın vücudunun için anjin transfer daha tehlikeli uzun vadeli sonuçları - bu bu hastalığın (yanı kızıl ayrıca yutak bademcikler yenilginin zorunlu görüntüsünü olur streptokok enfeksiyonu, arka planı ortaya sonra) artrit, miyokardit, glomerulonefrit ve romatizmal ateş gelişebilir sonra oldu. Tüm bu hastalıkların sebebi, streptokokların yaşam ürünlerinin vücuttaki hassasiyetinin artmasıdır.

Eğer organlarına Streptokok kendisi düşmüyor bu hastalıkların herhangi biriyle, ancak bunların kan akış reseptör organlar üzerinde sabit ve bulaşıcı ve alerjik iltihap gelişmesini provoke edilir ömrünün ürünlerini (toksinler) getirilir edin. Bu nedenle, bu hastalıkların herhangi birinin semptomları hastalığın zamanında ortaya çıkmaz, ancak yeterince uzun bir süre sonra prodromal olarak adlandırılır. Bu en boğaz ağrısı varlığı, görünüşte kaybolur anda başlar, ancak bulaşıcı ve alerjik iltihap başlangıcını neden onların metabolizma ürünlerinin kandaki streptokok ayırmaya devam ediyor. nedeniyle bu organların hücrelerinin duvar streptokok hücre duvarı ile bazı ortak antijenler gerektiği gerçeğine Hedef organlar (kalp, böbrekler, eklemler) - beden, hastalık kendi dokusunu yok etmek başlar "boşa".

Çoğu zaman anjinadan belirgin iyileşme anları ile geç komplikasyonların ilk semptomlarının ortaya çıkması arasında en az 10-14 gün arasında bir boşluk oluşur. Hedef organ lezyonunun ortaya çıkması için gerekli olan bu zamandır ve tüm bu zaman boyunca kişi kendini tam olarak sağlıklı hissedecek ve onun üzerinde asılı duran tehditten şüphelenmeyecektir. Aslında, hedef organlar sıklıkla eşit olarak etkilenir, ancak glomerulonefrit, eğer hastalığın ciddi bir varyantı gelişmezse, çoğu zaman fark edilmez ve kronik glomerülonefrit semptomları olan yıllar sonra ortaya çıkar. Kas-iskelet sistemi (poliartrit) ve hatta daha çok kardiyovasküler sistemin yenilgisinin semptomları ile ilgili yenilginin belirtileri göz ardı edilemez.

Artrit meydana geldiğinde, çeşitli eklemlerin eşzamanlı lezyonu meydana gelir, bu da volatilite ve simetri ile karakterize olur ve etkilenen eklemlerin fonksiyonunun acı, şişlik ve belirgin şekilde ihlali ile kendini gösterir. En olumsuz olanı, izole bir miyokarditin şeklini alabilen bir kalp krizinin ortaya çıkmasıdır. Hastanın eş zamanlı kalp ve kalp yetmezliği semptomları geçirmesi durumunda, kalp kapaklarının primer lezyonu ile birlikte, hastalığın muhtemel tanısı romatizmaya dönüşür. Onaylamak veya hariç tutmak için, kapsamlı bir laboratuvar ve enstrümantal muayene gereklidir - sonuçları alınmadan önce, hasta kendini kanıtlanmış romatizmanın tedavisi için aynı tedaviyi reçete eder.

Anjina ile kalp bozuklukları

Kalp hasarı belirtileri artmış yorgunluk, uyuşukluk, halsizlik, artan sıcaklık, sıradan ev gerginliklerinin tolere edilebilirliğinde keskin bir azalmadır.

Tedavi reçete edilmezse ve tam zamanında yapılmazsa, kalp boşluğunu kaplayan iç zarda - kalp defektlerinin oluşumuna yol açan endokardiyumda - aktif bir süreç oluşur. Bu durumda, primer lezyon sıklıkla sol atriyum ile sol ventrikül arasında yer alan mitral kapakçığı, valfin stenozu (büzülmesi) veya yetersizliği ile etkilemektedir. Aort kapağının yenilgisi biraz daha az görülür ve yetersizliği stenozdan daha sık gelişir. Sağ atriyumu ve sağ ventrikülü birincil tendon olarak ayıran triküspit (triküspit) kapakçık yenilmesi çok nadir görülür ve sıklıkla sadece bir kalp defektinin oluşmasından sonra saptanır. Pulmoner arterin kapaklarının yenilgisi neredeyse hiç oluşmaz. Ek olarak, prognozu her zaman izole lezyonlardan daha kötü olan kombine ve ilişkili edinsel kalp defektlerinin geliştirilmesi mümkündür.

Bu yüzden doktorlar, herhangi bir boğaz ağrısının, hafif formda olsa bile, zorunlu olarak tam olarak tamamlanması gereken antibiyotik tedavisinin zorunlu reçetesini gerektirdiği konusunda ısrar ediyorlar.

Anjin sonrası kalbin en tehlikeli komplikasyonları

Boğaz ağrısı sonrası kalbin komplikasyonları - nadir olmayan bir fenomen. Angina akut bademcik iltihabı olarak adlandırılır ve bununla birlikte palatine bademcikler iltihaplanmıştır. Hastalık bulaşıcı bir doğaya sahiptir ve sıklıkla hastalığın kronik bir forma geçişi ile sona ermektedir.

Kalp krizi

Yanlış tedavi veya tam yokluğu ile Angina aşağıdaki komplikasyonlara yol açar:

 • bir apse;
 • abseleri
 • lenfadenit;
 • laringeal ödem;
 • orta kulak iltihabı;
 • romatizma;
 • miyokardit;
 • kalp ritim bozukluğu;
 • glomerülonefrit.

Genellikle kalp etkilenir. Vücudun otoimmün reaksiyonundan kaynaklanır. Miyokard ve perikardiyal kese etkilenir. Boğaz ağrısı karşı perikardit, miyokardit ve akut romatoid ateş gelişebilir. Daha az yaygın olan aritmi ve tromboembolizmdir. Bu komplikasyonlar hemen akut bademcik iltihabından 1-4 hafta sonra ortaya çıkmaz.

Romatizmanın etiyolojisi ve patogenezi

Anjina'nın arka planına karşı, romatizma sıklıkla gelişir. Aksi takdirde, bu patolojiye Sokolsky-Buyo hastalığı veya romatizmal ateş denir. Bu kardiyak patoloji kronik bir formda ilerler. Alevlenmeler ilkbahar ve sonbaharda ortaya çıkar. Patolojinin prevalansı% 0.3 ila% 3'tür. Çoğunlukla 7 ila 15 yaş arası çocuklar hasta.

Bu hastalığın ana nedeni streptokok anjinadır. Bu bir tür akut tonsillit şeklindedir. Nedensel ajanlar beta-hemolitik streptokoklardır. Bir anjinası olan her hastada romatizma gelişmez. Vakaların% 90'ından fazlası kalıcı immünite geliştirir.

Diğer insanların otoimmün reaksiyonu var. Antistreptokok antikorlar vücutta sentezlenir. Antijen mikropları ve kompleman sistemi ile birlikte, bağışıklık kompleksleri oluştururlar. Kan dolaşımında dolaşırlar ve kalbe yerleşirler, inflamatuar bir reaksiyona neden olurlar. Streptokok antijenlerin kardiyotoksik etkileri vardır.

Enflamatuar reaksiyon birkaç aşamada ilerler. İlk olarak, mukoza şişmesi oluşur. İkinci aşama fibrinoid değişikliklerle karakterizedir. Uygun tedavinin yokluğunda granülomatozis ve skleroz gelişir. Kalp kasındaki değişikliklerin sonucu, kapakların deformasyonu olabilir. Bu çeşitli edinilmiş kardiyak malformasyonların gelişmesine neden olur. Çoğu zaman, diğer organlar (böbrekler, eklemler) etkilenir.

Romatizmanın klinik belirtileri

Kalbin bu komplikasyonu, romatizma gibi, çeşitli klinik tablolarla karakterizedir. Çoğu zaman, ilk semptomlar anjinadan 1-2 hafta sonra ortaya çıkar. Prodromal dönemde, aşağıdaki belirtiler gözlenir:

 • zayıflığı;
 • ateş;
 • baş ağrısı;
 • terleme;
 • birkaç eklemde hemen ağrı.

Sonra kardit gelişir. Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • çarpıntı hissi;
 • nefes darlığı;
 • kalbin çalışmasında kesintiler;
 • göğüste ağrı;
 • uyuşukluk;
 • kırgınlık.

Sıklıkla romatizma endokardit ve miyokardit gelişir. Bu belirtilerle birlikte, hareket bozuklukları, böbrek bulguları ve eklem hasarı olabilir. Bu patolojinin sık bir sonucu atriyal fibrilasyondur.

İzole miyokardiyal hasar

Akut tonsillit, kalp kasının iltihaplanmasına yol açar. Bu patolojiye miyokardit denir. Odak ve yaygındır. Son durumda, tüm kalp kası sürece dahil olur. Anjinaya karşı miyokardit akut, subakut ve kroniktir. Miyokardiyal inflamasyonun aşağıdaki aşamaları vardır:

 • enfeksiyon ve toksik;
 • immünolojik;
 • distrofik;
 • sklerotik.

Bu patoloji ile, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • kalp bölgesinde ağrı veya paroksismal ağrı;
 • bedenin işindeki başarısızlık duyguları;
 • egzersiz yaparken nefes darlığı;
 • zayıflığı;
 • hızlı yorgunluk;
 • artan terleme;
 • kan basıncında düşüş;
 • cilt solgunluğu;
 • sık ve aritmik nabız;
 • boyundaki damarların şişmesi.

Miyokardit kalbin boyutunu arttırır. Tedavi yoksa kalp yetmezliği gelişir. Miyokardın yaygın bir lezyonu ile, genellikle bir öksürük ortaya çıkar. Fiziksel aktivite ile oluşur. Şiddetli vakalarda, bu insanlar kardiyak astım ve pulmoner ödem geliştirir. Miyokarditin sonucu, dokuların sklerozudur.

Endokardit gelişimi

Anginadaki kalp kası ile birlikte, valvleri tutan kalbin iç tabakası sıklıkla iltihaplı hale gelir. Endokardit gelişir. En sık görülen patojenler streptokok ve stafilokoklardır. Endokardit ile mitral kapaktan etkilenir. Sol ventrikül ile sol atriyum arasında yer alır. Aort ve triküspit kapakların işlevi daha az sıklıkta görülür. Bu yapılar, kanın kalpten tek yönlü hareketinden sorumludur.

Anjina'nın bu komplikasyonunun ana belirtileri şunlardır:

 • nefes darlığı;
 • kalpte ağrı;
 • taşikardi;
 • parmakların şeklini bir baget gibi değiştirmek;
 • tırnak değişimi;
 • zayıflığı;
 • azaltılmış verimlilik;
 • vücut sıcaklığında artış.

Mikroplar kalbe nüfuz ettiğinde, zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. İlk önce düşük dereceli ateş var. Sonra 39-40 ° C'ye yükselir. Ateşin nedeni bakteri pirojenik maddelerin salınmasıdır. Endokarditin akut fazında keskin bir soğutma mümkündür. Vücudun titremesi ve küçük kramplar ile karakterizedir.

Endokardit ile nefes darlığı görülür. Erken aşamalarda, ciddi fiziksel efor ile ortaya çıkar. Daha sonra nefes darlığı soluk görünür. Adam, normal nefes alma ritmini düzeltemez. Dinlendikten sonra nefes darlığı kaybolur. Bu semptomun nedenleri, kalp kapakçıklarının valflerinin füzyonu, hacimdeki odacıkların azaltılması ve kanın durgun olmasıdır.

Endokarditin nadir bir belirtisi kalpte ağrıdır. Sabit bir semptom taşikardidir. Kalp atışı dakikada 80 atımı aşıyor. Endokarditli taşikardi, fiziksel aktiviteye bakılmaksızın gerçekleşir. Daha sonraki aşamalarda çivi ve falanks değişir. Parmaklar bir drumsticks gibi görünüyor. Valf cihazının bozulması, kalp yetmezliğine neden olur.

Dokuların hipoksisine bağlı olarak cilt soluklaşır. Bazen mavi bir renk tonu vardır. Sıklıkla, boğaz ağrısı, nodüller ve deride bir peteşiyal döküntü arka planı endokardit ile. Bazen göz belirtileri vardır. Valvüler yetmezliğin arka planında, böbrek, beyin, eklem ve diğer organların çalışmaları bozulur.

Perikardiyal kese iltihabı

Anjina ile perikardiyal torbanın inflamasyonu mümkündür. Bu patolojiye perikardit denir. Hastalık, bakterilerin kan ve lenfatik damarlara yayıldığı zaman gelişir. Aşağıdaki perikardit formları bilinmektedir:

 • seröz;
 • hemorajik;
 • pürülan;
 • seroplastik.

Hastalığın akut formunda ölümcül bir sonuç mümkündür. Boğazın arka planına karşı, kuru veya eksüdatif perikardit sıklıkla gelişir. İkinci durumda, perikardiyal torbada bir efüzyon oluşur. Kuru perikardit aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • göğsünde matlaşan veya sıkıcı ağrı;
 • perikardiyal sürtünme gürültüsü;
 • kuru öksürük;
 • zayıflığı;
 • çarpıntı hissi;
 • nefes darlığı.

Acı ılımlı. Yavaş yavaş büyür. Nitrat alındığında, ağrı sendromu ortadan kalkar. Kuru perikardit, nefes darlığı ile karakterizedir. Öksürme ve vücudun pozisyon değişikliği sırasında derin nefes alma ile yoğunlaşır. Uygun tedavi olmadığında eksüdatif perikardit gelişir. Ağrı, göğüste sıkışma hissi, disfaji, şişlik, verimsiz öksürük ve vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Ağrı, dokuların sıvı ile sıkılması nedeniyle oluşur.

Diğer komplikasyonlar

Anjina'nın tehlikeli bir komplikasyonu kalp ritminin ihlalidir. Normalde, sağlıklı bir insanda, sinüzoiddir. Bu patoloji atriyal fibrilasyonu içerir. Çoğu zaman hasta yardımcı olmadığında romatizmaya karşı gelişir. Atriyal fibrilasyon ile, atriyum veya bazı lifleri hızla ve düzensiz olarak küçülür.

Frekans dakikada 350-600 atımdır. Bu komplikasyon esas olarak yetişkinlerde gelişir. Başlangıçta nöbetler (paroksismalar) vardır, aritmi kalıcı hale gelir ve kronik bir yol alır. Ana belirtiler şunlardır:

 • Morgagni-Adams-Stokes saldırıları;
 • baş dönmesi;
 • bayılma;
 • kalbin çalışmasında bir bozulma hissi;
 • titremesi;
 • zayıflık.

Ağır vakalarda anjinin bir arka planına karşı romatizma ile aort kapak fonksiyonu anormal olabilir. Sebebi broşürlerin eksik kapatılmasıdır. Bu arka plana karşı, aorttan gelen kan tekrar sol ventrikül içine atılır. Erken aşamada herhangi bir şikayet yoktur. Daha sonra, aşağıdaki belirtiler görünür:

 • kan damarlarının nabız hissi;
 • sık çarpışmalar;
 • baş ağrısı;
 • baş dönmesi;
 • görme keskinliği azaldı;
 • kısa süreli senkop;
 • nefes darlığı;
 • anjina pektoris tipinde ağrı;
 • kulaklarda gürültü.

Anjina'nın uzak sonuçları mitral kapak stenozu içerir. Bununla birlikte, sol atriyoventriküler diyafram daralmaktadır. Bu patoloji genellikle mitral kapak yetmezliği ile birleştirilir. Ana sebep romatizmadır. Daha az sıklıkta görülen stenoz, endokarditin arka planına karşı gelişir. Bu patolojide, pulmoner hipertansiyon sıklıkla oluşur.

Mitral darlık nedeniyle, sol atriyumdan ventrikül içine kan akışı dışarıdadır. Zamanla, sağ ventrikül üzerindeki yük artar. Gelişen hipertrofi. Büyük bir daire içinde kan dolaşım bozukluğu. Semptomlar stenoz derecesi ile belirlenir. Nefes darlığı, kanlı balgam, taşikardi, disfoni ve acrocyanosis ile öksürük vardır. Sağ ventrikül yetmezliğinin gelişmesi ile ödem gelişir, karaciğer büyür ve asit gelişir.

Komplikasyonları nasıl belirlenir

Boğaz arka planı üzerinde kardiyak patolojiyi saptamak için, enstrümantal çalışmalar ve fizik muayene (oskültasyon) sonuçları mümkündür. Akut tonsillit ile semptomların bağlantısını belirlemek için bir hasta ile görüşme yapılır. Tıbbi kayıt dikkatle incelenmiştir. Kalpteki komplikasyonları tanımlamak için:

 • ultrason;
 • X-ışını;
 • elektrokardiyografi;
 • yük ve fonksiyonel testler;
 • romatoid faktör analizi;
 • genel ve biyokimyasal kan testleri;
 • MRI veya CT;
 • radyoizotop taraması.

Miyokardit aşağıdaki değişikliklerle gösterilir:

 • artan kalp büyüklüğü;
 • kandaki C-reaktif protein, sialik asit ve gamma-globulinler seviyesinde artış;
 • kalbin boşluklarının genişlemesi;
 • lenfosit göç inhibisyonunun pozitif inhibisyonu;
 • kalp ritmi bozukluğu.

Kalbin mitral kapak darlığı tespit edildiğinde:

 • mitral deliğin çapının azaltılması,
 • sol atriyum ve sağ ventrikülde bir artış,
 • His'in sağ bacasının ablukaya alınması,
 • "Kedi mırıldandığını '
 • kalbin ilk tonunu alkışlar,
 • diyastolik gürültü,
 • Kalbin sınırlarının yukarı ve aşağı doğru yer değiştirmesi,
 • ritim bozukluğu ve kalp şeklinde değişiklikler.

Angina arka planına karşı romatizma varlığı için şunu belirtiniz:

 • Streptokokların antikor titresinde artış,
 • bakteriyolojik inokülasyonun olumlu sonuçları.

Bu patoloji ile kalp genişler ve P-Q aralığı elektrokardiyogramda uzar. ESR, C-reaktif protein ve lökositozda bir artış var.

Komplikasyonları nasıl tedavi edilir

Terapötik taktikler altta yatan patoloji tarafından belirlenir. Romatizma gibi bir kalp hastalığı varsa, ilaç tedavisi yapılır. Aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • kortikosteroidler;
 • NSAID'ler;
 • imünosupresanlar;
 • antibiyotikler.

Miyokardit ile fiziksel aktiviteyi azaltmanız gerekir. Daha az içmek ve tuzsuz bir diyete sadık kalmak gerekir. Etiyopatik tedavi uyguladığınızdan emin olun. Antibiyotikler (penisilinler, sefalosporinler, makrolidler) kullanılır. NSAID'ler, kortikosteroidler ve antihistaminikler sıklıkla reçete edilir. Kalbin dokularında metabolik süreçleri restore etmek için Kokarboksilaza ve potasyum preparatlarını uygulayın. Kan basıncını normalleştirmek önemlidir. Anjina endokardit arka plana karşı geliştirirken penisilinler aminoglikozidler ile kombinasyon halinde uygulanır.

Şiddetli vakalarda prostetik kalp kapakçıkları gereklidir. Atriyal fibrilasyon ile, Amiodaron ve Novokainamide gibi ilaçlar reçete edilir. Varfarin trombozu önlemek için kullanılır. Kronik atriyal fibrilasyon, adrenoblocker, kalsiyum antagonistleri (Verapamil), antikoagülanlar ve kardiyak glikozitler reçete edilir.

Böylece, anjin, gelecekte kalbin ihlaline yol açabilir. Bu hemodinamik bir bozukluk ve vasküler yetmezlik ile doludur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Angina, tüm vücudun acı çektiği bir hastalıktır. En sık streptokoklar tarafından neden olunur ve uygunsuz tedaviyle sıklıkla komplikasyonlar eşlik eder.

Lingual tonsil anjinası - belirtileri, tedavisi ve önlenmesi

Angina, esas olarak farinksin bademciklerinin lenfoid dokusunu etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Angina çok çeşitlidir. Klinik seyrin patogenezinde, etiyolojisinde ve formunda farklıdır.